Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Flegma w gardle i drogach oddechowych – syrop czy tabletki?

SPIS TREŚCI

Co to jest flegma?

Flegma, inaczej znana jako plwocina to wytwór dróg oddechowych, która może być czynnikiem diagnostycznym dla chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

W jej skład wchodzą takie elementy jak ślina, niekiedy resztki pokarmowe, złuszczony nabłonek oddechowy. W zależności od jednostki chorobowej jej składnikiem są patogeny jak bakterie czy wirusy, ropa, krew i niektóre składniki układu odpornościowego.

Flegma poddawana jest badaniom np. bakteriologicznym (na obecność Streptococcus pneumoniae i Haemophilus influenzae)  i cytologicznym (na obecność zmian nowotworowych). Na co dzień może dokuczać flegma z zatok, nosa, płuc, oskrzeli czy gardła.

W zależności od jej ilości zmiana może ustąpić samodzielnie, niekiedy jednak niezbędna jest pomoc farmakologiczna.

Przyczyny flegmy w gardle i drogach oddechowych

Wśród przyczyn wydzieliny w gardle wymienia się czynniki zapalne, infekcyjne czy środowiskowe, które mogą mieć wpływ na pojawienie się flegmy w drogach oddechowych.

Większa produkcja flegmy może pojawić się na skutek mówienia i przeciążenia głosu, suchego powietrza czy klimatyzacji. Może wystąpić także po posiłku (efekt refluksu żołądkowo-przełykowego), który wymaga dalszej diagnostyki. Czynnikami infekcyjnymi są patogeny jak wirusy, bakterie i grzyby.

Flegma w gardle może być konsekwencją nieżytu błony śluzowej nosa i/lub zapalenia zatok. Po tylnej ścianie gardła może spływać zapalna wydzielina bogata w czynnik chorobotwórczy.

Gęsta flegma (wydzielina) w gardle to także znak takich chorób jak zapalenie wirusowe nagłośni, zapalenie tchawicy i krtani. Flegma w gardle to częsty problem przy przeciążonym głosie, palaczy czy osób przebywających w zapylonych pomieszczeniach.

 Inne przyczyny to nadwyrężenie więzadeł głosowych, choroby wirusowe jak np. krup, zapalenie zatok. Flegma w gardle to również zwiastun niektórych zmian hormonalnych jak chora tarczyca (niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto). Może mieć również podłoże psychosomatyczne (tzw.

flegma nerwicowa) jak w globulus histericus (kula gardłowa), czyli uczucie guli w gardle. Dolegliwość ta objawia się jako obecność ciała obcego w gardle wielkości orzecha włoskiego. Może występować u obu płci, w każdym wieku, to silny dyskomfort i zaburzenie konwersyjne, u podłoża, którego występuje nerwica.

Objawy flegmy w gardle i drogach oddechowych

Wśród objawów wymienia się zmiana w brzmieniu (barwie) głosu, ograniczenie zdolności głosowych, które objawia się jako bezdźwięczność, ochrypły głos, bez głośność. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu, odgłosy charczenia, świsty w oskrzelach czy napady kaszlu (niekiedy duszącego).

Flegmie w gardle i w drogach oddechowych może towarzyszyć gorączka, bóle uszu, uczucie rozbicia jak przy przeziębieniu, uczucie drapania w gardle, bóle w klatce piersiowej.

Osoba, której dokucza chrypka czy zalegająca flegma w gardle często próbuje odchrząknąć wydzielinę, towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk.

Osoby zmagające się z chrypką mogą cierpieć dodatkowo na kaszel z flegmą, który świadczy o infekcji m.in. w obrębie oskrzeli.

Zielona, żółta, flegma z krwią, czyli co oznacza kolor plwociny?

W zależności od podłoża choroby kolor flegmy jest zróżnicowany. Bardzo często spotyka się zieloną (zielonkawą) czy żółtą (żółtawą) flegmę.

Wiele osób może zastanawiać się co oznacza gęsta, zielona czy biaława wydzielina w gardle? Konsystencja, kolor czy zapach ma w pewnym stopniu znaczenie diagnostyczne. Nie jest to jednak kryterium bezwzględne dla rozpoznawalności czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną.

W skład patologicznej flegmy wchodzić może jasna lub ciemna krew, ropa czy resztki pokarmu. Może mieć charakter śluzowy, ropny, śluzowo-ropny, gęsty, rzadki czy bardziej płynny.

Poniższa tabela przedstawia możliwe przyczyny w zależności od koloru flegmy.

kolor flegmy prawdopodobna przyczyna / choroba
przeźroczysta plwocina zatorowość płucna lub zmiany alergiczne wywołane zwiększoną ilością histaminy, POChP
żółta i żółtawa flegma obecność ropy, infekcja wirusowa i/lub bakteryjna; wynika z obecności białych komórek
zielona i zielonkawa flegma długotrwała infekcja dróg oddechowych, infekcja wirusowa i/lub bakteryjna, zapalenie płuc, ropień płuc, mukowiscydoza
żółto-zielona wydzielina z gardła, oskrzeli infekcja wirusowa/bakteryjna
plwocina z krwią; czerwona, różowa flegma może sugerować: zapalenie gardła i/lub oskrzeli, rak płuc, nadżerki w obrębie dróg oddechowych
rdzawy kolor wywołane przez pneumokoki w zapaleniu płuc, gruźlica płuc
biała, mleczna, nieprzejrzysta plwocina prawdopodobnie infekcja wirusowa, możliwa astma, alergia
pienista flegma (biała i różowa) obrzęk płuc (wczesna faza – biel; późniejsza róż)
czarna flegma infekcja grzybicza, u palaczy czy górników

 Tabela. Kolor flegmy a choroby nie tylko układu oddechowego

Należy zdać sobie sprawę, że dla infekcji wirusowej spotkać można przezroczystą, białawą czy żółtawą flegmę – nie można wyznaczyć jednego typowego koloru.

Na żółty kolor wpływa obecność ropy, ale również barwa ta pochodzi od enzymów wytwarzanych przez białe krwinki.

Znaczenie ma również jak długo dany kolor utrzymuje się, przykładowo — jeśli żółty kolor towarzyszy dłużej niż tydzień może to świadczyć o przejściu infekcji wirusowej w bakteryjną.

WAŻNE!Warto podkreślić, że kolor flegmy nie jest bezwzględnym kryterium diagnostycznym. Na barwę plwociny wpływają chociażby takie czynniki jak zanieczyszczenie środowiska i inne czynniki środowiskowe.

Leczenie flegmy i wydzieliny w gardle

W zależności od przyczyn leczenie obejmuje leczenie przyczynowe (podanie np. antybiotyku, leków przeciwwirusowych) i objawowe flegmy w gardle.

Leczenie objawowe obejmuje stosowanie preparatów i metod nawilżających gardło w celu rozbicia gęstej wydzieliny (flegmy) w drogach oddechowych. Do tego celu stosuje się środki lecznicze z mieszanką soli jak np. inhalacje parowe (nebulizacje) z solą fizjologiczną (np.

Gilbert ampułki z chlorkiem sodu), pastylki do ssania (o działaniu przeciwzapalnym np. Hascosept) czy aerozole do gardła (np. Tymsal na bazie tymianku).

W leczeniu chrypki, zalegającej wydzieliny czy kaszlu mokrego istotne jest zwiększone picie płynów, które pomoże upłynnić wydzielinę, szczególnie przy stosowaniu środków rozrzedzających jak środki wykrztuśne i/lub mukolityczne jak acetylocysteina, karbocysteina, ambroksol czy bromheksyna.

substancja czynna (API) przykładowe leki zawierające API
acetylocysteina ACC tabletki musujące, ACC mini syrop, Fluimucil tabletki i saszetki, Nacecis
karbocysteina Flegamax syrop
ambroksol Mucosolvan tabletkii syrop, Deflegmin krople i kapsułki, Flavamed syrop i tabletki, Ambrosol
bromheksyna Flegamina tabletki i syrop, Flegafortan, Flegatussin

Przykładowe syropy na gęstą wydzielinę w gardle i kaszel mokry.

Powyższe środki mogą stosować np. dzieci powyżej 1 roku życia (syrop z ambroksolem), dzieci starsze (od 6. roku życia) syrop z karbocysteiną, większe dawki bromheksyny czy acetylocysteiny dla młodzieży (200 mg i więcej) i osób dorosłych (600 mg na dzień).

Jak inaczej można poradzić sobie z wydzieliną w gardle? Pomocne okażą się zioła i np. syrop na zalegającą flegmę w gardle może zawierać roślinne składniki z surowców śluzowych jak prawoślaz, pierwiosnek, babka lancetowata, tymianek, podbiał, lipa czy porost islandzki.

Dla zwolenników ziół występuje wiele pastylek do ssania na gardło. Istotne podczas stosowania tych środków jest wstrzymanie się od picia i jedzenia przez okres co najmniej pół godziny. Ziołowe preparaty na chrypkę powinny mieć czas aby zadziałać.

