Przerost prostaty – objawy

Powiększona prostata – co zrobić w przypadku łagodnego rozrostu gruczołu krokowego?

SPIS TREŚCI:

█ Co to jest prostata (stercz)?

Gruczoł krokowy, stercz, prostata to część narządów płciowych u mężczyzn. Prostata jest ulokowana poniżej pęcherza moczowego, a cewka moczowa przebiega dokładnie przez jej środek.

Pod względem budowy anatomicznej składa się z 2óch płatów, które połączone są węziną, a całość otoczona mocną mięśniową torebką. Rozmiarem stercz przypomina orzech włoski / kasztan jadalny.

Pod względem regulacyjnym gruczoł krokowy jest hormonozależny od męskiego hormonu, czyli testosteronu produkowanego przez jądra.

Ze względu na położenie prostaty (jako części męskiego układu płciowego) zmiany w jej obrębie są powodem zaburzeń nietrzymania moczu, problemów z mikcją, gdzie strumień moczu staje się wyraźnie osłabiony i przerywany.

► Rola gruczołu krokowego

Podstawową funkcją prostaty jest produkcja płynu (nośnika) dla plemników, który jest składową ejakulatu. Ujście prostaty znajduje się w początkowym odcinku cewki moczowej i do niej uchodzi. Z racji położenia to w tym odcinku dochodzi do istotnego zwężenia i utrudnionego oddawania moczu.

 • Przerost prostaty – objawy
 • Przerost prostaty – objawy
 • Przerost prostaty – objawy
 • Przerost prostaty – objawy

Produkty na problemy z prostatą

► Jak zmienia się prostata w okresie życia mężczyzny?

Fizjologicznie narząd ten zwiększa swoją objętość 2-krotnie zależnie od etapu życia. Pierwszy wzrost prostaty ma miejsce w okresie pokwitania, kolejny zaś po 40. roku życia.

Wzrost ten rozpoczyna się “po czterech dekadach” i jest najbardziej odczuwalny w podeszłym wieku (m.in. już po 50. roku życia).

Na początku objawy kliniczne są praktycznie niezauważalne, ale wraz z rozrostem prostaty (ucisk na cewkę moczową wzrasta) symptomy są bardziej odczuwalne i mogą potwierdzić obecność łagodnego rozrostu stercza.

Statystycznie mniej niż 10% mężczyzn w wieku po 40. r.ż. doświadcza objawów przerostu gruczołu krokowego, z kolei po 60. to 60%, a po 80. jest to ponad 80% panów.

█ Łagodny rozrost gruczołu krokowego

BPH (ang. – benign prostatic hyperplasia), czyli łagodny rozrost gruczołu krokowego to jedna z częściej występujących chorób układu moczowego u mężczyzn po 50. roku życia. Jednak na chorobę tę składają się inne zmiany jak:

 • powiększenie gruczołu korkowego – BPE – benign prostatic enlargement
 • przeszkoda podpęcherzowa -BPO – benign prostatic obstruction
 • objawy ze strony dolnych dróg moczowych – LUTS – lower urinary tract symptoms, które uwzględniają gromadzenie moczu w pęcherzu jak i jego wydalanie z niego.

 • Przerost prostaty – objawy
 • Przerost prostaty – objawy
 • Przerost prostaty – objawy

Tabletki ze składnikami, które wspierają funkcjonowanie prostaty i układu moczowego

█ Przerost prostaty — objawy

Nieprzyjemne dolegliwości związane z oddawaniem moczu (mikcją) u panów związane są ze zwężeniem cewki moczowej (na skutek przyrostu prostaty), ale również niekiedy z dysfunkcją pęcherza moczowego. Po czym poznać problemy z prostatą – czy to tylko ucisk na cewkę moczową? Oddawanie moczu przybiera charakter słabego, przerywanego strumienia moczu.

Mikcji towarzyszą wielokrotne próby siusiania, między którymi występują przerwy. Oprócz tego zwężenie cewki moczowej na poziomie prostaty wymaga wydalania moczu pod nieco większym ciśnieniem. Częściowo różnicę tą rekompensuje bardziej kurczący się pęcherz moczowy, któremu również zaczynają towarzyszyć pewne zmiany przerostowe. Są to m.in.

pogrubienie ściany pęcherza, która tym samym staje się bardziej wrażliwa na nawet niewielkie ilości moczu. Co oznacza to w praktyce dla mężczyzny? Ciągłe uczucie konieczności oddawania moczu tzw. parcie naglące. W efekcie tych zmian siła pęcherza spada, dochodzi do zalegania w nim moczu, a niekiedy nawet jego cofania moczowodami do nerek.

Taki ciąg zdarzeń sprzyja infekcji i namnażaniu się bakterii. Oprócz tego może sprzyjać kamieniom w układzie moczowym.

Najczęściej choroby prostaty związane są z wiekiem, najczęściej odczuwalne jako dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych, a także jako problemy z oddawaniem moczu.

