Zgrzytanie zębami podczas snu

 • Kliniki.pl
 • Leczenie bruksizmu / zgrzytania zębami

Zabieg Kliniki Pytania Zgrzytanie zębami podczas snu

Zgrzytanie zębami w nocy to problem, który najczęściej dotyczy dzieci i nastolatków, choć zdarza się także u osób dorosłych. Mimo iż nie jest on chorobą, warto podjąć kroki w kierunku jego wyeliminowania, ponieważ nieleczony może doprowadzić m.in. do kłopotów z uzębieniem. Co to jest bruksizm i jak najlepiej sobie z nim poradzić?

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to patologiczne tarcie zębami żuchwy o zęby szczęki, które wynika z nadmiernej aktywności mięśni żucia. Zjawisko to występuje przede wszystkim w nocy, choć zdarza się, że pacjenci borykają się z nim również w ciągu dnia.

Oprócz zgrzytania zębami dochodzi również do ich zbyt mocnego zaciskania. Szacuje się, że bruksizm występuje u 8-31,4% populacji. Przedział jest tak duży, ponieważ niektórzy pacjenci mogą nie być świadomi tego, że ta przypadłość u nich występuje.

Istnieją badania, zgodnie z którymi epizody zgrzytania zębami mają związek ze zmieniającymi się wzorcami snu. Większość przypadków bruksizmu jest bowiem poprzedzona wzrostem aktywności mózgu i układu krążenia.

Wyjaśnia to zależności, które stwierdzono między zgrzytaniem zębami podczas snu a obturacyjnym bezdechem sennym.

Bruksizm – przyczyny

Bruksizm to nie choroba, lecz zaburzenie mięśniowo-powięziowe w obrębie narządu żucia i stawu skroniowo-żuchwowego. Jego mechanizm neurofizjologiczny jest słabo poznany, a czynniki ryzyka – złożone.

Mówi się, że za taki stan rzeczy może odpowiadać stresujący tryb życia i niepokój, choć na liście przyczyn znajdują się również wady zgryzu, picie zbyt dużej ilości napojów zawierających kofeinę oraz zażywanie niektórych leków bądź narkotyków.

Także zmiany postawy ciała, szczególnie nieprawidłowe ułożenie głowy, mogą skutkować wzmożoną aktywnością narządu żucia i w konsekwencji prowadzić do bruksizmu. Za zgrzytanie zębami przez sen może ponadto być odpowiedzialny czynnik genetyczny.

Ciekawostka: Dotychczas większość specjalistów była przekonana, że ​​bruksizm i zaciskanie zębów w ciągu dnia to dwie różne kwestie. Badania wykazały jednak, że zaciskanie i zgrzytanie zębami to nieświadomy mechanizm, który może występować w dzień, jak i w nocy.

Bruksizm – objawy

Objawy bruksizmu nie zawsze są swoiste, co oznacza, że nie wszystkie są przypisane wyłącznie temu zaburzeniu. Najczęściej występujące symptomy to:

 • zgrzytanie lub zaciskanie zębów, które może na tyle głośne, aby wybudzić partnera ze snu Zgrzytanie zębami podczas snu
 • wyszczerbienie bądź spłaszczenie zębów
 • ścieranie szkliwa zębów, co odsłania ich głębsze warstwy
 • zwiększona nadwrażliwość lub ból zębów
 • ból szczęki i/lub szyi
 • ból przypominający ból ucha
 • zmęczenie lub napięcie mięśni szczęki lub jej blokada

Jednym z objawów bruksizmu jest również tępy ból głowy typu napięciowego, zaczynający się w skroniach, podobny do bólu o podłożu migrenowym.

W większości przypadków do rozpoznania bruksizmu wystarczy wywiad lekarski połączony z badaniem fizykalnym. W sytuacji gdy diagnoza nie jest jednoznaczna, a pacjentowi towarzyszą różne problemy ze snem, warto wykonać całonocne badanie w klinice snu, czyli polisomnografię.

Zgrzytanie zębami u dzieci

Bruksizm podczas snu występuje częściej u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych niż u pacjentów w średnim i starszym wieku. Statystyki dotyczące bruksizmu u dzieci są najtrudniejsze do ustalenia.

Badania wykazały, że od 6% do prawie 50% najmłodszych zgrzyta zębami w nocy. U nastolatków częstość występowania bruksizmu podczas snu wynosi około 15%.

Z wiekiem problem ten występuje jeszcze rzadziej – szacuje się, że u około 8% dorosłych w średnim wieku i tylko 3% starszych osób zgrzyta zębami podczas snu.

Bruksizm – leczenie

Ze względu na to, iż zgrzytanie zębami jest zaburzeniem wieloczynnikowym, często stosuje się kilka metod jego leczenia. Pomóc mogą tu zarówno fizjoterapeuci i stomatologowie, jak również lekarze medycyny estetycznej.

Warto wiedzieć: Większość strategii leczenia ma charakter zachowawczy, odwracalny i objawowy, a ich celem jest zapobieganie następstwom zaburzenia.

Szyna relaksacyjna na zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami podczas snu

Nie istnieją dowody naukowe, które potwierdzałyby związek między bruksizmem, a wadami zgryzu, dlatego leczenie aparatem ortodontycznym przy zgrzytaniu zębami nie powinno być stosowane. Jedną z najpopularniejszych metod radzenia sobie z bruksizmem jest tak zwana szyna relaksacyjna. Pozwala ona ograniczyć zgrzytanie zębami przez sen poprzez relaksację mięśni żucia. W ten sposób zapobiega ona nadmiernemu ścieraniu się zębów.

