Opuchnięte palce u rąk – jakie są przyczyny puchnięcia dłoni i palców?

Obrzęki oznaczają nadmierne gromadzenie się płynu w organizmie. Gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynów, pojawiają się najczęściej obrzęki nóg, obrzeki pod oczami, a nawet całego ciała.

Masz spuchnięte stopy i nie możesz włożyć pantofli? Przeraża cię odbicie w lustrze, bo masz worki pod oczami. Nie lekceważ takich objawów! W ten sposób organizm sygnalizuje, że coś mu dolega.

O czym mogą świadczyć obrzęki?

Spis treści

Obrzęki oznaczają nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach i jamach ciała. Obrzęki mogą być uogólnione lub miejscowe (np. ograniczone do jakiejś części ciała).

Niekiedy obrzęki pojawiają się nagle, jednak częściej rozwijają się podstępnie – na początku występuje wzrost masy ciała, opuchlizna oczu rano po przebudzeniu i uczucie ciasnoty w butach na koniec dnia.

Powoli narastające obrzęki mogą stać się masywne, zanim chory znajdzie pomoc lekarską.

Gdy w tkankach gromadzi się za dużo płynu, pojawiają się obrzęki.

Obrzęki – rodzaje, przyczyny

Obrzękom zwykle towarzyszą objawy związane z chorobą, która je wywołała. Jakie są przyczyny obrzęków? Często sami na nie pracujemy, siedząc godzinami przed telewizorem lub komputerem, prowadząc przez wiele godzin samochód lub przegrzewając się. Obrzękom sprzyjają nieprzespane noce, picie wieczorem dużej ilości alkoholu.

Obrzęki są też pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś złego. Najczęściej towarzyszą chorobom nerek, serca, złemu wchłanianiu białka, alergiom pokarmowym. Mogą być reakcją na leki czy substancje zawarte np. w kosmetykach. Pod ich wpływem puchnąć mogą niewielkie fragmenty lub całe ciało.

Najczęściej spotykane rodzaje obrzęków to: jednostronny obrzęk kończyny dolnej, ciastowate obrzęki kończyn dolnych, przewlekłe symetryczne obrzęki nóg, w tym obrzęki kostek, a także obrzęki pod oczami i powiek, obrzęki twarzy, obrzęki rąk.

Obrzęki kończyn (nóg) a choroby żył

Nagle występujący, niepoddający się uciskowi, jednostronny obrzęk zwykle kończyny dolnej z towarzyszącym bólem jest charakterystyczny dla zakrzepicy żył głębokich. Niekiedy pojawia się zaczerwienienie, nadmierne ucieplenie i tkliwość.

Puchnięcie jednej nogi sugeruje zakrzepicę żył. Ból pod kolanem to znak, że rozwija się zakrzepowe zapalenie żył.

Z kolei przy przewlekłej niewydolności żylnej pojawiają się jednostronne lub symetryczne przewlekłe obrzęki kończyn, brązowe zabarwienie skóry, uczucie dyskomfortu w tej okolicy, jednak bez dolegliwości bólowych, niekiedy owrzodzenie skóry. Często towarzyszy żylakowate poszerzenie żył.

Obrzęki nóg a niewydolność serca

W chorobach serca – np. niewydolności serca – obrzęki są efektem wzrostu ciśnienia w żyłach z powodu zatrzymywania sodu i wody w organizmie. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem, co tłumaczymy przemęczeniem.

Jeśli po uciśnięciu w ciele pozostanie dołek, to oznacza zaburzenia krążenia. Inną cechą charakterystyczną obrzęków jest to, że bezbolesne i ciastowate. Gdy choroba postępuje, nogi puchną także rano.

Objawami towarzyszącymi są duszność wysiłkowa, napadowa duszność nocna, poszerzenie żył szyjnych.

Obrzęki ciastowate a choroby nerek

Takie obrzęki moga świadczyć o kłopotach z nerkami. Często pierwszym symptomem są worki pod oczami. Wraz z rozwojem schorzenia pojawiają się rozlane, tzw. ciastowate obrzęki nóg. To skutek zatrzymywania w organizmie sodu i wody.

Powodem puchnięcia całej twarzy bywa kłębuszkowe zapalenie nerek, które czasem jest powikłaniem zakażenia górnych dróg oddechowych. Gdy cierpimy na zespół nerczycowy, puchnie całe ciało. Większość chorób nerek przebiega podstępnie i objawia się jedynie zmianą dobowego rytmu oddawania moczu i jego ilości, dlatego żadnej dolegliwości nie należy lekceważyć.

dr n. med. Krystyna Knypl, internista

Opuchlizna łydek

Od jakiegoś czasu puchną mi nogi, a dokładniej łydki. Mam siedzący tryb pracy – czy to może być przyczyną? W butach na wysokich obcasach nie chodzę zbyt często. Czy to prawda, że puchnięcie nóg może mieć związek z nerkami, ich nieprawidłową pracą?

dr Krystyna Knypl, internista: Istnieje wiele przyczyn obrzęków kończyn dolnych – mogą to być sprawy związane z osłabioną praca serca, nieprawidłowościami w pracy nerek lub z niewydolnością układu żylnego. Wielogodzinne przebywanie w przymusowej pozycji ze spuszczonymi nogami sprzyja stanom niewydolności żylnej.

Noszenie butów na wysokich obcasach raczej nie ma związku z opisaną sytuacją. Pomocne jest ograniczenie soli w diecie oraz unikanie pokarmów konserwowanych jonem sodowym (wędliny, żółte sery). Jednak najważniejsze w Pani przypadku jest udanie się do lekarza rodzinnego lub internisty w celu ustalenia przyczyny obrzęków.

Obrzęki a tarczyca

Nawet kilka miesięcy po wyleczeniu nadczynności tarczycy może się pojawić obrzęk na powiekach i pod oczami. Towarzyszy mu podwójne widzenie, wysuszenie i zaczerwienienie spojówek. Potrzebna jest pomoc okulisty.

Skutkiem wyleczenia nadczynności tarczycy może być także obrzęk łydek nazywany przedgoleniowym. Zmiany ustępują same po 1–2 latach. Przy niedoczynności tarczycy pojawia się obrzęk na dolnych i górnych powiekach oraz rękach.

Stopniowo zajmuje on także policzki i nasadę nosa oraz wargi, twarz wydaje się nalana. Potrzebne jest leczenie.

Obrzęki a miesiączka

Obrzęki nóg, oczu, dłoni w drugiej połowie cyklu to objaw PMS (syndrom napięcia przedmiesiączkowego) i nie ma się czym martwić.

By chronić się przed odczuwaniem ogólnego obrzmienia ciała, wystarczy dużo pić i mało solić. Pomoże także ruch – niezbyt forsowna gimnastyka, długi spacer.

I pamiętaj, że estrogeny zatrzymują wodę w organizmie – jeśli używasz pigułek antykoncepcyjnych i pojawiają się duże obrzęki, zgłoś się do lekarza, by zmienić preparat.

Obrzęki a reumatyzm

Większości chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych towarzyszą obrzęki stawów kolanowych i łokciowych oraz ból pojawiający się nad ranem. Niekiedy puchnie staw skokowy i śródstopie.

Czasem deformację stawów, typową dla chorób reumatycznych, bierzemy za opuchliznę. Bywa, że po wstaniu z łóżka mamy tzw. sztywność poranną – dłonie są tak spuchnięte, że trudno je zwinąć w pięści.

Wtedy konieczna jest wizyta u lekarza.

Obrzęki jako reakcja na leki

Ciało bywa nabrzmiałe, jeśli bierzemy leki zatrzymujące wodę i sól oraz takie, które zmniejszają przepuszczalność naczyń włosowatych. Należą do nich: hormony (kortykosteroidy, estrogen, progesteron, testosteron), niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne, na nadciśnienie (zwłaszcza blokery kanału wapniowego). Miejscowe obrzęki mogą być reakcją alergiczną na składnik leku.

Puchnięcie przez kontakt z toksynami

Opuchliznę wokół oczu może powodować wdychanie substancji zawartych w proszkach i płynach używanych w gospodarstwie domowym.

Zwykle nie jest to reakcja alergiczna, ale odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z toksynami. Ulgę dają zimne okłady na powieki.

Worki pod oczami tworzą się też, gdy organizm ma zaburzoną funkcję samooczyszczania, w tym usuwania wody, lub gdy w sypialni przez całą noc jest za gorąco.

Obrzęki – pozostałe przyczyny

 • ucisk na żyły z zewnątrz – np. przez guz lub ciężarną macicę. Są to bezbolesne, powoli narastające obrzęki. W przypadku ucisku przez guz żyły głównej górnej zwykle obrzęk twarzy, poszerzenie żył szyjnych i brak tętna żylnego nad miejscem zatkania żyły
 • ucisk – do stale uciskanych tkanek miękkich pokrywających kości coraz słabiej dopływa krew. Pojawia się niewielki obrzęk w miejscu ucisku. Obrzęk powiększa się, a skóra staje się nadmiernie wrażliwa. Gdy dojdzie do otarcia naskórka, zaczyna się z niego sączyć płyn surowiczy. Jeżeli chore miejsce nadal jest uciskane, powoli obumierają tkanki skóry. Obumarłe, oddzielają się od zdrowych i dochodzi do ubytku owrzodzeniowego (nadżerki). Tak powstają odleżyny. Proces ten szybko postępuje i zaczynają obumierać tkanki położone głębiej, m.in. mięśni, ścięgien, niekiedy okostnej i samych kości
 • przedłużające się zaburzenia pompy mięśniowej nad żyłami kończyn – pacjent leżący. Pojawiają się bezbolesne, symetryczne obrzęki
 • obrzęk naczynioruchowy (alergiczny, idiopatyczny, dziedziczny) – obrzęk pojawia się nagle, jest ograniczony, asymetryczny, różowy lub w kolorze skóry
 • zakażenie tkanek miękkich (np. zapalenie tkanki podskórnej, martwica, zapalenie powięzi mięśni) – w przypadku zapalenie tkanki podskórnej obrzęk zwykle jest bardziej czerwony, bolesny i tkliwy niż w przypadku zakrzepicy żył głębokich

Obrzęki uogólnione najczęściej powstają w wyniku:

 • niewydolności serca
 • niewydolności wątroby
 • chorób nerek (szczególnie zespołu nerczycowego)

Obrzęki obwodowe najczęściej są związane z:

 • zakrzepicą żył głębokich lub zatkaniem innych żył (np. przez guz)
 • zakażeniami
 • obrzękami naczynioruchowymi
 • zatkaniem naczyń limfatycznych

miesięcznik “Zdrowie”

Opuchnięte palce u rąk – jakie są przyczyny puchnięcia dłoni i palców? Anna Jarosz Opuchnięte palce u rąk – jakie są przyczyny puchnięcia dłoni i palców? Monika Majewska

7 powodów dlaczego puchną palce

Wychodzisz z domu w upalny letni dzień i nagle czujesz, że palce twoich dłoni przypominają tłuste serdelki. Czy powinno cię to zaniepokoić? Najprawdopodobniej nie.

Palce puchną z wielu różnych powodów – najczęściej niegroźnych. Zdarza się jednak, że opuchlizna, zwłaszcza jeśli towarzyszy jej ból, jest objawem poważnych dolegliwości.

Oto niektóre z powodów opuchlizny dłoni, oraz przypadki, kiedy należy skonsultować ją z lekarzem.

Leia também:  Como alcançar o nível 99 em magia no runescape: 11 passos

Zdjęcie Opuchnięte palce u rąk – jakie są przyczyny puchnięcia dłoni i palców?

opuchnięte palce /© Photogenica

Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu organizm może się schłodzić uwalniając ciepło przez skórę. Wraz z rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, część znajdującego się w nich płynu może wyciec do tkanek miękkich, co powoduje obrzęk.

Ten typ obrzmienia zazwyczaj znika na skutek pracy dłoni podczas codziennych aktywności. Jeśli jednak zdarzy się, że opuchlizna wystąpi tylko w palcach dłoni, a nie stóp i towarzyszyć jej będzie ból lub delikatne ściśnięcie, może to być spowodowane czymś więcej niż tylko wysoką temperaturą i oznacza, że powinieneś skonsultować się z lekarzem.

Kotlet schabowy z frytkami lub jakiekolwiek inne smażone danie może być przyczyną tego, że twoje palce wyglądają jak tłuste serdelki. Twój organizm lubi, gdy pomiędzy ilością znajdującej się w nim wody i soli utrzymuje się równowaga. Przyjmowanie większej ilości soli skutkuje zatrzymywaniem odpowiednio większej ilości wody w organizmie, a to prowadzi do opuchnięć.

Normalnie łagodna opuchlizna spowodowana spożyciem słonych pokarmów po krótkim czasie ustępuje. Może się jednak zdarzyć, że utrzyma się dłużej, jeśli w twoim organizmie znajdował się już wcześniej skumulowany nadmiar soli. Jeśli ograniczysz spożycie soli, a opuchlizna nie ustąpi – skontaktuj się z lekarzem.

Jeśli to stawy dłoni są powiększone (czyli nie możesz zdjąć z palców pierścionków) możliwe, że winą za to należy obarczyć chorobę zwyrodnieniową stawów.

Ta związana z wiekiem forma artretyzmu jest spowodowana ścieraniem się tkanek na brzegach stawów. Chorobie zwyrodnieniowej stawów często, ale nie zawsze, towarzyszy ból i zesztywnienie.

Wiele innych rodzajów artretyzmu może się objawiać zgrubiałymi, obolałymi palcami.

Kiedy nerw przebiegający od przedramienia do dłoni jest uciskany w okolicy nadgarstka, mamy do czynienia z zespołem cieśni nadgarstka.

Będąca skutkiem tego schorzenia opuchlizna najczęściej występuje wraz z dolegliwościami bólowymi, pieczeniem, mrowieniem lub drętwieniem odczuwanymi w dłoni i palcach. Objawy te zwykle rozwijają się powoli i narastają stopniowo.

Badania pokazują, że na zespół cieśni nadgarstka cierpi trzy razy więcej kobiet niż mężczyzn.

To schorzenie pojawia się, kiedy limfa (która usuwa z organizmu elementy zbędne, bakterie i wirusy) nie spływa z kończyn we właściwy sposób. Wtedy mogą puchnąć palce u rąk i stóp, a także całe ręce i nogi.

Skóra może się wydawać bardziej napięta lub grubsza niż zwykle. Zauważono, że obrzęk limfatyczny występuje jako skutek operacyjnego i radiologicznego leczenia raka piersi.

W rzadkich przypadkach obrzęk limfatyczny jest powodowany nieprawidłowym rozrostem układu limfatycznego.

Objawem Raynauda nazywamy zwężenie tętnic, często wywołane zimnem lub stresem. Zwężenie to ogranicza krążenie krwi – tak wynika z raportu opublikowanego w New England Journal of Medicine.

Opuchlizna, a często także uczucie kłucia i ból pojawiają się, kiedy krążenie powraca (na skutek wzrostu temperatury lub zaniku stresu). Przypadłość ta częściej daje się we znaki kobietom niż mężczyznom. Jeśli zauważysz, że twoje palce lub całe dłonie sinieją, lub bledną, a zaraz potem puchną, może to być objaw Raynauda.

Opuchlizna nie jest niczym nietypowym dla kobiet w stanie błogosławionym.

Jeśli jednak mamy do czynienia z opuchlizną rąk i twarzy, zwłaszcza taką, której uciśnięcie pozostawia na skórze widoczny ślad wgniecenia, może to oznaczać stan przedrzucawkowy.

Charakteryzuje się on wysokim ciśnieniem krwi i jeśli nie jest odpowiednio leczony może się skończyć poważnymi komplikacjami zarówno dla przyszłej mamy jak i jej dziecka.

Czynnikami ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego jest wiek ciężarnej powyżej czterdziestu lat, ciąża bliźniacza lub trojacza, otyłość.

Spuchnięte dłonie – objawy, przyczyny i leczenie

Przeczytaj raport abcZdrowie

Spuchnięte dłonie to nie tylko defekt kosmetyczny czy przypadłość, która wywołuje dyskomfort.

Można to również traktować jako sygnał, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Przyczyną obrzęków mogą być błędy dietetyczne i niehigieniczny tryb życia, ale i poważne choroby, takie jak niewydolność krążenia czy choroby nerek.

Problemu zdecydowanie nie należy tego lekceważyć. Co trzeba wiedzieć?

1. Jak wyglądają spuchnięte dłonie?

Spuchnięte dłonie to objaw gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, poza naczyniami krwionośnymi.

Dzieje się tak wskutek nadmiernego ciśnienia onkotycznego w naczyniach w stanach odwodnienia, zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie, rozszerzenia naczyń i ułatwienia przepuszczalności ich ścian. Obrzęknięte dłonie nie dodają uroku, a i utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Trudno zgiąć palce czy zdjąć z nich pierścionki. Może pojawiać się także niedowładu czy wrażenie braku siły w dłoniach, a także sztywność stawów, czasem ból. Zdarza się, że dłonie są zaczerwienione bądź pojawia się na nich wysypka.

2. Przyczyny puchnięcia dłoni

Dlaczego dłonie puchną? Najczęściej odpowiada za to:

 • nadmiar wody w organizmie,
 • zbyt długie utrzymywanie jednej pozycji ciała,
 • obrzęk limfatyczny, przyczyną którego jest uszkodzenie układu limfatycznego oraz zły przepływ chłonki,
 • forsująca aktywność fizyczna bądź ciężka praca: czasem pojawia się opuchlizna dłoni po wysiłku,
 • przegrzanie organizmu. Wysoka temperatura otoczenia sprawia, że dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, zwolnienia przepływu krwi oraz zwiększenia przepuszczalności ścian naczyń. Płyn zaczyna gromadzić się w otaczających tkankach, powodując powstawanie opuchlizny,
 • uraz dłoni: stłuczenie, zwichnięcie, naciągnięcie ścięgien, złamanie,
 • ciąża (spuchniętym dłoniom w ciąży może towarzyszyć także opuchnięcie kostek, stóp i palców), menstruacja, wahania hormonalne w trakcie cyklu miesiączkowego. W drugiej fazie cyklu, przed miesiączką, obserwuje się wzrost poziomu progesteronu, który wpływa na zatrzymywanie sodu i wody w organizmie oraz rozszerzenie naczyń żylnych,
 • zakrzepica kończyn górnych, zator w żyle pachowej lub podobojczykowej. Zakrzepicy towarzyszą takie objawy jak zaczerwienienie skóry, ból kończyn, nadmierna potliwość ciała,
 • siedzący tryb życia, skutkujący spowolnieniem przepływu krwi i limfy w naczyniach,
 • dieta bogata w sól, restrykcyjna dieta odchudzająca prowadząca do niedożywienia oraz nadmiernego spadku poziomu białek w organizmie,
 • spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach,
 • długotrwałe podróże, na przykład samolotem,
 • zespół ciśnienia nadgarstka, czyli dolegliwość będąca skutkiem nadużywanie ręki przy komputerze oraz przy pracach domowych. Powodem jest uciskający nerw wewnątrz nadgarstka, co powoduje ból i pieczenie,
 • leki, zwłaszcza antykoncepcja hormonalna, kortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne, niektóre leki stosowane w leczeniu nadciśnienia,
 • odwodnienie (magazynowanie wody). Przy małym spożyciu wody organizm zatrzymuje płyny, a to powoduje obrzęki nóg, rąk czy twarzy, ale także zwiększenie masy ciała. Warto pamiętać, że do produktów, które zatrzymują wodę w organizmie zalicza się kawę (kofeina), czarną herbatę (teina) oraz alkohol.

Za puchnięcie dłoni mogą również odpowiadać choroby:

 • serca: niewydolność krążenia czy serca,
 • tarczycy: niedoczynność tarczycy,
 • wątroby,
 • nerek: zespół nerczycowy,
 • reumatologiczne: reumatoidalne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów, młodzieńcze zapalenie stawów,
 • zwyrodnieniowe, infekcyjne, zapalne i autoimmunologiczne: zapalenie kości i stawów, septyczne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty.

3. Jak leczyć spuchnięte dłonie?

Jak redukować obrzęki? Co pomoże na spuchnięte dłonie? Przede wszystkim należy:

 • pić duże ilości wody mineralnej oraz herbat ziołowych, a także napary z ziół moczopędnych (np. herbatę z pokrzywy),
 • wyeliminować z diety nadmiar sodu, czyli soli oraz żywność wysoko przetworzoną,
 • uzupełnić potas w diecie. Jego bogatym źródłem są na przykład ziemniaki i pomidory,
 • wykonywać proste ćwiczenia, dzięki którym dłonie będą w ruchu,
 • wykonywać masaże dłoni,
 • stosować preparaty z rutyną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń, co zapobiega przenikaniu wody do tkanek,
 • włączyć aktywność fizyczną,
 • zredukować masę ciała w przypadku nadwagi.

Jeżeli spuchnięte dłonie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a opuchlizna nie znika pomimo starań i zabiegów bądź się nasila (także okresowo), a także w sytuacji, gdy obserwuje się inne niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista, po zebraniu wywiadu i zleceniu badań laboratoryjnych (krwi i moczu), ustali przyczynę problemu i zaordynuje leczenie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Monika Grudzińska,  21.06.2021 20:47

Dlaczego puchną dłonie? 6 możliwych przyczyn

Opuchnięte dłonie to nie tylko problem natury estetycznej, ale i medycznej. Może zwiastować poważne kłopoty ze zdrowiem.

Gdy skóra na dłoniach staje się napięta, pojawia się uczucie rozpierania, a dłonie wydają się większe, świadczy to o tym, że pojawiła się opuchlizna. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny pojawienia się opuchlizny na dłoniach.

