Jakie mogą być przyczyny kłującego bólu w klatce piersiowej?

Z medycznego punktu widzenia ból jest nieprzyjemnym uczuciem, które zwykle sygnalizuje uraz lub chorobę. Ogólnie rzecz biorąc, ból to sposób, w jaki organizm mówi ci, że coś jest nie tak. Wyróżniamy wiele jego rodzajów, m.in.

ostry, przewlekły, neuropatyczny, fantomowy. Ból w klatce piersiowej ma wiele różnych przyczyn. W większości przypadków nie jest spowodowany problemami z sercem.

W żadnym razie nie należy diagnozować go samodzielnie, ale skonsultować niepokojące objawy z lekarzem rodzinnym.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Neuralgia międzyżebrowa to ból neuropatyczny obejmujący nerwy międzyżebrowe. Są to nerwy, które wychodzą z rdzenia kręgowego, poniżej żeber.

Neuralgia międzyżebrowa zwykle powoduje ból w klatce piersiowej, który odczuwalny jest w ścianie klatki piersiowej i górnej części tułowia i ma charakter palący, ostry, przeszywający.

Dodatkowe objawy w tych obszarach obejmują: uczucie uścisku, które owija się wokół klatki piersiowej od przodu do tyłu, mrowienie, drętwienie.

Ból może się nasilać nawet podczas wykonywania delikatnych czynności fizycznych, takich jak głębokie oddychanie lub rozciąganie, a także w trakcie śmiania się, kaszlu lub kichania. Neuralgia międzyżebrowa spowodowana wirusem półpaśca (neuralgia popółpaścowa) może również powodować swędzenie i wyjątkowo wrażliwość skóry, nawet na ubranie. Objawy cięższych przypadków obejmują: mimowolne skurcze mięśni, utratę apetytu, paraliż, atrofię mięśni.

Ból w klatce piersiowej po lewej stronie

Jeśli osoba odczuwa ból w klatce piersiowej po lewej stronie ciała, może to wskazywać na atak serca lub inne schorzenia, takie jak problemy z płucami lub zapalenie błony śluzowej wokół serca.

Atak serca ma miejsce, gdy płytka naczyniowa ulega pęknięciu wewnątrz zwężonego naczynia wieńcowego, powodując tworzenie się skrzepów krwi.

Jeśli zakrzep całkowicie zablokuje światło tętniczy, mięsień sercowy zostaje uszkodzony, co wywołuje ból.

Kwaśny refluks i choroba refluksowa przełyku są częstymi przyczynami bólu zlokalizowanego po tej stronie klatki piersiowej. Dzieje się tak, gdy kwas przedostaje się z żołądka do przełyku. Rezultatem jest uczucie pieczenia w klatce piersiowej, które może wystąpić po jednej lub drugiej stronie. Inne objawy mogą obejmować trudności z połykaniem oraz kwaśny posmak w ustach.

Rozerwanie lub pęknięcie przełyku to nagły przypadek medyczny, który może powodować pozasercowy ból w klatce piersiowej. Stan występuje, gdy rura łącząca usta z żołądkiem pęka. Umożliwia to wyciek pokarmu lub płynów z ust do klatki piersiowej i wokół płuc.

Objawy pęknięcia przełyku obejmują: szybsze oddychanie, ból w klatce piersiowej, gorączkę, nudności, wymioty, w tym krwawe wymioty.

Ból po prawej stronie klatki piersiowej

Ból po prawej stronie klatki piersiowej może wystąpić z wielu powodów, ale większość dolegliwości w klatce piersiowej nie jest związana z sercem. Wszelkie bóle w tej części ciała są najprawdopodobniej spowodowane napięciem mięśni, infekcją, stresem, lękiem lub innymi stanami niezwiązanymi z układem sercowo- naczyniowym.

Zaburzenia lękowe lub ekstremalny stres mogą wywoływać ataki paniki, które mogą być bardzo podobne do zawału serca. Ataki paniki mogą pojawić się niespodziewanie lub zostać wywołane przez traumatyczne lub stresujące wydarzenie w życiu.

Jak najbardziej mogą powodować ból w klatce piersiowej, ponieważ podczas hiperwentylacji (szybkiego lub głębokiego oddychania) mięśnie ściany klatki piersiowej ulegają skurczom.

Jakie mogą być przyczyny kłującego bólu w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej po prawej stronie jest jednym z głównych objawów zapalenia chrząstek kostnych.

Inne objawy obejmują ból pleców i brzucha, który nasila się przy kaszlu lub braniu głębokiego oddech.

Ból w klatce piersiowej spowodowany zapaleniem chrząstek kostnych może przypominać zawał serca lub inne schorzenia związane z sercem, dlatego należy zwrócić się o pomoc w nagłych wypadkach.

Ucisk w mostku – ból na środku klatki piersiowej

Ucisk w klatce piersiowej obejmuje każdy rodzajbólu lub dyskomfortu, który występuje między górną częścią brzucha a dolną szyją. Może wystąpić w każdej grupie wiekowej lub populacji i może być również opisywany jako ból w klatce piersiowej, ucisk w klatce piersiowej lub uczucie pieczenia lub pełności w klatce piersiowej.

Jest dosyć powszechnym odczuciem i może być objawem wielu różnych stanów, które wpływają na narządy wewnętrzne w jamie klatki piersiowej (klatka piersiowa), w tym serce, płuca, przełyk, żołądek, woreczek żółciowy, trzustkę i wątrobę.

