Jak zapobiegać bólom głowy?

Napięciowy ból głowy to dolegliwości, która przytrafia się prawie każdej z nas. Ucisk z tyłu głowy, objawy nasilające się w ciągu dnia – znasz to? Nic dziwnego, bo to kobiety cierpią najczęściej na napięciowe bóle głowy. Dlaczego tak jest? Co wywołuje te dolegliwości i jak sobie z nimi radzić?

 • Napięciowy ból głowy to proces składający się z wielu bodźców, a
 • Podobnie jak migrena i klasterowy ból głowy,  jest on zaliczany do grupy pierwotnych bólów głowy – w odróżnienie od wtórnych bólów głowy, towarzyszącym schorzeniom:
 • Przyczyny napięciowego bólu głowy nie są do końca znane. Eksperci uważają, że wywołuje go  jednoczesne, złe działanie czynników:
 • fizjologicznych,
 • biologicznych,
 • psychologiczno-społecznych.

Dr n. med. Michaela Pakszys zauważa, że do kierowanego przez nią EEG Instytutu w Warszawie przychodzą coraz częściej pacjenci w różnym wieku z objawami napięciowego bólu głowy.

– Napięciowe bóle głowy występują powszechnie w różnych grupach wiekowych. Powiedziałabym nawet, że w ostatnim czasie narasta liczba osób przychodzących z tym problemem do lekarza.

Przyczyną jest również to, że dzieci, młodzież i dorośli pracują w nieprawidłowej pozycji ciała do późnych godzin wieczornych przy komputerze, ich oczy są przemęczone patrzeniem na monitor, ekran telewizora czy telefon – podkreśla ekspertka.

Objawy napięciowego bólu głowy

Przy napięciowym bólu głowy najczęściej występują następujące objawy:

 • ból po obu stronach głowy (u niewielkiej części pacjentów jest jednostronny),
 • ból stały (nie są to kilkusekundowe bóle głowy),
 • bolące lub napięte mięśnie karku,
 • ciśnienie za oczami,
 • uczucie ucisku z tyły głowy,
 • nasilanie się objawów w ciągu dnia („wieczorny ból głowy” lub „wieczorne bóle głowy”),
 • czasami może wystąpić również zlokalizowany w okolicy skroni ból głowy przy dotyku.

Niektóre sygnały związane z napięciowym bólem głowy można odkryć np. podczas badania elektroencefalografem (EEG).

– Badanie EEG należy do podstawowych nieinwazyjnych badań diagnostycznych ośrodkowego układu nerwowego. Jest bezpieczne, tanie, można je wiele razy powtarzać. Za pomocą czujników umiejscowionych na głowie zapisujemy pracę mózgu.

Z krzywej EEG sprawne oko neurofizjologa może zarówno odczytać stres i zaburzenia nerwicowe u badanego, jak i uchwycić nieprawidłowości wskazujące na podejrzenie poważnej choroby neurologicznej (np. guza mózgu).

U osoby z napięciowymi bólami głowy wynik badania EEG zazwyczaj jest prawidłowy, lecz występują cechy charakteryzujące stres i podwyższone napięcie mięśniowe – mówi dr Pakszys.

Napięciowy ból głowy to najczęstszy rodzaj bólu głowy wśród Polaków

Jak wynika ze statystyk odwiedzin w gabinetach specjalistów, ból głowy to nasza najczęstsza dolegliwość, a jego napięciowy rodzaj to najpowszechniejszy samoistny ból głowy.

Epizodyczne przypadki, czyli występujące rzadziej niż 15 dni w miesiącu, dotyczą ponad 70 proc. ludności niektórych populacji – informuje Światowa Organizacja Zdrowia.

Natomiast napięciowe bóle trwające więcej niż 15 dni w miesiącu, występują u 1-3 proc. dorosłych osób.

Stres często wywołuje napięciowy ból głowy

Na stronie renomowanej Kliniki Mayo (USA) znajdziemy informację, że bóle głowy, w tym napięciowe bóle głowy, bardzo często wywołuje stres. A także dodatkowo je nasila. Dlatego tamtejsi eksperci przekonują, że ważne w profilaktyce jest umiejętne radzenie sobie z napięciem emocjonalnym. Ale powodów bólu napięciowego może być więcej:

 • niedobór snu,
 • alkohol,
 • głód,
 • zmiany pogody.

Ogromne znaczenie mają zaburzenia psychiczne, takie jak depresja czy lęki. Napięciowy ból głowy może występować przy nerwicy.

Co ciekawe, spośród ludności wszystkich kontynentów ból głowy najczęściej dokucza Europejczykom. Na łamach „The Lancet” ukazała się analiza, która pokazuje, że Europejczycy biją na głowę mieszkańców innych kontynentów, jeśli chodzi o częstotliwość napięciowych bólów głowy.

O połowę rzadziej uskarżają się na nie mieszkańcy Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej i kilkukrotnie rzadziej ludność Azji. Zdaniem dr Pakszys kultura wschodnia przez wieki radziła sobie ze stresem lepiej, dzięki czemu ludzie rzadziej uskarżają się tam na ból głowy.

‒ Medytacja, joga, mudry, tai-chi, które dążą do uzyskania harmonii między ciałem i myślą, mogą prowadzić do zmniejszonego występowania napięciowych bólów głowy.

Kiedyś tak było… Dziś, w czasach globalizacji, te różnice się zacierają i właśnie w Azji narastają gwałtownie czynniki stresowe już od wieku dziecięcego, mianowicie wysoka konkurencja, nawał informacji i szybkie tempo pracy – ocenia ekspertka.

Jak sobie radzić z napięciowymi bólami głowy? Na to pytanie polski system opieki medycznej wciąż nie umie odpowiedzieć.  Ze szwedzkiego raportu Health Consumer Powerhouse wynika, że lekarze wiedzą, jak pomóc przy napięciowym bólu głowy w:

 • Holandii
 • Danii,
 • Niemczech.

Polska plasuje się pod tym względem mniej więcej w połowie rankingu.

Tak, panowie, to niekoniecznie wymówki. Jeśli słyszycie: „Boli mnie głowa, nie dzisiaj”, to może być najszczersza prawda.

Według raportu Millward Brown „Wiedza o lekach i leczeniu” ból napięciowy niemal dwukrotnie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

 Światowa Organizacja Zdrowia wspomina natomiast, że z problemem borykają się trzy kobiety na dwóch mężczyzn. Na którekolwiek statystyki by spojrzeć, wyraźnie widać, że to zdecydowanie problem bardziej damski.

Ten rodzaj bólu rzadko też dopada osoby po 50. roku życia oraz bardzo młode, a prawdziwe apogeum swoich wpływów osiąga w grupie wiekowej 35-40 lat.

Napięciowy ból głowy atakuje w połowie dnia

Napięciowy ból głowy zwykle narasta w ciągu dnia. Dopada około godzin popołudniowych i stopniowo nasila się w ciągu dnia. Wieczorem może nastąpić kulminacja, w związku z czym niektórzy opisują go jako „wieczorny ból głowy”. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że może się rozwinąć jako efekt różnych czynników pojawiających się podczas dnia, np.

 • stresu,
 • złej pozycji siedzenia,
 • pominięcia posiłku,
 • przepracowania.

Napięciowy ból głowy dokucza nam również częściej latem niż zimą ‒ napięcie związane z wyjazdami, przedurlopowy pośpiech w pracy czy gwałtowne zmiany pogodowe robią swoje.

W niektórych przypadkach o napięciowym bólu głowy mówi się „ciśnieniowy ból głowy”. To potoczne określenie wskazujące na związek pomiędzy zmianami w wartościach ciśnienia atmosferycznego, a pojawianiem się bólu.

Nie jest to jednak fachowe, medyczne określenie.

Jak zapobiegać bólom głowy? Jak zapobiegać bólom głowy?

Niektórzy mylą napięciowy ból głowy z migreną, bo podobnie jak migrena może on trwać wiele godzin. Jednak te dwie dolegliwości przebiegają stosunkowo różnie. Przede wszystkim ból napięciowy jest stały, migrenowy ‒ to ból pulsujący. W przypadku migreny ból głowy może być teżmiejscowy, punktowy.

Dodatkowo ból głowy napięciowy nie nasila się podczas wysiłku, nie towarzyszą mu też zazwyczaj:

 • światłowstręt,
 • nadwrażliwość na dźwięki,
 • nudności, wymioty.

Te objawy mogą się pojawiać podczas ataku migrenowego.

Napięciowy ból głowy można odczuwać codziennie nawet tydzień

Kto z nas nie miał choć raz sytuacji, że głowa bolała go dosłownie codziennie, nawet przez tydzień?  To z dużym prawdopodobieństwem był napięciowy ból głowy. Jeśli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy, jak mdłości, wymioty czy światłowstręt, nie panikujmy od razu. Z reguły napięciowy ból głowy trwa od 30 minut do maksymalnie 7 dni.

Ten chyba najczęściej lekceważony przez nas posiłek (co piąty Polak nie je śniadań) jest niezwykle ważny dla stanu głowy. Jeśli pomijamy posiłek, spada nam poziom cukru we krwi, a organizm przechodzi w tryb oszczędzania.

W rezultacie droga do pojawienia się i nasilenia bólu głowy jest krótka.

Dlatego jeśli często zdarza nam się uskarżać na ucisk w skroniach lub tępy ból, tak jakby głowę uciskała obręcz, zastanówmy się, czy nie pominęliśmy najważniejszego posiłku dnia.

Rozpoznanie napięciowego bólu głowy

Jeśli osoba z napięciowym bólem głowy zgłasza się po pomoc, bardzo ważny jest wywiad chorobowy. Jak tłumaczy dr Michaela Pakszys, stawiając diagnozę, lekarz szczególnie koncentruje się na: objawach i miejscu występowania bólu,  natężeniu bólu schorzeniach dodatkowych, takich jak:

 • nadciśnienie,
 • urazy,
 • zatrucia,
 • infekcje,
 • choroby w obrębie czaszki, np. choroby oczu, uszu, zębów, nosa, zatok, stawu żuchwowego, które pomagają w rozpoznaniu rodzaju bólu głowy.

W napięciowych bólach głowy badanie neurologiczne jest prawidłowe. Ukierunkowane pytania wykrywają zaburzenia nastroju, depresje i zaburzenia lękowe.

‒ Lekarz może także przeprowadzić badanie dotykiem mięśni. Ich nadwrażliwość to objaw występujący często w napięciowym bólu głowy – mówi ekspertka.

Niekiedy w procesie diagnostycznym zaleca się badania laboratoryjne i badania neuroobrazujące, tj. TK, MRI.

Badania na zlecenie Federacji Konsumentów pokazują, że Polacy spośród środków bez recepty kupują przede wszystkim leki na ból głowy, co potwierdza tezę, że jest to nasza najpowszechniejsza dolegliwość.

Leia também:  Krwawienie podczas stosunku – jakie przyczyny ma krew podczas stosunku?

Jeśli ta dokuczliwość dopada nas od czasu do czasu, wtedy wizyta u lekarza nie jest konieczna. Jak sobie pomóc z takimi napięciowym bólu głowy, który występuje sporadycznie? Z kryzysem poradzą sobie popularne środki przeciwbólowe, np.

paracetamol.

Jeżeli zaś bóle głowy są przewlekłe, towarzyszą im mdłości, wymioty czy nasilona senność, wówczas może być niezbędne przeprowadzenie dokładnych badań, by odszukać przyczynę. W takich przypadkach konieczne jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego.

Jak zapobiegać napięciowym bólom głowy?

Zanim ból głowy zaatakuje następnym razem, pomyślmy o profilaktyce:

Dzięki drobnym zmianom mamy większą szansę, by skutecznie radzić sobie z napięciowymi bólami głowy.

Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Jak leczyć migrenę w domu? – Co pomaga? Jak sobie radzić?

Migrena należy do grupy pierwotnych bólów głowy i nie jest jednolitą jednostką chorobową, a raczej grupą wielu. Dolegliwości pojawiają się samoistnie, wywoływane są przez jeden lub kilka czynników spustowych i trwają od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin.

Niemal każdy człowiek przynajmniej raz w życiu miał lub będzie miał ból głowy, ale to powtarzające się nawrotowe migreny o dużym nasileniu stanowią prawdziwy problem. Mimo iż bóle nie są zagrożeniem dla życia, mogą mocno dać się we znaki i być przyczyną znacznego obniżenia komfortu życia.

Czy można podjąć próbę samodzielnego leczenia migreny bez konieczności przyjmowania silnych leków, czyli jak leczyć migrenę w domu?

Migrena – żeby wiedzieć co pomaga, trzeba sprawdzić co ją wywołuje

Jak zapobiegać bólom głowy?

Częste bóle głowy mogą być wywoływane różnymi przyczynami, dlatego radzimy przede wszystkim udać się na diagnostykę w celu rozpoznania przyczyny dolegliwości. O przyczynach częstych bólów głowy pisaliśmy w osobnym artykule, informowaliśmy też jakie są objawy migreny i co ją powoduje.

Migrena jest jedną z tych dolegliwości, którym można skutecznie zapobiegać. Jak walczyć z migreną? Zapobiegając jej poprzez ograniczenie wpływu czynników wywołujących napady.

Należą do nich niektóre produkty spożywcze, alkohol (zwłaszcza czerwone wino), bodźce dźwiękowe i świetlne, stres, brak snu, zmiany pogody i wiele innych.

Rozpoznanie czynnika spustowego wywołującego dolegliwości może być najskuteczniejszym sposobem na to, jak wyleczyć migrenę w domu.

Migrena – jak sobie radzić, gdy pojawia się ból głowy?

Czasami ból odbiera pacjentowi możliwość normalnego funkcjonowania. Ten pulsujący, jednostronny ból potrafi być bardzo wyczerpujący, a jeżeli chora osoba nie ma pod ręką leków łagodzących napady, może być ciężki do zniesienia.

Częste i silne migreny wymagają specjalistycznego leczenia w klinice leczenia bólu przewlekłego. Łagodne migreny i o umiarkowanym nasileniu można leczyć samodzielnie. Leczenie domowe migreny polega na zastosowaniu niefarmakologicznych sposobów, które mogą przerwać atak oraz na przyjmowaniu leków przeciw bólowych dostępnych bez recepty.

Migrena – jak leczyć bez recepty?

 • Jeżeli czujesz zbliżający się napad lub ból już się pojawił, spróbuj usunąć lub zminimalizować czynnik, który może być odpowiedzialny za migrenę. Jeżeli ból wywołuje hałas, jakiś dźwięk lub rodzaj oświetlenia, udaj się do pomieszczenia, w którym działanie tych czynników będzie ograniczone. Zasłoń okna, połóż się na łóżku, zorganizuj sobie krótką sesję medytacji, jogi lub relaksacji.
 • Co pomaga na migrenę z domowej apteczki? Weź lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Na pewno masz jakiś w domu. Skuteczne są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub paracetamol. Kwas acetylosalicylowy w dawce do 1000 mg, ibuprofen w dawce 200–800 mg, diklofenak w dawce 50–100 mg i paracetamol w dawce 1000 mg. Nie używaj większej dawki leku niż sugeruje ulotka.
 • Połóż się w zacienionym, cichym i wygodnym, dobrze wentylowanym miejscu. Poinformuj domowników, aby nikt Ci nie przeszkadzał przez jakiś czas. Spróbuj zasnąć.
 • Wypróbuj zimne lub ciepłe okłady na głowę (musisz samodzielnie przetestować jak leczyć migrenę w domu i czy łagodząco na Ciebie działa chłód, czy ciepło), weź relaksujący ciepły prysznic lub kąpiel.
 • Niektóre osoby jako sposób na migrenę, wskazują delikatny ucisk na tętnicę skroniową po stronie bólu. Możesz wypróbować ucisk ręką lub opaskę elastyczną zakładaną na czoło. Pomocny może być też masaż karku, głowy i ramion.
 • Jeżeli odczuwasz mdłości, weź kilka głębokich wdechów, wypij herbatkę ziołową albo przyjmij lek przeciwwymiotny dostępny bez recepty.
 • Wetrzyj w skronie olejek miętowy lub krople ziołowe, które przynoszą ulgę w bólach głowy.

Jak walczyć z migreną – najlepiej jej zapobiegać!

Jak zapobiegać bólom głowy?

Czy da się wyleczyć migrenę? Nie jest to proste zadanie i z pewnością nie obędzie się bez wizyty u lekarza. Ponieważ migrena jest chorobą przewlekłą o napadowym charakterze i zróżnicowanej etiologii, terapia polega przede wszystkim na zapobieganiu ponownym atakom i łagodzeniu dolegliwości, gdy te już wystąpią. W AnalgoMed (Wrocław) stosujemy dobrane indywidualnie metody ukierunkowane na to, jak leczyć migrenę i jak jej skutecznie zapobiegać. Oprócz leczenia farmakologicznego, polecamy również niefarmakologiczne sposoby, z których na przykład bardzo dobrze sprawdza się akupunktura, masaże oraz fizjoterapia, ćwiczenia postawy, ćwiczenia karku oraz zabiegi manualne dotyczące kręgosłupa.

Jeżeli dopadła Cię migrena, sposoby domowe przestały działać, a bóle coraz mocniej uprzykrzają codzienne funkcjonowanie, skontaktuj się z naszą poradnią.

Poprzedni Wpis Następny wpis

Długotrwały ból głowy. Jak sobie z nim poradzić?

Myślałeś, że na ból głowy najlepszy jest dobry sen? Niestety, nie zawsze się to sprawdza. Niektóre bóle głowy, takie jak migreny, mogą trwać dłużej. Dowiedz się, jak radzić sobie z długotrwałym bólem głowy i mu zapobiegać.

Jak zapobiegać bólom głowy? /Zdjęcie ilustracyjne /Pixabay

Średni ból głowy związany z napięciem – najczęstszy rodzaj bólu głowy – trwa około czterech godzin. Ale u niektórych osób silne bóle głowy utrzymują się znacznie dłużej, czasem przez kilka dni. A te “niekończące się bóle głowy” mogą nawet powodować  niepokój .

Zazwyczaj, bóle głowy, które są dłuższe niż jeden dzień, to są bóle migrenowe – mówi ekspert Peter Goadsby dla portalu Everyday Helth, neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Mediana czasu trwania migren wynosi około jednego dnia – dodaje. Według American Migraine Foundation niektóre migreny mogą trwać do 72 godzin .

Dr Goadsby twierdzi, że chociaż długotrwały ból głowy może być męczący i frustrujący, nie musi to być niebezpieczny objaw. Atak trwający dłużej niż jeden dzień niekoniecznie oznacza coś strasznego – przekonuje. Ale ból głowy, który się utrzymuje, może mieć ogromny wpływ na jakość życia.

Ludzie, którzy cierpią na migreny wiedzą, że kiedy zaczyna ich boleć głowa, może im to przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu.

Według Migraine Research Foundation 90 proc. osób cierpiących na migrenę nie może pracować ani funkcjonować podczas migreny. Jak się okazuje, niepokój związany z nadchodzącą migreną – szczególnie u osób, które cierpią z powodu długotrwałych bóli- może zakłócać codzienne życie.

 • Oto kilka możliwych przyczyn bólu głowy, który nigdy się nie kończy:
 • Jeśli zażywasz dużo leków dostępnych bez recepty, aby złagodzić ból głowy, możesz doświadczyć innego rodzaju bólu głowy o niskim stopniu nasilenia za każdym razem, gdy lek przestaje działać. 
 • Może być czynnikiem przyczyniającym się do długotrwałych bólów głowy na wiele sposobów. 
 • Generalnie bóle są często jednym z objawów depresji, a depresja może również zakłócać zdolność do utrzymania zdrowego trybu życia, na przykład wystarczającej ilości snu i utrzymywania zdrowej diety, co może pomóc w zapobieganiu migrenom i bólom głowy. 

Badanie opublikowane w październiku 2017 r. W Międzynarodowym Przeglądzie Psychiatrii wykazało, że u osób z migreną prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego zaburzenia nastroju jest dwa do czterech razy większe.

 1. Oto sposoby radzenia sobie z bólem głowy, który nigdy się nie kończy:
 2. Lecz ból
 3. Jeśli nie masz recepty i polegasz na lekach dostępnych bez recepty, dokładnie przestrzegaj zaleceń dotyczących dawkowania.

Jeśli zażywasz leki częściej niż dwa dni w tygodniu, lepszym rozwiązaniem mogą być leki na receptę – wtedy ich dawkowanie jest pod kontrolą lekarza. Należy również pamiętać, że przyjmowanie leków przeciwbólowych bez recepty dłużej niż trzy dni w tygodniu może wywołać odbijające bóle głowy. 

Jeśli przepisano Ci leki na ból głowy lub migrenę, weź ilość zaleconą przez lekarza. 

Leia também:  Co to jest staw rzekomy? Jakie są objwy i leczenie?

Zwróć uwagę na problemy zdrowotne, które mogą się łączyć z bólami głowy

Na bóle głowy narażone są szczególnie osoby, które zmagają się z innymi kłopotami zdrowotnymi, takimi jak zaburzenia snu, depresja. Na bóle głowy może mieć również wpływ zażywanie leków przeciwdepresyjnych.

Zaburzenia snu i migreny wydają się mieć związek dwukierunkowy, zgodnie z artykułem opublikowanym w ” Postępach terapeutycznych w zaburzeniach neurologicznych” w grudniu 2017 r. Bezsenność jest bardziej prawdopodobna, jeśli masz migrenę, a migreny są bardziej prawdopodobne, jeśli nie śpisz wystarczająco. 

 • Nawet jeśli nie możesz zasnąć, odpoczynek i korzystanie z technik relaksacyjnych może pomóc Ci poczuć się lepiej.
 • Utrzymuj zdrową wagę
 • Chociaż nadwaga nie powoduje migreny, to według American Migraine Foundation może zwiększyć twoje szanse na rozwój migreny .
 • Wypróbuj leki zapobiegawcze
 • Porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat leków, które mogą zapobiegać migrenom, zamiast leczyć ból, gdy się pojawi. 
 • Chociaż zabiegi zapobiegawcze rzadko eliminują migrenę, mogą zmniejszyć częstotliwość i nasilenie ataków.
 • Unikaj wyzwalaczy bólu

Zwróć uwagę na rzeczy, które wydają się wywoływać ból głowy. To mogą być niektóre pokarmy, picie zbyt dużej ilości alkoholu lub zbyt mało snu. 

Chociaż jest to rzadkie, silny ból głowy może wskazywać na zagrażające życiu zagrożenie, takie jak infekcje lub krwawienie w mózgu lub wokół niego. 

Według Mayo Clinic powinieneś natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli ból głowy pojawia się nagle, pojawia się po urazie lub towarzyszy mu którykolwiek z następujących objawów:

 • Gorączka
 • Sztywny kark
 • Zamieszanie
 • Podwójne widzenie
 • Trudności w mówieniu
 • Słabość i drętwienie

Blog

Jak zapobiegać bólom głowy?

Bóle głowy przychodzą czasem do każdego i radzimy sobie z nimi na wiele sposobów. Taki ból to często objaw innej choroby i jeśli jest on nawracający, to z pewnością nie należy go lekceważyć.

Rozróżniamy różne rodzaje bólu głowy, np.: pulsujący, tępy czy rozsadzający. Takie dolegliwości najczęściej związane są z pewnymi defektami układu krążenia. Rozszerzone naczynia krwionośne, które otaczają opony mózgowe, drażnią zakończenia nerwowe, co skutkuje cierpieniem.

Czynniki wpływające na występowanie bólów głowy

W czasach, gdy wielu z nas większość swojej pracy wykonuje przed monitorem komputera, należy zwrócić szczególną uwagę na higienę tego rodzaju pracy.

Prawidłowa postawa przy biurku, dbanie o relaks i odpoczynek oczu – to rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Często zdarza się, że pozornie niewielkie zaniedbanie doprowadzić może do nieodwracalnych schorzeń lub męczących i nawracających bólów głowy.

Nasze życie pędzi i często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zaniedbania w podstawowych potrzebach fizjologicznych mogą być sygnalizowane przez ból.

Brak odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, często także głód i długotrwałe utrzymywanie niewygodnej pozycji sprawiają, że nasz organizm zacznie dawać znaki iż coś jest nie tak.

Warto obserwować swoje ciało i reakcje na bodźce zewnętrzne, zmiana nawyków na dobre może pomóc w pozbyciu się nawracających i męczących bólów głowy.

Jednym z głównych i niemal najbardziej powszechnym czynnikiem, który wywołuje bóle głowy i migreny są silne napięcia emocjonalne i stany długotrwałego stresu. Unikanie takich bodźców nie jest proste, a czasem zdarza się, że jest wręcz niemożliwe. Warto jednak zapoznać się z naturalnymi sposobami na łagodzenie stresu.

Najłatwiejszym sposobem na walkę z bólem głowy jest zażycie tabletek zawierających paracetamol, ibuprofen czy kwas acetylosalicylowym. Należy pamiętać, że jest to tylko działanie doraźne, które złagodzi ból, który już się pojawił.

Można próbować też naturalnych środków, które pomogą zapobiegać bólom. Są to ćwiczenia relaksacyjne, a także masaże rozluźniające. Stosowanie olejków eterycznych o zapachu lawendy i picie naparów z melisy również może mieć zbawienny i kojący wpływ na układ nerwowy.

Rodzaje bólów głowy

Wyróżniamy kilka rodzajów i umiejscowień bólu w czaszce, należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku wskazują one jednoznacznie na jakąś jednostkę chorobową.

Bóle głowy dzielą się na pierwotne i wtórne, a dojście do tego czy są one następstwem innej choroby wymaga diagnostyki i konsultacji z lekarzem.

Najczęstszym samoistnym bólem jest migrena, na którą skarży się coraz większa liczba pacjentów.

 • Niektóre rodzaje bólów głowy:
 • – ból pojawiający się z tyłu głowy i zlokalizowany u podstawy czaszki może mieć wiele przyczyn. Najczęstszym powodem występowania takiego objawu jest nadciśnienie tętnicze, a także przeciążenia występujące w kręgosłupie szyjnym,
 • – jednostronny ból głowy to charakterystyczny objaw migreny, ale może być także następstwem przeciążenia barków,
 • – ból w skroniach zwykle jest objawem migreny.
 • Wtórne bóle głowy

Wtórne bóle głowy powodowane są przez szereg różnych chorób, niektóre z nich wymagają szczegółowej diagnostyki i specjalistycznych badań, a także wdrożenia leczenia.

Ból głowy towarzyszy krwotokom podpajęczynówkowym i udarom mózgu. Jest także jednym z pierwszych objawów guzów wewnątrzczaszkowych, czy chorób kości czaszki.

Powszechny jest ból głowy pojawiający się u osób z nadciśnieniem i chorych na jaskrę.

Co robić, gdy ból nie daje za wygraną?

Przewlekłe, ostre i nawracające bóle głowy są sygnałem do działania i udania się do lekarza. Nie wolno lekceważyć tego typu objawów, gdyż mogą one towarzyszyć chorobie, która szybko zdiagnozowana może zostać wyleczona, a bóle głowy z przykrej dolegliwości zmienią się w wspomnienie.

Czy jedzenie może zapobiegać bólom głowy (lub je powodować)?

Dokładna przyczyna migreny nie jest znana. Ale lekarze zgadzają się, że krótkie zmiany w aktywności mózgu wydają się być kluczowe w odpowiedzi na to pytanie. Wydaje się, że mają one również wpływ na naczynia krwionośne i sygnały nerwowe. Wynik – pulsujący ból głowy, który czasami może trwać kilka dni.

Wiele rzeczy może powodować migreny, takie jak leki, zmiany hormonalne i brak snu. Dieta również odgrywa dużą rolę. U około 10% osób z podobnymi bólami głowy pokarm jest głównym wyzwalaczem.

Ludzie z chronicznym bólem głowy różnią się wrażliwością na określone produkty spożywcze. Reakcje na żywność mogą trwać od ½ godziny do 72 godzin, co sprawia, że często trudno je zlokalizować. Z tego powodu zaleca się prowadzenie dzienniczka żywieniowego z kolumnami wyznaczającymi czas, rodzaj jedzenia, ilość i wszelkie objawy bólu głowy.

Powinieneś zacząć od diety konserwatywnej (takiej, która nie zawiera żadnego pokarmu z poniższych list). Możesz wprowadzić jeden nowy produkt co trzy dni i obserwować wszelkie zmiany w objawach migreny. Może to być bardzo pomocne i warte poświęcenia czasu i wysiłku.

Każdy z nas jest wyjątkowy, ale istnieją kategorie produktów, które częściej wywołują migrenę niż inne. Są one pogrupowane podobieństwami wrażliwości (na przykład osoby, które uważają czerwone wino za wyzwalacz migrenowy często mają podobną reakcję po zjedzeniu czekolady). 

Wyznaczono następujące grupy produktów żywnościowych:

• Kofeina i podobne związki

Kofeina jest stymulantem, który może zmienić skuteczność wielu leków przeciwmigrenowych. Z tego powodu spożycie kofeiny powinno być ograniczone, a najlepiej regularne.

• Pokarmy bogate w Tyraminę

Tyramina jest naturalnym produktem ubocznym rozkładu białek. Zawartość tego związku w pożywieniu wzrasta wraz z czasem, zwłaszcza w pożywieniu o wysokiej zawartości białka. Wszystkie pokarmy, zwłaszcza wysokobiałkowe, powinny być przygotowywane i spożywane świeże. Uważaj na resztki, które chcesz przechowywać dłużej niż 2 lub 3 dni.

• Alkohol

Niektórzy ludzie dostają migreny po spożyciu alkoholu. Inni reagują głównie na czerwone wino, co wynika z wrażliwości na szczególne związki chemiczne, a nie alkohol znajdujący się w czerwonym winie. Osoby wrażliwe na czerwone wino są często wrażliwe na czekoladę.

We wszystkich przypadkach należy porozmawiać ze swoim lekarzem i / lub farmaceutą na temat spożywania alkoholu, ponieważ wiele leków reaguje z alkoholem.

Należy pamiętać, że wyzwalacze migrenowe mogą mieć efekt addytywny. Na przykład, przemęczenie jest wyzwalaczem migreny dla wielu ludzi, podobnie pomijanie posiłku. Jeśli nie wysypiasz się, śpieszysz się rano, nie jesz śniadania, to będzie znacznie bardziej prawdopodobne, że zacznie cię boleć głowa.

Tylko dla kobiet 

Wiele kobiet cierpiących na migreny jest znacznie bardziej wrażliwych na migrenowe wyzwalacze, gdy są w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Pokarmy, które nie przeszkadzają w funkcjonowaniu tuż po okresie, mogą wywołać ból głowy lub migrenę na tydzień po owulacji.

Korzyści z diety roślinnej

Badania komisji lekarzy opublikowane w Journal of Headache and Pain wykazały, że dieta oparta na roślinach zmniejsza ból migrenowy.

Nasilenie najgorszego bólu głowy u uczestników znacznie się poprawiło, gdy spożywali dania wegańskie.

Leia também:  Como ajudar sua cadela a parir (com imagens)

Obniżenie bólu migrenowego może być osiągnięte poprzez eliminację czynników wyzwalających ból żołądkowy, takich jak spożywanie mięsa i produktów mlecznych, utratę wagi lub zmiany hormonalne związane ze zmianą diety.

_____________________

Źródła:

MacGregor EA. Migraine. Ann Intern Med. 2017 Apr 4;166(7):ITC49-ITC64..

Finocchi C, Sivori G. Food as trigger and aggravating factor of migraine. Neurol Sci. 2012 May;33 Suppl 1:S77-80. 

Physicians Committee for Responsible Medicine: “Migraine Diet: A Natural Approach to Migraines.”

Journal of Headache and Pain – https://thejournalofheadacheandpain.biomedcentral.com/

Jak zapobiegać bólom głowy?

Ból głowy – przyczyny, objawy, sposoby na ból głowy

Domowe sposoby na ból głowy

Osoby cierpiące z powodu bólu głowy mogą sięgnąć najpierw po domowe sposoby. W Twojej apteczce mogą znajdować się cenione od lat skarby, które dowiodły już swojej skuteczności.

Mogą to być na przykład różne olejki eteryczne, którym przypisuje się chłodzący i przynoszący ulgę w bólu efekt.
Kolejnym domowym sposobem na ból głowy jest kawa, która może przynieść ulgę niektórym osobom.

Kofeina działa pobudzająco oraz rozszerza skurczone naczynia krwionośne w mózgu, co pomaga uśmierzyć ból głowy. Kofeina jest również w niektórych przypadkach dodawana do leków przeciwbólowych – istnieją dowody naukowe na skuteczność takiego połączenia¹.

Niestety u części osób kawa może mieć odwrotny skutek, dlatego najlepiej ten domowy sposób walki z bólem głowy przetestować samemu.

Odpoczynek w celu zwalczenia bólu

Umiejętność zwolnienia tempa i przystopowania w życiu codziennym, a także skupienia się na własnym samopoczuciu jest cenna, szczególnie gdy cierpi się na sporadyczne bóle głowy. Objawy te są często wywoływane przez obciążenie psychiczne. Przejawia się to w formie napięcia i powiązanego z nim bólu głowy.

Pomocne mogą być odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, takie jak joga, trening autogeniczny czy Qigong. Stanowią dobry sposób na podejście do codziennego życia z większą dozą relaksu i zdystansowanie się od niego.

Masaże to kolejny sprawdzony domowy sposób na ból głowy. Lekkie masaże głowy, skroni i nasady nosa mogą pomóc szczególnie przy wystąpieniu ostrych objawów. Obniżają napięcie, co pomaga zmniejszyć ból głowy. Możesz spróbować także ciepłych i wilgotnych okładów stosowanych na barki lub kark albo zimnych okładów stosowanych na bolące miejsca.

Ćwiczenia na świeżym powietrzu

Spacer to kolejny sposób na walkę z bólem głowy. Poprawia krążenie krwi w głowie, a także łagodzi napięcie w karku, barkach i plecach.

Ćwiczenia jako lek na ból głowy

Regularne ćwiczenia fizyczne wzmacniają ciało i oczyszczają umysł. Ruch sprawia, że napięcie znika.

Mięśnie napięte w wyniku stresu lub długiego czasu spędzonego w pozycji siedzącej rozluźniają się w całkowicie naturalny sposób. Może to uśmierzać ból głowy i zapobiegać migrenom.

Dozwolona jest każda aktywność fizyczna, która ma na Ciebie dobry wpływ i nie pogarsza objawów. Może być to na przykład pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Praca przyjazna dla pleców to kolejna rzecz, która może pomóc zapobiegać bólom głowy. W końcu większość ludzi spędza lwią część swojego życia, siedząc.

Niewłaściwa postawa może przynosić wyjątkowo negatywne skutki. Napięcie mięśni karku, barków czy pleców szybko objawia się w formie napięciowego bólu głowy.

Aby, tego uniknąć, zwróć uwagę na poniższe aspekty stanowiska pracy:

 • Pilnuj, aby dystans pomiędzy Twoją twarzą a ekranem wynosił co najmniej 50 centymetrów.
 • Używaj ergonomicznego krzesła biurowego.
 • Często zmieniaj pozycję siedzącą.
 • Korzystaj z biurka o zmiennej wysokości.

Dodatkowo warto co jakiś czas wstać i chwilę pochodzić oraz wykonać ćwiczenia fizyczne, aby poprawić krążenie i przepływ krwi w głowie.

Krótka przerwa od czasu do czasu uchroni nas przed bólem głowy. Ludzie spędzający w pracy dużo czasu przy komputerze szczególnie często cierpią na powiązane objawy. Co możesz z tym zrobić?

 • Od czasu do czasu odwróć wzrok od ekranu.
 • Wstań i poruszaj się.  
 • Przeprowadź ćwiczenia relaksacyjne oczu, na przykład przez minutę wpatruj się w oddalony punkt.

Kolejny sposób, który może pomóc przeciwdziałać bólom głowy, to zakrycie oczu dłońmi na 2–3 minuty, bez naciskania gałek ocznych. Przyniesie to ulgę Twoim przeciążonym oczom, a także głowie.

Zdrowa, zrównoważona dieta przeciw bólowi głowy

Zdrowa, zrównoważona dieta może zmniejszać ryzyko powstawania bólów głowy.

Dostarczaj odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych do organizmu, aby go wzmocnić i zapewnić prawidłowe funkcjonowanie komórek.

Stały poziom cukru we krwi bez dużych wahań pomaga zapobiegać bólom głowy. Pamiętaj też, by dużo pić! Odwodnienie często objawia się w formie bólu głowy.

Prowadź regularny tryb życia

Bólom głowy można zapobiegać, wprowadzając do życia pewną rutynę. Nie oznacza to, że każdy dzień musi być dokładnie taki sam. Pamiętaj na przykład o tym, by nie pomijać posiłków. W wielu przypadkach korzystny okazuje się także stały rytm snu. Wielu pacjentów rzadziej doświadcza bólu głowy, jeśli codziennie wstają i kładą się spać o podobnej porze.

Szybka ulga dzięki tabletkom na ból głowy

Nasze dni często wypełnione są spotkaniami, sprawami do załatwienia i zobowiązaniami, których musimy dotrzymać. Nie zawsze mamy czas, by zapobiec bólowi głowy.

Tabletki na ból głowy będą w takim wypadku stanowić najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się bólu. Substancje czynne, takie jak kwas acetylosalicylowy zawarty w leku Aspirin® Pro, zapewniają szybką ulgę w lekkich i umiarkowanych bólach głowy.

Ważna adnotacja dotycząca stosowania. Nigdy nie bierz tabletek na ból głowy dłużej niż 3-5 dni z rzędu. Zawsze zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, żeby poznać maksymalny okres stosowania. W przeciwnym razie ryzykujesz pojawienie się bólu głowy wywołanego przez środki przeciwbólowe. Będzie to skutkować częstszym nawracaniem pierwotnych bólów głowy  oraz obniżeniem skuteczności leków przeciwbólowych lub też całkowitym brakiem na nie reakcji. Jeżeli ból nie mija, zasięgnij porady lekarskiej.

Przemyśl zastosowanie powyższych środków i obserwuj swój ból głowy. Czy ból ustępuje? Czy bóle głowy zdarzają się rzadziej?

Jeśli ból głowy jest przewlekły lub bardzo silny, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pomoże Ci ustalić przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie. W przypadku bólu o małym i umiarkowanym nasileniu, ulgę zapewnią środki przeciwbólowe, takie jak Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca, Aspirin® Effect.

Jak zwalczyć wysiłkowy ból głowy?

 • Pij dużo płynów przed i w trakcie wysiłku fizycznego. Szczególne dobrze sprawdzą się specjalne napoje sportowe, takie jak napoje izotoniczne czy elektrolitowe, które nie tylko poprawiają równowagę płynów, ale też dostarczają składniki mineralne i węglowodany.
 • Pozwól sobie odpocząć. Dotyczy to samego uprawiania sportu, jak i czasu przed nim. Nie narażaj się na duży wysiłek fizyczny, jeśli nie czujesz się w pełni sprawny.
 • Przed treningiem zjedz przekąskę, by utrzymać poziom cukru we krwi i energię na dobrym poziomie. Dobrym wyborem będzie np. banan.
 • Prowadź zdrowy tryb życia. Wysypiaj się, unikaj alkoholu i nikotyny i stosuj zróżnicowaną dietę.
 • Daj ciału czas na zaadaptowanie się do nowych warunków środowiska. Zacznij powoli i nie ćwicz w dużym upale ani na ostrym zimnie.

Uwaga: jeśli cierpisz na nawracające wysiłkowe bóle głowy, udaj się u lekarza. Lekarz może określić indywidualne czynniki wywołujące ból głowy po ćwiczeniach i zalecić odpowiednie leczenie.

Jak pozbyć się bólu głowy związanego z przeziębieniem?

Istnieje kilka sposobów na pozbycie się bólu głowy występującego podczas przeziębienia:

 • Aby wyleczyć objawy przeziębienia i wrócić do pełni sił, należy pamiętać o dużej ilości odpoczynku. Zadbaj o odpoczynek, którego potrzebuje teraz Twoje ciało.
 • Pamiętaj o ogólnych poradach dotyczących walki z infekcją grypopodobną, takch jak picie dużej ilości płynów, odpoczynek, domowe sposoby oraz lekarstwa. W miarę jak Twój układ odpornościowy będzie walczył z przeziębieniem, jego objawy włączając ból głowy będą stopniowo ustępować.
 • Krótkotrwałą ulgę zapewni chłodny kompres położony na kark lub czoło.
 • Środki przeciwbólowe mogą być wartościowym sojusznikiem w walce z bólem. Leki Aspirin® C oraz Aspirin® Complex Hot uśmierzają bóle głowy wywołane przeziębieniem, jednocześnie redukując inne objawy choroby, takie jak ból gardła, bóle mięśniowe.
 • Wielu pacjentów wierzy w skuteczność działania domowych sposobów, takich jak olejek z mięty pieprzowej lub imbir. Olejek z mięty pieprzowej wmasowuje się w czoło i skronie, a imbir można pić w postaci herbaty. Oba te środki pomogą uśmierzyć ból głowy.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*