Odwodnienie

Najczęstszą przyczyną zastoju płynów w organizmie jest odwodnienie. Choć mogłoby się wydawać, że to problem błachy, jest to stan zagrożenia życia, w którym organizm zostaje postawiony w stan gotowości.

Zachwianie równowagi wodno-elektrolitowej może mieć poważne konsekwencje, z zaburzeniem funkcjonowania układów wewnętrznych, w tym rytmu serca, włącznie.

W skrajnych przypadkach może dojść nawet do nagłego spadku ciśnienia tętniczego, utraty przytomności i śpiączki.

Leia também:  Rak jelita grubego – jakie są pierwsze objawy?

Cukrzyca

Puchnięcie dłoni może być pierwszym objawem cukrzycy. Organizm próbuje pozbyć się glukozy, następuje zwiększone wydalanie moczu, co wiąże się z odwodnieniem i zatrzymaniem płynów w organizmie.

Warto pamiętać o tym, że powikłania niewyrównanej cukrzycy są bardzo poważne: od grożącej amputacją stopy cukrzycowej po zaburzenia neurologiczne i śpiączkę.

W przypadku podejrzenia cukrzycy wykonuje się badanie stężenia glukozy we krwi na czczo.

Niedoczynność tarczycy

Obrzęk dłoni i powiek może wskazywać na niedoczynność tarczycy. Jest to stan, w którym tarczyca wydziela za mało hormonów w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto – autoimmunologiczne zapalenie tarczycy.

Inne objawy, które mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy, to m.in. nieuzasadniony wzrost wagi, osłabienie włosów i paznokci, pogorszenie kondycji skóry, wahania nastroju, zaparcia.

Sytuację pomoże wyjaśnić badanie stężenia TSH we krwi, najlepiej z badaniem przeciwciał przeciwtarczycowych.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to przypadłość kojarzona głównie z osobami w podeszłym wieku, ale warto wiedzieć, że coraz częściej dotyka młodych. Charakterystycznym objawem jest występowanie opuchlizny i dolegliwości bólowych dłoni i stóp rano, tuż po przebudzeniu. Niestety przyczyny występowania schorzenia wciąż nie są znane.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek to podstępne schorzenie, które w postaci przewlekłej długo nie daje charakterystycznych objawów. Niepokojącym sygnałem jest zmniejszenie objętości moczu, rzadkie oddawanie moczu lub całkowite wstrzymania wydalania moczu. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest badanie moczu.

Zakrzepica

Uwaga: opuchlizna jednej dłoni, zwłaszcza gdy towarzyszy jej ból i zaczerwienienie skóry, może wskazywać na zakrzepicę. Przyczyną może być zator żyły pachowej lub obojczykowej.

Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, w którym o powodzeniu leczenia mogą decydować minuty! Jeśli ręka jest czerwona, rozgrzana, opuchnięta, a nie doszło wcześniej do urazu, należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com

Dlaczego palce puchną? 7 możliwych przyczyn

Palce puchną z wielu powodów – większość z nich jest nieszkodliwa. Warto jednak wiedzieć, dlaczego tak się dzieje, by móc zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego nieprzyjemnego objawu i mimo wszystko lepiej nie bagatelizować tego objawu. Szczególnie, jeśli towarzyszy mu ból. W takiej sytuacji obrzęk może świadczyć o bardzo poważnych problemach ze zdrowiem.

Opuchnięte palce a upał

Gdy na dworze jest naprawdę bardzo gorąco, naczynia krwionośne się rozszerzają, co w efekcie powoduje obrzęk. Objaw ten będzie się nasilał jeśli dodatkowo jesteśmy aktywni fizycznie lub wykonujemy ciężką pracę i wykorzystujemy dłonie (np. kopanie w ogródku, rąbanie drewna).

Opuchnięte palce a nadmiar soli

Potrawy z dużą zawartością soli powodują zatrzymanie w wody w organizmie. Może się to objawiać obrzękami w obrębie dłoni i kończyn dolnych.

Zazwyczaj łagodny obrzęk spowodowany przez słoną żywność samoczynnie ustępuje w ciągu jednego dnia, ale może trwać dłużej, w zależności od tego, ile sodu mamy w organizmie.

Jeśli zmniejszymy ilość soli, a obrzęk utrzymuje się, należy wybrać się do lekarza.

Czytaj też:Ty też łykasz te suplementy?

Opuchnięte palce a obrzęk limfatyczny

Płyn limfatyczny transportuje odpady, bakterie i wirusy z organizmu. Gdy cały układ limfatyczny nie działa prawidło, mogą pojawić się obrzęki. Obrzęk limfatyczny powoduje opuchliznę w obrębie kończyn i jest stanem, który wymaga wizyty u lekarza. Czasem towarzyszy leczeniu innej choroby, np. radioterapii w trakcie zwalczania nowotworu.

Opuchnięte palce a choroby stawów

Jeśli obrzęk występuje głównie o poranku, przyczyną może być choroba zwyrodnieniowa stawów. Na ogół opuchliźnie towarzyszy też ból i problem z ruchomością w obrębie zaatakowanego chorobą stawu. Zwyrodnienie stawów często pojawia się wraz z wiekiem, ponieważ z reguły wynika ze zużycia się amortyzujących tkanek, budujących stawy.

Opuchnięte palce a ucisk nerwu

Kiedy nerw, który biegnie od przedramienia do dłoni, jest ściskany na wysokości nadgarstka, może pojawić się nieprzyjemny dyskomfort, ból, a nawet obrzęk. Powstającemu obrzękowi towarzyszy zazwyczaj pieczenie, mrowienie lub drętwienie rąk i palców. Objawy te rozwijają się powoli, ale znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.

