Jak poprawić trawienie? Sposoby na lepsze trawienie

27.05.2019

Odchudzanie

Problemy z trawieniem dotyczą niemal każdego z nas. Niektórzy borykają się z nimi na co dzień, inni od czasu do czasu, np. po obfitych i ciężkostrawnych świątecznych posiłkach.

Zgaga, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, kolka, odbijanie, uczucie ciężkości i pełności w jelitach – te nieprzyjemne objawy potrafią naprawdę utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić domowymi sposobami. Jakie zioła są dobre na trawienie?

Trawienie to skomplikowany proces – bierze w nim udział nie tylko wiele struktur przewodu pokarmowego, ale także narządy położone poza nim, jak: trzustka, wątroba, drogi żółciowe z pęcherzykiem żółciowym. Trawienie i przemiany metaboliczne są dodatkowo regulowane przez szereg hormonów, enzymów i innych substancji wspomagających przebieg przemiany materii w ludzkim organizmie.

Na prawidłowe trawienie wpływa wiele czynników, to przede wszystkim:

tempo metabolizmu, czyli szybkość przemian w organizmie, zależna w dużej mierze od skłonności dziedzicznych; dieta, jakość żywności, skład jadłospisu, zawartość w diecie produktów napędzających metabolizm (np. błonnika) lub tych utrudniających trawienie (m.in.

dużo tłuszczów nasyconych, wysoko przetworzona żywność); płyny, przede wszystkim ilość zdrowych płynów (woda, herbaty ziołowe, soki owocowo-warzywne) wypijanych każdego dnia; aktywność fizyczna, codzienna dawka ruchu, tryb życia (aktywny czy siedzący); choroby towarzyszące wpływające m.in.

na perystaltykę jelitową czy wydzielanie żółci i enzymów trawiennych.

Jak poprawić trawienie? 10 domowych sposobów na dobry metabolizm!

Spożywaj regularne posiłki. Spożywaj mniej obfite posiłki, ale częściej, w regularnych odstępach czasu – optymalnie co 3-4 godziny. Organizm łatwiej strawi mniejsze porcje żywności, ponadto wykształci się w nim tzw. pamięć metaboliczna – o określonych godzinach układ pokarmowy będzie wydzielał więcej enzymów trawiennych. Jedz niewielkie porcje.

 Częstsze, a mniej obfite posiłki to jedno. Jednak można jeszcze w inny sposób zmniejszyć zjadaną ilość żywności. Nie nakładaj na talerz od razu całego posiłku (wtedy raczej na pewno ją całą zjesz), ale małymi porcjami. Skończ posiłek, kiedy poczujesz, że głód został zaspokojony. Unikniesz w ten sposób przejedzenia. Gryź i dokładnie rozdrabniaj.

 Znajdź czas, aby spożywać posiłki w spokoju, bez pośpiechu. Im lepiej przeżute i rozdrobnione pokarmy, tym łatwiej je potem strawić. Zjedz, a potem popijaj. Spróbuj pić dopiero po skończonym posiłku. Jeśli jednak musisz pić w trakcie, pamiętaj, aby najpierw przełykać kęsy, a potem dopiero je popijać.

Nigdy nie pij podczas przeżuwania! Dbaj o dobre nawodnienie organizmu. Wypijaj codziennie przynajmniej 2 litry zdrowych płynów, w tym: niegazowaną wodę, herbaty ziołowe, świeże soki owocowe i warzywne, zdrowe zupy, koktajle. Staraj się pić małymi porcjami, wówczas płyny zostaną lepiej wchłonięte do organizmu. Sięgnij po zioła wspomagające trawienie.

Nie tylko nawadniają organizm, ale także usprawniają procesy trawienne. Jedz produkty bogate w błonnik. Błonnik, inaczej włókno pokarmowe, pełni bardzo ważną rolę w procesie przesuwania treści pokarmowej w jelitach. Stymuluje perystaltykę i pomaga usuwać niestrawione, zalegające w jelitach resztki.

