Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców i mężczyzn. Przejawia się ona w zwężeniu napletka, który uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Przyczyną jest niedokładna pielęgnacja chłopców w wieku niemowlęcym. W przypadku małych dzieci mamy do czynienia z długim “ryjkowatym” napletkiem, który naturalnie jest odprowadzalny, natomiast wymaga on przestrzegania zasad higieny, polegających na odprowadzeniu napletka, umyciu żołedzia prącia oraz usunięciu mastki z rowka zażołędnego. Łatwo jest jednak dopuścić do stanów zapalnych, co prowadzi do obkurczania się otworu napletka. Gromadzi się wtedy mastka wytwarzana w rowku zażołędnym, a także jest prawdopodobne, że będzie zalegał tam mocz.

W przypadku dorosłych mężczyzn stulejka wiąże się z nieprawidłowym przestrzeganiem zasad higieny osobistej, co wywołuje przewlekłe stany zapalne napletka, gojące się przez bliznowacenie oraz powodujące problemy z napletkiem. Taki stan rzeczy wywołuje problemy ze stosunkami płciowymi oraz wytryskiem nasienia, a także może prowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

Przygotowanie do zabiegu w przypadku występowania schorzeń takich jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca, alergii lub przyjmowania leków powodujących zmniejszenie krzepliwości krwi, powinno rozpocząć się od poinformowania lekarza przeprowadzającego zabieg i zgłoszenia się do swojego lekarza rodzinnego.

W przypadku niewyleczonej próchnicy zębów, zalecane jest jak najszybsze udanie się do dentysty i wyleczenie zębów odpowiednio wcześniej.  Palacze tytoniu powinni zaprzestać palenia w okresie okołooperacyjnym, ponieważ może to przyczynić się do utrudnienia gojenia się rany, a także pogorszyć wydolność oddechową.

Jeśli zabieg będzie przeprowadzony przy wykorzystaniu znieczulenia ogólnego, niezbędne są wyniki badań, takich jak: grupa krwi, koagulogram, jonogram, morfologia oraz EKG.

Dzień zabiegu należy rozpocząć od dokładnej porannej toalety, włączając w to szczególnie okolice operowane, a na 6 godzin przez zabiegiem należy całkowicie powstrzymać się od jedzenia, żucia gumy oraz palenia tytoniu. Dozwolone jest picie klarownych, niegazowanych napojów.

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

U dzieci starszych i dorosłych niezbędne jest operacyjne leczenie stulejki, zwykle polegające na chirurgicznym usunięciu zwężonej części napletka, a także wytworzeniu szerokiego, dobrze odprowadzalnego napletka, tak aby żołądź prącia była odsłanialny. W niektórych przypadkach poszerzenie napletka jest nieskuteczne lub blizny powodują jego ponowne zwężanie, wtedy konieczny jest kolejny zabieg. 

Przez pierwsze tygodnie po zabiegu należy nosić opatrunek oraz prącie w pozycji do góry (można je przykleić plastrem do brzucha). Powoduje to skuteczniejszy proces gojenia się i szybsze zejście obrzęku. Podczas rekonwalescencji należy stosować maści łagodzące ból, takie jak alantan, a także antybiotyki.

Żołądź może być przez ten czas nadwrażliwy, ponieważ nie miał nigdy do czynienia z dotykiem. Zalecane jest przez pierwsze 10 dni od przeprowadzenia zabiegu delikatne obchodzenie się z penisem. Po zdjęciu szwów najczęściej sugeruje się rehabilitację penisa, kiedy operacja polegała na poszerzeniu ujścia napletka.

Mężczyźni po operacji stulejki powinni przez okres około miesiąca powstrzymać się od uprawiania seksu. 

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Wielu mężczyzn boryka się ze stulejką, czyli schorzeniem polegającym na niemożności całkowitego odprowadzenia napletka z żołędzi prącia. Nie wszyscy jednak decydują się na wizytę u urologa…

Stulejka – co to jest i jak wygląda leczenie?

Stulejka jest dość powszechnym defektem anatomicznym (wrodzonym lub nabytym), polegającym na zwężeniu otworu napletka, uniemożliwiającym jego prawidłowe odprowadzenie z żołędzi prącia.

Może być przyczyną silnego dyskomfortu i uczucia bólu, zwłaszcza w trakcie wykonywania czynności higienicznych i podczas stosunku seksualnego.

Może również powodować problemy ze wzwodem, co z kolei wpływa negatywnie na satysfakcję płynącą z życia seksualnego, rodząc frustrację i poczucie niskiej wartości.

Stulejka przyczynia się ponadto do powstawania stanów zapalnych okolic prącia, za które odpowiedzialny jest zarówno zalegający i rozkładający się mocz, ale również złuszczający się łój, nasienie oraz bakterie. Konsekwencją może być nawet uszkodzenie nerek prowadzące do ich całkowitej niewydolności.

Stulejka u mężczyzny może również powodować nawracające stany zapalne u jego partnerek seksualnych. Kobiety narażone są ponadto na infekcje dróg moczowych oraz wewnętrznych narządów płciowych.

Geneza schorzenia

Stulejka może być defektem wrodzonym lub nabytym, np. poprzez stany zapalne napletka/ cewki moczowej, przebyty uraz, np. podczas stosunku seksualnego, cukrzycę lub nieprawidłową higienę okolic intymnych.

U chłopców do pierwszego roku życia jest zjawiskiem naturalnym, które powinno ustąpić samoistnie, do ukończenia drugiego roku życia. W przypadku, gdy żołądź nie odsłoni się u chłopca w wieku 3-4 lat rodzice dziecka powinni zgłosić się do chirurga dziecięcego.

Rodzaje stulejki

Możemy wyróżnić dwa rodzaje stulejki:

 • stulejkę całkowitą – gdy napletek całkowicie zasłania żołądź prącia
 • stulejkę częściową – gdy żołądź penisa w stanie wzwodu można odsłonić tylko częściowo

Mężczyźni bardzo często nie są świadomi istnienia tego problemu, przez co prawidłowa diagnoza, a w konsekwencji leczenie staje się bardzo trudne.

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki uzależnione jest od wieku pacjenta i stopnia zaawansowania schorzenia. U starszych chłopców i mężczyzn stulejkę leczy się chirurgicznie. Zabieg wykonuje lekarz- urolog, po uprzednim wyleczeniu ewentualnych stanów zapalnych i zakażeń napletka.

Polega on na usunięciu zwężonej części napletka oraz/lub wykonaniu drobnych nacięć poszerzających ujście napletka, umożliwiające odsłonięcie całej żołędzi prącia. U niektórych mężczyzn wystarczająca jest plastyka napletka i/lub wędzidełka. W innych przypadkach konieczne jest całkowite obrzezanie.

Zabieg nie należy do skomplikowanych, trwa krótko i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

 Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Last modified on środa, 25 sierpień 2021 13:53

Stulejka u dorosłego – objawy, leczenie, operacja stulejki Warszawa

Stulejka – jakie są objawy i leczenie?

Stulejka u dorosłego jest to zwężenie napletka czyli fałdu, skóry który przykrywa zakończenie penisa, utrudniające lub nawet uniemożliwiające prawidłowe zsuwanie się napletka z żołędzi. Pojawia się u mężczyzn w każdym wieku, od okresu niemowlęcego poprzez dzieciństwo aż do wieku dojrzałego.

Stulejka u dorosłego występuje jako:

 • stulejka wrodzona – czyli stulejkę której nie rozpoznano w wieku dziecięcym lub była ona wtedy niewłaściwie lub wcale nie leczona
 • stulejka nabyta – czyli stulejka powstała wskutek stanów zapalnych napletka czy żołędzi, urazów tych okolic, nieprawidłowych nawyków higienicznych, zmian alergicznych, chorób skórnych czy nawet cukrzycy.
 • ból w trakcie próby odciągania napletka
 • ból w tracie stosunków seksualnych
 • utrudnienie w trakcie oddawania moczu – rozciąganie i wypełnianie się napletka gdy oddawany jest mocz co może powodować zapalenie dróg moczowych i nasiennych
 • nawracające stany zapalne prącia
 • nawracające zakażenia układu moczowego
 • brak możliwości dokładnego wymycia mastki (wydzieliny znajdującej się pod napletkiem) co powoduje, że wydziela ona nieprzyjemny zapach
 • problemy psychologiczne związane z utrudnionym życiem seksualnym

Często również stany zapalne dróg moczowych i wewnętrznych narządów płciowych, które pojawiają się u partnerek, powodowane są stulejką u mężczyzn.

 

Leczenie – stulejka u dorosłych

W przypadku dorosłych mężczyzn w celu usunięcia stulejki stosowane są zabiegi chirurgiczne.

Przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego należy wyleczyć stany zapalne pod napletkiem.

Ponieważ obszar zabiegu to okolice bardzo unerwione i wrażliwe, zabiegi usunięcia stulejki najczęściej wykonujemy w znieczuleniu ogólnym.

Zabieg usunięcia stulejki u dorosłego przeprowadzony być może również w  znieczuleniu miejscowym, przy czym wybór rodzaju znieczulenia przy zabiegu zależy od decyzji lekarza.

Stulejka u dorosłego usuwana jest dwoma sposobami:

 • plastyka stulejki – zabieg operacyjny, który polega na tym, że chirurg nacina i poszerza ujście otworu napletka. Zabieg ten pozwala na zachowanie napletka.
 • obrzezanie – zabieg operacyjny, który polega na całkowitym usunięciu napletka.

Zabieg usunięcia stulejki, niezależnie od przyjętej metody, trwa około jednej godziny. Są to zabiegi z niskim ryzykiem powikłań.

W przypadku plastyki stulejki istnieje możliwość nawrotu stulejki – notuje się to w blisko 20 % przypadków.

Po zabiegu należy odpowiednio, zgodnie z zaleceniami lekarza, pielęgnować ranę, unikać wysiłku fizycznego przez 2-3 tygodnie, a także wstrzymać się ze współżyciem seksualnym na okres jednego miesiąca.

Lekarz – operacja – stulejka u dorosłego

dr n. med. Dariusz Schlegel
specjalista urolog, urolog dziecięcy

STULEJKA U DZIECI – WIĘCEJ INFORMACJI TUTAJ

 

Poradnie

PORADNIA UROLOGICZNA

Stulejka dotyka mężczyzn w każdym wieku. Jak ją leczyć?

Stulejka to zwężenie napletka, które uniemożliwia odciągniecie go z żołędzi penisa. Stulejka często powoduje ból i dyskomfort, a nieleczona może prowadzić do rozwoju groźnych infekcji. Ta przypadłość może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku – niemowląt, małych chłopców lub dojrzałych mężczyzn. Dowiedz się, jak leczyć stulejkę. 

Stulejka to problem dotykający wyłącznie mężczyzn. Polega na zwężeniu napletka, które uniemożliwia zsuniecie go z żołędzi penisa. Stulejką nazywa się także stan, w którym napletek można odciągnąć do rowka zażołędziowego.

Stulejce często towarzyszy ból i pieczenie, a także niemożność utrzymania odpowiedniej higieny miejsc intymnych. Stulejka utrudnia także współżycie seksualne i pozbawia satysfakcji z seksu. Może się także przyczyniać do rozwoju groźnych infekcji.

Przyczyny stulejki

Stulejka może występować w każdym wieku i w zasadzie od tego zależna jest też przyczyna. Wyróżnia się bowiem stulejkę wrodzoną i stulejkę nabytą.

W przypadku stulejki wrodzonej (fizjologicznej), główną jej przyczyną są drugorzędne mutacje genowe. Człowiek nie ma zatem wpływu na występowanie wrodzonej stulejki.

Stulejka nabyta (patologiczna) występuje natomiast z kilku podstawowych powodów:

 • nieodpowiedniej higieny prącia;
 • stanów zapalnych napletka;
 • przewlekłego cewnikowania prącia;
 • nieuregulowanej cukrzycy;
 • urazów prącia.

Szacuje się, że stulejka występuje u ok. 10 proc. mężczyzn. U noworodków i chłopców do 3. roku życia jest zjawiskiem naturalnym z punktu widzenia fizjologicznego. Napletek przyklejony jest bowiem do żołędzi za pomocą mastki (wydzieliny tłuszczowej), która stopniowo ulega wypłukiwaniu. Mastka powinna całkowicie zniknąć do 3. roku życia, a napletek powinien swobodnie się zsuwać.  

Załupek – odwrotność i powikłanie stulejki

Załupek to schorzenie polegające na niemożności sprowadzenia napletka z powrotem na żołądź prącia. Odciągnięty napletek jest zbyt wąski, by założyć go na żołądź. Powoduje to ból, obrzęk, może też prowadzić do martwicy w miejscu ucisku.

Leia também:  Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Podstawą jest odpowiednia pielęgnacja. Należy pamiętać o systematycznym, codziennym zsuwaniu napletka podczas kąpieli noworodka i niemowlaka. Nie wolno jednak robić tego na siłę! Małych chłopców należy uczyć także zasad higieny, czyli odsuwania napletka podczas oddawania moczu i podczas mycia penisa.

Stulejka u chłopców powyżej 3. roku życia powinna być usunięta chirurgicznie. 

Objawy stulejki

Podstawowym objawem stulejki jest niemożność zsunięcia napletka z żołędzi penisa. Mówi się wtedy o stulejce całkowitej. Stulejka częściowa występuje wtedy, gdy napletek można zsunąć do rowka zażołędziowego. 

Stulejce często towarzyszy ból podczas próby odciągania napletka, a także podczas stosunków seksualnych.

To sprawia, ze wielu mężczyzn zaniedbuje zabiegi higieniczne w obawie przed bólem i dyskomfortem.

Niestety, gromadzące się pod napletkiem bakterie mogą w szybkim czasie doprowadzić do rozwoju infekcji i pogorszenia sytuacji. Efektem może być powstanie wydzieliny ropnej o nieprzyjemnym zapachu.

Powikłania nieleczonej stulejki

Lekceważona, nieleczona stulejka może się stać przyczyną naprawdę poważnych problemów. Najgroźniejsze wynikają z zakażeń bakteryjnych rozwijających się pod napletkiem, pod którym gromadzą się resztki moczu, złuszczony napletek, resztki nasienia. Jest to zatem idealne środowisko do rozwoju infekcji bakteryjnej. 

Bakterie mogą powodować zakażenie dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do uszkodzenia nerek.

Inną, równie groźna konsekwencją nieleczonej stulejki może być bezpłodność, spowodowana infekcją nasienia wynikającą z nawracających stanów zapalnych. Powikłaniem stulejki może być także nowotwór penisa.

Powikłania nieleczonej stulejki prowadzą także do powstania załupka, czyli stanu, w którym po odprowadzeniu napletka poza żołądź prącia, występuje brak możliwości nasunięcia go na żołądź. Powoduje to ucisk na naczynia żylne i ból, obrzęk i niedokrwienie żołędzi. 

Nieleczona stulejka jest zagrożeniem także dla partnerki mężczyzny. U kobiet mogą pojawiać się zakażenia dróg moczowych lub stany zapalne szyjki macicy. 

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki jest stosunkowo łatwe i polega zazwyczaj na przeprowadzeniu prostego zabiegu chirurgicznego. Wybór metody zależy jednak od wielu czynników i jest uzgadniany z lekarzem.

U małych chłopców wystarczy zazwyczaj stosowanie maści sterydowej, która usuwa mastkę i ułatwia odciąganie napletka. W trudniejszych przypadkach zaleca się jednak zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, polegający na poszerzeniu napletka.

W przypadku dorosłych mężczyzn stosuje się zabiegi chirurgiczne. Pierwszy z nich polega na poszerzeniu napletka, co wymaga późniejszej rehabilitacji (ćwiczeń  zsuwania napletka). Drugi jest po prostu obrzezaniem. Polega zatem na całkowitym usunięciu napletka. 

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: stulejka.edu.pl; klinikaurologii.edu.pl

Stulejka u dorosłych – objawy, przyczyny, leczenie

Objawy stulejki u osoby dorosłej są takie same, jak u dziecka, przy czym mężczyzna może obserwować je bardziej świadomie.

O całkowitej stulejce u dorosłych mówimy wówczas, gdy niemożliwym jest odwiedzenie napletka poza żołądź, czyli główkę penisa (a dokładniej – poza rowek zażołędny).

Stulejka niepełna występuje natomiast wówczas, gdy odwiedzenie napletka możliwe jest niecałkowicie (przykładowo – do połowy żołędzi), gdy napletek można odsunąć wyłącznie gdy penis nie znajduje się we wzwodzie lub odsunięcie napletka jest możliwe, jednak zaciska się on boleśnie tuż przy żołędzi. Każdy z tych objawów stulejki wymaga niestety interwencji lekarskiej, służącej poprawie jakości życia pacjenta – za pomocą wykonania zabiegu na stulejkę (o metodach leczenia stulejki piszemy w dalszej część artykułu).

Przyczyny stulejki

Jeśli wiemy już, czym jest stulejka, warto również poznać przyczyny jej występowania u dorosłych, by – w miarę możliwości – wyeliminować je z codziennego życia i zminimalizować ryzyko powstania tego schorzenia. U dzieci stulejka występuje pierwotnie i związana jest po prostu z taką, a nie inną budową anatomiczną. Do zwężenia ujścia napletka może natomiast u dorosłego dojść na skutek: 

 • niewłaściwej higieny penisa, czyli nieprawidłowego mycia żołędzi i nieusuwania mazi gromadzącej się od napletkiem, a składającej się z resztek moczu, nasienia, oraz zabrudzeń powstałych podczas całego dnia. W wyniku zaniedbań higienicznych w okolicach intymnych może pojawić się stan zapalny, prowadzący w efekcie do wspomnianego zwężenia ujścia napletka; 
 • urazów mechanicznych napletka (powstałych po wypadkach, intensywnej masturbacji lub po intensywnym stosunku seksualnym z nieostrożnym użyciem gadżetów erotycznych) i związanych z nimi zbliznowaceniach pojawiających się po gojeniu się urazów – skóra na napletku staje się mniej elastyczna i w związku z tym trudno jest ją „ściągnąć” z żołędzi; 
 • pośrednio – na skutek zamian w gospodarce węglowodanowej w organizmie, toczących się w przebiegu cukrzycy. W takiej sytuacji rany – również na prąciu – ciężej się goją (co doprowadza do nieprawidłowości w ich gojeniu i utraty elastyczności skóry napletka), a dodatkowo zwiększona częstotliwość infekcji układu moczowego u pacjentów z cukrzycą również nie będzie „pomagać” w gojeniu się stref intymnych.

Przyczyny stulejki są więc złożone i – niezależnie od tego, czy dana osoba jest w pełni zdrowa, czy choruje na schorzenie przewlekłe – powinna stosować podstawowe zasady higieny – regularnie, z użyciem dostosowanych do mycia miejsc intymnych produktów i z dbałością o „szczegóły” – a więc odwodząc napletek i myjąc również główkę penisa.

Powikłania stulejki u dorosłych

Tak jak przyczyny stulejki mogą być różne, tak również powikłania tego schorzenia mogą mieć różny przebieg. Najważniejszym jest jednak to, by od razu po zauważeniu objawów stulejki udać się do lekarza urologa, który będzie w stanie efektywnie rozwiązać nasz problem i przywrócić nam komfort życia. Powikłania nieleczonej stulejki u dorosłych to przede wszystkim: 

 • ból podczas stosunku i podczas wykonywania czynności higienicznych; 
 • częste infekcje intymne, nawracające stany zapalne prącia; 
 • ryzyko przeniesienia się infekcji od cewki moczowej w głąb organizmu – do pęcherza moczowego, nerek, a nawet do jąder; 
 • ryzyko powstania stanu nagłego, w którym konieczne będzie obrzezanie; 
 • ryzyko zadzierzgnięcia prącia lub powstania załupka; 
 • zwiększone ryzyko raka prącia.

Stulejka a załupek

Objawy stulejki niepełnej, czyli niemożność zsunięcia jej na żołądź we wzwodzie, może prowadzić do załupka, czyli schorzenia mylonego często ze stulejką u dorosłych.

Po długim czasie zaciskania się napletka przy żołędzi, może dojść nawet do martwicy żołędzi i do konieczności jej amputacji.

W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który najprawdopodobniej postara się sprowadzić napletek na swoje miejsce w znieczuleniu miejscowym lub podda pacjenta korekcji napletka.

Leczenie stulejki – jak to wygląda u dorosłych?

U małych dzieci leczenie stulejki opiera się przede wszystkim na próbach odwodzenia napletka podejmowanych w ciepłej wodzie, przy czym u dorosłych mężczyzn ta metoda raczej się nie sprawdzi. Pacjenci kierowani są zwykle na leczenie operacyjne, polegające na: 

 • plastycznym poszerzeniu ujścia napletka;
 • nacięciu napletka w jednym miejscu;
 • usunięciu najwęższej części napletka;
 • w ostateczności – całkowitym usunięciu napletka (obrzezaniu).

Niemal każdy zabieg na stulejkę wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga długiej rekonwalescencji – okres rehabilitacyjny wynosi – w zależności od zakresu zabiegu – od dwóch do trzech tygodni.

Należy wówczas dbać o miejsce pozabiegowe – dezynfekować je i zabezpieczać zgodnie z zaleceniami lekarza.

W ciągu miesiąca od zabiegu na stulejkę należy również powstrzymać się od stosunków seksualnych, masturbacji i pobudzania okolic intymnych.

Wiedza o tym, jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda leczenie tego schorzenia powinna być ogólnie dostępna dla wszystkich mężczyzn. Warto na koniec dodać, że nie należy wstydzić się tej przypadłości – szybka interwencja medyczna oraz krótka rekonwalescencja pozwolą na przywrócenie mężczyźnie komfortu życia seksualnego i codziennego.

Stulejka – przyczyny i leczenie stulejki u dorosłych

Zwężenie otworu napletka, zwane stulejką, jest defektem anatomicznym występującym u chłopców i mężczyzn. Stulejka jest schorzeniem, które powoduje bardzo duży dyskomfort u mężczyzn w sferze seksualnej, a nieleczona może doprowadzić do zmian nowotworowych. Jakie są przyczyny stulejki i jakie są sposoby leczenia? Czy stulejkę leczy się tylko chirurgicznie?

29 lipca 2021

Spis treści

Stulejka – podstawowe informacje Stulejka – przyczyny Stulejka – objawy Stulejka – negatywne skutki Stulejka – wpływ na partnerki seksualne Stulejka a seks Stulejka – leczenie Stulejka – obrzezanie napletka

Stulejka to wada anatomiczna, która występuje u chłopców i mężczyzn. Jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi prącia.

Rozróżnia się stulejkę całkowitą, która całkowicie uniemożliwia ściąganie napletka nawet w stanie spoczynku oraz częściową (niepełną), która umożliwia częściowe zsunięcie się napletka powodujące ucisk i ból.

Występowanie stulejki w wieku dorosłym uznaje się za patologię.

U dorosłych mężczyzn występowanie stulejki wiąże się przeważnie z nieprawidłową higieną intymną, która prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka. Stulejka może być defektem nabytym przez stany zapalne cewki moczowej i napletka, przebyty uraz lub wspomnianą wcześniej nieprawidłową higienę.

Do objawów stulejki należy przede wszystkim zaliczyć silny dyskomfort i ból w czasie stosunku seksualnego bądź w trakcie mycia penisa.

Stulejka może powodować także problemy z erekcją, która negatywnie wpływa na życie seksualne mężczyzny, relacje z partnerem oraz stan emocjonalny.

Mężczyzna borykający się ze stulejką może odczuwać rosnącą frustrację z powodu dyskomfortu i niesatysfakcjonującego współżycia oraz może wzrastać w nim poczucie niskiej wartości.

Nieleczona stulejka przyczynia się do stanów zapalnych prącia i problemów z oddawaniem moczu. Z powodu nieprawidłowej higieny okolic intymnych w napletku zalega i rozkłada się mocz, złuszcza łój, nasienie i bakterie. Jeżeli odpowiednio szybko mężczyzna nie uda się do specjalisty, stulejka może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a później, do ich całkowitej niewydolności.

Stan zapalny może spowodować infekcję nasienia, co może prowadzić do problemów z płodnością. Zmiany zachodzące pod napletkiem mogą skutkować występowaniem stanów przedrakowych, a w najgorszym przypadku do raka prącia.

Stulejka wpływa również na zdrowie kobiet, które współżyją z mężczyznami ze stulejką. Z powodu występowania stulejki u mężczyzn aktywnych seksualnie, ich partnerki mogą cierpieć na nawracające stany zapalne dróg rodnych i moczowych. W skrajnych przypadkach kobietom mogą grozić również choroby nowotworowe (np. szyjki macicy).

Leia também:  Od Kiedy Pierwsze Objawy Ciąży?

Mężczyzna chorujący na stulejkę powinien definitywnie powstrzymać się od kontaktów seksualnych na czas leczenia.

Stosunki seksualne w trakcie stanu zapalnego są niebezpieczne zarówno dla mężczyzn ze stulejką, jak i dla ich partnerek seksualnych.

Kobiety narażone są na infekcje intymne, zapalenie dróg moczowych i raka szyjki macicy, a mężczyznom grozi uszkodzenie nerek, niepłodność a nawet rak prącia.

