Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

Hemoroidy — leczenie, przyczyny, objawy, u kogo występują?

SPIS TREŚCI

█ CO TO SĄ żylaki odbytu (hemoroidy) — OBJAWY

Hemoroidy to zmiany występujące w naczyniach żylnych odbytu (dochodzi do rozszerzenia splotów naczyniowych i powiększenia guzków krwawniczych, które występują w okolicy odbytu)Towarzyszy temu zespół objawów jak pieczenie, swędzenie, ból i ucisk – nie tylko w czasie defekacji.

Podczas wypróżniania można zaobserwować krwawienie z odbytu, które może przybierać na intensywności i czasie trwania (np. dla zmian przewlekłych, nieleczonych są one intensywniejsze).

Oprócz bólu (wywołanego zakrzepem) i krwawienia może wystąpić podrażnienie, śluzowa wydzielina, stany zapalne skóry i zmiana cyklu defekacji, uczucie niepełnego wypróżnienia, a niekiedy nawet lęk przed wizytą w toalecie.

Objawy hemoroidów na początku są zwykle łagodne i mało uciążliwe. Nie powinny być jednak bagatelizowane. W zależności od powiększenia guzków krwawniczych może dojść do nasilonego krwawienia podczas defekacji. Na początku towarzyszy jasnoczerwona krew na papierze toaletowym.

RODZAJE HEMOROIDÓW — hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne

W zależności od umiejscowienia rozróżnia się 2 rodzaje hemoroidów. Guzki krwawnicze

 • w części zewnętrznej (tzw. hemoroidy zewnętrzne) – zlokalizowane są w tkance podskórnej wokół odbytu,
 • hemoroidy wewnętrzne występują ponad linią zębatą.

Zewnętrzne i wewnętrzne hemoroidy — objawy wspólne

Niezależnie od miejsca ich występowania w obu przypadkach może dochodzi do wystąpienia bólu podczas parcia na stolec, krwawienia (krew obecna na stolcu i papierze toaletowym), świąd i pieczenie.

█ HEMOROIDY — PRZYCZYNY

Jakie są przyczyny hemoroidów? Czynnikami sprzyjającymi żylakom odbytu jest dieta uboga w błonnik, siedzący tryb życia, otyłość, znikoma aktywność fizyczna.

Hemoroidy to wieloczynnikowa choroba, która obejmuje styl życia, czynniki anatomiczno—fizjologiczne (silne naprężenie podczas defekacji lub rozluźnienie dolnej części miednicy).

Hemoroidy związane są z patologią splotu naczyń odbytniczych, a konkretnie poduszek tkankowych i jej sieci naczyń, któremu towarzyszy nabrzmienie guzków krwawniczych.

Osoby z tendencją do zaparć i hemoroidów powinny omijać niektóre leki, które mogą wywołać zaparcia. Można wymienić tutaj sole glinu i wapnia stosowane na zgagę, niektóre leki z grupy IPP (w zależności od osobistej wrażliwości na lek), leki opioidowe (zwalniają perystaltykę jelit), żelazo.

WIEK A POWSTANIE ŻYLAKÓW ODBYTU

Kobiety w okresie ciąży są również narażone na występowanie hemoroidów, ze względu na zastój krwi żylnej w okolicach odbytu i większe ryzyko zaparć. Grupą o większym ryzyku są osoby pomiędzy 40-65 rokiem życia (niezależnie od płci). Rzadko problem ten tyczy się osób do 20. roku życia.

█ GUZKI KRWAWNICZE (HEMOROIDY) — LECZENIE

Co zadziała najlepiej na hemoroidy? W dużej mierze zależy to od zespołu objawów, ale należy nastawić się na regularne, niekiedy długotrwałe leczenie — odpowiedni dobór leków, pielęgnacja okolic odbytu oraz zmiana diety.

 Jak leczy się hemoroidy? Z użyciem odpowiednich preparatów jak maści/kremy doodbytnicze, czopki na hemoroidy. Wybór środka zależny jest od typu hemoroidów (zewnętrzne – maść czy wewnętrzne – czopki). W leczeniu hemoroidów bardzo ważna jest dieta bogatoresztkowa (obfitująca w błonnik).

Obecnie spora część leków jak maść na hemoroidy posiada specjalne aplikatory, które umożliwiają jej stosowanie także przy hemoroidach wewnętrznych.

PREPARATY NA HEMOROIDY Z APTEKI

Jakie czopki na hemoroidy wybrać? Produkty lecznicze na tę dolegliwość zawierają najczęściej 2-3 substancje czynne (podobnie jak maść), które uzupełniają się wzajemnie i zwykle posiadają wielokierunkowe działanie. Co wchodzi w skład leków na krwawiące i bolące hemoroidy? Znajdziemy tutaj substancje o działaniu:

 • znieczulającym – lidokaina, benzokaina, tetrakaina, cynchokaina,
 • przeciwzapalnym – hydrokortyzon (w czopkach i maści doodbytniczej),
 • ściągającym – garbniki, tlenek cynku, siarczan cynku, balsam peruwiański,
 • uszczelniającym naczynia krwionośne – tribenozyd,
 • przeciwbakteryjnym – neomycyna, propolis.
 • Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy
 • Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy
 • Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy
 • Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

Warto wspomnieć o składnikach znieczulających, które działają jedynie objawowo (łagodzą świąd). Substancje te znajdziemy w postaci czopków i kremów — ich dłuższe stosowanie może wiązać się z nadwrażliwością skóry na miejscowe anestetyki.

Obecna spora część preparatów oparta jest na kwasie hialuronowym i jego soli, które tworzą warstwę ochronną. Dzięki czemu dochodzi do złagodzenia objawów hemoroidów.

Preparaty na bazie kwasu hialuronowego i jego soli mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią.

SKŁADNIKI ROŚLINNE W LECZENIU ŻYLAKÓW ODBYTU (Choroby hemoroidalnej)

Substancjami odpowiadającymi za łagodzenie hemoroidów są również zioła i ich ekstrakty jak np. kora dębu (bogata w garbniki) do stosowania m.in. jako nasiadówki czy kasztanowiec, który uszczelnia naczynia w miejscowym i doustnym podaniu.

Część osób może zastanawiać się “co zrobić żeby hemoroidy się wchłonęły“? Zastosowanie znajdą tutaj wymienione wcześniej substancje – te o ściągającym, przeciwzapalnym działaniu.

Warte uzupełnienia są doustne tabletki na żylaki odbytu z diosminą (Diohespan Max, Procto-Glyvenol Complex), ruszczykiem (np. Cyclo 3 Fort), dobesylanem wapnia, trokserutyną, escyną.

Alternatywę mogą stanowić również leki homeopatyczne w postaci maści, które zmniejszają niektóre z objawów hemoroidów jak np. Avenoc 10 czopków.