Ćwiczenia na bruksizm

Ćwiczenia na bruksizm mają za zadanie złagodzić napięcie, rozciągnąć i rozluźnić mięśnie, ale również zmniejszyć stres, który często przyczynia się do rozwoju tego problemu. Pomóc może również medytacja.

Przykładowe ćwiczenia na bruksizm:

 • otwórz usta jak najszerzej i zamknij je powoli (10-15 razy);
 • przesuwaj szczękę z boku na bok (10-15 razy);
 • wykonuj szczęką ruchy kołowe w obu kierunkach (10 razy w każdą stronę).

Ćwiczenia te warto wykonywać dwa razy dziennie w tym raz wieczorem, przed pójściem spać. Ważne jest tutaj koncentrowanie się na pracy własnej szczęki i świadome jej rozluźnianie.

Leczenie bruksizmu botoksem

Toksyna botulinowa, która niegdyś była uznawana za śmiercionośną truciznę, z czasem stała się istnym hitem w dziedzinie medycyny estetycznej.

Tak zwany botoks, stosowany najczęściej w celu usunięcia zmarszczek oraz leczenia nadpotliwości, z powodzeniem można wykorzystać również w leczeniu bruksizmu. Celem takiej terapii jest redukcja napięcia mięśni żwacza.

Należy pamiętać, że czas działania toksyny botulinowej jest ograniczony i wynosi zwykle od 4 do 6 miesięcy. W celu uzyskania optymalnych efektów z reguły podaje się trzy dawki botoksu w trzymiesięcznych odstępach.

Fizjoterapia stomatologiczna

Fizjoterapia stomatologiczna to w Polsce mało znana dziedzina medycyny, dlatego jeszcze stosunkowo niewiele osób wie, że może być ona bardzo pomocna w leczeniu bruksizmu.

Jej celem jest zmniejszenie negatywnych skutków bruksizmu na narząd żucia, wyeliminowanie przyczyn bruksizmu oraz zwiększenie samoświadomości na temat tego nawyku. Zastosować można m.in. terapię manualną mięśni żucia oraz masaże.

Pomagają one zwiększyć zakresu ruchu żuchwy, a co za tym idzie zmniejszyć ból i lepiej ułożyć żuchwę w spoczynku.

Czasami konieczne okazuje się także zrobienie indywidualnego aparatu typu mandiflex, do rozluźniania mięśni żucia, dostosowanego do uzębienia pacjenta.

Narzędzie to umożliwia przywrócenie harmonii okluzyjnej, relaksację mięśni żucia oraz rozluźnienie stawu skroniowo-żuchwowego.

Jego dodatkową funkcją jest ochrona powierzchni zębów przed ścieraniem w czasie nocnego zgrzytania zębami.

Ważne: Bruksizm nieleczony przez wiele lat może wymagać interwencji stomatologicznej, polegającej na odbudowie powierzchni zęba za pomocą żywicy kompozytowej. Daje to możliwość przywrócenia powierzchni siecznych, a także poprawia estetykę uzębienia.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o leczenie bruksizmu

 • Bruksizm to zaburzenie mięśniowo-powięziowe w obrębie narządu żucia i stawu skroniowo-żuchwowego. Objawia się ono patologicznym tarciem zębami żuchwy o zęby szczęki oraz zbyt mocnym zaciskaniem zębów.
 • Istnieje kilka metod leczenia bruksizmu. Najbardziej popularne to zastosowanie szyny relaksacyjnej oraz zabiegi z wykorzystaniem botoksu, choć możliwe jest również pozbycie się tej przypadłości dzięki terapii manualnej i specjalnym ćwiczeniom.
 • Szyna na bruksizm musi być przede wszystkim indywidualnie dopasowana do każdego pacjenta. Tylko odpowiednio dobrana szyna zgryzowa zapewni skuteczną ochronę i nie będzie powodowała uczucia dyskomfortu w trakcie noszenia.
 • Najczęściej jest to lekarz stomatolog. Warto pamiętać, że jeśli na zgrzytanie zębami wpływ ma stresujący tryb życia, sytuację może poprawić również konsultacja z psychologiem bądź fizjoterapeutą stomatologicznym.
 • Toksynę botulinową podaje się zależnie od napięcia mięśnia w ilościach 10U, 15U, 25U na stronę. Dawka toksyny botulinowej jest proporcjonalna do napięcia mięśnia. Najlepsze efekty obserwowane są przy zastosowaniu trzech dawek botuliny w trzymiesięcznych odstępach. Obniżenie aktywności mięśni trwa od 4 do 6 miesięcy, po tym czasie następuje odrost aksonu ruchowego i synapsa ponownie ulega aktywacji.
 • P. Piech i inni, “Zastosowanie toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu”, Journal of Education, Health and Sport, 398-411, 2017, eISSN 2391-8306
 • KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej, “Leczenie bruksizmu” (centrum-kore.pl)
 • KORE Centrum Fizjoterapii Specjalistycznej, “Szyna relaksacyjna na bruksizm” (centrum-kore.pl)
 • O. Gruca i inni, “Bruksizm – przyczyny, diagnostyka, leczenie”, Twój Przegląd Stomatologiczny, 2018

Zgrzytanie zębami

Zgrzytanie zębami, inaczej nazywane również zjadaniem zębów, to objaw bruksizmu. Polega ono na niekontrolowanym i nieświadomym tarciu zębami o siebie, spowodowanym nadmierną pracą mięśni żwaczy.

