Do czego prowadzi nadmierne picie alkoholu?

Choroba alkoholowa stanowi zjawisko, które od lat zajmuje wysoką pozycję w rankingu najczęściej występujących uzależnień w naszym społeczeństwie.

Problemy z alkoholizmem pojawiają się u coraz młodszych osób, a są one w dużej mierze efektem bardzo łatwego dostępu do trunków wysokoprocentowych.

Dowiedz się więcej na temat skutków picia alkoholu i przekonaj się, do czego może prowadzić jego nadmierne spożywanie, nawet jeśli jest praktykowane wyłącznie w weekendy.

 

Zapisz się na detoks

 

W jaki sposób dokładnie działa alkohol?

Zanim przejdziemy do omówienia skutków alkoholizmu, warto zastanowić się, jak alkohol przedostaje się do krwi. Z biologicznego punktu widzenia ok. 20% spożytego napoju alkoholowego dostaje się do niej już w żołądku, natomiast reszta poprzez jelito cienkie. Alkohol bardzo szybko trafia także do mózgu.

Już po wypiciu kilku kieliszków wina czy wódki stajemy się pewni siebie, ale z drugiej strony, zaczynamy stopniowo tracić koncentrację.

Warto też dodać, że niemalże na samym początku picia rozpoczyna się kac – jest on spowodowany przede wszystkim tym, że alkohol utrudnia wchłanianie się wody, więc na im więcej sobie pozwolimy go wypić, tym bardziej możemy odwodnić organizm.

Do czego prowadzi nadmierne picie alkoholu?

Negatywne skutki picia alkoholu

Jednym z głównych narządów wewnętrznych, w którym zachodzi wiele niekorzystnych zmian pod wpływem nadużywania alkoholu, jest wątroba. U większości osób nadmiernie spożywających napoje alkoholowe dochodzi do rozwoju stłuszczenia wątroby, a nawet do marskości.

Są to schorzenia charakteryzujące się zastępowaniem komórek wątroby włóknami tkanki łącznej, które uniemożliwiają jej prawidłowe funkcjonowanie, prowadząc do upośledzenia najważniejszych funkcji metabolicznych oraz utrudniając odpływanie żółci. Uszkodzenie organu jest nieodwracalne, ale można je spowolnić lub zatrzymać, podejmując odpowiednie leczenie.

Częste upijanie się nie jest także korzystne dla układu krążenia oraz systemu nerwowego, gdyż może prowadzić do:

 • uszkodzeń komórek nerwowych,
 • udaru mózgu,
 • otępienia,
 • zaburzeń w pracy mięśnia sercowego,
 • choroby wieńcowej,
 • zawału serca,
 • nadciśnienia tętniczego krwi.

Wraz z rozwojem uzależnienia od alkoholu wzrasta też ryzyko wystąpienia zaburzeń hormonalnych, chorób immunologicznych oraz nowotworów (w szczególności przełyku, krtani, gardła, języka oraz jelita grubego).

Skutki picia alkoholu w sferze rodzinnej, zawodowej i społecznej

Wieloletnie nadużywanie alkoholu ma drastyczny wpływ nie tylko na zdrowie. Negatywne skutki alkoholizmu można bowiem także zaobserwować w wielu innych sferach, zwłaszcza rodzinnej, zawodowej oraz społecznej.

W miarę rozwoju choroby alkoholowej zwykle między partnerami dochodzi do wielu nieporozumień i kłótni, co z czasem może naruszyć zaufanie.

Często też zdarza się tak, że alkohol wypijany w nadmiernych ilościach staje się przyczyną przemocy psychicznej lub fizycznej, w rezultacie mogąc prowadzić do rozpadu małżeństwa, utraty przyjaciół itp.

W podobny sposób osoba uzależniona traci posadę, gdyż w oczach szefa przestaje być odpowiedzialnym pracownikiem. Ponadto skutkiem picia alkoholu mogą być też konflikty z prawem. Alkoholicy w stanie upojenia często wdają się w bójki, biorą udział w napaściach ulicznych, a nawet zdarza im się siadać za kierownicę samochodu, niekiedy ze śmiertelnym skutkiem.

 

Zapisz się na detoks

 

Podsumowanie

Trudno oszacować wszystkie skutki nadużywania alkoholu. Wiadomo jednak, że jest ich naprawdę wiele, począwszy od dramatów osobistych i szkodzenia własnemu zdrowiu, poprzez rodzinne tragedie oraz kłopoty w środowisku zawodowym. Warto też dodać, że nadmierne picie alkoholu degraduje kontrolę osobistą, a także pogłębia ubóstwo rodzin, gdyż uniemożliwia np. znalezienie pracy.

Picie alkoholu: skutki nadużywania, objawy uzależnienia i jego następstwa

Do czego prowadzi nadmierne picie alkoholu? Alkoholizm jest uzależnieniem, znacznie obniżającym jakość życia osoby chorej oraz jej bliskich. 123rf.com

Picie alkoholu w nadmiernych ilościach sieje spustoszenie w organizmie i prowadzi do groźnego dla życia i zdrowia uzależnienia. Podstawowym objawem uzależnienia od alkoholu jest przymus sięgnięcia po napój wysokoprocentowy. Sprawdź, czy istnieją bezpieczne dawki alkoholu.

Nadużywanie alkoholu, czyli zespół uzależnienia od alkoholu jest mieszanką zjawisk behawioralnych, fizjologicznych i poznawczych. Picie alkoholu staje się nadrzędne nad innymi zachowaniami, które dla danej osoby miały wcześniej większy priorytet. Najmocniejszym objawem jest silne pragnienie alkoholu.

Jeśli alkohol będzie wypity nawet po długim okresie zachowania abstynencji to może pojawić się gwałtowny nawrót innych objawów związanych z uzależnieniem. W celu rozpoznania uzależnienia korzysta się z klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10.

Ostateczne rozpoznanie następuje, gdy pojawiają się trzy lub więcej cechy lub objawy, które muszą wystąpić jednocześnie przez konkretny okres w ciągu 12 miesięcy:

 • Odczuwanie przymusu picia, czyli tak zwany „głód alkoholowy”.
 • Zmniejszona umiejętność kontroli nad zachowaniami związanymi z piciem: trudności z unikaniem rozpoczęcia picia, trudności z zakończeniem picia na wcześniej założonym poziomie, wysiłki zmierzające do kontrolowania spożywanych dawek są nieskuteczne.
 • Zespół abstynencyjny i towarzyszące mu objawy fizjologiczne, które pojawiają się, kiedy spożywanie alkoholu zostaje przerwane. Zaliczamy do nich: nadciśnienie tętnicze, drżenie mięśniowe, biegunki, nudności, wymioty, problemy ze snem, rozszerzone źrenice, suchość śluzówek, nadpotliwość, niepokój i lęki, rozdrażnienie, padaczka alkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie. Może też pojawić się używanie alkoholu bądź podobnie działającej substancji celem złagodzenia wyżej wymienionych objawów.
 • Zazwyczaj zwiększona tolerancja na alkohol. Spożywany w tej samej dawce nie dostarcza uzależnionemu oczekiwanych efektów.
 • Narastające zaniedbywanie innych aktywności i zainteresowań dających przyjemność z powodu picia alkoholu. Poświęcanie czasu na zdobycie alkoholu, jego picie lub na uwolnienie się od negatywnych skutków jego działania.
 • Uporczywe spożywanie alkoholu pomimo posiadania niezbitych dowodów na występowanie szkodliwych skutków picia.

Wysłuchaj podcastu stronyZDROWIADr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarz specjalista psychiatra, Centrum Terapii Dialog mówi o chorobach psychicznych w naszym społeczeństwie oraz radzi, kiedy i gdzie szukać pomocy w przypadku uzależnienia u siebie lub kogoś bliskiego.

Sygnałami ostrzegawczymi, świadczącymi o tym, że picie alkoholu staje się problemem są:

 • Zwiększona ilość i częstotliwość spożywania alkoholu.
 • Zmiana funkcji picia i roli alkoholu w życiu.
 • Przywiązanie do sytuacji picia.
 • Alkohol spożywany w nieodpowiednich sytuacjach: okres ciąży i karmienia piersią, prowadzenie pojazdów, spożywanie leków wchodzących w reakcję z alkoholem.
 • Nasilające się incydenty upojenia.
 • Zaniepokojenie piciem i uwagi krytyczne ze strony osób bliskich wraz z wyraźnymi sygnałami sugerującymi, że należy ograniczyć ilość spożywanego alkoholu lub powstrzymywać się od picia
 • Używanie alkoholu jako sposób usuwania przykrych skutków poprzedniego picia, czyli tak zwane klinowanie.
 • Trudności w przypominaniu sobie co się działo poprzedniego dnia, kiedy alkohol był spożywany.
 • Pojawienie się negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu i mimo to – dalsze jego spożywanie.

Dlaczego Polacy piją coraz więcej?

Dorosłe osoby spożywające alkohol mogą z biegiem lat modyfikować schemat picia, począwszy od całkowitej abstynencji poprzez picie niosące niewielkie ryzyko aż do spożywania wysoce szkodliwych i ryzykownych sposobów przyjmowania toksycznej substancji. Ryzykowne spożywanie alkoholu polega na piciu zbyt dużych jego ilości w konkretnym czasie, niepociągające za sobą negatywnych konsekwencji.

Można jednak spodziewać się pojawienia tych konsekwencji, jeśli obecny styl picia alkoholu nie ulegnie zmianie. Szacuje się, że kilkanaście procent Polaków w wieku dorosłym pije alkohol problemowo.

W tej grupie znajdziemy około 900 tysięcy uzależnionych osób, a także ponad 2 miliony osób, które piją alkohol w sposób ryzykowny lub szkodliwy.

Picie szkodliwe to wzorzec picia powodujący szkody na zdrowiu, fizyczne lub psychiczne, a także psychologiczne lub społeczne. Nie pojawia się wówczas jednak uzależnienie od alkoholu.

Jako nadmierne picie rozumie się picie co najmniej ośmiu w przypadku mężczyzn lub sześciu w przypadku kobiet jednostek alkoholu jednorazowo. Warto podkreślić, że wypicie dużych ilości alkoholu w krótkim czasie może mieć o wiele gorsze skutki niż częste picie małych ilości. W Polskim prawie definiujemy:

 • Stan po użyciu alkoholu (stężenie substancji we krwi od 0,2 do 0,5 promila).
 • Stan nietrzeźwości (stężenie substancji we krwi powyżej 0,5 promila).