Czytaj też:Domowe sposoby na siniaki i stłuczenia

Opuchnięte palce a stan przedrzucawkowy

Obrzęki nóg są często spotykane w zaawansowanej ciąży, gdy kobieta spędza dużo czasu na stojąco. Jeśli jednak opuchlizna występuje na twarzy i w obrębie dłoni, ciężarna powinna jak najszybciej udać się do szpitala, ponieważ objaw ten może świadczyć o stanie przedrzucawkowym. Zaniepokoić powinno także wysokie ciśnienie, skąpomocz, ból brzucha.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu pojawił się obrzęk palców, należy jak najszybciej zdjąć biżuterię (pierścionki, obrączki), by nie doszło do poważnych komplikacji w wyniku niedokrwienia.

Dlaczego dłonie puchną? – przyczyny i objawy. Profilaktyka dłoni

Puchnięcie dłoni występuje dość często i z reguły informuje o pewnych zmianach w organizmie. Dłonie mogą puchnąć latem, w czasie ciąży lub przy nadmiarze wody w organizmie. Dowiedz się, jakie są przyczyny takiego stanu i czy mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Źródło: 123RF

Spuchnięte dłonie są objawem gromadzenia się nadmiernej ilości wody w tkankach, poza naczyniami krwionośnymi. Jest to spowodowane nadmiernym ciśnieniem onkotycznym w naczyniach, w stanie odwodnienia, zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie, rozszerzenia naczyń i ułatwienia przepuszczalności ich ścian.

Obrzęk dłoni to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim utrudniający codzienne funkcjonowanie.

Towarzyszy temu trudność w zginaniu palców i dłoni, co można znacznie wpłynąć na trudności ze zdejmowaniem biżuterii, tj. pierścionków.

Przy okazji może pojawić się również niedowład czy wrażenie braku siły w dłoniach, a dodatkowo sztywność stanów i ból.

Nierzadko zdarza się również, że dłonie są zaczerwienione bądź na powierzchni ich skóry pojawia się wysypka.

Obrzęki dłoni są wtedy, gdy nagle spuchną i stają się sztywne. Podsumowując, puchnięcie dłoni daje następujące objawy:

 • zaczerwienienie skóry,
 • utrata czucia,
 • nadmierna ciepłota dłoni.

Jeśli objawy te nie ustąpią po pewnym czasie, należy skontaktować się z lekarzem. Specjalista zbierze wywiad i zleci wykonanie badań laboratoryjnych (krwi i moczu). To pozwoli mu ustalić  przyczynę problemu i podjąć leczenie.

Opuchlizna na dłoniach występuje przede wszystkim z powodu:

Przegrzanie organizmu

Dłonie mogą puchnąć zwłaszcza latem, gdy temperatura jest wysoka. Dochodzi wówczas do nadmiernego rozszerzenia żył i wolniejszego przepływu krwi.

Do naturalnych przyczyn puchnięcia dłoni należy również czas menstruacji lub ciąży u kobiet. Obrzęk dłoni może również towarzyszyć innym objawom, takim jak:

 • zmęczenie,
 • brak siły w dłoniach,
 • sztywność stawów,
 • wysypka wokół dłoni.

Uraz dłoni

Znacznie poważniejszy jest obrzęk podczas urazu. To normalna reakcja obronna na:

 • stłuczenie,
 • zwichnięcie,
 • naciągnięcie ścięgien,
 • złamanie.

Towarzyszy mu ból i zaczerwienienie uszkodzonego miejsca.

Nadmiar wody w organizmie

Najczęstszą przyczyną obrzęków dłoni oraz innych części ciała jest nadmiar wody w organizmie. Może wystąpić u kobiet przez miesiączką, w czasie ciąży, ale także stanowić objaw poważniejszej choroby – serca lub wątroby. 

Z nadmiarem wody w organizmie mogą mieć do czynienia także osoby starsze, które miewają problemy z sercem. Na obrzęk dłoni należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli towarzyszy wysokiemu ciśnieniu oraz dusznościom. Może również sugerować problemy z wątrobą, zwłaszcza u osób nadużywających alkoholu.

Zwykle nie występuje jedynie puchnięcie dłoni, ale również pojawia się opuchnięta twarz, a także może być obecna opuchlizna nóg. W takim przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który po wykonaniu niezbędnych badań określi przyczynę takiego stanu i zaproponuje właściwe formy leczenia.

Zakrzepica kończyn górnych

Zakrzepica żylna kończyn górnych jest nieco rzadsza niż kończyn dolnych. Warto wiedzieć, iż puchnięcie dłoni może świadczyć o zatorze w żyle pachowej lub podobojczykowej.

Zakrzepicy towarzyszą wówczas takie objawy jak:

 • ból kończyn,
 • zaczerwienienie skóry,
 • nadmierna potliwość ciała.

W takim przypadku opuchlizna może dotyczyć całej ręki. Jeśli pojawiają się uzasadnione obawy co do wystąpienia zakrzepicy, należy udać się do lekarza.

Przyczyny zwyrodnieniowe, infekcyjne, zapalne i autoimmunologiczne

 • zapalenie kości i stawów, 
 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • septyczne zapalenie stawów,
 • toczeń rumieniowaty

Niektóre leki:

 • lśrodki przeciwdepresyjne,
 • hipotensyjne,
 • terapie hormonalne,
 • steroidy

Inne przyczyny:

 • hipotermia,
 • niedoczynność tarczycy,
 • niedrożność limfatyczna 

Jak zlikwidować obrzęk dłoni?

