Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zwiększenie aktywności fizycznej, utrata nadmiernych kilogramów i modyfikacja diety to najskuteczniejsze działan…

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół policystycznych jajników (ang. policystic ovary syndrom, PCOS) jest jedną z najczęściej występujących …

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Zdrowa dieta może pomóc chronić Twoje serce. Czy wiesz, że wybór odpowiedniej diety może również pomóc zmnie…

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Cukrzyca – to choroba przewlekła związana z nieprawidłowym metabolizmem węglowodanów. Każdego roku w Polsce…

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

W dobie pandemii koronawirusa – SARS-CoV-2 (Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus type 2) i dużej zac…

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Badania epidemiologiczne od wielu lat dostarczają mocnych dowodów na niekorzystny wpływ palenia papierosów na …

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nadużywanie leków, alkoholu oraz niewłaściwa dieta przyczyniają się do uszkodzenia komórek wątroby i rozwoj…

Kurza klatka piersiowa

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

06 11/2019

Sprzęt medyczny

Autor: Dorota Szwaczka

NIEGROŹNA, ALE UCIĄŻLIWA

Kurza klatka to rodzaj deformacji klatki piersiowej, polegający na nadmiernym uwypukleniu mostka oraz przylegających do niego części żeber do przodu. Taka wada może mieć charakter rozwojowy lub nabyty.

Delikatne uwypuklenia bywają widoczne tuż po urodzeniu, jednak dopiero w okresie dojrzewania dochodzi do ich zwiększenia. Częstotliwość występowania tego schorzenia to ok. 1-3 na 1000 urodzeń.

Znacznie częściej dotyka ono chłopców, niż dziewczynki i najczęściej rozwija się po jedenastym roku życia. W ok. 30 % przypadków obserwuje się występowanie tej wady wśród osób ze sobą spokrewnionych co sugeruje genetyczne tło tego schorzenia.

Wada ta najczęściej dostrzegana jest przez rodziców, którzy stają się zaniepokojeni ukształtowaniem się u dziecka klatki piersiowej. 

Generalnie jednak przyczyny powstawania kurzej klatki piersiowej są na tyle zróżnicowane, że nie sposób wskazać z całą pewnością konkretnego powodu jej wystąpienia.

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Mimo, iż wydawałoby się, że jest to jedynie kosmetyczne zniekształcenie powodujące wiele kompleksów u młodzieży, to kurza klatka skutkuje również w osłabieniu mięśni oddechowych, osłabieniu mięśni grzbietu, zmniejszeniu ruchomości klatki piersiowej, barków oraz kręgosłupa oraz zaburzeń krążeniowych. Poprzez osłabienie i ograniczenie ruchomości mięśni oddechowych i grzbietu oraz zmniejszenie pojemności życiowej płuc, pacjent ma problem z prawidłowym oddychaniem, co w rezultacie prowadzi do zmniejszenia wytrzymałości i ogólnego osłabienia organizmu.

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

SZANSE NA WYLECZENIE

Generalnie schorzenia nie leczy się. Duże wady poddawane są zabiegom operacyjnym. Zabieg chirurgiczny polega na usunięciu fragmentów zniekształconych chrząstek i ponownym ustawieniu mostka w odpowiednim położeniu. Zazwyczaj taki zabieg przeprowadzany jest u dzieci mniejszych, tj. między 6, a 8 rokiem życia.

Dzieci i młodzież z istniejącym zniekształceniem powinny być zaopatrzone w usztywnienia zewnętrzne, które wywierają nacisk na wystająca powierzchnię klatki piersiowej.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest połączenie rehabilitacji ze stosowaniem odpowiedniej ortezy.

Rama ortezy CARINATUM została wykonana z wysokiej jakości bardzo lekkiego aluminium 6061 T6 mającego zastosowanie w lotnictwie, co gwarantuje najlepszą stabilizację wśród ortez dostępnych na rynku. Została ona wyścielona odciążającą pianką medyczną, chroniącą przed uciskiem na wyniosłości kostne, co gwarantuje młodemu pacjentowi pełen komfort.

Dzięki swojej konstrukcji, orteza może być stosowana 24 godziny przez 7 dni w tygodniu podczas leczenia, co przynosi lepsze efekty działania wyrobu.

CARINATUM została zaprojektowana w taki sposób, aby dyskretnie ‘chować się’ pod ubraniem pacjenta. Dzięki temu pacjent nie jest narażony na drwiny swoich rówieśników i czuje się komfortowo w tracie leczenia.

Orteza na kurzą klatkę CARINATUM została wyposażona w innowacyjny system napinaczy CALIPER BUCKLE.

CALIPER BUCKLE to zaprojektowany przez naszych inżynierów system napinaczy listwowych o dużej skuteczności działania. System składa się z elastycznego pasa zębatego oraz metalowej klamry napinającej, wyposażonej w mechanizm zębatkowy. System napinania działa płynnie i realizuje się go poprzez następujące po sobie kolejne, ręczne unoszenie klamry.

System Caliper Buckle posiada dźwignię bezpieczeństwa, pozwalajacą jednym ruchem, na całkowite zlikwidowanie w jednej chwili kompresji ortezy. Odbywa się to poprzez wypięcie systemu, a funkcja ta sprawdza się np. w sytuacjach, gdy pacjent zasłabnie ze względu na zbyt duży nacisk ortezy na jego ciało lub gdy ma związane z tym trudności oddechowe.

Innym, pomocnym zwłaszcza w leczeniu zachowawczym jest masaż, którego celem jest zwiększenie pojemności płuc, zwiększenie ruchomości barków, kręgosłupa oraz klatki piersiowej i wzmocnienie mięśni klatki piersiowej.

Jeżeli chodzi o rehabilitację, warto zauważyć, że idealne będą ćwiczenia wykonywane w wodzie, czyli wszelkiego rodzaju ćwiczenia korekcyjne na basenie.

Środowisko wodne, które swą specyfiką powoduje zwiększone obciążenie układu oddechowego, stwarza możliwość oddziaływania – za pomocą mięśni oddechowych – na parametry klatki piersiowej. Odpowiednia pozycja kończyn górnych ( np.

wyciągnięcie ramion wzdłuż długiej osi ciała lub ich odwiedzenie w bok ) wpływa – poprzez oddalenie przyczepów niektórych mięśni ( np. mięśni piersiowych i najszerszych grzbietu itp. ) – na ustawienie klatki piersiowej – pozycja wdechowa – zwiększając jej przekrój poprzeczny.

  • Orteza CARINATUM została pokryta farbą proszkową, a wszystkie jej elementy są ocynkowane, dzięki czemu jest wodoodporna i może być stosowana na basenie lub pod prysznicem!
  • Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie
Leia também:  Ile Trwa Leczenie Anginy?

Przykłady pływackich ćwiczeń korekcyjnych w deformacjach klatki piersiowej. 1) Na grzbiecie, ramiona wyciągnięte ponad głowę ( wyprostowane w stawach łokciowych), dłonie złączone, nogi wykonują ruchy wahadłowe 2) Na piersiach, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała ( wyprostowane w stawach łokciowych ), dłonie trzymają nachwytem deskę pływacką za dalszy jej brzeg ( dwie deski ułożone jedna na drugiej ) tak, aby przedramiona spoczywały na desce, nogi wahadłowo – wydech do wody z maksymalnym zanurzeniem głowy pod powierzchnią wody. 3) Na grzbiecie, ramiona wyciągnięte wzdłuż długiej osi ciała, dłonie trzymają drążek na szerokości barków, nogi wahadłowo – maksymalne zgięcie ramion w stawach barkowych ( przy wyprostowanych ramionach w stawach łokciowych ). 4) Jak w ćwiczeniu 3, lecz ramiona odwiedzione o około 135 stopni. 5) Na grzbiecie, ramiona odwiedzione do kąta prostego, nachwytem oplatają drążek oparty na karku i stawach barkowych, nogi wahadłowo. 6) Na grzbiecie, ramiona przywiedzione do tułowia, maksymalnie zgięte w stawach łokciowych, trzymają drążek ułożony pod plecami i tylną częścią ramion, poniżej stawów barkowych, nogi wahadłowo.

7) Jak w ćwiczeniu 6 , lecz ramiona trzymają deskę (jedną lub dwie) podłożoną pod plecy (wskazane odwiedzenie ramion w bok, z jednoczesnym zanurzeniem stawów łokciowych pod lustrem wody).

Klatka piersiowa kurza – przyczyny, objawy, leczenie

Klatka piersiowa kurza to nieprawidłowość budowy klatki piersiowej, polegająca na grzebieniowatym wypukleniu mostka, a czasami także i przylegających części żeber.

Zaburzenie powoduje uwypuklenie klatki piersiowej do przodu, przez co przypomina kształt dzioba. Warto zaznaczyć, że jest to częstym źródłem kompleksów oraz niskiej samooceny.

Wyróżnia się dwie postacie tej wady: nadmierne wysunięcie do przodu trzonu mostka (postać ta występuje częściej); nadmiernie uwypuklenie rękojeści mostka do przodu.

Kurza klatka piersiowa jest o wiele rzadszą wadą tułowia niż lejkowata. Obu zaburzeń nie należy ze sobą mylić, ponieważ mają inne przyczyny oraz inaczej się objawiają. Kurza klatka piersiowa może mieć charakter rozwojowy lub nabyty.

W pierwszej sytuacji jest najczęściej skutkiem krzywicy lub rzadziej, gruźlicy kręgosłupa w odcinku piersiowym. Łagodne zniekształcenia klatki piersiowej można zauważyć już po urodzeniu lub we wczesnym dzieciństwie, jednak w okresie dojrzewania dochodzi do ich zwiększenia.

W większości przypadków kurza klatka piersiowa jest przede wszystkim problemem kosmetycznym.

Klatka piersiowa kurza – przyczyny

Warto podkreślić, że etiologia kurzej klatki piersiowej nie jest jeszcze w pełni znana. Konkretne przyczyny powstawania tego zaburzenia nie zostały dotąd potwierdzone. Klatka piersiowa kurza powstaje najczęściej jako skutek przebytej krzywicy.

Ślady przebytej krzywicy widoczne są głównie w postaci okrężnego ściągnięcia jej ścian na wysokości przyczepów przepony (tzw. bruzda Harrisona) oraz zgrubienia żeber w miejscu przejścia żebra kostnego w żebro chrzestne (tzw. różaniec pokrzywiczy). Można wskazać również inne czynniki, które mają wpływ na powstanie tej nieprawidłowości.

Wymienia się tu głównie: zaburzenia procesów kostnienia, gruźlice kręgosłupa w odcinku piersiowym oraz nieprawidłowe rozmieszczenie przyczepów mięśniowych.

Klatka piersiowa kurza – objawy

Poza wspomnianym uwypukleniem mostka, kurza klatka piersiowa związana jest z innymi deformacjami. U osób z tym zaburzeniem żebra tracą wygięty kształt, a poniżej linii sutków tworzą wyraźnie widoczną wklęsłość.

Zaburzenie, jakim jest kurza klatka piersiowa, niesie nie tylko szereg poważnych konsekwencji natury estetycznej, ale także prowadzi do zaburzenia napięcia mięśniowego.

Deformacje klatki piersiowej mają swój ujemny wpływ w głównej mierze na trzy elementy: osłabienie mięśni oddechowych i co za tym idzie – zaburzenia oddychania; zmniejszenie pojemności życiowej płuc – powoduje zmniejszenie tolerancji wysiłku, łatwe męczenie się, duszność; ograniczenie ruchomości klatki piersiowej – pogłębia już istniejące zaburzenia wentylacji. W przypadku objawów, szczególnie powinny niepokoić: wysunięcie mostka i górnych żeber do przodu; wysunięcie barków do przodu; bóle pleców; bóle klatki piersiowej; wklęsłość poniżej sutków; ograniczenie ruchomości klatki piersiowej; łatwe męczenie się; duszność; zgrubienie żeber, tzw. „różaniec pokrzywiczy”.

Kurza klatka piersiowa – przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie klatki piersiowej kurzej

Leczenie i rehabilitacja klatki piersiowej kurzej są niezbędne, aby uniknąć negatywnych skutków tej deformacji. W tym celu warto zgłosić się do naszego gabinetu fizjoterapii w Warszawie. Doświadczony osteopata  rozpocznie cały proces rehabilitacji klatki piersiowej kurzej od edukacji pacjenta.

Celem rehabilitacji pacjenta jest zwiększenie ruchomości stawów barkowych, wzmocnienie osłabionych mięśni i rozciągnięcie przykurczy. Dodatkowo poprawa i nauka prawidłowego oddechu, a także ściągnięcie w dół dolnych łuków żeber. Leczenie zachowawcze zniekształceń klatki piersiowej obejmuje specjalne ćwiczenia.

Zajęcia korekcyjne w leczeniu kurzej klatki piersiowej polegają na wykonywaniu ćwiczeń ogólnorozwojowych, oddechowych i pozwalających zwiększyć wytrzymałość oraz kształtować osłabione mięśnie.

Pacjent wykonuje wówczas ćwiczenia wzmacniające mięśnie skośne brzucha, ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej, ćwiczenia wzmacniające mięśnie grzbietu, ćwiczenia oddechowe oraz ogólnorozwojowe.

Oprócz wyżej wymienionych ćwiczeń korekcyjnych, klatka piersiowa kurza może być leczona przy pomocy innych metod fizjoterapeutycznych.

Leia também:  Ile Trwa Leczenie Skrecenia Kolana?

Wdraża się wówczas terapię manualną, którą stosuje się jednak tylko wtedy, gdy doszło do czynnościowego zablokowania uniemożliwiającego wykonanie pełnego zakresu ruchu biernego w stawach (głównie ramiennych oraz międzyżebrowych). Przy klatce piersiowej kurzej pomocny jest również masaż klasyczny.

Klatka piersiowa kurza – Wikipedia, wolna encyklopedia

Ten artykuł od 2018-06 wymaga zweryfikowania podanych informacji.Należy podać wiarygodne źródła, najlepiej w formie przypisów bibliograficznych.Część lub nawet wszystkie informacje w artykule mogą być nieprawdziwe. Jako pozbawione źródeł mogą zostać zakwestionowane i usunięte.Dokładniejsze informacje o tym, co należy poprawić, być może znajdują się w dyskusji tego artykułu. Po wyeliminowaniu niedoskonałości należy usunąć szablon {{Dopracować}} z tego artykułu.

Klatka piersiowa kurza (łac. pectus carinatum, pectus gallinaceum, ang.

pidgeon chest) – nieprawidłowość budowy klatki piersiowej, polegająca na grzebieniowatym wypukleniu mostka lub i także przylegających części żeber. Zniekształcone, uniesione żebra zbudowane są z chrząstki. Etiologia nie jest w pełni znana, tło rodzinne dotyczy 15% pacjentów. U co szóstego pacjenta rozpoznaje się zespół Marfana i skoliozę. Jest częstsza u płci męskiej[1].

W porównaniu z klatką lejkowatą klatkę kurzą rozpoznaje się sześcio- do dziesięciokrotnie rzadziej, chociaż niska rozpoznawalność wady może wynikać z braku opracowanych metod leczenia.

Anatomia wady – w klatce kurzej nie dochodzi do ucisku narządów klatki piersiowej: serca lub płuc. Zniekształcony mostek jest uniesiony. Uniesienie może dotyczyć tylko mostka, lub, co jest najczęstsze, przylegających do mostka żeber. Najczęściej wada jest jednostronna.

Leczenie – polega przede wszystkim na leczeniu nieoperacyjnym. Ogólnie wyniki leczenia są bardzo dobre albo doskonałe. Wyniki zależą od postaci wady i wieku.

Elastyczność żeber i mostka do wieku około 18 lat pozwala na uzyskanie bardzo dobrej korekty wady przy pomocy nieoperacyjnego leczenia[2] przy pomocy ortezy.

W starszym wieku wyniki zależą od indywidualnej podatności żeber i stosowania się pacjenta do wymogów leczenia. Stosując system ortezy można uzyskać pełną “naprawę” wady w ciągu około 3 miesięcy.

Tylko w nielicznej grupie pacjentów możliwości leczenie nieoperacyjne są ograniczone. Gdy wada polega na uniesieniu górnych żeber i cofnięciem górnej część mostka ku tyłowi, zmiana opisywana jest jako podkowiasta. Wada widoczna jest bardzo wcześnie, w wieku kilku lat.

Następuje szybkie kostnienie elementów chrzęstnych z wytworzeniem bloku kostnego wokół górnej części mostka.

W takim typie wady leczenie nieoperacyjne możliwe jest gdy dziecko ma kilka lat; w wieku dojrzewania, z powodu bloku kostnego wokół mostka możliwe jest tylko leczenie operacyjne.

  • Uniesiony mostek nie uciska serca ani płuc

  • Klatka kurza z uniesieniem mostka i przylegających żeber

  • Klatka kurza z prawostronnym uniesieniem żeber

  • Klatka kurza po 3 miesiącach leczenia ortezą

Przypisy

  1. Pectus Carinatum, www.cincinnatichildrens.org [dostęp 2017-11-24]  (ang.).
  2. ↑ Martinez-FerroM.F. M Martinez-FerroM.F., FraireF. C FraireF., BernardB. S BernardB., Dynamic compression system for pectus carinatum. Sem. Pediatr Surg, 2008 .

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Źródło: „https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Klatka_piersiowa_kurza&oldid=64540286”

Operacje klatki piersiowej

Nie ma aparatu ani żadnego specjalistycznego sprzętu ortopedycznego, który mógłby naprawić wady klatki piersiowej (wklęśnięty mostek czyli klatka szewska, mostek wystający czyli klatka kurza czy asymetrie w obrębie klatki piersiowej) . Również ćwiczenia nie są w stanie pomóc przy takiej wadzie ponieważ wpływają one na pracę i wygląd mięśni, a nie struktur kostnych.

Ćwiczenia zwłaszcza oddechowe są pomocne i pozwalają utrzymać sprawność mięśni, ale nie wyleczą problemu pacjenta. Jedyną opcją leczenia jest zabieg operacyjny. Poza względami kosmetycznymi przy decyzji o operacji dużą rolę odgrywają powody medyczne skłaniające ku potrzebie naprawy wklęsłej klatki piersiowej, która może uciskać płuca, serce i inne narządy wewnętrzne.

Jeśli jest potrzeba wykonania takiego zabiegu, najlepiej wykonać go w dzieciństwie, po 10 roku życia. Operacja polega na podniesieniu mostka i żeber, wyprostowaniu ich i przytrzymaniu za pomocą metalowej płytki wygiętej w łuk, wprowadzonej pod mostek przez niewielkie otwory po obu stronach klatki piersiowej.  Czasem wprowadza się dwie takie płytki jeśli wada jest bardziej złożona.

Końce płytki przymocowane są do żeber za pomocą szwów lub metalowego stabilizatora. Po operacji pozostają dwie niewielkie blizny po bokach klatki piersiowej. Zależnie od zoperowanej wady po kilku miesiącach a czasem nawet 2-3 latach płytka jest usuwana w ramach krótkiego pobytu w szpitalu.

Ten zabieg operacyjny nazywany jest procedurą Nussa od nazwiska Donalda Nussa, który opisał ten rodzaj operacji w 1988 roku.

Leia também:  Jakie Są Objawy Kwasicy?

Po takim zabiegu mostek będzie wyglądał znacznie lepiej, choć zwykle nadal występują pewne nieprawidłowości w kształcie klatki piersiowej, których nie można całkowicie naprawić bez podejmowania nadmiernego ryzyka.

W niektórych przypadkach deformacja może powrócić, jeśli zabieg przeprowadzony był w zbyt wczesnym okresie życia dziecka.

Nie ma ustalonych granic wieku w zastosowaniu tego rodzaju zabiegu, jednak bierze się pod uwagę to by usuwanie płytek z mostka przypadało na koniec okresu wzrostu dziecka. Dobre wyniki uzyskuje się również u osób dorosłych.

Operacja Nussa nie jest obarczona poważnymi powikłaniami. Przy doświadczonym zespole operacyjnym zabiegi te zwykle są przeprowadzone bez powikłań i z dużym sukcesem.

Wystająca (kurza)klatka piersiowa

W przypadku wystającej klatki piersiowej gorset czasami może dać efekt popychając mostek do wewnątrz, zmieniając wzór wzrostu zewnętrznego, jednak ten sposób nie jest często używany. Kolejną opcją jest operacja.

Obrót żeber i specyficzny kształt klatki piersiowej może być efektem ubocznym skoliozy. Jeśli wykonana zostanie operacja kręgosłupa, może dać ona również efekt wyprostowania żeber.

Operacja samych żeber rzadko jest konieczna.

