Drętwienie i mrowienie dłoni

Drętwienie rąk jest często odczuwane w nocy. Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni.

Na przykład drętwienie lewej ręki może pochodzić od serca i być oznaką zawału. Częściej jednak jest objawem zespołu cieśni nadgarstka lub dyskopatii kręgosłupa szyjnego.

W artykule opisuję typowe przyczyny cierpnięcia rąk, ich typowe objawy oraz leczenie.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Drętwienie rąk – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn mrowienia dłoni, poniżej wymieniam te, które mogą powodować drętwienie zarówno w prawej jak i lewej ręki.

Zespół cieśni nadgarstka

Drętwienie rąk w nocy często jest objawem zespołu cieśni nadgarstka. Ból i zaburzenia czucia mogą dotyczyć prawej lub lewej ręki. Dolegliwości zaczynają się od drętwienia palców u rąk, szczególnie palca wskazującego, kciuka, palca środkowego oraz połowy palca serdecznego. Cierpnięcie może być najbardziej odczuwane w obrębie opuszków palców.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Mrowienie dłoni często pojawia się się podczas snu. Po wybudzeniu  pocieranie lub strząsanie rąk może pomóc zmniejszyć dolegliwości. Z biegiem czasu objawy mogą pojawiać się również w dzień, na przykład podczas pracy na komputerze lub po ciężkiej pracy fizycznej. W zaawansowanych przypadkach dochodzi do zaniku mięśni w okolicy podstawy kciuka oraz osłabienia dłoni.

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest ucisk nerwu pośrodkowego, który przechodzi przez kanał nadgarstka.

W pewnych okolicznościach ten kanał staje się zbyt ciasny i nerw zostaje uciśnięty powodując drętwienie dłoni. Dzieje się tak na przykład w ciąży, niedoczynności tarczycy lub złamaniach nadgarstka.

Wieloletnia praca obciążająca nadgarstki również może przyczyniać się powstania tego schorzenia.

Aby zdiagnozować cieśń nadgarstka należy wykonać badanie EMG.

W leczeniu nieoperacyjnym stosuje się leki zmniejszające obrzęk oraz zapalenie. Często pomagają również specjalne szyny zakładane na noc lub na czas pracy.

Pod kontrolą USG można bardzo precyzyjnie podać leki w okolicę uciśniętego nerwu z pomocą specjalnych zastrzyków.

Podana glukoza dostarcza energii do komórek nerwowych, natomiast środek przeciwzapalny powoduje zmniejszenie obrzęku, za czym idzie znaczne zmniejszenie lub całkowite ustąpienie objawów.

Takie leczenie daje dobre rezultaty w łagodnym i umiarkowanym zespole cieśni nadgarstka. W cięższych przypadkach wykonuje się operację polegającą na zwiększeniu miejsca dla nerwu pośrodkowego.

Rwa barkowa

Rwa barkowa może powodować ból i sztywność karku jak również ból pod lewą łopatką i drętwienie lewej ręki lub analogiczne objawy po stronie prawej. Dolegliwości często są odczuwane jako bolesne pasmo biegnące od karku, aż do opuszków palców, najczęściej kciuka, palca wskazującego lub środkowego.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Mrowienie w palcach może nasilać się przy skręcie głowy w stronę bólu i odchyleniu do tyłu. W przypadku silnych dolegliwości nie należy jednak zbytnio ruszać szyją, ale udać się do lekarza w celu uzyskania diagnozy i skutecznego leczenia. Do bólu  oraz drętwienia może dołączać się osłabienie mięśni kończyny górnej.

Rwa barkowa jest najczęściej spowodowana przez przepuklinę kręgosłupa szyjnego uciskającą nerw rdzeniowy.

W diagnostyce bardzo pomaga rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

Leczenie lekkich postaci polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych oraz fizjoterapii. Cięższe przypadki leczy się za pomocą precyzyjnych zastrzyków nadtwardówkowych wykonywanych pod kontrolą fluoroskopii.

Te zastrzyki dostarczają substancje zmniejszające obrzęk i zapalenie bezpośrednio w miejsce ucisku nerwu przez przepuklinę, z czego wynika ich wysoka skuteczność.

W najcięższych przypadkach wykonywana jest operacja kręgosłupa.

Uszkodzenie nerwu łokciowego

Drętwienie małego palca u ręki oraz połowy palca serdecznego może być objawem uszkodzenia nerwu łokciowego.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Mrowienie i zaburzenia czucia często nasilają się w nocy lub podczas pracy na komputerze.

Istnieje kilka miejsc, w których nerw łokciowy może zostać uciśnięty. Badaniem, które jest w stanie to miejsce zlokalizować jest EMG.

Leczenie jest zależne od konkretnej przyczyny drętwienia ręki. W części przypadków poprawę przynosi po prostu uważanie, aby nie opierać się o przyśrodkową część łokcia lub unikanie spania ze zgiętym łokciem. W cięższych przypadkach może być konieczna operacja.

Napad paniki

Napady paniki, dawniej zwane histerią zdarzają się częściej u kobiet niż u mężczyzn, a ich typowymi objawami są:

 • silny lęk
 • drętwienie twarzy i rąk
 • drętwienie rąk i nóg
 • zawroty głowy
 • duszność oraz szybki oddech
 • skurcze rąk i nóg
 • ból w klatce piersiowej
 • szybkie bicie serca

Przyczyną mrowienia rąk i nóg oraz ich skurczów jest często zbyt intensywne oddychanie podczas napadu lęku. Prowadzi to do zasadowicy, która z kolei zwiększa pobudliwość nerwów obwodowych.

Leczenie silnego napadu polega na podaniu leku przeciwlękowego. W ich zapobieganiu  stosuje się między innymi psychoterapię oraz odpowiednie leki.

Tężyczka

Tężyczka objawia się napadowym drętwieniem rąk i nóg oraz twarzy. Obok mrowienia w stopach i dłoniach pojawiają się również skurcze i sztywność mięśni. Tężyczka jest często wywołana zaburzeniami elektrolitowymi, na przykład zbyt niskim poziomem wapnia lub magnezu.

Leczenie polega między innymi na przywróceniu prawidłowego poziomu elektrolitów.

Polineuropatia

Polineuropatia objawia się symetrycznym drętwieniem rąk i nóg o typie rękawiczek i skarpetek. Choroba zaczyna się w opuszkach palców stóp. Obok zaburzeń czucia często pojawia się nieprzyjemny neuropatyczny ból, który ma charakter palenia lub prądu elektrycznego. W pewnych postaciach neuropatii dochodzi do zaników mięśni.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Przyczyną polineuropatii są czynniki uszkadzające nerwy, których może być wiele. Do najczęstszych należą:

 • Cukrzyca
 • Chemioterapia
 • Niedobory witaminowe, na przykład u alkoholików
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Genetyczne choroby tkanki nerwowej
 • Borelioza

Leczenie polega na stosowaniu leków zmniejszających wrażliwość uszkodzonych nerwów oraz w miarę możliwości na usunięciu przyczyny, na przykład poprzez dobrą kontrolę poziomu glukozy w cukrzycy.

Udar mózgu

Udar mózgu może dawać różne objawy. Często jest to nagłe zdrętwienie oraz osłabienie połowy ciała lub zaburzenia mowy. Czasem schorzenie objawia się jedynie drętwieniem lewej lub prawej ręki.

Leia também:  Nieregularne miesiączki – przyczyny nieregularnego okresu

Przyczyną udaru jest uszkodzenie mózgu spowodowane przez schorzenia naczyń.  Z reguły jest to zablokowanie dopływu krwi do mózgu, czyli udar niedokrwienny, rzadziej pojawia się krwawienie, zwane potocznie wylewem.

Leczenie udaru jest szpitalne. Ważne jest jak najszybsze dostanie od oddziału ratunkowego, co zwiększa szanse na przeprowadzenie szybkiej diagnostyki i uzyskanie odpowiedniego leczenia.

Objaw Raynauda

Objaw Raynauda to drętwienie rąk pod wpływem zimna lub stresu. Napadowemu drętwieniu palców u rąk towarzyszy ich zblednięcie, które przechodzi w bolesne zasinienie. Następnym etapem jest zaczerwienienie, obrzęk oraz pieczenie palców.

Dokładna przyczyna jest słabo poznana, a jej diagnostyką często zajmują się reumatolodzy.

Istnieje wiele metod leczenia, z których najprostszym jest unikanie oziębienia rąk.

