Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Luty 11, 2019 Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Człowiek podczas swojego życia nieustannie narażony jest na rozmaite choroby. Aby im szybko, a przede wszystkim skutecznie przeciwdziałać stosuje liczne sposoby medyczne. Jednym z takich jest coraz bardziej popularna osteopatia.

Osteopatia – co to jest

Osteopatia jest to dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny manualnej.

Ma ona za zadanie wspomóc cały organizm jak i poszczególne układy w procesie samoregeneracji oraz poprawić ruchomość określonym tkankom wpływających na harmonijne funkcjonowanie naszego ciała.

Metoda ta opiera się w dużej mierze na ścisłej zależności pomiędzy ciałem człowieka a jego psychiką i umysłem zarówno podczas choroby jak i zdrowia.

Główne założenia osteopatii to:

 • Ciało jest jednością – wszystkie struktury wzajemnie musza ze sobą współpracować tworząc nierozerwalną całość. Patrząc globalnie np. chory staw kolanowy powoduje niewłaściwą prace całej kończyny dolnej jak i kręgosłupa
 • Budowa anatomiczna ciała oraz zachodzące w nim poszczególne procesy są nierozerwalnie związane – budowa kości udowej kończyny dolnej ma masywną strukturę, umożliwiającą prawidłowe przenoszenie ciężaru ciała, zaś stawy kończyny górnej nie są tak rozbudowane gdyż nie muszą być narażone na tak ogromne przeciążenia. Ale wzajemna prawidłowa praca nogi i ręki przyczynia się do harmonijnego funkcjonowania
 • Organizm posiada zdolność do samoleczenia – uwidoczniona jest ona wyraźnie w przypadku przykurczów mięśniowych, które zaburzają prawidłowy stereotyp ruchu. Nigdy dana struktura mięśniowa nie traci swoich właściwości do regeneracji (nawet po urazie).

Osteopatia – rys historyczny

Twórcą osteopatii był A. T. Still –  znany lekarz żyjący w XIX w. w Stanach Zjednoczonych. W 1874 roku zdefiniował  on osteopatię jako część medycyny. Miało to w perspektywo czasu poprawić skuteczność i jakość leczenia konwencjonalnego.

W 1892 roku po licznych doświadczeniach i skrupulatnych obserwacjach Still założył pierwszą na świecie szkołę osteopatii (American School of Osteopathy w Kirksville w Missouri). Po kilku latach wytężonej pracy i pogłębiania wiadomości w omawianym temacie grupa studentów założyła pierwsze towarzystwo pod nazwą Amerykańskie Towarzystwo Osteopatii.

Na przestrzeni kolejnych lat twórca osteopatii przekształcił i unowocześnił swoją szkołę, która do czasów spółczesnych jest jednym z największych ośrodków edukacyjnych w Ameryce. W Europie pierwsza szkoła osteopatii powstała w Wielkiej Brytanii, kolejne ośrodki powstawały między innymi w Niemczech, Norwegii, Francji.

W Polsce pierwsze pojedyncze szkolenia odbywały się na początku XX wieku. Z biegiem czasu stopniowo powstawały różne szkoły kształcące osteopatów. W 2013 powstał wydział Medycyny Osteopatycznej.

Osteopatia – kto morze zostać osteopatą?

Osteopatą morze zostać osoba tylko i wyłącznie z duża wiedzą w zakresie medycyny i nauk pokrewnych. Osteopatami są lekarze medycyny, magistrzy rehabilitacji i fizjoterapii. Muszą oni przejść 5 letnie szkolenie zakończone obroną pracy dyplomowej z zakresu omawianego problemu. Pełnowartościowym osteopatią nie jest osoba, która ukończyła tylko kierunkowe kursy w tym obszarze.

Osteopatia – czym zajmuje się osteopata?

Osteopata traktuje ciało człowieka jako psycho – fizyczną całość. Właściwa praca osteopaty polega w dużej mierze na wnikliwej analizie każdej struktury naszego organizmu. Dzięki tak dokładnemu badaniu opisywana metoda jest bardzo skuteczna.

Należy pamiętać, iż miejsce występowania określonego bólu nie zawsze jest powiązane z urazem tej okolicy. Może być to tylko promieniowanie spowodowane uciskiem. Osteopata w swoim działaniu jest w stanie dokładnie te dwie rzeczy rozróżnić i znaleźć właściwe rozwiązanie. Postawienie właściwej diagnozy w pracy osteopaty jest bardzo ważne.

Musi on posiadać ogromną wiedzę nie tylko z anatomii ale również z biomechaniki jak i innych dziedzin medycyny konwencjonalnej. Osteopata w swojej pracy wykorzystuje bardzo często metodę palpacji. Polega ona na zastosowaniu odpowiedniego dotyku w celu oceny stanu danej struktury np. mięśniowej.

Takie specjalistyczne postępowanie ma na celu ustalenie indywidualnego toku usprawniania. Przekłada to się w dużej mierze na skuteczność omawianej metody leczniczej.

Osteopatia – wskazania

Osteopatia jako sprawdzona metoda leczenia stosowana jest w wielu przypadkach do, których zalicza się przede wszystkim:

 • Bóle kręgosłupa różnego pochodzenia,
 • Wady postawy szczególnie u dzieci,
 • Przewlekłe migreny,
 • Często powtarzające się bóle głowy niewiadomego pochodzenia,
 • Różnorodne kontuzje takie jak np. zwichnięcia, skręcenia,
 • Dolegliwości bólowe układu kostno – stawowego,
 • Stany powypadkowe np. urazy komunikacyjne,
 • Zespoły lękowe,
 • Stany depresyjne,
 • Zastoje limfatyczne,
 • Nadpobudliwość ,
 • Postępowanie (profilaktyczno – lecznicze) okołoporodowe,
 • Zaburzenia właściwej pracy poszczególnych układów np. pokarmowo – trawiennego,
 • Osłabienie podstawowej odporności.

Osteopatia – przeciwwskazania

Do głównych przeciwwskazań w stosowaniu osteopatii zalicza się przede wszystkim:

 • Początek ciąży,
 • Zaawansowaną chorobę psychiczną,
 • Nagłe stany chorobowe wymagające szybkiej interwencji medycznej np. niewydolność krążeniowo – oddechowa,
 • Brak świadomej zgody pacjenta,
 • Brak właściwego wykształcenia terapeuty.

