Jak Wyglada Rehabilitacja Po Rekonstrukcji Acl?

Do dwóch tygodni po operacji, rehabilitacja kolana po ACL obejmuje m.in schładzanie stawu, masaż, chód o kulach i mobilizację rzepki, a także szereg odpowiednich ćwiczeń. Między czwartym a szóstym tygodniem pacjent powinien osiągnąć już pełny wyprost stawu kolanowego, ale nie oznacza to, że należy rezygnować z fizjoterapii.

Jak trzymac nogę po rekonstrukcji ACL?

► Rozpocznij od razu po operacji. ► Używaj maszyny do miejscowej krioterapii, bądź okładów z lodu, co 2 godziny przez 20 minut dziennie, aż do pierwszej wizyty pooperacyjnej – pamiętaj, by trzymać nogę uniesioną do wysokości klatki piersiowej podczas jej ochładzania.

Jak długo trwa rehabilitacja po rekonstrukcji ACL?

W teorii rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego kolana trwa od 4 do 6 miesięcy. Wiele zależy jednak od determinacji pacjenta, a co za tym idzie jego postępów. Praca indywidualna z fizjoterapeutą i lekarzem wymaga sporego zaangażowania.

Kiedy można chodzic po rekonstrukcji ACL?

Średnio po rekonstrukcjach ACL zaleca się nieobciążanie kolana nawet od 3 – 6 tygodni (bez kul łokciowych i stabilizatora).

Ile razy dziennie cwiczyc po rekonstrukcji ACL?

-ćwiczenia wzmacniające 3-4 razy w tygodniu w celu uniknięcia podrażnienia kolana. -10 tydzień można wprowadzać marsz na zmianę z truchtem, bardzo ostrożnie. Więzadło wciąż jest w dużym obrzęku i trwa jego intensywna przebudowa.

Jak cwiczyc zgiecie po ACL?

Ćwiczenia zakresu ruchu – zgięcie stawu kolanowego w odciążeniu: w leżeniu na plecach, stopa nogi operowanej zgięta grzbietowo. Ruch: przesuwanie stopy po podłożu do maksymalnego możliwego zakresu zgięcia, utrzymanie pozycji 3 sekundy, powrót do pozycji wyjściowej. Powtarzamy 20 razy.

Jak cwiczyc wyprost po ACL?

Ćwiczenie 1.

  1. Zgięcie i wyprost stawu kolanowego na dużej piłce (x100 powtórzeń w obie strony).
  2. Zgięcie oraz wyprost stawu kolanowego na małej piłce (x100 powtórzeń).
  3. Zgięcie i wyprost stawu kolanowego z toczeniem piłki po ścianie (x60 powtórzeń).
  4. Wyprost nogi zakrocznej w wykroku (x50 powtórzeń z utrzymaniem 10 sekund).
Leia também:  Filtr Paliwa Jakie Objawy?

Jak długo trwa zabieg rekonstrukcji ACL?

Po znieczuleniu przez anestezjologa, na operowaną kończynę zakładany jest mankiet uciskowy umożliwiający bezkrwawą operację, a następnie w warunkach sterylnej sali operacyjnej, wykonywana jest operacja, która zazwyczaj trwa ok 1,5h.

Jak długo na l4 po rekonstrukcji ACL?

Zwolnienie lekarskie wystawiamy wedle życzenia pacjenta, na cały okres leczenia. Zazwyczaj po artroskopii zwolnienie z pracy obejmuje okres 2 tygodni, a po rekonstrukcji ACL przynajmniej 8 tygodni.

Czy po rekonstrukcji ACL można jezdzic na nartach?

W tych przypadkach prognozy na powrót do obciążania stawu w takim stopniu jak przed urazem są mniej zadowalające, aczkolwiek dzięki nowoczesnym strategiom postępowania i odpowiedniej rehabilitacji coraz większa liczba osób po całkowitym zerwaniu ACL wraca do jazdy na nartach.

Ile się czeka na rekonstrukcje więzadła?

6 miesięcy, w zależności od procesu gojenia się i stosowania się Pacjenta do zaleceń lekarza.

Jakie zgięcie po rekonstrukcji ACL?

Przywrócenie pełnego zakresu ruchu w kolanie

Po operacji dążymy do jak najszybszego osiągnięcia pełnego wyprostu w kolanie. Zakres zgięcia jest uzależniony od rodzaju przeszczepu i sposobu jego mocowania, ale w większości przypadków należy dążyć do uzyskania 90 stopni zgięcia już w 7-10 dniu po rekonstrukcji ACL.

Na co uważać po rekonstrukcji ACL?

Badania pokazują, że pełne obciążanie nogi podczas chodu może powodować poszerzenie się kanału, w którym mocuje się jeden z przyczepów więzadła. W tym przypadku sugeruje się, aby przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu ograniczać obciążanie operowanego stawu kolanowego.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*