Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Co zrobić, aby nie chrapać? To pytanie zadają sobie każdego dnia dziesiątki osób. Według najnowszych szacunków chrapie nawet 30% ludzi dorosłych, z czego zdecydowaną większość, bo aż 60% stanowią mężczyźni.

Dobra wiadomość dla osób dotkniętych tą dolegliwością jest fakt, że z chrapaniem można sobie poradzić. W tym artykule przejdziemy od zrozumienia czym jest chrapanie i co może je powodować, kończąc na konkretnych metodach jego redukcji, które możesz wprowadzić w życie niemal od zaraz.

Spis treści

Co powoduje, że chrapiemy?

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Chrapanie może być wynikiem wad anatomicznych, w tym skrzywionej przegrody nosowej, przerostu podniebienia miękkiego czy przerośniętych migdałków. Jeśli podejrzewasz, że któraś z podanych przyczyn może być powodem wydawanych przez Ciebie nocnych dźwięków, niezbędne może okazać się przeprowadzenie zabiegu po wcześniejszej konsultacji laryngologicznej.

Jednak, w większości przypadków chrapanie jest spowodowane zalegającą wydzieliną, suchością i podrażnieniami gardła, nieodpowiednią pozycją w trakcie snu czy nawet zwykłą nadwagą.

W tym artykule przedstawię Ci metody, które cieszą się największą popularnością i nie wymagają ingerencji laryngologicznej. Poukładane są w kolejności od najprostszych do wdrożenia, po takie które mogą sprawić trochę trudności przy implementacji.

Jak nie chrapać w nocy – Ranking najlepszych sposobów walki z chrapaniem

W tej części znajdziesz najczęściej stosowane metody na pozbycie się chrapania. Część z nich jest w pełni darmowa i nie wymaga dużego wysiłku. Poduszki, preparaty czy klipsy są nieco droższe, jednak ich skuteczność jest wyższa od metod domowych.

Ziołowe preparaty dla osób chrapiących – Siła natury

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?Naturalne suplementy znalazły się na szczycie listy ze względu na swoje kompleksowe działanie. W przeciwieństwie do metod, które poznasz w dalszej części tego zestawienia, wykazują korzystny wpływ na eliminacje kilku przyczyn chrapania w tym samym czasie, a nie tylko jednej z nich.

Zalegająca wydzielina, przesuszona śluzówka czy zwiotczałe mięśnie gardła – te czynniki pomagają zwalczyć suplementy na bazie składników ziołowych. Bez konieczności zmiany wieloletnich nawyków czy przyzwyczajeń, co jest niewątpliwie dużą zaletą tej metody.

Czy suplementy są skuteczne w 100%? Nie, tak samo jak pozostałe metody mogą działać lepiej lub gorzej w zależności od osoby, dlatego warto wybierać te preparaty, które można zwrócić w przypadku braku efektów, jak chociażby snoranplus.

Polecam zapoznanie się z opracowanym przez serwis ChrapaniuStop rankingiem preparatów przeciw chrapaniu, znajdziesz tam zestawienie najlepszych środków w tej kategorii.

Specjalistyczne poduszki zapobiegające chrapaniu

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?Specjalnie wyprofilowane poduszki na chrapanie zapewniają odpowiednią drożność cieśni gardła w trakcie snu. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu głowy na poduszce zwiększa się przestrzeń między gardłem a językiem, co w wielu przypadkach wyraźnie redukuje nocne chrapanie.

Dostępne są zarówno tańsze modele przypominające poduszki ortopedyczne, jak i te bardziej zaawansowane, automatycznie dostosowujące ułożenie głowy. Jeśli nie masz pewności, czy poduszka okaże się skuteczna, polecam zacząć od klasycznego modelu, a w przypadku uzyskania widocznej poprawy, zdecydować czy warto kupić poduszkę z automatyczną regulacją.

Klipsy do nosa oraz regulowane opaski do zakładania na głowę

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

W jaki sposób wpływają na redukcję chrapania?

Klipsy poprzez stymulację odpowiednich punktów nerwowych, pozwalają uzyskać efekt drożności nosa. Niedrożny nos wymusza na nas oddychanie przez usta, a to może skutkować wibracjami języczka i podniebienia miękkiego, wywołując charakterystyczny dla chrapania dźwięk.

Natomiast opaski na chrapanie mają za zadanie utrzymać żuchwę oraz język, w pozycji która zapewnia optymalny przepływ powietrza. To wszystko.

Działanie obu urządzeń jest bardzo proste, a cena powinna być przystępna dla większości osób. Samo użytkowanie może sprawiać dyskomfort, jednak dla części osób mogą okazać się dobrym rozwiązaniem.

Zacznij spać na boku

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Metoda ta, choć z pozoru bardzo prosta wymaga wiele samozaparcia i wytrwałości. Dlaczego? Pozycja, w której śpimy to efekt często wieloletnich przyzwyczajeń, dlatego, nawet jeśli położymy się spać na boku, zapewne tak obudzimy się na plecach.

Co możemy zrobić? – Wypróbuj ten prosty trik

Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie zwykłej piłki tenisowej. Wystarczy przyszyć ją do piżamy w okolicy łopatek, co skutecznie zniechęci nas do leżenia na plecach. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie, i tak jak w przypadku klipsów czy opasek, może być problematyczne w trakcie wyjazdów.

Zredukuj nadmiar kilogramów

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

W wielu przypadkach, aby przestać chrapać wystarczy pozbyć się kilku nadprogramowych kilogramów, co nie tylko przełoży się na redukcję nocnych dźwięków, ale również na poprawę zdrowia i samopoczucia. Ten domowy sposób na chrapanie to ciekawa alternatywa dla omawianych wcześniej metod, zarówno tych darmowych, jak i wymagających pewnych inwestycji.

Wywietrz sypialnie

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Wylecz infekcje i udrożnij zatkany nos

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Kiedy śpimy, szczególnie leżąc na plecach, zwiotczałe podniebienie miękkie zaczyna opadać i wibrować pod wpływem przepływającego strumienia powietrza. Z naszego gardła wydobywa się wówczas irytujący dla otoczenia dźwięk.

Jeśli już złapie nas infekcja, możemy przepłukać nos wodą morską lub solą fizjologiczną, aby usunąć nadmiar wydzieliny. Warto jednak zadbać o naszą odporność jeszcze w sezonie letnim, dostarczając do organizmu cennych witamin, w tym witaminy c.

Zrezygnuj z używek

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Co zrobić, aby nie chrapać w nocy – Kilka słów podsumowania

Gratuluje jeśli udało Ci się dotrzeć do samego końca tego artykułu, ta część stanowi pewne podsumowanie niniejszego artykułu i przypomnienie najważniejszych informacji.

Wiesz już czym może być spowodowane chrapanie, od Ciebie zależy którą metodę walki z tą dolegliwością postanowisz wybrać. Musi być ona dobrana do Twojego problemu i preferencji.

Do najprostszych do wdrożenia sposobów z pewnością możemy zaliczyć specjalistyczne poduszki oraz naturalne preparaty jak snoran plus, ich stosowanie jest proste, skuteczne i w wielu przypadkach w zupełności wystarczające.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć obie te metody, co zwiększa szanse na pozbycie się lub przynajmniej zredukowanie wydawanych przez nas dźwięków.

Poduszki zapewniają działanie od zewnątrz, udrażniając cieśnie gardła, a w tym samym czasie suplementy łagodzą stany zapalne i usuwają wydzielinę.

Warto jednak na początek przetestować domowe metody, które są w pełni darmowe, a wiele z nich jest bardzo prostych do wdrożenia. Wywietrzenie pokoju, czy zrezygnowanie z lampki wina do kolacji nie wymaga wiele wysiłku, a może znacząco wpłynąć na poprawę jakości naszego snu i ogólnego samopoczucia.

Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego artykułu, wiesz już co zrobić, żeby przestać chrapać. Powodzenia!

Co zrobić, żeby nie chrapać? Jak skutecznie leczyć chrapanie

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Chrapanie – każdy z nas przynajmniej słyszał o tym problemie. Albo śpiąc w pokoju z osobą chrapiącą, albo słuchając komentarzy czy żartów jej partnera. Nic dziwnego, chrapanie dotyczy aż 45% Polaków ! Coraz więcej osób próbuje znaleźć sposób, aby pozbyć się dolegliwości, ale nadal większość z nas nie robi nic. W artykule znajdziesz cenne wskazówki w temacie „Co zrobić, żeby nie chrapać?”.

Czy chrapanie jest niebezpieczne? 

Samo chrapanie nie jest chorobą, a objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. Powoduje on wydawanie uciążliwego, specyficznego dźwięku podczas snu.

Zdaniem lekarzy zajmujących się badaniem snu, krótkotrwałe przerwy w oddychaniu są zjawiskiem normalnym i zdarzają się prawie wszystkim ludziom.

Chrapanie polega na tym, że we śnie mięśniówka wiotczeje i tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. Pozostaje niewielka szczelina, która pozwala nam we śnie normalnie oddychać.

Tak długo, jak chrapanie jest jedynie uciążliwym dla partnera dźwiękiem (może osiągnąć głośność nawet do 90 decybeli, co może być głośniejsze niż dźwięk pracującej kosiarki, która wytwarza hałas na poziomie 75-93 decybeli), nie musimy się martwić o zdrowie.

Jednak, gdy drogi oddechowe są niedrożne, pojawiają się trudności z nabraniem powietrza do płuc. Jeśli towarzyszą temu przerwy w oddychaniu, które pojawiają się częściej niż 10 razy w ciągu godziny, to nie jest już zwykłe chrapanie.

W takiej sytuacji koniecznie musimy się przebadać, aby sprawdzić czy nie cierpimy na zespół bezdechu sennego, który może być niebezpieczny w skutkach.

5 rad dla osoby, której podczas snu towarzyszy chrapanie

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Chrapanie to nie tylko dylemat towarzyski. Może być oznaką choroby. Co zrobić, żeby nie chrapać? Poznaj rozwiązania.

 • Sprawdź, czy masz dzienne i nocne objawy bezdechu sennego (patrz: https://zaburzeniasnu.info/bezdech-senny/ ).
 • W przypadku występowania objawów bezdechu, zapisz się na poligraficzne badanie snu, które potwierdzi lub wykluczy problem.
 • W celu zdiagnozowania wad anatomicznych, udaj się do laryngologa. Być może konieczne będzie dokonanie korekty skrzywionej przegrody nosowej, wycięcie przerośniętych migdałków, usunięcie polipów, zmniejszenie podniebienia, a nawet języka. A może wystarczy aparat ortodontyczny, zakładany na noc – pomaga przy lekkim i umiarkowanym chrapaniu, ponieważ przeciwdziała zapadaniu się języka w kierunku krtani.
 • Jeśli nie masz wad anatomicznych, objawów bezdechu bądź bezdech został wykluczony, przeanalizuj czy możesz sobie z nim poradzić samodzielnie (patrz poniżej).
 • Nie lekceważ chrapania. Zwiększa ono ryzyko rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych takich jak nadciśnienie tętnicze, niedotlenienie mięśnia sercowego prowadzące do choroby wieńcowej i zawału. Udowodniony też został związek przyczynowy między chrapaniem a występowaniem cukrzycy typu 2.

Jeśli chrapanie nie jest objawem choroby – jak samodzielnie sobie z nim radzić?

Jak tylko wykluczysz bezdech senny oraz wady anatomiczne, spróbuj zmienić styl życia.