Ocena stanu trzeźwości domaga się szacunkowego obliczenia poziomu stężenia alkoholu we krwi. Porcja alkoholu to ilość wina, piwa lub napojów spirytusowych, która ma 10 mililitrów lub 8 gram czystego alkoholu etylowego. Oznacza to, że „bezpieczny” limit 14 porcji tygodniowo odpowiada:

 • 6 kieliszkom wina 13-procentowego (po 175 mililitrów).
 • 9 małym butelkom piwa 5-procentowego (po 330 mililitrów)
 • 13 kieliszkom wódki 40-procentowej (po 25 mililitrów).
Leia também:  Jakie Są Objawy Hiv Zapytaj?

Należy podkreślić, że nie istnieje bezpieczna, nie niosąca ryzyka dla zdrowia dawka alkoholu. Możemy jedynie określić dawkę której spożycie pociąga za sobą niewielkie ryzyko.

Wpływ alkoholu na organizm człowieka rozpoczyna się już w jamie ustnej w momencie wchłaniania. Jego szybkość uzależniona jest od:

 • Tempa, w jakim treść pokarmowa przesuwa się z żołądka do dwunastnicy, a następnie do jelit.
 • Ilości tłuszczu zawartego w pożywieniu.

Jelita to miejsce, w którym największa ilość alkoholu przenika bezpośrednio do krwi. Największe zaś jego stężenie znajdziemy w: krwi, moczu, ślinie, żółci, a także w płynie mózgowo-rdzeniowym. Maksymalne stężenie we krwi alkohol osiąga po około 1,5 godziny od chwili jego wypicia. Proces jego metabolizowania jest wolniejszy niż proces wchłaniania.

Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że alkohol zajmuje trzecie miejsce spośród czynników niosących ryzyko dla zdrowia. Szacuje się, że aż 60 rodzajów urazów i chorób związanych jest z nadużywaniem alkoholu. Alkohol ma negatywny wpływ na niemal każdą tkankę i narząd. Wynika to z tego, że reaguje on bezpośrednio z fizjologicznymi substancjami w naszym organizmie.

Pośrednio alkohol silnie wpływa na homeostazę ustroju: układu wegetatywnego, endokrynnego, odpornościowego, a także na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz wchłanianie kluczowych składników odżywczych.Alkohol etylowy przez swoje toksyczne działanie tworzy zmiany chorobowe niemal we wszystkich układach:

 • W układzie nerwowym: zmiany zanikowe móżdżku i mózgu, polineuropatia, ubytek szarej substancji mózgu, zwyrodnienia w płatach czołowych, encefalopatia Wernickiego.
 • W układzie pokarmowym: przewlekły stan zapalny błon śluzowych w jamie ustnej, przełyku, żołądku i dwunastnicy, zaburzenia perystaltyki jelit, upośledzenie wchłaniania, stan zapalny trzustki i wątroby – stłuszczenie, marskość, zwłóknienie.
 • W układzie krążenia: kardiomiopatia alkoholowa, czyli zmiany zwyrodnieniowe włókien mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, powiększenie i stłuszczenie serca.
 • W układzie oddechowym: przewlekłe zapalenie błony śluzowej tchawicy i oskrzeli, zwiększone ryzyko wystąpienia raka w jamie ustnej, tchawicy oraz krtani.
 • W układzie moczowym: ostra niewydolność nerek, zwiększone stężenie kwasu moczowego we krwi i powiązane z tym objawy dny moczanowej (podagry).
 • W układzie hormonalnym: zaburzenia wydzielania testosteronu, mniejsza ruchliwość plemników oraz zniszczenie ich struktury. Kobiety mogą skarżyć się na zaburzenia miesiączkowania albo zanik jajników.

W dłuższej perspektywie czasowej alkohol ma wpływ na znaczne osłabienie odporności organizmu, co zwiększa ryzyko pojawienia się niektórych odmian raka.

Alkohol skutkuje również niedobory witamin, które są niezbędne do tego, żeby nasz organizm prawidłowo funkcjonował.

Wywołuje to: zaburzenia wzroku, problemy skórne, zmiany w błonach śluzowych i szpiku kostnym, zapalenie wielonerwowe bądź zaburzenia procesów rozrodczych.

Nadmierne spożywanie alkoholu wywołuje również znaczne zaburzenia w psychice uzależnionego: problemy ze snem, stany depresyjne, niepokoje, próby i myśli samobójcze, amnezję, zmiany osobowości, halucynozę alkoholową, psychozę alkoholową, otępienie – zespół Korsakowa.

Czym jest alkoholizm, objawy i skutki choroby alkoholowej – skutki nadużywania alkoholu

Według definicji alkoholizm to spożywanie zazwyczaj w dużych dawkach alkoholu przez alkoholika, które jest spowodowane przymusem o charakterze psychicznym i somatycznym, nie podlega jego woli, jednak możliwe jest jego powstrzymanie i utrzymanie abstynencji.

Mechanizm powstawania uzależnienia nie jest do końca wyjaśniony, ale ma bezpośredni związek z ciągłym lub cyklicznym nadużywaniem alkoholu.

Rodzaj napoju alkoholowego nie ma znaczenia – człowiek nie uzależnia się od konkretnego piwa, wina, wódki, whisky czy koniaku, ale od zawartego w tych napojach alkoholu.

Do czego prowadzi nadmierne picie alkoholu?

