Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Około 50. roku życia kobiety wygasa czynność hormonalna jajników, następuje spadek poziomu estrogenów i zanika miesiączka. Rozpoczyna się szczególny okres życia kobiety, jakim jest okres menopauzy, inaczej nazywany klimakterium lub przekwitaniem. Niedobór estrogenów powoduje występowanie wielu uciążliwych objawów.

By menopauza była nieco przyjemniejszym okresem w życiu, wiele kobiet sięga po zioła pozwalające na łagodzenie objawów klimakterium.

Które zioła warto wybrać i jak bezpiecznie je stosować? 

Spadek poziomu estrogenów w okresie przekwitania jest powodem występowania nieprzyjemnych objawów, do których zalicza się uderzenia gorąca, nocne zlewne poty, zaburzenia snu, kołatanie serca, drażliwość, napady strachu lub paniki.

Zmiany hormonalne związane z menopauzą mogą prowadzić do zmian zanikowych pochwy, zaburzeń w obrębie układu moczowego i przyczyniać się do wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także osteoporozy.

Wszystkie te dolegliwości mogą znacznie obniżać jakość życia kobiety, wpływają na relacje społeczne oraz wydajność w pracy. Kobiety, u których występują uciążliwe objawy menopauzy, powinny szczególnie dbać o zdrowy styl życia. Łagodne ćwiczenia gimnastyczne, joga, masaż, właściwa dieta są pomocne w łagodzeniu objawów menopauzy.

Kobietom z silnymi objawami klimakterium proponuje się niskodawkową hormonoterapię zastępczą (HTZ) ordynowaną przez lekarza. Wiele kobiet poszukuje alternatywy dla hormonoterapii, dlatego uznaniem wśród kobiet w okresie menopauzy cieszą się ziołowe preparaty dostępne bez recepty zawierające fitoestrogeny. 

Menopauza a zioła 

W łagodzeniu objawów menopauzy od dawna stosuje się naturalne wyciągi z ziół, które są bogate w fitoestrogeny. Związki te mają budowę podobną do naturalnych estrogenów, mogą łączyć się z receptorami estrogenowymi. Zioła wielu kobietom pomagają poczuć się lepiej w okresie menopauzy. 

Składniki ziół pomocne przy łagodzeniu objawów menopauzy 

Wyróżnia się trzy główne grupy fitoestrogenów: izoflawony, lignany i kumestany. Spośród izozflawonów największą aktywność estrogenopodobną mają genisteina i daidzenina obecne w soi.

Lignany to substancje obecna w nasionach lnu i oleju lnianym, z których w przewodzie pokarmowym powstają substancje estrogenopodobne. Kumestany są obecne w koniczynie czerwonej, szyszkach chmielu, kukurydzy oraz w mniejszych ilościach w nasionach słonecznika i kiełkach fasoli.

Działanie fitoestrogenowe wykazują także inne związki występujące w świecie roślin. 

Jakie zioła stosować w menopauzie? 

W menopauzie warto stosować ziołowe preparaty zawierające wyciągi z nasion soi lub koniczyny czerwonej, które są bogate w izoflawony. Podejrzewa się, że dieta bogata w soję przyczynia się do łagodnego przebiegu menopauzy u Azjatek, wśród których tylko 10–20% skarży się na uciążliwe objawy menopauzy.

Zioła bogate w izoflawony sojowe pomagają łagodzić charakterystyczne dla klimakterium uderzenia gorąca i chwiejność emocjonalną. Korzystnie wpływają na na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi, a także gęstość tkanki kostnej, co pomaga zapobiegać osteoporozie.

Koniczyna często występuje w preparatach z dodatkiem bogatego w kumestany wyciągu z szyszek chmielu, co pomaga łagodzić niepokój i drażliwość w okresie menopauzy. 

Korzeń pluskwicy groniastej jest kolejną rośliną bogatą w glikozydy triterpenowe i izoflawony.

W aptekach dostępny jest ziołowy lek zawierający wyciąg płynny z kłącza pluskwicy groniastej, zalecany w celu łagodzenia dolegliwości przekwitania takich jak uderzenia gorąca i nadmierne pocenie się.

Uważa się, że wyciągi z pluskwicy mogą także wpływać na układ serotoninergiczny.

Uznanie wielu kobiet zyskał niepokalanek mnisi, który wpływa na poziom estrogenów, progesteronu i prolaktyny i może łagodzić przebieg menopauzy, a także dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dieta kobiet w okresie przekwitania powinna być bogata w olej lniany i nasiona lnu zawierające lignany. Lignany pomagają zmniejszać intensywność i częstość występowania uderzeń gorąca i korzystnie wpływają na poziom lipidów we krwi. 

W okresie menopauzy można pić ziołowe herbatki zawierające kompozycję ziół m.in. liść melisy, liść szałwii i szyszki chmielu, które pomagają zachować dobre samopoczucie.

Wiele kobiet w okresie klimakterium ceni herbatkę z dziurawca, który ma właściwości łagodzenia objawów depresji.

Dziurawiec jest jednak rośliną fototoksyczna i należy zachować ostrożność, stosując dziurawiec w okresie przebywania na słońcu. 

Na świecie wykorzystuje się także inne znane od lat zioła w celu łagodzenia objawów menopauzy. Należy do nich korzeń maca oraz kava kava.

Korzeń maca pochodzi z wysokich partii Andów Peruwiańskich, używany jest tam głównie jako roślina zwiększająca płodność mężczyzn, zapobiegająca osteoporozie i łagodząca uderzenia gorąca w menopauzie.

Kava kava, inaczej pieprz metystynowy, tradycyjnie stosowany jest w celu łagodzenia stanów lękowych towarzyszących kobietom w okresie klimakterium. 

Tabletki ziołowe i zioła na menopauzę: jak je prawidłowo dawkować lub zaparzać? 

W aptece dostępne są preparaty ziołowe łagodzące objawy przekwitania.

Zazwyczaj zawierają kompleks składników, gdzie oprócz fitoestrogenów znajdziemy melatonię ułatwiającą zasypianie czy wyciągi ziołowe o działaniu łagodzącym napięcie nerwowe w klimakterium. Herbatki i tabletki ziołowe na menopauzę należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. P. Skałba, Endokrynologia ginekologiczna, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
 2. S. Kohlmunzer, Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo lekarskie PZWL, Warszawa 1998. 
 3. G. Grynkiewicz i wsp., Bioaktywny izoflawon genisteina – perspektywy zastosowań medycznych, „Postępy Fitoterapii”, nr 3 2000. 
 4. K. Lennecke, K. Hagel, K. Przondziono, Opieka farmaceutyczna w samoleczeniu wybranych chorób, Wydawnictwo MedPharm, Polska 2012. 
 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy kapsułki, menopauza 14.99 zł
 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy 5.99 zł
 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy ziele, trawienie, zaparcia 2.99 zł
 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy płyn, olej, odporność 22.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy Pomimo różnych dolegliwości należy pamiętać, że menopauza (klimakterium, przekwitanie) nie jest chorobą, a jedynie kolejnym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się co prawda z uporczywymi objawami, takimi jak nocne poty, wahania nastroju i wagi a także suchość pochwy czy zaburzania libido, niemniej w obecnych czasach także z nimi można sobie poradzić, łagodząc ich przebieg. Na rynku farmaceutycznym i zielarskim znajduje się szereg ziołowych suplementów, tabletek i kosmetyków, które są przeznaczone dla kobiety w okresie menopauzy.
 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy Mięśnie Kegla, zwane inaczej mięśniami dna miednicy, odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu narządów umieszczonych w jamie brzusznej. Zapobiegają nietrzymaniu moczu, a także mają duży wpływ na jakość życia seksualnego. Są szczególnie istotne dla kobiet, jednak u mężczyzn również odgrywają niebagatelną rolę. Jak poprawnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, czy są do tego dostępne specjalne akcesoria i dlaczego w ogóle warto to robić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
 • Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy Problemy z erekcją są dość częstą przypadłością. Po 60. roku życia mogą dotyczyć nawet co drugiego mężczyzny, ale coraz częściej występują u młodych panów, jeszcze zanim skończą 30 lat. Brak wzwodu stanowi przeszkodę w prowadzeniu satysfakcjonującego życia płciowego, która może mieć podłoże zarówno fizjologiczne, np. hormonalne, jak i natury psychologicznej. Jak zmęczenie, stres i zaburzenia układu hormonalnego mogą wpływać na erekcję, co zrobić, kiedy zaburzenia związane ze wzwodem nie ustają i co wspólnego ma cukrzyca z pożyciem intymnym? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
 • Choroby weneryczne to choroby przenoszone drogą płciową, wywoływane przez wirusy, grzyby, bakterie oraz pasożyty. Do zachorowania dochodzi najczęściej na skutek kontaktów seksualnych odbywanych bez zabezpieczenia. Niektóre choroby przenoszone drogą płciową dają charakterystyczne objawy, inne zakażenia przebiegają bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Jakie istnieją rodzaje badań na choroby weneryczne, które można wykonać w celu przeprowadzenia diagnozy? Do jakiego lekarza udać się w tym celu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
 • Naturalnym etapem w życiu każdej kobiety jest przekwitanie, czyli powolne wygaszanie czynności jajników i zmniejszanie się ilości wydzielanych hormonów płciowych, skutkiem czego jest zaprzestanie miesiączkowania. Towarzyszą temu dolegliwości wpływające na samopoczucie, zdrowie i jakość życia. Jak sobie z nimi radzić? Jakie leki bez recepty na menopauzę stosować?
 • Na rynku dostępnych jest wiele różnych form antykoncepcji zapobiegających ciąży. Pośród nich dominują te przeznaczone dla kobiet, z czego każda ma swoje wady i zalety. Jak zatem wybrać najbezpieczniejszą i najwygodniejszą metodę antykoncepcji? Jakie środki antykoncepcyjne można kupić bez recepty? 
 • Lubrykant wodny, olejowy, a może silikonowy? Te produkty apteczno-drogeryjne w postaci żeli intymnych mają wiele właściwości, z których można korzystać w zależności od potrzeb, stanu zdrowia lub indywidualnych preferencji. Mogą ułatwiać zbliżenie, łagodzić podrażnienia miejsc intymnych, a także pomóc odbudować błonę śluzową pochwy kobiety poddanej terapii przeciwnowotworowej. Który żel intymny wybrać, czy lubrykant może uszkodzić prezerwatywę i czy osoby starające się o dziecko powinny korzystać z właściwości tych preparatów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Leia também:  Como calcular a força da gravidade: 10 passos

Zioła w łagodzeniu objawów menopauzy

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Menopauza to stan naturalnie występujący u kobiet po 50. roku życia, związany z niedoborem estrogenów w wyniku zanikania pęcherzyków jajnikowych. Najczęstsze objawy w tym okresie to: ustanie miesiączki oraz zdolności rozrodczych, uderzenia gorąca, wzmożona potliwość, ból i suchość pochwy, bezsenność, wahania nastroju, niepokój, zmęczenie. Klimakterium wiąże się nie tylko z nieprzyjemnymi dla kobiety objawami, ale również ze zwiększonym ryzykiem zapadalności na osteoporozę. Niski poziom estrogenu w organizmie zaburza balans pomiędzy budową a resorpcją kości, osłabiając ich strukturę.

Leczenie objawów menopauzy

W leczeniu objawów menopauzy stosowana jest hormonalna terapia zastępcza, zakładająca zewnętrzne podawanie preparatów estrogenu, najczęściej w skojarzeniu z progesteronem.

Pomimo efektywnego działania zmniejszającego nasilenie objawów oraz potencjalnej aktywności chroniącej przed wystąpieniem osteoporozy, Women Health Initiative (WHI) zaleca stosowanie takiego leczenia w najniższej efektywnej dawce i przez możliwie najkrótszy czas oraz tylko u tych kobiet, u których inna terapia jest niemożliwa.

Jest to spowodowane zwiększeniem ryzyka zachorowalności na nowotwory piersi, choroby sercowo-naczyniowe oraz zakrzepicę.

Obserwuje się rosnące zainteresowanie surowcami roślinnymi jako środkami alternatywnymi w leczeniu objawów menopauzy. Do gatunków stosowanych w łagodzeniu symptomów menopauzy należą m.in.

: pluskwica groniasta, koniczyna łąkowa, arcydzięgiel chiński, lukrecja gładka, pochrzyn skrzydlaty, żeń-szeń, pelargonia, dziurawiec zwyczajny, pieprz metystynowy, łopian większy, serdecznik pospolity, olej z wiesiołka, len, szałwia, melisa, miłorząb japoński, męczennica cielista, kozłek lekarski.

Za aktywność wymienionych surowców odpowiadają fitoestrogeny. Jest to heterogenna grupa związków, do której należą wtórne metabolity roślinne o niesteroidowej budowie, wykazujące działanie estrogenopodobne, przede wszystkim dzięki zdolności wiązania receptorów estrogenowych. Główne grupy fitoestrogenów to: izoflawony, kumestany i lignany.

Izoflawony najobficiej występują w nasionach roślin strączkowych, zwłaszcza w soi.

Znajdują się tutaj genisteina, daidzeina oraz ich prekursory- biochanina A i formononetyna, będące głównymi fitoestrogenami koniczyny.

Kumestany licznie występują w produktach roślinnych, ale jedynie niewielka część z nich wykazuje aktywność estrogenową, w tym kumestrol i trifoliol. Główne źródła pokarmowe to nasiona roślin strączkowych, lucerna, koniczyna biała i rozdęta.

Lignany występują w ziarnach zbóż, otrębach, warzywach krzyżowych, owocach jagodowych oraz nasionach i ziarnach. Najbogatszym ich źródłem są nasiona lnu, kolejnym (dużo uboższym) ziarna sezamu.

Stosowanie czerwonej koniczyny w okresie menopauzy może wpływać na poprawę jakości włosów (mniejsza łamliwość, lepsza ogólna kondycja), stan skóry (nawilżenie, tekstura, ogólna kondycja), wzrost libido, poprawę nastroju i jakości snu, zmniejszenie męczliwości oraz spadek stopnia nasilenia uderzeń gorąca. Należy pamiętać o możliwych interakcjach z przyjmowanymi lekami, tj. hormonami i antykoagulantami. Koniczynę można przyjmować w formie suplementu (tabletki, kapsułki) lub jako herbatę.

Leczenie menopauzy – leki, domowe sposoby i dieta na objawy menopauzy

Okres pomenopauzalny wiąże się ze zwiększeniem ryzyka osteoporozy, gdyż wygasa wówczas działanie ochronne hormonów płciowych. Surowce roślinne, będące źródłem fitoestrogenów, mogą być pomocne w profilaktyce tego schorzenia.

Szczególnie silne działanie mogą mieć fitoestrogeny lukrecji.

Ze względu na silne podobieństwo strukturalne do estradiolu, działają one agonistycznie wobec receptorów estrogenowych ER w tkance kostnej, niejako zastępując brakujące hormony i zmniejszając intensywność zachodzących zmian osteoporotycznych.

Lukrecja może też zmniejszać częstość i nasilenie uderzeń gorąca. Korzeń lukrecji ma słodki smak, dlatego po wysuszeniu i zmieleniu doskonale nadaje się do deserów czy herbaty jako zamiennik cukru, można także sporządzać z niego napar.

Siemię lniane oraz olej z lnu również mogą być pomocne w redukowaniu uderzeń gorąca, dzięki znacznej zawartości zarówno fitoestrogenów z grupy lignin, jak i kwasów omega-3.

Olej lniany jest wartościowym dodatkiem do sałatek, natomiast siemię można spożywać świeżo zmielone w koktajlach czy owsiance. Uderzenia gorąca skutecznie łagodzą także napary z liści porzeczki oraz szałwii.

Podobne działanie wykazują herbaty z żeń-szenia, które dodatkowo zapobiegają nadmiernemu poceniu się.

Pluskwica groniasta jest byliną, a w zielarstwie wykorzystywany jest suszony korzeń. Dzięki zawartości różnorodnych związków, wykazuje szeroką aktywność biologiczną, m.in.

: zwiększa działanie żeńskich hormonów płciowych, wykazuje własne działanie estrogenne, hamuje resorpcję tkanki kostnej, korzystnie wpływając na przebieg osteoporozy. Już po ok.

2-3 tygodniach stosowania naparu można zauważyć pierwsze efekty, obejmujące złagodzenie potliwości, uderzeń gorąca czy chwiejności emocjonalnej. Pluskwicy nie należy łączyć z lekami na nadciśnienie tętnicze.

Zioła, zarówno w formie naparów, jak i suplementów diety, mogą skutecznie łagodzić lub niwelować nieprzyjemne objawy występujące podczas menopauzy. Z uwagi na możliwe interakcje ziół i leków, niezwykle istotne jest uzgodnienie przebiegu takiej fitoterapii z lekarzem i dietetykiem.

Piśmiennictwo

 1. Gryszczyńska A., Gryszczyńska B., Opala B. i wsp.: Zastosowanie roślin leczniczych w menopauzie. Cz. I. Post Fitoter 2012, 2, 79-92.
 2. Kaplinski A.: Terapie alternatywne do terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy. Wybrane zagadnienia. Zarządzanie i Edukacja 2012, 85, 97-116.
 3. Weil V., Cirigliano M., Battistini M.: Herbal treatments for symptoms of menopause. Hosp Physician 2000, 11, 35-44.
 4. Poluzzi E., Piccinni C., Raschi E. i wsp.: Phytoestrogens in postmenopause: the state of the art from a chemical, pharmacological and regulatory perspective. Curr Med Chem 2014, 21, 417-436.
 5. Lipovac M., Chedraui P., Gruenhut C. i wsp.: Effect of red clover isoflavones over skin, appendages, and mucosal status in postmenopausal women. Obstet Gynecol Int 2011, doi: 10.1155/2011/949302.
 6. Ghazanfarpour M., Sadeghi R., Latifnejad Roudsari R. i wsp.: Effects of red clover on hot flash and circulating hormone concentrations in menopausal women: a systematic review and meta-analysis. Avicenna J Phytomed 2015, 5, 498-511.
 7. Nahidi F., Zare E., Mojab F. i wsp.: Effects of licorice on relief and recurrence of menopausal hot flashes. Iran J Pharm Res 2012, 11, 541-548.
 8. Klasik-Ciszewska S., Wojnar W., Kaczmarczyk-Sedlak I.: Lukrecja Gładka (Glycyrrhiza glabra L.) i jej zapobiegawczy wpływ na rozwój osteoporozy. Post Fitoter 2016, 17, 106-110.

Ewa Jabłońskaabsolwentka dietetyki

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu

Menopauza – jak zmniejszyć dolegliwości?

 • Zmiany zachodzące w organizmie kobiety w ciągu całego jej życia są w istotnym stopniu zależne od układu hormonalnego.
 • Hormony są odpowiedzialne za liczne procesy biologiczne w ludzkim organizmie.
 • Niezwykle ważną rolę w ustroju kobiety pełnią hormony płciowe, wytwarzane przez jajniki, czyli estrogeny i progesteron.
 • Estrogeny, zwane też hormonami młodości odpowiadają za:
 • rozwój cech płciowych,
 • wzrost błony śluzowej macicy i pochwy,
 • pobudzenie tworzenia kości i ich ochronę przed odwapnieniem, czyli osteoporozą,
 • jędrność i elastyczność skóry,
 • zwiększenie poziomu tak zwanego dobrego cholesterolu HDL.

Rolą progesteronu jest przede wszystkim przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zarodka oraz utrzymanie ciąży.

Kiedy następuje menopauza?

Około 40 roku życia w wyniku zmian hormonalnych maleje zdolność rozrodcza kobiety. Następuje stopniowe wygasanie funkcji jajników.

W okresie menopauzy gwałtownie spada stężenie progesteronu we krwi, znacznie zmniejsza się też ilość estrogenów. Zostaje w ten sposób zaburzona równowaga hormonalna między ilością estrogenów a poziomem progesteronu. To właśnie jest przyczyną wielu nieprzyjemnych i często bardzo kłopotliwych dolegliwości występujących w okresie klimakterium. Doświadcza ich ok. 70% przekwitających kobiet.

Pojawienie się pierwszych symptomów menopauzy jest sprawą indywidualną u każdej kobiety i zależy od bardzo wielu czynników.

Na wcześniejsze wystąpienie menopauzy mają wpływ:

 • wiek dojrzewania – kobiety, które w okres dojrzewania weszły później niż ich rówieśnice, okres przekwitania rozpoczynają wcześniej,
 • sposób odżywiania – dieta wegetariańska,
 • używki – palenie papierosów,
 • czynniki endokrynologiczne (zależne od stężenia hormonów), np. usunięcie jajników,
 • cukrzyca,
 • leki obniżające poziom estrogenów, np. doustna antykoncepcja,
 • czynniki genetyczne i dziedziczne.

Wystąpienie menopauzy opóźniają natomiast takie czynniki, jak:

 • otyłość,
 • liczne ciąże i porody.

Zwykle początek okresu przekwitania przypada na 47-55 rok życia, ale nie jest to regułą. U każdej kobiety objawy klimakterium mogą wystąpić w różnym czasie.

Zdarza się też tzw. wczesna menopauza, która może pojawić się nawet u kobiet młodych. Jest najczęściej spowodowana przebytymi chorobami nowotworowymi i związaną z ich leczeniem radio- i chemioterapią lub operacyjnym usunięciem macicy i jajników.

Objawy menopauzy

Do najważniejszych objawów menopauzy należą tzw. objawy wypadowe, opisane poniżej.

Zaburzenia miesiączkowania

Najbardziej charakterystycznym zwiastunem przekwitania jest rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Cykle stają się zbyt długie lub zbyt krótkie, a krwawienie bardzo skąpe lub zbyt obfite.

Uderzenia gorąca lub zlewne poty

Do objawów kłopotliwych i w niektórych przypadkach wręcz utrudniających życie należą nagłe wahania temperatury, które pojawiają się bez konkretnej przyczyny, często pod wpływem stresu lub diety.

Leia também:  Co to jest hamartoma? Gdzie występuje? Czy hamartoma to rak?

Bezsenność

Niektóre panie w nienaturalny wręcz sposób pocą się w nocy, co jest bardzo niekomfortowe, zakłóca też sen i niezbędny każdemu nocny wypoczynek.

Wahania nastroju, rozdrażnienie

Menopauzie często towarzyszą zmiany nastroju, które trudno kontrolować.

Tycie

Zmiana poziomu hormonów w okresie klimakterium powoduje także zmiany metaboliczne, które u niektórych osób mogą powodować wzrost wagi.

Duszność

Obok uderzeń gorąca, duszność to kolejny objaw zaburzenia termoregulacji ciała.

Chroniczne zmęczenie

 1. Może być objawem menopauzy, ale nie wolno go bagatelizować, gdyż przyczyny zmęczenia mogą być oznaką innych poważnych dolegliwości.

 2. Warto pamiętać o tym, że nie u wszystkich kobiet wystąpią wszystkie wymienione objawy i nie u wszystkich z jednakowym nasileniem.

 3. We współczesnym świecie mamy coraz większy dostęp do informacji, także tych związanych z naszym zdrowiem, jednak tempo życia i nasze zabieganie powoduje, że często nie zauważamy lub bagatelizujemy pierwsze symptomy zmian zachodzących w naszym organizmie.

Polki a menopauza

Niestety wiele Polek nie jest świadomych występowania menopauzy oraz nie rozpoznaje objawów towarzyszących.

Żyjąc w świecie, w którym siła, piękno i młodość są obecnie największymi atutami, kobiety wypierają ze swej świadomości fakt, że wchodzą w okres przekwitania.

Wiele z nich nie radzi sobie z objawami klimakterium, nie akceptuje siebie na tym etapie życia i traktuje menopauzę jako koniec kobiecości.

Tymczasem wiele z objawów przekwitania można złagodzić zarówno metodami niefarmakologicznymi, jak też przy pomocy odpowiednio dobranych leków.

Jakie badania należy wykonać na początku menopauzy?

Jeżeli jesteś w wieku ok. 40-45 lat i zauważysz u siebie zaburzenia miesiączkowania lub inne niepokojące objawy, po wykluczeniu ciąży testem ciążowym, zrób badanie w kierunku menopauzy.

Można w tym celu wykorzystać dostępny w aptece domowy test na menopauzę (np. Climea test menopauzalny). Wykonuje się go z pierwszego porannego moczu, tak jak test ciążowy.

Test menopauzalny wykrywa podwyższony poziom hormonu folikulotropowego (FSH) w moczu, skuteczność testu określana jest na ok. 98%.

Hormon folikulotropowy jest produkowany przez przysadkę i pobudza jajniki do wytwarzania estrogenów w I fazie cyklu miesiączkowego. Wygasanie czynności jajników i związana z tym zmniejszona produkcja estrogenów są sygnałem dla przysadki mózgowej do zwiększonego wytwarzania FSH, dlatego hormon ten jest stosowany jako wskaźnik okresu menopauzy.

Niezbędna jest również wizyta u lekarza ginekologa lub endokrynologa i oznaczenie poziomu progesteronu i estradiolu we krwi. Lekarz może zlecić także oznaczenie we krwi stężenia FSH.

W związku z tym, że menopauzie towarzyszą często zmiany metaboliczne, warto zbadać również poziom cholesterolu i trójglicerydów oraz oznaczyć stężenie glukozy we krwi. Ginekolodzy i endokrynolodzy zalecają w okresie klimakterium zbadanie poziomu hormonów tarczycy.

Jakie leki łagodzą objawy menopauzy?

W złagodzeniu objawów przekwitania pomocne mogą być preparaty ziołowe. Zawierają one naturalne hormony pochodzenia roślinnego tzw. fitoestrogeny, które w połączeniu z receptorami estrogenowymi pełnią funkcję podobną do naturalnych estrogenów produkowanych przez organizm kobiety.

Terapię fitoestrogenową zaleca się już po 35 roku życia.

Najlepiej przebadaną grupą fitoestrogenów są izoflawony sojowe, które:

 • łagodzą objawy klimakterium, np. uderzenia gorąca, poty, zmęczenie,
 • wpływają korzystnie na poprawę nastroju,
 • hamują utratę tkanki kostnej,
 • wpływają na metabolizm witaminy D3,

Menopauza – domowe sposoby na złagodzenie objawów

Menopauza, zwana również przekwitaniem bądź klimakterium, to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, po której przez co najmniej rok nie występuje kolejne krwawienie. W tym czasie spada poziom hormonów płciowych, tymczasem jajniki przestają produkować jajeczka, co oczywiście zmniejsza, a nawet wyklucza szansę na zapłodnienie.

Zazwyczaj przekwitanie dotyczy kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Ponieważ jednak ważne są tutaj kwestie genetyczne, prowadzony styl życia, dieta i inne uwarunkowania, nie da się określić sztywnych granic wiekowych.

Objawy menopauzy są niezwykle charakterystyczne, toteż łatwo je rozpoznać. Pierwsze symptomy pojawiają się już na kilka lat przed ostatnim krwawieniem.

Są to zazwyczaj niespodziewane uderzenia gorąca – trwające zwykle maksymalnie kilkadziesiąt sekund – a także wzmożona potliwość.

Dodatkowo już wtedy cykl miesiączkowy ulega rozregulowaniu, przez co krwawienie może pojawiać się rzadziej, np. w 2-, 3-miesięcznych odstępach.

Klimakterium nierzadko prowadzi do całego szeregu fizycznych dolegliwości. Możemy do nich zaliczyć ból głowy i ból mięśni, suchość i świąd pochwy, nietrzymanie moczu, problemy z koordynacją ruchową (np.

drętwienie kończyn) czy nawet kołatanie serca. Do tego dochodzą także problemy związane ze zdrowiem psychicznym.

Najczęściej spotykane są wahania nastrojów, nagłe napady płaczu, zaburzenia snu, trudności z koncentracją i pamięcią.

Menopauza – czy trzeba udać się do lekarza?

Chociaż menopauza jest w pełni naturalnym zjawiskiem, który dotyczy kobiet na całym świecie i którego niestety nie da się pominąć, to jednak zdecydowanie warto w tym czasie zasięgnąć pomocy ginekologa. Jest to konieczne, by upewnić się, że klimakterium przebiega prawidłowo. Ponadto bardzo przydatne są np. badania na poziom cholesterolu oraz testy kardiologiczne.

Dodatkowo lekarz może nam doradzić, w jaki sposób najlepiej zniwelować najbardziej uciążliwe objawy menopauzy. Dzięki temu zyskamy pewność, że dane rozwiązanie jest w pełni bezpieczne i stosowanie go przywróci nam komfort. Jeśli któryś z symptomów jest szczególnie nasilony, np. świąd pochwy, może być to oznaka infekcji, więc tym bardziej wiedza medyczna okaże się niezbędna.

Nie tylko wizyta u ginekologa może być obowiązkowa w czasie klimakterium. Warto też rozważyć terapię z psychologiem.

Wszystko dlatego, że menopauza często pociąga za sobą konsekwencje związane z emocjonalnością i ogólnie rozumianą psychiką. Zdarza się, że niektóre kobiety w tym okresie zaczynają popadać w stany depresyjne.

Skorzystanie z fachowej pomocy może wtedy umożliwić uporanie się z takimi problemami.

Jak menopauza może wpływać na skórę?

Do często występujących objawów menopauzy należy również utrata jędrności, elastyczności i miękkości skóry.

Dlaczego tak się dzieje? Obniżenie poziomu hormonów w organizmie, które jest nieodzownym elementem menopauzy, oddziałuje również na cerę.

Niedobór estrogenów znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry, dlatego zmarszczek jest coraz więcej, z kolei te, które już się pojawiły, stają się głębsze.

To jednak nie wszystko. W określonym wieku organizm produkuje coraz mniej naturalnego kolagenu, a aktywność komórek naskórka słabnie. Tym sposobem skóra nie jest już tak sprężysta, staje się też przesuszona i szorstka w dotyku. Dodatkowo występujące w czasie menopauzy uderzenia gorąca prowadzą do silnych zaczerwienień i do powstawania przebarwień, a nawet plam pigmentacyjnych.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia rutyna pielęgnacyjna, szczególnie w okresie okołomenopauzalnym. Konieczne jest zadbanie o to, by cera była odpowiednio nawilżona i chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Przydatne mogą się też okazać kosmetyki redukujące przebarwienia oraz takie, które wspomagają procesy regeneracyjne zachodzące w skórze.

W pielęgnacji cery dojrzałej ważna jest systematyczność, odpowiednie techniki aplikacji produktów oraz obecność składników aktywnych. Dzięki stosowaniu się do tych prostych zasad jesteśmy w stanie skutecznie opóźnić proces starzenia się.

Domowe sposoby na menopauzę

Kiedy zgłosimy się do ginekologa po rozpoznaniu pierwszych objawów menopauzy, istnieje duża szansa, że ten przepisze nam odpowiednie leki, które mogą znacząco zmniejszyć dyskomfort towarzyszący temu procesowi. Dość często spotykaną metodą jest tzw. THZ, czyli terapia hormonalna zastępcza, która polega na uzupełnianiu poziom hormonów poprzez dostarczanie ich sztucznych odpowiedników.

Warto jednak wiedzieć, że wiele metod łagodzących dolegliwości towarzyszące klimakterium możemy wprowadzić w domowym zaciszu i to bez konsultacji z lekarzem – choć zawsze warto poprosić ginekologa o poradę.

Niezwykle istotne jest chociażby pozostawanie w ruchu. Nie oznacza to oczywiście, że należy nadmiernie obciążać ciało, jednak aktywność fizyczna w łagodnej formie – np.

poprzez jogę, pływanie czy aerobik – umożliwi nam utrzymanie dobrej kondycji i zarazem wzmocnienie kości.

Dodatkowo zyskamy wówczas lepszą kontrolę nad masą ciała, gdyż w czasie menopauzy wiele kobiet zauważa pojawienie się nadmiernych kilogramów.

Jednocześnie w żadnym wypadku nie należy rezygnować z odpoczynku. Stres to jeden z czynników, który może nasilić objawy przekwitania. Dodatkowo nietrudno o uczucie napięcia i niepokoju, dlatego warto dbać o to, by rozładowywać negatywne emocje.

W tym celu najlepiej oddać się po prostu swojej ulubionej czynności.

Może mamy jakąś pasję, którą wcześniej porzuciliśmy z powodu braku czasu? A może od dawna nie wyszłyśmy z przyjaciółką na kawę i brakuje nam babskich pogaduszek? Wygospodarowanie chociaż kilku minut w ciągu dnia na relaks może przynieść naprawdę zbawienne skutki.

Czy możemy coś zaradzić na uporczywą suchość pochwy, która często powoduje ból w czasie stosunku? Jak najbardziej. Na rynku nie brakuje różnorodnych żeli nawilżających, które pozwalają na zmniejszenie dyskomfortu i tym samym czerpanie pełnej przyjemności z życia intymnego.

W czasie menopauzy warto też pochylić się nad… ziołami.

Leia também:  Rodzaje tabletek antykoncepcyjnych – czym się różnią i jak działają?

Jeśli dotychczas raczej bagatelizowałyśmy dobroczynne właściwości melisy, pokrzywy, dziurawca, kwiatów głogu, mięty czy rumianku, to właśnie nadeszła pora, żeby bliżej je poznać.

Odświeżające napary z ziół możemy pić w formie herbat, co wspomoże zasypianie albo stosować je w formie chłodnych okładów, które mogą się okazać prawdziwym ratunkiem podczas nagłych uderzeń gorąca.

Menopauza a dieta

Zdrowa dieta to jeden z najważniejszych elementów, o jakie należy zadbać, przechodząc przekwitanie. W ten sposób nie tylko unikniemy niepożądanego tycia, ale także sprawimy, że nasze samopoczucie poprawi się, a fizyczne dolegliwości zostaną znacznie zredukowane.

Z jadłospisu z pewnością powinny zniknąć fast foody oraz inne wysokoprzetworzone produkty. W grę nie wchodzą potrawy smażone na głębokim oleju, należy też unikać gazowanych napojów, słodyczy, a nawet kawy i mocnej herbaty.

Zamiast tego nasze codzienne posiłki powinny być bogate w błonnik, wapń, żelazo, a także witaminę C i A. Należy stale uzupełniać ewentualne niedobory minerałów, co znacząco wpływa na nasze zdrowie. Czego zatem nie powinno zabraknąć w przygotowywanych daniach? Z pewnością świeżych owoców i warzyw, ryb, chudego mięsa, nabiału czy też pełnoziarnistego pieczywa oraz orzechów.

Do tego powinno dołączyć także regularne picie wody. Utrzymywanie optymalnego poziomu nawodnienia nie tylko usprawnia trawienie i poprawia samopoczucie, ale też wpływa na stan naszej skóry.

Menopauza – pielęgnacja i styl życia

Zdrowa żywność, aktywność fizyczna, czas na relaks – te wszystkie elementy mogą sprawić, że menopauza wcale nie będzie tak trudna do przejścia. To jednak nie wystarczy, by w pełni złagodzić jej objawy. Konieczna jest także zmiana naszych nawyków.

Przede wszystkim należy odstawić używki. Nadużywanie alkoholu czy palenie papierosów nie tylko znacząco przyspieszają klimakterium, ale także sprawiają, że poszczególne symptomy stają się bardziej nasilone – przykładowo alkohol wzmaga uderzenia gorąca i zaczerwienienia.

Pamiętajmy też o tym, by trzymać się pewnych punktów w planie dnia i z nich nie rezygnować. Ponieważ przekwitanie często wiąże się z zaburzeniami snu, starajmy się chodzić spać o określonej godzinie, a przed położeniem się do łóżka pijmy ulubioną ziołową herbatę, by się wyciszyć i móc spokojnie zasnąć. Również posiłki powinny być spożywane o regularnych porach.

Zdecydowanie należy też unikać przemęczania się. Dlatego planując tydzień, starajmy się rozłożyć obowiązki w taki sposób, by nie załatwiać wszystkiego w ciągu jednego dnia. Zawsze zostawiajmy sobie miejsce na odpoczynek, tym bardziej, że nasze zmieniające się pod wpływem menopauzy ciało potrzebuje chwili, by móc się zregenerować i zmobilizować do ponownego działania.

Jeśli chodzi zaś o pielęgnację skóry dojrzałej, która pod wpływem klimakterium staje się Jeśli chodzi zaś o pielęgnację skóry dojrzałej, która pod wpływem klimakterium staje się jeszcze bardziej wymagająca, to tu z pomocą przychodzą dermokosmetyki Vichy. NEOVADIOL to gama produktów przeznaczonych właśnie dla kobiet, które zmagają się z menopauzą lub są po okresie przekwitania.

Ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyków nie tylko do występujących problemów, ale także rodzaju cery. Może być to np. NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający

Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry normalnej i mieszanej dla kobiet w trakcie menopauzy, który nie tylko walczy z oznakami starzenia, ale także zapewnia cerze inne, równie wartościowe składniki.

Czasami skóra podczas przekwitania jest bardzo odwodniona, dlatego w takim przypadku sprawdzi się NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry suchej dla kobiet w trakcie menopauzy. Krem ten ma podobne działanie do wyżej wspomnianej wersji, ale jego skład został wzbogacony o dodatki, które zapewniają optymalne nawilżenie.

Jeżeli dla naszej cery będzie to wciąż mało, do porannej pielęgnacji należy dołączyć NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy.

Jest to produkt odmładzający, który wyróżnia się wysoką skutecznością działania. Wystarczy zaaplikować go na oczyszczoną cerę i poczekać aż do wchłonięcia. Należy omijać okolice oczu.

To kosmetyk o natychmiastowym działaniu – zaledwie po 4 godzinach widoczna jest różnica.

Jak już zostało wspomniane, w trakcie menopauzy łatwo o przebarwienia. Wynika to z częstego czerwienienia się oraz niespodziewanego wzrostu temperatury ciała.

Dlatego, by jeszcze bardziej poprawić wygląd skóry, warto stosować wieczorem Glyco-C Ampułki przeciw przebarwieniom na noc od Vichy z gamy LIFTACTIV SPECIALIST.

Kwas glikolowy, witamina Cg oraz bogactwo kilkunastu innych składników sprawia, że koloryt cery rzeczywiście zostaje wyrównany, a sama skóra jest zdecydowanie bardziej gładka i rozświetlona.

Uderzenia gorąca i poty – jak złagodzić objawy menopauzy?

Wraz z nadchodzącym przekwitaniem, w ciele kobiety zaczynają zachodzić liczne zmiany. Przede wszystkim rozpoczyna się powolne wygasanie pracy jajników, które wiąże się głównie z niedoborem produkowanych przez nie hormonów – progesteronu i estrogenów. To właśnie brak tych substancji powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

Najczęstsze symptomy menopauzy to zimne poty, nachodzące fale gorąca, bezsenność i problemy z wagą. Większość można złagodzić za pomocą różnego rodzaju suplementów, zmian diety czy domowych sposobów. U części kobiet naturalne metody nie przynoszą jednak efektu.

Wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem i dodatkowa terapia, na przykład hormonalna.

Uderzenia gorąca i poty – jak sobie radzić

Uderzenia gorąca są jedną z najbardziej charakterystycznych dolegliwości menopauzy. Objawiają się nagłą falą ciepła przepływającego przez całe ciało i są szczególnie odczuwalne w okolicach głowy i szyi.

Mogą mieć różną intensywność i trwać od 30 sekund do nawet 30 minut.

Często towarzyszą im wypieki na twarzy i dekolcie, silne pocenie się, wrażenie kręcenia się w głowie i osłabienia, a nawet uczucie kołatania serca.

Za taką reakcję odpowiedzialny jest spadek estrogenów w organizmie. Zaniżony poziom hormonów zakłóca pracę podwzgórza, zwanego „termostatem ciała”, które wysyła do mózgu błędne informacje, że organizmowi jest zbyt gorąco. Mózg nakazuje ciału pozbyć się ciepła, co wywołuje natychmiastową silną reakcję serca, naczyń krwionośnych i układu nerwowego. Objawia się to tym, że:

 • naczynia krwionośne się rozszerzają,
 • tętno podwyższa się,
 • praca gruczołów zostaje przyspieszona,
 • organizm zalewa się potem,
 • skóra staje się mokra, nadchodzi gwałtowne oziębienie ciała.

Oczywiście, każda kobieta odczuwa napady gorąca nieco inaczej. Ogólne wrażenie jest jednak bardzo nieprzyjemne i wycieńczające, szczególnie że organizm w żaden sposób nie ostrzega o nadchodzącym uderzeniu gorąca i może ono pojawić się dosłownie w każdej chwili – zarówno w dzień, jak i w nocy.

Zmaganie z zimnymi potami i falami ciepła może trwać nawet kilka lat. Da się jednak nieco złagodzić niepożądane objawy, ograniczając:

 • picie kawy,
 • spożywanie alkoholu,
 • palenie papierosów,
 • zażywanie leków przeciwbólowych bez recepty.

Dodatkowo można zastosować też domowe sposoby takie jak:

 • picie ochłodzonych naparów i herbatek ziołowych

Najlepszymi ziołami na napady gorąca są szałwia, mięta pieprzowa, czerwona koniczyna, liście malin, a także lukrecja i kozłek lekarski. Gotowe mieszanki można kupić w sklepie lub parzyć zioła według własnej preferencji. Należy jednak pamiętać o regularnym spożywaniu naparów, w innym przypadku będą one miały znikomą skuteczność.

 • dodawanie octu jabłkowego do napojów

Posiłki można wzbogacić także ocet jabłkowy. Wystarczą dwie rozcieńczone łyżki dziennie. Wpłyną one na regulację potliwości i wydalanie toksyn podczas uderzeń gorąca. Przywrócą niezbędne minerały i wspomaga rewitalizację. Dzięki temu organizm będzie szybciej dochodził do siebie po napadach gorąca.

 • zażywanie ziołowych suplementów diety zawierających biotynę, kwas foliowy i fitoestrogeny.

We wzbogaceniu diety chodzi głównie o fitoestrogeny, czyli roślinny odpowiednik naszych ludzkich estrogenów, które częściowo zaspokajają niedobory wynikające z menopauzy. Najwięcej takich składników zawierają soja i siemię lniane, dlatego są szczególnie zalecane. Ekstrakty z tych roślin często znajdują się także w suplementach dla kobiet przechodzących pokwitanie.

Wzbogać dietę o preparaty bogate w witaminy łagodzące objawy menopauzy>>

Menopauza i bezsenność – co pomoże

Inną bardzo częstą dolegliwością w czasie klimakterium jest bezsenność. Często powodują ją nocne napady gorąca i zimne poty, ale bywa też spowodowana rozdrażnieniem i ogólnym rozemocjonowaniem.

Niestety, zmiany hormonalne związane z ustającą pracą jajników, znacząco wpływają na nastrój pań w okresie menopauzy. Mogą one być płaczliwe, odczuwać wzmożone zmęczenie, gniew, a nawet stany depresyjne.

Emocjonalna niestabilność wpływa znacząco na jakość snu, zbyt wczesne wybudzanie się, problemy z zasypianiem.

By wspomóc zasypianie można:

 • stosować napary ziołowe z melisy, dziurawca, szyszek chmielu lub suplementy je zawierające,
 • zacząć chodzić spać wcześniej i o regularnych porach,
 • wyciszać się przed snem za pomocą muzyki relaksacyjnej lub kąpieli,
 • spożywać suplementy diety zawierające melatoninę regulującą rytm dobowy i poprawiającą jakość snu,
 • brać preparaty magnezowe wzbogacone o witaminę B6, ułatwiającą przyswajanie makroelementu;
 • uprawiać sport w godzinach porannych lub jogę w godzinach wieczornych,
 • zasłaniać na noc okna. Szczególnie w okresie wiosennym i letnim, gdy słońce wschodzi wcześniej, a wyczulone podwzgórze może zbyt szybko reagować na światło, powodując przedwczesne wybudzenia.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*