Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

 • Kliniki.pl
 • Operacje i leczenie zatok

Zabieg Kliniki Ceny Pytania Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Charakterystyczny ból głowy, dokuczający głównie przy pochylaniu się, to jeden z pierwszych objawów świadczących o tym, że zatoki przynosowe nie funkcjonują prawidłowo. A raz niedoleczony katar zatokowy może przerodzić się w przewlekły stan zapalny. Po jakie metody warto sięgnąć w walce z chorymi zatokami? Kiedy wystarczą środki farmakologiczne, a w którym momencie ulgę przyniesie już tylko operacja? Na te i inne pytania związane z leczeniem zatok odpowiadamy poniżej.

Zatoki przynosowe to wypełnione powietrzem jamy, znajdujące się wewnątrz kości czaszki. Ich rolą jest m.in. nawilżanie wdychanego powietrza, ochrona mózgoczaszki przed urazami oraz zmniejszenie wagi szkieletu twarzoczaszki.

Człowiek posiada cztery pary zatok:

 • zatoki czołowe
 • zatoki sitowe
 • zatoki szczękowe
 • zatoki klinowe

Wszystkie są połączone z jamą nosową.

Operacje i leczenie zatok – znajdź klinikę Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 32 placówkach wykonujących operacje i leczenie zatok: Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Zapalenie zatok – objawy

Zatoki wyściela błona śluzowa. Gdy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, staje się ona obrzęknięta. To z kolei sprzyja gromadzeniu się wydzieliny w zatokach i blokuje ich ujście do jamy nosowej. Infekcja szybko się rozprzestrzenia, a ze względu na położenie zatok nie jest łatwa do wyleczenia. A niewyleczona dokładnie, lubi nawracać.

Objawy zapalenia zatok to:

 • zatkany nos
 • ból głowy
 • wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła
 • obrzęk tkanek miękkich w okolicy oczu
 • pogorszenie węchu

Charakterystyczny jest również ból u nasady nosa oraz po obu jego stronach, który nasila się podczas pochylania. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych charakteryzuje się podobnymi symptomami, choć o nieco mniejszym natężeniu.

Przyczyny zapalenia zatok

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Funkcją zatok jest produkowanie rzadkiej, wodnistej wydzieliny, która dostając się do jamy nosowej nawilża wdychane powietrze. Podstawowym czynnikiem predestynującym do dolegliwości zatokowych jest zwężenie ujść zatok. Najczęściej jest to problem wrodzony (dotyczy 15% społeczeństwa). Przerośnięte małżowiny nosowe, czy skrzywiona przegroda nosowa dają ten sam efekt dolegliwości. Naturalną reakcją na podrażnienie błony śluzowej jest jej obrzęk. Jeżeli ujścia zatok są zwężone, dochodzi do ich zablokowania i powstania stanu zapalnego.

Zapalenie zatok powstaje najczęściej wskutek zakażenia wirusowego lub bakteryjnego, rzadko grzybiczego. Choroba często rozwija się wskutek niewyleczonej infekcji górnych dróg oddechowych i nawracających przeziębień, ale może również być skutkiem stanu zapalnego dotyczącego zębów, który rozszerzył się na zatoki.

Warto wiedzieć, że problemy z zatokami znacznie częściej dotyczą alergików, astmatyków oraz osób cierpiących z powodu alergicznego nieżytu nosa. Do nawracającego zapalenia zatok przyczyniają się także: skrzywiona przegroda nosowa, przerost małżowin nosowych, migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego.

Jak wyleczyć zatoki?

Z łagodnym zapaleniem zatok można wybrać się do internisty, jednak jeśli choroba będzie nawracać lub się przeciągać, konieczna będzie wizyta u laryngologa. Zapalenie zatok można wyleczyć na kilka sposobów, a metodę leczenia należy dopasować do etapu rozwoju schorzenia oraz jego przyczyny.

Aby ją poznać, konieczna będzie odpowiednia diagnostyka. Oprócz wywiadu z pacjentem lekarz może skierować go na tomografię zatok. Badanie jest w stanie wykazać zmiany zapalne w błonie śluzowej, a także stwierdzić czy problemem są zmiany strukturalne.

Tomografia komputerowa pozwala również ocenić, czy stan zapalny nie zaczął rozszerzać się na okolice zatok, np. oczodoły.

Pamiętaj: Badanie powinno być wykonane po wyleczeniu ostrego stanu zapalnego zatok – najlepiej co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu infekcji.

Innym przeprowadzanym przez laryngologów badaniem jest endoskopia nosa i zatok. Polega ona na wprowadzeniu cienkiego endoskopu zakończonego kamerą, który umożliwia ocenę stanu trudno dostępnych miejsc, np. ujść zatok czy głębszej części przegrody nosowej.

Jeśli podejrzewa się alergiczne tło zapalenia zatok, wskazane jest wykonanie badań potwierdzających alergię, np. testów skórnych.

Jak leczyć zatoki? Sposoby nieinwazyjne

Gdy zaobserwujemy u siebie pierwsze objawy zapalenia zatok, warto jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. W aptece znajdziemy wiele leków na zatoki bez recepty.

Te popularne zawierają wyciągi roślinne o działaniu sekretolitycznym, czyli rozrzedzającym produkowaną w nosie wydzielinę.

