Rehabilitacja Uroginekologiczna Co To Jest?

Rehabilitacja uroginekologiczna zajmuje się terapią dysfunkcji w obrębie miednicy mniejszej. Narządy miednicy, takie jak cewka moczowa, pęcherz moczowy, pochwa, macica z jajnikami czy odbyt z odbytnicą są stabilnie utrzymywane na swoich miejscach. Dzięki mięśniom dna miednicy oraz powięziom narządy te spoczywają niczym na hamaku.
Rehabilitacja uroginekologiczna koncentruje się na profilaktyce oraz leczeniu dysfunkcji w obrębie miednicy i dolnych dróg moczowych zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zabiegi mają na celu eliminację problemów związanych między innymi z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów rodnych oraz zaburzeniami proktologicznymi.

Co robi fizjoterapeuta urologiczny?

Fizjoterapia uroginekologiczna polega przede wszystkim na przywróceniu równowagi mięśniowo-powięziowej, prawidłowej funkcji narządów w obszarze miednicy mniejszej, oczywiście w odniesieniu do całego ciała.

Co leczy fizjoterapia Uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje leczenie oraz profilaktykę z zakresu:

 • nietrzymania moczu.
 • naglącego parcia na pęcherz.
 • bólów miednicy.
 • obniżenia lub wypadania narządów miednicy mniejszej oraz innych dolegliwości związanych z mięśniami dna miednicy (np.
 • rozejścia mięśni prostych brzucha.
 • rozejścia spojenia łonowego.
 • Czym się zajmuje Uroginekolog?

  Uroginekolog – specjalista od diagnostyki i leczenia chorób układu moczowo-płciowego u kobiet.

  Co sprawdza fizjoterapeuta Uroginekologiczny?

  Fizjoterapeuta uroginekologiczny analizuje postawę przyszłej mamy, sprawdza w jaki sposób układają się krzywizny kręgosłupa i czy nie przechodzą w typową ciążową lordozę. Korekta postawy i nauka odpowiednich ćwiczeń niweluje dolegliwości bólowe.

  Jak bada fizjoterapeuta Uroginekologiczny?

  Fizjoterapeuta uroginekologiczny wykonuje badanie mięśni dna miednicy nie tylko przez powłoki zewnętrzne, ale także bada przez pochwę (per vaginam), jak i odbyt (per rectum).

  Czy fizjoterapeuta to doktor?

  Fizjoterapeuta – samodzielny zawód medyczny, absolwent 4-letnich podyplomowych studiów specjalizacyjnych (specjalista fizjoterapii), studiów magisterskich lub licencjackich o kierunku rehabilitacja ruchowa lub fizjoterapia (różnice w kompetencjach).

  Czy fizjoterapeuta Uroginekologiczny bada ginekologicznie?

  „Oba robi się przez pochwę, jednak fizjoterapeuta ocenia funkcję mięśni. Nie używa wziernika jak ginekolog, badanie jest palpacyjne, czyli palcem/palcami, a pacjent leży na kozetce, a nie na fotelu ginekologicznym.

  Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Grzybicy Pochwy?

  Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty Uroginekologicznego w ciąży?

  Fizjoterapeuta ocenia, jak podczas oddychania poruszają się żebra i mostek oraz jak pracuje przepona. W kolejnym kroku bada palpacyjnie jamę brzuszną oraz ocenia mięśnie brzucha i aktywność kresy białej (miejsce styku mięśni prostych brzucha). W końcu przychodzi czas na badanie mięśni dna miednicy.

  O co pyta fizjoterapeuta?

  Pyta o zgłaszaną dolegliwość, jej lokalizację, charakter oraz przebieg – co nasila, a co łagodzi objawy. Fizjoterapeuta spyta również o choroby towarzyszące oraz o wcześniejszą historię medyczną Pacjenta, czy w przeszłości wystąpiły jakieś urazy, choroby, operacje itd.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *