Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Zwyrodnienie stawu biodrowego, czyli koksartroza jest częstą przyczyną bólu biodra i w wielu przypadkach kończy się operacją. Choroba postępuje wraz z upływem czasu, jednak poprzez odpowiednie leczenie możemy zwolnić jej przebieg. Właściwa i nowoczesna terapia zmniejsza ból, ochrania chrząstkę oraz poprawia ruchomość stawu.

Pozwala to na wydłużenie czasu, po upłynięciu którego operacja będzie konieczna, a lub w niektórych przypadkach na jej uniknięcie.

Jeżeli zmiany zwyrodnieniowe zaszły już za daleko i wszczepienie endoprotezy jest nieuniknione, odpowiednie leczenie pozwala znacznie zwiększyć komfort podczas oczekiwania na zabieg.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Objawy, Przyczyny, Badania

Objawy

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

 • Ból, który jest odczuwany przede wszystkim w pachwinie, biodrze i pośladku, może też promieniować do kolana. Jest najbardziej dokuczliwy rano, przy wstawaniu z łóżka, ale nasila się również podczas długiego chodzenia lub uprawiania sportu.
 • Sztywność i ograniczenie zakresu ruchu, które jest najbardziej dokuczliwe rano.
 • Pochylanie się do przodu podczas chodzenia i opieranie się na lasce
 • Chrobotanie, strzykanie i trzaskanie w biodrze
 • Zaburzenia chodu. Utykanie, kołysanie się na jedną stronę podczas chodzenia
 • Osłabienie siły mięśni uda i pośladka po stronie zwyrodnienia

Przyczyny

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

 • Wrodzone wady stawu. Zdeformowany staw (dysplazja) powoduje szybsze wytworzenie się zmian zwyrodnieniowych.
 • Nierówny rozkład sił. Różnica w długości kończyn dolnych, skrzywienie boczne kręgosłupa (skolioza) lub osłabienie jednej kończyny zwiększa obciążenie jednego ze stawów.
 • Choroby stawów. Zapalenie stawu biodrowego wywołane przez takie choroby jak reumatoidalne zapalenie stawów lub dna moczanowa
 • Genetyka. Tendencja do chorób stawów może być dziedziczna.
 • Urazy stawu. Mogą to być ciężkie urazy, takie jak złamanie, lub mniejsze uszkodzenia powtarzające się wiele razy, co ma na przykład miejsce u wyczynowych sportowców.
 • Otyłość. Stawy są przewidziane do dźwigania określonego obciążenia. Jego zwiększenie prowadzi do szybszego zużycia chrząstki.

Badania

Najczęściej do postawienia diagnozy wystarczy badanie lekarskie oraz zdjęcie rentgenowskie, czasem jednak potrzebny jest rezonans magnetyczny. U niektórych pacjentów wykonuje się też badania laboratoryjne takie jak morfologia krwi obwodowej, CRP, OB, czynnik reumatoidalny lub poziom kwasu moczowego.

Leczenie

Leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego należy rozpocząć jak najwcześniej. Dzięki temu zmniejsza się ból, poprawia ruchomość i zwalnia postęp choroby, co daje szansę na uniknięcie operacji.

Nieoperacyjne leczenie stawu biodrowego (zastrzyki dostawowe)

Leki działają najskuteczniej kiedy podane są bezpośrednio do stawu.

Najbardziej precyzyjną i najbezpieczniejszą metodą wykonywania zastrzyków do stawów biodrowych są zabiegi monitorowane za pomocą fluoroskopii, gdyż dzięki podaniu specjalnego kontrastu ma się pewność, że lek dociera dokładnie tam gdzie powinien. Wprowadzenie igły bezpośrednio do torebki stawowej pozwala też na usunięcie nagromadzonego tam zapalnego płynu.

Istnieje szereg leków podawanych do stawu biodrowego. Kwas hialuronowy i płynna endoproteza przede wszystkim ochraniają chrząstkę, przez co spowalniają przebieg choroby i zwieszają zakres ruchów. Sterydy wygaszają zapalenie, przez co uśmierzają ból, natomiast osocze bogatopłytkowe stymuluje regenerację stawu.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Zastrzyk do stawu biodrowego pod kontrolą fluoroskopii

Kwas hialuronowy

Staw jak każda mechaniczna struktura wymaga dobrego smarowania. W chorobie zwyrodnieniowej jest zbyt mało naturalnego smaru, czyli mazi stawowej, dlatego dochodzi do nadmiernego tarcia i zużycia chrząstki, a przez to do sztywności i bólu. Podawany w zastrzykach kwas hialuronowy nadaje odpowiedni poślizg oraz zwiększa amortyzację.

Płynna endoproteza

Płynna endoproteza mazi stawowej zawiera trójwymiarowy poliakrylamid oraz jony srebra. Podawana jest do stawu w postaci hydrożelu, który przywraca prawidłowe smarowanie w stawie oraz amortyzuje działające na chrząstkę siły.

Zastrzyk sterydowy

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej często pojawia się stan zapalny powodując silny ból i obrzęk stawu. Dostawowe podanie sterydów wygasza zapalanie, dzięki czemu zmniejsza się ból i poprawia ruchomość.

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe uzyskuje się z krwi pacjenta i wstrzykuje do stawu. Zawiera ono wysoko stężone płytki krwi, które wydzielają stymulujące regenerację czynniki wzrostu oraz przyciągają komórki macierzyste.

Leczenie ruchem

Zwyrodnienie stawu narasta poprzez jego nadmierne obciążanie i brak ruchu. Aby walczyć z chorobą zwyrodnieniową musimy więc zapewnić jak najwięcej ruchu przy jak najmniejszym obciążeniu stawu. Ruch powoduje wymianę mazi stawowej, natomiast brak ruchu jej zastój co prowadzi do nagromadzenia się zapalnych substancji. Ruch w odciążeniu możemy osiągnąć poprzez następujące sposoby:

Laska. Laskę podczas chodzenia trzymamy po przeciwnej do bólu stronie i poruszamy nią wraz bolącą nogą. Dzięki temu znacznie zmniejszamy obciążenie uszkodzonego stawu. Chodzenie o lasce bardzo pomaga i nie powinno się tego wstydzić. Można kupić elegancką laskę, która będzie również ozdobą.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie
Rower. Jazda na rowerze pomaga zachować ruch w stawie oraz wzmocnić mięśnie, bez zbędnego obciążania stawu.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie
Ćwiczenia. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające poprawiają funkcję stawu. Naukę ćwiczeń warto zacząć pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty.

Schudnięcie

Schudnięcie do prawidłowej wagi najczęściej znacznie zmniejsza dolegliwości. Redukcję masy ciała łatwiej i bezpieczniej przeprowadza się pod okiem dietetyka oraz stosując w tym samym czasie ćwiczenia, gdyż nie gubi się wtedy masy mięśniowej.

Suplementacja

Suplementacja doustna ma za zadanie dostarczenie składników potrzebnych do odbudowy chrząstki oraz substancji mających działanie przeciwzapalne.

Substancje przeciwzapalne:

 • kurkuma
 • olej lniany
 • kadzidłowiec
 • imbir

Składniki wspomagające odbudowę chrząstki:

 • chondroityna
 • glukozamina
 • kwas hialuronowy
 • hydrolizowany kolagen

Leczenie farmakologiczne

Terapia farmakologiczna opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.

Leczenie operacyjne

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Zwyrodnienie stawu biodrowego (choroba biodra) – regeneracja i rehabilitacja biodra | Sport-Med Kraków

1. Ból biodra – choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

2. Co jest przyczyną bólu biodra, czyli choroby zwyrodnieniowej tego  stawu?

3. Czym jest spowodowany ból biodra?

4. Objawy przewlekłego zapalenia stawu biodrowego

5. Jak można leczyć chorobę zwyrodnieniową?

Ból biodra to najczęściej choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego. Endoproteza nie zawsze jest konieczna! Dzięki terapii Orthokine ®, przy wykorzystaniu profesjonalnej rehabilitacji i ultrasonograficznej precyzji, udaje się ograniczyć ból biodra i zwiększyć ruchomość stawu. Ośrodek medycyny regeneracyjnej SPORT-MED (dr Jan Paradowski) wprowdził również do leczenia Terapię Komórkami Macierzystymi (MSC – Mesenchymal Stem Cells). Gdy pojawia się zwyrodnienie stawów biodrowych, najważniejszą sprawą dla każdego chorego jest poznanie przyczyny i objawów choroby oraz możliwości jej leczenia. Gdy okaże się, że zabieg operacyjny jest jednak konieczny, wykonamy go w sposób małoinwazyjny lub w ostateczności dobierzemy odpowiednią endoprotezę biodra. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o swojej chorobie. Aby dowiedzieć się więcej o Terapii Komórkami Macierzystymi, kliknij tutaj

Ból biodra – choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Staw biodrowy jest drugim pod względem częstości występowania  choroby zwyrodnieniowej (po stawie kolanowym). Uważa się, że zwyrodnienie biodra dotyczy 25-30% osób w wieku 45-64 lat, 60% starszych niż 65 lat i więcej niż 80% osób w wieku powyżej 75 lat. Zwyrodnienie stawu biodrowego, nazywane również zapaleniem kostno – stawowym, charakteryzuje się głównie postępującym „ścieraniem” chrząstki stawowej. Gdy ochrona chrząstka jest zużyta przez zapalenie stawu, kość nie chroniona chrząstką jest narażona na urazy stawów. 

Co jest przyczyną bólu biodra, czyli choroby zwyrodnieniowej tego stawu? 

Choroba zwyrodnieniowa stawu  jest nierozerwalnie związana z niszczeniem chrząstki stawowej. Na zużycie chrząstki ma wpływ wiele czynników. Główne z nich to:

 • predyspozycje genetyczne – odziedziczone po rodzicach skłonności do rozwoju artrozy,
 • otyłość – istotne są tu dwa mechanizmy: 
  • przeciążenie stawu nadmierną masą ciała (zbędne kilogramy)
  • substancje produkowane przez tkankę tłuszczową, które drogą krwi dostają się do stawu i uszkadzają go w mechanizmie procesów biochemicznych – komórkowych 
 • urazy – stłuczenie lub złamanie w zakresie stawu biodrowego, uszkadzające chrząstkę stawową lub zmieniające stosunki anatomiczne. Niestety często bagatelizujemy drobniejsze urazy, podczas gdy często dochodzi wówczas do stłuczenia chrząstki. Jest to trudne do zdiagnozowania. Jednak wykryte wcześnie umożliwia wdrożenie odpowiedniego postępowania, co może zapobiec wkroczeniu chrząstki w wieloletni najczęściej, skryty proces jej nieodwracalnego uszkodzenia. W następstwie uszkodzenia chrząstki rozwijają się wszystkie pozostałe zmiany, które określamy chorobą zwyrodnieniową. Złamania z kolei związane są najczęściej z działaniem dużej siły, doprowadzając znów do stłuczenia chrząstki lub zmian anatomicznych w zakresie stawu. Nieprawidłowa biomechanika powoduje przyspieszone zużycie chrząstki.
 • wiek – wraz z wiekiem nasilają się wszystkie zmiany degeneracyjne narządu ruchu i nie tylko
 • wyczynowy sport, zwłaszcza gdy jest nieprawidłowo uprawiany (niepotrzebne przeciążenia, zła technika – biegu, uderzeń piłki rakietą, brak odpowiedniej regeneracji mięśni i całego organizmu, brak odpowiedniego przygotowania fizycznego do uprawiania danej dyscypliny, nieprawidłowa dieta czy suplementacja itd.)
 • dysbalans mięśniowo-szkieletowy związany np. ze skrzywieniem kręgosłupa, dyskopatią kręgosłupa, „blokiem” stawu krzyżowo-biodrowego, nieprawidłowością stóp itd.
 • brak odpowiedniej aktywności fizycznej – siedzący lub stojący tryb życia, generuje osłabienie siły mięśniowej i ścięgien, a co za tym idzie przeciążenie więzadeł i nieprawidłową biomechanikę stawu. Bezruch uniemożliwia także właściwe odżywianie chrząstki, która prawidłowo działa tylko w warunkach ruchu – zobacz artykuł „chrząstka stawowa” 
 • obciążenia zawodowe – nieprawidłowa pozycja w pracy, bezruch (biuro)lub przeciążenia (robotnicy)
 • zaburzenia hormonalne, m.in. zaburzenia hormonów tarczycowych
 • choroby reumatoidalne – nasilenie procesu zapalnego, generującego szybki postęp choroby zwyrodnieniowej stawu
Leia também:  Krwiak Mózgu Jakie Objawy?

Czym jest spowodowany ból biodra?

Zobacz film wyjaśniający molekularne (komórkowe) podłoże choroby zwyrodnieniowej stawów – kliknij tutaj.

U podstaw artrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawu, leży przewlekły proces zapalny, niszczący sukcesywnie i nieodwracalnie wszystkie struktury położone wewnątrz stawu (głównie chrząstkę) oraz tkanki okołostawowe (ścięgna, więzadła – generując przykurcze ograniczające zakres ruchomości stawu).

Uszkodzenie chrząstki stawowej i odsłonięcie w związku z tym warstwy podchrzęstnej kości, która jest mocno unerwiona, powoduje ból. Chrząstka początkowo rozmięka , co nazywamy chonodromalacją. Tworzą się w niej mikropęknięcia. Na tej podstawie dochodzi do ubytku jej grubości – pogłębiającego się „ścierania ” warstwy powierzchownej.

W końcu dochodzi do ubytku pełnej grubości chrząstki, z odkryciem kości – jest to chonodromalacja IV stopnia. 

Niszczący proces zapalny biodra dotyczy oprócz chrząstki także innych struktur:

 • błony maziowej, która „broniąc się” produkuje zwiększoną ilość płynu stawowego – jednak niepełnowartościowego, z czynnikami zapalnymi niszczącymi staw od środka,
 • końców stawowych kości, które osłabione i przeciążone deformują się, tworząc tzw. osteofity, czyli wyrośla kostne. Obrazujemy je dobrze w RTG, są także widoczne w USG,
 • obrąbek stawowy, czyli włóknisto-chrzęstny pierścień dokoła panewki stawu biodrowego, zwiększający jego stabilność
 • torba stawowa, która staje się pogrubiała i obkurczona, ograniczając ruchomość
 • więzadła i ścięgna okołostawowe, które przykurczając się na skutek ograniczonej aktywności (siedzący lub stojący tryb pracy, za mało lekkiego sportu) lub na skutek przeciążeń (wyczynowy sport), powodują również deficyty ruchomości stawu.

Objawy przewlekłego zapalenia stawu biodrowego (choroby zwyrodnieniowej)      

Na początku choroby objawy nie są zbyt intensywne i objawiają się osłabieniem kończyny. Następnie dołącza się ból biodra, nasilający się podczas ruchu i ustępujący, choć nieznacznie, po odpoczynku. Ból jest pierwszym i najważniejszym dla pacjenta objawem artrozy. Objawy zapalenia stawu biodrowego nasilają się wraz z pogorszeniem kondycji.

 Co ciekawe, objawy zwyrodnienia stawów biodrowych nie zawsze nasilają się wraz z biegiem czasu. Często pacjenci mają tzw. „dobre i złe miesiące”, w których objawy nasilają się lub zmniejszają, np. w związku ze zmianami pogody. To ważne, aby zrozumieć że porównywanie objawów choroby na podstawie pojedynczych momentów , może nie dokładnie obrazować ogólny rozwój choroby.

Obrazują ją najlepiej badania obrazowe, takie jak RTG i USG.

