Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Być może zastanawiasz się czasem, jak często mierzyć ciśnienie i czy w ogóle powinieneś to robić. W końcu chodzi o Twoje serce i układ krążenia, więc tego typu rozważania są jak najbardziej na miejscu.

Tym bardziej, jeśli jesteś zdrowy i teoretycznie nie odczuwasz żadnych dolegliwości w tym obszarze swojego ciała, ale chcesz odpowiednio wcześnie zareagować, gdyby działo się coś niedobrego.

W innym przypadku z pewnością najważniejsze informacje przekazał Ci Twój kardiolog i wiesz, co i kiedy powinieneś robić.

Co warto wiedzieć na temat samego ciśnienia, jak i mierzenia go w warunkach domowych?

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Czym jest ciśnienie tętnicze?

Jako wynik pomiaru ciśnienia, pojawiają się dwie wartości. Z czego wynikają i czego dotyczą?

Aby krew mogła docierać do wszystkich narządów i dostarczać tlen oraz substancje odżywcze, musi zostać tam skierowana z odpowiednią siłą wyrzutu. Jeśli mierząc ciśnienie otrzymasz przykładowo wynik 120/80, to wartość górna, czyli w tym przypadku 120 określa ciśnienie skurczowe.

Jak sama nazwa wskazuje, powstaje ono w chwili wypompowywania krwi z serca w wyniku jego skurczu. Dzięki temu może ona z odpowiednia siłą płynąć tętnicami przez całe ciało.

Z kolei druga wartość, czyli przykładowe 80 to ciśnienie rozkurczowe, mierzone w chwili ponownego napełniania się serca krwią.

Warto też wiedzieć, że samo ciśnienie to siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic.

Dzięki temu, że Twój organizm posiada mechanizmy, które regulują ciśnienie krwi i tym samym zabezpieczają Cię przed jego nadmiernym wzrostem i spadkiem, zwykle nie musisz się niczym martwić. Co innego, gdy dochodzi do zbyt dużych i częstych jego wahań. To sygnał, by udać się do lekarza i skorzystać z dokładniejszych badań i tym samym uniknąć większych problemów zdrowotnych.

Kiedy i jak często mierzyć ciśnienie?

W zależności od pory dnia, przeżywanych emocji, czy też Twojej aktywności, może dochodzić do wahań ciśnienia tętniczego i jest to całkiem naturalne zjawisko. Zwykle do normy wraca ono po chwili odpoczynku i wyrównaniu oddechu.

Jeśli nie masz problemów z sercem, ani stwierdzonego nadciśnienia, pomiaru powinieneś dokonywać przynajmniej raz w roku. Najlepiej, jeśli zrobisz to podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Ciśnieniomierz, którym dysponuje lekarz jest bowiem dużo dokładniejszy od tych, które zwykle używane są w domu.

W sytuacji, gdy masz rozpoznane nadciśnienie, powinieneś je mierzyć ok. 2 razy w tygodniu. Chyba, że chodzi o okres zmiany dawkowania leków lub ustawiania leczenia. Wtedy, w zależności od zaleceń lekarza, sprawdzaj ciśnienie dwukrotnie w ciągu dnia, a dokładnie:

 • dwa razy rano przed zażyciem leków i przed śniadaniem,
 • dwa razy wieczorem przed kolacją.

Dodatkowo pomiaru ciśnienia dokonaj w przypadku pojawienia się objawów wzrostu i obniżenia ciśnienia. Zwykle jest to szum w uszach, zawroty głowy, mroczki przed oczami, ból głowy i dyskomfort w klatce piersiowej.

Do mierzenia najlepiej używaj ciśnieniomierza z mankietem zakładanym na ramię. Zanim kupisz tego typu aparat, pamiętaj by mankiet był dobrze dobrany do obwodu ramienia.

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie w warunkach domowych?

By pomiar był jak najdokładniejszy, zadbaj o odpowiednie warunki podczas jego wykonywania. Rób to w ciszy, spokoju i w neutralnej temperaturze otoczenia. Jeśli ciśnienie zmierzysz po wysiłku, posiłku, paleniu papierosów, w stresie i w gorączce, wynik może być zmieniony.

Istotne jest nie tylko to, jak często mierzyć ciśnienie, ale by robić to dobrze. Dlatego pomiaru dokonuj w pozycji siedzącej, po kilkuminutowym odpoczynku. Krawędź dolna mankietu ciśnieniomierza powinna znajdować się ok.

2 cm nad łokciem.Podeprzyj łokieć tak, by ramię znajdowało się na wysokości serca. Rozluźnij też mięśnie w badanej ręce.Jeśli mierzysz ciśnienie często, zapisuj otrzymane wyniki, by móc je później przekazać lekarzowi.

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Prawidłowe, czy może już za wysokie?

By odpowiednio wcześnie zgłosić się do lekarza w przypadku podejrzenia nadciśnienia, powinieneś znać podstawowe wartości i ich odchylenia od normy. Oto one:

 • 90 – nadciśnienie tętnicze.

Za prawidłowe uznaje się to pierwsze, a dokładnie 120/80. To wynik, który jest efektem wielu lat dociekań naukowców, którzy badali kobiety i mężczyzn różnego wzrostu, masy ciała i różnych ras.

Okazało się, że ciśnienie to wiąże się z najmniejszym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych.Niewielkie odchylenia od normy nie powinny wzbudzać Twojego niepokoju.

