Krwawienie podczas stosunku – jakie przyczyny ma krew podczas stosunku?

Krwawienie po stosunku jest czymś zupełnie normalnym w przypadku kobiet, które przeżywają swój pierwszy raz. Jeżeli jednak nie jest to pierwsze zbliżenie, takie objawy mogą wskazywać, że w organizmie kobiety dzieje się coś niedobrego. Przyczyny krwawienia lub plamienia po stosunku mogą być niegroźne, jednak bywają też następstwem poważnej choroby.

Krwawienie po stosunku, które ma miejsce tuż po inicjacji seksualnej, wynika z przerwania mocno ukrwionej błony dziewiczej. Najsilniej krwawią te panie, u których błona dziewicza jest gruba i niezbyt elastyczna – co zdarza się stosunkowo rzadko.

Niekiedy krew pojawia się jeszcze przy kilku kolejnych zbliżeniach, co świadczy o tym, że w trakcie pierwszego stosunku, błona dziewicza nie została całkowicie przerwana. Jeżeli jednak krew pojawia się u kobiety współżyjącej regularnie, nie możemy mówić o normalnej sytuacji.

Czymś naturalnym jest uczucie zakłopotania, które temu towarzyszy, jednak krwawienie podczas stosunku i tuż po nim to nie tylko dyskomfort. Może to być objaw mniej lub bardziej poważnej choroby.

 • Błona dziewicza – czym jest i gdzie się znajduje?

Krwawienie po stosunku nie zawsze wskazuje na chorobę. Dość często zdarza się, że ich źródłem są otarcia powstałe podczas zbliżenia. Co ważne, nie dotyczy to wyłącznie młodych kobiet, które dopiero wkraczają do świata intymnych relacji damsko-męskich.

Otarcia mogą też wystąpić u pań współżyjących regularnie. Mogą pojawić się w wyniku zbyt intensywnej i zbyt głębokiej penetracji. Bardziej prawdopodobną przyczyną jest jednak niedostateczne nawilżenie pochwy.

W takim przypadku pomóc może wprowadzenie dłuższej i intensywniejszej gry wstępnej, celem zwiększenia poziomu pobudzenia seksualnego. Jeżeli to nie pomoże, problem najprawdopodobniej wynika z suchości pochwy.

Jako doraźny środek doskonale sprawdzą się różnego rodzaju lubrykanty, ale dolegliwości nie należy bagatelizować. Konsultacja z ginekologiem jest konieczna.

Krwawienie podczas stosunku – jakie przyczyny ma krew podczas stosunku?

10 sposobów na udany seks, czyli jak podnieść libido

Krwawienie po stosunku, u kobiet cierpiących na suchość pochwy, wynika z mikrourazów, które powstają na przedsionku i ściankach pochwy. Niewystarczające nawilżenie sprawia, że delikatne tkanki narażone są na uszkodzenia. Problemu nie należy bagatelizować, bowiem suchość może być objawem bądź wynikiem infekcji intymnej – bakteryjnej lub grzybiczej.

Może też wskazywać na zaburzoną gospodarkę hormonalną (zbyt niski poziom estrogenów) i wbrew pozorom nie dotyczy to wyłącznie kobiet w wieku około- i pomenopauzalnym. Suchość czasami powodowana jest przez hormonalne środki antykoncepcyjne.

Problem ten dotyka także kobiet przyjmujących leki antydepresyjne, leczonych drogą antybiotykoterapii lub u których pojawiły się mięśniaki macicy.

Krwawienie po stosunku może wskazywać na powstanie nadżerki. To niewielka ranka, która pojawia się w błonie śluzowej szyjki macicy, od strony pochwy. Najczęściej jest konsekwencją nieleczonych lub niedoleczonych stanów zapalnych i infekcji intymnych.

Nadżerka może być też wynikiem urazów mechanicznych, które spowodowały na przykład liczne porody lub penetracja pochwy za pomocą ciała obcego (może to być nawet tampon). Nadżerka często pojawia się też u kobiet, które poroniły.

Ponadto jest charakterystyczna dla pań prowadzących bujne życie seksualne i mających wielu partnerów (w ten sposób znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji). 

Nadżerka nie daje znać o swoim istnieniu w sposób jednoznaczny, bowiem towarzyszące jej objawy bardzo często pojawiają się także przy innych dolegliwościach.

Jednym z objawów występujących przy nadżerce jest krwawienie w trakcie stosunku lub tuż po nim. Plamienia mogą pojawiać się też między miesiączkami oraz w formie upławów z krwią.

Objawem nadżerki u wielu kobiet jest też ból podbrzusza po stosunku.

Nie każda nadżerka jest groźna dla zdrowia i sama w sobie nie stwarza zagrożenia dla życia kobiety. Jednak zaniedbana i nieleczona zmiana może doprowadzić do rozwoju nowotworu szyjki maci. Konsekwencją może być też zakażenie jajowodów i bezpłodność. 

Leczenie nadżerki szyjki macicy polega na eliminacji stanu zapalnego. Jeżeli ranka jest bardzo mała, jest spora szansa, że zagoi się samoczynnie. W innych przypadkach, lekarz usuwa nadżerkę poprzez koagulację chemiczną, a duże rany – poprzez wypalanie zmienionego chorobowo obszaru prądem elektrycznym. 

Krwawienie po stosunku to jeden z symptomów zapalenia przydatków. W takim przypadku, nie wyodrębnia się stanu zapalnego jednego z narządów miednicy mniejszej, bowiem stan zapalny bardzo łatwo przenosi się z jednego miejsca na kolejne.

Infekcja jest wynikiem działalności bakterii beztlenowych i tlenowych – paciorkowców, gronkowców, dwoinek rzeżączki i chlamydii. Patogeny najczęściej przedostają się do przydatków przez pochwę i macicę.

Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi drogą zstępującą.

 • Zapalenie przydatków – objawy, przyczyny i leczenie

Poza krwawieniem, charakterystycznym objawem zapalenia przydatków jest silny ból w podbrzuszu, który osiąga najwyższy poziom w trakcie stosunku. Pojawiają się też: osłabienie organizmu, gorączka, biegunka i wymioty.

Zapalenie przydatków leczy się antybiotykami o szerokim spektrum działania. Czasami lekarz może zastosować terapię skojarzoną, polegającą na podawaniu kilku leków jednocześnie. 

Krwawienie po stosunku często pojawia się u kobiet, u których rozwinął się stan zapalny obszaru łączącego pochwę z jamą macicy, czyli tzw. szyjki.

Choroba jest o tyle problematyczna, że najczęściej przebiega bezobjawowo.

U niektórych kobiet pojawiają się krwawienia po stosunku i między miesiączkami, ból odczuwany w trakcie zbliżenia, ropne upławy, w których czasami pojawia się śluz, ból brzucha, świąd pochwy i sromu.

Zapalenie szyjki macicy najczęściej jest jedną z konsekwencji chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak: kiła, chlamydioza, rzeżączka, rzęsistkowica lub opryszczka narządów płciowych.

Czasami problem wynika z obecności patogenów, takich jak: gronkowce, paciorkowce, ureaplasma czy grzyby. Źródłem może być też reakcja alergiczna lub stan zapalny wywołany wkładką domaciczną.

Zapalenie szyjki macicy, przechodzące w stan przewlekły, jest typową konsekwencją urazów, powstających podczas porodu. 

Leczenie zapalenia szyjki macicy polega na farmakologicznym wyeliminowaniu infekcji oraz niedopuszczeniu do rozprzestrzenienia się zakażenia do macicy i jajowodów. Leki dobierane są stosownie do źródła problemu.

Krwawienie po stosunku a zapalenie błony śluzowej macicy

Krwawienie po stosunku to jeden z objawów zapalenia błony śluzowej macicy. Często towarzyszy temu ból podbrzusza po stosunku, ale nie tylko wtedy. Krwawienia i bóle brzucha mogą wystąpić także między miesiączkami. Czasami pojawia się też stan podgorączkowy.

Dolegliwość ta najczęściej jest następstwem zabiegów wewnątrzmacicznych, zakażenia bakteryjnego, do którego doszło podczas operacji położniczych, oraz zabiegów diagnostycznych. Stan zapalny może też pojawić się po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej. 

Zapalenie w stanie przewlekłym leczone jest terapią hormonalną. Jeżeli zostanie zdiagnozowane odpowiednio wcześnie, wystarczy złuszczenie błony śluzowej i antybiotykoterapia.

Krwawienie po stosunku może być objawem zapalenia pochwy – jednej z najczęstszych kobiecych dolegliwości intymnych. Źródłem problemu jest przeważnie zachwianie równowagi flory bakteryjnej pochwy i wynikająca z tego działalność drobnoustrojów chorobotwórczych – grzybów, pasożytów i bakterii. 

Jednym z objawów jest krew podczas stosunku. Ponadto przy zapaleniu pochwy zbliżeniom często towarzyszy też ból.

Pozostałe symptomy to świąd i pieczenie okolic intymnych, wyraźne zaczerwienienie sromu i pochwy, ból odczuwalny podczas oddawania moczu i upławy.

 Leczenie zapalenia pochwy jest uzależnione od źródła problemu. Zależnie od rodzaju infekcji, lekarz przepisuje antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze. 

Krwawienie po stosunku może wskazywać na endometriozę, czyli na gruczolistość zewnętrzną.

Ta wciąż tajemnicza dolegliwość skutkuje występowaniem komórek błony śluzowej macicy (endometrium) poza nią, najczęściej w obrębie pęcherza moczowego, narządów rozrodczych, jelita grubego czy okrężnicy.

Najnowsza teoria, oparta na wcześniejszych badaniach, wskazuje, że endometrioza może mieć podłoże genetyczne, hormonalne, odpornościowe oraz środowiskowe. 

Wczesnym objawem endometriozy jest ból w podbrzuszu po stosunku i podczas menstruacji. Ból może towarzyszyć także oddawaniu moczu lub stolca. Pojawia się krwawienie podczas stosunku i między miesiączkami.

Chorujące kobiety doświadczają zmiany cyklu, mają problem z zajściem w ciążę. Endometrioza może doprowadzić do bezpłodności, np. gdy ognisko pojawi się w jajowodach, doprowadzając do ich niedrożności.

 

Leczenie przyczynowe endometriozy wciąż jeszcze nie jest możliwe. Terapia polega na łagodzeniu skutków choroby.

Leczenie farmakologiczne polega na przyjmowaniu środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i hormonalnych. Lekarz może zadecydować o konieczności wykonania operacji, np. celem przywrócenia płodności.

Konieczne może być wycięcie ognisk choroby, zwłaszcza u kobiet z endometriozą głęboko naciekającą. 

Krwawienie po stosunku może pojawiać się u kobiet, u których doszło do rozwoju atroficznego zapalenia pochwy, zwanego też zanikiem pochwy.

Dolegliwość ta jest charakterystyczna dla kobiet w wieku pomenopauzalnym, choć może pojawić się także u młodszych pań. Ze względu na jej charakterystykę, jedną z najpoważniejszych konsekwencji jest znaczne pogorszenie jakości życia seksualnego.

Choroba doprowadza do stopniowego ograniczenia grubości nabłonka ścian pochwy, a w rezultacie – do jej zaniku. 

Jako główną przyczynę atrofii pochwy wymienia się hipoestrogenizm, czyli niedobór estrogenów. W wyniku zaburzeń hormonalnych, zmniejsza się dopływ krwi do tkanek i ich natlenienie, pochwa staje się znacznie mniej elastyczna, zanika produkcja śluzu.

  Objawami atrofii pochwy są upławy, świąd okolic intymnych i suchość pochwy, w następstwie czego może pojawić się krew po stosunku i w trakcie jego trwania. Zbliżenie wywołuje uczucie dyskomfortu i ból.

Chora odczuwa ból podczas chodzenia, pojawia się silne parcie na pęcherz moczowy, oddawaniu moczu towarzyszy ból, a nawet drobne urazy pochwy skutkują pojawieniem się nadżerek nabłonka.

Leczenie atroficznego zapalenia pochwy polega na uzupełnieniu niedoboru estrogenów, drogą hormonalnej terapii zastępczej. W przypadku niewielkich zmian stosowane jest miejscowe leczenie hormonalne. 

Krwawienie po stosunku a mięśniaki macicy

Krwawienie po stosunku może wskazywać na obecność mięśniaków w macicy. Pod tą nazwą kryją się guzy gładkokomórkowe, które w większości przypadków są łagodne. 

Leia também:  Co to jest artroza (stawu, kolana, biodra) – objawy i leczenie

Przyczyny ich powstawania wciąż jeszcze nie zostały do końca poznane. Mogą im sprzyjać zaburzenia gospodarki hormonalnej, o czym świadczy fakt, że większość kobiet, u których wystąpiły, cechuje wysoki poziom estrogenów i niski poziom progesteronu. 

Objawy mięśniaków są bardzo zróżnicowane i zależą od miejsca ich występowania. Z krwawieniem po stosunku mamy do czynienia wtedy, gdy guz rośnie w kierunku błony śluzowej macicy (tzw. mięśniak podśluzówkowy).

Mięśniaki, które nie wywołują żadnych dolegliwości, nie wymagają leczenia. Jeżeli guz daje objawy, lekarz może zalecić leczenie środkami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi. Czasami mięśniak wymaga leczenia hormonami, które doprowadzają do jego zmniejszenia. 

Krew po stosunku może być wywołana polipami macicy. Są to fragmenty przerośniętej śluzówki, występujące w postaci bezszypułowej i uszypułowanej. Podobnie jak mięśniaki, polipy mają charakter łagodnych guzów, a za ich powstawanie odpowiadać mogą także zaburzenia hormonalne. Mogą rozwijać się w szyjce macicy (polipy szyjkowe) oraz wewnątrz macicy (polipy endometrialne).

Krwawienia po stosunku i międzymiesiączkowe i przedłużające się miesiączki to objawy charakterystyczne dla rozrośniętych polipów, mniejsze nie dają żadnych symptomów. 

Pierwszy etap leczenia polega na przyjmowaniu hormonów. Jeżeli rezultat nie będzie zadowalający, lekarz może zadecydować o przeprowadzeniu zabiegu łyżeczkowania lub histeroskopii. 

Krwawienie po stosunku jest jednym z charakterystycznych objawów wielu chorób przenoszonych drogą płciową. Dolegliwości, którym może towarzyszyć krew po stosunku, to:

 • opryszczka warg sromowych,
 • grzybica pochwy,
 • kłykciny kończyste,
 • chlamydioza,
 • rzeżączka,
 • kiła.

Każda z tych chorób może mieć fatalne skutki, jeżeli pozostanie nieleczona. W przypadku podejrzenia zarażenia, należy niezwłocznie udać się do ginekologa. 

Krwawienie po stosunku może być symptomem złośliwego nowotworu

Krwawienie po stosunku czasami jest objawem nowotworu złośliwego. Taki symptom może dać rak szyjki macicy, rozpoznawany u 5 proc. kobiet, u których pojawiła się krew po stosunku. 

 • Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Może to być także objaw nowotworu pochwy. Choroba ta jest jednak bardzo rzadka. Oprócz krwawienia po stosunku, chora może zaobserwować trudności w oddawaniu moczu i towarzyszący temu ból, krwawe upławy, często pojawia się też przykry zapach z pochwy. 

Krew może też świadczyć o nowotworze endometrium. Przypadłość ta najczęściej dotyka kobiet w wieku po menopauzalnym, z nadwagą i które nie rodziły dzieci, dlatego każde krwawienie powinno być w takim przypadku konsultowane z lekarzem. 

Krwawienie podczas stosunku – jakie przyczyny ma krew podczas stosunku?

10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą wskazywać na nowotwór kobiecy!

Krwawienie po stosunku z pochwy: czego objawem jest ból brzucha i plamienie po stosunku?

Krwawienie podczas stosunku – jakie przyczyny ma krew podczas stosunku?

Getty Images

Krwawienie po stosunku z pochwy nie powinno niepokoić, jeżeli dotyczy kobiety, która uprawiała seks po raz pierwszy. W przypadku pań aktywnych seksualnie, krew po stosunku nie jest normalnym stanem, więc powinna wzbudzać niepokój. O czym świadczy krwawienie podczas stosunku i po zbliżeniu?

Krwawienie po stosunku, do którego dochodzi w wyniku pierwszego kontaktu seksualnego, jest stanem całkowicie normalnym. W takim przypadku, krew bierze się z przerwanej błony dziewiczej, która jest silnie unaczyniona.

Może się zdarzyć, że kobieta mająca za sobą pierwszą inicjację seksualną krwawi także po kilku kolejnych stosunkach. Najprawdopodobniej oznacza to, że błona dziewicza nie została do końca przerwana.

W każdym innym przypadku, krew z pochwy po stosunku powinna być traktowana jako sygnał alarmowy, skłaniający do wizyty u ginekologa.

Krwawienie podczas stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku i podczas stosunku nie zawsze świadczy o poważnych stanach chorobowych, nie warto zatem od razu wpadać w panikę. Otarcia mechaniczne, powstałe w trakcie penetracji, to jedna z najczęstszych przyczyn.

Jeżeli towarzyszy temu także ból w podbrzuszu, najprawdopodobniej mamy do czynienia z krwawieniem kontaktowym, wywołanym zbyt głęboką penetracją. Plamienia mogą być też wywołane wahaniami hormonów, pojawiającymi się w trakcie cyklu menstruacyjnego.

Stan ten może też wskazywać na menopauzę. 

Jeżeli krwawienie pojawia się częściej, możesz podejrzewać, że przyczyną jest stan chorobowy, toczący się w organizmie. Dolegliwości, na które wskazuje ten objaw, to:

 • nadżerka,
 • zrosty,
 • endometrioza,
 • polipy szyjki macicy,
 • zakażenie grzybicze,
 • infekcja bakteryjna,
 • cysty jajników,
 • rzeżączka,
 • choroby nowotworowe.

Krwawienie z pochwy po stosunku – przyczyny

Krwawienie podczas stosunku nie jest jedyną sytuacją, która powinna wzbudzać wzmożoną czujność. Także krew pojawiająca się po zbliżeniu powinna być traktowana jako stan niefizjologiczny, choć i w tym przypadku, przyczyny mogą być błahe.

Krew może pochodzić z otarć błony śluzowej pochwy, powstałych w wyniku intensywnej lub zbyt głębokiej penetracji. Otarcia mechaniczne mogą jednak wskazywać na niewystarczające nawilżenie (w takim przypadku zwykle wystarczy przedłużyć grę wstępną) lub na suchość pochwy.

