Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Płaskostopiem poprzecznym nazywamy spłaszczenie łuku poprzecznego stopy. W praktyce to spłaszczenie łuku poprzecznego występuje u wielu osób i u znacznej części z nich nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Dlatego też płaskostopia poprzecznego nie należy postrzegać jako choroby, ale raczej jako typ budowy stopy.

Natomiast u części pacjentów taka budowa stopy wywołuje przeciążenia i dolegliwości bólowe po stronie podeszwowej przodostopia. Wówczas mówimy o metatarsalgii i traktujemy ją jako chorobę wymagającą leczenia.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie: Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Płaskostopiem poprzecznym nazywamy spłaszczenie łuku poprzecznego stopy

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Dolegliwości bólowe związane z płaskostopiem poprzecznym nazywamy metatarsalgią

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym

W prawidłowej stopie większość obciążenia przenoszona jest przez I kość śródstopia. Tak więc każda nieprawidłowość w budowie stopy powodująca niewydolność przenoszenia obciążeń przez I kość śródstopia (np.

 paluch koślawy), będzie prowadziła do wystąpienia płaskostopia poprzecznego. Inną częstą przyczyną jest wiotkość stawowa wynikająca z niedostatecznej stabilności więzadeł i torebek stawowych.

Taka budowa może być wrodzona, ale również nabyta jak dzieje się np. u kobiet w okresie ciąży czy po menopauzie.

Częstą przyczyną wystąpienia metatarsalgii jest obecność palców młotkowatych, które powodują dociskanie kości śródstopia do podłoża.

 • Wrodzone
 • Wiotkość stawowa
 • Nadwaga
 • Choroby zapalne np. reumatoidalne zapalenie stawów
 • Palce młotkowate
 • Paluch koślawy
 • Paluch sztywny
 • Nieprawidłowy zrost po złamaniach
 • Zanik tkanki tłuszczowej pod głowami kości śródstopia
 • Zbyt długie II i III kość śródstopia w stosunku do I (tzw. stopa Mortona)
 • Przykurcz mięśnia brzuchatego łydki
 • Niefizjologiczne obuwie (np. buty na wysokim obcasie)

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie: RTG Stopa Mortona

Przeciążenie zlokalizowane po stronie podeszwowej przodostopia może powodować różne dolegliwości.

Przede wszystkim są to bóle zlokalizowane pod głowami kości śródstopia – takie dolegliwości nazywamy metatarsalgią. Często towarzyszy jej powstawanie modzeli, czyli zgrubionego naskórka.

Należy pamiętać, że sam modzel nie jest główną przyczyną bólu – jest raczej objawem przewlekłego przeciążenia.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie: Modzele pod głowami kości śródstopia

Czasami płaskostopie poprzeczne może prowadzić do przewlekłego podrażniania nerwu biegnącego pomiędzy kości śródstopia, co daje charakterystyczne, piekące bóle tzw. neuralgię Mortona.

Rzadziej występującymi dolegliwościami związanymi z płaskostopiem poprzecznym jest uszkodzenie płytki podeszwowej. Płytka podeszwowa jest to podeszwowa część torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego. Uszkodzenie jej może wiązać się z powstaniem niestabilności stawu śródstopno-palcowego.

Rzadko występującą chorobą związaną z płaskostopiem poprzecznym jest złamanie zmęczeniowe kości śródstopia.

Metatarsalgia (ból pod głowami kości śródstopia)

Zapalenie stawu śródstopno-palcowego

Uszkodzenie płytki podeszwowej

Często w opisie badań RTG można przeczytać – obecność płaskostopia poprzecznego. W rzeczywistości nie istnieją radiologiczne cechy płaskostopia poprzecznego.

Rozpoznanie opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym. Decydujące jest stwierdzenie występowania charakterystycznych dolegliwości.

Można ocenić stopień wysklepienia łuku poprzecznego i przenoszenia obciążeń na podoskopie lub w badaniu na platformie pedobarograficznej lecz nie są one wykorzystywane w diagnozowaniu pacjentów, a najczęściej przy robieniu wkładek ortopedycznych.  W przypadkach wątpliwych można wykonać dodatkowe badaniach jak USG, rezonans magnetyczny itp. lecz mają one raczej wykluczyć obecność nietypowych zmian.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie: Badanie na podoskopie

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie: Badanie na platformie pedobarograficznej

Nowoczesne metody leczenia

Brak konieczności założenia gipsu

Krótki okres rekonwalescencji

W początkowej fazie stosuje się przede wszystkim wkładki ortopedyczne z podparciem łuku poprzecznego tzn. z pelotą metatarsalną. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na stosowane buty – zaleca się buty z niezbyt wysokim obcasem (maksymalnie do 4 cm), z szerokim noskiem, na dość miękkiej, dobrze amortyzującej podeszwie.

Osoby z nadwagą powinny postarać się o zredukowanie wagi. Inne metody leczenia nieoperacyjnego to zabiegi rehabilitacyjne i leki przeciwzapalne – z reguły nie dają trwałej poprawy.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Zdjęcie: Wkładki ortopedyczne

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Płaskostopie u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Dzieci rodzą się z tzw. płaskostopiem fizjologicznym. Z czasem powinno ono ulec redukcji, gdy dochodzi do zaniku tkanki tłuszczowej oraz wzmocnienia mięśni stóp. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn płaskostopie nie ustępuje. Co warto wiedzieć na temat tej wady stóp u dzieci?

Płaskostopie – definicja

Zdrowa stopa ma kształt łukowaty – jej punktami podparcia są wtedy pięta, pierwsza i piąta kość śródstopia. Deformacja stopy polegająca na zaniku jej naturalnych sklepień nazywana jest płaskostopiem (pot. platfus). W jej przebiegu stopa staje się płaska i styka się z podłożem całkowicie lub częściowo w nieprawidłowy sposób.

Płaskostopie dzieli się na dwie kategorie:

– podłużne – dochodzi wtedy do obniżenia się przyśrodkowego łuku w stopie, dlatego traci naturalne sklepienia od wewnętrznej strony– poprzeczne – polega na obniżeniu sklepienia poprzecznego stopy, przez co staje się nadmiernie szeroka w przodostopiu

Przyczyny płaskostopia u dzieci

Płaskostopie u dzieci może mieć charakter wrodzony albo nabyty. Najczęściej mamy do czynienia z tym drugim, który pojawia się na skutek różnych czynników, głównie genetycznych, lecz też środowiskowych.

Deformacji stóp sprzyjają między innymi szybkie zaczęcie chodzenia, brak raczkowania, korzystanie z chodzików, nieprawidłowe obuwie.

Płaskostopie u dzieci – objawy

Najczęściej diagnozę płaskostopia u dziecka można postaci już około 3-4 roku życia. Warto wtedy przyjrzeć się śladom, jakie pozostawiają jego stopy, na przykład na mokrej podłodze albo na piasku.

Gdy ślad nie posiada wcięcia w wewnętrznej części, mamy do czynienia z płaskostopiem.

Również objawami płaskostopia jest stawanie na wewnętrznych krawędziach stóp podczas chodzenia oraz wysklepienie stopy widoczne tylko podczas stania na palcach.

W takiej sytuacji najlepiej udać się do specjalisty, na przykład do ortopedy, który będzie mógł sprawdzić stopy dziecka i zalecić leczenie.

Leczenie płaskostopia u dzieci

Płaskostopie leczone jest przede wszystkim przez odpowiednie ćwiczenia korekcyjne oraz przez właściwe buty na płaskostopie dla dzieci i dopasowane do nich wkładki do butów – są one dobierane przez specjalistę.

Systematyczność w ćwiczeniu i przestrzeganiu zasad pozwala na skorygowanie wady, a tym samym na poprawę pracy stóp. To bardzo ważne, ponieważ nieleczone płaskostopie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, na przykład palca koślawego – haluksów, koślawości kolan, dolegliwości bólowych.

Ćwiczenia dla dzieci z płaskostopiem

Aby pomóc dziecku z płaskostopiem w przezwyciężeniu wady, warto pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach, które można wykonywać w domu lub poza nim. Są to różne ćwiczenia korekcyjne, których głównym celem jest aktywowanie mięśni stóp.

Dla dzieci z płaskostopiem polecane są poniższe aktywności:- chodzenie na boso po nierównym podłożu, na przykład trawie, piasku, dywanie z wysokim runem, macie typu jeżyk- chodzenie na piętach, placach, zewnętrznych krawędziach stóp- marszczenie palcami stóp tkaniny umieszczonej na podłodze- podnoszenie woreczków oraz innych przedmiotów palcami

– jeżdżenie na rowerze z siodełkiem ustawionym trochę wyżej – powoduje, że pedały naciskane są palcami

Buty i wkładki dla dzieci z płaskostopiem

Drugim ważnym filarem leczenia są odpowiednie buty dla dzieci z wkładkami na płaskostopie, które dopasowane są do wariantu wady – wkładki na płaskostopie poprzeczne, podłużne.

Buty na płaskostopie dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów, na przykład skóry lub z tkanin. Podeszwa powinna być elastyczna, amortyzująca, by pochłaniać nadmierne wstrząsy.

Czubek buta powinien być odpowiednio szeroki, by zmieścić całą stopę i nie prowadzić do ucisku, a wkładka dostosowana do rodzaju wady.

Gdy buty ortopedyczne nie są niezbędne, na przykład wtedy, gdy wada nie jest jeszcze znaczna, można zastosować jedynie same wkładki na płaskostopie dla dzieci. Są to przede wszystkim wkładki skórzane lub wkładki z przewiewnych materiałów. Wtedy można zmniejszyć ryzyko rozwoju wady i zredukować ją, by stopy znów wróciły do swojego naturalnego, fizjologicznego wyglądu i mechaniki.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie Wyświetl dostępne warianty Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

 • PRZEZNACZENIE:
 • – BÓL W OBRĘBIE PRZODOSTOPIA i TYŁOSTOPIA
 • – BÓLE KOLAN
 • – KOŚLAWOŚĆ PIĘTY I KOLAN
 • – STOPA PŁASKO – KOŚLAWA
 • – PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE ( PELOTA )
 • – PŁASKOSTOPIE PODŁUŻNE

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie Wyświetl dostępne warianty Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Dla dzieci  z stopą płasko-koślawą, koślawością kolan i płaskostopiem podłużnym.

Ich charakterystyczna budowa służy statycznemu podparciu łuku podłużnego, z jednoczesnym ustawieniem kości piętowej w korytku, w którym zastosowana jest korekcja supinacji. Wkładki ortopedyczne CORECT LS  są stosowane w przypadku stopy płasko-koślawej i przy koślawości kolan

Płaskostopie poprzeczne – czym jest, jak rozpoznać i jak leczyć?