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy:

 • Ból biodra – początkowo podczas aktywności fizycznej, następnie także w spoczynku (np. siedzenie w  głębokim fotelu)
 • Sztywność, ograniczenie ruchomości biodra – przykurcz zgięciowy. Dużą rolę odgrywa tu profesjonalna rehabilitacja wg. specjalnego protokołu dla choroby zwyrodnieniowej. Lekarz i rehabilitant musi wziąć pod uwagę wspomniane wcześniej dysbalanse mięśniowo-szkieletowe. 
 • Chodzenie z uczuciem bezładu

Ocenę stanu pacjenta z chorobą zwyrodnieniową stawów biodrowych należy rozpocząć od badania fizykalnego i prześwietlenia rentgenowskiego. Mogą one służyć jako punkt odniesienia do oceny późniejszych badań i ustalenia progresu choroby.

Jak można leczyć chorobę zwyrodnieniową?

Na szczęście istnieje  wiele możliwości leczenia choroby zwyrodnieniowej. Co najważniejsze, gwałtowny rozwój ortopedii w ostatnich latach otworzył nowe, spektakularne możliwości leczenia artrozy.

Coraz częściej udaje nam się opóźnić lub ominąć etap operacji wymiany stawu  ( endoproteza biodra ) poprzez stosowanie nowoczesnych metod zachowawczych, głównie terapii Orthokine® i Czynników Wzrostu ( osocze bogato płytkowe PRP – Platelets Rich Plasma ) – wykorzystujących naturalne zdolności organizmu do hamowania choroby zwyrodnieniowej i wzmocnienia chrząstki stawowej. Leczenie stawu biodrowego może przebiegać z wykorzystaniem jednej lub kilku opisanych poniżej metod.

Terapia Orthokine® 

Terapia Orthokine jako jedyna jest niemal wolna od efektów ubocznych, a działa tak samo silnie przeciwzapalnie, jak blokada sterydowa – udowodniły to badania kliniczne. Działa wyłącznie miejscowo – wewnątrz stawu, czyli tam, gdzie toczy się główny proces zapalny. Bezpieczeństwo zapewnia biologiczny, w pełni naturalny charakter terapii.

Preparat pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta. Namnożone białka przeciwzapalne blokują receptor zapalenia ( Interleukiny-1 ), hamując proces choroby zwyrodnieniowej i niwelując ból. Osocze bogato płytkowe korzystnie wpływa natomiast na procesy regeneracji chrząstki stawowej.

Jest to metoda znana i rozpowszechniona na świecie, głównie w Niemczech, Austrii i USA.

Dowiedz się więcej o terapii Orthokine® – kliknij tutaj 

Iniekcje dostawowe osocza bogato płytkowego z czynnikami wzrostu ( PRP – Platelets Rich Plasma ). 

Biologiczna, całkowicie bezpieczna terapia preparatem własnej krwi pacjenta. Wykorzystuje naturalne zdolności organizmu do regeneracji tkanek, w tym chrząstki stawowej. Należy do nowoczesnych metod miejscowego leczenia artrozy ( i nie tylko ), z pominięciem ogólnoustrojowych i miejscowych efektów ubocznych.

Dowiedz się więcej o terapii PRP – kliknij tutaj

Terapia komórkami macierzystymi

Dr Jan Paradowski stosuje również Terapię Komórkami Macierzystymi w leczeniu bólu biodra.

Jako jedyny ośrodek w Polsce stosujemy kombinację nowoczesnych terapii biologicznych, które w połączeniu z zastosowaniem Komórek Macierzystych (MSC – Mesenchymal Stem Cells) często pozwalają całkiem uniknąć zabiegu operacyjnego lub przedłużyć okres funkcjonowania z własnym stawem.

W razie konieczności mamy możliwość wykonania również małoinwazyjnego zabiegu artroskopii biodra (zabieg endoskopowy), wspomagany Terapią Komórkami Macierzystymi. Poprawiamy zakresy ruchomości i niewelujemy ból. Przywracamy możliwość codziennej aktywności. 

Fizjoterapia

Rozluźnienie przykurczów mięśniowych, wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni wokół stawu biodrowego pomaga zmniejszyć przeciążenie stawu. Zapobieganie zanikowi mięśni jest ważnym elementem utrzymania możliwie pełnej funkcji biodra. Uzupełnieniem terapii często jest fizykoterapia, np. elektroterapia TENS, ultradźwięki, krioterapia i jonoforeza. 

Farmakologia

Na rynku dostępnych jest wiele leków, zarówno na receptę (np. diclofenak, ketoprofen – Ketonal  ), jak i bez recepty ( np. ibuprofen ), które pomagają w zmniejszaniu dolegliwości bólowych i ograniczają stan zapalny ( tzw.

NLPZ – Niesterydowe Leki PrzeciwZapalne lub NSAID – Non Steroid Anti Inflammatory Drugs ). Zaletą jest dobre działanie przeciwbólowe i spowalnianie procesu zwyrodnieniowego.

Wadą pozostają ogólnoustrojowe działania uboczne, głównie choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie nerek i wpływ na krzepnięcie krwi.

 Używanie leków przeciwzapalnych jest główną przyczyną krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego w USA, które czasem okazują się śmiertelne. Dlatego tak istotne jest miejscowe blokowanie stanu zapalnego w stawie, bez efektów ubocznych, dzięki zastosowaniu terapii Orthokine ®. 

Leia também:  Objawy Dyspeptyczne Co To Jest?

Iniekcje dostawowe kwasu hialuronowego – tzw. wiskosuplementacja

Polega na wstrzyknięciu do chorego stawu preparatu, zwiększającego lepkość płynu stawowego. Tym samym zmniejsza się tarcie między powierzchniami chrząstki stawowej, co spowalnia jej zużycie. Wszystkie zabiegi iniekcji dostawowych wykonuję pod kontrolą USG, co zapewnia precyzję podania leku i warunkuje skuteczność danej terapii.

Iniekcje dostawowe sterydu, tzw. blokada stawu

Steryd działa silnie przeciwzapalnie, jednak powoduje wiele poważnych efektów ubocznych. W samym stawie generuje zwłóknienia wewnątrzstawowe, w tym nieodwracalne niszczenie chrząstki stawowej (!). Ogólnoustrojowe efekty uboczne to m.in.

zaburzenia hormonalne oraz cukrzyca lub nietolerancja glukozy.

Blokada sterydowa zarezerwowana powinna być jedynie dla osób, które odczuwają bardzo silny ból stawu i w niedługim czasie (do kilku miesięcy) mają poddać się operacji alloplastyki stawu (endoprotezy). 

Zaopatrzenie ortopedyczne

Zaopatrzenie samego stawu biodrowego nie odgrywa istotnej roli, ale warto zwrócić uwagę na inne elementy narządu ruchu, np. stopy, kolana itd. W zawansowanym procesie zwyrodnieniowym stawów, zwłaszcza w przypadku chorób reumatycznych, stosuje się kule ortopedyczne, dzięki którym udaje się odciążyć chory staw podczas chodzenia.

Endoproteza stawu biodrowego

Zabieg endoprotezy ma wiele zalet, ale i poważne wady. Pozytywne jest przywrócenie większej ruchomości i zniesienie bólu – w większości przypadków.

Trzeba jednak pamiętać, że operacja jest ostatecznością i powinna być zarezerwowana dla pacjentów z zaawansowanym procesem zwyrodnieniowym biodra.

Endoproteza biodra, nawet najlepiej „założona” przez ortopedę, nigdy nie będzie funkcjonowała tak dobrze, jak swoje własne, zdrowe biodro. 

Niepożądane skutki endoprotezy biodra to m.in.:

– ryzyko okołooperacyjne: zatorowość płucna i udar niedokrwienny mózgu – będące stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem i współwystępowaniem chorób internistycznych, takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, miażdżyca, niewydolność nerek, niewydolność krążenia.

Bardzo niebezpiecznym powikłaniem jest wczesna infekcja wokół endoprotezy. Proces ropny toczący się w kości, często powoduje „odrzucenie” endoprotezy, czyli konieczność jej wczesnego usunięcia. Istnieje kilka operacyjnych rozwiązań tego stanu, następstwa są jednak bardzo poważne.  

– odległe ryzyko alloplastyki: infekcje kostne wokół endoprotezy, związane z późnym jej :odrzuceniem”, czyli Koniecznością jej usunięcia i zastosowania czasowego implantu ( tzw.

spacer ), jednoczasowej wymiany na nową endoprotezę (po oczyszczeniu pola operacyjnego z tkanek zapalnych), bądź niestety usunięcia zainfekowanej endoprotezy i pozostawienie kończyny bez stawu biodrowego ( tzw. biodro wiszące ).

Tak więc leczenie chirurgiczne powinno być stosowane jedynie wówczas, gdy metody nieoperacyjne, w tym terapia Orthokine® i rehabilitacja, nie przynoszą pożądanych efektów lub gdy poziom deformacji jest zbyt zaawansowany. 

Podsumowując, Terapia Orthokine®  – jako jedyna jest niemal wolna od efektów ubocznych, a działa tak samo silnie przeciwzapalnie, jak blokada sterydowa – udowodniły to badania kliniczne. Działa wyłącznie miejscowo – wewnątrz stawu, czyli tam, gdzie toczy się główny proces zapalny.

Bezpieczeństwo zapewnia biologiczny, w pełni naturalny charakter terapii. Preparat pozyskiwany jest z własnej krwi pacjenta. Namnożone białka przeciwzapalne blokują receptor zapalenia ( Interleukiny-1 ), hamując proces choroby zwyrodnieniowej i niwelując ból. Osocze bogato płytkowe korzystnie wpływa natomiast na procesy regeneracji chrząstki stawowej.

Jest to metoda znana i rozpowszechniona na świecie, głównie w Niemczech, Austrii i USA.

►Przeczytaj wywiad z dr. Janem Paradowskim z Gazety Wyborczej o leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i bólu kręgosłupa – kliknij tutaj. 

Zapalenie stawu biodrowego – objawy, przyczyny i leczenie choroby

Ból w okolicy bioder i pachwin, niekontrolowane skurcze mięśni i utykanie – w ten sposób manifestuje się zapalenie stawu biodrowego.

To schorzenie o niejasnej etiologii, jednak przyjmuje się, że wystąpienie stanu zapalnego ma związek z wcześniej przebytymi urazami, zakażeniami innych części organizmu, a nawet alergią.

