Jak zachować dobrą pamięć?

Spis treści:

O tym, że dobra pamięć jest ważna, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To właśnie dzięki niej możemy prawidłowo funkcjonować w wielu dziedzinach życia.

Gdyby nie ona, nie tylko nie wiedzielibyśmy, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, ale także nie moglibyśmy się uczyć, pracować, komunikować z innymi ludźmi, a nawet zaspokajać własnych potrzeb.

 Dowiedz się więcej, w jaki sposób działa ludzka pamięć, a także sprawdź, czy istnieją skuteczne sposoby na jej poprawienie.

Czym tak naprawdę jest pamięć i jak działa?

Zanim przejdziemy do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak poprawić pamięć, na początku warto nieco bliżej przyjrzeć się tej jednej z najważniejszych funkcji ludzkiego umysłu.

Pamięć to nic innego jak umiejętność przechowywania, magazynowania oraz odtwarzania informacji o doświadczeniach.

  Warto wiedzieć, że mózg każdego człowieka jest wyspecjalizowany w zapamiętywaniu różnego rodzaju wiadomości, stąd można wyróżnić kilka kategorii pamięci. Najważniejsze z nich to:

 • pamięć wzrokowa, która jest związana ze zwracaniem uwagi na szczegóły wizualne, zapamiętywaniem detali w otoczeniu itp.,
 • pamięć słuchowa, która przejawia się przede wszystkim dobrym zapamiętywaniem dźwięków, a także lepszym rozumieniem sensu po wypowiedzeniu jakiegoś wyrazu na głos,
 • pamięć językowa, dzięki której mamy zdolność przypisywania słów poszczególnym przedmiotom, tego rodzaju pamięć ma kluczowe znaczenie w komunikowaniu się z innymi ludźmi,
 • pamięć dotykowa, która pozwala na rozróżnianie różnych odczuć z ciała, np. rozpoznawanie znajomych osób po uściśnięciu dłoni,
 • pamięć węchowa, związana głównie z wrażliwością na bodźce odczuwane za pomocą zmysłu węchu,
 • pamięć smakowa, która daje możliwość zapamiętywania poszczególnych smaków, a więc słodkiego, słonego, gorzkiego oraz kwaśnego,
 • pamięć ruchowa, dzięki której możemy zapamiętywać układy ruchu, dostosowywać dynamikę poszczególnych sekwencji ruchowych itp.

Jakie są przyczyny problemów z pamięcią?

Jak się okazuje, istnieje wiele różnych czynników, które mogą przyczyniać się do trudności z zapamiętywaniem informacji czy kojarzeniem faktów. Jednym z nich może być oddalenie się od tzw. akademickiego rytmu nauki, na skutego czego nasz mózg po prostu staje się leniwy.

Innym powodem jest fakt, że obecnie każdego dnia nasze umysły są bombardowane ogromną ilością informacji, dlatego nie do końca radzą sobie z ich przetwarzaniem.

Na szczęście, niezależnie od tego, w jakim jesteś wieku, a także jaki jest powód niewłaściwego funkcjonowania mózgu, pamięć można poprawić, stosując proste metody, o których piszemy poniżej.

Jaka dieta wspomaga pamięć?

Zastanawiając się, jak poprawić pamięć, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, co spożywamy. To, co jemy każdego dnia, ma bardzo duży wpływ na prawidłowe działanie aksonów, a także komórek glejowych, które są odpowiedzialne za odżywianie aktywnych neuronów.

Na pewno warto wzbogacić codzienny jadłospis o świeże warzywa oraz owoce, w szczególności banany, brzoskwinie, pomarańcze, pomidory oraz ziemniaki. Produkty te stanowią bogate źródło potasu, który poprawia pracę umysłu.

Istotne znaczenie mają także tłuszcze roślinne oraz rybne, które zawierają w sobie wiele nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy Omega. Być może nie wszyscy wiedzą, ale ich brak nie tylko spowalnia pracę układu nerwowego, ale także może prowadzić do rozwoju zaburzeń depresyjnych.

Co jeszcze jeść na poprawę pamięci? Do codziennej diety warto włączyć jajka, które stanowią cenne źródło tzw. prekursorów acetycholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego, chociażby za zapamiętywanie wyrazów.

Ponadto zaleca się wypijanie dużych ilości wody (najlepiej niegazowanej), która oczyszcza ciało z toksyn. Unikaj natomiast mocnej herbaty oraz kawy, gdyż napoje te odwadniają mózg, a co więcej, wypłukują z organizmu witaminy z grupy B.

Jak zachować dobrą pamięć?

Witaminy i minerały na polepszenie pamięci

W sytuacji, gdy mózg coraz częściej odmawia posłuszeństwa, warto uzupełnić jadłospis w niezbędne witaminy oraz minerały.

Poza wspomnianymi wyżej witaminami z grupy B, które pomagają w tworzeniu oraz odbudowie tkanki mózgowej, w codziennej diecie nie powinno też brakować witaminy F, której źródłem są nienasycone kwasy tłuszczowe Omega.

