Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Rak prostaty jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów nowotworowych wśród mężczyzn w naszym kraju. Spowodowane jest to nie tyle problemami w leczeniu, lecz raczej późnym diagnozowaniem związanym z intymnym charakterem problemu.

Mężczyźni nierzadko wstydzą się zgłosić do lekarza z objawami łagodnego rozrostu stercza, licząc na poprawę sytuacji. W niektórych sytuacjach przerost prostaty okazuje się jednak spowodowany komórkami nowotworowymi. Wtedy konieczna może okazać się operacja.

Z jakimi powikłaniami może wiązać się terapia, a także na czym polega rehabilitacja po zabiegu?

Leczenie raka prostaty

Wybór terapii zawsze dostosowany jest do konkretnego przypadku – w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego umiejscowienia i ewentualnych przerzutów oraz estymowanego czasu życia pacjenta. Biorąc pod uwagę wyniki badań diagnostycznych, nowotwór może zostać sklasyfikowany jako:

 • rak prostaty z niskim ryzykiem,
 • rak prostaty pośredniego ryzyka,
 • rak prostaty z wysokim ryzykiem.

Rak o niskim ryzyku zwykle nie jest leczony w sposób radykalny, a jedynie obserwowany przez specjalistę. Lekarz, który zauważa rozwój choroby, rozpoczyna odpowiednie leczenie.

Radykalne leczenie chirurgiczne wprowadzane jest wtedy, gdy rak pośredniego bądź wysokiego ryzyka umiejscowiony jest wyłącznie w sterczu, bez przerzutów.

Wykonywanymi zabiegami są prostatektomia radykalna polegająca na usunięciu gruczołu krokowego, a czasem także węzłów chłonnych. To metoda wykonywana laparoskopowo, poprzez kilka nacięć.

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Radykalna prostatektomia może być wykonywana także z dostępu załonowego, poprzez nacięcie powłok brzusznych. Jednak operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i może pozwolić na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia powikłań.

Jeśli pacjent nie klasyfikuje się do leczenia operacyjnego, na przykład z powodu nowotworu naciekającego i z przerzutami, stosowana jest metoda hormonalna.

Operacyjne leczenie raka prostaty najczęściej jest łączone z radioterapią – napromieniowaniem bądź brachyterapią, czyli wprowadzeniem radioizotopu do gruczołu stercza. To metody stosowane przy raku z wysokim ryzykiem.

Powikłania po operacji prostaty

Radykalna prostatektomia nadal jest jednak najczęstszą metodą leczenia raka prostaty. Wielu pacjentów nie zdaje sobie jednak sprawy, że operacja to nie koniec terapii. Pozostaje jeszcze rehabilitacja, która ma na celu zmniejszenie występujących powikłań.

Nietrzymanie moczu po operacji prostaty

Nietrzymanie moczu jest jednym z najczęściej występujących powikłań po radykalnej prostatektomii. Występuje ono właściwie u wszystkich mężczyzn, którzy przeszli operacyjny zabieg usunięcia prostaty, jednak pojawia się także u osób po naświetlaniach.

W trakcie operacji dochodzi bowiem do uszkodzenia aparatu zwieraczowego cewki, który odpowiada za utrzymanie moczu w pęcherzu a także do osłabienia mięśni dna miednicy. W zależności od uszkodzenia można zauważyć mimowolny wyciek kilku kropli moczu bądź nawet całkowitą niezdolność do utrzymania zawartości pęcherza.

Do popuszczania moczu dochodzi zwykle w sytuacjach, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej – podczas śmiechu, kaszlu, kichania czy wysiłku. Mamy wtedy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Wyciek następuje bez ostrzeżenia, parcie na pęcherz nie jest odczuwalne.

Może to zwiększać poczucie bezsilności u chorego, który po trudnej operacji nadal musi borykać się z jej konsekwencjami. Należy jednak podkreślić, iż większość pacjentów wraca do zdrowia po 6-12 miesiącach od operacji.

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Z czasem stan osłabionych mięśni dna miednicy poprawia się, jednak aby wspierać ich powrót do zdrowia konieczna jest rehabilitacja. Mężczyźni z problemem nietrzymania moczu powinni także pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej higieny, która pozwala na zwiększenie komfortu i łatwiejszy powrót do codziennego życia.

Umożliwiają to przede wszystkim wkładki urologiczne dla mężczyzn, które chronią przed wilgocią, co zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych. Dodatkowo, dzięki zawartości superabsorbentu, neutralizują nieprzyjemny zapach amoniaku, będący jedną z przyczyn wycofania się z życia społecznego osób z nietrzymaniem moczu.

Wkładki urologiczne są dyskretne i wygodne, przyklejane do bielizny, co zmniejsza wstyd nierzadko związany z noszeniem wyrobów chłonnych.

Zaburzenia erekcji po operacji prostaty

Operacja prostaty jest dla mężczyzn niezwykle kłopotliwa także przez wzgląd na lęk przed utratą zdrowia seksualnego – możliwości osiągnięcia erekcji.

Problemy w tej kwestii związane są z uszkodzeniem nerwów, które odpowiedzialne są za wzwód prącia i jego utrzymanie. Nerwy kontrolujące erekcję przebiegają bowiem bardzo blisko stercza, dlatego istnieje duże ryzyko czasowej bądź trwałej impotencji.

Odzyskanie zdolności seksualnej po radykalnej prostatektomii może potrwać miesiące bądź lata. W sytuacji, w której zdolność do utrzymania erekcji powraca, możliwe jest osiągnięcie orgazmu, jednak bez wytrysku.

Dlatego też po operacji usunięcia prostaty niemożliwe jest stanie się biologicznym ojcem. W celu poprawienia stanu zdrowia osoby po operacji radykalnej prostatektomii konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji.

Rehabilitacja po usunięciu prostaty

Rehabilitacja po operacji usunięcia stercza umożliwia znaczną poprawę zdrowia i komfortu życia chorego – przede wszystkim wpływa na redukcję problemu nietrzymania moczu, a także może prowadzić do regeneracji nerwów odpowiadających za utrzymanie erekcji.

Rehabilitacja rozpoczyna się najczęściej cztery tygodnie po wykonaniu zabiegu. Umożliwia poprawne lokalizowanie mięśni dna miednicy i efektywne ćwiczenie ich pod okiem fizjoterapeutów.

Początkowo ćwiczenia odbywają się na leżąco, jednak z czasem można wykonywać je także w pozycji siedzącej czy na stojąco. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają na szybsze przywrócenie prawidłowej pracy zwieracza cewki.

Należy wykonywać je każdego dnia, kilka razy dziennie – regularność jest w tej kwestii niezwykle istotna. Po kilku tygodniach treningu można zauważyć niewielką poprawę, która jest najlepszą motywacją.

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

W trakcie ćwiczeń może dojść także do mimowolnego wycieku moczu, dlatego w tym czasie także należy zabezpieczać się wkładkami urologicznymi dla mężczyzn. Rehabilitacja ma także na celu poprawę życia seksualnego osoby po zabiegu.

Wspierają regenerację nerwów odpowiedzialnych za utrzymanie erekcji, a także pomagają w utrzymaniu prawidłowej czynności mięśni i naczyń krwionośnych. Czas rehabilitacji po usunięciu prostaty zależny jest od stanu zdrowia osoby po zabiegu.

Jednak, jak wspominaliśmy, pełne pozbycie się nietrzymania moczu ustępuje najczęściej maksymalnie po 12 miesiącach. W przypadku problemów z erekcją kwestia jest zależna od stopnia uszkodzenia nerwów.

Nie zmienia to jednak faktu, że rehabilitacja ma bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne chorego.

Operacja prostaty może być koniecznym zabiegiem po wykryciu nowotworu stercza. Jednak nie oznacza ona wyroku. Odsetek przeżywalności jest niezwykle wysoki, wynosi prawie 99% po 5 latach. Jednak zabieg wiąże się także z powikłaniami, które utrudniają życie i zmniejszają jego komfort. Dlatego tak istotne jest, by nie rezygnować z rehabilitacji, która zwiększa szansę na szybsze wyzdrowienie.

Operacyjne leczenie i objawy raka prostaty – prostatektomia da Vinci

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Szanse na całkowite wyleczenie raka prostaty przy szybkim rozpoznaniu są duże. W Polsce najczęściej wykonuje się operację prostaty. Popularność zyskują też operacje urologiczne Da Vinci.

Nazwa
rak prostaty może zmylić, bo w rzeczywistości chodzi o grupę nowotworów
złośliwych gruczołu krokowego, stercza lub prostaty. W Polsce to obok raka płuc
najczęściej występujący nowotwór złośliwy u mężczyzn. W wielu krajach Europy
Zachodniej jest najczęściej wykrywanym męskim nowotworem; szacuje się, że
mniejsza ilość stwierdzonych przypadków w Polsce wiąże się z niższą
wykrywalnością.

Pacjenci konsultują się z lekarzem dopiero w zaawansowanym
stadium, gdy odczuwają już silny dyskomfort. Dlatego tak ważna jest
profilaktyka. Poza badaniem kontrolnym podczas wizyty u urologa istnieją też
droższe i bardziej zaawansowane metody diagnostyczne, dostępne od ręki głównie
w gabinetach prywatnych: specjalistyczne badania krwi, biopsja czy
wieloparametryczny rezonans magnetyczny.

Objawy
raka prostaty

Z
wiekiem u pacjentów coraz częściej pojawiają się objawy takie jak:

 • częstsze niż zwykle oddawanie moczu, budzenie się w nocy w celu oddania moczu
 • obecność czerwonych krwinek w moczu – niekoniecznie widoczna gołym okiem, czasem wykrywalna tylko podczas badania moczu
 • ból dolnej części kręgosłupa
 • chudnięcie
Leia também:  Ile Trwa Rehabilitacja Po Skręceniu Kostki?

Leczenie
raka prostaty

Najczęściej
stosowanymi metodami leczenia są operacje. Poza nimi niekiedy, szczególnie w
przypadku naciekającego nowotworu, który mógłby nie zostać w całości usunięty
podczas zabiegu, stosuje się radioterapię.

W
przypadku przerzutów można też stosować metodę
hormonalną
, która ma zapobiec pojawianiu się nowych ognisk. Ponieważ
komórki rakowe są pobudzane do wzrostu przez testosteron, który jest
produkowany w jądrach, czasem konieczne jest ich wycięcie. Alternatywą mogą być
niekiedy leki, które zmniejszają wpływ hormonów na chore komórki.


też metody eksperymentalne, które
polegają na usunięciu nowotworu bez przeprowadzania operacji: ultradźwiękowa
czy leczenie impulsami prądu. W Polsce najczęściej są przeprowadzane operacje,
dlatego zostanie tu omówione, na czym polega operacja prostaty i jakie są jej
rodzaje.

Kiedy
jest wskazana operacja prostaty?

W
USA i niektórych krajach Europy Zachodniej skuteczność operacji prostaty wynosi
nawet 93 – 97 procent. W Polsce to wciąż od ok. 54 do 74 procent, właśnie w
związku z późną diagnostyką i oczekiwaniem na leczenie.

Operacja
jest skuteczną metodą, jeśli rak został wykryty dość wcześnie i nie objął
innych miejsc w ciele poza samym gruczołem krokowym. W wyniku usunięcia
pęcherzyków nasiennych, węzłów chłonnych z naczyń biodrowych i zasłonowych, a
także gruczołu krokowego, można usunąć wówczas wszystkie komórki rakowe, a więc
w pełni wyleczyć pacjenta.

Na czym
polega operacja prostaty?

Dawniejsza
metoda chirurgicznej i bardzo inwazyjnej metody operacji prostaty skalpelem
jest dziś najczęściej zastępowana przez laparoskopię. Pacjent może po niej o
wiele szybciej wrócić do codziennych czynności, bo zamiast szerokiego nacięcia
na jamie brzusznej, które długo się goi, instrumenty medyczne są wprowadzane
przez tylko 2-3 niewielkie nacięcia na brzuchu.

Operacja
prostaty – przebieg

Pacjent
w czasie operacji poddany jest znieczuleniu ogólnemu, więc nie czuje bólu.
Całość trwa od 2 do 3 godzin, a po kilku dniach można już opuścić szpital i
niemal od razu wrócić do zajęć w domu czy w pracy.

W
trakcie operacji zakładany jest cewnik. Służy on zespoleniu odciętego kikutu
cewki moczowej z pęcherzem moczowym – zapewnia to odpływ moczu. Dodatkowo mogą
zostać zamocowane dreny zapobiegające nadmiernemu krwawieniu. Cewnik i dreny
zostają usunięte po kilku dniach po zabiegu. Sama laparoskopia polega na
usunięcie chorych komórek przez nacięcia na brzuchu.

Radykalna
metoda chirurgiczna jest stosowana rzadziej w stosunku do laparoskopii, np. przy
bardziej złożonych nowotworach u pacjentów otyłych, gdy usunięcie ich
laparoskopowo przez brzuch byłoby niemożliwe. Wtedy operacja przebiega z
dostępu przezkroczowego. Jest mniej komfortowa, bo pacjent musi leżeć w pozycji
ginekologicznej. Rekonwalescencja po zabiegu też jest wówczas trudniejsza.

Co to
jest operacja urologiczna Da Vinci?

Metody
chirurgiczne wiążą się z dużym ryzykiem nietrzymania moczu i impotencji. Ta
ostatnia przy tradycyjnej operacji dotyczy niemal każdego operowanego. Dlatego
też warto wiedzieć o bezpieczniejszych alternatywach.

Najnowocześniejszą z opisywanych metod jest operacja urologiczna Da Vinci. To amerykańska technologia w Europie propagowana między innymi przez krakowski Szpital na Klinach.

Przebieg
operacji metodą Da Vinci

Metoda ta przypomina laparoskopię pod względem technicznym – instrumenty wprowadzane są przez kilka nacięć na brzuchu. Różnicą jest to, że w przypadku operacji urologicznej Da Vinci przez otwory wprowadzane są ramiona robota, na końcu których znajdują się narzędzia długości kilku milimetrów.

Operator robota da Vinci – chirurg widzi też nawet 10-krotnie powiększony obraz w rozdzielczości HD. Wszystko to pozwala na o wiele bardziej precyzyjne działanie, a to z kolei umożliwia dokładne usunięcie chorego miejsca bez uszkodzenia organów i tkanek znajdujących się dookoła.

W efekcie ryzyko problemów z potencją czy nietrzymaniem moczu jest po zabiegu mniejsze. Kłopoty z nietrzymaniem moczu utrzymują się często do ok. 3 miesięcy po zabiegu, jednak już w rok po operacji znikają u 98 proc. osób. Pacjent szybko też dochodzi do siebie – cewnik usuwany jest już ok. 3. dnia, a dren – po ok.

1-2 dniach.

Dla kogo
operacja urologiczna Da Vinci?

Poza
osobami, które wybierają metodę, by mieć większą szansę na sprawność i zdrowie
po operacji, wykonuje się ją również u pacjentów, którzy nie mogą poddać się
laparoskopii – np. z uwagi na podwyższone ciśnienie śródczaszkowe czy jaskrę. Z
czasem takie zabiegi będą wykonywane coraz częściej z uwagi na wysoką
skuteczność i mniejsze ryzyko komplikacji po zabiegu.

Leczenie raka prostaty – HIFU Focal One

Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne

Jesteśmy pierwszym i jedynym ośrodkiem w Polsce oraz jednym z pierwszych na Świecie operującym raka prostaty zrobotyzowanym urządzeniem drugiej generacji – HIFU Focal One. Dr Rożnowski jako pierwszy w Polsce wykonał zabiegi metodą Ablatherm HIFU w 2006 roku a zbiegi Focal One HIFU w lutym 2014 roku

Na świecie stosowane są jedynie 3 systemy HIFU dedykowane leczeniu raka gruczołu krokowego. Sterowany przez chirurga Sonablate 500, sterowany przez robota Ablatherm oraz jego następca Focal One wykorzytstujący fuzję MR. Korzyści z zastosowania metody HIFU w leczeniu raka prostaty

 • wyniki leczenia metodą HIFU są porównywalne w wyników leczenia osiąganych w trakcie radioterapii
 • wyniki odległe, 5-cio i 7-mio letnie pokazują wysoki odsetek wyleczeń zależnie od ośrodka kształtujące się na poziomie od 63 do 87%
 • bardzo wysoki odsetek chorych bez wznowy guza oraz wieloletnie przeżycia bez wystąpienia przerzutów odległych sięgające w badanych grupach od 87% do nawet 99% wyleczonych
 • zminimalizowane narażanie pacjenta na efekty uboczne – brak cięć skórnych i blizn – zabieg bezkrwawy, z praktycznie zerowym ryzykiem przetaczania krwi – brak konieczności preparowania w okolicy nerwów i redukcja ryzyka upośledzenia funkcji seksualnych po zabiegu
 • możliwość stosowania w przypadku wznowy lokalnej procesu nowotworowego po wcześniejszym leczeniu operacyjnym, brachyterapii, teleradioterapii, HIFU
 • precyzja zabiegu 5 krotnie większa w porównaniu do metody Ablatherm
 • możliwość ablacji guzów położonych do 4 cm od ściany odbytnicy
 • krótki czas zabiegu poniżej 3 godzin w jednorazowej sesji
 • bezbolesny zabieg w znieczuleniu ogólnym
 • powrót do domu w ciągu 2-3 dni po zabiegu
 • szybka rekonwalescencja – bez ograniczenia codziennej aktywności
 • powrót do pracy możliwy już po 14-21 dniach od zabiegu
 • metoda HIFU jest stosowana na świecie od około 20 lat
 • skuteczność metody HIFU potwierdzona jest licznymi badaniami naukowymi

Korzyści unikalne zastosowane jedynie w aparacie Focal One HIFU:

3 x P

 • PLANOWANIE zabiegu odbywa się na podstawie nakładania wykonanego wcześniej badania MRI z kontrastem lub PET/MRI z uzyskanym w trakcie zabiegu obrazu usg.
 • PRECYZJA ablacja tkanki o minimalnych rozmiarach 1,7mm x 5mm
 • POTWIERDZENIE skuteczności zniszczenia ognisk nowotworu w trakcie zabiegu za pomocą badania USG z kontrastem.W razie stwierdzenia niepełnej ablacji ognisk nowotworu w kontrolnym badaniu USG urolog może podjąć decyzję o powtórzeniu ablacji lub zmianie sposobu leczenia

zamknij

 • koszt kwalifikacji do zabiegu z badaniem USG wynosi 250 zł
 • koszt zabiegu usuwania raka prostaty metodą Focal One HIFU wynosi od 27 000 zł
 • wizyty kontrolne po zabiegu przez 2 tygodnie po zabiegu są bezpłatne
 • kwalifikacja do zabiegu odbywa się w Poradni Urologicznej i NIE jest wykonywana w ramach refundacji przez NFZ
 • zabieg NIE jest refundowany przez NFZ
 • posiadamy umowy na kwalifikacje i operacje z firmami: PZU
 • sprawdź w swojej firmie ubezpieczeniowej czy pokrywa koszty kwalifikacji lub operacji

Zwrot kosztów leczenia dla osób mieszkających w UE

 • pomagamy w uzyskaniu zwrotu kosztów leczenia osobom zatrudnionym w UE– osoby zainteresowane prosimy o kontakt emailowy
Leia também:  Jakie Sa Objawy Przy Gronkowcu?

zamknij

Kwalifikacja do zabiegu obejmuje ocenę wskazań, przeciwwskazań i możliwości technicznych wykonania zabiegu oraz ustalenie planu leczenia. Odbywa się w trakcie konsultacji specjalistycznej u urologa wykonującego zabieg na podstawie wyników badań:

 • aktualny poziom PSA
 • opis badania USG  przezodbytniczego (TRUS)
 • wynik badania histopatologicznego wycinków biopsji prostaty z 12 punktów
 • badania PET/MRI lub MRI z kontrastem

Wskazania do zabiegu:

 • pacjenci nie kwalifikujący się do prostatektomii radykalnej ze względu na wiek, obciążenia internistyczne itp.
 • pacjenci nie akceptujący powikłań związanych z radykalnym zabiegiem chirurgicznym
 • leczenie radykalne od raków ograniczonych do torebki prostaty po postać wykraczającą poza nią w guzach T1a  do T2b przy Gleason do 8-9  
 • leczenie paliatywne w T-4 w celu immunizacji (Uczulanie limfocytów REG, zmniejszenie masy pierwotnego ogniska nowotworowego)
 • wznowa miejscowa po brachyterapii
 • wznowa miejscowa po radioterapii
 • wznowa miejscowa po prostatektomii radykalnej

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • mnogie przerzuty guza,
 • stany wykluczające znieczulenie ogólne lub Z.O.P. w czasie trwania zabiegu ok 3h
 • zmiany chorobowe przebiegające z pogrubieniem ściany odbytnicy

zamknij

Niezbędne konsultacje i badania:

 • wyniki badań urologicznych: PSA, TRUS, MR, hist-pat
 • ekg i opinia kardiologa dotycząca ew. przeciwwskazań do zabiegu w znieczuleniu ogólnym
 • RTG płuc (ważne przez 2 lata),
 • badania laboratoryjne– grupa krwi (oryginał ),– morfologia krwi z płytkami,– antygen Hbs,– przeciwciała anty-HCV,–  APTT,– INR,– glukoza,– sód w surowicy,– potas w surowicy,– kreatynina,– innych badań i konsultacji ( jeśli zostały zlecone przez urologa lub anestezjologa ).
 • Po wykonaniu w/w badań prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu konsultacji anestezjologicznej
 • W przypadku zażywania leku zmieniającego krzepliwość krwi  najpóźniej na tydzień przed zabiegiem należy ustalić dawkowanie leków z urologiem wykonującym zabieg.
 • Przygotowanie w dniu poprzedzającym operację:
 • śniadanie- normalne
 • obiad – zupa lekkostrawna do 13.00
 • po obiedzie dieta ścisła, można pić wodę do 22.00
 • od godziny 15 należy pić preparat oczyszczający jelito – Fortrans– co godzinę 1 litr ( łącznie 4 litry )

Postępowanie w dniu zabiegu:

 • dieta ścisła ( nie jeść ani nie pić )
 • przyjąć leki stosowane codziennie

Do szpitala należy zabrać ze sobą:

 • dokument tożsamości
 • dowód przelewu bankowego
 • insuliny i leki zażywane na stałe,
 • dotychczasową dokumentację medyczną
 • wyniki  zleconych badań i konsultacji
 • rzeczy osobiste ( 2 wygodne piżamy, co najmniej 2 komplety bielizny, porannik, przybory toaletowe, obuwie antypoślizgowe, książkę i gazety )

Informacja o przygotowaniu do operacji HIFU – plik PDF do wydrukowania

zamknij

Metoda HIFU polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do niszczenia tkanki nowotworowej. Skupienie wiązki ultradźwięków powoduje zniszczenie komórek nowotworowych.

Zabieg trwa około 3 godzin, wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym co zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i komfort dla Pacjenta. W trakcie leczenia sonda z funkcją obrazowania i terapeutyczną jest umieszczona w odbycie pacjenta. 

Na podstawie przedoperacyjnych obrazów PET, MR i śródoperacyjnego USG, ogniska nowotworu, są lokalizowane. Po zaplanowaniu zakresu zabiegu przez urologa, robot steruje wiązką ultradźwięków zapewniając maksymalną precyzję, radykalność i bezpieczeństwo. Zabieg odbywa się w sposób bezkrwawy, nie wymaga nacięć skórnych ani uszkodzenia okolicznych struktur jak naczynia, nerwy czy jelita.

 1. Cały proces termicznego niszczenia komórek nowotworowych odbywa się automatycznie na podstawie komputerowego projektu, który realizowany jest przez precyzyjnie działającego robota nadzorowanego przez cały czas zabiegu przez urologa.
 2. Pacjent jest uruchamiany i może samodzielnie się poruszać już po kilku-kilkunastu godzinach po zabiegu.
 3. zamknij

Po zabiegu:

 • Pobyt w szpitalu najczęściej nie przekracza 3-4 dni
 • Przynajmniej przez 3 dni pacjent pozostaje z założonym cewnikiem do pęcherza moczowego
 • Z powodu obecności cewnika może występować uczucie pieczenia w cewce moczowej
 • Do 7 dni po usunięciu cewnika stosowany jest profilaktycznie antybiotyk
 • Bóle jeśli występują mają niskie natężenie. Zastosowanie paracetamolu, ibuprofenu lub innych leków przeciwbólowych  w zupełności pozwala opanować dolegliwości
 • Pacjenci powinni normalnie, ale nie forsownie chodzić
 • Abstynencja seksualna zalecana jest przez przynajmniej 6-8 tygodni

Powrót do pracy jest możliwy po 14 – 21 dniach od zabiegu

zamknij

Do podstawowych powikłań występujących po wykonaniu zabiegu HIFU należą:

 • Obrzęk gruczołu krokowego martwica gruczołu krokowego i związane z tym za trzymanie moczu oraz objawy z dolnych dróg moczowych (LUTS)
 • Konieczność odprowadzenia moczu w postaci przetoki nadłonowej lub cewnika przez okres dłuższy niż 40 dni
 • Przewlekła infekcja układu moczowego
 • Nietrzymanie moczu I stopnia 4-6 %
 • Nietrzymanie moczu II stopnia 2%
 • Nietrzymanie moczu III mniej niż 1%
 • Zaburzenia wzwodu związane z uszkodzeniem pęczków nerwowo naczyniowych
 • Przetoka cewkowo odbytnicza
 • Zwężenie cewki moczowej

zamknij

 • Wizyta kontrolna planowana jest po 3 miesiącach po zabiegu,
 • W razie konieczności, wizyty kontrolne przez 2 tygodnie po zabiegu są bezpłatne,
 • W pierwszym roku wizyty kontrolne odbywają się co 3 miesiące (rutynowo obejmują konsultację na podstawie  badania PSA frakcja wolna / PSA frakcja całkowita, TRUS, MRI),
 • W drugim i kolejnych latach do 5. roku po zabiegu wizyty kontrolne odbywają się co 6 miesięcy (rutynowo obejmują konsultację na podstawie badania PSA frakcja wolna / PSA frakcja całkowita, TRUS, MRI),
 • W przypadku nieprawidłowych wyników PSA konieczne może być wykonanie diagnostyki obrazowej USG, PET lub MRI lub TK lub Scyntygrafii

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub zauważysz niepokojące objawy, takie jak: zatrzymanie moczu, ból podczas oddawania moczu, nietrzymanie moczu, częstomocz dzienny lub i nocny, bóle jąder lub i najądrzy skonsultuj się z lekarzem.

zamknij

Niniejsza strona opisuje standardowe aspekty związane z chorobą i leczeniem. Nie jest jej celem zastąpienie profesjonalnej opieki, bądź też rozmowy pacjenta z urologiem o chorobie i jej leczeniu.

Metoda HIFU według obecnego stanowiska wielu światowych towarzystw urologicznych jest metodą komplementarną a nie konkurencyjną do pozostałych metod leczenia raka prostaty.

Postępowanie związane z chorobą i jej leczeniem może się różnić w zależności od pacjenta oraz doświadczenia urologa.

Jeżeli masz pytania dotyczące zabiegu, przygotowania lub postępowania po leczeniu, opłaty za operację lub pokrycia kosztów przez firmę ubezpieczeniową, nie wahaj się zadać tych pytań urologowi.

zamknij

Umów się na wizytę kwalifikacyjną:

Specjalista e-Rejestracja Cena
erejestracja – Osielsko
erejestracja

Przezcewkowa elektroresekcja przerośniętego gruczołu krokowego

 Leczenie prostaty – zabiegi operacyjne
 • Definicja:Przezcewkowa resekcja gruczołu krokowego (zwana też elektroresekcją prostaty), stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów zabiegowego leczenia łagodnego rozrostu stercza (przerostu prostaty).
 • Jest to zabieg operacyjny, który odbywa się w warunkach szpitalnych i wymaga kilkudniowego pobytu na oddziale urologicznym.

Technika operacyjna:Elektroresekcję wykonuje się przy użyciu endoskopu, a dokładnie resektoskopu wraz z pętlą tnącą, wprowadzanego przez cewkę moczową w okolice gruczołu krokowego. Dzięki widokowi przez optykę/kamerę, lekarz prowadzący zabieg ma możliwość wycięcia płatów stercza oraz koagulacji miejsc operowania (aby zapobiec krwawieniu pooperacyjnemu). Wycięte skrawki tkankowe są ewakuowane z pęcherza i przekazane do badania histopatologicznego.

Po zabiegu TURP pacjent jest podłączony do cewnika na okres kilkunastu godzin. Pobyt w szpitalu trwa przeważnie 2-3 dni.

Wskazania:

 • Leczenie zaawansowanej postaci przerostu gruczołu krokowego odbywa się w sytuacji, gdy:
 • występuje znaczne zaburzenie oddawania moczu,
 • gruczoł krokowy jest wyraźnie powiększony,
 • mocz zalega w pęcherzu,
 • zatrzymanie moczu – niemożność opróżnienia pęcherza,
 • brak efektów leczenia farmakologicznego,
 • nawracające zakażenia układu moczowego,
 • kamica pęcherza moczowego,
 • uchyłki pęcherza moczowego,
 • poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego nerek,
 • niewydolność nerek wtórna, do zastoju moczu.

Przygotowanie do zabiegu:Przygotowanie do zabiegu przezcewkowej resekcji prostaty wymaga wykonania kilku podstawowych badań, m.in. przezbrzusznego/przezodbytniczego USG.

Ponadto, przed skierowaniem na zabieg każdy pacjent powinien wykonać:

 • badanie ogólne moczu,
 • badanie ogólne krwi wraz z oznaczeniem PSA i jonogramem,
 • szczepienie przeciwko WZW typu B,
 • odstawienie (lub zamiana, po konsultacji z lekarzem) preparatów rozrzedzających krew.
 1. Charakter znieczulenia: podpajęczynówkowe (zewnątrzoponowe)
 2. Czas trwania zabiegu: 1-2 godziny
 3. Powikłania pozabiegowe występują z różną częstością i zależą od wielu czynników, takich jak stadium choroby, wiek pacjenta, przebieg zabiegu i zastosowane znieczulenie.
 4. Powikłania po znieczuleniu:
 • zespół popunkcyjny (silny ból głowy i nudności w pozycji siedzącej/stojącej)
Leia também:  Kiedy Są Pierwsze Objawy Covid?

Po zabiegu:

 • krwawienie z cewki moczowej (z loży po usuniętym gruczole krokowym),
 • zespół poresekcyjny,
 • nietrzymanie moczu związane z nadreaktywnością mięśnia wypieracza bądź procesem gojenia,
 • trwałe nietrzymanie moczu wynikłe z uszkodzenia zwieracza cewki moczowej,
 • zakażenie układu moczowego,
 • zwężenie cewki moczowej,
 • wytrysk wsteczny (stan, w którym nasienie podczas ejakulacji przedostaje się do światła pęcherza moczowego, zamiast na zewnątrz).

Zabieg HIFU – ultradźwięki w leczeniu raka prostaty

Na przestrzeni kilku ostatnich lat uroonkologia poczyniła znaczący postęp w leczeniu różnego rodzaju schorzeń prostaty, zwłaszcza zmian nowotworowych gruczołu krokowego.

Urolodzy dysponują coraz bardziej precyzyjnymi narzędziami diagnostycznymi  (biopsja fuzyjna pod kontrolą rezonansu magnetycznego), a zamiast klasycznej operacji chirurgicznej wykonuje się mniej inwazyjne i dające lepsze efekty zabiegi endoskopowe (prostatektomia laparoskopowa) lub operacje przy asyście robotów.

Oprócz tradycyjnej radioterapii, która polega na napromienianiu chorego gruczołu oraz otaczającej go zdrowej tkanki, w niektórych przypadkach stosuje się brachyterapię lub jeszcze nowszą i mniej inwazyjną metodę leczenia raka prostaty – tzw. zabieg HIFU (ang. High Intensity Focused Ultrasound).

Zabieg HIFU polega na zniszczeniu guza z marginesem tkanki prawidłowej za pomocą fal ultradźwiękowych. Istnieje wiele skutecznych opcji terapeutycznych dla mężczyzn – kluczem do sukcesu pozostaje wykrycie choroby na wczesnym etapie zaawansowania i w stadium ograniczonym tylko do narządu.

Jak tłumaczy dr n. med. Łukasz Nyk, urolog z Europejskiego Centrum Zdrowia Otwock – problemy z prostatą zaczynają się najczęściej u mężczyzn w starszym wieku. Wiek jest jednym z czynników ryzyka zachorowania na nowotwór gruczołu krokowego.

Choroba przebiega z reguły bezobjawowo. Dlatego ważna jest profilaktyka.

Dolegliwości w postaci częstomoczu, uczucie parcia na pęcherz, krwiomoczu, utrata wagi ciała, osłabienie czy bóle kostne mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nowotworem zaawansowanym.

Zabieg HIFU – leczenie raka prostaty

Zdaniem ekspertów – mężczyźni, którzy przekroczyli granicę 45-47 lat powinni podlegać okresowym kontrolom w poradni urologicznej. To ważne, ponieważ u pacjentów, u których rozpoznano raka prostaty o małym stopniu złośliwości, choroba ma charakter miejscowy i jest ograniczona do narządu, możliwe jest zastosowanie małoinwazyjnych metod leczenia np. za pomocą ultradźwięków HIFU.

W niektórych przypadkach możliwe jest nawet odstąpienie od aktywnego leczenia na rzecz tzw. aktywnego nadzoru.

Obecnie istnieje wiele opcji terapeutycznych dedykowanych mężczyznom z rakiem prostaty ograniczonym do gruczołu krokowego. Jedną z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych metod wykorzystywanych w leczeniu raka prostaty jest zabieg HIFU.

W ostatnich latach o metodzie HIFU jako formie leczenia raka prostaty pisze się w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Urologicznego, a w 2015 roku HIFU otrzymało rejestrację przez FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków).

Procedura HIFU w leczeniu raka prostaty jest dostępna w wielu krajach (stosuje ją około 300 ośrodków na całym świecie) – w tym również w Polsce.

Nowoczesny aparat do ablacji stercza metodą HIFU znajduje się m.in. w Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku. Szpital ma duże doświadczenie w leczeniu nowotworów zlokalizowanych w układzie moczowo-płciowym i stosuje najnowocześniejsze metody leczenia raka prostaty.
 

Zabieg HIFU – zastosowanie w uroonkologii

Zabieg HIFU stanowi alternatywę dla aktywnego nadzoru oraz radioterapii lub radykalnej prostatektomii, które należą do podstawowych metod leczenia raka gruczołu krokowego ograniczonego do narządu.

Prostatektomia radykalna polega na chirurgicznym usunięciu całego gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz węzłów chłonnych. Natomiast radioterapia polega na naświetleniu całego gruczołu krokowego i może trwać nawet do kilku tygodni. Obie metody leczenia mogą się wiązać z ryzykiem gubienia moczu i zaburzeniami potencji.

Dzięki zastosowaniu leczenia raka prostaty ultradźwiękami HIFU efekt jest natychmiastowy, a chora tkanka ulega zniszczeniu w trakcie zabiegu. Zabieg metodą HIFU można wykonać również w przypadku nawrotu raka prostaty u pacjentów, którzy wcześniej byli leczeni radiologicznie.

Zabieg HIFU to nowa technologia, która polega na tym, że fale ultradźwiękowe są skupiane tylko w ognisku choroby nowotworowej, aby je skutecznie zniszczyć.

HIFU to zabieg który wpisuje się w filozofię leczenia oszczędzającego. Oznacza to, że zniszczony zostaje jedynie fragment narządu wraz z guzem.

Dziki temu pacjent nie doświadcza uszczerbku w aspekcie nietrzymania moczu czy funkcji erekcyjnych.

Podczas operacji z wykorzystaniem HIFU pacjent w znieczuleniu nadoponowym leży w pozycji wygodnej na plecach. W zależności od ilość tkanki, która ma zostać zniszczona, procedura trwa od 90 minut do 2,5 godziny i odbywa się wyłącznie drogami naturalnymi ciała (bez nacinania tkanki) za pomocą specjalnej sondy umieszczonej w odbytnicy.

Zabieg HIFU wykonuje zaprogramowany robot medyczny pod całkowitą kontrolą urologa, który z bardzo dużą dokładnością ogniskuje i wyzwala wiązki energii oraz kontroluje ich odległość od zdrowych tkanek, które dodatkowo chłodzi. Pacjent pozostaje w szpitalu przez krótki czas (1-2 doby), a samo leczenie jest małoinwazyjne i bezpieczne.

Rekonwalescencja po zabiegu HIFU jest krótsza niż w przypadku innych metod leczenia raka prostaty. Umiarkowaną aktywność fizyczną można rozpocząć już następnego dnia po zabiegu. Powrót do pełnej sprawności zajmuje kilka kolejnych dni.

Metoda HIFU – wskazania do leczenia ultradźwiękami

Procedurze HIFU mogą być poddani pacjenci z rakiem ograniczonym do stercza: ≤T2c w klasyfikacji TNM oraz o małym i/lub pośrednim stopni złośliwości. Wymiar przednio-tylny stercza nie powinien przekraczać 4 cm, a jego objętość 40 ml. W przypadku leczenia ogniskowego raka w obwodowej części prostaty (tu najczęściej występuje) powyższe parametry nie są wymagane.

Zabieg HIFU należy rozważyć u mężczyzn nieakceptujących ryzyka niekorzystnych następstw wspomnianych wcześniej metod radykalnych lub nieakceptujących aktywnego nadzoru. Ponadto HIFU można proponować chorym, którzy nie mogą być leczeni radykalnie ze względu na choroby współistniejące lub zły stan ogólny.

Jednym z uznanych wskazań do HIFU jest wznowa miejscowa po radioterapii. Przeciwwskazaniami do zabiegu są choroby zapalne odbytnicy, uogólniona choroba nowotworowa i rozległe zwapnienia utrudniające dostęp fal do ogniska nowotworowego oraz rak prostaty dużego ryzyka.

 • Rak stercza zaawansowany miejscowo: ≤ T2c N0 M0,
 • Rak stercza małego ryzyka,
 • Rak stercza pośredniego ryzyka u wybranych Pacjentów,
 • Pacjenci niekwalifikujący się do prostatektomii radykalnej
 • Pacjenci nieakceptujący aktywnego nadzoru
 • Pacjenci niezgadzający się na radykalny zabieg chirurgiczny,
 • Chorzy z miejscową wznową po radioterapii (EAU 2014, 2015 Guidelines),
 • Pacjenci z miejscową wznową po brachyterapii (EAU 2014, 2015 Guidelines),
 • Pacjenci z miejscową wznową po prostatektomii radykalnej.

Zabieg HIFU prostaty – przeciwwskazania

Najważniejszymi przeciwwskazani do zastosowania zabiegu HIFU w leczeniu pacjentów z rakiem prostaty są:

 • Współistniejące choroby zapalne odbytnicy
 • Uogólniona choroba nowotworowa
 • Rozległe zwapnienia utrudniające dostęp fal do ogniska nowotworowego.
 • Rak prostaty dużego ryzyka

Hifu w Polsce – cena

Procedura leczenia raka prostaty za pomocą ultradźwięków HIFU jest nierefundowana przez NFZ i pozostaje dostępna dla Pacjentów onkologicznych jedynie na warunkach komercyjnych. Koszt zabiegu HIFU w przypadku raka prostaty to około 25 000 zł.

 • Więcej informacji na temat zabiegu HIFU w leczeniu raka prostaty na stronie Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.
   
 • ZOBACZ: NOWE METODY LECZENIA RAKA

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*