Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia to sklejenie lub zrośnięcie się warg sromowych mniejszych. Może ono być częściowe tylko na jakimś odcinku lub całkowite. Ten intymny problem dotyczy 1 proc. dziewczynek. Najczęściej diagnozuje się u dzieci do około 3. roku życia, ale może wystąpić zarówno u przedszkolaka, jak i u niemowlaka.  Budowa anatomiczna narządów kobiecych sprawia, że wargi sromowe małych dziewczynek powinny być pod szczególnym nadzorem. Przed okresem pokwitania zewnętrzne narządy płciowe są pokryte delikatnym nabłonkiem, który łatwo może się sklejać. Nie bez znaczenia są hormony. Zaraz po porodzie poziom estrogenów jest większy, a z wiekiem maluszka zaczyna spadać. U małego dziecka jest na tyle niski, że może powodować suchość pochwy i sprzyjać sklejaniu się warg. Olbrzymie znacznie mają także błędy popełniane w codziennej higienie i pielęgnacji maluszka. Zrośnięcie się warg sromowych można zauważyć podczas zmiany pieluszki. Niepokojące zmiany może także zauważyć lekarz w trakcie wizyty kontrolnej. W czasie badania lub zmiany pieluchy, wargi sromowe mniejsze powinny się rozchylić. Zwróć także uwagę na:

 • utrudniony odpływ moczu, spowodowany przesłonięciem ujścia cewki moczowej przez zrośnięte wargi sromowe,
 • moczenie – zalegający mocz stopniowo wypływa z kieszonki utworzonej ze zrośniętych warg sromowych,
 • ból, świąd i zaczerwienienie okolic intymnych,
 • infekcje dróg moczowych.

Jeśli twoja córeczka ma sklejone wargi sromowe lub podejrzewasz, że maluszek ma ten problem, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty. Możesz zabrać dziecko do urologa dziecięcego (potrzebne jest skierowanie od pediatry albo lekarza rodzinnego) lub ginekologa dziecięcego (skierowanie nie jest potrzebne). Jednak wcześniej poszukaj opinii na temat wybranego lekarza. Badanie jest bardzo niekomfortowe dla małej dziewczynki i ważne by lekarz miał odpowiednie podejścia do małych pacjentek i doświadczenie w leczeniu synechii.

W zależności od problemu lekarz dobierze odpowiednie leczenie, mogą to być maści estrogenowe lub sterydowe. Leczenie takie najczęściej trwa kilka tygodni, ale nie dłużej niż 1,5 miesiąca, ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Kuracja jest skuteczna w ok. 90 proc. W przypadku niepowodzenia konieczny może być zabieg: manualne lub chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych.

Łatwiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego koniecznie zadbaj o właściwą higienę intymną córeczki. Dokładnie wycieraj okolice pochwy, ale staraj się to robić głównie wodą (same chusteczki mogą zaburzyć odpowiednie pH okolic intymnych).

Pamiętaj także o używaniu odpowiednich kosmetyków, te dla dorosłych mają zbyt niskie pH. Zwróć również uwagę na to, jak zakładasz pieluszkę. Źle dopasowana może powodować mikro urazy, co  sprzyja sklejaniu i zrastaniu warg sromowych. Koniecznie kontroluj okolice intymne nie tylko, gdy maluch odczuwa ból.

Odpieluszkowe zapalnie skóry często współwystępuje z synechią.

Czy wasze maluszki miały ten problem? Piszcie w komentarzach, jak sobie z nimi poradziliście.

Zobacz także:

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

 
Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia – przyczyny, rozpoznanie i leczenie zrośnięcia warg sromowych u dziewczynek

Synechia to zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych mniejszych. Problem dtyczy przede wszystkim małych dziewczynek − między 3. miesiącem a 3. rokiem życia, choć może również pojawić się u dorosłych kobiet (np. w wyniku urazów mechanicznych czy po radioterapii).

Przyczyną synechii jest niski poziom estrogenów, stany zapalne okolic sromu czy niewłaściwa higiena intymna niemowląt. Jak przebiega leczenie zespolenie się warg sromowych mniejszych?

Synechia to sklejenie warg sromowych mniejszych.

Wargi sromowe są połączone włóknistą, cienką, szarawą tkanką, która może występować od spoidła tylnego do łechtaczki, zasłaniając ujście cewki moczowej i przedsionek pochwy.

Synechia warg sromowych – przyczyny

Główną przyczyną sklejenia warg sromowych jest stan zapalny sromu wywołany podrażnieniem i infekcją, występuje u dziewczynek i kobiet z niskim stężeniem estrogenów (hipoestrogenizm). U małych dzieci zapaleniu sromu sprzyjają:

 • noszenie jednorazowych pieluszek (wargi sromowe są stale blisko siebie, łatwo dochodzi do zanieczyszczenia kałem), 
 • stosowanie chusteczek nawilżających zamiast mycia,
 • używanie kosmetyków do higieny okolic intymnych, 
 • występowanie biegunek z kwaśnymi stolcami. 

Do synechii predysponują także urazy okolicy moczowo-płciowej. W przypadku zakażeń o etiologii zakaźnej, tj.

Neisseria gonorrhae (rzeżączka), Trichomonas vaginalis (rzęsistek pochwowy) u małych dzieci lub nastolatek, które nie rozpoczęły współżycia, należy rozważyć molestowanie seksualne.

Grzybicze zakażenia sromu i pochwy najczęściej występują w przebiegu leczenia antybiotykami oraz w niewyrównanej cukrzycy.

Synechia – objawy

Sklejenie warg sromowych zazwyczaj nie daje objawów i wykrywane jest podczas rutynowego badania pediatrycznego. Przy znacznym sklejeniu mogą pojawić się problemy z oddaniem moczu – płacz dziecka w trakcie mikcji, przedłużona mikcja lub wyciek moczu.

Zaleganie moczu w pochwie może wywoływać dyskomfort i ból. Mogą pojawiać się częstsze zakażenia układu moczowego i upławy, w badaniu ogólnym moczu może występować niewielki krwinkomocz. Przy całkowitym sklejeniu dochodzi do zatrzymania moczu.

Sklejenie warg sromowych – leczenie

Przy braku dolegliwości z powodu synechii zaleca się obserwację z zachowaniem odpowiedniej higieny intymnej. Najczęściej odpieluchowanie oraz rozwój motoryczny dziecka i zwiększona ruchliwość powodują, iż wargi rozklejają się samoistnie.

W przypadku braku powodzenia lekiem drugiego rzutu są glikokortykosteroidy stosowane miejscowo. Zazwyczaj jest to 0,05% betametazon, czas jego stosowania jest podobny, jak w przypadku estrogenów.

Przy jego stosowaniu mogą wystąpić: rumień, zapalenie mieszków włosowych, ścieńczenie skóry.

Postępowanie chirurgiczne (ręczne rozklejenie warg) zarezerwowane jest dla przypadków zatrzymania moczu, nagłego wystąpienia sklejenia lub braku poprawy po leczeniu zachowawczym.

Synechia – zapobieganie. Jak powinna wyglądać właściwa higiena intymna dziewczynek?

Najważniejsze zasady w higienie okolicy krocza małych dziewczynek to: 

 1. Odpowiedni kierunek podmywania, podcierania – z góry na dół (od przodu do tyłu, od wzgórka łonowego w kierunku odbytu). 
 2. Mycie wodą po każdym stolcu (pod bieżącą wodą, w wanience bądź zmoczonymi wacikami). Chusteczki nawilżające powinny być stosowane w przypadkach awaryjnych, poza domem. Należy unikać stosowania żeli do higieny intymnej u dzieci – pH skóry ma zakres od lekko kwaśnego do neutralnego, natomiast pH płynów do higieny intymnej zazwyczaj jest niższe (kwaśne). Sprzyja to podrażnieniom. W przypadku nastolatek i dojrzałych kobiet płyny do higieny intymnej nie są obowiązkowe, a przy ich stosowaniu należy pamiętać, aby wybierać te, z naturalnym składem i nie wprowadzać ich do pochwy – zaburzają jej naturalną florę i mogą wywoływać podrażnienia i upławy.
 3. Należy zawsze umyć wargi sromowe zewnętrzne (większe), uprzednio delikatnie je rozchylając. Nie należy w trakcie mycia wprowadzać palców do pochwy.
 4. Po umyciu, okolicę krocza należy posmarować lekkim kremem nawilżającym (np. z lanoliną). 
 5. U młodszych (odpieluchowanych) i starszych dziewczynek bielizna powinna być bawełniana, przewiewna. 

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. E. Rudnicka, I. Rogozińska, R. Smolarczyk, Postępowanie w sklejeniu warg sromowych mniejszych, „Pediatra po Dyplomie” 2018, nr 1.
 2. J. L. Bacon, M. E. Romano, E. H. Quint, Clinical recommendation: labial adhesions, “Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology” 2015, nr 28, s. 405–409.
 3. E. Melek, F. Kilicbay, N.G. Sarikas, i in., Labial adhesion and urinary tract problems: The importance of genital examination, “Journal of Pediatric Urology” 2016, nr 12, s. 111-115.

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.
 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 
 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.
 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?
 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 
 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.
 • Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.
 • Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?
Leia também:  Wpływ alkoholu na psychikę

Sklejenie warg sromowych

Okolice intymne dziewczynek i ich pielęgnacja to dylemat wielu rodziców. Jak wiecie jestem mamą trzech dziewczynek i zawsze mi się wydawało, że z dziewczynkami jest łatwiej, a gorzej mają mamy chłopców z pielęgnacją napletków. Ale okazuje się, że u obu płci są pewne wątpliwości.

Zewnętrzne narządy płciowe dziewczynek

Co to takiego? U chłopców widać prącie i worek mosznowy z jądrami. A u dziewczynek? Widać wargi sromowe większe. U niektórych dziewczynek widać też niekiedy wargi sromowe mniejsze (zdarza się, że te większe zakrywają mniejsze i dopiero po ich rozchyleniu ukazują się te mniejsze- zależy od wieku i wariantów anatomicznych).

Oto szkic (mój osobisty – wiem, nie umiem rysować), ale szkic to szkic ????

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

I teraz tak. Możliwa jest sytuacja, kiedy dochodzi do zrośnięcia warg sromowych większych – czyli tych najbardziej zewnętrznych, najbardziej „na wierzchu” można powiedzieć. Nie da się ich rozchylić i ocenić warg sromowych mniejszych. W takiej sytuacji konieczna jest oczywiście wizyta u lekarza, ale i dalsza diagnostyka endokrynologiczna.

U dziewczynek częściej jednak mamy do czynienia z sytuacją sklejenia warg sromowych mniejszych. Czyli tych bardziej „w środku”. Wtedy nie są one od siebie oddzielone, może zupełnie nie być widoczne wejście do pochwy i cewka. Te wargi mniejsze mogą być połączone ze sobą częściowo lub całkowicie.

Znowu mój szkic:

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Kogo dotyczy sklejenie warg sromowych

Wg danych statystycznych nawet 2% dziewczynek. Wiek ma tutaj znaczenie, bo sklejenie warg sromowych występuje najczęściej między 3 miesiącem życia a 4 rokiem życia. Rzadziej u starszych dziewcząt.

Dlaczego tak się dzieje?

Jednoznacznej i pewnej odpowiedzi na to pytanie nie ma, bo przyczyna tego zaburzenia nie jest do końca jasna. Jako jeden z powodów podaje się jednak obniżony poziom estrogenów. Z tego tez powodu rzadko stwierdza się sklejenie warg sromowych u noworodków, nastolatek i kobiet dorosłych, a częściej w wyżej wymienionych przedziale wiekowym.

Kolejny czynnik predysponujący to pieluchy jednorazowe, których większość jednak używa (okazuje się, że przy wielorazowych problem pojawia się rzadziej, a najlepiej działa odpieluchowanie).

Nieprawidłowe używanie chusteczek nawilżanych – mocne pocieranie, nadużywanie kremów (w tym niezwykle popularnych z cynkiem – zbyt długo, zbyt często i niekiedy wprowadzanie ich do wejścia pochwy!) i stosowanie płynów do higieny intymnej również sprzyja sklejaniu warg sromowych. O samej pielęgnacji okolicy pieluszkowej poczytasz tutaj: klik.

Zdecydowanie rzadziej (na szczęście! ale trzeba o tym pomyśleć) sklejenie warg sromowych ma swoje podłoże w nawracających infekcjach intymnych i urazach (również w molestowaniu seksualnym czy upadku okrakiem na twardy przedmiot).

Czy sklejenie warg sromowych mniejszych jest problemem?

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?Obraz Peggy und Marco Lachmann-Anke z Pixabay

W około 50% przypadków, zwłaszcza w początkowym okresie sklejenie warg sromowych nie przyczynia się do powstawania dodatkowych problemów. Rozpoznawane bywa przypadkowo w trakcie badania tej okolicy. Z czasem zaobserwować jednak można:

 • infekcje układu moczowego (w przypadku infekcji układu moczowego zwraca się szczególne uwagę na tę okolicę)
 • stan zapalny pochwy i sromu
 • obecność upławów
 • trudności w oddawaniu moczu
 • moczenie, wyciekanie moczu po mikcji

Kiedy objawy są szczególnie mocno nasilone albo sklejenie warg nie występuje w typowym wieku to konieczna może być dodatkowa diagnostyka.

Co robić?

Przede wszystkim nic na własną rękę. Jeśli zauważysz u swojej córeczki sklejenie warg sromowych to udaj się do lekarza.

Są opcje leczenia i nie-leczenia.

Obserwację bez żadnych dodatkowych działań można prowadzić w sytuacji gdy dziewczynka nie ma żadnych objawów i jest w typowym wieku. Im starsza będzie tym problem powinien być mniejszy – może dojść do samoistnego rozklejenia się warg gdy dojdzie do zwiększonej produkcji estrogenów (problem ustępuje sam nawet u 80% pacjentek).

Odzwyczajanie dziecka od pieluszek, prawidłowa higiena okolicy krocza i nauka chodzenia również mogą przyczynić się do szybszego ustąpienia problemu.

Zdarzają się jednak nawroty, więc czujna obserwacja powinna być cały czas prowadzona.

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?Obraz Jill Wellington z Pixabay

Estrogeny

Maść do smarowania. Kiedy pojawiają się jakiekolwiek objawy (stany zapalne, trudności w oddawaniu moczu, upławy, zakażenia układu moczowego) to lekiem pierwszego wyboru są preparaty estrogenowe do stosowania miejscowego (kremy). Stosujemy je przez 2-4 tygodni – oczywiście po wyraźnym zaleceniu lekarskim.

Alternatywą dla wyżej wymienionych są preparaty sterydowe – również do stosowania miejscowego (krem z betametazonem).

Oba preparaty mają jednak działania niepożądane, zwłaszcza w przewlekłym stosowaniu.

Postępowanie chirurgiczne

Nazwałabym je ostatecznością i leczeniem zarezerwowanym dla określonych przypadków. Nawracające i ciężkie objawy na przykład. Albo brak poprawy leczenia zachowawczego (po kremach). Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu, a po zabiegu obowiązuje często stosowanie preparatów estrogenowych i czujna obserwacja – może dochodzić do nawrotów.

Źródła:

 • „Postępowanie w sklejeniu warg sromowych. Aktualne Zalecenia North American Society for Pediatric and Adolescent Gynecology”
 • Sklejenie warg sromowych – opis przypadku. Wanda Komorowska-Szczepańska, Piotr Guthnecht.
 • Sklejenie warg sromowych u dziewczynek. K. Żak, B. Płoska, A. Kowal, O. Szczygielski

Synechia wargozrost

Synechia jest to zrost między wargami sromowymi mniejszymi i występuje oczywiście u dziewczynek. Może ona również występować u większych dziewczynek, w okresie pokwitania, ale także u dorosłych kobiet.

Synechia, czyli wargozrost najczęściej spowodowana jest urazem bądź stanem zapalnym w obrębie narządu rodnego.

Jeśli stwierdzimy, że w trakcie codziennej toalety nie możemy rozróżnić fałd warg sromowych większych od fałd warg sromowych mniejszych, to należy udać się do specjalisty – chirurga dziecięcego bądź urologa.

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy?

Synechia często nie powoduje żadnych dolegliwości, czasem jednak zdarzają się takie objawy jak: zmiana kierunku wypływu moczu, świąd i ból w okolicach intymnych, dyskomfort podczas oddawania moczu.

Postępowanie sprowadza się wyłącznie do obserwacji lub miejscowego leczenia zachowawczego za pomocą maści estrogenowych lub steroidowych.

Czasem konieczne jest mechaniczne rozdzielenie warg sromowych – robi to chirurg dziecięcy.

Czasem konieczne jest mechaniczne rozdzielenie warg sromowych – robi to chirurg dziecięcy.

Przyczyny synechii

Czasami zrost warg sromowych jest związany z głębszymi zaburzeniami anatomicznymi, a także endokrynnymi.

Czasem występują wady związane z nadmiarem androgenów, które powodują, że zrost warg sromowych powstał jeszcze w okresie życia płodowego.

Dlatego bardzo ważne jest, aby po porodzie położna bądź neonatolog weryfikowali poprawność narządów płciowych zewnętrznych i dotyczy to zarówno chłopców, jak i dziewczynek.

Natomiast jeśli my sami stwierdzimy jakąś nieprawidłowość już po przywiezieniu noworodka do domu, np. w trakcie zabiegów higienicznych zauważymy, że wargi sromowe są sklejone, zrośnięte, to należy tę sytuację rozwiązać przez konsultację ze specjalistą.

W zdecydowanej większości przypadków wystarczy delikatne rozklejenie. Bardzo rzadko jest wymagane znieczulenie ogólne bądź zabiegi chirurgiczne związane z rozcięciem, a potem zszywaniem warg sromowych.

Leia também:  Rak podstawnokomórkowy skóry (carcinoma basocellulare) – rodzaje, objawy, leczenie

Trzeba zbadać, czy taki wargozrost nie jest skutkiem urazu lub infekcji układu moczowego, jakie często dotykają dzieci. W sytuacji takiej infekcji badamy, czy nie występują inne wady układu moczowego.

Jeśli nie, to zwykle decydujemy się na przedłużone podawanie leków odkażających mocz do czasu wygojenia warg sromowych po ich rozdzieleniu.

————————

Przyczyny sklejenia warg sromowych niemowląt

 • powikłania pieluszkowego zapalenia skóry (rumienia pieluszkowego) – stanu zapalnego rozwijającego się w efekcie styczności skóry dziecka z pieluszką, objawiającego się zaczerwieniem skóry, powstawaniem krostek i pęcherzyków, które z kolei może prowadzić do sklejania i zrastania się warg sromowych mniejszych;
 • urazy mechaniczne wywołane m.in. nieprawidłowym pieluchowaniem;
 • podrażnienia chemiczne przez stosowanie niewłaściwych środków higieny intymnej (dzieci absolutnie nie mogą używać płynów do higieny dla dorosłych kobiet z powodu różnicy w pH);
 • nadmierne wysuszenie okolic intymnych.

Prawidłowa higiena intymna dziecka

 • Nawilżanie okolic intymnych zalecaną maścią i umiarkowane używanie nawilżanych chusteczek zamiast wody;
 • Regularne zmienianie pieluszek;
 • Dokładne mycie i suszenie okolic intymnych;
 • Wentylacja okolic intymnych, czyli zostawianie dziecka bez pieluszki.
 • Zobacz też: 
 • Spodziectwo
 • Zaburzenia rozwoju płci
 • Anatomia waginy 
 • dojrzewanie
 • dziecko
 • dziewczęta
 • niemowlę
 • urolog

Synechia czyli zrośniete wargi sromowe mniejsze u dziecka

Synechia – co to jest zrośnięcie warg sromowych i jak się leczy? Autor: thinkstockphotos.com Synechia czyli zrośnięte wargi sromowe u dziecka to dolegliwość występująca zwykle w 2-3 roku życia dziewczynki.