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie 24 września 2019OrtopediaWkładki ortopedyczne

Płaskostopie poprzeczne rozwija się stopniowo i przez długi czas może pozostawać niezauważone. Z czasem pojawiają się dokuczliwe objawy, które skłaniają nas do poszukiwania pomocy ortopedycznej. Zobacz, jakie dolegliwości powinny zwrócić Twoją uwagę oraz jakie są sposoby leczenia stopy poprzecznie płaskiej.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Zapalenia Ścięgna Achillesa?

Płaskostopie poprzeczne – co to jest?

Płaskostopie poprzeczne (stopa poprzecznie płaska) to rodzaj wady stóp, polegającej na obniżeniu łuku poprzecznego stopy.

Fizjologicznie stopa nie przylega całą powierzchnią do podłoża. Wspiera się na trzech punktach – na pięcie, głowie pierwszej kości śródstopia oraz głowie piątej kości śródstopia, przy czym kości połączone są łukami (dwoma podłużnymi i jednym poprzecznym).

płaskostopiu poprzecznym dochodzi do zmiany punktów podparcia stopy na kość drugą i trzecią oraz do spłaszczenia łuku poprzecznego. W wyniku tej zmiany kości śródstopia rozchodzą się, a przednia część stopy ulega poszerzeniu.

Sprawdź, jakie są rodzaje wad stóp i kiedy przeprowadzić badanie

Jakie są przyczyny płaskostopia poprzecznego?

Płaskostopie poprzeczne może mieć charakter wrodzony (genetyczna wiotkość więzadeł i torebek stawowych), jednak częściej kształtuje się pod wpływem nieprawidłowych nawyków i bodźców.

Przyczyną płaskostopia poprzecznego może być noszenie źle dobranego obuwia (zwłaszcza za małego), a także butów na wysokim obcasie. Czynnikiem sprzyjającym deformacji stóp jest również nadwaga.

W obydwu przypadkach mamy do czynienia z niewłaściwym rozkładem spoczywającego na stopach ciężaru ciała.

Warto wiedzieć, że ryzyko wykształcenia się wady znacznie wzrasta w sytuacji, kiedy wykonujemy pracę wymagającą wielogodzinnego stania.

Spłaszczenie łuku poprzecznego stopy często towarzyszy paluchowi koślawemu lub palcom młotkowatym. Może do niego dojść na skutek urazów, chorób, np.

 reumatoidalnego zapalenia stawów, oraz zaburzeń hormonalnych.Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Ból stóp w płaskostopiu poprzecznym świadczy o zaawansowanych zmianach i konieczności podjęcia leczenia

Czy wiesz, jakie są przyczyny opadającej stopy?

Jak rozpoznać objawy płaskostopia poprzecznego?

W początkowej fazie rozwoju płaskostopie poprzeczne nie boli, więc długo możesz nie zdawać sobie sprawy z istnienia problemu.

Z czasem, na skutek ciągłego, nieprawidłowego obciążenia stóp, w przedniej części podeszwy pojawiają się odciski i bolesne nagniotki.

O postępie deformacji świadczą zapalenia stawów śródstopno-palcowych, wywołujące ból stóp podczas chodzenia. Stopy bolą także podczas stawania na palcach, chodzenia boso czy po włożeniu wysokich butów.

Objawem płaskostopia poprzecznego bywa też puchnięcie stóp i ból łydek. U części pacjentów może wystąpić ból kręgosłupa, stanowiący konsekwencję chronicznego przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała.

Płaskostopie poprzeczne zmienia wygląd stopy, która staje się wyraźnie szersza, co utrudnia dobór odpowiedniego obuwia.

Przeczytaj, kiedy warto nosić stabilizator stawu skokowego

Badania na płaskostopie poprzeczne

Aby rozpoznać płaskostopie poprzeczne, powinieneś zgłosić się na badanie stóp. Jednym z ważniejszych w diagnostyce omawianej deformacji jest podoskopia.

Badanie podoskopowe podaje szczegółowej ocenie budowę stopy i sposób jej obciążenia. Posługując się odbiciem lustrzanym, sprawdza stopień jej styku z podłożem. Bada także, czy stawy skokowe i kolanowe są ustawione prawidłowo.

Podoskopia może statyczna lub dynamiczna (badanie podczas chodu), dzięki czemu można dokładnie prześledzić, jak zachowuje się stopa zależnie od warunków ruchowych.

Badanie podoskopowe jest niezbędne w celu prawidłowego doboru wkładek ortopedycznych. Warto wiedzieć, że u nas przeprowadzisz je za darmo, bez oczekiwania w długiej kolejce.

Leczenie płaskostopia poprzecznego

Podstawowym warunkiem poprawy kondycji stóp jest unikanie czynników sprzyjających pogłębianiu się wady. Zadbaj o dobór właściwego obuwia, unikaj szpilek i obcasów, jeśli istnieje taka konieczność – zmniejsz masę ciała.

Ważną rolę odgrywają ćwiczenia. Ich celem jest wzmocnienie więzadeł i mięśni oraz skorygowanie nieprawidłowego ułożenia łuku poprzecznego, co sprzyja zmniejszeniu natężenia bólu. Przy płaskostopiu poprzecznym zaleca się ćwiczenia izometryczne i czynne.

leczeniu płaskostopia poprzecznego wykorzystuje się również kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne stopy i stawu skokowego. Taśmy działają odciążająco i wpierają stabilizację stopy.

Możliwe jest także leczenie operacyjne. Podczas zabiegu koryguje się ułożenie kości stopy, by odtworzyć jej naturalne wysklepienie.

Wkładki na płaskostopie poprzeczne

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne uzupełniają zapadnięty łuk, przywracając fizjologiczne ustawienie stopy. Zapobiega to dalszemu postępowi zmian.