 • Jeśli chrapanie jest sporadyczne może być wynikiem infekcji – wylecz je i staraj się utrzymać organizm w dobrej formie. Wszelkie przeziębienia, niewyleczony katar czy zapalenie zatok zmuszają nas do oddychania ustami, któremu towarzyszy chrapanie.
 • Jeśli masz nadwagę – przejdź na dietę. Osoby z nadwagą chrapią znacznie częściej i głośniej. Dodatkowo ćwicz- poprawisz napięcie mięśni. Poza tym szczuplejsza szyja przestaje wywierać ucisk na drogi oddechowe
 • Wybierz odpowiednią pozycje podczas snu. Ułożenie na plecach powoduje pogłębienie chrapania, gdyż język opada ku tyłowi, usta się otwierają, kanał nosogardła i cieśnia gardła zwężają się. Zaleca się spanie na boku. Przy czym dobrą metodą zapobiegania spaniu na wznak jest wszycie piłeczki tenisowej w plecach piżamy.
 • Zrezygnuj z używek. Środki nasenne i alkohol powodują wiotczenie mięśni gardła i języka. Na co najmniej 2 godziny przed snem nie powinno się pić alkoholu. Dodatkowo, osoby palące muszą wiedzieć, że nikotyna w papierosach jest przyczyną zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażniając tym samym gardło i powodując obrzęk śluzówki, co w znacznym stopniu utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc. Pomijając pozostałe aspekty wpływu papierosów na zdrowie, zalecamy rzucenie palenia, w celu zniwelowania chrapania.
 • Zadbaj o komfort snu – kup odpowiedniej jakości materac i poduszkę. Dobór odpowiedniej poduszki ma ogromne znaczenie, gdyż prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa wpływa na regenerację organizmu i jego prawidłowe ułożenie. Zaleca się spanie na poduszkach płaskich, anatomicznie dopasowanych, gdyż wysokie ułożenie powoduje zwężenie dróg oddechowych.
 • Przygotuj odpowiednie warunki do spania – temperatura i wilgotność powietrza wpływają na prawidłowy wypoczynek. Zaleca się, aby w sypialni temperatura mieściła się między 18-21 stopni Celsjusza. Prawidłowa wilgotność w granicach 40 a 60%. Wietrząc sypialnię zapobiegasz wysuszeniu błony śluzowej, co też jest często przyczyną chrapania.
 • Możesz spróbować wesprzeć walkę z chrapaniem środkami na chrapanie (spray, listki przyklejane do podniebienia, odpowiednie leki na receptę). Niestety, wiele jest głosów o tym, że nie zawsze działają. Stąd możesz poradzić się lekarza lub farmaceuty, ale my w pierwszej kolejności radzimy zastosować się do wyżej wymienionych wskazówek.
Leia também:  Jak Długo Objawy Covid Forum?

Chrapanie dotyczy głównie mężczyzn

Aż 80% spośród chrapiących to mężczyźni. Kobiety przed tą przypadłością chroni progesteron, którego mężczyźni nie posiadają. Hormon ten działa pobudzająco na mięśnie gardła, przez co nie pozwala im wiotczeć. Chrapanie, jeśli dotyczy kobiet, to zazwyczaj po menopauzie.

Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Nie każdy kto chrapie cierpi na OBS, lecz chrapanie jest jednym z podstawowych objawów nocnych bezdechu sennego

Czym jest obturacyjny bezdech senny (OBS)?

Najprościej ujmując – to przerwy między kolejnymi oddechami, trwające dłużej niż 10 sekund, połączone ze spłyceniem oddechu, w konsekwencji skutkujące desaturacją krwi tętniczej o ponad 4%.

Nie każde chrapanie jest szkodliwe dla zdrowia, natomiast nieleczony bezdech senny niesie już poważne zagrożenia. Między innymi wysokie ciśnienie tętnicze, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, a także insulinooporność. W konsekwencji może to prowadzić do nagłej śmierci. U osób z OBS prawdopodobieństwo rozpoznania cukrzycy typu 2 jest wyższe nawet do 70%!

Dodatkowo, zmęczenie i ogromna senność sprawiają, że kierowcy z bezdechem powodują więcej wypadków (nawet 7 krotnie więcej niż osoby zdrowe). Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat związku bezdechu sennego z wypadkami komunikacyjnymi, zachęcamy do przeczytania artykułu: Wypadki komunikacyjne a bezdech senny

Różne przyczyny OBS powodują, że wybór metod leczenia jest indywidualny. Ważna jest zmiana stylu życia, np. redukcja masy ciała, odstawienie używek, leków. Jeśli przyczyna tkwi w budowie anatomicznej (np. skrzywiona przegroda nosowa, przerośnięte migdałki) zaleca się korekcję nieprawidłowości.

W każdym przypadku nieinwazyjną i zachowawczą metodą na bezdech senny jest oddychanie powietrzem podawanym do dróg oddechowych pod dodatnim ciśnieniem za pomocą powietrznej pompy, podłączonej do specjalnej maski na twarz, pokrywającej nos, albo nos i usta (CPAP). Stosując aparat na bezdech senny nie tylko zapobiegasz niebezpieczeństwu jakie niesie ze sobą choroba, ale również skutecznie likwidujesz chrapanie.

Pozdrawiamy
Zespół BRANDvital

Co zrobić żeby nie chrapać? Poznaj przyczyny i sposoby leczenia

Twój ideał z bajki nie pozwala Ci zasnąć bynajmniej nie z powodu czułych pocałunków? Nie możesz już tego wytrzymać? Do pracy przychodzisz niewyspana i przemęczona? Nie martw się, z tym problemem można wygrać. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź co zrobić żeby chrapać. Dowiedz się, jakie są przyczyny chrapania i sposoby leczenia chrapania.

To pytanie zadaje sobie pewnie niejedno z Was. Nie dziwi już też fakt, że chrapią zarówno mężczyźni jak i kobiety. Głośny oddech podczas snu to nie tylko problem współmałżonka, który nie może zasnąć przy takim natężeniu hałasu.

Zatem co zrobić, żeby nie chrapać? Gdzie szukać pomocy kiedy zawodzą “tradycyjne” sposoby typu gwizdanie, cmokanie, szturchanie, budzenie osoby chrapiącej? Chrapanie to bardzo często objaw groźnego schorzenia – bezdechu sennego.

Żeby wyeliminować problem chrapania trzeba zająć się leczeniem bezdechu.

Bezdech senny a chrapanie

Chrapanie wywołuje wiele czynników. Czasami zwykłe przemęczenie spowoduje, że osoba, która dotychczas nie chrapała – zachrapie. Częściej jednak wystepującymi czynnikami są choroby układu oddechowego.