Osteopatia – stosowane metody

Aby uzyskać właściwe cele medyczne osteopatia wykształciła wiele specjalistycznych technik do których zalicza się:

 • Bezpośrednie – polegają w dużej mierze na właściwym oddziaływaniu na tkankę czy określony narząd w celu poprawy jego funkcjonalności polegającej na przywróceniu jego ruchomości oraz normalizacji napięcia
 • Pośrednie – polegają w dużej mierze na maksymalnym rozluźnieniu określonej tkanki, która przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie określonej struktury.

Osteopatia – przebieg zabiegu

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia – reakcje pozabiegowe

Podczas prawidłowo wykonanego zabiegu osteopatycznego może wystąpić wiele nieoczekiwanych reakcji do, których zalicza się przede wszystkim:

 • Ogólne osłabienie,
 • Uczucie rozbicia,
 • Nudności, wymioty,
 • Nasilenie określonych dolegliwości,
 • Pogorszenie stanu zdrowia.

Różnego rodzaju niepożądane reakcje pozabiegowe mogą być spowodowane w dużej mierze zmęczeniem określonej struktury, na którą działa określony bodziec terapeutyczny powodujący jej prawidłowe funkcjonowanie.

Osteopatia – różnica między fizjoterapią a osteopatią

Osteopatia jak fizjoterapia oparta jest na racjonalnych zasadach. Działa przede wszystkim w zakresie szeroko pojętej medycyny wykorzystując jej osiągnięcia. Zarówno osteopata jak i fizjoterapeuta ściśle współpracuje z lekarzami różnych specjalności w celu poprawy zdrowia pacjenta.

Należy pamiętać, iż osteopatia jest uzupełnieniem fizjoterapii. Jedyna różnicą pomiędzy tymi dwoma profesjami jest to, iż fizjoterapeuta usprawnia pacjenta po określonych problemie na przykład po operacji bądź po urazie.

A osteopata leczy globalnie cały organizm pobudzając go do samo regeneracji.

Osteopatia – profilaktyka

Osteopaci kładą duży nacisk na właściwą edukację swoich pacjentów. Uświadamiają ich o prowadzeniu higienicznego trybu życia zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Udzielają ponadto fachowych rad w zakresie dietetyki.

Uważają że im są większe zasoby wewnętrzne organizmu tym skuteczniejsza będzie terapia.

Przekonują do korzystania ze swoich usług nie tylko w stanach chorobowych ale również profilaktycznie w okresach ogólnego przemęczenia i wycieńczenia organizmu.

Autor: dr n. med. Kamil Klupiński,fizjoterapeuta sportowy, kierownik poradni rehabilitacyjnej

Bibliografia/Piśmiennictwo

 • Kuchera W.: Osteopathic Principles in Practice, 1994.
 • Sammut E.A., Searle-Barnes P.J.: Osteopathic diagnosis. Cheltenham: Stanley Thornes Ltd; 1998.
 • Debroux J.J.: Kurs technik powięziowych. Szkolenie Osteopatów. Sutherland College of Osteopatic Medicine, Belgia/Polska. 2007.

Metoda McKenzie przy bólach kręgosłupa

Czym zajmuje się Osteopata i Fizjoterapeuta?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami dotyczącymi nieprawidłowej pracy układu ruchu, jak również innych schorzeń na tle układu współczulnego. W takich przypadkach niezbędne jest zastosowanie w jak najszybszym czasie fizjoterapii, która pozwoli powrócić do zdrowego stanu naszego ciała.

Czym zajmuje się osteopata?

Osteoapata zajmuje się niczym innym, jak odpowiednim diagnozowaniem oraz leczeniem zaburzeń, które dotyczą przede wszystkim układu ruchu, jak również układu współczulnego oraz narządów wewnętrznych.

 Rehabilitacja z zakresu osteopatii jest polecana w szczególności osobom, które zmagają się z: występowaniem nadmiernych zawrotów głowy, pojawianiem się stanów migrenowych, występowaniem dolegliwości związanych z nieodpowiednimi stanami skroniowo-żuchwowymi, występowaniem problemu związanego z pojawieniem się rwy kulszowej, pojawieniem się zaburzeń odnoszących się do podłoża hormonalnego, zmaganiem się z zaburzeniem rytmu dobowego, zmaganiem się z bolesnym miesiączkowaniem, pojawieniem się dolegliwości bólowych o różnym podłożu, występowaniem wad postawy, występowaniem depresji poporodowej, występowaniem dolegliwości zdrowotnych związanych z astmą, występowaniem problemów związanych z nie trzymaniem moczu, jak również pojawianiem się zaburzeń pracy narządów wewnętrznych oraz występowaniem problemów zdrowotnych związanych z dyskopatią. Osteopata jest to osoba, która specjalizuje się w leczenie zarówno problemów o podłożu fizycznym, ale również zaburzeń związanych ze sferą psychiczną. Olsztyn jest miastem, w którym można znaleźć wielu dobrych specjalistów w tej dziedzinie. Jeżeli zamierzamy rozpocząć swoją współpracę leczniczą z osteopatą to musimy być przygotowani na to, że podczas pierwszej wizyty będziemy proszeni o dostarczenie całej dokumentacji medycznej, w celu podjęcia odpowiedniej techniki fizjoterapeutycznej, która będzie w jak największym stopniu odpowiednia dla naszych predyspozycji zdrowotnych. Jeżeli chodzi o rodzaje rehabilitacji to jest ich wiele, na przykład rehabilitacja niemowlątZdrowie w dzisiejszych czasach jest najważniejsze. Dlatego zawsze wtedy, gdy pojawi się jakiś uraz powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do jakiegoś specjalisty. Czasami może się okazać tak, że tylko masaż będzie nam potrzebny w celu wyeliminowania danego problemu zdrowotnego.

Czym powinien charakteryzować się odpowiedni fizjoterapeuta?