Bogatym źródłem błonnika są warzywa, owoce ze skórką, produkty z pełnego ziarna (np. pieczywo razowe, grube kasze, razowe makarony), musli, płatki owsiane. Pokarmy z dużą zawartością błonnika pomagają uniknąć zaparć i przepełnienia przewodu pokarmowego. Zadbaj o probiotyki w codziennym jadłospisie. Probiotyki to produkty (np.

jogurt naturalny, maślanka, kefir, kiszonki), które mają korzystny wpływ na florę jelitową, przez co nie tylko poprawiają trawienie i wchłanianie składników odżywczych, ale też wzmacniają odporność poprzez hamowanie rozwoju bakterii chorobotwórczych w jelitach. Pamiętaj: ruch jest dobry na trawienie.

 Niemal każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na metabolizm, aby jednak bardziej „rozruszać” jelita warto postawić na ćwiczenia rozciągające, jogę, brzuszki, skłony, przysiady. Słuchaj swoich jelit. Nie powstrzymuj odruchu wypróżnienia, ponieważ może on zaniknąć.

Przy twardym i bolącym brzuchu sięgnij po herbaty przeczyszczające, przy wzdęciach – pomóż odprowadzić gazy z jelit. Podczas uczucia przepełnienia, spróbuj mniej jeść przez kilka dni lub oczyścić organizm z nadmiaru resztek pokarmowych. Tego rodzaju problemy zdarzają się każdemu, trzeba jednak odpowiednio szybko na nie reagować, aby nie dopuścić do rozwoju poważniejszych schorzeń.

Jakie zioła na trawienie?

Herbaty ziołowe to naturalny i zdrowy sposób na poprawę trawienia i procesów metabolicznych w organizmie. Oto najpopularniejsze zioła na trawienie i dobrą pracę układu pokarmowego:

mięta pieprzowa – herbata ziołowa z mięty reguluje wydzielanie soku żołądkowego, stymuluje produkcję i wydzielanie żółci, poprawia ruchy jelit, ma działanie wiatropędne, melisa – ma działanie relaksujące i regulujące pracę układu pokarmowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, mniszek lekarski – wspomaga pracę wątroby i oczyszcza organizm z toksyn, koper włoski – zmniejsza uczucie pełności, pomaga zapobiegać wzdęciom, dziurawiec – reguluje pracę układu pokarmowego, wspomaga produkcję i wydzielanie żółci, rumianek – reguluje pracę jelit, pobudza wydzielanie żółci, korzystnie wpływa na apetyt, zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach, uczuciu pełności i wzdęciom, senes – zioło o działaniu przeczyszczającym, do krótkotrwałego stosowania przy zaparcia związanych z nieprawidłowym odżywianiem, aloes – ma działanie przeczyszczające, stymuluje wydzielanie żółci, ostropest plamisty – regeneruje i działa pozytywnie na pracę wątroby, wspiera produkcję żółci i poprawia trawienie.

Warto stosować także mieszanki ziołowe do zaparzania na trawienie, np. Alax fix z senesem i koprem, które działają wielokierunkowo na pracę układu pokarmowego.

Udostępnij

Jak poprawić trawienie? O ziołach wspomagających układ pokarmowy

Jednym z podstawowych elementów profilaktyki zdrowia jest prawidłowa dieta. Zdarza się jednak, że ulegamy pokusie wspaniałych, lecz niekoniecznie zdrowych potraw – szczególnie w okresie świąt lub urlopu, co istotnie wpływa na pracę układu pokarmowego. Na szczęście są zioła, “by zachować żołądek, gdy zawiedzie rozsądek”.

Źródło: iStock.com

Zdrowy układ trawienny człowieka jest niczym precyzyjny mechanizm, złożony ze współpracujących ze sobą organów. Z fizjologicznego punktu widzenia, trawieniem steruje system nerwowy i hormony wydzielane w układzie pokarmowym.

Dzięki specjalnym ośrodkom w mózgu, widok i zapach smakowitych potraw pobudza gruczoły ślinowe do produkcji śliny, a żołądek do wydzielania soku żołądkowego. Podobnie, specjalne ośrodki w mózgu odpowiadają za uczucie głodu lub sytości. Warto zaznaczyć, że zwykle organizm potrzebuje ok.