█ HEMOROIDY (ŻYLAKI ODBYTU) – DIETA i domowe sposoby

Wśród niefarmakologicznych środków na hemoroidy można wymienić m.in. Criorectum sztyft (wkład) krioterapeutyczny. Elementem pielęgnacyjnym dla wrażliwej skóry odbytu są chusteczki nawilżane lub emulsje, pianki czy żele myjące.

Fundamentalne znaczenie ma również dieta, która powinna być bogata w błonnik. Niekiedy wprowadza się leczenie mające na celu zmiękczenie stolca i wzrost jego objętości (np.

z wykorzystaniem laktulozy — Lactulosum Hasco czy proszku z makrogolem).

Odpowiednia aktywność fizyczna i walka ze zbędnymi kilogramami również pomoże załagodzić problem z żylakami odbytu.

Co zatem jeść przy hemoroidach?

Produkty wysokobłonnikowe pamiętając o odpowiedniej podaży wody — niedostateczne przyjmowanie płynów przy zwiększonym spożyciu włóknina pokarmowego może przysporzyć zaparć.

Ilość błonnika można zwiększyć spożywając większe ilości warzyw i owoców lub skorzystać z gotowych produktów jak suplementy diety z błonnikiem w postaci proszku.

Alternatywę może stanowić babka płesznik lub jajowata — roślinny surowiec śluzowy, który wspiera perystaltykę jelit. W diecie wspierającej hemoroidy dąży się przede wszystkim do regulacji cyklu wypróżnień.

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

Hemoroidy — podstawowe informacje — Apteka Internetowa Galen

█ Guzki krwawnicze a wizyta u lekarza

Niekiedy objawy hemoroidów są na tyle uciążliwe, że zmuszają nas do wybrania się do lekarza. Na jakie pytania możemy naszykować się będąc u specjalisty? Lekarz będzie chciał przeprowadzić szczegółowy wywiad, który obejmuje takie zapytania jak:

 • Od kiedy występuje krwawienie z odbytu? W jakiej objętości — kilka kropli krwi?
 • Czy krew znajduje się wyłącznie na powierzchni stolca?
 • Czy krwawienie towarzyszy tylko oddawaniu stolca?
 • Czy obecne są zaparcia?
 • Czy nastąpiła zmiana w diecie, jaką dietę prowadzimy?

Oprócz tego lekarz może poddać pacjenta badaniu przedmiotowemu w tzw. pozycji kolankowo-łokciowej, gdzie ogląda się ewentualne zmiany wokół odbytu.

Dodatkowo lekarz decyduje się na badanie per rectum (przed odbyt), gdzie wykrywa się takie zmiany jak bolesność pierścienia zwieracza, zmiany zapalne etc.

Niekiedy lekarz może zalecić dalsze badania rektoskopowe, jeśli obraz choroby hemoroidalnej nie jest pewny lub dotyczy grupy ryzyka, czyli mężczyzn po 50. roku życia (ze względu na raka jelita grubego).

Objawy choroby hemoroidalnej dotykają co drugiej kobiety w ciąży.

█ JAK USUNĄĆ HEMOROIDY? LECZENIE CHOROBY HEMOROIDALNEJ

Kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej? Gdy objawy hemoroidów znacząco przybrały na sile lub dolegliwości nie minęły w ciągu 2-3 tygodni.

 Wśród innych przyczyn wymienia się również dyskomfort związany z siedzeniem na twardej powierzchni, nasilone dolegliwości podczas wydalania.

Warto mieć również na uwadze, że obecność gorączki przy tych objawach może być związana ze stanem zapalnym jelit, który powinien być odpowiednio zdiagnozowany.

Czy zawsze krwawiące hemoroidy to powód do obaw i ile czasu krwawią? To zależy od stopnia zaawansowania hemoroidów – może być to kilka dni.

Niezależnie od czasu trwania krwawienie z odbytu zawsze wymaga dokładnej diagnostyki – może świadczyć o stanach zapalnych jelit, perforacji ściany jelita.

Oprócz leków w leczeniu hemoroidów wymienia się takie zabiegi jak:

 • założenie gumki na żylaki (tzw. metoda Barrona),
 • iniekcja w okolice żylaka ze środkiem obkurczającym,
 • wymrażanie (krioterapia),
 • fotokoagulacja.

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

FAQ — pytania i odpowiedzi na temat hemoroidów i choroby hemoroidalnej

█ HEMOROIDY W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

Problemy z hemoroidami dotyczy coraz więcej osób. Dlatego przygotowaliśmy zestawienie jednych z najczęściej wyszukiwanych pytań!

Jak wygląda leczenie hemoroidów?

Leczenie hemoroidów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może obejmować leczenie objawowe z użyciem czopków / kremów na hemoroidy, zmianą diety. Niekiedy wymagane jest leczenie chirurgiczne, laseroterapia etc. O sposobie leczenia decyduje lekarz. Więcej informacji o lekach i preparatach na hemoroidy na blogu Apteki Galen.

Kiedy udać się do lekarza z hemoroidami?

Jeśli objawy w ostatnim czasie znacząco nasiliły się, leki bez recepty są nieskuteczne, znajdujesz się w grupie ryzyka (w rodzinnej historii występują przypadki raka jelita grubego). Dotyczy to również mężczyzn po 50. roku życia.

Jakie są inne objawy hemoroidów oprócz krwawienia z odbytu?

Warto pamiętać, że krwawienie z odbytu to możliwy objaw raka jelita grubego. Oprócz tego chory odczuwa świąd, pieczenie, podrażnienie śluzówki odbytu, ból, dyskomfort podczas siedzenia, problemy z całkowitą defekacją.

Jak wyglądają hemoroidy i choroba hemoroidalna?

Mają postać opuchniętych i obrzękniętych guzków krwawniczych. Ich obraz kliniczny wygląda inaczej dla hemoroidów wewnętrznych i zewnętrznych.

Do jakiego lekarza udać się z hemoroidami?

W pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego. Kolejno m.in. do proktologa.

Od czego robią się hemoroidy?

Nie bez znaczenia jest siedzący tryb życia, dieta uboga w błonnik, ale również stan fizjologiczny jak ciąża, który predysponuje do ich wystąpienia.

Dlaczego hemoroidy swędzą?

Związane jest to z miejscowym stanem zapalnym. Podobnie można tłumaczyć uczucie pieczenia czy bólu.

Hemoroidy w ciąży — jak je złagodzić?

Hemoroidy w ciąży nie są niezwykłym i niespotykanym zjawiskiem. Wiele kobiet w okresie ciąży boryka się z nim. Można skorzystać z domowych metod jak nasiadówki z korą dębu lub stosować leki na hemoroidy odpowiednie dla kobiet w ciąży (np. Procto Glyvenol czopki i Procto Glyvenol krem).

Czy pojawienie się w stolcu ciemnej krwi oznacza hemoroidy?

Nie, może oznaczać krwawienie w górnej części przewodu pokarmowego, gdzie krew ulega “strawieniu”, stąd pochodzi jej barwa.

Z jaką choroba mogą być pomylone hemoroidy?

M.in. z przetoką, szczeliną odbytu (to tzw. rana w kanale odbytu), zapalenie zwieracza.

Domowe sposoby na hemoroidy. Jak sobie poradzić z żylakami odbytu?

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy
fot. AKPA

Hemoroidy, inaczej żylaki odbytu lub guzki krwawnicze, to bolesne poszerzenia splotów żylnych w okolicach odbytu, przeważnie widoczne. Choroba zaczyna się na ogół od swędzenia i uczucia dyskomfortu w okolicach odbytu. Potem może pojawić się pieczenie, ból w trakcie wypróżniania i ślady krwi na papierze toaletowym.

Leia também:  Bialaczka Jakie Objawy?

W przypadku wystąpienia tego typu objawów, najlepiej skonsultować się z lekarzem – tylko on może ostatecznie postawić właściwą diagnozę i zaproponować leczenie. Skuteczne domowe sposoby na hemoroidy mogą się sprawdzić przy łagodnych objawach albo jako metody wspomagające właściwe leczenie na bardziej zaawansowanym etapie choroby.

Czy to na pewno hemoroidy?

Żylaki odbytu rozwijają się powoli. Lepiej nie bagatelizować charakterystycznych objawów hemoroidów. Zaniepokoić powinny:

 • świąd po oddaniu stolca,
 • pieczenie w okolicy odbytu,
 • ból w okolicy odbytu,
 • wyczuwalny guzek lub zgrubienie,
 • krwawienie.

Najlepiej działać zanim pojawi się krwawienie i wyczuwalny guzek. 

3 domowe sposoby na hemoroidy

Warto pamiętać, że celem domowego leczenia jest złagodzenie objawów choroby. Chociaż wiele środków bez recepty i ziół ma działanie przeciwzapalne i lecznicze. Jak sobie poradzić z hemoroidami?

1. Nasiadówki i ciepłe kąpiele

Aby przygotować nasiadówkę na hemoroidy, należy nalać do wanny nieco ciepłej wody (na ok. 10 cm), dodać wywar z kory dębu (3 łyżki kory gotuj 5 minut w dwóch szklankach wody) i usiądź na 10 minut. Zamiast kory dębu możesz użyć rumianku albo mieszanki ziołowej (zioła przydatne w leczeniu hemoroidów, to m.in. oczar, kasztanowiec, rdest, bodziszek).

Ulgę przynoszą też ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku lawendowego lub rozmarynowego. Poprawiają przepływ krwi i redukują obrzęk.

Domowe sposoby na hemoroidy jedynie wspomogą terapię, dlatego należy traktować je jako uzupełnienie głównego leczenia.

2. Preparaty bez recepty z apteki

Doraźnie w warunkach domowych można zastosować czopki lub maści na hemoroidy, które przede wszystkim łagodzą ból i przyspieszają leczenie, np. Posterisan, Procto-Hemolan czy Lidoposterin, Procto-Glyvenol.

W aptekach, a także drogeriach, znajduje się duży wybór preparatów pomagających walczyć z tą dolegliwością.

Warto zwrócić uwagę na leki, które mają w składzie tribenozyd  – ma łagodne działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przyspieszające gojenie.

Maści stosuje się doodbytniczo, najlepiej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Zawsze przed i po aplikacji trzeba dokładnie umyć ręce. Jednak jeśli po kilku dniach stosowania nie ma poprawy, należy zgłosić się do internisty lub proktologa. W przypadku łagodnych dolegliwości, można wybrać czopki na hemoroidy. Ich też lepiej nie używać dłużej niż 5-7 dni.

3. Przemywanie i okłady

Do domowych metod leczenia hemoroidów należy stosowanie ziół miejscowo poprzez okłady lub przemywanie. W tym celu należy namoczyć chusteczkę w naparze z rumianku lub nagietka i przemywać odbyt kilka razy dziennie. Ta kuracja łagodzi ból i dezynfekuje miejsce, przez co zapobiega powstawaniu stanów zapalnych i dalszemu rozwojowi hemoroidów.

Można też robić zimne okłady, które zmniejszają obrzęk i łagodzą ból. W tym celu zawijamy dwie kostki lodu w chusteczkę bawełnianą i przez kilka minut przykładamy w bolące lub piekące miejsce. Sprawdzają się też okłady z wilgotnej i chłodnej, zaparzonej torebki herbaty.

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidyfot. Adobe Stock/kolaż Polki.pl

Ważne zasady przy hemoroidach

Jest jeszcze kilka ogólnych zasad, których warto przestrzegać w przypadku wystąpienia objawów hemoroidów:

 • unikaj zbyt długiego przesiadywania w toalecie,
 • zwiększ ilość wody i błonnika w diecie,
 • ogranicz produkty powodujące wzdęcia: rośliny strączkowe, kakao, czekoladę,
 • unikaj picia mocnej herbaty, kawy i czerwonego wina,
 • gdy tylko możesz, unikaj pozycji siedzącej,
 • ruszaj się – aktywność fizyczna jest bardzo wskazana,
 • noś bawełnianą bieliznę,
 • unikaj noszenia obcisłych spodni,
 • do higieny intymnej używaj specjalnych płynów, które nie podrażniają.

Przed rozpoczęciem leczenia, wartopamiętać, aby naprzemienne stosować wszystkie domowe sposoby na hemoroidy. Dieta jest bardzo ważna zarówno podczas leczenia, jak i zapobiegania hemoroidom. Bogata w błonnik i płyny ułatwi wypróżnianie, przez co guzki krwawnicze nie będą podrażniane i łatwiej się zagoją.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.05.2013.

Więcej na podobny temat:Hemoroidy – leczenie żylaków odbytu [DOMOWE SPOSOBY, ZABIEGI]Hemoroidy czy rak jelita grubego – jak je odróżnić?Hemoroidy w ciąży i po porodzie: co to jest, leczenie, maści, czopkiZaparcia – przyczyny ostrych i przewlekłych zaparć, leczenie, dieta, alarmujące objawyZioła na zaparcia – 3 skuteczne zioła

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Domowe sposoby na hemoroidy – 5 najlepszych skutecznych metod

Hemoroidy zewnętrzne nie należą do przyjemnych dolegliwości. A już zwłaszcza, jeżeli są to krwawiące hemoroidy! Całe szczęście, istnieją skuteczne domowe sposoby na hemoroidy! Okazuje się, że babcine sposoby naprawdę działają! Zatem, jak leczyć hemoroidy domowym sposobem?

Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy zewnętrzne – jak powstają?

Hemoroidy są guzkami krwawniczymi, które występują w każdej strukturze odbytu – a więc, ma je każdy z nas. To właśnie one odpowiedzialne są za wydalanie gazów i stolca.