Odpowiedni fizjoterapeuta powinien charakteryzować się przede wszystkim tym takimi cechami jak: cierpliwość, otwartość, wyrozumiałość, niezłomność, inteligencja, wrażliwość, empatia, troska o pacjenta, jak również odpowiednie umiejętności komunikacyjne. Nie wolno także zapominać, że dobry fizjoterapeuta to także taka osoba, która posiada odpowiednie doświadczenie z sprawowaniu tego zawodu, jak również odpowiednie wykształcenie.

Fizjoterapeuta w Olsztynie

Jeżeli poszukujecie Państwo odpowiedniego fizjoterapeuty w Olsztynie to nie mogliście lepiej trafić. W miejscu tym znajduje się wielu odpowiednich specjalistów, którzy są w stanie poprawić stan zdrowia, nawet najbardziej wymagającego pacjenta.

 Ćwiczenia, które są wykonywane w sposób systematyczny i odpowiednio dostosowany mogą przynieść na prawdę zadowalające efekty. W Olsztynie można podjąć się rehabilitacji z fizjoterapeutą zarówno za Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również prywatnie.

 Rehabilitacja, która jest podjęta wcześniej daje możliwość całkowitego powrotu do zdrowia w stosunkowo krótkim czasie.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Czym jest terapia manualna?

Terapia manualna jest to nic innego, jak swoisty proces leczenia, który charakteryzuje się przede wszystkim tym, że terapeuta podczas wykonywania takiego leczenia wykorzystuje wyłącznie odpowiedni chwyty.

Zastosowane zostają w szczególności specjalistyczne techniki diagnostyczno-lecznicze, których celem jest nakierowanie na leczenie oraz wyrywanie różnorodnych zaburzeń, które są powiązane ze stawami, więzadłami, wzorcami ruchowymi, wzorcami oddechowymi, jak również mięśniami.

Należy również zaznaczyć, iż terapia manualna charakteryzuje się także tym, że wskazaniami do jej wykonania są przede wszystkim takie kwestie jak: występowanie bólów mięśni, występowanie bólów stawów, występowanie problemów zdrowotnych związanych z bólami krzyżowymi, jak również występowanie problemów zdrowotnych związanych z bólami lędźwiowymi oraz bólami lędźwiowo-krzyżowymi,  a także pojawianie się problemów zdrowotnych o podłożu napięcia mięśni w okolicach miednicy i częstym oddawaniem moczu. Z kolei, jeżeli chodzi o przeciwwskazania odnoszące się do zastosowania tej terapii to można tutaj zakwalifikować przede wszystkim takie aspekty jak: występowanie czynnych żylaków odbytu, jak również występowanie chorób związanych z ograniczeniem końca dróg pokarmowych, występowanie zaawansowanej osteoporozy oraz występowanie długo utrzymujących się problemów związanych z nieodpowiednią krzepliwością krwi. Jeżeli chodzi o kwestię tego, jak wygląda przeprowadzenie zabiegu terapii manualnej to należy zaznaczyć przede wszystkim to, że zabieg taki polega na zdecydowanych oraz szybkich uciśnięciach poszczególnych punktów występujących w okolicy kręgosłupa. Czasami może zdarzyć się tak, iż podczas wykonywania takiego zabiegu pacjent może słyszeć lekkie dźwięki łamania, bądź chrupnięcia kości. Aczkolwiek sytuacje takie zdarzają się stosunkowo rzadko i nie są w żaden sposób niebezpieczne dla organizmu człowieka. Terapia manualna odznacza się również tym, że jej przeprowadzenie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Jedyne o czym trzeba pamiętać podczas udawania się do fizjoterapeuty na taki zabieg to, żeby zabrać ze sobą wyniki badań kręgosłupa, aby fizjoterapeuta mógł mieć wyraźnie zobrazowaną sytuację tego, co nam dolega. Natomiast, jeżeli chodzi o rodzaje zabiegów, które są wykorzystywane podczas terapii manualnej to można tutaj zaliczyć przede wszystkim takie kwestie jak: mobilizacja, manipulacja, stretching, jak również różnorodnego rodzaju masaże. Podjęcie tych działań z pewnością pomoże nam uporać w wieloma problemami zdrowotnymi, z którymi się zmagamy. Im szybciej zdecydujemy się na pewną formę rehabilitacji, tym większe szanse mamy na o wiele szybszy powrót do zdrowia i do normalności. A tym samym mamy gwarancję wykluczenia pojawienia się w przyszłości o wiele gorszych powikłań zdrowotnych, które by mogły zaistnieć, gdybyśmy nie chcieli poprawić swojej sytuacji zdrowotnej. W chwili obecnej na rynku jest dostępnych wielu specjalistów z dziedziny rehabilitacji, dlatego z pewnością każda osoba znajdzie odpowiednią ofertę dla siebie. Fizjoterapeuci działają zarówno w formie prywatnej, ale również można z ich usług skorzystać z państwowego funduszu zdrowia.

Jak przebiega terapia, gdy zdecydujemy się na wizytę u osteopaty?

Jeżeli chodzi o kwestię tego, jak przebiega terapia, gdy zdecydujemy się na wizytę u osteopaty to należy przede wszystkim zaznaczyć to, iż specjalista taki podczas terapii korzysta przede wszystkim z wiedzy o anatomii, jak również z wiedzy o fizjologii człowieka.

Należy również zaznaczyć fakt, że podejmowane przez niego działania w dużej mierze przyczyniają się w szczególności do uwalniania w danym pacjencie swoistych możliwości do samoleczenia.

Jeżeli chodzi o samą terapię to wygląda ona w taki sposób, że składa się z dwóch kluczowych części, do których należy zaliczyć: diagnozę, jak również różnorodne techniki terapeutyczne.

Diagnoza charakteryzuje się przede wszystkim tym, że opiera się ona w szczególności na przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu z pacjentem, przeprowadzeniu oględzin, jak również przeprowadzeniu testów ruchomości organizmu oraz opiera się też na innych badaniach, do których można zakwalifikować przede wszystkim takie rodzaje badań, jak: rezonans magnetyczny, a także RTG. Oczywiście należy pamiętać, że nie we wszystkich przypadkach odnośnie pacjentów będą potrzebne wszystkie te badania, czasami wystarczy wyłącznie przeprowadzenie rezonansu magnetycznego, a w innych przypadkach będzie potrzeba przeprowadzenia wszystkich szczegółowych badań, w tym również RTG.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Co należy zaliczyć do złych nawyków, które przyczyniają się do skrzywienia kręgosłupa oraz bólu stawów?