Jeśli jednak ciśnienie przekroczy 140/90 zgłoś się do lekarza, by przeprowadzić dokładne badanie i jeśli zajdzie taka potrzeba, rozpocząć leczenie nadciśnienia.

Jak samodzielnie mierzyć ciśnienie krwi? Wytyczne od lekarzy

Wysokie ciśnienie krwi to jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Jego regularny pomiar może chroni przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi? Sprawdź nasz poradnik dotyczący mierzenia ciśnienia krwi i przekonaj się, jak to robić prawidłowo!

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

Pomiar ciśnienia krwi obejmuje określenie dwóch wartości. Pierwszą z nich, wyższą, jest ciśnienie w tętnicach podczas skurczu mięśnia sercowego – tzw. ciśnienie skurczowe. Natomiast niższa liczba, czyli ciśnienie rozkurczowe, odnosi się do ciśnienia krwi pomiędzy uderzeniami mięśnia sercowego.

Kiedy mierzyć ciśnienie krwi samodzielnie?

Jak prawidłowo zmierzyć ciśnienie? Należy pamiętać o tym, że samodzielne monitorowanie ciśnienia krwi nie zastąpi wizyt u lekarza, ale może być pomocne w samodzielnym monitorowaniu stanu zdrowia.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne zaleca pomiar ciśnienia osobom, które:mają zdiagnozowane wysokie ciśnienie krwi lub nadciśnienie;rozpoczynają leczenie nadciśnienia;wymagają dokładniejszego monitorowania ze względu na ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia (np.

chorzy na cukrzycę);są w ciąży i mają nadciśnienie tętnicze lub stan przedrzucawkowy;mają wysokie odczyty ciśnienia w gabinecie lekarskim (tzw. efekt białego fartucha).

Organizacja zwraca jednak uwagę, że samodzielny pomiar ciśnienia nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku osób, które mają zaburzenia rytmu serca, na przykład migotanie przedsionków.

Jakie urządzenie wybrać do samodzielnego mierzenia ciśnienia?

Stojąc przed wyborem domowego ciśnieniomierza, zwróć uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze monitory na nadgarstek i palce dają mniej wiarygodne wyniki, dlatego lepiej wybierz automatyczny ciśnieniomierz pobierający odczyt z ramienia.

Poza tym mankiet ciśnieniomierza powinien mieć odpowiedni rozmiar, dopasowany do obwodu ramienia.

Jeśli wybierasz urządzenie dla kogoś innego – starszej osoby, kobiety w ciąży lub dziecka – upewnij się u lekarza lub farmaceuty, czy wybrany sprzęt jest odpowiedni.

Blood Pressure – brytyjska organizacja zwracająca uwagę na problem wysokiego ciśnienia krwi – wskazuje, co zrobić, by uzyskać wiarygodny wynik pomiaru ciśnienia. Jak mierzyć ciśnienie tętnicze? Zobacz, jak odpowiednio się przygotować do badania. 

Przygotowanie do pomiaru:

 • zapoznaj się z instrukcją obsługi Twojego ciśnieniomierza;
 • pół godziny przed pomiarem unikaj czynności, które mogą podnieść ciśnienie krwi –nie pij napojów zawierających kofeinę, nie jedz i nie ćwicz;
 • ubierz luźne ubranie, najlepiej koszulkę z krótkimi rękawami, by dobrze dopasować mankiet ciśnieniomierza do ramienia;
 • odpocznij i zrelaksuj się na kilka minut przed pobraniem odczytu;
 • usiądź przy stole, podpierając plecy o oparcie krzesła lub ścianę, a stopy umieść płasko na podłodze.

Podczas pomiaru ciśnienia:

 • umieść mankiet na wysokości około 2 cm nad łokciem;
 • zachowaj spokój, postaraj się nie poruszać, nie śmiać i nie krzyżować nóg;
 • wykonaj dwa lub trzy odczyty ciśnienia w odstępie 1-2 minut – jeśli pierwszy odczyt wyszedł znacznie wyższy niż następne, zignoruj go i oblicz średnią z dwóch lub trzech kolejnych odczytów;
 • zapisuj pomiary w pamięci ciśnieniomierza, w telefonie lub w notatniku.

 

Czy częste mierzenie ciśnienia jest szkodliwe?

Blood Pressure radzi, by przez pierwszy tydzień monitorować ciśnienie krwi dosyć często – codziennie rano i wieczorem. Dzięki temu uzyskasz przekrojowe informacje o wysokości swojego aktualnego ciśnienia krwi, które będziesz mógł skonsultować z lekarzem.

Kiedy zbierzesz pomiary z całego tygodnia, możesz dokonywać odczytów raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Jeśli ciśnienie przez długi czas było stabilne (poniżej 120/80 mm Hg), wówczas pomiar wykonuje się raz na 4-6 miesięcy.

Optymalną częstotliwość pomiaru ciśnienia krwi warto jednak skonsultować ze swoim lekarzem.

Jak powinno się mierzyć ciśnienie krwi? Pamiętaj, by wykonywać odczyty ciśnienia zawsze o tej samej porze, dlatego że jego wartości mogą zmieniać się w trakcie dnia. Częste pomiary nie powinny być szkodliwe, ale miej na uwadze, że stresowanie się zmianami w odczytach może krótkoterminowo podnosić ciśnienie krwi, jednocześnie zakłamując wynik.

Leia também:  Kiedy zaczyna się menopauza? Jak rozpoznać pierwsze objawy przekwitania?

Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Aby prawidłowo zmierzyć ciśnienie krwi, powinno się pobierać pomiar zawsze z tej samej ręki – najlepiej z tej, która daje wyższy odczyt (ciśnienie mierzone na jednym ramieniu może być wyższe niż na drugim).

Health Harvard podpowiada jednak, by przynajmniej raz na jakiś czas pomiar wykonać na obu rękach. Różnica między ciśnieniem w obu ramionach nie powinna przekraczać 10 mm Hg – wówczas nie stanowi powodu do niepokoju.

Klasyfikacja Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego rozróżnia ciśnienie prawidłowe, podniesione, wysokie (nadciśnienie poziom 1 i 2) oraz kryzys nadciśnieniowy. Wartości przy poszczególnych kategoriach wyglądają następująco:

 • prawidłowe: ciśnienie skurczowe mniejsze niż 120 i ciśnienie rozkurczowe mniejsze niż 80;
 • podniesione: ciśnienie skurczowe w granicach 120-129 i ciśnienie rozkurczowe mniejsze niż 80;
 • wysokie (nadciśnienie poziom 1): ciśnienie skurczowe w granicach 130-139 lub ciśnienie rozskurczowe w granicach 80-89;
 • wysokie (nadciśnienie poziom 2): ciśnienie skurczowe większe niż 140 lub ciśnienie rozkurczowe większe niż 90;
 • kryzys nadciśnieniowy: ciśnienie skurczowe większe niż 180 lub ciśnienie rozkurczowe większe niż 120.

W przypadku gdy Twoje ciśnienie jest w normie, ale przyjmujesz leki na nadciśnienie, nie podejmuj samodzielnie decyzji o zaprzestaniu przyjmowania leków.

Jeśli natomiast odczyt Twojego ciśnienia jest wyjątkowo wysoki, odpocznij przez kilka minut i zmierz ciśnienie jeszcze kilka razy. Jeśli ciśnienie nadal jest wysokie, skonsultuj się z lekarzem.

W sytuacji, gdy Twoje ciśnienie wynosi więcej niż 180/120 mm Hg i odczuwasz ból w klatce piersiowej, duszności, drętwienie, osłabienie lub trudności w mówieniu, natychmiast zadzwoń po pogotowie ratunkowe.

Istnieje wiele sposobów na obniżenie ciśnienia krwi. Przede wszystkim udaj się na wizytę do specjalisty, który w razie potrzeby dobierze odpowiednie leki. A po drugie – ogranicz spożycie soli, alkoholu, a także zadbaj o częstszą aktywność fizyczną oraz spożywanie warzyw i owoców.

Sprawdź swój stan zdrowia – zamów domowe badania krwi dla siebie i bliskich

Mierzenie ciśnienia krwi – jak prawidłowo mierzyć ? | Sprzęt Medyczny NOVAMA.PL

Mierzenie ciśnienia krwi – jak prawidłowo mierzyć ? Popełnić nieświadomy błąd jest łatwo. Czym grozi niepoprawnie przeprowadzone badanie ciśnienia krwi? Jak przygotować się do badania? Jakich błędów unikać mierząc ciśnienie krwi? Jak poprawnie odczytywać wyniki i liczby z ekranu ciśnieniomierza?Podstawowe techniki prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi.

Mierzenie ciśnienia krwi – jak prawidłowo mierzyć ?

Mierzenie ciśnienia krwi należy do najczęściej samodzielnie przeprowadzanych badań, nie ma w nich nic trudnego, ale trzeba wiedzieć jak je prawidłowo mierzyć i jakich błędów unikać.

Pomiar, czyli mierzenie ciśnienia krwi możemy przeprowadzać ciśnieniomierzem automatycznym – wykorzystując metodę oscylometryczną, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk a ciśnienie zostanie zmierzone.

Ciśnieniomierz sam napełni rękaw, który umiejscawia się na ramieniu, lub wypełni powietrzem ten zakładany na nadgarstek. Wyniki zmierzonego ciśnienia krwi skurczowego, rozkurczowego i pulsu, pojawią się na ekranie ciśnieniomierza dosłownie po chwili.

 Drugim rodzajem ciśnieniomierzy są zegarowe / sfigmomanometry manualne, które do mierzenia ciśnienia krwi wykorzystują metodę osłuchową, są dedykowane dla pracowników służby zdrowia oraz dla osób, które posiadają doświadczenie w kontroli ciśnienia tym sposobem.

Czym grozi niepoprawnie przeprowadzone badanie ciśnienia krwi?

Niepoprawnie przeprowadzony pomiar ciśnienia krwi fałszuje wyniki o naszym stanie zdrowia. Nie wiemy czy jesteśmy narażeni na chorobę nadciśnieniową, czy przyjmujemy właściwe leki w prawidłowych dawkach.

Po błędnie przeprowadzonym badaniu ciśnienia krwi, nie da się jednoznacznie określić czy ciśnienie skurczowe i rozkurczowe oraz puls jest w normie, czy też nie.

Narażamy się na stres związany z procesem reklamacji bowiem wydaje nam się że ciśnieniomierz źle mierzy ciśnienie krwi, a wyniki pojawiające się na ekranie nie są spójne.

Jak przygotować się do badania i prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi ?

Choć pomiar ciśnienia krwi jest prostym badaniem, należy się do niego przygotować, jak do każdego innego badania diagnostycznego. Jeśli chcemy otrzymać wiarygodny wynik musimy pamiętać o kilku zasadach:

 • Dokładnie zapoznać się z instrukcją ciśnieniomierza automatycznego lub zegarowego.
 • Pomiaru ciśnienia krwi dokonywać minimum 2 razy dziennie o tych samych porach 7 dni w tygodniu. Pamiętać trzeba, że wartość ciśnienia krwi podobnie jak temperatura ludzkiego ciała, zmienia się wraz z rytmem dobowym człowieka. Ciśnienie krwi wzrasta w godzinach porannych, spada po południu, po czym wieczorem ponownie podnosi się. Jeśli chcemy uzyskać miarodajne, porównywalne wartości należy prowadzić pomiar o stałych godzinach.
 • 30 minut przed mierzeniem ciśnienia krwi ograniczyć spożycie kawy, herbaty, alkoholu, napoi energetycznych.
 • Przed pomiarem nie należy palić papierosów, stosować leków dostępnych bez recepty, pobudzających lub innych substancji zwiększających aktywność serca oraz ciśnienia krwi w krwioobiegu.
 • W przypadku stosowania leków przepisanych przez lekarza, zażyć je przed przeprowadzeniem pomiaru, chyba że lekarz zaleci inaczej.
 • Przed mierzeniem ciśnienia krwi należy się wyciszyć, uspokoić, ograniczyć aktywność ruchową. Udowodniono, iż stres ma niekorzystny wpływ na wysokość ciśnienia krwi oraz na puls serca.
 • Nie przeprowadzamy badania zaraz po przyjściu z dworu, przede wszystkim chodzenie to czynność wymagająca wysiłku od całego ciała, układ oddechowy i krwioobiegu wykonują pracę, serce i oddech przyspieszają, a to może się przełożyć na wyniki badania ciśnienia krwi.
 • Przed rozpoczęciem pomiaru odpocząć około 15 minut, usiąść wygodnie, wyciszyć myśli, bo one także potrafią wpływać na wynik ciśnienia krwi i zrelaksować się.

Podstawowe zasady dokładnego pomiaru ciśnienia krwi?

 • w trakcie pomiaru ciśnienia nie rozmawiaj
 • pomiar ciśnienia krwi powinien być przeprowadzony na niedominującej ręce tzn. jeśli jesteś praworęczny, ciśnienie powinno być mierzone na lewej ręce, jeśli jesteś leworęczny zmierz ciśnienie krwi na prawej ręce
 • należy przyjąć pozycję siedzącą
 • zaleca się aby ręka/ przedramię było stabilne, wyprostowane, oparte o np. o stół
 • mankiet powinien być dobrany adekwatnie do średnicy ramienia, dokładnie zapięty – nie za mocno i nie za lekko, na wysokości serca
 • przełóż koniec mankietu przez metalową klamrę, zwracając uwagę, aby przewód pozostał na zewnątrz mankietu
 • mankiet ciśnieniomierza, zakładamy tak by jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości 2-3 cm od dołu łokciowego
 • zaciskamy mankiet wokół ramienia. W szczelinie pomiędzy ramieniem powinny zmieścić się tylko dwa palce
 • rozluźniamy rękę, utrzymuj wewnętrzną stroną dłoni skierowaną w górze, palce powinny być zgięte w naturalny sposób, nie zaciskamy pięści 
 • ciśnieniomierz nadgarstkowy nakładamy tak by dłoń była skierowana do góry, przed pomiarem należy zdjąć zegarek czy bransoletkę
 • włączamy urządzenie i zaczynamy prawidłowy pomiar ciśnienia krwi
 • wynik zapisujemy w dzienniczku, chyba że nasz aparat posiada funkcje zapamiętywania wyników pomiaru

Jakich błędów unikać mierząc ciśnienie krwi?

Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy przeprowadzając pomiar ciśnienia krwi jest pośpiech i chaotyczność. Nie spieszmy się, spróbujmy się wyciszyć zrelaksować, poddenerwowani czy zestresowani zawsze będziemy mieć podwyższoną wartość ciśnienia krwi.

Bardzo ważnym czynnikiem przy mierzeniu ciśnienia jest dobór właściwego mankietu.

Według raportu AHA (Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego) i Brytyjskiego Stowarzyszenia ds. Nadciśnienia:

 • źle dobrany, za mały, bądź za duży mankiet ciśnieniomierza będzie fałszował pomiar
 • za krótki oraz za wąski będzie zawyżał wartości ciśnienia krwi
 • za długi i szeroki będzie obniżał pomiar
 • standardowo w ciśnieniomierzach jest dostępny mankiet 22-26 cm, dla osób z nadwagą, kulturystów, małych dzieci czy osób szczupłych zaleca się dobranie odpowiedniego rozmiaru mankietu
 • dobór odpowiedniego rozmiaru mankietu ma szczególne znaczenie u osób starszych, u których doszło do zwapnienia naczyń
 • przeprowadzenie badania w za ciasnym mankiecie oprócz błędnego pomiaru może doprowadzić również do uszkodzenia ścian naczyń
 • czynnikiem, który również może wpływać na błędny pomiar jest uszkodzenie mechaniczne mankietu np. dziura czy przetarcie, dlatego warto wymieniać mankiet zgodnie z zaleceniami producenta.

Należy uważać, aby podwinięty rękaw koszuli czy bluzki nie zwinął się tworząc dodatkową opaskę uciskową, dlatego zaleca się zupełne pozbawienie odzieży ramienia, na którym będzie założony mankiet (chyba że konkretny typ ciśnieniomierza tego nie wymaga). Systematyczna kalibracja urządzenia oraz regularna zmiana baterii zapewni prawidłowe funkcjonowanie ciśnieniomierza.

Leia também:  Osłona antybiotykowa – jak wybrać probiotyk przy antybiotyku?

Jak poprawnie odczytywać wyniki z ekranu ciśnieniomierza ?

Serce kurczy się i rozkurcza, pompuje krew. Często spotykamy się z określeniem wartość ciśnienia tętniczego krwi, to określenie odnosi się do siły, z którą krew napiera na ścianki tętnic wtedy kiedy się kurczy i rozkurcza.

 • Ciśnienie skurczowe – norma 120Kiedy serce (mięsień sercowy) kurczy się, w naturalny sposób dochodzi do skurczu, mamy do czynienia z ciśnieniem skurczowym krwi, krew nabiera rozpędu i krąży w naszych naczyniach krwionośnych.
 • Ciśnienie rozkurczowe – norma 80Czas, w którym serce odpoczywa pomiędzy skurczami a krew napiera na tętnice z mniejszą siłą.
 • Puls ( tętno krwi)  ilość uderzeń serca na minutę, około 60 – 70 uderzeń na minutę.
 • *przyjmujemy podane wartości za normę u dorosłego zdrowego człowieka, istnieje wiele czynników, które mogą zmienić te wartości.

Jak skutecznie i prawidłowo mierzyć ciśnienie? | NOVAMED.PL Hurtownia Sprzętu Medycznego

Co należy wiedzieć by skutecznie i prawidłowo mierzyć ciśnienie? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami, dzięki którym wiarygodnie zmierzysz swoje ciśnienie krwi.

Etapy prawidłowego mierzenia ciśnienia

Przygotowanie do pomiarów. Na początku przeczytajcie dokładnie instrukcję, niezależnie od tego jaki typ ciśnieniomierza wybraliście. Jeśli jest to ciśnieniomierz automatyczny naramienny z mankietem, przeprowadźcie najpierw test, sprawdźcie rozmiar mankietu, przymierzcie go, zapoznajcie się z przyciskami oraz ich opisami.

 • wybierając ciśnieniomierz zegarowy (kolumnowy) napompujcie mankiet, następnie zwolnijcie zawór blokady powietrza, sprawdźcie działanie zegara/kolumny
 • w ciśnieniomierzach nadgarstkowych działanie sprawdzamy w podobny sposób, poziom naładowania baterii i prawidłowe pompowanie powietrza.

Zapoznaliście się z instrukcją, ciśnieniomierz działa tak jak powinien, kolejny krok:

 • przygotowanie kartki i długopisu (pomiar ciśnieniomierzem zegarowym kolumnowym) lub dzienniczka pomiarów, ewentualnie komputera (podłączenie aparatu ciśnieniomierza przez port USB), chyba że Wasz ciśnieniomierz posiada pamięć własną i nie ma konieczności zapisywania wyników
 • podpórkę pod rękę – stabilną
 • poproście domowników, żeby pozwolili Wam odpocząć przez 15 minut, usiądźcie wygodnie w fotelu.

Uwaga! Pół godziny przed pomiarem, nie należy:

 • uprawiać sportu
 • palić tytoniu
 • pić kawy
 • pić alkoholu
 • jeść obfitych posiłków
 • również gorączka ma wpływ na zawyżanie wyników ciśnienia.

Można już przystąpić do badania, podwiń rękaw ubrania.

 • mankiet – trzeba uważać, żeby koszula, czy bluzka nie zwinęły się tworząc dodatkową opaskę uciskową, dlatego poleca się zupełne pozbawienie odzieży ramienia na którym będzie założony mankiet,
 • ciśnieniomierz nadgarstkowy – teoretycznie nic nie może go uciskać, ale tak jak w przypadku mankietu, podwinięty rękaw może uciskać tętnicę w innym miejscu, co zmieni przepływ krwi, a zarazem wynik pomiaru, dlatego, jeśli odzież nie jest naprawdę luźna, należy ją zdjąć.

Spełniliśmy powyższe warunki zakładamy mankiet (nad zgięciem łokcia)/ciśnieniomierz nadgarstkowy (na nadgarstek) zgodnie z instrukcją, z którą wcześniej się zapoznaliśmy: Załóż mankiet ciśnieniomierza 1-2 cm nad zgięciem.

 Uwaga: używając ciśnieniomierza naramiennego z mankietem, ciśnienie mierzymy na lewym przedramieniu w odległości 2-3 cm od zgięcia łokcia, ale jeśli lekarz zaleci by najpierw zmierzyć ciśnienie na obu kończynach i sprawdzić, na której będzie wyższe i kolejnych pomiarów dokonywać już konsekwentnie tam gdzie ciśnienie okazało się wyższe należy zastosować się do instrukcji lekarza. Osoby przewlekle chore, starsze i/lub przyjmujące leki na różne schorzenia, na nieregularną pracę serca w tym arytmię mogą uzyskać zalecenie by pomiarów dokonywać również w pozycji leżącej – również o tym decyduje lekarz. 

Podpieramy rękę, tak aby znajdowała się na poziomie serca. Podeprzyj rękęJeśli ręka nie jest stabilnie podparta, zaczynamy nieświadomie wykonywać ćwiczenia izomeryczne, czyli napinać mięśnie, a takie działanie może zmienić wynik naszego ciśnienia rozkurczowego aż o 10 mm Hg. 

Włączamy aparaturę – lub wykonujemy pomiar ciśnieniomierzem zegarowym (kolumnowym).

 Uwaga: korzystając z funkcji T3 należy pamiętać, by pomiarów dokonać w ciągu 15 minut, zachowując 2-3 minutowe odstępy między kolejnymi badaniami a następnie nacisnąć przycisk z oznaczeniem T3 – ciśnieniomierz wyświetli średnią wartość ciśnienia krwi z trzech pomiarów.

Ręka musi być cały czas stabilnie podparta a pozycja do pomiaru nie zmieniona, co oznacza że w czasie badań jak i przerw między nimi nie powinno się rozmawiać, pić, jeść i wykonywać innych czynności, ponieważ każda aktywność wpłynie na zafałszowanie wyników ciśnienia.

Ciśnieniomierz zakończy badanie najczęściej sygnałem dźwiękowym, następnie:

 • notujemy wyniki ciśnienie skurczowe, rozkurczowe oraz tętno
 • godzinę wykonania badania
 • rozmiar mankietu jeśli go używaliśmy

W notatkach powinny się znaleźć również informacje o lekach które przyjmowaliśmy tego dnia, stresie, wysiłku fizycznym, dodatkowo warto notować i zaznaczać wszelkie znaczące zmiany w samopoczuciu np. uczucie przyspieszonego bicia serca lub bicie serca bez zmian przy dużym wysiłku.

O czym powinniśmy jeszcze pamiętać mierząc ciśnienie?

Żeby uzyskać wiarygodny efekt z domowych pomiarów ciśnienia, trzeba być konsekwentnym i wykonywać je dwa razy dziennie o stałych porach, przez co najmniej tydzień czasu (siedem dni).

 U osób przyjmujących leki na schorzenia serca lub inne, pomiarów dokonuje się przed przyjęciem leków. Lekarz uzyskując wynik takiej siedmiodniowej sesji pomiarowej, wyliczy średnią z ostatnich sześciu dni.

 Osoby cierpiące na nieregularną pracę serca w tym arytmię mogą również mierzyć ciśnienie w domu, ale należy wybrać ciśnieniomierz z oznaczeniem IHB (Irregular Heartbeat).

 Denerwujesz się lub czujesz ekscytację na myśl o wizycie u lekarza? Jeśli zauważysz, że Twoje ciśnienie w trakcie pomiaru domowego podnosi się, skonsultuj się ze swoim lekarzem, być może cierpisz na odwrócone nadciśnienie białego fartucha.

Ciśnieniomierz – kiedy po niego sięgnąć? Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie?

Mięsień sercowy pełni w ludzkim organizmie funkcję bezustannie pracującej pompy. Podczas skurczu serce wypycha porcję krwi do naczyń tętniczych, dzięki czemu dociera ona do wszystkich tkanek i narządów. Mianem ciśnienia tętniczego krwi określa się siłę nacisku, jaką krew wywiera na ściany tętnic.

Ciśnienie tętnicze krwi jest wartością zmienną, zależną od naszego stanu zdrowia, diety, aktywności, nawodnienia i pory dnia, a także cyklu pracy serca. Regularne wykonywanie pomiarów pozwala kontrolować wartość ciśnienia i wyłapywać wszelkie anomalie jeszcze w ich wczesnym stadium.

Sprawdzając poziom ciśnienia krwi dokonuje się pomiaru ciśnienia skurczowego (gdy serce wypycha krew to tętnic) oraz ciśnienia rozkurczowego (momenty pomiędzy).

U osoby dorosłej ciśnienie optymalne nie przekracza wartości 120 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe) i 80 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe).

Pozostałe zakresy norm zgodne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego1 wyglądają następująco:

 • Ciśnienie prawidłowe: 120 – 129 mm Hg / 80 – 84 mm Hg
 • Ciśnienie wysokie prawidłowe: 130 – 139 mm Hg / 85 – 89 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 1. stopnia: 140 – 159 mm Hg / 90 – 99 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 2. stopnia: 160 – 179 mm Hg / 100 – 109 mm Hg
 • Nadciśnienie tętnicze 3. stopnia: ≥ 180 mm Hg / ≥ 110 mm Hg

ZOBACZ TEŻ: Niskie ciśnienie – czy jest groźne dla zdrowia?

Ciśnieniomierz do domowych pomiarów ciśnienia

Urządzeniem, dzięki któremu w łatwy sposób możemy dokonać pomiaru ciśnienia jest sfigmomanometr, potocznie zwany ciśnieniomierzem.

Pierwszy urządzenie tego typu zostało skonstruowane pod koniec XIX wieku przez włoskiego pediatrę Scipiona Riva-Rocciego, a na początku XX wieku udoskonalone przez rosyjskiego chirurga Nikołaja Korotkowa.

Do dzisiaj w przy pomiarach ciśnienia stosuje się metodę Korotkowa (osłuchową).

Podczas pomiaru ciśnienia tętniczego krwi w gabinecie lekarskim, lekarz zakłada pacjentowi na ramię mankiet ciśnieniomierza, nieco powyżej zgięcia łokciowego, a następnie pompuje go. Dzięki temu mankiet krótkotrwale odcina dopływ krwi. Podczas pomiaru powietrze z mankietu jest powoli spuszczane, a lekarz przy pomocy stetoskopu nasłuchuje pojawiających się odgłosów, tzw. faz Korotkowa:

 • faza I – następuje wraz z pierwszym słyszalnym tonem, w tym momencie odczytuje się wartość ciśnienia skurczowego;
 • faza II – tony ciche;
 • faza III – tony głośne;
 • faza IV – tony ciche;
 • faza V – całkowity zanik tonów, wraz z rozpoczęciem tej fazy odczytuje się wartość ciśnienia rozkurczowego.

ZOBACZ TEŻ: Nadciśnienie tętnicze krwi – czy jest groźne?

Ciśnieniomierz – naramienny czy nadgarstkowy?

Lekarze w swoich gabinetach wykorzystują metodę osłuchową, jednak ciśnieniomierze przeznaczone do użytku domowego bazują na metodzie oscylometrycznej, która do pomiaru ciśnienia wykorzystuje drgania będące efektem przepływu krwi pod mankietem.

Takie aparaty występują w tradycyjnej wersji naramiennej (AC 211 naramienny, DIAGNOSTIC DM-500 IHB automatyczny naramienny, DESKTOP autom.naramien., INTEC HI 868 automat.naram., CITIZEN CH-452 naramienny) oraz nadgarstkowej i zazwyczaj są w pełni automatyczne.

Wystarczy postępować według instrukcji i wcisnąć odpowiedni przycisk, by na wyświetlaczu urządzenia pojawiła się wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy (WRISTWACH nadgarstkowy, Accumed BC351 nadgarstkowy, Cardio Impulse Beat ciśnieniomierz nadgarstkowy, MEDEL QUICK 2013 nadgarstkowy, Ciśnieniomierz nadgarstkowy BRAUN iCheck 7) jest prosty w obsłudze i sprawdza się u pacjentów, którzy mają kłopoty z poruszaniem się lub wymagają pomocy osób trzecich, jak również u osób otyłych. To także dobre rozwiązanie dla osób, które muszą dokonywać częstych pomiarów ciśnienia, także poza domem. Niemniej urządzenia te mogą dawać zafałszowane wyniki, co ma związek ze zmianami miażdżycowymi zachodzącymi w kończynach. Z tego względu kardiolodzy rekomendują stosowanie aparatów z mankietem.

Nie potrafisz znaleźć swoich leków na nadciśnienie? Skorzystaj z wyszukiwarki KtoMaLek.pl i zarezerwuj je w najbliższej aptece!

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje ciśnieniomierza. Na rynku aptecznym dostępne są ciśnieniomierze z funkcją mowy, które komunikują się z pacjentem za pomocą komend głosowych.

Jest to wygodna opcja dla seniorów oraz osób mających problem ze wzrokiem. Niektóre ciśnieniomierze posiadają także funkcję wykrywania migotania przedsionków ( np. Ciśnieniomierz naramienny Diagnostic ProAfib, Ciśnieniomierz automatyczny naramienny Microlife BP B3 AFIB).

Wczesna diagnoza migotania przedsionków redukuje ryzyko udaru.

WAŻNE!

U pacjentów cierpiących na zaburzenia rytmu serca najbardziej wiarygodną metodą pomiaru jest metoda osłuchowa. Alternatywą są ciśnieniomierze łączące metodę osłuchową i oscylometryczną.

ZOBACZ TEŻ: Jakie jest prawidłowe ciśnienie?

Jak mierzyć ciśnienie?

Aby uzyskać wiarygodny wynik pomiary ciśnienia tętniczego krwi, należy przestrzegać kilku prostych zasad. Choć mogą się one wydawać nieistotne, mają kluczowe znaczenie, a ich nieprzestrzeganie może dać zafałszowane wyniki.

Każdy pomiar ciśnienia powinien być wykonywany w warunkach spoczynkowych. Przed pomiarem powinniśmy usiąść i odpocząć przez około 5 minut, aby unormować ciśnienie po wcześniejszym wysiłku.

Starajmy się nie jeść przed pomiarem, nie palić papierosów, nie pić kawy i mocnej herbaty. Łokieć badanej ręki powinien być podparty, a ramię znajdować się na wysokości serca – najlepiej usiąść przy stole jadalnym lub na fotelu.

Starajmy się mierzyć ciśnienie o stałych porach dnia, mając na uwadze fakt, że jest ono wartością zmienną i ulega wahaniom w ciągu doby.

Jeżeli dokonujemy pomiaru po raz pierwszy, ciśnienie należy zmierzyć na obu ramionach.

Kolejne pomiary wykonujemy na ramieniu, dla którego uzyskany wynik był wyższy lub, jeśli wyniki były zbliżone, na ręce niedominującej.

Zwróćmy szczególną uwagę na mankiet ciśnieniomierza, który powinien być dostosowany do obwodu ramienia. Zbyt szeroki da zaniżony wynik, zbyt ciasny może zawyżyć uzyskane wartości.

1. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym – 2015 rok, https://nadcisnienietetnicze.pl/sites/default/files/page-2019/64385-182698-1-SM.pdf

ZOBACZ TEŻ: Czy warto ograniczyć sól w swojej diecie?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie? Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Kiedy je mierzyć? Aparaty do mierzenia ciśnienia

Pomiar ciśnienia tętniczego można przeprowadzić w bardzo łatwy sposób w warunkach domowych. W tym celu wykorzystuje się specjalny przyrząd – ciśnieniomierz. Jak wykonać prawidłowe mierzenie ciśnienia? W jaki sposób odczytać uzyskany wynik? Podpowiadamy.

Jak mierzyć ciśnienie krwi? Etapy mierzenia ciśnienia. Na której ręce mierzyć ciśnienie?

Samodzielny pomiar ciśnienia tętniczego ma bardzo istotne znaczenie w rozpoznawaniu nadciśnienia tętniczego krwi.

Dzięki regularnemu mierzeniu ciśnienia można monitorować na bieżąco stan zdrowia oraz szybko reagować na ewentualne wychwycone nieprawidłowości.

Jak zmierzyć ciśnienie w warunkach domowych? W tym celu wystarczy jedynie wyposażyć się w przyrząd do pomiaru ciśnienia – ciśnieniomierz.

Mierzenie ciśnienia krwi polega na wyznaczeniu dwóch parametrów: wartości skurczowej oraz wartości rozkurczowej ciśnienia tętniczego. Powinny one wynieść 140/90 mmHg. Na szczęście w tym celu nie trzeba niczego obliczać – wszystkich obliczeń dokona za nas przyrząd. Jak przeprowadzić prawidłowy pomiar ciśnienia? Poniżej zebraliśmy najważniejsze zasady.

Prawidłowe mierzenie ciśnienia:

 • ciśnienie powinno być mierzone na tej ręce, na której częściej odnotowywane są wyższe wartości;
 • opaska ciśnieniomierza powinna się znajdować 2-3 cm nad zgięciem łokcia, powinny się pod nią zmieścić 2 palce;
 • prawidłową pozycją do pomiaru ciśnienia jest pozycja siedząca, z podpartymi plecami*;
 • podczas wykonywania pomiaru nie wolno rozmawiać ani też zmieniać pozycji ręki;
 • każdorazowo należy wykonać po 2 pomiary, zachowując pomiędzy nimi kilkuminutowy odstęp;
 • pomiar należy przeprowadzić przed zażyciem leków;
 • pomiar należy przeprowadzić przed jedzeniem i piciem oraz po 15-minutowym odpoczynku.

*jeśli jedyną opcją wykonaniu pomiaru jest mierzenie ciśnienia na leżąco, należy poinformować o tym lekarza oraz odnotować ten fakt w dzienniczku

Jakie jest prawidłowe ciśnienie? Normy ciśnienia. Jak odczytać ciśnienie?

Ile wynosi prawidłowe ciśnienie? Poprawne ciśnienie to wynik poniżej 140/90, natomiast za nieprawidłowe uznaje się wyniki powyżej 140/90 (taki wynik może świadczyć o nadciśnieniu) oraz poniżej 100/60 (taki wynik może świadczyć o zbyt niskim ciśnieniu). Rezultaty pomiaru warto zestawić z wartościami proponowanymi przez WHO:

Ciśnienie krwi – normy wg WHO
Kategoria Ciśnienie tętnicze skurczowe (mm Hg) Ciśnienie tętnicze rozkurczowe
Niedociśnienie
Normalne ciśnienie 120-129 80-84
Wysokie ciśnienie (prawidłowe) 130-139 85-89
Nadciśnienie I stopnia (łagodne) 140-159 90-99
Nadciśnienie II stopnia (umiarkowane) 160-179 100-109
Nadciśnienie III stopnia (ciężkie) ≥180 ≥110
Ciśnienie izolowane skurczowe ≥140

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?

 • Intymność Hemoroidy ma każdy! Problem pojawia się, gdy się powiększą – to przypadłość 5 proc. dorosłej populacji oraz niemal połowy kobiet w ciąży. Można je jednak skutecznie leczyć, a im szybciej zaczniemy, tym lepsze osiągniemy efekty. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc, gdy dopadnie cię ten problem.

 • Psyche W tegoroczną jesień wchodzimy z kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc – przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

 • Być zdrowym Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa to problem, który występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Fakty są bowiem takie, że co roku rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, która jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Co zatem należy wiedzieć o tej chorobie, również w kontekście trwającej pandemii COVID-19? Odpowiedź będzie można uzyskać 13 października w Centrum Prasowym PAP, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.

 • Psyche Czy niemówiąca osoba z autyzmem ma szansę na ukończenie studiów wyższych? Okazuje się, że tak. Ba! Taka osoba może nawet zrobić doktorat! I to wszystko w Polsce. Taką właśnie wyjątkową osobą jest Maciej Oksztulski, doktorant Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku. Jego historia pokazuje, że autyzm, nawet ten z nasilonymi objawami, nie przekreśla szans na sukcesy w dorosłym życiu.

 • Zdrowie w UE Pierwsze spotkanie z cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”, który realizują dziennikarze Serwisu Zdrowie PAP we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce, już za nami. Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu wideo z tego wydarzenia. Można się z niego dowiedzieć m.in. w jakim celu został niedawno powołany Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), a także jak będzie wyglądać jego współpraca z Europejską Agencją Leków (EMA) i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*