Przykładowe produkty do walki z flegmą w gardle to chociażby:

Dla zwolenników homeopatii znajdą się środki homeopatyczne na chrypkę, które obejmują np. tabletki Homeovox czy Homeogne 9.

 • Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła
 • Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

O czym warto pamiętać lecząc drogi oddechowe i gardło zajęte flegmą?

Oprócz stosowania leków bez recepty na flegmę w gardle należy pamiętać o odpowiednim nawilżaniu śluzówki gardła czy piciu herbatek ziołowych, które skutecznie wpływają na łatwiejsze odkrztuszanie flegmy.

Nie należy wychładzać szyi i gardła, pomocny okażę się zatem ciepły i ulubiony szalik. Warto omijać czynniki drażniące jak dym np. papierosowy, mroźne powietrze czy kurz. W domu należy unikać przesuszonego powietrza i pomyśleć o lepszym nawilżeniu pomieszczenia np. z użyciem nawilżacza.

Leia também:  Pasozyty U Dzieci Jakie Objawy?

Pomocne mogą okazać się olejki eteryczne np. miętowy czy sosnowy.

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Flegma w gardle – jak długo się utrzymuje oraz kiedy do lekarza?

Długość utrzymania wydzieliny w gardle i drogach oddechowych zależy od przyczyny. W przypadku infekcji bakteryjnych może trwać do 2 tygodni – nie dłużej (jeśli nie jest stosowany antybiotyk), w przypadku wirusowych – do 3 tygodni. Może mieć postać zmiany ostrej i przewlekłej trwającej 3-4 tygodnie lub dłużej.

Należy zdać sobie sprawę, że flegma jest nieodłączną częścią układu oddechowego. Zmianą pożądaną nie jest jej nadprodukcja, która utrzymuje się dłużej niż kilka dni.

Jeśli plwocina wymaga od nas odkrztuszania i nieskuteczne okazują się środki bez recepty na chrypę, powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który może skierować Nas do laryngologa lub w przypadku podejrzeń chorej tarczycy do endokrynologa.

Katar spływający do gardła (ang. Post-nasal drip syndrom)

Katar spływający do gardła powoduje nieprzyjemne wrażenie zalegającej w gardle wydzieliny z nosa. Uczucie ciała obcego w gardle powoduje, że pacjenci mają nieustanną potrzebę odchrząkiwania i odkrztuszania wydzieliny. Często mają też chrypę.

Spływający katar do gardła może stać się podłożem do rozwoju infekcji gardła lub zatok. W niektórych przypadkach ten stan może być zaostrzany przez np. skrzywienie przegrody lub przerost małżowin. W takich przypadkach proponujemy nowoczesne zabiegi.

W każdym przypadku jednak zalecamy jak najszybszą konsultację z naszym otolaryngologiem.

Spływający katar do gardła – kiedy występuje?

Spływająca wydzielina do gardła pojawia się w następujących stanach:

 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • zapalenie zatok,
 • alergia,
 • krzywa przegroda nosa,
 • przerośnięte migdałki,
 • refluks.

Spływająca wydzielina do gardła – objawy

Objawy, z którymi wiąże się katar spływający do gardła, to:

 • nieustanna potrzeba przełykania wydzieliny,
 • drapanie w gardle,
 • kaszel,
 • obrzęk błony śluzowej nosa,
 • nudności
 • nieświeży oddech,
 • trudności z oddychaniem,
 • świszczący oddech.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Jeśli katar spływa do gardła ponad 4 miesiące, to oznacza już zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Diagnozę taką może postawić laryngolog, który dokładnie zbada nos oraz jamę nosowo-gardłową. Może też zlecić badanie mikrobiologiczne.

Nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do lekarza, gdyż nieleczony katar spływający do gardła może przyczynić się do zapalenia zatok, problemów ze snem oraz trudności w oddychaniu.

Katar spływający do gardła – leczenie w naszym gabinecie

W przypadku kataru spływającego do gardła warto jak najszybciej skonsultować się z naszym laryngologirm, który wdroży najlepszą, indywidualnie dopasowaną kurację.

Jak leczy się katar spływający do gardła? Przede wszystkim przez działanie na przyczynę, czyli unikanie alergenów lub odczulanie w przypadku alergii właśnie. Jeżeli spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest wynikiem wady anatomicznej, wskazany będzie zabieg mający na celu jej skorygowanie.

W naszej ofercie znajduje się szereg nowoczesnych zabiegów, które przynoszą szybką ulgę. Problem spływającego kataru może powodować np. krzywa przegroda nosowa.

