Nadciśnienie tętnicze – groźne mity

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

1. Wskaż, gdzie jesteś

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

2. Znajdź potrzebny lek

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

3. Zarezerwuj on‑line

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

4. Odbierz w aptece

Znajdź i zarezerwuj lek w najbliższej aptece!

Znajdź teraz najbliższe apteki

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie tętnicze jest pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. To jednocześnie najczęściej występująca choroba układu krążenia w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w Polsce na nadciśnienie chorować może ponad 30% Polaków, a co trzeci chory nie zdaje sobie z tego sprawy.

Nadciśnienie tętnicze, hipertensja, HA (łac. hypertonia arterialis) – to tylko kilka określeń na to samo schorzenie przewlekłe. Nadciśnienie charakteryzuje się okresowym lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi.

Czym właściwie jest ciśnienie tętnicze? Określa ono siłę nacisku, jaką krew wywiera na ściany tętnic. Ciśnienie nie jest wartością stałą, ulega ciągłym zmianom.

Dlatego każdy dorosły człowiek w ramach profilaktyki zdrowotnej powinien wykonywać pomiary ciśnienia tętniczego krwi, aby kontrolować stan swojego zdrowia i wykrywać niebezpieczne anomalie w pracy układu krążenia.

ZOBACZ TEŻ: Niskie ciśnienie – czy jest groźne dla zdrowia?

Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Aby wykonywać pomiary ciśnienia krwi należy wiedzieć, jakie jest tzw. optymalne ciśnienie krwi u osób dorosłych.

Zakłada się, że wartość ciśnienia skurczowego (SCT) nie powinna przekraczać 120 mm Hg, zaś ciśnienie rozkurczowe (RCT) powinno wynosić maksymalnie 80 mm Hg.

Warto też zapoznać się z pozostałymi wartościami, które mogą być dla nas sygnałem, że konieczna jest wizyta u lekarza. Poniższe normy są zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego1.

 • Niedociśnienie:
 • Ciśnienie prawidłowe: 120 – 129 mm Hg / 80 – 84 mm Hg
 • Ciśnienie wysokie prawidłowe: 130 – 139 mm Hg / 85 – 89 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140 – 159 mm Hg / 90 – 99 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160 – 179 mm Hg / 100 – 109 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg

Nadciśnienie tętnicze stwierdza się, gdy średnie wartości z co najmniej dwóch pomiarów ciśnienia są równe lub wyższe niż 140 mm Hg (STC) i 90 mm Hg (RTC).

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Umów wizytę u kardiologa

Rodzaje nadciśnienia tętniczego

Wyróżnia się dwa najczęściej występujące typy nadciśnienia tętniczego – pierwotne oraz wtórne.

 • Nadciśnienie tętnicze pierwotne – nazywane też idiopatycznym lub samoistnym. Dotyczy większości chorych na nadciśnienie i ujawnia się między 30. a 50. dekadą życia. Zdaniem lekarzy przyczyną rozwoju choroby mogą być czynniki genetyczne oraz środowiskowe, w tym: narażenie na przewlekły stres, nadwaga i otyłość, niewłaściwa dieta, nerwice, leki sterydowe. Tego rodzaju nadciśnienia nie da się wyleczyć, a terapia trwa całe życie.
 • Nadciśnienie tętnicze wtórne – w tym wypadku przyczyna rozwoju schorzenia jest znana. Przeważnie są to schorzenia dotyczące nerek, gruczołów endokrynnych, układu nerwowego oraz układu krążenia. Powodem może być również stosowanie niektórych leków (np. leki hormonalne) i używek, a także silny stres i bezdech senny. Wyeliminowanie tych czynników lub podjęcie leczenia choroby eliminuje występowanie nadciśnienia.

ZOBACZ TEŻ: Miażdżyca – rodzaje, objawy i sposoby leczenia

Przyczyny rozwoju nadciśnienia tętniczego

Wiele czynników może mieć wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego. Na część z nich nie mamy żadnego wpływu. Są to m.in.

pewne mutacje genetyczne, które odpowiadają za rozwój choroby lub zwiększają podatność na czynniki środowiskowe, wpływające na występowanie tego schorzenia.

U części pacjentów obserwuje się rodzinne skłonności do występowania nadciśnienia tętniczego.

Wyróżnia się także szereg czynników zewnętrznych. Jest to m.in. nadmierne spożycie sodu (w postaci soli kuchennej oraz jako dodatku do żywności przetworzonej), niska aktywność fizyczna i wynikające z tego nadwaga lub otyłość, nadmierne spożywanie alkoholu, palenie tytoniu. Im więcej ich występuje, tym większe ryzyko zachorowania na nadciśnienie.

ZOBACZ TEŻ: Choroba wieńcowa – jak przebiega i czy można się przed nią uchronić?

W jaki sposób objawia się nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą podstępną, ponieważ przez długi czas może nie dawać żadnych wyraźnych objawów. Istnieją jednak pewne symptomy, które powinny obudzić naszą czujność i skłonić nas do wykonania pomiaru ciśnienia tętniczego. Dolegliwości związane z podwyższonym ciśnieniem to przede wszystkim:

 • nagłe uderzenia gorąca i zaczerwienienie skóry twarzy i/lub klatki piersiowej,
 • ból głowy w części potylicznej,
 • zawroty głowy,
 • uczucie kołatania serca, zaburzenia rytmu serca,
 • nadmierna potliwość,
 • kłopoty z zasypianiem ,
 • szybka męczliwość i obniżenie sprawności fizycznej.

Objawy te mogą występować osobo lub nawet wszystkie razem. Jeżeli choroba jest bardziej zaawansowana, kolejne dolegliwości mogą być objawami powikłań spowodowanych brakiem leczenia. Zalicza się do nich kłopoty z widzeniem, obrzęki kończyn, czy zaburzenia pracy nerek.

