Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne

Kobiece zdrowie intymne ma duże znaczenie dla ogólnego stanu organizmu, ale także komfortu psychicznego. Kiedy coś się dzieje ze zdrowiem intymnym, najczęściej sygnalizują to upławy.

Kolor wydzieliny z pochwy może wskazywać nie tylko na to, że kobieta może mieć zakażenie pochwy, ale także na rodzaj infekcji.

Kiedy należy się zaniepokoić? Czy każda wydzielina z pochwy oznacza, że z naszym ciałem dzieje się coś złego? Jakie są przyczyny upławów i jak im zapobiegać?

Śluz szyjkowy – co warto o nim wiedzieć?

Śluz szyjkowy, czy też wydzielina z pochwy są naturalnym zjawiskiem, które może zaobserwować każda kobieta. Warto wiedzieć, że w czasie cyklu miesięcznego wydzielina z pochwy może znacznie zmieniać swój wygląd – kolor, konsystencję i obfitość. Czasami może zdarzyć się tak, że wydzielina z pochwy zaczyna zanikać, przykładem może być tutaj menopauza.

Śluz z pochwy w tym czasie staje się coraz mniej obfity, dlatego wiele kobiet w wieku okołomenopauzalnym może narzekać na dolegliwość, jaką jest suchość pochwy. Mniejszą obfitość śluzu mogą obserwować także kobiety w ciąży, a także takie, które są w ostatniej fazie cyklu, na kilka dni przed krwawieniem miesięcznym (zazwyczaj mniejsza obfitość śluzu obserwowana jest na ok.

10 dni przed miesiączką).

Jak zmienia się wydzielina z pochwy w czasie cyklu?

Wpływ na zmianę wyglądu wydzieliny z pochwy w czasie cyklu mają hormony kobiece. Zaraz po menstruacji wydzielina z pochwy jest mniej obfita i może mieć białawe zabarwienie.

Kiedy zbliża się czas jajeczkowania, wydzieliny z pochwy może być znacznie więcej. Jest ciągliwa i przeźroczysta. Jej zadaniem w tym momencie jest ułatwienie plemnikom dotarcia do jajeczka, a co za tym idzie, zapłodnienie komórki jajowej.

Po owulacji wydzielina z pochwy robi się gęsta, jest nieprzejrzysta i najczęściej ma biały kolor. Jeżeli zaobserwujemy odstępstwa od tego wyglądu, może to zwiastować, że pojawiają się upławy oznaczające zakażenie okolic intymnych.

Trzeba też pamiętać, że mogą pojawić się upławy na tle hormonalnym lub wywołane przez ciało obce znajdujące się w drogach rodnych.

Upławy – przyczyny

Upławy mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości zalicza się przede wszystkim:

 • zakażenie bakteryjne – do zakażenia bakteryjnego dochodzi najczęściej, gdy naturalna flora bakteryjna okolic intymnych została zaburzona np. w wyniku wcześniejszej infekcji, przyjmowania antybiotyków, czy nawet po korzystaniu z basenu lub sauny. Zwiększone ryzyko zakażenia bakteryjnego występuje również u kobiet z nieregularnymi miesiączkami oraz takimi, które często zmieniają partnerów seksualnych. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakteryjnego, mogą sygnalizować to szare upławy o nieprzyjemnym zapachu. Szara wydzielina z pochwy jest wtedy dość wodnista, a kobieta może odczuwać duży dyskomfort związany ze świądem i podrażnieniami okolic intymnych;
 • zakażenie rzęsistkiem pochwowym – rzęsistek pochwowy wywołuje chorobę, która nazywana jest rzęsistkowicą. Ten pierwotniak występuje u wielu kobiet w szyjce macicy oraz pęcherzu moczowym i przedsionku pochwy. Można nim zarazić się w czasie stosunku seksualnego, ale także przy korzystaniu z tych samych przyborów higienicznych np. gąbek czy ręczników, a także w trakcje korzystania z publicznych toalet, natrysków czy basenów. W przypadku zarażenia rzęsistkiem upławy są pieniste i mają dość nieprzyjemny zapach. Najczęściej mają żółtą lub żółtozieloną barwę i może im towarzyszyć obrzęk okolic intymnych oraz ból w czasie stosunku i oddawania moczu;
 • zakażenie grzybicze – podobnie jak w innych przypadkach, tak i tuta do zakażenia może najczęściej dojść w czasie stosunku seksualnego, ale także przy stosowaniu takich samych środków higienicznych czy przy częstym korzystaniu z basenów i saun, a także publicznych toalet. Grzybica często jest wynikiem długotrwałego stosowania antybiotyków. Może się wiązać również ze stosowaniem hormonalnej antykoncepcji. Charakterystyczne dla grzybicy są białe, serowate upławy, którym towarzyszy swędzenie oraz ból okolic intymnych;
 • alergię – upławy mogą pojawiać się w momencie kontaktu z alergenem. Najczęściej chodzi tutaj o źle dobrane środki do mycia okolic intymnych. Ale alergię mogą też wywoływać substancje, którymi nasączane są podpaski czy wkładki higieniczne, a także papier toaletowy. Do alergii może też dojść po zmianie płynu do płukania czy proszku, który stosowany jest do prania bielizny;
 • ciało obce – podrażnienie pochwy wywołane obecnością ciała obcego również może doprowadzić do pojawienia się upławów. Upławy będące efektem obecności ciała obcego są zazwyczaj obfite i mają nieprzyjemny zapach. Bardzo często w takich przypadkach w upławach można zaobserwować również obecność krwi.