W naturalnej postaci duże ilości witaminy F można znaleźć w takich produktach jak:

 • ryby – zwłaszcza łosoś, dorsz oraz sardynki,
 • oleje tłoczone na zimno – takie jak olej z rzepaku, słonecznika, lnu, pestek winogron,
 • nasiona i orzechy – orzechy włoskie, nasiona dyni i słonecznika, pistacje, migdały.

W usprawnieniu pracy umysłu pomoże też potas, który reguluje czynności nerwowe (można go znaleźć w orzechach, bananach, porzeczkach, ziemniakach, roślinach strączkowych) oraz magnez, który bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych w tkance mózgowej (występuje między innymi w soczewicy, brązowym ryżu, pestkach dyni, kiełkach pszenicy, kaszy gryczanej).

Regularnie trenuj swoje szare komórki

Jeśli zastanawiasz się, jak jeszcze możesz poprawić pamięć, musisz wiedzieć, że w rozruszaniu umysłu doskonale sprawdzają się różnego rodzaju ćwiczenia intelektualne.

Mowa tu przede wszystkim o rozwiązywaniu krzyżówek, układaniu puzzli, a także graniu w szachy czy w strategiczne gry komputerowe. Zdaniem naukowców nawet zupełnie niepozorne gry planszowe mogą usprawniać myślenie oraz wspomagać prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Dlatego być może warto pomyśleć o tym, by chociaż raz w tygodniu zrobić sobie przerwę od telewizji i znaleźć wolną chwilę, aby potrenować mózg?

Jak zachować dobrą pamięć?

Aktywność fizyczna na poprawę pamięci

Czy wiesz, że zastane ciało to zastany mózg? Regularne ćwiczenia mogą stanowić doskonały sposób nie tylko na utrzymanie dobrej kondycji serca czy poprawę nastroju, ale także wspomóc funkcjonowanie umysłu. Tu trzeba jednak zaznaczyć, że nie każda aktywność wpływa na mózg w takim samym stopniu.

Zgodnie z wynikami badań ćwiczenia fizyczne, które najlepiej wpływają na pracę mózgu to:

 • bieganie (zarówno na bieżni, jak i w terenie),
 • skakanie na skakance,
 • treningi na siłowni (rowerek, stepper, ergometr wioślarski),
 • aerobik,
 • taniec, np. zumba.

Dowiedziono, że kiedy ćwiczymy, wzrasta ciśnienie i przepływ krwi, w tym w mózgu. To z kolei zwiększa ilość dostarczanego tlenu, co powoduje, że umysł działa sprawniej.

Koncentracja i uwaga na danej chwili

Na poprawę pamięci może mieć wpływ nie tylko dieta czy sport. Chcąc jak najlepiej realizować zadania, zwłaszcza jeśli wymagają one od nas koncentracji i wytężonej pracy umysłowej, warto nauczyć się skupiać na tym, co w danej chwili robimy.

Nie należy rozpraszać się żadnymi innymi czynnościami, ale skoncentrować się na jednym, konkretnym celu. By polepszyć pracę umysłu, warto też unikać sytuacji, kiedy wokół wiele się dzieje, rozpraszając naszą uwagę (np.

włączone radio, telewizor, rozmowy osób w tym samym pomieszczeniu).

Podsumowanie

Doskonalenie pamięci wpływa na polepszenie funkcjonowania w wielu obszarach, przekładając się, chociażby na efektywność nauki czy osiąganie sukcesów.

Osobom, które chcą podwyższyć jakość życia i dobrze czuć się ze samym sobą, proponujemy treningi w Brain Gym.

Nasz program jest skierowany zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży – poprzez starannie dobrane ćwiczenia poprawiamy najważniejsze umiejętności poznawcze takie jak pamięć, koncentracja, logiczne myślenie, czy szybkość przetwarzania informacji.
 

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się jak pomóc swojemu dziecku pokonać
problemy z nauką, czytaniem, koncentracją i zapamiętywaniem

Umysłowa gimnastyka dla seniorów: przykłady ćwiczeń

Opieka nad osobami starszymi jest odpowiedzialnym i niełatwym zadaniem. Osoby, które podejmą się takiej pracy, powinny wykazywać się empatią, zaangażowaniem i dużą dozą cierpliwości.

Zajmowanie się podopiecznym to nie tylko podawanie posiłków, pomoc w codziennych czynnościach czy pilnowanie wizyt u lekarza. Nieodłącznym aspektem opieki nad osobą starszą jest rozmowa, poświęcanie mu uwagi oraz zapewnianie umysłowych rozrywek.

Taka intelektualna gimnastyka dla seniorów pomaga im zachować dobrą pamięć i sprawny umysł na długie lata.

Leia também:  Napisz Jakie Są Objawy Otarcia Skóry?

Dlaczego warto ćwiczyć umysł w podeszłym wieku?

Każda opiekunka seniora wie, że trening jest niezwykle ważny dla zachowania sprawności. Chodzi tutaj zarówno o ćwiczenia fizyczne, jak i umysłowe. Dzięki nim podopieczny dłużej może pochwalić się dobrą kondycją. Treningi zmniejszają też ryzyko występowania chorób neurologicznych. Ćwiczenia umysłu pomagają walczyć z objawami demencji, choroby Alzheimera i Parkinsona.

Seniorzy, którzy mają problemy z pamięcią czy logicznym myśleniem, często zamykają się w sobie i tracą energię do życia. Twoim zadaniem jako opiekunki jest więc zadbanie o sprawność umysłową podopiecznego. Regularnie wykonywane ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, który łatwiej przetwarza i zapamiętuje informacje.

A dzięki temu znacznie poprawia się komfort życia osoby starszej.

Jak zachować dobrą pamięć?

Umysłowa gimnastyka dla seniorów: propozycje ćwiczeń

Istnieje wiele zajęć, które w przyjemny sposób pozwalają zaktywizować umysł osoby starszej. Zazwyczaj nie trzeba się do nich specjalnie przygotowywać. Jedyną kwestią, o której nie należy zapominać, jest regularność. Tylko wtedy można osiągnąć założony cel. Oto proste, łatwe do zorganizowania ćwiczenia dla seniorów, które pomogą podopiecznym zachować jasność umysłu.

 • Gry planszowe, karty: doskonała rozrywka na długie popołudnia i wieczory, a także skuteczny trening pamięci. Postaw przede wszystkim na gry typu memory, logiczne, strategiczne i te, w których trzeba liczyć. Jeżeli Twój podopieczny umie i lubi grać w szachy, warto go do tego zachęcać.
 • Rysowanie: taka aktywność dobrze działa na koncentrację, skupienie i zapamiętywanie. Sprezentuj seniorowi kredki, ołówki i arkusz papieru, a potem pozwól mu użyć wyobraźni. Rysowanie pomaga utrzymać w sprawności obie półkule mózgowe, a tym samym zapobiega powstawaniu zmian neurologicznych.
 • Zabawa w zapamiętywanie: usiądź razem z podopiecznym i ułóżcie historię z pojedynczych słów. Możesz zacząć od: „Dawno…” – senior ma za zadanie powtórzyć Twoje słowo i dodać własne, np. „Dawno temu…”. W ten sposób mogą powstać bardzo długie opowieści, a zadaniem osoby starszej będzie ich poprawne zapamiętanie.
 • Rozwiązywanie łamigłówek: wszelkie krzyżówki, rebusy czy sudoku to idealne ćwiczenia na pamięć dla seniorów. Są uwielbiane przez osoby starsze, a jednocześnie działają pozytywnie na sprawność mózgu.
 • Wiersze i rymowanki: choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to rozrywka dla dzieci, pomaga ona również seniorom. W zależności od preferencji mogą oni uczyć się na pamięć ulubionych wierszy, dowcipów czy krótkich opowiadań. Dzięki temu osoby starsze łatwiej zapamiętają zwykłe, codzienne rzeczy i na długo zachowają samodzielność.
 • Granie w gry komputerowe: jeżeli Twój podopieczny potrafi korzystać z nowoczesnych technologii, udostępnij mu ciekawe, logiczne gry komputerowe. Istnieją też aplikacje dla osób starszych. Dzięki nim senior będzie mógł trenować swoją pamięć i koncentrację.
 • MTA, czyli umysłowa gimnastyka dla seniorów: to specjalnie ułożone ćwiczenia, które aktywizują mózg osób w podeszłym wieku. Zadania można dobrać do oczekiwań i stanu zdrowia podopiecznego. Ich prostota sprawia, że można je wykonywać w każdej wolnej chwili. Są to na przykład: skreślanie wskazanych sylab w tekście, szukanie wyrazów zawierających określone końcówki, czytanie tekstu do góry nogami czy literowanie słów od tyłu.

Jak zachować dobrą pamięć?

Wpływ aktywności fizycznej na sprawność umysłową seniorów

Osoba starsza, która chce zachować sprawność mózgu, powinna pamiętać nie tylko o ćwiczeniach umysłowych. Dużą rolę odgrywa także odpowiednie odżywianie oraz aktywność fizyczna. Zadbaj więc o to, żeby na talerzu podopiecznego lądowały warzywa, owoce, chude mięso, ryby i pełnoziarniste pieczywo.

Posiłki powinny być bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe; niezbędne są też witaminy z grupy B. Dopilnuj, aby osoba starsza codziennie się ruszała. Sprawdzą się tutaj spacery albo spokojne ćwiczenia rozciągające. Dobrym wyjściem jest zorganizowanie treningów pod okiem wykwalifikowanego trenera.

Specjalista ma w zanadrzu pomysły na zajęcia z seniorami – uwzględni potrzeby i stan zdrowia podopiecznego.

W pielęgnowaniu sprawności umysłu pomagają też kontakty towarzyskie. Dobrze, jeśli osoba starsza może spotkać się z rodziną i znajomymi, pójść do teatru czy kina, udzielać się w lokalnej społeczności.