Problem ten dotyczy osób w każdym wieku (uwaga: bruksizm u dzieci również występuje) i bez względu na płeć. Co ważne, reagować należy jak najszybciej.

Dlaczego? Nieleczone zgrzytanie zębami może prowadzić do znacznego zniszczenia zębów, zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, migreny, bóli głowy i kręgosłupa.

O zgrzytaniu zębami

Zgrzytanie zębami jest najczęściej efektem nadmiernego stresu. Spowodowane może być również przez wady ortodontyczne oraz noszenie nieodpowiednio dopasowanych protez zębowych.

Leia também:  Jakie Są Objawy Choroby Odry?

Zgrzytanie zębami podczas snu

Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci może dotyczyć nawet ponad połowy najmłodszych pacjentów. Jest to bardzo naturalny mechanizm odreagowywania silnych napięć emocjonalnych, ale zarazem bardzo szkodliwy. W przypadku najmłodszych może być to zgrzytanie zębami dzienne lub zgrzytanie zębami podczas snu – tak samo, jak u osób dorosłych.

Zgrzytanie zębami (bruksizm) a chrapanie

U pacjentów zgrzytających zębami często występuje również problemem bezdechu sennego i chrapania. Współwystępowanie to jednak nie jedyna zależność między tymi jednostkami chorobowymi. Zarówno z bruksizmem jak i chrapaniem wiążą się:

 • bóle głowy,
 • nieprawidłowe napięcie mięśni jako przyczyna problemu,
 • wybudzenia w fazie snu głębokiego,
 • występowanie objawów najczęściej podczas spania na plecach,
 • nadaktywność mięśni żwaczy oraz nosowo-gardłowych.

Warto podkreślić, że stosowana na bruksizm doustna wkładka relaksacyjna, nie może być wykorzystywana u pacjentów z bezdechem sennym, ponieważ utrudnia dodatkowo przepływ powietrza. Dla osób, które chrapią najlepszą opcją jest leczenie z zastosowaniem toksyny botulinowej.

Zgrzytanie zębami – leczenie toksyną botulinową typu A

Najskuteczniejszym rozwiązaniem na zgrzytanie zębami jest botoks. Zabieg polega na wstrzyknięciu w mięsień żwacz toksyny botulinowej typu A. Jej działanie powoduje zahamowanie przewodnictwa nerwowego pomiędzy nerwem a mięśniem. Po kilku dniach dochodzi do rozluźnienia nadmiernie napiętych mięśni.

Z czasem można zaobserwować, że zgrzytanie zębami i związane z nim dolegliwości bólowe ustąpiły. Mięśnie stopniowo tracą swoją masę, dlatego twarz ulega też wysmukleniu.

Chociaż wstrzykiwanie toksyny botulinowej jest bardzo skuteczne i daje najszybsze efekty w leczeniu bruksizmu, nie może zostać wykorzystane w leczeniu zgrzytania zębami u dzieci.

Sama procedura wstrzyknięcia toksyny botulinowej w leczeniu bruksizmu jest krótka, bo trwa 5-10 minut. Nie wiąże się też z bólem. Zabieg powinien być wykonywany wyłącznie przez lekarza.

Zgrzytanie zębami – leczenie. Szyna na zęby

Zakładanie szyny relaksacyjnej na zęby to jedna z najpowszechniejszych metod radzenia sobie ze zgrzytaniem zębami.

Jest ona dobrym wyjściem, jeżeli na ten problem wpływają wady zgryzu, a także u dzieci, ponieważ u nich nie można zastosować jednej z najbardziej skutecznych metod, czyli leczenia toksyną Zgrzytanie zębami podczas snubotulinową. Bardzo często założenie szyny na zęby trzeba łączyć z terapią u psychologa, jeżeli to problemy z emocjami są jedną ze składowych przyczyn zgrzytania zębami.

Na bruksizm szyna jest jednym ze skutecznych rozwiązań. Jest to nakładka wykonana z miękkiego tworzywa, zakładana najczęściej na noc. W razie zgrzytania zębami ścierana jest nakładka, a nie zęby. Z czasem dochodzi do oddalenia szczęki od żuchwy, dzięki czemu odciąża się staw skroniowo-żuchwowy, a zgrzytanie zostaje ograniczone.

Co istotne, jest to małoinwazyjna metoda i sprawdzi się świetnie, gdy dziecko zgrzyta zębami w nocy. Można ją stosować bez względu na wiek. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody i nie wiąże się ona ze skutkami ubocznymi. W przypadku osób dorosłych według najnowszych zaleceń leczenie bruksizmu powinno się odbywać z użyciem toksyny botulinowej.

Zgrzytanie zębami jest rezultatem nadmiernej aktywności mięśni żwaczy oraz mięśni skroniowych. Podczas snu pacjenci zaciskają szczękę, co niszczy zęby, sprawia, że stają się nadwrażliwe, a zgryz ulega zniekształceniu. Po obudzeniu się pacjenci często cierpią na bóle głowy.

Co więcej, bruksizm wizualnie zmienia twarz, która staje się masywniejsza, co dla kobiet może stanowić dyskomfort natury estetycznej. Obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia bruksizmu u dorosłych jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej (Botox, Azzalur) we wcześniej wspomniane mięśnie. W rezultacie dochodzi do ich rozluźnienia.

Nie jest to stały efekt, po 3-6 miesiącach ustępuje, więc zabieg co pewien czas trzeba powtórzyć – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog (otolaryngolog).