Otóż, jeżeli chodzi o to, jakie złe nawyki przyczyniają się do skrzywienia kręgosłupa oraz do bólu stawów to należy zaznaczyć, iż nawyków takich jest bardzo dużo.

W szczególności można tutaj zaliczyć takie kluczowe kwestie jak: noszenie zbyt ciężkich toreb po jednej stronie ciała, spanie na nieodpowiednim materacu, częste noszenie zbyt wysokich i niewygodnych szpilek, nadmierne odczuwanie stresu, jak również siedzący tryb życia, stosowanie nieodpowiedniej diety oraz brak wykonywania ćwiczeń fizycznych. Należy także zaznaczyć, iż pojawienie się bólu stawów może być oznaką występowania różnorodnych chorób, a dokładnie jest ich dwieście. W związku z tym, gdy zaobserwujemy u siebie takie niepokojące zjawisko to powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam taki dany problem rozwiązać i da nam odpowiedzieć na pytanie, skąd takie bóle się wzięły.

Osteopatia – na czym polega? MobileMed.pl rehabilitacja

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Osteopatia to system diagnozy klinicznej i terapii opierający się na założeniu, że każdy organizm ma zdolności do samoleczenia, a zadaniem terapeuty jest uaktywnienie tych zdolności. Osteopatia- na czym polega? Na pracy z ciałem pacjenta – osteopata nie skupia się na wybranym elemencie który aktualnie boli – znajduje pierwotną przyczynę zaburzeń i kolejno leczy powstałe przeciążenia, urazy i towarzyszący im ból.

Osteopatia  – na czym polega?

Osteopatia jest to system procedur medycznych wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych. W kraju tym osteopatia jest jedną ze specjalności lekarskich. W Polsce osteopatą może zostać lekarz medycyny lub fizjoterapeuta.

Studia osteopatyczne trwają 5 lat i łączą w sobie wiedzę z zakresu anatomii człowieka, fizjologii, biomechaniki, terapii manualnej i holistycznego podejścia do człowieka, jego problemów zdrowotnych i psychologicznych a także sposobu żywienia czy aktywności fizycznej.

Medycyna osteopatyczna opiera się na następujących założeniach:

 • wszystkie narządy i układy ciała człowieka stanowią jedność
 • organizm posiada naturalną i wrodzoną zdolność do samoleczenia
 • struktury naszego ciała i procesy w nich zachodzące wpływają na siebie nawzajem
 • celem leczenia nie jest sama choroba ale wyleczenie całego organizmu

Osteopatia – na czym polega? Leczenie osteopatyczne odwołuje się do pojęcia homeostazy – czyli zdolności każdej komórki ciała człowieka, wszystkich jego układów i wreszcie całego ciała do utrzymania równowagi, a dzieje się to za sprawą wrodzonych procesów naprawczych.

Osteopata nie wykonuje żadnych sztuczek, nie jest to też wiedza tajemna ani magia. Natomiast jest to na pewno inne spotkanie z terapeutą niż to, do którego pacjent jest przyzwyczajony. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że często to pacjent musi przestawić swoje myślenie i zaufać terapeucie.

Nie dla każdego jest łatwe do przyjęcia to, że przychodzi do gabinetu z bólem szyi, a terapeuta rozpoczyna pracę np. od kostki lub brzucha. Czemu tak robi? Z diagnozy i badania wyszło mu potocznie mówiąc, że to ta stopa czy też problemy w narządach wewnętrznych są pierwotną przyczyną bólu szyi.

Brzmi to zapewne dość skomplikowanie, może absurdalnie, ale twórca tej metody odkrył, że tak funkcjonuje nasze ciało.

Co może leczyć osteopatia?

Do gałęzi osteopatii należą:

 • terapia czaszkowo – krzyżowa- czyli praca nad przepływem płynu rdzeniowo – mózgowego, rytmem czaszkowo – krzyżowym i mechanizmem oddychania pierwotnego,
 • terapia strukturalna – czyli praca nad sprawnością układu mięśniowo – szkieletowego,
 • terapia trzewna – przywraca narządom wewnętrznym prawidłową ruchomość, a przez to poprawia ich pracę.

Do gabinetu osteopaty trafiają pacjenci w każdym wieku – od niemowląt poprzez osoby dorosłe aż po pacjentów w starszym wieku. Poprawa stanu pacjenta zazwyczaj następuje już po kilku wizytach, jednak to uzależnione jest przede wszystkim od powagi problemu z którym pacjent zgłasza się, jego obciążenia chorobowego, wieku, stylu życia i chęci współpracy z osteopatą.

Osteopata patrzy na ciało człowieka holistycznie – jeśli nie jest w stanie zrobić już dla pacjenta nic więcej z pracy na układzie ruchu i narządach wewnętrznych – najczęściej skieruję pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Być może będzie to dietetyk – bo dieta pacjenta uzależnia zaburzoną pracę układu pokarmowego. Być może4 będzie to okulista – bo krótkowzroczność i postawa ciała z nią związana warunkuje ból kręgosłupa.

Być może będzie to inny specjalista którego praca pomoże przywrócić homeostazę w ciele pacjenta.

Zalety zabiegów osteopatycznych to przede wszystkim:

 • bezbolesność i nieinwazyjność,
 • zastosowanie w stanach ostrych i przewlekłych,
 • tam gdzie to możliwe eliminuje się podawanie leków i suplementów diety
 • choroba i towarzyszące jej dolegliwości są eliminowane a nie „wyciszane”
 • Najczęstsze dolegliwości, leczone przez osteopatów to ból kręgosłupa, bóle głowy, bóle migrenowe, rwa kulszowa,stany pourazowe – skręcenia, zwichnięcia, bóle mięśni i stawów, stany po urazach komunikacyjnych i sportowych, dolegliwości ze strony narządów wewnętrznych ( jamy brzusznej, narządów rodnych u kobiet).
 • Osteopaci zajmują się także leczeniem kolek u niemowląt, specyficznych dolegliwości takich jak wymioty i ulewania, zaburzony oddech ssania.
 • Specjalizują się też w bólach pleców i bioder i pachwin u kobiet ciężarnych, przygotowaniu do porodu oraz przygotowaniu do aktywności fizycznej po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu.