A może pobliski klub fitness organizuje zajęcia z gimnastyki porannej dla seniorów? Aktywność połączona ze spotkaniem z innymi zaspokoi potrzeby podopiecznego i pozwoli mu poczuć się pewniej.

Na dodatek osoba starsza może dzielić się z kolegami i koleżankami wspomnieniami, rozmawiać z nimi. To sprawia, że senior na długo pozostaje aktywny, ciekawy świata i pełen energii.

Co jeść, aby poprawić pamięć i koncentrację?

Obecne tempo życia wymusza szybkie zapamiętywanie wciąż napływających nowych informacji. Do tego niezbędne jest zachowanie czystego umysłu i pozostanie w stanie pełnej koncentracji.

 Czy wiesz, że odpowiednie odżywanie wpływa na Twój poziom koncentracji? Zatem jakie składniki diety powinny zwrócić Twoją uwagę? To nie takie trudne, jak może się wydawać – wszystko wyjaśniamy poniżej.

Niepodważalnie dieta, w tym to, co nakładasz na swój talerz, wpływa na zdrowie, a także na efektywność pracy mózgu.

Substancje najczęściej kojarzone z wpływem na wydajność umysłu to witaminy z grupy B, antyoksydanty oraz witaminy C, E, a także magnez, potas, cynk, żelazo, kofeina i kwasy omega-3.

Niedobór tych składników może niekorzystnie wpływać na pracę Twojego układu nerwowego, a tym samym wywoływać pogorszenie pamięci, problemy z koncentracją, zaburzenia nastroju, bóle głowy czy po prostu zmęczenie. W dalszej części, określę dokładnie wpływ najważniejszych z nich.  

Witaminy z grupy B – łagodne wzmocnienie   

Podstawowymi składnikami diety, wpływającymi na funkcjonowanie układu nerwowego, są witaminy z grupy B. Poszczególne z witamin mogą wpływać także na odporność, pracę układu sercowo-naczyniowego, krwiotwórczego, a nawet pokarmowego.

Niedobory witamin B1 (tiaminy), B2 (ryboflawiny), B6, kwasu foliowego i witaminy B12, mogą przyczyniać się do zmniejszenia sprawności umysłowej, a deficyty poszczególnych z nich, wywoływać stany lękowe, bóle głowy, zaburzenia psychiczne czy niepokój.

Jeśli zależy Ci na lepszej wydolności umysłowej, dbaj o ich odpowiedni poziom w swoim organizmie!

Gdzie można znaleźć te witaminy? Głównymi źródłami są pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak kasze, ryż brązowy, makarony, a także rośliny strączkowe, mięso, ryby, mleko i produkty mleczne. W mniejszych ilościach, witaminy z grupy B występują również w warzywach i owocach. Dbając o pracę swojego mózgu nie zapomnij, zatem o tej grupie witamin.   

Antyoksydanty – uniwersalna broń  

Przeciwutleniacze (antyoksydanty), jak np. witaminy C i E czy cynk, są substancjami, generującymi ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników. Te reaktywne formy tlenu wpływają niszcząco na komórki i tkanki ludzkiego ciała, mogąc przyczyniać się do rozwoju chorób. Ponadto badania podkreślają, że wyższy poziom antyutleniaczy we krwi łączy się z lepszą wydajnością pamięci.

Wspomina się o korzystnym wpływie witaminy E na funkcjonowanie pamięci oraz na spowalnianie występowania choroby Alzheimera. Powyższe dowody wyraźnie zachęcają, by uwzględniać antyoksydanty w swojej diecie. Bogactwem witaminy E są tłuszcze roślinne. Pokłady witaminy C znajdziesz natomiast w papryce, natce pietruszki oraz w owocach aceroli, dzikiej róży, czarnej porzeczki i cytrusów.

Niepodważalnie dieta, w tym to, co nakładasz na swój talerz, wpływa na Twoje zdrowie, a także na efektywność pracy Twojego mózgu.

Kofeina – filiżanka koncentracji  

W parze z pełnią koncentracji, na myśl od razu przychodzi znana wszystkim substancja zwana kofeiną. Kofeinę znajdziesz w kawie, herbacie, ale także w czekoladzie, kakao, napojach energetycznych czy suplementach diety. Kofeina wpływa na działanie centralnego układu nerwowego. Jednak lepsze efekty jej działania odczuwają osoby dawkujące kofeinę (np.

pijąc kawę) sporadycznie. Wywiera ona korzystny wpływ zarówno na wydolność fizyczną jak i umysłową. Wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych i przyspieszenie pracy serca, a tym samym lepsze dotlenienie mózgu i jasne myślenie.

Często sięgamy po kawę w pracy, gdyż usprawnia ona procesy myślenia, polepsza koncentrację, a jednocześnie zmniejsza senność oraz zmęczenie.  

Leia também:  Jakie Sa Objawy Chorego Biodra?

Magnez – funkcjonalny niezbędnik  

Magnez jest pierwszoplanowym pierwiastkiem naszego organizmu. Bierze udział w wielu przemianach energetycznych, przez co staje się niezbędny dla komórek ciała. Szczególny wpływ ma na pracę mózgu i serca. Jego udział w pobudliwości nerwowej wpływa na naszą pamięć i koncentrację.

Wysoki poziom magnezu usprawnia procesy uczenia się. Niestety powszechnie występujący stres, czy wysiłek umysłowy czy fizyczny, mogą sprzyjać niedoborom magnezu.

Dobrym źródłem magnezu są produkty zbożowe z pełnego przemiału, jak kasza gryczana i płatki owsiane oraz orzechy, pestki dyni czy słonecznika i banany.  

Podsumowanie  

Aby koncentracja była na najwyższym poziomie, a mózg działał sprawnie, postaraj się zadbać o regularne dostarczanie swojemu organizmowi wszystkich wymienionych witamin i składników mineralnych. Jeśli połączysz to z odpowiednim nawodnieniem, wprowadzisz zrównoważoną dietę, prawidłową dawkę snu i regularną aktywność fizyczną, to odczujesz dużą poprawę i wzrost efektywności pracy. 

Warto przy tym pamiętać, że cenne składniki odżywcze są dostępne w wielu produktach spożywanych każdego dnia. A po jakie produkty sięgasz, by stać się bardziej skoncentrowanym?

Jak zachować dobrą pamięć?

Dieta dla mózgu. 10 składników na pamięć i koncentrację

Magnez jest naturalnym składnikiem rozluźniającym. Obniża poziom hormonów odpowiedzialnych za stres (m.in. kortyzolu) i chroni układ nerwowy przed ich szkodliwym działaniem. Magnez stymuluje tzw.

receptory GABA znajdujące się w mózgu, redukując uczucie niepokoju i pobudzenia.

Tym samym przyczynia się do ograniczenia obsesyjnych myśli i lęków, a te, jak wiadomo, są jednymi z głównych blokerów sprawnego, szybkiego myślenia.

 • Dobrymi źródłami magnezu są:
 • – pestki dyni;- gorzka czekolada;- nasiona Chia;- orzechy ziemne, nerkowce, migdały;- szpinak;- czarna fasola;
 • – mleko sojowe.

8. Przeciwutleniacze

Przeciwutleniacze opóźniają lub zapobiegają uszkodzeniom komórek. Pomagają w walce z wolnymi rodnikami oraz przeciwdziałają negatywnym konsekwencjom stresu oksydacyjnego.

Przeciwutleniacze można podzielić na flawonoidy, których źródłem są głównie rośliny oraz nieflawonoidy, które występują w witaminach czy enzymach.

Dwa rodzaje flawonoidów – luteolina i diosmina – zmniejszają poziom beta-amyloidu w mózgu, opóźniając chorobę Alzheimera i zapobiegając problemom z pamięcią.

 1. Dieta dla mózgu bogata w przeciwutleniacze powinna zawierać:
 2. – pomidory;- zieloną paprykę;- cytrynę;- zieloną herbatę;- przyprawy, takie jak: imbir, kurkuma, cynamon, kolendra, oregano;- karczochy;- kakao;
 3. – jeżyny, jagody, maliny, truskawki.

9. Kwasy omega-3

Omega-3 to wielonienasycone tłuszcze. Zawierają kwasy EPA i DHA, które korzystnie wpływają na zdrowie serca, skóry oraz mózgu. Kwasy te występują w błonach komórkowych mózgu, ułatwiając przekazywanie informacji między komórkami. Pomagają w zapamiętywaniu i sprzyjają większej koncentracji.

 • Produkty dobre dla mózgu z kwasami omega-3 to:– makrela, sardynki, łosoś, śledź, tuńczyk;- orzechy i nasiona;
 • – olej lniany, rzepakowy, sojowy.

10. Aminokwasy na dobrą pamięć

Ośrodkowy układ nerwowy potrzebuje aminokwasów, aby prawidłowo funkcjonować. Dzięki nim dochodzi do syntezy neuroprzekaźników. Niektóre aminokwasy, np. leucyna, lizyna czy tryptofan, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niedobór aminokwasów może prowadzić do niepokoju, obniżenia sprawności umysłowej i trudności z koncentracją.

 1. Aminokwasy wspomagające pracę mózg znajdziesz w:
 2. – jajach;- tofu;- soi;- komosie ryżowej;- twarogu;- warzywach strączkowych;
 3. – rybach.

Ćwiczenie pamięci – jak zachować dobrą pamięć na wiele lat

1. Ćwiczenia mózgu

Mózg, tak jak mięśnie, bez regularnych ćwiczeń (i wyzwań) staje się słaby, a w końcu zaczyna się zacinać. By utrzymać pełną sprawność mózgu należy mu zatem stale dostarczać bodźców, które go stymulują i utrzymują w najwyższym pogotowiu przez dłuższy czas. Takich naturalnych stymulantów możesz dostarczać swojemu umysłowi w bardzo prosty sposób – zacznij od organizacji swojej pracy:

 • Nie rób wszystkiego na komputerze, część codziennych obliczeń staraj się wykonywać w głowie.
 • Diagramy i schematy rysuj na kartkach (przynajmniej na własny użytek).
 • Wymyślaj sobie słowa klucze, twórz skojarzenia – jeśli masz na przykład kłopot z zapamiętywaniem nazwisk, kojarz je w głowie z czymś, o czym zawsze będziesz pamiętał (np. panią Jezierską skojarz z zagadkowo spokojną taflą jeziora, a pana Mroczka z dziwnie szybko zachodzącym słońcem).
 • Gdy masz kłopot z zapamiętywaniem list lub kolejności czynności do wykonania, twórz w umyśle całe historie z nimi związane. Nawet z trywialnych rzeczy, takich jak listy zakupowe, możesz układać fantastyczne scenariusze – im bardziej niedorzeczne tym lepiej, bowiem tym łatwiej będzie je zapamiętać.
 • Jeśli masz natomiast kłopoty z wygłaszaniem dłuższych kwestii, warto wykorzystać prostą metodę lokowania. Polega ona na przyporządkowywaniu całych myśli do poszczególnych pomieszczeń w domu, a szczegółów do sprzętów się tam znajdujących. Na koniec wyobrażasz sobie siebie przechodzącego przez ten dom. Kolejne punkty przypomną ci, co miałeś powiedzieć.

Są też bardzo proste ćwiczenia, które pozornie z pamięcią mają niewiele wspólnego, a jednak w znacznym stopniu ją poprawiają. Np. wodzenie oczami: spoglądaj przed siebie od prawej do lewej i z powrotem (kilka razy), a następnie wykonuj gałkami ocznymi “ósemki”. Takie ruchy resetują współpracę między obiema półkulami mózgu, a to klucz do lepszej pamięci.

Przy okazji wykorzystane do pracy zostaną różne, także te ostatnio zaniedbywane ośrodki twojego umysłu co dobrze wpłynie na całość zdolności intelektualnych.

Czynnością, która poprawia pamięć, jest też zwykłe czytanie. Osoby, które więcej czytają, zazwyczaj znacznie lepiej zapamiętują zarówno wydarzenia bieżące, jak i te z odległej przeszłości. Już po czytaniu możliwie często wracaj pamięcią do tego tekstu. Rozmawiaj z innymi o tym, co cię w nim zainspirowało. Wracaj do tego myślami, przypominaj sobie poszczególne wątki.

Jeśli nie możesz sobie pozwolić na chodzenie po biurze i chociażby powtarzanie na głos nowo przyswojonych wiadomości lub historii, skorzystaj pomysłowych z aplikacji na smartfony lub PC, które zawierają ciekawe gry logiczne stworzone z myślą o treningu pamięci i koncentracji.

10 sposobów jak poprawić pamięć i sprawność umysłową mózgu

Czy zdarza Ci się czasem zapominać rożnych rzeczy? Zapomniałeś coś zrobić, zapomniałeś co chciałeś powiedzieć, zapomniałeś co miałeś kupić, zapomniałeś o spotkaniu, zapomniałeś oddzwonić, zapomniałeś kluczy, zapomniałeś jak osoba, z którą rozmawiasz ma na imię, zapomniałeś odebrać dziecko z przedszkola, zapomniałeś o ważnej rocznicy.

Przykłady można mnożyć. Skala naszego zapominania jest różna. Czasem są to błahe sprawy, ale też bardzo istotne. Za każdym razem, gdy czegoś zapominasz, tracony jest czas, pieniądze, szanse, mogą cierpieć też na tym Twoje relacje z innymi ludźmi. Dobra pamięć odgrywa w naszym życiu kluczową rolę i pomaga w efektywnym działaniu.

 Jak poprawić pamięć i sprawność umysłową?

Według światowej sławy eksperta od szybkiego czytania, ulepszania pamięci i optymalnej wydajności mózgu Jima Kwika, wiele możemy zrobić, aby poprawić nie tylko naszą pamięć roboczą, ale także jak sprawić by bardziej efektywnie funkcjonował nasz mózg. Według Jima nie ma czegoś takiego jak dobra lub zła pamieć, jest tylko wytrenowana lub niewytrenowana pamięć.

„Mózg jest narządem nauki, pracy i miłości – superkomputerem podtrzymującym nasze życie. Gdy on działa dobrze, my dobrze żyjemy”. – Doktor Daniel G. Amen

#1 Dobra dieta dla mózgu

Przede wszystkim ważna jest dobra dieta, która pozytywnie wpływa na mózg. Kluczowe znaczenie dla optymalizacji pamięci i pełnego wykorzystania potencjału Twojego mózgu ma to co co spożywasz. Do pokarmów, które świetnie nadają się do poprawy pamięci i wspomagania funkcji mózgu należą:

 • awokado
 • jagody
 • brokuły
 • olej kokosowy
 • jajka
 • zielone liściaste warzywa
 • łosoś
 • sardynki
 • orzechy włoskie
 • nasiona dyni
 • ciemna czekolada
 • kurkuma

Niektóre z tych produktów, jak orzechy włoskie nawet swoim kształtem przypominają mózg, tak jakby sama natura podpowiadała nam co jest dla nas dobre i na co wpływa.