Efekty

Pierwsze efekty założenia szyny relaksacyjnej widoczne są już po około tygodniu. Jest to znaczne zredukowanie dolegliwości bólowych. Choć szyna pozwala na odciążenie stawu skroniowo-żuchwowego oraz redukcję zgrzytania, to w wielu przypadkach rezultat ten zostaje uzyskany po wielu latach terapii. Czasem konieczne jest stałe noszenie szyny (w nocy).

Uzupełnienie kuracji

Chcąc skutecznie zredukować bruksizm u osób, które nie mogą stosować zastrzyków z toksyny botulinowej (przede wszystkim u dzieci), można poza szyną relaksacyjną zastosować także inne metody. Co więcej, będą one stanowić idealne uzupełnienie kuracji.

Przede wszystkim świetnym sposobem są ćwiczenia relaksujące mięśnie twarzy. Sprawdzi się szerokie otwieranie ust i ich zamykanie, powtarzanie samogłosek (aeiou) oraz nadymanie policzków.

Konieczna może się również okazać terapia ortodontyczna lub konsultacja z psychologiem. Jeżeli doszło już do zniszczenia zębów, nie można zapominać o konieczności leczenia stomatologicznego.

FAQ – zgrzytanie zębami

Kiedy dochodzi do zgrzytania zębami?

Zgrzytanie zębami jest najczęściej formą odreagowania stresu. Może być też spowodowane wadami zgryzu lub nieodpowiednio dopasowanymi implantami.

Czy dzieci zgrzytają zębami?

Dzieci zgrzytają zębami bardzo często – może to być nawet ponad połowa najmłodszych. Tak jak w przypadku osób dorosłych, najczęściej jest to niekontrolowana reakcja na silny stres.

Czy zgrzytanie zębami w nocy to jedyny problem?

Zgrzytanie zębami w nocy to problem, jednak najgroźniejszy jest fakt, że od zgrzytania zębami ściera się płytka nazębna, co prowadzi do znacznych ubytków.

Czy zgrzytanie zębami jest niebezpieczne?

Nieleczone zgrzytanie zębami jest niebezpieczne, gdyż prowadzi do uszkodzenia zębów, szczęki, żuchwy, a nawet migreny i dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa.

Jak leczyć zgrzytanie zębami u dzieci?

W przypadku dzieci nie można wykonywać bardzo skutecznych zabiegów, do których należą zastrzyki z toksyną botulinową, ale wykorzystać można inne efektywne metody. Jedną z powszechnie stosowanych jest założenie specjalnych szyn na zęby. Warto też zastanowić się nad przyczyną zgrzytania zębami i skonsultować się z psychologiem lub ortodontą.

Czy zgrzytanie zębami ograniczy aparat ortodontyczny?

Zgrzytanie zębami może ograniczyć aparat ortodontyczny, jeżeli przyczyną tej dolegliwości są wady zgryzu. Taką terapię warto jednak połączyć z noszeniem szyn.

Czy szyna na zęby jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Szyna na zęby w przypadku bruksizmu i zgrzytania zębami to całkowicie bezpieczne rozwiązanie i można je stosować nawet u dzieci.

Bruksizm – szyna musi być noszona przez całe życie?

Czas noszenia szyny na zębach zależy od szeregu czynników. U niektórych osób mogą być to np. jedynie dwa lata, a u innych o wiele więcej.

Czy są jakieś przeciwwskazania do noszenia szyny na zgrzytanie zębami?

Nie, nie ma przeciwwskazań do noszenia szyny na zębach w przypadku bruksizmu.

Czy cały czas trzeba nosić szynę na zębach?

Nie, szyna na zęby powinna być zakładana jedynie na noc, gdyż to podczas snu najczęściej dochodzi do zgrzytania zębami.

Bruksizm – zgrzytanie zębami w nocy u dzieci i dorosłych

Czym jest bruksizm? Jeżeli budzisz się z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy, może u Ciebie występować bruksizm — zgrzytanie i zaciskanie zębów.

Bruksizm może powodować bolesność lub utratę zębów, a czasem zęby są dosłownie częściowo starte. Ostatecznie bruksizm może doprowadzić do zniszczenia otaczającej kości i tkanki dziąseł.

Może on także być przyczyną problemów dotyczących stawów żuchwy, takich jak zespół stawu skroniowo-żuchwowego.

Po czym poznać, czy występuje bruksizm? U wielu osób bruksizm jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, dopóki ktoś nie powie im, że podczas snu głośno zgrzytają zębami. U innych osób rutynowa kontrola dentystyczna wykazuje, że zęby są starte lub szkliwo na nich jest zniszczone.

Inne możliwe objawy bruksizmu obejmują ból twarzy, głowy i szyi. Dentysta może postawić dokładną diagnozę i określić, czy ból twarzy jest spowodowany bruksizmem.

Jak leczy się bruksizm? Odpowiednie leczenie jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Po zadaniu odpowiednich pytań i zbadaniu zębów dentysta może pomóc w określeniu potencjalnego źródła bruksizmu. W zależności od stopnia uszkodzenia zębów i jego prawdopodobnej przyczyny, dentysta może zalecić:

 • Zakładanie odpowiedniej nakładki (szyny) na czas snu — Nakładka taka, wykonana przez dentystę na zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby górne i chroni je przed tarciem o zęby dolne. Choć nakładka taka skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, to jednak nie leczy ona jego przyczyny.
 • Znalezienie sposobów na relaks —Ze względu na to, że główną przyczyną bruksizmu wydaje się codzienny stres, pomocne może być wszystko, co redukuje stres — słuchanie muzyki, czytanie książek, spacery lub kąpiele. Można także skorzystać z nauki skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresującymi sytuacjami. Ponadto, umieszczenie ciepłej, wilgotnej ściereczki po bocznej stronie twarzy może pomóc w rozluźnieniu mięśni obolałych na skutek zaciskania zębów.
 • Redukcja “wystających punktów” na jednym lub więcej zębów w celu wyrównania zgryzu. Nieprawidłowy zgryz, w którym zęby nie pasują dokładnie do siebie, można także skorygować za pomocą nowych wypełnień, koron lub metod ortodontycznych.
Leia também:  Przewlekły nieżyt nosa – przyczyny, objawy i leczenie przewlekłego kataru
Zgrzytanie zębami podczas snu
Nakładka używana podczas snu chroni zęby, jednak nie leczy przyczyn.