Wyglądają nieco jak… poduszki, tyle że wypełnione krwią. Naturalne metody na zniwelowanie problemów, jakie wywołują hemoroidy odbytu, są bardzo skuteczne i przynoszą ulgę.

Jednak trzeba najpierw zweryfikować przyczyny, jakie wywołują ową dolegliwość jest to m.in.:

 • otyłość,
 • siedzący tryb życia,
 • brak ruchu,
 • brak błonnika i płynów w diecie,
 • przewlekła niewydolność krążenia,
 • biegunki (częste),
 • ciąża i duża ilość porodów,
 • seks analny.

A więc, jak leczyć hemoroidy domowym sposobem? Znamy 5 naprawdę skutecznych metod, które z powodzeniem uzupełnią specyfiki przepisane przez lekarza. A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Sposób pierwszy – zmiana trybu życia

Zanim zaczniesz zastanawiać się, czym smarować hemoroidy i jakie okłady robić, pomyśl nad swoim… trybem życia. Chcesz uniknąć hemoroidów i przykrych dolegliwości z nimi związanych? A więc koniecznie:

 • uzupełniaj płyny – musisz wypijać ich przynajmniej 2-3 litry dziennie. Do tej ilości zaliczają się także zupy, soki z owoców i warzyw bądź niesłodzona herbata.
 • ruszaj się – staraj się podejmować codziennie jakąś aktywność. Spaceruj, pływaj, biegaj, gimnastykuj się. Żylaki odbytu często tworzą się właśnie przez to, że za długo siedzisz w jednym miejscu!
 • wypoczywaj – jeżeli leżysz, to podnoś nogi lekko w górę.
 • staraj się unikać silnego parcia – jeżeli chcesz, aby krwawiące hemoroidy nie były tak dolegliwe, a żylaki nie wypadały, unikaj napinania się w czasie wypróżniania!

Sposób drugi – prawidłowa dieta

Jakie są metody na hemoroidy okolic odbytu? Domowe sposoby na hemoroidy to również odpowiednio zbilansowana… dieta. Dzięki dobraniu pewnych pokarmów i na stałe włączeniu ich do diety możesz raz na zawsze zwalczyć hemoroidy! Domowe sposoby na zaparcia lub domowe sposoby na biegunkę również bazują wokół odpowiedniego żywienia – bo dobra dieta naprawdę… czyni cuda. Pamiętaj więc, aby:

 • jeść więcej warzyw,
 • jeść więcej produktów zbożowych, pełnoziarnistych oraz bogatych w błonnik,
 • jeść więcej suszonych i surowych owoców,
 • ograniczyć spożywanie roślin strączkowych, czekolady, tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, kawy, herbaty (mocnej) i alkoholu,
 • zwiększyć ilość wypijanych płynów i naparów ziołowych (np. z babki jajowatej, babki płesznik albo lnu).

Warto znaleźć też forum w Internecie, bogate w wiedzę o konkretnych pokarmach, jakie możemy spożywać w ramach diety. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami w wielu kwestiach.

Naturalne metody i babcine sposoby na hemoroidy

Sposób trzeci – prawidłowa higiena okolic odbytu

Jeżeli dokuczają hemoroidy w ciąży bądź w trakcie biegunki, odpowiednia higiena będzie jak najbardziej wskazana! Bezwzględnie zachowuj higienę w okolicy odbytu i nigdy nie drap swędzących guzków. Żeby się podetrzeć, wykorzystaj mokre chusteczki (np. dla dzieci) albo miękki papier toaletowy – suchy papier może tylko pogorszyć sytuację.

Koniecznie przemywaj także okolice odbytu letnią wodą zaraz po tym, jak się wypróżnisz. Hemoroidy czasami sprawiają, że u kobiet pojawia się grzybica pochwy – dlatego warto zakupić delikatny płyn do higieny intymnej, aby zapobiec takim infekcjom.

Warto zwrócić uwagę na to, aby nawilżane chusteczki nasączone były jednym z tych 5 wyciągów:

 • nagietkiem,
 • rumiankiem,
 • korą dębu,
 • skrzypem,
 • aloesem.

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy

Jakie są metody na hemoroidy okolic odbytu? Podczas kąpieli warto wlać do wanny olejek eteryczny (np. lawendowy) – posiada on właściwości łagodzące i sprawi, że obrzęk nieco się zmniejszy.

Oprócz chusteczek i żelu do higieny intymnej warto pamiętać o dokładnym osuszaniu miejsc intymnych po kąpieli – najlepiej bawełnianym ręcznikiem. Nie pocieraj tych i tak już wrażliwych okolic, aby nie namnożyły się bakterie – zwłaszcza, jeżeli jesteś kobietą.

Może to bowiem nasilić stan zapalny i przez to pojawić się może wspomniana wcześniej grzybica pochwy. A chyba chcesz tego uniknąć?

Domowe sposoby na pieczenie odbytu – sposób czwarty: nasiadówka z rumianku

Domowe sposoby na pieczenie odbytu i hemoroidy są skutecznym lekarstwem na tę przykrą dolegliwość. Hemoroidy odbytu potrafią bowiem naprawdę… uprzykrzyć życie. Zastanawiasz się, jak jeszcze możesz zwalczyć żylaki odbytu? Idealna będzie nasiadówka z rumianku! Taki preparat przyniesie ulgę i złagodzi uczucie pieczenia i swędzenia w okolicy odbytu. Jak zrobić nasiadówkę?

 1. Dodaj do miski z letnią wodą wywar z rumianku. Dobrze zmieszaj.
 2. Zrób sobie z kąpiel oraz wykorzystaj wodę na rumiankowe okłady. Siądź w wannie na przynajmniej kilka minut i… ciesz się złagodzeniem dolegliwości.

Nasiadówka na hemoroidy jest równie dobra, co maść przepisana przez lekarza. Zatem zanim zaczniesz się zastanawiać, czym smarować hemoroidy, zrób sobie kąpiel z rumiankiem! Dzięki niej usprawnisz przepływ krwi w okolicach odbytu, przyspieszysz proces gojenia i… rozluźnisz się!

Przekopujesz kolejne forum, żeby znaleźć domowe sposoby na pieczenie odbytu? A może nie wiesz, jak zwalczyć hemoroidy będąc w ciąży? No cóż, nacisk wywoływany przez dziecko znacznie zmniejsza ilość krwi – powraca ona z narządów do serca, a więc guzki krwawnicze tworzą się wówczas wyjątkowo często.

Hemoroidy w ciąży to dolegliwość powszechna, jednak można z nią walczyć. Oprócz ćwiczeń mięśni dna miednicy, nasiadówki czy ziołowej kąpieli pomoże… oczar wirginijski. Opary z ziela posiadają bowiem bakteriobójczą moc, a także potrafią zasklepiać ranki. Dzięki nim pozbędziesz się bólu i krwawienia w naprawdę szybki sposób!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Leia também:  Jakie Objawy Nerwicy Lękowej?

Domowe sposoby na hemoroidy. Jak skutecznie zwalczyć samemu hemoroidy?

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy Autor: Getty Images

Domowe sposoby na hemoroidy pomagają złagodzić objawy żylaków odbytu. Zmniejszają ból, swędzenie i krwawienie. Warto stosować domowe sposoby na hemoroidy w okresie ciąży, ale i po niej, ponieważ leczenie hemoroidów jest konieczne. Poznaj domowe sposoby na hemoroidy.

Domowe sposoby na hemoroidy, zwane również żylakami odbytu, to sposób na leczenie hemoroidów w ciąży i hemoroidów po porodzie. Hemoroidy to problem niezwykle uciążliwy i dla wielu osób wstydliwy. Sprawiają one ból i dyskomfort który bardzo często skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Chociaż częściej przypadłość ta dotyka osoby starsze, to może pojawić się w każdym wieku. Czasem pojawiają się już w ciąży (u ok. 20 proc. kobiet), wskutek zaparć i mało aktywnego trybu życia. Jednak najczęstsze są hemoroidy po porodzie, zwłaszcza gdy faza parcia trwała długo i spowodowała znaczny wzrost ciśnienia w odbytniczych splotach żylnych.

Jak leczyć hemoroidy i jakie są domowe sposoby na hemoroidy?

Spis treści

Co to są hemoroidy i jaka jest ich przyczyna?

Hemoroidy, zwane w języku medycznym guzkami krwawniczymi, to struktury, które występują fizjologicznie u każdego człowieka. Są zbudowane ze splotów naczyniowych (zawierających krew) oraz tkanki łącznej, która nadaje im kształt i spoistość. W organizmie ludzkim odpowiadają przede wszystkim za utrzymywanie szczelności kanału odbytu.

Dopiero ich nieprawidłowe poszerzenie lub zajęcie przez stan zapalny doprowadza do tzw. choroby hemoroidalnej, czyli inaczej żylaków odbytu. To właśnie ona utożsamiana jest z nieprzyjemnymi doznaniami i dolegliwościami bólowymi.

Hemoroidy możemy podzielić również na wewnętrzne i zewnętrzne. W przypadku nieprawidłowości w przypadku tych pierwszych, głównym objawem będzie niebolesne krwawienie przy wypróżnianiu. W przypadku zajęcia hemoroidów zewnętrznych, problemem przede wszystkim jest ból okolicy odbytu.

Jednoznaczne przyczyny choroby hemoroidalnej nie są znane. Są jednak stany, które szczególnie sprzyjają ich powstaniu. Należą do nich m.in. zbyt duża masa ciała, przewlekłe zaparcia, brak aktywności fizycznej czy też ciąża.

W przypadku ostatniego wymienionego czynnika, dolegliwości pojawiają się najczęściej w późniejszym okresie ciąży. Związane jest to z narastającym uciskiem macicy na sploty żylne i zwiększającym się stężeniem progesteronu. Oba te czynniki zakłócają odpływ krwi i powodują jej zastój, a co za tym idzie poszerzenie się splotów.

Czytaj również: Czopki na hemoroidy w ciąży – czy są skuteczne i czy można stosować je oczekując na dziecko?

Poporodowe nietrzymanie stolca – przyczyny i leczenie

Domowe sposoby na hemoroidy – ciepła woda i nasiadówki

Osobom cierpiącym na chorobę hemoroidalna, polecane są tzw. nasiadówki, czyli kilkunastominutowe kąpiele, podczas których zanurzone są jedynie pośladki. Woda wykorzystywana do tego celu powinna zawierać odwar z kory dębu, rumianku bądź oczaru wirginijskiego.

Ponadto, jej temperatura powinna wynosić ok. 40 stopni, a sama kąpiel trwać nie dłużej niż 15-20 minut. Wywary takie mają działanie przeciwzapalne i odkażające, przez co mogą być stosowane nie tylko w chorobie hemoroidalnej, ale także np. przy zakażeniach układu moczowego.

Do przygotowania nasiadówki możesz wykorzystać również inne zioła takie jak krwawnik czy kasztanowiec lub olejki m.in. rozmarynowe lub lawendowe. Również one mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwświądowe i skutecznie mogą pomóc w zwalczeniu uciążliwych objawów.

Domowe sposoby na hemoroidy – zachowanie higieny

Prawidłowa higiena w momencie pojawienia się żylaków odbytu jest niezwykle ważna. Jej utrzymanie zapobiega dodatkowym podrażnieniom, łagodzi świąd oraz zmniejsza stan zapalny tej okolicy. Do codziennej pielęgnacji zaleca się przemywanie okolicy odbytu ciepłą wodą z płynem do higieny intymnej.

Dobrym pomysłem jest podmywanie po każdym wypróżnieniu, używanie delikatnego papieru toaletowego czy też niealergizujących nawilżanych chusteczek.

Domowe sposoby na hemoroidy – zimne okłady

Zimne okłady stosowane na okolice odbytu działają na dwa sposoby. Po pierwsze, łagodzą obrzęk i stan zapalny związany z żylakami oraz działają przeciwbólowo. Pamiętaj jednak, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Bezpośredni kontakt może być przyczyna odmrożeń, dlatego lepiej owinąć lód np. ręcznikiem papierowym.

Domowe sposoby na hemoroidy – maści i żele

Bez względu na zaawansowanie choroby hemoroidalnej, lekarze zalecają stosowanie maści i żeli o działaniu miejscowym. Mają one za zadanie łagodzić stan zapalny, działać przeciwbólowo oraz przeciwświądowo, zmniejszać stan zapalny oraz zapobiegać nadkażeniom bakteryjnym.

W przypadku nieprawidłowości w guzkach krwawniczych wewnętrznych łagodzą krwawienie przy defekacji. Niektóre preparaty zapobiegają również tworzeniu się zakrzepów krwi w splotach żylnych.

Do substancji czynnych zawartych w tego typu preparatach należą najczęsciej hydrokortyzon, zaliczany do sterydów, oraz diosmina, zapobiegająca zastojom krwi w naczyniach. Niekiedy zawierają również wyciągi z roślin takich jak np. kasztanowiec.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie preparaty możesz stosować w czasie ciąży. Szczególnie w I. trymestrze powinnaś unikać tych, które zawierają lidokainę oraz tribenozyd. W późniejszym okresie ciąży stosowanie preparatów zawierających te składniki powinnaś konsultować ze swoim lekarzem ginekologiem.

W trakcie trwania ciąży nie powinnaś również stosować żadnych leków na własną rękę, gdyż wiele z nich nie jest wskazanych dla ciężarnych.