Nierzadko są to po prostu wady anatomiczne gardła lub nosa. Jednak jeśli zauważycie u osoby chrapiącej nierówny, występujący z chwilowymi przerwami oddech może to oznaczać niebezpieczny w skutkach bezdech senny.

 

Bezdech senny oprócz uciążliwego chrapania ma wiele innych niekorzystynych konsekwencji dla zdrowia. Do tych najbardziej niebezpiecznych zaliczyć można przewlekłe niewyspanie się, ostre i długotrwałe bóle głowy, brak koncentracji , rozdrażnienie a nawet zawał mieśnia sercowego czy udar mózgu

Co jest przyczyną chrapania?

Głównymi przyczynami występowania chrapania jest właśnie bezdech senny. Innymi możliwymi powodami są polipy w nosie, przerośnięte migdałki,  zmęczenie, nadwaga, palenie papierosów, a nawet… zbyt duży język. Nie każda osoba chrapiąca cierpi na bezdech, ale prawdopodobieństwo współwystępowania jest wysokie – z pewnością warto przebadać się w tym kierunku.

Dlaczego? O tym w akapicie poniżej. Konsekwencją takich zaburzeń snu jest senność podczas dnia i dużo niższa od potencjalnej efektywność w pracy. Pracownik cierpiący na bezdech senny ma problemy z koncentracją, a powierzone zadania wykonuje poniżej swoich możliwości. To jednak nie koniec.

Długotrwałe efekty chrapania są dużo groźniejsze: mogą doprowadzić do niedotlenienia mózgu i zawału.

Dlaczego chrapanie denerwuje? Jak przestać chrapać?

Problemy zdrowotne swoją drogą, ale powodem, dla którego najczęściej zgłaszamy się na leczenie, jest wstyd i uciążliwość chrapania dla naszych bliskich. Osoby które chrapią, już jako dzieci przeżywają traumy z powodu wspólnych noclegów podczas kolonii czy obozów.

No bo jak tu spokojnie zasnąć, kiedy ma się świadomość, że za chwilę WSZYSCY usłyszą te przeraźliwe dźwięki wydobywające się z Twojego wnętrza i na następny dzień wyśmieją, napiętnują? Sprawa nie poprawia się, gdy osoba z problemem bezdechu dorasta. Może już nie jeździ na kolonie, ale poznaje tę jedyną/tego jedynego, zamieszkują razem i … czar pryska.

Oczywiście z początkiem związku przymyka się na takie rzeczy oko, ale po kilku latach związku chrapanie może urosnąć do poważnego problemu małżeńskiego.

Czy chrapanie może zaszkodzić mojemu związkowi?

Wszyscy chrapiący, czytający ten artykuł pomyślcie: skoro można się pokłócić o to, czy klapa od sedesu ma być opuszczona, czy podniesiona, to jak bardzo prawdopodobne jest, że Twoja druga połówka nie wytrzyma codziennego niedospania spowodowanego waszym chrapaniem?Może to porównanie jest dosadne, ale niestety dobrze obrazuje problem. A problem dotyczy wielu z nas.

Najczęściej dotyczy on mężczyzn (70% wszystkich Polaków powyżej 40. roku życia), ale nierzadko przytrafia się on również kobietom.

Już wiemy sporo o tym, dlaczego niektórzy chrapią i jakie mogą być tego negatywne konsekwencje, nie tylko dla zdrowia.

Teraz czas na odpowiedź kluczową: jak wyleczyć chrapanie? Poniżej krótki, czteropunktowy opis postępowania w celu likwidacji problemu.

1. Odkryć przyczynę chrapania

Na sam początek należy zastanowić się nad podłożem problemu. Bezdech senny to często niewrodzone schorzenie. Może się on pojawić jako efekt towarzyszący innym dolegliwościom zdrowotnym, a nawet jako skutek nieprawidłowego stylu życia. Przyczyny występowania bezdechu i chrapania opisaliśmy w akapicie powyżej pt. „Co jest powodem chrapania”.

2. Zgromadzić informacje o jednostce chorobowej

Po drugie zebrać jak najwięcej informacji o dolegliwości przed udaniem się do lekarza:

 • Jaka jest charakterystyka bezdechu? Czy jest regularny czy zmienny? Jaką ma częstotliwość? Jak długo trwa przerwa w oddechu?
 • Jaka jest głębokość i jakość snu? Czy wchodzimy w fazę snu głębokiego?
 • Jak podczas snu zachowuje się nasze serce? 

I tu warto się zatrzymać na chwile przy urzadzeniach do monitorowania snu. Na uwagę zasługuje na pewno nowoczesny i inteligentny tracker do monitorowania i analizy snu. Monitoruje jakość snu, jego fazy, zlicza ilość obróceń z boku na bok, kontroluje bezdech senny oraz pracę serca. Dodatkowo określa poziom saturacji czyli poziom tlenu we krwi. 

                                                       Jak leczyć chrapanie? Co zrobić, żeby nie chrapać?

Po zrealizowaniu dwóch pierwszych kroków możemy przystąpić do przeglądu dostępnych opcji zwalczania problemu chrapania. Wszystkie obecne na rynku mają tak naprawdę jeden cel – udrożnienie przepływu powietrza. Zatem co zrobić żeby nie chrapać? Na początek można zacząć od łagodniejszych, tzw. domowych sposób:

 • Zmiana pozycji spania na boczną, rezygnacja z poduszki w celu ułożenia głowy na poziomie reszty ciała.
 • Rezygnacja z palenia (dodatkowy bodziec dla palaczy!).
 • Zrzucenie wagi.
 • Plastry na nos – wśród chrapiących uważane za najmniej uciążliwe,
 • Klipsy na nos,
 • Spraye do gardła wzmacniające mięśnie gardła i nawilżające błonę śluzową,
 • Wkładki doustne ułatwiające przepływ powietrza przez gardło – metoda działania ta sama jak przy sprayach,
 • …śpiewanie. Czynność ta daje ten sam efekt co spraye czy wkładki doustne – wzmacnia mięśnie gardła, redukując jego drgania i chrapanie podczas snu.
Leia também:  Jak Dlugo Trwa Leczenie Hemoroidow?

Jeżeli one nie poskutkują, to należy rozważyć poniższe, bardziej uciążliwe dla użytkownika, ale skuteczniejsze rozwiązania:

 • Specjalny aparat ortodontyczny do stosowania wyłącznie podczas snu; przytrzymuje dolną szczękę w zamkniętej pozycji i ułatwia przepływ powietrza przez gardło.
 • Maska CPAP (Continous Positive Airway Pressure) pozwala na zwiększenie ciśnienia, z jakim powietrze jest wtłaczana do układu oddechowego. W ten sposób zwiększa się przepływ powietrza i następuje udrożnienie dróg oddechowych.
 • Urządzenie zapobiegające chrapaniu np. Beurer SL70 Urządzenie zapobiegające chrapaniu, które po wykryciu chrapania natychmiast je przerywaja za pomocą delikatnych wibracji i dźwięków
 • Zabieg chirurgiczny – to ostateczność, od której odchodzi się na rzecz stosowania metod CPAP (np. ww. maski). Zabieg to oczywiście metoda najbardziej inwazyjna, dodatkowo zaledwie połowa z operacji kończy się sukcesem.

4. Konsultacja z lekarzem i rozpoczęcie leczenia chrapania

Mając w głowie przegląd najnowszych rozwiązań, możemy udać się do lekarza i skonsultować ich użycie oraz oczywiście podjąć niezbędne leczenie skutków bezdechu.

O tym jak przestać chrapać i co zrobić żeby nie chrapać wiecie już chyba wszystko.

Mamy nadzieję, że ten artykuł uświadomił Wam, że bezdech senny można zwalczyć, a dostarczone przykłady pozwolą pozbyć się problemu chrapania.

Pamiętajmy, że ile przyczyn chrapania tyle skutecznych rozwiązań, dlatego nie należy poddawać się, gdy pierwszy z zastosowanych sposób nie zadziała. Do dzieła, powodzenia!

Redakcja Step2Health / Hanna Baster

Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy – skuteczne sposoby – materac na wymiar wysyłany na płasko

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość spowodowana utrudnionym przepływem powietrza przez drogi oddechowe. Może być spowodowana obrzękiem ścian górnych dróg oddechowych (np.

alergią), otyłością (tkanka tłuszczowa uciska gardło) lub osłabieniem mięśniówki gardła a także wadami anatomicznymi jak krzywa przegroda nosowa, przerost migdałków czy podniebienia miękkiego. Charakterystyczny dźwięk powstaje w czasie wibracji języczka i podniebienia miękkiego podczas wdechu.

Chrapanie utrudnia sen zarówno osobie, której dotyczy jak i tym, znajdującym się w pobliżu. Problem chrapania z bezdechem sennym częściej dotyczy mężczyzn, głównie po czterdziestce oraz w mniejszym stopniu otyłych kobiet po 55 roku życia, z zaburzoną gospodarką hormonalną i nadciśnieniem.

Natężenie dźwięku jakim jest chrapanie osiąga nawet 90 decybeli. Dla porównania odkurzacz osiąga wartość około 60 dB a 90 dB ruch uliczny. Są jednak skuteczne metody pozbycia się tej dolegliwości.

Co na chrapanie

Chociaż bywa, że w pozbyciu się uciążliwego problemu jakim jest chrapanie, szczególnie z objawami obturacyjnego bezdechu sennego, niezbędna może okazać się interwencja lekarska, przeważnie jesteśmy w stanie sami pozbyć się tego kłopotu. Przyczyny chrapania są różne. Z pewnością zastanawiasz się jak leczyć tą dolegliwość. Najprostszą metodą będzie zmiana stylu życia i pewnych nawyków:

 • zmiana pozycji snu – najczęściej chrapiemy śpiąc na wznak. Układając się na plecach pogłębiamy problem, ponieważ w tej pozycji język opada ku tyłowi, usta się otwierają a kanał nosogardła i cieśni zwężają się. Najprostszym wyjściem jest tutaj ułożenie się na boku.
 • zakupienie odpowiedniej poduszki – najlepiej sprawdzą się poduszki ortopedyczne, dopasowane do anatomicznego kształtu głowy i utrzymujące ją we właściwej pozycji. Dodatkowo podpierają odcinek szyjny kręgosłupa niwelując jego ból oraz napięcie mięśni karku. Zwykła poduszka nie powinna być zbyt wysoka, gdyż wygięcie głowy w stronę klatki piersiowej będzie zwężało drogi oddechowe.
 • dopełnieniem wygodnej poduszki powinien być wygodny materac miękki, materac średnio twardy lub materac twardy – przede wszystkim dobrany do naszej wagi. Możemy wybierać pomiędzy materacem lateksowym, materacem termoelastycznym, materacem dwustronnym i materacem pocketowym, a także wieloma innymi rodzajami.
 • rezygnacja z używek – w szczególności z nikotyny i alkoholu. Nikotyna pobudza produkcję śliny, która zalega w tchawicy i krtani, powoduje obrzęk śluzówki oraz podrażnia gardło. Utrudnia to wydobywanie powietrza z płuc. Alkohol powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka, podobnie jak środki nasenne.
 • wyleczenie wszelkich infekcji – takich jak katar czy zapalenie zatok oraz powiększone migdałki. Wszystkie te dolegliwości wymuszają oddychanie przez buzię, a to może nasilać chrapanie.
 • obniżenie wagi ciała – nadwaga jest przyczyną ucisku dróg oddechowych, ćwiczenia i dieta pomogą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Pozbędziemy się chrapania, poprawimy kondycję i zdrowie. Wpłynie to korzystnie również na nasze samopoczucie.
 • odpowiednio przygotowana sypialnia – przesuszone powietrze w sypialni i nie wystarczająca wilgotność będą powodować przesuszanie śluzówki gardła, będącej jedną z przyczyn chrapania. Częste wietrzenie pokoju, utrzymanie optymalnej temperatury pomogą uniknąć tego problemu.

Istnieją również środki i preparaty, które mogą zmniejszyć chrapanie. W aptece możemy zakupić odpowiednie spraye, opaski na chrapanie czy klipsy lub wkładki do nosa. Te ostatnie nie są zbyt komfortowe, jednak mogą ułatwić życie.

Przyczyny chrapania

Klipsy do nosa usprawniają przepływ powietrza przez nos, tym samym usuwając potrzebę oddychania przez usta. Kiedy usta są otwarte przepływ powietrza zostaje ograniczony, a uciążliwy dźwięk chrapania nasila się.

Pod wpływem stymulacji punktów nerwowych przez specjalne wypustki pojawia się uczucie drożnego nosa. Nie zawsze jednak klipsy przynoszą pożądany efekt.

Jeżeli chrapanie spowodowane jest obrzękiem gardła, suchością lub zalega w nim wydzielina klipsy się nie sprawdzą.

Wkładki przeciw chrapaniu mają za zadanie, podobnie jak klipsy udrożnić drogi oddechowe. Jedak zasada ich działania jest zupełnie inna. Wkładki rozszerzają otwory nosowe i usprawniają przepływ powietrza. Dostępne są przeróżne modele, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do każdego nosa.

Leczenie chrapania

Nie tylko z powodu trudności jakie sprawia chrapanie osobom towarzyszącym w sypialni powinniśmy wyeliminować problem. Leczenie powinniśmy podjąć ze względu na ryzyko występowania przerw w oddychaniu czyli tak zwanego bezdechu sennego.

Jest to niebezpieczne ze względu na niedotlenienie takich organów jak mózg, serce, nerki czy wątroba. Powoduje uczucie zmęczenia w ciągu dnia, mimo iż przespaliśmy wystarczającą ilość godzin. Może prowadzić do zawału, nadciśnienia, arytmii.

Badaniem, które może potwierdzić lub wykluczyć to schorzenie jest polisomnografia wykonywana przez lekarza laryngologa.

Bezdech senny pozbawia nas tlenu na 10 do 60 sekund. Po nim następuje gwałtowny wdech, wywołany ruchami przepony i klatki piersiowej zaalarmowanych przez mózg, że coś złego dzieje się z organizmem.

W zależności od przyczyny po wcześniejszej, dokładnej diagnostyce (sprawdzenie drożności dróg oddechowych, ocena struktury górnych dróg oddechowych) stosuje się różne techniki leczenia chrapania. Mogą to być metody mało inwazyjne lub inwazyjne.

Leczenie mało inwazyjne

 • snoreplastyka iniekcyjna – usztywnienie zbyt wiotkiego podniebienia poprzez wstrzyknięcie leku w podśluzówkę podniebienia, powodującego włóknienie tkanki i jej stwardnienie.
 • techniki radiokoagulacyjne – jest to zabieg z zastosowaniem fal radiowych. Polega na usztywnieniu tkanek podniebienia miękkiego a następnie na ich redukcji. Zabieg nie uszkadza błony śluzowej.
 • wszczepienie implantów pilarowych – do podniebienia miękkiego wprowadza się od 3 do 5 implantów z tworzywa sztucznego. Zabieg ten ma za zadanie zredukować wibracje podniebienia w czasie snu.
 • plastyka podniebienia miękkiego za pomocą lasera CO2 – korygowanie podniebienia miękkiego, języczka lub migdałków bezkrwawo. Nie powoduje powstawania blizn.

Leczenie inwazyjne, przeprowadzane jest gdy wszystkie pozostałe metody zawiodą. Należą do nich między innymi takie zabiegi jak:

 • uwulopalatofaryngoplastyka – najczęściej wykonywany przez otolaryngologów zabieg, polegający na usunięciu migdałków oraz nadmiaru tkanek miękkich gardła, dzięki czemu poszerzona zostaje cieśń gardła i zlikwidowane opory pojawiające się podczas chrapania.
 • faryngoplastyka boczna – usuwane są migdałki podniebne oraz utworzona szeroka przestrzeń gardła bocznie i do góry dzięki zszyciu łuków podniebienno – gardłowych i podniebienno – językowych.

Pozostałe zabiegi to na przykład redukcja nasady języka, osteotomia żuchwowa czy podwieszenie kości gnykowej.

Co zrobić, żeby nie chrapać

Chrapanie to uciążliwa dolegliwość, która w znacznym stopniu obniża jakość snu nie tylko samego chrapiącego, ale w nie mniejszym stopniu również towarzyszącym mu osobom.

Głośne dźwięki wydawane podczas chrapania potrafią roznosić się po całym mieszkaniu, skutecznie utrudniając innym zaśnięcie lub powodując wybudzanie. Narastająca irytacja i poddenerwowanie przekładają się również na relacje w rodzinie.

Powinniśmy zrobić wszystko by wyeliminować ten problem.

W pierwszej kolejności należy poznać przyczyny chrapania i w zależności od przyczyny wdrożyć skuteczne metody zapobiegawcze. Leczenie chrapania to nie tylko ulga dla najbliższych. Nie zapominajmy, że chrapaniu najczęściej towarzyszy groźny bezdech senny, który nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie.

Obturacyjny bezdech senny (OBS)

Zaburzenie to polega na cyklicznym zatrzymaniu lub ograniczeniu oddechu, trwającym ponad 10 sekund. Z powodu tej dolegliwości mózg i reszta ciała nie otrzymują wystarczającej ilości tlenu.

Wywołuje to szereg nieprzyjemnych dolegliwości w ciągu nocy (wybudzanie, potliwość, problemy z ponownym zaśnięciem, kołatanie serca) oraz w ciągu dnia (chroniczne zmęczenie, senność, bóle głowy, spadek libido, zaburzenia funkcji poznawczych i zmiany osobowości).

Jak rozpoznać bezdech senny? Charakterystyczne objawy, najczęściej zaobserwowane przez najbliższych to:

 • chrapanie
 • przerywany lub ciężki oddech
 • pocenie się
Leia também:  Zapalenie Jajnika Jakie Objawy?

U kogo najczęściej obserwujemy OBS? Zauważalnie podwyższoną częstotliwość występowania tego zaburzenia obserwujemy:

 • u osób z nadwagą
 • u mężczyzn
 • u osób w średnim wieku (choć zaobserwowano tą dolegliwość w każdej grupie wiekowej, również u dzieci)
 • u osób przyjmujących leki uspokajające
 • u spożywających alkohol
 • u kobiet w okresie menopauzy (zmiany hormonalne mogą wywołać rozluźnienie mięśni gardła)
 • u osób z wadami anatomicznymi jak mała żuchwa, duże migdałki, skrzywiona przegroda nosowa, z polipami czy zatkanym nosem.

Jak leczyć chrapanie

W zależności od przyczyn występowania bezdechu należy wprowadzić odpowiednie metody leczenia. Dolegliwość ta może poważnie wpływać na zdrowie naszego organizmu. Może być przyczyną występowania takich chorób jak: niewydolność serca, zaburzeń jego rytmu, udaru mózgu, choroby wieńcowej czy nadciśnienia tętniczego.

Poszerz swoją wiedzę, zobacz nasze inne artykuły:– Poduszka ortopedyczna do spania na boku i plecach – jaką wybrać, czy warto?- Narkolepsja – objawy, leczenie i przyczyny- Sen polifazowy – na czym polega?

Co zrobić, żeby nie chrapać w nocy – skuteczne sposoby – materac na wymiar wysyłany na płasko

Jednym z najbardziej irytujących dźwięków jest odgłos chrapania. Regularne, głośne charczenie potrafi skutecznie uniemożliwić zaśnięcie, wybudzić ze snu, powodować frustrację i irytację. Co zrobić jeśli ty lub twój partner borykacie się z tym problemem?

Poznajmy przyczyny, skutki chrapania oraz sposoby na jego pozbycie się.

Przyczyny chrapania

W wyniku wiotczenia i zapadania się tkanek miękkich w tylnej części gardła i wynikający z tego utrudniony przepływ powietrza w trakcie oddychania, język i gardło zaczynają drgać. Wibracje te nazywamy chrapaniem. Odgłos ten może w skrajnych przypadkach z ciężką postacią osiągać aż 80 – 90 dB.

Dla porównania odgłos pracującego odkurzacza to około 60 dB a przejeżdżający pociąg to 80 dB. To bardzo uciążliwa przypadłość, uniemożliwiająca regeneracyjny sen zarówno chrapiącemu jak i osobie w jego otoczeniu. Powinniśmy zrobić wszystko by się go pozbyć.

Od czego zacząć? Pierwszym krokiem powinna być diagnostyka.

Istnieje wiele przyczyn, które mogą powodować chrapanie. Od całkiem błahych po poważne. Są to między innymi:

 • nieodpowiednie warunki w sypialni ( zbyt suche powietrze lub za wysoka temperatura. Wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60%, natomiast temperatura powinna mieścić się w przedziale 18-21°C)
 • używki takie jak tytoń czy alkohol (palenie papierosów powoduje wysuszenie śluzówki gardła, natomiast alkohol zwiotcza mięśnie)
 • alergie lub inne dolegliwości powodujące nieżyt nosa lub podrażnienie gardła
 • otyłość (nadwaga powoduje ucisk tkanki tłuszczowej na ścianki gardła, utrudniając swobodny przepływ powietrza)
 • krzywa przegroda nosowa, wady anatomiczne szczęki, mała żuchwa (te niezależne od nas czynniki często wymagają interwencji chirurgicznej)

Co na chrapanie?

Chrapanie nie jest traktowane jak choroba. Może jednak na dłuższą metę wywołać szereg innych, towarzyszących dolegliwości, szczególnie gdy chrapaniu towarzyszy bezdech senny.

Mówimy o nim, gdy w trakcie snu występują przerwy w oddychaniu trwające dłużej jak 10 sekund i powtarzają się w ciągu nocy nawet do kilkuset razy. Niedotlenienie powoduje bóle głowy, senność i rozdrażnienie w ciągu dnia, trudności w nauce, spadek koncentracji.

Niewystarczająca ilość tlenu obciąża wewnętrzne organy takie jak nerki, wątroba czy serce. Utrudniona praca serca skutkuje często nadciśnieniem tętniczym, może prowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.

W celu prawidłowego zdiagnozowania problemu, oceny stopnia zaawansowania, ale przede wszystkim sprawdzenia czy chrapaniu nie towarzyszy bezdech senny przeprowadzane są takie badania jak:

 • polisomnografia – pozwalająca ocenić fizjologię snu, rejestrująca czujnikami takie parametry jak: fale mózgowe, ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni, pracę serca, przepływ powietrza przez nos i usta, utlenowanie krwi, ilość wybudzeń czy właśnie (za pomocą mikrofonu) występowanie i stopień nasilenia chrapania.
 • rynomanometria – badająca drożność przewodów nosowych oraz analizująca zaburzenia oddychania przez nos.
 • fiberoendoskopia – jest wykonywana w trakcie snu. Za pomocą kamery wprowadzanej do dróg oddechowych za pomocą rurki, otrzymywany jest obraz zachowania się struktur górnych dróg oddechowych w czasie przepływu powietrza.

Po przeprowadzeniu badań i postawieniu diagnozy można wprowadzić odpowiednie leczenie.

Leczenie chrapania

Leczenie chrapania uzależnione jest od jego przyczyn. W przypadku błahych powodów podejmowane są łagodne kroki:

 • redukcja tkanki tłuszczowej poprzez odpowiednią dietę i ruch fizyczny, w przypadku gdy chrapanie spowodowane jest otyłością
 • wyeliminowanie używek lub ich znaczne ograniczenie, zwłaszcza tuż przed snem
 • wyleczenie infekcji, stosowanie środków antyalergicznych, nawilżanie śluzówki nosa i gardła poprzez fizjologiczny roztwór soli morskiej
 • stosowanie łagodzących objawy klipsów do nosa, wkładek do nosa, opasek na chrapanie
 • unikanie pozycji spania „na wznak”
 • ćwiczenie mięśni szczęki poprzez żucie gumy czy profesjonalnie przygotowane ćwiczenia
 • zakupienie poduszki ortopedycznej gwarantującej właściwe ułożenie głowy (stanowiącej doskonały duet z dobrze dobranym materacem lateksowym lub materacem kokosowym)

Przyczyny chrapania

W cięższych przypadkach, gdy chrapanie spowodowane jest krzywą przegrodą nosową, polipami, wadami zgryzu, zatkanymi zatokami czy innymi podobnymi schorzeniami należy udać się do lekarza specjalisty. Zabiegi podejmowane przez lekarzy specjalistów to między innymi:

 • CPAP czyli leczenie za pomocą aparatów wytwarzających stałe, dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych zapobiegające zapadaniu się ścian gardła oraz bezdechom (nie jest to zbyt wygodna forma leczenia i dlatego jest często przez pacjentów odrzucana)
 • operacje rynochirurgiczne czyli zwiększające drożność nosa i gardła i ułatwiające swobodny przepływ powietrza (snoreplastyka powodująca usztywnienie tkanek miękkich podniebienia; wszczepienie implantów pilarowych redukujących wibracje podniebienia; techniki radiokoagulacyjne czyli redukcja masy języka lub przerośniętego podniebienia po usztywnieniu tkanek podniebienia za pomocą elektrody radiofalowej; laserowa plastyka podniebienia miękkiego za pomocą lasera CO2)
 • operacje w znieczuleniu ogólnym (uwulopalatofaryngoplastyka czyli usunięcie przerośniętych migdałków i plastyka podniebienia miękkiego; faryngoplastyka; sfinkteroplastyka; redukcja nasady języka; podwieszenie nasady języka; podwieszenie kości gnykowej; osteotomia żuchwowa)

Chrapanie oraz związane z nim zaburzenia oddychania wymagają leczenia. Zlikwidowanie dolegliwości znacząco podnosi komfort wypoczynku i poziom życia pacjenta. Poprawie ulegają relacje między partnerami.

Często bowiem uciążliwy dźwięk chrapania wymusza wyprowadzkę jednego z partnerów ze wspólnej sypialni. Również zauważalny spadek popędu seksualnego nie sprzyja bliskości i zażyłości.

Powrót do wspólnego łoża zbliża partnerów, pozwala na nowo nawiązać więź.

Eliminacja chrapania powoduje poprawę zdrowia fizycznego i emocjonalnego. Wzrasta pewność siebie, poziom dobrego nastroju, koncentracja i chęć do życia. Dobrze dotleniony organizm lepiej funkcjonuje, organy wewnętrzne prawidłowo pracują.

Jak leczyć chrapanie?

Zdecydowanie częściej obserwujemy chrapanie u mężczyzn niż u kobiet. Wynika to nie tylko z częściej prowadzonego przez nich niezdrowego stylu życia (objadanie przed snem, palenie papierosów, wieczorny drink), ale przede wszystkim z innej budowy anatomicznej obręczy szyi (występuje w niej więcej tkanek).

Również osoby otyłe częściej uskarżają się na ten problem jak osoby szczupłe. Wszystko z powodu uciskającej gardło tkanki tłuszczowej.

Intensywność oraz częstotliwość chrapania u wyżej wymienionych osób jest również większa jak u kobiet czy osób szczupłych.

Jeżeli problem dotyka kobietę, najczęściej ma to miejsce w czasie menopauzy i występujących w tym czasie zaburzeń hormonalnych (powodujących rozluźnienie mięśni gardła).

Zaobserwowano również wzrost występowania dolegliwości u mężczyzn powyżej 40 roku życia i u osób zażywających leki nasenne, wyciszające i uspokajające.

Jeżeli problem dotyczy dzieci, najczęściej spowodowane jest to przerośniętymi migdałkami lub występowaniem tak zwanego trzeciego migdała; infekcją dróg oddechowych wymuszającą oddychanie przez usta; wiotkością krtani; alergią; skrzywioną przegrodą nosową. Zawsze należy kontrolować czy chrapaniu nie towarzyszy obturacyjny bezdech senny, mogący powodować trudności w nauce i problemy z sercem i płucami. Pocieszające jest to, że w przypadku dzieci powikłania po OBS są odwracalne.

Obturacyjny bezdech senny

Najczęściej występującym typem zespołu bezdechu sennego jest właśnie obturacyjny bezdech senny, polegający na powtarzającym się zatrzymaniu przepływu powietrza w górnych drogach oddechowych na czas przekraczający 10 sekund lub na spłyceniu oddechu. Często występuje przy chrapaniu, jest bowiem wywołany przez ten sam czynnik. Konkretnie przez wiotczenie mięśni gardła i języka, powodujące blokadę przepływu powietrza.

Bezdech senny objawia się wzmożoną sennością w ciągu dnia, obniża jakość życia, powoduje nadciśnienie zwiększając ryzyko wystąpienia zawału serca lub jego niewydolności, może powodować udar mózgu, chorobę Alzheimera. Bezdech senny może być zaobserwowany przez partnera lub samego chrapiącego (nagłe wybudzanie, obniżona koncentracja, senność w ciągu dnia, spadek libido, uporczywe bóle głowy, zaburzenia rytmu serca).

W leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego stosowane są wyżej wymienione techniki leczenia, stosowane również w celu wyeliminowania problemu chrapania takie jak stosowanie CPAP, uwulopolatofaryngoplastyka, septoplastyka, rezygnacja z nikotyny i alkoholu, redukcja masy ciała, stosowanie aparatu wysuwającego żuchwę.

Co zrobić żeby nie chrapać

Pozbycie się tej uciążliwej przypadłości jaką jest chrapanie i często towarzyszący mu niebezpieczny bezdech senny poprawia jakość życia. Warto podjąć wszelkie możliwe kroki by go wyeliminować i cieszyć się radością życia.

Zobacz też nasze inne artykuły z bloga:– Spanie na łyżeczkę – co to oznacza?- Głęboki sen – ile powinien trwać sen głęboki?- Sen polifazowy – na czym polega?

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*