Katar spływający do gardła nie jest na tyle charakterystycznym objawem, aby jednoznacznie świadczyć o konkretnej dolegliwości.Bardzo często jest to jeden z elementów towarzyszących takim sytuacjom, jak: alergiczny nieżyt nosa, ostre i przewlekłe zapalenie zatok nosa, palenie papierosów, refluks, choroby metaboliczne, a nawet praca w szkodliwych warunkach – mówi dr n. med. Dmitry Tretiakow, lekarz specjalista, laryngolog (otolaryngolog).

Umów wizytę u naszego specjalisty – zadzwoń+48 794 795 738

Najskuteczniejszym rozwiązaniem w tym wypadku jest septoplastyka. Pacjenci po zabiegu odczuwają znaczną ulgę.
W niektórych przypadkach stosowane jest leczenie objawowe. Odpowiednie leki zapisze nam lekarz. Pomocne mogą się okazać także środki dostępne bez recepty. Przy ich stosowaniu należy ściśle trzymać się zaleceń z ulotki.

Spływający katar – domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby, które pomogą nam złagodzić spływający katar. Są bezpieczne i z wielu z nich mogą skorzystać nawet małe dzieci. Taką prostą metodą jest kładzenie się na boku, gdy zasypiamy i ułożenie głowy wyżej, niż reszta ciała.

Dzięki temu usuwanie wydzieliny będzie sprawniejsze.Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Katar spływający do gardła można zażegnać za pomocą kropli do nosa. Ich działanie polega na obkurczaniu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa.

Chociaż przynoszą ulgę, krople zwierające ksylometazolinę i oksymetazolinę mogą uzależniać, dlatego nie należy ich stosować dłużej, niż jest zalecane – w przypadku dorosłych jest to maksymalnie 5 dni, a dzieci – 3 dni.

Nie sprawdzi się to jednak, gdy spływająca wydzielina po gardle występuje u nas przez cały czas. Lepiej wtedy sięgnąć po bezpieczniejsze środki, na przykład roztwory wody i soli morskiej. Ich działanie nie jest może tak silne, za to nie stwarzają ryzyka uzależnienia.

Wydzielina spływająca po gardle zostanie zredukowana dzięki inhalacjom. Można je stosować u dzieci, które potrafią już dobrze siedzieć. Inhalacja u małego dziecka musi być przeprowadzana w obecności dorosłego, który będzie czuwał nad tym, by dziecko się nie poparzyło. Inhalacje sporządza się poprzez dodanie do dwóch litrów wrzątku łyżki soli lub kilku kropli olejku eterycznego.

Można użyć też gotowego roztworu soli fizjologicznej z apteki. Należy nachylić się nad naczyniem, uważając by się nie oparzyć i wdychać powstałe pary nosem a wydychać ustami. Zabieg będzie intensywniejszy, jeśli przykryjemy się ręcznikiem. Korzyścią z inhalacji jest rozrzedzenie wydzieliny i oczyszczenie z niej zatok oraz nosa.

Pomocniczo na spływający katar można zastosować także maść majerankową. Działa ona kojąco na podrażnioną częstym wycieraniem nosa skórę oraz pomaga złagodzić katar.

Podsumowanie

Przewlekle spływający katar do gardła to dolegliwość wymagająca diagnostyki i odpowiedniego potraktowania. Domowe sposoby, a nawet przyjmowanie leków nie sprawdzi się, gdy problem wywołany jest wadami w strukturze jamy nosowej, np. krzywą przegrodą. W pierwszej kolejności powinniśmy więc udać się do lekarza.

W klinice Lifemedica w Gdańsku otrzymają Państwo niezbędną pomoc. Dr n. med. Dmitry Tretiakow, specjalista laryngolog szczegółowo przyjrzy się problemowi i w zależności od przyczyny dobierze najlepszą metodę leczenia.

Bibliografia

1. Dąbrowski P: Nasal obstruction – causes, diagnosis, and treatment [w:] „Lekarz POZ”, 2017, s. 19-28
2. Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Kowalska M: Definition, classification and epidemiology of allergic rhinitis [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 1-5
3.

Emeryk A, Bartkowiak-Emeryk M, Wojas O, Samoliński B: Allergic rhinitis and other diseases [w:] „Postępy Dermatologii i Alergologii”, 2012, s. 13-18
4. Morice AH: Post-nasal drip syndrome—a symptom to be sniffed at? [w:] „Pulmonary Pharmacology & Therapeutics, 2004, s. 343-345
5.

Krzych-Fałta E, Samoliński B: Polskie standardy leczenia alergicznego nieżytu nosa [w:] „Lekarz POZ”, 2016, 58-60

6. Samoliński B, Szczęsnowicz-Dąbrowska P, Hałat Z, Krajewski M, Rzepkowska M: Schorzenia błony śluzowej nosa – zasady diagnostyki i terapii [w:] „Przewodnik Lekarza”, 2004, 28-39

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła to częsty problem

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest częstym objawem towarzyszącym różnego rodzaju wirusowym i bakteryjnym infekcjom błony śluzowej nosa i zatok. W większości przypadków stan ten jest przejściowy i przemija wraz z ustąpieniem zapalenia.

Leia também:  Jakie Są Objawy Zużycia Klocków Hamulcowych?

Niemniej jednak, u 10 do 15% pacjentów dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia nosa i zatok przynosowych oraz pojawienia się zespołu przewlekłego
spływania (PNDS).

Zatem, jakie są dokładne przyczyny spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła oraz jak stan ten się leczy?

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – przyczyny infekcyjne

Katar spływający po tylnej ścianie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn występowania przewlekłego kaszlu. Co więcej, wydzielina dostająca się do dróg oddechowych może powodować pojawienie się świszczącego oddechu, nieprzyjemnego
zapachu z ust, trudności w nabraniu oddechu, nudności i bólów brzucha.

W przypadku, gdy spływająca wydzielina towarzyszy infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych, pacjent może dodatkowo zgłaszać katar (początkowo wodnisty, a z czasem coraz gęstszy), uczucie zatkania nosa i osłabienie.

Nierzadkie są również bóle głowy, uczucie rozpierania twarzy w rzucie zajętych zatok, czy też stany podgorączkowe lub gorączka. U części chorych z powyższymi objawami mogą ponadto współwystępować symptomy wirusowego zapalenia spojówek takie jak swędzenie,
zaczerwienie i łzawienie.

Jeśli chodzi o częstość występowania takich infekcji, to w populacji pediatrycznej maluchy zapadają na nie średnio 6-8 razy na rok i w 99% są one wywoływanie przez wirusy. O etiologii bakteryjnej może świadczyć nasilanie się objawów po upływie 5 dni trwania choroby lub nieustępowanie infekcji po 10 dniach.

Co warte zaznaczenia, ropna wydzielina nie świadczy o konieczności wdrożenia antybiotykoterapii.

Chorzy, u których doszło do rozwinięcia się przewlekłego nieżytu nosa, zgłaszają podobne objawy. Do postawienie rozpoznania niezbędne jest jednak wykazanie ich nieprzerwanego występowania przez okres minimum 12 tygodni. Co warte zaznaczenia, u około 20% maluchów z powyższym rozpoznaniem stwierdza się współwystępowanie astmy oskrzelowej.

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Seasonal cold. Unhappy red haired girl coughing into her hand while suffering from cold

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – przyczyny nieinfekcyjne

Stan zapalny błony śluzowej nosa oraz zatok przynosowych może być wywołany przez czynniki inne niż infekcyjne. Spośród nich można wymienić między innymi:

 •  Alergia – szacuje się, iż okresowy lub przewlekły alergiczny nieżyt nosa może występować w naszym kraju u 22-25% osób. Wśród jego objawów można wymienić wyciek wodnistej wydzieliny z nosa i jej spływanie po tylnej ścianie gardła, świąd i uczucie zatkania nosa, czy też cechy alergicznego zapalenia spojówek. U części chorych mogą współwystępować symptomy ogólne, takie jak problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, czy też bóle głowy i obniżenie nastroju.
 • Choroba refluksowa przełyku (GERD) – schorzenie to może objawiać się zgagą (charakterystycznym pieczeniem za mostkiem), uczuciem cofania się treści pokarmowej, chrypką, czy też kaszlem. U najmłodszych maluchów GERD może objawiać się niechęcią do jedzenia, częstymi ulewaniami, czy też małymi przyrostami masy ciała. Część pacjentów z refluksem zgłasza ponadto przewlekłe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła i uporczywy kaszel.
 • Skrzywienie przegrody nosa – może mieć charakter wrodzony lub nabyty i objawia się upośledzeniem drożności nosa i węchu, tendencją do nawracających stanów zapalnych nosa i zatok przynosowych oraz przewlekłymi bólami głowy.
 • Przerost migdałków – ich przerost objawia się nawracającymi infekcjami górnych dróg oddechowych, ucha środkowego oraz zespołami zaburzeń oddychania podczas snu (11% maluchów). Co więcej, przerośnięty trzeci migdałek może prowadzić do wad zgryzu i tak zwanej twarzy anedoidalnej – twarz jest pociągła i charakterystyczne jest ciągłe otwarcie ust.
 • Narażenie na czynniki drażniące – spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła może być wynikiem przewlekłego drażnienia błony śluzowej nosa i zatok przez dym tytoniowy, zarodniki pleśni, lakiery, czy też farby.

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła – leczenie

Przeziębieniowa przyczyna spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest leczona wyłącznie objawowo. W terapii znajdują zastosowanie leki przeciwzapalne, GKS donosowe, leki przeciwhistaminowe oraz leki obkurczającego błonę śluzową (można je
stosować maksymalnie 5-7 dni). W przypadku etiologii bakteryjnej wskazane jest włącznie antybiotyku.

Jeśli chodzi o PNDS, to jego leczenie powinno być zawsze poprzedzone konsultacją laryngologiczną i pełnym badaniem laryngologicznym, pobraniem wymazów z nosa oraz konsultacją alergologiczną.

Należy bowiem pamiętać, iż warunkiem skutecznego
wyeliminowania spływającej po tylnej ścianie gardła wydzieliny jest zidentyfikowanie konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za stan zapalny błony śluzowej.

Dla przykładu właściwym leczenie PNDS wtórnego do refluksu jest poddawanie dziecku leków zmniejszających kwaśność treści żołądkowej oraz stosowanie diety antyrefluksowej.

Słowem zakończenia, przewlekłe spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła jest dużym problem zarówno w populacji pediatrycznej, jak i wśród osób dorosłych. Brak zidentyfikowania i wyeliminowania przyczyn tego stanu może doprowadzić do licznych powikłań oraz znacznego obniżenia komfortu życia pacjenta.

Bibliografia:

Przerost migdałków u dzieci – dr hab. med. Bożena Skotnicka.
Rozpowszechnienie chorób alergicznych w Polsce – dr med. Monika
Świerczyńska-Krępa.
Interna Szczeklika 2018/2019.

Pediatria pod redakcją Wandy Kawalec.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Skonsultuj się z lekarzem.

Katar spływający do gardła – przyczyny, sposoby na katar

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Katar spływający do gardła świadczy o zapaleniu błony śluzowej nosa i wzmożonej produkcji śluzu. Ten stan patologiczny bardzo często towarzyszy infekcjom górnych dróg oddechowych. Flegma w gardle, gęsta ślina, ciągła chrypka i drapanie w gardle to nieprzyjemne dolegliwości występujące np. w przebiegu grypy. Jakie są domowe sposoby na katar zatokowy i śluz w gardle?

Katar w gardle – skąd się bierze?

Katar jest wynikiem stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej nosa i gardła. Podczas infekcji zostaje zaburzona drożność zatok i następuje spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Gęsta wydzielina z nosa i uczucie flegmy w gardle to stan, który występuje w ostrym przebiegu choroby górnych dróg oddechowych. 

Jaka jest rola kataru w podczas infekcji? Katar spływający po tylnej ścianie gardła przyjmuje postać lepkiej i gęstej wydzieliny. Forma i konsystencja flegmy ma za zadanie zbierać zanieczyszczenia, ciała obce oraz czynniki patogenne takie jak wirusy i bakterie, które są przyczyną zakażenia.

Katar spływający do gardła, przesuwany jest w jamie nosowej przy pomocy rzęsek i w ten sposób przełykiem trafia do żołądka. Sok żołądkowy stanowi swoistą barierę ochronną, gdyż kwaśne pH przyczynia się do destrukcji chorobotwórczych drobnoustrojów.

Flegma w gardle wywołuje potrzebę odkrztuszania zalegającej wydzieliny i jest to jeden ze sposobów na pozbycie się gęstego śluzu. 

Rodzaje kataru

Katar spływający po gardle, gęsta wydzielina z nosa i gęsta ślina w gardle to objawy najczęściej towarzyszące infekcji. 

Według klasyfikacji Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego występowanie kataru może mieć postać ostrą lub przewlekłą.

Ostre zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, przy którym występuje flegma z zatok, pojawia się nagle wraz z całym spektrum objawów towarzyszących infekcji.

Wówczas oprócz kataru spływającego do gardła, obserwuje się ból głowy, ból gardła, ból zatok oraz ogólne rozbicie organizmu.

W przypadku wirusa grypy lub przeziębienia takie objawy jak: katar i chrypka, ciągłe drapanie w gardle, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła mijają po okresie około 10 dni. 

Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych diagnozuje się, kiedy objawy takie jak ciągła chrypka i flegma w gardle, gęsta wydzielina z nosa utrzymuje się z mniejszym lub większym nasileniem przez okres powyżej 12 tygodni. W obrazie klinicznym schorzenia obserwuje się obecność polipów, które utrudniają przepływ powietrza przez jamę nosową, czego objawem jest ciężki oddech i chrapanie podczas snu. Zwykle postać przewlekła wymaga interwencji chirurgicznej. 

Leia também:  Jakie Są Objawy Gronkowca W Pochwie?

Flegma w gardle – przyczyny

Katar spływający do gardła może przybierać różne barwy, które zwykle świadczą o przyczynie występowania, jak i etapie choroby. Kolor zielono-żółty z czasem przechodzący w ciemniejsze odcienie, świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Bezbarwna, wodnista wydzielina oraz rzadki, cieknący katar spływający po gardle zwykle ma podłoże alergiczne. Jeżeli katar spływający do gardła przyjmuje odcienie brunatne lub widoczna w wydzielinie jest świeża krew, pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Ten rodzaj gęstej wydzieliny w gardle może świadczyć o zaawansowanej chorobie układu oddechowego, np. gruźlicy, bądź chorobie nowotworowej płuc.

Często stosowane preparaty na katar w formie aerozolu mogą powodować podrażnienie i uszkodzenie błony śluzowej nosa i wówczas w wydzielinie mogą pojawiać się ślady krwi. 

Przyczyny flegmy w gardle:

 •     infekcja o podłożu bakteryjnym, grzybiczym lub wirusowym;
 •     alergiczny nieżyt nosa;
 •     zapalenie zatok przynosowych;
 •     polipy nosa i zatok przynosowych;
 •     przerost migdałków podniebiennych;
 •     przerost migdałka gardłowego;
 •     refluks krtaniowo-gardłowy;
 •     refluks żołądkowo-przełykowy;
 •     palenie tytoniu. 

Inną z przyczyn kataru spływającego do gardła może być tzw. idiopatyczny, naczynioruchowy nieżyt nosa, który jest wywołany nagłymi zmianami temperatury otoczenia lub spożywaniem pikantnych potraw. 

Domowe sposoby na katar zatokowy

Flegma z zatok i katar zatokowy u dziecka i osób dorosłych to objawy występujące najczęściej w przebiegu zapalenia zatok przynosowych. Zalegająca wydzielina w gardle, ciągłe drapanie w gardle, katar spływający do gardła i gęsta ślina powodują ogromny dyskomfort i utrudniają oddychanie. 

Podatność na infekcje górnych dróg oddechowych wynika najczęściej z obniżonej odporności organizmu.

W okresach epidemicznych oraz profilaktycznie warto zadbać o wsparcie układu immunologicznego, aby poprawić szybkość reakcji ustroju na pojawienie się czynnika patogennego. Dużą rolę we wsparciu odporności będą miały preparaty lecznicze o działaniu immunomodulującym.

Naturalne wyciągi z roślin takich jak aloes drzewiasty, jeżówka purpurowa oraz pelargonia afrykańska będą stymulować aktywność układu odpornościowego do walki z patogenami.

Flegma w gardle – domowe sposoby:

 • Inhalacje to bardzo popularny sposób na udrażnianie nosa, w którym zalega gęsta wydzielina i katar spływający do gardła. Stosowanie naparów na bazie olejków eterycznych, które wdychamy przez jamę ustną i nosową, poprawiają przepływ powietrza i dają uczucie ulgi.
 • Płukanie nosa roztworem soli fizjologicznej lub wody morskiej. Ten sposób pozbycia się zalegającej wydzieliny z nosa wykonuje się na zasadzie irygacji. W mechaniczny sposób dochodzi do przepłukania jamy nosowej, co pozwala pozbyć się kataru z gardła i nozdrzy. 
 • Stosowanie preparatów wzmacniających odporność. Leki na bazie pelargonii afrykańskiej, jeżówki purpurowej i aloesu drzewiastego wesprą układ immunologiczny do walki z infekcją. 

lek. Michał Dąbrowski 

Katar spływający po tylnej ścianie gardła u dziecka – blog Katarek

Katar to częsty problem u dzieci, a jedną z jego najbardziej dokuczliwych form jest katar spływający po tylnej ścianie gardła, który jest trudny w leczeniu objawowym i niełatwy do zdiagnozowania jako symptom konkretnej choroby ze względu na bardzo małą charakterystyczność. Oznacza to, że spływająca wydzielina do gardła może być objawem wielu dolegliwości, w tym zwykłego przeziębienia lub zapalenia zatok, ale może być też zupełnie osobnym syndromem. Przekonaj się, co dolega Twojemu maluchowi.

