Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenie

1. Objawy skręcenia stawu skokowego 2. Czym właściwie jest skręcona kostka? 3. Ostre skręcenie stawu skokowego 4. Stopnie uszkodzenia stawu skokowego 5. Leczenie skręcenia stawu skokowego 6.

Chirurgiczne zabiegi w leczeniu skręcenia stawu skokowego

Z mojej perspektywy – lekarza PZPN – to niedoceniany uraz, który  nieleczony lub źle leczony powoduje u zawodników poważne konsekwencje: niestabilność i nawracające skręcenia, a po latach nieodwracalne zmiany zwyrodnieniowe stawu skokowego.

Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenieKluczowe jest prawidłowe, wczesne postępowanie – jeszcze na boisku, korcie czy parkiecie, jak i chwilę później lekarskie – zachowawcze lub operacyjne. Dla przykładu, dzięki nowym technikom operacyjnym, tzw. internal bracing (wewnętrznej stabilizacji), jesteśmy w stanie przywrócić natychmiastową stabilność w stawie skokowym i skrócić do minimum okres powrotu do wyczynowego sportu. Dlatego, jeśli doznałeś skręcenia stawu skokowego, zapraszam na wizytę i pełną ocenę. Zachęcam do lektury artykułu, aby Twój staw skokowy pozostał sprawny nawet po poważnym urazie. 

Skręcenie stawu skokowego to najczęstszy uraz kończyny dolnej, nie tylko wśród sportowców. Może przytrafić się każdemu z nas, podczas zwykłych, codziennych czynności. Skręcenie stawu skokowego, choć wydaje się błahe, może spowodować wiele problemów. Na dodatek, raz skręcona kostka, często ma tendencję do ponownych uszkodzeń.  Mimo, że skręcenie początkowo może wydawać się niegroźne, to nie leczone lub leczone nieprawidłowo, może doprowadzić do niestabilności stawu skokowego i spowodować więcej problemów w przyszłości. Dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcie odpowiedniego leczenia. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o urazie stawu skokowego, w tym objawy skręcenia kostki, możliwości leczenia i rehabilitacji oraz porady na temat zapobiegania ponownym uszkodzeniom.

 

Objawy skręcenia stawu skokowego

Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenieU pacjentów często obserwuje się towarzyszące skręceniu objawy, od łagodnych po bardzo ciężkie. Lekkie skręcenie kostki zazwyczaj nie powoduje wielu trudności, a sportowcy są nawet w stanie kontynuować trening lub zawody. Natomiast ciężkie uszkodzenie może wymagać leczenia szpitalnego. Aby jednak uniknąć licznych problemów i nawracających urazów, nie należy bagatelizować objawów tylko zgłosić się jak najszybciej do ortopedy, lekarza sportowego.  Najczęściej skręceniu kostki towarzyszy ból w obrębie stawu skokowego, nasilający się podczas chodzenia, gdy zwiększa się nacisk na uszkodzone więzadła. Inny objaw to obrzęk (opuchlizna) lub zasinienie, które występują równie często, choć nie w każdym przypadku. Skręcenie stawu skokowego jest klasyfikowana według 3-stopniowej skali, w zależności od rozległości uszkodzenia tkanek.  Sposób leczenia urazu jest zależny od jego stopnia. 

Czym właściwie jest skręcona kostka?

Staw skokowy utworzony jest z powierzchni stawowych, które tworzą: dalszy koniec kości piszczelowej i strzałkowej oraz bloczek kości skokowej.

Ponadto w jego skład wchodzi torebka stawowa, którą wzmacniają więzadła: po przyśrodkowej stronie więzadło trójgraniaste, a po bocznej więzadło skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętowo-strzałkowe.

Torebka stawowa przytrzymuje kości, wchodzące w skład stawu oraz stwarza prawidłowe środowisko pracy stawu, zapobiegając dostaniu się sąsiednich tkanek między kości i zatrzymując płyn stawowy.

Skręcona kostka (tak najczęściej jest określane skręcenie stawu skokowego) to właściwie naciągnięcie lub rozerwanie więzadeł stawu z uszkodzeniem torby stawowej.  Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenie • Najczęstszym rodzajem urazu jest boczne skręcenie (z ang. inversion sprain), w wyniku którego dochodzi do nadmiernej ruchomości w stawie skokowym. Podeszwa stopy wykręca się do wewnątrz, przez co uszkodzone są zewnętrzne więzadła stawu skokowego.  • Natomiast skręcenie stopy na zewnątrz (z ang. eversion ankle sprain) występuje znacznie rzadziej, ale mogą mu towarzyszyć złamania. Podeszwa stopy wykrzywia się na zewnątrz powodując uraz więzadła trójgraniastego (przy kostce przyśrodkowej).  Najczęściej uszkodzeniu ulega więzadło skokowo-strzałkowe przednie (ang. ATFL – Anterior Talo-Fibular Ligament), znajdujące się w okolicy kostki bocznej. ATFL jest zarazem głównym stabilizatorem stawu skokowego. Tak więc ważne więzadło uszkadza się najczęściej, a jego urazu bywają niedocenianie. Jak sugeruje nazwa, więzadło to przyczepia się do przedniego brzegu kostki bocznej, biegnie do przodu i przyśrodkowo. Przyczep końcowy znajduje się na przednim brzegu bocznej powierzchni stawowej bloczka kości skokowej.  Jeśli  uraz jest poważny może być również uszkodzone więzadło piętowo-strzałkowe (ang. CFL – Calcaneo-Fibular Ligament). Łączy kość piętową ze strzałkową. To więzadło ulega rzadziej uszkodzeniu, tylko w wyniku cięższych obrażeń, gdyż naturalnie jest mniej obciążane, silniejsze i bardziej elastyczne.

Ostre skręcenie stawu skokowego

Urazowi więzadeł może towarzyszyć uszkodzenie ścięgien, kości i innych tkanek miękkich. Dlatego tak ważne jest, aby uzyskać wkrótce po urazie jak najlepszą diagnozę.

Ortopeda ocenia, czy konieczne jest wykonanie prześwietlenia rentgenowskiego (aby uzyskać wyraźny obraz kości stawu skokowego), czy wystarczy samo badanie USG. W RTG możliwe jest wykrycie towarzyszących niejednokrotnie małych pęknięć lub złamań kości.

Ciężko skręcona kostka, z uszkodzonym więzadłem, może skutkować niestabilnością stawu skokowego i nawet koniecznością operacyjnego leczenia.

Stopnie uszkodzenia stawu skokowego

Czas leczenia skręconej kostki zależy od rodzaju urazu i stopnia uszkodzenia, które są rozpoznawane w 3 stopniach, w zależności od ich powagi.

• Naciągnięte lub minimalnie naderwane więzadło stawu skokowego • Brak lub minimalna niestabilność stawu skokowego • Możliwy jest lekki obrzęk okolicy stawu skokowego • Niekiedy staw skokowy może zesztywnieć i utrudnione może być zginanie, np. podczas chodzenia.

• Umiarkowane rozerwanie włókien więzadła • Ból od umiarkowanego do ciężkiego, który uniemożliwia normalne chodzenie • Obrzęk i sztywność w stawie skokowym • Mogą się również pojawić drobne zasinienia (krwiaki) • Całkowite rozerwanie włókien więzadła • Całkowita niestabilność stawu • Zazwyczaj rozległe siniaki (krwiaki)

Leczenie skręcenia stawu skokowego

Leczenie skręconej kostki obejmuje zarówno pierwszą pomoc jak i długotrwałą rehabilitację stawu skokowego, z jego wzmocnieniem w celu wyeliminowania ponownych urazów.

Przebieg leczenia jest najczęściej następujący: najpierw zmniejsza się ból i obrzęk kostki, aby następnie podjąć ćwiczenia i przywrócić pełną ruchomość i stabilność stawu skokowego.

 

Natychmiastowa pierwsza pomoc:

Aby zmniejszyć ból i obrzęk, podejmuje się 4 podstawowe kroki  tzw. procedura RICE , czyli skrót słów z języka angielskiego: Rest, Ice, Compression, Elevation.

 • Rest – odpoczynek. Zwłaszcza w pierwszych dniach zaleca się przerwę w aktywności ruchowej, a jeśli jest konieczna, poruszanie się z pomocą kul ortopedycznych. Z czasem możesz stopniowo zacząć obciążać staw skokowy i rozpocząć rehabilitację. 
 • Ice – lód, czyli terapia zimnem. Okolicę stawu skokowego powinieneś zmrozić natychmiast po urazie. Możesz to zrobić specjalnym Ice-sprayem (z odpowiedniej odległości, pocierając raz po raz skórę palcami) lub po prostu wsadzić stopę pod bieżącą, zimną wodę (na kilka-kilkanaście minut). Przez pierwsze 48 godzin po urazie zaleca się stosowanie okładów z lodu, 3-4 razy dziennie po 20 minut. Stosowanie lodu i kompresji pomoże złagodzić ból, zmniejszyć obrzęk, krwiaki oraz pobudzić krążenie krwi. Lód (albo chłodne żele, ice-packi) przykładaj przez cienką warstwę materiału, aby nie dopuścić do odmrożenia skóry. 
 • Compression – ucisk. Natychmiast po schłodzeniu, uszkodzony staw skokowy powinieneś z wyczuciem ucisnąć bandażem elastycznym, od palców stopy aż do połowy podudzia. Bandaż powinien być wygodny i nie odcinać krążenia w stopie i kostce. Stosowanie opatrunku uciskowego redukuje obrzęk i krwiaki. Dodatkowo zmniejsza ruchomość stawu, nie dopuszczając do pogłębienia uszkodzeń.
 • Elevation – uniesienie kończyny do góry. Staraj się trzymać nogę powyżej poziomu serca tak często, jak to tylko możliwe. Podniesienie nogi zmniejsza obrzęk i krwiaki w obrębie podudzia.

Po bolesnej pierwszej, pourazowej fazie, możesz wprowadzić inne metody, które przyczynią się do przywrócenia sprawności w uszkodzonym stawie. Ćwiczenia, takie jak np. proste kręcenie kostką, pomagają rozruszać staw i zredukować obrzęk. Wskazane jest również rozciąganie mięśni łydki.

Poważniejsze skręcenia stawu skokowego, w tym zerwania więzadeł i złamania kości, będą potrzebować odmiennego leczenia (często operacyjnego) i specyficznej rehabilitacji.

Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenie Rehabilitacja jest niezbędna, aby możliwie dobrze wyleczyć skręcenie stawu skokowego, czyli jak najszybciej przywrócić jego pełną sprawność i wzmocnić go w celu wyeliminowania kolejnych urazów. Plan rehabilitacji musi być dopasowywany do pacjenta, w zależności od stopnia urazu, wieku i poziomu aktywności danej osoby. Pełny program rehabilitacji obejmuje kolejno: zmniejszenie bólu i opuchlizny, zwiększenie elastyczności i siły stawu, przywrócenie koordynacji ruchowej ( w tym tzw. czucia głębokiego – proprioceptywnego ) i wreszcie powrót do normalnej aktywności fizycznej lub sportowej.  Zapobieganie ponownym urazom Najlepszym sposobem zapobiegania skręceniom kostki jest utrzymanie dobrej formy, elastyczności i równowagi mięśni. Przede wszystkim: 

 • Pamiętaj zawsze o ćwiczeniach rozgrzewających przed treningiem
 • Podczas chodzenia i biegania staraj się być ostrożny i unikaj nierównych nawierzchni
 • W początkowej fazie powrotu do sportu używaj ortezy stawu skokowego, tapingu lub przynajmniej bandaża elastycznego.

Jak przywrócić sprawność po skręceniu?

Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenie

 • Minimalne unieruchomienie 

Unieruchomienie stawu skokowego może powodować poważne problemy w przyszłości. Staw skokowy zdecydowanie lepiej regeneruje się, gdy jest umieszczony w półsztywnym gipsie lub stabilizatorze. Zawsze dokładnie oceniam, czy unieruchomienie w ogóle jest potrzebne i na jaki dokładnie czas. Pomagają mi w tym dodatkowe badania (USG, MRI) oraz regularny kontakt z rehabilitantem. Istotną kwestią jest czas, bo właśnie zbyt długie unieruchomienie może prowadzić do usztywnienia stawu i skłonności do ponownych uszkodzeń. Nawet jeśli chodzenie sprawia umiarkowany ból, powinieneś kilka razy dziennie wykonywać ćwiczenia przywracające sprawność w stawie. Niektóre proste ćwiczenia pomogą Ci utrzymać dobrą ruchomość stawu i pozytywnie wpłyną na odbudowę uszkodzonych więzadeł, poprzez lekkie ich rozciąganie i wzmacnianie. Staramy się możliwie szybko doprowadzić do stanu, w którym będziesz mógł bezpiecznie rozpocząć ćwiczenia na ruchomych platformach, tzw. wobble boards, odbudowujące podświadome czucie stabilizacyjne stawu. Rozciąganie ścięgna Achillesa Rozciąganie Achillesa możesz rozpocząć niedługo po skręceniu stawu skokowego. Ćwiczenie  wykonuj następująco: siedząc lub leżąc na podłodze weź ręcznik i okręć go dokoła palców u stóp. Ciągnij ręcznik, równocześnie wypychając palce w górę, dzięki czemu poczujesz rozciąganie w tylnej części podudzia. Wykonuj takie ćwiczenie 3-4 razy dziennie po kilka minut. W pozycji siedzącej lub leżącej postaraj się „napisać” palcami u stóp litery alfabetu w powietrzu. Rób litery tak duże jak to możliwe, dokładnie wykonując kostką skręty. Przy „pisaniu” możesz być kreatywny – zmieniając czcionkę i wielkość liter. 

Leia também:  Jakie Sa Objawy Przy Gronkowcu?

Ćwiczenia rozciągające

Następnym krokiem, po rozruszaniu więzadeł i stawu, jest rozciąganie i wzmocnienie otaczających ich mięśni. Dzięki temu można równocześnie wzmocnić staw skokowy i zapobiec jego ponownym urazom. Przykładowe ćwiczenia to: • Stawanie na palcach –  stań na schodach lub innym podniesieniu trzymając pięty poza krawędzią.  Spróbuj stanąć niemal na czubkach palców, a następnie powróć do pozycji wyjściowej, cały czas trzymając piętę poza krawędzią.  Powtórz 10-20 razy, nawet 4 razy dziennie. • Chodzenia na palcach i piętach – spróbuj chodzić przez minutę na palcach, a następnie na pięcie. Rób ćwiczenie naprzemiennie: pięta-palce, pięta-palce, i staraj się ćwiczyć w ten sposób w sumie 10 minut, powtarzając 4 razy dziennie. • Więcej ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu, nauczy Cię nasz rehabilitant. Zostaniesz nauczony m.in. ćwiczeń na specjalnych gumach. 

Aktywność!

Po ustąpieniu bólu i obrzęku, możesz rozpocząć szybsze chodzenie, a następnie jogging. Sportowcy rozpoczynają również bardziej intensywne i specjalistyczne ćwiczenia. Kluczem jest, aby zwiększanie obciążeń było stopniowe. W fazie powrotu do sportu trening powinien być krótki i mniej intensywny. Wskazana jest współpraca lekarza sportowego z trenerem.

Co zrobić jeśli ból nie ustąpił?

Najczęstszą przyczyną przewlekłego bólu w następstwie skręcenia stawu skokowego jest zła diagnoza (ocena stopnia uszkodzenia) i niepełny lub nieprawidłowy proces rehabilitacji.

Może on być spowodowane zarówno brakiem odpowiednich zabiegów i ćwiczeń w czasie fizjoterapii, jak i zbyt szybkim (albo zbyt wolnym!) powrotem do treningów o odpowiedniej intensywności.

Dlatego warto być pod kontrolą ortopedy – lekarza sportowego, aby niczego nie zaniedbać i szybko wrócić do maksymalnej formy!

Chirurgiczne zabiegi w leczeniu skręcenia stawu skokowego

Operacje rekonstrukcyjne są na szczęście bardzo rzadko wykonywane wśród pacjentów po skręceniu stawu skokowego. Leczenie operacyjne zarezerwowane jest dla nawracających skręceń kostki i przewlekłych dolegliwości bólowych. Zwłaszcza dotyczy to osób, które miały całkowicie zerwane więzadła lub nieprawidłowo leczone naderwanie. Rozwój ortopedii w ostatnich latach stworzył możliwości interwencji małoinwazyjnej – artroskopowej.  Artroskopię stawu skokowego wykonuję m.in., gdy w wyniku skręcenia kostki doszło do uszkodzenia nie tylko więzadeł, ale również błony maziowej, chrząstki stawowej lub gdy oderwane fragmenty np. chrząstki „pływają” wewnątrz stawu i trzeba je usunąć. Artroskopia, czyli małoinwazyjny zabieg endoskopowy, umożliwia bezpieczną naprawę większości struktur wewnąstrzstawowcyh. Z dwóch kilkumilimetrowych nacięć skóry z przodu stawu skokowego wprowadzamy podłużną kamerę i narzędzia do jamy stawu. Procedura ta jest często wykonywana u sportowców oraz w przypadku stosunkowo młodych pacjentów (na ogół przed 60 rokiem życia), u których walczymy o przywrócenie pełnej ruchomości i wydolności stawu skokowego. Przed zabiegiem przeprowadzam pełną diagnostykę, aby dokładnie zaplanować jego przebieg.O samym zabiegu możesz dowiedzieć się więcej, odwiedzając zakładkę operacje – kliknij tutaj Umów wizytę Powrót

Jak rozpoznać i leczyć uszkodzenie torebki stawowej?

Uszkodzenie – pęknięcie i zerwanie torebki stawowej – objawy i leczenie

Fot: Von Schonertagen / stock.adobe.com

Torebka stawowa tworzy osłonę dla stawu. Gdy dojdzie do jego skręcenia, również torebka stawowa może ulec uszkodzeniu – najczęstsze urazy to naciągnięcie, pęknięcie bądź rozerwanie torebki stawowej. Na kontuzje szczególnie podatne są staw skokowy oraz kolanowy. 

Staw jest miejscem, w którym kości łączą się ze sobą. Stawy różnią się kształtem oraz zasięgiem ruchu. Mają m.in. jamę stawową, więzadła, maź i błonę maziową, chrząstkę szklistą oraz torebkę stawową (łac. Capsula articularis).

Ta ostatnia to włóknista pochewka, która łączy ze sobą kości i zamyka jamę stawową. Torebka stawowa otacza staw niczym rękaw, jest więc dla niego osłoną. Składa się z warstwy zewnętrznej (włóknistej) oraz wewnętrznej (maziowej).

Uszkodzenie torebki stawowej

Z torebką stawową mogą być związane różne kontuzje. Uszkodzenie torebki stawowej zazwyczaj związane jest ze skręceniem stawu. Do tego typu urazów najczęściej dochodzi podczas uprawiania sportu bądź wskutek upadku.

Najczęściej występującą kontuzją jest pęknięcie torebki stawowej w kostce (może oznaczać skręcenie stawu skokowego) oraz w kolanie.

Niekiedy dochodzi również do uszkodzenia torebki stawowej w nadgarstku albo w palcu.

Objawy uszkodzenia torebki stawowej

Charakterystyczne objawy uszkodzenia torebki stawowej i skręcenia stawu to:

 • znaczna opuchlizna (obrzęk),
 • wylew podskórny (przy poważniejszych urazach),
 • ból (jego intensywność zależy od stopnia urazu),
 • podwyższenie temperatury ciała w miejscu urazu,
 • ograniczenie ruchomości,
 • odczuwanie niestabilności stawu (przy poważniejszych urazach).

Jak zbudowany jest układ kostny? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Skręcenie stawu

Wyróżnia się 3 stopnie skręcenia stawu skokowego:

 • I (lekki) – dochodzi do niedużego naciągnięcia torebki stawowej oraz więzadeł. Obrzęk jest nieduży, ból nieznaczny i szybko ustępuje, raczej nie utrudnia przemieszczania się. Nie odczuwa się niestabilności stawu,
 • II (umiarkowany) – dochodzi do pęknięcia torebki stawowej oraz częściowego rozerwania więzadeł. Obrzęk szybko się powiększa, pojawia się wylew podskórny, ból z początku jest znaczny, uniemożliwiający przemieszczanie się, jednak z czasem słabnie. Niestabilność stawu pojawia się zazwyczaj później,
 • III (ciężki) – dochodzi do całkowitego rozerwania torebki stawowej oraz więzadeł. Obrzęk i wylew podskórny są znaczne, długo się utrzymują. Ból może być początkowo mniejszy niż w przypadku skręcenia II stopnia, jednak trwa dłużej i nasila się podczas próby wykonania ruchu. Przemieszczanie się jest zwykle niemożliwe. Odczuwalna niestabilność stawu.

Zapalenie torebki stawowej

W niektórych przypadkach rozwija się zapalenie torebki stawowej. Może tak się zdarzyć na skutek urazu, przeciążenia czy infekcji (wirusowej, bakteryjnej). Objawy zapalenia torebki stawowej to:

 • dotkliwy ból stawu (narastający w nocy oraz podczas bezruchu),
 • ograniczenie ruchomości,
 • obrzęk,
 • zwiększenie ciepłoty newralgicznego miejsca,
 • wrażliwość na dotyk,
 • pogorszenie samopoczucia.

Leczenie i rehabilitacja uszkodzonej torebki stawowej

Stopień uszkodzenia torebki stawowej można stwierdzić za pomocą badania ultrasonograficznego (USG). Czasem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie (RTG), szczególnie w przypadku urazu stawu skokowego lub kolana.

Postępowanie przy pęknięciu bądź rozerwaniu torebki stawowej zależy od stopnia skręcenia. Jeśli uraz jest lekki, najczęściej wystarcza leczenie domowe. Kończynę z uszkodzoną torebką stawową należy odciążyć i chronić przed przeciążeniem.

Miejsce, w którym doszło do kontuzji, trzeba schładzać.

Kończyna powinna być unieruchomiona i uniesiona (w urazach stawu skokowego stopę należy trzymać na poduszce bądź zwiniętym kocu, natomiast w urazach stawu kolanowego kolano powinno znajdować się powyżej bioder, a stopa powyżej kolana). Unieruchomienie powinno trwać ok. 3–4 dni.

W tym czasie podaje się leki przeciwzapalne oraz przeciwbólowe (doustnie i miejscowo). Jeśli obrzęk albo ból zaczną się nasilać, należy skontaktować się z lekarzem. Rehabilitacja po urazie I stopnia nie jest niezbędna, może jednak być zalecana. Stosuje się m.in. pole magnetyczne oraz ćwiczenia ruchowe.

Zazwyczaj znacznie poważniejsze są urazy w obrębie kolana. W przypadku naderwania torebki stawowej w tym miejscu lekarz może wykonać punkcję i zlecić kontrolę u ortopedy w celu sprawdzenia, czy w kolanie nie zbiera się płyn.

Kiedy warto odwiedzić ortopedę? Dowiesz się tego z filmu:

Jeśli doszło do urazu torebki stawowej II bądź III stopnia, kończynę unieruchamia się na ok. 2–3 tygodnie; najczęściej poprzez stabilizator stawu albo gips. W przypadku najpoważniejszych uszkodzeń noszenie stabilizatora wydłuża się o kolejne 3 tygodnie.

Czasem konieczne jest przeprowadzenie operacji. Poważne urazy torebki stawowej oraz więzadeł wiążą się z koniecznością przeprowadzenia rehabilitacji. Stosuje się m.in. pole magnetyczne, krioterapię, leczenie prądem, jonoforezę, laseroterapię, ćwiczenia ruchowe.

Celem tego typu zabiegów jest zmniejszenie bólu oraz powrót do pełnej sprawności.

W przypadku podejrzenia zapalenia torebki stawowej należy spotkać się z lekarzem, który wykona badanie fizykalne, USG i/lub RTG. Specjalista może także zlecić badanie laboratoryjne krwi w celu ustalenia przyczyny zapalenia. Zapalenie torebki stawowej leczy się, stosując farmakoterapię, masaże, ćwiczenia ruchowe, fizykoterapię.

Leia também:  Zwichnięcie Stawu Łokciowego Ile Trwa Leczenie?


Czy artykuł okazał się pomocny?

Torebka stawowa – kontuzje, leczenie, rehabilitacja

 • Kontuzje torebki stawowej
 • Leczenie uszkodzenia torebki stawowej

Torebka stawowa jest elastyczna, ale może zostać uszkodzona podczas każdego ruchu, który przekracza jej naturalny zakres rozciągliwości.

Najczęściej jest to wynik uprawiania sportu lub upadku. Najbardziej narażone na takie kontuzje są torebki stawowe kolana, kostki czy stawu skokowego. Zdarzają się także uszkodzenia torebki stawowej w palcu i nadgarstku.

Główne rodzaje kontuzji torebki stawowej to:

 1. Naciągnięcie torebki stawowej. Jest to najlżejszy rodzaj kontuzji. Włóknista powierzchnia torebki stawowej nie zostaje przerwana, a jedynie naciągnięta, co powoduje lekki ból oraz obrzęk, a także nieznaczne pogorszenie funkcji stawu, które ustępuje po maksymalnie trzech tygodniach.

 2. Pęknięcie torebki stawowej. Stanowi poważniejszy uraz. Niektóre włókna torebki stawowej zostają rozerwane w wyniku większego nadwyrężenia możliwości stawu.

  Wiąże się to z bardziej dotkliwym bólem, zwłaszcza bezpośrednio po momencie przeciążenia, szybko powiększającym się obrzękiem i wyraźnym pogorszeniem ruchomości stawu.

  Staw może potrzebować nawet trzech miesięcy na powrót do pełnej funkcjonalności.

 3. Zerwanie torebki stawowej. To najcięższy rodzaj uszkodzenia. Znaczne przekroczenie możliwości stawu powoduje rozerwanie torebki stawowej.

  Kontuzja ta na początku może być mniej bolesna od pęknięcia, lecz ból utrzymuje się długo i nasila się z każdą próbą ruchu. Obrzęk jest znaczny i długo nie ustępuje.

  Ruch stawu jest prawie zupełnie uniemożliwiony, a powrót do zdrowia zależy od przebiegu leczenia operacyjnego oraz późniejszej rehabilitacji.

Równolegle lub niezależnie od powyższych kontuzji może także dojść do zapalenia torebki stawowej. Jego charakterystycznymi objawami są ból stawu narastający w momencie odpoczynku oraz w nocy, ograniczenie jego ruchomości oraz uczucie tarcia lub trzeszczenia podczas ruchu.

Profilaktycznie oraz wspomagająco w czasie leczenia problemów ze stawami wypróbuj Formułę na stawy – suplement diety Panaseus. Preparat ten kupisz również w zestawie z innymi suplementami wspomagającymi pracę ludzkiego organizmu. Polecamy Kompleksową formułę serce + trawienie + stawy – zestaw suplementów Panaseus.

Prawidłowe leczenie dolegliwości torebki stawowej odgrywa kluczową rolę w przyspieszeniu jej regeneracji oraz minimalizowaniu ryzyka powikłań. Powikłania obejmują takie dolegliwości jak:

 1. zmniejszenie stabilności stawu,

 2. zmiany zwyrodnieniowe,

 3. zwiększenie ryzyka zapaleń torebki stawowej,

 4. ryzyko uszkodzenia innych elementów stawu.

W związku z tym nigdy nie należy bagatelizować kontuzji torebki stawowej. Pierwszym, a zarazem kluczowym etapem leczenia kontuzji jest oczywiście pierwsza pomoc. Jeżeli podejrzewamy kontuzję torebki stawowej, w pierwszej kolejności należy:

 1. unieruchomić staw, by nie dopuścić do jego dalszego obciążania,

 2. ograniczyć obrzęk poprzez użycie bandażu elastycznego,

 3. zminimalizować ból poprzez schładzanie stawu lodem, zimnymi okładami lub specjalnymi żelami dostępnymi w aptece,

 4. pilnować, by kończyna była uniesiona, co umożliwi odpływ krwi.

Jeżeli doszło do nieznacznego nadwyrężenia torebki stawowej i jest ona tylko naciągnięta, powinno wystarczyć stosowanie powyższych zaleceń w warunkach domowych przez 3-4 dni, po których staw może potrzebować do trzech tygodni na pełną regenerację. W tym okresie warto zadbać o leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, które pomogą zredukować nieprzyjemne dolegliwości. Jeżeli jednak ból i obrzęk nie ustępują, a nawet nasilają się, konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą.

Lekarz w pierwszej kolejności ocenia stopień uszkodzenia torebki stawowej. W tym celu może on zlecić badanie ultrasonograficzne (USG) lub, w wypadku zwłaszcza kontuzji torebki stawu skokowego lub kolana, wykonanie zdjęcia aparatem rentgenowskim.

Uraz może wymagać jedynie zmniejszenia obciążenia poprzez unikanie czynności obciążających staw, jednak poważniejsze kontuzje wiążą się z jego unieruchomieniem za pomocą gipsu, elastycznej opaski lub ortezy stabilizującej.

W najcięższych przypadkach konieczne może być leczenie operacyjne, polegające na zszyciu torebki stawowej oraz więzadeł, jeżeli także zostały one uszkodzone.

Następnym etapem leczenia jest rehabilitacja, która oczywiście przy najpoważniejszych urazach trwa odpowiednio dłużej, lecz jest integralnym elementem leczenia każdej kontuzji torebki stawowej.

W celu zapewnienia pełnej i szybkiej regeneracji torebki stawowej oraz zmniejszenia ryzyka powikłań wykorzystuje się szereg zabiegów rehabilitacyjnych. Krioterapia oraz jonoforeza są zabiegami stosowanymi przeciwbólowo i przeciwzapalnie, równolegle z odpowiednimi lekami stosowanymi doustnie oraz miejscowo.

Typowo naprawczą funkcję pełni leczenie polem magnetycznym, laserami oraz ultradźwiękami. Ortopeda w zależności od miejsca i rodzaju kontuzji może także dobrać ćwiczenia ruchowe mające na celu poprawienie stabilizacji stawu, odciążanie, wzmocnienie mięśni czy zwiększenie ich stymulacji nerwowej.

Warto pamiętać, by nigdy nie zaniedbywać tych ćwiczeń i móc cieszyć się w pełni zdrowymi stawami także po kontuzji.

W leczeniu kontuzji przydatne mogą okazać się taśmy do kinesiotapingu, które wspierają utrzymanie prawidłowej postawy ciała i mogą być wykorzystywane w czasie rehabilitacji. Na Medonet Market znajdziesz m.in. Zestaw 3 taśm do kinesiotapingu Cure Tape 5cm x 2,5m, który teraz kupisz w promocyjnej cenie.

Jeśli dotyka cię problem bólu stawów, lub cierpisz z powodu kontuzji wypróbuj żel Thermolka extra. Jego naturalny skład posiada działanie rozgrzewające i przeciwbólowe, a dodatkowo działa odżywczo na skórę. Na Medonet Market kupisz także plastry rozgrzewające Thermolka Cannaderm, które niwelują bóle stawów.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Borelioza stawowa – przebieg i leczenie Inaczej boreliozowe zapalenie stawów jest jedną z postaci boreliozy. Bóle czy sztywność stawów mogą się pojawić dopiero po kilku miesiącach, a nawet po kilku…
 • Objawy boreliozy – skórne, neurologiczne, stawowe i sercowe Borelioza to inaczej choroba z Lyme. Objawy boreliozy wywołuje spiralna bakteria Borrelia burgdorferi. Choroba ta jest przenoszona przez kleszcze i choć znana… Marta Pawlak
 • Kinesiotaping – sposób na kontuzje i przeciążenia układu kostno-stawowego Kinesiotaping to prosty zabieg dla sportowców i osób z dolegliwościami ortopedycznymi, a pomocniczo wykorzystywany jest również w rehabilitacji. Terapia znana…
 • Budowa kolana – powierzchnie stawowe, więzadła, łąkotki Budowa kolana jest dość skomplikowana. Jest to największy staw w naszych ciele, który umożliwia nam poruszanie się. Ponadto dźwiga on ciężar całego ciała. Budowa… Marta Pawlak
 • Brokuły chronią chrząstkę stawową Substancja zawarta w warzywach z rodziny kapustowatych, głównie w brokułach, opóźnia rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów – informuje o wynikach badań…
 • Plastikowy sznurek pomaga w leczeniu więzadeł stawowych Naukowcy z uniwersytetu w Porto opracowali elastyczny sznurek z plastiku, który czasowo zastępuje więzadło stawowe. Materiał umożliwia regenerację chorych miejsc…
 • Choroby chrząstki stawowej coraz częstsze, nowe metody leczenia Przeszczepy z namnożonych komórek chrząstki stawowej pacjenta lub jego szpiku, implanty z kolagenu, które wbudowują się w staw kolanowy chorego – to najnowsze…
 • Konferencja: Nowe metody regenerowania chrząstki stawowej Jedne z najnowszych metod biologicznej regeneracji chrząstki stawowej po raz pierwszy w Polsce będą na żywo prezentowane podczas międzynarodowej konferencji,…
  • Preparaty chrząstki stawowej w leczeniu RZS
  • Czy w leczeniu RZS mogę wspomagająco przyjmować preparaty chrząstki stawowej?
  • Lek. Grzegorz Rozumek
 • Gruźlica kostno-stawowa

  Gruźlica kostno-stawowa jest ogniskiem wtórnym, pojawiającym się jako konsekwencja rozsiewu prątków przez krew z ognisk pierwotnych, które najczęściej…

  Tadeusz Niedźwiedzki

Torebka stawowa – urazy, objawy, pierwsza pomoc, leczenie, powikłania

Torebka stawowa jest najważniejszym elementem każdego stawu, który umożliwia poruszanie kończynami bez dyskomfortu czy tarcia. Niestety często dochodzi do naciągnięcia, pęknięcia, zerwania lub zapalenia torebki stawowej. Jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku uszkodzenia stawu? Jak wygląda leczenie torebki stawowej?

1. Czym jest torebka stawowa?

Torebka stawowa łączy powierzchnie stawowe kości i osłania staw. Jest złożona z warstwy zewnętrznej (błony włóknistej), którą tworzą grube i mocne włókna kolagenowe. Jej grubość jest zależna od poziomu obciążenia stawów i zakresu ruchów, jaki wykonujemy.

Torebka stawowa posiada również warstwę wewnętrzną (błonę maziową), znacznie cieńszą i bardziej delikatną. Jej wypełnienie to tzw. maź (tłuszcz i mucyna), która znajduje się pomiędzy kośćmi i zmniejsza ich tarcie.

2. Urazy torebki stawowej

Torebka stawowa jest elastyczna, ale do jej uszkodzenia dochodzi po przekroczeniu zakresu jej rozciągliwości, zwykle podczas uprawiania sportu lub upadku. Najbardziej wrażliwe na urazy są torebki, znajdujące się w kolanie, kostkach czy stawach skokowych. Zdarza się też, że dotyczą tych zlokalizowanych w palcu lub nadgarstku.

Można wyróżnić trzy stopnie uszkodzenia torebki stawowej (lekkie, średnie i ciężkie):

 • naciągnięcie torebki stawowej – uraz dotyczy niewielkiej ilości włókien kolagenowych, a funkcja torebki jest nieznacznie ograniczona przez ok. trzy tygodnie,
 • pęknięcie torebki stawowej – kontuzja dotyczy większej liczby włókien, ruchomość stawu jest ograniczona, a powrót do sprawności może zająć nawet trzy miesiące,
 • zerwanie torebki stawowej – całkowite rozerwanie włókien torebki stawowej, ruchy stawu są całkowicie ograniczone.
Leia também:  Jaka Rehabilitacja Przez Zwyrodnienie Kręgosłupa Piersiowego I Szyjnego?

Równolegle lub niezależnie od powyższych kontuzji może także dojść do zapalenia torebki stawowej, którą wyróżnia ból nasilający się w czasie odpoczynku oraz w nocy, a także wrażenie tarcia lub trzeszczenia stawu podczas ruchu.

3. Objawy uszkodzenia torebki stawowej

 • znaczna opuchlizna,
 • ból,
 • podwyższenie temperatury ciała w miejscu urazu,
 • ograniczenie ruchomości stawu,
 • krwiak,
 • uczucie dyskomfortu, niepewności, niestabilności i uciekania stawu,
 • trzask przy zerwaniu włókien torebki.

4. Pierwsza pomoc przy uszkodzeniu torebki stawowej

Pierwsza pomoc jest niezwykle ważna, ponieważ odpowiednie działanie jest w stanie zmniejszyć ból i opuchliznę w miejscu urazu. Kluczowe jest unieruchomienie stawu i zakaz jego obciążania.

Następnym krokiem powinno być schładzanie miejsca kontuzji, za pomocą woreczka z lodem, zimnego okładu lub żelu z apteki co 2-3 godziny. Dobrym pomysłem jest również zastosowanie bandaża elastycznego, który ogranicza narastanie opuchlizny.

Ponadto, chora kończyna powinna zostać uniesiona do góry, tak by uszkodzony staw znajdował się powyżej linii serca. Następnie należy skontaktować się z ortopedą, ponieważ jedynie lekarz jest w stanie stwierdzić stopień urazu torebki stawowej i zalecić odpowiednie leczenie.

5. Leczenie uszkodzonej torebki stawowej

Ortopeda na początku stara się ocenić kontuzję torebki stawowej, w tym celu może zlecić badanie USG lub zdjęcie aparatem rentgenowskim. Lekkie urazy zazwyczaj wymagają jedynie unikania obciążania chorego miejsca, natomiast te bardziej zaawansowane są wskazaniem do przeprowadzenia operacji lub założenia gipsu, ortezy stabilizującej czy opaski.

Kolejnym krokiem jest rehabilitacja, której celem jest przywrócenie dawnej sprawności. Najczęściej stosowane zabiegi to krioterapia oraz jonoforeza, ponieważ wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Często wykorzystywane jest również leczenie polem magnetycznym, laserami oraz ultradźwiękami. Pacjent otrzymuje też specjalnie dobrane ćwiczenia ruchowe, które poprawiają stabilność stawu i wzmacniają mięśnie.

6. Powikłania po uszkodzeniu torebki stawowej

Nieleczone uszkodzenia torebki stawowej mogą doprowadzić do powikłań, takich jak:

 • niestabilność stawu (dyskomfort i uczucie uciekania stawu),
 • możliwość kontuzji innych części stawu,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawu,
 • urazy chrzęstno-kostne wewnątrz stawu,
 • zapalenia pochewek ścięgnistych mięśni.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Torebka stawowa – budowa i uszkodzenia. Czy się regeneruje?

Wśród możliwych rodzajów kontuzji związanych z torebką stawową występują m.in. naciągnięcie, pęknięcie oraz zerwanie tej struktury. Uszkodzenie torebki stawowej zwykle dotyczy stawu skokowego, lecz może lokalizować się w każdym innym stawie. Jak leczy się taki uraz? Czy uszkodzoną torebkę stawową można zregenerować?

źródło:123RF

Torebka stawowa to po łacinie capsula articularis. Stanowi strukturę łączącą powierzchnie stawowe kości, jest zatem swoistą osłoną dla stawu. Występuje w każdym stawie, czyli m.in. w stawie:

 • kolanowym, 
 • skokowym, 
 • łokciowym
 • nadgarstkowym, itd.

Jak wygląda budowa torebki stawowej? Składają się na nią dwie warstwy: zewnętrzna i wewnętrzna. Tę pierwszą określa się jako włóknistą, ponieważ tworzy ją gruba i włóknista membrana, czyli błona włóknista. Wewnętrzna warstwa jest też nazywana maziową, składa się na nią cienka i delikatna błona maziowa. 

Za co odpowiada torebka stawowa? Funkcje tej struktury mają związek z jej poszczególnymi warstwami. Błona włóknista jest zbudowana przede wszystkim z włókien kolagenowych, dzięki którym staw posiada taki, a nie inny zakres ruchu oraz może znieść określone obciążenia. 

Z kolei gdyby nie błona maziowa, wypełniająca przestrzenie między kośćmi, nie byłoby zapewnionej właściwej przyczepności kości względem siebie oraz trudno byłoby wykonać jakikolwiek ruch bez tarcia kością o kość. Zdrowa torebka stawowa stanowi więc gwarant płynnego poruszania się oraz osłonę dla stawu. 

Po czym można rozpoznać uszkodzenie torebki stawowej? Jednym z dominujących objawów dysfunkcji zlokalizowanej w torebce stawowej jest ból w obrębie danego stawu. 

Uraz torebki stawowej manifestuje się także opuchlizną w uszkodzonej lokalizacji. Ponadto można zauważyć też zaczerwienienie, a nawet krwiaka wokół uszkodzonego stawu.

