Pokrzywka – co ją wywołuje?

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2021

Pokrzywka może pojawić się niespodziewanie, pod wpływem konkretnego czynnika lub całkowicie z nieznanej przyczyny.

Jeżeli znamy jej powody i jesteśmy w stanie je wyeliminować, najczęściej znika w ciągu 24 godzin.

Pomimo że nie każda pokrzywka ma podłoże alergiczne, terapia przebiega podobnie jak leczenie alergii i w większości przypadków można to zrobić za pomocą leków dostępnych bez recepty.

Pokrzywka – co ją wywołuje?Pokrzywka może pojawić się niespodziewanie, najczęściej jako odczyn alergiczny. Dlatego leczenie jej nie odbiega od typowej terapii alergii. (fot. Shutterstock)

Pokrzywka wg definicji  EAACl/GA2LEN/EDF/WAO (European Academy of Allergy and Clinical Immunology, Global Allergy and Asthma European Network, European Dermatology Forum, World Allergy Organization) z 2013 r. jest dermatozą charakteryzującą się występowaniem bąbla pokrzywkowego i/lub obrzęku naczynioruchowego.

Jeżeli objawy utrzymują się przez co najmniej 6 tygodni, wówczas można mówić o pokrzywce przewlekłej.

Dzieli się ją na przewlekłą pokrzywkę spontaniczną (CSU), w której brak jest czynnika indukującego i nie jest znana jej przyczyna, oraz na przewlekłą pokrzywkę indukowaną, gdzie obecny jest czynnik indukujący [1] (czytaj także: Alergia — gdzie należy szukać jej źródła?).

Przyczyny pokrzywki

Alergia

 • leki (np. antybiotyki, najczęściej pochodne penicyliny; niesteroidowe leki przeciwzapalne);
 • pyłki roślin (najczęściej sezonowo);
 • sierść zwierząt domowych;
 • żywność (np. orzechy, mleko, jajka, owoce morza);
 • lateks (np. rękawiczki lateksowe);
 • środki chemiczne (np. proszek do prania);
 • jady owadów [2] (czytaj także: Alergia, nietolerancja, nadwrażliwość — czym się różnią?).

Infekcje

 • bakteryjne;
 • grzybicze;
 • wirusowe (np. WZW, HIV);
 • pasożytnicze [2].

Inne

 • choroby tarczycy (częsta obecność przeciwciał przeciwtarczycowych u osób cierpiących na pokrzywkę przewlekłą);
 • choroby autoimmunologiczne (np. pokrzywka naczyniowa w przebiegu tocznia układowego);
 • czynniki fizyczne (np. promieniowanie słoneczne, ciepło, zimno, zadrapanie skóry) [2].

Rodzaje pokrzywki

 • idiopatyczna (samoistna) — nieznana przyczyna pojawienia się, może jej towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy;
 • cholinergiczna — spowodowana wzrostem temperatury ciała (np. po wysiłku), charakteryzuje wystąpieniem po ok. 20 minutach grudek o średnicy 1-4 mm;
 • polekowa — może być alergiczna (nadwrażliwość na przyjętą substancję) lub niealergiczna (np. niesteroidowe leki przeciwzapalne zaostrzają objawy pokrzywki idiopatycznej);
 • kontaktowa — bezpośredni kontakt z czynnikiem wywołującym np. lateksem, sierścią zwierząt;
 • pokarmowa — najczęściej po spożyciu pokarmów np. orzechów, skorupiaków, jajek, mleka;
 • fizyczna — pod wpływem czynników fizycznych (np. promieniowanie UV, ucisk skóry, wibracji) [2].

Jak prawidłowo rozpoznać pokrzywkę?

Zmiany skórne występujące podczas pokrzywki charakteryzują się dużą zmiennością i dynamiką. Może to być kilka drobnych wykwitów ograniczonych do małego fragmentu skóry albo uogólnione zajęcie skóry.

Najczęściej wysypka pojawia się w postaci bąbli o średnicy od kilku milimetrów do nawet 8-15 cm występujących na zaczerwienionej skórze (bąbel pokrzywkowy). Są one wyniosłe ponad powierzchnię skóry, swędzące i mają barwę różową lub porcelanowobiałą. Można zaobserwować ich ciągłą wymianę — pojawiają się i znikają.

Temu procesowi najczęściej towarzyszy silny świąd, a u ok. połowy pacjentów obserwuje się obrzęk tkanki podskórnej (tzw. obrzęk Quinckiego — obrzęk naczynioruchowy). Obrzęk naczynioruchowy charakteryzuje się nagłym, bolącym obrzękiem tkanki podskórnej lub skóry właściwej. Najczęściej pojawia się w obszarze twarzy, oczu i ust.

Z reguły jest niesymetryczny i dobrze odgraniczony. Ostra postać pokrzywki trwa najczęściej od kilku godzin do nawet kilku dni (przewlekła ponad 6 tygodni) [1,3-4].

Diagnostyka

W przypadku wystąpienia bąbli pokrzywkowych lub obrzęku naczynioruchowego najczęściej zaleca się wywiad lekarski oraz badanie fizykalne, a w razie potrzeby test prowokacyjny. Lekarz może zalecić unikanie określonych leków (np. NLPZ), trzytygodniową dietę pozbawioną pseudoalergenów i wykonanie badań:

 • morfologia krwi;
 • odczyn Biernackiego (OB);
 • białko C-reaktywne (CRP).

W przypadku niejednoznacznych wyników więcej odpowiedzi może dać wykonanie następujących badań:

 • testy na obecność choroby infekcyjnej (np. Helicobacter pylori);
 • obecność funkcjonalnych przeciwciał;
 • testy skórne (również z surowicą autologiczną);
 • diagnoza pod kątem alergii typu I;
 • badanie tryptazy;
 • biopsja skóry z miejsca zmienionego chorobowo.

Jak leczyć pokrzywkę?

 • jeżeli znana jest przyczyna wystąpienia pokrzywki to najskuteczniejszym i jednocześnie najprostszym sposobem jej leczenia jest unikanie bodźca wywołującego (leczenie niefarmakologiczne);
 • w leczeniu farmakologicznym stosuje się leki przeciwhistaminowe (czytaj także: Leki na alergię — podział i przegląd leków przeciwhistaminowych), najczęściej w wyższych niż normalnie dawkach, dlatego zaleca się, aby leczenie odbywało się pod nadzorem lekarza (najczęściej leki II generacji, ponieważ nie powodują sedacji w przeciwieństwie do leków I generacji, np. Flonidan, Hitaxa, Amertil, Allertec czy Zyrtec);
 • w przypadku nieskuteczności leków przeciwhistaminowych stosuje się doustnie sterydy, glikokortykosteroidy (GKS) np. Encorton czy Predasol, jednakże należy pamiętać, że powodują one wiele działań niepożądanych i dlatego nie powinny być stosowane przewlekle (stosowane w przypadku zaostrzenia objawów);
 • cyklosporyna — leczenie opornych przypadków;
 • antagoniści receptora leukotrienowego (LTRA) np. Monkasta, Milukante czy  Singulair — podobne działanie jak leki przeciwhistaminowe;
 • fototerapia — napromieniowanie promieniami UVA lub UVB przez 1-3 miesiące w połączeniu z lekami przeciwhistaminowymi;
 • omalizumab — humanizowane przeciwciało monoklonalne anty-IgE, spowalnia kaskadę zapalenia alergicznego [3,5].

W jednym z badań wykazano, że przy pomocy standardowych dawek leków przeciwhistaminowych można osiągnąć pełną kontrolę objawów pokrzywki u ok. 50% pacjentów. Podanie wyższych dawek znacząco poprawiało odpowiedź na leczenie. Jednak ok. ¼ chorych cierpi na pokrzywkę oporną na leki przeciwhistaminowe [6].

 1. Zuberbier T, Aberer W, Asero R, Bindslev-Jensen C, Brzoza Z, Canonica GW, Church MK, Ensina LF, Giménez-Arnau A, Godse K, Gonçalo M, Grattan C, Hebert J, Hide M, Kaplan A, i in. (2014) The EAACI/GA(2)LEN/EDF/WAO Guideline for the definition, classification, diagnosis, and management of urticaria: the 2013 revision and update. Allergy 69(7):868–887.
 2. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/alergie/pokrzywka-przyczyny-objawy-i-leczenie-pokrzywki-aa-Z9ro-nB8H-U94u.html (08.04.2021 17:51).
 3. https://www.medonet.pl/magazyny/abc-alergii,pokrzywka—przyczyny–objawy-i-leczenie,artykul,1650500.html (08.04.2021 18:28).
 4. Kaplan AP. (2014) Therapy of chronic urticaria: a simple, modern approach. Ann. Allergy Asthma Immunol.112(5):419–425.
 5. Kuprys-Lipinska I, Kuna P. (2009) Omalizumab, rekombinowane humanizowane monoklonalne przeciwciałoanty-IgE — nowe kierunki badań nad zastosowaniem klinicznym leku. Pneumonol. Alergol. Pol. (77):43–51.
 6. Maurer M, Weller K, Bindslev-Jensen C, Giménez-Arnau A, Bousquet PJ, Bousquet J, Canonica GW, Church MK, Godse KV, Grattan CEH, Greaves MW, Hide M, Kalogeromitros D, Kaplan AP, Saini SS, i in. (2011) Unmet clinical needs in chronic spontaneous urticaria. A GA2LEN task force report. Allergy66(3):317–330.

Możesz sprawdzić naszą bazę leków za pomocą indeksu alfabetycznego.

Pokrzywka – objawy, przyczyny, leczenie

Pokrzywka to dolegliwość skórna. Część z nas doświadcza jej przynajmniej raz w życiu. Jest niegroźna, ale uciążliwa. Może mieć różne przyczyny lub charakter samoistny. Leczy się ją objawowo i przez działania profilaktyczne.

Leia também:  Jakie Objawy Daje Torbiel Na Nerce?

Pokrzywka – co ją wywołuje?

Pokrzywka – jej cechą charakterystyczną jest posiadanie szeregu odmian, różniących się między sobą objawami, przebiegiem, oraz leczeniem. Natomiast posiadają one wspólną cechę – wykwit podstawowy tzn. bąbel, który jest miejscowym obrzękiem skóry właściwej.

Poza naskórnymi bąblami pokrzywkowymi może również pojawić się obrzęk naczynioruchowy1 (ciężka reakcja alergiczna objawiająca się nagłym obrzękiem warg, języka, gardła, twarzy kończyn lub stawów bez świądu i bólu).

W przypadku wystąpienia obrzęku naczynioruchowego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na Oddział Ratunkowy najbliższego szpitala.

Jak wygląda pokrzywka?

Dla pokrzywki charakterystyczne jest nagłe pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych, utrzymujących się zazwyczaj od 1 do 24 godzin. Po tym czasie zmiany te najczęściej ustępują bez pozostawienia śladu.

Zazwyczaj towarzyszy im świąd oraz/lub pieczenie skóry. Ich wielkość oraz kształt bywają różne.

2 Bąble, które towarzyszą pokrzywce nie mają charakterystycznego umiejscowienia, mogą występować w przeróżnych miejscach na ciele.1

Ile trwa pokrzywka i co ją powoduje?

Wyróżnia się wiele odmian pokrzywki, najczęstsza z nich to pokrzywka ostra, która trwa nie dłużej niż 6 tygodni. Zdarza się, że u poniektórych pacjentów zmiany utrzymują się kilka bądź kilkanaście godzin, ale nierzadko pozostają na skórze nawet kilka dni.

Co prawda, pokrzywka ostra może utrzymywać się nawet kilka tygodni, lecz są to wyjątkowo rzadkie przypadki. Pokrzywka przewlekła (idiopatyczna) trwa dłużej niż 6 tygodni bywa, że trwa nawet kilka miesięcy. Większość obserwowanych przypadków tej dermatozy ma ostry przebieg.

Zdarza się jednak również, że postać ostra przechodzi w przewlekłą. Pokrzywka może mieć różne przyczyny. Postać ostra rozwija się zazwyczaj na podłożu alergicznym lub w reakcji na bodźce fizyczne.

Postać przewlekła to z kolei zazwyczaj pokrzywka idiopatyczna, której przyczyny są niejasne lub trudne do uchwycenia.1

Czy pokrzywkę się leczy?

Można stosować środki łagodzące jej objawy – choćby swędzenie skóry. Ulgę przynoszą chłodne okłady i niższa temperatura otoczenia. Warto dbać również o to, by (jeśli pokrzywka jest na ciele) nosić luźne, „oddychające” ubrania z delikatnych materiałów, które nie drażnią skóry.

Przy nawracających problemach tego typu, należy zdiagnozować, co je powoduje. Zazwyczaj ma to związek z uczuleniami, dlatego warto namierzyć alergen odpowiedzialny za taką reakcję organizmu. Czasami lekarzowi wystarczy wywiad z pacjentem, niekiedy trzeba jeszcze zrobić testy alergologiczne.

Gdy wiadomo już, co wywołuje taką reakcję, podstawową terapią jest unikanie negatywnego bodźca. Jeżeli nie da się tego z jakichkolwiek powodów zrealizować, należy profilaktycznie zażywać leki przeciwhistaminowe.

3 Na objawy pokrzywki u dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia zaleca się miejscowe zastosowanie leku z substancją czynną octanem hydrokortyzonu (Maxicortan), który poprzez miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz obkurczające naczynia krwionośne skutecznie likwiduje dolegliwość jaką jest pokrzywka. Od niedawna produkt ten w dawce 10 mg/g jest dostępny bez recepty. Nie należy go stosować dłużej niż 7 dni bez konsultacji z lekarzem.

1 Rudzki E., Choroby alergiczne skóry. Postępy Nauk Medycznych, 11/2007, s. 457-465. 2 Czarnecka-Operacz M., Diagnostyka i leczenie pokrzywki. Alergia, 2008, nr 2. 3 Czarnecka-Operacz M., Pokrzywka – aktualne kierunki badań oraz implikacje praktyczne. Alergia, 2011, nr 4.

Pokrzywka – jak ją rozpoznać i leczyć

U kobiet pokrzywka zdarza się nawet dwukrotnie częściej niż u mężczyzn?

Jeśli objawy ustępują przed upływem 6 tygodni od ich pojawienia się, pokrzywka ma charakter ostry, jeśli zmiany utrzymują się dłużej niż 6 tygodni, stwierdza się pokrzywkę przewlekłą.2

Stałe i regularne przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, zgodnie z zaleceniami lekarza, jest najskuteczniejszą metodą tłumienia objawów pokrzywki przewlekłej (niewłaściwe stosowanie leków może sprawić, że utracisz kontrolę nad chorobą!).4

Łagodzi uciążliwe objawy alergii – przez 24 godziny na dobę. Bez uczucia senności!1

Zatkany nos, kichanie i katar? Weź Claritine® Active, która przyniesie ulgę w objawach alergii bez uczucia senności.1

Syrop Claritine® Allergy bez cukru o smaku winogronowym zwalcza objawy alergii u Twojego dziecka przez cały dzień.

*W zalecanych dawkach loratadyna nie wykazuje działania sedatywnego u większości populacji (częstość występowania: 1,2%)

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Pokrzywka u dziecka – co ją wywołuje? Jak poradzić sobie z pokrzywką?

Pokrzywka jest powszechnie występującą chorobą skórną – szacuje się, że u około 20% populacji pojawiają się charakterystyczne bąble na skórze. Swoją nazwę pokrzywa zawdzięcza pokrzywie, a w zasadzie jej działaniu na naszą skórę.

We włoskach parzących pokrzywy obecny jest kwas mrówkowy, a także kwasy żywiczne oraz inne substancje, które na skórę działają drażniąco.

Gdy dochodzi do kontaktu skóry z liśćmi pokrzywy, pojawia się na niej bolesne i bardzo swędzące poparzenie, obrzęk oraz czerwone, wypukłe bąble.

Pokrzywka u dziecka może mieć charakter ostry, jednak zazwyczaj szybko ustępuje i w ciągu kilku minut do kilku godzin nie pozostaje po niej żaden ślad.

ZOBACZ TEŻ: Skąd się biorą i jak zwalczyć zaparcia u niemowlaka?

Rodzaje pokrzywki

Wyróżnia się kilka rodzajów pokrzywki, w zależności od czynnika, który ją wywołał. Najczęściej występuje pokrzywka alergiczna, która jest następstwem kontaktu z alergenem. W przypadku dzieci dominującym powodem występowania pokrzywki są alergie pokarmowe (np. na mleko, jajka, owoce cytrusowe), a także alergie wziewne (np.

na pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, roztocza) lub alergie na jad owadów (np. pszczół, os, mrówek). Pokrzywka może być też następstwem nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego na niektóre leki (np.

niesteroidowe leki przeciwzapalne, antybiotyki) lub substancje zawarte w kosmetykach i środkach piorących (proszkach, płynach do prania i płukania tkanin).