20 minut, zanim do mózgu z żołądka trafi informacja o jego wypełnieniu, co niestety sprzyja przejedzeniu. Stąd wielu dietetyków upomina, by wstać od stołu z uczuciem niedosytu, co skutecznie zapobiega uczuciu pełności i ciężkości.

Pod wpływem rozciągania się ścian żołądka w miarę jedzenia, produkowana jest gastryna – hormon uaktywniający pracę gruczołów żołądkowych wytwarzających enzym trawienny – pepsynogen.

Leia também:  Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Natomiast w procesie trawienia tłuszczów wydziela się cholecystokinina, odpowiadająca za produkcję żółci. Analogicznie, podczas każdego z etapów trawienia włącza się aktywność pozostałych organów, takich jak m.in.

wątroba, trzustka, woreczek żółciowy czy jelita, gwarantując prawidłowy przebieg wszystkich procesów związanych z trawieniem, przyswajaniem i wydalaniem pokarmów.

O roli wymienionych tu narządów napisano wiele książek, przyjmując zatem do wiadomości fakt o ich niezwykle ważnych zadaniach, naszą rolą jest utrzymanie ich w jak najlepszej formie, by przez długie lata cieszyć się wspaniale działającym układem pokarmowym.

Wśród czynników prowadzących do najczęstszych zaburzeń gastrycznych znajdują się: syntetyczne dodatki do żywności, konserwanty, barwniki, substancje spulchniające, alkohol oraz niesterydowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Natomiast najczęstsze błędy podczas przyjmowania posiłków związane są z brakiem umiaru w jedzeniu, spożywaniem żywności wysoko przetworzonej, nadmiarem w pożywieniu tłuszczów i białka, niedostatkiem błonnika, nieregularnym jedzeniem oraz zbyt kalorycznymi posiłkami.

Znając genezę owych grzechów, warto zadbać, by nasze odżywianie odbywało się bez zakłóceń. Gdy m.in. z przyczyn błędów dietetycznych dochodzi do zaburzenia funkcjonowania któregoś z organów układu pokarmowego, pojawiają się różne dolegliwości: ból brzucha, wzdęcia, zgaga, zaparcia lub biegunka, uczucie pełności, odbijanie, nudności i wiele innych.

Pomocą i rozwiązaniem wielu kłopotliwych dolegliwości są zioła. Mogą one stanowić podstawę dania lub dodatek do niego. Nie tylko podnoszą walory smakowe potraw i ułatwiają trawienie, ale mają również działanie lecznicze.

Większość roślin leczniczych stosowanych w kuchni jest jednocześnie uznawanych za rośliny przyprawowe. Zawierają one olejki lotne oraz kilka innych substancji zapachowych, które nadają potrawom charakterystyczny aromat i smak.

Ponadto mają m.in. glikozydy, garbniki (działające przeciwzapalnie, wiatropędnie, pobudzająco na układ wydzielniczy) a także antocyjany i śluzy pomagające w pracy jelit.

Wśród ziół najczęściej stosowanych na dobre trawienie znajdziemy:

  • bazylię – pobudza apetyt, poprawia trawienie, działa rozkurczowo, przeciwdziała wzdęciom. Pasuje do zup, sosów, fasoli szparagowej, bobu, sałatek, pomidorów oraz zalew i octów. Harmonizuje z szałwią i rozmarynem.
  • cząber – nadaje się do potraw z fasolą, kapustą, mięs, grzybów oraz marynat. Jego zadaniem jest łagodzenie skurczów mięśni gładkich przewodu pokarmowego, pobudzanie apetytu i regulowanie pracy jelit. Komponuje się z kolendrą.
  • estragon – z powodzeniem zastępuje lub ogranicza stosowanie soli, działa moczopędnie, pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Polecany do sałatek, sosów do białego mięsa, potraw z jajek, marynat. Świetny do aromatyzowania octu i oliwy.
  • kolendrę – poprawia trawienie, przeciwdziała wzdęciom, pobudza apetyt, działa lekko rozkurczowo. Stosowana do tłustych mięs, kiełbas, smażonych ryb oraz peklowania szynki.
  • lubczyk – łagodzi wzdęcia, bóle brzucha, poprawia apetyt, usprawnia pracę wątroby. Dodatkowo wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych oraz w medycynie ludowej uznawany jest za afrodyzjak. Świetnie łączy się z czosnkiem.
  • majeranek – pobudza apetyt, wzmacnia funkcje wydzielnicze. Ma lekkie właściwości uspokajające i tonizujące mięśnie układu pokarmowego. Doskonały do zupy ziemniaczanej i grochowej, jarzyn, sosów i dań z mięs – szczególnie drobiu, pasztetów i farszu mięsnego. Nie należy łączyć go z tymiankiem.
  • oregano – usprawnia pracę wątroby, ma lekkie właściwości antybiotyczne i przeciwbakteryjne. Dzięki specyficznemu smakowi może zmniejszać zapotrzebowanie na sól w potrawach. Nadaje się także do zup, sałatek, jarzyn, potraw z pomidorów, fasoli, dań rybnych.
  • rozmaryn – ma działanie żółciopędne, działa rozkurczowo. Pasuje do potraw mięsnych oraz nadzienia do drobiu.
  • kminek – działa wiatropędnie, przeciwdziała wzdęciom. Świetny do dań z fasoli, kapusty, grochu.