POSDUMOWUJĄC

Przerostowi prostaty towarzyszy częstomocz, osłabiony i często przerywany strumień moczu, naglące parcie na pęcherz, przerywany sen i konieczność udania się do łazienki, wydłużony czas potrzebny do opróżnienia pęcherza moczowego.

Oprócz tego dochodzi do problemów jak inkontynencja (występują problemy z utrzymanie moczu – zobacz męskie wkłady anatomiczne na nietrzymanie moczu), a często dochodzi uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza moczowego. Pacjenci z przerostem prostaty powinni pamiętać, że nagłe zatrzymanie moczu, ból podczas jego oddawania to jedne z objawów, gdzie konsultacja medyczna jest potrzebna właściwie na TERAZ.

Niektóre objawy BHP są zbieżne z dolegliwościami raka prostaty.

► Co powoduje przerost prostaty?

Ponieważ prostata jest narządek hormonozależnym to spadek androgenów (męskich hormonów płciowych) odpowiada za jej zmiany po 45. roku życia. Poza tym niezbędnym czynnikiem jest czynność hormonalna jąder. Przykładowo BPH nie występuje u panów, u których przeprowadzono usunięcie jąder przed okresem dojrzałości płciowej oraz procesem starzenia.

► Przerost prostaty a aktywność seksualna

Zmiany w obrębie prostaty rzutują również na aktywność seksualną mężczyzn. To w niej produkowany jest płyn nasienny umożliwiający nawilżenie niezbędne do odbycia stosunku płciowego.

Powiększenie się gruczołu krokowego nie rzutuje wprawdzie na pojawienie się problemów z erekcją. Aczkolwiek poważniejsze zmiany mogą przyczynić się do niemożności utrzymania wzwodu lub problem z jego osiągnięciem.

Dlatego pomocne oprócz środków na prostatę mogą okazać się tabletki na potencję i libido z sildenafilem.

► Objawy raka prostaty i przerostu gruczołu krokowego

W obu przypadkach spora część objawów nakłada się na siebie, co stwarza niejako problem diagnostyczny. Nie u wszystkich pacjentów chorujących na raka prostaty obecna będzie krew w moczu / nasieniu. Istotnym kryterium są testy do wykrywania podwyższonego poziomu antygenu prostaty PSA.

Objawy przerostu to utrudnione oddawanie moczu i konieczność oznaczenia PSA we krwi

█ Leczenie przerostu prostaty

Zależnie od potrzeb stosuje się leczenie chirurgiczne bądź farmakoterapię, która może obejmować produkty bez recepty (leki i suplementy diety), ale również produkty lecznicze na receptę (na zlecenie lekarza urologa). Wśród produktów na receptę (na łagodny przerost prostaty) stosuje się m.in. blokery receptorów alfa-1, gdzie niektóre z nich są stosowane w leczeniu nadciśnienia. Oprócz tego inhibitory 5-reduktazy steroidowej typu II.

Spory odsetek stanowią roślinne preparaty na prostatę. To właśnie nim poświęcimy osobną część artykułu.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie łagodnego rozrostu prostaty? Nie jest to możliwe, ale można skutecznie spowolnić jej przerost jednocześnie umożliwiając łatwiejsze wydalanie moczu.

► Co na problemy z prostatą z apteki bez recepty?

W aptece bez recepty spotkamy się z dwoma typami środków na prostatę. Są nimi leki na receptę oraz liczne suplementy diety, których składniki wspomagają funkcjonowanie prostaty / dróg moczowych. Co znajdziemy w ich składzie? Są to m.in.

zioła na prostatę jak wierzbownica drobnokwiatowa, palma sabałowa (bocznia piłkowana), dynia, śliwa afrykańska (i lek Poldanen). Wśród nieroślinnych składników wymienia się cynk, który wspiera syntezę testosteronu, antyoksydanty jak likopen czy witamina E.

Oprócz tego znajdziemy typowe diuretyczne zioło, którym są liście pokrzywy.

Ziołowe produkty na łagodny przerost prostaty

Asortyment apteki nie ogranicza się jednak tylko do tabletek. Przerostowi prostaty towarzyszy niekiedy nietrzymanie moczu, stąd obecność męskich wkładek na trudne do przewidzenia wycieki moczu.

█ Prostata – badania

Badanie per rectum to jedno z podstawowych działań, jakie powinni podjąć panowie po 50. roku życia, a nawet wcześniej, jeśli tylko obserwują u siebie objawy dyzuryczne.

W czasie tego badania lekarz może stwierdzić ewentualne zmiany w wielkości całego narządu lub wzrostu jednego z płatów prostaty.

Poza tym do dyspozycji lekarza pozostają badania moczu, których celem jest wykluczenie nowotworu prostaty (poprzez oznaczenie antygenu prostaty PSA) i ewentualnych przetrwałych zakażeń związanych z przetrzymywaniem czy cofaniem się moczu.

W ramach badań w kierunku chorób prostaty oznacza się poziom PSA we krwi, a także lekarz przeprowadza badanie per rectum (przed odbyt).

Problemy z prostatą

Przerost prostaty – objawy

Stosunkowo niedawno problemy z prostatą były rzadkością. Nie mówiono o nich, nie pisano, niewielu o nich wiedziało. Kiedy średnia długość życia mężczyzn nie przekraczała 50 lat, problem właściwie nie istniał. Od kiedy medycyna jest na wysokim poziomie, średnia życia wrosła, a mężczyźni są coraz bardziej świadomi swojego ciała, problem przerośniętej prostaty stał się niemalże numerem jeden na liście zagadnień zdrowotnych, o których mężczyzna w sile wieku powinien mieć pojęcie.

Kogo dotyczy problem?

Przerost gruczołu krokowego dotyka niemal całej populacji męskiej, ale tylko u części mężczyzn dochodzi do pojawienia się objawów chorobowych. Każdy mężczyzna 45+ powinien przynajmniej raz w roku odwiedzić lekarza, aby sprawdzić stan swojego zdrowia.

Jeśli pojawią się problemy ze strony układu moczowo-płciowego konieczna jest wizyta u urologa. Pamiętaj, że wczesne wykrycie przerostu prostaty może uratować Ci życie. Zaniedbania w tej dziedzinie mogą prowadzić do raka prostaty.

Na czym polega problem?

Gruczoł krokowy jest standardowo wielkości kasztana, nie boli pod naciskiem, jest sprężysty, a jego powierzchnia jest gładka. Pod wpływem wzrostu ilości komórek gruczołowych prostata zwiększa swoją objętość i zaczyna uciskać cewkę moczową, zwężając jej światło. W wyniku tego zwężenia powstają problemy z oddawaniem moczu.

Tzw. przeszkoda podpęcherzowa powoduje, że pęcherz nie może się całkowicie opróżnić, jego ściana zaczyna chorobowo zmieniać swoją strukturę. Zalegający mocz sprzyja powstawaniu zakażeń układu moczowego czy powstaniu kamieni w pęcherzu, może również dojść do takiego osłabienia mięśni pęcherza, że mocz stale będzie z niego wyciekał.

Najczęstsze objawy przerostu prostaty

 • częstomocz,
 • oddawanie moczu w nocy,
 • gwałtowne parcie na mocz,
 • bolesne oddawanie moczu,
 • zwężenie strumienia oddawanego moczu,
 • przerywany strumień moczu,
 • wykapywanie moczu po zakończeniu mikcji,
 • uczucie pełnego pęcherza po oddaniu moczu,
 • niemożność oddania moczu.

UWAGA – wymienione objawy mogą świadczyć również o wystąpieniu innych chorób – skonsultuj się ze swoim lekarzem, jeśli zauważysz u siebie te objawy.

Diagnozowanie gruczołu prostaty

Diagnozowanie przerostu stercza, czyli gruczołu prostaty, odbywa się według standardów wyznaczonych przez międzynarodowy komitet działający pod patronatem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Badanie powinno obejmować:

 • wywiad lekarski – ocena zaburzeń i ich wpływu na jakość życia,
 • badanie per rectum – ocena wielkości, kształtu, gładkości i konsystencji gruczołu krokowego poprzez badanie palcem przez odbytnicę,
 • badania laboratoryjne – badanie ogólne moczu, biochemia, stężenie swoistego antygenu sterczowego w surowicy itp.,
 • badania uzupełniające, w tym m.in. USG i uroflowmetria.

Leczenie przerostu prostaty

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania zmian:

 1. W przypadku mężczyzn, u których wykryty został łagodny przerost, ale bez żadnych objawów chorobowych zaleca się tzw. „wyczekującą baczną obserwację”. Jest to określenie szeroko pojętej profilaktyki powiązanej z obserwowaniem zachowań gruczołu.

  Należy więc wykonywać raz do roku zlecone badania, zmodyfikować dietę oraz stosować się do innych wskazówek lekarza.

 2. Jeśli łagodny przerost prostaty powoduje wystąpienie objawów ze strony układu moczowego, rozważyć należy zastosowanie terapii farmakologicznej.

  Terapia ta skuteczna jest szczególnie w początkowej fazie choroby, kiedy zaburzenia są stosunkowo niewielkie. Szczegóły tego typu terapii powinien wyjaśnić lekarz prowadzący.

 3. W ok. 10% przypadków przerostu stercza zaleca się zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu przeszkody, spowodowanej przez przerośnięty gruczoł.

Warto pamiętać – łagodny przerost prostaty nie jest nowotworem złośliwym, jednak bagatelizowanie objawów i nie podjęcie leczenia może prowadzić do powstania raka prostaty.

Jak sobie pomóc?

 • Jeśli przekroczyłeś już 45 lat, odwiedź lekarza i zrób badania kontrolne – wiadomość o tym, że jesteś zdrowy będzie świetna, jeśli potrzebne będzie leczenie – masz szanse na krótką i skuteczną terapię.
 • Jeśli zauważyłeś u siebie objawy łagodnego przerostu prostaty, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Pamiętaj, że im szybciej wykryte zostaną zmiany chorobowe, tym łatwiej je będzie wyleczyć.
 • Nietrzymanie moczu u męższczyzn jest bardzo uciążliwą dolegliwością – jeśli dotyczy również Ciebie, zapewnij sobie codzienny komfort i dyskrecję zabezpieczając bieliznę specjalistycznymi wkładkami urologicznymi dla męższczyzn Seni Man.