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

Terapia nadciśnienia tętniczego

Nadrzędnym celem terapii nadciśnienia tętniczego jest unormowanie ciśnienia i obniżenie jego wartości do wytyczonych norm. Sama terapia może być bardzo różnorodna, bowiem leczenie uzależnione jest od wielu czynników.

Inaczej będzie leczona osoba młoda, u której umiarkowane nadciśnienie jest jedynym schorzeniem, a inaczej przebiegać będzie terapia u seniora, u którego występuje szereg innych schorzeń i czynników.

Dużą rolę odgrywa także rodzaj nadciśnienia i pozostałe czynniki ryzyka.

W terapii nadciśnienia stosuje się kilka grup leków:

 • inhibitory konwertazy angiotensyny (np. Lotensin, Accupro, Inhibace, Captopril, Ramistad),
 • antagonistów receptora angiotensyny (np. Apo-Lozart, Xartan, Ranacand),
 • diuretyki z grupy tiazydowych (np. Hydrochlorothiazide, Hydrochlorothiazidum) – pobudzają pracę nerek, przyczyniając się do wydalania sodu wraz z moczem i tym samy obniżenia ciśnienia krwi,
 • leki blokujące receptory beta-adrenergiczne (np. Propranolol Accord, Metocard)
 • blokery kanałów wapniowych (np. Almiden, Finamlox, Staveran) – ich zadaniem jest blokowanie przenikanie wapnia do tętnic.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć potrzebnego leku, skorzystaj z wygodnej i intuicyjnej wyszukiwarki KtoMaLek.pl. Nie tylko wskaże Ci apteki, w których dany preparat jest dostępny, ale również umożliwi jego rezerwację.

U część pacjentów wystarczy zastosowanie jednego leku, u innych sytuacja może wymagać połączenia dwóch leków lub stosowania preparatów kombinowanych. Wszystkie te preparaty dostępne są wyłącznie na receptę, a ich stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej. Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze powinny znajdować się pod kontrolą kardiologa i regularni wykonywać badania.

ZOBACZ TEŻ: Czy warto ograniczyć sól w swojej diecie?

Czy nadciśnieniu można zapobiegać?

Leczenie farmakologiczne powinno być jedynie częścią szerszej terapii. Zdiagnozowanie nadciśnienia powinno wiązać się z pewnymi zmianami stylu życia, które zahamują rozwój choroby.

Są pacjenci, u których choroba nadciśnieniowa jest na wczesnym etapie zaawansowania, a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest niskie.

W takich przypadkach modyfikacja stylu życia może być wystarczająca, jednak po pewnym czasie konieczne jest dołączenie leczenia farmakologicznego. Jakie zmiany powinni swoim życiu wprowadzić nadciśnieniowcy?

Zwiększenie aktywności fizycznej

Lekarze zalecają regularne ćwiczenia fizyczne, ponieważ przyczyniają się one do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Jeżeli pacjent do tej pory nie był aktywny, przygodę ze sportem powinien rozpocząć od prostych ćwiczeń i aktywności, które nie wymagają dużego wysiłku. Z czasem intensywność ćwiczeń można zwiększać.

Korzystne są wszelkie ćwiczenia wytrzymałościowe – pływanie, fitness, bieganie, szybkie spacery, nordic walking.

Ograniczenie spożycia sodu

Najwięcej sodu zawiera sól kuchenna, obecna w każdej kuchni. Badania potwierdzają, że istnieje silna korelacja między spożywaniem soli kuchennej a wzrostem ciśnienia tętniczego krwi.

Dlatego osoby z nadciśnieniem powinny zrezygnować z dosalania pokarmów oraz unikać produktów żywnościowych, które obfitują w sód.

Dotyczy to zwłaszcza żywności wysoko przetworzonej – wędlin, słonych przekąsek, gotowych dań w proszku.

Redukcja nadwagi

Osoby z nadwagą częściej cierpią na nadciśnienie tętnicze. Im większa masa ciała, tym wyższe będzie ciśnienie tętnicze. Szczególnie dużym zagrożeniem jest otyłość brzuszna, która stanowi czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i metabolicznych. Dlatego tak istotna jest regularna aktywność fizyczna i modyfikacja dotychczasowej diety.

Modyfikacja diety

Lekarze podkreślają, że ograniczenie spożycia sodu, zwiększenie spożycia potasu i wprowadzenie zasad żywienia zgodnych z dietą DASH (ang. dietary approaches to stop hypertension) przyczynia się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Na czym ta dieta polega? Zaleca się w niej ograniczenie spożycia tłuszczów, szczególnie tych nasyconych, a także cukrów prostych, sodu oraz mięsa i jego przetworów.

Zaleca się zwiększenie w diecie ilości warzyw i owoców do 5 porcji dziennie, spożywanie chudych mięs, ryb oraz niskotłuszczowego nabiału, a także produktów zbożowych przygotowanych na mące pełnoziarnistej.

Innymi słowy – jest to dobrze zbilansowana i zdrowa dieta, opierająca się na warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistych. Powinna ona być elementem profilaktyki zdrowotnej, także u osób, u których ryzyko rozwoju nadciśnienia jest niskie.

Ograniczenie palenia tytoniu i picia alkoholu

Palenie tytoniu uznawane jest za główny czynnik ryzyka sercowo-naczyniowego. Wypalenie papierosa przyspiesza akcję serca i powoduje wzrost ciśnienia tętniczego.

Zawarte w dymie tytoniowym substancje prowadzą do rozwoju stanów zapalnych w organizmie i są jedną z głównych przyczyn nowotworów płuc, krtani i języka. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest jak najszybsze zerwanie z nałogiem. Podobne opinie dotyczą nadmiernego spożywania alkoholu.

Leia também:  Halitoza fizjologiczna – jak walczyć z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Osoby, które częściej sięgają po kieliszek są bardziej narażone na rozwój nadciśnienia. Zaleca się znaczne ograniczenie spożywania alkoholu do 20-30 gramów u mężczyzn i 10-20 gramów u kobiet.

ZOBACZ TEŻ: Cholesterol – jak obniżyć jego poziom?

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Nieleczone nadciśnienie tętnicze jest niezwykle groźne dla zdrowia i życia. Skutki braku leczenie będzie odczuwał cały układ sercowo-naczyniowy i pozostałe narządy. Częstym powikłaniem nadciśnienia tętniczego jest miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu lub zawał serca, uszkodzenia nerek i narządów wzroku.

1. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2019 rok, https://nadcisnienietetnicze.pl/content/download/14220/208648/file/Wytyczne%20PTNT%202019.pdf

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie Nadciśnienie

Tagi:  nadciśnienie tętnicze lek na nadciśnienie jak leczyć nadciśnienie tętnicze przyczyny nadciśnienia

Więcej artykułów

Nadciśnienie tętnicze – czy może być groźne?

Nadciśnienie tętnicze krwi nie daje uciążliwych objawów klinicznych, dlatego wiele osób przez lata nie wie o swojej chorobie. Występuje coraz częściej u osób nawet po 40 roku życia.

Wśród symptomów choroby można wymienić: poranne bóle głowy, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, szyi, krwawienie z nosa, niektórzy gorzej znoszą wysiłek fizyczny.

Kiedy jednak mając nadciśnienie w porę nie podejmiemy leczenia, dochodzi do wielu groźnych powikłań narządowych.

Czym w ogóle jest ciśnienie tętnicze krwi? – z tym pytaniem zwracamy się do kardiologa dr. Piotra Flisa.

– Mówiąc obrazowo, to siła, która sprawia, że krew znajdująca się w naczyniach przepływa przez kolejne tętnice. Siła ta nie tylko przesuwa krew w naczyniach, ale naciska na ściany naczyń.

Zwiększone ciśnienie tętnicze w naczyniach, czyli nadciśnienie powoduje nadmierny nacisk na ścianki tętnic.

Im dłużej trwa taka sytuacja, tym większe uszkodzenia zachodzą w naczyniach, co w konsekwencji prowadzi do  niebezpiecznych zmian w narządach wewnętrznych.

Co sprzyja powstawaniu nadciśnienia tętniczego?

– Mówimy o dwóch rodzajach nadciśnienia – pierwotnym i wtórnym. Pierwotne, nazywane inaczej idiopatycznym, ma niewyjaśnioną przyczynę. Sprzyja mu wiek powyżej 60 roku życia, nadwaga, niewłaściwa dieta z nadmierną ilością soli, obfite odżywianie, brak ruchu, alkohol, palenie papierosów, stres. Często też nadciśnienie tętnicze występuje rodzinnie.

Nadciśnienie wtórne jest wynikiem istniejącej już choroby. Może występować przy schorzeniach nerek, chorobach naczyń, wadzie serca czy też cukrzycy. Dlatego tak ważne jest postawienie właściwej diagnozy i podjęcie skutecznego leczenia.

O leczeniu decyduje lekarz kardiolog i on nadzoruje cały ten proces. W niektórych przypadkach wystarczy obniżenie masy ciała, odpowiednia dieta, ruch. Częściej jednak konieczne jest wprowadzenie środków farmakologicznych, co nie zwalnia pacjenta z obowiązku stosowania się do zasad zdrowego trybu życia.

Jakie badania są wskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym?

– Ponieważ nadciśnienie tętnicze powoduje zmiany w siatkówce oka, wskazane są badania dna oka wykonane u okulisty.

Okresowo należy wykonać badanie ogólne i posiew moczu oraz oznaczyć we krwi stężenie potasu, sodu i kreatyniny, co pozwoli sprawdzić funkcjonowanie nerek.

U wszystkich chorych zaleca się kontrolę poziomu cholesterolu całkowitego, LDL, HDL i trójglicerydów. Osoby z nadciśnieniem powinny wykonać badanie EKG.

Jakie zalecenia miałby Pan Doktor dla pacjentów z nadciśnieniem?

 • Jeśli chorujesz na nadciśnienie, systematycznie sprawdzaj i zapisuj jego wartość. Pomiary należy wykonywać rano, w południe i wieczorem.
 • Kontroluj poziom cholesterolu i cukru we krwi.
 • Regularnie przyjmuj przepisane leki. Samowolne ich odstawienie może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.
 • Zwiększ aktywność fizyczną wg zaleceń lekarza.
 • Zrezygnuj z palenia papierosów.
 • Ogranicz spożycie alkoholu.

Warto dodać na zakończenie, że przyjmowanie leków nie zwalnia z zachowania odpowiedniej diety i nie kończy się, gdy ciśnienie się unormuje.

Nadciśnienie, a dieta

Dietetycy zalecają przede wszystkim zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Generalnie wiadomo, że przy nadciśnieniu należy ograniczyć spożycie soli, ale co jeść, by faktycznie dieta była zdrowa?

Zaleca się, by dziennie spożywać ok. 400 g warzyw i owoców ( w tym 3/4 to warzywa). Są źródłem witamin, minerałów (m.in.

magnezu i potasu, których niedobór wywołuje zachwiania w pracy układu sercowo-naczyniowego, a rolą potasu jest między innymi regulacja ciśnienia krwi), błonnika pokarmowego, flawonoidów, które wspomagają prawidłową pracę serca i pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi.

Potwierdzono to w badaniach osób będących na diecie jarskiej, u których ryzyko sercowo-naczyniowe było niższe niż na diecie mięsnej. A kasze?  Podobnie jak warzywa i owoce są źródłem błonnika pokarmowego, flawonoidów, witamin i minerałów.

Już 200 g warzyw i owoców na dzień zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej oraz chorób układu krążenia. Szczególnie dobroczynne działanie mają zielone warzywa liściaste, warzywa krzyżowe, jabłka, czarne porzeczki, pełnoziarniste produkty zbożowe czy orzechy.

Ograniczamy tłuste produkty zwierzęce na rzecz ryb i olejów roślinnych oraz chudego nabiału.

Tłuste mięso oraz tłuszcze zwierzęce są źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Ich nadmierne spożywanie skutkuje wzrostem poziomu cholesterolu we krwi i pojawieniem się incydentów naczyniowych, w tym nadciśnienia. Unikajmy też mięsa przetworzonego.

Kwasy OMEGA na nadciśnienie

Źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych są ryby i oleje roślinne. Zawierają kwasy nienasycone-omega-6 i omega-3 oraz jednonienasycone, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zmniejszają ryzyko odkładania się płytki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych, a tym samym zapobiegają zamykaniu się światła naczyń, które jest przyczyną nadciśnienia tętniczego.

Ryby morskie, będące źródłem kwasów omega-3 – DHA, powinno się spożywać co najmniej dwa razy w tygodniu, by dostarczyć  odpowiedniej ilości kwasów DHA i zmniejszyć ryzyko sercowo-naczyniowe. Zaleca się, by tłuszcze roślinne spożywać na surowo i jako dodatek do potraw.

Nabiał to źródło białka i wapnia. Wybieramy jednak te o obniżonej zawartości tłuszczu. Wśród produktów nabiałowych warto spożywać fermentowane (jogurty naturalne, maślanki, kefiry), ponieważ zawierają bakterie probiotyczne, które korzystnie wpływają na pracę przewodu pokarmowego, obniżają poziom cholesterolu we krwi i wpływają na metabolizm tłuszczu w organizmie.

Wprowadzenie wszystkich tych składników w codziennym żywieniu wpływa korzystnie na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i chroni przed jego dysfunkcją.

Jak utrzymać dietę na nadciśnienie

Niestety stosowanie się do wszystkich zaleceń bywa trudne i uciążliwe, ale nie jesteśmy z tym wszystkim sami, bowiem z pomocą przychodzą dietetycy.

Można na przykład stosować indywidualny plan żywieniowy, który specjalista układa pod nasze szczególne potrzeby i stan zdrowia lub gotowy plan żywieniowy.

Gotowa dieta online to korzystna opcja ponieważ nie wymaga wizyt w przychodni, a plan ułożony jest pod daną jednostkę chorobową przez doświadczonego dietetyka. Zawsze jest możliwość skonsultowania się, podczas np. Teleporady  ze specjalistą, który dietę przygotował.

Stosując zalecenia dietetyczne i wprowadzając do tego codzienną aktywność fizyczną, można poprawić jakość swojego życia,  wspomóc leczenie nadciśnienia bądź obniżyć ryzyko jego wystąpienia, a przy tym skutecznie zapobiegać chorobom układu krążenia.

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

Aktualności

Nadciśnienie tętnicze - groźne mity

Zbyt wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie) to przewlekłe schorzenie układu krwionośnego, które dotyczy już co trzeciego mieszkańca naszego kraju. Według przewidywań naukowców, już za 7 lat na całym świecie aż 1,5 miliarda osób będzie się zmagać z problemem nadciśnienia tętniczego.

Problem ten jest na tyle poważny, że przyczynia się do zwiększenia umieralności zwłaszcza ze względu na zawały i wylewy. Często wysokie ciśnienie krwi jest postrzegane jako choroba dotycząca jedynie osób w podeszłym wieku. Okazuje się jednak, że dotyczy ona również sporej części młodych ludzi.

Optymalne ciśnienie tętnicze kształtuje się u zdrowych osób na poziomie 120/80. Pierwsza liczba odnosi się do wartości ciśnienia skurczowego, natomiast druga mówi nam o ciśnieniu rozkurczowym.

Aby stwierdzić stan zbyt wysokiego ciśnienia rozkurczowego, jego wartość powinna przekraczać 90, natomiast zbyt wysokie ciśnienie skurczowe notuje się wówczas, gdy pomiar wskazuje powyżej 140.

W takim przypadku ma miejsce zbyt mocny nacisk, jaki na ściany tętnic wywiera przepływająca krew.

 • Wysokie ciśnienie a objawy towarzyszące
 • Objawy wysokiego ciśnienia są charakterystyczne również dla wielu innych chorób, dlatego zwykle mija wiele czasu, zanim pacjent zgłosi się po pomoc do specjalisty. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się:
 • silne bóle głowy, potliwość, bezsenność, ciągłe osłabienie lub nadmierna pobudliwość, częste rozkojarzenia, problemy z zachowaniem koncentracji, drżenie rąk, zawroty głowy, zaczerwieniony koloryt twarzy, krwotoki z nosa,
 • nagłe pogorszenie wzroku, mroczki przed oczami, błyski w oku.

Szczególnie niebezpieczne może okazać się wysokie ciśnienie w oku. Warto więc wybrać się do okulisty, który dokona badania dna oka w celu identyfikacji ewentualnych uszkodzeń. Może się okazać, że brak szybkiej interwencji doprowadzi do trwałego pogorszenia wzroku lub nawet jego utraty.

Typologia wysokiego ciśnienia krwi

W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje ciśnienia: pierwotne oraz wtórne. Jak się okazuje, aż około 90% wszystkich przypadków ma podłoże pierwotne. Oznacza to, że nie można wskazać na jedną konkretną przyczynę wysokiego ciśnienia. Mamy raczej do czynienia z kompleksem wielu zmiennych o charakterze genetycznym oraz środowiskowym.

Leia também:  Jakie Są Objawy Mikrofonu?

Szczególne znaczenie odgrywa w tym przypadku nieodpowiedni styl życia, zwłaszcza palenie papierosów, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, picie alkoholu oraz doświadczanie przewlekłego stresu.

Wyniki badań dowiodły również, że problem nadciśnienia tętniczego dotyczy w większym stopniu kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

 1. W przypadku natomiast wtórnego wysokiego ciśnienia, przyczyn należy upatrywać w określonym zdarzeniu medycznym, takim jak na przykład:
 2. cukrzycowa choroba nerek, pozostałe schorzenia nerek, zwężenie tętnicy nerkowej, nowotwory, choroby nadnerczy, akromegalia, schorzenia tarczycy (zwłaszcza jej nadczynność), wodonercze, przewlekle zapalenie kłębuszków nerkowych, guz mózgu, udar mózgu, nadczynność przytarczyc, koarktacja aorty, rozrost gruczołu krokowego, zespół obturacyjnego bezdechu sennego,
 3. zespół Cushinga.

Wysokie ciśnienie rozkurczowe a skurczowe? Które jest niebezpieczniejsze?

Powszechnie można spotkać się z mitem, że wysokie ciśnienie skurczowe stanowi mniejszy problem niż rozkurczowe. Okazuje się jednak, że obie te wartości są równie ważne i zawsze powinny być rozpatrywane wspólnie. Najbardziej niebezpieczne są natomiast nagłe skoki ciśnienia – od bardzo wysokiego do krańcowo niskiego. W takim przypadku ryzyko zawału oraz udaru mózgu gwałtownie wzrasta.

Wysokie ciśnienie w ciąży – zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka

Szczególny niepokój powinno wzbudzić zbyt wysokie ciśnienie u kobiet w ciąży. W takim przypadku zagrożone jest zdrowie i życie zarówno kobiety, jak i jej dziecka.

Na szczęście problem ten jest stosunkowo rzadki, ponieważ w trakcie ciąży ma miejsce naturalny proces obniżenia ciśnienia krwi. Jeżeli jednak zostanie wykryte wysokie ciśnienie w ciąży, wtedy należy postępować ze szczególną ostrożnością.

Część spośród leków na nadciśnienie mogłaby bowiem spowodować uszkodzenie płodu.

Jak zbić wysokie ciśnienie bez zastosowania leków?

Jeżeli poziom ciśnienia krwi nie jest jeszcze na tyle duży, że zagrażałby życiu, sięgnięcie po leki na nadciśnienie byłoby niewskazane. Tym bardziej, że ich stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, a osoby rozpoczynające farmakoterapię zwykle są zmuszone kontynuować ją aż do końca swojego życia.

Dlatego warto już dzisiaj zmienić swój dotychczasowy styl życia. W pierwszej kolejności należy rozpocząć umiarkowaną, lecz systematyczną aktywność fizyczną. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku ćwiczenia aerobowe.

Można postawić chociażby na powolne bieganie, spacery, nording walking, jazdę na rowerze czy gimnastykę.

Równie ważna jest następnie zdrowa dieta. Przede wszystkim należy z niej wykluczyć sól kuchenną, która powoduje odkładanie się wody w organizmie. Na skutek tego dochodzi do zwiększenia napięcia mięśni gładkich, a w konsekwencji wysokiego ciśnienia krwi. Wskazana ilość soli w diecie to maksymalnie 5 gramów dziennie, podczas gdy większość z nas przekracza tę ilość co najmniej kilkukrotnie.

Niewskazane dla osób z nadciśnieniem tętniczym jest następnie spożywanie tłustych potraw, które powodują wzrost poziomu złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.

Cholesterol odkłada się w ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe, utrudniające przepływ krwi. W konsekwencji wzrasta jej ciśnienie oraz ryzyko oderwania blaszek, co może doprowadzić do wylewu.

Dieta osoby ze zbyt wysokim ciśnieniem skurczowym i rozkurczowym powinna obfitować w nieprzetworzone produkty roślinne – warzywa, owoce, zboża oraz fasole.

 • Jakie stosuje się leki na nadciśnienie?
 • W przypadkach wysokiego ciśnienia tętniczego znacznie przekraczającego normy, konieczne może okazać się przepisanie leków przez lekarza spośród następujących ich rodzajów:
 • s-blokery, Ca-blokery, ACE-Inhibitory, diuretyki, sartany,
 • alfa-blokery.

Jeżeli pacjent rozpocznie farmakoterapię, powinien pamiętać o regularnym stosowaniu leków. Nagłe przerwanie leczenia mogłoby doprowadzić do szybkiego wzrostu ciśnienia krwi, a w konsekwencji wylewu lub zawału serca. Jeżeli zamierzamy zmniejszać dawki leków powinniśmy to robić stopniowo – koniecznie pod kontrolą specjalisty.

Wysokie ciśnienie tętnicze to poważne schorzenie, któremu można jednak skutecznie przeciwdziałać dzięki zmianom stylu życia. Leki warto traktować jedynie jako ostateczność – kluczową kwestią jest właściwa profilaktyka, zanim dojdzie do rozwoju przewlekłego schorzenia.

Nadciśnienie tętnicze – fakty i mity

Mianem nadciśnienia tętniczego określamy stan podwyższonego ciśnienia krwi w układzie krążenia. Nadciśnienie stwierdza się, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 140 mmHg, a wysokość ciśnienia rozkurczowego wynosi 90 mmHg lub więcej.

Nadciśnienie to choroba ludzi starszych – MIT

Podatność na wystąpienie nadciśnienia zwiększa się z wiekiem, ale przypadłość ta dotyka także ludzi w młodym wieku.

Na wzrost ciśnienia tętniczego szczególnie narażone są osoby prowadzące siedzący tryb życia, które preferują kaloryczną, wysoko przetworzoną żywność.

Wiele osób, zwłaszcza młodych, nie uświadamia sobie, że ich ciśnienie krwi przekroczyło bezpieczną wartość – rzadziej niż osoby starsze dokonują pomiarów ciśnienia i nie konsultują się z lekarzami tak często jak pokolenie ich rodziców lub dziadków.

Nadciśnienie dziedziczymy po rodzicach – FAKT

Przypadki nadciśnienia tętniczego w najbliższej rodzinie predysponują nas do zachorowania, nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Kontrolując wartość ciśnienia i prowadząc zdrowy tryb życia, możemy uniknąć rozwoju choroby.

 • Nadciśnienie nie jest groźne – MIT
 • W następstwie nadciśnienia tętniczego może dojść do udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego, dlatego w żadnym wypadku nie należy bagatelizować wzrostu ciśnienia krwi.
 • Od momentu rozpoznania nadciśnienia leczenie trwa całe życie – FAKT

Środki farmakologiczne stosowane w terapii nadciśnienia nie przynoszą trwałych efektów, dlatego należy przyjmować je do końca życia. Systematyczne zażywanie leków o działaniu obniżającym ciśnienie krwi w połączeniu z aktywnością ruchową i zdrową dietą to najlepszy sposób na uniknięcie następstw nadciśnienia.

 1. Z rozpoczęciem leczenia nadciśnienia należy poczekać do pojawienia się niepokojących objawów choroby – MIT
 2. Odkładanie terapii nadciśnienia to wielki błąd – nawet jeśli choroba nie daje o sobie znać, jej systematyczny postęp prowadzi do uszkodzenia ważnych narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych.
 3. Nadciśnienie w okresie ciąży zwiększa ryzyko rozwoju nadciśnienia w późniejszym czasie – FAKT

Według danych statystycznych, aż 10% kobiet spodziewających się dziecka ma problem z nadciśnieniem.

W wielu przypadkach choroba ustępuje samoistnie po urodzeniu dziecka – do porodu ciężarna zażywa leki obniżające ciśnienie i wykonuje regularne pomiary ciśnienia krwi. Może się jednak zdarzyć, że nadciśnienie w okresie ciąży przekształci się w stan przewlekły.

Co więcej, kobiety, które w czasie ciąży miały nadciśnienie, w późniejszym okresie swojego życia są bardziej podatne na powikłania w obrębie układu sercowo-naczyniowego.

Osoby z nadciśnieniem nie powinny pić kawy – MIT

Kawa i mocna herbata cieszą się złą sławą napojów podwyższających ciśnienie krwi. O ile w przypadku alkoholu taki mechanizm faktycznie ma miejsce, kawa nie wpływa na wartość ciśnienia krwi i nie zwiększa ryzyka rozwoju nadciśnienia.

Prawidłowa waga chroni przed nadciśnieniem krwi – MIT

Nadwaga i otyłość zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z ciśnieniem tętniczym, ale waga w normie nie gwarantuje nam, że unikniemy nadciśnienia. Nawet jeśli nasze BMI jest idealne, możemy zachorować na nadciśnienie tętnicze, jeśli często zarywamy noce, żyjemy w stresie, źle się odżywiamy i prowadzimy siedzący tryb życia.

Partnerem serwisu jest

Nadciśnienie tętnicze – fakty, objawy i leczenie | Affidea Polska

Według raportu Narodowego Funduszu Zdrowia już blisko 10 mln Polaków powyżej 17. roku życia choruje na nadciśnienie tętnicze. Badanie to pokazuje, że 31,5% dorosłej populacji boryka się z tym schorzeniem. Wysokie ciśnienie krwi często nie daje żadnych objawów, ale ze względu na szkodliwy wpływ na serce czy nerki bywa nazywane „cichym zabójcą”.

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia, nadciśnienie dotyczy nawet co trzeciego dorosłego mieszkańca globu. Ta najczęściej występująca przewlekła choroba układu krwionośnego przez dekady kojarzona była z przypadłościami osób starszych.

Nic bardziej mylnego – problem z prawidłowym ciśnieniem krwi coraz częściej dotyczy osób przed 30. rokiem życia, a nawet dzieci i młodzieży.

Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić, co może być przyczyną i jak leczyć nadciśnienie tętnicze? Oto kilka faktów, które pozwolą nieco lepiej zrozumieć tę chorobę.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Tłoczona przez mięsień sercowy krew dostarcza tętnicami niezbędne organizmowi do prawidłowego działania tlen i składniki odżywcze. Gdy prawidłowy mechanizm zostaje zachwiany, np.

serce zaczyna pompować więcej krwi lub tętnice tracą swoją elastyczność i sprężystość, może dojść do niebezpiecznego wzrostu naporu krwi na ścianki naczyń krwionośnych, co prowadzi do nadciśnienia tętniczego.

Rodzaj wysokiego ciśnienia związany jest z jego przyczyną, dlatego wyróżnia się nadciśnienie pierwotne (nazywane niekiedy samoistnym) oraz wtórne. W pierwszym przypadku nie można jednoznacznie określić pochodzenia choroby, ale wskazuje się, że czynnikami mogącymi na nią wpływać są:

 • stres,
 • nadwaga i otyłość,
 • zbyt duże spożycie sodu (chociażby w soli kuchennej),
 • predyspozycje genetyczne.

Z kolei nadciśnienie wtórne jest następstwem innych chorób, wśród których wymienia się m.in. choroby nerek, bezdech senny, chorobę Cushinga, ale również nadmiernego spożywania alkoholu czy przyjmowania niektórych leków. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia z nadciśnieniem pierwotnym.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Problemow Z Watroba?

Objawy wysokiego ciśnienia

Choć nieprawidłowe ciśnienie krwi czasami nie daje żadnych objawów i pacjenci przeważnie dowiadują się o problemie przy okazji przypadkowego badania, jest kilka symptomów, które powinny zaniepokoić. Wśród nich wymienia się:

 • częste bóle głowy (w części potylicznej, nierzadko mylone z przewlekłymi bólami głowy lub z
 • bólami od kręgosłupa),
 • bezsenność,
 • nudności,
 • krwotoki z nosa,
 • zawroty głowy,
 • zaburzenia nastroju,
 • problemy z koncentracją,
 • kołatanie serca.

Gdy zauważymy któryś z tych objawów u siebie, konieczny jest kontrolny pomiar ciśnienia krwi. Można to zrobić w poradni lekarza rodzinnego, ale również „domowym” ciśnieniomierzem (sprzęt do kupienia w aptekach).

 Prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka powinno wynosić 120/80 mmHg – pierwszy pomiar określa ciśnienie skurczowe (gdy serce wypompowuje krew do tętnic), drugi rozkurczowe (gdy serce napełnia się krwią).

Kategoria ciśnienia Ciśnienie skurczowe Ciśnienie rozkurczowe
optymalne 120 80
prawidłowe 120-129 80-84
wysokie prawidłowe 130-139 85-89
nadciśnienie łagodne 140-159 90-99
nadciśnienie umiarkowane 160-179 100-109
nadciśnienie ciężkie powyżej 180 powyżej 110

Konsekwencje wysokiego ciśnienia

Prawidłowe ciśnienie krwi nie może przekraczać 140/90 mmHg – dwukrotny pomiar w gabinecie lekarskim przekraczający tę wartość oznacza, że najprawdopodobniej pacjent choruje na nadciśnienie. Podjęcie odpowiednich działań ma ogromne znaczenie, dlatego że nieleczone bądź leczone nieregularnie wysokie ciśnienie krwi ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia. Zalicza się do nich m.in.:

 • przewlekłe choroby nerek,
 • udar mózgu,
 • chorobę niedokrwienną serca,
 • tętniaka rozwarstwiającego aorty,
 • niewydolność serca.

Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie przez choroby naczyniowo-sercowe umiera aż 17 mln osób, z czego ponad 9 mln z powodu nadciśnienia tętniczego. Kluczem jest więc odpowiednia profilaktyka, a gdy pojawią się już symptomy choroby, właściwa diagnostyka i leczenie (u lekarza rodzinnego lub kardiologa).

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Jednym z największych mitów jest stwierdzenie, że leczenie nadciśnienia tętniczego polega tylko na stosowaniu leków. Równie ważna jest zmiana stylu życia i wyeliminowanie czynników mogących wpływać na rozwój choroby.

 • Co obniża ciśnienie krwi?
 • 1) Ograniczenie spożycia alkoholu.
 • 2) Rzucenie palenia – papierosy, podobnie jak trunki z procentami, mają zły wpływ na kondycję serca i naczyń krwionośnych.

3) Aktywność fizyczna – osobom z nadciśnieniem zaleca się długie spacery, jazdę na rowerze, zajęcia na basenie. Co więcej, ruch redukuje stres, który nie pozostaje bez wpływu na poziom ciśnienia krwi.

4) Ograniczenie spożywania sodu – zalecane jest ograniczenie użycia soli kuchennej. Dawka, którą według Światowej Organizacji Zdrowia powinien przyjmować dorosły człowiek, nie może przekroczyć 5 g dziennie.

W celu obniżenia ciśnienia krwi warto też zacząć czytać etykiety produktów – ten składnik pojawia się w wielu smakołykach, nawet tych „niepozornych”, jak jogurty naturalne! Stosowanie się do tego zalecenia pozwoli obniżyć ciśnienie skurczowe o nawet 06 mmHg!

 1. 5) Redukcja masy ciała – w przypadku osób z nadwagą i otyłością.
 2. Niezwykle ważne są też regularne pomiary – pozwalają na bieżąco monitorować postępy leczenia.
 3. Kiedy najlepiej mierzyć ciśnienie?

Dwukrotnie rano i dwukrotnie wieczorem, przed jedzeniem i przed przyjęciem leków oraz gdy pojawią się dolegliwości związane z nagłym wzrostem ciśnienia lub jego obniżeniem (zawroty głowy, dyskomfort w klatce piersiowej itd.).

Jaki prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Pomiar w warunkach domowych musi być wykonywany w pozycji siedzącej, na lewym przedramieniu – łokieć trzeba podeprzeć, a ramię powinno znajdować się na wysokości serca.
Należy dobrać mankiet ciśnieniomierza do szerokości przedramienia – zbyt wąski może zawyżać wynik.

 • Pomiary nie powinny być wykonywane bezpośrednio po wysiłku fizycznym, po spożyciu alkoholu, wypaleniu papierosa lub w chwilach zdenerwowania.
 • ***

Nadciśnienie tętnicze to powszechna choroba, której konsekwencje mogą być wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć.

Przynajmniej raz na pół roku należy kontrolnie mierzyć ciśnienie, a w przypadku pojawienia się objawów wysokiego ciśnienia natychmiast skonsultować się ze specjalistą.

Warto też postawić na profilaktykę i regularnie wykonywać badania, np. morfologię czy elektrokardiogram serca.

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.

Poznaj fakty i mity o nadciśnieniu

oprac. (kas)

Nadciśnienie dotyczy wyłącznie osób starszych? Chorobę dziedziczymy po rodzicach? Nadciśnieniowcy nie powinni korzystać z samolotów? Prawda czy mit?

O nadciśnieniu tętniczym krąży wiele mitów. W gąszczu informacji nie zawsze jesteśmy w stanie wyselekcjonować, co jest realnym problemem, a co nie. Niestety, często prowadzi to do bagatelizowania istotnych kwestii.

Nadciśnienie tętnicze nie jest groźne. MIT! – To jest najczęstszy mit, jaki krąży wśród pacjentów i ogólnie wśród Polaków. Wciąż mnie to dziwi, ponieważ to najczęstsza przyczyna udaru mózgowego czy zawałów mięśnia serca – tłumaczy profesor Andrzej Januszewicz, hipertensjolog, ekspert programu Zdrowa ONA.

Jeżeli nic nie dolega, nadciśnienia tętniczego nie trzeba leczyć. MIT! Wśród większości z nas pokutuje przekonanie, że jeżeli coś nie boli, nie sprawia problemów i nie utrudnia codziennego funkcjonowania to albo nie jest groźne, albo wręcz nie istnieje. Po co więc zmieniać swój styl życia i niepotrzebnie stosować pigułki, jeżeli dobrze się czujemy?

Jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nadciśnienie tętnicze przez długie lata rozwija się skrycie, ale już w tym okresie dochodzi do uszkodzenia serca, nerek, mózgu czy tętnic. Gdy zaczyna już coś dolegać, to oznacza, że problem jest poważny i często nieodwracalny.

Nadciśnienie to choroba osób starszych. MIT! Każda grupa wiekowa jest narażona na rozwój choroby. Co więcej, nadciśnienie tętnicze mogą mieć również dzieci i młodzież.

Styl życia i dieta powodują, że choroba ta rozwija się coraz wcześniej.

Prawdą jest, że u osób starszych częściej rozpoznaje się nadciśnienie tętnicze, ale dzieje się tak dlatego, że w związku z różnymi innymi dolegliwościami częściej uczęszczają do lekarza, podczas gdy młodzi raczej unikają gabinetu lekarskiego.

Nadciśnienie tętnicze może być dziedziczne. FAKT! Dzieci, których rodzice lub jedno z rodziców choruje na nadciśnienie, częściej doświadczają tej choroby. Oczywiście nie musi tak być, ale dla nas jest to sygnał: bądź czujny!

Nadciśnienie tętnicze dotyka tylko osoby otyłe. MIT! Oczywiście statystyki pokazują, że większość pacjentów z nadciśnieniem tętniczym cierpi również z powodu otyłości. Nie oznacza to jednak, że jeżeli nie mamy nadwagi, to nadciśnienie tętnicze nam nie grozi.

Osoby z nadciśnieniem powinny być leczone do końca życia. FAKT! Niestety, nadciśnienia tętniczego u większości pacjentów nie można skutecznie „wyleczyć” i następnie odstawić na stałe leki obniżające ciśnienie tętnicze.

Choroba – aby osiągnąć powodzenie terapii i normalizację ciśnienia tętniczego – wymaga systematycznego przyjmowania leku lub leków zazwyczaj przez całe życie. Natomiast wszystkie podejmowane działania mają na celu zapobieganie rozwojowi skutków choroby.

W przypadku wstępnej fazy choroby jest to zmiana diety, stosowanie aktywności fizycznej czy utrata masy ciała. Gdy jest to konieczne, włączane są również leki przeciwnadciśnieniowe.

Ponieważ przyjmowanie kilku tabletek dziennie może być uciążliwe, stosuje się również preparaty wieloskładnikowe, które zawierają kilka potrzebnych substancji w jednej pigułce.

Kobiety, u których wystąpiło nadciśnienie w ciąży są podatne na rozwój nadciśnienia w przyszłości. FAKT! Nadciśnienie wciąży może wystąpić nawet uco 10 kobiety, szczególnie urodzących poraz pierwszy.

Stosowanie leków iregularne pomiary ciśnienia to podstawowe sposoby radzenia sobie zproblem. Najczęściej nadciśnienie zanika niedługo poporodzie, ale badania pokazują, że kobiety, uktórych rozwinęło się podczas ciąży, mogą chorować w przyszłości.

Większe jest też ryzyko rozwoju wdalszym życiu kobiety różnych powikłań wukładzie krążenia.

Osoby z nadciśnieniem nie mogą pić kawy. MIT! Ponieważ traktujemy kawę jak używkę, często wydaje nam się, że podobnie jak alkohol czy papierosy, wpływa ona na rozwój nadciśnienia tętniczego.

Alkohol i papierosy rzeczywiście nasilają ciężkość choroby, jednocześnie sprzyjają też wzrostowi ciśnienia.

Jednak kawa czy mocna herbata z reguły nie powodują wzrostu ciśnienia i nie ma dowodów na to, że sprzyjają chorobie.

Osoby z nadciśnieniem nie powinny podróżować samolotem. MIT!Nadciśnienie nie stanowi przeszkody, jednak przed lotem należy poinformować lekarza o planowanej podróży. Lot jest bardzo często przeżyciem emocjonalnym, dlatego też warto mieć ze sobą lek zapisany przez lekarza, który ewentualnie obniży nam ciśnienie oraz leki na uspokojenie.

Leczenie nadciśnienia opiera się tylko na stosowaniu leków. MIT! Gdy lekarz potwierdzi nasze przypuszczenia o nadciśnieniu i postawi diagnozę, niezbędne jest podjęcie leczenia. Obejmuje ono – w zależności od stopnia zaawansowania choroby – postępowanie niefarmakologiczne i farmakologiczne.

Do działań poza-lekowych zalicza się modyfikację stylu życia i aktywizację pacjenta. W pierwszej kolejności lekarz zaleca obniżenie masy ciała.

Dotychczasowe badania dowodzą, że u chorych z nadciśnieniem i 10-procentową nadwagą, redukcja masy ciała już o 5 kg powoduje obniżenie ciśnienia oraz korzystnie wpływa na czynniki ryzyka.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*