Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp? Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

1. Wskaż, gdzie jesteś

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

2. Znajdź potrzebny lek

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

3. Zarezerwuj on‑line

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Obrzęk jest zjawiskiem polegającym na gromadzeniu się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała – poza naczyniami krwionośnymi i na zewnątrz komórek.

Przyczyną tego stanu jest zaburzenie równowagi między czynnikami odpowiedzialnymi za zatrzymywanie płynów w naczyniach praz prowadzącymi do przedostawania się płynu poza ich światło.

Typowym objawem obrzęku jest widoczne „spuchnięcie” danej części ciała, zazwyczaj twarzy lub kończyn.

Opuchlizna kostek może wystąpić na skutek niewielkiego stanu zapalnego (np. po skręceniu lub stłuczeniu), poparzenia słonecznego, forsownego treningu i przeciążenia, zbyt długiego przebywania w jednej pozycji (np.

dłuższa podróż w pozycji siedzącej), zmian hormonalnych wynikających z naturalnych zmian cyklu menstruacyjnego, a także przyjmowania niektórych leków (np. blokery kanału wapniowego, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki hormonalne).

Dolegliwościom tym można w prosty sposób zaradzić lub mijają one samoistnie.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się wody z organizmu?

Opuchnięte kostki a problemy z układem krążenia

Opuchlizna kostek może mieć związek z niewydolnością układu sercowo-naczyniowego. Powodem może być postępująca choroba zakrzepowo-zatorowa, niewydolność żylna lub niewydolność mięśnia sercowego.

W przypadku niewydolności serca może dochodzić do nadmiaru krwi w żyłach kończyn dolnych, co skutkuje wzrostem ciśnienia hydrostatycznego i pojawieniem się obrzęków.

Przy niewydolności żylnej dochodzi do upośledzenia funkcjonowania żył transportujących krew z kończyn dolnych do serca, czego efektem są obrzęki stóp, kostek i łydek, uczucie ciężkości nóg i ból, mrowienie skóry i nawracające skurcze, jak również uwidocznienie żył podskórnych.

Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia jest zakrzepica żył głębokich, w przebiegu której dochodzi do formowania się skrzeplin blokujących przepływ krwi w naczyniach.

Typowymi objawami tej choroby są bóle nóg, podwyższona temperatura kończyny, zaczerwienienie lub zasinienie kończyny oraz widoczny obrzęk (czasem całej nogi). Powstałe skrzepy mogą się odrywać i przemierzać, co grozi zatorowością płucną, zawałem mięśnia sercowego lub udarem niedokrwiennym mózgu.

ZOBACZ TEŻ: Płukanie zatok w walce z infekcjami – czy jest skuteczne?

Opuchnięte kostki a choroby nerek

Przyczyną obrzęków mogą być także schorzenia nerek. W zespole nerczycowym, którego przyczyną jest uszkodzenie struktur kłębuszków nerkowych, dochodzi do dużej utraty białka z moczem, czego dominującym objawem są obrzęki twarzy oraz kończyn. W skrajnych przypadkach opuchlizna może wystąpić w obrębie jamy brzusznej i jamach opłucnej.

ZOBACZ TEŻ: Termofor – kiedy stosować? Termofor klasyczny czy termofor z pestek wiśni?

Opuchnięte kostki a inne schorzenia

Wspomniane wyżej schorzenia to nie jedyne przyczyny występowania opuchlizny. Obrzęki występują również w przebiegu chorób gruczołu tarczowego.

Przy niedoczynności tego narządu opuchlizna może obejmować twarz, dłonie i kostki, a także inne części ciała.

U chorych na cukrzycę wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzeń naczyń krwionośnych, to zaś może skutkować występowaniem zaczerwienienia i opuchlizny kostek.

ZOBACZ TEŻ: Jak szybko zasnąć? Metody wspomagające zdrowy sen

Domowe sposoby na opuchnięte kostki

Jeżeli mamy pewność, że w naszym przypadku przyczyną puchnięcia nóg w kostkach nie jest choroba, możemy próbować poradzić sobie z tym problemem domowymi metodami.

 • Unoszenie nóg – przy wystąpieniu opuchlizny warto położyć się na plecach i unieść nogi pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia (można podłożyć poduszkę pod nogi). W ten sposób ułatwimy powrót krwi żylnej;
 • Dieta uboga w sól – zawarty w soli sód zatrzymuje wodę w organizmie oraz podnosi ciśnienie krwi, co sprzyja występowaniu obrzęków. Dla własnego zdrowia lepiej ograniczyć podczas sodu w diecie, rezygnując z żywności wysoko przetworzonej, a także ograniczając spożycie kiszonek, serów, wędlin i wędzonych ryb. W zamian za to można sięgnąć po produkty bogate w potas (np. banany, pomidory, ziemniaki), a także rutynę i krzem, które wzmacniają naczynia krwionośne (np. kasza gryczana, figi, cytrusy, czosnek, skrzyp polny).
 • Więcej aktywności fizycznej – regularny ruch korzystnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu oraz kondycję żył. Warto regularnie spacerować, pływać, jeździć na rowerze lub biegać, by usprawnić przepływ krwi w naczyniach;
 • Odpowiednie nawadnianie – woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gdy dostarczamy jej za mało, organizm będzie próbował ją zmagazynować, by uchronić się przed jej utratą. Dlatego każdego dnia powinniśmy wypijać około 2-2,5 litra niskosodowej wody.

Masz trudności za znalezieniem swojego leku? Teraz możesz zarezerwować go w aptece i odebrać w wolnej chwili. Przejdź do wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj swoje leki.

Opuchliznę kostek możemy próbować zniwelować przy pomocy preparatów z kasztanowcem (Detramax Żel, FlosLek Pharma żel do nóg z kasztanowcem i miłorzębem, Gorvita żel kasztanowy z rutyną, Ziaja żel do nóg kasztanowy), heparyną sodową (np. Heparin-Hasco forte, Lioton 1000, Heparizen 1000, Fortiven Activ Gel), diosminą (np. LiotoMax DUO) lub arniką górską (np. Gorvita żel z arniką i bursztynem, FlosLek Pharma Arnica). Warto też zastosować preparaty doustne zawierające troxerutynę, diosminę, hesperydynę (np. Venotrex, Diosminex Max, Detramax, Phlebodia).Produkt te zwiększaja napięcie naczyń żylnych oraz wpływa ochronnie na naczynia. Zmniejszają też przepuszczalność małych naczyń krwionośnych i zapobiegają ich pękaniu.

ZOBACZ TEŻ: Pocenie się dłoni – jak tego uniknąć?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Porady

Tagi:  opuchnięte kostki sposoby na opuchnięte kostki o czym świadczą opuchnięte kostki

Więcej artykułów

Obrzęki nóg – dlaczego częściej puchnie lewa noga?

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

Puchnięcie nóg, zwłaszcza obrzęki kostek pojawiają się najczęściej wieczorem po długim dniu w pracy lub po długiej podróży. Z czasem się do nich przyzwyczajamy, jednak gdy pojawiają się nagle, wielu z nas zadaje sobie pytanie – a może to zakrzepica? Puchnięcie obu nóg jest najczęściej objawem grawitacyjnego zastoju chłonki spowodowanym zbyt długim staniem i siedzeniem. Często wynika z obecności  żylaków kończyn dolnych ale powodują go również choroby ogólnoustrojowe takie jak niewydolność serca lub nerek czy wątroby. W niektórych przypadkach obrzęk pojawia się tylko na jednej nodze. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie dlaczego lewa noga puchnie częściej oraz kiedy i jak można leczyć tą przypadłość.

Obrzęki kończyn dolnych mogą wystąpić w każdym wieku i mogą być spowodowane różnymi przyczynami prowadzącymi do zatrzymania wody w tkankach. Grawitacja ziemska powoduje, że woda w organizmie ma tendencję do gromadzenia się w najniższym miejscu – najczęściej są to  nogi.

  Najłatwiej zobaczyć obrzęk na kostkach jako odciśnięcie gumki od skarpetek lub jako dołek w skórze pozostający po uciśnięciu palcem. Obrzękowi mogą towarzyszyć inne objawy jak ciężkość nóg, uczucie rozpierania łydek, lub ból.

 Charakterystyczne jest ustępowanie obrzęku po odpoczynku w pozycji leżącej i jego nasilenie w trakcie dnia, zwłaszcza jeśli nie poruszamy się i przebywamy w pozycji stojącej i siedzącej.

Do obrzęku może prowadzić wiele przyczyn i czasami postawienie prawidłowej diagnozy może być niełatwe. Istotne w różnicowaniu przyczyny obrzęku jest to, czy doszło do niego nagle (w przeciągu kilku – kilkudziesięciu godzin), czy występuje z mniejszym lub większym nasileniem od tygodni lub nawet miesięcy.

Obrzęki przewlekłe, zwłaszcza obu kończyn dolnych najczęściej świadczą o ogólnoustrojowej przyczynie

 • niewydolność serca
 • niewydolność nerek
 • niewydolność / marskość wątroby
 • niedoczynność tarczycy
 • cukrzyca
 • ciąża
 • stosowanie leków antykoncepcyjnych
 • w okresie przedmiesiączkowym
 • obrzęk limfatyczny
 • ale czasem również:
  – żylaki obu kończyn dolnych
  – zakrzepica żylna
  – zespół pozakrzepowy obu kończyn dolnych

zamknij

Nagłe pojawienie się obrzęku nóg, a zwłaszcza obrzęk jednej wymaga konsultacji lekarza

 • uraz ( zranienie skóry, naderwanie ścięgien, mięśni, torebki stawowej, złamanie kości)
 • zakrzepica żylna
 •  unieruchomienie w pozycji siedzącej lub stojącej np długa podróż
 • zapalenie stawu, skóry lub innych tkanek
 • dna moczanowa
 • nasilenie niewydolności serca nerek, wątroby
 • reakcja na niektóre leki
 • reakcja alergiczna na ukąszenia

zamknij

Dosyć powszechnym zjawiskiem jest występujący bez uchwytnej przyczyny obrzęk tylko lewej nogi. Nie musi być nasilony, najczęściej pacjenci skarżą się na dyskomfort i ciężkość lewej nogi oraz niewielki obrzęk w godzinach wieczornych.

 Prędzej czy później pacjent wykonuje rutynowe badanie USG doppler żył kończyn dolnych.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zużytych Amortyzatorów?

 U pacjentów u których takie rutynowe badanie USG doppler nie wykazuje patologii a inne przyczyny obrzęku zostały wykluczone jest prawdopodobne, że objawy które im dokuczają są spowodowane zwężeniem lewej żyły biodrowej wspólnej.

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

Zespół May-Thurner, bo tak fachowo nazywa się ta przypadłość wynika z faktu, że żyły biodrowe (zlokalizowane w miednicy nieco poniżej pępka) są od urodzenia nieco uciśnięte przez znajdujące się w tej okolicy tętnice biodrowe.

W większości przypadków ucisk nie jest duży i nie wywołuje objawów. U niektórych pacjentów ucisk jest na tyle istotny, że utrudnia odpływ krwi i wywołuje obrzęk i inne objawy zastoju krwi. W niektórych przypadkach doprowadza to do powstania zakrzepicy żył głębokich.

Rzadziej do ucisku żył biodrwych spotykany jest po stronie prawej.

Diagnostyka Zespołu May-Thurner polega na ocenie w badaniu USG doppler żył biodrowych. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej i nie należy do najprostszych, zwłaszcza u osób otyłych.

Badanie USG żył biodrowych najlepiej wykonywać na czczo po stosowaniu przez kilka dni  leku zmniejszającego ilość gazów jelitowych np. Espumisan.

Dalszym etapem potwierdzającym przyczynę i nasilenie zwężenia mogą być badania angio-MR żył biodrowych lub angio-TK, flebografia i ultrasonografia wewnątrzżylna tzw. IVUS.

Zwężenia żył biodrowych, a nawet niedrożności wywołane zakrzepicą oraz zespołem pozakrzepowym możemy leczyć wykonując zabieg angioplastyki i implantacji stentu. Takie innowacyjne zabiegi, jako jeden z nielicznych ośrodków flebologicznych w Polsce wykonujemy w Szpitalu Eskulap od 2016 roku.

Zabiegi polegają na poszerzeniu lub udrożnieniu niedrożnej żyły balonami a następnie wzmocnienie żyły stentem.

Zabieg daje nadzieję pacjentom, którzy cierpią na takie dolegliwości związane z zastojem żylnym jak obrzęk, ból, uczucie ciężkości, kurcze nocne, owrzodzenie żylne, nawracające zakrzepice żył głębokich czy nietypowe żylaki np. podbrzusza.

Dowiedz się wiecej:

Zabieg wenoplastyki i stentowania żył biodrowych

Ultrasonografia wewnątrzżylna i jej zastosowanie podczas wenoplastyki żył

Wyjaśnij swój problem z ekspertem:

Umów się na konsultację flebologiczną z badaniem USG doppler

chirurgia naczyniowa
covid-19
diagnostyka
dietetyka
flebologia
ginekologia
innowacja
intensywna terapia
kardiologia
konferencje i szkolenia
miażdżyca tętnic kończyn
neurochirurgia
nfz
owrzodzenia
podróże
profilaktyka
rak prostaty
ranking szpitali
rehabilitacja
rozbudowa
sport
tętniak aorty
tętnice szyjne
urologia
zakrzepica
zespół pozakrzepowy
żylaki

Puchnięcie nóg – objawy i przyczyny, sposoby na obrzęki nóg

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?
fot. Adobe Stock

Puchnięcie nóg, a w terminologii medycznej – obrzęk kończyn dolnych, to objaw polegający na nadmiernym nagromadzeniu się płynów w przestrzeni pozakomórkowej i w jamach ciała, przeważnie wody pochodzącej z krwi, która przenika przez ścianę naczyń, powodując zwiększenie objętości i zmianę obrysu fragmentu ciała. Obrzęk kończyn dolnych może obejmować okolicę kostek, podudzia, stopy lub całe nogi, występować jednostronnie lub obustronnie. 

Spis treści:

 1. Przyczyny puchnięcia nóg
 2. Objawy obrzęku nóg
 3. Sposoby na puchnięcie nóg

Przyczyny puchnięcia nóg

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie i puchnięcia nóg są różne. Nie zawsze świadczą o chorobie. U kobiet często występują w drugiej połowie cyklu. Odpowiedzialne są za to hormony żeńskie (Więcej: przyczyny zaburzeń hormonalnych). Również podczas ciąży opuchnięte kostki nóg są zupełnie naturalne (zwłaszcza w II i III trymestrze).

Ze względu na lokalizację puchnięcie nóg dzielimy na miejscowe i uogólnione. – Zlokalizowane miejscowo są zazwyczaj zmiany o charakterze zapalnym, alergicznym, zaburzeń w odpływie krwi żylnej na skutek zakrzepicy żył głębokich oraz zaburzeń w odpływie chłonki w chorobie zakaźnej jaką jest róża. To też obrzęki pourazowe.

Obrzęki uogólnione są trudniejsze do diagnostyki i leczenia, związane z niewydolnością narządową: serca, wątroby, nerek, tarczycy, niedoborowe czy tak zwane obrzęki polekowe, na przykład podczas stosowania długotrwałej sterydoterapii – mówi lek. Ewa Felicka-Cieślak, specjalista chorób wewnętrznych w Centrach Medycznych Medyceusz.

Miejscowy obrzęk cechuje się bólem, zwiększonym uciepleniem miejsca obrzękniętego i zaczerwienieniem skóry. Natomiast obrzęk uogólniony u pacjentów chodzących umiejscawia się zazwyczaj na kończynach dolnych, u chorych leżących w okolicy kości krzyżowej.- mówi lek. Ewa Felicka-Cieślak, specjalista chorób wewnętrznych w Centrach Medycznych Medyceusz.

W niektórych przypadkach puchnięcie nóg jest objawem choroby, czasem poważnej, i wymaga szybkiej wizyty u lekarza.

Obrzęk to gromadzenie się płynu w przestrzeni pozakomórkowej i pozanaczyniowej tkanek i narządów. Przyczyny i mechanizmy powstawania obrzęków są różnorodne. Wyróżniamy obrzęki spowodowane niewydolnością serca, wątroby, nerek, alergiczne, na tle zaburzeń hormonalnych lub spowodowane niedoborami białkowymi czy witamin z grupy B.– wyjaśnia lek. Ewa Felicka-Cieślak.

Puchnięcie kończyn dolnych może mieć różne postaci. Pacjenci skarżą się najczęściej na:

 • obrzęk jednej kostki,
 • obrzęk obu kostek,
 • jedną spuchniętą nogę,
 • spuchnięte nogi w ciąży,
 • spuchnięte nogi i powieki,
 • spuchnięte stopy i nogi w okolicach kostek.

Puchnięcie jednej kostki

Jeśli pojawia się po urazie, np. skręceniu nogi (mogło się zdarzyć nawet kilka miesięcy wcześniej), zwykle oznacza rozciągnięcie ścięgna. Obrzękowi towarzyszy wtedy ból przy zginaniu i prostowaniu stopy.

Puchnięcie obu kostek

Jeśli dolegliwość powtarza się (bez konkretnej przyczyny) lub długo się utrzymuje, może świadczyć o niewydolności serca. Zwłaszcza wtedy, gdy często występuje również uczucie duszności.

W chorobach serca puchnięcie nóg jest efektem wzrostu ciśnienia w żyłach z powodu zatrzymania sodu i wody w organizmie. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, co tłumaczymy przemęczeniem.

Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostaje dołek, to oznacza zaburzenia krążenia. Inną cechą charakterystyczną obrzęków jest to, że są bezbolesne i ciastowate. Gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano- mówi lek.

Ewa Felicka-Cieślak.

Puchnięcie jednej nogi

W przypadku, kiedy skóra na chorej nodze jest gorąca i wrażliwa na dotyk (może być także sinawo zabarwiona), pojawia się ból w łydce i podeszwie, najczęściej oznacza to zakrzep w żyle głębokiej.

Jest to dość częsta w tym okresie, ale niegroźna, dolegliwość. Może wiązać się z zatrzymywaniem wody w organizmie. Jeśli jednak obrzękom nóg w ciąży towarzyszy nagły wzrost wagi bez zwiększonego apetytu (czasem bóle i zawroty głowy), może to świadczyć o zatruciu ciążowym.

Spuchnięte nogi i powieki

Bardzo często bywa to sygnałem zaburzeń w pracy nerek – pierwszym widocznym objawem choroby. Szczególnie wtedy, gdy występują jednocześnie:

 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • bóle głowy,
 • zmiana w wyglądzie moczu.

Często pierwszym symptomem są tzw. worki pod oczami. Wraz z rozwojem schorzenia pojawiają się rozlane, tzw. ciastowate obrzęki nóg. Powodem puchnięcia całej twarzy bywa kłębuszkowe zapalenie nerek, które może być powikłaniem zakażenia górnych dróg oddechowych. Gdy cierpimy na zespół nerczycowy, puchnie całe ciało- wyjaśnia lek. Ewa Felicka-Cieślak.

Spuchnięte stopy oraz nogi w okolicy kostek

Na początku obrzęk może pojawiać się przede wszystkim wieczorem, po forsownym dniu (długie chodzenie, stanie). Tak jak w przypadku zmęczenia. Nogi są nie tylko spuchnięte, ale sprawiają wrażenie zbyt ciężkich. Jeśli jednak dołączą do tego inne objawy, np.: wrażliwość skóry na dotyk, kurcze i bóle łydek, najczęściej jest to sygnał choroby żylakowej.

Objawy obrzęku nóg

Puchnięcie nóg może manifestować się w różny sposób w zależności od przyczyny, która wywołała taki stan. Poza widoczną opuchlizną wśród objawów możemy wyróżnić:

Sposoby na obrzęk nóg

 • W przypadku uczucia ciężkich nóg i ich puchnięcia pomaga odpoczynek z uniesionymi wysoko nogami, a także chłodna kąpiel stóp (należy unikać za to gorących kąpieli).
 • Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?fot. Adobe Stock
 • Inne sposoby skuteczne na spuchnięte nogi to:
 • aktywność ruchowa – praca mięśni poprawia krążenie, co zapobiega opuchnięciom,
 • ograniczanie spożycia soli i właściwe nawadnianie organizmu – zapobiegną gromadzeniu się płynów w organizmie,
 • chłodne okłady na uniesione nogi,
 • stosowanie maści z wyciągiem z kasztanowca lub diosminą,
 • masaż w postaci drenażu limfatycznego,
 • noszenie rajstop lub pończoch przeciwżylakowych lub przeciwobrzękowych.

Jeżeli spuchnięcie nogi jest efektem urazu, należy jak najszybciej położyć na kontuzjowane miejsce zimny okład, a nogę unieść wyżej. Wskazany jest odpoczynek. Jeżeli kontuzja dotyczy stawu, trzeba go unieruchomić opaską elastyczną lub bandażem. To powinno zapobiec nasilaniu się obrzęku. Gdy jednak obrzęk jest coraz większy, trzeba udać się do szpitala.

Jeżeli puchnięcie nóg powtarza się lub nie ustępuje, należy wykonać podstawowe badania kontrolne, które pozwolą wykluczyć lub potwierdzić poważniejszą przyczynę obrzęków:

Więcej na podobny temat:Opuchnięte kostki – co robić? Sposoby na obrzęki kostekNa czym polega obrzęk Quinckego?Obrzęk twarzySpuchnięta stopa – przyczyny i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Leia também:  Jakie Są Objawy Cukrzycy U Dzieci?

Dlaczego puchną stopy? Jak pozbyć się opuchlizny na stopie

Spuchnięte stopy – jakie są przyczyny obrzęku stóp?

Spuchnięte stopy to bardzo częsta dolegliwość o rozmaitych przyczynach. Mogą za nią odpowiadać choroby, takie jak niewydolność serca czy zakrzepy w naczyniach krwionośnych. Opuchlizna stóp pojawia się podczas ciąży i może wynikać ze zmęczenia. Towarzyszy jej drętwienie, mrowienie i uczucie ciężkości nóg.

Opuchlizna stóp może mieć charakter żylny, limfatyczny i lipidowy. Nierzadko jest spowodowana stanem zapalnym czy retencją i nieprawidłowym gromadzeniem się płynu w przestrzeni międzykomórkowej kończyn dolnych. Podstawę leczenia spuchniętych stóp stanowi określenie przyczyny. Bardzo duże znaczenie mają działania profilaktyczne, które usprawniają przepływ krwi przez nogi.

Od czego puchną stopy?

Główną przyczyną spuchniętych stóp jest przewlekła niewydolność żylna. Żylaki są konsekwencją zastoju żylnego, do którego może dojść na skutek wstecznego przepływu krwi w żyłach, zwężenia czy niedrożności naczyń krwionośnych. Głównym czynnikiem sprawczym żylaków jest nadciśnienie żylne, które prowadzi do nadmiernego wypełnienia żył pod ciśnieniem i obrzęku stóp.

Za puchnące stopy może odpowiadać także wiele innych czynników, a mianowicie:

 • urazy tkanek budujących stopę i kostkę, jak zwichnięcie, skręcenie, złamanie w obrębie stawów i kości kończyn dolnych, infekcje i rany, zerwanie ścięgna Achillesa, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, dna moczanowa,
 • niepożądane działanie leków, najczęściej środków na nadciśnienie i cukrzycę, hormonalnych, przeciwzapalnych i steroidów,
 • zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych,

Zobacz także: Zakrzepica kończyn dolnych – czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?

 • dolegliwości ze strony układu limfatycznego, zaburzenia odpływu krwi i chłonki z kończyn dolnych podczas zaawansowanej ciąży, w wyniku powikłań po operacjach w obrębie miednicy i w przebiegu nowotworów miednicy,
 • choroby endokrynologiczne, jak niedoczynność tarczycy,
 • niewydolność serca, kardiomiopatia, zapalenie osierdzia,
 • nadciśnienie płucne związane z obturacyjnym bezdechem sennym,
 • ostra i przewlekła niewydolność nerek, zespół nerczycowy – skutkują małą diurezą, utratą dużej ilości białka z moczem i obrzękami hydrostatycznymi (gromadzeniem wody w najniżej położonych częściach ciała),
 • zaawansowana marskość wątroby,
 • obrzęk idiopatyczny związany z cyklem menstruacyjnym,
 • retencja płynów – spowolnienie krążenia i zatrzymanie wody w organizmie,
 • przemęczenie,
 • brak aktywności fizycznej,
 • otyłość i nieprawidłowa dystrybucja tkanki tłuszczowej w obrębie ciała,
 • wysoka temperatura otoczenia,
 • unieruchomienie pozycji ciała, długotrwałe stanie i siedzenie.

Spuchnięte stopy – diagnostyka

Ustalenie przyczyn opuchniętych stóp wymaga przeprowadzenia wywiadu z pacjentem i badania fizykalnego. Lekarz zlecić może badanie obrazowe USG Doppler kończyn dolnych i testy laboratoryjne.

Do lekarza należy zgłosić się bezzwłocznie, gdy pojawia się nagle jednostronna, bolesna opuchlizna na jednej stopie, bez konkretnej przyczyny. Szczególnie, gdy towarzyszy jej zmiana koloru (blada) i temperatury nogi (chłodna, bez wyczuwalnego pulsu).

Zobacz także: Opuchlizna nóg – co ją powoduje? Jak zmniejszyć obrzęk nóg domowymi sposobami?

Co stosować na spuchnięte stopy?

Opuchliznę towarzyszącą przewlekłej niewydolności żylnej zmniejsza się kompresoterapią – terapią uciskową. Stopniowany ucisk przy wykorzystaniu pończoch znacznie zmniejsza obrzęk. Korzystne efekty przynosi terapia przerywanym uciskiem pneumatycznym. Warto zastosować także elewację kończyn, przez co należy rozumieć odpoczynek i trzymanie nóg uniesionych ponad poziom tułowia.

Jeśli opuchlizna spowodowana jest zakrzepicą żył głębokich, należy przyjmować środki rozrzedzające krew. W bardzo zaawansowanej chorobie w żyle głównej dolnej umieszcza się specjalny filtr.

Opuchliznę stóp będącą wynikiem urazu leczy się poprzez unieruchomienie uszkodzonych struktur i ich okolicy oraz stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. W przypadku, gdy opuchlizna jest efektem ubocznym zażywanych leków, niekiedy konieczna jest zmiana medykamentów lub modyfikacja dawkowania.

Gdy za opuchnięte stopy odpowiada schorzenie powodujące gromadzenie wody w organizmie, oprócz leczenia choroby głównej pomocne mogą okazać się leki moczopędne. Opuchlizna zmniejszy się dzięki suplementacji preparatami magnezu.

Należy skonsultować z lekarzem dawkę i formę środka. Dobrze przyswajalne są cytrynian i mleczan magnezu. Warto stosować maści i żele z diosminą, wyciągiem z kasztanowca czy heparyną. Powodują one uszczelnienie naczyń, zwiększenie ich elastyczności i usprawniają krążenie krwi.

W przypadkach sporadycznych konieczny jest zabieg.