Drętwienie lewej ręki

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą powodować drętwienie palców prawej lub lewej ręki.

Należy pamiętać, że drętwienie lewej ręki może być również oznaką chorób serca takich jak szczególnie dławica piersiowa lub zawał.

Ból serca odczuwany jest najczęściej za mostkiem i może promieniować lewej kończyny górnej, szczególnie  do serdecznego i małego palca, gdzie może być odczuwany jako mrowienie lub drętwienie.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Bólowi może towarzyszyć zimny pot, bladość skóry oraz niepokój. Przy podejrzeniu zawału należy zadzwonić na numer alarmowy w celu uzyskania szybkiej pomocy.

Drętwienie rąk w nocy

Drętwienie rąk podczas snu ma wiele przyczyn. W nocy dociera mniej bodźców, dlatego bardziej odczuwa się wiele dolegliwości, w tym mrowienie dłoni.

W czasie snu nie kontrolujemy sposobu, w jaki  ułożone są nasze kończyny, co może powodować ucisk nerwu.

Szczególnie zbyt duże i przedłużone zgięcie lub wyprost w nadgarstku jest przyczyną drażnienia nerwu pośrodkowego i powstaniem nieprzyjemnych objawów zespołu cieśni nadgarstka.

Drętwienie i mrowienie dłoni

Często dużą ulgę przynoszą specjalne ortezy, czyli szyny zakładane na noc, które zapewniają prawidłową pozycję kończyn podczas snu.

Niekiedy nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu powoduje zmniejszenie ukrwienia kończyny, jej zdrętwienie, a nawet osłabienie, które szybko mija po przywróceniu właściwej pozycji. Szczególnie niebezpieczne jest spanie podczas zamroczenia alkoholem.

Bywa wtedy tak, że dochodzi do znacznego uszkodzenia nerwu, co objawia się osłabieniem czucia oraz siły,  co może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące.

Najczęściej dotyczy to uszkodzenia nerwu promieniowego, który w czasie upojenia alkoholowego może zostać uciśnięty w czasie spania z ręką przewieszoną przez oparcie krzesła. Objawia się to zdrętwieniem grzbietu ręki oraz trudnością w wyprostowaniu palców.

Drętwienie rąk w ciąży

Drętwienie rąk w ciąży jest bardzo częste i wynika ze zmian hormonalnych oraz z zatrzymania wody w organizmie.

Z reguły za mrowienie dłoni odpowiedzialny jest zespół cieśni nadgarstka, który można wtedy leczyć za  pomocą specjalnych ortez utrzymujących rękę w optymalnej pozycji oraz fizjoterapii.

Objawy należy skonsultować z lekarzem, gdyż  zaburzenia czucia w ciąży mogą również świadczyć o innych groźnych schorzeniach takich jak:

 • Stan przedrzucawkowy, który objawia się wysokim ciśnieniem, bólami głowy oraz białkomoczem.
 • Cukrzyca ciążowa

Drętwienie palców u rąk – jak temu zapobiegać?

Drętwienie i mrowienie dłoni

Częste drętwienie palców u rąk bezapelacyjnie wymaga konsultacji z lekarzem i ustalenia przyczyny. Źródłem nieprzyjemnego mrowienia w palcach dłoni mogą być bowiem poważne choroby. Co najczęściej wywołuje dolegliwości tego typu i jak im zapobiegać?

Drętwienie palców u rąk – mrowienie i zaburzenia czucia 

Drętwienie palców u rąk wiąże się z nieprzyjemnymi, choć niezwiązanymi z bólem, wrażeniami czuciowymi, trudnymi do jednoznacznego zdefiniowania. Pacjenci opisują drętwienie jako uczucie mrowienia, pieczenia, wibracji czy przebiegającego prądu, czemu towarzyszy zanik czucia. Fachowo objawy tego typu określane są jako parastezje i zazwyczaj dotyczą kończyn. 

Drętwiejące palce dłoni nie muszą sygnalizować problemów zdrowotnych, bywają np. efektem długotrwałego ułożenia ręki w niedogodnej pozycji.

Przyczyną może być również ekspozycja dłoni na niskie temperatury – w czasie silnych mrozów drętwienie czubków palców u rąk może wskazywać na niewielkie odmrożenie.

Aby nie dopuścić do występowania mrowienia, należy zawsze pamiętać o ich osłonięciu. 

Jeżeli jednak uczucie to pojawia się regularnie, a dodatkowo bez wyraźnie uchwytnego powodu, powinno skłonić nas do wizyty u lekarza. Przyczyny drętwienia palców u rąk najczęściej obejmują nieprawidłowości neurologiczne, jednak parastezje mogą mieć związek z innymi chorobami.  

Co oznacza drętwienie palców u rąk? 

Gdy drętwieją palce rąk, w pierwszej kolejności przyczyn szuka się zwykle w dysfunkcji samej kończyny. Pod uwagę bierze się czynniki, które mogą wywoływać ucisk w okolicy nerwu nadgarstkowego lub w wyższych partiach ręki. Najczęściej diagnozuje się: 

 • zespół cieśni nadgarstka – wywołuje drętwienie małego palca u ręki, palca II, III i połowy palca IV; pacjent zgłasza także problemy z chwytaniem przedmiotów i trudności z manipulowaniem nimi w dłoni; w przebiegu zaburzenia typowe jest drętwienie palców u rąk podczas snu; 
 • zespół rowka nerwu łokciowego – w tym przypadku mrowienie dotyczy palców IV-V i promieniuje ku łokciowi po wewnętrznej stronie przedramienia; pojawiają się także ból łokcia nasilający się podczas wykonywania ruchów oraz zaburzenia czucia.  

Drugą grupą przyczyn mogą być zaburzenia, których źródło nie dotyczy kończyny. Są to w przeważającej mierze problemy w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, gdzie znajdują swój początek nerwy obwodowe zaopatrujące kończyny górne. Mrowienie i uczucie prądu w palcach mogą wskazywać zatem na dyskopatię, zmiany zwyrodnieniowe, nadmierne napięcie mięśniowe czy destabilizację kręgów. 

Inne przyczyny drętwienia palców u rąk

Drętwienie i mrowienie dłoniDrętwienie palców u prawej ręki bądź ręki lewej może mieć związek z szeregiem innych zaburzeń. Stosunkowo często drętwienia wywołują niedobory – przede wszystkim potasu, wapnia, magnezu i sodu, a także witamin, głównie z grupy B. Drętwienie i puchnięcie palców u rąk bywa typowe dla okresu ciąży, kiedy to w organizmie dochodzi do zatrzymania nadmiernych ilości płynów, sprzyjających powstawaniu obrzęków i powstawania ucisku na tkanki.  

Leia também:  Como batizar alguém: 12 passos (com imagens)

Zdarza się jednak, że podłoże parastezji jest znacznie poważniejsze i wiąże się z takimi chorobami, takimi jak: 

 • stwardnienie rozsiane,
 • miażdżyca, 
 • reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • udar mózgu, 
 • zawał serca, 
 • nerwica lękowa.  

Kiedy palce u rąk drętwieją w stopniu wykraczającym poza normę, należy zasięgnąć porady lekarza. Dokładny wywiad oraz badania dodatkowe (np. laboratoryjne, USG, RTG), pozwolą ustalić mu przyczynę dolegliwości. 

Orteza nadgarstka dostępna w naszym sklepie internetowym: Manu Sensa.

Drętwienie palców u rąk – zapobieganie 

Przeciwdziałanie drętwieniu palców wymaga stosowania się do zaleceń określonych przez lekarza zajmującego się terapią choroby podstawowej wywołującej dyskomfort. Zależnie od charakteru dolegliwości będzie to przyjmowanie odpowiednich leków i korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. 

Na co dzień profilaktyka mrowienia palców zakłada przede wszystkim przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia. 

Należy dbać to, by codzienna dieta dostarczała substancji niezbędnych do utrzymania równowagi gospodarki wodno-elektrolitowej. W jadłospisie należy uwzględnić przede wszystkim produkty dostarczające:

 • witamin z grupy B (m.in. orzechy i pestki, nabiał, fasola, ryby czy szpinak),
 • potasu (m.in.: brokuły, fasola, groch, ziemniaki, banany),
 • wapnia (m.in.: brukselka, jarmuż, suszone owoce, kapusta),
 • magnezu (m.in.: produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, kakao), 
 • sodu (poza solą, m.in.: wieprzowina, wołowina, zielone oliwki, ser, kiszone ogórki). 

Ważna jest ergonomia pracy – zwłaszcza przed komputerem: układanie przedramion na powierzchni blatu podczas pisania na klawiaturze czy korzystania z myszki, ale także robienie regularnych przerw na rozluźnienie nadgarstków. 

Skuteczne będą również ćwiczenia rozciągające palce i nadgarstki, np. naciskanie dłońmi na blat, wykonywanie energicznych ruchów rotacyjnych nadgarstkiem (przypominających wkręcanie żarówek) bądź zginanie palców w taki sposób, jakbyśmy grali na pianinie. 

Aby zapobiec rozwojowi groźnych chorób ogólnoustrojowych, przyczyniających się do drętwienia palców, należy pamiętać również o regularnej aktywności fizycznej, najlepiej na świeżym powietrzu. 

Nocne drętwienie rąk – dowiedz się co jest przyczyną

Drętwienie i mrowienie dłoni

Już wygodnie ułożony, za chwilę smacznie sobie zaśniesz, ale nagle pojawia się to okropne uczucie – obie ręce zaczynają drętwieć i znów nici ze smacznego spania. Co więcej dziś jest nawet gorzej niż wczoraj i oprócz samego drętwienia czujesz także jakieś igły i wbijanie szpilek…Czy Ty też odczuwasz drętwienie rąk? Czy wiesz,że z medycznego punktu widzenia Twoje odczucia nazywane są parestezjami. Przyczyn drętwienia rąk może być wiele – niektóre są łagodne, podczas gdy inne wymagają leczenia.

Niektórzy z nas odczuwają drętwienie zarówno w dzień i w nocy. Inni tylko nocą lub tylko w ciągu dnia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są przyczyny nocnego drętwienia kończyn górnych, jaką zastosować profilaktykę oraz w razie konieczności jakie podjąć leczenie.

Kilka słów o parestezjach

Parestezje to wszystkie odczucia spowodowane uciskiem na nerw – a więc może być to uczucie drętwienia, mrowienia, pieczenia, szczypania, kłucia igłą czy też palącego bólu.

 Pacjenci swoje odczucia często wyrażają jako wbijanie szpilek lub igieł w ciało. Parestezje najczęściej występują w kończynach górnych i dolnych, dłoniach i stopach. Parestezje mogą wystąpić w dowolnym momencie, bez ostrzeżenia.

Chociaż odczucie może być „niewygodne” i nieprzyjemne, zwykle jest bezbolesne.

Drętwienie rąk w nocy – przyczyny

Większość z nas doświadcza krótkich, sporadycznych epizodów parestezji nocnych. Zazwyczaj pojawiają się tuż przed zaśnięciem lub w nocy, a do zniesienia nieprzyjemnych uczuć wystarczy zmiana pozycji, czy poruszanie kończynami.

Przyczyną takich epizodów jest właśnie pozycja wywołująca ucisk struktur naszego ciała na nerwy podczas ułożenia we śnie. Kiedy do ustąpienia drętwienia dochodzi tuż po zmianie niewygodnej pozycji, w zasadzie z całą pewnością możemy powiedzieć, że ten rodzaj drętwienia kończyn nie jest groźny i nie jest konsekwencją choroby.

Niestety jeśli jednak drętwienie nie ustępuje wraz ze zmianą pozycji, możemy spodziewać się, że jest ono następstwem jednej z poniżej wymienionych chorób. Do najczęstszych przyczyn nocnego drętwienia kończyn należą:

Zespół cieśni nadgarstka Zespół cieśni kanału nadgarstka jest bardzo powszechny. Występuje, gdy czynności, które wymagają powtarzalnego ruchu palców, jak pisanie na klawiaturze lub granie na fortepianie, wywierają zbyt duży nacisk na nerw pośrodkowy.

Ten nerw biegnie wzdłuż ramienia i przechodzi przez rękę na nadgarstku. Zespół ten może powodować ból i drętwienie rąk , ale jednym z pierwszych objawów są właśnie parestezje, które występują częściej w dłoniach i nadgarstkach właśnie w nocy.

 Według badań objawy mogą wystąpić częściej w nocy, ponieważ ludzie często śpią ze zgiętymi nadgarstkami.

 • Zwiększone ryzyko wystąpienia u Ciebie zespołu cieśni nadgarstka, występuje jeśli:
 • –  masz pracę, która wymaga powtarzających się ruchów dłoni, takich jak pisanie na maszynie lub obsługiwanie maszyn, – jesteś w ciąży,
 • – masz problemy z zatrzymywaniem się płynów w organizmie.

Cukrzyca Cukrzyca może zwiększać ryzyko uszkodzenia nerwów.U osób chorych na cukrzycę istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów, a terminem medycznym tego powikłania jest neuropatia cukrzycowa.

 Występuje, gdy wysoki poziom cukru i tłuszczów we krwi z czasem uszkadza zakończenia nerwowe.

 Neuropatia cukrzycowa zwykle powoduje drętwienie i mrowienie stóp i nóg, chociaż może również wpływać na ramiona i dłonie.

Niedobór witaminy B. Niedobory witaminy B mogą powodować wiele problemów, w tym niedokrwistość i mrowienie kończyn. Łatwo można pomylić to mrowienie z powodu ucisku na nerw.

 1. Osoby zagrożone niedoborami witaminy B to:
 2. – wegetarianie i weganie – dorośli powyżej 50 lat
 3. – osoby z niektórymi zaburzeniami trawienia, takimi jak celiakia lub zapalna choroba jelit (IBD)
Leia também:  Como bater faltas como o cristiano ronaldo: 8 passos

Stwardnienie rozsiane Według National Multiple Sclerosis Society w Stanach Zjednoczonych drętwienie i mrowienie są często pierwszymi objawami, których doświadcza chora osoba.

 Objawy te zwykle dotyczą twarzy.

Jednakże, w zależności od lokalizacji uszkodzeń kręgosłupa, które występują w stwardnieniu rozsianym, osoba chora może również odczuwać drętwienie i mrowienie w ramionach lub nogach.

UDAR MÓZGU

Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą powodować drętwienie i mrowienie ramion i dłoni. Przejściowy atak niedokrwienny pojawia się, gdy coś tymczasowo blokuje przepływ krwi do mózgu.

  Natomiast udar to trwałe zablokowanie naczynia w mózgu, w wyniku którego dochodzi do wstrzymania dopływu krwi do danego obszaru mózgu lub też w przypadku udaru krwotocznego wydostanie się krwi poza światło naczynia krwionośnego. American Heart Association uważa, że ataki te są „uderzeniami ostrzegawczymi”.

 Udary i przejściowe ataki niedokrwienne mogą wpływać na funkcjonowanie nerwów i mogą powodować zmiany w odczuwaniu, w tym parestezje w rękach lub nogach, a także zwiększone poczucie odrętwienia lub bólu.

Drętwienie rąk – zapobieganie

Pozycja do spania, która nie ogranicza ruchów kończyn, może zapobiegać parastezjom. Możliwe jest zapobieganie problemom, które powodują parestezje w rękach w nocy.

 Na przykład, dana osoba może skorzystać na nauce spania w mniej ograniczającej pozycji. Jeśli dana osoba jest zagrożona zespołem cieśni nadgarstka, może rozpocząć wykonać specjalistyczne ćwiczenia.

 Jeśli niedobór witaminy B powoduje uczucie drętwienia ramion i dłoni, lekarz może przepisać suplementy lub zalecić zmiany w diecie.

 • Tak jak napisaliśmy na początku – drętwienie rąk, szczególnie w nocy, kiedy dana osoba może leżeć w pozycji, która wywiera nacisk na nerw nie jest niczym złym.
 • Jednakże, jeśli dana osoba często zauważa to odczucie, może wymagać pomocy medycznej, zwłaszcza jeśli doświadcza również:
 • *zaburzenia widzenia *drętwienie lub mrowienie twarzy *trudności w mówieniu *trudności z koordynacją, na przykład podczas chodzenia
 • *niewyjaśnione słabości lub ból
 • Każdy, kto podejrzewa, że ​​ich parestezje wynikają z choroby podstawowej, przyjmowanych leków czy problemów z alkoholem, powinien porozmawiać z lekarzem i wyjaśnić swoje wątpliwości.

Autorem tekstu jest mgr fizjoterapii Anna Kozłowska

Skąd się bierze drętwienie dłoni po nocy?