 • zmiana tolerancji na alkohol (podwyższenie lub obniżenie – by uzyskać ten sam stan, co kiedyś, trzeba wypijać mniej lub więcej),
 • objawy odstawienne: niepokój, drażliwość, poty, skurcze mięśniowe, dreszcze i drżenie kończyn, nudności,
  koncentracja życia
 • koncentracja życia wokół picia, poszukiwanie okazji do sięgnięcia po alkohol,
 • luki w pamięci i świadomości (tzw. „dziury pamięciowe”, które pojawiają się po spożyciu alkoholu),
 • nawroty do picia po próbach utrzymywania czasowej wstrzemięźliwości.

Istnieje test AUDIT (Alcohol Use Disorders Identification Test) polecany przez Światową Organizację Zdrowia, Jest to badanie składające się z kilkunastu pytań, do których wypełnienia potrzebna jest umiejętność przeliczenia wypijanego przez Ciebie alkoholu na porcje standardowe. Przy każdym z zapytań podane są warianty odpowiedzi wraz z punktacją w nawiasach.

 • Czy zdarzały się w Twoim życiu okresy, kiedy odczuwałeś konieczność ograniczenia swojego picia?
 • Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia wprawiały Cię w zdenerwowanie uwagami na temat spożywania alkoholu?
 • Czy zdarzyło się, że odczuwałeś wstyd lub wyrzuty sumienia z powodu swojego picia?
 • Czy miały miejsce sytuacje, gdy tuż po przebudzeniu się pierwszą rzeczą było sięgnięcie do kieliszka, aby postawić się na nogi (picie na pusty żołądek) lub uspokoić nerwy?

Już jedna odpowiedź twierdząca może świadczyć o podejrzeniu istniejącej choroby alkoholowej. Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś uzależniony od alkoholu lub obawy takie mają najbliższe Ci osoby, odpowiedz sobie szczerze na powyższe pytania. Jeżeli niepokoi Cię picie kogoś bliskiego, również możesz zachęcić go do wypełnienia powyższego testu.

Zaburzenia i dolegliwości układu pokarmowego są pierwszymi objawami nadużywania alkoholu. Problemy mogą dotyczyć całego przewodu pokarmowego począwszy od jamy ustnej a kończą na odbytnicy.

W obrębie błon śluzowych znajdujących się w układzie pokarmowym mogą rozwijać się stany zapalne.

Może dojść do wystąpienia krwawień, lecz są pacjenci bardziej podatni na pojawienie się różnych uszkodzeń układu, takich jak owrzodzenia żołądka, czy dwunastnicy.

 • biegunki,
 • choroby przyzębia,
 • wzdęcia
 • żylaki (wystąpić mogą zarówno żylaki przełyku, jak i odbytu),
 • zespół Mallory’ego-Weisa,
 • refluks żołądkowo-przełykowy,
 • przewlekłe nudności.

Wątroba jest narządem, któremu alkohol szkodzi najbardziej, właśnie w wątrobie zachodzi metabolizm alkoholu.

W pierwszej kolejności dochodzi do jej stłuszczenia, lecz ze względu na duże właściwości regenerujące w przypadku zaprzestania picia może dojść do cofnięcia tych zmian.

Jeżeli natomiast wątroba jest ciągle poddawana działaniu alkoholu następuje rozwój przewlekłego, alkoholowego zapalenia wątroby. W następstwie tych zmian może dojść do nieodwracalnego zwłóknienia wątroby, które w ostateczności prowadzi do marskości wątroby.

Nadużywanie alkoholu ma również negatywny wpływ na trzustkę, w przypadku dłuższego działania etanolu może dojść do ostrego, jak i przewlekłego zapalenia trzustki. W wyniku nadużywania alkoholu przez dłuższy czas może dojść do zaburzenia funkcji wydzielniczej tego gruczołu, objawia się to zaburzeniem gospodarki węglowodanowej, co w dalszej konsekwencji prowadzi do cukrzycy.

Skutkami picia alkoholu w większej ilości jest zaburzenie wchłaniania substancji mineralnych i odżywczych. Dochodzi do niedoboru m.in. żelaza i kwasu foliowego co prowadzi do wystąpienia anemii, która objawia się bladością skóry jak oraz spadkiem sił.

Alkohol wywiera bezpośredni, toksyczny wpływ na komórki układu nerwowego. Skutkiem może być polineuropatia, czyli uszkodzenie wielu różnych nerwów. Objawy, które bywają skutkiem nadużywania alkoholu i polineuropatii, to zaburzenia czucia (np.

w formie mrowień), dolegliwości bólowe (związane z uciskaniem nerwów), a czasami nawet niedowłady i porażenia.

Uszkodzenia mogą być generowane również w obrębie nerwu wzrokowego, czego efektem bywa zarówno pogorszenie widzenia, jak i – w skrajnych przypadkach – nawet ślepota.

Alkohol pity w nadmiernych ilościach prowadzi do zmian w psychice oraz zachowaniu. W skrajnych przypadkach może powodować zmianę charakteru oraz prowadzić do zanikania odczuwania wyższych emocji jak miłość. Zażywanie alkoholu może prowadzić do zaburzeń funkcji poznawczych, zaburzeń koncentracji oraz zaburzenia pamięci.

 • zespół Ottela (związany z patologicznymi urojeniami zazdrości),
 • depresja alkoholowa,
 • otępienie alkoholowe,
 • psychoza Korsakowa,
 • przewlekła psychoza alkoholowa (w której pojawiają się omamy, głównie słuchowe, oraz powiązane z nimi urojenia – zazwyczaj o treści prześladowczej),
 • encefalopatia Wernickego.