Leia também:  Ile Utrzymuja Sie Objawy Po Szczepieniu Na Covid?

#2 Zwalcz automatyczne myśli negatywne 

Automatyczne Myśli Negatywne (ANM) mogą wywoływać przygnębienie i poczucie smutku. Nauczenie się kontrolowania myśli i kierowania nimi w sposób pozytywny jest jednym z dobrych sposobów, by poczuć się lepiej i poprawić nasze zdolności umysłowe.

Nasze umysły – stworzone z myśli, przekonań i tego, co sami sobie powtarzamy – działają bezustannie. Bombardowani przez reklamy i negatywne wiadomości płynące z mediów, stale walczymy o zachowanie równowagi i zdrowia.

Jim jest zwolennikiem, teorii automatycznych myślami negatywnych, pierwotnie wymyślonej przez dr Daniela Amena, znanego na całym świecie psychiatrę i specjalistę od obrazowania mózgu.

Według naukowców, przez naszą głowę przebiega ok. 60 000 myśli dziennie. U przeciętnej osoby 80% tych myśli jest negatywne. Te negatywne myśli zajmują Twój umysł, mózg stale zmaga się z tym negatywnym dialogiem wewnętrznym, który zabiera czas i energię, którą można by użyć do innych rzeczy.

Negatywne myśli stymulują te obszary mózgu, które odpowiedzialne są za odczuwanie depresji i niepokoju. Z drugiej strony pozytywne myśli wywierają na nasz mózg uspokajający i dobroczynny wpływ.

Negatywne są niczym trucizna w naszym organizmie, a pozytywne są jak lekarstwo.

Zmień swój sposób myślenia i patrzenia na świat, bądź bardziej pozytywny, a Twój mózg Ci za po podziękuje i będzie Ci dobrze służył.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym temacie sięgnij po książkę Daniela Amena Zmień swój mózg, zmień swoje życie.

  W tym bestsellerze znajdziesz dowody naukowe na to, jak Twój niepokój, depresja, złość, obsesyjność lub impulsywność mogą być związane z funkcjonowaniem określonych struktur w Twoim mózgu.

Poznasz też skuteczne sposoby, które mogą Ci pomóc wzmocnić mózg i poprawić Twoje życie.

#3 Ćwiczenia fizyczne

Ćwiczenia fizyczne mają niezliczoną ilość korzyści zdrowotnych, jednak wiele osób nie wie, jak bardzo ćwiczenia fizyczne pomagają mózgowi. Cokolwiek jest dobre dla Twojego serca, będzie też dobre dla Twojej głowy.

Wykazano, że ćwiczenia poprawiają ostrość umysłu, skupienie, redukują stres, zwiększają energię, podnoszą witalność i chęć do działania. Ćwiczenia i aktywność fizyczna jest nieocenionym narzędziem dla każdego, kto chce zmaksymalizować możliwości swojego mózgu.

 • Jeśli nie jesteś przekonany do ćwiczeń fizycznych przeczytaj 6 powodów, że ćwiczenia fizyczne pomagają osiągnąć w życiu sukces
 • Ważne jest, aby dobrze zrozumieć, jakich składników odżywczych może brakować w Twojej diecie, a jeśli nie możesz ich dostarczyć z pożywienia, korzystaj z dostępnych na rynku suplementów, aby uzupełnić ich niedobór.
 • Dotyczy to w szczególności witamin z grupy B i kwasów tłuszczowych omega-3, które, jak wykazano, poprawiają funkcjonowanie mózgu, ale mogą być czasem trudne do dostarczania tylko z jedzenia.
 • W pierwszej kolejności dostarczaj składników odżywczych z diety, po suplementy sięgaj tylko jeśli to faktycznie konieczne.

#5 Pozytywna grupa rówieśnicza

Czy spędzasz czas z ludźmi, którzy Cię inspirują, motywują do wyzwań, są pozytywni? Przebywanie w takim środowisku pozwoli Ci wspiąć się na wyższy poziom. Przy pozytywnych osobach jesteś w stanie się rozwinąć i wiele nauczyć. Takie otocznie korzystnie wpływa na Twoje zdolności umysłowe i Twój mózg.

Z drugiej strony, czy nie spędzasz przypadkiem czasu z wampirami energetycznymi i toksycznymi osobami? Ludźmi, którzy starają się jedynie wyssać z Ciebie energię mentalną. Osłabiają Twoją produktywność i odbierają chęć do działania. Potęgują w Tobie negatywne myślenie i czarnowidztwo.