Jesteś ciekawy drogi Pacjencie jak może wyglądać wizyta u osteopaty? Zapraszamy do kontaktu  +48 544 440 000 –  a umówimy Cię z jednym z naszych doświadczonych terapeutów – specjalistów osteopatii.

Osteopatia – czym jest, dlaczego warto

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Czym jest osteopatia?

Osteopatia jest metodą leczenia opartą na szerokiej wiedzy medycznej, szczegółowej diagnostyce oraz wykorzystaniu bezpiecznych technik przynoszących szybką ulgę. Podchodzi do człowieka całościowo, biorąc pod uwagę nie tylko poszczególne składowe, ale traktuje nasz organizm jako całość, to coś więcej niż tylko suma poszczególnych elementów.

Podczas terapii osteopata zajmuje się nie tylko miejscem bolesnym, sprawiającym problem, ale także strukturami powiązanymi wpływającymi na stan pacjenta. Działa na przyczynę problemu, a nie na objawy.

Dzięki takiemu podejściu, biorąc pod uwagę wszelkie urazy, całą historię medyczną pacjenta, prowadzona terapia jest niezwykle skuteczna, a przede wszystkim zapobiega nawrotowi dokuczliwych dolegliwości.

Mówiąc najkrócej, osteopatia jest metodą diagnozowania dolegliwości oraz leczenia ich rękami. W procesie diagnozy stosuje się dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie ruchomości ciała, a w razie potrzeby także badania obrazowe.

Proces terapeutyczny uwzględnia natomiast zastosowanie terapii manualnej, dzięki której możliwe jest usprawnienie drenażu żylnego, limfatycznego, zlikwidowanie przykurczy oraz napięcia. W ten sposób uruchamiane są naturalne zdolności organizmu do samoregeneracji.

Jeśli interesuje Państwa sprawdzony gabinet osteopatii Wrocław z centrum medycznym Viva Medica oferuje profesjonale porady w tym zakresie.

Wskazaniami do konsultacji mogą być zróżnicowane dolegliwości w obrębie kręgosłupa i układu kostno-szkieletowego, schorzenia układu moczowo-płciowego, krążeniowego czy oddechowego, zaburzenia psychosomatyczne oraz depresja.

Osteopata zajmuje się również dolegliwościami typowymi dla kobiet w ciąży, różnego rodzaju urazami, migreną czy astmą. Pomaga skutecznie zwalczyć dolegliwości dziecięce (np. zaburzony odruch ssania lub kolki) – jeśli chcieliby Państwo skorzystać z pomocy, jaką oferuje osteopata dziecięcy Wrocław i okolice stanowią rejon, w którym świadczymy usługi.

Kim jest osteopata?

Jest wysoce wykwalifikowanym terapeutą manualnym, o dużej wiedzy medycznej, znającym swoje ograniczenia w terapii oraz patrzącym całościowo na pacjenta.

Osteopatą może zostać wyłącznie lekarz bądź fizjoterapeuta, czyli osoba o ogromnej wiedzy ogólnomedycznej, która dodatkowo ukończy odpowiednie szkolenia. Odpowiedź na pytanie, co robi osteopata, nie ogranicza się jedynie do palpacyjnego diagnozowania problemów oraz ich leczenia.

Doświadczony specjalista w tej dziedzinie udziela także porad z zakresu zdrowego trybu życia oraz diety, do których należy się stosować, by uniknąć kolejnych problemów zdrowotnych w przyszłości.

Osteopata podchodzi do pacjentów holistycznie – jego działania mogą uzupełniać tradycyjne metody leczenia, a czasem pozwalają uniknąć stosowania farmaceutyków lub nawet interwencji chirurgicznej.

Wszystkie osoby zainteresowane konsultacjami u osteopaty zapraszamy do kontaktu z Viva Medica.

Kim jest osteopata i jakie ma uprawnienia?

Osteopatia jest gałęzią medycyny, posiadająca własną historię i własną filozofię. Posiada też własną metodę diagnozowania i leczenia. W sferze diagnostyki skupia się na analizie ruchomości tkanek miękkich i stawów. Wykorzystując techniki manualne wspomaga samoleczenie organizmu. Jest systemem leczenia manualnego, powstałym ponad 100 lat temu w USA. 

Dr A.T Still, lekarz medycyny, który nie był zadowolony z efektów leczenia tradycyjnego stworzył koncepcję leczenia człowieka jako całości – osteopatię. Stiil uważał, że wszystkie układy naszego ciała mają na siebie wzajemny wpływ i dysfunkcja jednego lub więcej układów może spowodować zaburzenia czynnościowe w innych częściach ciała.

Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, zawód osteopaty jest wpisany do Polskiej Klasyfikacji Zawodów i Specjalności po nr. 323010 i na tej  podstawie Uczelnie dokonują nauczania zawodowego w tym zakresie.

Osteopatia – co to jest, czym zajmuje się osteopata?

Kim jest osteopata? 

Osteopata, jest specjalistą w dziedzinie osteopatii. Aby zostać osteopatą najpierw trzeba uzyskać tytuł lekarza medycyny lub fizjoterapeuty na pięcioletnich studiach magisterskich. Następnie należy odbyć studia osteopatyczne, które również trwają pięć lat.

Po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu klinicznego uzyskuje się prawo do wykonywania zawodu osteopaty. Tak zaawansowana edukacja jest niezbędna, gdyż specjalista tej dziedziny musi posiadać szersze spojrzenie na anomalie układu ruchowego i funkcjonowanie całego organizmu.

Podstawą osteopatii jest znajomość anatomii i fizjologii człowieka, a więc budowy i funkcji wszystkich narządów, zasad ich współdziałania i wzajemnych regulacji.

Jako specjalista pierwszego kontaktu osteopata nie może oczywiście przeoczyć objawów wymagających szybkiej interwencji.