Zgrzytanie zębami przez sen – w nocy – KORE Fizjoterapia specjalistyczna nr 1

Zgrzytanie zębami przez sen i zaciskanie szczęki jest często związane ze stresem lub niepokojem .

 

Czym jest zgrzytanie zębami przez sen?

 • Zgrzytanie zębami przez sen nie zawsze powoduje objawy, ale niektórzy ludzie odczuwają ból twarzy i głowy, które z czasem mogą powodować ścieranie zębów.
 • Większość ludzi, którzy zgrzytają zębami w nocy przez sen i zaciskają szczękę, nie zdaje sobie sprawy, że to robią.
 • Zgrzytanie zębami zdarza się podczas snu, ale też w czasie czuwania podczas koncentracji lub stresu.

Bruksizm  to stan, w którym zgrzytasz zębami lub zaciskasz zęby.

Jeśli masz bruksizm, możesz nieświadomie zaciskać zęby, gdy nie śpisz lub zaciskać je lub zgrzytać podczas snu w nocy.

Zgrzytanie zębami przez sen jest uważane za zaburzenie ruchowe związane ze snem. Osoby, które zaciskają lub zgrzytają zębami podczas snu, są bardziej narażone na inne zaburzenia snu, takie jak chrapanie i przerwy w oddychaniu (bezdech senny).

Łagodne stukanie zębami w nocy może nie wymagać leczenia. Jednak u niektórych osób zgrzytanie zębami w nocy może być na tyle częste i ciężki, że prowadzi do zaburzeń szczęki, bólów głowy, uszkodzeń zębów i innych problemów.

Ponieważ możesz zgrzytać zębami przez sen i nie zdawać sobie z tego sprawy do czasu wystąpienia powikłań, ważne jest, aby znać oznaki i objawy bruksizmu i poszukać specjalistycznej pomocy.

Umów się na leczenie zgrzytania zębami Poznań:

 1. Tel: 503-733-127
 2. Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 20:00
 3. OPINIE O NAS:

Przyczyna zgrzytania zębami przez sen nie zawsze jest jasna, ale zwykle jest związana z innymi czynnikami, takimi jak  stres , niepokój czy problemy ze snem .

Stres i niepokój

Zgrzytanie zębami jest najczęściej spowodowane stresem lub niepokojem i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Często zdarza się podczas snu.

Leki

Zgrzytanie zębami może czasami być efektem ubocznym przyjmowania pewnych rodzajów leków.

W szczególności zgrzytanie zębami jest czasami związane z rodzajem leku przeciwdepresyjnego znanego jako  selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) . Przykłady SSRI obejmują paroksetynę , fluoksetynę i sertralinę .

Zaburzenia snu

Jeśli chrapiesz lub masz zaburzenia snu, takie jak  obturacyjny bezdech senny (OBS) , bardziej prawdopodobne jest, że zgrzytasz zębami podczas snu. OBS przerywa oddech podczas snu.

Jest też bardziej prawdopodobne, że zgrzytasz zębami w nocy, jeśli:

 • rozmawiasz lub mamrotasz podczas snu
 • zachowujesz się gwałtownie podczas snu, na przykład kopiesz lub uderzasz pięścią
 • masz tzw. paraliż senny , czasową niezdolność do poruszania się lub mówienia podczas budzenia się lub zasypiania
 • masz  halucynacje , w których widzisz lub słyszysz rzeczy, które nie są rzeczywiste, będąc półprzytomnym

Styl życia

Inne czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo lub pogorszyć zgrzytanie zębami przez sen, to:

 • picie alkoholu
 • palenie
 • zażywanie narkotyków rekreacyjnych , takich jak ecstasy i kokaina
 • picie dużej ilości napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa (6 lub więcej filiżanek dziennie)

Zgrzytanie zębami podczas snu może się również zdarzać u dzieci. Zwykle dzieje się to po pierwszym pojawieniu się zębów mlecznych lub zębów dorosłych, ale zazwyczaj ustaje po całkowitym uformowaniu zębów dorosłych.

Skontaktuj się z fizjoterapeutą stomatologicznym i stomatologiem, jeśli obawiasz się zgrzytania zębami dziecka, szczególnie jeśli ma to wpływ na jego sen (zgrzytanie zębami w nocy). Dzieci zgrzytające zębami przez sen mogą odczuwać stres i napięcie, które objawia się właśnie w ten sposób.

Zgrzytanie zębami u dziecka może być również spowodowane wadami zgryzu. Zdarza się też, że zgrzytanie zębami u dzieci jest reakcją  na bóle głowy, mięśni czy ucha. Bywa że jest reakcją na farmakoterapię.