Poza roślinami przyprawowymi do zwalczania dolegliwości trawiennych stosuje się także szereg innych ziół. W chorobach wątroby, dróg żółciowych oraz w kamicy żółciowej znajdą zastosowanie: ziele karczocha, jaskółcze ziele, mięta pieprzowa, mniszek lekarski, kruszyna, szakłak, krwawnik, kozłek lekarski i dziurawiec.

Natomiast w zaburzeniach pracy żołądka, zgadze oraz nudnościach należy zastosować połączenie rumianku, krwawnika, mięty pieprzowej, tataraku, bobrka, piołunu, tysiącznika, babki lancetowatej, gorczycy białej, siemienia lnianego, prawoślazu i szałwii.

Przy wzdęciach warto sięgnąć po korzeń arcydzięgla, owoc kminku, owoc kopru włoskiego, kolendry, anyżu oraz ziele tysiącznika. Na biegunkę stosuje się owoc borówki czernicy, kobylak, kłącze pięciornika, ziele przywrotnika i bukwicę.

Zaparcia można zwalczać, stosując kolejno korę kruszyny, liść sensu, korzeń rzewienia oraz owoc bzu czarnego. Nie zaleca się łączenia powyższych składników, ze względu na ich bardzo silne, synergistyczne oddziaływanie.

Omawiając zioła stosowane w dolegliwościach trawiennych nie można pominąć mniszka lekarskiego – Taraxacum officinale. Ten powszechny chwast swoją nazwę rodzajową “mniszek” zawdzięcza nawiązaniu do wyglądu wygolonej głowy mnichów.

Inna nazwa ludowa tego ziela to dmuchawiec (ze względu na lotny puch owoców, który łatwo jest zdmuchiwany przez wiatr). Jak podaje Krzysztof Kmieć, ta cecha nadała mniszkowi także niezbyt chlubną nazwę, tj. “męska stałość”.

Natomiast obecność w roślinie białego i gęstego soku nadała mu jeszcze inne określenie – “mlecz”. W lecznictwie stosuje się najczęściej korzeń mniszka, a także korzeń z zielem, rzadziej sam liść czy kwiat.

Korzeń zawiera przede wszystkim grupę związków należących do terpenów, gorzkie związki seskwiterpeny, związki triterpenowe oraz inulinę, fitosterole i wyjątkowo dużo potasu – aż 4,5 proc. W soku mlecznym występują także flawonoidy, fenolokwasy, karotenoidy oraz związki potasu, magnezu i krzemu.

Korzeń mniszka i jego przetwory działają przede wszystkim żółciopędnie i żółciotwórczo, pobudzają także apetyt i mają właściwości moczopędne. Znany jest ze zdolności regeneracyjnej wątroby oraz wspomagania odtruwania.

Z kwiatów mniszka wyizolowano polisacharydy o działaniu immunomodulującym na organizm. Preparaty na bazie mniszka podnoszą także odporność organizmu, a w kosmetyce stosowany jest w preparatach oczyszczających i regenerujących zmęczoną skórę.

Można stosować go również w leczeniu trądziku, do zwalczania brodawek i kurzajek. Młode liście mniszka w połączeniu z pokrzywą znajdą zastosowanie w wiosennych kuracjach oczyszczających oraz detoksykujących.

Pomimo szeregu zalet, na roślinę tę powinny uważać osoby cierpiące na nadkwaśność żołądka oraz z niewydolnością dróg żółciowych i jelit.

Znajomość ziół stosowanych do usprawnienia trawienia daje nam szerokie możliwości świadomego doboru najodpowiedniejszych potraw oraz naparów, a tym samym poprawy naszego zdrowia, kondycji i samopoczucia. Warto czerpać z natury – tym bardziej, że zbliża się pora roku obfitująca w bogactwo ziół i roślin leczniczych na wyciągnięcie ręki.

Polecamy najnowsze wydanie magazynu “Moja Harmonia Życia”

Leia também:  Polipy żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Moja Harmonia Życia Źródło: Moja Harmonia Życia

Proste sposoby na poprawę trawienia

Problemy z trawieniem to częste zmartwienie, z którym zgłaszają się pacjenci do lekarza. Nieprawidłowości mogą być dokuczliwe – często zgłaszane są objawy takie jak zgaga, niestrawność, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia i gazy, a także zaparcia. Dla wielu osób problemy tego typu mogą być krępujące i wstydliwe.

Niektóre z tych objawów mogą świadczyć o problemach z trawieniem – należy jednak pamiętać, że jeśli symptomy te pojawiają się często, może to wskazywać na niektóre procesy chorobowe – w takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem.

Poprawne trawienie to komfort dla naszego organizmu – co zatem robić, aby proces ten przebiegał bez widocznych dolegliwości?

Gdzie rozpoczyna się trawienie?

 

Wiele osób uważa, że trawienie rozpoczyna się w dalszych partiach przewodu pokarmowego – żołądku i jelitach. Nie jest to jednak prawdą – warto wrócić do lekcji biologii i przypomnieć sobie, że trawienie rozpoczyna się już w jamie ustnej.

O ile nie mamy bezpośredniego wpływu na pracę żołądka (w kontekście kontroli skurczów mięśni lub wydzielania soku trawiennego w warunkach fizjologicznych), to pracę i odpowiednie żucie jamy ustnej możemy już kontrolować. Ważne jest dokładne gryzienie pokarmów.

Połykanie dużych kawałków jedzenia stawia większe wyzwanie do kolejnych części układu pokarmowego, co może objawiać się między innymi uczuciem pełności w brzuchu, wzdęciami, a także zgagą.

W jamie ustnej oprócz odpowiedniego rozdrobnienia i żucia pokarmu ma miejsce również wstępny proces obróbki chemicznej pokarmu – wszystko za sprawą śliny i zawartej w niej amylazy, która bierze udział we wstępnym trawieniu węglowodanów.

Jak poprawić trawienie?

 

Poprawna praca układu pokarmowego związana jest także z dietą i pożywieniem. Odpowiednio zbilansowane posiłki mają znaczenie w  funkcjonowaniu całego organizmu – nie tylko przewodu pokarmowego. W kontekście trawienia, warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma odpowiednia proporcja składników – w tym błonnika, płynów, owoców i warzyw.

Na procesy trawienia nie najlepiej wpływają tłuste potrawy, wysoko przetworzone z dużą ilością konserwantów. Jedzenie typu fast – food również nie jest dobrym rozwiązaniem w kwestii zdrowego żywienia.

Najczęściej proporcje składników sprawiają, że potrawy tego typu są kaloryczne i nie zawierają niezbędnej ilości dziennego zapotrzebowania w mikro- i makroelementy.

Na prawidłowy proces trawienia ma również wpływ to, kiedy jemy i jak jemy. Każdy z nas zna zasadę, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie. Niemniej jednak, wiele osób nie stosuje się do tego i omija pierwszy posiłek (śniadanie), a nie rzadko jego objętość jest bardzo mała.

Skutkuje to tym, że więcej jemy w późniejszych godzinach i w znaczny sposób obciążamy nasz przewód pokarmowy. Dużo więcej jemy na noc, co ma negatywny wpływ na procesy trawienne i nasz metabolizm.