W celu diagnozy stulejki należy udać się do lekarza – urologa. Przede wszystkim należy skupić się na wyleczeniu stanów zapalnych i zakażeń napletka. Zależnie od stadium choroby można zastosować różne metody leczenia:

 • Naciąganie napletka (np. gorąca kąpiel metodą Beaugé’a)
 • Zabieg korekcyjny (poszerzenie ujścia napletka)
 • Zabieg chirurgiczny (usunięcie części lub całości napletka)

Stulejkę leczy się najczęściej poprzez zabieg chirurgiczny, który wykonuje urolog. Podczas zabiegu usuwana jest zwężona część napletka.

Zależnie od sytuacji albo wystarcza sama plastyka napletka bądź wędzidełka (drobne nacięcia, które poszerzą ujście napletka) albo należy całkowicie obrzezać napletek.

Sam zabieg chirurgiczny przebiega szybko i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja po operacji trwa około dwóch tygodni.

Podejrzewasz u siebie stulejkę? Nie zwlekaj z wizytą u urologa. Zarejestruj się na e-Wizytę, a poradę urologiczną możesz otrzymać bez wychodzenia z domu.

Stulejka – dokuczliwa męska dolegliwość. Objawy, rozpoznanie i leczenie stulejki

Stulejka wśród noworodków płci męskiej jest powszechna, ponieważ występuje u około 90 procent dzieci. Jednak do około 5.-7. roku życia powinna ulec zanikowi. Niekiedy jednak tak się nie dzieje – jak wynika z danych wydziału urologii Uniwersytetu Kalifornijskiego, około 1 procent chłopców powyżej 7. roku życia i dorosłych mężczyzn zmaga się ze stulejką. Jak ją rozpoznać i leczyć?

Stulejka: co to jest?

Stulejka to termin określający brak możliwości zsunięcia fałdu skórnego, czyli napletka z żołędzi penisa. Chodzi zarówno o niemożność całkowitego, jak i częściowego zsunięcia napletka. Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki:

 • stulejkę fizjologiczną, która występuje u noworodków i nie stanowi powodu do niepokoju; zazwyczaj ustępuje samoistnie około 5.-7. roku życia dziecka bądź nawet później;
 • stulejkę patologiczną, która rozwija się na skutek blizn, infekcji lub zapalenia; silne cofnięcie napletka może nawet prowadzić do krwawienia, trudności z oddawaniem moczu.

Warto dodać, że stulejka nie zagraża życiu pacjenta, może jednak powodować szereg niekomfortowych objawów.

Jakie są objawy stulejki?

Jak rozpoznać, że masz stulejkę?

 • Podczas oddawania moczu twój napletek pęcznieje niczym balon. Możesz też zaobserwować krew w strumieniu moczu bądź w toalecie, a sam strumień może się wydawać słabszy niż wcześniej.
 • Podczas seksu, gdy masz erekcję i odczuwasz ból.
 • Doświadczasz nawracających infekcji dróg moczowych (ich objawy to: krew w moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, chęć oddania moczu nawet wtedy, gdy pęcherz jest pusty, a także ból lub ucisk w dolnej części pleców lub brzucha).
 • Odczuwasz ból napletka i/lub pojawia się z niego wydzielina.
 • Na szczycie napletka pojawia się biały pierścień, utrudniający jego zsunięcie.
 • Może także wystąpić bolesny obrzęk całego prącia.

Co powoduje pojawienie się stulejki?

Stulejka jako wada nabyta

Tkanka bliznowata. Na skutek przebytych infekcji na napletku mogą się wykształcić blizny, przez które skóra staje się mniej rozciągliwa, a twarda tkanka dodatkowo utrudnia jej ściągnięcie.

Zbyt silne ciągnięcie i rozciąganie napletka. Zbyt niedelikatne chodzenie się z napletkiem może powodować drobne stany zapalne, które w konsekwencji doprowadzą do stulejki.

Starzenie się. Zmiany zachodzące wraz z wiekiem widać nie tylko na twarzy czy szyi. Dotyczą również napletka – stulejka może się pojawić u starszych mężczyzn z większym prawdopodobieństwem w przypadkach, gdy występują u nich również problemy z erekcją.

Choroby współistniejące. Jeśli masz cukrzycę, jest bardzo prawdopodobne, że dojdzie u ciebie również do zapalenia żołędzi penisa. Warto więc porozmawiać szczerze ze swoim urologiem, przedstawiając mu historię swoich chorób, by mógł skutecznie pomóc w leczeniu stulejki.

Piercing penisa. Ból i obrzęk penisa spowodowany jego zakolczykowaniem może utrudniać zsunięcie napletka.

Seks. Możesz zsunąć napletek przed uprawianiem seksu. Jeśli jednak pozostanie on w takiej „pozycji” zbyt długo, może spuchnąć tak bardzo, że pojawi się problem stulejki.

Stulejka jako wada wrodzona

U dorosłych mężczyzn stulejka może się wykształcić nie tylko na skutek wcześniej opisanych przyczyn, ale także wystąpić jako pozostałość po niewłaściwie lub w ogóle nie leczonej stulejce z dzieciństwa.

Najczęściej „winna” takiego stanu rzeczy jest niewłaściwa higiena intymna narządów rodnych lub niewłaściwa pielęgnacja napletka u niemowlęcia. Czasem na powstanie stulejki wpływają również czynniki genetyczne.

Jak przebiega leczenie stulejki u dorosłych?

Leczenie stulejki jest uzależnione od jej zaawansowania. Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy stulejki, udaj się do urologa. Lekarz przeprowadzi twój wywiad, czyli zapyta o historię choroby. Wykona również badanie fizykalne, sprawdzając elastyczność napletka. Zrobi to jednak delikatnie, by nie powodować bólu i na podstawie tego badania zaleci konkretne leczenie.

U dorosłych standardem jest wykonywanie operacji chirurgicznych. Po zabiegu opatrunek i prącie ustawia się w pozycji do góry (np. przy użyciu przyklejonego do brzucha plastra). Dzięki temu prącie szybciej się goi, a obrzęk schodzi szybciej.

Rekonwalescencja obejmuje również przyjmowanie antybiotyków i maści łagodzących ból i wymaga wyjątkowo delikatnego obchodzenia się z penisem, ponieważ to narząd silnie unerwiony. Później potrzebna jest także rehabilitacja, polegająca na poszerzaniu ujścia napletka.