Domowe sposoby na hemoroidy – odpowiednia dieta

Jednym z powodów pojawienia się żylaków odbytu są zaparcia. Niekiedy jednak można im łatwo zapobiec. Aby uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, staraj się unikać ciężkostrawnych i zapierających produktów takich jak czekolada, ostre przyprawy czy mocna kawa lub herbata.

Zamiast nich, niech na twoim stole zagoszczą produkty bogate m.in. w błonnik, który usprawnia prace jelit, a który znaleźć możemy w owocach oraz warzywach. 

Domowe sposoby na hemoroidy – przede wszystkim profilaktyka

Każdy zna powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”. W przypadku choroby hemoroidalnej jest nie inaczej. Aby zapobiec ich rozwojowi należy wdrożyć w życie parę zasad:

 • Dbaj o regularną aktywność fizyczną
 • Zadbaj o prawidłową masę ciała
 • Unikaj siedzącego trybu życia
 • Wypróżniaj się regularnie i nie wstrzymuj stolca
 • Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów
 • Dbaj o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia
 • Zadbaj o prawidłową higienę okolic intymnych
 • Stosując powyższe zasady można w dużej mierze ograniczyć szanse pojawienia się żylaków odbytu, a tym samym ustrzec się przed uciążliwymi dolegliwościami.
 • Czytaj: 10 objawów, które powinny Cię zaniepokoić podczas połogu
 • Krwawienie z odbytu w ciąży a żylaki odbytu. Przyczyny, objawy, domowe sposoby
 • Problemy z wypróżnianiem i oddawaniem moczu po porodzie: o czym pamiętać, by wizyta w toalecie nie stała się koszmarem

Hemoroidy – leczenie domowe i sposoby na hemoroidy Maciej Toczek

Co na hemoroidy – poznaj zioła przydatne w ich leczeniu

26.02.2019

Hemoroidy

Hemoroidy – wstydliwa i bolesna choroba, dotykająca coraz więcej osób, niestety wciąż pozostaje tematem tabu. Chociaż hemoroidy są źródłem poważnego dyskomfortu dla chorych, pacjenci często ignorują pierwsze objawy. Tymczasem okazuje się, że hemoroidy można skutecznie wyleczyć za pomocą ziół.

Co to są hemoroidy?

Hemoroidy – zwane guzkami krwawniczymi – są strukturami naczyniowymi położonymi w kanale odbytu. Otoczone są mięśniami odbytu (zwieraczami), które pozostają w stanie napięcia, powodują zastój krwi w hemoroidach i w ten sposób utrzymują szczelność odbytu.

W trakcie oddawania stolca mięśnie rozluźniają się i następuje wówczas odpływ krwi nagromadzonej w hemoroidach. Zmiany patologiczne zaczynają pojawiać się wówczas gdy zaburzony zostaje odpływ krwi.

W wyniku zatrzymania krwi guzki stają się nabrzmiałe, i uwypuklają się na zewnątrz lub wewnątrz odbytu, dodatkowo rozwija się stan zapalny.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyny występowania choroby są bardzo różne. Najbardziej narażone są na nie osoby prowadzące siedzący tryb życia, kobiety w ciąży i osoby po 50 roku życia. Wpływ ma także nieodpowiednia dieta, mała podaż błonnika w diecie, przewlekłe zaparcia, otyłość, zbyt mała aktywność fizyczna.

Hemoroidy – objawy

Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne i mogą znacznie obniżyć komfort życia osoby dotkniętej tą chorobą.

Do głównych objawów należą: podrażnienie, pieczenie i świąd odbytu, uszkodzenie śluzówki związane z krwawieniem, ból i obrzęk w okolicy odbytu, uczucie niekompletnego wypróżnienia, często także nietrzymanie stolca oraz stałe uczucie wilgotności w okolicy odbytu. Może także dochodzić do wypadania guzków krwawniczych, powstawania szczelin i pęknięć.

Hemoroidy – jak leczyć?

Objawy hemoroidów są bardzo dokuczliwe i krępujące. Wysoką skuteczność działania w początkowym etapie rozwoju choroby wykazują preparaty ziołowe – głównie przez swoje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ściągające.

Składniki roślinne dodatkowo łagodzą podrażnienia, świąd i pieczenie okolic odbytu, zmniejszają krwawienie i przyśpieszają gojenie. W leczeniu objawów hemoroidów stosuje się leki ziołowe działające miejscowo: kremy, czopki, żele.

Świetnie sprawdzają się także ciepłe kąpiele, nasiadówki i okłady z ziołowych naparów.

Leczenie preparatami miejscowymi może trwać 7-10 dni. Po tym czasie, jeśli objawy będą się nasilać, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W zaawansowanych stadiach choroby leki ziołowe mogą stanowić wsparcie w leczeniu.

Najpopularniejszą rośliną leczniczą stosowaną w leczeniu hemoroidów jest kasztanowiec zwyczajny (Aesculum hipocastanum). W celach leczniczych wykorzystuje się nasiona, korę, kwiaty oraz liście kasztanowca.

Kasztanowiec – składniki czynne:

 • nasiona zawierają saponiny – najbardziej znana escyna, flawonoidy, garbniki i kumaryny,
 • kora kasztanowca to bogate źródło związków kumarynowych – eskulina, flawonoidów, garbników oraz saponin,
 • w kwiatach znajdziemy flawonoidy (w tym rutynę, kwercetynę), fenolokwasy, garbniki, kumaryny, liście kasztanowca zawierają głównie flawonoidy.

Kasztanowiec – działanie

Najważniejsze działanie kasztanowca związane jest z obecnością escyny.

Hamuje ona aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych – tym samym uszczelnia je, zmniejsza kruchość, poprawia ich elastyczność i zwiększa ich odporność na rozciągnięcia, deformacje i pękanie. Zmniejsza przepuszczalność naczyń, zapobiega wysiękom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom.

Zawarte w kasztanowcu escyna i flawonoidy działają przeciwzapalnie, zmniejszają lepkość krwi, poprawiając tym samym przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i zapobiegając powstawaniu skrzepów.

Główną substancją czynną kory kasztanowca jest eskulina. Działa uszczelniająco na naczynia krwionośne, poprawia ich elastyczność, zmniejsza krwawienia. Synergistycznie z eskuliną działają garbniki zawarte w korze kasztanowca, charakteryzujące się działaniem ściągającym, zmniejszającym krwawienia i obrzęki.

Kasztanowiec – zastosowanie

Wyciągi z nasion i kory kasztanowca stosowane są w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych, w takich schorzeniach jak hemoroidy (żylaki odbytu) oraz zastoje żylne, zakrzepowe zapalenie żył oraz we wszelkich zaburzeniach w ukrwieniu tkanek, objawiających się między innymi bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem, kurczami mięśni.