Alkohol pity w dużych ilościach jest często przyczyną występowania zachowań impulsywnych. Przyczynia się do problemów z kontrolowaniem własnych emocji co prowadzi do zachowań agresywnych w stosunku do otoczenia jak i samego siebie. Może prowadzić do skłonności samobójczych.

Wbrew ogólnie przyjętej opinii alkohol nie jest afrodyzjakiem, jest na odwrót. Zbyt duże spożywanie napojów alkoholowych prowadzi do spadku popędu seksualnego i prowadzi do obniżenia jakości życia seksualnego. U mężczyzn może objawiać się zaburzeniami erekcji, a nawet na skutek uszkodzenia nerwów zaangażowanych w występowania wzwodu może dojść do trwałej impotencji.

Natomiast u kobiet nadużywających alkoholu występuję zaburzenie miesiączkowania. W konsekwencji zmiana rytmu krwawień a nawet może przyczynić się przedwczesnego wystąpienia menopauzy.

Nadmierne spożywanie alkoholu przyczynia się do występowania problemów z prawidłowym funkcjonowaniem serca oraz naczyń krwionośnych. Następstwami nadużywania może być podwyższone ciśnienie tętnicze oraz zaburzenia rytmu serca. Odnotowuję się przypadki kiedy serce powiększa swoje rozmiary i w konsekwencji staje się niewydolne.

Leia também:  Jakie Są Objawy Gruźlicy?

Alkohol – jak wpływa na nasze zdrowie?

Napój alkoholowy na bazie etanolu to substancja psychoaktywna, która powoduje znaczne uszkodzenia w organizmie. Alkohol jest również substancją narkotyczną należącą do kategorii depresantów.

Nawet małe ilości wywołują pobudzenie i poprawę samopoczucia, zaś większe są podstawą do zachowań agresywnych i impulsywnych, przy których najczęściej zaburzone są zdolności logicznego myślenia.

U osób uzależnionych nagłe odstawienie może wywołać alkoholowy zespół abstynencyjny, który charakteryzuje się poniższymi objawami

Objawy somatyczne: 

 • wzmożone napięcie mięśniowe, 
 • tachykardia, 
 • przyspieszony oddech, 
 • wzrost temperatury ciała,  
 • rozszerzenie źrenic,  
 • wymioty,  
 • drżenie, 
 • potliwość. 

Objawy psychopatologiczne: 

 • pobudzenie psychoruchowe,  
 • lęk,  
 • niepokój,  
 • bezsenność,  
 • napięcie,  
 • drażliwość,  
 • zachowania impulsywne. 

Czy istnieje dawka alkoholu bezpieczna dla zdrowia? 

Prawdą jest, że umiarkowane spożywanie alkoholu, a w szczególności czerwonego wina (lampka do 250 ml/dzień), wiąże się z obniżeniem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Z drugiej strony regularne picie małych ilości alkoholu jest podstawą do pogłębienia nawyku, spożywania coraz większych dawek, co w konsekwencji może prowadzić do alkoholizmu.  

 • Niemniej jednak za dawkę bezpieczną uznaje się spożycie 2 kieliszków mocnego alkoholu (po 25 ml) = 1 piwa 0,6 l = 350 ml wina.  
 • Jest to stanowisko British Heart Foundation, która dodatkowo podkreśla, że należy zachować kilka dni odstępu między spożywaniem alkoholu.  
 • Przeczytaj również:Jakie są mity na temat alkoholu?

Alkohol a choroby 

Częste picie znacznych ilości alkoholu negatywnie wpływa na stan naszego zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szkodliwość alkoholu jest jednym z wiodących czynników ryzyka utraty zdrowia na całym świecie.  

Z uwagi na funkcję detoksykacyjną i posiadane zasoby enzymatyczne narządem szczególnie narażonym na toksyczny wpływ alkoholu etylowego jest wątroba. Zachodzą w niej główne przemiany alkoholu.

Pierwszym stadium nieprawidłowości jest alkoholowa choroba wątroby, która prowadzi do kolejnych etapów: stłuszczenie, zapalenie, zwłóknienie, marskość i nowotwór.

Badania pokazują, że u 90% osób intensywnie pijących alkohol, wątroba reaguje na jego nadmierną podaż stłuszczeniem, u 40% zapaleniem, u 15-30% zwłóknieniem, a w ostateczności marskością.  

Skutkiem alkoholizmu mogą być również zaburzenia układu sercowo-naczyniowego. Wiele badań wskazuje, że regularne picie niewielkich dawek działa korzystnie i obniża ryzyko danych chorób, jednakże przy większych ilościach ryzyko to znacznie wzrasta. Dotyczy to choroby wieńcowej, nadciśnienia i niewydolności serca. 

Kolejnym narządem gruczołowym jest trzustka, która przy regularnym nadużywaniu alkoholu jest podatna na przewlekłe lub ostre zapalenie. Wzrost ryzyka nowotworu trzustki jest wysoki i wynosi ok. 19%. 

Według badań skutkiem nadużywania alkoholu mogą być również inne nowotwory:  

 • jamy ustnej,  
 • przełyku,  
 • krtani,  
 • woreczka żółciowego,  
 • jelita grubego,  
 • piersi (u kobiet),  
 • prostaty,  
 • płuc. 

Co ciekawe, nawet małe ilości alkoholu (10-20 ml etanolu/dzień), nadal uważane za bezpieczne przez wiele organizacji, mogą podnieść ryzyko nowotworów: 

 • jamy ustnej, 
 • krtani, 
 • przełyku, 
 • piersi. 