Pod określeniami zrośnięcie warg sromowych czy sklejenie warg sromowych kryje się nabyta anomalia narządów płciowych u dziewczynek – synechia. Problem ten dotyczy  ok. 1% dziewczynek. Co jest przyczyną synechii ? Jakie są objawy sklejenia warg sromowych?

Synechia to dolegliwość występująca zwykle w 2-3 roku życia. Noworodki są prawdopodobnie chronione oddziaływaniem estrogenów matki.

Choć szczyt nasilenia występuje pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia, to zrośnięte wargi sromowe widywane są także u dzieci aż do okresu dojrzewania.

Istotę problemu stanowi występowanie bogato unaczynionej listewki skórnej, łączącej ze sobą wargi sromowe i zamykającej czasami prawie zupełnie przedsionek pochwy.

W zależności od miejsca zrostu wyróżniamy:

 • zrost warg sromowych przedni;
 • zrost warg sromowych środkowy – łączący wargi w taki sposób że od okolicy cewki moczowej i wędzidełka tylnego pozostają wolne przestrzenie;
 • zrost warg sromowych tylny – występuje najczęściej  i obejmuje obszar od spoidła tylnego do środka sromu, a czasami zamyka niemal cały przedsionek pochwy.

>> Przerost warg sromowych: przyczyny dużych i wystających warg sromowych

Sklejone wargi sromowe – przyczyny

Powstaniu synechii sprzyja budowa anatomiczna małych dziewczynek.

Przed okresem pokwitania ich zewnętrzne narządy płciowe są  pokryte delikatnym nabłonkiem, przez co wargi sromowe są cienkie i łatwo mogą się skleić.

Ponadto komórki nabłonka charakteryzują się obniżoną zawartością estrogenów, co jest charakterystyczne dla tego wieku i powoduje suchość pochwy i sprzyja powstawaniu  synechii.

Narażenie na czynniki drażniące może prowadzić do  uszkodzenia nabłonka i obnażenia błony śluzowej. W wyniku uszkodzenia, przylegające do siebie powierzchnie pokrywają się włóknikowym wysiękiem i łatwo dochodzi do ich sklejenia, następnie w przebiegu procesu gojenia następuje delikatny zrost warg sromowych.

>> Jak nazywać intymne części ciała dziecka?

Może to być wynikiem mechanicznego urazu (np. przez źle dopasowaną lub nieprawidłowo założoną pieluszkę), drażnienia (przez stosowanie niewłaściwych środków do higieny intymnej – środki o niskim pH, odpowiednie do higieny intymnej osoby dorosłej, u małych dziewczynek powodują podrażnienia) oraz infekcji.

Jednak najczęściej sprawcą jest długotrwały kontakt  z moczem i kałem, albo u dziewczynek noszących pieluszki, albo u dziewczynek, które jeszcze nie nauczyły się kontrolować mikcji i defekacji.

  Często współwystępującym stanem jest pieluszkowe zapalenie skóry (rumień pieluszkowy) – stan zapalny objawiający się zaczerwieniem skóry, obecnością krost, grudek i pęcherzyków.

>> Powiększona moszna u chłopców, wodniak jądra, stulejka. Najczęstsze problemy narządów intymnych [WYWIAD]

Objawy i wygląd zrośniętych warg sromowych

W większości przypadków synechia nie wywołuje żadnych objawów i stwierdzana jest przypadkowo przez lekarza podczas rutynowego badania. Mogą występować:

 • utrudniony odpływ moczu, ponieważ część wpływa do pochwy i powstałego zachyłka
 • moczenie – zalegający mocz stopniowo wypływa
 • ból, świąd i zaczerwienienie okolic intymnych

Badania laboratoryjne moczu mogą mylnie wskazywać na infekcję dróg moczowych, gdyż zgromadzona porcja moczu jest zanieczyszczona, jednak powikłaniem może być również  faktyczne zakażenie układu moczowego.

Jak leczyć zrośnięte wargi sromowe u dziecka?

Postępowanie terapeutyczne zależy od nasilenia wady. Jeżeli nie są obecne objawy, przyjmujemy postawę wyczekującą. Prawdopodobnie po wejściu w okres dojrzewania, w związku ze wzrostem poziomu estrogenów, dojdzie do naturalnego rozklejenia się warg sromowych.

Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe przestrzeganie zasad higieny intymnej. W przypadku znacznego nasilenia objawów, stosuje się miejscową terapię maścią sterydową, aplikowaną wzdłuż linii zrostu warg sromowych mniejszych.  Kuracja okazuje się skuteczna w ok. 90%.

Nie powinna jednak trwać dłużej niż kilka tygodni, ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych:

 • przebarwienia skóry sromu,
 • miejscowe podrażnienie i świąd sromu i pochwy,
 • krwawienia z dróg rodnych,
 • powiększenie i bolesność piersi.

Jeżeli leczenie jest nieefektywne, kolejnym krokiem jest próba ręcznego rozdzielenia warg sromowych mniejszych w warunkach ambulatoryjnych po zastosowaniu miejscowo znieczulającego kremu. W przypadku bardzo silnych zrostów może być konieczna interwencja chirurgiczna w znieczuleniu ogólnym.

Synechia czyli sklejenie warg sromowych

Sklejenie warg sromowych czyli inaczej synechia jest schorzeniem nabytym, które występuje w większości u małych dziewczynek po 3 miesiącu, zazwyczaj między 13 a 23 miesiącem życia dziecka. Są także przypadki występowania u dorosłych kobiet, ale zdarza się to naprawdę rzadko. Konieczna jest w takim przypadku wizyta u specjalisty (może to być wizyta u pediatry lub u ginekologa dziecięcego) i rozpoczęcie leczenia.

Przyczyny powstawania i objawy synechii

U malutkich dziewczynek występuje naturalnie zbyt mała ilość estrogenu, wargi sromowe są suche i cienkie. Z tego powodu tkanka się uszkadza i podczas gojenia się może dojść do sklejenia się warg sromowych.

Urazy mechaniczne spowodowane źle założoną czy nieodpowiednio dopasowaną pieluszką także się przyczyniają do powstania tego schorzenia.

Zbyt długie noszenie pieluszki z moczem lub kałem, czy podrażnienie poprzez stosowanie nieodpowiednich środków myjących oraz różne infekcje układu moczowego zwiększają ryzyko wystąpienia synechii.

Głównymi pojawiającymi się objawami sklejenia warg sromowych jest świąd, ból, zaczerwienienie a także problem z oddawaniem moczu.

Rodzaje synechii i leczenie

Wyróżnia się sklejenie przednie, środkowe i tylne, czyli w zależności od miejsca , w którym doszło do zrośnięcia. Sklejenie tylne występuje w większości przypadków, niestety powoduje najwięcej problemów, właśnie także z oddawaniem moczu.

W pierwszym etapie dolegliwość jest łatwo wyleczyć, ponieważ dochodzi do sklejenia warg sromowych mniejszych.

Natomiast gdy już dojdzie do całkowitego sklejenia warg sromowych, wtedy pojawiają już się większe problemy, ponieważ dochodzi do pozostawania moczu we fałdkach i powstają liczne infekcje.

Można stosować leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu przepisanej przez lekarza maści estrogenowej lub sterydowej.

Bardzo dobrze jeżeli takie leczenie okaże się wystarczające, jednak czasami może okazać się nieskuteczne.

W takim przypadku stosuje się mechaniczne rozdzielenie warg sromowych w znieczuleniu miejscowym lub chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych wykonywane w znieczuleniu ogólnym.

Nie wolno na własną rękę próbować ich rozdzielać! Nie pomożemy dziewczynce, a wręcz przeciwnie, bo pogorszymy sprawę, dostarczymy jej masę bólu i powikłań.

Zrośnięcie (sklejenie) warg sromowych – co to jest? Synechia i jej przyczyny, objawy oraz leczenie

Zrośnięcie warg sromowych, znane też pod nazwą sklejenie warg sromowych czy synechia, dotyczy niemalże tylko małych dziewczynek – bardzo rzadko, ale jednak, występuje u dorosłych kobiet. Objawy zrośnięcia warg sromowych to problemy z oddawaniem moczu, ból w okolicach intymnych, świąd. Synechia wymaga leczenia specjalistycznego – nie można czekać, aż “przejdzie samo”!

Dziewczynki nie rodzą się ze sklejonymi wargami sromowymi, schorzenie pojawia się później, minimum po trzecim miesiącu życia. Synechia występuje najczęściej u dziewczynek między trzynastym a dwudziestym trzecim miesiącem życia. Dotyczy około 3,3 procent dziewczynek w tym wieku. Szacuje się, że zrośnięcie warg sromowych występuje u 1,8 procent dziewcząt przed okresem dojrzewania.

Jak już wspomnieliśmy, synechia jest schorzeniem nabytym, a nie wrodzonym. Przyczyny zrośnięcia warg sromowych to:

 • urazy mechaniczne – na przykład nieprawidłowo założona czy źle dopasowana, uciskająca pielucha,
 • podrażnienia genitaliów poprzez mycie niewłaściwymi środkami,
 • przedłużający się kontakt miejsc intymnych z moczem i kałem (na przykład noszenie długo tej samej pieluszki),
 • różne infekcje układu moczowego.
Leia também:  Rak pęcherzyka żółciowego – jakie objawy daje nowotwór złośliwy?

Dlaczego synechia występuje w absolutnie znakomitej większości przypadków u małych dziewczynek, a nie kobiet? Małe dziewczynki charakteryzuje tak zwany hipoestrogenizm, czyli niskie stężenie estrogenu. To naturalne. Z tego względu ich wargi sromowe są cienkie i suche. Na skutek wymienionych już czynników, które powodują procesy zapalne, tkanka się uszkadza, a podczas procesu gojenia może po prostu sklejać.

Za pierwszy etap sklejenia warg sromowych można uznać sklejenie warg sromowych mniejszych. Wtedy dolegliwość jest łatwiejsza do wyleczenia. Gdy dochodzi do całkowitego sklejenia warg sromowych, mocz odkłada się między fałdami skóry, powodując liczne i nawracające infekcje. Oprócz tego pojawiają się takie objawy jak świąd, zaczerwienienie, ból.

Rodzaje sklejenia warg sromowych wyróżniamy na podstawie dokładnego miejsca, w którym powstało. To zrost przedni, środkowy i tylny. Ten ostatni występuje najczęściej, jest najbardziej rozległy i powoduje największe problemy, między innymi z oddawaniem moczu.

Sklejenie warg sromowych może prowadzić do wielu dolegliwości. Są to przede wszystkim:

 • infekcje układu moczowego,
 • chroniczny ból w okolicach genitaliów,
 • problemy z oddawaniem moczu (w ciężkich przypadkach bezmocz lub zatrzymanie moczu).

Leczenie zrośnięcia warg sromowych może być albo farmakologiczne, albo zabiegowe. Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu maści – w grę wchodzi maść estrogenowa i sterydowa.

Najkorzystniej, jeśli takie leczenie wystarczy, bowiem oszczędzi dziewczynce nieprzyjemności związanych z zabiegiem. Niestety, czasem jest on konieczny. Stosuje się manualne/mechaniczne bądź chirurgiczne rozdzielenie warg sromowych.

Każde z nich powinno być stosowane przy znieczuleniu, mechaniczne najczęściej jedynie miejscowym, zaś chirurgiczne – ogólnym.

Opiekun pod żadnym pozorem nie powinien próbować samodzielnie rozdzielić warg sromowych dziewczynki! Spowoduje to ból, traumę i, najprawdopodobniej, powikłania.

Przeczytaj:  Ginekolog dziecięcy – kiedy się do niego wybrać

Zrośnięcie warg sromowych może wystąpić również u dorosłych kobiet, są to jednak przypadki bardzo rzadkie. Zdarza się to po menopauzie, gdy poziom estrogenów jest obniżony.

Bywa również komplikacją po radioterapii w leczeniu onkologicznym. Może być też efektem złego zagojenia się rany po urazie miejsc intymnych.

Leczenie synechii u kobiet dorosłych nie różni się od tego stosowanego u dziewczynek.

Synechia – delikatny problem małych dziewczynek

Konsultacja: Anna Jaworska, lekarz rodzinny

Synechia to sklejenie bądź zrośnięcie warg sromowych mniejszych. Może być częściowa (wargi sromowe są zrośnięte lub sklejone tylko na pewnym odcinku) albo całkowita. Czasem dochodzi do niej już u niemowląt, ale najczęściej diagnozuje się ją u małych dziewczynek, do około 3.

roku życia. Niekiedy synechia pojawia się w wieku przedszkolnym, a wtedy za jej główną przyczynę uważa się niewykryty i niewyleczony stan zapalny narządów płciowych.

U nastolatek problem ten w zasadzie nie istnieje, bo pod wpływem wyższego stężenia estrogenów wargi sromowe mniejsze same się rozłączają.

Skąd się bierze synechia?

Jej powstaniu sprzyja budowa anatomiczna małych dziewczynek. Ich wargi sromowe są cienkie i łatwo mogą się skleić. Dodatkowo niski poziom estrogenów charakterystyczny dla tego wieku powoduje suchość pochwy i sprzyja synechii. Do jej wystąpienia przyczynić się może także:

 • niewłaściwa higiena intymna, która prowadzi do nadmiernego wysuszenia okolic pochwy. Na przykład za niekorzystne uważa się przemywanie strefy intymnej wyłącznie (!) nawilżanymi chusteczkami (przynajmniej raz dziennie trzeba użyć zwykłej wody). Albo zaniedbywanie natłuszczania okolic pochwy (zwłaszcza gdy widzisz zaczerwieniania) wazeliną lub oliwką; (Czytaj też: pieluchy tetrowe kontra jednorazowe)
 • przewlekłe drażnienie okolicy pochwy. Dochodzi do niego np. wtedy, gdy źle założona pieluszka powoduje mikrourazy – małe rany sprzyjają sklejaniu się warg sromowych i w konsekwencji ich zrastaniu;
 • nawracające pieluszkowe zapalenie skóry.

Czasem więc wystarczy popełnić kilka błędów w codziennej higienie i pielęgnacji dziecka, by doszło do synechii. Warto więc kontrolować sytuację, raz na jakiś czas oglądając narządy intymne córki.

A z pewnością trzeba to zrobić, gdy dziecko pokazuje, że odczuwa ból w kroczu.

Albo wciąż moczy ubranka mimo, że ma założoną pieluszkę (to może wskazywać na nierówny wypływ moczu, do którego dochodzi, gdy wargi sromowe zrastają się tak, że zasłaniają ujście cewki moczowej).

Leczenie synechii

Zlepione wargi sromowe mniejsze należy jak najszybciej rozdzielić, bo z biegiem czasu mogą się zrosnąć.