Warto postawić na wkładki z pelotami, które mają za zadanie pogłębić łuk poprzeczny i zapewnić prawidłowe rozłożenie nacisku przedniej części podeszwy stopy na podłoże.

Niwelują tym samym dyskomfort i uczucie zmęczenia stóp.

Bibliografia:

 1. Piotr Winczewski, Profilaktyka i korygowanie płaskostopia, Gdańsk 2018, wyd.1
 2. Halina Malina, Wady kończyn dolnych – postępowanie korekcyjne, Kraków 1996, wyd.1.
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flatfeet/diagnosis-treatment/drc-20372609

Płaskostopie poprzeczne

Bolą Cię stopy, kostki, łydki a może kolana? Dolegliwości bólowe nasilają się podczas poruszania? Możliwe, że cierpisz na płaskostopie poprzeczne – popularną w krajach wysoko rozwiniętych deformację stóp. Znacznie częściej jest ona nabyta niż wrodzona.

Wiele osób nawet nie wie, że ma płaskostopie poprzeczne. Część chorych dowiaduje się o tym podczas wizyty u ortopedy, gdy ból kończyn dolnych jest tak silny, że w zasadzie uniemożliwia poruszanie się. Znaczną grupę naszych pacjentów stanowią właśnie osoby z płaskostopiem poprzecznym.

Nie martw się jednak na zapas. Od tego się nie umiera, natomiast jeżeli się ten problem zbagatelizuje, to dolegliwości będą się nasilać, a deformacja postępować.

Sprawdź, jakie są objawy płaskostopia poprzecznego i jakie są jego przyczyny? Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie „leczymy” płaskostopie poprzeczne w Body Move.

Płaskostopie poprzeczne jest deformacją, która polega na tym, że stopy w przedniej części dotykają podłoża całą powierzchnią. Prawidłowo, powinny dotykać tylko I i V głową kości śródstopia. To właśnie te dwa punkty oparcia plus pięta decydują o prawidłowym rozkładzie nacisków.

Jeżeli jest on zaburzony, wówczas stopy inaczej pracują, co odbija się na ich kondycji, a także stanie stawów skokowych i kolanowych. Płaskostopie poprzeczne, którego skutkiem jest rozejście się kości śródstopia może mieć także swoje następstwa w postaci haluksów.

Paluchy koślawe nie tylko szpecą stopy, ale są również bardzo bolesne. Dlatego też, tak ważne jest, by nie bagatelizować problemu płaskostopia poprzecznego, tylko zgłosić się do specjalisty i wykonać badanie komputerowe stóp.

Wynik badania posłuży jako punkt wyjścia do wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Płaskostopie poprzeczne czy podłużne?

Powyżej wyjaśniliśmy już na czym polega płaskostopie poprzeczne. Czas na płaskostopie podłużne, które choć też jest związane z wypłaszczeniem stopy, to jednak traktowane jest przez lekarzy jako inne schorzenie, a pacjenci często mylą je z płaskostopiem poprzecznym.

 Płaskostopie podłużnenazywane popularnie „platfusem” polega na tym, że stopa dotyka podłoża większością swojej powierzchni. W skrajnych przypadkach nawet całą powierzchnią, zamiast opierać się na trzech punktach podparcia, czyli na I oraz V kości śródstopia i oczywiście na pięcie.

W ten sposób zostaje zupełnie zaburzona biomechanika stopy. Dochodzi do osłabienia mięśni stopy, rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie aparatu kostno-stawowego stopy. Poruszanie się przychodzi z coraz większym trudem. Dolegliwości bólowe w obrębie kostek i kolan stają się codziennością.

 Na szczęście płaskostopie podłużne też można skutecznie zahamować indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Przyczyny płaskostopia poprzecznego mogą być albo wrodzone albo nabyte. O ile na dziedziczenie genów wpływu nie mamy, to na codzienne nawyki jak najbardziej. To właśnie one stanowią główną przyczynę płaskostopia poprzecznego nabytego.

Chodzenie w nieprawidłowo dobranych butach, najczęściej na wysokim obcasie, ze zwężanymi czubkami. Ponadto, nadwaga, która poprzez nadmierny nacisk osłabia więzadła, stawy oraz mięśnie w stopach. To główne przyczyny płaskostopia poprzecznego.

Jeżeli otyłość nie jest związana z cukrzycą lub problemami hormonalnymi, to należałoby zrzucić trochę kilogramów. Mniejsza waga ciała oznacza mniejszy nacisk na stopy. Zresztą utrzymywanie właściwej wagi daje korzyści nie tylko stopom, ale całemu organizmowi.

Poza tym, warto wykonać specjalne wkładki ortopedyczne, idealnie dopasowane do stóp, które będą podtrzymywać łuk poprzeczny i zapewnią prawidłową biomechanikę stopy.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne to podstawa skutecznego leczenia tego schorzenia u dzieci i młodzieży. U dorosłych takie wkładki wprawdzie już nie cofną deformacji, ale przynajmniej ją skutecznie zahamują.

W Body Move mamy własną pracownię wkładek ortopedycznych. Wykonujemy dla pacjentów wkładki termoplastyczne. Są to wkładki formowane na ciepło, a cały proces poprzedzony jest dokładnym badaniem komputerowym stóp.

Wkładki na których pracujemy, firmy Formthotics są uważane za najlepsze wkładki ortopedyczne na świecie. Codziennie korzystają z nich miliony osób, w tym również zawodowi sportowcy.

Przez ponad 10 lat w branży wykonaliśmy już tysiące indywidualnych wkładek ortopedycznych na płaskostopie poprzeczne. Wiemy o tym schorzeniu wszystko co konieczne, aby je skutecznie zahamować i poprawić u pacjenta komfort poruszania się.

Proces wykonania wkładek rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Następnie przeprowadzamy u pacjenta badanie komputerowe stóp, zarówno w pozycji stojącej, jak i w trakcie chodu. To bardzo ważne, by badanie wykonać w pozycji statycznej oraz dynamicznej. Dzięki temu uzyskane wyniki są kompletne i w pełni oddają rzeczywisty obraz sytuacji.

Po badaniu rozpoczyna się proces formowania wkładek na ciepło. Wkładamy je do butów pacjenta, umieszczamy na specjalnym urządzeniu i podgrzewamy do określonej temperatury. Potem pacjent zostaje poproszony o włożenie obuwia już z wkładkami i pochodzeniem w nim kilka minut, by uformowały się do jego stóp.

Leia também:  Jakie Są Objawy Schizofrenii Zapytaj?

Na koniec uzupełniamy wkładki na płaskostopie poprzeczne o brakujące elementy, np. specjalną pelotę, która ma za zadanie utrzymywać łuk poprzeczny stopy. Cała wizyta nie zajmuje więcej niż 30 minut!Indywidualne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne to najlepszy sposób na skuteczną walkę z tym schorzeniem.

Dzięki nim można bardzo często uniknąć operacji.

Płaskostopie poprzeczne ćwiczenia

Płaskostopie poprzeczne można wyleczyć, ale tylko w przypadku dzieci i młodzieży w fazie wzrostu i kształtowania się aparatu kostno-stawowego.

W tym celu oprócz zabezpieczenia stóp przed postępem płaskostopia za pomocą omówionych już wkładek ortopedycznych można wykonywać ćwiczenia. Najskuteczniejsze z nich to przede wszystkim podnoszenie palcami stóp woreczka (z piaskiem lub ryżem) – raz jedną stopą, raz drugą.

Poza tym stosuje się podnoszenie palcami stóp kredek, długopisów, ołówków. Takie ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni stopy. Dobre rezultaty daje też chodzenie boso na zewnętrznych krawędziach stóp. Wystarczy to robić 2-3 razy dziennie po 1-2 minuty.

Warto też wykorzystać piłkę do tenisa, aby przetaczać ją stopą od palców do pięty i z powrotem. To ćwiczenie bardzo dobrze rozluźnia rozcięgno podeszwowe w stopie.

Płaskostopie poprzeczne jak zapobiegać?

Jeżeli płaskostopie poprzeczne nie jest wadą wrodzoną to istnieją pewne nawyki, które mogą uchronić stopy przed tą dolegliwością. Przede wszystkim należy utrzymywać prawidłową wagę ciała, by nie obciążać aparatu kostno-stawowego stóp. Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia.

Powinno być ono płaskie lub na obcasie nie przekraczającym 3-4 cm. Częste chodzenie w wysokich obcasach już z automatu desygnuje do problemów z płaskostopiem poprzecznym. Jeżeli płaskostopie poprzeczne jest nieznaczne to i tak powinno się zrobić wszystko, by zahamować jego postępowanie.

Najłatwiej to zrobić sprawiając sobie idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne. Są one tak wygodne, cienkie i lekkie, że w ogóle nie czuć ich obecności w butach.

Jeżeli chcesz oszczędzić sobie bólu i ewentualnej operacji to zacznij działać już dziś – umów się na badanie komputerowe stóp i wykonanie wkładek na płaskostopie poprzeczne.

Płaskostopie poprzeczne – objawy, przyczyny i leczenie

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny, objawy, leczenie

Jeśli zmagasz się z dolegliwościami bólowymi podczas poruszania się, to możliwe, że cierpisz na płaskostopie poprzeczne. To schorzenie rozwija się stopniowo i przez długi okres może być niezauważone. Niestety, objawia się bólem stóp, kostek, łydek, a nawet kolan i utrudnia swobodne poruszanie się. Z czasem nasila się. Jak skutecznie leczyć płaskostopie poprzeczne?

Płaskostopie poprzeczne nazywane jest również stopą poprzeczną płaską. Klasyfikowane jest jako rodzaj wady stóp. 

Co to jest płaskostopie poprzeczne? Objawy

Uznawane jest za wadę stopy i objawia się obniżeniem łuku poprzecznego stopy. Naturalnie stopa nie przylega całą powierzchnią do podłoża. Opiera się natomiast na trzech punktach – pięcie, głowie pierwszej oraz głowie piątej kości śródstopia.

Obie te kości połączone są łukami – dwoma podłużnymi i jednym poprzecznym. W przypadku płaskostopia poprzecznego dochodzi do zmiany punktów podparcia. Ciężar przenosi się na kość drugą i trzecią. To powoduje, że się one rozchodzą, a stopa wypłaszcza.

 

Pięta oraz głowa pierwszej i piątej kości śródstopia powiązane są więc z prawidłowym rozkładem nacisków na stopę podczas stania oraz poruszania się. Gdy układ ten zostaje zaburzony, zaczyna odczuwać to nasz organizm. Początkowo objawy mogą być zupełnie niezauważone.

Z czasem odczuwalny staje się ból stopy, następnie kostki, łydek a nawet kolan. Stopy bolą podczas stawania na palcach, chodzenia na boso czy poruszania się na wysokim obcasie. W przedniej części podeszwy mogą takżę pojawić się odciski i nagniotki.

Schrzeniu towarzyszy takżę opuchlizna kończyn lub ból kręgosłupa. 

Płaskostopie poprzeczne wpływa na komfort poruszania się i kondycję stawów skokowych i kolanowych. Dlatego nie należy bagatelizować jego niepokojących objawów. Tym bardziej, że dolegliwość ta często występuje w połączeniu z paluchem koślawym i palcami młotkowatymi. 

Przyczyny pojawienia się płaskostopia poprzecznego

Rozróżnia się dwa typy przyczyn pojawienia się tego schorzenia. Pierwsza z nich powiązana jest z genetyczną wiotkością więzadeł i torebek stawowych. W takim wypadku płaskostopie ma więc charakter wrodzony. Niestety, częściej za główny powód jego powstania odpowiadają nieprawidłowe nawyki. 

Kiedy jesteśmy narażeni na płaskostopie poprzeczne? Kształtuje się ono z powodu:

 • nieprawidłowo dobranego lub źle noszonego obuwia – tu szczególny wpływ na pozycję stopy mają buty na wysokim obcasie oraz niedopasowany rozmiar, 
 • nadwaga – negatywnie wpływająca na przeciążenie całego organizmu, w tym kości i stawów, 
 • praca wymagająca wielogodzinnego stania – dodatkowo obciążająca stopy. 

W dwóch pierwszych przypadkach mamy do czynienia z niewłaściwym rozkładem ciężaru ciała na stopy. 

Do płaskostopia poprzecznego dojść może również  w wyniku urazów i chorób, np. reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Jak leczyć płaskostopie poprzeczne? Wkładki ortopedyczne

Do prawidłowego rozpoznania schorzenia konieczna jest wizyta u specjalisty i kompleksowe zbadanie stóp. W diagnostyce wykorzystuje się podoskopię. Na jej podstawie ocenia się budowę stopy i sposób jej obciążenia. W odbiciu lustrzanym sprawdza się stopień jej styku z podłożem. Niezbędne jest także ocenienie stanu stawów skokowych i kolanowych. 

Na podstawie kompletnej diagnostyki podolog lub ortopeda dobiera specjalistyczne wkładki ortopedyczne. Pomagają one przywrócić prawidłowe ułożenie i obciążenie stopy. Odpowiednio dobrane uzupełniają zapadnięty łuk i przywracają jego fizjologiczne ustawienie. Wpływają również na podniesienie komfortu podczas poruszania się oraz uczucie zmęczenia stóp. 

Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule – Indywidualne wkładki do butów. 

Leczenie płaskostopia poprzecznego. Dobre nawyki 

Aby leczenie tego schorzenia było skuteczne, konieczne jest wprowadzenie do swojego trybu życia dobrych nawyków. Niezbędne jest wyeliminowanie czynników sprzyjających pogłębianiu się wady. Warto więc zadbać o dobór właściwego obuwia i unikać butów na wysokim obcasie. Nie bez znaczenia będzie również kontrolowanie wagi swojego ciała. 

Pomocne okażą się także dobrane indywidualnie ćwiczenia. Przy płaskostopiu poprzecznym często zaleca się ćwiczenia izometryczne i czynne. Jedno ze skuteczniejszych to podnoszenie palcami stóp woreczka (z piaskiem lub ryżem) lub podnoszenie kredek czy długopisów. Ćwiczenia pomagają skorygować nieprawidłowe ułożenie łuku i zmniejszają natężenie bólu. 

Płaskostopie poprzeczne

PŁASKOSTOPIE POPRZECZNE

Płaskostopie poprzeczne to wada w budowie stopy, polegająca na obniżeniu lub całkowitemu zniesieniu jej fizjologicznego, poprzecznego sklepienia. W związku z tym, ulega ona spłaszczeniu, poszerzeniu w przedniej części. Prawidłowo zbudowana stopa, nie przylega całą powierzchnią do podłoża – dotyka go jedynie w 3 punktach: piętą, podstawą palucha oraz palca małego.

Przy stopach poprzecznie płaskich, punkty podparcia przenoszą się na kość palca drugiego oraz trzeciego. W takiej sytuacji, stopy zaczynają inaczej pracować, co odbija się negatywnie nie tylko na ich kondycji, ale także na sprawności stawów skokowych oraz kolanowych.

Nie należy dopuszczać do rozwoju płaskostopia, gdyż z czasem może przysporzyć ono sporych kłopotów, skutkujących problemami ze sprawnym poruszaniem się.

Płaskostopie poprzeczne – przyczyny

Rozwój stopy poprzecznie płaskiej, może być wywołany następującymi czynnikami:

 • Wady postawy oraz budowy stopy.
 • Genetyczne rozluźnienie aparatu więzadłowego oraz torebek stawowych.
 • Nieprawidłowo dobrane obuwie (za małe, na wysokim obcasie).
 • Nadwaga (z uwagi na ciężar jaki muszą dźwigać stopy, osłabieniu ulegają ich więzadła, mięśnie oraz stawy).
 • Reumatoidalne zapalenie stawów.
 • Praca, wymagająca ciągłego stania.
 • Dźwiganie ciężarów.
 • Występowanie palucha koślawego i/lub palców młotkowatych.
 • Zmiany hormonalne – spadek poziomu estrogenów u kobiet znacząco wpływa na jakość tkanki łącznej.
Leia também:  Jakie Objawy Chorego Serca?

Płaskostopie poprzeczne – objawy

Gdy płaskostopie nie jest zaawansowane, Pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych.

W przedniej części stóp (zwykle na wysokości II i III głowy kości śródstopia) pojawiają się natomiast odciski oraz nagniotki, będące skutkiem przewlekłego, nieprawidłowego obciążania dolnej części kończyn. Z biegiem czasu, deformacja daje o sobie znać w bardziej radyklany sposób.

Chory skarży się na ból i puchnięcie nóg oraz problemy z kręgosłupem. Z uwagi na fakt, iż stopa wyraźnie ulega spłaszczeniu (poszerzeniu), Pacjent ma problemy z dobraniem odpowiedniego obuwia.

Płaskostopie poprzeczne – diagnostyka

Już na pierwszej wizycie, lekarz jest w stanie zdiagnozować u Pacjenta stopę poprzecznie płaską. Podczas badania, specjalista dokładnie ogląda kończyny przybyłego, ocenia budowę stóp oraz sprawdza, w jaki sposób są obciążane.

Pacjent zostaje poproszony o przejście się po gabinecie lekarskim i zrobienie kilku prostych ćwiczeń. Dla potwierdzenia swojej diagnozy, ortopeda może zlecić bezbolesne i nieinwazyjne badanie na podoskopie lub specjalnej macie z czujnikami.

Dzięki temu, w sposób niezwykle szczegółowy jest w stanie ocenić anatomię stopy oraz wykryć nieprawidłowości w jej budowie i funkcjonowaniu.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie zachowawcze

Możliwe jest cofnięcie deformacji stóp, gdy zostaną podjęte odpowiednie działania we wczesnym stadium rozwoju schorzenia i tylko u osób dorastających. Później, odpowiednia terapia jest w stanie zahamować postępowanie schorzenia, tak aby Pacjent mógł bez problemu poruszać się. Leczenie zachowawcze stopy poprzecznie płaskiej opiera się na następujących działaniach:

 • Noszenie specjalnych, indywidualnie dobranych wkładek ortopedycznych. Dzięki nim łuk poprzeczny stóp zostanie podtrzymany, co pozytywnie wpływa na ich prawidłową biomechanikę.
 • Regularnie wykonywanie ćwiczeń, wzmacniających aparat mięśniowo-więzadłowy stóp (np. rolowanie przedmiotów, podwijanie palców, przenoszenie palcami woreczka, wypełnionego grochem itp.).
 • Kinesiotaping – dzięki specjalnym plastrom, możliwa staje się korekta wadliwego ułożenia stóp oraz ich lepsza stabilizacja.
 • Masaże lecznicze.
 • Zabiegi pielęgnacyjne stóp – usuwanie bolesnych odcisków, modzeli.

W terapii płaskostopia poprzecznego, niezwykle ważne jest leczenie przyczynowe, polegające na eliminacji czynników, wywołujących nieprawidłową budowę stopy. Jeśli stopa poprzecznie płaska wywołana jest przez paluch koślawy, wówczas niezbędna może stać się operacja haluksa. Jeśli spłaszczenie łuku poprzecznego wynika z otyłości – należy zrzucić dodatkowe kilogramy.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie operacyjne

Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanego rezultatu, a deformacja postępuje, wówczas należy rozważyć możliwość leczenia operacyjnego.

Zabieg polega na korekcji łuku poprzecznego stopy oraz plastyce tkanek miękkich.

Jeśli zachodzi konieczność, podczas operacji chirurg eliminuje inne schorzenia, zarówno te, będące przyczyną płaskostopia poprzecznego, jak i te stanowiące jego następstwo.

Płaskostopie poprzeczne – leczenie w Krakowie

Nie lekceważ płaskostopia, ponieważ nieprawidłowa budowa stopy przyczynia się do poważnych problemów ze sprawnym poruszaniem się. Wystarczy trafna diagnoza i odpowiednio wdrożone leczenie, aby uniknąć przykrych dolegliwości bólowych.

W centrum medycznym Semper Fortis gwarantujemy fachową opiekę ortopedyczną oraz rehabilitacyjną.

W naszym sklepie ortopedycznym można zakupić również wysokiej jakości, indywidualnie dobrane wkładki ortopedyczne, które są kluczowym elementem leczenia zachowawczego płaskostopia poprzecznego.

Płaskostopie poprzeczne i podłużne – jak leczyć?

Wadami postawy nazywamy wszelkie nieprawidłowości w obrębie narządu ruchu, które występują jednakowo u dzieci i dorosłych. Choć termin ten niewątpliwie kojarzy się z problemami dotyczącymi kręgosłupa, to w rzeczywistości odnosi do zaburzeń na całym ciele, w tym również płaskostopia.

Deformacja polegająca na patologicznym obniżeniu lub całkowitym zniesieniu fizjologicznego wysklepienia stopy jest fachowo określana mianem płaskostopia. Fizjoterapeuci i ortopedzi wyróżniają dwa modele spłaszczenia stóp:

 • Płaskostopie podłużne – polegające na obniżeniu przyśrodkowego łuku stopy, co prowadzi do uzyskania pełnego kontaktu z podłożem
 • Płaskostopie poprzeczne – związane z obniżeniem i spłaszczeniem sklepienia poprzecznego, które skutkuje znacznym poszerzeniem stopy oraz wyraźną utratą elastyczności.

Warto zaznaczyć, że prawidłowo uformowana stopa nie styka się całą powierzchnią z podłożem, lecz przy pomocy tzw. punktów podparcia.

Pięta oraz głowy pierwszej i piątek kości śródstopia są elementami zapewniającymi kontakt stóp z gruntem, co umożliwia ciału prawidłową amortyzację działających sił podczas ruchu.