Upławy – jak leczyć?

Z uwagi na to, że upławy mają różne przyczyny, zawsze należy udać się do lekarza ginekologa, który dokładnie stwierdzi, co wywołało tę przypadłość i dobierze odpowiednie leczenie. Często dla uściślenia podłoża choroby wywiad nie jest wystarczający i należy wykonać szczegółowe badania.

Lekarz zapisuje pacjentce lekarstwa o właściwościach przeciwgrzybiczych, przeciwwirusowych lub przeciwbakteryjnych.

Często oprócz leczenia farmakologicznego zaleca się stosowanie specjalistycznych probiotyków ginekologicznych zawierających kwas mlekowy, który pozwala na odbudowanie flory bakteryjnej pochwy, która stanowi naturalną barierę ochronną dla okolic intymnych.

Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne

Ciąża i poród znacznie zmieniają kobiece ciało. Z reguły po połogu u większości kobiet zmiany te stopniowo cofają się. Niekiedy jednak zdarza się, że fizjologiczne zmiany, które pojawiają się w ciąży lub po porodzie, zostają lub cofają się w nieznacznym

Czytaj więcej ›

Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne

Menopauza jest jednym z etapów życia kobiety. Najczęściej ma miejsce między 45 a 55 rokiem życia. Mimo że jest to naturalny stan, dla wielu kobiet objawy towarzyszące menopauzie są bardzo uciążliwe. Mogą powodować duży dyskomfort psychiczny oraz utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Czytaj więcej ›

Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne

W ginekologii stosuje się szereg badań, które pozwalają na wykrycie różnorodnych chorób, w tym nowotwory narządów rodnych. Jednym z takich badanie szyjki macicy, nazywane również kolposkopią. Jak wygląda takie badanie? Jak się do niego przygotować i jakie choroby mogą być

Czytaj więcej ›

Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne

Wiele kobiet cierpi z powodu nawracających infekcji intymnych i ich uciążliwych objawów: świądu, pieczenia, upławów, suchości pochwy. Występują one u kobiet w każdym wieku, w różnych sytuacjach zawodowych i materialnych. Choć po poddaniu leczeniu, infekcje intymne zwykle prędko ustępują, w

Czytaj więcej ›

Wydzielina z pochwy − jak odróżnić prawidłową od nieprawidłowej?

Śluz kobiecy zmienia swoją konsystencję i barwę w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Nie należy mylić go z upławami, które pojawiają się, gdy dopada nas infekcja intymna. Jak odróżnić prawidłowy śluz od upławów zwiastujących chorobę?  

Dobrze znać swoje ciało i potrafić stwierdzić, do którego momentu wydzielina z pochwy jest objawem fizjologicznym, a kiedy zwiastuje zakażenie.

Sam fakt występowania wydzieliny w pochwie jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i pożądanym. Składa się na nią śluz szyjki macicy oraz złuszczone komórki nabłonka pochwy.

Śluz nawilża ścinki pochwy, zapobiega otarciom, a przez to infekcjom. Jest też naturalnym lubrykantem podczas stosunku.

Prawidłowa wydzielina z pochwy

Kobieca pochwa nie jest środowiskiem sterylnym. Wręcz przeciwnie, bytuje w niej ponad sto mikroorganizmów, również takich, które wywołują choroby. W zdrowej mikrobiocie pochwy bakterie, grzyby i drożdżaki pozostają we wzajemnie kontrolującej się równowadze, co przeciwdziała infekcjom.

Te rozwijają się wówczas, gdy tworzy się ku temu odpowiednie środowisko. Fizjologiczne odczyn pH pochwy jest kwaśny, a florę bakteryjną dominują pałeczki kwasu mlekowego. Kwaśne pH hamuje rozwój  infekcji. Prawidłowa wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję w zależności od fazy cyklu.

 • W pierwszej połowie cyklu śluz jest rzadki, lejący, przejrzysty i może być obfity.
 • Podczas owulacji staje się bardziej śliski i konsystencją przypomina białko jaja kurzego.
 • W drugiej połowie cyklu pochwa staje się bardziej sucha. Śluz zanika, jest nieprzejrzysty, kłaczkowaty, gęsty, może mieć lekko białawy odcień.

Nieprawidłowa wydzielina z pochwy

Prawidłowy śluz, niezależnie od fazy cyklu jest bezbarwny i bezwonny (oczywiście pod warunkiem zachowywania zasad higieny. Nieprawidłowy śluz, świadczący o infekcjach lub chorobach intymnych można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu i/lub odmiennej barwie. Często towarzyszą my dodatkowe objawy, takie jak świąd, ból podczas stosunku, nadmierne parcie na pęcherz.

