Nacięcie lub usunięcie błony dziewiczej (hymenotomia)

Data publikacji: 28.04.2021

Hymenotomia to zabieg polegający na nacięciu grubej, przerośniętej błony dziewiczej. Zdarza się, że u niektórych kobiet w trakcie prób współżycia błona dziewicza nie przerywa się.

Nacięcie lub usunięcie błony dziewiczej (hymenotomia)

Hymenotomia – najważniejsze informacje 
Cena: 2200 zł
Czas zabiegu: 40-60 minut
Znieczulenie: miejscowe
Rekonwalescencja: ustalane indywidualnie w zależności od zakresu zabiegu
Efekty: trwałe
Dostępność: Wrocław / Warszawa

Czasem prowadzi to do występowania takich objawów jak:

 • ból w okolicach podbrzusza,
 • ból podczas prób współżycia waginalnego,
 • wrażenie parcia na pęcherz.

Problemem może być także gromadzenie się śluzu i krwi menstruacyjnej wewnątrz pochwy spowodowane występowaniem przerośniętej błony.

Zabieg polega na promienistym nacięciu błony dziewiczej, żeby przerośniętej błona nie blokowała wejścia do pochwy. Dzięki temu można będzie uprawiać klasyczny stosunek waginalny, a także poddać się klasycznemu badaniu ginekologicznemu.

Cała procedura trwa około 40 minut, czasem krócej. Jeżeli trafia do nas pacjentka, u której błona dziewicza jest tylko częściowo zrośnięta, to błona zostaje nacięta na kształt krzyżyka. Zdarza się jednak, że twardy fałd śluzówki powoduje zastój i w takiej sytuacji błonę usuwa się całkowicie.

Podczas hymenotomii stosuje się szwy wchłanialne, które rozpuszczają się same lub nie stosuje się ich wcale. Ostateczną decyzję podejmuje lekarz, który wykonuje zabieg.

Najprościej rzecz ujmując, podczas zabiegu nacięcia błony dziewiczej używa się lasera, a nie skalpela. Część lekarzy stosuje tę metodę podczas wykonywania procedury.

Wskazaniem do hymenotomii jest przede wszystkim brak możliwości uprawiania seksu waginalnego, a także brak możliwości badania ginekologicznego czy choćby pobrania próbki do cytologii.

W ekstremalnych przypadkach błona dziewicza nie ma żadnych dziur, więc krew menstruacyjna nie ma możliwości wydostania się z macicy, wtedy wskazanie do zabiegu i ewentualne rozszerzenie diagnostyki ustala ginekolog, zajmujący się ginekologią wieku młodzieńczego.

Zabieg przeprowadza się zwykle w znieczuleniu miejscowym podobnie jak inne zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej dostępne w naszej klinice. Oznacza to, że pacjentka w wyznaczonym dniu zgłasza się do placówki, a po wykonaniu hymenotomii może wrócić do domu.

Jak każdy inny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, tak samo i nacięcie błony dziewiczej nie jest bolesne. Pacjentka może odczuwać dyskomfort po ustąpieniu działania preparatu znieczulającego. Natomiast nie jest on znaczny, a z relacji znacznej większości moich pacjentek wynika, że najczęściej nie wymaga stosowania leków przeciwbólowych.

Przede wszystkim należy stosować się do zaleceń lekarza, który zabieg wykonał. Rekonwalescencja nie jest długa. Według różnych źródeł trwa od kilku dni do 4 tygodni.

Należy wziąć pod uwagę to, że przez pewien czas po zabiegu u pacjentki może występować plamienie. Rana powinna zagoić się w przeciągu dwóch tygodni, a z mojego doświadczenia wynika, że w wielu przypadkach nawet wcześniej. W trakcie powracania do zdrowia nie można współżyć. Abstynencja chroni kobiety przed ewentualnym zakażeniem.

Warto również zminimalizować wysiłek fizyczny, przynajmniej w pierwszych dniach po poddaniu się hymenotomii. W tym czasie mogą wystąpić bóle. Jeżeli tak się zdarzy, to należy przyjąć środki przeciwbólowe zgodnie ze wskazaniami lekarza.

Może pojawić się także obrzęk okolic sromu, ale zwykle w ciągu czterech dni ustępuje.

Zabiegów planowych z zasady nie wykonujemy podczas krwawienia miesięcznego, a hymenotomii już w szczególności, bo nic nie widać. W trakcie miesiączki pole operacyjne przesłonięte jest przez krew menstruacyjną.

Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?

Hymenotomia to zabieg, który nie wymaga od pacjentki wykonywania żadnych dodatkowych badań, ani specjalnego przygotowania.

Ile kosztuje hymenotomia?

Cena zabiegu w naszej klinice wynosi 2200 zł.

Kto wykonuje zabieg hymenotomii?

Zabiegi tego typu wykonywane są przez chirurga bądź ginekologa.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Lista przeciwwskazań do zabiegu nie jest obszerna. Zabiegu nie wykonamy u kobiety, która ma nierealistyczne oczekiwania co do efektów tego zabiegu, ma nieustabilizowane choroby przewlekłe bądź zaburzenia krzepnięcia.

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań wymienia się:

 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Infekcje w okolicy sromu i pochwy
 • Nieuregulowana cukrzyca i inne choroby ogólnoustrojowe
 • Miesiączka
 • Aktywna choroba nowotworowa, radio i chemioterapia

Wśród względnych przeciwwskazań wymienia się również przyjmowanie niektórych leków przeciwzakrzepowych oraz skazy naczyniowe.

Powikłania po hymenotomii

Jeżeli pacjentka jest poprawnie zakwalifikowana do zabiegu, a ewentualne przeciwwskazania zostały wykluczone przez lekarza, który ma przeprowadzić hymenotomię, to nie ma powodu do obaw.

Zabieg wiąże się jednak z możliwością wystąpienia takich działań niepożądanych jak:

 • Zasinienie skóry krocza;
 • Wystąpienie krwawienia;
 • Infekcja;
 • Zgrubienia podskórne;
 • Przerost blizny;
 • Zaburzenia czucia w poddawanej zabiegowi okolicy;
 • Obrzęki lub ból o niskim natężeniu.

Czy hymenotomię można wykonać na NFZ?

Klinika Ars Estetica nie ma podpisanej umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego u nas taki zabieg można wykonać tylko prywatnie.

Natomiast zabieg może zostać przeprowadzony w ramach NFZ u kobiet, u których istnieją medyczne wskazania do jego przeprowadzenia.

Wiele z nich decyduje się jednak na to, by wykonać go prywatnie ze względu na czas oczekiwania na zabieg, czasem także ze względu na komfort przed i po zabiegu.

Lekarze wykonujący zabieg

Hymenotomia to zabieg, który wykonujemy zarówno w placówce we Wrocławiu, jak i Warszawie, a lekarzami specjalizującymi się w przeprowadzaniu tej procedury są:

 • Wrocław – dr n. med. Diana Kupczyńska
 • Warszawa – dr Kamil Zalewski, dr n. med. Diana Kupczyńska

W celu umówienia się na konsultację zapraszamy do kontaktu.

W przypadku dodatkowych pytań służymy pomocą.

Laserowe zabiegi na błonie dziewiczej – rekonstrukcja, nacięcie błony dziewiczej

W niektórych społecznościach kulturowych i religijnych istotną rzeczą jest zachowanie błony dziewiczej. Obecnie możliwe jest odtworzenie lub zmianę kształtu uszkodzonej błony dziewiczej.

Taki zabieg, przeprowadzony z wykorzystaniem lasera diodowego, jest zabiegiem szybkim, praktycznie bezkrwawym i obarczonym bardzo niskim odsetkiem powikłań. Jednak przede wszystkim jest to zabieg wysoce efektywny, ponieważ dochodzi do pełnego przywrócenia pierwotnego kształtu błony dziewiczej.

Hymenoplastyka obenie najczęściej przeprowadzana jest ambulatoryjnie w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, rehabilitacja po zabiegu nie przekracza kilku dni, a efekty są bardzo dobre. Hymenotomia, jest to zabieg polegający na nacięciu błony dziewiczej.

Wykonuje się go najczęściej u kobiet, u których występuje nadmiernie pogrubiała błona dziewicza oraz u kobiet z zarośniętą błoną dziewiczą. Taki typ błony dziewiczej jest wadą wrodzoną żeńskich narządów płciowych, która występuje stosunkowo rzadko.

U kobiet doświadczonych tym defektem, nadmiernie sztywna i gruba błona dziewicza uniemożliwia wprowadzenie członka do pochwy, tym samym jest ona przyczyną niemożności odbycia stosunku płciowego. Natomiast u kobiet z zarośniętą błoną dziewiczą, jest ona przyczyną pierwotnego braku miesiączki i dolegliwości bólowych w podbrzuszu.

W takich sytuacjach zabieg nacięcia błony dziewiczej (hymenotomia), połączony niekiedy z usunięciem fragmentu błony dziewiczej, umożliwia prawidłową inicjację seksualną. W niektórych przypadkach, zabieg hymenotomii może być uzupełniony hymenoplastyką. To znaczy, że po nacięciu nadmiernie pogrubiałej błony dziewiczej, zostanie oddtworzony jej prawidłowy kształt.

Zabieg hymenotomii jest również wskazany u kobiet, które nie rozpoczynają życia płciowego ze względu na obawę przed bólem związanym z rozerwaniem błony dziewiczej. W takiej sytuacji, nacięcie błony dziewiczej pod znieczuleniem umożliwia bezbolesną inicjację seksualna.

Możliwe powikłania operacji

Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.

Możliwe powikłania

Procedura ta może być wykonywana metodą laserową lub za pomocą konwencjonalnej techniki chirurgicznej. Po zabiegu mogą wystąpić niewielkie dolegliwości związane z pooperacyjnym obrzękiem i gojeniem się rany, które ustępują po około 1 do 2 tygodniach. Rana pooperacyjna goi się z reguły bez powikłań, nie powodując widocznych blizn.

Jak przygotować się do operacji?

Przed operacją konieczne są badania krwi. Polecamy wykonanie następujących badań laboratoryjnych:

 • ocena grupy krwi
 • morfologia
 • elektrolity (Na+, K+)
 • poziom glukozy na czczo
 • wskaźniki układu krzepnięcia: APTT, INR i PT
 • badanie ogólne moczu

Oprócz badania krwi i moczu wskazane jest również wykonanie badania EKG (po 40 roku życia) oraz zaszczepienie przeciwko wirusowi HBV lub oznaczenie obecności przeciwciał anty-HBs jeśli szczepienie było wykonane w przeszłości.

Leia também:  Domowe sposoby na katar alergiczny – jak leczyć lekami i naturalnie?

Jeśli w ostatnim półroczu nie było wykonywane badanie RTG klatki piersiowej, konieczne jest również przeprowadzenie tego badania. Na 2 tygodnie przed operacją należy zaprzestać przyjmowania aspiryny i jej pochodnych (np.: Acard) oraz witaminy E, leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych.

Wskazane jest również zaprzestanie lub ograniczenia palenia papierosów (do 3 dziennie). Najkorzystniejszym terminem do odtworzenia błony dziewiczej jest 7-15 dzień cyklu. Zabiegu nie powinno wykonywać się w czasie trwania miesiączki. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np.

przeziębienie, zapalenie pęcherza moczowego) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek infekcji (np. przeziębienie i infekcja dróg moczowych) należy o tym bezwzględnie poinformować lekarza operującego.

W dniu zabiegu pacjentka powinna być na czczo tzn. nic nie pić i nic nie jeść minimum 6 godzin. W dniu poprzedzającym operację wskazana jest dieta lekkostrawna.

Rodzaj znieczulenia

Wybór znieczulenia jest wspólną decyzją operowanej pacjentki i lekarza operującego. Rekonstrukcja błony dziewiczej może być przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym przewodowym (tj. podpajęczynówkowym), a nawet w znieczuleniu miejscowym, również z bardzo dobrym efektem.

Operacja

Operacja laserowej perineoplastyki przeprowadzana jest od strony sromu. Pacjentka układana jest na fotelu w tak zwanej pozycji litotomijnej, podobnej do pozycji przyjmowanej przez pacjentkę podczas badania ginekologicznego. Czas operacji wynosi około 30 minut.

Zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej może być przeprowadzony za pomocą lasera diodowego. W takim przypadku, pacjentka zyskuje na niezwykle precyzyjnym wykonaniu zabiegu, szybkim powrocie do zdrowia, niewielkiej utracie krwi.

Ponadto zastosowanie lasera niweluje możliwość przeniesienia zakażenia wirusami zapalenia wątroby i wirusem HIV.

Po operacji

Po operacji pacjentka pozostaje w klinice do wieczora w sytuacji zastosowania znieczulenia ogólnego, gdzie jest pod ciągłą opieką lub istnieje możliwość wyjścia po około godzinie po znieczuleniu miejscowym.

W pierwszych dniach po operacji pacjentki zwykle czują się osłabione. Pacjentki, odczuwają również niewielką bolesność w okolicach intymnych. Dolegliwości bólowe skutecznie łagodzą doustne leki przeciwbólowe zapisane przez lekarza operującego.

Obrzęk rany ustępuje po ok. 2- 4 dniach.

prowadzi: mgr Halina Tomaszewska
tel.: +48 606 431 914

CliniCare | błona dziewicza

Hymenotomia jest to zabieg polegający na usunięciu błony dziewiczej, natomiast hymenoceteza to jej nacięcie.

Obie procedury wykonywane są z przyczyn medycznych w przypadku zarośnięcia błony lub gdy utrudnia ona inicjację seksualną, jest niepodatna na przerwanie, przyczynia się do występowania dyskomfortu i dolegliwości bólowych.

Zabieg może być wykonany także na życzenie pacjentki obawiającej się bólu i krwawienia podczas pierwszego stosunku.

Metodyka

Hymenotomia oraz hymenocenteza wykonywane są w znieczuleniu miejscowym. Dokonujemy podczas nich nacięcia lub usunięcia częściowego bądź całkowitego błony dziewiczej. Do zaopatrzenia rany używamy wchłanialnych szwów. Zabieg trwa do 30 min. Pełen okres rekonwalescencji wynosi około 4. tygodni.

Informacje dodatkowe

 • badania do zabiegu ustalamy indywidualnie na konsultacji przedzabiegowej
 • czas trwania zabiegu wynosi około 15 do 30 min
 • obserwację pozabiegową prowadzimy przez 2 godziny, następnie pacjentka wychodzi do domu
 • pacjentka otrzymuje w formie pisemnej zalecenia pozabiegowe
 • przeciwwskazania: stany zapalne pochwy i sromu, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie
 • miesiączkowe lub inne niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroby nowotworowe dróg rodnych

Hymenoplastyka

Hymenoplastyka to odtworzenie błony dziewiczej. Pomimo tego, iż błona dziewicza nie ma żadnego znaczenia z anatomicznego punktu widzenia, coraz więcej kobiet decyduje się na jej rekonstrukcję. Mają na to wpływ aspekty etniczne, kulturowe czy religijne, ale także chęć sprawienia przyjemności swojemu partnerowi.

Metodyka

Rekonstrukcja błony dziewiczej polega na zszyciu pozostałości jej fałdów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Używamy nici chirurgicznych wchłanialnych, dzięki czemu zostaje przywrócony niemal naturalny wygląd i opór nietkniętej błony dziewiczej.

Informacje dodatkowe

 • badania do zabiegu ustalamy indywidualnie na konsultacji przedzabiegowej
 • czas trwania zabiegu wynosi do 60 min
 • obserwację pozabiegową prowadzimy przez 2 godziny, następnie pacjentka wychodzi do domu
 • pacjentka otrzymuje w formie pisemnej zalecenia pozabiegowe
 • przeciwwskazania: stany zapalne pochwy i sromu, zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawienie miesiączkowe lub inne niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroby nowotworowe dróg rodnych

Cennik usług Umów wizytę 12 359 76 71

Hymenotomia – zabieg nacięcia błony dziewiczej

 • Hymenotomia to zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu błony dziewiczej.
 • Wykonuje się go ze względów medycznych, w przypadku niepodatnej na przerwanie błony dziewiczej, która utrudnia inicjację seksualną, a także jest przyczyną bólu i dyskomfortu.
 • Hymenotomia pozwala pokonać uciążliwe dolegliwości, odzyskać pełną sprawność seksualną i komfort psychiczny.

Hymenotomię w Warszawie wykonasz w Klinice Salve Medica przy al. Wilanowskiej 365 lok. 2. Umów się na zabieg:

 • zadzwoń +48 22 522 85 00,
 • skorzystaj z e-rejestracji.

Czym jest niepodatna błona dziewicza?

Błona dziewicza (gr. hymen) ogranicza wejście do pochwy. To elastyczny fałd śluzówki o różnych kształtach i grubości. U niektórych kobiet błona dziewicza jest na tyle gruba i twarda, że staje się niepodatna na przerwanie, co powinno nastąpić podczas inicjacji seksualnej.

Przerośnięta błona dziewicza powstaje na skutek wzmożonej pracy hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Natomiast zrośnięta, częściowo lub całkowicie, błona dziewicza jest wrodzoną wadą pochwy. Każda z tych nieprawidłowości anatomicznych, jeśli jest źródłem bólu i dyskomfortu oraz problemów seksualnych, wymaga leczenia – hymenotomii.

Jakie są wskazania do hymenotomii?

To zabieg dla pacjentek, których nieprawidłowa budowa błony dziewiczej utrudnia badanie ginekologiczne, uniemożliwia współżycie, wywołuje bóle podbrzusza, uczucie parcia na pęcherz, zaburza menstruację i jest przyczyną dyskomfortu fizycznego i psychicznego.

Na jakiej podstawie lekarz kwalifikuje do zabiegu?

Hymenotomię wykonuje się ze ściśle określonych wskazań. Ponadto przed zabiegiem lekarz wyklucza wszelkie ewentualne przeciwwskazania, dlatego zleca pacjentce wykonanie podstawowych badań (m.in. grupa krwi, morfologia, badanie moczu, wskaźniki krzepnięcia, koagulogram, kreatynina, glukoza, itp.).

Przeciwwskazaniem do hymenotomii są zaburzenia krzepliwości krwi, nieuregulowana cukrzyca i nadciśnienie tętnicze oraz aktywne infekcje skórne i intymne.

Jak przebiega hymenotomia?

Pacjentki zakwalifikowane do hymenotomii muszą się odpowiednio przygotować. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki zawierające kwas acetylosalicylowy (aspirynę i inne), nie spożywać alkoholu i ograniczyć palenie tytoniu.

Hymenotomię wykonuje się w I fazie cyklu miesiączkowego, po zakończeniu menstruacji. Zabieg odbywa się w trybie ambulatoryjnym , zajmuje około 30-60 minut. Rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego (rzadziej ogólnego).

Następnie chirurg przy pomocy skalpela nacina na krzyż błonę dziewiczą. W niektórych przypadkach wskazane jest całkowite usunięcie fałdu śluzówki . Jeśli jest taka potrzeba, zabieg kończy się założeniem szwów rozpuszczalnych.

Rekonwalescencja trwa 2-4 tygodnie. Zalecenia pozabiegowe dotyczą odpowiedniej higieny intymnej, absencji seksualnej i oszczędzającego trybu życia. Tydzień po wykonaniu hymenotomii odbywa się wizyta kontrolna. Aktywność seksualną można rozpocząć po całkowitym zagojeniu się obszaru zabiegowego.

Zabieg usunięcia błony dziewiczej (Blog)

Hymenotomia polega na wycięciu błony dziewiczej przy użyciu skalpela lub lasera, najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg przeprowadza się w przypadku zarośnięcia błony dziewiczej, lub w sytuacjach gdy jest ona gruba, bogato unerwiona i jest przyczyną występowania dolegliwości bólowych podczas stosunku.

Usuwanie błony dziewiczej nie jest zabiegiem nowym. Znany jest od wielu lat, a częstość jego wykonywania zwiększała się, wraz z rozwojem leków znieczulających: zarówno miejscowo, jak i ogólnie.

Zarośnięcie błony dziewiczej jest zjawiskiem stosunkowo częstym, autorzy artykułu “Virginity sparing surgery for imperforate hymen: report of two cases and review of literature” opublikowanego w bazie PubMed podają, że występuje u 1 na 2000 urodzonych dziewczynek.

Powstaje w życiu płodowym, jednak diagnoza jest stawiana dopiero w okresie pokwitania, gdy u prawidłowo rozwijającej się młodej kobiety nie pojawia się miesiączka. Według danych zamieszczonych w podręczniku “Położnictwo i ginekologia” pod red. prof. dr hab. med. Grzegorza H.

Bręborowicza, zarośnięcie błony dziewiczej jest przyczyną aż 6% przypadków występowania pierwotnego braku miesiączki, z powodu którego dziewczyna zgłasza się do ginekologa.

Usunięcie błony dziewiczej – znajdź klinikę

Na zabieg hymenotomii decydują się również kobiety prawidłowo miesiączkujące, u których podczas stosunku pojawia się silny ból.

Jest on spowodowany nietypową budową błony dziewiczej, która jest pogrubiała i dobrze unerwiona, co uniemożliwia jej rozerwanie podczas pierwszej penetracji.

Po zabiegu i okresie rekonwalescencji dyspareunia, czyli bolesne stosunki seksualne już nie występują.

Na czym polega zabieg usunięcia błony dziewiczej?

W warunkach prawidłowych błona dziewicza ma w swojej centralnej części otwór, przez który wydostaje się na zewnątrz śluz i krew miesięczna. W przypadku zarośnięcia błony 14- 16 letnia dziewczyna nie miesiączkuje, ale cyklicznie pojawiają się u niej typowe dla miesiączki bóle podbrzusza.

Leia também:  Pląsawica Huntingtona (choroba) – przyczyny, objawy, leczenie

Zalegające treści tworzą tzw. krwiak zastoinowy, który jest widoczny podczas badania ginekologicznego. Może on uciskać na struktury układu moczowego i dawać objawy dysuryczne, lub na końcowy odcinek jelita grubego powodując zaparcia.

U szczupłych dziewcząt może się nawet pojawić wyczuwalny przez powłoki brzuszne guz podbrzusza.

Zabieg polega na poprzecznym, a następnie podłużnym nacięciu błony dziewiczej, a w kolejnym etapie na wycięciu powstałych płatków na granicy pochwy.

Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe, a w przypadkach gdy błona jest szczególnie bogato unerwiona, ginekolodzy decydują się na wykorzystanie znieczulenia podpajęczynówkowego lub ogólnego.

Sam zabieg trwa od 30 min (przy użyciu znieczulenia miejscowego) do 2 godzin, kiedy stosowane jest znieczulenie ogólne lub podpajęczynówkowe. W 7 dni po wykonaniu hymenotomii kobieta powinna się zgłosić na wizytę kontrolną, a do pełnej sprawności seksualnej wraca po upływie 4-6 tygodni od zabiegu.

Optymalnym momentem na usunięcie błony dziewiczej jest 7-15 dzień cyklu miesiączkowego. Podczas menstruacji zabieg jest wykonywany tylko w szczególnych przypadkach.

Lekarz powinien wiedzieć, jakie leki pacjentka przyjmuje na stałe, a dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi czyli aspirynę, leki przeciwbólowe i środki stosowane podczas infekcji.

Wskazane jest również rzucenie palenia.

Błona dziewicza nie pełni w organizmie żadnej istotnej funkcji. Wielu kobietom zależy jednak na tym, żeby została ona uszkodzona podczas zbliżenia, a nie w wyniku przeprowadzania procedury medycznej.

Osoby, które decydują się na nacięcie błony dziewiczej z powodu jej zarośnięcia, mogą podczas jednego zabiegu mieć wykonaną hymenotomię i hymenoplastykę. Wygląda to tak, że błona jest rozcinana, a następnie zszywana w taki sposób, aby odtworzyć jej prawidłowy kształt.

Wówczas śluz i krew miesiączkowa mogą swobodnie wydostawać się na zewnątrz, a błona dziewicza zostaje rozerwana podczas pierwszego stosunku.

Usunięcie błony dziewiczej

– sprawdź ceny w 43 klinikach!

Oceń artykuł: 4.1/5 (opinie 21)

Korekta błony dziewiczej

Hymenektomia

Nacięcia błony dziewiczej dokonuje się, gdy jej budowa wyklucza naturalne przerwanie. Czasem zdarza się, że wejście do pochwy jest całkowicie zamknięte, co zatrzymuje odpływ krwi miesiączkowej.

Jest to bezpośrednie wskazanie medyczne do usunięcia lub nacięcia błony w celu umożliwienia właściwych procesów fizjologicznych. Zabieg polega na wykonaniu chirurgicznych nacięć – pozostawiających błonę, jednak w znacznym stopniu naruszających jej ciągłość.

Po wygojeniu, podczas stosunku, dojdzie do jej całkowitego przerwania, podobnie jak u innych dziewic.

Umów wizytę Klinika Estetyki budynek Marriott

Hymenotomia

Hymenotomia polega na całkowitym usunięciu błony dziewiczej, która na skutek swojej budowy uniemożliwia odpływ krwi miesiączkowej i penetrację pochwy. Zabieg przeprowadza się alternatywnie do hymenektomii, gdy samo nacięcie może okazać się nieskuteczne z uwagi na grubość błony dziewiczej.

Umów wizytę Szpital LUX MED Puławska

Hymenoplastyka to rekonstrukcja błony dziewiczej, która została przerwana bez przyzwolenia kobiety, a której brak ma skutek w wycofaniu społecznym z przyczyn religijnych.

Zabieg polega na wykonaniu nacięć w śluzówce pochwy w miejscu błony dziewiczej i założeniu szwów na jej strzępki, imitując tym naturalną budowę.

Podczas penetracji dojdzie do jej przerwania w naturalny, fizjologiczny sposób.

Umów wizytę Szpital LUX MED Puławska

Zabieg plastyki lub przebicia błony dziewiczej przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z zastosowaniem narzędzi chirurgicznych lub koagulujących, redukujących krwawienie. Procedura nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Po zabiegu należy zabezpieczyć ranę i dbać o właściwą higienę. W pierwszym okresie po zabiegu nie zaleca się dźwigania i napinania mięśni tych okolic.

Wskazania

Wskazaniem do zabiegu rekonstrukcji błony dziewiczej jest jej utrata na skutek gwałtu lub przemocy, powodując wycofanie społeczne z przyczyn kulturowych. Chirurgicznego usunięcia błony dziewiczej dokonuje się gdy na skutek jej budowy niemożliwe jest jej naturalne przerwanie podczas stosunku płciowego.

Przeciwwskazania

Zabiegu nie wykonuje się u kobiet w ciąży, w okresie laktacji oraz gdy występują aktywne infekcje w tej okolicy.