Właściwie zbudowana i ukształtowana stopa jest fundamentem dla utrzymania stabilności w pozycji stojącej. Nietrudno domyślić się, że odstępstwa o charakterze płaskostopia poprzecznego lub podłużnego doprowadzą do utraty powyższych aspektów.

Wady stóp podobnie jak w przypadku innych zaburzeń związanych z prawidłową postawą ciała mogą rozwijać się w sposób trójtorowy.

Fizjoterapeuci podkreślają, że w większości przypadków wady postawy są następstwem zaburzeń czynnościowych, strukturalnych i środowiskowych, które w mniejszym lub większym stopniu przenikają się i wzajemnie na siebie oddziałują.

Do najczęściej odnotowywanych przyczyn obniżenia sklepienia stóp zalicza się:

 • zaburzenia związane z funkcjonalnością i wydolnością struktur narządu ruchu (tj. mięśni, więzadeł, ścięgien, torebek stawowych) w tym wszelkiego rodzaju uszkodzenia,
 • nadmierną masę ciała czy wyraźną otyłość, które powodują nadmierne obciążenie stóp,
 • nieprawidłowo dopasowane obuwie z niewłaściwą wkładką oraz ciągłe chodzenie na wysokich obcasach.

Istnieją oczywiście przypadki idiopatycznego płaskostopia, które bez uchwytnej przyczyny (prawdopodobnie na drodze zmian genetycznych) powodują deformacje prawidłowej budowy stopy od momentu narodzin dziecka. Specjaliści wspominają tutaj o wrodzonej wiotkości więzadeł stóp, która wyraźnie sprzyja obniżeniu sklepienia.

Warto dodać, że płaska stopa jest czymś naturalnym u dziecka! W trakcie rozwoju dzieci powoli zaczynają wzmacniać struktury mięśniowe, które wpływają na właściwe formowanie kształtu stopy. Jeżeli jednak po skończeniu 5.

roku życia dziecięce stopy wciąż nie układają się prawidłowo w stosunku do podłoża, to wówczas bezzwłocznie należy rozpocząć proces rehabilitacji.

Już wcześniej zostało wspomniane, że występowanie spłaszczonych stóp skutkuje zaburzeniami stabilności w pozycji stojącej oraz upośledza funkcje amortyzujące w trakcie chodu lub biegu. Nieprawidłowości te stanowią następstwo zaburzonej biomechaniki. To jednak nie wszystko. Utrzymujące się i nieleczone płaskostopie może powodować:

 • niekomfortowe modzele i uciski,
 • dolegliwości bólowe w obszarach podbicia,
 • zwiększoną tendencję do rogowacenia podeszwy w okolicy śródstopia,
 • uciążliwe pocenie się stóp, częstsze zmiany grzybicze czy zaburzenia krążenia,
 • różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe skutkujące innymi deformacjami np. haluksami,
 • zaburzenia chodu i szybsze męczenie się stóp ze skłonnością do stawiania ich na zewnątrz,
 • nadmierną tkliwość i wrażliwość połączoną z uczuciem pieczenia w trakcie fazy odbicia podczas ruchu.

Płaskostopie podobnie jak inne wady postawy należy korygować za pomocą fizjoterapii, która powinna być realizowana w formie ćwiczeń dobranych indywidualnie do potrzeb i możliwości pacjenta.

Przed rozpoczęciem rehabilitacji niezbędne jest określenie modelu płaskostopia, co stanowi punkt wyjścia dla przygotowania odpowiednich aktywności. Najważniejszym elementem w gimnastyce stóp jest systematyka. Regularne wykonywanie ćwiczeń ukierunkowanych m.in.

na wzmocnienie osłabionych struktur, rozciągnięcie przykurczonych elementów (m.in. ścięgna Achillesa) oraz przywrócenie odpowiedniej mobilności stawowej z biegiem czasu pozwoli na odzyskanie prawidłowych warunków anatomiczno-funkcjonalnych stóp.

Czas trwania codziennego treningu powinien wynosić około 30 minut, choć ten czas może ulec zmianie w zależności od potrzeb pacjenta. Duże znaczenie odgrywają też samodzielne treningi w domu, które mogą różnic się od tych realizowanych podczas spotkań z fizjoterapeutą.

Proces leczenia płaskostopia poprzecznego lub podłużnego powinien charakteryzować się kompleksowym podejściem. Dlatego niejednokrotnie gimnastyka korekcyjna jest uzupełniania przez szereg innych narzędzi, które pozwolą zwiększyć efektywność pracy nad wyrównaniem występujących nieprawidłowości. W rehabilitacji płaskich stóp należy uwzględnić:

 • masaż stóp dla detonizacji struktu,
 • metodę dynamicznego plastrowania – kinesiotaping,
 • aktywności odciążające pracę stóp (np. pływanie na basenie),
 • zmianę dotychczasowego obuwia i zastosowanie prawidłowo dobranych wkładek ortopedycznych,
 • trening chodzenia boso po zmiennym podłożu (np. dywan, piasek, trawa, specjalne maty sensoryczne z wypustkami).

Jeśli problem płaskostopia poprzecznego lub podłużnego dotyczy także Ciebie, skontaktuj się z nami telefonicznie pod numerem 12 342 81 80 bądź wyślij e-maila na adres [email protected]

 Centrum rehabilitacji i terapii Open Medical tworzą wysoko wyspecjalizowani lekarze, którzy nie tylko posiadają ogromną wiedzę i lata doświadczenia, a także dbają o ciepłą atmosferę.

Dołącz do grona zadowolonych pacjentów Open Medical i zacznij żyć pełnią życia!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*