Jakie są objawy raka jajnika?

Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne, dlatego rozpoznanie zwykle następuje w późnym stadium choroby. Jeśli wizyta u gastrologa nic nie wykazuje, należy jak najszybciej udać się do ginekologa, ponieważ może się okazać, że to pierwsze objawy raka jajnika. Im wcześniej wykryty rak jajnika, tym większe szanse na wyleczenie. Sprawdź, jakie są wczesne objawy raka jajnika.  

Wczesne objawy raka jajnika są dość skryte. – Często przypominają objawy gastryczne, czyli uczucie wzdęcia, niestrawności, pełności po posiłkach i to są główne objawy, które niekoniecznie sugerują wprost, że to może być rak jajnika – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. n. med. Lubomir Bodnar z Kliniki Onkologii w Wojskowym Instytucie Medycznym.

Rak jajnika może być zdiagnozowany w każdym wieku, natomiast tych zachorowań jest zdecydowanie więcej u kobiet po pięćdziesiątce. Szczyt zachorowań przypada między 50. a 65. rokiem życia i wtedy odnotowuje się najwięcej przypadków – dodaje ekspert.

Nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika czy inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć nowotwór jajnika, dlatego ważna jest obserwacja własnego ciała, a kiedy pojawią się niepokojące objawy, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Spis treści

Wczesne, pierwsze objawy raka jajnika

Wczesne objawy raka jajnika nie są charakterystyczne i często mogą sugerować inne, łagodniejsze schorzenia. Poza trzema ww. objawami, mogą się pojawić także:¹

Do dolegliwości wskazujących na nowotwór złośliwy jajnika zalicza się również:

 • nieregularne miesiączki
 • zwiększenie obwodu brzucha
 • ogólne zmęczenie

Wymienione objawy mogą się wiązać z innym schorzeniem, a większość z nich występuje prawie tak samo często u kobiet, które nie chorują na raka jajnika.

Niepokojącym sygnałem jest zwiększona częstość objawów.

Kobieta, która zmaga się z powyższymi objawami, powinna udać się nie tylko do gastrologa, lecz także do ginekologa, gdyż istnieje ryzyko, że rozwija się nowotwór jajnika.

Objawy te powinny obudzić czujność szczególnie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym.

Oprócz badania ginekologicznego lekarz może wykonać USG, badania krwi w celu określenia wartości markerów nowotworowych, w uzasadnionych przypadkach także tomografię komputerową.

Niestety, obecnie lekarze nie są w stanie u bezobjawowych kobiet wykrywać raka jajnika w sposób prosty, łatwy i skuteczny.

Na świecie podejmuje się wiele prób określenia wartości takich testów jak CA-125 – markera nowotworowego pobieranego z krwi, badania ginekologicznego lub badania USG przezpochwowe – podkreśla dr hab. n. med. Lubomir Bodnar.

Jedną z nielicznych metod oceny ryzyka wystąpienia raka jajnika, obok wywiadu rodzinnego, jest badanie obecności mutacji w genie BRCA1/2.

Rak jajnika – wczesne wykrycie daje większe szanse na przeżycie

Każdego roku ponad ok. 3 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że około 15 proc. rozpoznań dotyczy kobiet poniżej 40. roku życia. 

Rak jajnika jest odpowiedzialny za śmierć ok. 2600 Polek rocznie. Rozpoznanie nowotworu we wczesnym stadium daje 80–90 proc. szans na 5-letnie przeżycie, natomiast zaawansowane stadium umożliwia to tylko w ok. 25 proc.

Niestety około 70 proc. przypadków raka jajnika jest wykrywanych w zaawansowanym stadium choroby. Ponad połowa kobiet ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem jajnika nie przeżywa pięciu lat.

W efekcie, nowotwór jajnika nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”

Wczesne objawy raka jajnika – gdzie szukać pomocy? 

Niewiele osób wie, że leczeniem nowotworów narządu rodnego, czyli tzw. kobiecych nowotworów „sfery intymnej” zajmują się ginekolodzy onkolodzy. Jednym z celów kampanii edukacyjnej „Dla niej. Możemy więcej” jest uświadamianie kobietom, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika, że warto udać się do doświadczonego lekarza właśnie tej specjalizacji.

Na stronie internetowej kampanii www.dlaniejmozemywiecej.pl dostępna jest też mapa ośrodków, w których można szukać specjalistycznej pomocy w problemach ginekologiczno-onkologicznych.

Dr hab. n. med. Lubomir Bodnar – rak jajnika przez długi czas nie daje żadnych objawów

Źródło: lifestyle.newseria.pl

Źródło:

1. Zielona Księga. Rak jajnika: zapobieganie, rozpoznawanie, leczenie, Polskie Towarzystwo Onkologiczne

Jakie są objawy raka jajnika? Monika Majewska

Rak jajnika daje nietypowe objawy. Co powinno zaniepokoić?

 1. Rak jajnika wzbudza szczególne obawy lekarzy i pacjentów, mimo że nie należy do najczęstszych nowotworów kobiecych

 2. W 1990 roku na raka jajnika zachorowały 2 tys. 404 Polki, 10 lat później już 3 tys. 157, obecnie jest to ponad 3 tys. 500 przypadków rocznie

 3. Jest to w większości przypadków choroba nieuleczalna

 4. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.

Wysoka śmiertelność z powodu raka jajnika wynika z jego podstępnego rozwoju. Nowotwór ten nie daje wyraźnych objawów, nie ma też możliwości wykonania badań przesiewowych, jak to jest np. w przypadku raka szyjki macicy czy raka piersi. Długo nie boli. Komórki nowotworowe rozwijają się w jajnikach, w otaczających je tkankach lub w jajowodach.

Niekiedy proces nowotworowy rozpoczyna się w błonie wyściełającej jamę brzuszną, czyli w otrzewnej. Komórki rakowe mogą łatwo odrywać się od pierwotnego guza i przemieszczać w jamie brzusznej. Atakują między innymi jelita, wątrobę, żołądek. Dopiero w zaawansowanym stadium choroby pojawiają się objawy, jednak często są one mylone z dolegliwościami gastrycznymi. To m.in.

wzdęcia, biegunki, uczucie pełności, odbijanie czy w końcu wodobrzusze.

Dlatego diagnoza spada jak cios. Potem zaczyna się walka z nowotworem odliczana rytmem wznów i kolejnych terapii. Jeszcze 20 lat temu większość pacjentek nie przeżywała dwóch lat.

– Obecnie pięćdziesiąt czy sześćdziesiąt miesięcy nie jest już niczym nadzwyczajnym, a są osoby, które żyją dziesięć, piętnaście, dwadzieścia lat – przekonuje na łamach książki prof. Radosław Mądry.

– Mimo że nadal jest to bardzo trudny w leczeniu nowotwór, 15–20 proc. kobiet przeżywa dziesięć lat bez cech choroby.

To przede wszystkim zasługa coraz większej liczby leków, które bardzo efektywnie wydłużają życie.

Leczenie raka jajnika. Ostatnie lata przyniosły olbrzymi postęp

Specjaliści często podkreślają, że w ostatnich pięciu latach dokonał się olbrzymi postęp w leczeniu raka jajnika.

Dotychczasowy oręż w walce z chorobą, czyli operacja i chemioterapia, został uzupełniony przez wprowadzenie nowoczesnych leków ukierunkowanych molekularnie – inhibitorów PARP, które hamują namnażanie komórek nowotworowych i wyraźnie przedłużają czas między wznowami choroby. Niestety, nie wszystkie chore Polki mogą liczyć na dostęp do tych leków.

 1. Redakcja poleca: Nie tylko Kadcyla. Leki na raka po cichu zniknęły z listy

Standardem leczenia raka jajnika jest leczenie chirurgiczne oraz chemioterapia, nie zawsze przynosząca trwałe efekty. U większości pacjentek w krótkim czasie dochodzi do nawrotu choroby. Szansą przedłużenia okresu do progresji są właśnie leki najnowszej generacji z grupy inhibitorów PARP.

W Polsce jeden z tych leków jest refundowany w ramach programów lekowych finansowanych przez Ministerstwo Zdrowia, lecz tylko dla pacjentek z mutacjami w genach BRCA1 i/lub BRCA2 i dopiero po wcześniejszym leczeniu standardowymi chemioterapeutykami. To leczenie pozwala w tej grupie chorych na czterokrotne wydłużenie czasu przeżycia wolnego od progresji choroby w porównaniu z placebo.

Pozostałe pacjentki, czyli zdecydowana większość, nie mają dostępu do najnowocześniejszych terapii.

Mutacje genetyczne, głównie w obrębie genów BRCA1 i BRCA2 są jednym z czynników ryzyka rozwoju raka jajnika i raka piersi. U nosicielek mutacji genu BRCA1 stwierdza się około 40 proc. ryzyko zachorowania na raka jajnika oraz 50-80 proc. ryzyko wystąpienia raka piersi w trakcie życia.

Wśród pacjentek, które zachorowały na raka jajnika, mutacje te występują u 15–24 proc. chorujących. Każda pacjentka zakwalifikowana do badania może się poddać badaniu na obecność mutacji.

Kwalifikacji do badania dokonuje lekarz pierwszego kontaktu, przeprowadzając wywiad rodzinny obejmujący krewnych I-III stopnia. Szczególnie niepokojące jest występowanie w rodzinie raka przed 50. rokiem życia lub też stwierdzenie zachorowań u matki czy babki.

Wynik badania pozwala zakwalifikować zdrową kobietę do grupy ryzyka, zaś osoby chore mogą dzięki niemu otrzymać optymalną, celowaną terapię.

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 100 tys. nosicielek mutacji BRCA1. Tymczasem w 2011 r. wykonano ponad 6 tys. badań na obecność tej mutacji, nowszych danych brakuje. Polki nie są więc dostatecznie przebadane genetycznie. Jednocześnie dostęp do najnowszych terapii jest uzależniony właśnie od wyników badań na obecność mutacji.

W rezultacie, skuteczne leczenie inhibitorami PARP jest w Polsce dostępne tylko dla części pacjentek, pomimo badań klinicznych wskazujących, że terapia pozwala u wszystkich chorych na ponad dwukrotne wydłużenie czasu wolnego od progresji w porównaniu z placebo.

Dlatego w wielu krajach Europy wszystkie pacjentki z rakiem jajnika są leczone inhibitorami PARP, niezależnie od mutacji genów BRCA.

Bohaterki książki “Jak motyl. Odczarować mity. Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika” udowadniają, że siła ducha i odpowiednie leczenie pozwalają żyć pomimo nieuleczalnej choroby. Co więcej – pozwalają też aktywnie działać.

Jedna z bohaterek książki, Barbara Górska, jest jednocześnie prezeską Stowarzyszenia Niebieski Motyl – Dawno myślałyśmy z bliskimi mi dziewczynami, zmagającymi się z tą samą chorobą, o tym, żeby profesjonalnie wspierać innych i odwołując się do własnych doświadczeń, pomóc im przejść przez to wszystko.

(…) Uchronić przed błądzeniem, żeby wiedziały z kim rozmawiać, gdzie szukać pomocy, na co zwracać uwagę. Sama na początku nie wiedziała, wszystkiego uczyła się metodą prób i błędów. Dziś Stowarzyszenie liczy 600 podopiecznych w całej Polsce, a jego partnerem jest Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej. Stowarzyszenie organizuje warsztaty stacjonarne pt.

“Motyle w brzuchu. Coś dla ciała i ducha”, podejmuje akcje na oddziałach onkologicznych, prowadzi zajęcia z kosmetyczkami, wizażystkami, naukę wiązania turbanów, łączy i wspiera kobiety chore na nowotwór jajnika.

Historie opisane w książce przybliżają życie chorych.

Z jednej strony jest terapia raka jajnika, z drugiej celebrowanie codzienności i radość z każdego dnia, bliskości męża, obecności dzieci i wnuków, jesieni za oknem, spacerów z psem, wycieczek w góry.

Pacjentki żyją najlepiej jak mogą, pomimo wznów (kolejnych ataków choroby), konieczności leczenia i niepewności, która nie przestaje im towarzyszyć. Uskrzydla je nadzieja na kolejne dobre lata życia.

Niestety rak jajnika pozostaje nadal nieuleczalny, choć coraz częściej staje się chorobą przewlekłą.

Pełniejszy dostęp do nowoczesnych terapii dla wszystkich chorych może przyspieszyć poprawę statystyk przeżywalności, która oznacza więcej kobiet aktywnych pomimo choroby: naszych mam, babć, ciotek i córek. “Jak motyl.

Odczarować mity Lekarze i pacjentki o życiu z rakiem jajnika” to książka, która niesie wielką nadzieję chorym na raka jajnika i ich rodzinom.

Leia também:  Como amenizar a coceira causada pela fibra de vidro

Komunikat prasowy przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia w ramach cyklu debat eksperckich “Żyć z rakiem jajnika. Jak motyl. Historie prawdziwe”, objętych patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej oraz Stowarzyszenia Niebieski Motyl.

Przeczytaj też:

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • rak
 • rak jajnika
 • nowotwór
 • nowotwory
 • leczenie raka
 • onkologia
 • Lekarze zaniepokojeni stanem psychicznym Polaków. Co się z nami dzieje? Mówią psychiatrzy Jaki jest aktualny stan psychiczny Polaków? 74 proc. psychiatrów, którym zadano to pytanie, uważa, że jest gorzej niż przed wybuchem pandemii COVID-19. To…
 • Dorota Gardias opowiedziała o pierwszych objawach nowotworu. Co ją zaniepokoiło? – Mam dużo siły, energii i dużo woli walki. Jestem szczęściarą, bo rokowania są dobre – mówi Dorota Gardias, prezenterka TVN, u której ostatnio wykryto nowotwór… Milena Zawiślińska
 • Lekarze alarmują: Polki umierają na raka jajnika, bo nie mają dostępu do leków Stworzenie systemu kompleksowej opieki w ośrodkach określanych jako Ovarian Cancer Units oraz dostęp do nowych leków niezależnie od mutacji w genach BRCA1 i BRCA2… Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
 • Rozwija się szybko, łatwo pomylić go z czymś innym. To podstępny nowotwór Rak jajnika może rozwinąć się w kilka miesięcy, a więc między jedną a drugą wizytą u ginekologa. Co więcej, nie ma żadnych badań przesiewowych, które w tym…
 • Dziś rak jajnika traktowany jest jak choroba przewlekła. Jak się ją leczy? Wyjaśnia ginekolog-onkolog Rak jajnika dotyka głównie kobiety po 50. roku życia. Zdarza się także u młodszych. Niestety, sporo pań trafia do lekarza w stanie zaawansowanej choroby – na… Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia
 • Wariant Delta mutuje. To bardzo niepokojące Dopiero świat oswaja się z wariantem Delta, bardziej zaraźliwą i dającą nieco inne objawy odmianą wirusa SARS-CoV-2, a już naukowcy dostrzegli pojawienie się jego… Małgorzata Krajewska
 • Mało znany objaw boreliozy. Sprawdź, co powinno cię zaniepokoić Borelioza to jedna z najbardziej podstępnych chorób zakaźnych naszych czasów. Może przypominać np. RZS lub syndrom chronicznego zmęczenia, co utrudnia postawienie…
 • Zespół policystycznych jajników. Choroba młodych kobiet zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 W grupie, która narażona jest na ciężki przebieg zakażenia COVID-19 znajdują się przede wszystkim osoby w podeszłym wieku i przewlekle chore. Okazuje się, że…
 • Mówi się o nim “cichy zabójca”. Dlaczego raka jajnika często myli się z niestrawnością? O raku jajnika mówi się, że to “cichy zabójca”. Początkowo nie daje on bowiem żadnych typowych objawów, a gdy sygnały już się pojawią, są bardzo subtelne. Możemy… Monika Mikołajska
 • Pięć “czerwonych flag” po szczepieniu na COVID-19. Wymagają kontaktu z lekarzem Po każdej spośród stosowanych w Polsce szczepionek na COVID-19 mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne. Część z nich to jednak sygnały ostrzegawcze, że w… Agnieszka Mazur-Puchała

Rak jajnika – Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej

W Polsce każdego roku zapada na tę chorobę około 3500 kobiet. Rak jajnika stanowi 5% wszystkich nowotworów złośliwych u kobiet. Rak jajnika częściej występuje w krajach wysoko rozwiniętych.

Liczba nowych zachorowań powoli, ale systematycznie rośnie. Najwięcej przypadków raka jajnika notuje się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia, ale ok. 15% zachorowań zdarza się przed 50.

rokiem życia, zwłaszcza u kobiet posiadających uwarunkowaną genetycznie skłonność do tego nowotworu.

Czym jest rak jajnika?

Jajnik jest zbudowanych z trzech typów komórek: komórek nabłonkowych, komórek ziarnistych i komórek pęcherzykowych. Każdy z nich może dać początek nowotworowi złośliwemu.

Terminem „rak jajnika” określa się często guzy nie będące sensu stricto rakami, guzy o różnym, często dobrym rokowaniu powstałe z komórek zarodkowych lub komórek podścieliska. Jednak najczęstszą postacią złośliwego nowotworu jajnika jest rak gruczołowy (łac.

adnocarcinoma), choroba groźna i rozwijająca się podstępnie, która w dalszej części artykułu będzie określana mianem raka jajnika (RJ).
Kobieta posiada 2 jajniki, umiejscowione w miednicy mniejszej w sąsiedztwie macicy.

Leżą w bezpośrednim sąsiedztwie jelit i nie są oddzielone żadną barierą od wątroby, śledziony czy żołądka. Wszystkie te narządy leżą w tzw. jamie otrzewnej bardzo ważnej dla rozprzestrzeniania się raka jajnika.

Rak jajnika powstaje w jajniku lub przydatkach, czyli tkankach około jajnikowych, również jajowodach. Prawdopodobnie niektóre przypadki raka jajnika swój początek biorą w tzw. otrzewnej, czyli błonie wyściełającej jamę brzuszną. Dotyczy to sytuacji, gdy nie widzimy guza jajnika, ale obraz choroby jest niemal identyczny z obrazem raka jajnika.

Jakie są objawy raka jajnika?

W początkowych stadiach rozwoju rak jajnika zazwyczaj nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jajnik może znacznie zwiększyć swoje rozmiary nie dając żadnych dolegliwości.

W tym czasie od guza mogą odrywać się komórki nowotworowe i przemieszczać się wraz z płynem otrzewnowym po całej jamie brzusznej, umiejscawiając się w innych narządach m.in. jelitach, wątrobie czy żołądku.

Wtedy choroba staje się zaawansowana i pojawiają się jej pierwsze charakterystyczne objawy.
Zazwyczaj są to symptomy ze strony przewodu pokarmowego takie jak wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, odbijania, powiększenie się obwodu brzucha.

Jednym z niepokojących objawów w zaawansowanej postaci choroby jest wodobrzusze. Rak jajnika rzadziej daje objawy ze strony narządu rodnego, takie jak nieprawidłowe krwawienia czy uczucie ucisku w miednicy.

Jakie badania mogą wykryć raka jajnika?

Chociaż nie istnieją żadne skuteczne badania profilaktyczne pozwalające wykryć wczesnego i bezobjawowego raka jajnika, najlepszym jak dotąd sposobem kontroli jajników wydaje się być badanie USG przezpochwowe, które umożliwia odpowiednio wczesne dostrzeżenie zmian i wykrycie guza.

Z drugiej jednak strony obecność zmiany w jajniku, szczególnie u kobiet miesiączkujących, rzadko świadczy o chorobie nowotworowej. Zazwyczaj uwidaczniane są niekoniecznie wymagające operacji torbiele. Dlatego nie można do końca polegać na USG, jako dokładnej metodzie diagnostyki zmian w jajnikach.

Innym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym w diagnostyce nowotworów jajnika jest ocena poziomu markerów Ca-125 i HE-4. Wykonuje się ją równocześnie z badaniem USG. Niestety, bardzo często we wczesnych stadiach raka jajnika poziom markerów jest prawidłowy. Z drugiej jednak strony, nieprawidłowe wyniki markerów nie muszą oznaczać choroby nowotworowej.

Dlatego wyniki badań USG i markerów Ca-125 i HE-4 należy zawsze skonsultować z lekarzem doświadczonym w diagnostyce i leczeniu raka jajnika.

Mam guza jajnika – jakie badania powinnam zrobić?

Pamiętaj, że tylko niewielka część guzów jajnika to nowotwory złośliwe. Pierwszym krokiem w diagnostyce raka jajnika będzie wywiad lekarski, połączony z badaniem ginekologicznym oraz badaniem USG TV (USG przezpochwowe).

Lekarz może zalecić badania markerów Ca-125 i HE-4 we krwi.

Jeśli istnieje podejrzenie, że guz nie jest zwykłą torbielą czynnościową (wynikającą z zaburzenia pękania pęcherzyka owulacyjnego), lekarz może zlecić dodatkowo USG całej jamy brzusznej lub badanie tomografii komputerowej (TK) i skierować Cię na zabieg operacyjny.

Jak się leczy guzy jajnika?

Jeśli lekarz podejrzewa u Ciebie raka jajnika może zlecić przeprowadzenie zabiegu laparoskopii (wprowadzenie do brzucha cienkich narzędzi przez małe nacięcia, co stanowi niewielki uraz dla organizmu pacjenta i pozwala usunąć guz jajnika) lub laparotomii (otwarcie brzucha skalpelem i klasyczna operacja).

W trakcie zabiegu chirurg zwykle usuwa cały jajnik i kieruje go do badania histopatologicznego, często jeszcze w trakcie przebiegającej operacji. W przypadku stwierdzenia raka jajnika usuwana jest macica, drugi jajnik, węzły chłonne oraz wszystkie widoczne ogniska choroby. Operacje zaawansowanego raka jajnika (tzw.

zabiegi cytoredukcyjne) są bardzo skomplikowane, kosztowne, długie i powinny być przeprowadzone w specjalistycznych ośrodkach.

Rozpoznano u mnie raka jajnika – co dalej?

Jeśli rozpoznano u Ciebie raka jajnika leczenie powinien prowadzić lekarz ginekolog-onkolog lub onkolog kliniczny. Po zabiegu operacyjnym możesz otrzymać chemioterapię, czyli dożylne lub podawane bezpośrednio do jamy brzusznej wlewy silnych leków cytotoksycznych zabijających komórki nowotworowe.

Pomimo, że w leczeniu raka jajnika już istnieje wiele skutecznych leków to nadal powstają nowe. Oprócz chemioterapii możesz otrzymywać tzw. leki ukierunkowane molekularnie skierowane na niektóre procesy życiowe komórek nowotworowych, dodatkowo wzmagające działanie chemioterapii (np.

leki niszczące naczynia krwionośne raka lub blokujące podziały komórek nowotworowych, a tym samym rozwój raka).

Czy można ustrzec się przed rakiem jajnika?

Choć jak dotąd nie udowodniono skuteczności badań profilaktycznych dla raka jajnika, to regularne wizyty u ginekologa oraz USG przez pochwowe pozwalają na wczesne rozpoznanie tej choroby.

Nie do końca poznano czynniki ryzyka rozwoju tej choroby, podejrzewa się o nie dietę ubogą w błonnik i witaminy, wysoki wzrost i dużą masę ciała, niepłodność. Z kolei ryzyko wystąpienia raka jajnika zmniejszają czynniki hamujące owulację, takie jak duża liczba ciąż oraz karmienie piersią.

Około 1 na 300 kobiet w Polsce ma odziedziczone po jednym z rodziców wrodzone uszkodzenie DNA, czyli tzw. mutację, genów BRCA1 lub BRCA2. U tych kobiet istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka jajnika (ok.

40% szans na chorobę) i raka piersi (ok. 70% szans na chorobę).

Jeśli w Twojej rodzinie występowały te choroby powinnaś koniecznie wykonać testy genetyczne w kierunku oceny obecności mutacjii BRCA! Poszukaj Poradni Genetycznej w Twoim mieście lub w dużym ośrodku onkologicznym.

W przypadku stwierdzenia u Ciebie mutacji w genie BRCA lekarz zaproponuje postępowanie mogące znacznie zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej.

Słowniczek

Rak jajnika – złośliwy nowotwór jajnika, często rozpoznawany w zaawansowanym stadium, gdy obecne są przerzuty do innych narządów jamy brzusznej.
Torbiel jajnika – płynowa zmiana w jajniku zwykle łagodna i niewymagająca operacji.

Leia também:  Zapalenie stawu biodrowego – objawy i leczenie

Guz jajnika – terminem tym określa się zarówno łagodne, jak i złośliwe zmiany w jajniku.
Otrzewna – błona wyściełająca jamę brzuszną i pokrywająca narządy w niej leżące.
Wodobrzusze – obecność wolnego płynu w jamie brzusznej, wypełniającego wolną przestrzeń pomiędzy narządami.

Rozsiew otrzewnowy raka jajnika – sytuacja, gdy drobne guzki nowotworowe pokrywają w ilości nawet kilkuset lub tysięcy całą otrzewną, powodując zwykle obfitą produkcję płynu i wodobrzusze.

USG TV (transwaginalne, przezpochwowe) – bezpieczne i niebolesne badanie USG, polega na wprowadzeniu do pochwy sondy pozwalającej zobaczyć na ekranie narządy leżące w miednicy kobiety, tj. macicę jajniki, pęcherz moczowy.

Markery nowotworowe – krążące we krwi białka, których poziom bywa podwyższony w niektórych chorobach nowotworowych. W przypadku raka jajnika są to głównie Ca-125 i HE-4.

Zabieg cytoredukcyjny – skomplikowany i rozległy zabieg chirurgiczny, polegający na usunięciu wszystkich guzków nowotworowych. Może obejmować wiele narządów, np. jelita, śledzionę, wątrobę i przede wszystkim otrzewną.
Chemioterapia – silnie działające leki niszczące komórki nowotworowe, podawane dożylnie, rzadziej dootrzewnowo lub doustnie.
Leczenie ukierunkowane molekularnie – stosowanie leków ukierunkowane na określone cele molekularne (np. szczególne receptory na powierzchni komórek)
Mutacja – uszkodzenie materiału genetycznego (DNA) komórki, mogące prowadzić do rozwoju raka.

Rak jajnika to cichy przeciwnik. Badaj się regularnie i nie daj mu szansy

Rak jajnika należy do stosunkowo często występujących nowotworów kobiecych. Atakuje głównie kobiety po 50. roku życia, rozwija się szybko i często zajmuje okoliczne narządy.

Może długo nie dawać żadnych objawów, a gdy się pojawią, przypominają często dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Raka wykrytego we wczesnym stadium zazwyczaj można wyleczyć.

Wykryty zbyt późno rokuje źle i często przyczynia się do śmierci chorej kobiety. Dowiedz się więcej o raku jajnika.

Rak jajnika jest częstym nowotworem kobiet. W skali światowej jest trzecim co do częstotliwości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, tuż po raku szyjki macicy i raku trzonu macicy. Wywodzi się z żeńskiej gonady, czyli jajnika.

W Polsce w 2010 roku na raka jajnika zapadło 3587 kobiet, a zmarło 2574. Niestety umieralność z powodu raka jajnika w Polsce jest ponad 15 proc. wyższa niż przeciętna dla krajów Unii Europejskiej (dane z 2009 roku).

Najczęstszą postacią raka jajnika jest rak gruczołowy, który rozwija się wyjątkowo podstępnie i jest groźny. Przez długi czas może nie dawać objawów, a te, gdy się pojawią, mają zazwyczaj charakter nieswoisty. Symptomy towarzyszące temu schorzeniu są przez kobiety często utożsamiane z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, nie jajników.

W ciele kobiety znajdują się dwa jajniki umiejscowione w miednicy mniejszej w sąsiedztwie macicy. Jajniki są gruczołem dokrewnym, produkują szereg hormonów, w tym estradiol, najważniejszy hormon kobiecy odpowiedzialny za rozwój wszystkich żeńskich cech organizmu. Inną rolą jajników jest produkowanie gamet żeńskich, czyli komórek jajowych.

Jajniki zbudowane są z wielu komórek pełniących wiele różnych funkcji, a każda z linii komórkowych może dać początek nowotworowi złośliwemu.

Czy rak i nowotwór znaczą to samo? Mianem nowotworu określa się każdą zmianę spowodowaną niekontrolowanym rozrostem komórek. Nowotwory mogą być łagodne i złośliwe. Rak jest natomiast jednym ze złośliwych nowotworów.

Wyróżnia się dwa typy raka jajnika, które różnią się pomiędzy sobą przyczynami powstania, typem wzrostu i rokowaniem:

 • Typ I raka jajnika, rzadszy: rozwija się na podłożu łagodnych nowotworów jajnika lub nowotworów o granicznej złośliwości. Rośnie w postaci wyraźnego guza w jajniku i dopiero po jakimś czasie zaczyna rozprzestrzeniać się w jamie otrzewnowej. To rak o podłożu endometrialnym lub śluzowym, częściej wykrywany jest w I lub II stadium zaawansowania i rokuje nieco lepiej niż typ II raka jajnika.
 • Typ II raka jajnika, częstszy: od samego początku rozwija się jako złośliwy rak jajnika. Często nie obserwuje się wyraźnego guza w jajniku, ale choroba nowotworowa dosyć szybko rozprzestrzenia się w jamie otrzewnowej. Niestety, ten typ raka rozpoznaje się zazwyczaj zbyt późno, bo nawet w III i IV stopniu zaawansowania. Ocenia się, że typ II jest źle zróżnicowanym rakiem surowiczym. Zazwyczaj rokuje źle.

Rak jajnika, pomimo swojej nazwy, nie zawsze dotyczy samych jajników. Tak naprawdę choroba rozprzestrzenia się szybko i w większości przypadków obserwuje się tzw.

rozsiew otrzewnowy, czyli obecność guzów na innych narządach jamy brzusznej – może zajmować jelita, wątrobę, śledzionę i inne tkanki.

Jajniki są organami leżącymi dosyć swobodnie w jamie brzusznej, dlatego komórki raka mają łatwość przenoszenia się na inne narządy. Rokowania w chorobie są tym gorsze, im później rak zostanie zdiagnozowany.

Przyczyny raka jajnika

Rak jajnika powstaje w wyniku nieprawidłowych podziałów komórek nabłonkowych, które zaczynają mnożyć się w sposób niekontrolowany.

Efektem takiego działania jest powstawanie guzów na jajniku i nacieków upośledzających pracę jajników.

Narastające komórki nowotworowe odrywają się od tkanki macierzystej i wędrują układem krwionośnym do innych organów. Obecność przerzutów świadczy niestety o zaawansowaniu choroby i rokuje źle.

Sam proces powstawaniu guzów może zachodzić tylko w jednym lub w dwóch jajnikach jednocześnie.

Nie jest znana dokładna przyczyna powstawania raka jajnika, dlatego chorobie nie można zapobiegać.

Wiadomo natomiast, że u nosicielek wrodzonej mutacji genu BRCA1 rak jajnika występuje nawet dwudziestokrotnie częściej.

U kobiet z wrodzonym zespołem Lyncha szanse na zachorowanie na raka jajnika są natomiast dziesięciokrotnie wyższe niż u kobiet zdrowych. Można zatem powiedzieć, że choroba ma również podłoże genetyczne.

Ryzyko zachorowania na raka jajnika zwiększają czynniki takie jak:

 • wysoki wzrost i duża masa ciała (otyłość);
 • wiek — rak jajnika występuje częściej u kobiet po 50. roku życia;
 • wysokotłuszczowa dieta;
 • endometrioza, czyli obecność błony śluzowej macicy poza jamą macicy;
 • niepłodność;
 • bezdzietność, późne macierzyństwo (powyżej 30. roku życia);
 • późna menopauza;
 • stosowanie zastępczych terapii hormonalnych, np. w okresie menopauzy;
 • predyspozycje genetyczne — występowanie raka piersi lub raka jajnika w rodzinie np. u matki, siostry;
 • nosicielstwo mutacji genu BRCA1, BRCA2;
 • zespoły genetyczne: zespół Lyncha, zespół Peutza-Jeghersa, zespół Gorlina.

Ryzyko rozwoju raka zmniejszają czynniki hamujące owulację, czyli w pewien sposób „usypiające” czy „wyciszające” jajniki – tabletki antykoncepcyjne, duża liczba ciąż i karmienie piersią.

Objawy raka jajnika

Rak jajnika jest wyjątkowo podstępny. Nie daje o sobie znać przez długi czas. Dlatego regularne badania są takie ważne. W wielu przypadkach kobiety są zupełnie nieświadome, że w jajniku rozwija się rak. Choroba nie daje bowiem żadnych objawów przez dłuższy czas.

Objawy raka jajnika pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy choroba jest zaawansowana. Pojawiają się wtedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego — wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, odbijanie, powiększenie się obwodu brzucha. Mogą pojawić się także objawy ze strony narządu rodnego, w tym nieprawidłowe krwawienia i uczucie ucisku w miednicy.

Najczęstsze objawy raka jajnika:

 • wodobrzusze (puchlizna brzuszna);
 • uczucie ciężkości w jamie brzusznej;
 • rzadziej nerwobóle ud, okolicy kulszowej lub pachwinowej;
 • uczucie nagłego parcia na mocz, zaparcia, okresowy ból podczas stosunków;
 • krwawienia z dróg rodnych (występują sporadycznie).

Nowotwory jajnika, poza guzami o wydzielaniu dokrewnym, we wczesnym okresie nie dają żadnych objawów. Gdy guz zaczyna się powiększać, kobieta może odczuwać ból w podbrzuszu, obserwować powiększanie się obwodu brzucha i odczuwać ucisk na narządy sąsiednie. Skręt lub martwica guza jajnika objawiają się najczęściej bólem w jamie brzusznej, podrażnieniem otrzewnej, a nawet rozwojem wstrząsu.

Rozpoznanie raka jajnika

Podstawowym badaniem wykonywanym w celu rozpoznania raka jajnika jest badanie ginekologiczne dwuręczne (poprzez pochwę i odbytnicę) połączone z USG transwaginalnym (przezpochwowym) i brzusznym.

Obecność guza w jajniku lub wolnego płynu w jamie brzusznej to objawy wymagające wykonania dodatkowych badań. Należy oznaczyć stężenie markerów CA-125, CA 15-3, CA 19-9, HE-4 i CEA w surowicy krwi. U około połowy chorych we wczesnym stadium raka jajnika objawia się on podwyższonym stężeniem markera nowotworowego CA-125.

Nierzadko wykonuje się także tomografię komputerową brzucha i miednicy, a także RTG klatki piersiowej.

Istnieje również możliwość przeprowadzenia zabiegu, podczas którego pobierane są wycinki do badania histopatologicznego. Bywa także, że podczas operacji od razu usuwany jest jajnik, a nawet oba jajniki i macica. Postępowanie uzależnione jest od stanu, w jakim znajduje się pacjentka. 

Od 2009 roku stosuje się także test OVA1, który polega na oznaczeniu w próbkach krwi stężenia pięciu białek, które zmieniają się jako objaw raka jajnika. Test OVA1 może pomóc zidentyfikować kobiety z guzem w miednicy.

Leczenie raka jajnika

Leczenie raka jajnika jest leczeniem skojarzonym obejmującym zarówno leczenie chirurgiczne, jak i chemioterapię, która zazwyczaj składa się z wielu linii leczenia.

Chemioterapii nie trzeba wdrażać jedynie u kobiet z guzem jajnika w I stadium zaawansowania, u których przeprowadzono prawidłowe postępowanie chirurgiczne z weryfikacją zmian w obrębie węzłów chłonnych miedniczych i okołoaortalnych.

Operacja ma na celu potwierdzanie rozpoznania i określenie zaawansowania choroby, a także maksymalne usunięcie zmian nowotworowych. Zakres operacji różni się do stopnia zaawansowania raka, może obejmować wyłącznie zmniejszenie liczby komórek nowotworu i jego masy lub usunięcie macicy wraz z przydatkami i węzłów chłonnych.

W skrajnych przypadkach zabieg operacyjny może być rozszerzony o wycięcie innych elementów zaatakowanych przez chorobę, na przykład odcinka jelita cienkiego lub grubego, otrzewnej pokrywającej przeponę lub zmian na powierzchni wątroby. Niestety rak jajnika u większości kobiet powraca. Nawrót raka uważa się za oznakę nieuleczalnej już choroby, która może się jednak cofać kilkukrotnie pod wpływem leczenia, pozwalając na wieloletnie przeżycie.

Rokowania przy raku jajnika

Rokowania uzależnione są od stopnia zaawansowania raka. Im wcześniej wykryty, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Wczesne wykrycie raka w I lub II stadium choroby, czyli w okresie, gdy rak ograniczony jest tylko do miednicy mniejszej, daje szanse na całkowite wyleczenie nawet w przypadku 75 proc. kobiet.

Wykrycie raka w stadiach zaawansowanych (III i IV) zwykle rokuje źle i zmniejsza szanse na przeżycie 5 lat nawet do 30-50 proc. Dlatego niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie raka i prowadzenie leczenia w specjalistycznym ośrodku onkologicznym. Właściwe rozpoznanie to podstawa, kolejnym krokiem jest dostosowanie odpowiedniego leczenia.

Leia também:  Como beijar seu namorado pela primeira vez (para meninas no fundamental)

Co niezwykle ważne, odpowiednio prowadzone leczenie pozwala chorym kobietom żyć przez wiele lat pomimo choroby nowotworowej.

Nawet 80 proc. zachorowań na raka jajnika obserwuje się u kobiet po 50. roku życia, przy czym nawet połowę zachorowań diagnozuje się pomiędzy 50. a 69. rokiem życia.

Źródło: onkologia.org.pl; onkologia.mp.pl; zwrotnikraka.pl; podyplomie.pl

________

zdrowie.radiozet.pl/nk

Rak jajnika

Rak jajnika jest częstym nowotworem kobiet, wywodzącym się z żeńskiej gonady, czyli jajnika. W ciele kobiety znajdują się 2 jajniki, umiejscowione w miednicy mniejszej w sąsiedztwie macicy.

Jajniki są gruczołem dokrewnym i produkują szereg hormonów, z których głównym jest estradiol – najważniejszy hormon kobiecy, odpowiedzialny za rozwój wszystkich żeńskich cech organizmu. Drugą kluczową rolą jajników jest produkowanie gamet żeńskich, czyli komórek jajowych.

Zapłodnienie komórki jajowej przez plemnik daje początek ciąży i rozwojowi płodu w macicy.

Jajnik jest zbudowany z wielu typów komórek pełniących różne funkcje. Każda z linii komórkowych może dać początek nowotworowi złośliwemu. Terminem „rak jajnika” określa się często również guzy z komórek zarodkowych lub komórek podścieliska, o różnym – często dobrym – rokowaniu, niebędące sensu stricte rakami. Najczęstszą postacią złośliwego nowotworu jajnika jest rak surowiczy.

Istnieją dwa typy raka jajnika, różniące się przyczynami molekularnymi, typem wzrostu i rokowaniem.

Typ I, rzadszy, rozwija się na podłożu łagodnych nowotworów jajnika lub nowotworów o granicznej złośliwości, rośnie w postaci wyraźnego guza w jajniku, dopiero po jakimś czasie rozprzestrzenia się w jamie otrzewnej. Histologicznie jest zwykle rakiem endometrialnym lub śluzowym i rokuje nieco lepiej niż typ II. Częściej wykrywa się go w I i II stopniu zaawansowania.

Typ II, częstszy, rozwija się od samego początku jako złośliwy nowotwór jajnika. Często nie obserwuje się wyraźnego guza w jajniku, a choroba szybko rozprzestrzenia się po jamie otrzewnej. Histologicznie jest zwykle źle zróżnicowanym rakiem surowiczym i rokuje źle. Najczęściej wykrywa się go dopiero w III i IV stopniu zaawansowania.

Pomimo swej nazwy rak jajnika jest chorobą nie tylko samych jajników – w większości przypadków obserwuje się tzw. rozsiew otrzewnowy, czyli obecność guzów na innych narządach jamy brzusznej.

Złe wyniki leczenia są spowodowane tym, że nowotwór bardzo wcześnie rozprzestrzenia się po całym brzuchu, zajmując jelita, wątrobę, śledzionę i inne tkanki.

Wynika to z faktu, że jajniki są organami leżącymi swobodnie w jamie brzusznej, w związku z czym komórki raka mają dużą łatwość przenoszenia się na sąsiadujące narządy. Dodatkowo bardzo często daje on przerzuty drogą limfatyczną do węzłów chłonnych.

Jak często występuje?

Rak jajnika jest w skali świata trzecim pod względem częstości występowania nowotworem narządów rodnych kobiety, po raku szyjki macicy i trzonu macicy, pozostaje jednak główną przyczyną śmierci wśród nowotworów związanych z żeńskim układem rozrodczym.

Większość przypadków raka jajnika odnotowuje się w krajach wysoko rozwiniętych. Najwięcej zachorowań przypada pomiędzy 40. a 70. rokiem życia.

W Polsce jest to szósty co do częstości występowania nowotwór złośliwy kobiet, zapadło nań ok. 3700 kobiet, a zmarło 2700. Był czwartą przyczyną zgonów na nowotwory, po raku piersi, płuca i jelita grubego. Liczba zachorowań powoli, ale systematycznie się zwiększa.

W jaki sposób objawia się rak jajnika?

W początkowych stadiach rozwoju rak jajnika zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dopiero gdy choroba jest bardziej zaawansowana, pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego – wzdęcia, uczucie pełności w brzuchu, odbijania, powiększenie się obwodu brzucha.

Objawy są zwykle lekceważone i przypisywane typowym dolegliwościom jelitowym. Niekiedy są to objawy ze strony narządu rodnego, takie jak nieprawidłowe krwawienia czy uczucie ucisku w miednicy. Dodatkowo w później fazie choroby mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu.

Chociaż nie istnieją żadne skuteczne badania profilaktyczne pozwalające wykryć wczesnego i bezobjawowego raka jajnika, wydaje się, że najlepszym sposobem kontroli jajników jest USG przezpochwowe.

Jak już wspomniano, część raków jajnika rośnie powoli w postaci guza jajnika i może być odpowiednio wcześnie dostrzeżona w tym badaniu. Z drugiej jednak strony zmiana w jajniku bardzo rzadko świadczy o chorobie nowotworowej – zazwyczaj są to torbiele, niekoniecznie wymagające operacji.

Dlatego nie można do końca polegać na USG jako dokładnej metodzie diagnostyki zmian w jajnikach.

Innym proponowanym badaniem jest ocena stężenia markerów raka jajnika we krwi. Obecnie są nimi CA-125 (podwyższone u ok 80%) i HE-4. Oceniać je można łącznie, jako tzw. algorytm ROMA, co zwiększa precyzję badania.

Należy jednak zauważyć, że duży odsetek wczesnych raków jajnika nie powoduje zwiększenia stężeń markerów. Dodatkowo w przypadku podejrzenia guzów zarodkowych ocenia się poziomy AFP, HCG, LDH.

Interpretację zwiększonego stężenia markerów powinien zawsze przeprowadzić lekarz specjalista, ponieważ na ich stężenie w surowicy krwi wpływa również wiele innych chorób.

Marker CA-125 wraz z regularną tomografią komputerową również służy do monitorowania wyników leczenia.

Czy istnieją stany przedrakowe raka jajnika?

Trwają poszukiwania przedrakowych zmian w jajniku, które można by dostrzec, zanim rozwinie się nowotwór złośliwy. Niektórzy sugerują, że choroba często rozwija się w jajowodzie, a jajnik jest naciekany wtórnie, wiadomo też, że część raków jajnika rozwija się na podłożu endometriozy, ale jak dotąd nie udało się zastosować tych odkryć w praktyce.

Czy można się ustrzec przed rakiem jajnika? Jakie są jego przyczyny?

Choć nie udowodniono jak dotąd skuteczności badań profilaktycznych w celu wykrycia raka jajnika, to – jak już wspomniano – regularne wizyty u ginekologa oraz USG przezpochwowe pomagają rozpoznać wczesne stadium nowotworu.

Każdy guz jajnika powinien wzbudzić czujność onkologiczną i być traktowany jako potencjalnie złośliwy.

Nie do końca poznano czynniki ryzyka rozwoju tej choroby, podejrzewa się, że są nimi: dieta uboga w błonnik i witaminy, wysoki wzrost i duża masa ciała, długotrwała ekspozycja na talk, a także niepłodność.

Z kolei ryzyko rozwoju raka jajnika zmniejszają czynniki hamujące owulację, czyli niejako „usypiające” jajniki – tabletki antykoncepcyjne, duża liczba ciąż oraz karmienie piersią. Dwudziestokrotne zwiększenie ryzyka wystąpienia raka jajnika dotyczy nosicielek wrodzonej mutacji genu BRCA1, a 10-krotne chorych z wrodzonym zespołem Lyncha.

Dlatego rak jajnika u bliskiej krewnej powinien skłonić kobietę do konsultacji u ginekologa-onkologa, a jeszcze lepiej w poradni genetycznej.

Zobacz film: Co to jest gen BRCA1BRCA2?

Z czym wiąże się uszkodzenie genów BRCA1BRCA2? – prof. dr. hab. n. med. Paweł Blecharz

Badaniem prowadzącym do rozpoznania raka jajnika jest badanie ginekologiczne w trakcie którego konieczne jest wykonanie USG przezpochwowego.

Badanie na fotelu ginekologicznym przeprowadza się we wziernikach, przez pochwę i odbyt, następnie (przez pochwę) wprowadza się specjalną sondę USG pozwalającą ocenić struktury położone głębiej. Całość pozawala ocenić możliwość operacji nowotworu i pomaga w określeniu stopnia zaawansowania choroby.

Obecność guza w jajniku lub wolnego płynu w jamie brzusznej jest objawem wymagającym wykonania badań dodatkowych. Rutynowo oznacza się stężenia markerów CA-125, HE-4 i CEA, a często wykonuje się również tomografię komputerową brzucha i miednicy lub badanie MRI.

Jeśli lekarz specjalista podejrzewa, że zmiana w jajniku może mieć charakter nowotworowy, kieruje pacjentkę na zabieg operacyjny – zazwyczaj wycięcie jajnika z badaniem histopatologicznym.

Stwierdzenie nowotworu złośliwego w jajniku wymaga pobrania licznych wycinków w trakcie zabiegu operacyjnego, niekiedy także usunięcia macicy i obu jajników. Dopiero zbadane przez patomorfologa jajniki i pobrane wycinki pozwalają ustalić dokładne rozpoznanie i dalszy schemat leczenia.

Jakie są metody leczenia?

Najważniejszą metodą leczenia raka jajnika jest zabieg operacyjny. Celem zabiegu jest usunięcie maksymalnej ilości tkanki nowotworowej, czyli tzw. cytoredukcja.

Wycięcie wszystkich widocznych i wyczuwalnych ognisk raka z jamy brzusznej znacznie poprawia wyniki leczenia. Często wymaga to wycięcia fragmentów jelita lub śledziony.

Niezwykle ważne jest, aby zabiegi te przeprowadził specjalistyczny zespól ginekologiczno-chirurgiczny, ponieważ operacje z powodu raka jajnika daleko wykraczają poza zakres typowych zabiegów ginekologicznych.

Drugą, nie mniej ważną, metodą leczenia raka jajnika jest chemioterapia. Polega ona na podaniu (zwykle dożylnie, w kroplówce) silnie działającego leku niszczącego komórki nowotworowe.

Działaniami ubocznymi są nudności, osłabienie szpiku kostnego, wypadanie włosów oraz inne objawy, zazwyczaj ustępujące po zakończeniu leczenia.

Najczęściej podaje się 6 cykli chemioterapii w odstępach 3–4 tygodni.

Rak jajnika jest bardzo wrażliwy na chemioterapię, zwłaszcza jeśli zabieg operacyjny nie pozostawił wielu resztek choroby. Zwykle stosuje się schematy leczenia wykorzystujące tzw.

pochodne platyn: cisplatynę i karboplatynę – leki o największej aktywności w stosunku do raka jajnika. Drugim głównym lekiem jest paklitaksel.

To właśnie połączenie karboplatyny i paklitakselu nazywa się obecnie „złotym standardem” leczenia raka jajnika.

Mimo dużej wrażliwości na leczenie chemiczne rak jajnika często, bo w około 30% przypadków, nawraca. Do nawrotu dochodzi zazwyczaj ponownie w jamie brzusznej i często jest on wieloogniskowy. Nawrót raka jajnika uważa się obecnie za oznakę nieuleczalnej już choroby, która może się jednak cofać wielokrotnie pod wpływem leczenia, pozwalając na wieloletnie przeżycie.

Podstawową metodą leczenia nawrotów raka jajnika jest chemioterapia z wykorzystaniem wielu różnych rodzajach leków cytostatycznych, rzadziej stosuje się ponowne leczenie operacyjne.

Radioterapia ma obecnie ograniczone znaczenie w leczeniu raka jajnika. Stosuje się ją zazwyczaj jako leczenie paliatywne lub objawowe. Ze względu na rozsiany zazwyczaj charakter choroby radioterapia nie pozwala skutecznie niszczyć wszystkich ognisk choroby.

Jakie są szanse na wyleczenie raka?

Wczesne wykrycie raka jajnika w I i II stadium choroby (rak ograniczony tylko do miednicy mniejszej) pozwala wyleczyć 75% kobiet. Stopnie III i IV zmniejszają szansę na przeżycie 5 lat do 30–50%.

Niezwykle ważne jest, aby leczenie rozpoznanego raka jajnika prowadzono w specjalistycznym ośrodku onkologicznym. Poprawia to znacznie szanse na wyleczenie, zwłaszcza dzięki ustaleniu właściwego rozpoznania i dostosowaniu do niego leczenia.

Jak już wspomniano, umiejętnie prowadzone leczenie pozwala żyć pacjentkom z rakiem jajnika wiele lat mimo choroby nowotworowej.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*