Lekarze wyróżniają także pokrzywkę niealergiczną, która może być reakcją na ucisk skóry, promienie UV oraz zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę powietrza, jak również pokrzywkę objawową, będąca symptomem toczącej organizm choroby. Zdarza się też, że pokrzywa występuje bez wyraźnego powodu – mówimy wówczas o pokrzywce idiopatycznej.

ZOBACZ TEŻ: Liszaj u dziecka – jak wygląda i jak go leczyć?

W jaki sposób objawia się pokrzywka?

Pokrzywka u dziecka zazwyczaj pojawia się na skutek kontaktu z drażniącymi czynnikami alergicznymi, fizykalnymi lub toksycznymi.

Leia também:  Jak Zalatwic Przymusowe Leczenie Alkoholikowi?

Wówczas dochodzi do miejscowego rozszerzenia małych naczyń włosowatych skóry, co zwiększa ich przepuszczalność i skutkuje widocznym obrzękiem.

Powstałe wypukłe bąble mogą mieć średnicę od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów, zajmując większą powierzchnię skóry. Otoczone są widocznym zaczerwienieniem, zazwyczaj mocno swędzą, przez co dziecko nie jest w stanie powstrzymać się od drapania.

Swędzące bąble mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. W zdecydowanej większości przypadków objawy te ustępują samoistnie. Jeżeli zmianom skórnym towarzyszą zawroty głowy, nudności i wymioty, trudności z oddychaniem, spadek ciśnienia tętniczego bądź obrzęk naczynioruchowy (obrzmienie skóry i okolicznych tkanek), konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

ZOBACZ TEŻ: Przepuklina pępkowa: objawy. Kiedy operować przepuklinę pępkową?

Co robić w razie wystąpienia pokrzywki u dziecka?

Zazwyczaj pokrzywka u dziecka ustępuje samoistnie i nie wymaga podejmowania leczenia.

Jeżeli objawy są uciążliwe dla malucha, rodzic może zastosować preparaty przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe w postaci kropli doustnych (Fenistil 1mg/ml krople), maści lub żelu (Fenistil 0,1% żel, Foxill), które złagodzą świąd i zmniejszą obrzęk. Dodatkowo na skórę można stosować chłodzące okłady. Dostępność wspomnianych preparatów w aptekach można sprawdzić na KtoMaLek.pl.

Jeżeli pokrzywka ma charakter nawracający, rodzice powinni dokładnie przyjrzeć się aktywności i diecie dziecka, by wykryć i wyeliminować czynnik, który powoduje te nieprzyjemne objawy.

Warto przeanalizować sytuacje, w których wprowadza się do diety nowy produkt lub zmienia np. proszek do prania, który może dziecko uczulać.

Konieczna może się okazać wizyta u alergologa, który wykona rozszerzoną diagnostykę oraz odpowiednie testy alergiczne, które pomogą wskazać, na co dziecko może być uczulone.

ZOBACZ TEŻ: Ciemieniucha u niemowlaka. Jakie są przyczyny i jak sobie poradzić z ciemieniuchą?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Pokrzywka alergiczna – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywką określamy zespół objawów skórnych, obejmujących świąd, ból, występowanie wysypki w postaci białych lub czerwonych płaskich bąbli, otoczonych zaczerwienioną skórą. Zmiany te są bardzo podobne do tych, które wywołuje kontakt z pokrzywą, skąd też wywodzi się nazwa objawu.

Pokrzywka alergiczna powstaje w wyniku uwolnienia histaminy z komórek tucznych pod wpływem alergenu, czyli czynnika wywołującego alergię. Histamina wraz z innymi czynnikami powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych (obrzęk, zaczerwienienie), uwrażliwienie nerwów czuciowych (świąd, ból) oraz aktywację komórek układu odpornościowego.

Z tego powodu pokrzywkę leczy się głównielekami przeciwhistaminowymi (przeciwalergicznymi).

Rodzaje pokrzywki

Pokrzywkę możemy podzielić ze względu na długość trwania i czynnik ją wywołujący (pochodzenie pokrzywki).

Jeżeli objawy nie trwają dłużej niż 6 tygodni, mówimy o pokrzywce ostrej, jeżeli dłużej – o przewlekłej.