Leia também:  Gdzie Leczenie Bezdechu Sennego?
Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne
 • Szybki test przeznaczony jest do oznaczania zakresu pH pochwy, próbką do badań jest wymaz z pochwy.
 • Test pomocny jest w szybkim diagnozowaniu infekcji intymnych.
 • ZAMÓW JUŻ DZIŚ

Białe, serowate upławy  z pochwy

Upławy w kolorze białym, przypominające twaróg są typowym objawem grzybicy pochwy, zwanej również drożdżycą lub kandydozą. Ten rodzaj nieprawidłowej wydzieliny spotykany jest najczęściej.

Białej wydzielinie o serowatej konsystencji zwykle towarzyszy silny świąd, pieczenie okolic intymnych, bolesne oddawanie moczu.

Leczenie grzybicy pochwy polega na stosowaniu specjalnych kremów lub globulek dopochwowych, dostępnych bez recepty.

Upławy o rybim zapachu

Obfite szaro-białe upławy o charakterystycznym rybim zapachu to objaw bakteryjnego zapalenia pochwy, tzw. waginozy bakteryjnej. Waginozy nie leczymy domowymi sposobami, konieczne jest udanie się do specjalisty, który zrobi wymaz z pochwy i dobierze doustny lub dopochwowy antybiotyk.

>>Płyny do higieny intymnej, żele, emulsje oraz irygatory

Zielonkawa wydzielina z pochwy

Obfite, pieniste, żółto-zielone upławy − to objaw rzęsistkowicy spowodowanej aktywnością pierwotniaka, rzęsistka pochwowego. Leczenie rzęsistkowicy również wymaga konsultacji lekarskiej.

Ropna wydzielina z pochwy

Śluzowate, ropne upławy − to pojawiający się niekiedy objaw chlamydiozy. Często towarzyszy im pieczenie podczas oddawania moczu, niewielkie krwawienia między miesiączkami i krwawienie po stosunku. Chlamydioza wymaga konsultacji lekarskiej i natychmiastowego podjęcia leczenia, ponieważ może prowadzić do niepłodności.

Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne Lactovaginal stosuje się u kobiet i dziewcząt powyżej 16. roku życia w celu przywrócenia lub uzupełnienia prawidłowej flory bakteryjnej pochwy. Lek zaleca się stosować:

 • profilaktycznie,
 • w stanach zapalnych narządów rodnych, po leczeniu lekami przeciwbakteryjnymi, przeciwrzęsistkowymi lub przeciwgrzybiczymi,
 • przy występowaniu upławów.

SPRAWDŹ

Wydzielina z pochwy a ciąża

Obserwacja śluzu pozwala określić dni płodne. W czasie owulacji śluz jest przezroczysty, klarowny, ciągnący. Ułatwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej. W czasie całej ciąży śluz z pochwy bywa bardziej obfity i przypomina ten z okresu owulacji. U wielu kobiet konieczne jest noszenie w tyk okresie wkładek higienicznych.

Kwaśne pH pochwy

Kwaśne pH pochwy to skuteczne zabezpieczenie przed infekcjami intymnymi, a tym samym gwarancja prawidłowej wydzieliny z pochwy. Pomocne w utrzymywaniu prawidłowego mikrobiomu pochwy są pałeczki kwasu mlekowego, dostępne m.in.

w probiotykach ginekologicznych. Stosuje się je zarówno profilaktycznie, by chronić się przed infekcjami, jak i pomocniczo podczas leczenie infekcji.

W tym pierwszym przypadku bardziej polecane są probiotyki doustne, przy już istniejących infekcjach – dopochwowe.

Upławy – o czym świadczy kolorowa wydzielina z pochwy?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy nie powinna stwarzać powodów do niepokoju. Jest naturalnym zjawiskiem, chroniącym pochwę przed zbytnim wysuszeniem. Jednak upławy to znak, że nasze drogi rodne nie są zdrowe. Jak odróżnić je od zwykłego śluzu?

Wygląd wydzieliny z pochwy

Pierwsze, na co powinnaś zwrócić uwagę, to kolor i zapach wydzieliny pochwowej. Normalny śluz to biaława, przejrzysta lub lekko mleczna, bezwonna substancja.

Jeśli zauważysz, że na bieliźnie pojawia się żółta lub brązowa wydzielina z pochwy, zabarwiona krwią lub ropą, masz do czynienia z upławami. Niezbędna jest wówczas pomoc ginekologa. Przyczyn upławów może być wiele; lekarz doradzi Ci najlepszą metodę kuracji.

Najczęściej przyczyny są związane z niespecyficznym zakażeniem bakteryjnym lub zakażeniem grzybiczym – kandydozą lub rzęsistkowicą.

Żółte upławy – zakażenie bakteryjne?

Prawie 80 proc. przypadków żółtych lub lekko brązowych upławów to zakażenie bakteryjne. Towarzyszy im nieprzyjemny zapach i obrzęk błony śluzowej pochwy; dołącza do tego także świąd i pieczenie.

Infekcje bakteryjne i żółte upławy to wynik zmniejszenia się w mikroflorze pochwy liczby bakterii Lactobacillus i namnażania się patogenów. Pomocne w tym przypadku będą probiotyki, czyli leki doustne (np. inVag®) lub dopochwowe (np.

 prOVag®), zawierające wyizolowane szczepy pomocnych bakterii. Zażywane regularnie, pomogą zwalczyć stan zapalny i zapobiegną nawrotom choroby.