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Zespół przewlekłego spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła (ang. post nasal drip syndrome – PNDS) jest często opisywany jako uczucie obecności wydzieliny na tylnej ścianie gardła oraz wrażenie jej ściekania w dół.

Ponieważ te objawy mogą podrażniać gardło, często stanowią duży dyskomfort dla dziecka.

PNDS sam w sobie nie jest niebezpieczny, ale niesie ze sobą ryzyko rozwijania się zakażeń bakteryjnych i inne powikłania, dlatego warto wyleczyć go jak najszybciej.

Katar spływający po tylnej ścianie gardła u dziecka – co może być przyczyną?

Nieżyt nosa objawiający się spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła to jeden z istotnych symptomów, których nie można bagatelizować podczas różnego rodzaju infekcji dróg oddechowych. Co go wywołuje?

Zakażenia wirusowe

Najczęściej za problemy górnych dróg oddechowych i infekcje błony śluzowej nosa oraz gardła odpowiadają właśnie wirusy. Poprzez zakażenie drogą kropelkową wirusy dostają się do organizmu dziecka, powodując katar, kaszel i inne nieprzyjemne dolegliwości. To właśnie wirusy powodują zespół objawów, który najczęściej traktujemy jako zwykłe przeziębienie.

Jeśli objawy są lekkie, a katar spływający po tylnej ścianie gardła u dziecka nie powoduje dużego dyskomfortu, często wystarcza terapia objawowa (ibuprofen, paracetamol, tabletki na gardło) i środki, które obkurczają naczynia krwionośne. Dzięki temu dzieciom oddycha się łatwiej, a organizm sam zwalcza przeziębienie z tego rodzaju objawami. Problem zaczyna się wówczas, gdy w trakcie infekcji wirusowej może dojść do nadkażenia bakteryjnego.

Zakażenia bakteryjne

To nie tyle przyczyna, co właśnie ryzyko związane z katarem spływającym po tylnej ścianie gardła u dziecka.

Dlaczego? Im dłużej śluz zalega w drogach oddechowych, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia zakażeń bakteryjnych, które mogą w przyszłości powodować konieczność przeprowadzenia antybiotykoterapii.

Dlatego warto reagować szybko i sprawnie, nie czekać, aż przeziębienie przejdzie samo, ponieważ może przerodzić się w dużo większy problem.

Alergiczny nieżyt nosa

Czy wiedziałeś, że alergiczny nieżyt nosa może być przyczyną nawet 70% wszystkich nieinfekcyjnych rodzajów nieżytu nosa? Dlatego zawsze kiedy widzisz u swojego dziecka przewlekły katar, który objawia się m.in.

spływaniem po gardle, rozważ, czy przyczyną nie jest właśnie alergia i udaj się do alergologa. Pamiętaj, że jeśli maluch ma uczulenie np.

na trawy czy bylicę, reakcje alergicznie przyjmują także formy krzyżowe, czyli mogą występować w zetknięciu z produktami pozornie niezwiązanymi z pyleniem.

A może to zapalenie zatok?

Kiedy wydzielina z zatok spływa do gardła, możemy mówić o objawie zapalenia zatok, dlatego warto mieć na uwadze także inne symptomy u dziecka, które mogą taką diagnozę potwierdzić lub obalić. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule „Katar zatokowy – jak wygląda i ile trwa?”, dlatego tutaj przedstawimy tylko najczęstsze objawy zapalenia zatok, by ułatwić diagnozę:

 • uczucie zatkania, rozpierania wewnątrz nosa;
 • ból głowy i twarzy (okolic czoła i policzków), szczególnie podczas ruchu i schylania się;
 • trudności z wydobyciem wydzieliny z noska dziecka;
 • spływający katar i jego objawy, czyli podrażnienie gardła, drapanie w krtani, kaszel, chrypka.

Spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła

Spływająca wydzielina do gardła – leczenie

Leczenie zależy tutaj w głównej mierze od rozpoznania przyczyny.

Gdy wydzielina z zatok spływa do gardła, ale zapalenie zatok jest wywołane przez wirusy, najczęściej ustąpi samo po 3–4 dniach, ale jeśli przyczyną są bakterie, konieczna może być antybiotykoterapia.

Dlatego właśnie zalecamy wizytę u pediatry dla jak najlepszego rozpoznania sytuacji – samodzielna, domowa diagnoza może okazać się niewystarczająca.

Co jednak możesz zrobić dla malucha? Podejmij działania mające na celu upłynnienie i wydobycie zalegającej wydzieliny. Dowiedz się, jak przeprowadzać inhalację oraz jak odciągać katar, a z pewnością ulżysz dziecku i przyspieszysz leczenie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*