Przyczyna zgrzytanie zębami u  niemowląt może leżeć w niedojrzałości ukł.nerwowego oraz mięśniowego. Ważną przyczyną zgrzytania zębami u dzieci mogą być choroby pasożytnicze.

Warto zaznaczyć, że zgrzytanie zębami u dzieci jest zjawiskiem często spotykanym.

Leczenie zgrzytania zębami przez sen  – koszty

Koszt sesji diagnostyczno-terapeutycznej wynosi 130 zł. Przeczytaj więcej na temat fizjoterapii stomatologicznej. oraz indywidualnych szyn relaksacyjnych na zgrzytanie zębami.

 • Zapraszamy Pacjentów poszukujących sposobu na leczenie bruksizmu z miast: Swarzędz, Gniezno, Września, Poznań i okolice.
 • Tel: 503-733-127
 • Zgrzytanie zębami przez sen można skutecznie leczyć!

Stukanie zębami przez sen – stres i sen

 Większość ludzi prawdopodobnie od czasu do czasu zgrzyta i zaciska zęby podczas snu. Sporadyczne stukanie zębami przez sen  medycznie nazywane bruksizmem, zwykle nie powoduje szkód, ale gdy zgrzytanie zębami występuje regularnie, zęby mogą ulec uszkodzeniu i mogą pojawić się inne komplikacje, takie jak dyskomfort mięśni szczęki lub ból stawu skroniowo-żuchwowego.

Dlaczego ludzie zgrzytają zębami?

Chociaż przyczyny bruksizmu nie są tak naprawdę znane, może być zaangażowanych kilka czynników. Wydaje się, że przyczyniają się do tego sytuacje stresowe, nieprawidłowy zgryz oraz krzywe lub brakujące zęby. Istnieją również dowody na to, że zaburzenia snu, takie jak bezdech senny, mogą powodować zgrzytanie zębami.

Czy można zapobiec zgrzytaniu zębami?

Zgrzytaniu zębami w nocy można zapobiec stosując szynę relaksacyjną na zęby. Ochraniacz na zęby, może być dopasowany do zębów, aby zapobiec ocieraniu się zębów o siebie.

Pomocna może być również redukcja stresu i inne modyfikacje stylu życia, w tym unikanie alkoholu i kofeiny.

Fizjoterapeuta może zadać Ci pytania dotyczące Twoich nawyków związanych ze snem, aby sprawdzić, czy potrzebne jest badanie snu.

Bibliografia

Bruksizm – przyczyny, objawy, leczenie. Co to jest?

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu, może mieć wiele przyczyn. Jego charakterystycznym objawem są dźwięki przypominające skrzypienie. Problem ten dotyka wielu osób, z których znaczna część jest go w ogóle nieświadoma. Nieleczony bruksizm może powodować zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu kręgosłupa oraz problemy ze słuchem i wzrokiem.

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w nocy, nie jest rzadkim problemem, przy czym najczęściej dotyka kobiety po 30. roku życia. Może pojawiać się nie tylko w nocy, ale również i w ciągu dnia. Przyczyn jest wiele, jednak najczęściej bruksizm powstaje na skutek przewlekłego stresu. Leczenie uzależnione jest od czynnika, który go wywołał, jest zazwyczaj wieloetapowe oraz wielospecjalistyczne.

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to fachowy termin określający niekontrolowane zgrzytanie lub zaciskanie zębów, które prowadzi do powolnego wyniszczenia szkliwa.

Z nietypową przypadłością zmaga się coraz więcej osób, dlatego bruksizm zaczyna być postrzegany jako problem społeczny.

Ze zgrzytaniem zębów borykają się osoby w różnym przedziale wiekowym, także dzieci, choć w dużej mierze dotyczy on osób nerwowych i zestresowanych.

Wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej choroby, a o jej obecności dowiadują się od bliskich, którzy są zmęczeni dziwnymi dźwiękami wydawanymi podczas snu przez śpiącego obok domownika. Niestety chory nie zawsze sięga po pomoc, a wręcz bagatelizuje problem, który z czasem się pogłębia i doprowadza do szeregu uporczywych dolegliwości.

Przy takich przypadłościach jak bruksizm przyczyna powstania dolegliwości nie została jednoznacznie określona, ale za winowajców uważa się niektóre choroby, wady wrodzone (zwłaszcza przy bruksizmie u dzieci) oraz tryb życia. Według specjalistów do takich czynników zalicza się:

 • długotrwały, przewlekły stres – kiedy człowiek się stresuje, automatycznie dochodzi do zwiększonego napięcia mięśniowego, które często obejmuje również mięśnie twarzoczaszki, a w szczególności mięśnie żuchwy; konsekwencją tego jest poruszanie żuchwą podczas snu, a co za tym idzie – ocieranie się o siebie zębów górnej oraz dolnej szczęki;
 • wady anatomiczne szczęki lub wady zgryzu;
 • pasożyty, najczęściej owsiki – przyczyna ta często występuje u dzieci;
 • czynniki dziedziczne;
 • częste żucie gumy;
 • źle dopasowane protezy zębowe lub korony, nieprawidłowe wypełnienie ubytków w zębach;
 • zaburzenia w gospodarce magnezowej, głównie niedobór magnezu;
 • zaburzenia lękowe – w wyniku nerwicy, zespołu stresu pourazowego, depresji lub chorób psychicznych są najczęstszą w obecnych czasach przyczyną zgrzytania zębami u dorosłych.

Wybór terapii, która złagodzi dolegliwości, zależny jest od liczby czynników przyczyniających się do powstania tej przypadłości.

Leia também:  Jakie Objawy Zepsutego Egr?

Masz dużo powodów do stresu? Wypróbuj odpowiednią suplementację. Znajdziesz ją w przestrzeni zakupowej Hello Zdrowie. 

Zdrowie umysłu, from Plants Less Stress from Plants 60 kaps. wegański Zdrowie umysłu, from Plants Good Sleep from Plants 60 kaps. wegański

Duża część osób cierpiących na bruksizm jest nieświadoma problemu. Najczęściej diagnoza zostaje postawiona, w momencie gdy pojawiają się powikłania zdrowotne. W zależności od długości trwania zgrzytania zębami, możemy zaobserwować:

 • odsłonięcie korzeni zębowych,
 • zmniejszanie się grubości (szerokości zębów),
 • popękane szkliwo,
 • obniżenie poziomu dziąseł,
 • pojawienie się nadwrażliwości na gorące lub zimne produkty,
 • krwawienie dziąseł podczas szczotkowania,
 • chwianie się zębów, często mylone z paradontozą,
 • rany na wewnętrznej stronie policzków oraz pogryziony język,
 • odgłosy podczas otwierania ust.

Jeśli zgrzytanie zębami trwa długo, mogą się pojawić takie konsekwencje, jak:

 • uporczywe bóle głowy wynikające z podwyższonego napięcia mięśniowego i mimowolnego zaciśnięcia szczęki – mogą przybrać formę migren, którym niekiedy towarzyszy światłowstręt,
 • zmiana kształtu twarzy – ciągłe zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami powoduje nieustanne napięcie mięśni twarzoczaszki, sprawiając, że zwiększają one swoją wielkość, w wyniku czego twarz staje się charakterystycznie kwadratowa,
 • dolegliwości takie jak skurcze oraz ból w okolicy obręczy barkowej oraz mięśni przykręgosłupowych,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego,
 • przykurcze mięśniowe,
 • ból podczas otwierania oraz zamykania jamy ustnej,
 • ograniczona ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego,
 • zaburzenia w funkcjonowaniu stawu skroniowo-żuchwowego bezpośrednio sąsiadującego z aparatem słuchowym, mogą wywoływać zaburzenia słuchu, ból uszu lub zaburzenia równowagi,
 • stany zapalne uszu,
 • szumy w uszach,
 • zaburzenia widzenia (suchość oczu, brak ostrości),
 • zaburzenia w pracy oraz ruchomości kręgosłupa,
 • zaburzenia równowagi.

Leczenie bruksizmu jest wieloetapowe i długotrwałe. W terapii zgrzytania wykorzystuje się szyny lub specjalne nakładki, które mają zapobiec dalszemu ścieraniu się zębów. Wbrew pozorom nie jest to jedynie dolegliwość na tle nerwowym. Zaniedbanie bruksizmu może skutkować problemami z kręgosłupem, wzrokiem, słuchem i nasilającym się bólem głowy.

Aby leczenie bruksizmu było skuteczne, najważniejsze jest znalezienie przyczyny zgrzytania zębami. Bruksizm nie jest schorzeniem trudnym do zdiagnozowania, ponieważ jego objawy są charakterystyczne.

Jednak żeby wdrożyć leczenie, sam wywiad przeprowadzony z chorym może być niewystarczający do podjęcia terapii. Jednym z ważnych elementów jest ocena stanu uzębienia, ogólnego stanu pacjenta i jego kondycji psychicznej.

Dalsze postępowanie jest uzależnione od wielu czynników.

Jak leczyć bruksizm? Do metod oraz sposobów radzenia sobie z nim należą:

 • psychoterapia – jeśli przyczyną jest stres bądź zaburzenia lękowe, warto udać się do specjalisty, który pomoże radzić sobie ze stresem; dodatkowo przydatna w tym przypadku będzie nauka metod relaksacyjnych, które można wykonywać przed snem; należy pamiętać, że intensywność bruksizmu jest proporcjonalna do poziomu odczuwanego stresu,
 • wizyta u stomatologa lub ortodonty – w przypadku źle dopasowanych protez, koron lub wad zgryzu konieczne będzie udanie się do lekarza stomatologa; w przypadku wad zgryzu najczęściej zaleca się założenie aparatu na stałe na zęby, aby zgryz wyrównać,
 • szyna relaksacyjna wykonana silikonu,
 • masaże twarzy,
 • farmakoterapia – jeśli mamy do czynienia z chorobami psychicznymi lub silnymi stanami lękowymi, niezbędne jest zastosowanie leków przeciwlękowych; początkowo stosowane są zazwyczaj leki na bazie ziół, jeśli jednak nie przyniosą oczekiwanego efektu, najczęściej stosuje się środki, w których substancją czynną będą benzodiazepiny bądź barbiturany, czyli leki psychotropowe,
 • zmiana leków – niektóre leki na receptę, głównie przeciwdrgawkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, mogą być odpowiedzialne za zgrzytanie zębami – w takim przypadku należy rozważyć stosowanie zamienników,
 • toksyna botulinowa – niektórzy zalecają wstrzyknięcie w okolicę stawu skroniowo-żuchwowego toksyny botulinowej, która stymuluje nerwy, rozluźniając mięśnie szczękowe.