Jeśli jednak opuchlizna nie idzie w parze z poważnym stanem chorobowym, wystarczy poradzić sobie profilaktyką.

Jak redukować obrzęki? Przede wszystkim należy pić duże ilości wody mineralnej. Z diety należy wyeliminować nadmiar sodu, czyli soli.

Powoduje ona zatrzymywanie wody w organizmie. Uzupełniony z kolei powinien być potas (zawarty jest w ziemniakach i pomidorach).

Warto również stosować preparaty z rutyną, która zmniejsza przepuszczalność naczyń, co zapobiega przenikaniu wody do tkanek.

Opuchlizna może być również redukowana poprzez spożywanie naparów z ziół moczopędnych, na przykład:

 • z korzenia pietruszki,
 • ze skrzypu polnego,
 • z liści brzozy,
 • herbat z pokrzywy.

By zapobiec obrzękom dłoni, należy wykonywać codzienne, proste ćwiczenia, dzięki którym dłonie będą w ruchu. Gdy zdążą spuchnąć, pomocny okaże się masaż dłoni. Można im również podarować nieco odpoczynku – siedząc na kanapie ułóż dłonie na poduszkach tak, by znajdowały się nieco wyżej.

Leia também:  Grzybica skóry – przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Co sprawia, że palce puchną? Przyczyn jest wiele

Puchnięcie palców u rąk może mieć różne przyczyny. Niektóre są błahe, inne mogą wskazywać na to, że w organizmie rozwija się stan zapalny. Jeśli obrzęki palców pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem.

1. Zatrzymanie wody w organizmie

Powstawaniu obrzęków na palcach sprzyja też zatrzymanie wody w organizmie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy spożywamy zbyt dużo soli. Nie wystarczy zrezygnować z soli dodawanej do potraw. Jeśli będziemy uważnie czytać etykiety, sól znajdziemy też w przekąskach, gotowych daniach, pieczywie i mieszankach przypraw.

Zazwyczaj obrzęk spowodowany nadmiarem wody w organizmie mija samoistnie, ale czasem może trwać dłużej. Jest to uzależnione od tego, jak dużo soli spożywamy w ciągu dnia. Jeśli mimo ograniczenia słonych produktów nadal mamy spuchnięte palce, konieczna jest wizyta u lekarza.

2. Choroby stawów

Spuchnięte palce mogą być też objawem choroby zwyrodnieniowej stawów lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Gdy opuchlizna utrzymuje się przez dłuższy czas, nawraca i towarzyszą jej dolegliwości bólowe to znak, że należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może być to objaw choroby stawów.

Chorobie zwyrodnieniowej stawów często towarzyszy ból i sztywność stawów. Obrzęk palców pojawia się najczęściej rano. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów obrzękowi towarzyszą stany zapalne stawów, uczucie zmęczenia, brak apetytu i utrata wagi.

3. Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka pojawia się, gdy nerw biegnący od przedramienia do dłoni jest uciskany i dochodzi do zmian degeneracyjnych, wskutek niedokrwienia.

Zespół cieśni nadgarstka objawia się obrzękiem palców, któremu towarzyszy ból ora drętwienie rąk i palców.

Na początku objawy pojawiają się sporadycznie, a wraz z rozwojem choroby coraz częściej, a ból promieniuje do przedramienia i barku.

4. Blokada przepływu limfy

Obrzęk limfatyczny spowodowany jest zastojem limfy. W wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego w tkance podskórnej gromadzi się zbyt dużo płynu śródtkankowego. W wyniku tego zastoju pojawiają się obrzęki palców u rąk i nóg. Spuchniętym palcom mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe, trudności z poruszaniem kończyną i uczucie ciężkości.

5. Stan przedrzucawkowy

Na spuchnięte palce uważać muszą też kobiety w ciąży. Jeśli obrzęk występuje przed 36. tygodniem ciąży, a opuchlizna pojawia się nie tylko na rękach i nogach, ale też np. na twarzy, to może oznaczać stan przedrzucawkowy.

Nieleczony prowadzi do rzucawki, czyli niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki. Podczas ataku może dojść do odklejenia się łożyska. To bardzo poważne powikłanie, które jest groźne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Nie wolno ignorować obrzęków w ciąży.

6. Problemy z nerkami

Spuchnięte palce mogą też świadczyć o problemach z nerkami. Jedną z funkcji nerek jest filtrowanie i usuwanie toksyn z organizmu. Jeśli nerki nie pracują prawidłowo, płyn gromadzi się w tkankach, powodując obrzęki. Opuchlizna na palcach pojawia się zwykle rano i znika w ciągu dnia.

Jeśli opuchnięciom towarzyszy wysokie stężenie mocznika i kreatyniny, obecność krwinek czerwonych, białkomocz i wałeczki w badaniu ogólnym moczu oraz nadciśnienie tętnicze, to znak, że nerki nie pracują prawidłowo.

Spuchnięte palce mogą pojawiać się też podczas przyjmowania niektórych leków, szczególnie tych na nadciśnienie i cukrzycę, a także pigułek antykoncepcyjnych. Mogą też wystąpić w następstwie wzmożonego wysiłku.

7. Upał

Obrzęki to nic innego jak gromadzenie się płynu poza naczyniami krwionośnymi w jamach ciała i przestrzeniach pozakomórkowych. Podczas upałów naczynia krwionośne rozszerzają się, co ułatwia ucieczkę płynów do tkanek. Puchnięcie palców jest reakcją organizmu na działanie wysokich temperatur.

Zauważamy to zwykle, gdy mamy trudności ze zdjęciem pierścionka lub obrączki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się, dlaczego puchną Ci palce i co z tym zrobić

Na pewno nie raz przydarzyło ci się, że z niewiadomych powodów, nagle pierścionki uciskają Twoje palce, a nawet mogą one zmieniać swój kolor. O czym to świadczy i czym może być to spowodowane? Palce puchną z przeróżnych przyczyn, większość z nich nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia, jednak czasem może być to pierwszy objaw poważnej choroby.

Dziś w artykule poznasz czynniki powodujące podobne dolegliwości.

Opuchnięte palce – czego mogą być objawem?

Zdarza się dużo częściej, niż nam się wydaje. Na pewno niejednemu z nas przydarzyło się  odczuć opuchnięcia w palcach u rąk, delikatne mrowienia i nieprzyjemnego łaskotania podczas spaceru. Przyczyną jest przede wszystkim przyspieszona praca serca i wzmożone krążenie krwi, co zwykle zachodzi, gdy wykonujemy ćwiczenia fizyczne lub jesteśmy w ruchu.

Również nic niepokojącego nie ma w opuchniętych palcach, które uległy urazowi, stłuczeniu czy kontuzji. Jednak trzeba pamiętać, że symptom ten może być także początkiem problemów ze stawami.

 • Kontuzja więzadeł lub chrząstek:

Jeżeli regularnie wykonujesz ten sam ruch palców lub ręki, możliwe jest, że w efekcie palce spuchną i pojawi się stan zapalny.

Zapalenie worka z płynem maziowym znajdującego się w miejscach, w których mięśnie przesuwają się po kościach. Często objawiające się bolesnym opuchnięciem.

 • Zespół cieśni nadgarstka:

Ta bolesna dolegliwość często spotyka kobiety. Jest efektem ucisku na nerw biegnący przez nadgarstek, co skutkuje nie tylko tym, że palce są opuchnięte, ale nawet traci się w nich czucie.

 • Ganglion (torbiel galaretowata):

Pojawia się po tym, jak cześć stawu lub ścięgien w okolicy nadgarstka, ulega przewlekłym urazom. W konsekwencji może prowadzić do tego, że palce są opuchnięte.

Przyczyna, którą również należy wziąć pod uwagę. Na skutek infekcji przez bakterie Streptococcus aureus, palce również ulegają obrzękowi. Oprócz tego, często pojawia się podwyższona temperatura.

Dolegliwość tą szybko uda się zdiagnozować i z reguły dotyka ona jeden z paców. Jest to zakażenie powstające wokół paznokcia, bardzo bolesne i powodujące obrzęk. W wielu przypadkach również pojawiają się stany ropne.

 • Reumatoidalne zapalenie stawów:

Niestety tej prawdopodobnej przyczyny także nie można wykluczyć. Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która dotyka stawy. Polega na powstawaniu bolesnych stanów zapalnych w stawach i niejednokrotnie jej pierwsze objawy to opuchnięte palce.

Ważne jest, aby jak najszybciej odróżnić tą chorobę od reumatoidalnego zapalenia stawów, w czym pomoże nam lekarz specjalista.

Znajdź przyczynę

Gdy palce zaczynają puchnąć, bardzo ważne jest, aby jak najszybciej odkryć przyczynę tego zjawiska. Przyjrzyj się czy puchnie tylko jeden palce, czy są to wszystkie. Jeżeli puchną wszystkie przyczyny, należy szukać w problemach z krążeniem.

Jeżeli to tylko jeden palec, przyjrzyj się paznokciom, przypomnij sobie czy nie doszło do urazu lub wbicia ciała obcego. Czasem przyczyną może być niezauważone ugryzienie przez owada. Jednak jeżeli stan zapalny i opuchnięcie trwają dłużej niż 5 dni, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

Jak zmniejszyć opuchliznę palców?

Jak już zostało wspomniane, jeżeli zapalenie i opuchnięcie, utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy niezwłocznie zgłosić się o poradę do specjalisty. Oprócz tego w domu możemy zastosować kilka sposobów, które mogą nam pomóc zmniejszyć obrzęk:

1. Moczenie opuchniętych palców w zimnych lub ciepłych naparach z rozmarynu

Roślina ta dobrze sprawdza się w przypadku prób zmniejszenia stanu zapalnego chrząstek i stawów. Napar najlepiej wykonać poprzez zanurzenie dwóch gałązek rozmarynu w gorącej wodzie, a następnie umieścić w naczyniu opuchnięte palce na około 3 minuty.

Dalej wykonać to samo, ale palce umieścić w naczyniu ze zwykłą chłodną wodą. Wykonywać te czynności naprzemiennie. Różnica temperatur powoduje, że krew zaczyna lepiej krążyć, co sprzyja ustąpieniu obrzęku. Na zakończenie można wykonać masaż, używając olejku rozmarynowego.

2. Czosnek

Jeżeli podejrzewasz, że opuchnięte palce mogą być skutkiem zakażenia bakteryjnego, po obrzękniętych miejscach przejedź ząbkiem obranego czosnku. Działa on silnie bakteriobójczo, co może pomóc nam zmniejszyć opuchliznę.

3. Opatrunek z imbiru

Ten leczniczy korzeń, który może pomoc nam w walce z opuchlizną. Napar najlepiej wykonać z kilku pociętych kawałków świeżego korzenia. W tak przygotowanym preparacie należy przez kilka minut moczyć opuchnięte palce, a następnie przy wykorzystaniu tego samego preparatu przygotować opatrunek i dobrze go umocować.

To może Cię zainteresować …

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*