Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Nadmierna potliwość pod pachami, na dłoniach czy stopach to duży problem. Jednak pocenie jest niezbędne do utrzymania stałej temperatury naszego organizmu, niezależnie od temperatury otoczenia.

To innymi słowy „system chłodzący” w naszym ciele. Pocenie odparowuje wodę, a wraz z tym ciało ludzkie chroni się przed przegrzaniem. To bardzo ważne w sytuacji wysokiej temperatury otoczenia czy np. zwiększonego wysiłku fizycznego lub gorączki.

W wyniku silnych emocji u większości ludzi występuje nadmierna potliwość pod pachami. Wydzielanie potu wzmaga się również w sytuacjach stresowych, lęku, zakłopotania.

Jest to reakcja obronna, regulowana przez układ nerwowy, niezależna od naszej woli. Pocenie się spełnia jeszcze jedną ważną rolę. W połączeniu z łojem tworzy naturalną powłokę na powierzchni skóry, tzw. płaszcz wodnolipidowy.

Chroni on skórę przed wnikaniem bakterii, grzybów, wirusów i działaniem czynników zewnętrznych.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe rozmieszczone na skórze całego ciała. Ich liczba sięga kilku milionów, a największa ilość występuje na dłoniach, podeszwach, czole i pod pachami.

Gruczoły te znajdują się w głębi skóry. Stamtąd przez tzw. przewody wyprowadzające wypompowują pot na powierzchnię skóry. Nadmierne pocenie się pod pachami wiąże się zatem z większą liczbą zlokalizowanych tam gruczołów.

Wyróżniamy 2 typy gruczołów potowych:

Zwykłe (ekrynowe). Występują one na całej skórze i mają ważne znaczenie w termoregulacji,
Zapachowe (apokrynowe). Występują one pod pachami i w okolicach płciowych. Ich wydzielina ma znaczenie w pobudzeniu seksualnym.

Pot u zdrowego człowieka składa się w 98-99% z wody. Reszta to elektrolity (potas, sód), chlorki, mocznik, amoniak, tłuszcze itd.

Skład potu różni się w zależy od temperatury, wilgotności otoczenia, czynników hormonalnych, diety i leków. Potu wydzielamy ok. 700-900 ml dziennie. Jednak w sytuacjach szczególnych ilość ta może wzrosnąć nawet do kilku litrów! Spokojnie.

Pamiętaj, że problem, jakim jest nadmierna potliwość pod pachami można zwalczyć lub zminimalizować.

Nadmierne pocenie pod pachami to ogromny dyskomfort zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. W zakłopotanie wprawiają nas mokre ślady na odzieży oraz nieprzyjemny zapach.

  Co ciekawe, pot wydzielany z organizmu na powierzchnię skóry jest bezzapachowy! Przykry zapach powstaje dopiero w wyniku jego rozkładu przez bakterie. To one zasiedlają naszą skórę.

Niektóre składniki potu, łoju oraz resztki naskórka są doskonałą pożywką dla bakterii. 

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić? Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Nadmierne pocenie pod pachami i w innych częściach ciała oraz specyficzny zapach wynika z gruczołów potowych. Okolice, które pocą się najintensywniej, to czoło, dłonie, podeszwy i pachy. Tam występuje zdecydowanie więcej gruczołów niż w pozostałych partiach ciała. I tak np.

na podeszwach występuje średnio 700 gruczołów potowych na 1 cm2 skóry. Na podudziu na 1 cm2 skóry przypada ich tylko 120. Warto także podkreślić, że okolice bogate w gruczoły potowe są bogato unerwione. Stąd wynika nadmierne pocenie się tych regionów w odpowiedzi na emocje czy stres.

Warto wtedy zastosować antyperspiranty NIVEA Stress Protect dla kobiet lub NIVEA Stress Protect dla mężczyzn.

Przyczyny wywołujące nadmierne pocenie pod pachami, a co za tym idzie przykry zapach, są ściśle związane z ilością gruczołów oraz występowaniem w tych okolicach bakterii.  Pod pachami czy w okolicach intymnych obserwujemy większe nagromadzenie tzw.

gruczołów zapachowych (apokrynowych). Ich wydzielina jest mieszaniną wody, tłuszczów i znikomych ilości hormonów steroidowych. Mieszanina ta jest doskonałą pożywką dla bakterii, którym szczególnie odpowiada wilgotne środowisko oraz obecność włosów.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Wydzielanie potu faktycznie nasila się w okresie dojrzewania płciowego. Ma to związek z wyrzutem dużej ilości hormonów płciowych. To one pośrednio wpływają na intensywność i jakość pocenia się.

Na skórze nastolatków, zwłaszcza chłopców, zwiększa się również ilość gruczołów zapachowych (apokrynowych). Na nadmierne pocenie pod pachami może mieć także wpływ niedojrzały, labilny układ nerwowy.

Może być on przyczyną nadmiernego pocenia się w sytuacjach stresowych czy emocjonalnych.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Wzmożone pocenie się powinno być odpowiedzią na czynnik zewnętrzny, który zaburzałby równowagę organizmu np. na wysoką temperaturę otoczenia, gorący posiłek czy sytuację stresową.

W tym wypadku wydzielanie potu jest naturalną reakcją naszego organizmu.

Natomiast jeżeli intensywne pocenie się pojawia się znacznie częściej, bez wyraźnego czynnika wyzwalającego lub wydzielanie potu jest nadmierne w stosunku do działającego bodźca, mówimy o nadpotliwości.

Nadpotliwość nie jest uznana za chorobę, a raczej za uciążliwą, przykrą skłonność, dotyczącą 1-3% populacji. Może być jednak objawem współtowarzyszącym różnym schorzeniom np.

chorobom tarczycy, nerek, schorzeniom neurologicznym i nowotworowym, gruźlicy, cukrzycy, otyłości.

Tak więc, jeśli problem nadpotliwości pojawia się nagle i nie odpowiada na podstawowe metody jego zapobiegania, warto skierować się do lekarza i wykonać zalecone przez niego badania.

Nadmierne pocenie pod pachami i na całym ciele można powstrzymać lub zminimalizować. W walce z tym problemem początkowo warto wykorzystać najprostsze metody – stosowanie antyperspirantów. Wśród produktów NIVEA znajdziesz zarówno antyperspiranty dla mężczyzn jak i dla kobiet, o formułach dopasowanych do różnych potrzeb.

Należy oczywiście pamiętać także o utrzymywaniu odpowiedniej higieny – nieprzyjemny zapach potu wynika z gromadzenia się na skórze bakterii, które mnożą się w wilgotnym środowisku. Możesz sięgnąć po żele pod prysznic dla mężczyzn o działaniu antybakteryjnym, takie jak NIVEA MEN Silver Protect.

W zwalczaniu zapachu potu pomogą też dezodoranty Żel pod prysznic oraz dezodoranty, a wśród nich delikatne dezodoranty bez aluminium i wygodne dezodoranty w sprayu. 

Powinno się również zwracać uwagę na noszenie odpowiedniej odzieży (z włókien naturalnych) i skórzanego obuwia dopasowanych do temperatury pomieszczeń, w których przebywamy.

Zalecane jest także unikanie pikantnych i gorących potraw, mocnej kawy, herbaty czy używek pobudzających. Zacznij od tych kilku prostych sposobów na nadmierne pocenie pod pachami.

Leia também:  Co To Jest Dysleksja Objawy?

W przypadku braku pożądanych efektów, pomyśl o konsultacji medycznej.

Jeżeli wyżej wymienione metody nie przynoszą zmniejszenia nadpotliwości, należy rozpocząć leczenie pod okiem specjalisty. Jeśli jej występowanie jest efektem innego schorzenia toczącego się w organizmie, to leczyć musimy chorobę podstawową. Natomiast jeżeli nadpotliwość jest izolowanym objawem, terapia powinna być ukierunkowana na jej zlikwidowanie.

Początkowo wykorzystuje się metody nieinwazyjne; zaleca się antyperspiranty o silniejszym działaniu oraz ewentualnie doustne preparaty ziołowe, mogące zmniejszać nadmierne pocenie się pod pachami. Kolejnym krokiem terapii są już metody instrumentalne lub zabiegowe.

Obecnie dostępnych jest kilka zabiegów, które poprzez zablokowanie czy częściowe zniszczenie gruczołów potowych pozwalają skutecznie zwalczać nadpotliwość. Najbardziej efektywne z nich to: ostrzykiwanie miejsc intensywnie pocących się toksyną botulinową, jontoforeza czy chirurgiczne przecięcie nerwów zaopatrujących gruczoły potowe danego obszaru.

Zabiegi te pomagają zlikwidować uporczywy problem, jakim jest nadmierne pocenie pod pachami.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić? Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Przyczyny nadmiernego pocenia się

Wraz z nadejściem wiosny stajemy się bardziej aktywni. Nadchodzący „sezon bikini” również motywuje do podejmowania zwiększonej aktywności fizycznej.

I dobrze! Rola aktywności fizycznej dla zdrowia jest nieoceniona. Wraz ze spalonymi kaloriami tracimy pot. Pocenie się jest procesem fizjologicznym.

Jednak nadmierna potliwość (hiperhydroza) może ograniczać normalne funkcjonowanie. Skąd bierze się nadmierne pocenie?

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe. W naszym ciele obecne są dwa typy tych gruczołów – ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe, rozmieszczone na całej powierzchni skóry, odpowiadają za regulację cieplną.

To właśnie one szczególnie intensywnie pracują, gdy wzrasta temperatura otoczenia. Dzięki temu utrzymujemy stałą temperaturę ciała. Gruczoły apokrynowe związane są z mieszkami włosowymi i występują m.in. w okolicach pachowych, moczowo – płciowych, czy odbytu.

Oddziałują one na bodźce hormonalne i emocjonalne, a do ich uaktywnienia dochodzi w okresie pokwitania.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Ilość potu, którą wydzielamy w ciągu doby nie przekracza 0,5-0,8 l. U osób, których dotyczy nadmierne pocenie się, wartości te mogą być nawet kilkakrotnie większe.

Gdy nadmierne wydzielanie potu dotyczy określonej okolicy ciała (np. stopy, dłonie), mówimy o nadpotliwości miejscowej.

Z nadpotliwością uogólnioną mamy do czynienia wtedy, kiedy nadmierna aktywność gruczołów potowych dotyczy całego ciała.

Do nasilenia pocenia się dochodzi, gdy wzrasta temperatura otoczenia. Dlatego też dla osób borykających się z nadmierną potliwością, to właśnie okres wiosenny i letni, gdy temperatury są wysokie, może być szczególnie uciążliwy ze względu na nasilenie dolegliwości.

W warunkach fizjologicznych do nasilonej utraty potu dochodzi również często podczas sytuacji stresowych. Bardziej obfite pocenie się może także towarzyszyć bólowi. Na problem ten często uskarżają się również osoby otyłe, kobiety w ciąży oraz kobiety w okresie menopauzy.

Pamiętajmy również, że gdy problem ten nie dotyczył nas wcześniej, a pojawia się nadmierna potliwość, przyczyny jej wystąpienia mogą być niekiedy związane ze stosowaniem niektórych leków, np. niektórych leków przeciwdepresyjnych, leków opioidowych.

Dlatego też niekiedy warto pod okiem specjalisty przyjrzeć się swojej apteczce.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Nadmierna potliwość – przyczyną może być choroba

Poza fizjologicznymi czynnikami nasilającymi wydzielanie potu, przyczyny nadmiernego pocenia się mogą być również związane z występowaniem różnych chorób ogólnoustrojowych.

Do chorób najczęściej powodujących nadmierną potliwość należą chociażby choroby endokrynologiczne, tzn. związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu hormonalnego. Wśród nich wymienić można nadczynność tarczycy, czy też cukrzycę. Również choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona) mogą być związane z nadmierną utratą potu.

Hiperhydroza może towarzyszyć również takim chorobom jak malaria, czy też gruźlica. Może być też obecna przy zakażeniu wirusem HIV. Często występuje także przy chorobie nowotworowej.

Nadmierna pocenie nie jest chorobą groźną, choć może przysparzać wielu problemów w życiu towarzyskim oraz zawodowym. Pamiętajmy, że w niektórych stanach fizjologicznych jest ona zupełnie normalna i mija. Wówczas wystarczy jedynie nieco bardziej zadbać o higienę.

Warto postarać się jednak wyeliminować te czynniki wywołujące nadmierną potliwość, na których obecność mamy wpływ, np. otyłość.

Nie zapominajmy jednak przy tym, że nadmierna potliwość może zwiastować poważniejsze problemy zdrowotne, szczególnie jeśli towarzyszą jej dodatkowe niepokojące objawy.

Nadmierne pocenie się pod pachami – jakie są przyczyny i jak sobie radzić?

Na co dzień warto zastosować się do kilku wskazówek, które mogą być pomocne w walce  z nadpotliwością:

 • Dbaj o higienę – świeży pot jest praktycznie pozbawiony woni. Pojawia się ona, kiedy wydzielina długotrwale zalega na skórze. Do higieny okolic ciała szczególnie intensywnie wydzielających pot warto zastosować mydła przeciwbakteryjne.
 • Zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych włókien – pozwolą na odparowanie potu, zapobiegając wsiąkaniu w materiał.
 • Usuwaj owłosienie – owłosienie sprzyja osadzaniu się wydzieliny gruczołów potowych, stanowiącej pożywkę dla bakterii.
 • Unikaj potraw i napojów, powodujących nadmierne wydzielanie potu.
 • Ogranicz stres.

Sprawdź też: Jak radzić sobie ze stresem?

Kategoria: Tabletki i preparaty na problemy z poceniem

Piśmiennictwo:

 1. Wydro D.: Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyną botulinową typu A metodą mezoporacji. 2010
 2. https://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/168862,nadmierne-wydzielanie-potu-hyperhidrosis dostęp online dn. 05.04.2018 r.

Nadmierne pocenie się – jak pozbyć się wstydliwego problemu?

Jak wskazują statystyki, problem nadmiernej potliwości dotyczy obecnie nawet 3% populacji ludzkiej.

Mówiąc o wzmożonej potliwości, czyli hiperhydrozie, mamy na myśli wydzielanie potu przez organizm w znacznie większych ilościach niż jest to potrzebne do utrzymania prawidłowej termoregulacji ciała.

Z czego to wynika? Zjawisko nadmiernego pocenia się spowodowane jest zwiększoną aktywnością gruczołów potowych.

Możemy je określić jako uogólnione, czyli dotyczące całej powierzchni ciała i związane z jedną konkretną przyczyną, jak również jako zlokalizowane, inaczej nazywane nadpotliwością pierwotną. Problem ten dotyczy zazwyczaj okolicy pachowej, dłoni i stóp, a także ma związek z czynnikami genetycznymi.

Leia também:  Como calcular a prestação de um consórcio: 7 passos

Nadmierne pocenie się – przyczyny

Mało kto o tym wie, że na całej powierzchni naszej skóry umieszczonych jest aż 3 miliony gruczołów potowych odpowiedzialnych za termoregulację, z których większość występuje na dłoniach i stopach, a część pod pachami.

W zależności od prowadzonego przez nas trybu życia oraz indywidualnych predyspozycji każdego dnia nasz organizm produkuje od kilku mililitrów do kilku litrów potu.

Wraz z nim wydalamy także różnego rodzaju składniki przemiany materii, takie jak mocznik, elektrolity oraz aminokwasy.

Warto jednak podkreślić, że nie istnieją określone normy, które mówiłyby o prawidłowych ilościach wydzielanego potu. Uważa się jednak, że dobowa ilość potu wydzielana przez organizm nie powinna przekraczać 0,5-0,8 l. Kluczowe w tym przypadku są mimo wszystko nasze subiektywne odczucia oraz dyskomfort spowodowany nadpotliwością.