Leczenie domowe bruksizmu

W leczeniu bruksizmu warto zastosować również produkty, które być może masz już w domu:

 • mleko z kurkumą – już samo mleko – za sprawą tryptofanu – ułatwia zasypianie, natomiast kurkuma działa jak środek przeciwbólowy, ciepło napoju pomoże z kolei rozluźnić mięśnie,
 • produkty z magnezem – jeśli przyczyną zgrzytania zębów u dorosłych jest niedobór magnezu lub brak równowagi między jego stężeniem a poziomem wapnia, konieczna będzie jego suplementacja i uwzględnienie go w diecie oraz ograniczenie spożywania produktów, które go wypłukują; magnez można znaleźć w migdałach, awokado, bananach, szpinaku, nasionach dyni, czarnej fasoli, figach oraz czarnej czekoladzie,
 • porzucenie używek – wieczorem warto zrezygnować z alkoholu i kofeiny, które mogą stymulować zgrzytanie zębami,
 • ograniczenie żucia gumy, które również przyczynia się do powstania tego problemu,
 • porzucenie nawyków, takich jak: obgryzanie długopisów, ołówków i innych przedmiotów, które zwiększają prawdopodobieństwo nocnego zgrzytania zębami.

Warto powiedzieć nieco więcej o samej szynie relaksacyjnej, która stosowana jest w przypadku bruksizmu. Jest to przezroczysta nakładka na zęby, którą indywidualnie powinien dobrać ortodonta. Pomaga odpowiednio ustawić żuchwę względem szczęki, a tym samym – ograniczyć uszkodzenia i zapewnić spokojny sen domownikom śpiącym w towarzystwie chorego.

Czas noszenia szyny relaksacyjnej zależy od stopnia zaawansowania bruksizmu. Materiały, z którego jest ona wykonana, cechują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Szyna na bruksizm nie powoduje otarć i nie podrażnia zębów. Jest wskazana dla osób z kompletem uzębienia. Cena szyny na bruksizm wynosi od 200 do 750 zł. Gdzie ją kupić? Najlepiej bezpośrednio u stomatologa.

Bruksizm a botoks

Niektóre osoby decydują się na leczenie bruksizmu botoksem, czyli wyżej wspomnianą toksyną botulinową. Efektem zabiegu jest zmniejszenie napięcia mięśnia, jego obkurczenie i rozluźnienie. Dzięki temu zanika również problem zgrzytania zębami.

Zabieg polega z kolei na tym, że blokuje się na jakiś czas przepływ impulsu nerwowego do mięśnia żwacza poprzez wciśnięcie w niego toksyny botulinowej, przy pomocy cienkiej igły. Cała procedura jest bezpieczna, bezbolesna i mało inwazyjna.

Jeśli chodzi o cenę leczenia bruksizmu tą metodą, wynosi ona od 240 do 1000 zł.

Istnieją pewne techniki, które mogą pomóc rozluźnić szczękę i język, a tym samym – zwalczyć problem bruksizmu. Oto najpopularniejsze ćwiczenia na bruksizm.

Ćwiczenia rozluźniające szczękę:

 • otwórz usta najszerzej jak to możliwe, a następnie zamknij je bardzo powoli (15 razy),
 • przesuwaj szczękę z jednej strony na drugą (15 razy),
 • przesuwaj szczękę w przód i w tył, możliwie jak najmocniej (15 razy),
 • wykonaj szczęką okrężne ruchy w prawo i w lewo (10 razy w każdym kierunku),
 • wykonaj szczęką ruchy w kształcie ósemek pionowych lub poziomych, unosząc je na bokach i schodząc do środka w dół (10 razy w każdym kierunku).

Podane ćwiczenia należy wykonywać dwa razy dziennie i to najlepiej przed snem.

Dodatkowo, warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające język:

 • wyciągnij język możliwie jak najmocniej,
 • mając zamknięte usta, naciskaj językiem na policzki od wewnątrz, w lewo i prawo.

Podane ćwiczenia wykonuj przez dwie lub trzy minuty, dwa razy dziennie.

Dlaczego dziecko zgrzyta zębami w nocy? Cóż, do trzeciego roku życia bruksizm jest bardzo powszechny u dzieci i stanowi on naturalny symptom ząbkowania. Powinien jednak zaniknąć w okresie dorastania. Jeśli problem jest uciążliwy i długo już trwa, zauważysz patologiczne ścieranie zębów albo pojawiły się u dziecka już zęby stałe, warto skonsultować się ze specjalistą.

Bruksizm – objawy u dziecka

Objawy zgrzytania zębów u dziecka to:

 • płacz bez uzasadnionej przyczyny w pierwszym roku życia;
 • częste kolki;
 • pocieranie lub uderzanie głową o poduszkę lub inną, twardą powierzchnię;
 • często występujące bóle głowy;
 • patologiczne ścieranie zębów;
 • ubytki w kształcie klina i pęknięcie szkliwa (te objawy może zauważyć stomatolog);

Bruksizm – przyczyny u dziecka

Co oznacza zgrzytanie zębów u dziecka? Jego przyczyna może być wada zgryzu – wówczas należy zastosować aparat, który ją  wyrówna i zapobiegnie wyniszczaniu szkliwa.

Inną przyczyną może być owsica, która objawia się również poprzez: drapanie się i świąd w okolicach odbytu, bóle brzucha, brak apetytu, zwiększoną ochotę na słodycze, kłopoty z koncentracją  i apatyczność.

Przyczynami bruksizmu może być również nadmierny stres.

Leczenie bruksizmu u dziecka

Jak leczyć bruksizm u dziecka? Przy takich przypadłościach jak bruksizm leczenie jest wieloetapowe i długotrwałe. Chory może potrzebować pomocy nie tylko stomatologów i psychologów, ale też innych specjalistów, np. neurologa, laryngologa, ortopedy i chirurga szczękowego.

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482466/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3081266/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439689/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5026093/

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*