Krostki na twarzy – jakie są przyczyny i jak pozbyć się krost na skórze twarzy?

Jak usunąć pryszcze?

Pryszcze są problemem najczęściej występującym u nastolatków i powiązanym ze skórą trądzikową. Coraz częściej borykają się z nim także dorośli.

Jest to choroba przewlekła, która zachodzi w aparacie włosowo-łojowym.

Objawami towarzyszącymi trądzikowi są: łojotok, wykwity skórne (krosty, guzki, torbiele, pseudocysty), zaczerwienienie skóry, nadmierne wydzielanie serum czy też nierówności skóry.

Dlaczego u nastolatków powstają pryszcze, które powodują dyskomfort? W wieku dojrzewania pojawia się nadmiar sebum i burza hormonalna, które są przyczyną powstawania wykwitów skórnych.

Trądzik młodzieńczy powiązany jest także z androgenami, które przekładają się na ilość wydzielanego łoju. Wówczas dochodzi do zaburzeń, które przyczyniają się do powstania trądziku, wywołanego nadprodukcją łoju, czego efektem są czopy ropne i zaskórniki.

Poznajmy najpopularniejsze sposoby radzenia sobie z pryszczami

Trądzik leczy się objawowo i wymaga konsultacji z dermatologiem i kosmetyczką. Stosuje się leczenie miejscowe dobierane indywidualnie do pacjenta. Skuteczne okazują się żele i maści antybakteryjne tj. retinoidy, kwas azelainowy, antybiotyki (tetracyklina i metacyklina – zmniejszają stan zapalny).

Większość tych leków wykazuje właściwości antybakteryjne, złuszczające i przeciwłojotokowe. Czasem jednak na efekty trzeba czekać bardzo długo i zwykłe leczenie objawowe okazuje się być niewystarczające. Leki przepisuje dermatolog.

Jakie zabiegi medycyny estetycznej wybrać na pryszcze i leczenie trądziku?

Laser Genesis

Bardzo skuteczny i bezbolesny jest zabieg Genesis laserem nd-yag. Można go wykonywać przez cały, także latem. Zabieg wymaga serii 3-4 powtórzeń co 2 tygodnie. Efekty są trwałe.

Ledoterapia

Ledoterapia (inaczej fototerapia) polega na terapeutycznym wykorzystaniu światła widzialnego, które prowadzi do pobudzenia mikroblastów i przyczynia się do zwiększenia produkcji kolagenu i elastyny.

Najczęściej zabieg rekomendowany jest w przypadku leczenia trądziku różowatego i trądziku młodzieńczego.

Zabieg ma korzystny wpływ na poprawę elastyczności skóry, co jest nieocenione w przypadku problemów z pryszczami.

Jak usunąć pryszcze pryszczy – Peeling kawitacyjny

Fale ultradźwiękowe oczyszczają skórę, a nakładany na skórę płyn micelarny jest usuwany ze skóry za pomocą głowicy. Skuteczność zabiegu opiera się na wytworzeniu fali ultradźwiękowej, która w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji.

Peeling kawitacyjny – podczas zabiegu powstają mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem, które pękają usuwając martwy naskórek.

Efektem zabiegu jest oczyszczenie skóry oraz jej odświeżenie. Zabieg ma zbawienny wpływ na usunięcie nadmiaru zaskórników i jest rekomendowany do skóry łojotokowej, z wieloma zaskórnikami, przetłuszczającej się i silnie zanieczyszczonej oraz trądzikowej w łagodnym stadium.

Skutecznym zabiegiem oczyszczającym twarz jest peeling węglowy

Laserowe leczenie trądziku

Problem skórny można skutecznie pokonać za pośrednictwem laseroterapii, która przynosi lepsze efekty niż w przypadku antybiotykoterapii czy leczenia retinoidami. Tę metodę wyróżnia bezpieczeństwo.

Dzięki laserowemu (laser co2) leczeniu trądziku przywrócimy naszej skórze dawny blask, przyczyniając się do zwiększenia jej napięcia. Laseroterapia pomaga też redukować przebarwienia oraz wygładzać skórę.

Stosujemy tutaj laser frakcyjny.

Laser Mediostar Next PRO

Biostymulujące działanie niszczy stan zapalny i pobudza funkcje obronne organizmu, zmniejszając przebarwienia. Jego właściwości pochłaniają przebarwienia i hamują powstawanie nowych stanów zapalnych.

Zabieg trwa 15 minut, jest bezpieczny oraz bezbolesny. Zmiany skórne po wykonaniu zabiegu ulegają zmniejszeniu lub bledną.

Laser Mediostar Next PRO zmniejsza powstawanie pryszczy i wyprysków, ponieważ stabilizuje wydzielanie sebum w organizmie. 

Mezoterapia igłowa

Bardzo dobrym zabiegiem na pryszcze jest mezoterapia igłowa – podawanie śródskórnie preparatów leczniczych.

Do skutecznych zabiegów należy też mikrodermabrazja, należy jednak uważać na możliwość powstania przebarwień.

Jak usunąć pryszcze Poznań

Warto przeczytać

Krostki na twarzy – jakie są przyczyny i jak pozbyć się krost na skórze twarzy?

depilacja laserowa

Krosty pod skórą na twarzy – jak je zwalczyć?

2 min. czas czytania

Krosty pod skórą na twarzy to bolesny problem. Podskórne pryszcze nie tylko szpecą skórę, ale także często sprawiają ból. Tego typu zmiany skórne mogą mieć różnorakie źródło — na przykład oznaczać trądzik grudkowy. Dowiedz się, skąd się biorą krosty podskórne na twarzy i zobacz, w jaki sposób można się ich pozbyć!

Krosty podskórne na twarzy przyczyny mogą mieć naprawdę różne. Na ogół tego typu zmiany skórne są jednak zazwyczaj objawem trądziku grudkowo-zaskórnikowego. W takim przypadku podskórne grudki pojawiają się często u nastolatków i wiążą się z rozregulowaną grą hormonalną.

Trądzik grudkowy (grudkowo-zaskórnikowy) dość łatwo rozpoznać, bowiem charakteryzuje się właśnie łatwo wyczuwalnymi pod palcami drobnymi zgrubieniami, najczęściej zlokalizowanymi w tak zwanej „strefie T”, czyli w okolicy brody, nosa, policzków i czoła, gdzie praca gruczołów łojowych jest najbardziej wydajna. Nadmiar wytwarzanego sebum w połączeniu z nagromadzonym zrogowaciałym naskórkiem oraz zabrudzeniami dnia codziennego (potem, łzami, resztkami kosmetyków, makijażu, pyłkami środowiskowymi) stanowi pośrednią przyczynę pojawiania się tego typu wykwitów trądzikowych. Z kolei bezpośrednia przyczyna ich powstawania polega na tym, że w efekcie odkładania się zabrudzeń pod powierzchnią skóry dochodzi do otorbienia się gruczołów łojowych, zwiększenia objętości komórek, bądź po prostu magazynowania się pod skórą substancji stałych. W ich wyniku w warstwie rogowej pojawia się wykwit, który jest zarówno dobrze widoczny na powierzchni twarzy, jak i łatwo wyczuwalny dotykiem.

Jednak grudki podskórne to nie tylko objaw trądziku młodzieńczego. Wykwity powstające pod powierzchnią skóry mogą być również zupełnie czymś innym. Dlatego też warto sprawdzić, z czym łatwo je pomylić!

 • Wyczucie krostki pod skórą na twarzy może oznaczać jeden z łagodnych guzków tkanki podskórnej:
 • * KASZAKA,
 • * LISZAJEM PŁASKIM,

* WŁÓKNIAKA,
* TŁUSZCZAKA. Ponadto łatwo je pomylić także z:

* BRODAWKĄ ZWYKŁĄ,

Dodatkowo za pojawienie się podskórnych grudek mogą odpowiadać na przykład infekcje wirusowe wywołane przez wirusa ospy, czy opryszczki.

Bardzo często zdarza się również, że krostki pod skórą twarzy to po prostu efekt kontaktowego zapalenia skóry, czyli nic innego jak odczyn alergiczny.

Zdarza się również i tak, że pryszcze podskórne pojawiają się zaraz po zastosowaniu silnych detergentów.

Omówienie potencjalnych przyczyn pojawienia się krost podskórnych na twarzy nie pozostaje bez znaczenia, ponieważ to właśnie od nich zależy sposób leczenia tego rodzaju zmian skórnych.

I tak kolejno, w przypadku pryszczy podskórnych będących znamionami trądzikowymi stosuje się przede wszystkim odpowiednią pielęgnację. Bardzo ważne jest tu przede wszystkim dokładne oczyszczanie skóry twarzy oraz regularne złuszczanie naskórka.

Kolejnym krokiem jest aplikacja kremu zwalczającego niedoskonałości skóry – jak na przykład Effeclar Duo + Unifiant – który nie tylko wyeliminuje uciążliwe wykwity, ale także wyrówna koloryt skóry.

Jeżeli natomiast chodzi o zwalczanie guzków tkanki podskórnej – kaszaka, tłuszczaka, czy włókniaka, to jedyną metodą ich leczenia jest zabieg chirurgiczny. Ale bez obaw, bardzo często tego typu działania są wykonywane w trybie ambulatoryjnym i nie pozostawiają po sobie żadnych śladów.

Odnosząc się z kolei do krost pod skórą na twarzy powstałych w wyniku infekcji wirusowej konieczne jest tu leczenie farmakologiczne, poprzedzone oczywiście specjalistyczną diagnozą. Bywa również tak, że obok przypisanych medykamentów lekarz zaleca jednocześnie stosowanie preparatów o działaniu miejscowym, które dość szybko eliminują tego typu zmiany skórne.

Podsumowując, aby skutecznie pozbyć się krost pod skórą na twarzy, należy najpierw poznać przyczynę ich powstawania. Wizyta dermatologiczna to najlepszy na to sposób, nawet jeżeli grudki podskórne oznaczają jedynie trądzik. Przecież w takim przypadku lepiej zdać się na wiedzę lekarza niż samemu błądzić w poszukiwaniu skutecznego rozwiązania.

Wypryski na twarzy – przyczyny, jak się ich pozbyć?

Wypryski na twarzy bardzo często są wynikiem trądziku – choroby dermatologicznej o charakterze przewlekłym. Czynnikiem sprawczym powstawania krostek są zazwyczaj zmiany hormonalne w organizmie. Ich efektem jest nadmierna produkcja łoju. Wypryski na twarzy można złagodzić odpowiednią pielęgnacją skóry lub ewentualnym leczeniem farmakologicznym. Rodzaj terapii zależy od rozpoznania.

Dbałość o skórę powinna być systematyczna. Złagodzi to istniejące już krostki i zapobiegnie powstawaniu nowych.

W celu pielęgnacji warto używać dermokosmetyków, które mają w składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz odbudowującym naturalną barierę ochronną skóry.

Ważnym składnikiem dermokosmetyków są filtry chroniące przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jakie dokładnie produkty poleca się osobom z wypryskami na twarzy?

Dlaczego powstają wypryski na twarzy?

Główną przyczyną powstawania wyprysków na twarzy jest trądzik. To dermatologiczna choroba skóry mająca charakter przewlekły.

Etiologia zmian trądzikowych jest złożona, choć za najczęstszy czynnik sprzyjający ich powstawaniu uważa się zaburzenia hormonalne. Predysponują one do nadmiernej produkcji łoju, czego efektem są powstające na powierzchni skóry stany zapalne.

Leia também:  Ból jajników przed okresem

Mają one postać grudek, guzków lub ropnych wyprysków. Wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale mogą pozostawiać po sobie blizny.

Inną przyczyną powstawania wyprysków jest alergia. Zmiany powstają wtedy na skutek obronnej reakcji organizmu po zetknięciu się z alergenem. Aby się ich pozbyć i zapobiec tworzeniu nowych, konieczne jest właściwe rozpoznanie. Z wypryskami na twarzy wiele wspólnego ma także dieta. Spożywanie przetworzonej żywności i fast foodów predysponuje do powstawania zmian.

Do występowania wyprysków na twarzy przyczynia się też niewłaściwa pielęgnacja skóry. Brak demakijażu, jedynie sporadyczne czyszczenie oraz stosowanie kremów zawierających sztuczne barwniki może być powodem pojawiania się nieestetycznych zmian.

Leczenie wyprysków na twarzy

Leczenie wyprysków na twarzy jest zależne od rozpoznania. Jeśli zmiany powstały z powodu zaburzeń hormonalnych, jest szansa, że miną wraz z wiekiem, ale chory musi wykazać się systematyczną dbałością o skórę. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Niestety jest ono dość kosztowne i długotrwałe, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Jeżeli wypryski na twarzy powstały na skutek alergii, ważne jest określenie patogenu, który stanowi źródło problemu i jego powolna eliminacja. Aby było to możliwe, trzeba wykonać testy skórne i np. wprowadzić dietę eliminacyjną.

Osoby z wypryskami na twarzy powinny unikać przetworzonego pożywienia, gotowych i zakupionych w sklepie posiłków oraz zrezygnować z fast foodów, słodyczy i napojów gazowanych.

Ogromną rolę w leczeniu odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry u osób z wypryskami na twarzy

Codzienna dbałość o skórę jest kluczowym elementem w leczeniu wyprysków na twarzy i zapobieganiu powstawania nowych. Dla osób z tego rodzaju zmianami niewskazane jest stosowanie kosmetyków drogeryjnych.

Zawierają substancje, które mogą podrażnić skórę. Z tego powodu najlepszym wyborem są dermokosmetyki. To produkty apteczne, które można stosować nawet podczas kuracji farmakologicznej. Skład dermokosmetyków został opracowany przez dermatologów.

Jest zatem bardziej bezpieczny dla skóry z problemami.

Osobom z wypryskami poleca się szczególnie linię przeznaczoną do pielęgnacji cery trądzikowej. W składzie produktów są cenne kompleksy cynku, który działa przeciwzapalnie, wysuszająco i łagodząco na zmiany skórne o charakterze trądzikowym.

Znajdują się w nich także związki, które odbudowują naturalną barierę ochronną skóry, co jest bardzo ważne przy wypryskach.

Kremy apteczne przystosowane dla skóry trądzikowej bardzo dobrze radzą sobie z nadmierną produkcją łoju, zapewniając jednocześnie efekt zmatowienia i odpowiedni poziom nawilżenia.

W aptekach i wybranych drogeriach można znaleźć pianki do głębokiego oczyszczania skóry bez ryzyka jej dodatkowego podrażnienia. Na półkach są także emulsje do mycia o podobnym działaniu.

Produkty nie zatykają porów, zapobiegając tym samym tworzeniu się nowych wyprysków. Ich stosowanie musi być jednak systematyczne i długotrwałe, aby odczuć działanie.

Po ich użyciu skóra jest gładka, odżywiona i na długo pozbawiona wszelkich nieczystości.

Krosty z wodą na twarzy – kuracja

W momencie kiedy pojawiają się krosty z wodą na twarzy większość osób zastanawia, co jest przyczyną ich powstawania.

Pęcherzyki wypełnione płynem mogą wzbudzać mieszane uczucia, z jednej strony bowiem nie kojarzą się z niczym groźnym dla zdrowia, z drugiej zaś potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i pogorszyć nastrój. To dlatego, nie należy bagatelizować tego rodzaju objawów i zgłosić się do dermatologa.

Po ustaleniu podłoża występowania wykwitów skórnych konieczna może się również okazać wizyta u alergologa. Czynnikiem wywołującym reakcje skórne w postaci krostek z płynem jest często alergia, która powinna być niezwłocznie leczona.

Krosty z wodą na twarzy – przyczyny

Przyczyną powstawania swędzących plam na skórze, wysypki i krostek z płynem jest najczęściej alergia skórna. Schorzenie to mogą wywołać zarówno drażniące kosmetyki, środki do mycia i prania, jak i pokarmy czy leki.

Z tego powodu, zaraz po wystąpieniu niepokojących objawów w postaci pokrzywki, swędzenia, plam czy krost na skórze, należy zgłosić się do dermatologa i alergologa. Powodem pojawienia się defektów urody są nierzadko również potówki, które dotyczą osób w każdym wieku.

Potówki występują na twarzy, tułowiu oraz karku i tworzą się zwłaszcza podczas upalnych dni, kiedy skóra jest narażona na przepocenie.

Pęcherzyki wypełnione płynem mogą także sygnalizować atopowe zapalenie skóry (AZS), które z reguły pojawia się na twarzy, szyi oraz zgięciach łokciowych i kolanowych lub chorobę wirusową skóry – opryszczkę.

Krosty z wodą na twarzy – profilaktyka

Skuteczną profilaktyką względem krost z wodą na twarzy w przypadku alergii skórnej jest przede wszystkim używanie specjalnych środków do pielęgnacji skóry dla alergików. Warto też stosować dietę, wykluczającą z jadłospisu fast foody, słodycze i ostre przyprawy.

Ponadto, dobrze jest zadbać o unikanie stresu, ponieważ jest to czynnik, który wpływa na zaostrzenie objawów zarówno w alergii skórnej, jak i atopowym zapaleniu skóry. Znakomitym środkiem zapobiegawczym jest też regularne nawilżanie i natłuszczanie cery, które zapobiega jej nadmiernemu przesuszeniu.

W przypadku opryszczki warto zadbać natomiast o układ odpornościowy. 

Krosty z wodą na twarzy – leczenie

Leczenie krost z wodą na twarzy zależy od przyczyny ich powstawania. I tak, w sytuacji zdiagnozowania alergii skórnej kuracja wymaga wykluczenia styczności z alergenem.

Potem lekarz zaleca przyjmowanie leków przeciwhistaminowych najnowszej generacji, czyli odczulających, takich jak na przykład cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, feksofenadyna czy lewocetyryzyna. W zaostrzonych objawach alergii skórnej lekarz może zalecić stosowanie doustnych glikokortykosteroidów.

Jeśli chodzi o terapię wobec atopowego zapalenia skóry to również obejmuje przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, a także immunosupresyjnych. W przypadku opryszczki niezbędna jest terapia farmakologiczna lekiem antywirusowym.

Pojawienie się krost z wodą na twarzy wymaga konsultacji dermatologicznej i obejrzenia zmian na skórze. Szczególnie przy opryszczce ważny jest czas reakcji aby jak najszybciej zapobiec rozprzestrzenianiu się opryszczki.

Konsultacje dermatologiczne

Trądzik różowaty – problem wypisany na twarzy. Czy da się go pozbyć?

O tym, że trądzik potrafi uprzykrzyć życie i obniżyć samoocenę, prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać.

Jest to przewlekła choroba dermatologiczna o charakterze nawrotowym, objawiająca się nieestetycznymi i bolesnymi zmianami grudkowymi, krostkowymi, łojotokiem oraz rozszerzaniem naczyń krwionośnych na twarzy.

Trądzik różowaty przypomina trądzik pospolity, ale są to dwie różne dolegliwości dermatologiczne (dermatozy). Z tego artykułu dowiesz się, co to jest trądzik różowaty.

Trądzik różowaty (Rosacea) – jakie są objawy i przyczyny?

Problem z trądzikiem różowatym dotyczy około 2-10% ludzi w wieku 30-55 lat zwłaszcza z I i II fototypem skóry (jasna karnacja, jasne oczy, jasne włosy).

Choroba częściej występuje u kobiet, ale u mężczyzn przebiega w bardziej zaostrzony sposób.

Przyczyny są niejednorodne, a mechanizm jest zależny od naturalnej odporności immunologicznej organizmu, a także od czynników infekcyjnych, zaburzeń naczyniowych oraz wpływów zewnętrznych np. wystawienia na promieniowanie UV.

Trądzik różowaty obejmuje przede wszystkim środkową część twarzy. Na skórze pojawiają się: rumień, poszerzone naczynia krwionośne, grudki oraz krosty, a u niektórych osób może dojść do przerostu i zwłóknienia gruczołów łojowych. Nieleczone lub źle leczone zmiany trądzikowe mają tendencję do bliznowacenia.

Choroba przebiega z okresami remisji oraz zaostrzeń i może obejmować całą twarz, okolice szyi, pleców i klatki piersiowej. Każde zaostrzenie wiąże się z postępującym uszkodzeniem skóry i nasileniem objawów.

Wyróżnia się 4 podtypy trądziku różowatego: rumieniowo-teleangiektatyczny, grudkowo-krostkowy, guzkowy oraz oczny.

Trądzik różowaty – przyczyny i czynniki zaostrzające przebieg choroby:

 • • Stres,
 • • Nadmierna ekspozycja na słońce,
 • • Alkohol,
 • • Ciężkostrawne potrawy,
 • • Chlorowana woda,
 • • Zaburzenia endokrynologiczne,
 • • Zaburzenia miesiączkowania,
 • • Leki obniżające poziom cholesterolu,
 • • Zewnętrzne preparaty glikokortykosteroidowe,
 • • Opryszczka wargowa zwłaszcza występująca razem z obecnością pasożyta Demodex folliculorum oraz drożdżaków,
 • • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe, związane z niedokwaśnością soku żołądkowego, obecnością Helicobacter pylori.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Leczenie zmian trądzikowych jest trudne i czasochłonne. Podstawą jest prewencja, a więc unikanie czynników mogących wywoływać i zaostrzać objawy trądziku różowatego. Osoby mające problemy z trądzikiem powinny nakładać ochronne kremy z filtrem UV na skórę twarzy, powinny też unikać alkoholu, nadmiaru ciężkostrawnych potraw oraz produktów spożywczych, które mogą mieć potencjalny wpływ na rozwój dermatozy. Dieta w trądziku różowatym ma bardzo duże znaczenie zarówno w kwestii zapobiegania, jak i leczenia.

 1. Leczenie trądziku różowatego polega na:
 2. • miejscowym leczeniu zewnętrznym,
 3. • ogólnym leczeniu doustnym,
 4. • stosowaniu dermokosmetyków,
 5. • przestrzeganiu diety i zasad higieny.

Odpowiedni dobór terapii musi zostać poprzedzony diagnozą lekarską, gdyż objawy podobne do trądziku mogą być wywoływane również przez zakażenia wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze, problemy hormonalne itd.

W leczeniu miejscowym trądziku różowatego podaje się metronidazol, kwas azelainowy, 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką oraz nadtlenek benzoilu, a także miejscowe antybiotyki: erytromycynę, klindamycynę lub tetracyklinę.

Leia também:  Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

W leczeniu ogólnym zalecane są antybiotyki tetracyklinowe lub makrolidy, a u pacjentów, u których inne sposoby leczenia nie dały efektu, rozważa się zastosowanie izotretynoiny.

W przypadku dużych zmian skórnych wskazany jest zabieg chirurgicznym lub laserowy, dające korzystne rezultaty estetyczne. Leczenie zawsze jest indywidualnie dobierane i często wymaga sprawdzenia kilku różnych metod.

Trądzik różowaty leczenie domowe

Leczenie trądziku antybiotykami i lekami działającymi miejscowo powinno być uzupełnione kuracją dermokosmetykami.

Dobry krem na trądzik różowaty przyspieszy gojenie się ran, krost i wyprysków, zapobiegnie powstawaniu przebarwień oraz wysuszaniu skóry. Wiele z preparatów na trądzik mocno wysusza skórę, dlatego jej odpowiednie nawilżanie ma duże znaczenie.

Istnieje grupa kosmetyków na trądzik różowaty, zawierających składniki chroniące skórę, pielęgnujące oraz zapobiegające zaostrzeniu się dermatozy.

Domowe leczenie trądziku polega również na stosowaniu kosmetyków mających w składzie: miłorząb japoński, krwawnik, kasztanowiec zwyczajny, bluszcz, arnikę górską, nagietek, algi morskie, związki krzemu oraz witaminy C i K.

Osoby z dużymi zmianami powinny rozważyć dodatkowe zabiegi kosmetyczne przydatne w leczeniu trądziku różowatego. Zaliczają się do nich: zabiegi wzmacniające naczynka krwionośne, naświetlanie lampą solux, elektrokoagulacja, jonofereza, laserowe zamykanie naczynek.

Skóra twarzy wymaga szczególnej opieki. Zaleca się unikanie kosmetyków mogących nasilać objawy, zawierających alkohol, barwniki oraz środki zapachowe. Należy odstawić alkohol i papierosy oraz nie stosować środków intensywnie złuszczających naskórek.

Leczenie trądziku różowatego powinno być kompleksowe, łączące farmakoterapię, domowe sposoby, kremy na trądzik różowaty, a to wszystko musi być uzupełnione zbilansowaną dietą zawierającą produkty bogate w witaminy i składniki mineralne. Dzięki takiemu podejściu można skutecznie zredukować ryzyko nawrotu choroby, choć niestety całkowite wyleczenie może być trudne. Celem terapii jest zmniejszenie objawów oraz zapobieganie pojawieniu się nowych zmian.

Źródła:

1. Ewa Robak, Lilianna Kulczycka, Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, „Postepy Hig Med Dosw” (online), 2010; 64: 439-450;

2. Grażyna Chodorowska, Trądzik różowaty – objawy kliniczne, możliwości terapeutyczne, Borgis – Postępy Nauk Medycznych 3/2015, s. 204-210;

3. lek. Luiza Marek, Trądzik różowaty, portal internetowy mp.pl dla pacjentów;

 • 4. Anna Woźniacka, Małgorzata Salamon, Anna Sysa-Jędrzejowska, Przeciwciała przeciwjądrowe u chorych na trądzik różowaty, „Przegl Dermatol” 2009, 96, 319–324;
 • Autor:

Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.

Trądzik na ramionach – przyczyny. Jak pozbyć się krostek?

Problemy z trądzikiem?

Sprawdź konsultacje

Trądzik na ramionach nie należy do rzadkości. Co prawda zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się na twarzy, ale mogą pojawiać się także w innych miejscach na ciele – na ramionach, plecach, szyi, dekolcie, całej klatce piersiowej, pośladkach. Jakie są przyczyny trądziku na ramionach? Kto najczęściej na niego choruje? Jak pozbyć się wyprysków z ramion?

Trądzik na ramionach

Trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry. Szacuje się, że w zależności od wieku, dotyka od 80 do 100 proc. populacji.

Choruje przede wszystkim młodzież w okresie pokwitania, ale z każdym rokiem zwiększa się liczba dorosłych pacjentów.

Dermatoza zwykle przybiera postać wykwitów skórnych o charakterze niezapalnym – zaskórników zamkniętych i otwartych lub zmian zapalnych takich jak grudki, krostki.

Niekiedy ma cięższy przebieg i charakteryzuje się występowaniem guzów, cyst, ropni czy owrzodzeń.

Zmiany trądzikowe najczęściej lokalizują się na twarzy, ale mogą pojawiać się także w innych miejscach na ciele – na ramionach, plecach, szyi, dekolcie, całej klatce piersiowej, pośladkach.

Z badań ankietowych przeprowadzonych w Szczecinie wśród nastolatków zmagających się z trądzikiem, wynika, że zmiany skórne na twarzy występują u 85 proc. chorych.

Wykwity na plecach zaobserwowało u siebie 36 proc. ankietowanych. Trądzik na ramionach pojawił się u 22 proc. badanych. U 13 proc. wypryski wystąpiły na dekolcie/klatce piersiowej, a u 4 proc. na szyi lub pośladkach.

Przyczyny trądziku na ramionach

Trądzik ma bardzo zróżnicowaną etiologię. Wśród przyczyn pojawiania się zmian na skórze wymienia się:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe,
 • zaburzenia hormonalne,
 • wpływ bakterii i drożdżaków,
 • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych (nagromadzenie korneocytów).

Miejsce występowania wykwitów skórnych i ich rodzaj pomaga lekarzowi ustalić, jaki czynnik wywołał chorobę. Trądzik na ramionach wiąże się najczęściej z nadmiarem hormonów androgenowych.

Androgeny odpowiadają bowiem za wielkość gruczołów łojowych oraz wydzielanie łoju. Za występowanie trądziku na ramionach mogą także odpowiadać inne hormony – m.in. hormon adrenokortykotropowy (ACTH) wydzielany pod wpływem stresu.

Trądzik na ramionach i plecach u młodzieży

Trądzik na ramionach i plecach obserwuje się często u młodzieży w okresie pokwitania.

Dojrzewanie wiąże z licznymi zmianami biologicznymi oraz emocjonalnymi, spowodowanymi produkcją hormonów płciowych.

Trądzik pojawia się zwykle razem z innymi symptomami dojrzewania – zmianami sylwetki, owłosieniem łonowym, pojawieniem się miesiączki u dziewczynek i nocnych polucji u chłopców.

Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych o charakterze niezapalnym – zaskórników otwartych i zamkniętych oraz drobnych wykwitów zapalnych takich jak grudki i krostki. Wypryski występują głównie na twarzy, w tzw. strefie T, obejmującej czoło, nos i brodę, a także na plecach i ramionach.

Niekiedy u młodzieży obserwuje się cięższe postaci choroby. Nasilony trądzik na ramionach i plecach z przeważającą liczbą ropnych torbieli to tzw. trądzik ropowiczy.

Jeśli zmiany skórne przybierają postać głębokich nacieków zapalnych i owrzodzeń z tendencją do bliznowacenia, wówczas diagnozuje się trądzik skupiony – jedną z najcięższych odmian choroby.

Trądzik skupiony występuje najczęściej u młodych mężczyzn.

Zaawansowany trądzik na ramionach u dorosłych kobiet

Trądzik na ramionach obserwuje się także u dorosłych kobiet. Jest to tzw. trądzik późny, który dotyka kobiety po 25. roku życia i jest związany z zaburzeniami hormonalnymi oraz stresem.

Trądzik późny charakteryzuje się występowaniem niewielkich zmian zapalnych w postaci grudek oraz krost.

Mogą także pojawiać się zaskórniki oraz poważniejsze zmiany zapalne – guzy, cysty i torbiele. Wypryski mają tendencję do bliznowacenia. W przeciwieństwie do opisanego wyżej trądziku młodzieńczego, w trądziku późnym wykwity skórne lokalizują się w dolnej części twarzy – na brodzie i żuchwie, a także na ramionach i dekolcie.

Jak leczyć trądzik na ramionach?

Leczenie trądziku na ramionach jest przede wszystkim uzależnione od rodzaju zmian skórnych. Jeśli na skórze występują przede wszystkim grudki, pacjenci stosują miejscowe retinoidyizotretynoina, tretynoina, adapalen. Krostki wypełnione ropną treścią wymagają zwykle zastosowania miejscowych antybiotyków.

W leczeniu zaskórników wykorzystuje się najczęściej preparatami miejscowe zawierające nadtlenek benzoilu lub kwas azelainowy.

Poważniejsze odczyny zapalne – guzy, cysty, ropne torbiele, leczy się antybiotykami lub retinoidami (izotretynoiną) w tabletkach.

Nasilony trądzik późny, oporny na działanie antybiotyków, często wymaga leczenia hormonalnego za pomocą antyandrogenów lub środków blokujących produkcję androgenów jajnikowych i/lub nadnerczowych.

Czytaj też:

Pryszcze na plecach – jak się ich pozbyć?

Pojawienie się pryszczy na powierzchni pleców związane jest ze zwiększoną produkcją łoju (sebum) w tym obszarze. Za produkcję łoju odpowiedzialne są gruczoły łojowe, które wnikają do mieszka włosowego.

Na ogół jest to bardzo pożyteczny proces, ponieważ wydzielina ta natłuszcza włosy i skórę, zapewniając odpowiednie nawilżenie i zapobiegając nadmiernej utracie wody. Jeżeli jest ona wydzielana w nadmiarze, może powstać tzw. czop rogowy, który blokuje ujście mieszka włosowego, prowadząc do gromadzenia się w tym miejscu łoju i keratyny.

Warunki te sprzyjają namnażaniu się bakterii (Cutibacterium acnes), które prowadzą do rozwoju stanu zapalnego.

Choć pryszcze uważane są za przypadłość typowo młodzieńczą (nawet 85% nastolatków boryka się z tym problemem), zmagają się z nią także osoby dorosłe. Najwięcej zmian zapalnych pojawia się w okolicy ramion i górnej części pleców, czyli tam, gdzie gruczołów łojowych jest najwięcej.

ZOBACZ TEŻ: Trądzik hormonalny – przyczyny i sposoby leczenia

Pryszcze na plecach – przyczyny

Przyczyny powstawania pryszczy na plecach są rozmaite.

W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, czy zadbano o prawidłową higienę tego obszaru skóry – zalegający łój i zrogowaciały naskórek to idealne środowisko do namnażania się bakterii.

Przyczyną mogą być także zaburzenia układu hormonalnego, które odpowiadają za zwiększone wydzielanie sebum. U kobiet pojawienie się pryszczy na plecach może być silnie powiązane ze zmianami cyklu menstruacyjnego i nasilać się tuż przed miesiączką.

Leia também:  Como armazenar o tofu: 11 passos (com imagens)

U niektórych osób problem ten może mieć podłoże genetyczne. Palenie papierosów, nadmierna potliwość, źle dobrane kosmetyki i przewlekły stres również mogą wpływać na pojawienie się pryszczy.

ZOBACZ TEŻ: Jakie zioła na cerę wybrać?

Jak walczyć z pryszczami na plecach?

Chcąc pozbyć się nieestetycznego problemu zazwyczaj próbujemy walczyć z pryszczami na plecach na własną rękę. Domowe metody leczenia przeważnie nie są skuteczne i, co gorsza, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest pomoc dermatologa, który zdiagnozuje źródło problemu i zaleci odpowiednią farmakoterapię.

Leczenie zwykle rozpoczyna się od stosowania preparatów o działaniu miejscowym – kremów, maści lub płynów do przemywania skóry.

Jeżeli to nie pomaga, dermatolog może zaordynować stosowanie leków o działaniu ogólnoustrojowym – antybiotyków bądź retinoidów.

U kobiet poprawa stanu skóry może nastąpić podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej – temat ten należy szczegółowo omówić z ginekologiem. Należy jednak pamiętać, że leczenie wyprysków na plecach to proces długotrwały, a efekty mogą pojawić się dopiero po kilku miesiącach.

W walce z pryszczami na plecach można rozważyć stosowanie preparatów witaminowych, które działają przeciwłojotokowo np. witaminy z grupy B (Witamina B Complex, Vitaminum B Complex, Olimp Gold-Vit B Fore), witamina C (np.

Witamina C, Ceviforte C 1000, Cebion, Ibuvit C), witamina A i E (np. Vitaminum A+E, Olimp Gold-Vit A+E , Capivit A+E Forte System).

W aptekach dostępne są preparaty dedykowane dla osób z problemami skórnymi, które zapewniają skórze szybszą regenerację i ochronę (np. Visaxinum, Visaxinum D, Normatabs). W składzie preparatów znajdziemy m.in.

wyciąg z fiołka trójbarwnego, który działa przeciwobrzękowo oraz wyciąg z mniszka lekarskiego działający antyseptycznie I kojąco. Dodatkowo zawartość cynku przeciwdziała powstawaniu nowych wyprysków na skórze.

ZOBACZ TEŻ: Retinol – kiedy i jak go stosować?

Wsparcie walki z wypryskami na plecach

Przestrzeganie pewnych zasad może stanowić wsparcie dla prowadzonej farmakoterapii. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ umiejscowienie zmian skórnych sprawia, że trudno się ich pozbyć. Warto jednak podjąć ten trud, by efekty pojawiły się szybciej.

Chcąc pozbyć się pryszczy na plecach należy szczególnie zadbać o właściwą higienę całego ciała. Codzienne i dokładne mycie skóry usuwa zrogowaciały naskórek oraz nadmiar serum, do tego celu warto wykorzystać kosmetyki przeznaczone do skóry problematycznej, które działają nawilżająco i łagodząca, nie podrażniając wrażliwej i zaognionej skóry (np.

Avene Cleanance Żel oczyszczający, Bioderma Sebium Moussant Żel antybakteryjny, Mydełko naturalne z nanosrebrem). Jeżeli posiadamy wannę, możemy wykonywać ziołowe kąpiele na bazie naparu z szałwii (Zioł. Liść szałwii), rumianku (Zioł. Koszyczek rumianku), lipy (Zioł. Kwiatostan lipy) czy fiołka trójbarwnego (Zioł.

 fix Fiołek trójbarwny).

Istotnym elementem walki z wypryskami na placach jest także noszenie odpowiedniej odzieży. Ubrania powinny być przewiewne i stosunkowo luźne, wykonane z naturalnych tkanin, co zapewni odpowiednie warunki do gojenia. Należy unikać opalania. Na początku skóra będzie wyglądać lepiej ale potem zauważymy znaczne pogorszenie jej stanu.

Rozdrapywania i wyciskania wyprysków należy bezwzględnie unikać, ponieważ grozi to rozsianiem bakterii po całych plecach, a także innych partiach skóry!

ZOBACZ TEŻ: Trądzik różowaty – przyczyny i sposoby leczenia

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Pryszcze na brodzie – dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

Przyczyn trądziku może być wiele. Najczęściej dopada nas po raz pierwszy w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy).

Później może występować z wielu powodów: od problemów na tle hormonalnym, poprzez nieprawidłową dietę, stres i zmęczenie, aż po czynniki środowiskowe (zanieczyszczenia), niewłaściwą pielęgnację, a nawet częste dotykanie twarzy.

Trądzik może również przybierać różne postaci. Często szczególnie dokuczliwy jest trądzik różowaty, któremu najczęściej towarzyszy widoczne zaczerwienienie skóry w miejscu stanów zapalnych. 

Trądzik na brodzie to, wbrew pozorom, nie tylko problem osób młodych, będących w okresie rozkwitania.

Skoro przyczyn powstawania trądziku jest wiele, to nie powinno nas dziwić, że problem ten dotyka również dorosłych – nawet tych w średnim wieku.

Szczególnie narażeni na wystąpienie trądziku na brodzie są jednak posiadacze cery tłustej, u których powstawanie wyprysków jest często efektem nadprodukcji sebum. A jakie formy może przybierać trądzik na brodzie? 

Trądzik na brodzie to nie tylko bolesne krosty o charakterze zapalnym. To również zaskórniki i podskórne pryszcze, których obecność bywa również niezwykle dokuczliwa.

Co więcej, trądzik na brodzie może przybierać postać rozsianych pryszczy lub całego skupiska krostek. Każda forma trądziku wymaga starannej pielęgnacji, a często również odpowiedniego leczenia.

Najważniejsza jest zatem wizyta u dermatologa w celu ustalenia przyczyny problemu oraz dopasowania skutecznych leków i preparatów wspierających walkę z trądzikiem. 

Trądzik na brodzie wymaga skoncentrowanej na problemie pielęgnacji dermokosmetykami, które będą intensywnie zwalczać problem, bezpośrednio oddziałując na wyprysk. Oto 5 skutecznych bestsellerów:

 • Pharmaceris T Medi Acne-Pointgel – żel punktowy 

Przystępny cenowo żel punktowy od Pharmaceris zawiera stężoną 2% formułę H2O2 oraz kwas salicylowy, które są znane ze swojego skutecznego działania przeciwtrądzikowego. Skutecznie przyspiesza ustępowanie istniejących wyprysków – nawet tych, z którymi nie poradziły sobie dotąd inne kosmetyki. 

 • Uriage Hyséac SOS – pasta punktowa

Bardzo wydajna pasta na bazie zielonej glinki oraz jasnego ichtiolu redukuje wypryski, działając przede wszystkim antybakteryjnie. Zawiera cenny w leczeniu niedoskonałości olej z drzewa herbacianego oraz tlenku cynku. Zawarta w tym bestsellerowym dermokosmetyku Woda Termalna Uriage nawilża i szybko koi skórę. Wystarczy zaledwie 1 noc, aby zredukować niedoskonałości nawet o… 91%! 

 • Vichy Normaderm S.O.S – punktowa pasta na niedoskonałości

Hypoalergiczna pasta o szybkim działaniu, które zawdzięcza 10% zawartości siarki i kwasowi glikolowemu. W jej składzie znajdziemy także cenny, kojący niacynamid. To doskonała propozycja dla wszystkich osób o cerze mieszanej i wrażliwej, których pielęgnacja jest jeszcze bardziej wymagająca. 

 • Jowae SOS – punktowy żel przeciw wypryskom

Jeden z najchętniej wybieranych dermokosmetyków. Jego skład został wzbogacony antyoksydacyjnymi Lumifenolami i świętym lotosem, dzięki czemu przyspiesza zwalczanie wyprysków, a także dogłębnie oczyszcza skórę, łagodząc stany zapalne. Idealny wybór niezależnie od wieku. 

 • Payot Special 5 Gel – punktowy żel oczyszczający do twarzy

Profesjonalny dermokosmetyk z kwasem salicylowym dla szczególnie wymagającej cery trądzikowej. Jego antyseptyczne działanie przyniosło mu międzynarodową sławę – wybierz ten żel punktowy, jeśli chcesz skutecznie złuszczyć naskórek i wyeliminować niedoskonałości cery.

Pamiętajmy, aby punktowe dermokosmetyki nakładać na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy. Stosujmy je zgodnie z zaleceniami producenta i miejmy na uwadze, że zwalczanie trądziku na brodzie powinno się odbywać na różnych płaszczyznach jednocześnie. Dermokosmetyki w połączeniu ze zdrową dietą i, ewentualnie, lekami od dermatologa mogą szybko przynieść widoczne efekty.

Właściwa pielęgnacja jest konieczna w przypadku walki z trądzikiem na brodzie. Musimy jednak zaplanować ją od samych podstaw – jeśli nasza cera jest tłusta lub mieszana, to powinniśmy zacząć od wypracowania balansu między nawilżaniem a regulowaniem ilości wydzielanego sebum.

Wiele osób myśli, że takie typy cery należy jedynie matowić, jednak jest to błędne podejście. Nawilżanie kosmetykami niekomedogennymi to kluczowy etap pielęgnacyjny.

Do zwalczania wyprysków na brodzie warto jednak dodatkowo użyć wymienionych wyżej kosmetyków, które działają punktowo, bezpośrednio na zmianę trądzikową. 

Przeczytaj również: Jak szybko pozbyć się pryszcza? Najlepsze sposoby na niechciane wypryski

Nawet prosta zmiana codziennych nawyków może wesprzeć walkę z trądzikiem na brodzie. Oto kilka podstawowych błędów, których należy się wystrzegać, aby pozbyć się trądziku:

 • Dotykanie brody lub podpieranie jej dłońmi w ciągu dnia,
 • Wyciskanie wyprysków i zaskórników,
 • Niedokładny demakijaż i oczyszczanie cery, 
 • Nieużywanie ręczników jednorazowych do osuszania twarzy.

Metod leczenia trądziku jest wiele. Wyprysków można próbować się pozbyć dzięki zmianie diety i częstotliwości nawadniania, a także zmianie swojej rutyny pielęgnacyjnej, zastosowaniu specjalnych preparatów (np. dermokosmetyków) wspierających walkę z trądzikiem oraz przyjmowaniu przepisanych przez dermatologa leków.

Zmiana diety i pielęgnacji to najprostszy krok, od którego możemy rozpocząć swoją walkę z problemem.

Zbilansowane i regularne posiłki, systematyczne nawadnianie organizmu oraz stosowanie odpowiednich preparatów kosmetycznych może się okazać wystarczające do poprawy kondycji skóry – czasem jednak, w przypadku zaawansowanego trądziku, konieczne będzie skorzystanie z pomocy dermatologa. 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*