Dolegliwość ta może być spowodowana zmianami hormonalnymi, pojawiającymi się po ciąży, w okresie menopauzy i u kobiet stosujących doustną antykoncepcję.

Inne schorzenia, które mogą powodować krwawienie z pochwy po stosunku, to:

 • nadżerka,
 • choroby przenoszone drogą płciową (w tym chlamydioza, opryszczka warg sromowych, rzeżączka, kiła, kłykciny kończyste),
 • infekcja grzybicza lub bakteryjna,
 • stan zapalny szyjki macicy,
 • stan zapalny błony śluzowej macicy,
 • endometrioza,
 • zapalenie przydatków,
 • polipy szyjki macicy,
 • atrofia błony śluzowej pochwy.

W najpoważniejszych przypadkach, krwawienie z pochwy po stosunku może być objawem stanu przednowotworowego albo nowotworu złośliwego – raka szyjki macicy, sromu lub pochwy.

Krwawienie kilka dni po stosunku – przyczyny

Krwawienie po stosunku nie musi pojawić się od razu po zbliżeniu. Zdarza się, że krew z pochwy jest widoczna dopiero po kilku dniach.

Także w tym przypadku nie obejdzie się bez wizyty u ginekologa, jednak lekarz najprawdopodobniej (choć nie jest to wykluczone) nie stwierdzi żadnego stanu chorobowego.

Krwawienie kilka dni po stosunku, jeżeli nie ma związku z miesiączką, z dużą dozą prawdopodobieństwa oznacza, że jesteś w ciąży. W takim przypadku, mówimy o krwawieniu implementacyjnym, do którego dochodzi w następstwie zagnieżdżania zarodka w błonie śluzowej macicy. 

Krew po stosunku – czy to jest normalne?

Krwawienie po stosunku, u kobiet aktywnych seksualnie, nie jest stanem fizjologicznym, zatem nie należy traktować tego jako naturalnego zjawiska.

Jeżeli wraz z krwawieniem pojawiają się inne niepokojące objawy, w tym ból w podbrzuszu i w okolicach kręgosłupa, nadmierne wydzielanie śluzu, skrzepy krwi w moczu, nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy, ropne upławy i ból w trakcie zbliżenia, nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Brak dodatkowych symptomów nie znaczy jednak, że powinnaś zrezygnować z wizyty u lekarza. Wiele poważnych chorób, w tym rzeżączka i rak szyjki macicy, w początkowym stadium przebiega bezobjawowo lub daje tylko skąpe objawy, które łatwo zignorować.

Plamienie po stosunku w ciąży 

Krwawienie po stosunku może być wyjątkowo niepokojące, gdy jesteś w ciąży. Taka reakcja jest jak najbardziej prawidłowa, bowiem wszelkie nieprawidłowości w okresie ciąży wymagają szczególnej uwagi.

O ile krew po stosunku może wskazywać na patologię ciąży, to najprawdopodobniej okaże się, że jej obecność wynika ze zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. W trakcie penetracji, może dojść do podrażnienia błony śluzowej, czego efektem będzie właśnie niegroźne krwawienie.

Jeżeli jednak taki stan będzie występował po każdym zbliżeniu, lekarz może zalecić wstrzemięźliwość. 

Krew z pochwy po stosunku

Krwawienie po stosunku nie zawsze jest następstwem poważnej choroby. Zdarza się, że przyczyny są błahe, a jednorazowy incydent nie powinien wzbudzać szczególnego niepokoju. Nie znaczy to jednak, że brak czujności będzie usprawiedliwiony.

Wiele poważnych chorób można tym skuteczniej leczyć, im wcześniej zostaną wykryte. Nawet jednorazowy przypadek krwawienia po stosunku wymaga konsultacji ginekologicznej, w trakcie trwania ciąży.

Stan błogosławiony zawsze skłania do wzmożonej ostrożności, bowiem odpowiadasz nie tylko za siebie, ale i za dziecko. 

Krwawienie po i podczas stosunku. Jakie ma przyczyny i jak reagować?

Krwawienie podczas stosunku – jakie przyczyny ma krew podczas stosunku?

Krwawienie podczas i po stosunku seksualnym to nieprzyjemny stan niefizjologiczny, który może utrudnić budowanie relacji z partnerem. Jego pojawienie się może oznaczać krwawienie kontaktowe, będące skutkiem intensywnego współżycia, ale też poważną zmianę chorobową, np. endometriozę, nadżerkę lub infekcję bakteryjną. Międzymiesiączkowe plamienia mogą być także sygnałem informującym o zajściu w ciążę.

Krwawieniami między miesiączkowymi określa się upływy krwi pojawiające się pomiędzy ostatnim dniem krwawienia menstruacyjnego a pierwszym dniem rozpoczynającym następny okres. Normalny cykl miesiączkowy wynosi zwykle 28 dni. Krwawienia miesiączkowe trwają zwykle do tygodnia, a całkowity upływ krwi podczas menstruacji ma objętość średnio około 50-60 ml.

Przyczyny krwawienia po i podczas stosunku – krwawienie kontaktowe, zmiany chorobowe, stres

Krwawienie, które pojawia się po lub podczas stosunku, może mieć postać obfitego wylewu krwi, niewielkiego plamienia bądź upływów zabarwionego krwią śluzu. Każdorazowe pojawienie się krwi pomiędzy miesiączkami wymaga konsultacji medycznej.Przyczyną krwawienia może być sam stosunek seksualny (tzw. krwawienie kontaktowe).

Krwawienie kontaktowe po stosunku może pojawić się na skutek zbyt intensywnego współżycia i głębokiej penetracji. Drobne otarcia i pojawienie się krwi są wówczas skutkiem suchości w pochwie. Ratunkiem w takiej sytuacji jest dłuższa i bardziej staranna gra wstępna oraz lubrykanty (żele nawilżające).

Inne, niezwiązane ze współżyciem, powody krwawienia z pochwy to:

 • niewłaściwie dobrana metoda antykoncepcyjna,
 • nadżerka (drobne uszkodzenie naskórka szyjki macicy),
 • cysty na jajniku (torbielowa narośl na jajniku),
 • endometrioza (nieprawidłowo położona błona śluzowa macicy),
 • polipy szyjki macicy (skutek nieoddzielonej od macicy błony śluzowej),
 • infekcja bakteryjna (niewłaściwie leczona może powodować zapalenia i zaburzać prawidłowy przebieg ciąży w przyszłości),
 • zakażenia grzybicze (spowodowane, np. grzybem Candida Albicans)
 • zmiana nowotworowa (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy).
Leia também:  Złamanie kręgosłupa – objawy, leczenie, powikłania i rokowanie

Niewielkie krwawienia mogą się także pojawiać po stosunku odbytym tuż po zakończonej menstruacji. Wówczas krew jest jeszcze pozostałością plamienia miesiączkowego i nie jest powodem do obaw.

Krwawienie z pochwy nie musi być wywołane zmianami chorobowymi ani hormonalnymi, jego przyczyną może być także długotrwałe napięcie nerwowe. Częsty stres fizyczny i psychiczny ma bezpośredni związek z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego i plamieniami miedzymiesiączkowymi.

Krew przyjmuje wówczas brązowe zabarwienie i może pojawiać się za równo przed jak i po okresie menstruacji.

Krwawienie z pochwy po pierwszym stosunku seksualnym – przebita błona dziewicza

Krwawienie z pochwy może pojawić się także po odbyciu pierwszego stosunku seksualnego. Jest ono wówczas naturalną oznaką przerwania błony dziewiczej – niewielkiego fałdu śluzówki, który oddziela wnętrze pochwy od jej przedsionka.

Stopień bólu oraz intensywność krwawienia związane z pierwszym stosunkiem zależą od budowy błony dziewiczej. Najsilniejszy ból towarzyszy kobietom posiadającym fałd śluzówki sitkowaty (niemal całkowicie zamykający wejście do pochwy) i perforowany (z 2 lub 3 otworami oddzielonymi od siebie śluzówką).

U pań posiadających półksiężycowatą błonę dziewiczą śluzówka pęka bez trudu i nie powoduje zwykle krwawień i boleści.

Krwawienie po stosunku w ciąży – skutek wrażliwej szyjki macicy

Szczególnej uwagi wymagają krwawienia pojawiające się po stosunku u kobiet w ciąży. Wymagają one natychmiastowej konsultacji medycznej, celem zdiagnozowania bezpośredniej przyczyny. Krew z pochwy może być bowiem skutkiem patologii ciąży, ciąży pozamacicznej bądź poronienia.

Najczęściej jednak krwawienia pojawiające się po odbytym stosunku u kobiet w ciąży są naturalnym skutkiem zwiększonego przepływu krwi do szyjki macicy. Stosunek płciowy może powodować podrażnienie i mechaniczne otarcia śluzówki, czego skutkiem jest niewielkie plamienie.

W przypadku, gdy krew pojawia się każdorazowo po zbliżeniu, dla bezpieczeństwa płodu lekarz może zalecić wstrzemięźliwość seksualną na okres pierwszego trymestru ciąży. Międzymiesiączkowe krwawienia są niekiedy informacją o niewykrytym wcześniej zajściu w ciążę.

Plamienia pojawiające się w pierwszych tygodniach ciąży związane są z procesem zagnieżdżania się embrionu w macicy.

Wzmożone i częste krwawienia pojawiające się po lub podczas stosunku należy skonsultować z ginekologiem. Lekarz wykona podstawowe badanie ginekologiczne a dodatkowo może zlecić przeprowadzenie USG dopochwowego oraz wykonanie badań hormonalnych. Otrzymane wyniki umożliwią ustalenie przyczyn dolegliwości i wdrożenie właściwego sposobu leczenia krwawień z pochwy. 


Czy artykuł okazał się pomocny?

Krwawienie po okresie, przed okresem i w połowie cyklu

Chcesz opóźnić miesiączkę?

Skorzystaj z porady online

Każde krwawienie oprócz menstruacji powinno wzbudzić niepokój kobiety. Nawet jeśli jest to delikatne plamienie w środku cyklu. Krwawienia między miesiączkami mogą wynikać z zaburzenia pracy układu hormonalnego czy świadczyć o  zagnieżdżenia się zarodka w jamie macicy. Bardzo często towarzyszą one jednak groźnym chorobom układu płciowego.

Niepokojące krwawienia między miesiączkami są powodem bardzo wielu wizyt u lekarzy ginekologów. W okresie okołomenopauzalnym to aż 70 procent wszystkich konsultacji medycznych. Każde krwawienie inne niż menstruacyjne jest sytuacją anormalną i powinno wzbudzić czujność kobiety.

Krwawienie po miesiączce może występować w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej, cyklu wchodzącego w fazę owulacyjną, zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w endometrium, czy poważnych chorób, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale także życiu kobiety. Dlatego nigdy nie należy lekceważyć krwawień międzymiesiączkowych i koniecznie trzeba znaleźć ich przyczynę.

Krwawienie w połowie cyklu

Krwawienie w środku cyklu, zwane jest też owulacyjnym. To raczej skąpe plamienie, które trwa nie dłużej niż dwa dni i wskazuje na to, że kobieta jest płodna. Nie u każdej kobiety jest widoczne krwawienie w czasie owulacji, dlatego nie jest to zbyt skuteczna metoda na wyznaczanie dni płodnych.

Skąd się bierze ten rodzaj plamienia? Przyczyną może być spadek stężenia estrogenów w organizmie kobiety, który sprawia, że błona śluzowa macicy delikatnie zaczyna się złuszczać. Delikatne plamienie w połowie cyklu może wynikać również z pękającego dojrzałego pęcherzyka Graafa, który uwalnia komórkę jajową.

Krwawienia podczas dni płodnych występują około 14. dnia cyklu, który zazwyczaj trwa 28 dni. Jeśli dojdzie do zapłodnienia około 21. dnia, może pojawić się kolejne, tzw. plamienie implantacyjne, które wynika z zagnieżdżania się zapłodnionej komórki jajowej w endometrium.

Skąd to krwawienie? Zarodek wydziela enzymy trawienne, które niszczą wierzchnią warstwę błony śluzowej macicy i pozwalają mu zagnieździć się w dalszych warstwach endometrium, które są mocno ukrwione. Plamienie implantacyjne czasem jest mylone z normalnym okresem, ponieważ występuje w podobnym czasie. Jest ono jednak delikatniejsze i trwa krócej.

Krwawienie przy antykoncepcji

Plamienia między miesiączkami mogą pojawiać się u kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną. Może się tak dziać zwłaszcza na początku przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kiedy cykle miesiączkowe jeszcze się nie uregulowały.

Krwawienia przy antykoncepcji pojawiają się także jeżeli:

 • zostanie pominięta codzienna dawka hormonu,
 • pojawiają się biegunki i wymioty, które zmniejszają stężenia hormonów w surowicy krwi,
 • równolegle są przyjmowane leki lub zioła, które osłabiają działanie hormonów zawartych w tabletkach,
 • kobieta pali papierosy,
 • dawka hormonów w tabletkach jest nieodpowiednio dobrana, np. zbyt mało jest w nich estrogenów.

Częściej na krwawienia przy antykoncepcji skarżą się kobiety stosujące jednoskładnikową tabletkę, która ma w składzie tylko niskie dawki progestagenu.Pigułkę tę trzeba brać o stałych porach i bardzo restrykcyjnie ich przestrzegać. Już trzy godziny spóźnienia mogą powodować plamienia i krwawienia.

Jeśli krwawienie podczas brania pigułek występuje po kilku miesiącach przyjmowania tabletek, to najprawdopodobniej jest to spowodowane zmianami błony śluzowej pod wpływem działania progestagenów. Endometrium i naczynia krwionośne są wtedy bardziej kruche i podatne na złuszczanie, co objawia się nieregularnymi krwawieniami.

Krwawienia w środku cyklu mogą występować przez pewien czas także jeśli odstawimy tabletki antykoncepcyjne po długotrwałym ich stosowaniu. Organizm potrzebuje czasu, żeby układ hormonalny znów zaczął pracować regularnie. Po odstawieniu tabletek mogą pojawić się krwawienia lub plamienia po i przed okresem, a także w środku cyklu.

Nie tylko tabletki antykoncepcyjne mogą powodować krwawienia międzymiesiączkowe. Może się tak dziać także przy stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po założeniu spirali. Wynika to z podrażniania ścianek macicy przez spiralę lub działania hormonów.

Krwawienie między miesiączkami – inne przyczyny

Krwawienia miedzymiesiączkowe utrzymujące się przez dłuższy czas powinny wzbudzić niepokój kobiety i zostać zdiagnozowane przez lekarza. Nie można ich lekceważyć, ponieważ mogą być sygnałem nie tylko wahań hormonalnych, ale także zwiastunem groźnych chorób układu rodnego, w tym między innymi:

 • nadżerek szyjki macicy,
 • polipów szyjki macicy i jamy macicy,
 • urazów szyjki macicy,
 • stanów zapalnych pochwy,
 • infekcji o podłożu bakteryjnym,
 • chorób przenoszonych drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica),
 • mięśniaków macicy,
 • ogniska endometriozy,
 • nowotworu szyjki macicy,
 • nowotworu macicy,
 • nowotworu jajnika.

Bardzo często krwawienia między miesiączkami, które towarzyszą rozwojowi tych chorób pojawiają się w trakcie lub po stosunku.

 Mogą one wtedy wynikać z infekcji intymnych, innych chorób lub zanikowego zapalenia pochwy. Wątpliwości co do przyczyny krwawień i plamień powinien po dokładnej diagnostyce rozwiać lekarz.

Specjalista oprócz wywiadu i badania wziernikiem szyjki macicy wykona także badanie USG transwaginalne i cytologię.

Czytaj także: 

Krwawienie z pochwy po stosunku – ważny sygnał ostrzegawczy

Czasem trudno określić, czy krwawienie z pochwy jest bezpośrednio związane z seksem, czy właśnie wtedy je zaobserwowałaś. Nie ma to większego znaczenia dla dalszego postępowania.

Jeśli plamisz między miesiączkami, sprawę zawsze trzeba wyjaśnić z ginekologiem. Owszem, przyczyną mogą być zmiany hormonalne (np.

drobne plamienie podczas owulacji), źle dobrane pigułki antykoncepcyjne, ale także endometrioza, polip, , torbiel, inna zmiana nowotworowa (czytaj więcej: 12 pytań o miesiączkę ).

Bywa, że sam ginekolog, podczas wizyty kontrolnej, rozpoznaje krwawienie kontaktowe , gdyż dochodzi do niego w trakcie badania ginekologicznego. Wówczas najczęściej zaleca pogłębioną diagnostykę.

Zdarza, że krwawienie kontaktowe to skutek zbyt ostrego seksu. Jeśli w pochwie jest sucho, nietrudno o drobne otarcia. Najlepsze lekarstwo: dłuższa, staranniejsza gra wstępna i wsparcie w postaci lubrykantów.

Jeśli do plamień dochodzi zaraz po zakończeniu menstruacji, w rzeczywistości może się okazać, że nieco się pospieszyłaś i tak naprawdę to jeszcze “końcówka”. Gdy jednak nie masz pewności, lepiej odwiedź lekarza. Rozmowa na temat fizjologii, a przede wszystkim badania profilaktyczne, przydadzą się i zdrowej kobiecie.

Spora ilość czerwonych krwinek w wydzielinie z pochwy towarzyszy czasem infekcji bakteryjnej. Nie planuj, że ten powszechny problem (większość dorosłych kobiet dopada przynajmniej raz w życiu) wyleczysz samodzielnie, preparatami dostępnymi bez recepty.

Niewłaściwie zwalczane infekcje prowadzą do nawrotowych zapaleń (także dróg moczowych), stanowią też zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży w przyszłości, a nawet płodności. Wśród infekcji bakteryjnych szczególnie groźna bywa rzeżączka, która z czasem daje na tyle dokuczliwe objawy (z gorączką i wymiotami włącznie), że raczej trafisz do lekarza.

Nie ma sensu jednak pozwolić infekcji bezkarnie się rozwijać, choćby ze względu na ryzyko poważnych powikłań.

Czytaj także: Infekcje intymne: pozbądź się dolegliwości, uniknij powikłań .

W przypadku nadżerki, czyli drobnego uszkodzenia nabłonka szyjki macicy, czasem pojawia się krwawienie kontaktowe , rzadko także bóle brzucha lub “krzyża”.

Najczęściej jednak nadżerka nie daje żadnych objawów, jak zresztą wiele innych problemów ginekologicznych, stąd konieczność odwiedzania lekarza profilaktycznie, przynajmniej raz w roku. Postępowanie z nadżerką zależy od wielu czynników (np.

rozległość zmian, wiek pacjentki), jednak z pewnością zawsze konieczna jest diagnostyka (w tym cytologia ) i staranniejsza obserwacja.

Krwawienia podczas stosunku zdarzają się u kobiet, które mają polipy. To zmiany najczęściej łagodne, ale wymagające usunięcia podczas zabiegu w szpitalu, w znieczuleniu.

Leia também:  Jak dbać o wątrobę?

Osobiste zaproszenia na badania cytologiczne, akcje społeczne i apele: wciąż niewiele się zmienia. Polki nie robią cytologii, nie chodzą do ginekologa i co roku z powodu raka szyjki macicy umiera małe miasto… Przede wszystkim dlatego, że choroba jest wykrywana dopiero w zaawansowanym stadium.

Rozwijający się rak nie musi dawać żadnych objawów. Zarazem krwawienie kontaktowe to już poważny sygnał ostrzegawczy.

Inne objawy to wszelkie odbiegające od normy krwawienia z pochwy, miesiączki zbyt obfite lub przedłużające się, krwawienia po menopauzie, obfite upławy, ból podczas stosunku, ból podbrzusza.

Tak, każdy z tych objawów może oznaczać niegroźny, łatwy w leczeniu, kłopot. Może jednak także świadczyć o raku.

U kobiet, które badają się regularnie, a nawet tych, które nie lekceważą pierwszych, niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm, najczęściej cytologia pozwala wykryć dysplazję (nieprawidłowy wygląd komórek w ściankach szyjki macicy), czyli stan przedrakowy. Łagodną leczy się zachowawczo, potrzebne są także częstsze kontrole ginekologiczne. Bardziej zaawansowana wciąż nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Rak szyjki macicy w stadium przedinwazyjnym jest uleczalny w niemal 100%.

 • Konsultacja: dr Marzena Dębska, ginekolog położnik, Szpital Bielański w Warszawie, Dębski Clinic

Suchość pochwy podczas stosunku. Jakie są przyczyny suchości pochwy?

Brak nawilżenia ścianek pochwy podczas stosunku to częsty problem kobiet. Ból i dyskomfort powodowany schorzeniem powoduje, że panie unikają kontaktów seksualnych i tracą pewność siebie.

Tymczasem suchość pochwy jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Preparaty dostępne na rynku, niektóre bez recepty – pomagają rozwiązać problem i pozwalają kobietom na nowo cieszyć się intymnością z partnerem.

Możliwe przyczyny suchości pochwy

U zdrowej kobiety wraz z natężeniem pożądania w pochwie wzrasta ilość śluzu – naturalnego lubrykantu. Jeśli pomimo bliskości z partnerem, ścianki pochwy i srom pozostają suche, a w trakcie penetracji odczuwalny jest ból i pieczenie, podłoże tego stanu może mieć podłoże psychologiczne.

Pierwszą narzucającą się na myśl przyczyną suchości pochwy podczas seksu jest brak pożądania w stosunku do partnera. Czasem wynika ono z tzw. braku chemii czy wręcz niedopasowania seksualnego.

Może być spowodowane brakiem zaufania, niegotowością do wejścia w intymne relacje (np. na początku związku), przemęczeniem po porodzie czy okresami wzmożonego stresu.

Jeśli organizm podpowiada nam, że chwilowo nie mamy ochoty na seks, nie należy się do niego zmuszać.

 • Suchość pochwy i higiena intymna

Inną sytuacją jest suchość pochwy w czasie seksu, która nie ma nic wspólnego z brakiem pożądania wobec drugiej osoby. Najczęstszą przyczyną jest zbyt niski poziom kobiecych hormonów w organizmie. Niedobór estrogenów u kobiety występuje:

 • bezpośrednio przed miesiączką,
 • w trakcie klimakterium,
 • po menopauzie.

Suchość pochwy bywa też symptomem infekcji grzybiczej lub bakteryjnej, a także groźnej choroby, tzw. zanikowego zapalenia pochwy. Schorzenie może być spowodowane:

Długotrwałe występowanie suchości pochwy podczas seksu, a także poza nim (chroniczne pieczenie, zaczerwienienie, odczuwanie „nacisku” w podbrzuszu, a czasami także upławy), powinno być skonsultowane z ginekologiem, który przeprowadzi dokładny wywiad i dobierze właściwy sposób leczenia.

>>>  Seks i zdrowie intymne

Sposoby na suchość pochwy podczas seksu

Doraźnym remedium na suchość pochwy są nawilżające preparaty dostępne bez recepty.  Na polskim rynku dostępne są lubrykanty na bazie wody, silikonu i gliceryny.

Te ostatnie są zdecydowanie odradzane przez ginekologów: z uwagi na lepką konsystencję trudno je zmyć, a pozostawione w zakamarkach warg sromowych mogą wywołać drożdżycę czy zapalenie dróg moczowych.

Lubrykanty na bazie silikonu najlepiej sprawdzają się przy seksie analnym, natomiast powodują niszczenie zabawek seksualnych.

Najbezpieczniejszy dla zdrowia jest lubrykant na bazie wody – bezzapachowy, bezsmakowy oraz niezawierający podrażniającej substancji o nazwie: nonoksynol–9. Preparat powinien być aksamitny w dotyku i pozbawiony grudek. Można go używać przez trzy miesiące po otworzeniu tubki.

Alternatywą dla lubrykantów są globulki dopochwowe. Często przypisywane są przez lekarza kobietom przechodzącym menopauzę lub cierpiącym na atrofię pochwy. Działają doraźnie, niwelując ból i zapobiegając obtarciom ścianek waginy podczas stosunku.

W składzie globulek dopochwowych szukać należy kwasu mlekowego, który sprzyja neutralnemu pH błony śluzowej. Drugim istotnym składnikiem jest kwas hialuronowy, który wraz z wiekiem produkowany jest w coraz mniejszych ilościach. Jest on odpowiedzialny za napięcie i elastyczność ścianek pochwy oraz za utrzymanie wilgotnego, lepkiego środowiska pochwy.

Podobne działanie co globulki dopochwowe majążele lub kremy dopochwowe, które nie zawierają hormonów. Aplikuje się je kilka razy w tygodniu.

Leczenie hormonalne suchości pochwy

Zarówno globulki, jak i żele i kremy dopochwowe mają swoje odpowiedniki zawierające estrogeny.

Leki te dobiera lekarz na receptę, po dokładnym badaniu i ustaleniu przyczyn wystąpienia suchości pochwy. Najczęściej przepisywane są kobietom po menopauzie.

Hormony zawarte w tych preparatach zapobiegają dodatkowo zanikowi błony śluzowej pochwy, uelastyczniają jej ścianki oraz nawilżają je.

Jeśli suchość pochwy wynika ze źle dobranej antykoncepcji hormonalnej, najbezpieczniejszym sposobem jest rezygnacja z antykoncepcji doustnej i zastosowanie metod mechanicznych (barierowych), np. prezerwatyw, kapturka naszyjkowego czy środków plemnikobójczych.

W przypadku, gdy powodem suchości pochwy jest zażywanie leków na alergię czy depresję (oraz innych medykamentów, o których należy powiedzieć lekarzowi), pomóc może zamiana leku na inny odpowiednik lub zastosowanie doraźnych sposobów na nawilżenie ścianek pochwy podczas seksu (np. lubrykant).

Czytaj także:

Co może oznaczać krwawienie po stosunku? Czy jest groźne?

Wystąpienie krwawienia po stosunku, choć powinno wzbudzić niepokój, nie zawsze wskazuje na chorobę nowotworową. Istnieje wiele innych przyczyn tego stanu. Najbardziej prozaiczną z nich jest miesiączka. Czasem kobiety zaczynają współżyć za szybko po krwawieniu miesięcznym, kiedy jeszcze z ich dróg rodnych utrzymuje się znikome plamienie.

Kolejną przyczyną może być uraz pochwy. Niekiedy pochwa jest zbyt sucha, a stosunek zbyt agresywny. Może wtedy dojść do obtarć śluzówki i pojawienia się krwi w drogach rodnych.

Kontaktowo krwawić mogą zmiany o charakterze polipów szyjkowych czy dużych polipów z jamy macicy sięgających ujścia zewnętrznego szyjki macicy.

Podobnie nadżerki rzekome (tzw. ektropion) są przyczyną tego typu objawów. Nadżerka rzekoma jest stanem, w którym nabłonek gruczołowy cylindryczny kanału szyjki macicy przemieszcza się nieprawidłowo na obszar, który normalnie zajmuje nabłonek wielowarstwowy płaski części pochwowej szyjki macicy.

Zmiana taka jest podobna do ranki, ukazując się podczas badania ginekologicznego we wzierniku jako czerwonawy obszar nabłonka. Leczenie nadżerki polega na jej usunięciu za pomocą krioterapii, laseroterapii czy elektroterapii.

Warunkiem usunięcia takiej zmiany jest wykluczenie zmian o charakterze nowotworowym – za pomocą cytodiagnostyki, kolposkopii.

Krwawienie po stosunku a rak szyjki macicy

Krwawienie podczas stosunku jest jednym z objawów w przebiegu raka szyjki macicy. Zmiana nowotworowa w obrębie szyjki macicy ma patologicznie zmienioną powierzchnię, która może być źródłem krwi z dróg rodnych. Jest to najpoważniejsza patologia, którą można podejrzewać w razie wystąpienia krwawienia podczas lub po stosunku.

Celem weryfikacji patologii lekarz powinien wykonać badania cytodiagnostyczne, kolposkopowe, ewentualnie wspomóc się badaniami dodatkowymi (ultrasonografia). Podstawą diagnozy jest oczywiście dokładny wywiad chorobowy oraz badanie kliniczne.

Stwierdzenie raka szyjki macicy jest poważną diagnozą, z którą wiąże się długi proces leczniczy pod postacią zabiegu operacyjnego, radioterapii, w zaawansowanych stadiach – chemioterapii.

Warto wybrać się do lekarza wcześnie, w momencie stwierdzenia objawów krwawienia.

Wczesna diagnoza zwiększa szanse postawienia rozpoznania na wczesnym etapie zaawansowania, umożliwiając skuteczny proces leczniczy i ratunek dla chorej.

Ważne badanie cytologiczne

Kobiety nie powinny bagatelizować potrzeby wykonywania badania cytologicznego. W naszym kraju zapewnione są darmowe badania w grupie kobiet w wieku 25–59 lat. Badania cytologiczne wykonuje się co roku. Jeśli dwa wcześniejsze wyniki cytologii są poprawne, wtedy pacjentce proponuje się wykonywanie cytologii co 3 lata.

Pierwszą cytologię należy wykonać najpóźniej w 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Amerykańskie wytyczne sugerują, by wykonywać badania już od 21. roku życia i kontynuować je nawet po 65. roku życia (jeśli są ku temu wskazania).

Co oznaczają upławy po stosunku?

Trudno mówić o upływach wywołanych samym stosunkiem. Możemy oczywiście wyobrazić sobie sytuację, gdy sperma po odbyciu stosunku wypływa z dróg rodnych. Podczas uprawiana seksu normalnym zjawiskiem jest to, że gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze produkują naturalny lubrykant, jakim jest śluz.

Jednak pojawienie się upławów po stosunku może być związane z urazem, podrażnieniem ścian pochwy. W razie użycia sztucznych środków nawilżających pochwę może się okazać, że drażnią one drogi rodne kobiet ze skłonnościami do alergii.

Zazwyczaj występowanie upławów po stosunku jest przejawem toczącego się stanu zapalnego w obrębie dróg rodnych, bez związku z odbyciem aktu seksualnego. Mogą być to infekcje: grzybicze, bakteryjne, pierwotniakowe.

Możliwe jest zarażenie kobiety przez chorego partnera. Mężczyzna może przenosić podczas seksu różnego rodzaju bakterie, pierwotniaki. Objawy takich infekcji można często rozpoznać pod postacią nieprawidłowo zabarwionych, czasami nieprzyjemnie pachnących pasm śluzu i wydzieliny pochwowej.

Bibliografia:

 1. Spaczyński M., Kędzia W., Nowak-Markwitz E., Rak szyjki macicy, Wydanie 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.
 2. Maciejewski T., Stany nagłe. Ginekologia i położnictwo, Wydanie 1. Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2018.
 3. Pisarski T., Położnictwo i ginekologia, Wydanie 4. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.

Jak oceniasz artykuł?

Średnia: 0.00 (0) Zostaw swoją ocenę.

Dziękujemy!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*