Wśród bogactwa preparatów z kasztanowcem znajdziemy żele, maści i czopki do stosowania zewnętrznego. Stosowane miejscowo zmniejszają dolegliwości świądowe, hamują stan zapalny, dodatkowo uśmierzają ból. Warto również wykonywać nasiadówki na hemoroidy. W aptekach dostępne są też preparaty zawierające wyciągi z kasztanowca do stosowania wewnętrznego w postaci tabletek.

Leia também:  Ile Dni Od Zakażenia Objawy Koronawirusa?

Co to jest oczar wirginijski?

Kolejną rośliną stosowaną w leczeniu hemoroidów jest Oczar wirginijski (Hamamelis virginina). Jest to krzew lub niewielkie drzewo naturalnie rosnące w Ameryce Północnej. W Polsce uprawiany jest w celach ozdobnych.

Oczar wirginijski – właściwości

Jako surowiec leczniczy wykorzystywane są liście i kora oczaru. Są one bogatym źródłem garbników, flawonoidów, saponin oraz antocyjanidynów. Wyciąg z liści i kory oczaru wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, ściągające. Dodatkowo reguluje krążenie podskórne, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Oczar – zastosowanie

Wyciągi z liści i kory oczaru stosuje się głównie zewnętrznie w postaci okładów, nasiadówek ( 5-10 g surowca na 250 ml wody,) maści i czopków, między innymi w przypadku występowania żylaków odbytu.

Odwar z oczaru polecany jest do codziennej higieny intymnej. Wewnętrznie napary z oczaru (2-3 g surowca) stosujemy w żylakach kończyn dolnych, stanach zapalnych hemoroidów, stłuczeniach.

Oczar stosowany wewnętrznie może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Ruszczyk kolczasty

Niezwykle ważną rośliną polecaną w łagodzeniu dolegliwości związanych z hemoroidami jest ruszczyk kolczasty, myszopłoch kolczasty (Ruscus aculeatus L.) Z ruszczyka pozyskujemy kłącze bogate w saponiny sterydowe (ruscyna, ruskogenina), flawonoidy, alkaloidy, kumaryny i olejek eteryczny.

Ruszczyk – właściwości

Ruszczyk jest surowcem o wielu właściwościach i zastosowaniach, z których najważniejsze jest jego aktywne działanie na układ krążenia.

Ziele ruszczyka wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne, usprawnia krążenie, przeciwdziała zastojom krwi i obrzękom, chroni naczynia krwionośne przed rozciągnięciem i deformacjami, zapobiega wypadaniu guzków krwawniczych na zewnątrz. Dodatkowo działa przeciwzapalnie.

Ruszczyk – zastosownie

Ruszczyk doskonale wpływa na stan układu krwionośnego organizmu, z tego względu stosuje się go głownie w walce z hemoroidami, w leczeniu niewydolności naczyń żylnych, w kurczach łydek, obrzękach kończyn i krwawieniach z dróg rodnych. Wyciąg z ruszczyka można stosować doustnie w postaci tabletek lub naparu. Wyciągi z ruszczyka służą także do wyrobu maści i czopków do stosowania miejscowego.

Po podaniu doustnym mogą wystąpić dolegliwości żołądkowe i nadmierna potliwość stosowanie preparatów z ruszczykiem przeciwwskazane jest w nadciśnieniu tętniczym i przeroście prostaty.

Dąb szypułkowy i beszypułkowy (Quercus robur/sessilis) jest drzewem należącym do rodziny bukowatych, rośnie w Polsce i w całej Europie.

Jego kora (Quercus cortex) jest popularnym środkiem leczniczym działającym przeciwzapalnie i ściągajaco.

Działanie to zawdzięczamy dużej zawartości garbników, pozostałe substancje czynne kory dębu to kwasy fenolowe (galusowy i elagowy), flawonoidy oraz triterpeny. W leczeniu żylaków i hemoroidów stosuje się wywar z kory dębu.

Stosowany zewnętrznie w postaci nasiadówek obkurcza ściany naczyń włosowatych, zmniejsza ich przepuszczalność, hamuje drobne krwawienia. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne i odkażające.

Wywar z kory dębu świetnie sprawdza się jako płukanka w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła. Można go także używac do przemywania chorobowo zmienionej skóry i błon śluzowych.

Z kolei picie naparów z kory dębu zalecane jest w przypadku dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i biegunki.

Nasiadówka z kory dębu

Do nasiadywań, okładów i płukania jamy ustnej stosujemy wywar przyrządzony z 20g kory dębu na 1 litr wody. Korę dębu gotujemy przez 10 minut na wolnym ogniu, a następnie cedzimy. Aby terapia była skuteczna, kąpiel z dodatkiem wywaru z kory dębu powinna trwać około 15 min., a temperatura wody nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza.

Krwawnik pospolity

Znaną wszystkim rośliną wspomagającą leczenie hemoroidów jest Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.). W lecznictwie wykorzystuje się kwiaty i ziele krwawnika, bogate w związki azulenowe, flawonoidy, garbniki, kwas mrówkowy, octowy, achilleinę.

Napar z krwawnika może być wykorzystywany do wykonywania nasiadówek stosowanych pomocniczo w leczeniu żylaków odbytu ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, bakteriostatyczne, ściągające i przeciwkrwotoczne. Krwawnik zmniejsza lub hamuje drobne krwawienia z uszkodzonyuch naczyń włosowatych żylaków odbytu. Zewnętrznie może być stosowany także w celu łagodzenia stanów zapalnych skóry i błon śluzowych.

Dodatkowo krwawnik pobudza czynności wydzielnicze przewodu pokarmowego, wzmaga wydzielanie soków trawiennych i żółci, a także działa nieznacznie przeciwskurczowo.

Ziele nostrzyka (Meliloti officinalis)

W celach leczniczych zbiera się ziele nostrzyka, które dzięki obecności związków kumarynowych, melilotyny i flawonoidów wzmacnia naczynia żylne i limfatyczne, zmniejsza krzepliwość krwi i poprawia jej przepływ, przyczynia się także do zmniejszenia obrzęków.

Dodatkowo ze względu na obecność alantoiny wykazuje właściwości regenerujące i przyśpiesza gojenie ran. Ziele nostrzyka może być stosowane zarówno wewnętrznie i zewnętrznie w żylakach, zakrzepowym zapaleniu żył, w zapaleniach naczyń limfatycznych oraz w hemoroidach. Spożywanie ziela nostrzyka w nadmiernej ilości może powodować krwawienia, wymioty, bóle głowy.

Hemoroidy a zaparcia

Dolegliwości związane z hemoroidami nasilają silne zaparcia. Dlatego wsparcie w leczeniu hemoroidów może stanowić stosowanie ziół, które zapobiegają zaparciom i regulują wypróżnienia. Warto więc pić napary z kozieradki pospolitej (Trigonella foenum-graecum) oraz włączyć do codziennej diety zioła bogate w błonnik np. nasiona babki jajowatej, babki płesznik albo lnu.

Udostępnij

Jakie są skuteczne domowe sposoby na hemoroidy?

Domowe sposoby na hemoroidy mogą uchronić pacjenta przed zabiegiem chirurgicznym, o ile zostaną wdrożone wystarczająco szybko. W późniejszych etapach stanowią natomiast dobre uzupełnienie leczenia zaproponowanego przez lekarza. Opisujemy najskuteczniejsze domowe sposoby na hemoroidy.

Domowe sposoby na hemoroidy

Jeśli zaczniemy szybko leczyć hemoroidy, istnieje szansa, że nie będziemy musieli poddać się zabiegowi chirurgicznemu. Właśnie dlatego warto pokonać wstyd i kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy, udać się do proktologa.

Jeśli okaże się, że nie jest na to zbyt późno na leczenie miejscowe, lekarz zaleci zastosowanie:

 • maści,
 • czopków,
 • innych farmaceutyków.

Będzie to również dobry moment, aby wspomóc się domowymi sposobami. Nasiadówki czy przemywanie podrażnionych miejsc ziołowymi naparami to metody, które zminimalizują nieprzyjemne odczucia związane z hemoroidami.

Nasiadówkę przygotowujemy, wlewając do wanny wodę o maksymalnej temperaturze 40 stopni Celsjusza. Jej poziom niech wyniesie około 10 cm. Następnie dolewamy napar z rumianku, kasztanowca lub kory dębu. W tak przygotowanej ziołowej kąpieli siedzimy 10 minut.

Ważne, by woda nie była gorąca, ponieważ mogłaby podrażnić okolice odbytu.

Domowe sposoby na hemoroidy: ziemniak i miód

W Internecie można znaleźć informacje o zastosowaniu ziemniaka w leczeniu hemoroidów. Sposób ten jest jednak dość kontrowersyjny i warto zamienić go na bardziej sprawdzone i skuteczne metody. Polega on na obraniu i wystruganiu ziemniaka tak, by otrzymać czopek. Następnie należy włożyć go do odbytu na całą noc.

Innym sposobem, na który można trafić na portalach internetowych jest smarowanie okolic odbytu miodem. Mimo, że miód posiada właściwości bakteriobójcze, lepiej nie stosować takich metod bez konsultacji ze specjalistą.

Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży

W leczeniu hemoroidów w okresie ciąży stosuje się wszystkie opisane powyżej domowe sposoby, przy czym picie ziół, jak i zażywanie jakichkolwiek leków należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

Przyszłe mamy powinny również wykonywać lekką gimnastykę i często spacerować. Skuteczny naturalny sposób na hemoroidy, który zaleca się nie tylko ciężarnym kobietom to zmiana diety.

Powinna być ona bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom i poprawia perystaltykę jelit.

A zapobieganie zaparciom jest ważne zarówno w profilaktyce hemoroidów, jak i w ich leczeniu. Jelita powinny być w tym czasie bowiem jak najmniej obciążone. W codziennym jadłospisie osoby zmagającej się z żylakami odbytu powinny znaleźć się:

 • świeże warzywa i owoce,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe,
 • kefiry i maślanki.

Ograniczyć należy zaś kawę, mocną herbatę, banany, kakao, biały ryż, ostre przyprawy i rośliny strączkowe. Codziennie warto pić minimum 1,5-2 l niegazowanej wody mineralnej.

Domowe sposoby na hemoroidy odbytu: zioła

Zioła na hemoroidy:

 • zmniejszają stan zapalny,
 • łagodzą podrażnienia,
 • działają ściągająco i antybakteryjnie,
 • przyspieszają także gojenie drobnych ranek,

dzięki czemu znacznie zmniejszają dyskomfort związany z żylakami odbytu. Do stosowania zewnętrznego warto zastosować wyciąg z kasztanowca, rumianku lub kory dębu. Dobrze sprawdzą się także nagietek i aloes. Wystarczy nasączyć wacik i przemyć nim podrażnione miejsca. Robimy tak kilka razy dziennie.

W leczeniu hemoroidów zioła można stosować także wewnętrznie. Na aptecznych półkach znajdziemy gotowe mieszanki ziół do picia, ale równie dobrze można przygotować własną. Do jej sporządzenia wykorzystujemy pokrzywę, czarny bez i piołun. Łyżeczkę takiej mieszanki zalewamy gorącą wodą i parzymy przez 10 minut.

Przygotowany w ten sposób napar pijemy codziennie.

Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie

Hemoroidy, które pojawiają się w czasie ciąży zwykle mijają po paru tygodniach od jej zakończenia.

Właśnie dlatego w okresie ciąży nie wykonuje się żadnych zabiegów mających na celu wyeliminowanie żylaków odbytu.

Jeśli jednak dolegliwość ta nie ustępuje po urodzeniu dziecka, a wręcz przybiera na sile, trzeba odwiedzić proktologa. Przepisze on specjalne leki, a w razie konieczności skieruje pacjentkę na zabieg.

Miód na hemoroidy

Sprawdzonym domowym sposobem na hemoroidy jest miód, który przyspiesza gojenie małych ranek i działa bakteriobójczo. Dzięki temu może posłużyć on nam jako naturalna maść.

Wystarczy posmarować nim okolice odbytu i po około 10 minutach spłukać wodą. Ważne, by miód był naturalny i dobrej jakości. Zamiast kupować go w hipermarketach, lepiej udać się na targ lub do sklepiku ze zdrową żywnością.

Co ciekawe, można zastosować go także w formie nalewki. Pół litra miodu łączymy z taką samą ilością soku z aloesu i spirytusu. Po wymieszaniu, całość wlewamy do butelki z ciemnego szkła i odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce na tydzień.

Łyżeczkę tak przygotowanej nalewki rozpuszczamy w kieliszku przegotowanej, chłodnej wody i pijemy 2 razy dziennie na godzinę przed posiłkiem.

Czym są hemoroidy?

Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze, które ma każdy człowiek. Nie każdemu będą jednak sprawiać one problem.

Kłopoty z hemoroidami najczęściej pojawiają się u osób prowadzących siedzący tryb życia, gdyż zaburza to ciśnienie w układzie żylnym w okolicach odbytu.

Dolegliwości te dotykają zatem przede wszystkim zawodowych kierowców i osoby siedzące dużo przed komputerem, które dodatkowo nie uprawiają żadnych sportów i mało się ruszają.

Jedną z przyczyn wystąpienia problemów z hemoroidami jest także dieta uboga w błonnik i płyny – ich niewystarczająca ilość powoduje bowiem zaparcia zmuszające jelita do większej pracy i rozciąganie błony śluzowej w okolicach guzków. Wówczas mówimy o żylakach odbytu, które są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Wiążą się z nią bowiem objawy takie, jak:

 • ból,
 • świąd,
 • krwawienie z odbytu,
 • ciągłe uczucie dyskomfortu.

Autor: Olga Szymkowiak

Czytaj też:

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*