Przywrócenie jej właściwej lepkości sprawia, że jest ona lepiej transportowana w układzie oddechowym, co umożliwia bardziej efektywne pozbycie się razem z nią chorobotwórczych drobnoustrojów.

Inny rodzaj leków to tabletki o działaniu przeciwzapalnym i obkurczającym błonę śluzową nosa. Nie należy jednak z nimi przesadzać, a jeśli po trzech dniach objawy zapalenia zatok będą się utrzymywać, trzeba przerwać ich stosowanie i zasięgnąć porady lekarza, który zdecyduje o dalszym sposobie leczenia.

Ważne: Leki na zatoki bez recepty zawsze stosuj zgodnie z informacjami podanymi na ulotce.

Innym, zyskującym popularność sposobem, jest płukanie zatok roztworem chlorku sodu przy użyciu specjalnej butelki. To dobra metoda.

Jeśli infekcja będzie się utrzymywać mimo wdrożenia powyższych sposobów, specjalista może zalecić antybiotykoterapię. Warto wiedzieć, że w przypadku chorych zatok antybiotyki stosuje się minimum 7 dni.

Przy alergicznym nieżycie nosa dodatkowo stosuje się u pacjentów leki antyhistaminowe oraz krople do nosa ze sterydami.

Domowe sposoby na zatoki

W leczeniu zapalenia zatok wspomagająco można zastosować domowe sposoby, spośród których najpopularniejsze są inhalacje na zatoki oraz ich ogrzewanie. Zabiegi te pozwalają zatokom się oczyścić.

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Aby zapobiec rozwojowi choroby lub wspomóc proces leczenia, warto także nawadniać organizm i przebywać w dobrze wywietrzonych pomieszczeniach o odpowiednim poziomie wilgotności.

Tutaj może sprawdzić się nawilżacz powietrza. W przypadku smogu lub zanieczyszczeń miejskich, warto zaopatrzyć się natomiast w oczyszczacz powietrza.

Pył, dym i związki chemiczne uszkadzają bowiem błonę śluzową nosa.

W przypadku alergików należy też ograniczyć kontakt z alergenami.

Zapalenie zatok u dziecka

Zatoki zaczynają rozwijać się jeszcze w życiu płodowym. Jako pierwsza wykształca się zatoka szczękowa. Zatoki klinowe i czołowe osiągają ostateczne wymiary między 15. a 20.

rokiem życia – z tego powodu u dzieci w wieku przedszkolnym diagnozuje się jedynie zapalenie zatok sitowych i szczękowych.

Zapalenie zatok czołowych i klinowych występuje natomiast dopiero u nastolatków.

A zatem jak leczyć zatoki u dziecka? Przede wszystkim u lekarza pediatry. Gdy maluchowi doskwiera jedynie katar, z pewnością poradzimy sobie z tym sami, jednak gdy dołączają do niego objawy typowe dla zapalenia zatok, lepiej zasięgnąć opinii specjalisty. W zależności od podłoża choroby, zastosuje on leki przeciwwirusowe, specjalne leki na zatoki u dzieci bądź antybiotyk.

Czy wiesz, że: Przewlekłe bądź nawracające zapalenie zatok u dziecka może być związane z przerostem trzeciego migdałka, dlatego w takim przypadku warto wybrać się z pociechą do laryngologa.

Zapalenie zatok – jak leczyć, gdy nic nie pomaga?

Gdy małoinwazyjne sposoby nie pomagają, a zapalenie zatok utrzymuje się lub nawraca, specjalista może zalecić pacjentowi kilka różnych rozwiązań.

Płukanie zatok Hydroebriderem

Jednym z nich jest płukanie zatok Hydroebriderem. Urządzenie posiada dwa rodzaje końcówek – jedną do zatok szczękowych, sitowych i klinowych, a drugą do czołowych.

Roztwór soli fizjologicznej, którym płukane są zatoki, jest wyrzucany w postaci sprayu pod ciśnieniem i w tym samym czasie odsysany.

Dzięki temu zabieg jest w stanie usunąć zmiany zapalne z najtrudniej dostępnych zakamarków zatok.

Płukanie zatok metodą Proetza

Nieco innym rozwiązaniem jest płukanie zatok metodą Proetza. Podczas procedury pacjent musi położyć się z wygiętą do tyłu głową. Wówczas lekarz wprowadza do nosa niewielką ilość płynu, w którym znajdują się leki przeciwzapalne oraz bakteriobójcze.

Roztwór jest odsysany przez drugą dziurkę przy pomocy ssaka. Pacjent w czasie zabiegu musi wypowiadać sylaby takie jak “kukuku” – sprawiają one, że podniebienie miękkie napina się, przez co dochodzi do chwilowego oddzielenia jamy nosa od gardła.

Lek nie zostaje wówczas połknięty.

Balonikowanie zatok

Stosunkowo mało popularną metodą jest endoskopowe cewnikowanie zatok, nazywane także balonikowaniem zatok. Podczas zabiegu do zatok wprowadza się niewielki cewnik ze specjalnym balonikiem medycznym. Następnie napełnia się go płynem na zaledwie kilka sekund. Powstające w ten sposób wysokie ciśnienie sprawia, że zatoki stają się udrożnione, jednocześnie nie uszkadzając błony śluzowej.

Operacja zatok

Zdarza się, że jedynym sposobem na uwolnienie się od przewlekłych bądź nawracających, ostrych stanów zapalnych zatok, jest przeprowadzenie operacji.

