Laserowa korekcja wad wzroku

Pan Dariusz był jednym z czwórki, która przybyła do nas w pewien lutowy, (nie tak) mroźny dzień, ponad dekadę temu. Cierpiał z tytułu wysokiej krótkowzroczności.

Jak sam wspomina – wada szkodziła jego pewności siebie, czuł się mniej atrakcyjny i ograniczony na co dzień.

Pragnął wyjeżdżać na południe Europy lub do Azji i swobodnie nurkować czy skosztować zimowych przeżyć snowboardowych w Alpach. Pan Dariusz był naszym pierwszym „laserowym” Pacjentem.

„Naprawdę byłem niezadowolony z tego jak widzę. Przeszkadzało mi, że nie mogłem nosić okularów przeciwsłonecznych nosząc zwykłe szkła, a zakładanie i zdejmowanie soczewek było dla mnie najzwyczajniej w świecie męczące. Nie przepadałem za tym.” Co zrozumiałe, Pan Dariusz chciał widzieć wyraźnie od razu po przebudzenia, bez macania mebli i poczucia bycia wybrakowanym.

Nie ukrywam, że nieco stresowałem się w dniu zabiegu. Zawsze jak się ma coś zrobić zupełnie nowego, a już szczególnie coś od czego dużo zależy – to się stresuję. Na szczęście wszyscy podnosili mnie na duchu i uspakajali. Zarówno moi bliscy jak i zespół kliniki.

Mam w głowie wspomnienie z salki do czekania i już samej sali zabiegowej, że było mi nieco łatwiej dzięki uśmiechom i ciepłemu głosowi pani pielęgnarki (przyp. – p. Kasi).

Dostałem też miśka do ściskania, i chociaż… może głupio się przyznać, to w takiej chwili 30letni stukilowy facet może bardzo odmłodnieć i poczuć trochę jak zaopiekowany dzieciak. I to pomaga.

Doktor, który mnie operował (dr Czuszyński) był z jednej strony sympatyczny, a jednocześnie pamiętałem z przebiegu badań jak bardzo był wnikliwy i staranny. Spokój jakim emanował mi się wtedy po prostu udzielał.

To właśnie o tę świadomość, że się jest w dobrych rękach, chyba tak naprawdę chodzi. Począwszy od badań kwalifikacyjnych, które były naprawdę długie, trwały około dwie godziny. Miałem momentami wrażenie, że chcą zbadać absolutnie każdą komórkę mojego oka.” – śmieje się. „Sam zabieg mimo stresu zniosłem bardzo dobrze.

Naprawdę nie powinienem był się przejmować. Bałem się z kolei, że minie kilka tygodni zanim uzyskam efekty i będę mógł żyć równie intensywnie jak przed zabiegiem. A tak naprawdę, gorsze były tylko pierwsze dwa, może trzy dni po zabiegu, a dolegliwości po tym czasie już praktycznie ustąpiły.

Najróżniejsi znajomi i krewni wypytywali mnie z wypiekami – i jak? A ja bardzo się cieszyłem, że jeszcze lepiej niż myślałem!”

Na sali zabiegowej mieliśmy dla Pana Darka tylko jedno zadanie. Położyć się, oddychać spokojnie i już podczas właściwego „laserowania” intensywnie wpatrywa się w czerwone światełko bezpośrednio nad oczami. Tak jakby w samym środku tego światełka była ukochana osoba, której nie chcemy stracić z oczu.

Oczywiście, gdyby się zgubiła, to laser by się automatycznie zatrzymał i za chwilę moglibyśmy powrócić do momentu gdzie przerwaliśmy. Z naszych archiwów wynika, że laser zaprogramował czas laserowej korekcji wzroku pana Dariusza na około 34 sekundy dla jednego oraz 35 sekund dla drugiego oka.

Czas jaki pacjenci spędzają u nas na sali zabiegowej, łącznie z przygotowaniem, to zwykle od kilku do kilkunastu minut. Zależy to od rodzaju wady i indywidualnych potrzeb.

Tak wspomina to doktor Czuszyński: „Przygotowania do naszych pierwszych zabiegów były systematyczne. Kursy, ćwiczenia. W sumie trwały rok. Dla mnie osobiście zawsze fascynujące jest poznawać cos nowego. Tak było i wtedy. Uwielbiam technikę, mam trochę wyksztalcenia w tym kierunku.

A z drugiej strony bardzo przejmujące było i jest jak pacjenci reagują. Zarówno w tym pierwszym momencie po podniesieniu się z fotela, jak i na kontrolach dzień czy tydzień po zabiegu. To jest uczucie takiej satysfakcji i spełnienia.

Wiele osób reaguje wyjątkowo spontanicznie i to daje taki pozytywny napęd, impuls do pracy.”

A tak pielęgniarka Kasia: Ja ten dzień doskonale pamiętam jeszcze dziś! Czasem nawet mi się śni, takie to były emocje! Przygotowania przygotowaniami, ale konkretny termin był dla mnie zaskoczeniem, bo my to zgrywaliśmy z naszymi przyjaciółmi – lekarzami z Czech, którzy mieli nas ten finalny raz nadzorować i pomagać. Więc dosłownie kilka dni wcześniej stojąc w Auchan w kolejce do kasy dostałam telefon, że termin jest zgrany i Czesi przylatują. I mimo całego mojego doświadczenia z zaćmy, jaskry czy kursów to był taki zastrzyk adrenaliny, że myślałam że ja sama mogłabym się z wrażenia tam na tym pasie zakupowym w Auchan położyć.

To kompletnie nie ma porównania z tym co jest dzisiaj, i jest już od lat. Jest fantastyczny zespół, bardzo się wszyscy lubimy, przychodzimy na zabiegi uśmiechnięci, weseli, żartujemy. I wielu pacjentom udziela się ten nastrój, ta „chemia”.

A wtedy, tego pierwszego dnia ciśnienie miałam chyba 300, tak mi zależało żeby wszystko było tiptop już za pierwszym razem. Więc pamiętam jak starałam się pana Darka uspokoić, ułatwić rozluźnienie się. A sama mogę się teraz śmiać, bo wypieki miałam takie, że myślałam, że mi ta krew z tych policzków zaraz popłynie. Pan Darek miał dosyć dużą wadę (-7 dioptrii – przyp.

Blikpol)i wtedy, już po zabiegu, usiadł.. I patrzy… Jakieś pudełko z naszymi materiałami stało na obudowie lasera. A pan Darek mówi … „Wiiiidzę te napisy, mogę to przeczytać! I to też mogę przeczytać i .. to mogę przeczytać!” I zaczął dosłownie wszystko nam czytać co się dało. To była taka promieniująca euforia. I ja wtedy poczułam WARRRRTO.

Chyba naprawdę chcę to robić.

Wspaniali byli też ci Czesi, którzy tak po ojcowsku, stojąc tak z tyłu jeszcze pilnowali, czy wszystko jest prawidłowo. Emocje to były… wydawało mi się ze to największe emocje jakie kiedykolwiek przeżyłam.

I ten kochany profesor z Czech tak podszedł do mnie na koniec dnia zabiegowego, po zoperowaniu wszystkich, uśmiechnął się i powiedział – “No dooobrze. Wszystko robisz świetnie (i tu była długa pauza). Już możesz być sama”.

Laserowa korekcja wzroku

Dom Lekarski: Dzień dobry.
– pacjent, pani Dorota Samusionek: Dzień dobry.

Laserowej korekcji wzroku poddają się osoby rekrutujące się z bardzo szerokiej grupy społecznej. Jaką Pani miała wadę wzroku przed zabiegiem i co dla Pani stanowiło główną przyczynę, dla której podjęła Pani decyzję o zabiegu?
– Byłam krótkowidzem, na jedno oko -2,5, na drugie -1,5.

Od jakiegoś czasu nosiłam soczewki kontaktowe. Już budząc się, zanim włożyłam  soczewki, od razu miałam zły dzień. Czułam żal do wszystkiego i wszystkich, że dobrze widzą, a ja nie. Marzyłam od dziecka, żeby widzieć „normalnie”.

Kiedyś to było niemożliwe, ponieważ takie zabiegi były rzadkością, dostępną tylko dla nielicznych. Od pewnego czasu słyszałam, że zabiegi laserowej korekcji wzroku są wykonywane coraz  popularniej w Polsce.

Nie zastanawiałam się nad ryzykiem takiego zabiegu a raczej nad jego kosztem i marzyłam o tym żeby dobrze widzieć. Jestem Policjantką, z taką dużą wadą wzroku nie mogłabym wykonywać tej pracy.  Praca w Policji wymaga dobrego wzroku, tolerowane są małe wady, ale moja byłaby zbyt duża.

Soczewki kontaktowe są wygodne, ale przy 12h służbie trzeba je zdejmować, przepłukiwać… Codzienne zakładanie ich przy pracy w systemach alarmowych, na szkołach byłoby bardzo uciążliwe.

Dlaczego wybrała Pani nasz ośrodek?
– W przychodni w Koszalinie, będąc na innych badaniach, zauważyłam ulotkę, z której dowiedziałam się o możliwości zrobienia laserowej korekcji wzroku w ośrodku resortowym (MSWiA) w Szczecinie. Ponieważ wszystko wyglądało ok., tzn. nowoczesny sprzęt, dobrzy lekarze, postanowiłam dowiedzieć się więcej o tym zabiegu i spróbować zrealizować marzenie z dzieciństwa.

Jak wyglądały przygotowania do zabiegu?
– Pierwsze badanie było w soczewkach kontaktowych. Pan doktor wstępnie mnie zakwalifikował. Po ściągnięciu soczewek kontaktowych, ponad 3 tygodnie później, jeszcze raz przyjechałam na bardziej szczegółowe badania. Jestem spoza Szczecina i w sumie musiałam tu przyjechać 3 razy.

Czy przed zabiegiem otrzymała Pani pełną informację od lekarza o przebiegu samej procedury operacyjnej oraz zachowaniach i zaleceniach po zabiegu?
– Dr Lipiński prowadził mnie od początku i w pełni mnie poinformował.

Dostałam kopię umowy do zabiegu, aby zapoznać się z ewentualnym ryzykiem i powikłaniami, jednak w całości polegałam na opinii Pana doktora, ponieważ uważam, że jest specjalistą w tym zakresie i dziś mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam.  Zabrakło mi jedynie szczegółowej informacji o działaniu lasera.

Pan doktor powiedział ogólnie, że zabieg jest nieprzyjemny, ale oko znieczulone przez krople nie boli. Byłam tak przejęta tym, że mam szanse dobrze widzieć, że nawet nie potrafiłam dokładnie wypytać Pana doktora o szczegóły zabiegu.

W moim odczuciu zabieg był bolesny, ale te parę sekund pracy lasera trzeba się po prostu  skupić i wytrzymać.  Odczucie bólu w tym przypadku może być subiektywne, każdy z pacjentów będzie odczuwał to inaczej.

Którą z metod laserowej korekcji wzroku został przeprowadzony zabieg i w jaki sposób Pan dr Lipiński uzasadnił wybór?

–  Był to Epi-lasik. Pan doktor powiedział, że przy moim rodzaju pracy jest to bardziej bezpieczna metoda, ponieważ przy jakichkolwiek uderzeniach, wypadkach, nie jest się narażonym na dodatkowe uszkodzenia oka. To było główne kryterium.

Jak wyglądał zabieg ?
– Tak jak mówiłam sam przebieg zabiegu nieco mnie zaskoczył. Po rozpoczęciu pracy lasera przez krótką chwilę się nie widzi, następnie są różne efekty świetlne. Nie byłam przygotowana na ból, który jednak przez krótką chwilę poczułam. Po zabiegu  pojechałam do hotelu na jedną noc. Na następny dzień z rana miałam wyznaczoną kontrolę z dr Lipińskim.

Jak Pani czuła się po zabiegu?
– Ok. 1h po zabiegu, pewnie gdy przestały działać krople znieczulające, pojawił się silny ból oczu, związany z kontaktem ze światłem. Myślę, że o innych porach roku, gdy słońce jest mniej ostre, ból może być mniejszy.

Ja miałam operację latem i pomimo ciemnych okularów słonecznych moja reakcja była dość gwałtowna. Po podaniu środków przeciwbólowych, które wykupiłam od razu po zabiegu, wszystko się uspokoiło i wieczorem było już całkiem dobrze.

W następne dni  nie czułam już bólu, pozostała mi jedynie duża wrażliwość na światło oraz silne łzawienie.

Jak długo wyłączona Pani była z codziennej aktywności i pracy zawodowej?
– Tydzień czasu byłam na zwolnieniu i to w zupełności wystarczyło. W tych pierwszych dniach po operacji człowiek czuje się lepiej, gdy ma oczy zamknięte, ale po tygodniu wszystko się reguluje i jest dobrze.

Czy teraz, po 3 miesiącach, uzyskała Pani pełną ostrość widzenia ?
–  Nie badałam jeszcze wzroku u okulisty, ale wydaje mi się, że nie mam „0”. Z własnej oceny myślę, że  mogę mieć ok. -0,5, ale jak dla mnie to rewelacyjny wynik.

Czy jest Pani zadowolona z zabiegu i efektów?
– Jestem bardzo zadowolona. Gdybym miała podjąć decyzję drugi raz, to na pewno bym ją bez zawahania podjęła.  

Dom Lekarski, ZOZ MSWiA Szczecin 30.09.2009
Wywiad przeprowadziła Ela Kościelniak

Leia também:  Hashimoto Jakie Objawy?

Laserowa korekcja wzroku

Laserowa korekcja wzroku, czyli laserowa chirurgia refrakcyjna to zabieg, który polega na modelowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki.

Jego efektem jest poprawa ostrości widzenia u pacjentów z wadami refrakcji, czyli krótkowzrocznością, dalekowzrocznością i astygmatyzmem.

Aktualnie laserowa korekcja wzroku stała skuteczną alternatywą dla soczewek kontaktowych oraz tradycyjnych okularów.

Laserowe usuwanie wad wzroku

Korekcja krótkowzroczności i nadwzroczności

W przypadku osób krótkowzrocznych rogówka jest modelowana w taki sposób, aby jej powierzchnia była bardziej płaska.

Zakres korekcji krótkowzroczności jest uwarunkowany poszczególnymi parametrami gałki ocznej, w których skład wchodzi szerokość źrenicy, grubość rogówki oraz wartości keratometryczne.

Jeśli wszystkie te wartości mieszczą się w odpowiednim przedziale i bezpieczeństwo pacjenta jest zachowane to nie ma przeciwwskazań do korekcji nawet dużych wad. 

Przy sprzyjających parametrach można usunąć każdą wadę wzroku w całości. Można też, przy bardzo wysokich wadach, również poprawić widzenie zostawiając wadę resztkową, co np. przy -17,0D pozostawienie 2-3 dioptrii jest ogromną różnicą i znaczną poprawą komfortu życia.

Analogicznie jest przy nadwzroczności, tutaj musimy „wystromić” rogówkę aby zlikwidować wadę wzroku.

Korekcja astygmatyzmu

W przypadku astygmatyzmu mamy do czynienia z budową rogówki bardziej zbliżoną do jajka niż do kuli. Z reguły astygmatyzm ma mały wpływ na możliwość wykonania zabiegu chirurgii refrakcyjnej i może być skorygowany w całości. Potrzebne jest tutaj jednak duże doświadczenie i wiedza ze strony personelu programującego laser i wykonującego zabieg.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku

Zabieg laserowej korekcji wzroku jest mało inwazyjny, bezbolesny i szybki. Znieczulenie podawane jest miejscowo w postaci kropli, a pacjent jest zupełnie świadomy. Sam zabieg trwa ok 5-6 minut na jedno oko.

Trzeba natomiast wziąć pod uwagę czas, który należy poświęcić na wypełnienie odpowiednich dokumentów, na kropienie oczu przed zabiegiem oraz odpoczynek po zabiegu. Cały ten proces trwa ok 1 godzinę.

Przed wyjściem lekarz ogląda oczy w lampie szczelinowej by sprawdzić czy wszystko jest w porządku, następnie pacjent może udać się do domu. Na drugi dzień przewidziana jest obowiązkowa kontrola, a kolejna jest po ok. tygodniu.

Zabieg wykonuje się zawsze na dwoje oczu, chyba że pacjent zostaje zakwalifikowany tylko na jedno oko. Cała procedura jest oparta na pracy dwóch laserów: femtosekundowego i excimerowego (w przypadku metody femtolasik, Vlasik i presbyMAX).

Za pomocą lasera femtosekundowego odpreparowywany jest płatek rogówki, który zostaje odsunięty przez operatora, a z kolei laser excimerowy modeluje rogówkę w ciągu kilkunastu sekund, po czym płatek zostaje położony na swoje miejsce.

Laser używany w Voigt Klinika Oka to laser Amaris 1050, którego najnowocześniejsza technologia ułatwia współpracę z pacjentem, a sam zabieg jest w pełni bezpieczny. Na koniec procedury laser „poleruje” rogówkę, co daje praktycznie ostre widzenie już po kilku godzinach.

Film o zabiegu laserowej korekcji wzroku

UMÓW SIĘ NA ZABIEG I ZAREZERWUJ WIZYTĘ

Kwalifikacja do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Kwalifikacja polega na wykonaniu odpowiedniej ilości badań, które pozwolą na podjęcie decyzji przez lekarza czy pacjent ma właściwe predyspozycje do zabiegu laserowej korekcji wzroku. Na początku wizyty lekarz wraz z optometrystą przeprowadza wywiad z pacjentem, polegający na uzyskaniu informacji dotyczących preferencji wzrokowych i oczekiwań pacjenta w stosunku do zabiegu. 

Badania okulistyczne, które wykonywane są podczas kwalifikacji to: obiektywne badanie wzroku, subiektywne badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, wykonanie mapy rogówki wraz z pomiarem wielkości źrenic, poszerzenie źrenic za pomocą kropli oraz badanie dna oka i jego przedniego odcinka.

Ostatnim etapem jest rozmowa z pacjentem, która ma na celu wyjaśnienie na czym zabieg będzie polegał oraz jaka metoda korekcji będzie w tym przypadku najbardziej skuteczna. Pacjent ma też nieograniczony czas na zadawanie pytań. Cały ten proces trwa ok. 1h. Sama kwalifikacja opiera się na wynikach poszczególnych badań, m.in.

na analizie grubości rogówki w stosunku do wady wzroku, analizie keratometrycznej oraz wielkości źrenicy. Ważny jest również ogólny stan zdrowia pacjenta jak również stan poszczególnych struktur gałki ocznej.

Jeśli wszystkie parametry są w normie i współgrają ze sobą, a stan zdrowia pacjenta pozwala na wykonanie zabiegu to pacjent badanie kwalifikacyjne przechodzi pomyślnie.

Przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku:

 • ciąża i okres karmienia – zmiany hormonalne mogą wpływać na poszczególne struktury oka, czego skutkiem mogą być wahania  ostrości wzroku,
 • nieustabilizowana nadczynność lub niedoczynność tarczycy, natomiast jeśli pacjent stosuje odpowiednie leki i jest pod stałą kontrolą endokrynologa to nie jest to przeciwwskazanie,
 • nieustabilizowana  cukrzyca, natomiast jeśli pacjent stosuje odpowiednie leki i jest  pod stałą kontrolą diabetologa to nie jest to przeciwwskazanie,
 • nieleczona choroba psychiczna lub neurologiczna, która nie pozwala na prawidłowy kontakt z pacjentem,
 • inne nieleczone choroby immunologiczne,
 • choroby oczu np. choroby siatkówki, jaskra, choroby tęczówki i naczyniówki, guzy itp.,
 • zaćma,
 • dystrofie rogówki,
 • stożek rogówki (patrz leczenie i korekcja stożka rogówki).

Jak przygotować się do zabiegu laserowej korekcji wzroku:

 •  Na zabieg przede wszystkim należy zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, ponieważ po zabiegu może wystąpić światłowstręt.
 • Przed zabiegiem należy zjeść lekki posiłek, nie ma potrzeby być na czczo, jedynie należy unikać dużej ilości kawy, coli oraz nie pić napojów energetycznych.
 • W razie zażycia leków przeciwbólowych lub uspokajających, należy zgłosić ten fakt pielęgniarce przed zabiegiem. 
 • Nie wolno spożywać alkoholu oraz przyjmować środków pobudzających, środków typu dopalacze i substancji narkotycznych. Powyższe substancje powodują poszerzenie źrenicy, co może skutkować odwołaniem zabiegu lub negatywnie wpłynąć na jego efekt końcowy.
 • W dniu zabiegu nie należy nakładać makijażu na twarz ani okolicę oczu. 
 • Zalecane jest aby na zabieg przyjechać z osobą towarzyszącą.