Pobierz treść strony w postaci karty PDF, którą możesz zapisać na swoim urządzeniu. Dzięki temu w każdej chwili wrócisz do lektury. Prześlij PDF osobie, którą ta usługa może zainteresować.

Klinika leczenia niepłodności

Hymenotomia jest zabiegiem przeciwnym do hymenoplastyki i polega na nacięciu lub całkowitym usunięciu błony dziewiczej.

 Często na taki zabieg decydują się młode kobiety, które przy próbie współżycia odczuwają tak silny ból, który uniemożliwia odbycie pełnego stosunku.

W takiej sytuacji wskazane jest nacięcie błony dziewiczej, co umożliwia inicjację seksualną. Kobiety zainteresowane hymenotomią zapraszamy na zabieg do kliniki InviMed w Gdyni. 

Dla kogo zabieg usunięcia błony dziewiczej?

Hymenotomia, czyli zabieg usunięcia błony dziewiczej, to procedura skierowana do kobiet, które od urodzenia posiadają bardzo twardą błonę dziewiczą, poważnie utrudniającą odbycie inicjacji seksualnej. Wskazaniem do skorzystania z zabiegu są także przyczyny osobiste, a mianowicie obawa pacjentki przed krwawieniem i bólem towarzyszącym przerwaniu błony dziewiczej. 

Umów się na wizytę w InviMed Gdynia!

Przygotowanie do zabiegu hymenotomii

 • W ramach przygotowania do zabiegu hymenotomii kobieta powinna odbyć konsultację z ginekologiem (analiza stanu zdrowia – ogólnego i intymnego, rozmowa na temat motywacji do poddania się hymenotomii) i wykonać badania (ginekologiczne i cytologiczne). 
 • Jeśli usunięcie błony dziewiczej odbędzie się w znieczuleniu ogólnym, pacjentka musi wykonać także badania krwi (APTT, morfologia, poziom cukru, sód, potas, fibrynogen), a w dniu zabiegu pojawić się na czczo (sześć godzin bez jedzenia i picia).
 • Zabieg operacyjny wiąże się z koniecznością zastosowania się również do innych zaleceń.

Zalecenia przed usunięciem błony dziewiczej:

 • ograniczenie wypalanych papierosów do 3-4 dziennie – na trzy dni przed operacją;
 • odstawienie witaminy E i niektórych leków w ciągu dwóch tygodni przed operacją – środki farmakologiczne takie jak kwas acetylosalicylowy, leki przeciwgrypowe i przeciwkaszlowe mogą niekorzystnie wpływać na proces krzepnięcia krwi i zwiększyć ryzyko wystąpienia krwotoku podczas operacji;
 • informowanie lekarza o wszelkich infekcjach, które miały miejsce w okresie dwóch tygodni poprzedzających zabieg.

Przebieg zabiegu hymenotomii

Zabieg hymenotomii przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po zastosowaniu znieczulenia lekarz nacina i usuwa całą błonę dziewiczą lub jej fragmenty. Zabieg trwa 10-20 minut. Po upływie około tygodnia pacjentka powinna pojawić się w klinice na wizycie kontrolnej. Podjęcie aktywności seksualnej może nastąpić nie wcześniej niż po czterech tygodniach od zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu hymenotomii

Zabiegu usunięcia błony dziewiczej nie należy wykonywać podczas miesiączki. Przeciwskazaniem do wykonania hymenotomii są także problemy zdrowotne: cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, nowotwory oraz infekcje w obrębie sromu i pochwy.

Hymenotomia – co to jest, cena, opinie, laser, po zabiegu, efekty

Hymenotomia to zabieg chirurgiczny lub laserowy, którego celem jest usunięcie błony dziewiczej. To błona śluzowa, która otacza wejście do pochwy. Błona dziewicza umiejscowiona jest na granicy pochwy i przedsionka, a jej główną funkcją jest zapobieganie infekcjom intymnym.

Do przerwania (defloracji) ciągłości błony dochodzi zwykle podczas pierwszego stosunku seksualnego, ale może to także nastąpić na skutek operacji, choroby, uprawiania sportu, czy masturbacji. Deflorację można też przeprowadzić celowo, używając narzędzi laserowych bądź skalpela chirurgicznego.

Efektem hymenotomii jest nacięcie lub całkowite usunięcie błony śluzowej u ujścia pochwy.

Hymenotomia – wskazania do zabiegu

Zasadniczo wyróżnia się dwa przypadki, w których jest przeprowadzany zabieg usunięcia błony dziewiczej. Pierwszy z nich dotyczy przesłanek medycznych. U niektórych kobiet budowa błony dziewiczej uniemożliwia stosunek seksualny.

To defekt wrodzony, który sprawia, że błona jest szczelnie zrośnięta i zbyt masywna, aby przeprowadzić pełną inicjację seksualną. Hymenotomię przeprowadza się również na życzenie Pacjentki. Jest to argumentowane osobistymi preferencjami i obawami przed bólem/krwawieniem lub uwarunkowaniami kulturowymi.

Efekty zabiegu to przede wszystkim: odzyskanie komfortu psychicznego, zniwelowanie bólu podczas współżycia, powrót do pełnej sprawności seksualnej.

Hymenotomia – przed i po zabiegu

Przygotowanie do usunięcia błony dziewiczej obejmuje wykonanie pakietu badań, na podstawie których lekarz wyklucza przeciwwskazania i ocenia ogólny stan zdrowia Pacjentki.

Badania przed hymenotomią to przede wszystkim: grupa krwi, morfologia, badanie ogólne moczu, koagulogram – APTT, INR, PT, wskaźniki krzepnięcia (APTT i INR), kreatynina, glukoza, poziom elektrolitów (Na, K), antygen HBS oraz szczepienie przeciw WZW B. W indywidualnych przypadkach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Ważne jest przygotowanie Pacjentki do zabiegu.

Na 14 dni przed planowaną hymenotomią nie można przyjmować aspiryny i jej pochodnych, leków na kaszel i leków przeciw grypie. Ich zażycie może wpłynąć na wystąpienie powikłań podczas zabiegu oraz doprowadzić do krwawienia pozabiegowego. Wskazane jest również ograniczenie palenia tytoniu na kilka dni przed operacją.

Natomiast po zabiegu hymenotomii należy przestrzegać zaleceń lekarza, tj. ograniczyć aktywność fizyczną, powstrzymać się przed współżyciem aż do zagojenia okolic zabiegowych (ok. 2 tygodnie) oraz zachować szczególną dbałość o higienę miejsc intymnych.

Leia também:  Como bloquear uma pessoa no viber no iphone ou ipad

Hymenotomia – rodzaje zabiegów

Możemy wyróżnić dwa typy zabiegu hymenotomii:Chirurgiczne usunięcie błony dziewiczej – zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Polega na przecięciu bądź nacięciu błony u ujścia pochwy za pomocą skalpela chirurgicznego. Zabieg trwa ok. 60-90 min.

Laserowe usunięcie błony dziewiczej – śluzówka zostaje przerwana lub nacięta za pomocą wiązki światła emitowanej przez laser. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Trwa ok. 10-30 minut.

Cena hymenotomii w większości klinik waha się od 1000 do 2500 zł.

Hymenotomia: usunięcie, nacięcie błony dziewiczej

Hymenotomia to zabieg z zakresu ginekologii plastycznej, który oznacza nacięcie lub usunięcie błony dziewiczej. Zabieg ten wykonuje się u kobiet, które chcą usunięcia błony dziewiczej, gdyż jest zbyt twarda i utrudnia współżycie.

Zarośnięcie błony dziewiczej jest wrodzoną wadą pochwy, a częstość jej występowania szacuje się na 0,1%. Prawidłowo, błona dziewicza posiada otwory, które pozwalają na odpływ śluzu i krwi miesiączkowej z pochwy. W przypadku zarośnięcia, błona dziewicza jest ich pozbawiona.

Wskazaniem do wykonania hymenotomii są wszelkie nieprawidłowości błony dziewiczej.

Zwykle zarośnięcie błony dziewiczej rozpoznaje się u nastolatek – w istocie już miesiączkujących, u których krew miesiączkowa nie może wydostać się z pochwy, lub u dziewczynek przed pokwitaniem.

Nacięcie błony dziewiczej należy rozważyć również wtedy, gdy jest ona na tyle twarda, że uniemożliwia współżycie płciowe. Niekiedy kobiety decydują się na zabieg hymenotomii w obawie przed bólem i krwawieniem związanym z pierwszym stosunkiem.

Przygotowanie do zabiegu Hymenotomi

Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalizującym się w zabiegach ginekologii estetycznej i mającym doświadczenie chirurgiczne.

Po analizie ogólnego stanu zdrowia oraz zdrowia intymnego pacjentki lekarz przeprowadza badanie ginekologiczne z wykluczeniem stanów zapalnych w obrębie sromu i pochwy.

Lekarz obejrzy okolice intymne oraz zaproponuje najlepsza metodę wykonania zabiegu, opowie o efektach końcowych zabiegu i rekonwalescencji. Oceni też na ile zabieg może spełnić oczekiwania pacjentki. Sprawdzi również aktualne badanie cytologiczne lub skieruje na takie badanie. Ponadto:

 • Na 2 tyg. przed planowanym terminem operacji nie wolno zażywać aspiryny ani jej pochodnych ( np. Acard ), Wit.E oraz leków przeciwkaszlowych i przeciwgrypowych. Leki te wpływają niekorzystnie na przedłużenie krwawienia w trakcie operacji;
 • Należy ograniczyć palenie do 3-4 papierosów dziennie na 3 dni przed operacją;
 • Należy również poinformować lekarza o przebytej infekcji, jeżeli taka miała miejsce w okresie 2 tyg. przed planowanym zabiegiem operacyjnym.

Opis zabiegu Hymenotomi

Zabieg trwa od 40 do 60 minut i wykonuje go lekarz ginekolog przy użyciu małoinwazyjnej diatermii niskotemperaturowej, która wykorzystuje fale radiowe lub lasera Co2 SmartXide2. Dzięki temu minimalizuje się ubytki krwi ponieważ od razu zamykane są rany.

Metody te działają również odkażająco i antybakteryjnie co skutkuje zminimalizowaniem ryzyka powikłań w porównaniu do innych metod. Na początku pacjentce podawane jest znieczulenie miejscowe. Następnie błona dziewicza jest nacinana na kształt krzyża– najpierw poprzecznie, a następnie prostopadle do poprzedniego nacięcia.

W efekcie powstają fragmenty („płatki”) błony dziewiczej. Zabieg może być zakończony na tym etapie, lub poszerzony o usunięcie pozostałych fragmentów błony. Niekiedy hymenotomia połączona jest z hymenoplastyką, czyli następczym odtworzeniem prawidłowego kształtu błony dziewiczej.

Twardy fałd śluzówki, który był przyczyną powstania zastoju, jest usuwany. Po zabiegu nakładane są szwy samorozpuszczalne, które wchłaniają się po ok. 40 dniach.

Czy zabieg usunięcia/napięcia błony dziewiczej jest bolesny?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest bezbolesny.

Zalecenia po zabiegu:

Po zabiegu usunięcia lub nacięcia błony dziewiczej pacjentka powinna pozostać w klinice pod obserwacją (1-2 godziny). Okres kilku tygodni po nacięciu błony dziewiczej wiąże się z ograniczeniem wysiłku fizycznego. W ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, które można łagodzić za pomocą środków przeciwbólowych.

Zwykle pojawia się także obrzęk okolicy sromu, który ustępuje w ciągu około 4 dni. Wizyta kontrolna w Klinice powinna mieć miejsce po ok. 7 dniach. Do całkowitej aktywności seksualnej pacjentka dochodzi po upływie ok. 4 tygodni. Skrupulatne stosowanie się do zaleceń pooperacyjnych jest kluczowe w szybkiej rekonwalescencji i znacząco wpływa na efekt końcowy.

W okresie rekonwalescencji wskazane jest:

 • unikać ciasnej bielizny;
 • nie stosować tamponów;
 • stosować abstynencję seksualną – 4-6 tygodne;
 • szczególne dbać o higienę miejsc intymnych;
 • wentylować okolice zabiegu, np. poprzez jak najczęstsze chodzenie bez bielizn;
 • nosić bieliznę z naturalnych materiałów.

Przeciwskazania

 • choroby zapalne i nowotworowe w obrębie narządu płciowego;
 • ogólny zły stan zdrowia;
 • zaburzenia krzepnięcia;
 • cukrzyca;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • ciąża, karmienie piersią;
 • krwawienie z dróg rodnych o nieznanych przyczynach;
 • miesiączka;
 • nieadekwatne oczekiwania co do efektów zabiegu.

Hymenotomia

Hymenotomia bywa czasami jedynym rozwiązanie dla kobiet u których w trakcie próby współżycia błona dziewicza nie ulega perforacji – zazwyczaj przyczyną jest częściowe lub całkowite zarośnięcie błony dziewiczej wymagające wykonania hymenotomii. Dolegliwość ta może skutkować bólem podbrzusza, parciem na pęcherz, brakiem menstruacji oraz bólem podczas współżycia. W przypadku kobiet urodzonych z wadą pochwy, wykonanie hymenotomii chroni przed blokowaniem odpływu śluzu i krwi menstruacyjnej.

Wskazania do zabiegu

Wskazania do zabiegu hymenotomii mogą mieć dwa podłoża: medyczne i psychologiczne. W pierwszych wypadku pacjentki od urodzenia posiadają twardą błonę, która w dorosłym życiu uniemożliwia im odbycie stosunków seksualnych. Wskazania psychologiczne to takie, gdy kobieta może współżyć, jednak dyskomfort, który odczuwa bywa źródłem wycofania się z kontaktów płciowych.

Przygotowanie do zabiegu

Przed zakwalifikowaniem do zabiegu pacjentka musi odbyć rozmowę ze specjalistą oraz przedstawić wykaz badań, tj.: grupę krwi, morfologię, badanie ogólne moczu, wskaźniki krzepnięcia itd. Tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawienie alkoholu, tytoniu oraz leków zawierających kwas acetylosalicylowy (aspiryna).

Przyjmowanie tych substancji może prowadzić do krwawienia po zabiegu lub wystąpienia różnego rodzaju powikłań. Dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem zaleca się także odstawienie wszelkich preparatów zawierających witaminę E. Leki przeciwgrypowe, czy przeciwkaszlowe mogą mieć wpływ na krzepliwość krwi.

Jeśli dwa tygodnie przed zabiegiem pojawiły się infekcje intymne, trzeba o tym powiadomić lekarza. Przeciwskazaniami do przeprowadzenia hymenotomii jest aktywna choroba nowotworowa, wszelkie skazy naczyniowe, stan zapalny w miejscu operacji, nieleczone zaburzenia krzepliwości krwi oraz nieustabilizowane nadciśnienie tętnicze.

Zabieg może uniemożliwić także nieuregulowana cukrzyca, jak również infekcje skórne.

Przebieg zabiegu

Zabieg polega na usunięciu lub nacięciu błony dziewiczej. Trwa on średnio od 30 do 120 minut. Pacjentka poddawana jest znieczuleniu, najczęściej miejscowemu, a błonę dziewiczą nacina się w formie krzyża. Po zabiegu pacjentce zakłada się szwy rozpuszczalne, które znikają samoczynnie po kilkunastu dniach.

Rekonwalescencja

Zabieg przeprowadzany jest w pierwszej fazie cyklu, po zakończeniu miesiączki. Po operacji kobieta powinna pozostać w szpitalu pod opieką i obserwacją specjalisty przez co najmniej dobę.

Przez okres kilku tygodniu po nacięciu błony należy ograniczyć wysiłek fizyczny, ponieważ mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, należy powstrzymać się również przed aktywnością seksualną przez co najmniej dwa tygodnie.

Nacinane miejsca powinny się w tym czasie prawidłowo zagoić. Ważne jest także, aby po zabiegu dbać o właściwą higienę okolic intymnych.

Najczęściej zadawane pytania

Czy hymenotomia jest szkodliwa?

Nie, pod warunkiem nie wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych.

Czy hymenotomia jest bezpieczna?

Jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*