Funkcjonalna endoskopowa operacja zatok FESS / FEOZ

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Najbardziej nowoczesną metodą jest obecnie tak zwana funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (FEOZ). W jej przebiegu zmiany chorobowe usuwa się przy użyciu specjalnych mikronarzędzi. Dodatkowo w ten sposób możliwe jest również poszerzenie naturalnych ujść zatok. Zabieg trwa od 45 minut do dwóch godzin i jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Leia também:  Jak Długo Trwa Leczenie Po Udarze Mózgu?

Korekcja krzywej przegrody nosowej

Jeśli przyczyną przewlekłego zapalenia zatok jest znaczne skrzywienie przegrody nosowej (wrodzone lub spowodowane np. urazem), wówczas zaleca się przeprowadzenie zabiegu zwanego septoplastyką.

Tego rodzaju operację można przeprowadzić techniką klasyczną lub endoskopową. Dodatkowo możliwe jest także skorygowanie kształtu czubka nosa – taką operację nazywa się wówczas totalną korekcją nosa.

Usuwanie polipów nosa

Przewlekły, nieleczony stan zapalny zatok może przyczynić się do powstania tak zwanych polipów nosa.

Jeśli leczenie preparatami ze sterydami oraz antybiotykoterapia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, jedyną metodą leczenia tej przypadłości staje się operacja.

 Usuwanie polipów nosa można przeprowadzić endoskopowo (wspomnianą wcześniej metodą FEOZ) lub laserowo. Takie techniki minimalizują ryzyko rozwoju ewentualnych powikłań.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o leczenie i operacje zatok

 • Ból zatok jest sygnałem, że zatoki nie działają prawidłowo. Doraźnie można zatem sięgnąć po dostępne w aptekach leki przeciwbólowe (np. z dodatkiem substancji działającej na śluzówkę obkurczająco), jednak jeśli dolegliwości nie będą ustępować, trzeba będzie wybrać się do lekarza.
 • W pierwszej kolejności należy wspomnieć o stylu życia. Noszenie czapki jesienią i zimą, nawadnianie się i oddychanie czystym, nawilżonym powietrzem to doskonałe działania profilaktyczne. W przypadku infekcji sprawdzić mogą się także domowe sposoby, takie jak inhalacje zatok czy przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. Jeśli to nie pomoże, należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje pacjenta i wówczas zaleci mu najlepsze dla niego działanie.
 • W pierwszym etapie choroby warto sięgnąć po preparaty działające przeciwzapalnie i obkurczające śluzówkę nosa i zatok. Jeśli nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, wówczas konieczna może okazać się antybiotykoterapia. W walce z zapaleniem zatok pomogą także metody wspomagające: płukanie, inhalacje czy ogrzewanie zatok.
 • W aptece znajdziemy wiele preparatów na zatoki bez recepty. Wśród nich ziołowe tabletki o działaniu rozrzedzającym zalegającą w zatokach wydzielinę, jak również leki przeciwzapalne czy obkurczające błonę śluzową nosa. Dostępne są również specjalne zestawy do płukania zatok, które cechują się wysoką skutecznością, jeśli korzysta się z nich regularnie.
 • W aptece znajdziemy wiele preparatów na zatoki bez recepty. Wśród nich ziołowe tabletki o działaniu rozrzedzającym zalegającą w zatokach wydzielinę, jak również leki przeciwzapalne czy obkurczające błonę śluzową nosa. Dostępne są również specjalne zestawy do płukania zatok, które cechują się wysoką skutecznością, jeśli korzysta się z nich regularnie.
 • Zapalenie zatok u dziecka najlepiej leczyć zgodnie z wytycznymi lekarza pediatry. Szybko wdrożona terapia zapobiegnie bakteryjnemu zakażeniu i sprawi, że maluch szybko wyzdrowieje. Lekarz może dodatkowo skierować małego pacjenta także na dodatkowe badania, które wskażą na przyczynę choroby, np. tomografię zatok czy alergiczne testy skórne.

Leczenie i operacje zatok – opinie pacjentów

Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na operacje zatok. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Operacja nie była łatwa, ponieważ trzeba było nie tylko endoskopowo dostać się do zatok, ale też ciąć podwargowo. Udało się przeprowadzić ją najmniej inwazyjnie i bezboleśnie. Jestem właśnie miesiąc po i ulga jest niesamowita. Jeśli macie problemy z zatokami to nie zwlekajcie nie warto się męczyć 🙂

W 100% zadowolony. Polecam.  

Zabieg przebiegł bez komplikacji. Wszystko się ładnie goi. Pozbyłem się problemu z zapchaną / niedrożn “dziurką nosa”, co jest sporym udogodnieniem w życiu.

Zabieg przebiegł szybko i efekty już są widoczne. Czas rekonwalescencji jest szybszy niż sądziłam. Praktycznie, po wyjęciu setonow z przegrody nie ma żadnych śladów po zabiegu (krwiaki etc.)

Bardzo profesjonalnie, polecam.  

Operacja przebiegła bardzo pomyślnie. Jestem w pełni zadowolony.

Bardzo dobrze wydane pieniądze  

Zabieg całkowicie bezbolesny. Zero bólu po operacji mimo braku środków znieczulających.

Umów wizytę!

Jeśli Ty także chcesz wykonać operację zatok, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę spośród 32 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 24 (telefon czynny pon – pt, w godz. 8:00 – 18:00)

 • Greg R. Licameli, David E. Tunkel, red. wyd. pol. Jarosław Szydłowski, “Otorynolaryngologia dziecięca – diagnostyka i leczenie”, Warszawa, 2015, 978-83-61104-94-0
 • Bożydar Latkowski, Zbigniew Kozłowski, Piotr Kurnatowski, “Choroby zatok przynosowych”, Warszawa, 2018, 978-83-200-5602-0
 • Piotr Wardas, Jarosław Markowski, Agnieszka Piotrowska-Seweryn, “Przegląd aktualnych wytycznych w zakresie diagnostyki i leczenia zapaleń zatok przynosowych z praktycznym komentarzem”, Forum Medycyny Rodzinnej, 2014
 • Peter-John Wormald, red. wyd. pol. Henryk Skarżyński, “Endoskopowa chirurgia zatok. Anatomia, trójwymiarowa rekonstrukcja i technika chirurgiczna”, Warszawa, 2015, 978-83-63367-02-2

Płukanie zatok – czym i jak płukać zatoki? Co daje oczyszczanie zatok solą fizjologiczną i dlaczego lepiej zastąpić nią wodę utlenioną?

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki? Płukanie zatok i nosa to prosty zabieg, który pomaga oczyścić je z zalegającej wydzieliny Kleber Cordeiro Costa /123RF

Płukanie zatok, nazywane też irygacją, to jeden ze sprawdzonych sposobów na problemy z zatokami, takimi jak zapalenie i towarzyszący mu ból. Zabieg pozwala na ich oczyszczenie z zalegającej wydzieliny, co ułatwia oddychanie i pomaga ograniczyć stan zapalny. Płukanie zatok można wykonać samodzielnie, możliwe jest też przeprowadzenie zabiegu przez lekarza metodą Proetza lub endoskopową. Wyjaśniamy, na czym polegają poszczególne metody i jak wykorzystać je w domu.

Płukanie zatok to metoda ich oczyszczania za pomocą odpowiednich roztworów, która może wspomóc leczenie zapalenia zatok u dzieci i dorosłych zarówno w formie ostrej, jak i przewlekłej.

Dzięki płukaniu zatok można:

 • nawilżyć błonę śluzową dróg oddechowych,
 • pozbyć się nadmiaru zgromadzonej wydzieliny i udrożnić nos oraz zatoki,
 • usunąć część wirusów i bakterii,
 • załagodzić stan zapalny.

Zabieg oczyszczania zatok, który w praktyce polega na płukaniu nosa, jest pomocny przy zapaleniu zatok przynosowych i czołowych, a także wtedy, gdy u pacjenta wystąpił obrzęk nosa, np. w wyniku alergii, stosowania leków donosowych lub infekcji, np. przeziębienia.

Wskazaniem do płukania zatok może być też niedrożności ujść zatok powstała w wyniku zalegania wydzieliny lub przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Płukanie nosa stosuje się także profilaktycznie, by zadbać o odpowiednią higienę nosa oraz zatok i nie dopuścić do nawrotów po przebytym stanie zapalnym.

Przeprowadzenie zabiegu płukania zatok jest możliwe zarówno w warunkach domowych, jak i szpitalnych. Domowe oczyszczanie zatok można wykonać z pomocą specjalnego zestawu, który zawiera odpowiednio przygotowany roztwór.

Osoby cierpiące na przewlekłe lub nawracające stany zapalne mogą zdecydować się na specjalistyczny zabieg oczyszczania zatok, przeprowadzany przez lekarza laryngologa w warunkach szpitalnych metodą Proetza lub za pomocą endoskopu.

Płukanie zatok metodą Proetza to prosty i nieinwazyjny zabieg oczyszczania zatok, który wykonuje się w gabinecie laryngologicznym. Stosuje się go w cięższych stanach zapalnych oraz w sytuacjach, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Koszt procedury w prywatnej przychodni nie przekracza 150 złotych.

Do płukania zatok metodą Proetza wykorzystuje się roztwór chlorku soli z antybiotykiem, który podawany jest do nosa za pomocą specjalnej dyszy, natomiast wydzielina z zatok pacjenta jest usuwana przez urządzenie ssące. Zabieg trwa kilka minut, nie wymaga znieczulenia i może być wielokrotnie powtarzany bez obaw o powikłania lub skutki uboczne.

Endoskopowe czyszczenie zatok to również nieinwazyjny zabieg, który stosowany w stanach przewlekłych stanów zapalnych w celu udrożnienia zatok. Wykonuje się go z użyciem endoskopu optycznego i narzędzi mikrochirurgicznych po otrzymaniu odpowiedniego skierowania od lekarza laryngologa.

Procedurę przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Po wykonanym zabiegu endoskopowego oczyszczania zatok pacjent powinien spędzić około 2 dni w szpitalu i odpoczywać. Koszt wykonania endoskopowej operacji zatok przynosowych w prywatnej przychodni może wynieść od 2500 do 5000 złotych.

Oczyszczenie zatok w domu jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich akcesoriów. Może to być przeznaczony do tego dzbanek o lejkowatym ujściu, specjalna butelka lub strzykawka czy gruszka do płukania nosa.

Jak czyścić zatoki?Aby wykonać domowy zabieg oczyszczania zatok, należy stanąć nad umywalką i pochylić głowę na bok.