Brązowe upławy a zakażenie grzybicze

Szacuje się,  że infekcję grzybiczą przynajmniej raz w życiu przechodzi każda kobieta. Najczęściej odpowiadają za nią drożdżaki. Zakażenie zazwyczaj odbywa się drogą płciową, jednak możliwe jest też nabycie jej przez korzystanie z cudzych mydeł, gąbek i ręczników.

Grzybicę i brązową wydzielinę z pochwy może wywołać także długotrwała antybiotykoterapia. Brunatne upławy mają zapach drożdży, pojawia się tez ból i swędzenie okolic intymnych. Leczenie wygląda podobnie, jak w przypadku zakażeń bakteryjnych.

Musi być jednak wdrożone szybko – kandydoza ma skłonności do przechodzenia w postać przewlekłą.

Inne przyczyny upławów i metody leczenia

Upławy mogą pojawić się także w wyniku rzęsistkowicy, którą wywołuje pierwotniak zwany rzęsistkiem pochwowym, zanikowego zapalenia pochwy (u kobiet o niskim poziomie estrogenów) czy w wyniku alergii.

Rzadkie przypadki dotyczą też obecności ciała obcego w pochwie, na przykład fragmentu tamponu. Upławy są wtedy wodniste lub zawierają krew. Bez względu na przyczynę, infekcje, których objawami jest żółta lub brązowa wydzielina z pochwy, leczy się w podobny sposób.

Ginekolog zleca przede wszystkim doustne lub dopochwowe probiotyki, mające zwiększyć ilość szczepów bakterii Lactobacillus w środowisku pochwy oraz, jeśli infekcja jest zaawansowana, wdraża antybiotykoterapię.

Mimo standardowego przebiegu leczenia, wizyta u lekarza jest konieczna: tylko on jest w stanie odpowiednio ocenić etap choroby i intensywność stanu zapalnego.

Profilaktyka stanów zapalnych pochwy

 • Jak ustrzec się przed upławami? Przede wszystkim:
 • nie korzystaj z cudzych ręczników, mydeł ani gąbek; zwłaszcza te ostatnie są siedliskiem bakterii;
 • zachowuj higienę intymną i myj się dwa razy dziennie ; jednak nie częściej, bo możesz doprowadzić do zbytniego wysuszenia pochwy;
 • bierz prysznic  zamiast długich, gorących kąpieli; grzyby uwielbiają ciepło i wilgoć;
 • – noś przewiewną bieliznęluźne w kroku spodnie
 • w publicznej toalecie siadaj jedynie na podkładce higienicznej; również w saunie, czy na basenie zachowaj ostrożność przy siadaniu na brzegu.
 • podmywaj się po współżyciu oraz, zwłaszcza jeśli stosujesz antykoncepcję hormonalną, stosuj zapobiegawczo probiotyki, chroniące mikroflorę pochwy.

Uwaga! Trzeba pamiętać, że preparaty bez recepty to środki doraźne, które stosowane powinny być profilaktycznie – kiedy występuje większe niż zwykle narażenie na infekcję, stan zapalny dopiero się zaczął lub nie ma możliwości szybkiej wizyty u ginekologa. Jeżeli, przez parę dni, podczas stosowania środków z apteki, objawy nie zmniejszą się ani trochę, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!

Wydzielina i śluz z pochwy a infekcje intymne

Objawy infekcji intymnych pochwy i sromu – jak się z nimi uporać‎?

Jednymi z najczęstszych przyczyn skłaniających pacjentkę do wizyty ginekologicznej są infekcje pochwy i sromu.

Dolegliwości związane ze zmianą charakteru wydzieliny z pochwy, uczuciem dyskomfortu, swędzenia czy pieczenia są na tyle nieprzyjemne, że pacjentka stara się szybko uzyskać specjalistyczną pomoc.

Szybka, podstawowa diagnostyka opierająca się na specyficznych objawach tych schorzeń skłoni do podjęcia właściwego leczenia, a odpowiednie leki przyniosą upragnioną ulgę.

Infekcje intymne to sytuacja, w której naturalne mechanizmy ochronne pochwy i sromu przestają chronić przed bakteriami czy grzybami.

Naturalną ochronę stanowi pałeczka kwasu mlekowego – bakteria, której obecność w pochwie powoduje niskie pH, co chroni przed czynnikami chorobotwórczymi nieodpornymi na środowisko kwaśne.

Zachowanie odpowiedniego działania mechanizmów ochronnych gwarantuje pacjentce bezpieczeństwo i komfort. Jednak w przypadku destabilizacji tego układu obronnego dojść może do powstania przewagi „złych bakterii” nad „dobrymi”.

Dzieje się tak najczęściej w przypadku spadku odporności, stosowania antybiotyków, okresu silnego stresu czy zmęczenia. Rozwój bakterii lub grzybów jest wtedy ułatwiony, a naturalna ochrona słaba i niewystarczająca. Rozwija się stan zapalny, który daje tak nieprzyjemne objawy.

Wśród niepokojących objawów najczęściej towarzyszącym infekcjom intymnym wyróżnić można przede wszystkim zmianę charakterystyki wydzieliny z pochwy. Fizjologicznie jest ona bezwonna, przejrzysta lub biaława, o konsystencji śluzu i wydzielana jest w normalnych, umiarkowanych ilościach.

