Hemoroidy – objawy jakie dają żylaki odbytu

Hemoroidy – objawy jakie dają żylaki odbytu

Żylaki odbytu są nieprawidłowym poszerzeniem żył znajdujących się w splotach żylnych odbytu. Widoczne są na brzegu odbytu, a ich powstanie wiąże się z niespecyficznymi objawami, takimi jak uczucie świądu i pieczenia. Żylaki mogą być też źródłem krwawień o różnym nasileniu.

Żylaki odbytu dają podobne objawy jak guzki krwawnicze (hemoroidy, zwane też żylakami wewnętrznymi odbytu). Żylaki odbytu wywodzą się ze splotów żylnych znajdujących się bliżej dolnej, zewnętrznej krawędzi odbytu. W odróżnieniu od guzków krwawniczych stwierdzenie ich obecności zawsze jest uważane za chorobę.

Natomiast poduszeczki hemoroidalne to prawidłowe struktury, i występują u wszystkich ludzi. Znajdują się w górnej części kanału odbytu, i prawidłowo są małe i niewidoczne. Dopiero kiedy, ulegają zapaleniu bądź powiększeniu stają się powodem przykrych dolegliwości.

Gdy przesuwają się w dół, na zewnątrz odbytu z wyglądu mogą przypominać z wyglądu żylaki.

Leczenie hemoroidów – znajdź klinikę

Problemy z żylakami odbytu i chorobą hemoroidalną znane były już starożytnym lekarzom. Żyjący w 41 r. n.e. Discorides zalecał na objawy im towarzyszące okłady z aloesu. Jednak nie wszyscy dawni medycy byli zwolennikami stosowania delikatnych metod.

Japończycy proponowali wykonywanie akupunktury w miejscu zmian, natomiast Galen zalecał przykładanie na nie pijawek. Współcześnie stosuje się również krioterapię. Podobno inspiracji dostarczył św. Fiakr – patron proktologów, który poczuł wyraźną ulgę w dolegliwościach kiedy spoczął na zimnym kamieniu.

Podobno odcisk w skale można oglądać po dziś dzień.

Objawy żylaków odbytu

Jeżeli obok uczucia dyskomfortu oraz świądu pojawia się dotkliwy ból, a na brzegu odbytu wyczuwalny jest twardawy guzek, powodujący uczucie ciała obcego, może to oznaczać, że w żylaku doszło do zakrzepicy. Jednak zwykle dolegliwości powodowane obecnością żylaków odbytu nie są na tyle dokuczliwe, by zaburzać codzienne funkcjonowanie. Do typowych objawów żylaków odbytu należą:

 • Widoczne żylaki – są to opuchnięte naczynia, o fioletowym lub różowym zabarwieniu, znajdujące się przy brzegu odbytu.
 • Krwawienie z odbytu – w stolcu, a czasami tylko na papierze toaletowym widziana jest żywoczerwona krew. W przypadku żylaków odbytu epizody krwawienia występują rzadziej niż w żylakach przełyku, i zwykle nie są one obfite. Jeśli pojawiają się często mogą doprowadzać do anemii, co stwierdza się wykonując morfologię.
 • Brudzenie bielizny i nietrzymanie stolca – żylakom odbytu może towarzyszyć mimowolny wyciek treści jelitowej. Utrudnia to zachowanie odpowiedniej higieny, więc może powstawać stan zapalny, i zakażenia w pobliżu żylaków.
 • Świąd w odbycie – jest rzadkim objawem towarzyszącym guzkom. Najczęściej zaostrza się wtedy, gdy dochodzi do powstania stanu zapalnego w obrębie odbytu.
 • Ból poszerzonej żyły – same żylaki odbytu zwykle nie są bolesne, choć mogą powodować uczucie dyskomfortu. Występowanie silnych dolegliwości bólowych, uniemożliwiających siedzenie, zwykle towarzyszy, jak wspomniano, zakrzepicy w obrębie poszerzonej żyły. 

Zbliżone objawy do żylaków odbytu dają liczne inne stany chorobowe. Mogą być to zarówno wspomniane hemoroidy, jak i kłykciny kończyste, szczelina odbytu a nawet rak.

Dlatego tak ważne jest, by przed postawieniem rozpoznania przeprowadzono badanie lekarskie, połączone z oglądaniem okolicy odbytu oraz badaniem per rectum.

Niestety, zdaniem dr Piotra Wałęgi z Jagiellońskiego Collegium Medicum połowa pacjentów leczonych z powodu żylaków odbytu nigdy nie była dokładnie badana.

Leczeniem żylaków odbytu zajmują się specjaliści z zakresu chirurgii i proktologii oraz gastroenetrologii. Dolegliwości mogą być łagodzone za pomocą maści lub ciepłych okładów. Żylaki odbytu spowodowane marskością wątroby mogą zniknąć przy skutecznym leczeniu choroby je wywołującej.

Leczenie hemoroidów

– sprawdź ceny w 77 klinikach!

Oceń artykuł: 4.3/5 (opinie 40)

Hemoroidy – przyczyny, objawy, leczenie, jak zapobiegać?

Hemoroidy (choroba hemoroidalna) to powszechny problem i występuje znacznie częściej niż nam się może wydawać. Dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, osób młodych oraz starszych.

Ta wstydliwa dolegliwość zaczyna być leczona niestety dopiero w bardziej zaawansowanym stadium co jest bardzo uciążliwe i krępujące dla chorego. Dlatego warto dbać o to, aby zapobiegać chorobie hemoroidalnej niż ją potem leczyć.

Jakie są przyczyny i objawy hemoroidów? Jak je leczyć? Podpowiadamy.

Sprawdź kategorie produktów: Hemoroidy Żylaki

Hemoroidy to inaczej żylaki odbytu. Mogą występować u każdego człowieka, to wypukłe i unaczynione twory zamykające ujście odbytu, połączone z tętnicą. Stają się dokuczliwe, gdy pojawia się stan zapalny. Mamy wtedy do czynienia z nadmiernym nabrzmieniem guzków krwawniczych. Charakterystyczne objawy choroby hemoroidalnej to krwawienie i dyskomfort w okolicy odbytu.

Ze względu na ich umiejscowienie hemoroidy (guzki krwawnicze) dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.

Hemoroidy wewnętrzne

Umiejscowione pod błoną śluzową odbytu, która nie jest unerwiona dlatego guzki są praktycznie niewyczuwalne i są bezbolesne. O ich obecności świadczy krwawienie o jasnoczerwonym zabarwieniu podczas oddawania stolca. Hemoroidom wewnętrznym towarzyszy sączenie wydzieliny śluzowej.

W późniejszej fazie może dojść również do wypadnięcia guzków na zewnątrz, poza brzeg odbytu. Łatwo je odróżnić, ponieważ są bardziej różowe niż okolica i powodują ból z powodu ucisku przez dobrze unerwiony i ukrwiony zwieracz odbytu. Po pewnym czasie najczęściej same cofają się do wnętrza.

Jeśli tak się nie stanie, wówczas trzeba pchnąć je z powrotem na swoje miejsce.

Klasyfikacja wewnętrznych żylaków odbytu:

 • Stopień I – krwawiące hemoroidy, nie wypadają, widoczne jedynie w badaniu anoskopowym;
 • Stopień II – hemoroidy wypadające z kanału odbytu ale samoistnie się chowają (mogą krwawić);
 • Stopień III – hemoroidy wypadają i wymagają wepchnięcia palcem przez chorego do normalnej pozycji;
 • Stopień IV – hemoroidy wypadają i nie można ich samemu umiejscowić na swoim miejscu, ze skłonnością do przekrwienia, obrzęków, zakrzepów i martwicy a stolec pokryty jest śluzem.

Hemoroidy zewnętrzne

Często są łatwiejsze do rozpoznania, ponieważ są łatwo wyczuwalne przez osoby chore. Miejsce zmienione chorobowo jest opuchnięte, a podrażnione hemoroidy odbytu mogą powodować swędzenie, ból i krwawienie podczas oddawania stolca. Dolegliwości te najczęściej są spowodowane trudną i bolesną higieną, co daje duży dyskomfort osobie cierpiącej na to schorzenie.

Żylaki odbytu powstałe na skutek stanu zapalnego mogą również wydostać się na zewnątrz odbytu, który jest bardzo wrażliwy i unerwiony. Kiedy do niego dochodzi, mogą pojawić się skrzepy, co w ostateczności zmienia się w wypukłość.

Guzek powstały ze skrzepu podczas biegunki lub zaparć powoduje silny ból. Wystające hemoroidy odbytu, gdy stają się zakrzepowe, mogą sinieć i pomimo swojego nieciekawego wyglądu nie są poważnym problemem, ponieważ mogą samoistnie odpaść lub być wchłonięte do organizmu.

W razie bardzo silnego bólu lekarz może usunąć zakrzep.

Choroba hemoroidalna staje się dokuczliwa dopiero w momencie rozwoju stanu zapalnego. Wstydliwy problem pojawia się u ok 30% populacji, najczęściej u osób po 50. roku życia, występuje zarówno u kobiet w ciąży i po porodzie, jak i u mężczyzn. Często dotyka osób prowadzących siedzący tryb życia.

Przyczyny powstawania hemoroidów nie są do końca znane, przyjmuje się jednak, że najczęstszymi powodami są:

– zbyt duże ciśnienie w jamie brzusznej –  puchnięcie żył blokując przez nie przepływ krwi, spowodowane m.in.:

 • częste zaparcia i parcie na stolec wymagające dużego wysiłku,
 • biegunki,
 • stosowanie środków przeczyszczających,
 • siedzący tryb życia,
 • praca w pozycji na “kucki”,
 • kobiety w ciąży i po porodzie,
 • kaszel, kichanie, wymioty oraz długie wstrzymywanie oddechu,
 • – zła dieta (uboga w błonnik),
 • – dziedziczność,
 • – marskość wątroby,
 • – wysoki poziom cholesterolu.

Hemoroidy są na tyle wstydliwym problemem, że warto mieć na uwadze czynniki, które mogą uchronić nas przed tą przykrą dolegliwością. Istnieje wiele skutecznych sposobów zapobiegania powstawaniu guzków krwawniczych, jak się okazuje stosowanie ich nie jest skomplikowane i warto rozważyć wprowadzenie ich do swojego życia. Czynniki, które zapobiegają chorobie hemoroidalnej:

 • odpowiednia dieta – zalecane jest spożywanie produktów bogatych w błonnik, m.in.: pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce;;
 • regularne uprawianie sportu masuje narządy trawienne, reguluje rytm trawienny, np. pływanie czy jazda na rowerze;
 • unikanie częstych zaparć, aby nie obciążać okolic odbytu;
 • dbanie o to, by nie przebywać długo w tej samej pozycji, jeśli twoja praca wymaga długiego siedzenia, znajdź czas na przerwę i zmieniaj pozycje;
 • ważne jest regularne wypróżnianie, aby nie obciążać okolicy odbytu, nie trzeba korzystać z toalety codziennie, wystarczy raz na 2 – 3 dni;
 • picie odpowiednich ilości płynów, w normalnej diecie to 1,5 – 2 litrów dziennie;
 • unikanie ostrych przypraw, alkoholu, kawy, herbaty – powodują one podrażnienia przewodu pokarmowego;
 • nie podnoszenie ciężarów, aby nie przeciążać muskulatury mięśni brzucha;
 • codzienna higiena intymna i używanie kosmetyków do tego celów przeznaczonych;
 • używanie miękkiego papieru toaletowego lub chusteczek nawilżanych;
 • unikanie seksu analnego,
 • używanie bielizny z przepuszczającego powietrze materiałów.
Leia também:  Rehabilitacja Ambulatoryjna Co To Znaczy?

W początkowym stadium obserwujemy łagodne objawy hemoroidów, które są mało uciążliwe, takie jak:

 • pieczenie i świąd,
 • ból towarzyszący wypróżnianiu,
 • zwiększona ilość śluzu,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia.

Najczęstszym objawem skłaniającym pacjentów do udania się do lekarza jest  pojawienie się krwawienia z odbytu. W zaawansowanych stadiach pojawia się silny ból i wysuwanie się guzków krwawniczych na zewnątrz podczas oddawania stolca, niestety często żylaki odbytu mogą być widoczne na stałe.

 

Jeżeli zauważymy krwawienie z odbytu połączone z innymi dolegliwościami, należy udać się do lekarza specjalisty (proktologa). Rozpoznanie hemoroidów rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem.

Pacjent kładzie się na lewym boku, następnie lekarz rozpoczyna oględziny odbytu palcem w rękawiczce (per rectum).

W dalszym etapie lekarz decyduje o dokładniejszym badaniu endoskopowym, po to aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia takie jak rak jelita grubego, polipy i zapalenie jelita grubego. Do najważniejszych badań diagnozujących chorobę hemoroidalną należą:

 • Anoskopia
  – badanie proktologiczne, polegające na wziernikowaniu endoskopem na długości 2 – 5 cm od odbytu, zakończonego kamerą z własnym źródłem światła. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania.
 • Rektoskopia
  – badanie za pomocą sztywnego wziernika (rektoskopem) do długości 20 cm od odbytu. Badanie trwa 10 – 15 min i wymaga przygotowania, po badaniu można odczuwać nieprzyjemny ucisk w okolicy podbrzusza.
 • Sigmoidoskopia
  – badanie pozwalające zobaczyć końcową część jelita grubego. Badanie trwa 10 – 15 min i pozwala pobrać wycinkę błony śluzowej do badania, można również zatamować ewentualne krwawienie. Badanie wykonywane jest na czczo i  należy się do niego odpowiednio przygotować za pomocą odpowiednich preparatów przeczyszczających.
 • Kolonoskopia
  – badanie wykonywane jest za pomocą giętkiego endoskopu, który umożliwia obejrzenie jelita grubego na całej jego długości. Badanie wykonuje się najczęściej u pacjentów po 50. roku życia i trwa 30 – 45 min. Pacjent odczuwa dość silne dolegliwości bólowe podczas badania, dlatego wykonywane jest w krótkotrwałym znieczuleniu miejscowym. Na tydzień przed badaniem pacjent musi odstawić wszystkie leki przeciwzakrzepowe i rozrzedzające krew. Dzień przed kolonoskopią podawane są środki przeczyszczające po to, aby wypłukać jelito grube z resztek pokarmowych i mas kałowych.

W momencie zauważenia u siebie powyższych objawów, nie musimy od razu udawać się do lekarza. W początkowej fazie wystarczy leczenie zachowawcze, które eliminuje przyczyny hemoroidów, takie jak spożywanie dużej ilości błonnika w sypkiej formie, np. Colon C 200 g lub w formie tabletek, np.  Błonnik 100 tabl.

 Podczas suplementacji błonnikiem należy pamiętać o piciu dużej ilości wody (około 2 litrów dziennie) aby zapobiec zaparciom. Pamiętamy również o stosowaniu preparatów zawierających diosminę, np. Dih max contol 60 tabl. lub rutozyd, np. Venoruton 300 mg 50 tabl. aby uszczelnić i wzmocnić naczynia krwionośne.

Maści i czopki na hemoroidy

Maści, kremy i czopki stosujemy w nasilonych objawach, takich jak: świąd, pieczenie, ból oraz nadmierne krwawienie. Kremy i maści na hemoroidy stosujemy miejscowo, smarując zmienione chorobowo miejsce lub aplikujemy wewnątrz za pomocą dołączonego do opakowania kaniuli (rurki z dziurkami).

Podstawowe substancje zawarte w maściach, kremach i czopkach na hemoroidy to:

 • kasztanowiec, np. Aesculan maść doodbytnicza 30 g, który ma właściwości ściągnięcie, lidokaina o działaniu znieczulającym 
 • tribenozyd o działaniu przeciwzapalnym i wzmacniające naczynia włosowate, np. Procto-Glyvenol 10 czopków,
 • inaktywowane bakterie Escherichia coli, która pobudza układ odpornościowy organizmu i zmniejsza podatność tkanki na infekcje, przyśpiesza gojenie, np.Posterisan maść 25 g,
 • preparaty zawierające sterydy i antybiotyki w bardzo ostrym przebiegu choroby, np. Proctosedon doodbytnicza maść 15 g.

Maść czy czopki?

Najczęstszym dylematem podczas wyboru preparatu na hemoroidy jest jego postać: maść czy czopek? Jeżeli nie mamy żadnych przeciwwskazań do stosowania obu postaci, to najlepszym wyborem będzie czopek, z kilku powodów:

 • ułożenie – podczas ruchu i skurczów mięśnia zwieracza czopek pozostaje w odpowiednim ułożeniu względem chorego miejsca,
 • bezpośredniość – lek jest aplikowany bezpośrednio do miejsca występowania żylaków odbytu, aplikowanie kremu wiąże się z ryzykiem, że pacjent nie zaaplikuje go dostatecznie głęboko,
 • czopek odpowiednio ułożony jest bliżej chorego miejsca, a substancja uwalnia się i wchłania dłużej, a co za tym idzie działanie leku jest zdecydowanie dłuższe,
 • czopek może być przechowywany o wiele dłużej, każdy z nich zapakowany jest oddzielnie przez co nie naruszamy całego opakowania.

Pamiętajmy o tym, że wszelkie preparaty służą do zmniejszenia zaostrzonych objawów i nie wolno ich stosować dłużej niż 7 – 10 dni.

Przy długo utrzymujących się hemoroidach, których nie da się wyleczyć przy pomocy maści i czopków, po konsultacji z lekarzem można przejść do bardziej inwazyjnego leczenia. Pomimo zdecydowania się na zabieg, trzeba pamiętać, że objawy mogą nawracać po kilku latach i leczenie trzeba będzie powtórzyć.

Do zabiegów usuwania żylaków odbytu najczęściej stosujemy metody mniej inwazyjne, takie jak:

 • RBL (Rubber Band Ligation) – metoda Barrona lub poprostu podwiązywanie gumką,
 • skleroterapia,
 • koagulacja,
 • laseroterapia,
 • kriochirurgia.

Przy hemoroidach 3 i 4 stopnia oraz gdy leczenie małoinwazyjne nie pomaga stosujemy leczenie chirurgiczne.

Do najczęstszych metod chirurgicznych zaliczamy:

 • DGHAL
 • hemoroidektomia – (PPH lub oparacja sposobem Longo)
 • klasyczna operacja – metodą Miligana – Morgana czy Fergusona.

Choroba hemoroidalna obecnie może być leczona znacznie łatwiej niż kiedyś. Warto zatem korzystać z ziół i kąpieli, które dają długofalowe efekty, ponieważ dotyczą źródła problemu.

Ważne, aby podmywać się chłodną wodą po wypróżnieniu, to łagodzi świąd i zamyka uszkodzone naczynia krwionośne. Poza tym spłukane zostają liczne bakterie. Jeżeli nie mamy możliwości podmycia się, używajmy miękkiego i zwilżonego papieru toaletowego.

Jeżeli odczuwamy silne swędzenie i bóle, na te dolegliwości pomoże nasączony olejem tampon z waty, który umieszczony pomiędzy pośladkami zapobiega ocieraniu się guzków o siebie. Możemy również korzystać z kąpieli solankowych lub nasiadówek z kory dębu. Działają ściągająco, łagodzą objawy i wspomagają leczenie.

Kąpiele te stosujemy 3 – 4 razy dziennie, a każda kąpiel nie może trwać dłużej niż 15 min.

Do codziennej pielęgnacji stosujemy kremy ochronne z lanoliną, np.L3 Prurigo 25 g lub z tlenkiem tynku, np. RectoStop maść 50 ml lub też wzbogacona maść o oczar wirginijski, który przeciwdziała stanom zapalnym i krwawieniom, np. RectoStop Ultra maść 50 ml.

Podczas ciąży bardzo często dochodzi do nadmiernego obrzmienia guzków krwawniczych. Najczęściej wraz ze wzrostem płodu (na ogół w ostatnim trymestrze), kiedy naciska on na naczynia krwionośne, ciśnienie w jamie brzusznej zwiększa się, a skutkiem tego ucisku są żylaki odbytu.

Innym powodem hemoroidów w ciąży są przewlekłe zaparcia spowodowane zmianami hormonalnymi. Choroba hemoroidalna często towarzyszy ciężarnym jeszcze kilka tygodni po porodzie – żylaki odbytu uwydatniają się wówczas w skutek parcia. Jest to powszechny skutek rodzenia siłami natury.

Leczenie w czasie ciąży polega na łagodzeniu objawów, hemoroidy najczęściej ustępują samoistnie. O każdej zmianie chorobowej i leczeniu decyduje lekarz, który dostosuje odpowiednie leczenie.

Leczenie hemoroidów po porodzie jest o wiele łatwiejsze niż w ciąży.

Jeżeli kobieta po porodzie karmi piersią to leki muszą być dobrane przez lekarza, natomiast gdy kobieta nie karmi naturalnie wtedy leczenie jest dowolne, choć warto skonsultować się z lekarzem.

Zanim zdecydujemy się na leczenie farmakologiczne wypróbujmy leczenie domowymi sposobami. W trudnych przypadkach należy wykonać zabieg usunięcia hemoroidów. Unikać też trzeba przebywania w pozycji siedzącej, aby nie podrażniać żylaków odbytu.

Leia também:  Jak Zebrać Pieniądze Na Leczenie Dziecka?

Hemoroidy – przyczyny powstawania, objawy i sposoby leczenia bolesnych żylaków odbytu

Hemoroidy to jedna z najbardziej krępujących chorób, która zyskała już miano choroby cywilizacyjnej. Jest bolesna, utrudnia normalne funkcjonowanie i daje się we znaki nawet podczas tak podstawowych czynności jak wypróżnianie czy siedzenie na krześle. Czym jest choroba hemoroidalna, jakie są jej przyczyny, objawy i sposoby jej leczenia?

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, nazywane także guzkami krwawniczymi, to struktury naczyniowe położone w kanale odbytu. Są to tkanki ułatwiające kontrolę oddawania stolca, naturalnie występujące w organizmie człowieka. Potocznie „hemoroidy” to także choroba hemoroidalna, nazywana również żylakami odbytu.

Jest to schorzenie, z którym zmaga się już co drugi Polak, w tym także wiele kobiet w ciąży. Hemoroidy są kłopotliwe i bolesne, ale można je leczyć prostymi metodami, dlatego nie warto odkładać wizyty u proktologa, który postawi odpowiednią diagnozę i podpowie, w jaki sposób można sobie pomóc.

Objawy hemoroidów – uważaj na świąd i krwawienie

Jednym z pierwszych sygnałów rozwoju choroby hemoroidalnej jest świąd odbytu.

Jest to objaw, który wielu z nas bagatelizuje, co opóźnia prawidłowe rozpoznanie choroby i przyczynia się do dalszego rozwoju tej dolegliwości.

Nieprzyjemnemu swędzeniu może towarzyszyć uszkodzenie skóry i śluzówki, będące wynikiem drapania, ale także sączenie się wydzieliny, która sprzyja powstawaniu stanów zapalnych odbytu.

Kolejnym objawem hemoroidów jest uczucie niepełnego wypróżnienia, a także niewielkie krwawienia z odbytu, widoczne m.in. na papierze toaletowym. Z dalszym rozwojem schorzenia może dojść do wypadania guzka. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej żylaki pozostają na zewnątrz odbytu i konieczne jest ich operacyjne usunięcie.

Przyczyny hemoroidów – siedzący tryb życia i nieprawidłowa dieta?

 • Nie jest znana jednoznaczna przyczyna choroby hemoroidalnej. Mimo to lekarze wymieniają kilka prawdopodobnych powodów rozwoju tego schorzenia:
 • – zaburzenie rytmu wypróżnień,
 • – brak aktywności lub niewielka aktywność fizyczna,
 • – nieprawidłowa dieta o niskiej zawartości błonnika,

– zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej (spowodowanej m.in. przedłużonym parciem lub ciążą) oraz obciążeniami genetycznymi.

Kto jest szczególnie narażony na rozwój choroby hemoroidalnej?

Lekarze zauważyli, że jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania żylaków odbytu jest siedzący tryb życia. Z powodu choroby hemoroidalnej cierpią m.in. osoby pracujące przy komputerze, jeżdżące konno, kierowcy, kolarze.

Hemoroidy rozwijają się u osób w każdym wieku, choć ze względu na mniejsze napięcie mięśniowe w okolicy odbytu choroba ta dotyka częściej osoby starsze. W grupie zwiększonego ryzyka są także osoby otyłe, osoby, które przechodziły operacje okolic krocza i odbytu, osoby uprawiające seks analny, a także kobiety, które urodziły kilkoro dzieci.

Jak wygląda badanie diagnozujące hemoroidy?

Wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy żylaków odbytu, ponieważ wstydzą się wizyty u lekarza i badania intymnych części ciała. Jest to duży błąd! Leczenie hemoroidów może być łatwe i stosunkowo szybkie, ale tylko wtedy, gdy choroba zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju.

Aby wyleczyć hemoroidy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który da Ci skierowanie do specjalisty lub wybierz się bezpośrednio do proktologa, czyli lekarza zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy.

Do prawidłowej diagnozy wystarczą często bardzo proste i bezbolesne badania – wywiad z pacjentem, badanie wyglądu okolic odbytu oraz badanie palcem (per rectum).

Do podstawowych badań należy także anoskopia, czyli badanie polegające na oglądzie końcowego odcinka odbytnicy za pomocą specjalnego wziernika.

Jak leczy się hemoroidy?

Sposób leczenia hemoroidów zależy przede wszystkim od tego, jak zaawansowana jest choroba. Punktem wspólnym każdej terapii jest odpowiednia dieta.

Osobom cierpiącym na żylaki odbytu zaleca się przyjmowanie 2 – 2,5 litrów płynu dziennie oraz spożywanie bogatych w warzywa i owoce posiłków.

Dieta o dużej zawartości błonnika ułatwia wypróżnianie, dzięki czemu choroba hemoroidalna staje się mniej uciążliwa.

Do podstawowych leków wykorzystywanych w leczeniu hemoroidów (bez względu na stadium rozwoju choroby) są tabletki, maści oraz czopki na hemoroidy.

Tabletki mają za zadanie przeciwdziałać zapaleniom i opóźniać rozwój żylaków, z kolei maści (np. Posterisan lub Procto-Glyvenol) , żele oraz czopki (np. Hemorol lub Unigel Procto) zmniejszają świąd i obrzęki towarzyszące tej chorobie.

Takie leki tworzone są czasem z naturalnych substancji, takich jak pączki topoli, kłącza krwawnika czy wyciąg z kasztanowca, ale częściej zawierają substancje chemiczne, tworzone przez farmaceutów w warunkach laboratoryjnych.

Wśród domowych sposobów na leczenie hemoroidów warto wymienić ciepłe kąpiele, kąpiele-nasiadówki z dodatkiem rumianku oraz wspomniana wcześniej dietę wysokobłonnikową. Warto jednak zaznaczyć, że w późnym stadium choroby konieczne jest operacyjne usunięcie żylaków.

Hemoroidy, objawy i leczenie hemoroidów – Kriocentrum, Warszawa

Hemoroidy, czyli w języku polskim guzki krwawnicze są normalnymi strukturami organizmu człowieka, które mamy od urodzenia.

Znajdują się na samym końcu jelita grubego, tuż nad kanałem odbytu, więc nieco głębiej, tak, że oglądając odbyt od zewnątrz nie widzimy prawidłowych, nie powiększonych hemoroidów. Każdy człowiek ma 3 hemoroidy. Te małe, około 1 cm struktury to właściwie pęcherzyki pokryte błoną śluzową jelita, które zawierają połączone ze sobą tętnicę i żyły.

Błędem więc jest określanie hemoroidów jako żylaki odbytu, gdyż żylaki to powiększone żyły a tutaj mamy do czynienia z powiększeniem struktur tętniczo- żylnych. Niestety często ta nieprawidłowa nazwa, „żylaki odbytu” jest stosowana także przez lekarzy nie zajmujących się proktologią, czyli chorobami odbytu i odbytnicy.

Hemoroidy spełniają większą rolę u innych ssaków, np. psów, ale u człowieka są właściwie atawizmami od zwierząt.

U człowieka guzki krwawnicze nie spełniają w zasadzie żadnej istotnej roli.

Mamy tu na myśli to, że po usunięciu nawet prawidłowych hemoroidów człowiek nie zauważy żadnej różnicy w codziennym funkcjonowaniu. U zwierząt w zasadzie nie występują choroby związane z hemoroidami.

U człowieka natomiast obserwujemy szczególnie w ostatnich kilkudziesięciu latach wręcz pandemię (znane ostatnio słowo) problemów dotyczących hemoroidów. Dlaczego takie problemy występują u człowieka a u zwierząt nie odpowiada za to ewolucja, a w szczególności przyspieszający rozwój cywilizacji człowieka.

Ewolucja dała człowiekowi postawę stojącą rozwój cywilizacyjny powstałe w zasadzie siedząco. Do siedzenia zmusza nas codzienność – ławki w szkole, biurko w pracy, telewizor, komputer w szczególności. Dodajmy do tego samochód i wyjdzie, że w pozycji siedzącej spędzamy nawet kilkanaście godzin dziennie.

Dlatego pracownicy biurowi i korporacyjni kierowcy i przedstawiciele handlowi, informatycy i innymi pasjonaci komputerów to obecnie typowa grupa ryzyka rozwoju choroby hemoroidalnej.

Rozwój cywilizacyjny doprowadził do zmiany naszych wrodzonych nawyków, także żywieniowych. Obecnie w naszej diecie dominują produkty wysoko przetworzone, oczyszczone, ugotowane, smażone a takie produkty powodują rozleniwienie naszych jelit, nie zmuszają ich do pracy, co skutkuje skłonnością do zaparć.

Dlaczego u człowieka pojawiają się objawy patogenenne ze strony hemoroidów.

Bo siedzenie i zaparcia powodują, że zwiększa się ciśnienie w naczyniach aorty odbytu. A to powoduje, że hemoroidy powiększają się.

W ciągu miesięcy i lat są coraz większe i większe aż mogą być tak duże, że wychodzą przez kanał odbytu na zewnątrz i nie dają się już odprowadzić na swoje miejsce.

Ta pandemia powiększony hemoroidów przybrała takie rozmiary, że badania epidemiologiczne pokazują, że obecnie u osób powyżej pięćdziesiątego roku życia ponad połowa ma bardziej lub mniej nasilone objawy charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej.

Jakie objawy hemoroidów?

Niespecjalnie poważne i nie bardzo dokuczliwe. W języku lekarskim nazywamy je nie specyficznymi: świąt i pieczenie okolicy odbytu, tak zwany mokry odbyt czyli zawilgocenie tej okolicy, brudzenie bielizny, pojawiający się ślad krwi na papierze toaletowym.

Generalnie hemoroidy nie bolą. Może to i źle gdyż inaczej pacjenci nie bagatelizowali by nieraz latami objawów. Powiększone hemoroidy nie są groźne, tzn. np. nie przekształcą się w raka. Mogą natomiast w znacznym stopniu upośledzać komfort naszego życia mogą także zagrażać naszemu zdrowiu kiedy np. regularnie niewielkie ale długotrwałe krwawienie potrafi doprowadzić do poważnej anemii.

Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?

Główne przyczyny powiększania hemoroidów to dieta sprzyjająca powstawaniu zaparć i siedzący tryb życia. Czynnik dziedziczący jest zauważalny ale nie pełni roli dominującej.

Leia também:  Jakie Sa Objawy Guza Na Jajniku?

Wynika z tego, że na nasze geny wpływu nie mamy, siedzący tryb życia w największej mierze zależy od typu pracy – biurko, samochód, komputer, także też w niewielkim stopniu możemy to zmienić.

Jedynym czynnikiem na który mamy wpływ jest nasza dieta która powinna być bogata w mało przetworzone produkty bogate w błonnik i przyjmowanie należy tej ilości płynów około 2-3 l dziennie.

Możemy także zmienić nasze nawyki poza pracą – zmniejszenie ilości oglądania telewizji czy przeglądania komputera dla przyjemności, nie wydłużanie wizyt w toalecie przez przeglądanie telefonu tak modne teraz nie tylko u osób młodych.

Nie zawsze są to hemoroidy

Na podstawie wieloletniej praktyki proktologicznej zauważyłem niepokojącą tendencję. Duża część pacjentów uważa, że jakiekolwiek objawy z okolicy odbytu są związane z hemoroidami.

Stawiają więc sami sobie rozpoznanie i rozpoczynają na własną rękę leczenie za pomocą czopków i maści, które przecież są dostępne w aptece bez recepty i znakomicie reklamowane przez firmy farmaceutyczne.

Stąd też pacjenci często zgłaszają się do lekarza, a w szczególności do proktologa późno, kiedy objawy trwają od miesięcy, a nawet lat.

Tymczasem w okolicy dolnego odcinka przewodu pokarmowego może występować wiele różnych chorób, które dają podobne objawy, ale wymagają zupełnie innego leczenia. Dobrym przykładem są bardzo częste choroby odbytu takie jak szczelina odbytu, czy zakrzep brzeżny odbytu, czyli zakrzepica splotu okołoodbytniczego 

Kiedy udać się do lekarza proktologa?

W swojej praktyce codziennie zgłasza się kilku pacjentów z tymi chorobami, myśląc, że ich problemem są hemoroidy. Tymczasem wymagają zupełnie innego leczenia czy drobnego zabiegu (jak w przypadku zakrzepu).

Powodem zgłoszenia się do lekarza jest ból, natomiast w chorobie hemoroidalnej ból występuje bardzo rzadko. Niestety, objawem często bagatelizowanym jest pojawienie się krwi w stolcu lub na papierze toaletowym.

Jako, że są to niewielkie ilości i okresowo tylko pojawiające się, krwawienie takie potrafi być bagatelizowane przez pacjentów nawet latami.

Oczywiście rzeczywistym powodem takiego niewielkiego, okresowego krwawienia jest choroba hemoroidalna lub szczelina odbytu, ale występuje również z powodu polipa, który jest stanem przednowotworowym czy w rozwiniętym raku odbytnicy.

Dlatego też nawet jednorazowego epizodu pojawienia się krwi z odbytu nie wolno bagatelizować.

Krwawienie z odbytu zawsze wymaga wizyty u proktologa, który właśnie powinien wyeliminować możliwość pojawienia się nowotworu lub stanu przedrakowego.

Nowotwory jelita grubego występują bardzo często, ale na szczęście rozwijają się wolno i są łatwe do wykrycia. W tym przypadku wizyta u proktologa może uratować życie. Chyba to najlepszy powód, aby pokonać wstyd czy niechęć do takiej wizyty.

Dlaczego maści i czopki na hemoroidy nie działają?

Przyczyną dolegliwości ze strony hemoroidów jest ich powiększenie co skutkuje tym że przez przekrwioną błonę śluzową, która pokrywa hemoroidy przesiąka krew i płyn międzykomórkowy.

Powoduje to pieczenie swędzenie pobolewania tej okolicy. W przypadku wypadania hemoroidów poza kanału odbytu możliwe są mikro zatory, które dają dolegliwości bólowe.

Leczenie zachowawcze hemoroidów w postaci maści, kremów, czopków czy tabletek jest działaniem typowo na objawy i może być skuteczne w początkowych stadiach kiedy hemoroidy powiększone są nieznacznie lub w fazie zmniejszonego nasilenia objawów.

Ale za pomocą czopków czy maści nie osiągniemy trwałego zmniejszenia powiększonych hemoroidów, czyli nie leczymy przyczyny dolegliwości. Leczenie typowe mające na celu zmniejszenie lub zlikwidowanie hemoroidów jest możliwe tylko za pomocą zabiegów instrumentalnych.

Jest to cała gama miniinwazyjnych, krótkich zabiegów od wstrzykiwania do hemoroidów leków powodujących ich zwłóknienia tak zwana skleroterapia,  po zakładanie specjalnych gumek, wy mrożenie, usuwanie za pomocą energii cieplnej laserem lub falami radiowymi do podwiązywania naczyń zaopatrujących hemoroidy za pomocą specjalnych instrumentów DGHAL, stapler.

Na końcu jest oczywiście zarezerwowana właściwie do najbardziej zaawansowanego studium operacja wycięcia chirurgicznego. Dowiedz się więcej jak skutecznie leczyć i usunąć hemoroidy –  leczenie hemoroidów  

Kiedy niezbędna jest operacja hemoroidów?

Operacja chirurgiczna hemoroidów jest wskazana, a w przypadku regularnych krwawień nawet niezbędna przy najbardziej zaawansowanych stadia choroby kiedy hemoroidy wypadają na stałe przez kanał odbytu.

Czy hemoroidy są dziedziczne, albo czy można się nimi zarazić?

W chorobie hemoroidalnej można zauważyć dziedziczenie jako jeden z czynników ryzyka ale nie jest to ryzyko główne. Główną przyczyną jest siedzący tryb życia i skłonność do zaparć. Hemoroidami nie można się zarazić i niestety jeśli są już powiększone to same już nie zmniejszą się ani nie znikną.

Czy usuwanie hemoroidów jest bolesne?

Serie zabiegów usuwania hemoroidów w zależności od stopnia inwazyjności przeprowadzane są w ogóle bez znieczulenia, w znieczuleniu miejscowym, aż do znieczulenia ogólnego bądź dożylnego wymagającego krótkotrwałej hospitalizacji. Wybór metody i tym samym znieczulenie zależy przede wszystkim od stopnia zaawanasowana choroby.

Kiedy po zabiegu usuwania hemoroidów można wrócić do aktywności?

Najmniej inwazyjne metody w ogóle nie powodują ograniczenia w normalnym funkcjonowaniu pozabiegowym dotyczącym pracy czy aktywności fizycznej. Bardziej radykalne zabiegi związane są z okresem 2-3 tyg. rekonwalescencji tzn. ograniczenia w życiu zawodowym czy w uprawnianiu sportu.

Czy seks analny wpływa na powstawanie hemoroidów?

Seks analny w żaden sposób nie jest czynnikiem ryzyka w chorobie hemoroidalnej. Negatywny wpływ takiego typu seksu może być tylko i wyłącznie związany z rozwojem chorób przenoszonych drogą płciową np. choroby weneryczne czy kłykciny kończyste.

Czy po usunięciu hemoroidów mogą one powrócić ?

Niestety tak jak w przypadku wielu różnych chorób nawrotowość choroby jest bezpośrednio związana z rodzajem, a głównie z radykalnością leczenia.

Małoinwazyjne metody jak gumki, czy skleroterapia są bardzo mało inwazyjne, krótkie, niebolesne, ale nie w każdym stopniu zaawansowania choroby możliwe do zastosowania.  Minusem jest duży procent nawrotów nawet już po okresie 1-2 lat.

Typowe chirurgiczne wycięcie hemoroidów w znieczuleniu ogólnym także jest związane z nawrotem po okresie 5-10 lat i to potwierdzają badania epidemiologiczne.

Obecnie uważa się, że najbardziej efektywny sposób uwzględniający zależność między inwazyjnością a stopniem nawrotów jest małoinwazyjny typ usuwania hemoroidów za pomocą tzw. diatermii termicznej z pomocą zabiegów z wykorzystaniem fal radiowych (np. Rafaelo, hemoRF) lub laserów naczyniowych.

Ile trwa leczenie hemoroidów?

Mamy 3 hemoroidy. Najczęściej powiększają się one równomiernie. Generalnie można powiedzieć, że zabiegowe leczenie hemoroidów polega na ich częściowej lub całkowitej likwidacji. Likwidacja hemoroidów łączy się z procesem gojenia miejsca po likwidacji, a to powoduje objawy uboczne w postaci np. dolegliwości bólowych.

Lekarz ma do wyboru wiele opcji od leczenia zachowawczego, poprzez liczne zabiegi małoinwazyjne do radykalnego jednorazowego leczenia operacyjnego.

Uwzględniając wiele czynników sugeruje leczenie najbardziej odpowiednie do stanu miejscowego, które uwzględnia inwazyjność, ryzyko nawrotów i stopień ciężkości rekonwalescencji po zabiegu.

Reasumując leczenia hemoroidów może polegać na serii krótkich zabiegów, które w zasadzie nie upośledzają normalnego po-zabiegowego funkcjonowania lub na krótkim, ale bardziej radykalnym zabiegu, który wymaga znieczulenia dożylnego lub ogólnego i powoduje rekonwalescencję związaną z dodatkowym bólem przez ok. 2-3 tyg.

Wybór metody leczenia hemoroidów

W wiele różnych metod likwidacji hemoroidów od minimalnie inwazyjnych przez średnio inwazyjne zabiegi wymagające tylko znieczulenia miejscowego na klasycznej operacji chirurgicznej kończąc. Skoro istnieje wiele metod tzn. że żadna nie jest doskonała i idealna.

O wyborze metody decyduje wiele czynników, wiedza i umiejętności lekarza , dostępne instrumentarium, stopień zaawansowania choroby i inne.

Formalnie o wyborze metody decyduje ostatecznie pacjent ale rolą lekarza jest przekazanie mu wszystkich możliwych opcji uwzględniając plusy i minusy dostępność rekonwalescencję i przebiegu gojenia oraz nawrotowość.

Oprócz najbardziej zaawansowanego stadium choroby, największą skuteczność czyli brak nawrotu połączone z małą inwazyjnością mają obecnie metody oparte na tak zwanej ablacji termicznej czyli laser i fala radiowa

 • Artykuł z odpowiedziami na pytania Pacjentów odnośnie hemoroidów przygotował dr Tomasz Kłos – chirurg, proktolog
 • Zobacz dlaczego nie warto się wstydzić lekarza proktologa 

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*