Taki sposób odżywiania odbija się także na naszej wadze i predysponuje do pojawiania się otyłości.

Kluczowym zatem jest jedzenie o stałych porach, zapewniając właściwy rytm funkcjonowania przewodu pokarmowego. Warto jeść mniejsze porcje, a częściej zapewniając odpowiednie przerwy między posiłkami.

Prawidłowe trawienie jest także wspomagane przez ruch – aktywność fizyczna jest również wskazana z tego względu. Ruch i gimnastyka mają wpływ na pracę jelit, a więc także na procesy trawienia.

Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i stosowanie prostych reguł powinno być dobrą receptą na prawidłowe trawienie. Jeśli jednak pomimo stosowania tych zasad czujesz, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto skonsultować się z lekarzem.

Problemy trawienne mogą mieć różne podłoże – od tych niegroźnych po te, które powinne być leczone ze względu na możliwe powikłania, które są groźne dla naszego zdrowia.

W przypadku sporadycznych niestrawności warto zaopatrzyć się w podstawowe środki ułatwiające trawienie, które bez problemu można kupić w aptece bez recepty. W prawidłowym trawieniu mogą także pomagać herbatki ziołowe.

O wybór odpowiednich środków najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutę.  

Jak wybrać najlepsze zioła na poprawę trawienia?

Ciągły pośpiech, życie w stresie, brak czasu na zadbanie o prawidłową dietę bądź jedzenie w pośpiechu, co zazwyczaj wiąże się z niedokładnym przeżuwaniem pokarmu: oto najczęstsze przyczyny niestrawności.

Co prawda wzdęcia, zaparcia, uczucie pełności po posiłku czy bóle i skurcze żołądka mogą mieć różną przyczynę u różnych osób i są sprawą raczej indywidualną; u jednych niestrawność wywołają ogórki, u drugich jabłka, zaś jeszcze u innych zbyt wcześnie spożyte śniadanie.

Jednak bez względu na to, co leży u podstaw twoich problemów żołądkowych i jak one przebiegają, zawsze pomocne okażą się zioła na poprawę trawienia.

Znane i używane od tysięcy lat rośliny lecznicze wyparte zostały na pewien czas przez chemiczne medykamenty, obecnie jednak powracają masowo do domowych apteczek, a sklepowe półki aż uginają się od ziołowych produktów. Jak wybrać najlepsze preparaty na trawienie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Przyczyny i objawy niestrawności. Jak przebiega trawienie?

Niestrawność, zwana również dyspepsją, niejedno ma oblicze – lista dokuczliwych objawów obejmuje takie dolegliwości jak m.in. zgaga, czyli uczucie bolesnego pieczenia za mostkiem, bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, nudności, uczucie pełności w żołądku czy kłucie w nadbrzuszu.

Przyczyny tych nieprzyjemnych doznań są różne i zależą od indywidualnych cech danej osoby – u jednych układ pokarmowy zbuntuje się próbując strawić frytki, a u innych skurcze żołądka może wywołać zbyt późno zjedzona kolacja.

Istnieje jednak zestaw przyczyn, które zazwyczaj prowadzą do kłopotów z żołądkiem – mowa tu przede wszystkim o nieprawidłowej diecie składającej się głównie z żywności wysokoprzetworzonej, tłustych i ciężkostrawnych potraw oraz produktów zawierających ogromne ilości cukrów prostych.

Do tego źle na proces trawienia wpływa jedzenie w stresie i pośpiechu, niedokładne przeżuwanie pokarmu oraz spożywanie naraz zbyt dużych porcji pożywienia.

W dzisiejszym zabieganym świecie przeważa taki właśnie styl odżywiania, ponieważ nie mamy czasu ani na przyrządzanie posiłków, a często nawet na spożycie ich w spokoju. Konsekwencje mogą być naprawdę druzgoczące; stosowanie wyżej przedstawionych praktyk na dłuższą metę musi skończyć się poważnymi problemami z żołądkiem, wątrobą czy dwunastnicą.

Aby zrozumieć, jak łatwo można zafundować sobie niestrawność, warto dowiedzieć się czym jest trawienie oraz jak ono przebiega. Trawienie to najogólniej mówiąc proces polegający na rozkładaniu złożonych białek, węglowodanów oraz tłuszczy do prostych, łatwoprzyswajalnych dla organizmu związków.

Leia também:  Nasiadówki – domowe sposoby na hemoroidy

Przebiega w wielu etapach, a rozpoczyna się już w jamie ustnej, gdzie zawarta ślinie amylaza ślinowa rozkłada skrobię i inne wielocukry, a także węglowodany. Amylaza to pierwszy enzym, z jakim styka się spożywany przez nas pokarm.

Kiedy już zostanie przeżuty, uformowany w kęs i połknięty, trafia do żołądka, gdzie poddaje się działaniu soków żołądkowych. Bezbarwny płyn o kwaśnym odczynie i niskim pH posiadający wysokie stężenie kwasu solnego przyczynia się głównie do trawienia białek oraz tłuszczów.

Jednak kluczowy etap trawienia wcale nie zachodzi w żołądku, ale w jelicie cienkim, a konkretnie – w dwunastnicy. W jelicie cienkim wydzielana jest żółć, sok jelitowy oraz sok trzustkowy, który poza wodą, elektrolitami oraz wodorowęglanami zawiera również enzymy trawienne.

Zasadowy sok trzustkowy neutralizuje zakwaszoną uprzednio treść żołądkową, dzięki czemu enzymy te mogą zadziałać na po części przetworzony pokarm.

Do dwunastnicy przedostają się ponadto sole żółciowe, których rolą jest zemulgowanie tłuszczów, by ułatwić działanie lipazie; lipaza to enzym produkowany przez trzustkę skupiający się na rozkładzie triglicerydów pokarmowych do glicerolu oraz kwasów tłuszczowych. Ostatni etap trawienia ma miejsce w jelicie grubym, gdzie wchłanianie są pewne grupy witamin, a także woda. Resztki pokarmowe, które nie uległy strawieniu usuwane są przez końcowy odcinek układu pokarmowego w postaci kału.

Jak zapobiegać niestrawności?

Jak widać, trawienie to bardzo skomplikowany, wieloetapowy proces w którym udział bierze wele narządów oraz enzymów trawiennych. Nie powinien wobec tego dziwić fakt, że nieprawidłowe odżywianie, stres czy pośpiech i połykanie dużych kęsów pożywienia mogą prowadzić do bólu żołądka, wzdęć czy zgagi.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli podobne objawy pojawiają się regularnie, mogą świadczyć o początkach groźnej choroby i wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Często powtarzające się niestrawności to sygnał ostrzegawczy w przypadku takich schorzeń jak przykładowo choroba refluksowa przełyku, przewlekłe zapalenie trzustki bądź dróg żółciowych, wrzody trawienne żołądka lub dwunastnicy, ostre zapalenie wątroby, choroba Leśniowskiego-Crohna, niedokrwienie jelita, choroby dróg żółciowych, cukrzyca, tętniak aorty brzusznej, niedoczynność i nadczynność tarczycy, a w niektórych przypadkach nawet nowotwory przewodu pokarmowego. Dyspepsja organiczna, gdyż tak nazywamy niestrawność wywołaną konkretnymi schorzeniami, może niekiedy pojawić się wskutek zażywania niektórych leków – w tym leków przeciwreumatycznych, antybiotyków, niesteroidowych leków przeciwzapalnych bądź preparatów zawierających potas i żelazo.

Dyspepsja organiczna stwierdzana jest u około 40 proc. osób zgłaszających się do lekarza; znacznie częściej mamy jednak do czynienia z dyspepsją czynnościową, czyli niestrawnością, której nie wywołuje żadne konkretne schorzenie, a jej przyczyny nie są do końca poznane, istnieją na ten temat jedynie pewne hipotezy.

Niektóre z nich jako przyczynę dolegliwości żołądkowych typują nieprawidłową kurczliwość pewnych fragmentów przewodu pokarmowego, inne zaś mówią o nieprawidłowej reakcji układu pokarmowego na bodźce zewnętrzne.