Przyczyny pocenia się możemy podzielić na dwie podstawowe grupy – pierwotną oraz wtórną. Hiperhydroza pierwotna jest uwarunkowana genetycznie i nie jest związana z konkretną jednostką chorobową. Wtórną nadmierną potliwość możemy natomiast powiązać ze współistnieniem innych chorób, wśród których zalicza się m.in.:

 • schorzenia przewlekłe, takie jak gruźlica lub bruceloza, której objawem są charakterystyczne, nocne poty;
 • choroby o podłożu hormonalnym, takie jak nadczynność tarczycy, której towarzyszy także utrata masy ciała, kołatanie serca i rozdrażnienie;
 • choroby metaboliczne, w tym cukrzyca, przy której pocenie występuje przy nagłym spadku poziomu cukru;
 • choroba Parkinsona, która objawia się nadmiernym poceniem się, drżeniem mięśni oraz spowolnieniem ruchów;
 • nowotwory układu chłonnego (m.in. białaczka, chłoniak, ziarnica), których symptomami są nocne poty, brak apetytu, ogólne osłabienie i powiększone węzły chłonne;
 • gruźlica, objawiająca się zlewnymi, nocnymi potami, uporczywym kaszlem i dużymi spadkami masy ciała;
 • zawał serca, któremu towarzyszy ból w klatce piersiowej i duszność;
 • menopauza, związana z napadami gorąca oraz nocnym poceniem się;
 • grypa oraz choroby, podczas których występuje gorączka;
 • otyłość, z którą związane jest nadmierne pocenie się przy małym wysiłku.

Pamiętajmy, że problem nadmiernej potliwości może być także efektem prowadzenia nieprawidłowego stylu życia, w tym m.in. stosowania niewłaściwej diety i spożywania zbyt dużych ilości kofeiny, nadmiernego stresu oraz przyjmowania leków.

Nadmierne pocenie się w nocy – z czego wynika?

Nocne pocenie się to przede wszystkim efekt przyjmowanych przez nas leków, w tym m.in. leków przeciwdepresyjnych oraz sterydowych, których skutkiem ubocznym jest zwiększona potliwość. Powodem nadmiernego pocenia się w nocy może być także bezdech senny, jak również menopauza i związane z nią zmiany hormonalne w organizmie kobiety.

Warto pamiętać, że jeśli nie zażywamy na stałe leków zwiększających potliwość, a badania krwi wykluczają problemy hormonalne, problem ten należy skonsultować z lekarzem, który może zlecić przeprowadzenie dalszej diagnostyki w kierunku chorób nowotworowych, takich jak np. chłoniak ziarniczy.

Nadmierne pocenie się głowy i twarzy

Spływający z twarzy makijaż, mokre od potu włosy – z tymi nieprzyjemnymi dolegliwościami zmagają się głównie kobiety, które mają problemy hormonalne.

Ich geneza może być różna, począwszy od okresu dojrzewania, podczas którego u młodych dziewcząt pojawia się nie tylko nadmierna potliwość, ale także trądzik i zmiany skórne, aż po menopauzę, która objawia się zarówno nocnymi potami, jak i nadmiernym poceniem się głowy i twarzy.

Swoją teorię na temat nadmiernego pocenia się ma także medycyna Wschodu. Według niej głowa i twarz to kluczowe miejsca na ciele, które są odpowiedzialne za kontakt ze światem zewnętrznym.

Jeżeli odczuwamy wzmożoną potliwość w tych miejscach, oznacza to brak porozumienia ze światem oraz efekt stresu.

Jest to zbieżne z wnioskami lekarzy medycyny konwencjonalnej, którzy pocenie się na głowie i twarzy często wiążą ze stresem, zmęczeniem oraz życiem w nieustannym napięciu.

Nadmierne pocenie się – leczenie

Pierwszym krokiem w leczeniu nadpotliwości wtórnej jest eliminacja przyczyn tej dolegliwości. Jeżeli natomiast mamy do czynienia z nadpotliwością pierwotną, wówczas niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej terapii, która pomoże w zahamowaniu tego procesu.

Lekarze zalecają pacjentom przede wszystkim stosowanie antyperspirantów oraz doustnych środków farmakologicznych, w tym m.in. leków cholinergicznych, które odpowiadają za hamowanie procesu przenoszenia przywspółczulnych impulsów nerwowych.