Domowe sposoby na spuchniętą stopę

W redukcji opuchlizny stóp zastosowanie mają domowe rozwiązania. Wśród najczęściej stosowanych metod wymienia się:

 • moczenie nóg w wodzie z siarczanem magnezu, z dodatkiem naparu z mięty, igieł sosnowych,
 • masaż stóp i łydek w kierunku serca,
 • regularną aktywność ruchową,
 • regularne rozruszanie zastałych nóg, unikanie statycznej pozycji, zwłaszcza podczas długiej podróży,
 • unikanie obcisłych ubrań, zwłaszcza skarpet, rajstop i spodni,
 • noszenie odpowiednio wyprofilowanego obuwia, unikanie butów na obcasie,
 • przenoszenie ciężaru ciała z nogi na nogę i uginanie kolan (w pracy stojącej),
 • zmienianie położenia nóg, unoszenie stóp i napinanie mięśni łydek (w pracy siedzącej).

Warto dokonać przeglądu nawyków żywieniowych. Podstawę stanowi ograniczenie zawartości chlorku sodu w diecie. Sól kuchenna absorbuje wodę, co skutkuje gromadzeniem płynów i rozwojem opuchlizny.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia dzienne spożycie soli kuchennej nie powinno przekraczać 5 g.

Należy wystrzegać się przypraw, potraw wysokoprzetworzonych i gotowych produktów, a także unikać odwodnienia (wypijać co najmniej 2 l wody dziennie).


Czy artykuł okazał się pomocny?

Opuchlizna – przyczyny powstawania, obrzęki nóg, zapobieganie i leczenie

Opuchlizna może towarzyszyć różnym chorobom i schorzeniom, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć. Opuchlizna, którą nazywamy niejednokrotnie obrzękiem pojawia się wskutek

nagromadzenia się płynów w jamach ciała oraz przestrzeni pozakomórkowej. Z opuchlizną nóg borykają się pacjenci prowadzący siedzący tryb życia, a także osoby, które przez wiele godzin pracują w pozycji stojącej.

1. Przyczyny powstawania opuchlizny

Opuchlizna pojawia się wskutek nadmiernego gromadzenia się płynu w tkankach. Przyczyn jej powstania może być bardzo wiele.

W przypadku kobiet często jest nią duża ilość estrogenów, szczególnie przed okresem lub w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Opuchlizna powiek oraz policzków to często wynik nadczynności tarczycy.

Okazuje się, że wpływ na zatrzymywanie wody w organizmie mają również nieodpowiednie nawyki żywieniowe, w szczególności nadmiar soli w diecie. Poza tym dla zachowania prawidłowej gospodarki wodnej organizmu ważne jest picie dużej ilości płynów oraz unikanie alkoholu.

Bardzo często przyczyną pojawienia się opuchlizny jest siedzący tryb życia. Zbyt częste oglądanie telewizji, praca przed komputerem, wielogodzinna praca w pozycji stojącej – wszystkie te czynniki mogą powodować opuchliznę kostek, czy ból łydek, który jest wynikiem zaburzeń krążenia.

Obrzęk to także częsty objaw chorób serca. Z powodu zatrzymania wody w organizmie wzrasta ciśnienie żylne, co powoduje kłopoty z krążeniem. W niektórych sytuacjach obrzęki mogą być reakcją organizmu na przyjmowanie niektórych leków, głównie hormonalnych oraz przeciwzapalnych.

Kolejną przyczyną opuchlizny jest choroba nerek. U osób dotkniętych tych schorzeniem możemy dostrzeć worki pod oczami, a także obrzęki nóg. W przebiegu kłębuszkowego zapalenia nerek może wystąpić opuchlizna obejmująca całą twarz.

2. Czym spowodowana jest opuchlizna nóg?

Opuchlizna nóg często jest wynikiem wielogodzinnej pracy przy biurku. Z podobnym problemem borykają się również osoby wykonujące pracę na stojąco.

Jeśli jednak pomimo odpowiedniego obuwia i częstych zmian pozycji, problem obrzęków kończyn dolnych się powtarza, być może cierpisz na choroby, z których część może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia.

Przyczyną opuchlizny nóg mogą być choroby serca i układu krążenia**.

Niektóre schorzenia układu moczowego również mogą dać objawy w postaci opuchlizny nóg. Podobne symptomy pojawiają się również w przypadku chorób nerek.

Spuchnięte nogi mogą być również w rzadkich przypadkach spowodowane niedożywieniem.

Warto wiedzieć, że nadmiar soli w diecie może sprzyjać zwiększaniu tendencji do magazynowania wody w organizmie. Wówczas też nogi mogą puchnąć. Woda z krwi przesiąka do tkanek. Problemem jest to, że często nieświadomie spożywamy bardzo duże ilości soli, która jest dodawana do półproduktów i gotowych dań.

3. Opuchlizna nóg w zakrzepicy i zapaleniu żył

Zakrzepica żył daje objawy, które nie są charakterystyczne. Dlatego bywa, że pacjent, a nawet lekarz, nie dostrzegają w porę symptomów. To sprawia, że jest tym bardziej niebezpieczna i bywa, że zbiera śmiertelne żniwo.

Najpierw chorzy narzekają na skurcz mięśni, który nie chce ustąpić. Bywa jednak lekceważony, gdyż skurcze nie są postrzegane jako coś groźnego.

Następnie poniżej linii zakrzepu pojawia się zaczerwienienie, obrzęk, a czasem uczucie gorąca. Zazwyczaj opuchlizna pojawia się w okolicy kostki, ale może dotyczyć również innej części nogi.

