Nadciśnienie tętnicze – jak sobie radzić

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest nadciśnienie tętnicze?

 • 2. Nadciśnienie tętnicze – ogranicz stres
 • 3. Nadciśnienie – utrzymuj wagę
 • 4. Zrezygnuj z używek
 • 5. Pamiętaj o ruchu
 • 6. Kontroluj swoją dietę
 • 7. Pamiętaj o badaniach
 • 8. Nadciśnienie tętnicze a leczenie farmakologiczne

Indywidualne plany dietetyczne i treningowe

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

-23 kg

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

-23 kg

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

-7 kg

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

-25 kg

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

Nadciśnienie tętnicze - jak sobie radzić

-7 kg

+13 kg

-15 kg

-23 kg

-6 kg

-18 kg

-11 kg

już od 39,99 zł za miesiąc

1. Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze, inaczej hipertensja, to jedno z najpowszechniejszych schorzeń układu krążenia. Wyróżnia się dwie postaci nadciśnienia tętniczego. Przyjmuje się, że pierwotna choroba nadciśnieniowa jest spowodowana m.in. czynnikami genetycznymi i zwiększonym obwodowym oporem naczyniowym.

Stan ten skutkuje intensywniejszą pracą serca. Druga teoria zakłada, że nadciśnienie uwarunkowane genetycznie jest związane z patologiczną pracą nerek, które muszą dynamiczniej pracować, by wyrównać poziom sodu w organizmie. Dokładna przyczyna nie została jednak jednoznacznie określona.

Ten rodzaj dotyczy 90% przypadków.

Drugim rodzajem jest postać wtórna. Może być wywołana szeregiem różnych chorób. Mowa tu o schorzeniach dotyczących układów moczowego, wydzielniczego, neurologicznego i oczywiście układu krążenia.

Oprócz tego nadciśnienie może być spowodowane innymi czynnikami, jak stres, ograniczona aktywność fizyczna, ciąża, leki farmakologiczne o charakterze egzogennych hormonów, otyłość czy spożywanie substancji o właściwościach toksycznych, np.

narkotyków czy metali ciężkich. Wtórne nadciśnienie tętnicze dotyczy jedynie 10% populacji.

Nadciśnienie tętnicze jest niebezpieczne przede wszystkim ze względu na utajony rozwój. Do momentu pojawienia się groźnych powikłań hipertensja praktycznie nie wywołuje żadnych objawów.

Bardzo często choroba może pozostać w ukryciu, jednak nie jest to reguła.

Istnieją przypadki, w których manifestuje swoją obecność, wtedy najczęściej pacjenci zgłaszają takie dolegliwości jak ból głowy, bezsenność, wzmożona pobudliwość, szybsze męczenie się i zaczerwienienie okolic klatki piersiowej, szyi i twarzy.

Sklep fabryka siły
Najczęściej kupowane

-20%

Rocket Nutrition 100% Rocket Whey – 2250g

-12%

Olimp Gold Omega-3 Sport Edition – 120kaps.

-39%

Rocket Nutrition Rocket BCAA – 400g

-18%

Olimp Whey Protein Complex 100% – 700g

-25%

Rocket Nutrition Rocket Creatine – 400g

2. Nadciśnienie tętnicze – ogranicz stres

Zwolnienie tempa życia jest najlepszym, a zarazem najtrudniejszym sposobem na normalizację ciśnienia tętniczego. Pośpiech związany z pracą i presją otoczenia wpływa na wysokie ciśnienie. Warto też wspomnieć o śnie.

Osoby intensywnie pracujące często nie poświęcają na sen odpowiedniej ilości czasu, a podczas odpoczynku ciśnienie zmniejsza się nawet o 22 mm Hg. Dlatego też warto nieco zwolnić, planować działanie, rozdzielać zadania i cele, aby stopniowo wywiązywać się ze zobowiązań.

Mniejsza ilość stresu z pewnością pozwoli organizmowi na powolny powrót do stanu równowagi.

3. Nadciśnienie – utrzymuj wagę

Przyjmuje się, że ponad 30% osób chorujących na hipertensję jest otyłych.

Każde dodatkowe 10 kg masy ciała skutkuje wzrostem ciśnienia nawet do 20 mm Hg! Co więcej, wzrost zawartości tłuszczu w organizmie może prowadzić do gorszego przepływu krwi w naczyniach i stopniowego otłuszczania mięśnia sercowego.

Konsekwencją będzie oczywiście zaburzenie ciśnienia. Jeżeli komuś zależy na zdrowiu, powinien monitorować wagę, dzięki czemu wyeliminuje przynajmniej jeden z czynników predysponujących do rozwoju choroby.

4. Zrezygnuj z używek

Jeśli chodzi o alkohol, należy zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz. Badania naukowe dowodzą, że dobowa porcja alkoholu etylowego powinna mieścić się w przedziale 10–30 g w zależności od płci, wieku, aktywności fizycznej i masy ciała.

Co więcej, okazuje się, że osoby spożywające regularnie niewielkie ilości alkoholu mają mniejsze predyspozycje do rozwoju choroby nadciśnieniowej.

Jednak należy pamiętać o umiarze – przekroczenie tej dawki może przyczynić się do powstania hipertensji.

Warto też wspomnieć o pozostałych używkach. Zawarte w papierosach substancje smoliste są przyczyną większości chorób układu krążenia. Nie trzeba być lekarzem, by to wiedzieć – wystarczy jedynie przeczytać napisy umieszczone na opakowaniach papierosów.

Można tam znaleźć informacje o ryzyku rozwoju takich jednostek chorobowych jak rak płuc, udar mózgu czy zawał serca. Ponadto papierosy znacząco zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy.

Przyjmuje się, że rzucenie palenia to najskuteczniejszy sposób na zapobieganie nadciśnieniu spośród wszystkich zmian w stylu życia.

5. Pamiętaj o ruchu

Regularny wysiłek fizyczny to bardzo skuteczny sposób na obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Badania potwierdzają słuszność stosowania tej metody – aktywność fizyczna prowadzi do stopniowego obniżenia ciśnienia o nawet 10 mm Hg.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku osób cierpiących na dolegliwości ze strony układu krążenia ćwiczenia powinny być odpowiednio dostosowane.

W przypadku ciężkiej postaci nadciśnienia należy koniecznie skonsultować się z lekarzem lub medycznym trenerem personalnym w celu ustalenia planu treningowego.

Nie ma potrzeby rezygnować z treningu siłowego, jeśli nadciśnienie jest prawidłowo leczone. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dobrym wyborem są ćwiczenia aerobowe z niewielkim obciążeniem, ale o długim czasie trwania.

Osoby z nadciśnieniem powinny pomyśleć o włączeniu do swojego planu treningowego marszu na bieżni, pływania lub jazdy na rowerze. Oczywiście nie trzeba od razu korzystać z siłowni. Codzienne spacery czy krótka sesja domowej gimnastyki na macie okażą się równie pomocne co ćwiczenia na siłowni.

Ważne, by wykonywać treningi systematycznie i nie rezygnować z aktywności.

6. Nadciśnienie tętnicze – kontroluj swoją dietę

Zalecenia dietetyczne często są związane z występującą u pacjenta otyłością. Jednak co w sytuacji, gdy osoba chorująca na nadciśnienie ma prawidłową masę ciała? Być może niedobór mikroskładników albo witamin doprowadził do zaburzenia funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Warto więc nieco zmodyfikować dotychczasowy sposób odżywiania.

Warto spożywać produkty zawierające duże ilości antyoksydantów. Mowa tu o polifenolach i flawonoidach, które zapobiegają szkodliwym procesom utleniania w naszym organizmie.

Oprócz owoców i warzyw warto włączyć do swojej diety np. czerwone wino, które zawiera znaczne ilości resweratrolu.

Innym równie dobrym sposobem będzie przyjmowanie preparatów zawierających aronię, kwiatostan głogu, miłorząb bądź rumianek.

Warto też pomyśleć o zwiększeniu podaży witamin C i E oraz koenzymu Q10. W związku z tym wskazane będzie zwiększenie spożycia orzechów i cytrusów. Ważnym warzywem w diecie osób chorych jest czosnek. Jego spożywanie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i zapobiega nadmiernemu odkładaniu się cholesterolu w obrębie naczyń, co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy, udarów, wylewów i zakrzepów.

Gdy mowa o warzywach i owocach, należy wspomnieć o dwóch istotnych kwestiach. Pierwszą z nich jest zawartość błonnika, który przede wszystkim warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego.

Ponadto badania dowodzą, że u osób stale suplementujących produkty bogate w ten związek (w tym także produkty pełnoziarniste) występuje mniejsze ryzyko zachorowań. Drugą kwestią jest wysoka zawartość magnezu. To jeden z najważniejszych mikroelementów, a jego niedobór może doprowadzić do rozwoju miażdżycy czy powodować arytmii.

Warto też dodać, że magnez należy uzupełniać poprzez zwiększenie spożycia jego naturalnych źródeł. Mowa tu o białej fasoli, migdałach, otrębach pszennych czy pestkach dyni.

Kolejną ważną zmianą w diecie powinno być ograniczenie spożycia soli przy równoczesnym zwiększeniu podaży potasu. Spożywanie zbyt dużych ilości sodu (czyli powyżej 2,3 g, co odpowiada 6 g soli kuchennej) prowadzi do stopniowego wzrostu ciśnienia skurczowego.

Leia também:  Co to jest artroza (stawu, kolana, biodra) – objawy i leczenie

Najlepiej nie przekraczać 3,5 g na dobę. Jego źródłem powinny być w dużej mierze owoce i warzywa. Z kolei potas jest antagonistą sodu, dlatego dostarczanie w ciągu dnia do 4 g tego składnika skutecznie reguluje ciśnienie.

Dodatkowo poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego, a także całego układu nerwowego.

Warto również wspomnieć o istotnej roli tłuszczu. Nadmierna podaż lipidów pochodzenia zwierzęcego zwiększa poziom cholesterolu, co z czasem może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Aby tego uniknąć, warto spożywać odpowiednie produkty.

Oprócz stosowania zdrowych tłuszczów, jak oliwa z oliwek, olej z pestek winogron czy masło kokosowe, warto pomyśleć o zwiększeniu spożycia ryb. Wraz z owocami morza stanowią najcenniejsze i zarazem najlepsze źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych. Również orzechy posiadają znaczną ilość tych cennych związków.

 Dobrym rozwiązaniem jest również zmniejszenie spożycia mięsa czerwonego, czyli wieprzowiny i wołowiny. Warto postawić na chudy drób, który nie będzie aż tak obciążał pracy układu krążenia.

7. Pamiętaj o badaniach

Jak wspomniano na początku, hipertensja jest chorobą rozwijającą się w większości przypadków w sposób utajony. Warto więc co jakiś czas wykonywać komplet niezbędnych badań, pozwoli to na szybkie wykrycie choroby i zaplanowanie odpowiedniej terapii.

Szybkie zdiagnozowanie ciężkiej postaci tej choroby umożliwi rozpoczęcie leczenia i pomoże uniknąć ewentualnych powikłań. Do następstw choroby nadciśnieniowej zaliczają się m.in. niewydolność nerek, zaburzenie pracy mięśnia sercowego (mogące skutkować zawałem) lub choroby neurologiczne, np.

ischemiczne udary mózgu czy zespoły otępienne.

Diagnostyka pacjenta powinna obejmować specjalnie skomponowany i dokładny wywiad, badanie przedmiotowe (ocena wizualna i dotykowa) i przede wszystkim klasyczny pomiar ciśnienia.

Analiza może być przeprowadzona przy pomocy stetoskopu i ciśnieniomierza manualnego. Jednak w dzisiejszych czasach prym wiodą elektroniczne aparaty, które wystarczy jedynie założyć na rękę, by samodzielnie zbadać ciśnienie.

Nie trzeba za każdym razem odwiedzać lekarza.

 1. Warto również wykonać kilka badań dodatkowych, które nie tylko ułatwią wykrycie hipertensji, ale też innych chorób mogących wykazywać podobne objawy.
 2. W tym celu najlepiej przeprowadzić badania takie jak:– morfologia krwi,– poziom glukozy na czczo,– poziom sodu i potasu,– lipidogram,– badanie ogólne moczu,– EKG,– echokardiogram,– analiza dna oka,– zdjęcie RTG klatki piersiowej,
 3. – badanie USG jamy brzusznej i tętnic szyjnych.

Choroby starcze – nadciśnienie tętnicze. Jak sobie z nim radzić?

Z tekstu dowiesz się:

 • czym jest nadciśnienie tętnicze,
 • jakie są jego przyczyny,
 • jak wyglądają objawy nadciśnienia,
 • jak przebiega leczenie nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęściej występujących chorób wieku starczego, ale coraz częściej diagnozuje się je także u osób młodszych, nawet 20–30-latków.

Według Światowej Organizacji Zdrowia choroby sercowo-naczyniowe są obecnie przyczyną około 30% zgonów na świecie, z czego powikłania nadciśnienia odpowiadają za 12,8% przypadków śmierci.

Co zatrważające, na świecie z nadciśnieniem boryka się już około 40% ludzi powyżej 25. roku życia.

Nadciśnienie tętnicze – co to jest?

Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, w którym u pacjenta występuje ciśnienie krwi powyżej poziomu 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego.

Chorobę klasyfikuje się jako:

 • nadciśnienie tętnicze I stopnia – ciśnienie skurczowe na poziomie 140–159 mmHg, a rozkurczowe – na poziomie 90–99 mmHg,
 • nadciśnienie tętnicze II stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi 160–179 mmHg, a rozkurczowe – 100–109 mmHg,
 • nadciśnienie tętnicze III stopnia – ciśnienie skurczowe wynosi powyżej 180 mmHg, a rozkurczowe – powyżej 110 mmHg.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Pod względem etiologii nadciśnienie tętnicze dzieli się na pierwotne i wtórne. To pierwotne pojawia się bez konkretnej przyczyny – bywa uwarunkowane np.

czynnikami genetycznymi lub środowiskowymi, które zwiększają ryzyko jego wystąpienia. Do czynników tych zalicza się m.in.

wiek (zachorowalność rośnie u osób w podeszłym wieku), nieodpowiednia dieta, nadwaga i otyłość, palenie papierosów czy niedobór aktywności fizycznej.

Z kolei nadciśnienie tętnicze wtórne pojawia się jako objaw lub powikłanie innych chorób: zespołu Cushinga, zespołu Conna, zwężenia aorty, przewlekłych schorzeń nerek lub tętnic nerkowych.

Nadciśnienie tętnicze – objawy

Nadciśnienie tętnicze u wielu pacjentów – zwłaszcza we wczesnym stadium choroby – nie daje żadnych charakterystycznych objawów, przez co żyją oni w nieświadomości aż do wystąpienia poważniejszych powikłań. Często bywa tak, że nadciśnienie jest diagnozowane przypadkowo, podczas badań okresowych w pracy, kontrolnej wizyty u lekarza rodzinnego, przygotowania do zabiegu czy operacji.

U dużego grona chorych występują też pewne objawy związane z nadciśnieniem, ale są one mało typowe i trudno je od razu powiązać z tą właśnie chorobą. Może to być:

 • kołatanie serca,
 • potliwość,
 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • bezsenność,
 • uderzenia gorąca,
 • spadek wydolności organizmu.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze z czasem może wywoływać także inne symptomy, sygnalizujące uszkodzenia narządów wewnętrznych, takie jak zaburzenia wzroku, zaburzenia pracy nerek czy obrzęki kończyn.

Nadciśnienie tętnicze – leczenie

Rozpoznanie nadciśnienia następuje wówczas, gdy w co najmniej dwóch odrębnych pomiarach wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140, a rozkurczowego – 90 mmHg.

W takich sytuacjach konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Najczęściej stosowane leki na nadciśnienie tętnicze to m.in.

blokery kanału wapniowego, inhibitory konwertazy angiotensyny, blokery receptora angiotensynowego oraz antagonisty aldosteronu.

Jeśli chodzi o nadciśnienie tętnicze, dieta jest również jedną z najważniejszych metod leczenia. Z codziennego jadłospisu powinno się wykluczyć przede wszystkim sól oraz zawierające ją produkty.

Znajdujący się w niej chlorek sodu jest jednym z głównych czynników wpływających na podwyższanie poziomu ciśnienia krwi.

Jeść za to należy produkty pełnoziarniste oraz pełne witamin i składników mineralnych warzywa oraz owoce.

Oczywiście nie można zapominać o aktywności fizycznej seniora – regularny, dopasowany do możliwości ruch pozwala naturalnie obniżać ciśnienie tętnicze, będąc ważnym elementem zarówno leczenia, jak i profilaktyki nadciśnienia.

Źródła:

Nadciśnienie tętnicze – jak sobie z nim radzić?

Nadciśnienie tętnicze to choroba, która nieleczona może pociągać za sobą poważne następstwa. Długo utrzymujące się podwyższone ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka chorób serca i układu krążenia, a także innych narządów. Dlatego warto zapobiegać rozwojowi nadciśnienia, a jeśli już się pojawi – skutecznie je leczyć. Leki na nadciśnienie zawsze przepisuje lekarz, niezależnie od nich można wprowadzić pewne modyfikacje swojego trybu życia, które mogą pomóc w profilaktyce i wspomagać efekty leczenia nadciśnienia tętniczego.

Autorka: Dr. n. farm. Maria Kasprzak

Uwaga! Ten artykuł ma charakter wyłącznie edukacyjny, nie służy samoleczeniu i nie może zastąpić indywidualnej konsultacji lekarskiej.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Prawidłowe ciśnienie krwi wynosi 110/70 – 120/80 mmHg. Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się wtedy, kiedy u pacjenta kilka pomiarów z rzędu wskazuje spoczynkowe ciśnienie krwi powyżej 140/90 mmHg. Ciśnienie 180/120 mmHg lub wyższe może być niebezpieczne i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.

Z początku nadciśnienie często nie daje niepokojących objawów lub daje objawy niespecyficzne, które mogą świadczyć także o innych schorzeniach: np. bóle głowy, zaburzenia snu, łatwe męczenie się, potliwość, czerwienienie na twarzy.

Leia também:  Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy, badania, leczenie, domowe sposoby

Dlatego każdy dorosły człowiek powinien regularnie badać ciśnienie tętnicze za pomocą ciśnieniomierza, aby wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i odpowiednio zareagować. Diagnozę zawsze stawia lekarz, on też decyduje o wdrożeniu odpowiedniego leczenia, biorąc pod uwagę także inne aspekty zdrowia danej osoby.

Przy ocenie ryzyka chorób układu krążenia uwzględnia się np. płeć, wiek, występowanie otyłości, lipidogram, palenie tytoniu itp.

Jakie są przyczyny i skutki nadciśnienia tętniczego?

Przyczyny nadciśnienia tętniczego są złożone i nie do końca wyjaśnione. Powstanie tego zaburzenia wiąże się z rozregulowaniem fizjologicznych mechanizmów utrzymujących ciśnienie krwi na właściwym poziomie.

Predyspozycje do nadciśnienia mogą być częściowo dziedziczne, a rozwojowi nadciśnienia sprzyjają: mało aktywny tryb życia, otyłość (szczególnie tzw. otyłość brzuszna), zbyt duże spożycie sodu (soli), przewlekły stres, picie alkoholu i palenie papierosów.

Pomimo tego że z początku „nadciśnienie nie boli”, to nieleczone nadciśnienie może po pewnym czasie doprowadzić do uszkodzenia serca, naczyń krwionośnych i innych narządów, np. nerek lub mózgu.

Jest też czynnikiem ryzyka wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, szczególnie jeśli idzie w parze z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów, cukrzycą i innymi chorobami.

Jak obniżyć wysokie ciśnienie krwi?

Należy zawsze dokładnie przestrzegać zaleceń lekarskich, dotyczących samodzielnych pomiarów ciśnienia w domu, zażywania leków i modyfikacji stylu życia.

Na początku, zwłaszcza w łagodnych przypadkach, dla obniżenia ciśnienia i ryzyka chorób układu krążenia zwykle zaleca się zmianę stylu życia, wprowadzenie odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Wprowadzenie zdrowych nawyków może opóźnić lub nawet wyeliminować konieczność zażywania leków, może też wspomóc skuteczność leczenia farmakologicznego. Jeśli masz nadciśnienie, pamiętaj:

 • nie lecz się na własną rękę, stosuj się do zaleceń lekarza – mierz ciśnienie w domu, zażywaj leki, zgłaszaj się na badania kontrolne,
 • stosuj zdrową dietę (np. DASH), dostosowaną do twoich indywidulanych potrzeb,
 • ogranicz spożycie soli,
 • bądź aktywny fizycznie – zapewnij sobie przynajmniej pół godziny ćwiczeń dziennie (może to być marsz, jazda na rowerze, jogging, gimnastyka, pływanie itp.). Dostosuj intensywność ćwiczeń do swoich możliwości, aby sobie nie zaszkodzić,
 • jeśli masz nadwagę lub otyłość – postaraj się schudnąć, najlepiej pod opieką lekarza lub dietetyka. Jeśli pomimo wysiłków nie możesz schudnąć, nie rezygnuj z ruchu i diety. Zdrowy tryb życia korzystnie wpływa na organizm nawet wtedy, kiedy waga pozostaje bez zmian,
 • Zrezygnuj z alkoholu i papierosów, a jeśli to niemożliwe – ogranicz je do minimum.
 • Jeśli masz problemy w radzeniu sobie ze stresem – poszukaj specjalistycznej pomocy, wypróbuj techniki relaksacyjne, wysypiaj się. Przewlekły stres i brak snu może nasilać problem nadciśnienia.

Dieta DASH – jak obniżyć ciśnienie za pomocą diety?

DASH (ang. Dietary Approach to Stop Hypertension) to sposób odżywiania, który pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze i poprawić stan zdrowia serca i układu krążenia. Dieta ta została opracowana przez amerykański Narodowy Instytut Chorób Serca, Płuc i Układu Krwiotwórczego (NHLBI, ang. National Heart, Lung and Blood Institute).

Dieta DASH wywodzi się z diety śródziemnomorskiej i opiera się przede wszystkim na spożywaniu jak najmniej przetworzonej żywności, zwiększeniu spożycia produktów roślinnych i zmniejszeniu spożycia tłuszczów nasyconych i sodu.

  Podstawę jadłospisu według diety DASH stanowią warzywa i owoce oraz pełnoziarniste produkty zbożowe (źródło witamin, potasu i mikroelementów, przeciwutleniaczy i błonnika), a także chudy nabiał, drób i ryby (źródło wapnia, białka i kwasów tłuszczowych omega-3), pestki, nasiona i orzechy oraz tłuszcze roślinne wysokiej jakości. Należy unikać tłuszczów trans (np.

tłuszczów częściowo utwardzonych w margarynach, ciastach itp.), tłuszczów nasyconych (występują np. w maśle, tłustych serach, smalcu, oleju kokosowym i palmowym), czerwonego mięsa i wędlin, cukru (słodyczy, słodkich napojów) i nadmiaru soli.

Jadłospisy i przepisy na posiłki według  diety DASH można znaleźć w rozmaitych poradnikach i książkach kucharskich, można też zasięgnąć porady dietetyka, który uwzględni różne potrzeby danej osoby  (np. ewentualne alergie i nietolerancje pokarmowe) i ułoży jadłospis odpowiedni pod względem jakościowym i ilościowym.

Żywność funkcjonalna i suplementy diety pomocne w obniżeniu ciśnienia

Dobrze zbilansowana dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Czasem jednak warto sięgnąć po specjalne produkty spożywcze lub suplementy diety, które zawierają składniki pomagające utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Trzeba jednak pamiętać, że suplementy diety i niektóre środki spożywcze mogą oddziaływać z lekami lub niekorzystnie działać w niektórych przypadkach, należy więc zażywać je ostrożnie, nie przekraczając zalecanych dawek. Zawsze trzeba spytać lekarza, czy dany preparat nam nie zaszkodzi.

Jakie produkty mogą się przydać osobom z nadciśnieniem?

 • Suplementy zawierające magnez i potas. Potas znajdziemy w nieprzetworzonych produktach roślinnych, a magnez – w kaszach, pestkach, nasionach. Niedobory tych pierwiastków mogą powodować problemy sercowo-naczyniowe, w tym problemy z ciśnieniem krwi. Jeśli dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości magnezu i potasu, można rozważyć suplementację.
 • Sól niskosodowa. Zwykła sól kuchenna zawiera niemal 100% chlorku sodu (i obowiązkowy dodatek jodu). W soli niskosodowej około 30% chlorku sodu zastąpiono chlorkiem potasu. Używanie takiej soli pozwala więc jednocześnie obniżyć spożycie sodu i zwiększyć spożycie potasu.
 • Czosnek – jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, można jeść czosnek (1-2 ząbki dziennie) lub zażywać czosnek w kapsułkach. Istnieją dane, które sugerują, że czosnek pomaga obniżyć ciśnienie, można traktować go jako środek pomocniczy.

Kiedy stres „podnosi ciśnienie” – techniki radzenia sobie ze stresem

Każdy wie, że stresowe sytuacje mogą „podnieść ciśnienie”. Jeśli stres trwa długo lub powtarza się często, to może mieć niekorzystny wpływ na ciśnienie tętnicze. Dlatego warto umieć radzić sobie ze stresem.

Tryb życia wielu z nas nie pozwala na unikanie stresu, jednak w miarę możliwości można spróbować zrobić coś dla siebie.

Może uda się lepiej rozplanować obowiązki domowe i zawodowe, aby stanowiły mniejsze obciążenie? Może warto poszukać pomocy psychologa, kiedy czujemy, że codzienne kłopoty nas przerastają? Może da się zadbać o to, aby nie „zarywać nocy”, regularnie jeść i odpoczywać? Takie zmiany w stylu życia mogą być bardzo trudne, może nawet trudniejsze od zmiany diety. Jednak umiejętność radzenia sobie ze stresem przyniesie nie tylko korzyści przy kontroli ciśnienia, ale też podniesie ogólną jakość życia. Warto dbać o siebie!

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki. 

Bibliografia:

Narzekasz na nadciśnienie? Oto skuteczne sposoby, jak sobie z nim poradzić!

Problemy z nadciśnieniem – jak leczyć i jaką profilaktykę stosować?

Monitorowanie ciśnienia krwi to prosta i powszechna metoda, wraz z wiekiem zaleca się wykonywać ją w warunkach domowych.

Stare aparaty mierzące ciśnienie krwi (słynne słuchawki i gruszka) zastępują dziś całkowicie zautomatyzowane urządzenia. Jeśli nasze ciśnienie krwi nie przekracza 140/90, wówczas nie ma powodów do obaw.

Jeśli jednak ciśnienie tętnicze, a zatem wyższa z dwóch wartości, przekracza normę, musimy zacząć zastanawiać się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Leia também:  Zwichnięcie stawu łokciowego – objawy, leczenie, rehabilitacja, powikłania

Prawdopodobieństwo nadciśnienia wzrasta z wiekiem. Terapia lekami nie powinna być bagatelizowana, mimo pozornie błahych efektów.

Co więcej, oprócz tradycyjnej terapii lekowej, o naszym samopoczuciu może decydować odpowiednia dieta i włączenie do niej naturalnych suplementów na nadciśnienie.

Mowa między innymi o ziołach w postaci naparów i preparatach ziołowych o skoncentrowanej dawce, które obniżają ciśnienie krwi i pozwalają uniknąć przykrych skutków nadciśnienia. To dobra forma profilaktyki, zwykle korzystna także dla innych układów w naszym organizmie.

Zioła na nadciśnienie – trzy propozycje, które powinny znaleźć się w Twoim domu!

Wśród preparatów ziołowych szczególnie trzy pozycje korzystnie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi. Decydując się więc na profilaktykę i regularne wspieranie terapii lekowej, szukaj w sklepach:

 • Głogu – unikalna mieszanka garbników, steroli, witamin i soli mineralnych doskonale wpływa na naczynia krwionośne, a gwarantuje dopływ odpowiednio utlenionej krwi do serca. Głóg aktywnie wzmacnia serce, zawarte w jego składzie procyjanidy jednocześnie obniżają ciśnienie i zwiększają sprawność mięśnia sercowego. Preparaty ziołowe, które zawierają w składzie głóg cenione są nie tylko przez osoby chorujące na nadciśnienie; skorzystają z niego także osoby nadpobudliwe (działanie uspokajające) oraz walczące ze złym cholesterolem.
 • Ruty – poprawia ona krążenie obwodowe, uszczelnia oraz wzmacnia naczynia krwionośne i jest doskonałym wsparciem dla terapii lekami na nadciśnienie. Ruta to typowy składnik preparatów ziołowych do walki z miażdżycą czy wysokim ciśnieniem krwi. Nie ustają badania światowych naukowców nad pozostałymi właściwościami ruty – jest to więc zioło z dużym, prozdrowotnym potencjałem.
 • Jemioły – która, jak się okazuje, ma nie tylko zastosowanie w świątecznej tradycji. Suplementy diety z jemiołą są cenione przez specjalistów – doskonale wspierają terapie lekową, gdyż posiadają w swoim składzie lektyny, polisacharydy, aminokwasy, fitosterole czy peptydy, o korzystnym wpływie na układ sercowo-naczyniowy. Jemioła stymuluje serce do lepszych skurczów, co poprawia krążenie i wzmacnia ten strategiczny mięsień. Preparaty z jemiołą można polecić także osobom wiekowym, u których warto rozpocząć profilaktykę miążdżycy.

Centrum Kardiologii Józefów

Nadciśnienie tętnicze to choroba układu krążenia charakteryzująca się stale lub okresowo podwyższonymi wartościami ciśnienia krwi. Za nadciśnienie uznajemy wartości przekraczające 140mmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90mmHg dla ciśnienia rozkurczowego.

Skąd bierze się nadciśnienie?

Przyczyny pierwotnego nadciśnienia tętniczego, stanowiącego ponad 90% wszystkich przypadków, nie została jeszcze dokładnie poznana. Uważa się, że jest ono spowodowane współistnieniem uwarunkowań genetycznych i złego stylu życia – spożywania nadmiaru soli, braku aktywności fizycznej, otyłości czy stresu.

Natomiast najczęstsze przyczyny wtórnego nadciśnienia tętniczego to: choroby nerek, zaburzenia hormonalne, zespół obturacyjnego bezdechu sennego czy nadużywanie alkoholu.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

W warunkach domowych powinno się mierzyć ciśnienie rano i wieczorem przez co najmniej 3 dni w tygodniu. Samokontrola pozwala na uniknięcie fałszywych wniosków wywołanych tzw.

„efektem białego fartucha”, czyli wzrostem ciśnienia podczas kontaktu z lekarzem. Wysokość ciśnienia określa się w milimetrach słupa rtęci (mmHg), a jego wartość podaje się za pomocą dwóch liczb.

Pierwsza – wyższa – przedstawia ciśnienie skurczowe, a druga – niższa – odpowiada ciśnieniu rozkurczowemu.

Pomiar powinien być prowadzony w spokojnych warunkach, w pozycji siedzącej, po 5 minutowym odpoczynku. Mankiet zakładamy na ramię uwolnione z krępującej odzieży, rozluźniamy rękę. Należy zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej szerokości mankietu ciśnieniomierza – powinien on mieć co najmniej 2/3 długości ramienia. Mankiet zbyt wąski zawyża, a zbyt szeroki zaniża  wyniki pomiarów.

Gdy już prawidłowo założymy ciśnieniomierz, pompujemy powietrze do momentu, gdy wskazówka licznika osiągnie wartość ok. 200 mmHg. Następnie, powoli wypuszczając, nasłuchujemy przez stetoskop przyłożony do przedniej strony przedramienia, tuż poniżej końca mankietu.

Gdy usłyszymy tętnienie odnotowujemy wartość ciśnienia skurczowego, zanik rytmicznych uderzeń oznacza ciśnienie rozkurczowe.

Najczęściej popełniane błędy to: pomiar wykonywany tuż po wysiłku, sytuacji stresowej, wypaleniu papierosa czy wypiciu kawy. Dzisiaj na rynku dostępnych jest również szereg aparatów w pełni automatycznych z pamięcią pomiarów.

Jakie są skutki nadciśnienia tętniczego?

U większości pacjentów nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie daje żadnych niepokojących dolegliwości, rozwija się powoli i z czasem może doprowadzić do wielu groźnych dla zdrowia konsekwencji takich jak: przyśpieszenie rozwoju miażdżycy, udar mózgu, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, upośledzenia czynności nerek i ich niewydolność, niewydolność serca, uszkodzenie wzroku czy rozwarstwienie aorty.

Nawet niewielkie obniżenie ciśnienia tętniczego wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.

Jak sobie radzić z nadciśnieniem tętniczym?

Leczenie nadciśnienia tętniczego zależy oczywiście od jego wysokości, ale także od współistnienia chorób układu krążenia. W przypadku łagodnego i umiarkowanego nadciśnienia możemy zacząć od zmiany  stylu życia, na co składają się:

rzucenie palenia – nikotyna powoduje wzrost ciśnienia tętniczego o 5 do 10 mmHg w 10-30 min po wypaleniu papierosa, co wiąże się ze wzrostem ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlatego też walka z nikotynizmem jest jednym z ważniejszych działań prowadzących do obniżenia ciśnienia.

redukcja masy ciała – między 20 a 45 rokiem życia, ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego jest 5-6 razy większe u ludzi otyłych w porównaniu z osobami o prawidłowej masie ciała. Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej pozwala obniżyć wartości ciśnienia u znacznego odsetka pacjentów, dzięki czemu u części z nich można uniknąć konieczności stosowania leków.

aktywność fizyczna – regularne uprawianie sportu pozwala obniżyć wartości ciśnienia tętniczego u osób w każdym wieku. Systematyczny (2-3razy w tygodniu) umiarkowany wysiłek jest dużo skuteczniejszy niż jednorazowa aktywność o dużej intensywności. U pacjentów z nadciśnieniem szczególnie wskazane jest pływanie, jazda na rowerze, szybkie spacery.

ograniczenie spożycia alkoholu – picie alkoholu powoduje wzrost wartości ciśnienia tętniczego. Należy unikać spożywania alkoholu w ilości większej niż 30ml na dobę. Alkohol może ponadto modyfikować działanie leków i powodować oporność na terapię przeciwnadciśnieniową.

obniżenie spożywania soli – pacjenci z nadciśnieniem powinni przestrzegać diety z niską zawartością sodu – według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 7-8 g.

Dobowe zapotrzebowanie organizmu na sól to 1,2-2,4 g, podczas gdy Polacy przeciętnie spożywają aż 16 gramów.

Aby tego uniknąć należy ograniczyć jedzenie takich produktów jak: wędliny, żółte sery, konserwy, zupy w proszku oraz żywność typu „fast food”.

U chorych z wysokimi wartościami ciśnienia tętniczego i dużym ryzykiem sercowo-naczyniowym oraz u tych, u których zmiana stylu życia nie przyniosła oczekiwanych efektów, konieczne staje się stosowanie leków przeciwnadciśnieniowych, niekiedy z kilku różnych grup jednocześnie.

Celem terapii jest uzyskanie stałych wartości ciśnienia tętniczego na poziomie poniżej 140/90 mmHg. Należy pamiętać, że dobre wyniki, nawet w kilku kolejnych dniach, nie oznaczają możliwości samodzielnego odstawienia leków. Całkowicie błędny jest schemat myślenia – „ciśnienie jest już dobre, po co mi te wszystkie pigułki”.

„Ciśnienie jest dobre” właśnie dzięki regularnemu ich przyjmowaniu!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*