Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na wszy u dziecka: co jest najlepsze?
Zdjęcie 1 z 12

Jeśli szukasz domowych sposobów na zwalczanie wszy u dzieci, możesz spróbować proponowanych tu metod. Pamiętaj jednak, że choć każdy z tych naturalnych sposobów na wszy ma swoich wyznawców wśród rodziców, którzy walczyli z wszawicą, naukowe badania nie potwierdzają ich skuteczności w pozbyciu się wszy i gnid (poza mieszanką oleju kokosowego i olejku anyżowego).

Spis treści:

 1. Naturalne leczenie wszawicy krok po kroku
 2. Domowe sposoby na wszy:

3. Jak myć włosy dziecku, które ma wszy? 4. Jak wyczesywać gnidy z włosów? 5. Inne domowe sposoby na wszy

Naturalne leczenie wszawicy krok po kroku

Skuteczny sposób na pozbycie się wszy to żmudny proces. Wymaga cierpliwości i systematyczności. Przede wszystkim należy pamiętać o tych kilku krokach:

 • użyj tłustej bazy (olej kokosowy, oliwa);
 • dodaj do bazy olejek eteryczny (herbaciany, anyżowy);
 • pozostaw na włosach ok. 8 godzin (najczęściej);
 • wyczesz dokładnie wszy i gnidy;
 • umyj włosy dokładnie szamponem (możesz do niego dodać kilka kropli olejku herbacianego);
 • powtórz kurację po tygodniu, w międzyczasie sprawdzając głowę dziecka i czesząc włosy specjalnym grzebieniem.

Domowe sposoby na wszy

Naturalne, domowe sposoby na wszy wymagają więcej czasu i pracy, a efekty nie zawsze są tak zadowalające jak w przypadku preparatów na wszy z apteki (zawierających np. dimetikon), które działają szybciej i eliminują jednocześnie wszy oraz gnidy poprzez ich uduszenie i zasuszenie. Jeśli jednak rozważasz zastosowanie domowych metod na walkę z wszawicą, wypróbuj jeden z poniższych sposobów

Oleje i tłuszcze na wszy

Te naturalne sposoby na wszy u dzieci działają na tej samej zasadzie, bez względu na to, który tłuszcz wybierzesz: duszą żywe wszy.

Musisz wmasować dokładnie olej we włosy dziecka, nałożyć czepek kąpielowy i odczekać przynajmniej 8 godzin, dlatego najlepiej robić to wieczorem i pozostawiać tłuszcz na włosach przez całą noc.

Rano musisz wyczesać włosy specjalnym grzebieniem, a potem umyć je szamponem. Ponieważ olej jest trudny do wypłukania z włosów, na początku możesz użyć płynu do mycia naczyń, a następnie ulubionego szamponu.

Olejki eteryczne na wszy

Uważa się, że niektóre olejki eteryczne, m.in. herbaciany i lawendowy, mogą pomagać w walce z wszami lub działać na nie odstraszająco. Nie wolno ich jednak stosować w formie nierozcieńczonej! Wystarczy, że dodasz kilka kropli wybranego olejku do oleju lub szamponu.

Wśród domowych metod walki z wszawicą wymienia się również ocet jabłkowy i sok z cytryny – jako sposób na rozluźnienie „kleju”, którym samica wszy przyczepia swoje jajka (gnidy) do włosa.

Ciepłą wodę z octem w proporcji 1:1 wcieramy we włosy na całej ich długości (pamiętamy o nasadzie włosów!) i spłukujemy po kwadransie. Taki zabieg trzeba powtarzać co kilka dni.

Ocet jabłkowy na wszy

Ocet jabłkowy skutecznie zabija wszy (nowe gnidy nie zostaną więc złożone na włosach). Jak wykonać wcierkę na gnidy? To bardzo proste! Ocet jabłkowy rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1.

Wcierkę wcieramy we włosy i skórę głowy do czasu aż pozbędziemy się problemu. Gotowe!

Co ciekawe, podobnie jak ocet działa nafta kosmetyczna. Wystarczy, że natrzemy naftą włosy i skórę głowy dzieła, nakładamy czepek i pozostawimy na około godzinę.

Potem już tylko należy wyczesać martwe wszy i umyć głowę malucha.

UWAGA: Niektórzy specjaliści polecają denaturat na wszy. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że środek zabije wszystkie wszy. Jest za to dużo szansa, że podrażnia delikatną skórę głowy. Lepiej więc odpuścić sobie tę metodę!

Prostownica na wszy

Jeszcze innym domowym sposobem jest „ugotowanie” wszy i gnid za pomocą suszarki do włosów lub prostownicy. Z prostownicą trzeba jednak bardzo uważać: nie nadaje się do krótkich włosów, a przy długich nadal istnieje duże ryzyko poparzenia dziecka.

Grzebień elektryczny na wszy

Naturalnym, bo niechemicznym sposobem na wszy jest także wykorzystanie grzebienia elektrycznego, zwanego też elektronicznym. Zabija on wszy niewielkim ładunkiem elektrycznym, który jest zupełnie nieszkodliwy dla dzieci. Grzebieniem elektrycznym na wszy trzeba przeczesywać włosy co 2-3 dni. Usuwa on nie tylko dojrzałe osobniki, ale pomaga także wyczesać z włosów gnidy, choć ich nie zabija.

Farba do włosów na wszy

Tak, farbowanie może pomóc w zwalczaniu wszawicy – najskuteczniejsze są w tym farby silnie rozjaśniające. Należy jednak pamiętać, że jes to metoda inwazyjna, która absolutnie nie nadaje się do leczenia wszawicy u dzieci! Co więcej, stosowanie farby do włosów na wszy nie jest naturalnym sposobem, gdyż farby zawierają różne środki chemiczne.

Jak myć włosy dziecku, które ma wszy?

Przed zastosowaniem domowego sposobu na wszy nie myj włosów dziecka szamponem ani odżywką. Również po zmyciu środka przeciw wszawicy nie myj głowy, najlepiej przez 2 dni.

Tłuste preparaty na wszy pomoże zmyć płyn do mycia naczyń albo nałożenie odżywki na włosy przed zmyciem oleju lub olejku.

Myjąc dziecku włosy po zastosowaniu kuracji, możesz też dodać do szamponu kilka kropli olejku herbacianego.

Jak wyczesywać gnidy z włosów?

Bez tego nic nie zadziała! Bez względu na to, czy zdecydujesz się na apteczny preparat na wszy, czy skorzystasz z któregoś domowych sposobów, musisz zaopatrzyć się w specjalny grzebyk do wyczesywania wszy i gnid. Najlepsze są te z metalowymi zębami.

Wyczesywanie gnid jest czasochłonne. Przyda ci się dobre światło, grzebień i biały ręcznik lub prześcieradło (okryj nim ramiona i plecy dziecka). Aby poradzić sobie z wyczesaniem gnid, stosuj się do tej instrukcji:

 • posadź dziecko w jasnym świetle, najlepiej słonecznym
 • ​długie włosy podziel na pasma i przeczesuj każde pasmo od nasady do końca
 • po każdym paśmie wypłucz grzebień w ciepłej wodzie z octem lub mydłem
 • każde pasmo przeczesz kilka razy, po czym oddziel od reszty włosów, których jeszcze nie czesałaś
 • po wyczesaniu wszystkich włosów umyj włosy dziecka szamponem
 • umyj grzebień w gorącej wodzie
 • wypierz ubranie dziecka
 • odkurz podłogę w miejscu, gdzie wyczesywałaś wszy i gnidy

Bądź cierpliwa, zapewnij dziecku rozrywkę na czas zabiegu. Sprawdzaj głowę dziecka codziennie, zawsze może trafić się przegapiona gnida lub wesz! Powtarzaj zabieg co 3-4 dni, jeszcze przez dwa tygodnie, nawet jeśli nie obserwujesz już objawów wszawicy.

Inne domowe sposoby na wszy

Szczegółowe instrukcje, jak stosować różne domowy sposoby na wszy, znajdziesz na kolejnych slajdach: Czytaj też:

 
Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

Wszy – leczenie w domu

Jak szybko pozbyć się wszy u dziecka

Wszawica może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku i statusu socjoekonomicznego. Prawdą jest jednak, że znacznie częściej zarażają się nią dzieci. Szczyt zachorowań przypada na miesiące zimowe i letnie, kiedy to dzieci wyjeżdżają na różnego rodzaju obozy, zimowiska, kolonie. Ponieważ problem ten może dotyczyć każdego z nas, warto wiedzieć jak pozbyć się wszy.

Wszawica – dlaczego łatwo się nią zarazić?

Wbrew powszechnej opinii, wszawica nie jest związana z brakiem dbałości o higienę. Może dotyczyć każdego i dość łatwo się nią zarazić. Wiedza w jaki sposób może dojść do zarażenia oraz jak zwalczyć wszy może zapobiec rozprzestrzenianiu się tej nieprzyjemnej choroby.

Pomimo, że zachorować można w każdym wieku, to jednak dzieci w wieku 2-12 lat są najbardziej narażone na jej wystąpienie.

Wynika to przede wszystkim z faktu, że dzieci w tym wieku uczęszczają do żłobków, przedszkoli, czy też szkół, a są to miejsca gdzie przebywa wiele ludzi, a duże skupiska ludzkie ułatwiają szybkie szerzenie się zakażenia.

Ponadto dzieci są zdecydowanie bardziej bezpośrednie w swoich kontaktach niż dorośli – często się przytulają, pożyczają sobie wzajemnie różne akcesoria, np. szczotki, czy gumki do włosów. Zdarza się również, że wspólnie korzystają z jednego ręcznika, np. na koloniach.

Dlatego też w domu, czy na obozie opiekunowie zastanawiający się jak wytępić wszy, powinni przede wszystkim przypomnieć dzieciom o zasadach higieny oraz uczulić, aby nie korzystały wspólnie z przyborów higienicznych i ręczników.

Wszy – leczenie w domu

Wszawicą można zarazić się jedynie poprzez kontakt bezpośredni. Jest to choroba pasożytnicza, w przebiegu której na owłosionej skórze głowy pojawiają się wszy i gnidy (jajeczka wszy). Wesz żywi się ludzką krwią.

Gdy straci do niej dostęp, może przeżyć do 1-2 dni. Warto wiedzieć, że wesz ludzka nie przenosi się na zwierzęta domowe, dlatego też w razie wystąpienia wszawicy u któregoś z domowników, nie należy poddawać zwierząt kuracji leczniczej.

Leia também:  Jaka Rehabilitacja Na Bolące Kolana?

Wszawica objawia się przede wszystkim obecnością wszy i gnid oraz świądem spowodowanym wystąpieniem reakcji alergicznej na ślinę wszy. Niekiedy dochodzi także do powiększenia węzłów chłonnych.

Jak pozbyć się wszy?

W takim razie jak się pozbyć wszy? Wszawica jest chorobą, którą można wyleczyć środkami dostępnymi w każdej aptece bez recepty i zazwyczaj nie wymaga wizyty u lekarza. Szczególną uwagę należy jednak zwrócić na alergików i astmatyków – gdy to ich dotyczy choroba, należy zgłosić się do lekarza.

W aptekach możemy znaleźć preparaty z permetryną, czyli substancją owadobójczą, atakującą układ nerwowy wszy. Skuteczność tej metody szacuje się na 80%, co wynika z narastającej oporności wszy na permetrynę. W aptekach możemy znaleźć szampony z tą substancją.

Jak usunąć wszy przy ich pomocy? Szampon należy równomiernie rozprowadzić na wilgotnych włosach, masować do momentu uzyskania obfitej piany, a następnie pozostawić na włosach przez 10 minut. Po upływie tego czasu, włosy należy obficie spłukać wodą, a następnie wyczesać gęstym grzebieniem.

Bardzo ważne jest, aby kurację powtórzyć po 10 dniach.

Wszy – leczenie w domu

Wyższą skutecznością charakteryzują się preparaty zawierające oleje mineralne (dimetikon, cyklometikon). Powodują one zablokowanie układu oddechowego wszy.

Preparaty te należy nanosić na suche włosy, na całej ich długości i pozostawić na godzinę. Następnie należy umyć włosy zwykłym szamponem i dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem.

Kurację należy powtórzyć po 7-10 dniach.

Czy można zapobiec nawrotom wszawicy?

Jak zlikwidować wszy, aby ten problem już więcej nie wrócił? W przypadku wystąpienia wszawicy i zastosowania kuracji leczniczej, bardzo istotne jest jej powtórzenie po upływie ok. tygodnia, co zapobiegnie nawrotowi tej choroby.

Nie mniej ważne jest również skontrolowanie głów wszystkich domowników, jeżeli w domu wystąpiła wszawica.

Kuracji leczniczej powinny zostać poddane wszystkie osoby, u których stwierdzono obecność wszy lub gnid, dzięki czemu zapobiegniemy wzajemnemu zarażaniu się domowników.

Pamiętajmy także, że najlepiej jest wyrzucić wszystkie gumki, spinki i szczotki do włosów. Jeśli nie jest to możliwe, należy je wygotować.

Po przeprowadzeniu kuracji leczniczej powinniśmy również wyprać pościel i ubrania w temperaturze co najmniej 60 st. C. W przypadku rzeczy których wypranie. jest niemożliwe (np. zabawek), należy je szczelnie zamknąć w plastikowej torbie i pozostawić na 2-3 tygodnie. Pamiętajmy także o dokładnym odkurzeniu dywanów oraz mebli.

Sprawdź też: Czym właściwie jest wszawica?

Kategoria: Preparaty na wszy w Aptece Internetowej Nowa Farmacja

Piśmiennictwo:

 1.      Szymanek M. i wsp.: Wszawica – wciąż aktualny problem kliniczny. Przegląd Lekarski 2009; 66 (4); 206-208
 2.      https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/171074,wszawice

Jak posprzątać dom po zakończonym leczeniu wszawicy?

Pierwszy to wybór preparatu do leczenia wszawicy, który w 100% wyeliminuje wszystkie stadia rozwojowe wszy, w tym gnidy. Taką gwarancję daje tylko Nitolic- zestaw do kompleksowego leczenia wszawicy.

Kolejne to sprawdzenie włosów domowników oraz przeprowadzenie kuracji równocześnie u wszystkich członków rodziny.

Bardzo ważne jest, o czym często pacjenci nie wiedzą lub zapominają, gruntowne oczyszczenie otoczenia.

Wszy – leczenie w domu

Sprawdźmy dlaczego???

1. Drogi szerzenia się.

Bezpośredni kontakt „głowa-głowa” z osobą zarażoną jest najczęstszym sposobem zarażenia się wszawicą. W szczególności dochodzi do niego podczas zabaw w szkole, w domu, oraz w innych sytuacjach (w trakcie aktywności sportowych, na placu zabaw, w czasie pidżama-party, czy na obozach. Do zarażenia wszawicą może dojść w sposób pośredni, np.

poprzez noszenie wspólnej  garderoby lub pożyczanie grzebieni, szczotek, gumek do włosów. Zarazić można się także poprzez kontakt z powierzchniami, z którymi miała wcześniej styczność zarażona osoba, ponieważ zdarza się, że wszy lub gnidy przedostają się np.

na  poduszki, meble tapicerowane, dywany lub fotele, także w kinie lub środkach transportu.

2. Życie na wygnaniu.

Wszy głowowe i ich jaja nie giną od razu po tym jak zostaną odseparowane od swojego ludzkiego żywiciela. Dorosłe wszy głowowe żyją około 48 godzin poza ludzką głową, bez dostępu do krwi, którą się żywią.

Nimfy (larwy wszy) są zdolne przeżyć tylko kilka godzin bez swojego żywiciela. Gnidy natomiast giną w ciągu tygodnia i nie mogą się rozwijać w temperaturze niższej niż ta, która panuje tuż przy skórze głowy.

Kończyny wszy głowowej są doskonale przystosowane do przytwierdzania się do ludzkiego włosa. Wszy napotkają jednak dużą trudność, chcąc przytwierdzić się mocno do gładkich i śliskich powierzchni takich jak plastik, metal, polerowane syntetyczne skóry i tym podobnych materiałów.

Pomimo tego, nie powinniśmy lekceważyć ryzyka przeniesienia wszy poprzez wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku jak przybory higieniczne (grzebienie, szczotki) czy tapicerowane meble lub pościel. W ten sposób nadal możemy się zarazić.

Pocieszający wydaje się jednak fakt, że wszy są w stanie przetrwać jedynie 1-2 dni bez dostępu do pokarmu; z jaj, jak już wcześniej było wspomniane, nie mogą wykluć się larwy, a gnidy zwykle giną w ciągu tygodnia jeśli nie bytują w komfortowych termicznie warunkach.

Woda sama w sobie również nie stanowi zagrożenia dla wszy głowowych. Pasożyty są w stanie przetrwać w wodzie kilka godzin, a gnidy są jeszcze bardziej wodoodporne. Dlatego, czasami nawet po pełnym cyklu prania w niskiej temperaturze wszy i gnidy są ciągle żywe. Z tego powodu, tak ważne jest pranie w wysokich temperaturach (ponad 60°C) lub używanie dodatków do prania takich jak Nitolic Wash.

3. Kroki do całkowitej eliminacji wszy i gnid:

 • tkaniny, w szczególności pościel, ręczniki oraz ubrania wypierz w temp.  powyżej 60°C . Jeśli dysponujesz suszarką bębnową, zastosuj cykl suszenia gorącym powietrzem. Przed praniem namocz tkaniny w specjalistycznym dodatku do prania Nitolic Wash, który skutecznie usuwa pasożyty z tkanin, również w niskich temperaturach,
 • odkurz dokładnie powierzchnie (podłogi, meble, kanapy) ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, z którymi mogła mieć styczność zarażona osoba. Dzięki temu unikniesz ryzyka zarażenia się wszami, które spadły razem z włosem lub znalazły się na meblach czy ubraniach. Pamiętaj by po skończonym odkurzaniu wyrzucić zawartość worka lub pojemnika odkurzacza,
 • przeprowadź leczenie jednocześnie u wszystkich domowników, aby uniknąć ponownego zarażenia się
 • zdezynfekuj grzebienie i szczotki w gorącej wodzie (powyżej 60°C) lub w lub w dodatku do prania Nitolic Wash. Gumki, spinki oraz inne akcesoria do włosów wyrzuć,
 • ubrania, pluszowe zabawki i inne przedmioty, które nie mogą być wyprane, wyczyść na sucho lub szczelnie zapakuj w foliowy worek na co najmniej 2 tygodnie,
 • nie używaj sprejów i mgiełek przeciwgrzybiczych. Nie są przydatne w zakażeniu wszami, a mogą być toksyczne w razie inhalacji lub penetracji przez skórę,
 • poinstruuj dzieci jakie aktywności sprzyjają roznoszeniu się wszy, tak aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wszawicy w najbliższym otoczeniu. Wytłumacz im, by unikały bezpośredniego kontaktu głowa do głowy (włos do włosa), szczególnie w trakcie zabaw w przedszkolu lub szkole oraz podczas innych aktywności (ćwiczeń sportowych, na placu zabaw, podczas pidżama party czy na obozach). Uświadom im także, aby nie pożyczały elementów garderoby takich jak czapki, szaliki, płaszcze, stroje do ćwiczeń oraz ręczników, grzebieni, szczotek i akcesoriów do włosów typu wstążki, gumki, spinki,
 • stosuj preparaty odstraszające wszy aby uniknąć reinfestacji. Po zakończonym leczeniu jest niezwykle ważne aby zastosować produkty, które ochronią przed ponownym zarażeniem, na przykład spray Nitolic prevent plus, opaski na rękę lub gumki do włosów odstraszające wszy,
 • sprawdzaj włosy i głowę domowników co najmniej dwa razy w tygodniu.

4. Nitolic Wash- skuteczne pranie w niskich temperaturach.

Dla uzyskania maksymalnego efektu oczyszczenia tkanin i w przypadku  rzeczy, których nie można prać w temp. powyżej 60°C rekomendujemy dodatek do prania Nitolic° Wash.

Wygodna w użyciu saszetka  jest jednym z elementów zestawu NITOLIC® do kompleksowego leczenia wszawicy. Preparat stosuje się do namaczania tkanin przed praniem.

Połączenie preparatu do leczenia ze specjalistycznym dodatkiem do prania oraz pozostałymi akcesoriami pomocnymi w leczeniu wszawicy ( grzebień, emulsja nit remover, czepek) jest unikalne i wyróżnia zestawy NITOLIC na tle konkurencji.

Domowe sposoby na wszy. Jak walczyć z wszawicą?

Wszy – leczenie w domu Autor: Getty images Domowe sposoby na wszy

Domowe sposoby na wszy są bardzo skuteczne w walce z uciążliwymi pasożytami. Olejki eteryczne, ocet, płukanki z rozmarynu i eukaliptusa to naturalne środki ma wszawicę. Nie powodują skutków ubocznych i są bezpieczne dla delikatnej skóry głowy dziecka. Zobacz jak pozbyć się wszy domowymi sposobami.

Leia também:  Jakie Objawy Może Wywoływać Chora Tarczyca?

Domowe sposoby na wszy nie wywołują skutków ubocznych i są bezpieczne dla organizmu. Gotowe szampony na wszy i inne środki chemiczne często wywołują wysypkę i różnego rodzaju alergie. Zawarte w nich składniki mogą okazać się zbyt silne dla delikatnej skóry głowy dziecka.

Efekty działania domowych sposobów na wszy nie są natychmiastowe i trzeba stosować je regularnie, aby przekonać się o skuteczności ich działania. Obecnie znanych jest wiele naturalnych sposobów walki z wszami i gnidami. Jak pozbyć się wszy u dziecka domowymi sposobami?

Polecamy: Robaki u dzieci – co robić, gdy dziecko jest nimi zakażone?

Spis treści

Wszy u dziecka. Sprawdź, jak je rozpoznać i jak z nimi walczyć

Domowe sposoby na wszy – dlaczego warto je znać?

Znajomość domowych sposobów na wszy może okazać się przydatna w sezonach szczytowych w szkole i przedszkolu, podczas których dziecko najłatwiej może zarazić się wszami. Momenty podwyższonego ryzyka obejmują okres wakacji i początek roku szkolnego, gdy dzieci wracają z kolonii i obozów.

W tym czasie pasożyty u dziecka mogą łatwo przenosić się z jednej głowy na drugą, ponieważ dzieci przebywają ze sobą nieustannie, korzystając z tych samych łazienek i sypialni. Podobnie jest w okresie jesienno-zimowym, gdy pociechy zaczynają nosić czapki i szaliki.

Ważne jest, aby w tym czasie kontrolować głowę dziecka. Powinniśmy również uczulić latorośl, by nie pożyczała innym swoich osobistych przedmiotów.

Sprawdź: Wszy w przedszkolu. Co robić, gdy w przedszkolu panuje wszawica?

Domowy preparat na wszy z majonezu i octu

To stara i skuteczna metoda na pozbycie się wszy. Majonez miesza się z octem w proporcji 2:1 i do powstałej mazi dodaje się 5 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego, który jest naturalnym środkiem owadobójczym, skutecznie pomagającym w pozbyciu się wszy u dziecka.

Majonezową pastę należy dokładnie rozprowadzić na włosach i skórze głowy. Po kilku godzinach spłukać porządnie ciepłą wodą. Czynność tę należy powtarzać codziennie przez tydzień. Nałożenie foliowego ręcznika i owinięcie głowy ręcznikiem zwiększy skuteczność domowego preparatu na wszy. Majonez zawiera olej, który udusi wszy.

Zobacz także: Sygnały, dzięki którym rozpoznasz, że dziecku w przedszkolu dzieje się krzywda

Domowy sposób na wszy – mieszanka olejków eterycznych

Olejki eteryczne mają właściwości, które pomogą wygrać walkę z wszami u dziecka. Najskuteczniejsze olejki, oprócz wspominanego olejku z drzewa herbacianego, to: jaśminowy, lawendowy, anyżowy, eukaliptusowy i kokosowy.

Wybrane olejki można zmieszać z oliwą z oliwek i wetrzeć we włosy i skórę głowy. Po upływie 30 minut należy spłukać włosy ciepłą woda i rozczesać specjalnym grzebieniem na wszy.

W aptece znajdziemy zwykłe grzebienie do wyczesywania wszy oraz elektroniczne i elektrostatyczne (cena: ok. 59 zł), które wytwarzają między ząbkami napięcie elektryczne (niegroźne dla człowieka), które zabija wszy i gnidy.

Czytaj: Jak wyglądają wszy? Podpowiadamy, jak rozpoznać wszawicę u dziecka

Ocet jabłkowy na wszy

To skuteczny domowy sposób na wszy. Uznaje się, że najlepiej zapobiega wszczepianiu się wszy we włosy. Wystarczy wymieszać 2/3 szklanki ciepłej wody z 1/3 szklanki octu po czym wetrzeć w skórę głowy i włosy. Czynność należy powtarzać kilka razy w ciągu doby.

Domowe sposoby na wszy – oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek skutecznie udusi wszy. Wystarczy podgrzać naczynie oliwy i, gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, nałożyć dokładnie na skórę głowy i włosy. Należy wcierać mieszankę kolistymi ruchami i nałożyć czepek kąpielowy.

Najlepsze efekty przynosi pozostawienie preparatu na noc. Rano należy spłukać włosy ciepłą wodą i dokładnie wyczesać grzebieniem. Zabieg należy powtarzać przez trzy dni z rzędu.

Polecamy: Wolisz gotowy produkt? Wybierz skuteczny preparat na wszy

Napar z liści rozmarynu z eukaliptusem

Napar możemy przyrządzić sami lub kupić gotową mieszankę w sklepie zielarskim. Eukaliptus, poza działaniem odstraszającym wszelkie insekty i wszy, głęboko oczyszcza i wzmacnia włosy, a rozmaryn dodatkowo stymuluje ich wzrost.

Wystarczy zalać gorącą, ale nie wrzącą wodą liście rozmarynu i do ostudzonej mieszanki dodać 10 kropli olejku eukaliptusowego. W nakładaniu preparatu postępujemy podobnie jak w przypadku pozostałych domowych sposobów na wszy. Ważne jest, aby po każdej kuracji dokładnie wyczesać włosy specjalistycznym grzebieniem.

Zobacz: Wesz łonowa – skąd się biorą wszy łonowe. Objawy, profilaktyka

Możemy również przygotować domowy preparat na wszy na bazie olejków, którym będziemy spryskiwać nie tylko skórę głowy, ale też ubrania, pościel i kanapy.

Wystarczy buteleczkę z atomizerem napełnić wodą destylowana z dodatkiem wódki i dodać po kilka kropli wybranych olejków eterycznych.

Wszawica to poważny problem! Jak sobie z nią poradzić?

W Sanepidach urywają się telefony od rodziców, nauczyciele biją na alarm, a do szkół wróciła rutynowa kontrola głów. W polskich przedszkolach, podstawówkach i domach znowu mamy do czynienia z epidemią wszawicy.

I tak, naprawdę jest czego się bać, bo wszawica szerzy się wyjątkowo łatwo.

Dziecko drapie się po głowie, narzeka na swędzenie i pieczenie, a w jego włosach pojawiły się kołtuny? To typowe objawy wszawicy! Jak ją rozpoznać? Jak ją wyleczyć? I czy trzeba zgolić włosy?

Artykuł sponsorowany

Jeśli w szkole lub przedszkolu panuje wszawica, to ryzyko zarażenia jest bardzo wysokie. Wszy wprawdzie nie potrafią latać ani skakać, ale wystarczy bezpośredni kontakt, np.

zetknięcie włosów dwóch osób podczas zabawy lub przytulania. Dziecko może również przynieść do domu gnidy, czyli jaja wszy, które mogą przedostać się np. w szatni z jednego kaptura kurtki na drugi.

Jak rozpoznać wszawicę i jak sobie z nią poradzić?

Jak rozpoznać wszawicę?

Rozpoznanie wszawicy nie jest trudne, ale wymaga uwagi ze strony rodziców, najbliższych i nauczycieli. Ukłucie wszy wywołuje często drapanie, świąd i pieczenie. Z ranek po ukłuciach sączy się płyn surowiczy. Wraz z wydzieliną gruczołów cementowych, odpowiedzialnych za przytwierdzanie jaj wszy, skleja on włosy i prowadzi do powstania kołtunów.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W celu zabezpieczenia przed wszawicą warto stosować środki ochronne, którymi każdego dnia przed wyjściem z domu zabezpieczamy włosy.

Współczesne preparaty ochronne nie tylko działają odstraszająco na wszy, ale również tworzą na włosach cieniutką, ochronną powłokę. Uniemożliwia ona wszom zagnieżdżenie się i złożenie jaj.

Preparaty te są w pełni bezpieczne, nie przetłuszczają włosów i nie pozostawiają plam na ubraniu.

Ferie? Wakacje? Uważaj!

Lekarze zalecają wyposażać dziecko w preparaty ochronne szczególnie, gdy twoje dziecko wybiera się na wyjazd. To właśnie opiekun kolonii czy wycieczki powinien pamiętać o zastosowaniu środka do zabezpieczenia przed wszawicą.

Nawet jeśli podczas kontroli włosów nie stwierdzi on u dzieci obecności pasożytów, to pamiętaj, że jaja wszy mogą być obecne np. w pościeli. Trzeba również uświadomić dziecku, że absolutnie nie powinno pożyczać grzebieni, gumek, nakryć głowy.

Nie bez powodu wszawica jest nazywana “chorobą pożyczonej czapki”.

Jak radzić sobie z wszawicą?

Stwierdzenie wszawicy u dziecka lub u nas samych to zawsze ogromny stres. Pamiętaj, że wcale nie musisz goli głowy, by pozbyć się problemu. Na szczęście dziś wyleczenie wszawicy jest proste i możliwe już po jednym zabiegu.

Uwaga jednak! Jak dowodzą badania, obecna populacja wszy wykształciła odporność na stosowane od lat środki owadobójcze (w tym np.

permetrynę), co oznacza niską skuteczność w leczeniu wszawicy preparatami, które ją zawierają. Bezpieczne dla dziecka i co więcej, skuteczne w 100% są preparaty działające na pasożyty w sposób fizyczny.

Odcinają one dostęp powietrza do aparatu oddechowego pasożytów, odpowiadają za ich uduszenie i wysuszenie.

Jaki środek wybrać, by skutecznie pozbyć się wszawicy?

Preparat do walki z wszami znajdziesz w aptece. Po jego zakupie i zastosowaniu dokładnie oczyść i zdezynfekuj przedmioty oraz tkaniny, z którymi miała kontakt osoba zarażona. Zabieg odwszawiania należy profilaktycznie przeprowadzić równolegle u wszystkich członków rodziny.

W aptece znajdziemy całą gamę różnych produktów do walki z wszawicą. Który jest najlepszy? Naszą uwagę zwróciło rozwiązanie zaoferowane przez polską firmę ICB Pharma – zestawy Pipi® NITOLIC®, które zawierają:

 • skuteczny preparat w formie sprayu
 • gęsty grzebień
 • czepek ochronny
 • emulsję ułatwiającą usunięcie martwych wszy oraz gnid
 • specjalistyczny środek służący oczyszczeniu tkanin
 • zabawną stworzoną z myślą o dzieciach kolorową historyjkę, która umila im czas podczas zabiegu
 • ulotkę nazwaną “listą kontaktów” – do opracowania przez rodziców listy dzieci/znajomych, z którymi dziecko miało kontakt.
 • Obejrzyj:
 • Dostępne są również ekonomiczne wersje preparatu – 30 ml (z grzebieniem) do włosów średniej długości i aplikator 25 ml przeznaczony do włosów krótkich.
 • ICB Pharma oferuje również najnowszej generacji preparaty ochronne Pipi® NITOLIC® Prevent Plus, które zapobiegają zarażeniu wszawicą. 
Leia também:  Covid 19 Jak Szybko Objawy?