Przerost prostaty – objawy Seni Man Normal czytaj więcej Przerost prostaty – objawy Seni Man Extra czytaj więcej Przerost prostaty – objawy Seni Man Super czytaj więcej

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Kliknij “Wyrażam zgodę i przechodzę do strony”, żeby zaakceptować politykę wykorzystywania wszystkich plików cookies i podobnych technologii zgodnie z ustawieniami opisanymi w Polityce plików cookies i przejdź bezpośrednio do strony. Jeśli nie chcesz akceptować polityki wykorzystywania wszystkich plików cookies i wolisz zmienić swoje preferencje w tym zakresie, kliknij POLITYKA COOKIES w celu zmiany ustawień dot. plików cookies.

Wyrażam zgodę polityka cookies

Prostata – objawy i leczenie przerostu gruczołu krokowego

Prostata to niewielki gruczoł krokowy (zwany również sterczem) umiejscowiony pod pęcherzem moczowym mężczyzny. Problemy zdrowotne związane z nim wynikają z jego przerostu, a do podstawowych objawów należą trudności w oddawaniu moczu, co związane jest z tym, iż przez środek gruczołu krokowego przebiega cewka moczowa.

Przyczyny powiększenia prostaty

Do powiększenia objętości prostaty prowadzi spadek poziomu męskich hormonów, czyli androgenów (m.in. testosteronu).

Bezpośrednią i naturalną tego przyczyną jest równomierny ubytek męskich hormonów na przestrzeni upływających lat.

Zatem problemy związane z przerostem prostaty są ściśle skojarzone z wiekiem mężczyzny i wraz z jego zaawansowaniem ryzyko ich ujawnienia się zostaje zwielokrotnione.

Przerost prostaty – objawy

Na przerost prostaty po 60 roku życia cierpi już wielu mężczyzn, choć nie w każdym przypadku wiąże się to ze znaczącymi dolegliwościami.

Należy jednak pamiętać, iż przerost gruczołu krokowego może mieć charakter nowotworu złośliwego i z tym wiąże się największe zagrożenie.

Rak ten w Polsce znajduje się na drugiej pozycji wśród nowotworów najczęściej diagnozowanych u mężczyzn.

Przerost prostaty opisać więc można na pewnym kontinuum, od utrudniającego codzienne funkcjonowanie do wymuszającego walkę o życie i związane jest to nie tylko z objawami, ale też charakterem choroby. Należy zaznaczyć, iż łagodny przerost prostaty również jest nowotworem, gdyż cechuje go nieograniczony podział komórek, lecz niezłośliwym.

Jakie są objawy łagodnego przerostu prostaty?

W pierwszym przypadku, do objawów niezłośliwego przerostu stercza należą:

 • opóźnione oddawanie moczu,
 • niewielka moc strumienia moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego po mikcji,
 • związane z powyższym częstsze oddawanie mniejszych partii moczu – również nocne,
 • powtarzająca się nagła potrzeba oddania moczu i wydalenie nieproporcjonalnej do odczucia jego małej ilości – podobnie jest również w odwodnieniu,
 • mimowolne popuszczanie moczu w bieliznę,
 • częste infekcje cewki moczowej i pęcherza,
 • tworzenie się z czasem kamieni w pęcherzu,
 • w sferze seksualnej – obniżenie libido, zaburzenia ejakulacji i erekcji.

Objawy te przypominają również charakterystyczne dla zapalenia pęcherza moczowego, a także, co już zaznaczono, dla odwodnienia organizmu.

Ich najpoważniejszą konsekwencją jest całkowite zablokowanie cewki moczowej, czyli brak możliwości oddania moczu, co ma charakter nagły i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Natomiast najpoważniejszą konsekwencją przerostu stercza jest urosepsa – co oznacza zakażenie całego organizmu na skutek zalegającego w pęcherzu moczu.

Jakie są objawy raka prostaty?

W przypadku złośliwego namnażania się komórek stercza, objawy są następujące:

 • krwiomocz,
 • trudności w oddawaniu moczu (rozpoczęciu, wypróżnieniu pęcherza),
 • częste oddawanie mniejszych ilości moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
 • pieczenie podczas mikcji,
 • bóle w podbrzuszu,
 • popuszczanie moczu,
 • zaburzenia erekcji,
 • bóle w okolicy krocza i lędźwi,
 • obecność krwi w spermie,
 • bóle i krwawienia z odbytu.

Objawy łagodnego i złośliwego przerostu prostaty są do siebie zbliżone, gdyż właściwie jednakowo wpływają na cewkę moczową i oddawanie moczu. Wyraźne jest jednak pojawienie się bóli i krwi w spermie w raku. Częstszy jest również krwiomocz, są to więc główne objawy, które wstępnie mogą pozwolić na zróżnicowanie choroby. Należy jednak wykonać dodatkowe badania.