Jim Kwik twierdzi, że to nie tylko nasze sieci biologiczne i neurologiczne pomagają funkcjonować sprawnie naszym mózgom, ale także nasze sieci społeczne. Bądź więc ostrożny, z kim się zadajesz i jakim osobami się otaczasz. Pamiętaj o starym powiedzeniu „z kim przestajesz, takim się stajesz”.

#6 Czyste środowisko

Znasz to uczucie zaraz po tym, jak wyczyścisz swoje biuro lub dom? Czy nie czujesz wówczas, że potrafisz wtedy jaśniej myśleć?

Okazuje się, że porządek i czystość pozwala na większe skupienie. Twój mózg ma wówczas mniej rozpraszaczy i możesz się dzięki temu znacznie lepiej skoncentrować na tym co robisz. Czyste środowisko przekłada się na wzrost siły mentalnej, więc nie zapominaj o regularnych porządkach i sprzątaniu swojego otoczenia.

Porządek wokół Ciebie sprawi, że będziesz mieć porządek w swojej głowie. Posprzątaj więc swoje biurko, poukładaj w szafie, sprzątnij swój domy, mieszkanie, samochód.

#7 Sen

Sen, to czas, w którym mózg utrwala pamięć krótko- i długoterminową. Bez wystarczającej ilości snu nasza pamięć dosłownie nie działa poprawnie. Kwik opisuje sen jako mechanizm, który, w pewien sposób „oczyszcza nasz mózg”. Sen jest bardzo ważny, jego niedobory mogą zwiększać ryzyko Alzheimera i demencji.

Podobnie jak dobra dieta i ćwiczenia, sen jest kluczowym składnikiem ogólnego stanu zdrowia. Odmładza ciało, odświeża umysł, a jeśli zbyt długo będziesz pozbawiony snu, możesz to dosłownie przepłacić życiem.

Aby dowiedzieć się więcej sprawdź jakie są skutki braku snu, o których powinieneś wiedzieć.

Pomimo swojej obecnej pozycji jako jednego z czołowych ekspertów w dziedzinie nauki, w młodym wieku, Jim Kwik doznał traumatycznego uszkodzenia mózgu, które sprawiło, że dorastał z ciężkimi trudnościami w uczeniu się.

Kwik później nauczył się, jak przezwyciężyć te niepełnosprawności, a swoje doświadczenie i wiedzę w tej dziedzinie przekazuje innym. Jednak m.in.

z tego powodu zaleca, aby zawsze zachować ostrożność i aby chronić swój mózg przed ewentualnymi urazami. Kiedy trzeba np. jeżdżąc na rowerze czy motorze, pamiętaj o kasku, aby chronić swoja głowę, w razie ewentualnego wypadku.

Nasz mózg jest elastyczny, ale jest także delikatny, więc chroń go przed fizycznymi urazami.

#9 Nauka przez całe życie

Nauka nowych rzeczy i rozwój umysłu, pozwala na tworzenie się nowych połączeń nerwowych. Aby zachować sprawność mentalną powinniśmy uczyć się przez całe życie jest to kluczowe dla utrzymania zdrowia mózgu, w tym pamięci i innych funkcji mózgu.

Niezależnie od tego, czy czytasz na tematy, które kochasz, czy uczysz się czegoś nowego, nauka powinna pozostać ważną częścią Twojego życia, jeśli Twoim celem jest optymalizacja pamięci i maksymalizacja zdrowia mózgu.

Dowiedz się: Jak lepiej się uczyć? Poznaj skuteczne sposoby na naukę.

#10 Zarządzanie stresem

Przewlekły stres może siać spustoszenie w mózgu na kilka sposobów. Stres może być dobrym bodźcem np. pomaga nam w uprawianiu sportu, ponieważ świetnie sprawdza się w „aktywowaniu” naszych ciał w chwilach zagrożenia lub sytuacji wymagających wyższej dawki adrenaliny.

Jednak nadmierny stres i zbyt wysoki poziom kortyzolu nie jest dobry, jeśli chcesz się efektywnie uczyć, zdać egzamin, wygłosić dobrą prezentację lub sprawnie myśleć. Może działać na Ciebie paraliżująco i osłabiać Twoją skuteczność.

Poświęć więc czas na opanowanie stresu. Istnieje wiele sposobów na zmniejszenie stresu, więc znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej w temacie stresu przeczytaj koniecznie Jak radzić sobie ze stresem i skutecznie nim zarządzać?

„Jeśli masz mózg, jesteś zobowiązany, żeby go używać.” – Meryl Streep

Oto poznałeś 10 sposobów, aby poprawić pamięć i sprawność umysłową. Część z tych rad może brzmieć jak coś oczywistego jednak trzeba pamiętać, że wiele dobry nawyków jest zdroworozsądkowych mimo to niewiele osób jest stosuje w praktyce. Nie wystarczy o czymś wiedzieć, trzeba to jeszcze wdrożyć w życie.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i szukasz inspiracji poznaj 8 łatwych i skutecznych sposobów, aby ćwiczyć mózg

A Ty jakie znasz sposoby na lepszą sprawność umysłową? Co według Ciebie korzystnie wpływa na nasz mózg? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*