Leczenie tej przypadłości jest konieczne ze względu na możliwość wystąpienia zmian zwyrodnieniowych lub martwicy w stawie, a nawet ryzyko wstrząsu septycznego. Kto może zachorować? Jak w porę rozpoznać to schorzenie? I jak wygląda leczenie zapalenia stawu biodrowego?

W jaki sposób dochodzi do stanu zapalnego w stawie biodrowym?

Choroba może być powikłaniem po wirusowym lub bakteryjnym zakażeniu innej części organizmu, zazwyczaj dróg oddechowych i układu moczowego.

Często zdarza się, że problemy ze stawem biodrowym poprzedza „zwykła” grypa lub angina – właśnie dlatego lekarze zwracają uwagę na konieczność całkowitego wyleczenia typowych infekcji jesienno-zimowych.

Zbyt wczesny powrót do szkoły lub pracy po chorobie może skutkować dalszym rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów po organizmie, które mogą zaatakować między innymi staw biodrowy.

Bakterie mogą przenikać do stawu także przez skórę, tj. przez otwarte rany, podczas zabiegu chirurgicznego czy wskutek infekcji skórnej. Zapalenie stawu biodrowego może mieć także związek z zakażaniem bakteryjnym szpiku występującym w pobliskiej kości.

Poza grypą wirusowe zapalenie stawu może wystąpić u pacjentów chorych na różyczkę, ospę wietrzną, świnkę, WZW typu B i C. Problemy ze stawami biodrowymi pojawiają się również u osób zarażonych parwowirusem B19 oraz u nosicieli wirusa HIV.

Co ciekawe, lekarze odkryli również związek zapalenia stawu biodrowego z alergią, choć na razie zależność obu schorzeń pozostaje niejasna. Bardziej typową przyczyną stanu zapalnego są niedawno przebyte urazy.

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci i nie tylko

Schorzenie najczęściej występuje u dzieci płci męskiej – szczyt zachorowań przypada na okres pomiędzy trzecim a dziesiątym rokiem życia.

Ponieważ do zapalenia stawów często dochodzi wskutek wtórnej infekcji, najbardziej narażeni są ludzie o obniżonej odporności, tj. seniorzy, osoby niedożywione i zaniedbane, chorzy na AIDS, narkomani, pacjenci leczeni sterydami.

Czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu na zapalenie stawu biodrowego jest również cukrzyca.

Jakie objawy wywołuje zapalenie stawu biodrowego?

Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenieWczesne rozpoznanie choroby zapobiega zwyrodnieniom stawu biodrowego i innym możliwym powikłaniom, w tym sepsie. Chory nie powinien bagatelizować najbardziej charakterystycznego objawu, tj. bólu w okolicy stawu biodrowego i pachwin. Wskutek bólu i ograniczenia ruchomości biodra pacjent może utykać. Nierzadko chorobie towarzyszy ból w stawie kolanowym, co dodatkowo utrudnia normalne chodzenie. Warto zwrócić również uwagę na niekontrolowane skurcze mięśni – jeśli występują, trzeba koniecznie powiedzieć o tym lekarzowi. Podczas wywiadu należy wspomnieć również o objawach nieswoistych, np. gorączce, osłabieniu, wysypce. Rozpoznanie zapalenia stawu biodrowego ułatwi również informacja o przebytych niedawno urazach i infekcjach.

Objawy zapalenia mogą się różnić w zależności od przyczyny. Jeśli źródłem zakażenia są bakterie, skóra wokół stawu biodrowego jest cieplejsza, opuchnięta i zaczerwieniona.

W przebiegu zapalenia występują również silne skurcze mięśni i duże ograniczenie ruchomości stawu. Chory może skarżyć się na objawy ogólne, tj. gorączkę i przyspieszone bicie serca.

Ponadto dolegliwości obejmują zazwyczaj więcej stawów, a nawet układ moczowo-płciowy.

Zapalenie stawu biodrowego pochodzenia wirusowego zazwyczaj ma ostry przebieg, w czasie którego mogą wystąpić gorączka i zmiany skórne.

Na czym polega leczenie stawu biodrowego?

Zapalenie stawu biodrowego u dzieci najczęściej ma charakter przemijający (tzw. zwiewne zapalenie). Wówczas podstawowym zaleceniem jest odpoczynek w łóżku z odciążeniem stawu – przez okres 1 tygodnia należy  unikać chodzenia, gwałtownych zmian pozycji i leżenia na chorym stawie.

W celu złagodzenia dolegliwości stosuje się środki przeciwbólowe oraz krioterapię miejscową. Ponadto lekarz może zalecić ćwiczenia ruchowe oraz masaże, które mają zapobiegać zanikowi mięśni i martwicy struktur stawowych. Odpowiednio dobrana terapia likwiduje objawy zapalenia w ciągu 2 tygodni.

Leczenie bakteryjnego zapalenia stawu biodrowego jest bardziej skomplikowane. Najważniejszym etapem kuracji jest przyjmowanie antybiotyków – najpierw w formie zastrzyków, następnie doustnie. Antybiotykoterapia może trwać nawet ok. 2 miesięcy.

Dodatkowo lekarz dobiera optymalne środki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oprócz farmakologii pacjent  może wymagać zabiegu odbarczenia stawu oraz rehabilitacji (ćwiczenia izometryczne, magnetoterapia, laseroterapia, kinesiotaping).