Jak leczy się nowotwór gruczołu krokowego?

Leczenie zarówno formy łagodnej, jak i złośliwej jest na pewnym etapie podobne. Chodzi oczywiście o skutki jakie przerost gruczołu wywiera na cały układ moczowy. Bazuje ono zwykle na farmakoterapii.

Inaczej jest jednak w przypadku zamknięcia światła cewki moczowej, co skutkuje koniecznością cewnikowania i usunięcia moczu.

Nieodwracalne natomiast są zmiany w miedniczkach nerkowych, spowodowane przez ciśnienie jakie niewydalany mocz przez długi czas na nie wywierał.

Farmakoterapia formy łagodnej przerostu prostaty jest zatem skuteczna w początkowych i średniozaawansowanych stadiach choroby.

Poważne kłopoty pojawiają się wówczas, gdy zwiększa się tolerancja organizmu na przyjmowane leki i przestają one właściwie działać.

Wtedy nie pozostaje nic innego jak chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego, co czyni się również i zawsze w przypadku złośliwego nowotworu.

Skutki farmakologii

Zanim to jednak nastąpi, również w złośliwym przeroście stercza stosuje się farmakoterapię.

Ma ona jednak wiele skutków ubocznych, a do głównego należy brak możliwości współżycia seksualnego, gdyż leki znoszą całkowicie możliwość doznania wzwodu oraz redukują testosteron w stopniu porównywalnym do skutków usunięcia jąder.

Stąd też wielu mężczyzn wybiera mniejsze zło w postaci nie odraczania usunięcia prostaty, co z kolei prowadzi do zachowania możliwości współżycia seksualnego i doznawania orgazmu, lecz wywołuje trwałą bezpłodność – ponieważ prostata produkuje większość płynu nasiennego i po jej wycięciu ejakulacja staje się niemożliwa.

Jak ustrzec się przed nowotworem prostaty?

Wobec powyższego, na pierwszy plan wysuwa się profilaktyka chorób prostaty.

Jednym z mitów jest związek rozwoju choroby ze współżyciem seksualnym. Nie dowiedziono takiej relacji w urologii pomimo tego, iż niektórzy seksuolodzy twierdzą, iż częste współżycie może mieć charakter zapobiegawczy.

Związane miałoby to być z pozbywaniem się cynku ze stercza podczas ejakulacji.

Nie istnieją jednak na to twarde dowody i nie można uznać, by częstotliwość współżycia miała jakiś wpływ na przerost gruczołu krokowego – choć całkowity brak współżycia ma tu znaczenie.

Nie ma jednak wątpliwości, że w pewnym stopniu zapobiegać chorobie można. Wiadomo, iż ma ona podłoże genetyczne i jej obecność u członków rodziny zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Wówczas oczywiście należy poważnie traktować badania profilaktyczne, gdyż choroba wykryta we wczesnym etapie zazwyczaj nie zagraża zdrowiu i życiu.

Czynniki zwiększające ryzyko

Wśród innych czynników zwiększających ryzyko zachorowania należy wymienić: otyłość, siedzący tryb życia, brak współżycia seksualnego, stany zapalne układu moczowego, choroby weneryczne, a także czynniki związane ze stylem życia, jak nadużywanie wysokoprocentowego alkoholu, spożywanie ostrych potraw oraz dużych ilości mięsa (tłuszczu).

Podsumowując, na większość czynników ryzyka zachorowania na przerost prostaty każdy mężczyzna może wpływać i je niwelować. Jak w przypadku większości chorób, wystarczy zainteresować się swoim stanem, prowadzić możliwie zdrowy tryb życia, a po 50 roku życia regularnie badać stan gruczołu krokowego u urologa.

Zachęcamy do zapoznania się z następnym artykułem pod tytułem Poradnia urologiczna na cito, poszerzającym nieco wiedzę na temat stanów nagłych w urologii.

Łagodny przerost prostaty – co trzeba o nim wiedzieć?

Przerost prostaty – objawy

Są związane z naturalnymi procesami starzenia organizmu. W zdecydowanej większości przypadków łagodny przerost prostaty można leczyć farmakologicznie. U niektórych pacjentów konieczne jednak bywają operacje – specjalizujemy się w nich w naszym Szpitalu Mazovia.

Prostata (gruczoł krokowy, stercz) jest narządem umiejscowionym pod pęcherzem moczowym. Jego funkcją jest produkowanie płynu, w którym pływają plemniki. U dorosłego mężczyzny prawidłowa objętość prostaty wynosi około 20 cm3. Jednak już po 45.

roku życia u sporej grupy panów może dochodzić do procesu określanego powszechnie łagodnym przerostem prostaty.

W obrębie prostaty ma wówczas miejsce jego przerost gruczołowy, czyli tworzenie się gruczolaka, który spycha właściwą prostatę na zewnątrz i uciska cewkę moczową, powodując przykre dolegliwości.

Warto pamiętać, że przerost prostaty nie oznacza od razu bardzo poważnej choroby z nowotworami włącznie – w zdecydowanej większości przypadków są to zmiany o charakterze łagodnym.

Ich dokładne przyczyny nie zostały jak dotąd wyjaśnione.

Przypuszcza się, że łagodny przerost prostaty jest jednym z objawów starzenia, znane są również związki tego procesu ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmach mężczyzn po 45.-50. roku życia.

Łagodny przerost prostaty – objawy

Objawy łagodnego przerostu prostaty występujące u większości mężczyzn to:

 • potrzeba częstego oddawania moczu (tzw. częstomocz),
 • nokturia, czyli potrzeba oddawania moczu w nocy, która wybudza ze snu,
 • parcia naglące z możliwymi epizodami nietrzymania moczu,
 • trudności z powstrzymaniem mikcji,
 • oczekiwanie na wypływ moczu pomimo odczuwanej potrzeby jego oddania,
 • ból i dyskomfort w czasie mikcji,
 • zwężenie strumienia moczu,
 • przerywany strumień moczu,
 • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po mikcji.

Diagnostyka łagodnego przerostu prostaty

Diagnostyką łagodnego przerostu prostaty zajmuje się urolog – zaleca się, by panowie po 45.-50. roku życia regularnie zgłaszali się do lekarza tej specjalności w celach profilaktycznych.

Wizyta rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, a wstępną diagnozę urolog może postawić już po prostym badaniu gruczołu krokowego per rectum, czyli przez odbyt. Oczywiście wymaga ona potwierdzenia m.in.

w badaniach laboratoryjnych (antygen sterczowy PSA, mocznik, kreatynina, posiew moczu, badanie ogólne moczu), obrazowych oraz czynnościowych. W szpitalu Mazovia oferujemy pełną diagnostykę w kierunku łagodnego przerostu prostaty, obejmującą:

 • analizy laboratoryjne,
 • obrazowe badania TAUS (USG przez powłoki brzuszne) i TRUS (USG przezodbytnicze),
 • przepływ cewkowy,
 • badanie urodynamiczne.

Jak leczy się łagodny przerost prostaty?

W zdecydowanej większości przypadków łagodny przerost prostaty można skutecznie leczyć zachowawczo, stosując odpowiednie leki. Są to m.in.

środki rozkurczające mięśnie i zmniejszające opór w obrębie pęcherza i cewki moczowej, zmniejszające objętość stercza, zwiększające przepływ cewkowy czy zmniejszające objętość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji. Dzięki temu pacjent odzyskuje dobre samopoczucie i jakość życia.

U około 10% pacjentów leczenie zachowawcze nie przynosi jednak oczekiwanych efektów lub w ogóle nie ma możliwości jego stosowania (np. ze względu na interakcje z innymi przyjmowanymi lekami).

Wówczas pojawia się konieczność leczenia zabiegowego, polegającego na usunięciu gruczolaka okołocewkowego. Istnieje wiele metod operacyjnego leczenia łagodnego przerostu prostaty – w Szpitalu Mazovia dobieramy je do indywidualnego przypadku, biorąc pod uwagę m.in.

wiek pacjenta, stopień rozrostu stercza czy wcześniejsze leczenie zabiegowe.

Jakie konkretnie zabiegi wykonujemy w Szpitalu Mazovia? Termoterapia gruczołu krokowego (TUMT) to zabieg przeprowadzany u pacjentów we wczesnej fazie łagodnego przerostu prostaty, wymagający regularnego powtarzania.

Bardzo często wykonywane są zabiegi TURP i TURPiS, czyli przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego z zastosowaniem prądu bipolarnego – można nimi leczyć łagodny przerost prostaty aż do 100 cm3.

Naszą specjalnością są zabiegi TULEP z wykorzystaniem lasera tulowego, uważane za „złoty standard” wśród zabiegów przezcewkowych. Pozwalają one na ograniczenie krwawienia okołozabiegowego, krótszą hospitalizację i szybszy powrót do pełni zdrowia.

W Szpitalu Mazovia wykonujemy również operacje bardzo rozrośniętych gruczołów razem z usunięciem kamieni z pęcherza. W najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym zabiegach nasi specjaliści stosują robota chirurgicznego Da Vinci, dzięki któremu operacje są mniej inwazyjne dla pacjenta.

Łagodny przerost prostaty można skutecznie leczyć i dzięki temu pozbyć się przykrych dolegliwości! W Szpitalu Mazovia zapewniamy dostęp do kompleksowej diagnostyki, opiekę doświadczonych specjalistów oraz najnowocześniejsze metody leczenia. Skontaktuj się z nami i zapytaj o szczegóły -> https://szpitalmazovia.pl/kontakt/.

Jak rozpoznać rozrost prostaty | SCM Clinic Kraków

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd męski o kształcie i wielkości zbliżonej do orzecha włoskiego. Otacza on cewkę moczową i umiejscowiony jest pod pęcherzem. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy. Po 45 roku życia następuje rozrost stercza, przez co u wielu mężczyzn pojawiają się pierwsze problemy fizjologiczne. Jak rozpoznać problem?

Łagodny przypadek

Występuje u większości mężczyzn między 45 a 50 rokiem życia. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy, którymi są problemy z oddawaniem moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza. Dokładne przyczyny rozrostu stercza nie są do końca ustalone. Pewne jest jednak, że kluczowym czynnikiem takiego stanu jest testosteron.

Około 50% mężczyzn w wieku 75 lat cierpi na dokuczliwe objawy, który często prowadzi do zatrzymania moczu w organizmie, co stanowi zagrożenie nawet dla życia. Najczęściej występuje powiększenie pęcherza i ból, który z czasem ustępuje.

Natomiast w przypadku częściowego zatrzymania moczu, również w nerkach, dochodzi do nefropatii zaporowej i zakażenia układu moczowego w wyniku nadmiaru bakterii.

Jakie rozpoznać objawy?

Powiększona prostata powoduje utrudniony przepływ moczu przez cewkę moczową wskutek jej zwężenia. Do najczęściej występujących objawów należą:

 • długie oddawanie moczu spowodowane słabym strumieniem 
 • pod koniec wypróżniania pęcherza strumień zanika i mocz oddawany jest w postaci kropel
 • przewlekłe uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza i parcie
 • problemy z utrzymaniem moczu

W początkowej fazie rozrostu prostaty objawy nie są zbyt mocno odczuwalne natomiast nieleczone schorzenie z czasem może doprowadzić do zatrucia organizmu. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego jeżeli zaczniemy odczuwać pierwsze symptomy rozrostu stercza, to powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć leczenie. 

Diagnoza przerostu prostaty

Pierwszym etapem jest wywiad z pacjentem, na podstawie którego lekarz wysuwa podejrzenie. Wielkość gruczołu ocenia za pomocą palca wprowadzonego do odbytnicy.

Badania laboratoryjne polegają na ogólnej analizie moczu oraz sprawdzeniu stężenia antygenu sterczowego w krwi, tzw. PSA. Kolejnym badaniem jest USG wykonywane przy pełnym pęcherzu.

W razie potrzeby urolog może zlecić dodatkowe badania w celu oceny stanu gruczołu krokowego, t.j.: badanie urodynamiczne lub cystoskopia. 

Rozrost prostaty to przypadłość, której nie wolno lekceważyć. W razie wystąpienia pierwszych objawów powinniśmy jak najszybciej udać się do urologa, aby postawił diagnozę i rozpoczął odpowiednie leczenie. Natomiast w przypadku całkowitego zatrzymania moczu, musimy jak najszybciej udać się na SOR, aby nie dopuścić do zatrucia organizmu.

Mały gruczoł, duży męski problem

20 września Europejski Dzień Prostaty. Prostata to mały gruczoł w miednicy, występujący tylko u mężczyzn. Jej prawidłowa wielkość to 4 x 3,5 x 3,5 cm. Znajduje się między penisem a pęcherzem i otacza cewkę moczową.

Główną funkcją prostaty jest wytwarzanie gęstego, białego płynu, który po zmieszaniu z plemnikami wytwarzanymi przez jądra tworzy nasienie.

Łagodny przerost prostaty

Łagodny przerost prostaty to termin medyczny opisujący stan, który może wpływać na oddawanie moczu. Problem występuje często u mężczyzn w wieku powyżej 50 lat. To nie jest rak i zwykle nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Objawy łagodnego przerostu prostaty

Jeśli gruczoł krokowy zostanie powiększony, może wywierać nacisk na pęcherz i cewkę moczową – czyli rurkę, przez którą przechodzi mocz. Może to powodować:  

 • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu
 • częstą potrzebę oddawania moczu
 • trudności z całkowitym opróżnieniem pęcherza.

U niektórych mężczyzn objawy są łagodne i nie wymagają leczenia. U innych mogą być bardzo kłopotliwe.

Przyczyny łagodnego przerostu prostaty

Przyczyna przerostu prostaty jest nieznana, ale uważa się, że jest ona związana ze zmianami hormonalnymi w miarę starzenia się mężczyzny.

Diagnozowanie łagodnego przerostu prostaty

Lekarz wypyta Cię o objawy.

Konieczne będzie bezpośrednie badanie prostaty przez lekarza. Badanie to wykonuje się ręcznie, sprawdzając przez odbyt (per rectum) wielkość, kształt, symetrię i konsystencję gruczołu.

Być może dostaniesz skierowanie na USG i sprawdzenie poziomu antygenu sterczowego (PSA) we krwi. Mężczyźni powyżej 50. roku życia mogą poprosić lekarza rodzinnego o wykonanie testu PSA.

Leczenie łagodnego przerostu prostaty

Leczenie przerostu prostaty będzie zależeć od nasilenia objawów. Jeśli masz łagodne objawy, zwykle nie potrzebujesz natychmiastowego leczenia, ale powinieneś mieć regularne kontrole prostaty.

Prawdopodobnie lekarz zaleci Ci również wprowadzenie zmian w stylu życia, takich jak:

 • picie mniej alkoholu, kofeiny i napojów gazowanych
 • ograniczenie spożycia sztucznych słodzików
 • regularne ćwiczenia
 • picie mniej płynów wieczorem.

W leczeniu umiarkowanych do ciężkich objawów przerostu gruczołu krokowego mogą być zalecane leki zmniejszające rozmiar prostaty i rozluźniające pęcherz.

Chirurgia jest zwykle zalecana tylko w przypadku, kiedy leki nie były skuteczne.

Powikłania łagodnego przerostu prostaty

Łagodny przerost prostaty może czasami prowadzić do powikłań, takich jak:

 • zakażenia dróg moczowych
 • ostre zatrzymanie moczu, czyli
  • nagle nie możesz w ogóle oddać moczu
  • czujesz silny ból w dolnej części brzucha
  • następuje obrzęk pęcherza, który można wyczuć rękami.

Jeśli wystąpi ostre zatrzymanie moczu, natychmiast udaj się do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego (SOR).

Rak prostaty

Rak prostaty zwykle rozwija się powoli, więc przez wiele lat może nie być żadnych oznak.

Objawy raka prostaty

Objawów zazwyczaj nie ma, dopóki prostata nie jest wystarczająco duża, aby powodować problemy z oddawaniem moczu.

Przyczyny raka prostaty

Przyczyny raka prostaty są w dużej mierze nieznane. Ale pewne rzeczy mogą zwiększać ryzyko rozwoju choroby:

 • szanse zachorowania na raka prostaty rosną wraz z wiekiem. większość przypadków rozwija się u mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych
 • mężczyźni, których ojciec lub brat zostali dotknięci rakiem prostaty, sami są nieco bardziej narażeni
 • ostatnie badania sugerują również, że otyłość zwiększa ryzyko raka prostaty.

Badania na raka prostaty

Badania sprawdzające podejrzenie raka prostaty są takie same jak w przypadku przerostu prostaty. Badanie PSA sprawdza poziom antygenów i może pomóc w wykryciu wczesnego raka prostaty. Niestety wynik badania nie pozwoli ustalić z całą pewnością, czy masz raka.  Twój poziom PSA może być również podniesiony przez inne choroby nienowotworowe.

Jeśli masz podwyższony poziom PSA, możesz otrzymać propozycję badania MRI (rezonans magnetyczny) prostaty, aby pomóc lekarzom zdecydować, czy potrzebujesz dalszych badań i leczenia.

Leczenie raka prostaty

Dla wielu mężczyzn z rakiem prostaty leczenie nie jest od razu konieczne. Jeśli rak jest we wczesnym stadium i nie powoduje objawów, lekarz może zasugerować systematyczne monitorowanie stanu zdrowia. Jest to tzw. aktywna obserwacja raka prostaty (Prostate Cancer Active Surveillance).

Wybór najlepszej opcji terapeutycznej zależy od wieku i ogólnego stanu zdrowia.  Niektóre przypadki raka prostaty można całkowicie wyleczyć, jeśli terapia zostanie rozpoczęta we wczesnym stadium.

Zabiegi obejmują:

 • chirurgiczne usunięcie prostaty
 • radioterapię – samodzielnie lub w połączeniu z terapią hormonalną.

Niektóre przypadki są diagnozowane dopiero na późniejszym etapie, gdy rak się rozprzestrzenił. Jeśli są przerzuty na inne części ciała i nie można powstrzymać rozwoju raka analogową terapią hormonalną, leczenie koncentruje się na przedłużeniu życia i złagodzeniu objawów. Służy temu m.in. program lekowy dedykowany pacjentom „odpornym na kastrację raka gruczołu krokowego po przerzutach”.

Wszystkie opcje leczenia wiążą się z ryzykiem wystąpienia poważnych skutków ubocznych, w tym zaburzeń erekcji i objawów ze strony układu moczowego, takich jak potrzeba pilniejszego lub częstszego korzystania z toalety wraz z problemem utrzymania moczu.

Z tego powodu niektórzy mężczyźni decydują się na opóźnienie leczenia, dopóki nie pojawi się ryzyko przerzutów.

Życie z rakiem prostaty

Ponieważ rak prostaty zwykle postępuje bardzo wolno, możesz żyć przez dziesięciolecia bez objawów i bez konieczności leczenia. Niemniej jednak może to wpłynąć na jakość Twojego życia. Oprócz możliwych skutków ubocznych leczenia rozpoznanie raka prostaty może, co zrozumiałe, wywołać niepokój lub przygnębienie.

Rozmowa o chorobie z rodziną, przyjaciółmi, lekarzem rodzinnym, lekarzem urologiem, onkologiem, fizjoterapeutą urologicznym oraz innymi mężczyznami z rakiem prostaty może okazać się korzystna.

Gdzie szukać wsparcia

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*