Może być również spowodowany chorobą ściany klatki piersiowej, w tym nieprawidłowościami mięśni, kości, chrząstki i skóry, a także stresem i niepokojem.

Piekący ból w klatce piersiowej

Pieczenie w klatce piersiowej nie ma jednej, zdefiniowanej przyczyny. Jedną z najczęstszych jest atak serca, a także napad dławicy piersiowej. Piekący charakter bólu może także świadczyć o chorobie układu pokarmowego lub układu oddechowego.

Ból w klatce piersiowej przy wdechu

Opłucnowy ból w klatce piersiowej ma charakter nagłym, intensywny, ostry, kłującym lub piekący i pojawia się w trakcie wykonywania wdechu i wydechu. Dodatkowo nasila się przy oddychaniu, kaszlu, kichaniu lub śmiechu.

Gdy zapalenie opłucnej występuje w pobliżu przepony, ból może być skierowany do szyi lub barku. Opłucnowy ból w klatce piersiowej ma wiele przyczyn.

Pomocne jest zastosowanie podejścia klinicznego, które pomaga lekarzom w natychmiastowym rozróżnieniu między sześcioma zagrażającymi życiu przyczynami bólu opłucnowego w klatce piersiowej i innymi, bardziej powszechnymi przyczynami.

Ból w klatce piersiowej podczas wysiłku

Ból w klatce piersiowej może tez towarzyszyć osobom młodym i wysportowanym. Zaskakującym może wydać się fakt, że ból w klatce piersiowej występuje częściej u sportowców niż u osób prowadzących siedzący tryb życia.

Na szczęście u młodych sportowców ból zwykle nie jest oznaką problemów z sercem, ale określenie dokładnej przyczyny może być często trudne. Dzieje się tak, ponieważ niezliczone problemy mogą powodować, że sportowcy chwytają się piersi.

Tylko wnikliwa obserwacja pomoże postawić właściwą diagnozę.

Źródło:

Metlay JP, Kapoor WN, Fine MJ. Does this patient have community-acquired pneumonia? Diagnosing pneumonia by history and physical examination. JAMA. 1997;278(17):1440–1445

Ból w klatce piersiowej – przyczyny

Ból w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń, nie tylko tych układu sercowo-naczyniowego. Ból w klatce piersiowej może pojawić się także w przebiegu chorób układu pokarmowego, nerwowego lub mięśniowo-szkieletowego. W związku z tym jego przyczyny są zróżnicowane. Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej to częsta dolegliwość zgłaszana lekarzom przez pacjentów. Najczęściej skarżą się oni na dyskomfort opisywany jako:

 • ucisk
 • rozrywanie
 • wzdęcie z uczuciem odbijania
 • niestrawność
 • palenie
 • tępy, kłujący, niekiedy ostry, przeszywający ból w klatce piersiowej

Ból ten może występować po prawej lub po lewej stornie klatki piersiowej, podczas wysiłku lub w spoczynku, podczas oddychania lub kaszlu, połykania, jak również w pozycji leżącej czy przy pochylaniu się.

Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej występuje w przebiegu wielu schorzeń.

Niektóre z nich stanowią natychmiastowe zagrożenia dla życia (np. zawał serca).

Inne przyczyny bólu w klatce piersiowej mieszczą się w zakresie od poważnych, potencjalnie zagrażających życiu, do powodujących zwykłe uczucie dyskomfortu. Często nie udaje się ustalić przyczyny bólu.

Spis treści

Pierwsza pomoc: atak serca

Ból w klatce piersiowej – schorzenia układu sercowo-naczyniowego

 • dławica piersiowa (ostry zespół wieńcowy/niestabilna dławica piersiowa, stabilna dławica piersiowa) charakteryzuje się ostrym, gniotącym bólem promieniującym do szczęki lub przedramienia. Ból ten najczęściej pojawia się po wysiłku i ustępuje w spoczynku
 • tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej objawia się nagłym, rozrywającym bólem w klatce piersiowej i plecach. U niektórych pacjentów może dojść do omdlenia, udaru lub niedokrwienia kończyn dolnych. Co charakterystyczne, tętno i ciśnienie krwi w kończynach może być różne. Czynnikami ryzyka pojawienia się tego rodzaju tętniaka są wiek (powyżej 55. roku życia) i nadciśnienie tętnicze
 • zapalenie osierdzia stwierdza się, gdy pacjent skarży się na stały lub przerywany ostry ból w klatce piersiowej, często nasilający się podczas oddychania, połykania lub w pozycji leżącej. Uczucie ulgi pojawia się przy pochyleniu do przodu. Ponadto zauważalne jest poszerzenie żył szyjnych
 • zapalenie mięśnia sercowego diagnozuje się, gdy pojawiają się gorączka, duszność, zmęczenie, ból w klatce piersiowej, a w niektórych przypadkach objawy niewydolności serca, zapalenia osierdzia lub obu. Zapalenie mięśnia sercowego może być powikłaniem po zakażeniach wirusowych (lub o innej przyczynie)
 • dla zawału serca charakterystyczny jest gwałtowny, uciskający ból w klatce piersiowej, a konkretnie za mostkiem, często promieniujących do żuchwy i lewego barku. Charakterystyczne są także bladość, poty, znaczne osłabienie, niekiedy duszność i charczący oddech
 • kardiomiopatia przerostowa – charakterystyczne są wysiłkowe bóle dławicowe – są to bóle w klatce piersiowej – za mostkiem, które mają charakter bólu piekącego, rozpierania, ucisku. Mogą promieniować do żuchwy, kończyn górnych, zwłaszcza lewej. Pojawiają się w czasie wysiłku i ustępują w ciągu 3-5 minut po jego zaprzestaniu.
Leia também:  Jak zapobiegać bólom głowy?

Ból w klatce piersiowej – schorzenia układu oddechowego

 • zatorowość płucna to schorzenie, które charakteryzuje ból opłucnowy, duszność i tachykardia (przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę). Niekiedy mogą pojawić się nieznaczna gorączka, krwioplucie, a nawet wstrząs
 • zapalenie płuc charakteryzują gorączka, dreszcze, kaszel i odpluwanie ropnej plwociny. Często pojawiają się także duszność, tachykarida
 • odma opłucnowa objawia się spłyconym, przyspieszonym oddechem i bólem w klatce piersiowej, który czasami promieniuje do ramienia, szyi lub brzucha; najbardziej niebezpieczna jest odma prężna, która objawia się znaczącą dusznością, hipotensją, poszerzeniem żył szyjnych. Niekiedy może być wyczuwalna obecność powietrza pod skórą
 • zapalenie opłucnej, które niekiedy jest poprzedzone zapaleniem płuc, zatorowością płucną lub wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, objawia się bólem podczas oddychania i kaszlem;

Ból w klatce piersiowej u dziecka

Ból w klatce piersiowej u dzieci i młodych dorosłych (poniżej 30 r.ż) prawdopodobnie nie jest wynikiem niedokrwienia mięśnia sercowego, chociaż zawał serca może wystąpić u osób po 20 r.ż. Częstszą przyczyną bólu w tej grupie wiekowej są schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego i płuc.

Ból w klatce piersiowej – schorzenia układu pokarmowego

 • rozerwanie przełyku powoduje nagły, silny ból po wcześniejszych wymiotach lub zabiegach instrumentacyjnych (np. gastroskopii, lub echokardiografii przezprzełykowej)
 • zapalenie trzustki objawia się bólem w nadbrzuszu lub w dolnej części klatki piersiowej, nasilający się w pozycji leżącej, a uczucie ulgi pojawia się przy pochyleniu do przodu. Mogą pojawić się także wymioty, tkliwość w nadbrzuszu, a nawet wstrząs. Na zapalenie trzustki są szczególnie narażone osoby, które często spożywają alkohol lub chorują na kamicę dróg żółciowych
 • choroba wrzodowa objawia się nawracającym niejasnym uczuciem dyskomfortu w nadbrzuszu lub prawym górnym kwadracie brzucha u osób palących papierosy lub nadużywających alkoholu. Uczucie ulgi pojawia się po posiłku, zastosowaniu środków zobojętniających lub w obu przypadkach

WARTO WIEDZIEĆ: Maska brzuszna zawału serca: nietypowe objawy zawału

 • refluks żołądkowo-przełykowy objawia się bólem klatki piersiowej o charakterze pieczenia, promieniującym do gardła. Ból ten nasila się przy pochylaniu się do przodu lub w pozycji leżącej, a uczucie ulgi pojawia się po zastosowaniu środków zobojętniających
 • choroby dróg żółciowych charakteryzuje nawracający dyskomfort w prawym górnym kwadracie brzucha lub nadbrzuszu, występujący po spożyciu posiłków (ale nie po wysiłku)
 • zaburzenia motoryki przełyku objawia się długotrwałym bólem o podstępnym początku, niekoniecznie występującym podczas połykania. Zwykle pojawiają się także trudności w połykaniu

Ból w klatce piersiowej – inne przyczyny

Inną, częstą przyczyną bólu w klatce piersiowej jest ból mięśniowo-szkieletowy ze strony ściany klatki piersiowej (pourazowy, z nadwyrężenia, kostno-chrzęstny). Jest to ból długotrwały, trwający kilka dni lub dłużej, pogarszający się podczas ruchów biernych i czynnych.

Ból w klatce piersiowej może wskazywać także na nowotwory klatki piersiowej. Wówczas pojawiają się objawy przewlekłej choroby: utrata masy ciała, gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, kaszel.

Inną przyczyną dyskomfortu w klatce piersiowej może być półpasiec, który objawia się ostrym, pasmowym, jednostronnym bólem w środkowej części klatki piersiowej. Mogą pojawić się także typowo linijne, pęcherzykowate zmiany skórne. Ból może wystąpić kilka dni przed wystąpieniem zmian skórnych.

Ból w klatce piersiowej może być wywołany przez stres. Wówczas chory odczuwa spięcie i poddenerwowanie, co może wskazywać nawet na nerwicę. Wówczas ból ma źródło w psychice.

Ból w klatce piersiowej a leki

Ból w klatce piersiowej mogą wywołać także leki, m.in. te, które przyczyniają się do skurczu naczyń wieńcowych (m.in. tryptany, inhibitory fosfodiesterazy), jak również niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jakie mogą być przyczyny kłującego bólu w klatce piersiowej? Monika Majewska

Czy artykuł był przydatny?

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może powodować wiele schorzeń np. układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, pokarmowego lub mieśniowo-szkieletowego.

Może występować zarówno po prawej, jak i lewej stronie klatki piersiowej podczas wysiłku fizycznego i spoczynku. Osoby skarżące się na tę dolegliwość odczuwają ją np. podczas kaszlu, połykania i oddychania.

Ból w klatce piersiowej może mieć charakter dławicowy i opłucnowy.

Dolegliwości nie powinno się nigdy bagatelizować. Choroby układu krążenia często wywołują przedwczesne zgony, których w Polsce jest wciąż dużo. Ból w klatce piersiowej zawsze warto skonsultować z lekarzem. Objawy schorzenia mogą być efektem niezdrowej diety, braku aktywności fizycznej lub poważnej choroby. Zmagają się z nim nie tylko osoby starsze, ale i młodzi ludzi.

Dławiący ból w klatce piersiowej może być spowodowany niedokrwieniem mięśnia sercowego.

Pacjenci skarżący się tę dolegliwość lokalizują ból w okolicach mostka, barku i szyi – schorzenie może mieć charakter dławiący, gniotący i kłujący.

Najczęściej pojawia się ono wskutek stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego. Ból dławicowy przechodzi zazwyczaj do 20 minut. Jeżeli trwa dłużej, może zwiastować m.in. zawał serca.

Kolejną przyczyną bólu w klatce piersiowej może być tętniak rozwarstwiający aorty piersiowej. Charakteryzuje się nagłym, rozrywającym bólem, odczuwanym zarówno w klatce piersiowej, jak i plecach. Niektórzy pacjenci wówczas mdleją lub dostają udaru. Najbardziej narażone na akurat ten rodzaj bólu w klatce piersiowej są osoby, które ukończyły 55. rok życia i mają nadciśnienie.

Ból w klatce piersiowej wywołuje także zapalenie osierdzia. Jego objawami są kaszel i duszności i ucisk za mostkiem, promieniujący do lewego barku i szyi. Ten rodzaj bólu nasila się podczas skrętów tułowia i głębokiego wdechu, i nierzadko poprzedza go gorączka lub stan podgorączkowy. Osoba chorująca na zapalenie osierdzia czasem zaczyna tracić masę ciała i ma uczucie nierównego bicia serca.

Ból w klatce piersiowej towarzyszy także zapaleniu mięśnia sercowego. Wówczas promieniuje do lewego barku, pleców i szyi i jest zlokalizowany za mostkiem. Osoby chorujące na zapalenie mięśnia sercowego mogą skarżyć się na kołatanie serca i ogólne osłabienie. Często towarzyszy temu także tachykardia, czyli przyspieszenie bicia serca powyżej 100 uderzeń na minutę.

Ból w klatce piersiowej pojawia się także podczas zawału serca. Jednak w tym przypadku jest on wyjątkowo silny, gniotący i utrudniający złapanie oddechu. Niekiedy promieniuje do rąk i szyi, czasami towarzyszą mu zawroty głowy, kaszel i nudności. Ból klatki piersiowej może występować także w stanie przedzawałowymi. Wówczas chory może dostać zadyszki nawet w trakcie niewielkiego wysiłku.

Kolejną chorobą, której objawem jest ból w klatce piersiowej, jest kardiomiopatia przerostowa. Jest to pogrubienie mięśnia sercowego, zazwyczaj jego lewej komory, czego efektem jest niewydolność serca.

W tym przypadku ból pojawia się za mostkiem i objawia się pieczeniem i uciskiem. Niekiedy może promieniować do lewej kończyny i żuchwy.

Jest to ból dławicowy, któremu towarzyszą zawroty głowy, omdlenia i obrzęki kończyn dolnych.

Osoby, które skarżą się na ból w klatce powinny skorzystać z pakietu kardiologicznego. Pakiet obejmuje zarówno konsultację z kardiologiem, jak i badanie EKG. Pakiet dostępny w prywatnej placówce Arkmedic.

Ból klatki piersiowej pojawia się podczas zapalenia trzustki. Głównym objawem jest silny ból w nadbrzuszu, lecz może promieniować do dolnej części klatki piersiowej i nasilać się w pozycji leżącej. Choremu ulgę może przynieść pochylenie się do przodu. Innymi objawami zapalenia trzustki są wymioty, a nawet i wstrząs. Ostre zapalenie trzustki trwa dłużej niż jeden dzień i przybiera na sile.

Piekący ból w klatce piersiowej pojawia się także u osób chorujących na refluks żoładkowo-przełykowy. Ból promieniuje aż do gardła i nasila się podczas pochylania do przodu i podczas leżenia.

Przyczyną refluksu jest przepuklina rozworu przełykowego i wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co także może powodować ból klatki piersiowej.

Inną przyczyną bólu jest także rozerwanie przełyku, szczególnie po gastroskopii i echokardiografii przełykowej.

Często pojawia się u osób chorujących na zatorowość płucną. W tym przypadku występuje ból opłucnowy, wywołany przez podrażnienie blaszek opłucnej, pokrywającej wewnętrzną ścianę klatki piersiowej. Ból klatki piersiowej zlokalizowany jest po jednej z jej stron i przybiera na sile, gdy chory się porusza. Dolegliwość nasila się podczas ruchów oddechowych i towarzyszy zapaleniu płuc.

Innymi schorzeniami, którym towarzyszy ból klatki piersiowej są: odma prężna, odma opłucnowa, zapalenie płuc, zapalenie opłucnej.

Osoba chora na odmę płucną, oprócz bólu w klatce piersiowej, ma także poszerzone żyły; chory na odmę opłucnową ma dodatkowo spłycony i przyspieszony oddech, a ból w klatce piersiowej promieniuje do ramienia, szyi i brzucha; chory na zapalenie płuc i opłucnej mają duszności i problemy z oddychaniem.

Leia também:  Leczenie estrogenami – terapia hormonalna

Na tego typu bóle cierpią również osoby chorujące na raka. W tym przypadku – oprócz bólu klatki piersiowej – pojawia się także gorączka, kaszel i powiększenie węzłów chłonnych. Inną przyczyną występowania omawianej dolegliwości jest półpasiec – w tym przypadku ból obejmuje tylko jedną stronę klatki i występuje kilka dni przed wystąpieniem zmian na skórze.

Ból klatki piersiowej wywołują również urazy jej ścian. Bóle stają się intensywniejsze podczas ruchów biernych i czynnych. Niemniej jednak omawiany rodzaj dolegliwości ma też często podłoże psychiczne i często cierpią na niego osoby żyjące w ciągłym stresie. Ponadto powodują go też niekiedy preparaty takie jak: tryptany, fosfodiesterazy, inhibitory i niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Obserwujesz niepokojące objawy? Przeanalizuj je samodzielnie w ankiecie medycznej i zdecyduj czy udać się do lekarza.

Ból między piersiami, czy też tylko jednej ze stron klatki piersiowej, może mieć różne pochodzenie. By go zbadać wskazane jest wykonanie zabiegów diagnostycznych takich jak np.

morfologia krwi, amylaza i ALT. Dzięki morfologii krwi można poznać ogólną kondycję organizmu. Zbadanie poziomu amylazy umożliwia ustalenie, czy chory nie cierpi np. na ostre zapalenie trzustki.

ALT umożliwia ocenę stanu wątroby.

Kolejnymi badaniami są AST, markery martwicy mięśnia sercowego i EKG. Ból między piersiami może być spowodowany np. uszkodzeniem wątroby – dzięki badaniu AST można zdiagnozować choroby tego organu.

Markery mięśnia sercowego pozwalają szybko zdiagnozować choroby układu krążenia – to badanie wykonuje się u pacjentów np. z podejrzeniem ostrego zespołu wieńcowego.

EKG umożliwia dokonania oceny rytmu i pracy serca.

Ból w klatce łatwiej zdiagnozować także dzięki RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej i echokardiografii. RTG klatki piersiowej umożliwia ocenę stanu m.in. serca, płuc i dróg oddechowych. Dzięki rentgenowi można wykryć np.

gruźlicę, zapalenie płuc i niewydolność serca. USG jamy brzusznej umożliwia ustalenie, czy jamie brzusznej nie zaszły pewne nieprawidłowości. Echokardiografia umożliwia badanie struktur serca i wykrycie, czy np.

mięsień sercowy pracuje poprawnie.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online – szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu.

 • Ucisk w mostku – czym charakteryzuje się ból w klatce piersiowej? Przyczyny ucisku Ucisk w mostku może mieć bardzo dużo przyczyn, zaczynając od prozaicznego niedoboru witamin na chorobie niedokrwiennej serca kończąc. Z tego względu…
 • Pieczenie w klatce piersiowej – serce czy płuca? Pieczenie w klatce piersiowej powoduje lęk u wielu ludzi, zwłaszcza starszych, ponieważ przede wszystkim kojarzy się z chorobami serca, w tym z zawałem serca….
 • Marek ma apetyt na życie. Odżywia się przez rurkę w klatce piersiowej Marek Lichota, prezes Stowarzyszenia Apetyt na życie, od 11 lat jest na żywieniu pozajelitowym. W jego klatce piersiowej na stałe przymocowana jest gumowa rurka,…
 • Ćwiczenia na klatkę piersiową – jak je wykonywać? Jeśli uważasz, że ciężary i trening na siłowni są jedynym sposobem na rozwinięcie silnej, muskularnej i wyrzeźbionej klatki piersiowej, to jesteś w błędzie….
 • PureLan – maść na brodawki piersiowe PureLan jest maścią przeznaczoną dla kobiet. Stosuje się ją w celu nawilżenia lub zapobiegnięcia wysychaniu brodawek piersiowych. Łagodzi podrażnienia i działa…
 • Tomografia komputerowa klatki piersiowej – jak interpretować wyniki? Czy zastanawiasz się co oznacza wynik twojego TK klatki piersiowej? Czy niepokoją cię zawiłe sformułowania występujące w opisie badania? Chciałbyś się dowiedzieć… Lek. Paweł Żmuda-Trzebiatowski
 • Tomografia komputerowa klatki piersiowej. Diagnostyka obrazowa płuc Diagnostyka obrazowa jest jednym z kluczowych etapów wykrywania schorzeń płuc. Jednym z dokładniejszych badań jest tomografia komputerowa klatki piersiowej…. Marlena Kostyńska
 • Rezonans magnetyczny klatki piersiowej – na czym polega i kiedy go wykonać? Rezonans magnetyczny klatki piersiowej to badanie wykonywane niezwykle rzadko. W medycynie istnieją inne badania, które dają znacznie lepszy obraz struktur, z… Aleksandra Miłosz
 • Ból kręgosłupa piersiowego – przyczyny, rozpoznanie i leczenie Ból kręgosłupa piersiowego pojawia się najczęściej w efekcie siedzącego trybu życia czy przeciążenia wywołanego pracą fizyczną lub zbyt wysoką wagą. Zaniedbanie… Monika Wasilonek
 • Kifoza piersiowa – przyczyny pogłębienia, leczenie Nasz kręgosłup w naturalny sposób wygina się delikatnie na odcinku piersiowym. Jest o konieczne, aby niwelować ewentualne skutki wstrząsów, a także żeby utrzymać…

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej może być spowodowany różnymi czynnikami, a także pochodzić z narządów znajdujących się poza klatką piersiową. Dolną granicą klatki jest przepona, a górną – płaszczyzna wyznaczona trzonem pierwszego kręgu piersiowego, górnym brzegiem mostka i łączącą je parą pierwszych żeber.

Jednak sama dolegliwość bólowa niekoniecznie musi lokalizować się dokładnie w klatce piersiowej. W ujęciu medycznym chodzi tu bowiem o każdy ból, przypuszczalnie świadczący o chorobie narządów klatki piersiowej. Choroba klatki piersiowej może manifestować się, np. bólem barku, szczęki lub palców dłoni.

Klatka piersiowa zawiera serce z dużymi naczyniami krwionośnymi, węzły i naczynia chłonne, nerwy i zwoje nerwowe, płuca wraz z drzewem oskrzelowym, przełyk, który dołem, w miejscu przejścia przez przeponę, przechodzi w początkową część żołądka (tzw. wpust żołądka), a także grasicę i czasem część tarczycy (ale tylko w chorobach tarczycy). Poza miąższem płuc, każda z tych struktur może być przyczyną bólu.

Szczególnie dobrze unerwione czuciowo (i bólowo) są ściany klatki piersiowej: mięśnie, powięzi, okostna żeber oraz opłucna ścienna (błona surowicza wyścielająca od wewnątrz ściany klatki), która na samych krańcach klatki przechodzi w błonę surowiczą osłaniającą bezpośrednio płuca, czyli w opłucną płucną.

Posuwając się od zewnątrz do miąższu płuc, napotykamy kolejno: skórę, tkankę podskórną, żebra (z obu stron objęte okostną) lub mięśnie międzyżebrowe (z obu stron osłonięte powięziami), opłucną ścienną i opłucną płucną.

Między obu błonkami opłucnej zawarta jest jama opłucnej, szczelinowata przestrzeń zawierająca niewielką ilość płynu, dzięki któremu obie blaszki (błonki) w czasie oddychania ślizgają się względem siebie.

W rozmaitych chorobach opłucnej, w której przestrzeń opłucnowa wypełnia się płynem, ropą, krwią lub powietrzem, ze względu na bogate unerwienie czuciowe ścian klatki piersiowej, w tym opłucnej, chory doświadcza silnych dolegliwości bólowych.

Ból ma niekiedy charakter tzw. rzutowany (inaczej przeniesiony, odbity), czyli zamiast bliżej nieokreślonego miejscowo bólu wnętrza ciała, lokalizuje się on nieoczekiwanie na powierzchni ciała (czyli rzutuje się na konkretny obszar).

W bólu rzutowanym mózg błędnie odczytuje sygnał bólowy – jako docierający z powłok ciała, czyli zewnętrznych struktur – skóry, powierzchownie położonych mięśni. Ten opis jest ważny dla zrozumienia problemów związanych z bólem serca. Otóż w zasadzie mięsień sercowy nie ma unerwienia bólowego i nie do końca jest jasne pochodzenie bólu w chorobie serca.

Z uwagi na to – w przypadku niedokrwienia mięśnia sercowego, na przykład w przypadku zawału, ból może nie występować w klatce piersiowej, ale w lewym ramieniu lub przedramieniu.

Jak często występuje ból w klatce piersiowej i jakie są najważniejsze przyczyny?

Ból w klatce piersiowej występuje powszechnie i zwykle jest niegroźny. A jednak budzi lęk i jest częstą przyczyną wezwania lekarza. Powodem jest niepokój chorego, zwykle kojarzącego ból w klatce piersiowej z ciężka chorobą, w tym z zawałem serca.

Typowe rodzaje bólu w klatce piersiowej:

 1. Ból wieńcowy, który występuje w napadzie dławicy piersiowej – typowo występuje za mostkiem, ale może promieniować do gardła, ramienia, obu rąk, w tym do palców (częściej po stronie lewej) lub do dołka sercowego (górna część brzucha, między łukami żebrowymi). Jest różnie odczuwany, może być palący, gniotący, ściskający, piekący, ale z reguły nie jest to ból kłujący ani dobrze zlokalizowany. Ból wieńcowy to średnio silny ból, trwa 1–20 minut, pojawia się często wskutek obciążenia serca dodatkową pracą (wyjście po schodach lub inny wysiłek), oziębieniem ciała (zimny wiatr), emocjami lub porannym zerwaniem z łóżka. Ból ustępuje po przyjęciu podjęzykowym dawki nitrogliceryny lub zaprzestaniu wysiłku wyzwalającego dolegliwość.
 2. Ból wieńcowy w zawale serca jest podobny, ale zwykle o wiele bardziej nasilony. Pojawia się często bez uchwytnej przyczyny, trwa powyżej pół godziny, brak w nim ulgi po przyjęciu nitrogliceryny lub zaniechaniu wysiłku, często towarzyszą mu dodatkowe objawy: paniczny lęk chorego, poty, nudności i wymioty, zaburzenia rytmu serca, silna duszność.
 3. Ból opłucnowy – ostry, kłujący, precyzyjnie lokalizowany przez chorego, nasila się przy głębokim szybkim oddychaniu, kaszlu lub gwałtownej zmianie pozycji ciała. Pojawia się nagle w odmie opłucnowej (zwykle z szybko narastającą dusznością) oraz w zatorze tętnicy płucnej (towarzyszy duszność, zaburzenia rytmu serca, krwioplucie, w razie dużego zatoru wstrząs lub nagłe zatrzymanie krążenia). Natomiast ból w zapaleniu płuc i opłucnej rozwija się stopniowo, wraz z gorączką i odkrztuszaniem wydzieliny.
 4. Ból powierzchniowy ze ścian klatki piersiowej przypomina ból opłucnowy, lecz jest zwykle mniej nasilony, brak w nim objawów towarzyszących, zwykle też nie obserwuje się duszności. Jest to najczęstsza przyczyna wszystkich bólów w klatce piersiowej. Bardzo często nasila go lęk chorego. Typowe przyczyny obejmują przeciążenie aparatu mięśniowo-kostnego klatki piersiowej, zapalenie chrząstek żebrowych, kurcze mięśniowe, uciśnięcie korzonków lub nerwów międzyżebrowych przez różnego pochodzenia zmiany zwyrodnieniowe i wreszcie zaburzenia hipochondryczne. W części przypadków rozpoznaje się tzw. zespół da Costy. Ta tzw. nerwica serca (podkreślam, że jest to pojęcie potoczne, w medycynie nie ma takiego stanu jak „nerwica serca”) jest zaburzeniem psychosomatycznym, a odczuwane objawy – ból w klatce piersiowej, duszność, kłujący ból w klatce piersiowej, uczucie niepokoju i zmęczenia, kołatanie serca mają podłoże emocjonalne.
 5. Ostry ból podobny do opłucnowego pojawia się w zapaleniu osierdzia, czyli worka zbudowanego z błon surowiczych, który obejmuje serce, podobnie jak blaszki opłucnej obejmują płuca. Jest ostry, kłujący i – tak jak ból opłucnowy – nasila się przy głębokim oddechu, próbie kaszlu i ruchu ciała, występuje za mostkiem lub na lewo od niego. Pochylenie do przodu łagodzi ból.
 6. Odmianą bólu powierzchniowego ze ścian klatki piersiowej są dolegliwości bólowe dolnej części klatki piersiowej, obustronnie, głównie z przodu, które pojawiają się po kilku dniach nasilonego kaszlu (np. w zapaleniu oskrzeli). Ból jest konsekwencją zmęczenia aparatu mięśniowo-kostnego klatki piersiowej wskutek uporczywego kaszlu.
 7. Dotkliwa odmiana bólu powierzchniowego występuje w stłuczeniu klatki piersiowej. Ta pozornie oczywista przyczyna może być powodem licznych komplikacji i niepotrzebnych interwencji lekarskich. Początkowo po stłuczeniu ból jest niewielki i ignorowany przez chorego. W miarę jak krwiak powstały w czasie urazu rozlewa się i organizuje, uciska nerwy międzyżebrowe i staje się wówczas źródłem silnego bólu. Bywa, że wystraszony pacjent, nie pamiętając urazu sprzed paru dni, zgłasza się do lekarza z silnym bólem nieznanego pochodzenia.
 8. Ból w rozwarstwiającym tętniaku aorty jest bardzo silny i przypomina ból zawałowy. Może wystąpić za mostkiem, ale często różni się od bólu zawałowego miejscem występowania – może być to okolica międzyłopatkowa (na plecach) lub lędźwiowy odcinek kręgosłupa.
 9. Ból w klatce piersiowej występuje także w chorobie refluksowej żołądkowo-przełykowej, której istotą jest zarzucanie w czasie trawienia kwaśnej treści pokarmowej z żołądka z powrotem do przełyku. Pojawia się wówczas palący ból w dołku podsercowym lub w okolicy dolnej części mostka, co może przypominać ból serca. Wprawdzie często współwystępuje zgaga, ból jest piekący i nasila się przy pochylaniu do przodu, łagodzą go też pokarmy alkaliczne lub leki hamujące wydzielanie kwasu solnego, ale ostateczne rozpoznanie powinien zawsze ustalać lekarz. To samo dotyczy podobnych objawów, które występują w chorobie wrzodowej. Można je pomylić z nietypowym bólem pochodzenia sercowego, a nawet zawałowego.
 10. W ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub w ataku kamicy żółciowej ból występuje w górnej części brzucha, ale może promieniować do prawego barku. Towarzyszą mu jadłowstręt i wymioty.
Leia também:  Ile Trwa Leczenie Dny Moczanowej?

Czy ból w klatce piersiowej może być groźny?

Ból w klatce piersiowej budzi niepokój, gdyż z reguły kojarzy się z groźnym dla życia zawałem serca.

Spośród wymienionych powyżej rodzajów bólu, obok kojarzącego się powszechnie bólu zawałowego, objawem ciężkiej choroby zagrażającej życiu są dolegliwości bólowe w zatorze tętnicy płucnej, w odmie opłucnowej, w rozwarstwiającym tętniaku aorty i w chorobie wrzodowej (grozi krwotok lub pęknięcie wrzodu).

Z drugiej strony, przeważająca większość dolegliwości bólowych ze strony klatki piersiowej jest banalna i niegroźna. Uwaga ta ma na celu uzasadnione uspokojenie czytelników, ale nie należy jej w żadnym przypadku intepretować, jako zachęty do rezygnacji ze zgłoszenia się do lekarza. Wątpliwości zawsze powinien rozstrzygać lekarz.

Jak lekarz stawia diagnozę?

Rozpoznanie, jak zawsze, opiera się na wywiadzie, badaniu i badaniach dodatkowych. Często już informacje uzyskane podczas wywiadu pozwalają lekarzowi ustalić rozpoznanie. Ważną informacją dla lekarza jest umiejscowienie, charakter, czas trwania bólu, czynniki wyzwalające i łagodzące (uśmierzające) ból, w tym efekt stosowania leków.

Ważna jest na przykład informacja o działaniu nitrogliceryny. Podana podjęzykowo znosi atak dusznicy bolesnej, ale nie zawału. Brak reakcji na nitroglicerynę może świadczyć o zawale serca (w razie typowego bólu), ale i o tym, że ból w ogóle nie jest pochodzenia wieńcowego.

Korzystne działanie środków rozkurczowych, choćby popularnej No-spy, przemawia za dolegliwościami bólowymi pochodzenia brzusznego.

Po zbadaniu pacjenta, lekarz zleca badania dodatkowe.

Lekarz w razie silnego bólu w klatce piersiowej mierzy zwykle ciśnienie tętnicze na obu tętnicach ramieniowych, wykonuje EKG, a w razie potrzeby zleca także badanie radiologiczne klatki piersiowej i jeśli stan chorego na to pozwala – dokładniejsze badania obrazowe, jak choćby tomografia komputerowa klatki piersiowej. Jak wspomniano, powodem nietypowych dolegliwości bólowych klatki piersiowej mogą być ostre choroby narządów brzucha, dlatego lekarz często wykonuje USG jamy brzusznej, badanie gastroendoskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego, a także tomografię komputerową klatki piersiowej lub jamy brzusznej. Dodatkowe badania laboratoryjne krwi umożliwiają rozpoznanie lub potwierdzenie rozpoznania niektórych groźnych przyczyn bólu serca, jak zawał, zator tętnicy płucnej lub zapalenie płuc.

Część chorych zostanie zatrzymana w szpitalu, w tym skierowana na oddziały kardiologii inwazyjnej, chirurgii, torakochirurgii lub intensywnej terapii, Dotyczy to m.in.

niestabilnej dławicy piersiowej, zawału serca, zatoru tętnicy płucnej, rozwarstwiającego tętniaka aorty, chorób opłucnej (w tym zagrażającej życiu odmy), ale także zapalenia płuc, ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego lub zapalenie osierdzia.

Jak postępować w przypadku pojawienia się bólu klatki piersiowej? Co robić, aby uniknąć wystąpienia objawu?

Jak wspomniano, pacjent często doskonale zdaje sobie sprawę z charakteru bólu i wie, że jest niegroźny. Dotyczy to zwłaszcza bólu o charakterze psychosomatycznym oraz po długotrwałym kaszlu. Bóle ze strony klatki piersiowej często wymagają przyjęcia – w warunkach domowych – środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Ból w dławicy piersiowej, typowy, identyczny jak uprzednio, może wymagać tylko przyjęcia nitrogliceryny i – o ile ból ustąpi – zgłoszenia lekarzowi epizodu podczas najbliższej wizyty.

Chorzy z rozpoznaną, stabilną dławicą piersiową winni mieć przy sobie stale preparaty nitrogliceryny (aerozol), pilnować dat ważności leku, a w domu przechowywać ją w lodówce.

Jeśli ból w dławicy piersiowej nie ustąpi w ciągu 5 minut od przyjęcia nitrogliceryny, należy wezwać pogotowie.

Koniecznie i szybko należy się udać do lekarza, jeśli:

 • nie jest jasne z punktu widzenia chorego, jakie jest pochodzenie bólu;
 • pochodzenie bólu jest znane choremu, ale choroba jest poważna i potencjalnie zagraża życiu (np. napad dławicy piersiowej pojawiający się częściej niż dotąd, inny co do nasilenia i umiejscowienia – chory nie jest przecież w stanie odróżnić jej od zawału);
 • w razie jakichkolwiek niejasnych, niepokojących lub groźnych objawów towarzyszących (spadek ciśnienia tętniczego, zasłabnięcie, duszność, sinica, zaburzenia rytmu serca, gorączka, nudności, wymioty);
 • jeśli ból jest bardzo silny.

W części przypadków, w razie silnego i nagłego bólu, zwłaszcza z towarzyszącymi objawami, należy natychmiast wzywać karetkę pogotowia ratunkowego, a nie tracić czasu na planowanie wizyty u lekarza.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*