Jak wspominaliśmy, są to zaledwie hipotezy, nie istnieje więc całkowita pewność co do źródeł tych dysfunkcji, wiadomo jednak dokładnie, jakie nawyki prowokują pojawianie się wzdęć i bólu; do ich grona należy przede wszystkim nieodpowiednia dieta obfitująca w żywność wysokoprzetworzoną, ciężkostrawną, tłustą oraz bogatą w cukry proste, ale także objadanie się czy jedzenie w pośpiechu bądź w stresie. Aby zapobiec niestrawnościom należy przede wszystkim zatroszczyć się o jakość swojej diety, która powinna być właściwie zbilansowana. Zdrowy i zrównoważony jadłospis pełen różnorodnych posiłków, produktów pełnoziarnistych i bogatych w białko, a także pozbawiony żywności wysokoprzetworzonej to dla układu pokarmowego najlepszy sprzymierzeniec. Dbając o prawidłowy przebieg procesu trawienia warto ponadto jeść regularnie, ale w niewielkich ilościach, a także wypijać zalecaną dzienną ilość wody. Ważny jest też sposób jedzenia, gdyż pochłanianie posiłków w pośpiechu to prawdziwe wyzwanie dla naszych trzewi. Pokarm powinno się dokładnie przeżuwać, jeść powoli i bez pośpiechu, a także unikać popijania kęsów i połykania powietrza. Warto rozpoczynać każdy dzień od szklanki ciepłej wody z cytryną w celu oczyszczenia organizmu z toksyn oraz przyspieszenia metabolizmu, zaś w ciągu dnia raczyć się gorzką czarną herbatą, która zwiększa wydzielanie soku żołądkowego oraz odznacza się działaniem przeciwbakteryjnym. Dobrą poradą, tak jak w przypadku większości dolegliwości jest też ruch na świeżym powietrzu – uprawiając aktywność fizyczną przyspieszamy przemianę materii. To tyle, jeśli chodzi o zapobieganie wzdęciom i bólom brzucha. A co nam pomoże, gdy niestrawność już się pojawiła? Na szczęście nie trzeba biegać do lekarza i wydawać majątku w aptece – istnieje cała masa skutecznych ziół na poprawę trawienia.

Zioła na poprawę trawienia

Proces trawienia można wspomóc nie tylko zmieniając nawyki na lepsze – istnieje spora grupa roślin leczniczych, które wykazują właściwości korzystne dla funkcjonowania układu pokarmowego.

Zioła na poprawę trawienia są znane od wieków, zatem nie musisz obawiać się jakichkolwiek efektów ubocznych; ich działanie jest dokładnie sprawdzone i bezpieczne.

Rośliny zielarskie zawierają w sobie związki chemiczne, które wpływają na metabolizm człowieka i coraz częściej wybierane są w miejsce chemicznych preparatów. A więc, jakie zioła na trawienie sprawdzą się najlepiej? Na samej górze listy króluje mięta pieprzowa.

Mięta pieprzowa to powszechnie znane zioło wspomagające trawienie, można je wręcz nazwać ikoną w tej dziedzinie. W zamierzchłych czasach, gdy nie istniały jeszcze metody naukowe, lekarstwa dobierane były na podstawie przekonań i doświadczeń zakorzenionych w danej kulturze.

Już wtedy mięta stanowiła ważny element medycyny ludowej; dzisiaj natomiast, kiedy posiadamy już odpowiednie narzędzia do badania wszelkich substancji, intuicja naszych przodków w wielu miejscach zyskuje naukowe potwierdzenie.

Tak jest w przypadku mięty pieprzowej, która zawiera dwa ważne składniki – salicylan metylu oraz mentol, charakteryzujące się silnym działaniem antyseptycznym, które wpływa łagodząco na układ pokarmowy. Na University of Maryland Medical Center przeprowadzane były badania z użyciem mięty pieprzowej, które wykazały m.in.

kojące działanie zioła na mięśnie brzucha, z kolei naukowcy z Uniwersytetu Adelaide udowodnili kojące działanie mięty na jelita oraz łagodzące ból w przebiegu stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym.

Należy jednak pamiętać, że herbatka ziołowa na trawienie z miętą pieprzową może wywołać niepożądane skutki u osób cierpiących na chorobę refluksową przełyku, choroby układu krwionośnego bądź cukrzycę, zioło bowiem obniża poziom cukru we krwi oraz ciśnienie.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*