Leia também:  Como armazenar o tofu: 11 passos (com imagens)

Jeśli przyczyną zapalenia stawu biodrowego jest infekcja wirusowa, kuracja przebiega  podobnie, za wyjątkiem przyjmowania antybiotyków.

[Głosów:109    Średnia:2.2/5]

Zapalenie stawu biodrowego: przyczyny, leczenie

Wśród chorób zapalnych stawu biodrowego wyróżnia się trzy jego rodzaje. Są to:

 • noworodkowe zapalenia stawu biodrowego
 • przemijające zapalenie stawu biodrowego
 • infekcyjne (bakteryjne i wirusowe) zapalenie stawu biodrowego

Noworodkowe zapalenie stawu biodrowego zdarza się stosunkowo rzadko. Ostre zapalenie stawów objawia się od trzech do pięciu dni po narodzinach i dotyczy najczęściej chłopców. Jest trudne do zdiagnozowania i wymaga szybkiego rozpoczęcia leczenia, aby zapobiec późniejszym komplikacjom zdrowotnym. Choroba może objawić się nagle lub – niestety – rozwijać się bez wyraźnych symptomów.

Dziecko traci apetyt, wymiotuje, pogarsza się jego ogólny stan, czasem pojawia się też gorączka. Kilka dni później widać już u dziecka objawy bezpośrednio związane ze stawem biodrowym: ograniczenie ruchomości w biodrze, ból przy próbie ruszania nóżką, który u dziecka manifestuje się płaczem. Jedno biodro dziecka jest powiększone, cieplejsze, noga jest nienaturalnie ustawiona.

Zapalenie stawu biodrowego leczy się antybiotykami. Ponadto wykonuje się zabieg artrotomii, czyli otwarcia stawu przez rozcięcie skóry i tkanek mięśniowych.

Staw jest przepłukiwany, ewentualne ogniska zapalne wycinane, a następnie zakładany jest dren. Biodro jest potem unieruchamiane.

Nieleczone zapalenie stawu biodrowego u noworodka powoduje uszkodzenia kości udowej i późniejsze skrócenie kończyny.

Przemijające zapalenie stawu biodrowego, znane jest także jako zwiewne zapalenie stawu biodrowego, jest schorzeniem o nieznanej bliżej etiologii.

Dotyka dwa razy częściej chłopców niż dziewczynki, w wieku od trzech do dziesięciu lat.

Jest powiązane z zakażeniami bakteryjnymi lub wirusowymi górnych dróg oddechowych, w przebiegu anginy czy grypy, jednak dlaczego tak się dzieje, nie bardzo wiadomo. Zapalenie może mieć też związek z urazem mechanicznym.

Dziecko skarży się na gwałtowny ból w pachwinie i w biodrze. Ból promieniuje w stronę kolana. Chory zaczyna utykać na jedną nogę lub w ogóle przestaje chodzić z powodu bólu. Czasem ból dotyczy tylko kolana. Staw biodrowy staje się usztywniony i trudno nim poruszyć.

Dziecko bada się za pomocą ultrasonografu, a także wykonuje się morfologię krwi. Przemijające zapalenie stawu biodrowego wymaga wypoczynku z minimalną ilością ruchu. Dziecku podaje się także leki przeciwzapalne.

Choroba powinna sama się cofnąć w ciągu kilku-kilkunastu dni.

Infekcyjne (septyczne) zapalenie stawów dotyczyć może stawu biodrowego i innych dużych stawów. Objawy to: nagły ból i zaczerwienienie oraz obrzęk skóry w okolicy biodra, podwyższenie temperatury w tym miejscu, ograniczenie ruchomości stawu. Na skórze może pojawić się rumień, a także wysypka oraz bąble. Zapaleniu towarzyszy gorączka i dreszcze.

Do zakażenia stawu bakteriami dochodzi zwykle za pośrednictwem krwi. Najczęściej atakuje gronkowiec złocisty, gronkowiec skórny i paciorkowiec. Wśród wirusów aktywny jest: wirus ospy wietrznej, wirus świnki, wirus różyczki, erytrowirus, wirus HIV, wirusy zapalenia wątroby typu B i C (HVB, HVC), prątki gruźlicy. Zdarzają się też zapalenia spowodowane zakażeniem stawu biodrowego grzybami.

Do septycznego zapalenia stawu biodrowego może dojść przy zaburzeniach odporności w przebiegu cukrzycy oraz przy niewydolności nerek. Szczególne przypadki to septyczne zapalenie stawu biodrowego po operacji lub po zabiegach dentystycznych albo zastrzykach, a także przy zażywaniu narkotyków.

W celu znalezienia przyczyny zapalenia wykonuje się badania obrazowe: USG, RTG stawu i klatki piersiowej, morfologię krwi.

W leczeniu stosuje się antybiotyki lub preparaty antywirusowe, a także zaleca się zabieg artroskopii, w trakcie którego płucze się staw i następnie zakłada drenaż oraz unieruchamia staw.

Po zakończeniu leczenia farmakologicznego i ustąpieniu zapalenia, zazwyczaj potrzebna jest pomoc fizjoterapeuty, ponieważ po dłuższym unieruchomieniu staw wymaga odpowiednich ćwiczeń.

Ból biodra – przyczyny, objawy i profilaktyka

Zmiany zwyrodnieniowe kości udowej, zapalenie ścięgien, nadwyrężenie mięśni czy problemy z kręgosłupem.

To tylko niektóre ze schorzeń, które mogą objawiać się nagłym bólem bioder, promieniującym do pachwiny, uda, podudzia czy pleców.

Jeżeli objawy te są stosunkowo łagodne i towarzyszą nam od niedawna, możemy próbować leczyć je domowymi sposobami. W przypadku długotrwałego bólu należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ortopedą.

Biodro zapewnia nam szeroką gamę ruchów, dzięki niemu jesteśmy w stanie chodzić, biegać, kucać czy nawet wspinać się. Towarzyszący nam podczas tych czynności ból może spowodować, że zaczynamy unikać obciążania tych kończyn.

To z kolei prowadzi do zaburzeń prawidłowego wzorca chodu i ma wpływ na całą postawę ciała.

Pierwsze objawy dysfunkcji biodra poczujemy w dolnym odcinku pleców, w kończynach dolnych oraz na wysokości stawów krzyżowo-biodrowych.

Pierwsze oznaki dysfunkcji stawu biodrowego

Dysfunkcja stawu biodrowego może wywoływać szereg innych schorzeń. Gdy towarzyszy im gorączka lub wysypka – nie zwlekajmy z natychmiastową wizytą u lekarza. Do wspomnianych objawów zaliczamy między innymi:

 • ból w pachwinie
 • ból w okolicy kości krzyżowej
 • ból i mrowienie bocznej strony biodra

Często dolegliwości nie ustępują podczas odpoczynku i nasilają się w nocy. W przypadku dysfunkcji stawu biodrowego pojawić mogą się również: zawroty głowy, mdłości i wymioty.

Przyczyny bólu biodra

Rozpoznanie źródła bólu może stać się wyzwaniem nawet dla specjalisty, w diagnozie pomóc może z pewnością badanie obrazowe. Oto niektóre z chorób bezpośrednio związanych z urazem biodra:

 • zapalenie stawu biodrowego – spowodowane chorobami o podłożu zapalnym bądź postępującym zwyrodnieniem stawu;
 • złamanie szyjki kości udowej, kości miednicy bądź zwichnięcie stawu biodrowego, przy których pojawia się obrzęk, krwiak i bardzo silny ból biodra;
 • wrodzone zmiany w budowie panewki, jak np. dysplazja, która objawia się niestabilnością oraz względnym skróceniem nogi;
 • nierównowaga stawowo-mięśniowa – zaburzenia pojawiają się często w biodrze i pachwinie w trakcie wykonywania nadmiernego ruchu;
 • ucisk na nerw występujący w lędźwiowym bądź lędźwiowo-krzyżowym odcinku kręgosłupa;
 • choroba Parthesa – schorzenie występujące najczęściej u młodych chłopców, które początkowo objawia się utykaniem, ograniczeniem ruchu, sztywnością w biodrze i widocznym spłaszczeniem pośladka.

W jaki sposób leczyć ból biodra?

Nowoczesne metody rehabilitacji mają na celu w pierwszej kolejności usprawnić staw biodrowy, zniwelować ból i przywrócić mu pełną ruchomość.

Pierwszym etapem jest odciążenie nadwyrężonych grup mięśni przez czasowe unieruchomienie stawu, np. za pomocą właściwie dobranej ortezy biodra. Dodatkowo podczas chodu stosować można pomoce ułatwiające codzienne funkcjonowanie tj.

kule, laski czy balkoniki dające również efekt odciążający chorego biodra. Rekomendowane są także zabiegi typu krioterapia, magnetoterapia czy ultradźwięki.

W zmniejszeniu dyskomfortu, zwłaszcza podczas chodzenia czy ćwiczeń, pomaga kinesiotaping wykorzystujący specjalne plastry. Za pomocą taśm można odciążyć poszczególne partie mięśni, przywracając komfort podczas wykonywania codziennych czynności.

Często w leczeniu objawowym i krótkofalowym lekarze zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz odpoczynek i ćwiczenia wzmacniające poszczególne grupy mięśni. Popularne jest również używanie maści oraz zastrzyków z glikokortykosteroidami lub stężonym kwasem hialuronowym

Jeżeli w grę wchodzą natomiast zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe czy poważniejsze uszkodzenia stawu biodrowego – naturalnym rozwiązaniem będzie operacja. Najtrudniejsze przypadki będą wskazaniem do endoprotoesoplastyki, czyli wymiany stawu biodrowego na elementy sztuczne.

Ćwiczenia i fizjoterapia – jak walczyć z bólem?

Aby zmniejszyć bądź wyeliminować ból stosuj:

 • ćwiczenia, które pomogą rozciągnąć mięśnie kończyn dolnych oraz stawy biodrowe;
 • ćwiczenia manualne wykonywane przez doświadczonego terapeutę;
 • przyjmowanie odpowiednich pozycji wypoczynkowych, które rozluźniają mięśnie i zmniejszają ból;
 • fizykoterapię – szereg zabiegów zmniejszających ból w stawie (pole magnetyczne, laser, ultradźwięki, krioterapia);
 • wkładki ortopedyczne, które umożliwią przywrócenie prawidłowej postawy ciała i niwelują napięcie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*