Każda pacjentka obserwująca się w trakcie cyklu miesiączkowego zauważy niewielkie zmiany charakteru wydzieliny w zależności od fazy cyklu. W przypadku infekcji wydzielina zmienia się jednak diametralnie. Nieprawidłowa wydzielina pochwowa może być grudkowata lub bardzo gęsta, o konsystencji białego sera, zwiększa się znacznie jej obfitość, zmienia się jej zapach i kolor.

Do tego dochodzi również dyskomfort, nawet ból w okolicy przedsionka pochwy i w pochwie, towarzyszący oddawaniu moczu lub występujący podczas stosunków płciowych. Świąd i pieczenie to jedne z najbardziej doskwierających i niepokojących pacjentkę objawów. Potrafią być bardzo silne, nawet uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Swędzieć może zarówno w okolicy krocza, jak i we wnętrzu pochwy. Często dochodzi do przejściowej dyspareunii – bolesnych stosunków płciowych.

Prawidłowe rozpoznanie rodzaju czynnika chorobotwórczego powoduje, że mimo tak bardzo nieprzyjemnych objawów ustępują one prawie natychmiast. Należy bardzo dokładnie poinformować lekarza o swoich obserwacjach, które naprowadzą na poprawną diagnozę. Pomóc może w tym szereg charakterystycznych objawów towarzyszących konkretnym infekcjom:

– infekcje grzybicze – charakterystyczna jest dla nich obfita, biała, grudkowata wydzielina z pochwy, świąd i swędzenie czasem o dużym nasileniu; często występują po antybiotykoterapii, źle leczone prowadzą do częstych nawrotów;

– bakteryjna waginoza (BW) jest najczęstszą przyczyną nieprawidłowej wydzieliny pochwowej u kobiet w wieku rozrodczym i powodowana jest przez bakterie beztlenowe.

Objawami towarzyszącymi BW są: charakterystyczny rybi zapach, szaro-białawe upławy, świąd i pieczenie.

Zdarza się, że infekcja ta nie daje tak spektakularnych objawów i może przebiegać tylko pod postacią wzmożonych upławów i pieczenia;

– infekcje wirusowe – najczęściej wywoływane przez wirus Herpes – objawy charakterystyczne, podobne do postaci wargowej, to liczne pęcherzyki wypełnione śluzową treścią, bolesne, swędzące. Objawy są na ogół dość silne, a zmiany na skórze dodatkowo podrażniane przez bieliznę sprawiają ból i znaczny dyskomfort,

– infekcje Chlamydia trachomatis – charakterystyczne są świąd i pieczenie, objawy zapalenia szyjki macicy, często zdarzają się krwawienia kontaktowe, przy towarzyszącym zapaleniu przydatków pojawiają się również gorączka i bóle w podbrzuszu.

Biorąc odpowiednią higienę krocza za standard, można zastanowić się, jak jeszcze sobie pomóc w zabezpieczeniu przed infekcjami. Co zaskakujące, również dieta może mieć wpływ na narząd rodny –zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę przed infekcją.

Dieta dobra dla zdrowia intymnego (zwłaszcza przy nawrotowych infekcjach grzybiczych) powinna być bogata w nieprzetworzone produkty spożywcze, uboga w cukry i tłuszcze.

Podstawą jest oczywiście żywność możliwie naturalna i niezawierająca konserwantów: produkty pełnoziarniste (pieczywo żytnie lub orkiszowe, płatki owsiane, ciemny niełuskany ryż oraz ziemniaki), niesłodzone jogurty naturalne, chude mięso wołowe lub drobiowe, ryby oraz jaja. Ważne są również warzywa i odpowiednia podaż wapnia.

Leczeniem stanów zapalnych narządu rodnego powinien zawsze zająć się ginekolog.

Najczęściej po szczegółowym badaniu i ewentualnych badaniach dodatkowych (badanie z KOH potwierdzające infekcję BW, posiewy bakteriologiczne lub mykologiczne) lekarz zastosuje farmakoterapię opierającą się na zastosowaniu globulek, tabletek lub kapsułek dopochwowych. Prawidłowo podjęte leczenie szybko przynosi ulgę i przywraca komfort.

Często leki profilaktycznie proponuje się również partnerowi z racji możliwych wzajemnych zakażeń. W przypadku chorób przenoszonych drogą płciową ważne jest szerokie omówienie problemu i podjęcie działań profilaktycznych dotyczących obojga partnerów.

Przed infekcjami powinny bronić się wszystkie kobiety, te w wieku reprodukcyjnym, a zwłaszcza w trakcie ciąży. Przewlekłe intymne stany zapalne, które poprzez sąsiedztwo wpłynąć mogą na stan macicy czy przydatków i tym samym na płodność kobiety, nie powinny być bagatelizowane ani przez pacjentkę, ani przez lekarza.

Lek. ginekolog-położnik Maciej Chojnacki

Zmiany w wyglądzie śluzu – czy zawsze oznaczają infekcję pochwy?

Wydzielina z dróg rodnych pełni funkcję ochronną dla macicy i nawilża śluzówkę pochwy.

Gdy śluz zmienia swój odcień i konsystencję, masz prawo czuć się zaniepokojona, zwłaszcza gdy dokuczają ci także inne objawy wskazujące na infekcję, np.

przykry zapach okolic intymnych, swędzenie i pieczenie pochwy. Nie każda zmiana wyglądu wydzieliny jest jednak jednoznaczna z obecnością stanu zapalnego.

Śluz z szyjki macicy a faza cyklu

Zapewne słyszałaś, że prawidłowa wydzielina z pochwy jest przejrzysta lub ma mleczne zabarwienie. Jakkolwiek stwierdzenie to jest prawdziwe, nie uwzględnia zmian, jakie mogą zajść w wyglądzie śluzu w kolejnych tygodniach cyklu miesiączkowego:

 • Po miesiączce śluz jest białawy lub przejrzysty, a jego ilość jest raczej znikoma – suchość pochwy w tym okresie zwiększa ryzyko podrażnień i mikrourazów śluzówki podczas zbliżeń, dlatego doraźnie stosuj wówczas lubrykanty.
 • Ilość wydzieliny z pochwy zwiększa się przed owulacją – jej odcień jest zwykle niezmienny, ale konsystencja śluzu jest inna. Wydzielina staje się kleista i „ciągnąca”.
 • Tuż przed najbardziej płodnymi dniami cyklu śluz jest gęsty i ma kremową konsystencję. Jego odcień może różnić się u poszczególnych kobiet, ale z reguły jest białawy lub lekko żółty.
 • Podczas owulacji wydzielina z dróg rodnych jest rozciągliwa, przejrzysta i bardzo mokra, wyglądem przypomina białko jaja kurzego. Zmiana konsystencji śluzu sprawia, że plemniki mogą z łatwością przemieszczać się w kierunku komórki jajowej.
 • Po okresie płodnym śluz znów staje się lepki, białawy lub przejrzysty.

Jakie objawy sugerują zakażenie pochwy?

Jeśli obserwujesz swoje ciało i zwracasz uwagę na wygląd śluzu, masz możliwość zaobserwowania symptomów infekcji intymnej na wczesnym etapie jej rozwoju. Do objawów, które powinny wzbudzić twoją czujność należą nietypowe zmiany wydzieliny:

 • „rybi” zapach,
 • zielonkawe zabarwienie śluzu,
 • „serowa” konsystencja;
 • dolegliwości intymne, takie jak pieczenie i swędzenie pochwy, zaczerwienienie okolic narządów płciowych, obrzęk;
 • oraz dyskomfort podczas stosunku, który sugeruje obecność podrażnień i stanów zapalnych w obrębie pochwy.

Jeśli zauważyłaś u siebie jedynie nieprawidłową wydzielinę, czyli tzw. upławy, doraźnie zastosuj dopochwowy probiotyk ginekologiczny Lactovaginal®. Preparat ten przywraca bowiem kwaśny odczyn pochwy i normalizuje wydzielinę z dróg rodnych. Lactovaginal® działa szybko, od chwili aplikacji, zapewniając jednocześnie trwałą ochronę przed szkodliwymi bakteriami i grzybami.

W razie wystąpienia innych objawów, umów się na wizytę do ginekologa i podejmij leczenie zakażenia, by infekcja nie przeszła w stan przewlekły. Także w tym okresie możesz sięgać po kapsułki dopochwowe, które działają wspomagająco na proces leczenia niedyspozycji intymnych.

Troska o zdrowie intymne zawsze przynosi dobre rezultaty, dlatego nie lekceważ sygnałów, które wskazują na obecność stanu zapalnego lub infekcji. Dzięki skutecznej profilaktyce (np. stosowaniu probiotyków ginekologicznych) możesz uniknąć zakażeń pochwy i ich nawrotu, dlatego weź sprawy w swoje ręce i aktywnie dbaj o swoją kobiecość.

W przypadku wątpliwości dotyczących profilaktyki stanów zapalnych lub ich leczenia należy udać się do lekarza ginekologa, który rozwieje wszystkie wątpliwości i wskaże najlepszą kurację.

Biała wydzielina z pochwy – czy to niepokojący objaw?

Wydzielina z pochwy produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe mniejsze i większe. Ma konsystencję śluzu, jest pozbawiona zapachu oraz grudek, zwykle jest przejrzysta lub barwy białej.

Składa się w wody, glikolu, złożonych alkoholi, mocznika, skwalenu, bakterii i śluzu szyjkowego, a także złuszczonych komórek nabłonka. Nawilża drogi rodne i usuwa z nich różne zanieczyszczenia, a także chroni śluzówkę przez uszkodzeniami.

Obecny w niej kwas mlekowy daje kwaśny odczyn (pH = 3,5 – 4,5), co chroni drogi rodne przed namnażaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów.

ZOBACZ TEŻ: Nadżerki – czy powinny być powodem do niepokoju?

Biała wydzielina z pochwy a zmiany cyklu

Wygląd wydzieliny z pochwy ulega nieustannym zmianom, zależnym do fazy cyklu menstruacyjnego i stężenia kobiecych hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu.

W okresie przed owulacją, czyli w początkowej fazie cyklu, podwyższony poziom estrogenów sprawia, że wydzielina jest lepka, przejrzysta bądź biaława i jest jej niewiele. W trakcie owulacji śluz staje się mniej lepki i bardziej obfity, właściwie przezroczysty, konsystencją przypomina białko kurzego jaja.

Taka wydzielina ma ułatwić podróż plemników do komórki jajowej. Po zakończeniu owulacji wydzielina ponownie gęstnieje i staje się nieprzejrzysta.

Ilość wydzielanego śluzu oraz jego konsystencja zależne są też od wieku kobiety. W okresie rozrodczym wydzieliny jest więcej, a jej ilość spada w okresie przekwitania, by zaniknąć po menopauzie. U dziewczynek wydzielina jest biała, skąpa i bezwonna.

ZOBACZ TEŻ: Rzeżączka – objawy, metody zapobiegania i leczenia

Białe upławy – objaw infekcji intymnej

Jeżeli biała wydzielina z pochwy jest jednolita i bez grudek, niezbyt obfita i bez nieprzyjemnego zapachu, to nie ma się czym martwić.

Jeśli jednak jej konsystencja lub barwa ulegają zmianie bądź pojawia się nieprzyjemny zapach, najpewniej są to objawy infekcji dróg rodnych.

Każdą taką sytuację należy omówić z lekarzem ginekologiem, który wykona badania i zaordynuje skuteczne leczenie.

Infekcja o podłożu grzybiczym, zwana kandydozą lub drożdżycą, objawia się gęstą, białą wydzieliną z pochwy, określaną jaka „serowata”. Jest ona bezwonna, może jej towarzyszyć swędzenie i pieczenie sromu oraz ból po stosunku.

Za zakażenie przeważnie odpowiadają drożdżaki z gatunku Candida albicans. Infekcje grzybicze rozwijają się w wyniku zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej pochwy (np.

po antybiotykoterapii), zaniedbania lub nadmiernej higieny osobistej, stosunku z osobą zarażoną (u mężczyzn grzybica może nie dawać żadnych objawów).

Dokuczają Ci objawy infekcji intymnej? Nie zwlekaj i zarezerwuj termin wizyty u ginekologa. Lekarz zdiagnozuje źródło nieprzyjemnych dolegliwości i zaordynuje skuteczne leczenie. Dogodny termin zarezerwujesz on-line na LekarzeBezKolejki.pl.

Jeżeli wydzielina zmienia barwę na szaro-białą, staje się bardziej wodnista i ma nieprzyjemny „rybi zapach”, mamy do czynienia z infekcją bakteryjną, czyli tzw. waginozą bakteryjną.

Prócz obfitych upławów wystąpić może świąd sromu i pochwy, pieczenie podczas oddawania moczu i ból podbrzusza. Infekcje tego typu mogą być efektem zaburzonego pH pochwy np.

poprzez złe nawyki higieniczne, częste irygacje pochwy, zmniejszenie się ilości pałeczek kwasu mlekowego.

ZOBACZ TEŻ: Upławy – objaw schorzeń ginekologicznych

Co robić, gdy wystąpią upławy?

Opisana powyżej biała wydzielina z pochwy to typowy objaw infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, które wymagają odpowiedniego leczenia. Próby leczenia tego stanu na własną rękę mogą zamaskować niektóre objawy i w konsekwencji utrudnić lekarzowi rozpoznanie przyczyny problemu.

Dlatego w przypadku wystąpienia nietypowych upławów zawsze należy skonsultować się z ginekologiem. W zależności od przyczyny choroby, lekarz przepisze leki o działaniu przeciwgrzybiczym lub antybakteryjnym.

Na czas terapii, a także po zakończeniu leczenia należy zwracać szczególną uwagę na prawidłową higienę okolic intymnych.

Po zakończeniu leczenia warto profilaktycznie stosować probiotyki ginekologiczne, które wspomogą namnażanie się pałeczek kwasy mlekowego i przywrócą prawidłowe pH pochwy.

ZOBACZ TEŻ: Czym są kłykciny kończyste i jak przebiega ich leczenie?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Biała wydzielina z pochwy – kiedy oznacza infekcję?

Biała wydzielina z pochwy najczęściej jest fizjologicznym stanem, który nie powinien nas martwić. Jakie dodatkowe objawy mogą świadczyć o nieprawidłowościach w obrębie dróg rodnych? Kiedy udać się do lekarza?

31 sierpnia 2021

Spis treści

Jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy? Funkcje jakie pełni wydzielina z pochwy Przyczyny zmiany wyglądu wydzieliny Zmiany hormonalne w trakcie cyklu menstruacyjnego Zakażenie grzybicze (grzybica pochwy) Zakażenie bakteryjne Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Fizjologiczna wydzielina z pochwy ma zazwyczaj konsystencję śluzu, jest przezroczysta lub biała i nie ma zapachu, a także jej objętość wydzielana w ciągu dnia wynosi około 4 ml. Produkują ją gruczoły błony śluzowej macicy, jajowodów oraz przedsionkowe mniejsze i większe.

Składa się ze śluzu szyjkowego, złuszczonych komórek nabłonka, mocznika oraz bakterii. Prawidłowo odczyn śluzu pochwowego jest kwaśny (pH 3,5-4,5), dzięki obecności pałeczek kwasu mlekowego.

Jej wygląd i intensywność wydzielania może różnić się w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego.

 • ochrona przed patogenami chorobotwórczymi dzięki obecności pałeczek kwasu mlekowego zapewniającym kwaśne pH pochwy,
 • nawilżenie okolic pochwy – ochrona przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami mechanicznymi,
 • ułatwienie zajścia w ciążę.

Wygląd wydzieliny może ulegać fluktuacjom w zależności od zmian hormonalnych zachodzących podczas prawidłowego cyklu menstruacyjnego, bądź w wyniku wszelkich infekcji patogenami chorobotwórczymi.

W okresie przed owulacją, czyli po zakończonym krwawieniu, w wyniku podwyższonego poziomu estrogenów wydzielina z pochwy jest być lepka i biaława, czemu może towarzyszyć uczucie suchości.

W czasie owulacji natomiast wydzielina staje się bardziej wodnista, przejrzysta, ciągnąca się i jest najbardziej obfita, co sprzyja zapłodnieniu i chroni plemniki przed zniszczeniem w drogach rodnych, a także pomaga im w dotarciu do komórki jajowej.

Po owulacji w wyniku podwyższenia poziomu progesteronu śluz ponownie gęstnieje, jest kłaczkowaty i nieprzejrzysty, co pomaga w ochronie dróg rodnych przed infekcjami. Tuż przed spodziewanym krwawieniem menstruacyjnym śluz może przybrać kolor żółtawy.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że tuż po miesiączce niczym niepokojącym nie będzie brązowe plamienie, świadczy ono o wydalaniu reszty krwi po krwawieniu. Jeśli natomiast obserwujemy takie zjawisko w czasie kiedy właściwa miesiączka powinna wystąpić, to może być to objaw implantacji zarodka i zaleca się wykonanie testu ciążowego.

W tym przypadku wydzielina z pochwy przybiera barwę białą (czasem zielonkawą lub żółtawą), gęstą, serowatą konsystencję, która jednak zazwyczaj nie ma zapachu. Towarzyszy temu świąd, pieczenie, a nawet bolesność (zwłaszcza podczas stosunku), zaczerwienienie, a także lekka opuchlizna warg sromowych.

Przyczyną zakażenia są zazwyczaj drożdżaki z gatunku Candida albicans, których rozwój następuje najczęściej w wyniku zaburzenia flory bakteryjnej po antybiotykoterapii, jako efekt zaniedbania lub nadmiernej higieny osobistej.

Może także dojść do zakażenia w wyniku kontaktu płciowego, czemu sprzyja fakt, że u mężczyzn infekcje grzybicze w większości przypadków przebiegają bezobjawowo.

Jak zatem leczyć grzybicę pochwy? Terapia opiera się na przyjmowaniu środków doustnych, globulek lub kremów dopochwowych. Może trwać od 1 dnia do nawet 2 tygodni, w zależności od składu preparatu. Stosuje się antybiotyki (np.

nystatynę), chemioterapeutyki (flukonazol, klotrimazol) czy antyseptyki przeciwgrzybicze (związki jodu, kwas salicylowy). Niektóre leki przeciwgrzybicze można znaleźć w aptece bez recepty, natomiast w przypadku objawów nasilających się, zaleca się konsultację ginekologiczną.

Należy także pamiętać o równoległym stosowaniu probiotyków w celu utrzymania równowagi flory bakteryjnej.

W wyniku zaburzenia równowagi między pałeczkami kwasu mlekowego, a bakteriami beztlenowymi, może dojść do infekcji bakteryjnej okolic intymnych. Jest to jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń.

Wydzielina ma szary odcień i bardzo nieprzyjemny zapach, przez niektórych określany jako “rybi”, co może pogarszać menstruacja lub stosunek płciowy. Do symptomów zaliczamy także świąd oraz pieczenie. Jednak infekcja bakteryjna nie zawsze daje jakiekolwiek objawy i w większości przypadków jest trudna do wykrycia.

Zakażenia bakteryjne zazwyczaj występują jako pokłosie antybiotykoterapii, niezabezpieczonego stosunku czy zbyt częstej irygacji.

Leczenie: zwykle stosuje się antybiotyki, tj. metronidazol czy klindamycyna. W tym przypadku również należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej dawki probiotyków ginekologicznych.

Jeśli doświadczamy jakichkolwiek upławów i objawów takich jak: ból, krwawienie, swędzenie, wysypki, pieczenie, nieprzyjemny zapach – należy zgłosić się po poradę do specjalisty, aby ten mógł zaordynować odpowiednią kurację.

Przed wizytą u ginekologa, której powodem są niepokojące upławy trzeba się liczyć z tym, że lekarz będzie chciał wykonać badanie fizykalne, często łącznie z USG. Zada też kilka pytań odnośnie czasu trwania upławów, ich nasilenia, cyklu, ostatniej miesiączki i aktywności seksualnej, więc dobrze aby znać odpowiedzi na te pytania przed konsultacją.

Wciąż masz wątpliwości i zastanawiasz się nad skorzystaniem z porady specjalisty? Sprawdź listę ginekologów w haloDoctor i umów się na wizytę w gabinecie lub w formie konsultacji online, bez wychodzenia z domu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*