Warto jednak pamiętać, że, z uwagi na duże ryzyko pojawienia się skutków ubocznych, należy przyjmować je wyłącznie pod kontrolą lekarską.

W leczeniu nadmiernej potliwości stosuje się także specjalne kosmetyki przeciwpotne na bazie chlorku glinu, które zmniejszają nadmierne pocenie się pod pachami, w okolicach stóp i dłoni, a także puder z metenaminą, pomocny w leczeniu nadmiernej potliwości dłoni i stóp. Działanie relaksacyjne, a przy tym zmniejszające potliwość, wykazują też ziołowe kąpiele z szałwii, brzozy oraz kory dębu.

Dużą skuteczność w terapii nadpotliwości wykazuje również jonoforeza (zabieg z użyciem prądu elektrycznego oraz wody) oraz botoks, podczas którego wstrzykiwana jest toksyna botulinowa, zwiększająca unerwienie gruczołów potowych i blokująca wydzielanie potu. Jeżeli poprzednie metody nie przynoszą spodziewanych rezultatów, warto udać się na jednorazowy zabieg laserowego usuwania gruczołów potowych, który trwale usuwa problem nadmiernej potliwości w wybranej partii ciała (np. w okolicy pach).

Jak zapobiegać problemowi nadmiernego pocenia się?

Podstawą profilaktyki nadmiernej potliwości jest dbanie o higienę osobistą – szczególnie w tych miejscach, które najczęściej się pocą.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Zeba?

Co więcej, musimy pamiętać o tym, by regularnie zmieniać ubrania, które powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów, takich jak bawełna, len i wiskoza bambusowa.

Podczas aktywności fizycznej warto natomiast sięgać po specjalne stroje wykonane z tkanin odprowadzających wilgoć na zewnątrz, aby zmniejszyć tym samym dyskomfort fizyczny podczas ćwiczeń.

Osoby, które mają problem z nadmiernym poceniem się, powinny zrezygnować z doprawiania potraw ostrymi przyprawami, a także zmniejszyć spożycie alkoholu, kofeiny i owoców cytrusowych, które także działają stymulująco na gruczoły potowe. Istotną kwestią jest również dobre nawodnienie organizmu – każdego dnia należy wypijać około 2-2,5 litra płynów dziennie. Do codziennego jadłospisu warto włączyć też lecznicze napary z ziół, takich jak szałwia, pokrzywa i skrzyp polny.

Autor artykułu:tech.farm. Anna Onikijuk

Jak zwalczyć nadmierne pocenie się pod pachami i jak zapobiegać problemowi?

Nadmierne pocenie się pod pachami jest wyjątkowo uciążliwe i nieprzyjemne, a przy tym bardzo krępujące. Szczególnie trudną sytuacją są widoczne plamy potu pod pachami oraz towarzyszący im nieprzyjemny zapach. O nadpotliwości mówiła w Dzień Dobry TVN dermatolog dr Aleksandra Jagielska.

Niekiedy problem nadmiernego pocenia się pod pachami wynika z niewłaściwych nawyków, jednak czasem jest objawem choroby. Jak zwalczyć pocenie się pod pachami i jak zapobiegać temu problemowi?

Przyczyny nadmiernego pocenia pod pachami

Pocenie się jest naturalną czynnością organizmu. Pozwala regulować temperaturę ciała nie tylko podczas upałów, lecz także np. w czasie choroby, której objawem jest gorączka. Zbyt małe wydzielanie potu może być wręcz objawem odwodnienia. Na szczęście zwykle łatwo można to naprawić, przyjmując wystarczającą ilość płynów i elektrolitów.

Jednak nadpotliwość to problem nieco bardziej skomplikowany. Niekiedy bardzo wyraźne występowanie między innymi potu pod pachami może być przyczyną niewłaściwej diety, np. częstego spożywania zbyt ostro przyprawionych dań, a także mocnej kawy bądź herbaty. Silniejsze pocenie występuje również u osób otyłych.

Nadmierne wydzielanie potu może być też związane z silnym stresem i napięciem.

Zdarza się, że nadmierna potliwość pod pachami, a nawet na innych obszarach ciała, jest objawem choroby, np. cukrzycy bądź nadczynności tarczycy. W takiej sytuacji warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, który wystawi odpowiednie skierowanie, np. do diabetologa lub endokrynologa, w celu zdiagnozowania bądź wykluczenia danego schorzenia.

Domowe sposoby na pocenie się pod pachami

Jeżeli nadpotliwość pod pachami nie jest skutkiem choroby, warto zastanowić się przede wszystkim nad własnym stylem życia. Jednym z problemów może być niewłaściwa dieta, obfitująca w ostre przyprawy i wysokoprzetworzoną żywność, szczególnie typu fast-food, a także używki, w tym zbyt duże ilości herbaty i kawy, a także alkohol i papierosy.

Innym problemem może być mało przewiewna odzież, wykonana ze sztucznych tkanin. Najlepiej będzie wymienić ją na tę z naturalnych materiałów, np. z bawełny. Kolejną przyczyną nadpotliwości mogą być zbyt gorące kąpiele, których w tym przypadku należy zaniechać.

Najlepiej, aby temperatura wody wynosiła maksymalnie 37–38℃.

Warto zastosować skuteczne preparaty dostępne w aptece, w tym antyperspirant na nadmierne pocenie się pod pachami. Tego typu środek ogranicza wydzielanie potu dzięki zdolności zwężania ujść gruczołów potowych.

Zazwyczaj działa przez wiele godzin, często aż do umycia skóry, dzięki czemu można zapomnieć o nieestetycznych plamach i brzydkim zapachu. Dezodorant jedynie maskuje nieprzyjemną woń, jednak nie zmniejsza wydzielania potu.

Warto zatem zwrócić uwagę na rodzaj preparatu.

Pomocne w zapobieganiu i zwalczaniu nadmiernego pocenia pod pachami są zioła. Szczególnie poleca się szałwię, korę dębu oraz melisę. Warto pić je od 1 do 2 razy dziennie lub dodawać około 2 łyżki bądź torebki herbaty ekspresowej do kąpieli.

Profesjonalne metody na nadmierną potliwość pod pachami

Niekiedy problem nadpotliwości jest na tyle silny, że domowe metody jego zwalczania nie przynoszą rezultatów. W takiej sytuacji najlepszym sposobem na to, jak nie pocić się pod pachami, jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Jedną ze skuteczniejszych metod radzenia sobie z tym problemem są zastrzyki z botoksu.

Dla większości osób zabieg ten jest jedynie odrobinę bolesny, jednak w przypadku większej wrażliwości na ból możliwe jest także podanie znieczulenia miejscowego. Rezultaty zabiegu widoczne są po kilku, niekiedy kilkunastu, dniach i utrzymywać się mogą od kilku miesięcy do roku.

Po tym czasie konieczne jest powtórzenie procedury.

Innym zabiegiem stosowanym przeciw poceniu się pod pachami jest jonoforeza.

Polega na przepuszczeniu prądu o niewielkim natężeniu w miejscu występowania problemu pocenia się, co ma zmniejszyć aktywność gruczołów potowych na obszarze zabiegowym.

Taka procedura nie uszkadza gruczołów potowych, a przy tym jest bezbolesna i nieinwazyjna. Rezultaty pojawiają się już po około 14 dniach od zabiegu, a przy tym utrzymują się nawet rok.

Niekiedy zwalczanie nadpotliwości można przeprowadzić za pomocą lasera. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia gruczołów potowych, dlatego należy dobrze go przemyśleć.

Sama procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Dla własnego bezpieczeństwa warto starannie wybrać klinikę i lekarza, by zapobiec pojawieniu się nieprzyjemnych skutków ubocznych zabiegu.

Dużym plusem laserowego leczenia nadpotliwości jest brak konieczności powtarzania procedury.

Nadpotliwość można zwalczać na różne sposoby, w zależności od źródła i nasilenia problemu. Na szczęście w większości przypadków istnieje możliwość, by pozbyć się tego problemu raz na zawsze.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*