Osteopatą w Polsce jest więc magister fizjoterapii bądź lekarz medycyny, który przeszedł 5 letnie szkolenie osteopatyczne, napisał oraz obronił pracę dyplomową z zakresu osteopatii. Osteopaci różnią się od fizjoterapeutów bardziej zaawansowanym wykształceniem medycznym i szerszym spojrzeniem na patologie układu ruchowego.

Obecnie w Polsce kształci się osteopatów na podyplomowych studiach medycyny osteopatycznej dla lekarzy i fizjoterapeutów. Studia podyplomowe podlegają przepisom Ustawy o Szkolnictwie Wyższym.

Dlatego też o przyjęcie na studia podyplomowe w zakresie nauk medycznych, zgodnie z powyższą ustawą, może ubiegać się każda osoba, która ma już wykształcenie medyczne i prawo do wykonywania zawodu medycznego.

Jak polskie prawo klasyfikuje zawód osteopaty?

Osteopatia jest zawodem medycznym w ramach, którego wykonuje się leczenie osteopatyczne u pacjentów z dysfunkcją somatyczną sklasyfikowaną jako jednostka chorobowa w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod nr. M99. Osteopata stosuje metody diagnostyki strukturalnej, funkcjonalnej, obrazowej oraz prowadzi leczenie osteopatyczne, stosując zabiegi terapeutyczne sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ICD-9 nr. 93.6.

W Polsce od 2005 roku funkcjonuje Towarzystwo Osteopatów Polskich, które należy do Europejskiej Federacji Osteopatów. Towarzystwo Osteopatów Polskich stworzyło Kodeks Etyki Zawodowej.

Niestety oprócz osteopatów, którzy są lekarzami lub fizjoterapeutami, spotyka się również osteopatów, którzy nie posiadają żadnego kierunkowego wykształcenia, sami uczyli się „fachu”, reklamują się jako osteopaci – kręglarze, którzy nie mają do tego żadnych uprawnień. Ukończyli oni krótkie kursy, szkolenia. Niestety obecnie nie funkcjonują przepisy, które regulowałyby kwestię w tym zakresie. Każdy może otworzyć działalność gospodarczą o tym profilu.

Pamiętajmy, iż skorzystanie z pomocy osób, którzy nie mają odpowiedniego doświadczenia i wykształcenia, a więc są nieuprawnione do wykonywania zawodu, może być zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia oraz spowodować nieodwracalne skutki dla zdrowia.

Niestety stan prawny wykonywania zawodu osteopaty nie jest w Polsce szczegółowo uregulowany prawnie.

Obecnie osteopaci w Polsce dążą do prawnej reglamentacji zawodu wykonywania zawodu osteopaty w poprzez ustalenie warunków wykonywania zawodu osteopaty, w tym doprowadzenie do uchwalenia ustawy o wykonywaniu zawodu osteopaty i samorządzie zawodowym osteopatów. Dążą również do prawnej ochrony zawodu osteopaty przed osobami nieuprawnionymi do wykonywania tego zawodu.

Zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci podkreślają, iż specyfika udzielania świadczeń z zakresu terapii manualnej wymaga wiedzy i umiejętności wykraczającej poza standardy kształcenia przeddyplomowego na kierunku lekarskim i kierunku fizjoterapia i w związku z powyższym w toku doskonalenia zawodowego podnoszą kwalifikacje i zdobywają wiedzę i umiejętności z tego zakresu. Szkolenia w tym zakresie prowadzone są pod auspicjami towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Lekarskiego Medycyny Manualnej i Polskiego Towarzystwa Medycyny Manualnej.

Paulina Korzępa we współpracy z adw. Katarzyną Furtak-Draus

Zobacz wszystkie moje artykuły

Czym zajmuje się osteopata?

Terapia osteopatyczna jest wspomaganiem i uzupełnieniem leczenia lekarskiego. Założeniem tej terapii jest normalizacja napięcia tkanek tworzących ciało człowieka w wyniku czego poprawia się jakość jego funkcjonowania.

Z osteopatycznego punktu widzenia to, co jest dla nas widoczne, czyli jak porusza się ręka, czy też staw kolanowy to nie wszystko. O jakości ruchów, które widzimy, decydują struktury tworzące nasze ciało. Ich elastyczność, a jednocześnie przestrzeń w jakiej mogą się poruszać, decyduje o końcowym efekcie jakim jest ruch, który widzimy.

Przez to, że ruch jest naturalnym bodźcem dla układu nerwowego wszelkie jego odmiany mają wpływ na pełny i harmonijny rozwój każdego organizmu (wady postawy).

W związku z powyższym, na każdym etapie rozwoju człowieka (okres płodowy, noworodek, dziecko, młodzież, dorosły) i na każdym etapie jego funkcjonowania, niezwykle ważne jest istnienie odpowiedniej przestrzeni do ruchu – zarówno tego, który widać jak i tego, którego nie widać.

Jako osteopata mam możliwość wpływania na swobodę ruchu ciała człowieka, ponieważ mogę poprawiać ruch, który widać poprzez wpływanie na ruch struktur, których nie widać.

Odnosi się to przede wszystkim do tkanki łącznej, którą ma każdy z nas, a która m.in.

odpowiada za położenie przestrzenne organów wewnętrznych i dzięki charakterystycznej dla siebie elastyczności zapewnia im odpowiednią przestrzeń do ruchu. Przekłada się to bezpośrednio na jakość funkcjonowania.

Jeśli mamy do czynienia z niewystarczającą ilością ruchu, zarówno tego, który widać jak i tego, którego nie widać, to na poziomie układu nerwowego dochodzi do „rozbieżności” pomiędzy informacjami o tym „co jest” a tym „jak ma być”.

Wtedy następuje zmiana informacji płynących z ciała do układu nerwowego, który można określić „wielkim koordynatorem funkcjonowania organizmu”.

Na podstawie tych zmienionych informacji, układ nerwowy z powrotem wydaje organom ciała “polecenia” odnośnie jakości ich funkcjonowania. A to ma bezpośredni wpływ na pojawianie się dolegliwości lub ich brak.

