Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, leki

 • Kliniki.pl
 • Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Zabieg Kliniki Ceny Pytania Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, leki

Nietrzymanie moczu to przypadłość, w przebiegu której dochodzi do niezależnego od woli chorego wycieku moczu. To niezwykle wstydliwa i kłopotliwa dolegliwość, która według danych szacunkowych dotyczy w Polsce około 4 milionów osób. U mężczyzn nietrzymanie moczu występuje dwukrotnie rzadziej niż u kobiet, a częstość występowania przypadłości wzrasta wraz z wiekiem. Jeśli problem nie jest łagodzony poprzez postępowanie zachowawcze, wówczas należy rozważyć konieczność wdrożenia leczenia operacyjnego.

O nietrzymaniu moczu (inkontynencji) mówimy, gdy dochodzi do niekontrolowanego, częściowego bądź całkowitego wycieku moczu.

W zależności od przyczyny takiego stanu rzeczy, wyróżniamy:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które często występuje w rezultacie osłabienia mięśni dna miednicy. Efektem jest brak prawidłowego zaciskania cewki moczowej, a objawem – nietrzymanie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów.
 • Nietrzymanie moczu z parcia, które pojawia się przy nieprawidłowej i nadmiernej aktywności mięśni pęcherza. Ten ostatni kurczy się zbyt wcześnie, zanim otrzyma sygnał z mózgu. Takie nietrzymanie moczu może pojawiać się w różnych sytuacjach, np. przy zmianie pozycji ciała, przy dźwiękach lejącej się wody, a nawet podczas stosunku płciowego.
 • Mieszane nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym wycieku moczu z towarzyszącym uczuciem nagłego parcia, jak również podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Przypadłość jest kombinacją dwóch powyższych typów nietrzymania moczu.
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia, które często pojawia się w przypadku powiększonego gruczołu krokowego. Ten typ nietrzymania moczu wiąże się z przeszkodą w jego odpływie z pęcherza, który jest nie tylko rozciągnięty, ale także przepełniony.

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn – znajdź klinikę Porównaj oferty, sprawdź ceny i przeczytaj opinie o 21 placówkach wykonujących leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn:

 • Warszawa
 • Kraków
 • Wrocław
 • Gdańsk
 • Bydgoszcz
 • Lublin
 • Katowice
 • Częstochowa
 • Toruń

Pokaż placówki najbliżej mnie Pokaż placówki we wszystkich miastach

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Zarówno patomechanizmy, jak i metody leczenia nietrzymania moczu u mężczyzn oraz kobiet różnią się od siebie. Do głównych czynników ryzyka pojawienia się schorzenia u panów zaliczamy:

 • zaawansowany wiek
 • zakażenia
 • zaburzenia neurologiczne
 • wykonaną wcześniej prostatektomię

Czy wiesz, że: Jednym z głównych powodów chorób prostaty, które prowadzą do pojawienia się nietrzymania moczu u mężczyzn, jest łagodny przerost prostaty. Także cukrzyca staje się przyczyną wystąpienia męskich problemów z pęcherzem.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest najczęściej następstwem radykalnej prostatektomii, czyli po zabiegu chirurgicznego, polegającego na wycięciu gruczołu krokowego u chorych na nowotwór tego organu.

Nietrzymanie moczu jako problem społeczny 

Nietrzymanie moczu to jedna z najbardziej krępujących dolegliwości, stanowiąca problem estetyczny, higieniczny i społeczny. Nic dziwnego, że chorzy (zwłaszcza panowie), odwlekają wizytę u lekarza.

Wielu chorych próbuje leczyć się samodzielnie, sięgając po leki ziołowe na nietrzymanie moczu u mężczyzn.

Warto podkreślić jak ważne jest, by pacjent nie czekał zbyt długo z podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, ponieważ im szybciej podejmie on terapię, tym łatwiej będzie dobrać odpowiednio skuteczne metody leczenia.

Objawy nietrzymania moczu u mężczyzn

Do symptomów charakterystycznych dla nietrzymania moczu u mężczyzn, zaliczamy:

 • częste oddawanie moczu u mężczyzn (częściej niż 7 razy dziennie)
 • korzystanie z toalety w nocy
 • problem z oddawaniem moczu u mężczyzn – brak możliwości utrzymania moczu jeszcze przed skorzystaniem z toalety
 • popuszczanie moczu u mężczyzn podczas kichania, kaszlu, śmiechu, wysiłku fizycznego

Diagnostyka nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, leki

Pacjent, który zauważył u siebie objawy nietrzymania moczu, powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego, który może wydać skierowanie do urologa. Podstawowe i najważniejsze znaczenie w prawidłowej diagnostyce inkontynencji ma dokładnie zebrany wywiad lekarski.

Ważnym elementem jest również badanie urodynamiczne u mężczyzn, na które składa się kilka różnych testów i pomiarów.

Procedura polega na wprowadzeniu do wnętrza pęcherza moczowego specjalnego cewnika, przez który napełnia się pęcherz roztworem soli fizjologicznej lub destylowaną wodą.

Jednocześnie dokonuje się pomiaru zmian ciśnień w bańce odbytnicy oraz we wnętrzu pęcherza moczowego. Rejestracji ulega również czynność skurczowa mięśni odpowiedzialnych za wydalanie moczu.

W trakcie badania monitoruje się ilość i szybkość oddawania moczu do specjalnego urządzenia zwanego uroflowmetrem. Kompleksowość i dokładność dokonywanych pomiarów pomaga lekarzowi ostatecznie rozpoznać rodzaj nietrzymania moczu, na jaki cierpi pacjent. Czas trwania całego badania wynosi około 1-1,5 godziny.

Zachowawcze leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Jeśli pacjent cierpiący z powodu nietrzymania moczu boryka się z nadwagą lub otyłością, leczenie zachowawcze należy rozpocząć od redukcji masy ciała oraz zaprzestania palenia, ponieważ są to czynniki zwiększające ryzyko nietrzymania moczu u mężczyzn. Leki bez recepty nie powinny być traktowane jako zasadniczy element terapii, a ich przyjmowanie należy skonsultować z lekarzem.

W przypadku leczenia nietrzymania moczu z parcia, tak zwanym złotym standardem jest stosowanie preparatów antycholinergicznych.

Powodują one zmniejszenie parcia, a także wydłużają czas od momentu pojawienia się uczucia parcia na mocz u mężczyzn, aż do konieczności skorzystania z toalety, co bez wątpienia podnosi komfort chorego na nietrzymanie moczu u mężczyzn. Leki nowej generacji to m.in. preparat Vesicare, zawierający solifenacynę.

Według badań stosowanie tej substancji powoduje ustąpienie objawów u ponad połowy pacjentów oraz łagodzi uczucie parcia o 55%. Do innych leków z tej grupy możemy zaliczyć m.in oksybutuninę (Ditropan, Driptane) czy darifenacynę (Emselex). Nowoczesną metodą leczenia nietrzymania moczu z parć naglących jest neuromodulacja krzyżowa.

Polega ona na podskórnym umieszczeniu w dolnej części pleców stymulatora, który wysyła impulsy elektryczne do nerwów krzyżowych. Nerwy te odpowiadają za kontrolę funkcji dolnych dróg moczowych, a stymulacja poprawia ich aktywność.

Warto wiedzieć: W przypadku przerostu gruczołu krokowego stosuje się leki blokujące receptory α1-adrenolityczne, które licznie występują w mięśniówce gładkiej szyi pęcherza moczowego, cewce moczowej oraz zrębie gruczołu krokowego. Zablokowanie receptorów powoduje rozluźnienie mięśniówki i zmniejsza objawy takie jak częstomocz czy uczucie parcia na mocz.

Nietrzymanie moczu – ćwiczenia dla mężczyzn

Zachowawcze leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu opiera się również na systematycznym treningu mięśni dna miednicy. Właściwie wykonywane ćwiczenia na nietrzymanie moczu u mężczyzn umożliwiają powrót prawidłowej funkcji zwieracza i skracają czas rehabilitacji.

Na początku pacjent musi nauczyć się rozpoznawać mięśnie zwieracza cewki moczowej, co można osiągnąć np. poprzez próbę przerwania strumienia moczu w trakcie jego oddawania. Następnie należy wykonywać serie ćwiczeń, których celem jest lepsza kontrola mięśni zwieracza.

Polegają one na wykonywaniu świadomych skurczów zwieracza, czyli szybkich, jednosekundowych ruchów, które wpływają na włókna szybkokurczące sięm, oraz skurczów suboptymalnych, trwających około 10 sekund, które oddziałują na włókna toniczne, długodziałające.

Dzięki temu poprawie ulega stałe napięcie zwieracza cewki moczowej, ale możliwa jest także lepsza kontrola mięśni zwieracza w sytuacji wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej.

Treningi mięśni dna miednicy mogą być wspomagane poprzez urządzenia, które umożliwiają stymulację mięśni (elektrostymulacja) lub naukę lepszej kontroli i poprawnego wykonywania skurczów (biofeedback).

Postępowanie operacyjne w leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, leki

Za postępowanie z wyboru w operacyjnym leczeniu nietrzymania moczu u mężczyzn, uznaje się współcześnie zabiegi z użyciem taśm. Zadaniem taśmy jest wywieranie ucisku na część opuszkową cewki moczowej, co powoduje wzrost oporu w jej świetle i skutkuje lepszym trzymaniem moczu. Idealnymi kandydatami do wykonania zabiegu z użyciem taśmy są mężczyźni z małym bądź średnio nasilonym nietrzymaniem moczu.

Kolejną metodą zabiegową proponowaną mężczyznom z nietrzymaniem moczu jest ostrzykiwanie okolic zwieracza preparatami leczniczymi, których zadaniem – podobnie jak w przypadku taśmy – jest wywieranie ucisku na cewkę moczową. Do najczęściej stosowanych obecnie preparatów zaliczamy Contigen, Bulkamid oraz Deflux.

Ciekawą, nowoczesną metodą jest ostrzykiwanie okolic zwieracza cewki z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z tkanki mięśniowej ramienia chorego. Komórki macierzyste wprowadzone w ścianki cewki ulegają proliferacji, co skutkuje zwiększeniem masy tkanki mięśniowej, pogrubieniem ścianek cewki i wzrostem jej kurczliwości.

Metoda została opracowana przez austriackich naukowców pod kierunkiem dr Frauschera z Akademii Medycznej w Innsbrucku.

Najbardziej skutecznym postępowaniem operacyjnym u mężczyzn z nietrzymaniem moczu jest implantacja sztucznego zwieracza cewki moczowej.

Mankiet umieszczony wokół cewki moczowej zaciska ją i zapobiega wypływowi moczu, natomiast gdy chory odczuwa parcie na pęcherz, za pomocą specjalnej pompki umieszczonej w mosznie zwalnia ucisk mankietu, co pozwala na swobodne oddanie oczu.

Najlepsze efekty zabiegu obserwuje się w grupie chorych z nietrzymaniem moczu znacznego stopnia. Operacja ta jest jednak dość skomplikowana, a do głównych powikłań można zaliczyć infekcję wokół wszczepionego sztucznego zwieracza, co może wymagać nawet jego usunięcia.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

 • To kolokwialne określenie wkładek dla mężczyzn na nietrzymanie moczu. Obecnie na rynku mamy coraz większy wybór tego rodzaju środków higienicznych, które są dyskretne i zapewniają pacjentom poczucie komfortu.
 • Lekarz, który zajmuje się problemem nietrzymania moczu, to urolog. Pacjenci mogą wybrać się do niego prywatnie lub poprosić o skierowanie lekarza pierwszego kontaktu.
 • Tabletki na nietrzymanie moczu dla mężczyzn powinny być zapisane przez lekarza i odpowiednio dostosowane do przyczyny oraz rodzaju schorzenia. Przyjmowanie leków na własną rękę nie jest zalecane.
 • Całkowite odstawienie kawy nie jest konieczne, jednak warto zmniejszyć jej ilość, ponieważ wykazuje ona działanie moczopędne.
 • W dużej mierze zależy to od obecnej kondycji pacjenta, jednak na efekty ćwiczeń zawsze trzeba trochę poczekać. Pierwsze zmiany można zazwyczaj zaobserwować po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń.
Leia também:  Przerost prostaty – objawy

Umów wizytę!

Jeśli Ty także borykasz się z problemem nietrzymania moczu, nie wahaj się dłużej – skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 21 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 35 (telefon czynny pon – pt, w godz. 8:00 – 18:00)

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny – Seni

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, lekiNietrzymanie moczu może pojawić się w każdym wieku i bez względu na płeć. Mimo, że chorują na nią częściej kobiety, głównie ze względu na anatomię układu moczowego czy przebyte porody naturalne, dotyka również mężczyzn, zwłaszcza tych w podeszłym wieku. Według statystyk ponad połowa panów po 70 roku życia zmaga się z inkontynencją.  Jak zapobiegać nietrzymaniu moczu i jak poradzić sobie jak już się pojawi?

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Najczęstsze przyczyny to:

 • Problemy z prostatą (powiększenie prostaty, zapalenie prostaty, nowotwór prostaty);
 • Infekcje układu moczowego;
 • Tymczasowo osłabione mięśnie po operacji prostaty;
 • Uszkodzenie/zwężenie cewki moczowej;
 • Cukrzyca lub choroby neurologiczne (Alzheimer, Parkinson);
 • Leki, na przykład moczopędne, które mogą powodować częste oddawanie moczu w nocy;
 • Urazy (udar mózgu, uszkodzenie rdzenia kręgowego).

Nietrzymanie moczu u mężczyzn a prostata

Prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz) to organ, który odpowiada za istotne funkcje w męskim układzie moczowo-płciowym. Znajduje się pod pęcherzem moczowym, z drugiej strony przylega do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze prostaty przebiega cewka moczowa.

Po 40 roku życiu u mężczyzn następują zmiany hormonalne, które mogą doprowadzać do znacznego powiększenia gruczołu krokowego, co niekiedy skutkuje nadreaktywnością pęcherza. Wówczas pojawić się może nietrzymanie moczu.

Problem z nietrzymaniem moczu u mężczyzn z powodu rozrostu krokowego nie powinien być bagatelizowany. Nieleczony przerost prostaty może prowadzić do poważnych konsekwencji – gruczoł będzie się rozrastał do momentu aż całkowicie zablokuje cewkę moczową.

Jest to bardzo niebezpieczne, dlatego też warto szybko podjąć leczenie nietrzymania moczu.

Jakie są objawy łagodnego przerostu stercza?

 • Parcie na pęcherz, parcie na mocz;
 • Niekontrolowany wyciek moczu;
 • Wydłużające się oddawanie moczu;
 • Ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
 • Zmniejszenie strumienia moczu;
 • Nietrzymanie moczu w nocy;
 • Uczucie przepełnionego pęcherza i niemożność opróżnienia go.

Problem z oddawaniem moczu – objawy

Jest wiele rodzajów nietrzymania moczu. Warto wyróżnić kilka z nich:

 • Wysiłkowe nietrzymanie moczu – niekontrolowane oddawanie moczu podczas wykonywania czynności stresowych, takich jak kaszel, kichanie, skakanie, ćwiczenia, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej. Przyczyną tej dolegliwości jest osłabienie zwieracza i mięśni dna miednicy.
 • Nagłe nietrzymanie moczu (nadreaktywność pęcherza) – to mimowolne oddawanie moczu w wyniku jego nacisku na pęcherz. 
 • Kropelkowe wyciekanie moczu – objawia się niekontrolowanym wyciekiem moczu, nawet bezpośrednio po opróżnieniu. 
 • Nietrzymanie moczu z przepełnienia – jest spowodowane zakłóceniem przepływu moczu.

Popuszczanie moczu – sposoby zapobiegania

Najlepszym sposobem zapobiegania nietrzymaniu moczu jest regularne badanie się. Aby Jeśli zaobserwujesz u siebie objawy nietrzymania moczu, nie zwlekaj i skontaktuj się ze specjalistą. Podczas wizyty, lekarz sprawdza prostatę, penisa i układ nerwowy oraz przeprowadza wywiad lekarski.

Zazwyczaj zleca rutynowe testy diagnostyczne, takie jak analiza ogólna moczu. Pozwoli to sprawdzić, czy doszło do infekcji dróg moczowych, czy może do zapalenia gruczołu moczowego oraz czy w moczu znajduje się krew lub cukier.

Może też zlecić skierować na badanie na prostatę, gdyż to problemy z gruczołem krokowym są częstą przyczyną nietrzymania moczu. Do badań na prostatę zalicza się:

 • Badanie prostaty z krwi – badanie poziomu PSA, czyli antygenu stercza w celu wykrycia wczesnego nowotworu prostaty.
 • Biopsja prostaty – jest standardowym badaniem diagnozującym raka prostaty.
 • USG prostaty – to badanie ultrasonograficzne, które jest jedną z najbardziej popularnych metod obrazowania stanu prostaty.

Leczenie farmakologiczne, leki na nietrzymanie moczu, wkładki urologiczne, operacja. Co najlepsze?

Częstym objawem przerostu prostaty są bóle przy oddawaniu moczu, co jest związane z napięciem mięśni gładkich dolnych moczowych, w których znajdują się zakończenia receptorów nerwowych.

W tym wypadku stosuje się alfa-blokery, tzn. leki blokujące receptory. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się, a wydalanie moczu jest mniej bolesne.

W leczeniu przerostu prostaty stosuje się także leki hormonalne, które blokują wpływ androgenów na jej rozrost.

Jeśli powodem nietrzymania moczu jest pęcherz nadreaktywny, lekarz może przepisać leki ograniczające nadmiernie skurcze pęcherza. To leki antycholinergiczne i spazmolityczne, które rozkurczają mięśnie gładkie.

Niektóre z nich mogą wywoływać działania niepożądane, dlatego też konieczne jest przyjmowanie tych leków pod ścisłym nadzorem lekarza. Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn wynikającego z przerostu gruczołu krokowego może odbywać się na dwóch poziomach.

Pierwszym etapem jest leczenie farmakologiczne, jednakże w przypadku większych problemów konieczna jest operacja prostaty.

Jeśli nietrzymanie moczu przeszkadza Ci w codziennym funkcjonowaniu, sięgnij po wkładki urologiczne dla męższczyzn Seni Man. Seni Man to wkładki na nietrzymanie moczu dostępne w 3 poziomach chłonności przeznaczone dla aktywnych mężczyzn z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu.

Unikalny kształt wkładek sprawia, że idealnie dopasowują się męskiej anatomii, zapewniając dyskrecję i swobodny dostęp powietrza do skóry. We wkładzie chłonnym wkładek Seni Man zawarte są specjalne mikrogranulki, które odpowiadają za suchość i neutralizację nieprzyjemnego zapachu moczu.

Seni Man to gwarancja bezpieczeństwa, pewności i braku konieczności rezygnowania z dotychczasowego trybu życia.

Nietrzymania moczu u mężczyzn – Pytania i odpowiedzi

 1. Częste oddawanie moczu w nocy u mężczyzn – jakie są przyczyny?Przyczynami nietrzymania moczu są najczęściej są problemy z prostatą.

 1. Czy nietrzymanie moczu u mężczyzn może być związane z rakiem prostaty?Tak, nietrzymanie moczu jest jednym z objawów raka prostaty.

 1. Problem z oddawaniem moczu – jak temu zapobiegać?Warto wykonać badania diagnostyczne w celu wykrycia przyczyny nietrzymania moczu.
 1. Jak leczyć nietrzymanie moczu związane z problemami z prostatą?Konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

  Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego i wykonaniu niezbędnych badań dobierze odpowiednią metodę leczenia.

   

Korzystamy z danych lub plików cookies w Twojej przeglądarce, w celu personalizacji i poprawy wygody korzystania z naszej strony, analizy aktywności na stronie co pomaga wspierać nasze działania marketingowe i sprzedażowe, wyświetlania spersonalizowanych reklam w oparciu o informacje na temat Twoich zainteresowań (obejmujące Twoją aktywność na naszej stronie lub w innych witrynach) oraz Twojej lokalizacji. Kliknij “Wyrażam zgodę i przechodzę do strony”, żeby zaakceptować politykę wykorzystywania wszystkich plików cookies i podobnych technologii zgodnie z ustawieniami opisanymi w Polityce plików cookies i przejdź bezpośrednio do strony. Jeśli nie chcesz akceptować polityki wykorzystywania wszystkich plików cookies i wolisz zmienić swoje preferencje w tym zakresie, kliknij POLITYKA COOKIES w celu zmiany ustawień dot. plików cookies.

Wyrażam zgodę polityka cookies

Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny, leczenie, pomoc

Nietrzymanie moczu u mężczyzn statystycznie zdarza się rzadziej niż u kobiet, a ponieważ poza dyskomfortem nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych, panowie wolą tego wstydliwego problemu nie zgłaszać specjaliście. To zaniedbanie może mieć poważne konsekwencje.

Nietrzymanie moczu to w pierwszej fazie delikatne popuszczanie kilku kropel, np. podczas wysiłku, śmiechu, kaszlu, kichania czy w silnych emocjach. Panowie często odwlekają decyzję o konsultacji z urologiem nawet o kilka lat. Należy wiedzieć, że po takim czasie konieczne może okazać się bardziej skomplikowane leczenie.

Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Bardzo często nietrzymanie moczu u mężczyzn wiąże się z tzw. nadreaktywnym pęcherzem, czyli przyczyną jest parcie.

Panowie odczuwają nacisk na pęcherz mimo przyjmowanie niewielkich ilości płynów, który narasta, zwłaszcza kiedy słyszą szum bieżącej wody.

Dolegliwość może pojawić się również z wiekiem, na skutek rozrostu stercza i pojawienia się blokady, która uniemożliwia swobodne odpływanie moczu.

Za niepokojące objawy należy uznać częste korzystanie z toalety – zarówno w ciągu dnia, ale również w nocy. Występuje problem z popuszczaniem przed samą wizytą w toalecie. Charakterystyczne jest uwalnianie moczu również podczas kichania, śmiania się, wysiłku fizycznego, a nawet w trakcie chodzenia.

Wiele osób myli tę przypadłość z delikatnym przerostem prostaty. Objawy są podobne, ale powiększony gruczoł powoduje dodatkowo trudności z oddawaniem moczu mimo odczuwanego parcia na pęcherz. Wizyty w ubikacji trwają dłużej, a strumień jest wąski i przerywany. Dodatkowo mogą wystąpić ból i pieczenie.

Rodzaje nietrzymania moczu to:

 • tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu,
 • nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
 • nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza.

O ile u kobiet mamy najczęściej do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, spowodowanym osłabieniem mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), o tyle u mężczyzn dominuje inkontynencja z parcia i z przepełnienia pęcherza moczowego. Oba typy dają inne objawy.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem

Przyczyną jest tu nadaktywność mięśni pęcherza moczowego. Mężczyzna odczuwa nagłą, bardzo silną potrzebę oddania moczu, często w nocy, i w ciągu kilku sekund dochodzi do opróżnienia pęcherza.

Czasem wystarczy odgłos płynącej wody, żeby wywołać reakcję pęcherza. Przyczyny bywają różne – od zakażenia układu moczowego, przez choroby neurologiczne (SM, choroba Parkinsona), po nowotwory. W wielu przypadkach przyczyny nie udaje się ustalić – lekarze mówią wtedy o zespole nadreaktywnego pęcherza.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza

U mężczyzn ten typ nietrzymania moczu jest najczęściej związany z przerostem prostaty. Powiększona prostata powoduje problemy z oddawaniem moczu, który zalega w pęcherzu.

Gdy pęcherz jest przepełniony i rozciągnięty, mocz może się z niego wydostawać mimowolnie. W przeciwieństwie do naglącego parcia wyciek moczu jest wtedy powolny. Inne objawy przerostu prostaty to m.in.: częste oddawanie moczu (także w nocy), trudności z rozpoczęciem i przerywane oddawanie moczu, słaby strumień moczu, poczucie niedokładnego opróżnienia pęcherza.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Tak jak u kobiet, objawia się popuszczaniem moczu przy wysiłku fizycznym, kaszlu, kichaniu, śmianiu się. Przyczyną jest osłabienie mięśni dna miednicy. U mężczyzn jest to naturalny proces związany z wiekiem.

 • Sprawdź ofertę Apteline.pl:
 • Pieluchomajtki, pieluchy dla dorosłych, majtki chłonne
 • Wkładki urologiczne, wkłady chłonne

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn

Wybór metody leczenia zależy od przyczyny, która wywołuje nietrzymanie moczu. Przerost prostaty leczy się przede wszystkim farmakologicznie – stosuje się leki zmniejszające napięcie mięśni pęcherza i gruczołu krokowego albo leki zmniejszające objętość prostaty. Wspomagająco stosuje się preparaty z wyciągiem z owoców palmy sabałowej.

Znaczne powiększenie prostaty leczy się też operacyjnie.

Przy pęcherzu nadreaktywnym pomagają ćwiczenia pęcherza (trening świadomej kontroli wypieracza i zwieracza cewki), a przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu – ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla).

Regularnie wykonywane ćwiczenia dają bardzo dobre rezultaty, jeśli jednak problem nietrzymania moczu jest bardzo nasilony, stosuje się leczenie farmakologiczne, a gdy i ono nie pomaga – chirurgiczne.

Mężczyznom cierpiącym na nietrzymanie moczu lekarze zalecają też zmianę stylu życia:

 • rzucenie palenia – charakterystyczny dla palaczy kaszel powoduje popuszczanie moczu przy nietrzymaniu wysiłkowym, poza tym nikotyna działa drażniąco na mięśnie pęcherza moczowego;
 • zmianę nawyków żywieniowych – ograniczenie alkoholu, napojów gazowanych i z kofeiną, ostrych przypraw, owoców cytrusowych (działają drażniąco na pęcherz moczowy); odpowiednia ilość błonnika (20 g dziennie) zapobiegająca zaparciom;
 • utrzymywanie prawidłowej wagi ciała (nadwaga i otyłość powodują osłabienie mięśni dna miednicy).

Wyroby chłonne dla mężczyzn na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu zaliczane jest do „chorób przeżywanych w skrytości” – nierzadko pacjenci wycofują się z życia towarzyskiego i ograniczają aktywność.

W łagodzeniu dokuczliwości nietrzymania moczu bardzo pomocne są specjalne wkładki i pieluchomajtki dla dorosłych. Dostępne są w różnych rozmiarach i stopniach chłonności, dostosowanych do nasilenia problemu.

Mają wkład neutralizujący zapach moczu i nie zawierają lateksu, dzięki czemu nie powodują odparzeń.

 • Wkładki chłonne np. Tena Men, Seni Man, P które są bardzo dyskretne. Zostały zaprojektowane dla mężczyzn z myślą o ochronie w lekkim stopniu nietrzymania moczu. Posiadają elastyczne gumki na brzegach, które chronią przez przeciekaniem i tworzą kubełkowy kształt, który zapewnia idealne dopasowanie do ciała oraz komfort użytkowania.
 • Pieluchomajtki Tena Men Pants to bielizna w męskim grantowym kolorze, która posiada wkład chłonny umiejscowiony z przodu. Zapewnia wyjątkowe bezpieczeństwo, ochronę przed przeciekaniem, nieprzyjemnym zapachem oraz wilgocią. Pieluchomajtki są niezwykle dyskretne i doskonale dopasowują się do ciała, dzięki temu poprawiają jakość i komfort życia mężczyznom z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu u mężczyzn

 1. Nietrzymanie moczu w sytuacjach stresowych – przyczyną jest osłabienie zwieracza i/lub mięśni dna miednicy. Występuje w wyniku działań, które powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, np. kaszel, kichanie, skakanie, podnoszenie, ćwiczenia.

 2. Nagłe nietrzymanie moczu – “nadreaktywność pęcherza”, czyli mięsień pęcherza kurczy się mimowolnie i bez ostrzeżenia. Wyciek moczu jest zwykle poprzedzony nagłym i silnym pragnieniem oddania moczu, zwykle w drodze do toalety.

 3. Mieszane nietrzymanie moczu – połączenie stresu i nagłego nietrzymania moczu. Ważne jest, by określić dominujący i najbardziej uciążliwy objaw dla pacjenta. Na początku należy wyleczyć właśnie ten symptom.

 4. Nieopróżnianie całkowite pęcherza – występuje wtedy, gdy pęcherz nie opróżnia się całkowicie. Możliwą przyczyną jest niedrożność ujścia pęcherza (np. z powodu powiększenia prostaty), nieprawidłowej funkcji mięśni pęcherza lub uszkodzenia nerwu.

 5. Nietrzymanie czynnościowe – mimowolna utrata moczu jest spowodowana ograniczeniami fizycznymi lub umysłowymi.

Głównym objawem nietrzymania moczu jest wyciek moczu podczas kaszlu, śmiechu, podnoszenia, wysiłku lub zmiany postawy. Symptomy nagłego nietrzymania moczu obejmują:

 1. Nagłą, pilną potrzebę oddania moczu.

 2. Nagłe sytuacje, w których tracisz dużą ilość moczu.

 3. Konieczność częstego oddawania moczu, szczególnie w nocy.

Lekarz przeprowadzi dokładne badanie fizykalne. Sprawdzi penisa, prostatę i układ nerwowy. Przeprowadzi też wywiad lekarski. Zleci również rutynowe testy diagnostyczne, takie jak analiza ogólna moczu. Pozwala sprawdzić, czy występuje infekcja dróg moczowych lub zapalenie gruczołu moczowego. To badanie może również wykryć krew lub cukier w moczu.

Uroflowmetria mierzy przepływ i siłę strumienia podczas oddawania moczu. To powszechny, nieinwazyjny test stosowany do diagnozowania takich objawów, jak ból podczas oddawania moczu lub nietrzymanie moczu. Wynik może pomóc w ocenie funkcji pęcherza i zwieracza lub sprawdzaniu przeszkód w normalnym przepływie moczu.

Podczas normalnego oddawania moczu początkowy strumień zaczyna się powoli, następnie przyspiesza, a później zwalnia. Ten test rejestruje wszelkie odchylenia od normy. Pomaga lekarzowi postawić diagnozę.

 1. Dowiedz się więcej na temat badania urodynamicznego

 1. Cystometrogram – ocenia zdolność pęcherza do magazynowania i oddawania moczu.

 2. Elektromiogram – służy do rejestrowania aktywności elektrycznej mięśni.

Lekarz może też przeprowadzić cystoskopię, która pozwala zajrzeć do dróg moczowych. Pozwala wykluczyć inne przyczyny nietrzymania moczu.

Może być spowodowane uszkodzeniem lub zwężeniem cewki moczowej, uszkodzeniem nerwów, infekcjami dróg moczowych. Może również wskazywać na problem z prostatą. Czasami przyczyną nietrzymania moczu jest inne schorzenie, w tym zaburzenie układu nerwowego lub uraz (np. choroba Parkinsona, udar mózgu lub uszkodzenie rdzenia kręgowego), niektóre leki lub cukrzyca.

Dobra wiadomość jest taka, że w wielu przypadkach nietrzymanie moczu można wyleczyć.

Kiedy zadzwonić do lekarza?

Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, gdy nietrzymanie moczu nie ustępuje lub towarzyszy mu:

 1. Słabość lub drętwienie pośladków, nóg i stóp,

 2. Gorączka, dreszcze, ból brzucha,

 3. Krew w moczu lub pieczenie podczas oddawania moczu,

 4. Problemy z jelitami.

Umów się do lekarza, gdy:

 1. Problem z nietrzymaniem moczu staje się coraz poważniejszy.

 2. Musisz nosić wkładki ochronne.

 3. Nietrzymanie moczu wpływa w jakikolwiek sposób na Twoje życie.

Leczenie jest uzależnione od rodzaju nietrzymania moczu i jego wpływu na Twoje życie. Najczęściej obejmuje leki, proste ćwiczenia lub oba te sposoby. U niektórych mężczyzn należy przeprowadzić operację.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu? To musisz wiedzieć

 1. Ogranicz lub przestań pić napoje z kofeiną i gazowane, takie jak kawa, herbata, coca-cola, pepsi.

 2. Ogranicz alkohol do maksymalnie 1 drinka dziennie.

 3. Jedz mniej żywności podrażniającej pęcherz. Unikaj owoców cytrusowych, czekolady, pomidorów, octu, pikantnych potraw, produktów mlecznych i aspartamu.

 4. Jeśli palisz, rzuć.

 5. Jeśli masz nadwagę, spróbuj schudnąć.

 6. Unikaj zaparć.

Aby uniknąć zaparć:

 1. Codziennie jedz owoce, warzywa, fasolę i produkty pełnoziarniste. Zawierają dużo błonnika.

 2. Pij wystarczającą ilość płynów. Nie unikaj picia, tylko dlatego, że obawiasz się wycieku moczu.

 3. Codziennie ćwicz.

Porozmawiaj z lekarzem o wszystkich przyjmowanych lekach, również tych bez recepty. Sprawdzi, czy którykolwiek z nich nasila problem nietrzymania moczu. Do takich leków możemy zaliczyć przeciwdepresyjne, uspokajające, a nawet niektóre środki na alergię i przeziębienie.

Nietrzymanie moczu może być spowodowane powiększeniem gruczołu krokowego (łagodny przerost prostaty). Dlatego konsultacja z urologiem jest ważną częścią leczenia.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

 • Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, o którym krępujemy się mówić nawet lekarzom „Posikałam się ze śmiechu” – mówimy często. Jednak taka reakcja na opowiedziany dowcip może być objawem groźnej dolegliwości. Jeśli „popuszczamy” w trakcie…
 • Leczenie nietrzymania moczu (NTM) – rodzaje. Metody leczenia nietrzymania moczu Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który sprawia, że część pacjentów nie odwiedza gabinetu lekarza. To błąd – zarówno w młodszym, jak i starszym wieku… Olga Szymkowiak
 • “Kobiety szukają potwierdzenia, że nie są same, że to nie jest problem, który dotyczy tylko ich”. Przemilczana dolegliwość Polek Już małe dziewczynki powinny wiedzieć, w jaki sposób korzystać z toalety i wstawać rano z łóżka, by w przyszłości uniknąć nietrzymania moczu. Mogą im zaszkodzić…
 • Jak wyleczyć nietrzymanie moczu? Świadome kobiety nie wstydzą się dbać o zdrowie. Czy zdarzyło Ci się kiedyś posikać ze śmiechu? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak”, to oznaczać może dwie rzeczy: albo żart był wyjątkowo śmieszny, albo cierpisz na…
 • URITAM – tampony na nietrzymanie moczu. Pierwszy polski produkt na rozwiązanie problemu i poprawę komfortu życia Badania pokazują, że co piątą kobietę powyżej 20. roku życia dotyka problem nietrzymania moczu. Przeświadczenie, że to głównie dolegliwość osób starszych,…
 • Mięśnie Kegla – wszystko, co powinnaś o nich wiedzieć [INFOGRAFIKA] Mięśnie Kegla i mięśnie dna miednicy pełnią bardzo ważną funkcję u kobiet. Ich osłabienie może powodować szereg dolegliwości, w tym przede wszystkim nietrzymanie…
 • Mięśnie Kegla u mężczyzn – jak je ćwiczyć? Ćwiczenia Kegla nie pomogą Ci wyglądać lepiej. Robią coś ważniejszego. Wzmacniają mięśnie podtrzymujące pęcherz. Dzięki temu znacznie zmniejszają ryzyko… Justyna Dereń | Onet.
 • Najczęstsze dolegliwości zdrowotne po porodzie Poród to zdecydowanie niecodzienne przeżycie, wymagające zaangażowania emocjonalnego i fizycznego. Dlatego może spowodować pewne nieoczekiwane dolegliwości… Anna Tylec
 • Leczenie nietrzymania moczu – ćwiczenia, farmakoterapia. Jak zdiagnozować przyczynę? [WYJAŚNIAMY] Nietrzymanie moczu to bardzo wstydliwy problem, który sprawia, że pacjenci izolują się od towarzystwa, co może prowadzić do depresji. Prawidłowe leczenie jest… Tatiana Naklicka
 • Sucha skóra przy nietrzymaniu moczu? Przekonaj się, że to możliwe! Problem nietrzymania moczu dotyka znaczną część seniorów. Przypadłość ta jest dla wielu z nich bardzo niekomfortowa i kojarzy się najczęściej z nieustającym…

Nietrzymanie moczu – leczenie, leki, przyczyny

Nietrzymanie moczu – czyli niezależny od naszej woli wyciek moczu – to powszechny problem zdrowotny. Dolegliwość może pojawić się w każdym wieku, ale dotyczy głównie osób starszych. Nie jest to jednak naturalna konsekwencja starzenia, a nieprawidłowy objaw, który wymaga terapii. Na czym polega leczenie? Jakie leki na nietrzymanie moczu zalecają specjaliści?

Nietrzymanie moczu występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Szacuje się, że dotyczy 1 na 5 kobiet po 40. roku życia. Natomiast powyżej 80. roku życia na tę dolegliwość skarży się połowa kobiet i jedna trzecia mężczyzn.

Komplikacjami nieleczonego nietrzymania moczu mogą być zaburzenia w relacjach intymnych czy społecznych, problemy skórne oraz infekcje dróg moczowych.

Na szczęście współczesna medycyna oferuje wiele metod radzenia sobie z tym problemem.

Nietrzymanie moczu – kto jest zagrożony?

Na nietrzymanie moczu bardziej narażone są kobiety. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą ciąż i porodów.

Do wystąpienia problemu często przyczynia się też otyłość (oszacowano, że zwiększa ona czterokrotnie prawdopodobieństwo pojawienia się nietrzymania moczu u kobiet).

Dolegliwości mogą być także wynikiem menopauzy, przewlekłych zaparć oraz niektórych operacji ginekologicznych. Nietrzymanie moczu u mężczyzn najczęściej związane jest z chorobami układu krokowego i ich leczeniem chirurgicznym.

Nietrzymanie moczu – przyczyny i typy

Podstawowe typy nietrzymania moczu to:

• Wysiłkowe nietrzymanie moczu: polega ono na gubieniu moczu w trakcie kaszlu, kichania, śmiechu, aktywności fizycznej czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ten najczęstszy typ nietrzymania moczu wynika z osłabienia mięśni dnia miednicy, które nie zaciskają prawidłowo cewki moczowej. Przyczyniają się do tego ciąże i porody, otyłość, wiek, menopauza czy przebyte operacje ginekologiczne.

• Nietrzymanie moczu z naglącym parciem: ta forma problemu charakteryzuje się występowaniem silnej, niemożliwej do opanowania, potrzeby oddania moczu. Skutkuje częściowym lub całkowitym opróżnieniem pęcherza.

Może do tego dochodzić podczas zmiany pozycji ciała, w trakcie seksu, a nawet w reakcji na dźwięk wody wylewającej się z kranu. Parcie nierzadko występuje również w nocy. Za ten typ nietrzymania moczu odpowiedzialny jest nadwrażliwy pęcherz (tzw. pęcherz nadreaktywny).

Przyczyną mogą być też zapalenia pęcherza i schorzenia neurologiczne. Powodem naglącego nietrzymania moczu u mężczyzn są także choroby prostaty.

• Mieszane nietrzymanie moczu: w tym przypadku wyciek moczu związany jest z parciem naglącym oraz wysiłkiem, kichaniem czy kaszlem.

Wyróżnia się również:

• Nietrzymanie moczu z powodu przepełnienia pęcherza: ta forma nietrzymania moczu wiąże się z przeszkodą w odpływie moczu z pęcherza, co powoduje, że jest on wypełniony i nierzadko bardzo rozciągnięty. Nietrzymanie moczu tego typu najczęściej występuje u mężczyzn z powiększoną prostatą.

• Przejściowe nietrzymanie moczu: ten rodzaj nietrzymania moczu ma charakter okresowy, przemijający. Jego powodem może być zapalenie pęcherza, stosowanie niektórych leków, picie alkoholu i napojów zawierających kofeinę.

Nietrzymanie moczu – kiedy do lekarza

Nietrzymania moczu nie trzeba się wstydzić. Nie należy go także traktować jako naturalnej konsekwencji porodu siłami natury czy starzenia się. Pomocy medycznej powinniśmy szukać w każdym przypadku. Dolegliwość nie tylko zakłóca codzienne życie, ale może być także objawem innej, poważniejszej choroby.

Nietrzymanie moczu – leczenie zachowawcze

Terapia nietrzymania moczu zależy od jego przyczyny, typu i nasilenia. Standardowo rozpoczyna się ją od leczenia zachowawczego. Rekomendowane jest unormowanie wagi (zmniejszenie masy ciała o co najmniej 5 proc. poprawia trzymanie moczu) i regularne wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy. W razie potrzeby stosuje się elektrostymulację. W przypadku naglącego nietrzymania moczu wdrażana jest farmakoterapia. Zaleca się także trening pęcherza moczowego. Jeśli trening i leki okażą się nieskuteczne, stosowane są inne formy leczenia, np. stymulacja nerwów krzyżowych, wstrzykiwanie botuliny do mięśni pęcherza czy zabiegi chirurgiczne.

Nietrzymanie moczu – leki

Jakie leki na nietrzymanie moczu z naglącym parciem? Pomocne są zwłaszcza preparaty, które zmniejszają napięcie pęcherza moczowego. Należy pamiętać, że leki na nietrzymanie moczu mogą wywoływać działania niepożądane, dlatego trzeba je stosować pod kontrolą lekarza. W terapii problemu nie rekomenduje się leków ziołowych. Część z nich może pogłębić dolegliwości.

Nietrzymanie moczu – leczenie chirurgiczne

Jeśli zachowawcze metody leczenia nietrzymania moczu są niewystarczające, wdrażane jest leczenie chirurgiczne. W wysiłkowym nietrzymaniu moczu u kobiet najczęściej wykonuje się zabiegi pętlowe z wykorzystaniem taśmy oraz tzw. zabiegi podwieszenia szyi pęcherza moczowego. Mniejszą skuteczność ma wstrzykiwanie substancji w okolice cewki moczowej. W przypadku nietrzymania moczu z przepełnienia przeprowadzana jest np. operacja prostaty czy wprowadzenie cewnika do pęcherza.

Pieluchomajtki dla dorosłych i inne środki higieniczne

W nietrzymaniu moczu ważna jest także dbałość o skórę krocza, która – pod wpływem kontaktu z moczem – może ulegać podrażnieniom. By temu zapobiec, zalecane jest stosowanie środków pochłaniających mocz, np.

wkładek, majtek chłonnych czy pieluchomajtek dla dorosłych. Są one dostępne na rynku w różnych rozmiarach i typach (można wybrać m.in. pieluchomajtki dla mężczyzn).

Produkty te opracowano z myślą zarówno o osobach mobilnych, jak i tych z ograniczoną ruchomością.

Źródła:

https://pulsmedycyny.pl/nietrzymanie-moczu-u-kobiet-przyczyny-i-leczenie-982722 (18.04.2020)

http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2708 (18.04.2020)

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66339,nietrzymanie-moczu-przyczyny (18.04.2020)

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/76711,czy-sa-skuteczne-ziola-na-nietrzymanie-moczu (18.04.2020)

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/66667,nietrzymanie-moczu-leczenie-chirurgiczne (18.04.2020)

https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu (18.04.2020)

Autorka:

Małgorzata Skoczylas-Kouyoumdjian – copywriter i ekspert ds. Public Relations. O zdrowiu pisze od ponad 20 lat. Ukończyła m.in. kształcenie podyplomowe w Instytucie Żywności i Żywienia na kierunku dietetycznym. Jest mamą Rafała i żoną Krzysztofa. W wolnych chwilach czyta kryminały.

Jak sobie radzić z problemem nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzny, choć o problemie tym nie mówi się głośno, jest zjawiskiem dość powszechnym. Jak wynika z badań, dolegliwość ta dotyka 1 na 4 mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia, i może mieć najróżniejsze przyczyny.

Nietrzymanie moczu wywołuje szereg negatywnych następstw, w tym znaczne obniżenie poczucia własnej wartości i ogromny dyskomfort.

Na szczęście obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów, dzięki którym mężczyzna może odzyskać pewność siebie, wygodę i poczucie bezpieczeństwa w każdej sytuacji! Jakie to sposoby?

Nietrzymanie moczu u mężczyzny może mieć różne przyczyny.

W przypadku przewlekłego nietrzymania moczu można wyróżnić przede wszystkim nietrzymanie moczu z nagłym parciem (winę za ten stan ponoszą mięśnie pęcherza, które cechują się nadmierną oraz nieprawidłową aktywnością) oraz wysiłkowe nietrzymanie moczu (tutaj powodem jest osłabienie mięśni dna miednicy).

Ponadto nietrzymanie moczu u mężczyzny może być spowodowane chorobami gruczołu krokowego. Może się zdarzyć także nietrzymanie moczu po prostatektomii, czyli po chirurgicznym usunięciu gruczołu krokowego.

Problemy z nietrzymaniem moczu mogą nasilać takie czynniki jak m.in.: nadwaga i otyłość, zapalenie pęcherza moczowego, przyjmowanie leków o właściwościach moczopędnych, picie alkoholu oraz napojów zawierających kofeinę.

Z dolegliwością tą należy udać się do lekarza rodzinnego bądź bezpośrednio do urologa. Ustalenie przyczyny nietrzymania moczu to absolutna podstawa, dlatego od tego trzeba zacząć.

Dzięki właściwej diagnozie można bowiem wdrożyć skuteczne leczenie, które w wielu przypadkach pozwoli całkowicie wyeliminować dolegliwość lub przynajmniej znacząco ją złagodzić.

Nietrzymanie moczu u mężczyzny to termin dość szeroki. W pierwszej kolejności trzeba określić, na ile nasilone i dokuczliwe jest schorzenie oraz jaka jest jego przyczyna.

Jeżeli schorzenie przebiega łagodnie i epizody nietrzymania moczu nie są nagminne, można spróbować zmienić dotychczasowy styl życia – przywrócić prawidłową masę ciała (w przypadku nadwagi bądź otyłości), odstawić alkohol i kofeinę, a także postarać się nie wypijać dużych ilości płynów przed snem czy przed ważnym wyjściem.

Jeśli – pomimo wdrożenia tych zmian – problem nie zostaje wyeliminowany bądź wręcz nasila się, konieczne jest zasięgnięcie porady specjalisty. Lekarz może zalecić przyjmowanie leków na bazie m.in.

tolterodyny czy oksybutyniny.

Dopiero kiedy leczenie farmakologiczne, oczywiście wsparte prawidłowymi nawykami i higienicznym trybem życia, nie przynosi zadowalających efektów, lekarz podejmuje decyzję o leczeniu chirurgicznym.

Co w sytuacji, gdy leczenie jest w toku, a nietrzymanie moczu znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje silny dyskomfort psychiczny? Czy to oznacza, że mężczyzna musi zrezygnować z wszelkiej aktywności? Na szczęście nie!Obecnie istnieje wiele produktów higienicznych, dedykowanych problemowi nietrzymania moczu, które wspierają mężczyzn w walce o pełen komfort i odzyskanie poczucia bezpieczeństwa. Są to produkty TENA.

W przypadku kropelkowego nietrzymania moczu wystarczającą ochroną mogą się okazać dyskretne wkładki anatomiczne TENA Men w kolorze czarnym – cienkie, doskonale dopasowujące się do męskiej anatomii. W lekkim nietrzymaniu moczu mężczyźni mogą sięgnąć po taki produkt jak TENA Men Light – bardzo łatwe w użyciu.

Dostępne są także wkładki Medium oraz Super. Jeśli natomiast mężczyzna potrzebuje silniejszej ochrony, może zdecydować się na taki produkt jak bielizna chłonna TENA Men Pants.

Jest wygodna, równie dyskretna i cienka, zakłada się ją jak zwykłą bieliznę, a co najważniejsze – zapobiega przeciekaniu, zapewnia skórze suchość i swobodny przepływ powietrza.

Nietrzymanie moczu u mężczyzny zawsze wymaga podjęcia stosownych kroków, które doprowadzą do zlikwidowania przyczyny oraz zapewnienia godnego funkcjonowania. Choć jest to dolegliwość wstydliwa, o której żaden mężczyzna nie chce mówić, nie warto biernie czekać na jej pogłębienie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*