Photo by Tim Mossholder on Unsplash

Kurza klatka piersiowa – jak ją leczyć? Przyczyny, objawy, korekcja

Kurza klatka piersiowa to jedna z tych wad anatomicznych, które mogą być szczególnie uciążliwe w życiu codziennym. Objawy tego schorzenia pojawiają się jeszcze w okresie dziecięcym i z czasem mogą się pogłębiać, dlatego jak najszybciej warto poznać jego specyfikę. Jakie są przyczyny i objawy kurzej klatki piersiowej i jak ją leczyć?

Źródło: Shutterstock.com

Kurza klatka piersiowa jest to forma deformacji klatki piersiowej polegająca na uwypukleniu mostka w kształt przypominający dziób kury. Wada ta najczęściej występuje w formie nadmiernego wysunięcia trzonu mostka i przylegających do niego żeber do przodu, lecz może to być także efekt nadmiernego uwypuklenia rękojeści mostka.

Ten rodzaj deformacji klatki piersiowej zaczyna mocniej dawać o sobie znać jeszcze w wieku nastoletnim, dlatego ewentualne leczenie najlepiej jest rozpocząć jak najwcześniej. Najczęściej kurzej klatce piersiowej towarzyszy też wklęśnięcie żeber w obrębie chrząstek żebrowych, przez co powstają wgłębienia w klatce po obu stronach mostka.

Kurza klatka piersiowa to schorzenie, które występuje co prawda stosunkowo rzadko, jednak oczywiście nie należy bagatelizować jego wpływu na dalszy rozwój dziecka.

Ta deformacja nie powoduje co prawda zaburzeń pracy serca ani bardzo dużego zagrożenia dla układu oddechowego dziecka, ale problemem w przyszłości może być przede wszystkim sam jej kształt, który odbiega od przyjętych norm i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Pierwsze zniekształcenia w związku z tą wadą pojawiają się u dziecka jeszcze w pierwszych latach życia, jednak w okresie nastoletnim ulegają one nasileniu i wraz z dojrzewaniem są znacznie bardziej widoczne.

Przyczyny kurzej klatki piersiowej są stosunkowo zróżnicowane, dlatego czasem ciężko określić konkretny powód jej wystąpienia u dziecka. Do głównych powodów, dla których mogło dojść do rozwoju tej wady należą krzywica, gruźlica kręgosłupa w odcinku piersiowym, zaburzenia w procesach kostnienia bądź nieprawidłowe rozmieszczenie przyczepów mięśniowych dziecka.

Co ważne, klatka piersiowa kurza może występować także w rozlicznych zespołach wad genetycznych, dlatego jeśli takie przypadki zdarzały się już w rodzinie w przeszłości, to nie można wykluczyć ich wystąpienia także u dziecka.

Kurza klatka może w przyszłości być powodem skoliozy, osłabienia mięśni oddechowych czy grzbietu oraz zmniejszenia pojemności płuc i ruchomości klatki piersciowej, dlatego warto pomóc dziecku jak najwcześniej.

Kurza klatka piersiowa może być leczona zachowawczo lub w skrajnych przypadkach operacyjnie. Najpopularniejszą formą leczenia kurzej klatki jest stosowanie specjalnego usztywnienia w postaci klamry, które naciska na wystającą powierzchnię klatki piersiowej i zmusza ją do powrotu do normalnego stanu.

Leczenie to stosuje się u osób w każdym wieku, jednak niezwykle istotna jest tu systematyczność, bowiem dla optymalnych efektów usztywnienie należy nosić nawet do kilkunastu godzin dziennie. Warto jednak się na taką opcję zdecydować, ponieważ wyklucza ona konieczność interwencji chirurgicznej.

W przypadku kurzej klatki piersiowej, oprócz specjalistycznej klamry, zaleca się naukę oddechu torem przeponowym oraz unikanie intensywnego wysiłku fizycznego i infekcji górnych dróg oddechowych. Warto wykonywać jednak ćwiczenia mięsni oddechowych i grzbietu, które są najbardziej narażone na ryzyko powikłań.

Dobrym pomysłem będzie także uzupełnienie codziennej diety naszej lub dziecka o witaminę D i wykonywanie specjalistycznego masażu kurzej klatki piersiowej. Ostatni z wymienionych pomoże nam wzmocnić mięśnie i zwiększyć pojemność płuc, co jest w tym przypadku kluczowe.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*