Większość zmian zanika w ciągu 24 godzin, nie pozostawiając żadnych śladów na skórze. Oprócz pokrzywki na tle alergicznym, możemy wyróżnić także pokrzywkę:

 • fizyczną – wywołaną czynnikiem fizycznym;
 • demograficzną;
 • cieplną;
 • z ucisku;
 • wibracyjną;
 • słoneczną;
 • cholinergiczną;
 • wodną (bardzo rzadka! Chory uczulony jest nawet na własne łzy);
 • kontaktową (pokrzywka powstaje w miejscu kontaktu z alergenem, np. niklem czy chromem);
 • w przebiegu zakażeń wirusowych i pasożytniczych;
 • w przebiegu chorób autoimmunologicznych;
 • samoistną (idiopatyczną).

ZOBACZ TEŻ: Objawy alergii – jak z nimi walczyć?

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak rozpoznać pokrzywkę?

Zmiany na skórze pojawiają się zazwyczaj w ciągu kilku minut, a trwają nie dłużej niż 24 godziny. Oprócz powierzchownych, swędzących bąbli otoczonych rumieniem może pojawić się obrzęk tkanki podskórnej – mówimy wówczas o obrzęku naczynioruchowym.

Same bąble mogą mieć różny kształt i rozmiar, mogą się zlewać i łączyć w większe skupiska.

W zależności od czynnika wywołującego, pokrzywka może pojawić się na różnych częściach ciała – w przypadku czynników fizycznych będą to najczęściej odsłonięte kończyny, natomiast w przypadku alergenów pokrzywka może wystąpić na ciele lub twarzy.

Jak ustalić przyczynę pokrzywki?

W celu określenia czynnika wywołującego pokrzywkę alergiczną powinniśmy udać się na wizytę do lekarza rodzinnego. Na podstawie wywiadu może nas skierować do dermatologa lub alergologa. Odpowiedni specjalista może zlecić wykonanie takich badań jak testy skórne, immunologiczne (z krwi) lub próby prowokacyjne, służące do zdiagnozowania np. nadwrażliwości na salicylany (aspirynę).

ZOBACZ TEŻ: Rodzaje alergii pokarmowych. Jak zdiagnozować i jak leczyć alergie pokarmowe?

Pokrzywka alergiczna – co ją wywołuje?

Pokrzywkę wywołuje kontakt z alergenami. Wśród nich możemy wyróżnić alergeny pokarmowe oraz leki. Najczęściej są to mleko, orzechy, skorupiaki, jaja, soja czy pszenica.

Wśród leków wywołujących pokrzywkę alergiczną wyróżniamy m. in. penicylinę.

Pokrzywka alergiczna nie występuje zbyt często, może także stanowić jeden z objawów wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem zagrożenia życia.

Jeśli czujesz, że jest Ci duszno, gorąco, serce zaczyna bić szybciej i puchną wargi, to może być objaw szoku anafilaktycznego i należy jak najszybciej wezwać pogotowie!

Co z pokrzywką niealergiczną?

Znacznie częściej spotyka sie pokrzywkę niealergiczną (pseudoalergiczną). Różni się od alergicznej tym, że nie angażuje układu odpornościowego (reakcja zależna od przeciwciał IgE). Przebieg choroby jest podobny, więc często określa się ją mianem alergicznej. Mogą ją wywołać:

 • żywność – truskawki, pomidory, homary, bakłażany czy ser;
 • dodatki do żywności – benzoesan sodu, glutaminian sodu, tartrazyna;
 • leki – niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna czy ibuprofen. Należy pamiętać, że dla osób uczulonych na aspirynę najbezpieczniejszym lekiem przeciwgorączkowym jest paracetamol.

ZOBACZ TEŻ: Testy alergiczne – czy są wiarygodne? Czy warto wykonywać testy alergiczne?

Leczenie pokrzywki alergicznej

Lepiej zapobiegać niż leczyć – unikanie kontaktu z alergenem jest najskuteczniejszym sposobem na pokrzywkę. Jeżeli jest to niemożliwe lub pokrzywka już wystąpiła, stosujemy leki przeciwhistaminowe.

Jeżeli pokrzywka występuje sporadycznie i nie mamy objawów ogólnych, takich jak trudności w oddychaniu, obrzęku powiek i ust, złego samopoczucia z zawrotami głowy, możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwhistaminowe z lewocetyryzyną, feksofenadyną czy desloratadyną. Możemy poprosić farmaceutę o dobranie odpowiedniego preparatu – oprócz klasycznych tabletek dostępne są jeszcze krople doustne oraz tabletki rozpadające się w jamie ustnej.

Dodatkowe sposoby

Ponadto możemy zastosować żele z dimetyndenem by złagodzić swędzenie. Skuteczność preparatów z węglanem wapnia, popularnie nazwanym “wapnem na alergię” jest kwestionowana. Pokrzywki nie powinno się również smarować popularnymi kremami z hydrokortyzonem ponieważ taki zabieg nie złagodzi jej objawów.

Leia também:  Jakie Mogą Być Objawy Niedoboru Magnezu W Organizmie?

ZOBACZ TEŻ: Roztocza kurzu domowego – powszechna przyczyna alergii

Pokrzywka alergiczna u dzieci

Objawy występujące u dzieci są takie same jak u dorosłych. Co zrobić, gdy pokrzywka wystąpi u dziecka? Jeśli objawy są łagodne, stosujemy takie samo leczenie jak u dorosłych. Należy pamiętać, że leki bez recepty można stosować dopiero od 2.

roku życia! W przypadku najmłodszych zalecana jest wizyta u lekarza rodzinnego lub pediatry, który dobierze odpowiednie leczenie do obecnego stanu zdrowia.

U starszych dzieci pomocne w uciążliwym świądzie mogą okazać się chłodne okłady lub schłodzone żele o działaniu przeciwalergicznym i przeciwświądowym.

ZOBACZ TEŻ: Alergia na pyłki – jak sobie z nią radzić?

Kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli pokrzywka występuje u nas często, utrzymuje się przez dłuższy czas, obejmuje duże powierzchnie ciała, warto rozważyć wizytę u lekarza rodzinnego. Powinniśmy poradzić się specjalisty także wtedy, gdy zmiany są oporne na leki dostępne bez recepty. 

Niezbędnik alergika – adrenalina

Jeżeli jesteśmy na coś uczuleni i istnieje ryzyko wystąpienia szoku anafilaktycznego, powinniśmy posiadać przy sobie adrenalinę, którą w przypadku wystąpienia szoku anafilaktycznego możemy podać sobie sami lub ktoś z otoczenia może nam w tym pomóc. Te oraz inne kwestie dotyczące pokrzywki alergicznej można skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu.

A wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

ZOBACZ TEŻ: Ukąszenie szerszenia – czy należy się bać? Co zrobić?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Pokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Home / Blog / Pokrzywka – przyczyny, objawy, leczenie

Pokrzywka to powszechna dolegliwość, która dotyka co czwartą osobę. Niepozorna wysypka, a raczej towarzyszący jej świąd potrafi mocno dać się we znaki. Do tego dochodzą jeszcze czerwone bąble, opuchlizna i obrzęk. 

Niestety nie zawsze da się jednoznacznie ustalić, co jest przyczyną pokrzywki, dlatego dobór metody leczenia może stać się problemem. Dowiedz się, jakie czynniki najczęściej doprowadzają do rozwoju pokrzywki.

Z artykułu dowiesz się:

 • jakie są przyczyny pokrzywki,
 • czym objawia się pokrzywka,
 • jakie są rodzaje pokrzywki,
 • jak wygląda diagnostyka pokrzywki,
 • w jaki sposób leczyć pokrzywkę.

Pokrzywka – przyczyny

Pokrzywka może mieć różnorakie podłoże.

Alergie

Jedną z najczęstszych przyczyn pokrzywki jest alergia na:

 • pokarmy lub ich składniki,
 • leki,
 • pyłki roślin,
 • sierść zwierząt,
 • chemikalia,
 • lateks,
 • jad owadów.

Choroby

Pokrzywkę mogą wywoływać także różne choroby, w tym m.in.:

 • choroby infekcyjne wywoływane przez bakterie, grzyby i pasożyty przewodu pokarmowego, jak i zakażenia wirusowe,
 • choroby tarczycy,
 • choroby autoimmunologiczne (np. pokrzywka naczyniowa w przebiegu tocznia układowego).

Bodźce

Wysypka na skórze nazywana pokrzywką może być wynikiem reakcji na bodziec taki jak:

 • zimno,
 • gorąco,
 • ucisk,
 • wibracje,
 • światło UV,
 • potarcie,
 • zadrapanie.

Rodzaje pokrzywki – jakie są?

Biorąc pod uwagę czynniki wywołujące pokrzywkę, możemy podzielić ją na różne typy. Wyróżniamy następujące rodzaje pokrzywki:

 • pokrzywka idiopatyczna (samoistna) – przyczyna jej pojawienia się jest nieznana. Pokrzywka w postaci ostrej trwa krócej niż 6 tygodni, natomiast w przewlekłej utrzymuje się ponad 6 tygodni;
 • pokrzywka polekowa – dzieli się na pokrzywkę alergiczną (uczulenie na daną substancję będącą składnikiem leku) i pokrzywkę niealergiczną (występuje np. po spożyciu leków zaostrzających objawy pokrzywki idopatycznej);
 • pokrzywka cholinergiczna – pojawia się w wyniku wzrostu temperatury ciała wywołanego ogrzaniem ciała w pozycji biernej lub wysiłkiem fizycznym;
 • pokrzywka aspirynowa – reakcja organizmu na aspirynę obecną zarówno w lekach, jak i produktach spożywczych;
 • pokrzywka pokarmowa – bezpośrednią jej przyczyną jest reakcja alergiczna na różnego rodzaju pokarmy lub odpowiedź na produkty wyzwalające histaminę;
 • pokrzywka kontaktowa – pojawia się na skutek zetknięcia się z czynnikiem ją wywołującym;
 • pokrzywka fizyczna – wyróżniamy pokrzywkę: wodną, słoneczną, zimną, dermograficzną (będącą skutkiem tarcia), opóźnionego ucisku i wibracyjną.

Pokrzywka – charakterystyczne objawy

Pokrzywka przybiera postać różowych bąbli i obrzęków, którym towarzyszy uporczywe swędzenie. Zmiany te:

 • mogą zarówno pojawiać się w dowolnym miejscu na ciele i skupiać się w jednym lub kilku miejscach, jak i pokrywać całe ciało;
 • mogą przybierać różny kształt (np. pokrzywka wywołana tarciem bądź zadrapaniem objawia się czerwonymi liniami);
 • krótko utrzymują się w jednym miejscu, zazwyczaj „wędrują” po ciele;
 • bledną pod naciskiem palca;
 • mogą utrzymywać się do 6 tygodni – pokrzywka ostra lub ponad 6 tygodni – pokrzywka przewlekła.

Oprócz zmian na skórze u chorego dodatkowo może wystąpić gorączka, ból stawów, zaburzenia ze strony układu pokarmowego i złe samopoczucie.

Diagnostyka i leczenie pokrzywki – jak wygląda?

W przypadku, gdy zmiany na skórze utrzymują się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z lekarzem. Kluczowe znaczenie podczas wizyty w gabinecie będzie mieć wywiad.

Jeśli mamy podejrzenia względem przyczyny pojawienia się zmian, należy o nich poinformować specjalistę. W zależności od czynnika wywołującego pokrzywkę może pojawić się konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badań.

Jak rozpoznać pokrzywkę? 

Czasem w postawieniu diagnozy oznacza się stężenie immunoglobin IgE i wykonuje testy skórne. Z kolei przy podejrzeniu nadwrażliwości na leki zasadne staje się wykonanie prób śródskórnych.

W przypadku, gdy do powstania zmian na skórze mogła przyczynić się nietolerancja niektórych pokarmów, zaleca się zastosowanie diety eliminacyjnej. Chory przez co najmniej tydzień spożywa wyłącznie wodę mineralną, słabą herbatę, ryż i ziemniaki. Po upływie 7 dni zaczyna stopniowo wprowadzać nowe pokarmy, jednocześnie obserwujać reakcję skóry.

Jeśli lekarz podejrzewa pokrzywkę będącą wynikiem nietolerancji kwasu acetylosalicylowego, doradza pacjentowi dietę opartą na wodzie mineralnej, herbacie, chudym białym serze, ziemniakach, ryżu i mięsie z wyjątkiem drobiu i ryb. Objawy powinny ustąpić w ciągu 7-10 dni od momentu wprowadzenia diety.

Leczenie pokrzywki

Pokrzywkę najczęściej leczy się lekami przeciwhistaminowymi. Można je dostać w aptece bez recepty. Jeśli mimo ich przyjmowania zmiany na skórze nie ustępują, należy udać się do lekarza.

W ciężkim przebiegu pokrzywki wdraża się doustne glikokortykosteroidy, ale stosuje się je krótko, gdyż mogą przynieść negatywne skutki dla organizmu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*