Mężczyzna może też zdecydować się na operację laserową stulejki.

Jak przebiega leczenie stulejki u dzieci?

Dzieciom zazwyczaj podawana jest maść, a konkretnie preparat zawierający inhibitory kalcyneuryny, dzięki którym dochodzi do odklejenia się napletka. Zazwyczaj należy jej używać dwa razy dziennie przez około 4-6 tygodni. Rzadziej, w bardziej wymagających przypadkach, przeprowadza się operację stulejki w znieczuleniu ogólnym.

Stulejka a parafimoza

Warto wiedzieć, że istnieje również schorzenie o nazwie parafimoza, będące… odwrotnością stulejki. Dochodzi do niego zazwyczaj na skutek nieodprowadzania napletka od dłuższego czasu stanów zapalnych, cewnikowania lub innych interwencji urologicznych.

Parafimoza oznacza stan, w którym wcześniej odprowadzony napletek nie chce z powrotem sprowadzić się na żołądź. Parafimoza, w przeciwieństwie do stulejki, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza, który spróbuje odprowadzić napletek samodzielnie, znieczulając pacjenta miejscowo, bez konieczności wykonania interwencji chirurgicznej.

Wszystko po to, by przywrócić ukrwienie i zminimalizować obrzęk penisa. W niektórych przypadkach konieczne będzie jednak przeprowadzenie zabiegu.

Czytaj też:8 ciekawostek o penisie. O tym mogłeś nie wiedzieć

Objawy stulejki – jak rozpoznać schorzenie?

Stulejka to wada anatomiczna występująca u chłopców oraz mężczyzn, polegająca na zwężeniu otworu napletka, przez co niemożliwe jest odsłonięcie żołędzi penisa. Stulejka nie jest bardzo groźnym schorzeniem, ale zlekceważona może utrudniać współżycie seksualne oraz zwiększać ryzyko infekcji.

Stulejka to wada polegająca na zwężeniu napletka, przez co utrudnione lub zupełnie niemożliwe jest zsunięcie go z żołędzi penisa. Stulejkę dzieli się na wrodzoną oraz nabytą.

Stulejka wrodzona jest stanem fizjologicznym, występującym u wielu nowo narodzonych chłopców, ustępująca samoistnie do 3. roku życia – jeśli do tego czasu nie zniknie, wskazane jest jej usunięcie chirurgiczne.

Stulejka nabyta występuje zazwyczaj u dorosłych mężczyzn i może być spowodowana:

 • stanami zapalnymi napletka,
 • nieodpowiednią higieną prącia,
 • przewlekłym cewnikowaniem,
 • urazami mechanicznymi prącia,
 • niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi (np. nieuregulowaną cukrzycą).

Stulejka – objawy

Stulejka jest chorobą prostą w diagnostyce. Jeśli napletka nie można w ogóle zsunąć z żołędzi penisa, mamy do czynienia ze stulejką całkowitą. Jeżeli napletek można zsunąć tylko do rowka zażołędziowego, diagnozowana jest stulejka częściowa.

W obu tych przypadkach próby zsunięcia napletka wywołują dyskomfort i ból, u dorosłych mężczyzn pojawia się on także podczas stosunków seksualnych. Dodatkowo, stulejka utrudnia, a czasem nawet uniemożliwia utrzymanie higieny okolic intymnych, co zwiększa ryzyko infekcji.

Bakterie mogą z czasem infekować kolejne narządy, prowadząc do zakażeń układu moczowego, a nawet uszkodzeń nerek czy niepłodności.

Leczenie stulejki

U chłopców leczenie stulejki polega zazwyczaj na stosowaniu maści sterydowych, które ułatwiają odciąganie napletka. W trudniejszych przypadkach wskazany może być zabieg chirurgiczny. U mężczyzn zabiegi poszerzenia napletka albo całkowitego obrzezania są standardem.

Mogą być wykonywane tradycyjną metodą chirurgiczną, ale również np. z zastosowaniem lasera. Po zabiegu pacjenci muszą przejść odpowiednią rekonwalescencję, a także przez określony czas powstrzymywać się od współżycia.

Ze względu na bardzo silne unerwienie, penis potrzebuje czasu na pełne wygojenie.

Diagnostyką oraz leczeniem chirurgicznym stulejki u pacjentów w każdym wieku zajmują się doświadczeni urolodzy z Ober Clinic. Wszystkich panów wymagających tego typu pomocy zapraszamy do kontaktu -> https://oberclinic.pl/kontakt/.

Przyczyny powstawania stulejki u dorosłych (Blog)

Stulejka jest niewielkim defektem anatomicznym w napletku u mężczyzn, jednak nie leczona, może spowodować poważne problemy zdrowotne oraz dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu pacjenta. Szczególnie stulejka rozpoznana w życiu dorosłym predysponuje do leczenia lub operacji.

Stulejka (łac. phimosis)  to najbardziej powszechna patologia w budowie oraz funkcjonowaniu  napletka u mężczyzn. Według danych z artykułu, opublikowanego w „Vademecum pielęgniarki i położnej – edycja 2005” wynika, iż 8-12% mężczyzn na świecie, którzy nie byli obrzezani  po narodzinach, cierpi na stulejkę oraz ma problemy ze zbyt krótkim wędzidełkiem.

Stulejka fizjologiczna występuje u niemowląt płci męskiej i utrzymuje się u 90% chłopców do trzeciego roku życia, po czym na ogół cofa się samoistnie. Jednak stulejka może się także pojawić u dorosłych mężczyzn. Aby zrozumieć  przyczyny powstawania stulejki u dorosłych, należy zapoznać się z podstawowymi informacjami z fizjologii, takimi jak prawidłowa budowa prącia.

Leczenie stulejki – znajdź klinikę

Patomechanizm stulejki u dorosłych

Męski narząd kopulacyjny, czyli prącie, składa się z trzonu, który jest zbudowany z ciał jamistych, które w czasie erekcji wypełniają się krwią. Poza trzonem prącie składa się z tzw. żołędzi (główki), na zewnątrz której znajduje się fałd skórny, zwany napletkiem.

Napletek, funkcjonujący prawidłowo, powinien zarówno w stanie spoczynku, jak też w stanie wzwodu, bezboleśnie pozwolić zsunąć się z żołędzi do tzw. rowka zażołędnego, czyli wgłębienia pomiędzy żołędzią a trzonem. Gdy tak się nie dzieje, mówimy o wystąpieniu phimosis.

Leia também:  Choroba Hashimoto – objawy, leczenie, badania i rokowanie

Wyróżniamy stulejkę całkowitą lub częściową. W sytuacji, gdy występuje stulejka całkowita, mówimy o zwężeniu napletka uniemożliwiającym jego ściąganie, zarówno we wzwodzie jak i w stanie spoczynku.

W stulejce częściowej ściągnięcie napletka jest utrudnione, jednak nie niemożliwe.

Warto podkreślić, że stulejką nazywamy również stan, kiedy napletek udaje się odprowadzić do rowka zażołędnego, jednak w momencie erekcji pacjent odczuwa ból  oraz ucisk.

Dawniej uważano, iż stulejka jest wadą wrodzoną, obecnie natomiast wiadomo, że większość występujących stulejek to wady nabyte, które pojawiają się w wieku dorosłym a nawet starczym. Do głównych przyczyn powstawania stulejki zaliczane są złe nawyki higieniczne, przebyte stany zapalne cewki moczowej, żołędzi i napletka, a także powikłania cukrzycowe.

Złe nawyki higieniczne obejmują przede wszystkim nie odciąganie napletka przy oddawaniu moczu oraz niedokładną higienę żołędzi podczas codziennej kąpieli, co skutkuje odkładaniem się mastki oraz złogów rozkładającego się moczu i w efekcie powstaniem stanów zapalnych.

Warto wiedzieć, że choć stulejka nie jest zagrożeniem dla zdrowia pacjenta sama w sobie, to jednak, jeśli nie jest prawidłowo leczona, może doprowadzić do pojawienia się niebezpiecznych i uciążliwych komplikacji, takich jak bolesność współżycia, niemożliwość utrzymania prawidłowej higieny intymnej, a nawet problemy psychologiczne.

 Źródła: Stulejka. Trudny, męski problem., A.P. Szyndrowski, Wydawnictwo Apis 2005; Liszaj twardzinowy i zanikowy jako najczęstsza przyczyna nabytej stulejki, “Urologia Polska”, 2002/55/3

Leczenie stulejki

– sprawdź ceny w 92 klinikach!

Oceń artykuł: 3.9/5 (opinie 22)

Stulejka – leczenie chirugiczne męskiego problemu

Stulejka ( z łaciny – phimosis) – jest to przykre męskie schorzenie nabyte lub wrodzone, które polega na zwężeniu ujścia napletka. Stan ten uniemożliwia (stulejka całkowita) lub ogranicza (stulejka częściowa) ściąganie napletka (w stanie wzwodu lub w stanie spoczynku członka).

 • Łacińska nazwa wywodzi się od greckiego słowa φῑμός, co oznacza kaganiec.
 • Zjawisko to jako stan chorobowy (patologiczny) zachodzi dopiero od pewnego momentu rozwoju człowieka, gdyż u większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2-3 roku życia) płci męskiej nie można napletka cofnąć do rowka zażołędnego i jest to stan fizjologiczny prawidłowy.
 • U noworodków napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki.
 • Stulejkę uważa się również wtedy, gdy napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego w stanie spoczynku, ale w trakcie erekcji penisa wywołuje ucisk i ból.

Stulejka może występować w kilku stopniach:

 1. pełna, gdy napletek w ogóle nie pozwala odsłonić żołędzi penisa
 2. niepełna:
  1. możliwe jest częściowe odsłonięcie żołędzi
  2. możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi w stanie bez spoczynku, ale przy erekcji pojawia się ból
  3. możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi, również w stanie erekcji, ale napletek zaciska się w tym stanie w rowku zażołędnym.

Stulejka może być nabyta lub wrodzona, w tym przypadku w dowolnym, nawet podeszłym wieku.

Ostatnie obserwacje przeprowadzone na bostońskim Uniwersytecie Medycznym stwierdziły występowanie podobnego zjawiska u kobiet – stulejki łechtaczki.

Stulejka leczenie – operacje stulejki

W naszym kraju stulejka jest leczona jest chirurgicznie dopiero po ukończeniu 2 roku życia. Jest to tzw. plastyka napletka.

W początkowym stadium stulejkę możemy leczyć poprzez naciąganie napletka, np. rozgrzanego w gorącej kąpieli (metoda Beaugé’a).

Jednakże najczęściej leczymy ją operacyjnie poprzez usunięcie części albo całości napletka.

W łagodnym stopniu stosujemy zabieg korekcyjny polegający na poszerzeniu ujścia napletka.

Zazwyczaj zabieg ten przeprowadzamy w znieczuleniu miejscowym. Rekonwalescencja trwa najczęściej dwa tygodnie.

Mimo prostego zabiegu mogą występować powikłania, szczególnie gdy zabieg wykonujemy u osoby młodej przed wejściem w wiek dojrzewania.

Plastyka napletka to zabieg zdecydowanie mniej inwazyjny niż obrzezanie. Obejmuje chirurgiczne nacięcia i ponowne zszycie napletka w taki sposób, by odpowiednio poszerzyć jego ujście.

Zabieg pozwala zachować napletek, jednak wiąże się z ryzykiem nawrotu stulejki.

Obrzezanie

 1. W stadiach bardziej zaawansowanych wykonuje się obrzezanie (usunięcie części lub całości napletka), zabieg ten umożliwia całkowite wyleczenie stulejki.
 2. Obrzezanie należy do bezpiecznych zabiegów operacyjnych, z niewielkim odsetkiem powikłań.

 3. W trakcie zabiegu chirurg usuwa zwężony napletek i zszywa skórę prącia.

W niektórych sytuacjach, kiedy występuje brzuszne przygięcie prącia, razem z obrzezaniem wykonuje się zabieg wydłużenia (elongacji) zbyt krótkiego wędzidełka.

Dzięki temu można cofnąć napletek za żołądź penisa.

Do powikłań obrzezania należy m.in. obrzęk, zakażenie, rozejście się rany pooperacyjnej.

Plastykę napletka można wykonać w gabinecie chirurgicznym w znieczuleniu miejscowym.

Stulejka u kobiet

U kobiet zjawisko przerośnięcia fałdów skóry nad łechtaczką nazywane jest kobiecą stulejką, co znacznie zmniejsza doznania w trakcie stosunku i jest przyczyną braku odczuwania orgazmu. Leczeniem jest plastyka „kaptura łechtaczki” – hoodoplastyka, często wykonywany zabieg obok labioplastyki.

Stulejka

Co to jest stulejka?

Stulejka jest schorzeniem dotyczącym mężczyzn, które polega na zwężeniu ujścia napletka, które utrudnia bądź też całkowicie uniemożliwia jego odprowadzenie i odsłonięcie żołędzi prącia. Niemożność ta występuje zarówno w spoczynku, jak również podczas erekcji.

Łacińska nazwa stulejki brzmiąca phimosis pochodzi od greckiego słowa oznaczającego kaganiec. Stulejką określany również jest stan, gdy istnieje możliwość odprowadzenia napletka aż do rowka zażołędnego, natomiast powoduje to dyskomfort, a nawet ból.

Bardzo istotne jest by pamiętać, że używanie pojęcia stulejki jako stanu patologicznego jest zasadne dopiero od pewnego wieku. Wynika to z faktu, że u noworodków, niemowląt oraz chłopców do trzeciego roku życia nie ma możliwości odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego, natomiast jest to stan całkowicie fizjologiczny i nie wymaga korekcji.

Jednakże utrzymywanie się tego stanu powyżej trzeciego roku życia wymaga interwencji, ponieważ zaniedbana stulejka może doprowadzić do różnych dysfunkcji seksualnych w życiu dorosłym.

Jakie są przyczyny stulejki?

U podstaw powstawania stulejki leży kształt napletka w wieku dziecięcym, który jest długi, ryjkowaty, ale mimo wszystko daje się odprowadzić. Jednakże wymaga on przestrzegania ścisłych zasad higieny. Obejmują one odprowadzanie napletka, dokładne mycie żołędzi prącia, oraz usuwanie z rowka zażołędnego mastki zwanej również smegmą.

Jest to bardzo istotne, ponieważ dopuszczanie do zaniedbań higienicznych może prowadzić do powstawania stanów zapalnych napletkach, czego rezultatem jest zwężenie ujścia napletka. Powoduje to gromadzenie się nadmiaru mastki oraz moczu pod napletkiem, prowadząc do nasilenia się objawów, stanów zapalnych, a także stulejki w życiu dorosłym.

U mężczyzn dorosłych bezpośrednią przyczyną stulejki są zaniedbania higieniczne. Ich rezultatem jest powstawanie przewlekłych stanów zapalnych, które powodują bliznowacenie napletka i postępujące, nasilające się trudności z jego odprowadzaniem.

Prowadzi to w rezultacie do różnego rodzaju dysfunkcji seksualnych, włącznie z zaburzeniami erekcji oraz ejakulacji. W skrajnych przypadkach, stulejka może powodować nawet rozwinięcie się raka prącia.

Jakie są rodzaje stulejki?

Tak naprawdę można stosować kilka klasyfikacji stulejki. Najbardziej podstawowa obejmuje podział na stulejkę wrodzoną oraz stulejkę nabytą. Ta ostatnia może się pojawiać w dowolnym wieku, nawet u starszych mężczyzn.

Klasyfikacja mająca bardziej kliniczne zaufanie to taka, która określa zaawansowanie stulejki. W ramach tej klasyfikacji wyróżnia się stulejkę pełną oraz niepełną. Ze stulejką pełną mamy do czynienia, kiedy ujście napletka jest na tyle zwężone, że nie pozwala na odsłonięcie żołędzi.

Stulejką częściową nazywamy stan, gdy odprowadzenie napletka z odsunięciem żołędzi jest możliwe w niektórych przypadkach. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdzie jest możliwe częściowe odsłonięcie żołędzi.

Druga sytuacja to kiedy odprowadzenie napletka jest możliwe w sytuacji, gdy penis jest w stanie spoczynku, ale podczas erekcji nie ma takiej możliwości.

Wreszcie trzecia, najłagodniejsza sytuacja, to kiedy odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego jest możliwe również w stanie wzwodu, jednakże ujście napletka zaciska się w rowku zażołędnym powodując duży dyskomfort, a niejednokrotnie nawet ból.

Jak się leczy stulejkę?

Wskazaniem do rozpoznania i leczenia stulejki jest niemożność odprowadzenia napletka do rowka zażołędnego u trzyletniego chłopca. Bardzo ważne jest, by nie próbować odprowadzania napletka na siłę, gdyż może to powodować jego uszkodzenie. We wczesnym stadium u dzieci możliwe jest podjęcie próby leczenia bezzabiegowego, z zastosowaniem tak zwanej metody Beaugé’a.

Polega ona na rozciąganiu napletka rozgrzanego w gorącej kąpieli. Wskazane jest również leczenie współistniejącego stanu zapalnego stosując maści i kremy zawierające sterydy. Jednakże często konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

Procedura polega na poszerzeniu ujścia napletka tak, by umożliwić jego bezproblemowe odprowadzenie. Niejednokrotnie konieczne jest całkowite usunięcie napletka lub jego części.

Niestety, czasem zabieg może być nieskuteczny, a wręcz może osiągnąć odwrotny skutek. Wynika to z faktu, iż powstające po operacji blizny mogą wtórnie zwężać ujście napletka.

Wtedy konieczne jest powtórzenie zabiegu.

Po przeprowadzonej procedurze lekarz zabezpiecza penisa opatrunkiem, który powinien być zmieniony po dobie, i następnie powinien być regularnie zmieniany. Przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu należy utrzymywać penisa w pozycji „do góry”, na przykład poprzez przyklejenie plastrem do brzucha.

Jest to o tyle istotne, że znacznie ułatwia proces gojenia się, a przede wszystkim wycofywanie się obrzęku. Należy również stosować maści i żele o działaniu przeciwbólowym, a także antybiotyki. Istotne jest, by przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu obchodzić się z penisem bardzo delikatnie.

Wynika to z faktu, że może występować przeczulica w obrębie żołędzi penisa, wynikająca z braku wcześniejszego bezpośredniego narażenia na bodźce mechaniczne. Jeżeli przeprowadzono zabieg polegający na poszerzeniu ujścia napletka, konieczne jest zastosowanie rehabilitacji prącia.

Stulejka co to jest, jak wygląda?

Problem polega na nieodprowadzanym napletku, który jest przyklejony do żołędzi członka. Jak wygląda stulejka – problem z odprowadzeniem napletka na penisie.

Czy stulejka jest groźna?

Sama z siebie stulejka nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia. Ogranicza możliwość współżycia ze względu na wywoływany ból.

Stulejka Poznań

Stulejka

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*