Ile Trwa Rehabilitacja Po Endoprotezie Stawu Kolanowego?

Zdaniem specjalistów rehabilitacja po endoprotezie kolana trwa około pół roku. Ten okres może ulec zmianie i jest zawsze dostosowywany przez lekarza i fizjoterapeutę indywidualnie do pacjenta. Warto zadbać o powyższe aspekty, gdyż odpowiednio prowadzona rehabilitacja po zabiegu jest niezbędna do odzyskania sprawności.

Jak długo goi się rana po endoprotezie kolana?

Rana pooperacyjna goi się do 10-14 dni od operacji, ale tkanki głębsze goją się znacznie dłużej, nawet do kilku tygodni. Jednym z możliwych powikłań mechanicznych po wszczepieniu endoprotezy jest jej zwichnięcie tj.

Kiedy zacząć rehabilitację po endoprotezie kolana?

Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego, meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji.

Ile wytrzymuje Endoproteza kolana?

Średni czas żywotności endoprotezy kolana wynosi około 12-17 lat.

Jak długo trwa rehabilitacja po operacji stawu kolanowego?

Zwykle okres rekonwalescencji zajmuje od 1,5 do nawet 3 miesięcy. Dopiero po tym czasie pacjent może stwierdzić, że jego staw kolanowy jest w pełni sprawny i gotowy na znoszenie normalnych obciążeń.

Jak rehabilitować kolano po endoprotezie?

Po wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy rozpoczyna się proces rehabilitacji. Początkowo jest to fizjoterapia ambulatoryjna, która jest realizowana przy użyciu automatycznych szyn CPM i ćwiczeń biernych. Proste aktywności pozwalają na wstępne przygotowanie operowanego stawu kolanowego na dalszą rehabilitację.

Jak długo spuchnięte kolano po endoprotezie?

Przez te czynniki obrzęk może trwać od kilku dni, do nawet kilku tygodni. Od nich również zależy powrót do sprawności i pełnego zdrowia.

Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana?

niedopuszczalne jest noszenie ciężkich toreb z zakupami w okresie pierwszych 8 do 12 tygodni, jedzenie najlepiej przygotowywać w pozycji siedzącej (unikać długotrwałego stania), dźwiganie ciężkich przedmiotów jest dopuszczalne dopiero po uzyskaniu zgody lekarza prowadzącego lub fizjoterapeuty.

Leia também:  Jakie Są Objawy Przy Zapaleniu Żył?

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po endoprotezie kolana?

Początkowo możesz odczuwać dyskomfort, ale te ćwiczenia przyśpieszą Twój powrót do zdrowia i zmniejszą ból pooperacyjny.

 • Ćwiczenia mięśnia czworogłowego.
 • Unoszenie wyprostowanych nóg.
 • Zginanie nogi w stawie skokowym.
 • Ćwiczenia prostujące staw kolanowy.
 • Zginanie kolana z podparciem nogi o łóżko.
 • Kiedy Rehabilitacja po operacji łąkotki?

  Rehabilitacja pooperacyjna

  Najszybciej powraca się do pełnej aktywności fizycznej po zamkniętej meniscektomii (3–4 tygodnie od zabiegu), natomiast najdłużej po zeszyciu łąkotki (3–5 miesięcy). Obecnie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu unieruchomienia stawu.

  Ile lat wytrzymuje endoproteza?

  Protezy zwykle „wytrzymują” 20-30 lat.

  Jak żyć z endoproteza kolana?

  Pacjent może wrócić do swojej aktywności z przed choroby, ale należy unikać uprawiania sportów znacznie obciążających stawy biodrowe i kolanowe takich jak: biegi długodystansowe, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, ostre zjeżdżanie na nartach, tenis, sporty walki.

  Jak dbać o endoprotezę kolana?

  Wskazane jest używanie prysznica zamiast wanny. W łazience na podłodze i w brodziku powinny być rozłożone maty antypoślizgowe! Najwygodniej i najbezpieczniej jest myć się na stojąco, można też usiąść na odpowiednio wysokim krześle. Do brodzika należy zawsze wchodzić zdrową nogą, a następnie dostawić nogę operowaną.

  Kiedy bez kul po endoprotezie?

  Chodzenie bez kul

  Dla pacjentów z endoprotezą cementową będzie to ok. 3-4 miesięcy po zabiegu, dla osób z endoprotezą bezcementową okres ten może wydłużyć się do 6 miesięcy. Chorzy po kapoplastyce stawu biodrowego mogą odstawić kule już do 2. miesięcy po operacji.

  Co to jest endoprotezą stawu kolanowego?

  Endoprotezoplastyka kolana to zabieg chirurgiczny polegający na wymianie niesprawnego stawu kolanowego na implant. Operację przeprowadza się, gdy dochodzi do poważnych, nieodwracalnych zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej (ma to miejsce na przykład w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kolana).

  Leia também:  Jakie Są Objawy Raka Pluc?

  Kiedy bez kul po endoprotezie kolana?

  Jeśli chodzi o powrót do pełnej sprawności, często z odstawieniem kul, jeśli pacjenci są ogólnie sprawni, to wracają nawet po 4-6 tygodniach. U niektórych pacjentów proces poruszania się przy użyciu kul łokciowych trwa dłużej, ale jest to indywidualna sprawa.

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *