Endoproteza Stawu Biodrowego Jak Długo Rehabilitacja?

W trakcie rehabilitacji po endoprotezie biodra wraca sprawność pacjenta i przywracany jest prawidłowy chód. Długość rehabilitacji zależy między innymi od rodzaju wykonanego zabiegu. Jeśli do wszczepienia użyta była endoproteza cementowa, czas rehabilitacji wynosi 3-4 miesiące od zabiegu.
Rehabilitacja po wymianie stawu biodrowego może trwać wiele miesięcy, powrót do sprawności niektórym pacjentom zajmuje nawet rok. Należy pamiętać, by w tym czasie nie wykonywać czynności i ruchów utrudniających gojenie – krzyżowania nóg, skrętów stawów skokowych i skrętów tułowia czy schylania się.

Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra?

Ciężko jednoznacznie wskazać okres, jaki będzie potrzebny na rehabilitację po endoprotezie biodra. Jest on bowiem zależny od wieku pacjenta, jego kondycji, wydolności oddechowej i krążeniowej, a także sprawności mięśniowej. Trzeba przygotować się na fakt, że może ona trwać nawet i ponad pół roku.

Jak długo wytrzymuje endoproteza stawu biodrowego?

Protezy zwykle „wytrzymują” 20-30 lat. Po tym czasie oczywiście pacjent nie jest skazany na niesprawność. Z powodzeniem wymienia się (zabieg rewizyjny) zużyte elementy protezy na nowe.

Jak długo rehabilitacja po endoprotezie biodra?

Czas rehabilitacji to 4-6 tyg. Jest on zależny od sprawności wyjściowej pacjenta, współistniejących schorzeń, wydolności wysiłkowej i ruchowej.

Jak długo trwa ból po endoprotezie biodra?

Spodziewaj się umiarkowanego lub średniego obrzęku, przez 3-6 miesięcy po operacji.

Jak długo trwa operacja stawu biodrowego?

Operacja wszczepienia endoprotezy trwa od 1 do 2 godzin w zależności od deformacji stawu biodrowego. Z jednej strony najważniejsza jest dokładność i nie należy się spieszyć, jednak niepotrzebne przedłużanie operacji zwiększa jej ryzyko powikłań.

Jak żyć z endoproteza stawu biodrowego?

Życie po endoprotezie biodra – czego nie wolno?

 1. przestrzegać zasady 90 stopni – nie zginać nogi w stawie biodrowym więcej niż do 90 stopni,
 2. unikać krzyżowania nóg,
 3. unikać wykonywania przysiadów,
 4. nie siadać na zbyt niskich meblach.
Leia também:  Płukanie zatok – jakie są wskazania? Czym, kiedy i jak płukać zatoki?

Czego nie wolno robić po endoprotezie stawu biodrowego?

Należy unikać siedzenia na niskich krzesłach lub w zbyt głębokich fotelach, ponieważ w takich przypadkach dochodzi do zbytniego zginania stawu. Również nie wskazane jest siadanie na brzegu krzesła, pochylanie się na boki oraz siadanie z nogą założoną na nogę.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po endoprotezie biodra?

W przypadku endoprotezy biodra rehabilitacja powinna być prowadzona zarówno przed, jak i po operacji. Przed wykonuje się ćwiczenia ogólnokondycyjne, wzmacniające mięśnie kończyn, zwłaszcza wszystkich partii z okolicy stawu biodrowego. Bardzo ważne jest też rozciąganie przykurczonych mięśni.

Jakie zabiegi po endoprotezie biodra?

W tym celu można wykonać takie zabiegi jak:

 • Krioterapia.
 • Lymphastim.
 • Kinesiotaping.
 • Ćwiczenia izometryczne.
 • Pionizacja.
 • Ćwiczenia czynne w odciążeniu.
 • Ćwiczenia bierne.
 • Elektroterapia*
 • Dlaczego boli biodro po endoprotezie?

  Powodem może być zwichnięcie stawu biodrowego, złamanie szyjki kości udowej. Ból jest wówczas ostry. Występuje również obrzęk i pojawiają się krwiaki. Należy wówczas koniecznie zgłosić się do lekarza.

  Jak długo trwa ból po endoprotezie?

  Ból odczuwany w kolanie przed operacją oraz ból i obrzęk po zabiegu osłabiają Twoje kolano. Pełny powrót do zdrowia może potrwać wiele miesięcy.

  Jakie są objawy obluzowania endoprotezy stawu biodrowego?

  Obluzowanie protezy stawu biodrowego po operacji – objawy

  Na obluzowanie endoprotezy może wskazywać ból w okolicy implantu w trakcie obciążania operowanej nogi, słyszalne przeskakiwanie lub trzaski, możliwe podwyższenie temperatury ciała.

  Ile kosztuje operacja stawu biodrowego?

  Ile kosztuje endoproteza stawu biodrowego? Na NFZ i prywatnie. Zabieg jest bezpłatny w ramach finansowania przez NFZ, możliwe są obecnie też prywatne zabiegi komercyjne w okolicach Warszawy (koszt około 20 tysięcy złotych).

  Seja o primeiro a comentar

  Faça um comentário

  Seu e-mail não será publicado.


  *