A to grozi nie tylko defektem kosmetycznym, ale i nawracającymi bolesnymi stanami zapalnymi sromu, pochwy i układu moczowego. Dlaczego? Ponieważ gdy wargi sromowe mniejsze się zrosną, może powstać zaułek, w którym będzie zalegać niewielka ilość moczu.

Tam też zacznie gromadzić się mastka. W tym ciepłym i wilgotnym miejscu powstaną więc doskonałe warunki do rozwoju bakterii.

Dlatego nie ma sensu zwlekać z wizytą u urologa dziecięcego (potrzebne jest skierowanie od pediatry albo lekarza rodzinnego) lub ginekologa dziecięcego (skierowanie nie jest potrzebne).

Ale uwaga! Warto wybrać się do doświadczonego i polecanego specjalisty, z odpowiednim podejściem do małych pacjentek, bo synechia to delikatny problem, a badanie niekomfortowe (dziecko musi położyć się na plecach, rozchylić nóżki i pozwolić się zbadać).

Terapia krok po kroku

Synechię leczy się najpierw zachowawczo, w domu. Należy stosować miejscowo preparat estrogenowy – wmasowuje się go delikatnie w zrost, a po kilku dniach naciska się zrost i próbuje rozchylać wargi sromowe mniejsze.

Takich prób należy wykonać kilka. Lekarze zwykle każą czekać  3-4 tygodnie na efekty. Nie ma ich? Nie próbuj na własną rękę przedłużać kuracji, bo mogą wystąpić działania niepożądane, tj.

krwawienia z dróg rodnych lub powiększenie gruczołów piersiowych, tylko wróć do specjalisty.

Niekiedy na synechię przepisuje się maść ze sterydami. Ją również wmasowuje się w zrost i po określonym przez lekarza czasie, podejmuje się próby rozłączenia warg sromowych mniejszych. Lekarz może też zaproponować dodatkowo specjalne preparaty, które działają antybakteryjnie (zapobiegają ewentualnym infekcjom) oraz takie, które wpływają na pogrubienie warg sromowych.  

Czytaj dalej na następnej stronie: Synechia – delikatny problem małych dziewczynek

Sklejenie warg sromowych – jak to leczyć?

Mlodamama92 2019-03-22 10:54:04 0 48 Mlodamama92 2019-03-22 10:54:04 0 48

Synechia – czym ona jest i jak się ją leczy? 

Wiele mam – tych młodych, jak i starszych, dopiero u lekarza słyszy pojęcie synechii. Jest to nic innego, jak sklejenie warg sromowych. Zastanawiają się wtedy, jakim cudem u ich dzieci doszło do czegoś takiego. Przecież dbały o higienę i robiły wszystko tak, jak zostały poinstruowane w szpitalu. Więc jakim cudem ich córki dotknął taki problem? Już tłumaczę.

Synechia jest dość częstym zjawiskiem, które możemy zauważyć u malutkich dziewczynek, a także i dorosłych kobiet, choć zdarza się to bardzo rzadko. Dzieje się tak z kilku powodów:

 • zbyt małej ilości estrogenu
 • noszenia długo tej samej pieluszki z moczem lub kałem
 • urazów mechanicznych,
 • podrażnieniu genitaliów
 • infekcji układu moczowego

Synechia pojawia się po trzecim miesiącu życia i występuje najczęściej u dziewczynek między trzynastym, a dwudziestym trzecim miesiącem.

Objawami są:

 • świąd
 • zaczerwienienie
 • ból
 • problem z oddawaniem moczu

Co robić, jeśli zauważymy u naszej córki taki problem? 

Przede wszystkim nie panikować. Jeśli zauważymy ją dość wcześnie, synechia nie jest wcale tak poważnym problemem. Na samym początku musimy umówić się do lekarza – może to być pediatra lub ginekolog dziecięcy.

On oceni sytuację i wypisze skierowanie do chirurga dziecięcego. Poinformuje również, że wargi mogą się odkleić same, ale nim do tego dojdzie, trochę czasu.

Następnie trzeba umówić wizytę u chirurga, który po obejrzeniu problemu przepisze maść zawierającą estrogen i wytłumaczy, kiedy i jak jej używać.

Są jeszcze również inne sposoby odklejenia warg: mechaniczny bądź chirurgiczny. Po części są one nieskuteczne, gdyż problem po czasie powraca i, niestety, większość chirurgów robi to bez znieczulenia.

Przyznam szczerze, że o tym problemie przeczytałam na jednym forum i nie spodziewałam się, że dotknie on także i moją córkę.

Możecie sobie wyobrazić, jak się poczułam po wyjściu od lekarza, który powiedział, że córka ma sklejone wargi sromowe i trzeba udać się na konsultację do chirurga.

Byłam przerażona i obawiałam się, że trzeba będzie wykonać zabieg, a tego bardzo nie chciałam. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło – maść z estrogenem bardzo nam pomogła. 

Pamiętajcie! 

Jeśli zauważycie, że coś Was niepokoi, udajcie się do lekarza. Problemów, zwłaszcza u małych dzieci, nie można bagatelizować. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*