Następnie należy wtłoczyć roztwór do nosa w taki sposób, by ciecz wypłynęła drugą dziurką, oddychając równocześnie przez usta. Czynność należy powtórzyć dla drugiego otworu nosowego.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Babesziozy?

Następnie należy dokładnie wydmuchać nos, by pozbyć się wody i śluzu. Płukanie zatok można powtarzać do kilku razy dziennie, np. cztery razy w równych odstępach czasu.

Zestaw do płukania nosa i zatok może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Przykładowo koszt dzbanka do płukania nosa z wydłużoną szyjką to ok. 40 złotych, a cena butelki lub gruszki nie przekracza zwykle kilkunastu złotych.

Można też pomyśleć o zakupie profesjonalnego irygatora do płukania nosa oraz zatok, który nosi nazwę nebulizatora. Urządzenie wytwarza ciśnienie, co umożliwia wtłoczenie roztworu do nosa.

Irygator do oczyszczania zatok przynosowych i górnych partii dróg oddechowych może być stosowany z roztworami solnymi, lekami i wodami termalnymi. Aparat pomaga nawodnić błony śluzowe, a także rozmiękczyć i usunąć zalegającą w zatokach wydzielinę.

Koszt irygatora nie przekracza zwykle 80 złotych. Najlepiej zainwestować w profesjonalny zestaw do płukania nosa i zatok wraz z saszetkami z roztworem soli fizjologicznej. Można też wybrać bardziej złożone urządzenie, które łączy funkcje irygatora i nebulizatora i kosztuje powyżej 100 złotych.

Innym rozwiązaniem są spraye oczyszczające do płukania nosa i zatok, czyli gotowe rozwiązania w postaci soli fizjologicznej lub morskiej w pojemnikach pod ciśnieniem, które są wyposażone w odpowiednią dyszę. Warto wybrać produkt, który nie rozpyla roztworu soli pod zbyt dużym ciśnieniem.

Korzystając z wielorazowych naczyń i innych sprzętów do płukania nosa i zatok przynosowych należy zadbać o ich regularne czyszczenie i dezynfekcję, łatwo stają się bowiem siedliskiem patogenów i zamiast wspomagać leczenie mogą sprzyjać rozwojowi infekcji.

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Domowe sposoby na przeziębienie: sprawdź, które zostały potw…

Płukanie zatok najczęściej przeprowadzać się z użyciem soli fizjologicznej, czyli wodnego roztworu chlorku sodu o stężeniu fizjologicznym, wynoszącym 0,9 proc., ew. większym – wtedy jest to roztwór hipertoniczny, który zawiera więcej rozpuszczonych składników niż ma ich osocze krwi i sprawdza się zwłaszcza przy katarze.

Sól fizjologiczna pomaga oczyścić nos i zatoki z zalegającej wydzieliny, działa nawilżająco na błony śluzowe i pomaga zmniejszać ich obrzęk. Jest to preparat w pełni naturalny i bezpieczny, który można stosować u wszystkich, w tym u dzieci i kobiet w ciąży.

Roztwór soli można kupić w postaci gotowej lub przygotować samodzielnie, rozpuszczając dołączoną do zestawu do płukania porcję soli w letniej wodzie wg dołączonych instrukcji.

Przy wykorzystaniu zwykłej soli kuchennej należy uważać na zalecane proporcje i nie rozpuszczać więcej niż pół płaskiej łyżeczki na 0,5 l wody.

Zdaniem laryngologów najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego sterylnego roztworu soli fizjologicznej w aptece.

W przypadku zapalenia zatok niektórzy polecają także płukanie nosa wodą utlenioną. Nie jest to jednak zabieg bezpieczny, ponieważ nadtlenek wodoru działa niszcząco nie tylko na patogeny, ale również na komórki ludzkie. Może uszkadzać błony śluzowe i powodować powstawanie ran.

Jeżeli już płukać nos i zatoki wodą utlenioną, należy wybrać najniższe stężenie (3 proc.) i mocno ją rozcieńczyć – najlepiej dodać nie więcej niż kilka kropli do porcji wody. Nie gwarantuje to jednak, że roztwór nie zadziała podrażniające na błony śluzowe dróg oddechowych, dlatego nie jest to metoda zalecana.

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Domowe sposoby na odporność – 7 skutecznych receptur na prze…

Płukanie zatok to zabieg, który nie zawsze jest wskazany. Wykonanie go zarówno w warunkach domowych, jak i w gabinecie lekarskim, nie jest polecane w przypadkach takich jak:

 • częste krwotoki z nosa,
 • infekcje ucha,
 • krzywa przegroda nosową,
 • zablokowany nos,
 • okres po operacji nosa.

Jeżeli podczas płukania zatok dojdzie do krwawienia z nosa, należy niezwłocznie przerwać zabieg. Nie należy kontynuować go także w sytuacji, gdy odczuwane jest pieczenie w nosie, jego ból lub uczucie pełności w uszach.

Płukanie zatok w przypadku dzieci jest dozwolone powyżej 4. roku życia i powinno być wykonywane pod baczną kontrolą osoby dorosłej. Jeśli dziecko niechętnie przystaje na płukanie nosa solą fizjologiczną, zamiast zwykłej płukanki można zastosować wodę morską w sprayu.

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Dopadło cię przeziębienie? Przez te nawyki będziesz dłużej c…

ZOBACZ: Jak poprawnie myć ręce, by chronić się przed infekcjami? Ekspert: Dr n. med. Piotr Gryglas, kardiolog, immunolog

Płukanie zatok metodą Proetza

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Zapalenie zatok może być nieraz uciążliwe i trudne w leczeniu. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia jest płukanie zatok metodą Proetza. Czym jest ten zabieg, jak się go wykonuje i w jakich sytuacjach jest polecany? Poniżej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Metoda Proetza to metoda płukania zatok za pomocą roztworu chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Zabieg jest przeprowadzany przez laryngologa, po wcześniejszym stwierdzeniu wskazań do jego wykonania.

Pierwszym krokiem do wykonania zabiegu jest umieszczenie w nosie pacjenta wacików nasączonych roztworem adrenaliną lub efedryną. Dzięki temu otwiera się zablokowane ujścia zatok pacjenta. Kolejny krok to odpowiednie ułożenie pacjenta. Powinien on leżeć na plecach, a głowę mieć odchyloną do tyłu.

W takiej pozycji lekarz laryngolog do jednego otworu nosowego wlewa pacjentowi wspomniany wcześniej roztwór soli. Natomiast przez drugie nozdrze odsysany jest za pomocą ssaka płyn. Takie działanie ma na celu oczyszczenie zatok.

Jednak podczas takiego zabiegu można do nich podać także antybiotyki, leki przeciwgrzybicze czy rozrzedzające wydzielinę. Jeżeli pacjent ma wątpliwości co do zabiegu, to nie powinien się on go obawiać. Po pierwsze jest on bezbolesny, może co najwyżej wywoływać dyskomfort.

Po drugie, nie niesie ze sobą żadnych skutków ubocznych. Po trzecie, można wykonywać go często bez obaw o stan zdrowia. Dodatkową zaletą jest to, że zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Zalecenia do wykonania zabiegu

Płukanie zatok u laryngologa metodą Proetza jest zalecane pacjentom, z których zatok należy usunąć ropne i śluzowe wydzieliny.

Pojawiają się one w zatokach w wyniku stanów zapalnych, które mogą być skutkiem alergii, astmy, krzywej przegrody nosowej czy nawet pracy w zapylonych pomieszczeniach.

Warto dowiedzieć się, jakie są objawy tej przypadłości. Należą do nich:

 • niedrożny nos,
 • ból okolic twarzoczaszki i głowy,
 • uczucie ucisku i dyskomfortu w okolicach nosa i czoła,
 • wycieki z nosa: ropne i wodnisto-śluzowe,
 • podwyższona temperatura ciała.

Nawet jeśli pojawia się u nas większość wspomnianych objawów, decyzję o płukaniu zatok powinien podjąć lekarz. Wcześniej należy sprawdzić, czy nie ma do tego przeciwwskazań. Absolutnie nie wolno przeprowadzać zabiegu samodzielnie w domu. Tylko zabieg profesjonalnie przeprowadzony przez laryngologa jest bezpieczny i skuteczny.

Wady i zalety — metoda Proetza

Płukanie zatok metodą Proetza nie ma praktycznie żadnych wad. Jedyną z nich może być fakt, że nie powinna być stosowana u dzieci poniżej 6 lat.

Wynika to z faktu, że mali pacjenci mogą nie chcieć współpracować z lekarzem, odchylać głowy, leżeć spokojnie itp.

Pomimo tej niedogodności, płukanie zatok u laryngologa odznacza się wieloma zaletami, do których należą:

 • płukanie trwa maksymalnie 30 minut,
 • roztwór chlorku sodu jest bezpieczny dla pacjentów, a inne leki wykorzystywane do płukania zostają dobrane indywidualnie,
 • w niektórych przypadkach jest mniej ingerującą alternatywą dla punkcji,
 • nie obciąża organizmu i nie wymaga znieczulenia,
 • można ją powtarzać wielokrotnie, jeśli stan pacjenta tego wymaga,
 • nie boli i nie wymaga, by pacjent musiał potem do siebie dochodzić.

Podsumowując, płukanie zatok metodą Proetza jest bezpiecznym i szybkim sposobem na oczyszczenie zatok. Można wykonywać ten zabieg praktycznie u każdego, a co więcej odznacza się on dużą skutecznością. Warto skonsultować z lekarzem możliwość wykonania tego zabiegu, który pozwoli uporać się ze stanami zapalnymi zatok.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Płukanie zatok i nosa – co warto wiedzieć? | Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS

Płukanie zatok służy odpowiedniej higienie nosa oraz zatok, a także działa profilaktycznie w przypadku wielu chorób górnych dróg oddechowych. Można je wykonać samodzielnie w domu przy pomocy odpowiednich wyrobów medycznych dostępnych w aptece.

Jest proste i bezpieczne przy zastosowaniu odpowiednich wskazań, a płynące z takich płukanek korzyści zostały potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Specjaliści przekonują, że warto je stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Zawsze należy również pamiętać o przeciwwskazaniach do wykonywania irygacji nosa i zatok.

Płukanki, czyli inaczej irygacje nosa i zatok sprzyjają usunięciu zalegającej wydzieliny z nosa i zatok w celu poprawy drożności niezdolnych do prawidłowego drenażu zatok oraz odbudowy śluzówki. Warto wykonywać je w przypadku takich chorób takich jak:

 • alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa,
 • infekcje górnych dróg oddechowych,
 • nieżyt nosa,
 • zapalenie zatok przynosowych,
 • inne stany zapalane zatok oraz nosa.
Leia também:  Leczenie Kanałowe Zęba Ile Trwa?

Jak to działa?

Błona śluzowa w górnych drogach oddechowych np. w nosie stanowi pierwszą barierę ochronną przed potencjalnymi drobnoustrojami chorobotwórczymi czy czynnikami mechanicznymi. Powietrze, które przepływa przez nos w momencie wdechu jest oczyszczane, ogrzewane oraz nawilżane.

Zaleganie śluzu w zatokach i jamie nosowej przyczynia się do kolonizacji drobnoustrojów chorobotwórczych uwięzionych w śluzie, a co za tym idzie, do rozwoju schorzeń górnych dróg oddechowych.

Zabiegi irygacji zwiększają ruch śluzu w kierunku nosogardzieli, powodują bezpośrednie oczyszczenie śluzówki nosa, rozrzedzają zalegającą wydzielinę, co w efekcie sprzyja jej oczyszczaniu.

Przeciwwskazania

Zabieg irygacji wiąże się z niewielkim ryzykiem i niesie ze sobą niewiele przeciwwskazań, może być zatem wykonywany nawet u małych dzieci. Na polskim rynku aptecznym jest wiele wyrobów medycznych dostępnych dla dzieci od 4 roku życia.

Niestety nie każda osoba może stosować płukanie zatok. Wyraźnym przeciwwskazaniem jest całkowita blokada przegrody nosowej (uniemożliwia ona odpływ roztworu), infekcja ucha lub uczucie jego zatkania.

Szczególną ostrożność należy zachować również u pacjentów, u których występuje skrzywienie przegrody nosowej. Irygacji zatok nie powinno się wykonywać także u osób z nadwrażliwością na chlorek sodu (lub inne jony będące składnikami preparatu).

Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem otorynolaryngologiem w celu określenia, czy w danym przypadku istnieją przeciwwskazania do płukania nosa i zatok.

Czym płukać?

W praktyce klinicznej roztworami stosowanymi do irygacji nosa są:

 • izotoniczny roztwór soli fizjologicznej o stężeniu 0.9%,
 • hipertoniczny roztwór soli fizjologicznej o stężeniu od 1.5% do 3%.

Stężenie powyżej 3% nie jest zalecane ze względu na możliwe działania niepożądane jak: uczucie bólu, niedrożności czy nieżytu nosa.

Na rynku farmaceutycznym można znaleźć szereg preparatów do stosowania w zabiegach irygacji w postaci gotowego roztworu lub do samodzielnego przygotowania.

W doborze odpowiedniego dla danego pacjenta preparatu lekarze polecają zwracanie uwagi na trzy właściwości roztworów: poziom toniczności, skład jonowy oraz pH roztworu.

Poziom toniczności

W terapii medycznej stosowane są różne roztwory soli fizjologicznej oraz soli morskiej. Wyróżnia się następujące roztwory soli rozpuszczonych w roztworze:

 • Roztwór izotoniczny (9%) – roztwór, w którym stężenie rozpuszczonych w nim soli jest tożsame ze stężeniem soli rozpuszczonych w płynie tkankowym lub krwi.
 • Roztwór hipertoniczny (1.5-3%) – roztwór, w którym stężenie rozpuszczonych w nim soli jest wyższe niż stężenie soli rozpuszczonych w płynie tkankowym lub krwi.

Izotoniczny roztwór ma przede wszystkim właściwości oczyszczające oraz nawilżające błony śluzowe nosa, stąd też stosowany jest głównie do nawilżania błony śluzowej.

Z kolei roztwory hipertoniczne wykorzystywane są w przypadkach obrzęku lub/i przekrwienia błony śluzowej. Zwiększenie stężenia soli w roztworze zwiększa właściwości powodujące odprowadzenie wody.

W efekcie dochodzi do zmniejszenia się obrzędu tkanek.

Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Skład jonowy

Poszczególne roztwory stosowane w irygacji, poza różnym poziomem toniczności, różnią się także składem jonowym. Ma to wpływ na działanie terapeutyczne danego środka farmaceutycznego.

Na przykład jony magnezu wpływają na zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego, a jony potasu obecne w roztworze biorą udział w procesie regeneracji nabłonka dróg oddechowych.

Inne jony, które mogą być obecne w roztworach do płukania zatok to: jony wapnia, sodu, cynku czy jony wodorowęglanowe, które stanowią jednocześnie czynnik buforujący.

Wartość pH

Istotne są także właściwości związane z pH roztworu. Ze względu na pH panujące w jamie nosowej, zawierające się w przedziale od 6.27 do 6.

4, właściwy dobór preparatu użytego do irygacji może wpłynąć na możliwie najskuteczniejszą drogę farmakoterapii, najmniejsze działania niepożądane oraz możliwie najmniejsze uczucie dyskomfortu u pacjenta.

Przykładowo, w jednym z badań udowodniono, że buforowane alkaliczne roztwory do płukania nosa skutecznie zmniejszają objawy alergicznego nieżytu nosa w porównaniu do roztworu niebuforowanego (roztwór buforowy to taki, którego pH prawie się nie zmienia po dodaniu niewielkich ilości mocnych kwasów lub zasad ani po rozcieńczeniu wodą). Przy doborze preparatu do płukania nosa i zatok powinno brać się pod uwagę przyczyny występujących objawów. Dlatego też warto poprzedzić taki zakup konsultacją ze specjalistą otorynolaryngologiem.

Jak to zrobić?

Aby prawidłowo wykonać zabieg irygacji należy zaopatrzyć się w odpowiedni produkt. Zawsze przed pierwszym użyciem należy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją obsługi. Poniżej przedstawiono ogólnie kolejne kroki, jakie należy wykonać, aby prawidłowo przeprowadzić proces irygacji nosa i zatok.

Krok 1: Umyj ręce. Czystą butelkę zawartą w zestawie napełnij ciepłą (ale nie gorącą), przegotowaną wodą do miejsca oznaczonego linią. Woda nie może być ani za ciepła, ani za zimna, ponieważ będzie wywoływała uczucie dyskomfortu podczas płukania.

Krok 2: Otwórz jedną saszetkę i wsyp jej zawartość do butelki. Nałóż nakrętkę z rurką na otwór w butelce, dokładnie ją zakręć, następnie zatkaj palcem otwór w nakrętce i wstrząśnij butelką w celu rozpuszczenia proszku. Rozpuszczenie powinno zająć krótką chwilę, ponieważ proszek z saszetki jest bardzo łatwo rozpuszczalny w wodzie.

Krok 3: Stań przy umywalce, pochyl się i nachyl głowę. Trzymając usta otwarte i nie wstrzymując oddechu, przyłóż otwór w nakrętce butelki do dziurki od nosa. Delikatnie ściśnij butelkę, tak aby roztwór dostał się do nosa i wypłynął drugą dziurką, odpowiada to 1 objętości butelki. Nie należy połykać roztworu!

Krok 4: Po zakończeniu płukania jednej dziurki delikatnie wydmuchaj powietrze przez nos, aby nie spowodować nadmiernego nacisku na błonę bębenkową. Jeżeli roztwór dostanie się do gardła, należy je wypłukać.

Krok 5: Powtórz krok 3 i 4 przy płukaniu drugiej dziurki. Pozostałą ilość roztworu wylej. Przed każdym płukaniem należy zrobić świeży roztwór. Przepłukuj nos raz lub dwa razy dziennie, albo według wskazań lekarza specjalisty.

Po zakończeniu płukania należy dokładnie wypłukać butelkę, a następnie odwrócić ją do góry dnem, aby pozostałości wody po przepłukaniu mogły zostać usunięte.

Najczęstsze pytania

 • Jak przygotować roztwór izotoniczny, a jak hipertoniczny?

W celu przygotowania roztworu izotonicznego do butelki dołączonej do zestawu Irigasin należy wsypać 1 saszetkę proszku , a następnie uzupełnić ją do zaznaczonej linii (240 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą.

Dokładnie zakręcić butelkę, zakryć palcem otwór na nakrętce i wstrząsać do momentu całkowitego rozpuszczenia substancji.
W celu przygotowania roztworu hipertonicznego do butelki dołączonej do zestawu Irigasin należy wsypać 2 saszetki proszku, a następnie uzupełnić ją do zaznaczonej linii (240 ml) przegotowaną, ostudzoną wodą.

Dokładnie zakręcić butelkę, zakryć palcem otwór na nakrętce i wstrząsać do momentu całkowitego rozpuszczenia substancji.

 • Czym różni się roztwór izotoniczny i hipertoniczny?

Dodatkową zaletą roztworu izotonicznego jest działanie nawilżające na śluzówkę nosa wysuszoną w wyniku długotrwałego stosowania leków do nosa lub w następstwie przebywania w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach.

Hipertoniczny roztwór chlorku sodu, poza działaniem oczyszczającym, ze względu na większe stężenie substancji czynnej, wykazuje właściwości osmotyczne, dzięki którym zmniejsza obrzęk śluzówki.

Jest więc zalecany w przypadku obrzęku nosa towarzyszącego nieżytowi nosa w trakcie infekcji lub alergii (katar sienny), a także zapalenia zatok.

 • Jaką ilość roztworu należy wykorzystać na jedno płukanie?

W czasie jednego płukania należy zużyć całą zawartość butelki – połowę roztworu wprowadzić do jednego otworu nosowego, drugą połowę do drugiego otworu.

 • Czy butelka w zestawie jest jednorazowa?

Butelki można używać wielokrotnie. Po każdym użyciu butelkę należy dokładnie umyć i osuszyć. Nie myć w zmywarce lub przy użyciu drażniących detergentów. Pamiętaj o zachowaniu higieny – jednej butelki powinna używać jedna osoba.

 • Czy płukanie zatok mogą wykonywać dzieci?

Płukanie zatok przy pomocy zestawu Irigasin mogą wykonywać dzieci od 4. roku życia. Płukanie wykonują samodzielnie, pod kontrolą osoby dorosłej.

 • Czy Irigasin mogą stosować kobiety w ciąży?

Wyrób może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią.

 • Jak często wykonywać płukanie?

Płukanie nosa i zatok w celach leczniczych powinno być wykonywane dwa razy dziennie, w celach profilaktycznych i oczyszczających – raz dziennie.

Copyright © 2015 Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o. All rights reserved

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, kliknij tu: Polityka prywatności. Korzystanie ze strony internetowej bez zmiany ustawień cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Nie pokazuj mi więcej tego komunikatu:

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*