Więcej na temat preparatów na stronie www.nitolic.pl  i www.icbpharma.com 

Jak zwalczać wszy u pacjentów – kompleksowy poradnik

Różnego rodzaju wszy wywołują wszawicę – to nieprzyjemna choroba dotykająca skóry pacjenta. Zasadniczo dzieli się ją na trzy rodzaje: głowową, odzieżową i łonową. Najpierw opiszemy jakie są ich objawy, a następnie jak się z nimi uporać.

Wszawica głowowa

Objawia się nieprzyjemnym swędzeniem. Wszy kłują skórę i wprowadzają do niej toksyny. Towarzyszą temu bąble pokrzywkowe i obrzęk. Drapanie tych miejsc może doprowadzić do powstania tak zwanych przeczosów i otarć naskórka.

To z kolei powoduje powstawanie liszajów oraz czyni pacjenta o wiele bardziej podatnym na zakażenia.

Jeżeli nieprawidłowo reagujemy na wszawicę, może ona doprowadzić do powiększenia węzłów chłonnych karkowych, pojawienia się bolesnego rumienia na karku oraz zmian wypryskowych na karku i szyi.

Wszawica odzieżowa

Wszy żyją i rozmnażają się w ubraniach, a konkretnie w ich fałdach oraz we szwach. Dorosłe osobniki dostają się na skórę człowieka głównie podczas noszenia odzieży. W szafie rozprzestrzeniają się też pomiędzy innymi ubraniami. Tego typu wszy są groźne, bo przenoszą takie choroby jak dur wysypkowy epidemiczny, dur powrotny, gorączkę okopową.

Wszawicę odzieżową rozpoznamy najczęściej po ukąszeniach wszy w miejscach przykrytych ubraniem. Pojawiają się również grudki rumieniowe, podobne jak w przypadku wszawicy głowy. Drapanie grudek ma takie same skutki – tworzą się przeczosy i strupy. Wszawica odzieżowa może prowadzić do przebarwień skóry i zakażeń ropnych.

Najbardziej pomocne będą tu specjalne preparaty stosowane na ubrania, pranie odzieży w wysokich temperaturach oraz prasowanie.

Wszawica łonowa

Wszy łonowe występują w pościeli dlatego wszawicą w tym przypadku można zarazić przez kontakt ze skolonizowaną odzieżą i pościelą (a także przez kontakty płciowe).

Skupiając się na osobach obłożnie chorych lub innych pacjentach domu pomocy społecznej należy koniecznie zmieniać pościel dla każdego pacjenta, a także regularnie prać używane tkaniny.

Podwyższonej uwagi będą wymagać procedury zmiany pościeli, przebierania oraz mycia pacjenta.

Wszy łonowe składają jaja w obrębie trzonów włosów, głównie w okolicach łonowych, ale rozchodzą się również po okolicy – znaleźć je można koło ud, brzucha, pachwin, krocza. Zdarzają się nawet trudniejsze przypadki obecności pasożytów na włosach twarzy (rzęsach, brwiach i na brodzie).

Charakterystycznym objawem tej choroby jest świąd w okolicach intymnych. Oprócz tego występują plamy błękitne – mają sinofioletowy lub szary kolor. Wszy na rzęsach mogą powodować zapalenie spojówek.

Jak zwalczać wszy?

Wszy to pasożyty. Środki dezynfekujące nie są skuteczne wobec wesz, bo te są zbyt dużymi organizmami i nie podlegają neutralizacji tak, jak bakterie, czy wirusy.

Przede wszystkim należy ograniczać przenoszenie wesz w obrębie ośrodka. W związku z tym, że wszy niemal zawsze gnieżdżą się w ubraniach, odzież i pościel należy często zmieniać, dokładnie zabezpieczać przy transporcie i prać w wysokich temperaturach.

Jeżeli to możliwe najlepiej jest zgolić włosy, na których występują wszy – to znacznie ogranicza ich przestrzeń występowania. Następnie zaś traktujemy je odpowiednim preparatem bójczym do tego przeznaczonym.

Naszym zdaniem wszy najczęściej występują na głowie, dlatego poniżej opisaliśmy jak je zwalczać z wykorzystaniem czepca przeciwwszawiczego i odpowiedniego preparatu.

W związku z tym, że w ofercie nie mamy tego typu środków, radzimy Państwu przeszukać internet. Znaleźć można produkty do prania tkanin, a także do mycia głowy i ciała. Produkty te polecają też farmaceuci oraz dermatolodzy.

Leczenie wszawicy głowy przez zakładanie czepka przeciwwszawiczego

Ta metoda wymaga kilku kroków przygotowawczych:

 • należy uzyskać zgodę pacjenta na zabieg, ewentualnie zgodę jego/jej rodziny,
 • zachować warunki intymne podczas zabiegu oraz zapewnić ciepło dla odkrytego ciała,
 • zapoznać się z preparatem bójczym,
 • oraz wykonać próbę jego działania na osobie, którą poddamy zabiegowi. Ważne, żeby ta osoba nie była uczulona na składniki preparatu.

Przed przystąpieniem do zabiegu należy:

 • zabezpieczyć oczy, uszy i nos pacjenta przed zalaniem,
 • bezwzględnie należy przestrzegać czasu działania środka pasożytobójczego.

Po zabiegu:

 • należy zdezynfekować materiał oraz sprzęt po zdjęciu czepca,
 • dokładnie umyć włosy dwa lub trzy razy,
 • sczesać włosy gęstym grzebieniem,
 • do dwóch tygodni po zabiegu należy kontrolować stan skóry pacjenta,
 • w razie pojawienia się objawów choroby będziemy zmuszeni powtórzyć zabieg,
 • przebieg całej pracy powinien być konsultowany z dermatologiem.

Przebieg zabiegu mycia głowy za pomocą czepca przeciwwszawiczego

Na początek należy odpowiednio przygotować siebie oraz własne otoczenie do zabiegu. To znaczy:

 • kompletujemy potrzebne sprzęty:
  • czepiec przeciwwszowy,
  • preparat bójczy,
  • miskę pod głowę (najlepiej nerkowatą),
  • wodoodporny podkład lub cerata pod głowę,
  • ręcznik lub papier do wycierania głowy,
  • środek dezynfekujący do skóry
  • środek do mycia głowy pacjenta
  • gęsty grzebień
  • chusta ozdobna na głowę
  • kosze na odpady
  • wata – odpowiednio duża warstwa dostosowana do wielkości owłosionej powierzchni głowy
  • rękawiczki medyczne (z AQL 1.5)
 • zamykamy okna pomieszczenia, żeby nie było w nim przeciągu, zamykamy drzwi
 • pacjenta zasłaniamy parawanem, jeżeli jest taka potrzeba. Należy mu zapewnić komfort podczas zabiegu
 • dokonujemy higienicznego mycia rąk, wg metody Ayliffe’a
 • zakładamy rękawiczki jednorazowe
 • wkładamy fartuch ochronny

Przechodząc do zabiegu ustawiamy pacjenta w pozycji: od siedzącej (kąt 90o) przez pozycję półsiedzącą z podparciem lub siedzącą na łóżku z podparciem ramion.

Zabezpieczamy ramiona i szczelnie okrywamy szyję pacjenta.

Następnie, jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej można przejść do próby uczuleniowej. Wacikiem nasączonym środkiem bójczym smarujemy za uchem pacjenta lub na ramieniu.

Po 15 minutach sprawdzamy, czy występuje zaczerwienienie tego miejsca. Jeżeli nie, możemy przejść do zabiegu. W przypadku uczulenia na preparat przeciwwszawiczy należy zmienić preparat lub odstąpić od zabiegu.

W takim razie dalszą pomoc może wskazać dermatolog.

Kolejnym krokiem zabiegu będzie zabezpieczenie uszu watą, żeby insekty i preparat nie dostały się do środka.

Wtedy rozpoczyna się właściwy etap zabiegu:

Preparat ogrzany do temperatury pokojowej wlewamy do miski i rozprowadzamy na włosach za pomocą nasączonych wacików. Rozprowadzanie zaczynamy od nasady włosa i kończymy na pasmach. Włosy powinny być rozczesane, żeby ułatwić nakładanie.

Zużyte waciki odrzucamy do miski nerkowatej lub do pojemnika/worka na odpady. Nie wykorzystujemy wacików dwukrotnie. Każdy z nich służy wyłącznie do jednorazowego nałożenia na włosy.

Jeżeli włosy są długie powinniśmy sprawdzić, czy zostały dobrze nawilżone. W tym celu bierzemy czystą watę i nakładamy jednolity jej płat na włosy. Jeżeli wata przesiąka równomiernie na całej powierzchni włosów, to nie trzeba poprawiać zabiegu. Zwykle niektóre miejsca wymagają poprawek.

Gdy włosy są odpowiednio nawilżone wiążemy chustę trójkątną rozpoczynając od czoła ku tyłowi. Przewiązujemy z tyłu i kończymy na czole, tak żeby schować wszystkie włosy wewnątrz chusty, a także żeby rogi chusty nie wystawały poza przemyty obszar głowy. Pod chustę utykamy watę nasączoną preparatem bójczym, żeby stworzyć szczelną barierę.

Na skórze głowy, pod chustą rozprowadzamy wazelinę za pomocą łopatki lub gazików.

Następnie zdejmujemy ręcznik z ramion pacjenta, wyjmujemy waciki z uszu. Teraz należy odczekać czas działania preparatu bójczego.

Po tym czasie zdejmujemy czepiec i wyrzucamy go do pojemnika na odpady lub worka foliowego, który szczelnie wiążemy.

Następnie przechodzimy do czynności pozabiegowych:

 • dwu- lub trzykrotne mycie głowy pacjenta,
 • płukanie głowy wodą w temperaturze 36o – 39oC z dodatkiem rozcieńczonego octu (1 łyżeczka octu 6% na 1 litr wody),
 • następnie sczesujemy pozostałości wszy z włosów – szczególnie jaja (gnidy), które pękają pod wpływem octu. Gnidy należy zczesywać do miseczki.

Po całym zabiegu należy dokładnie uprzątnąć salę. Przewietrzyć, zdezynfekować pomieszczenie, wyprać tkaniny, które miały kontakt z pacjentem.

Zabieg należy powtórzyć po 3-4 dniach i kontrolować stan głowy przez 2 tygodnie. Pracownik DPS-u powinien odnotować skuteczność zabiegu w dokumentacji.

Pozostałe przydatne produkty podczas opieki nad osobami obłożnie chorymi znajdziecie Państwo w planie higieny:

Pełen plan higieny dla domów pomocy społecznej

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego z Adamem Pszennym. Możecie Państwo omówić z nim zapotrzebowanie na asortyment oraz zapytać o radę w doborze produktów. Tel. 601 512 252, e-mail: [email protected]

Polecane poradniki:

f

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*