Czy alkohol jest kaloryczny? 

Dodatkowo należy pamiętać, że alkohol to tzw. puste kalorie pozbawione wartości odżywczych (wyjątek stanowi resweratrol zawarty w czerwonym winie). Nadmierne picie i jednoczesne podjadanie mogą doprowadzić do nadwagi i otyłości.  

Przybliżona kaloryczność popularnych napojów alkoholowych wyrażona w 1 litrze:  

 • piwo jasne – 500 kcal  
 • piwo ciemne – 680 kcal  
 • cydr – 530 kcal 
 • wino wytrawne – 680 kcal 
 • wino półsłodkie – 870 kcal 
 • wino słodkie – 1050 kcal 
 • wódka – 2200 kcal 
 • whisky – 2400 kcal 

Inne skutki nadmiernego spożycia alkoholu 

Nadmierne spożycie alkoholu ma negatywny wpływ nie tylko na alkoholika, ale również na jego otoczenie.

W rodzinach, w których występuje problem alkoholowy, często dochodzi do konfliktów, a dzieci nie mają możliwości zmiany swojego położenia i stają się „zakładnikami” jednego lub obojga rodziców.

Ponadto są one narażone na powielanie błędów we własnej przyszłości, stając się dorosłymi dziećmi alkoholików (DDA). 

Źródła: 

 • Bagnardi V., i in. Alcohol consumption and site-specific cancer risk: a comprehensive dose-response meta-analysis. British Journal of Cancer, 112(3), s. 580-593, 2015. 
 • Choi Y., i in. Light alcohol drinking and risk of cancer: a meta-analysis of cohort studies. Cancer Research and Treatment : Official Journal of Korean Cancer Association, 50(2), s. 474-487, 2018. 
 • Cichoż-Lach H., i in. Nadużywanie alkoholu a alkoholowa choroba wątroby. Instytut Psychiatrii i Neurologii: Alkoholizm i Narkomania, 21(1),  55-62, 2008. 
 • Goel S., i in. Effect of alcohol consumption on cardiovascular health. Current Cardiology Reports, 20(4), s. 1-19, 2018. 
 • Kacprzak A. Międzypokoleniowa transmisja alkoholizmu (na podstawie narracji trzeźwiejących alkoholików). Acta Universitatis Lodziensis: Folia Sociologica, 38, s. 73-89, 2011 
 • Liu Y., i in. Links between alcohol consumption and breast cancer: a look at the evidence. Women’s health (London, England), 11(1), s. 65-77, 2015.  
 • Traversy G., Chaput JP. Alcohol consumption and obesity: an update. Current Obesity Reports, 4(1), s. 122–130, 2015.  
 • Ziembicki S., i in. The association between alcohol consumption and breast density: a systematic review and meta-analysis. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, 26(2), s. 170-178, 2017. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Alkoholizm – wpływ długotrwałego picia na organizm

Alkohol jest jedną z najpowszechniejszych substancji psychoaktywnych, które są legalne i w dużym stopniu nadużywane. Nawet jego niewielkie ilości wpływają na stan człowieka – jego zdrowie i psychikę.

W przypadku długotrwałego picia zmiany w organizmie mogą być bardzo poważne. Przede wszystkim nawet jego niewielkie ilości wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego.

Pogarsza się reakcja wzrokowa, słuchowa oraz precyzja ruchów.

Układ nerwowy

Podczas spożywania alkoholu to układ nerwowy jest atakowany jako pierwszy. Jego działanie hamuje najwrażliwsze ośrodki układu nerwowego odpowiedzialne za precyzyjne myślenie, logiczne rozumowanie i prawidłowy osąd.

Upośledzeniu ulega również uczuciowość wyższa – która jest przypisana do człowieka. Należy do niej etyka, moralność, poczucie więzi rodzinnych czy międzyludzkich.

Funkcje ośrodków kory mózgowej również ulegają upośledzeniu, co powoduje uwolnienie instynktów i popędów ukrytych w człowieku. Pojawiają się też prymitywne zachowania.

Alkohol niszczy również nerwy obwodowe. Wraz z niedoborem witamin z grupy B jego długotrwałe nadużywanie powoduje zapalenie wielonerwowe (polineuropatię alkoholową), objawiające się zaburzeniami czucia w kończynach, nadwrażliwością na bodźce zewnętrzne takie jak, zimno, ciepło czy np. zbyt ciasne obuwie.

Pojawiają się bolesne skurcze łydek oraz drętwienie i mrowienie w palcach stóp. Podczas chodzenia nogi mogą się szybko męczyć.

W miarę postępowania choroby, mrowienie może obejmować dolne części kończyn, a w dalszych etapach choroby może dojść do owrzodzeń troficznych, zaników mięśniowych, a nawet niedowładu w kończynach.

W miarę długotrwałego spożywania alkoholu, jego działanie wpływa na rdzeń mózgowy i części pnia mózgowego. Powoduje to zanikanie odruchów i zahamowanie pracy ważnych ośrodków mózgowych. Skutkuje to do zaburzeniami układu oddechowego, krążenia, a w skrajnych przypadkach powoduje śmierć.

Przy uszkodzeniu obwodowego układu nerwowego może również dojść do zapalenia pozagałkowego nerwu wzrokowego. Pojawia się on przy zatruciu metanolem oraz przy nadmiernym spożyciu etanolu, ponieważ alkohol wypłukuje witaminę A i karoten. Prowadzi do zatrucia układu wzrokowego i może spowodować nieodwracalną ślepotę.

Układ krążenia

Po spożyciu dużej ilości alkoholu mogą wystąpić zaburzenia akcji serca oraz zwężenia lub rozszerzenia naczyń krwionośnych. W związku z tym, mylne jest twierdzenie, że alkohol rozgrzewa.

Jest to wynik rozszerzenia naczyń krwionośnych, które znajdują się bezpośrednio pod skórą.

Leia também:  Objawy Ciazy Bol Brzucha Jak Na Okres?

Powoduje to dopływanie ciepłej krwi z organizmu do naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze, gdzie następnie krew się ochładza i z powrotem wędruje do organizmu.

Krótkotrwałe zaburzenia akcji serca nie pozostawiają w organizmie trwałych uszkodzeń. Jednak stałe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach powoduje już trwałe uszkodzenia.

Mogą pojawiać się dolegliwości serca i naczyń krwionośnych. Niektóre z nich mogą trwać krótko i pojawiać się sporadycznie na przykład poprzez dodatkowe skurcze serca czy podniesione ciśnienie tętnicze.

Mogą pojawiać się też bóle okolic serca.

Inne dolegliwości wywołane przez długotrwałe spożywanie alkoholu mogą być stałe i uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Prowadzi to do zmniejszenia odporności organizmu oraz zmniejsza tolerancje na spożywany alkohol.

Skutkiem picia alkoholu przez długi okres czasu może być choroba mięśnia sercowego. Powstaje ona w wyniku trującego działania alkoholu i jego produktów przemiany. Do objawów tego zaburzenia zalicza się:

 • zaburzenia rytmu serca;
 • przyspieszenie akcji serca,
 • przewlekle skrócony oddech.

Skutkiem tej choroby jest powiększenie serca, szmer oddechowy, anomalie w badaniu EKG. Sama choroba w początkowej fazie rozwoju może być bezobjawowa. Często ujawnia się napadem częstoskurczu, migotaniem przedsionków, bólami serca czy dusznościami.

Zakażenia organizmu, stres lub duży wysiłek przyspieszają objawianie się tej choroby. Dodatkowo upośledzenia mięsna sercowego mogą być powodowane przez niedobór witaminy B1 (tianiny).

Spowodowane jest to nadmiernym, długotrwałym piciem alkoholu, które powoduje upośledzenie wchłaniania się witamin w przewodzie pokarmowych.

Choroby mięśnia sercowego łatwo można wyleczyć u osób, które przez krótki okres czasu nadużywały alkoholu i przestały pić. Całkowita abstynencja połączona z leczeniem umożliwia znaczną poprawę pracy serca. Długie picie zaś prowadzi do zmian zwyrodnieniowych komórek mięśnia sercowego, co prowadzi do masywnych obrzęków. Może też występować sinica i duszności – nie tylko przy wysiłku.

Alkohol powoduje również rozwój chorób naczyń krwionośnych. Przy długofalowym nadużywaniu alkoholu ciśnienie może być cały czas podwyższone co często prowadzić do trwałego nadciśnienia tętniczego. Przez to zwiększa się prawdopodobieństwo rozwinięcia się choroby nadciśnieniowej.

U ludzi cierpiących na miażdżycę lub nadciśnienie, wahania ciśnienia po wypiciu alkoholu mogą doprowadzić do pęknięcia ściany tętnicy, co skutkuje groźnymi krwotokami tętniczymi.

Jeżeli zdarzy się to w mózgu, może dojść do udaru lub porażenia, w skutek czego może nastąpić śmierć albo trwałe kalectwo.

Układ pokarmowy

Zaburzenia w pracy układu pokarmowego są najczęstszymi skutkami nadużywania alkoholu. Przewód pokarmowy jest bezpośrednio narażony na oddziaływanie napojów alkoholowych.

Alkohol silnie pobudza wydzielanie się kwasu solnego w żołądku. Przez to osoby uzależnione są bardziej narażone na choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy.

Ponadto wiąże się to pośrednio z oddziaływaniem na pozostałe narządy i powoduje powstawanie innych chorób np. alkoholowej marskości wątroby.

Alkohol może też pogarszać stan jamy ustnej, zwłaszcza ten bardziej stężony. Powoduje podrażnienie mechaniczne śluzówki i prowadzi do stanu nieżytowego. Ułatwia to zakażenia bakteryjne poprzez obniżenie odporności tkanek.

Jeżeli połączone jest to z nieprzestrzeganiem higieny osobistej i paleniem papierosów to może doprowadzić do pękania i zapalenia kącików ust, a także do nadżerek pojawiających się na śluzówce.

Pojawiają się też uczucie suchości w jamie ustnej i gardle oraz pieczenie języka, ponieważ alkohol działa na przełyk drażniąco i odwadniająco. Występowanie wymiotów również nie wpływa korzystnie, bo powoduje uszkodzenia błony śluzowej.

Często też alkohol powoduje ruchy soku żołądkowego aż do przełyku, co podrażnia tkanki i może prowadzić do pojawienia się nadżerek. Może to spowodować uczucie palenia za mostkiem (zgaga), a nawet krwotoki z przełyku.

Wątroba i trzustka

Działanie alkoholu szczególnie upośledza pracę wątroby, w której zachodzą najważniejsze jego przemiany. Uszkodzenie miąższu wątroby jest skutkiem długotrwałego picia i w początkowej fazie może być bezobjawowe i mylnie określane jako niestrawność, przepicie lub nieżyt żołądka.

Mimo dużych zdolności wątroby do regeneracji, takie uszkodzenia mogą być nieodwracalne jeśli chory zostanie za późno zdiagnozowany. Najgroźniejszą z chorób jest marskość wątroby, która prowadzi do przewlekłego zapalenia.

Objawia się ona krwotokami z przewodu pokarmowego, silnymi wzdęciami brzucha, a także upośledzeniami łaknienia, nudnościami i wymiotami. Wątroba jest powiększona i podczas obmacywania bolesna.

Następnie przy niewydolności wątroby może pojawiać się jej tłuszczowe zwyrodnienie. Objawia się ono uczuciem pełności, rozpierania w nadbrzuszu i wzdęciem brzucha. Może pojawiać się też brak apetytu, nudności i ogólne osłabienie. Taki stan może być odwracalny jedynie przy pełnej abstynencji i odpowiedniej diecie.

Nadmierne spożycie alkoholu może również prowadzić do uszkodzeń trzustki – alkoholowego zapalenia trzustki. Rozwój tej choroby prowadzi do cukrzycy a nawet śmierci.

Przyswajanie składników pokarmowych

Spożywanie alkoholu ogranicza przyswajanie i powoduje niedobory witamin i oraz innych pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skutkuje to m.in. zmianami skórnymi czy zaburzeniami widzenia, w zależności od tego jakiej witaminy lub pierwiastka brakuje w organizmie.

Alkohol a odchudzanie

Czysty etanol zawiera w 1 gramie 7 Kcal. Nie może on zostać zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej, jednak w przypadku jego nadmiaru, reszta makroskładników zostanie zmagazynowana. Spowodowane jest to tym, że póki we krwi znajduje się alkohol, to białko, tłuszcz i węglowodany nie zostają poprawnie zmetabolizowane.

Układ odpornościowy

Długotrwałe spożywanie alkoholu zaburza funkcjonowanie układu odpornościowego. Sprzyja to rozwojowi bakterii i wirusów. Powoduje to zwiększenie podatności na choroby zakaźne, zapalenie górnych i dolnych dróg oddechowych (np. nosa, gardła, krtani, oskrzeli czy płuc).

Nadmiar alkoholu w organizmie osłabia aktywność i upośledza zdolności limfocytów m.in. do produkcji przeciw ciał odpowiedzialnych za likwidowanie obcych antygenów.

Alkoholicy są również w większym stopniu narażeni na rozwój gruźlicy płuc. Jest to ciężka choroba wywołana przez prątki Kocha, która może doprowadzić do niewydolności oddechowej, a nawet do śmierci.

Układ oddechowy

Spożywanie alkoholu w wielu przypadkach może powodować przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Powoduje przewlekłe zapalenie błony śluzowej tchawicy i oskrzeli. U alkoholików występuje też wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia raka jamy ustnej, krtani i tchawicy.

Układ moczowy

Nadmiar alkoholu wpływa również na pracę nerek. Może powodować ostre niewydolności spowodowane przez ich uszkodzenie. Skutkiem czego jest wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi, który powoduje również objawy dny moczanowej, a także odkładanie się złogów magnezu w drogach moczowych.

Układ hormonalny

W przypadku zniszczenia wątroby przez nadużywanie alkoholu, w organizmie mężczyzn, dochodzi do zwiększenia ilości estrogenów, które przeważają nad testosteronem.

Spowodowane jest to tym, że upośledzona wątroba nie likwiduje nadmiaru tego hormonu. Takie wahania hormonów objawiają się ginekomastią, czyli rozwojem gruczołów piersiowych.

Zmianie ulega też rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie – z typu męskiego na typ żeński. Dodatkowo mogą też wystąpić kłopoty z erekcją itp.

Zaburzenia psychiczne

Alkohol powoduje duże zmiany w psychice. Wpływa na zmiany osobowości, powoduje niepokój, otępienie czy bezsenność. Osoby nadużywające alkoholu przez długi czas mogą mieć też problemy z pamięcią. Może też występować zwiększona drażliwość, agresja i zmienność nastroju.

Wszystkie objawy nie są stałe i nie zawsze u każdego występują. Jednak jeżeli się pojawią to mają tendencję do nasilania się, a ich rozwój może zatrzymać jedynie abstynencja.

Przy nasileniach objawów może dochodzić do otępienia alkoholowego lub psychozy Korsakowa. Nagłe przerwanie picia może też spowodować objawy abstynencyjne takie, jak ostre psychozy alkoholowe (np.

majaczenie czy halucynację) lub padaczkę.

Bibliografia

 1. Szymczak A., Niśkiewicz I., Krela-Kaźmierczak I., Linke K. 2009. Wpływ alkoholu na wybrane schorzenia przewodu pokarmowego. Nowiny lekarskie, 78, s. 222-227.
 2. Jankowski M.M., Ignatowska-Jankowska B., Kumański K., Witek B., Świergiel A.H. 2013. Wpływ alkoholu na układ odpornościowy – przegląd badań. Alkoholizm i Narkomania, Tom 26, nr 1, s. 37-57.
 3. Waszkiewicz N., Zalewska A., Szulc A., Kępka A., Konarzewska B., Zalewska-Szajda B., Chojnowska S., Waszkiel D., Zwierz K. 2011. Wpływ alkoholu na jamę ustną, ślinianki oraz ślinę. Pol. Merk. Lek., XXX, 175, 69, s. 69-74.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*