Zalecenia po zabiegu laserowej korekcji wzroku

Po laserowej korekcji wzroku widzenie jest zamglone przez kilka godzin, poprawa następuje stopniowo w zależności od rodzaju wady i metody wykonanego zabiegu.

Kilka godzin po zabiegu występuje światłowstręt, duże łzawienie, uczucie przeszkadzania i ciała obcego w oku – jest to zjawisko normalne, przejściowe, stosunkowo szybko ustępuje samoistnie. Nie należy pocierać oczu, trzeć i zaciskać.

Należy używać kropli zgodnie z otrzymanym schematem stosowania.

Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza okulisty, a w szczególności:

 • stosować wskazane leki i krople do oczu,
 • delikatnie przemywać okolice oczu czystą, najlepiej przegotowaną wodą,
 • unikać zakurzonych i zadymionych pomieszczeń,
 • unikać kontaktu z osobami chorymi na infekcje typu katar, grypa, choroby zakaźne,
 • unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi,
 • przez pierwsze 3 miesiące po zabiegu nie dopuszczać do kontaktu oka operowanego z wodą z basenu (kąpiel w basenie oraz wodach otwartych jest możliwa tylko w okularach ochronnych), aby uniknąć infekcji i podrażnienia oczu,
 • w dni słoneczne nosić okulary przeciwsłoneczne,
 • przez 3 miesiące unikać sauny, solarium oraz bezpośredniego nadmuchu z klimatyzacji, aby nie przesuszyć oczu,
 • zgłaszać się na wyznaczone wizyty kontrolne,
 • przez pierwszy miesiąc unikać dużego wysiłku fizycznego.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku

Cena zabiegu laserowej korekcji wzroku zależy od stopnia trudności leczenia oraz zastosowanej metody. Szczegółowe informacje oraz aktualne ceny zabiegów wykonywanych w naszej klinice znajdują się na stronie Cennik.  

Metody laserowej korekcji wzroku

Istnieje kilka podstawowych metod laserowej korekcji wzroku. Wybór metody uzależniony jest od wady wzroku, która ma być skorygowana. 

 • Metoda Lasik – jest to rodzaj laserowej korekcji wzroku, wykonywanej u pacjentów z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością oraz astygmatyzmem.
 • Metoda Femtolasik – nowoczesna metoda laserowej korekcji wzroku wykorzystywana do leczenia krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu, a także korekcji starczowzroczności w indywidualnych przypadkach.
 • Metoda Vlasik – autorska metoda Voigt Klinika Oka (Piotr Voigt), która umożliwia korekcję dużych lub skomplikowanych wad wzroku. 
 • Metoda PresbyMax® – jest to innowacyjna metoda korekcji prezbiopii przeznaczona dla osób „po czterdziestce”.
 • Metoda PTK – fotokeratektomia terapeutyczna (PTK, czyli Photo Therapeutic Keratectomy), to metoda ta najczęściej wykorzystywana do leczenia różnych nieprawidłowości rogówki, w tym usuwania blizn rogówki.
 • Metoda Smoothy – Smoothy to innowacyjny zabieg modelowania rogówki, wykonywany laserem Amaris 1050RS, opracowany przez niemiecką firmę Eye Tech. Przeznaczony jest dla pacjentów z wadami od -0,5 do -4,0 dpt cyl do 1,0 dpt. Szczególnie polecany osobom prowadzącym aktywny tryb życia – sportowcom lub pracownikom służb mundurowych.
 • Laser 2RT – 2RT (ang. Retinal Rejuvenation Therapy) to laserowa terapia odmłodzenia siatkówki oka. Zabieg laserem 2RT to nadzieja dla pacjentów cierpiących na początkową postać AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem).

GWARANCJA DOBREJ JAKOŚCI

Laserowa korekcja wad wzroku – prawdy i mity – SwissLaser

W wielu z nas już sam fakt, że korekcja wady wzroku może być
przeprowadzona LASEREM wzbudza lęk. Czy wyobrażamy sobie, że tego rodzaju
interwencji chirurgicznej towarzyszy, niczym a filmie akcji, wiązka czerwonego
światła, która pali wszystko na swojej drodze, a kiedy zetknie się z gałką
oczną, w sali operacyjnej unosi się swąd spalonej tkanki?

Wolnego! Nie pozwalajcie swojej wyobraźni nadmiernie się rozpędzić.
Lasery excimerowe, które odpowiadają za korekcję wad wzroku należą do grupy
laserów nietermicznych. Dostarczają one energii niezbędnej do rozerwania wiązań
molekularnych, dzięki temu tkanka skutecznie odparowuje -pozbywamy się jej
poprzez ablację, a nie palenie.

Obaliliśmy więc najpopularniejszy mit, teraz pora na kolejne.

Laserowa korekcja wzroku to jakiś nowomodny wynalazek – nikt jeszcze nie ma pewności, że to działa…

MIT

PRK (czyli fotorefrakcyjna keratektomia) jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym od końca lat ’80 XX wieku i uznawana jest za jedną ze starszych metod refrakcyjnej chirurgii laserowej.

Pierwszy udany zabieg z użyciem lasera excimerowego przeprowadził doktor Theo Seiler w 1987 roku. Z kolei wynalezienie metody LASIK przypisuje się Joannisowi Pallikarisowi.  W 1995 roku FDA (U.S.

Food and Drugs Administration – Agencja Żywności i Leków) zaakceptowała laser excimerowy i zatwierdziła PRK, czyli fotorefrakcyjną keratektomię jako ogólnodostępną procedurę medyczną.

Przyglądając się datom, możemy stwierdzić, że lekarze mieli wystarczająco dużo czasu na to, żeby dokonać ewaluacji wszystkich metod chirurgii laserowej i nauczyć się dobierać metodę adekwatną do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. A rozwój metod laserowych wciąż postępuje!

Warto wiedzieć, że po dwudziestu latach od wpisania lasera excimerowego na listę FDA (czyli w roku 2015), postanowiono przeprowadzić w USA ankietę wśród okulistów praktykujących chirurgię refrakcyjn;oą. Z badań wynikało m. in.

że lekarze okuliści aż 4 razy częściej poddają się zabiegom laserowej korekcji wzroku i aż 2/3 z nich rekomenduje te zabiegi najbliższym członkom rodziny.

Z kolei w badaniach z roku 2013 aż 95% „zwykłych” Amerykanów czuło się usatysfakcjonowanych długoterminowymi skutkami zabiegu.

Kwalifikują się tylko krótkowidze

MIT

Do laserowej korekcji wady wzroku kwalifikują się osoby krótkowzroczne, nadwzroczne oraz astygmatycy.

W zależności od wady wzroku, rogówkę można: uwypuklić, gdy jest zbyt płaska (u dalekowidzów); spłaszczyć, gdy jest zbyt wypukła (u krótkowidzów) lub wyrównać, gdy rogówka ma nieregularny kształt (u astygmatyków). Interwencja laserowa przeprowadzana jest także w przypadku starczowzroczności (tzw.

Leia também:  Ile Kosztuje Rehabilitacja W Domu?

dalekowzroczności starczej).  Mało tego: najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji krótko-/daleko-/starczowzroczności z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu.

Wysoka lub skomplikowana wada wzroku nigdy nie podlega operacji laserem

MIT

Nie – NIGDY. Wysoka lub skomplikowana wada wzroku wymaga większej liczy szczegółowych badań. O tym, czy nasze oczy mogą zostać poddane operacji laserem decyduje rodzaj wady wzroku, stan anatomiczny oczu oraz ewentualne choroby oczu, a także ogólny stan zdrowia.

Dzięki najnowocześniejszym laserom jesteśmy w stanie podczas jednego zabiegu usunąć wady z zakresu  od +4,0 do -10,0 dioptrii oraz do 6 dioptrii astygmatyzmu.

Jednym z ważniejszych czynników determinujących wysokość możliwej do usunięcia wady jest grubość, stopień uwodnienia oraz  sprężystość rogówki.

Jeśli nie kwalifikujemy się do laserowej korekcji wzroku – zawsze warto zapytać, czy odmowa lekarza wiąże się z naszym stanem zdrowia i uwarunkowaniami anatomicznymi oka, czy z możliwościami technicznymi kliniki i ewentualnie szukać pomocy gdzie indziej – możemy skorzystać np. z refrakcyjnej wymiany soczewki.

Jestem za młody!

FAKT

W przypadku ludzi młodych, chodzi wyłącznie o to, żeby gałka oczna zakończyła proces wzrostu, a wada wzroku się ustabilizowała. Dopóki gałka oczna jest w fazie wzrostu, każde jej wydłużenie o 1 milimetr indukuje wadę wzroku rzędu -3.00 dioptrii. Zwykle lekarze podejmują się przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku, kiedy pacjent skończy 18 lat.

Są i tacy, którzy wolą odczekać do ukończenia przez niego 21. roku życia. Warto wiedzieć, że w indywidualnych przypadkach chirurg refrakcyjny może podjąć się przeprowadzenia laserowej korekcji wzroku przed ukończeniem przez pacjenta 18 lat.

Jeśli obserwuje się pacjenta od samego początku i zna historię jego korekcji, wie się, kiedy można powiedzieć o stabilności wady.

Jestem za stary!

FAKT

Ograniczenia wiekowe w przypadku laserowej korekcji wzroku są ustalone umownie, a kwalifikacja do operacji w dużej mierze zależy od ogólnego stanu pacjenta, oraz jego indywidualnych cech oraz potrzeb. Choć wielokrotnie spotkamy się ze sformułowaniem: „operujemy osoby do 55/60/65 roku życia”, o tym, czy pacjent jest za stary na operację w każdym przypadku decyduje lekarz.

I zdarza się, że może odmówić interwencji laserowej. Ale nie dlatego, że w grę wchodzi dyskryminacja ze względu na wiek, a stan oka – w tym grubość, stopień uwodnienia oraz  sprężystość rogówki – oraz ogólny stan zdrowia, które z wiekiem mogą się znacznie pogorszyć.

Często jednak u osób starszych – znowu trudno sprecyzować wiek – przeprowadza się operację refrakcyjnej wymiany soczewki w związku ze starczowzrocznością i/albo zaćmą. Decydując się na refrakcyjną wymianę soczewki w ramach chirurgicznego leczenia zaćmy możemy zdecydować się na taki rodzaj soczewki, który „przy okazji” skoryguje istniejącą u pacjenta wadę wzroku.

Najnowsze technologie operacyjne umożliwiają łączenie operacji zaćmy z jednoczesnym usunięciem innych wad wzroku, np. astygmatyzmu czy starczowzroczności (presbiopii).

Panicznie boje się znieczulenia…

MIT

Podczas laserowej operacji oka pacjent nie jest poddawany znieczuleniu ogólnemu. Laserowa korekcja wzroku przebiega w znieczuleniu miejscowym (do oczu wkrapla się znieczulające krople) w warunkach ambulatoryjnych.

Boli!

MIT

Nie boli. W zależności od wybranej metody pacjent może odczuwać mniejszy lub większy, ale krótkotrwały dyskomfort. Żadna z metod laserowej korekcji wzroku nie wiąże się z doznaniami bólowymi PODCZAS operacji.

W przypadku metod FemtoLASIK oraz SMILE (tzw. metod głębokich) może wystąpić dyskomfort do 3-4 godzin, może wystąpić łzawienie spowodowane faktem, że nabłonek został nacięty.

W metodzie PRK/LASEK/TransPRK dyskomfort może trwać do 3-4 dni.

Nie uleżę w bezruchu i bez mrugania oczami nawet przez kilka minut, to nie dla mnie

MIT

Nowoczesne urządzenia laserowe
mają funkcję śledzenia ruchów gałki ocznej (np. system Eye Tracker 6D lub 7D),
dzięki czemu są bardzo precyzyjne, a pacjent nie musi się obawiać się, że
drobne poruszenie jego oka sprawi, że zabieg się nie uda. Mruganie jest
niemożliwe, gdyż na zewnątrz oka włożona jest rozwórka uniemożliwiająca ruchy
górnymi powiekami.

Także w przypadku oczopląsu zabieg laserem jest możliwy.

Muszę na dłuższy czas wziąć L-4

MIT

Nie musisz.

Większość pacjentów może wrócić do pracy i do normalnej codziennej aktywności już 24 godziny po zabiegu, ale jeśli obawiamy się, że w czasie rekonwalescencji nie będziemy w stanie skupić się na pracy, wystarczy wziąć kilka dni wolnego. Jeśli to konieczne i podejmujemy pracę już następnego dnia, należy bardzo intensywnie nawilżać oczy oraz chronić je okularami, aby żadne ciało obce nie dostało się do oka.

Po operacji często pojawiają się powikłania

MIT

Szybki rozwój technik okulistycznych sprawia, że laserowa operacja oczu jest zabiegiem maksymalnie bezpiecznym. Liczba powikłań to poniżej 1% przypadków.

W przypadku wszelkich zabiegów medycznych nie używa się pojęcia „gwarancji”, a „skuteczności zabiegu”. Zabieg laserowej korekcji wzroku jest skuteczny w ok. 95%. Statystyki dotyczące laserowej korekcji wzroku podają, że ok.

95 % operowanych osób osiąga po zabiegu jakość widzenia bezpieczną do prowadzenia samochodu.

Można stracić wzrok

MIT

Nie, nie ma takiego ryzyka.
Istnieje jedynie ryzyko, że kiedy operacji poddawane jest oko z
nieustabilizowaną wadą może zajść konieczność ponowienia operacji w
przyszłości.

Jak czytamy w źródłach brytyjskich: Realistycznie szansa na utratę widzenia w wyniku laserowej korekty wzroku wykonanej przez doświadczonego chirurga jest zbyt mała, by ją zmierzyć – wynosi blisko 1 na 5 milionów.

Zdecyduję się na zabieg, chwilę będzie OK, a potem znowu trzeba będzie poddać się operacji

MIT/FAKT

Jeśli laserowa korekcja wzroku zostanie przeprowadzona na ustabilizowanej wadzie, z uwzględnieniem wszystkich indywidualnych cech anatomicznych oka pacjenta, wada powinna być wyeliminowana raz na zawsze.

Jeśli zabieg przeprowadzony był na oku z wadą nieustabilizowaną, może w przyszłości zajść potrzeba jej dokorygowania, czyli przeprowadzenia kolejnej operacji. Innymi słowy: zmiany dokonane w kształcie rogówki podczas operacji laserem są trwałe, ale zlikwidowane krótko-/nadwzroczność/astygmatyzm nie wykluczają jednak, że między 40. a 45.

rokiem życia mogą pojawić się pierwsze objawy tzw. starczowzroczności, czyli spadku zdolności akomodacji oka, rozwijającej się podczas naturalnego procesu starzenia. I wtedy można poddać się kolejnemu zabiegowi.

Podobnie jak w sytuacji, gdy w oku operowanym kiedyś laserem z uwagi na wadę wzroku, zacznie toczyć się proces mętnienia soczewki czyli pojawi się zaćma. Wcześniejsza operacja laserem nie wyklucza kolejnej interwencji chirurgicznej – w tym wypadku:  wymiany zmętniałej soczewki.

Gdyby zaszła taka potrzeba, nie będę mógł nosić soczewek kontaktowych.

MIT

Po laserowej korekcji wzroku można nosić soczewki kontaktowe.

Jest drogo jak diabli!

MIT

Nie jest za darmo, czyli że NFZ nie refunduje zabiegów laserowej
korekcji wzroku, uznając je za zabiegi… kosmetyczne. Nie jest też tanio.

Ale
zabieg laserowej korekcji wady wzroku to wydatek jednorazowy i niwelujący
wszystkie inne wydatki związane z okularami i/lub soczewkami kontaktowymi do
końca życia.

No i bezcenny jest fakt, że możemy wreszcie starać się o
wymarzoną pracę, wziąć udział w zawodach sportowych, zaangażować się w hobby
czy swobodnie prowadzić auto. Zdrowie oczu nie ma ceny!

Korekcja wad wzroku: najczęstsze pytania i odpowiedzi (FAQ)

Na sali zabiegowej spędzisz około 20 – 40 minut. Właściwy zabieg laserem excimerowym trwa jednak tylko od kilku do kilkudziesięciu sekund na jedno oko – w przypadku zabiegów powierzchownych, jak EBK czy PRK. Natomiast zabieg Smile lub Femtolasik trwa około 5 – 10 minut na jedno oko.

Większość Twojego pobytu w klinice to niezbędne przygotowania – najpierw dla jednego oka, później dla drugiego. Po zabiegu spędzisz u nas jeszcze około godziny w pokoju wypoczynkowym, po czym będziesz mógł/ mogła spokojnie wracać do domu. Całkowity czas pobytu w klinice LENS w dniu laserowej korekcji wad wzroku to 1,5 – 2 godz.

Naszym zdaniem to niedużo jak na podniesienie komfortu życia, które nastąpi po zabiegu.

Jakie wady wzroku można skorygować za pomocą laserowej korekcji?

Za pomocą laserowej korekcji usuwane są: krótkowzroczność do -10 dioptrii, nadwzroczność do +5 dioptrii, astygmatyzm do 5 dioptrii oraz kombinacje tych wad wzroku.

Mam wadę wzroku -16 dioptrii. Czy taką wadę również można zlikwidować?

Tak, duże wady wzroku można trwale zlikwidować za pomocą soczewki fakijnej, która jest wszczepiana do środka gałki ocznej, pomiędzy soczewkę własną a tęczówkę. Dzięki soczewkom fakijnym można skorygować  krótkowzroczność do -20 dioptrii i nadwzroczność do +10 dioptrii.

Czy mogę pozbyć się okularów do czytania?

Tak. Jeśli cierpisz z powodu nadwzroczności lub krótkowzroczności i dodatkowo masz presbiopię i potrzebujesz dodatkowej pary okularów do czytania, skonsultuj się z nami. Ocenimy, w jaki sposób najskuteczniej i najbezpieczniej rozwiązać Twój przypadek.

Co to jest presbyopia (presbiopia)?

Nie wszyscy wiedzą, że potrzebę używania okularów do czytania wywołuje ok. 40-45 roku życia właśnie tzw. presbyopia, czyli starczowzroczność. Zjawisko to jest efektem naturalnego starzenia się organizmu i słabnięcia akomodacji oka. W konsekwencji nasze zdolności ostrzenia bliskich obrazów, szczególnie przy kiepskim świetle, pogarszają się.

Na szczęście w klinice LENS możliwa jest skuteczna eliminacja starczowzroczności – dzięki wyjątkowej kombinacji trzech metod, jakimi dysponujemy. Oferujemy zarówno leczenie za pomocą metody laserowej, jak i soczewek fakijnych lub soczewki wielooogniskowej. Wybór metody zależy od oczekiwań oraz wieku pacjenta.

Czy istnieje możliwość korekcji niedowidzenia (tzw. leniwego oka)?

Niestety nie. Niedowidzenie, zwane potocznie leniwym okiem, nie jest bowiem wyłącznie wadą. Korekcja niedowidzenia możliwa jest jedynie w dzieciństwie, najlepiej do 7 roku życia, a przeprowadza się ją przez pracochłonne ćwiczenia „oczu i mózgu”. Po upływie 7 roku życia mózg nie potrafi już połączyć obrazów z obojga oczu.

Czy kwalifikuję się do laserowej korekcji wad wzroku?

To zależy od wielu czynników. Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo i możliwość spełnienia Twoich oczekiwań. Z tych powodów niektórym pacjentom nie rekomendujemy zabiegów korekcji.

Pierwszym kryterium kwalifikacyjnym jest wiek. Operacji tego typu zwykle nie wykonuje się dzieciom. Należy mieć ukończone 20-21 lat, bo na tym etapie życia rozwój jest zakończony i nie zmieniają się już wymiary gałek ocznych. Dodatkowo wada wzroku powinna być stabilna już od co najmniej 6 miesięcy. Za górną granicę wieku przyjmujemy zwykle ok. 55-65 lat.

Przeciwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku: 

 • jaskra (podwyższone ciśnienie śródgałkowe) – przeciwwskazanie względne,
 • zaćma (zmętnienie soczewki oka),
 • stożek rogówki,
 • odwarstwienie siatkówki,
 • schorzenia reumatyczne,
 • stany zapalne oczu,
 • nieprawidłowości dna oka,
 • zespół suchego oka (ZSO) – w zależności od nasilenia objawów,
 • choroby psychiczne, uzależnienia,
 • cukrzyca i inne choroby metaboliczne.

Czy kwalifikuję się do wszczepienia soczewek fakijnych?

Aby skorygować wadę wzroku za pomocą soczewek fakijnych, musisz spełniać te same kryteria wiekowe, co przy laserowej korekcji. Musisz być osobą zdrową.

Jeśli usłyszałeś, że nie kwalifikujesz się do zabiegu laserowej korekcji wady ze względu na zbyt cienką rogówkę lub ze względu na to, że Twoja wada jest zbyt duża, ale anatomia oka pozwala na zabieg, jesteś dobrym kandydatem lub kandydatką do korekcji wzroku za pomocą soczewek fakijnych.

Leia também:  Jakie Macie Objawy Refluksu?

Ile czasu trwa badanie kwalifikacyjne do
korekcji wady wzroku?

Badanie kwalifikacyjne do zabiegu laserowej korekcji, do wszczepienia soczewek fakijnych lub do refrakcyjnej wymiany soczewki w klinice LENS zajmuje 2 – 3 godziny.

Czas wynika z ilości prowadzonych przez naszych lekarzy pomiarów oraz z dokładności, jaką pragniemy osiągnąć podczas każdego zabiegu. Pamiętaj, że badanie kwalifikacyjne to najważniejszy element procesu korekcji, bo od niego zależy efekt końcowy. Dlatego nasi specjaliści wykonują szereg różnorodnych badań w procesie kwalifikacji do zabiegu.

Czy od razu muszę przechodzić pełen cykl badań?

Istnieje możliwość wyboru badania kwalifikacyjnego połówkowego, co oznacza, że podczas wizyty wykonywana jest połowa niezbędnych badań, dzięki którym określamy, czy kwalifikujesz się do zabiegu laserowej korekcji wady wzroku, czy też istnieją istotne przeciwwskazania. Wizyta na „badanie połówkowe” nie wymaga od Ciebie specjalnych przygotowań, a czas badań wynosi około 30 minut. Co ważne, po wizycie możesz bezpiecznie wrócić samochodem do domu.

Jeżeli po analizie wyników okaże się, że w pełni kwalifikujesz się do zabiegu, umówimy termin korekcji oraz datę przeprowadzenia pozostałych niezbędnych do zabiegu badań. Koszt wizyty połówkowej to 150 zł , natomiast koszt drugiej wizyty to 200 zł – czyli dopłata do pełnej kwoty wizyty kwalifikacyjnej (jaką jest 350 zł).

Jak długo po kwalifikacji do korekcji wady wzroku mogę wykonać zabieg?

Badanie kwalifikujące jest ważne przez 2 – 3 miesiące. Po upływie tego okresu fragment (już nie całość) kwalifikacji należy powtórzyć.

Kiedy najszybciej po wizycie kwalifikacyjnej mogę mieć przeprowadzony
zabieg?

Ponieważ wizyta kwalifikacyjna trwa 2 – 3 godziny, a źrenice są rozszerzone, nie wykonujemy zabiegów laserowej korekcji wzroku w tym samym dniu, w którym przeprowadzane było badanie. Najczęściej jednak staramy się proponować szybkie terminy zabiegów, np.

tydzień lub dwa tygodnie po kwalifikacji. Jeśli bardzo zależy Ci na czasie, poinformuj o tym pracownika rejestracji, gdyż w wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość wykonania zabiegu nawet następnego dnia.

W klinice LENS zawsze staramy się wychodzić naprzeciw naszym pacjentom.

Jeżeli natomiast po badaniu kwalifikacyjnym dowiesz się, że Twoją wadę wzroku można skorygować tylko za pomocą soczewki fakijnej, termin zabiegu wskazywany jest zwykle na miesiąc naprzód. Wynika to z faktu, że Twoja soczewka jest zamówiona i produkowana indywidualnie dla Ciebie, aby była perfekcyjnie dopasowana do Twojego oka.

Czy zabiegi laserowej korekcji wzroku są
bezpieczne?

Tak, zabiegi laserowej korekcji są bezpieczne.

W klinice LENS badamy i korygujemy Twój wzrok z pomocą niezwykle nowoczesnych laserów okulistycznych firmy Zeiss oraz wyjątkowo precyzyjnych urządzeń diagnostycznych.

Jako jeden z niewielu ośrodków w Polsce, posiadamy urządzenie Corvis, oceniające biomechanikę rogówki, co w połączeniu z Pentacamem, stanowi podwójny płaszcz ochronny dla rogówki.

Rozumiemy ponadto, że możesz mieć wiele obaw i wątpliwości przed zabiegiem, dlatego wizyty kwalifikacyjne trwają u nas tyle czasu, ile potrzebujemy, by dokładnie odpowiedzieć na Twoje pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości. Zależy nam, by w pełni poznać Twoje oczekiwania, wyjaśnić wątpliwości i wybrać najlepiej dopasowana dla Ciebie metodę korekcji wzroku.

Czym różnią się między sobą metody laserowej
korekcji wzroku?

Metody różnią się między sobą techniką wykonania oraz tempem i sposobem gojenia oka, niezbędnym do powrotu do codziennej aktywności.

Wybór metody zależy przede wszystkim od wady wzroku oraz anatomii oka. Nasi lekarze przeprowadzą Cię bezpiecznie przez cały proces kwalifikacyjny, wyjaśnią, do której z metod się kwalifikujesz oraz które rozwiązanie będzie dla Ciebie optymalne.

Czy można wykonać zabieg laserowej korekcji obu oczu w tym samym dniu?

Tak, zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są na oboje oczu tego samego dnia.

Czy można wykonać zabieg wszczepienia soczewki fakijnej dla obu oczu w tym samym dniu?

Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej wykonywany jest dla jednego oka w jednym dniu, następnie dla drugiego oka dwa dni później.

Czy po zabiegu będę mógł samodzielnie
wrócić samochodem?

Nie, bezpośrednio po zabiegu korekcji nie można prowadzić samochodu.

Jak często wymagane są kontrole po zabiegu korekcji wzroku?

Pierwsza kontrola lekarska odbywa się od razu po korekcji – jeszcze w dniu zabiegu. Kolejna wizyta wymagana jest następnego dnia po zabiegu. Następnie w ciągu tygodnia wyznaczana jest trzecia kontrola. Kolejne ustalamy według indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Co ważne, w pierwszym miesiącu po zabiegu, wszystkie wizyty kontrolne w klinice LENS bezpłatne.

Jaki jest koszt wizyt kontrolnych po zabiegu laserowej korekcji lub zabiegu doszczepienia soczewek fakijnych?

W pierwszym miesiącu wizyty kontrolne po zabiegu są bezpłatne.

Jak długo muszę czekać na efekt zabiegu?

Efekty zabiegu będą zauważalne szybko – w zależności od metody korekcji. Różnicę prawdopodobnie zauważysz natychmiast – jakość widzenia nie będzie od razu perfekcyjna i w początkowym okresie gojenia ostrość może się wahać i stabilizować.

Z czasem jednak osiągniesz w pełni satysfakcjonujący rezultat. Z kolei pełna stabilizacja widzenia po zabiegach powierzchownych EBK i PRK występuje nieco później, nawet około miesiąca po korekcji wady wzroku.

Natomiast po zabiegu Relex Smile już następnego dnia ostrośc wzroku jest dobra, po czym poprawia się dodatkowo w ciągu kilku dni.

Po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej ostrość wzroku jest dobra już następnego dnia, nie trzeba czekać na stabilizacje ostrości wzroku. Skuteczność tego zabiegu jest bowiem natychmiastowa – podobnie, jak po założeniu soczewki kontaktowej.

Czy po zabiegu będę odczuwać ból?

W dniu zabiegu Relex Smile będziesz odczuwać niewielki dyskomfort – łzawienie, swędzenie lub delikatne uczucie ciała obcego pod powieką. Nieco większy dyskomfort występuje po Femtolasiku, więc warto być na niego przygotowanym – pamiętając, że to tylko przejściowe dolegliwości.

Z kolei po zabiegach powierzchownych, takich jak EBK i PRK, w pierwszych trzech dniach odczuwalne mogą być dolegliwości bólowe. Aby je złagodzić, w klinice LENS zakładamy naszym pacjentom opatrunkową soczewkę kontaktową.

Natomiast po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej dolegliwości bólowe są znikome i ustępują po podaniu środka przeciwbólowego w postaci tabletki doustnej.

Czy efekty laserowej korekcji wzroku są
trwałe?

Rezultaty korekcji wzroku mają charakter stały i bardzo rzadko zdarza się, by zabieg wymagał powtórzenia. Jeżeli istnieje ryzyko niedokorygowania wady wzroku, najczęściej możemy to zdiagnozować i informujemy o tym pacjentów już podczas wizyty kwalifikacyjnej.

Czy wada może się cofnąć do tego, co było przed korektą?

Stan na pewno nie cofnie się do poziomu wyjściowego. Jeśli Twoja wada wzroku była bardzo duża, to po kilku – kilkunastu latach może wystąpić regresja na poziomie do jednej dioptrii.

Czy po laserowej korekcji wad wzroku nie będę już do końca życia używać okularów? 

Niestety, tego nie może zagwarantować Ci żaden lekarz. Przejście laserowej korekcji wzroku nie powstrzymuje od naturalnego procesu, jakim jest starzenie się organizmu oraz soczewki oka.

Jeśli masz więcej niż 40-45 lat, to już w tym wieku doświadczysz pierwszych objawów presbyopii (starczowzroczności) czyli zamazywania się widzenia z bliskiej odległości (piszemy o niej nieco wyżej na tej stronie). Zauważalna jest wówczas potrzeba odsuwania przedmiotów od oczu, aby przeczytać zamieszczony na nich tekst.

Jednak uspokajamy – dla osób po 40 roku życia istnieje inna technika przeprowadzania zabiegów, która pozwala „oszukać czas”.

Jak długo po zabiegu muszę nosić opatrunki lub okulary przeciwsłoneczne?

To zależy od zabiegu, na który się decydujesz. Zalecamy noszenie okularów przeciwsłonecznych od jednego do kilku dni po laserowej korekcji wzroku, a czas ten zależy od Twojego własnego poczucia komfortu oraz od pory roku i bieżącego nasłonecznienia.

Po zabiegu Relex Smile nie potrzebujesz żadnego opatrunku ani soczewki kontaktowej. Z kolei po zabiegach powierzchownych na 3 dni nakładana jest soczewka kontaktowa. Po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej od dnia zabiegu do następnego dnia Twoje oko będzie zaklejone opatrunkiem.

Opatrunek zdejmujemy podczas wizyty kontrolnej – dzień po samym zabiegu.

Czy po zabiegu będę musiał stosować krople
okulistyczne?

Tak, przez pierwsze tygodnie po zabiegu będziesz stosować leki w postaci kropli. Dodatkowo przez około 3-6 miesięcy zalecane będą tzw. sztuczne łzy.

Jak długo laserowej operacji wzroku mogę zacząć nosić makijaż?

Makijaż można wykonywać po 1-2 tygodniach od dnia zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Czy zabiegi laserowej korekcji wzroku są
refundowane przez NFZ?

Zabiegi z zakresu laserowej korekcji wad wzroku nie są finansowane przez państwo. Laserowa korekcja wzroku uznawana jest bowiem za zabieg kosmetyczny – nie tylko w Polsce, ale na całym świecie – a wada wzroku nie jest traktowana jako choroba.

Czy po laserowej korekcji wady wzroku
muszę brać urlop?

Przy większości zawodów nie jest to niezbędne, ale ze względu na Twój własny komfort i szybszy powrót do codziennej aktywności, zalecamy, aby przez kilka dni zaplanować sobie czas wolny od pracy i odpoczynek w domu.

Czego unikać po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?

W pierwszych dniach po zabiegu unikaj:

 • oglądania telewizji,
 • długiego czytania,
 • używania komputera i urządzeń mobilnych,
 • pocierania oczu,
 • korzystania z kąpieli w basenie, morzu czy jeziorze – jeszcze przez 6 tygodni po zabiegu.

Ponadto zalecamy mycie twarzy wodą przegotowaną – w ciągu kilku dni po zabiegu.

Jak długo po zabiegu laserowej korekcji mogę zacząć prowadzić samochód?

Najważniejszą kwestią jest tutaj Twoja ostrość wzroku i jej stabilność, dlatego odpowiedź zależy od Twojego indywidualnego stanu zdrowia i komfortu widzenia.

Początkowo po zabiegu Twoje widzenie będzie przymglone, możliwy jest także światłowstręt. Warto wiedzieć, że po zabiegu Relex Smile niektórzy dobrze czują się za kierownicą już następnego dnia i są w stanie przyjechać na wizytę kontrolną samodzielnie.

Jazda nocą i o zmierzchu może być jednak utrudniona jeszcze przez miesiąc od zabiegu.

Czy mogę poddać się zabiegowi korekcji wad wzroku w czasie ciąży albo karmienia piersią?

Nie, w czasie ciąży lub karmienia piersią nie możemy wykonać Ci korekty wzroku. Zabieg możemy przeprowadzić pół roku po zakończeniu okresu karmienia piersią. Wówczas zapraszamy na konsultacje.

Kiedy po zabiegu mogę zajść w ciążę? Czy
mogę rodzić naturalnie?

Po zabiegu laserowej korekcji wad wzroku najbezpieczniej jest nie planować ciąży przez okres od 6 do 12 miesięcy.

Jak długo po laserowej korekcji wzroku mogę wrócić do ćwiczeń fizycznych?

Istotnie, pewna przerwa od aktywności fizycznej jest wskazana po zabiegu. Na siłownię możesz wrócić po 4 tygodniach, treningi biegowe zaplanować po 3-4 tygodniach od zabiegu, a około 6 tygodni poczekać z powrotem do treningów pływackich.

Jak szybko po zabiegu mogę wrócić do aktywności typu basen lub sauna?

Już po 6 tygodniach od zabiegu korekcji wzroku możesz bezpiecznie i spokojnie korzystać z basenu lub sauny.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*