Co charakterystyczne, obrzęk dotyczy jednej nogi. Może dojść również do podwyższenia temperatury całego ciała.

Oderwane kawałki skrzepliny, wędrując po krwiobiegu mogą prowadzić nawet do zatoru tętnicy płucnej i w konsekwencji do zgonu.

Leia também:  Dna Moczanowa Jakie Objawy?

Uważa się, że problem zwykle dotyczy osób po 40 r.ż. prowadzących siedzący tryb życia. Ryzyko może wzrastać z wiekiem oraz wskutek zażywania doustnej antykoncepcji. Niestety, choroba może dopaść również młode zdrowe osoby. Świadczy o tym tragiczna i przedwczesna śmierć Kamili Skolimowskiej przed kilku laty.

U osób cierpiących na przewlekłą niewydolność żylną pojawiają się podobne dolegliwości. O chorobie mogą świadczyć bóle i uczucie ciężkości nóg, obrzęki, które mogą dotyczyć jednej lub obu kończyn, zmiany na skórze, owrzodzenia, brązowe zabarwienie, żylaki.

4. Zapobieganie

W zapobieganiu opuchliznom niezmiernie ważna jest odpowiednia dieta. Nasze codzienne posiłki powinny zawierać cenne minerały i witaminy (ważne by znajdowała się w nich odpowiednia ilość białka oraz potasu).

Warto w tym celu sięgnąć po chude wyroby mięsne, zielone warzywa, twarożek. Każdego dnia musimy również wypijać odpowiednią ilość wody – najlepiej 1.5 litra wody mineralnej o niskiej zawartości sodu.

W codziennej diecie nie powinno również zabraknąć świeżych owoców będących źródłem potasu, który zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie.

Jeśli chcemy uniknąć obrzęków, powinnyśmy wyeliminować z naszej diety słone produkty, konserwy, dania typu fast food, chipsy, paluszki czy zupki błyskawiczne. W przypadku obrzęku nóg dobrym pomysłem jest ich wymoczenie w roztworze wody i soli kuchennej. W pracy lub podczas oglądania telewizji, warto siedzieć z nogami uniesionymi nieco wyżej.

Pomocna w walce z opuchlizną nóg może być również odpowiednia garderoba. Należy zmienić skarpetki i buty na luźniejsze, istnieją również specjalne wersje rajstop, których stosowanie może zapobiegać obrzękom.

Warto również pamiętać, że remedium na wiele dolegliwości stanowi aktywność fizyczna, choćby spacery. Regularne ćwiczenia wpływają pozytywnie na pracę układu krążenia i pobudzają przepływ krwi.

5. Leczenie opuchlizny

W leczeniu opuchlizny wykorzystuje się specjalne żele i maści, które uszczelniają naczynia i zapobiegają przedostaniu się wody na zewnątrz. Preparaty te pomogą zmniejszyć problem puchnięcia kończyn i poprawić komfort pacjenta.

Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie rajstopy lub pończochy przeciwuciskowe. W uzasadnionych przypadkach można zażywać również leki moczopędne. Nie należy jednak decydować się na kurację bez konsultacji z lekarzem.

W przypadku, gdy wszystkie metody okazują się nieskuteczne, a opuchlizna nie zmniejsza się, należy bezzwłocznie udać się do lekarza rodzinnego. Może się bowiem okazać, że są one przyczyną poważniejszych schorzeń, które wymagają podjęcia natychmiastowego leczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Obrzęki. Dlaczego puchną nam nogi?

Zastanawiasz się dlaczego miewasz opuchnięte nogi, palce u rak czy oczy? Jakie są przyczyny obrzęków? Mogą one występować z wielu powodów, nie ma jednej przyczyny.

Obrzękom sprzyjają nieprzespane noce, picie wieczorami dużej ilości alkoholu, spożywanie produktów słonych, przegrzewanie się, wypijanie zbyt małej ilości wody czy przebywanie godzinami w pozycji siedzącej. Ale obrzęki są też pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego.

Pionowa pozycja ciała sprawia, że krew, płynąc z nóg w kierunku serca musi wykonać ogromną prace. Jeśli nogi nie pracują, czyli gdy idziemy, jedziemy na rowerze, biegamy, nie działa sprawnie mechanizmy wspomagający wypychanie krwi ku górze.

Rośnie nam wówczas ciśnienie krwi, woda zawarta w krwi wydostaje się przez ścianki naczyń do tkanek, dzięki czemu zmniejsza się ciśnienie, ale nogi stają się opuchnięte. Przyczyną puchnięcia mogą też być zaburzenia krążenia żylnego i limfatycznego. Obrzękom stóp sprzyja również obniżenie stężenia białek w surowicy krwi, które towarzyszy chorobom nerek lub niedożywieniu.

Zastanówmy się dlaczego lepiej nie lekceważyć obrzęków. Z czym mogą być związane kłopotliwe i niekiedy bolesne opuchnięcia?

 • Problem z nerkami. Jednym z objawów są worki pod oczami. Na skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody pojawiają się rozlane obrzęki nóg. Kłębuszkowe zapalenie nerek może być powodem puchnięcia twarzy. Natomiast gdy puchnie nam całe ciało możemy mieć do czynienia z zespołem nerczycowym.
 • Choroby tarczycy. Przy nadczynności tarczycy mogą występować obrzęki na powiekach i pod oczami. Natomiast przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach. Stopniowo zajmuje on także policzki, nasadę nosa oraz usta.
 • Schorzenia serca. Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostaje dołek, oznacza to zaburzenia krążenia, a co za tym idzie, obrzęki nóg. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano.
 • Obrzęki przed miesiączką. W drugiej połowie cyklu występują obrzęki nóg, oczu i dłoni. Na szczęści w tym wypadku to normalne i nie mamy się czym martwić. Aby chronić się przed odczuwaniem obrzmienia należy pić dużo wody i spożywać mniej soli. Czynnikiem wspomagającym będzie też ruch:)
 • Bolesne puchnięcie nóg. Obrzęk kostek zwykle wynika z wolniejszego przepływu limfy na skutek długiego unieruchomienia. Ale ból łydek sugeruje zaburzenia mikrokrążenia. Obrzęk może doprowadzić do zastoju krwi i stanu zapalnego w żyłach. W efekcie następuje uszkodzenie ścianek i zastawek umożliwiających odprowadzanie krwi z nóg do serca. Wtedy stan zapalny postępuje i tworzy się żylak. Ich powstawaniu sprzyja ciąża, nadwaga, nadciśnienie i choroba wieńcowa. Puchnięcie jednej nogi sugeruje zakrzepicę żył. Często towarzyszy temu ból nasilający się podczas siedzenia. Ból pod kolanem może być znakiem, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył.
 • Reumatyzm. Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych i łokciowych oraz ból pojawiający się nad ranem. Niekiedy puchnie staw skokowy i śródstopie.
 • Obrzęk limfatyczny, czyli nadmierne gromadzenie się płynu śródtkankowego w skórze i tkance podskórnej, w skutek niewydolności układu limfatycznego. Przyczyny możemy rozgraniczyć na wrodzone i nabyte. Wrodzony obrzęk limfatyczny spowodowany zaburzeniem rozwoju lub niewykształceniem się układu limfatycznego np. naczyń limfatycznych czy też węzłów chłonnych. Natomiast nabyty obrzęk limfatyczny powstaje jako następstwo m. in.
  • Operacyjnego leczenia nowotworów (np. usunięcia piersi lub narządów rodnych)
  • Zabiegów chirurgicznych (np. usunięcie węzłów chłonnych, po by-passach)
  • Urazów mechanicznych (złamania czy zwichnięcia)
  • Braku aktywności ruchowej (np. w wyniku niedowładu lub porażenia kończyn)

W związku z powyższym musimy pamiętać o ostrożności w samodzielnym interpretowaniu obrzęków nóg jako wyłącznie efektu trybu życia może nas sprowadzić na manowce. To nie tak, że np. po długich zakupach, albo w wyjątkowo ciepły dzień, a nawet upał lub w przegrzanym pomieszczeniu, wszyscy mają nogi, jak balony i każdy przetańczony wieczór trzeba opłacić bólem kostek. Jeśli problem powraca, nasila się, na pewno trzeba skonsultować się z lekarzem.

Tymczasem poniżej kilka domowych sposobów na radzenie sobie z obrzękami:

 • Jeśli musisz długo stać, nie zastygaj w bezruchu. Dreptanie w miejscu, uginanie kolan czy stawanie na palcach ułatwia przepływ krwi przez żyły.
 • Unikaj ciasnych rajstop, spodni, bielizny, uciskających brzuch i pachwiny, skarpet oraz niewygodnych butów na wysokim obcasie. Noś rajstopy przeciwobrzękowe lub relaksujące.
 • Ważne jest zapobieganie odwodnieniu, powodującemu zagęszczenie krwi; podczas upałów lub przebywając w pomieszczeniach suchych i mocno ogrzewanych należy pić dużo płynów, najlepiej wody mineralnej lub nie dosładzanych soków. Nie obawiaj się, że obrzęki będą jeszcze większe. Nawilżanie organizmu, ułatwia oczyszczenie go z toksyn, dzięki czemu sprawniej działają również żyły.
 • Ogranicz ilość soli, bo sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie.
 • Jeżeli masz siedzącą pracę, podstaw pod stopy karton. Od czasu do czasu poruszaj palcami, kręć stopą kółeczka i napinaj mięśnie łydek – to świetna gimnastyka dla żył. Nie zakładaj nogi na nogę.
 • Chodź po schodach. To ćwiczenie usprawnia pompę mięśniową. Jak najwięcej spaceruj po nierównym terenie, aby żyły zachowały należytą elastyczność.
 • Po przyjściu do domu na 15 – 20 minut owiń kostki zmoczonym i schłodzonym w lodówce bandażem. Potem na 10 minut ułóż nogi wyżej niż resztę ciała.
 • Dolegliwości związane z puchnięciem nóg można też łagodzić żelami zawierającymi wyciąg z kasztanowca i arniki lub doustnymi preparatami z diosminą.
 • Zrezygnuj z gorących kąpieli, gdyż w wysokiej temperaturze żyły rozszerzają się i zalega w nich krew.
 • Dbaj o zachowanie prawidłowej masy ciała
 • Spośród zajęć ruchowych szczególnie polecane są niezbyt forsowne spacery, jazda na rowerze i pływanie.

W Klinice Medycyny Estetycznej dr Prager niwelujemy obrzęki za pomocą: Green Vac ExclusiveorazICOONE, których głównym celem jestdrenażoraz stymulacja tkanki żylnej. Jest to zabieg niezastąpiony dla osób z problemami naczyniowymi.

Stosujemy również technikę drenażu limfatycznego manualnego, którego celem jest przepchnięcie zalegającej chłonki w kierunku węzłów chłonnych i umożliwienie napływu świeżej, bogatej w tlen krwi tętniczej. Drenaż poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz przyczynia się do szybkiego usuwania toksyn z organizmu.

Agata JaniakKosmetolog

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*