Co więcej to miejsce może być wyraźnie ocieplone, a nawet gorączkować. Kolejnym symptomem, który może wskazywać np.

na zapalenie torebki stawowej, czy innego rodzaju zaburzenie związane z tą strukturą, jest ograniczenie ruchu w stawie albo całkowita niezdolność do wykonywania ruchów w konkretnym stawie. 

Ponadto charakterystyczną oznaką, że torebka stawowa została uszkodzona jest też wrażenie niestabilności oraz uciekania stawu. Niektóre osoby mówią o wyraźnie słyszalnym trzasku, który obwieszcza zerwanie torebki stawowej

Im powyższe objawy są bardziej odczuwalne, tym prawdopodobnie poważniejszy uraz torebki stawowej.

Uszkodzenia torebki stawowej

Uszkodzona torebka stawowa to uraz, który najczęściej dotyka takich stawów jak skokowy, kolanowy oraz ten umiejscowiony w kostce.

Do tej dolegliwości dochodzi zwykle w wyniku uprawiania jakiegoś sportu lub bezpośredniego uderzenia w dany staw albo też upadku.

Do naruszenia torebki stawowej dochodzi wówczas gdy zostanie przekroczony jej naturalny zakres rozciągliwości. 

Wymienia się cztery rodzaje kontuzji, które najczęściej dotykają torebki stawowej.

 1. Naciągnięcie torebki stawowej – stanowi najlżejszy rodzaj urazu tej struktury; nie dochodzi tutaj do przerwania warstwy włóknistej torebki, a tylko do naciągnięcia; ból i opuchlizna nie są tak wyraźne, a zakres ruchu w stawie jedynie ograniczony; kontuzja zwykle mija po około 3 tygodniach.  
 2. Pęknięcie torebki stawowej– to poważniejszy typ uszkodzenia, wyróżniający się rozerwaniem włókien kolagenowych; pęknięta torebka stawowawywołuje większy ból niż naciągnięcie jej włókien, sporą i szybko rosnącą opuchliznę oraz zdecydowanie mniejszą ruchomość w stawie. Powrót do pełnej sprawności może w tym przypadku zająć nawet do trzech miesięcy.  
 3. Zerwana torebka stawowa– to najpoważniejszy rodzaj kontuzji, w wyniku którego dochodzi do całkowitego przerwania ciągłości włókien; charakteryzuje się tym, że ból i opuchlizna długo nie ustępują, a ruch w uszkodzonym stawie jest niemożliwy do wykonania.   
 4. Zapalenie torebki stawowej – to uraz, który może się pojawić na każdym z wyżej wymienionych etapów lub niezależnie od nich; można go rozpoznać po bólu, obserwowanym w czasie bezruchu, czy w nocy oraz uczucia tarcia, bądź trzeszczenia w trakcie poruszania stawem.

Co robić, gdy została uszkodzona torebka stawowa? Kostka, staw skokowy, kolanowy, łokciowy, czy każdy inny staw, który ulega kontuzji, należy odpowiednio zabezpieczyć. Chodzi o właściwe zapewnienie pierwszej pomocy. 

Na czym ona polega? W pierwszej kolejności na unieruchomieniu kontuzjowanego stawu oraz na ochładzaniu go np. przy pomocy torebek z lodem zawiniętych w ręcznik lub specjalistycznych żeli schładzających z apteki, przykładanych co 2-3 godziny. Dalej należy unieruchomić staw np. przy pomocy elastycznego bandaża, a następnie umieścić staw powyżej poziomu serca. 

Po zastosowaniu takiego doraźnego postępowania warto udać się do ortopedy, by ocenił ewentualny stopień uszkodzenia torebki stawowej i wprowadził dalsze zalecenia lecznicze. Lekarz prawdopodobnie najpierw zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub badania ultrasonograficznego, a na podstawie wyników tych analiz zaordynuje kurację. 

W lżejszych przypadkach, takich jak naciągnięcie, czy mniejsze naderwanie torebki stawowej, zazwyczaj właściwe jest przedłużenie postępowania realizowanego w ramach udzielania pierwszej pomocy oraz aplikacja leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

Niekiedy konieczne będzie założenie specjalistycznej opaski, ortezy lub gipsu na uszkodzony staw.

Zerwana torebka stawowa w kostce lub w innym stawie może się wiązać z koniecznością przeprowadzenia operacji, polegającej na zszyciu torebki stawowej i więzadeł.

Regeneracja torebki stawowej

Czy torebka stawowa się regeneruje? Wszystko zależy od szybkości udzielenia pierwszej pomocy po urazie, przeprowadzeniu skutecznego leczenia kontuzji oraz jakości i odpowiednio długo trwającej rehabilitacji. 

W ramach rehabilitacji warto realizować zabiegi fizykoterapeutyczne, które wykazują także działanie lecznicze. Mowa tutaj przede wszystkim o krioterapii i jonoforezie, które mają właściwości przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Ponadto dobrze jest korzystać z takich naprawczych zabiegów jak ultradźwięki, magnetoterapia i laseroterapia.

Poza tym w zależności od tego czy została uszkodzona torebka stawowa w stopie, kolanie, nadgarstku, czy palcu i w jakim stopniu, lekarz lub fizjoterapeuta dobiera odpowiednie ćwiczenia mające m.in. wzmocnić mięśnie, rozciągnąć je, czy polepszyć stabilizację stawu.

Niekiedy stosuje się także masaż tkanek miękkich, kinesiotaping i terapię manualną. 

Właściwa terapia oraz rehabilitacja są bardzo istotne, ponieważ kiedy tych elementów zabraknie, bądź nie będą one przeprowadzone w sposób prawidłowy, czasem dochodzi do powikłań po uszkodzeniu torebki stawowej. Wśród nich można wyliczyć m.in. niestabilność stawu, zmiany zwyrodnieniowe w jego obrębie, czy zapalenia pochewek ścięgnistych mięśni. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*