W związku z tym, że psyche i soma to jedno (czyli funkcjonujemy tak, jaki mamy nastrój) mechanizm ten, w olbrzymim uproszczeniu, tłumaczy możliwość oddziaływania osteopatycznego na stronę emocjonalną naszego funkcjonowania.

Podczas terapii osteopatycznej uzyskiwana jest jednocześnie poprawa ruchu płynów znajdujących się w organizmie człowieka. To bezpośrednio przekłada się na lepsze zaopatrzenie komórek/tkanek w krew, która niesie ze sobą niezbędne dla podtrzymywania życia tlen oraz substancje odżywcze. Efekt? Organizm funkcjonuje lepiej.

Należy tu podkreślić, że krew zawiera w sobie substancje produkowane przez gruczoły dokrewne, czyli hormony. Umożliwiają one „wydawanie poleceń” dla narządów obwodowych przez centralny układ nerwowy. Odnoszą się one do jakości ich funkcjonowania.

Mechanizm ten tłumaczy możliwość wpływania postępowaniem osteopatycznym na funkcjonowanie organizmu na poziomie biochemicznym poprzez mechaniczne oddziaływanie na tkanki żywego organizmu.

Dla przykładu: wykonajmy ruch angażujący pewne struktury tkanki łącznej, które nie są na to przygotowane, bądź to z powodu braku ich elastyczności, bądź to z powodu braku ich używania w ogóle.

W takim momencie układ nerwowy na zasadzie „chuchania na zimne” ograniczy możliwość swobodnego wykonania takiego ruchu. Jeśli tego typu sytuacja będzie się powtarzać, pojawi się ból, którego zadaniem będzie ochrona tych struktur.

Mamy do czynienia wtedy z sytuacją, z którą najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetu osteopaty: „Nie mogę się swobodnie poruszać bo boli…” albo „Ból nie pozwala mi na…”

W tego typu sytuacjach postępowanie osteopatyczne jest skuteczne poprzez eliminowanie czynników, które nagle (podczas urazu) lub w czasie doprowadziły do pojawienia się bólu.

Wszystkie omówione zagadnienia nie zawierają pełnego wyjaśnienia problemu i w razie jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt telefoniczny z osteopatą.

Osteopatia – metody leczenia – Warszawa – Osteoklinika.pl

W Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie nasz wykwalifikowany zespół pracuje dla lepszego zdrowia i sprawności pacjentów w każdym wieku, stosując indywidualnie dobraną, sprawdzoną terapię osteopatyczną. Wiedza i doświadczenie naszych osteopatów i naszych osteopatek codziennie pomagają pacjentom pozbyć się bólu, usunąć napięcia w ciele i usprawnić jego funkcje. 

Czym jest osteopatia? 

Osteopatia to metoda diagnozowania i leczenia manualnego szeroko znana i praktykowana w Stanach Zjednoczonych oraz Europie Zachodniej. Twórcą medycyny osteopatycznej był amerykański lekarz Andrew Taylor Still, który 1892 r.

w Kirksville, Missouri założył pierwszą na świecie szkołę osteopatii – American School of Osteopathy. Doktor Still dojrzał związek pomiędzy strukturą ciała a jego funkcją, co pozwoliło mu spojrzeć w inny sposób na ciało i jego struktury anatomiczne.

Dr Still przykładał ogromną wagę do dogłębnego poznania anatomii oraz biomechaniki ciała. Uważał, że człowiek stanowi jedność umysłu, ciała (materii) i ruchu. Ruch, charakteryzujący organizmy żywe, jest kluczowy w diagnostyce osteopatycznej – zdrowa tkanka posiada pewną fizjologiczną ruchomość.

Osteopata w badaniu osteopatycznym sprawdza, gdzie w ciele brakuje naturalnej ruchomości, a w trakcie terapii osteopatycznej tę ruchomość przywraca. 

Osteopatia opiera się na podstawowych dziedzinach nauki, przede wszystkim na anatomii oraz fizjologii człowieka. Jednocześnie zakłada, że na harmonijne funkcjonowanie organizmu składają się dobrostan ciała i umysłu. Poz tym, każdy organizm dąży do zdrowia.

Czasami proces ten ulega zaburzeniu w wyniku pojawienia się napięć w strukturach ciała, tzw dysfunkcji osteopatycznych. W życiu codziennym na ciało działa szereg czynników mogących powodować dysfunkcje osteopatyczne. Są to np.

: statyczne przeciążenia podczas długotrwałego utrzymywania złej pozycji ciała, mikro urazy przy aktywności fizycznej, zła dieta czy stres. Kiedy organizm nie radzi sobie z dysfunkcjami, może pojawić się ból lub zaburzenia funkcjonowania w obrębie poszczególnych układów organizmu.

Dzięki zabiegom osteopaty, wspomagane są naturalne zdolności organizmu do samoleczenia.

Kim jest osteopata? 

Dyplomowanym osteopatą (D.O.) w Europie może zostać fizjoterapeuta lub lekarz po ukończeniu 5–cio letniego szkolenia z zakresu medycyny osteopatycznej i zdaniu egzaminu klinicznego w jednej z certyfikowanych szkół osteopatii.

Osteopaci w Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie posiadają tytuł dyplomowanego osteopaty, ukończyli 5-letnie szkolenie lub są w jego trakcie, jednocześnie są czynnymi praktykami z dużym doświadczeniem z pracy z pacjentami.

 

Poza umiejętnością precyzyjnego wyczuwania zależności pomiędzy poszczególnymi tkankami organizmu, osteopata posiada również szeroką wiedzę ogólnomedyczną, pozwalającą na wykrycie patologii niekwalifikujących się do leczenia manualnego. W takich wypadkach osteopata kieruje pacjenta do odpowiedniego specjalisty.

Jak pracuje osteopata oraz jak wygląda wizyta u osteopaty? 

Osteopatię wyróżnia branie pod uwagę i integrowanie różnych poziomów, na których funkcjonuje ciało i gdzie może dochodzić do dysfunkcji. Osteopata pracuje na poziomach:

 • kostnym (układ mięśniowo-szkieletowy), 
 • błonowym (układ powięziowy) 
 • oraz płynowym (układ krwionośny, limfatyczny, płyn mózgowo-rdzeniowy).

Terapia osteopatyczna zaczyna się od szczegółowego wywiadu dotyczącego problemu, z którym przychodzi pacjent, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Osteopata podczas wywiadu zapozna się z posiadanymi badaniami, w tym obrazowymi, ewentualnie je zaleci.

Następnie osteopata zajmuje się szczegółową diagnostyką poprzez badanie manualne, w poszukiwaniu kluczowej dysfunkcji powodującej dany problem pacjenta.

Do jej wyeliminowania służy szereg technik osteopatycznych stosowanych w zależności od miejsca i poziomu dysfunkcji, dostosowanych indywidualnie do pacjenta. W osteopatii wyróżniamy między innymi techniki:

 • strukturalne (manipulacje, mobilizacje, techniki energii mięśniowej)
 • funkcjonalne (techniki powięziowe, osteopatia trzewna)
 • płynowe (osteopatia czaszkowa).

Komu może pomóc osteopata? 

Z pomocy osteopaty korzystać można w każdym wieku i stanie zdrowia.

Techniki stosowane przez osteopatę są nieinwazyjne, bezpieczne i starannie dobrane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta i każdej pacjentki.

Osteopatia sprawdza się zarówno w stanach bólowych ostrych jak i przewlekłych, a także jako terapia wspomagająca leczenie chorób układu pokarmowego, moczowo – płciowego, oddechowego, endokrynologicznego czy krwionośnego.

W Centrum Osteopatii Osteoklinika w Warszawie nasi osteopaci i osteopatki zajmują się dolegliwościami typowymi dla dzieci w każdym wieku, osób dorosłych i seniorów. Osteopaci pediatryczni w naszym gabinecie pracują z noworodkami już od pierwszych dni życia.

Osteopatia ginekologiczna i okołoporodowa, a także fizjoterapia uroginekologiczna to obszary naszej działalności skierowane do kobiet. Osteopatia, w połączeniu z ćwiczeniami prowadzonymi w naszym gabinecie, stanowi skuteczną pomoc dla pacjentów po urazach.

 

Specjaliści w Centrum Osteopatii Osteoklinika: nasz zespół 

Osteopata – kim jest, czym się zajmuje?

Osteopatia to metoda praktykowana od dawna. Jej podstawą jest przekonanie, że człowiek jest złożony z ciała oraz duszy i części te stanowią nierozerwalną całość.

Poza tym, osteopatia zakłada, że organizm ma zdolności do samoleczenia, natomiast szanse na wyleczenie w dużej mierze zależą od wiary pacjenta w wyzdrowienie i jego nastawienia do terapii.

Niektóre osoby uważają osteopatię za metodę magiczną, jednak powinna być ona traktowana jako połączenie fizjoterapii oraz medycyny.

Osteopata podczas terapii korzysta z wiedzy na temat fizjologii oraz anatomii człowieka. Stosując tę metodę wykorzystuje się mechanizmy funkcjonowania organizmu oraz zasady biomechaniki układu kostno-mięśniowego.

Osteopatą może zostać tylko lekarz, a także osoby, które zdobyły tytuł magistra fizjoterapii i ukończyły szereg odpowiednich szkoleń.

Specjalista musi nie tylko doskonale znać anatomię, ale również opanować techniki manualne.

Osteopatia to metoda, po którą sięga się często w momencie, gdy zawodzą tradycyjne metody leczenia lub gdy pacjent chce znaleźć alternatywę dla terapii, która zakłada długotrwałe przyjmowanie leków albo przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Osteopata to specjalista, do którego można się udać w przypadku takich problemów zdrowotnych jak:

Ta metoda leczenia może być wykorzystywana nawet u kobiet w ciąży. W przypadku ciężarnych, leczenie przez osteopatę może przynieść ulgę w przypadku bóli pleców, bóli w pachwinach oraz obrzęków nóg. Taka terapia może stanowić doskonałe przygotowanie do porodu, a także być metodą na powrót do formy i pełnej aktywności fizycznej po porodzie.

Mimo tego, że osteopatia to metoda skuteczna w przypadku wielu schorzeń, nie można jej stosować w przypadku każdej choroby. Jeżeli przez długi czas korzysta się z usług osteopaty i jego działania nie przynoszą oczekiwanych efektów albo następuje pogorszenie stanu pacjenta, należy zgłosić się do innego specjalisty.

Pierwsza wizyta u osteopaty zawsze rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu lekarskiego, podczas którego lekarz pyta o dolegliwości, jakie męczą pacjenta, przyjmowane leki, przebyte choroby, urazy oraz operacje.

Dzięki wywiadowi, oględzinom ciała pacjenta oraz testom ruchomości, specjalista dokonuje wstępnej diagnozy. Lekarz zwraca uwagę między innymi na postawę ciała, a czasami obserwuje również sposób chodzenia czy wykonywania konkretnych ruchów.

W niektórych przypadkach specjalista zleca wykonanie dodatkowych badań, takich jak RTG oraz rezonans magnetyczny. Po dokonaniu diagnozy lekarz zaleca terapię i ustala jej plan. Zazwyczaj, aby osiągnąć wyznaczony cel potrzebna jest cała seria zabiegów.

Terapia polega na uciskaniu odpowiednich miejsc na ciele pacjenta w taki sposób, a także wykonywaniu zestawu ćwiczeń. Zabiegi są bezinwazyjne i bezbolesne. Terapia przynosi takie efekty jak:

 • Zwiększenie ruchomości ciała
 • Poprawa krążenia krwi oraz limfy w organizmie
 • Usunięcie zaburzeń funkcjonowania narządów wewnętrznych
 • Usunięcie przykurczów
 • Zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • Redukcja dolegliwości bólowych.

Metoda ta może być stosowana nawet w przypadku bólu o dużym nasileniu, a jej ogromną zaletą jest brak konieczności zażywania środków farmakologicznych oraz to, że terapia opiera się na naturalnych mechanizmach funkcjonowania organizmu.

Oprócz terapii podczas zabiegów wykonywanych przez osteopatę, specjalista zaleca odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną. Poza tym, specjalista podpowiada, jakie działania profilaktyczne należy podjąć, aby zredukować ryzyko pojawienia się kolejnych dolegliwości.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*