Nocne drętwienie dłoni to dolegliwość, z którą spotyka się większość z nas. Kiedy w nocy wybudza nas ze snu dyskomfort i zaburzenia czucia w ręce zastanawiamy się co jest nie tak.

Najbardziej pomocna w takiej sytuacji jest zmiana pozycji ułożenia ręki, poruszanie nią i oczekiwanie aż “mrówki” odejdą. Jednak zdarzają się też i takie przypadki, w których dolegliwość nawraca i przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu.

Sprawdźmy kiedy należy się niepokoić?

Drętwienie dłoni, chociaż nie należy do przyjemnych objawów zwykle bywa bagatelizowane. Przede wszystkim dlatego, że bardzo szybko o nim zapominamy.

Dyskomfort dłoni związany z mrowieniem, zaburzeniem czucia i ciężkością ręki jest dolegliwością odczuwaną szczególnie w nocy, a po przebudzeniu bardzo szybko o niej zapominamy, zajęci sprawami dnia codziennego, pracą, obowiązkami.

Drętwienie rąk – przyczyny:

Drętwienie rąk pojawia się na skutek niedostatecznego ukrwienia kończyn lub nieprawidłowości w obrębie układu nerwowego, w następstwie uciśnięcia lub uszkodzenia nerwu.

Wybierz produkty dla siebie

Do najbardziej banalnych i najmniej uciążliwych przyczyn należy niewłaściwe ułożenie ręki podczas snu, przygniecenie jej przez ciężar swojego ciała lub głowy. Taka dysfunkcja choć wybudza nas ze snu, jest przemijająca, chwilowa i nie zdarza się często.

Kolejną przyczyną może być przeciążenie kończyn górnych, do którego dochodzi na skutek ciężkiej pracy lub poprzez wykonywanie wielokrotnie powtarzanych tych samych, monotonnych ruchów.

Oby dwie przyczyny raczej są przemijające a związany z nimi objaw drętwienia rąk nie zwiastuje poważniejszych konsekwencji, a w niektórych sytuacjach mrowienie powiązane jest z przewlekłym stresem i stanami lękowymi lub depresją.

Z czym innym mamy jednak do czynienia, kiedy do drętwienia rąki i dłoni dołączają się inne objawy. Mogą to być np.

: bóle kręgosłupa szyjnego, ograniczenie ruchomości szyi, zaburzenia czucia w dłoni czy też bóle barku.

Ta grupa objawów może świadczyć już o zmianach zwyrodnieniowych odcinka szyjnego czy też dyskopatii. Ze względu na pojawiający się ucisk na korzenie nerwowe, dochodzi wtedy do mrowienia rąk w nocy.

Schorzeniem, którego typowym objawem jest drętwienie dłoni w nocy, i który najczęściej kojarzy nam się z tym objawem jest Zespół Cieśni Nadgarstka. Jednak tylko w początkowej fazie występują same parestezje, w zaakansowanej cięśni pojawia się również: zanik mięśni kłębu, zaburzenia czucia, temperatury itp.

Więcej poczytaj tu >> Cieśń nadgarstka

Pamiętajcie! Niepokojących symptomów nie należy lekceważyć – mrowienie i drętwienie rąk może być następstwem wielu schorzeń. Jeśli uważasz, że Twoje dolegliwości nie mijają, dołączają do niech kolejne, koniecznie udaj się do lekarza, ponieważ jest to stan wymagający głębszej diagnostyki.

Jak poradzić sobie z drętwieniem rąk:

Jeżeli mrowienie dłoni wybudza Cię ze snu, na początku uwolnij rękę z ucisku, jeśli jest ona przygnieciona ciężarem twojego ciała lub głowy.

Kolejno poruszaj dłonią i ręką, zaciśnij pięść i rozluźnij, po to aby szybciej doszło do przywrócenia poprawnego krażenia a także przewodnictwa nerwowego. W kolejnym etapie poczekaj aż tzw. “mrówki” odejdą i wróci pełna funkcja ręki.

Tak doraźnie możesz sobie radzić, jeśli jednak niepokoją Cię dodatkowe objawy skonsultuj się z lekarzem. Być może zaleci jakieś ćwiczenia lub dokładniejszą diagnostykę.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*