Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może mieć wiele przyczyn — od banalnych po bardzo poważne. O jakich problemach ze zdrowiem może świadczyć częstomocz i dlaczego nie należy go lekceważyć?

O częstomoczu mówi się wówczas, gdy konieczność oddania moczu pojawia się częściej niż zwykle.

W praktyce oznacza to, że do toalety należy wybrać się więcej niż 2 razy w ciągu nocy. Częste wykonywanie tej czynności może wiązać się z różnymi problemami ze zdrowiem, dlatego wymaga wyjaśnienia.

Jeśli nie można wytłumaczyć tego w prosty sposób, wskazana jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, a w razie potrzeby także u specjalisty: urologa, nefrologa, diabetyka itd. 

Warto od razu zgłosić się do urologa, bowiem większość problemów z częstomoczem, szczególnie u mężczyzn po 40. roku życia dotyczy schorzeń typowo urologicznych związanych z prostatą lub pęcherzem moczowym — mówi dr n. med. Andrzej Krzysztof Przybyła, urolog i androlog, kierownik Instytutu Zdrowia Mężczyzny i Centrum Rehabilitacji Uroginekologicznej we Wrocławiu. 

Częstomocz spowodowany nadmiarem płynów

Konieczność częstego korzystania z toalety może być spowodowana nadmiarem spożywania płynów, zwłaszcza tych zawierających kofeinę (np. kawy czy coli), napojów gazowanych, wina i piwa. Wystarczy je ograniczyć, by problem zniknął. 

Częste oddawanie moczu a leki moczopędne

Częstomocz może być również efektem przyjmowania leków o działaniu moczopędnym (diuretyków) stosowanych między innymi przy leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, obrzęków. Nie można ich odstawić, dlatego w celu złagodzenia działań niepożądanych konieczna jest konsultacja z lekarzem, który je przepisał.

Częstomocz u mężczyzn jako objaw infekcji układu moczowego

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może być także skutkiem zakażenia układu moczowego (ZUM), najczęściej jego dolnego odcinka, czyli zapalenia pęcherza. W większości przypadków (nie wyłącznie) odpowiada za nie bakteria Escherichia coli, której można się pozbyć przy pomocy antybiotyku. 

Częstomocz nie jest jedynym objawem zapalenia pęcherza u mężczyzn. Towarzyszą mu: 

 • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
 • ból w obrębie cewki moczowej,
 • ból w okolicy podbrzusza.

W postawieniu prawidłowej diagnozy pomaga ogólne badanie moczu z posiewem, dzięki któremu można dobrać odpowiedni antybiotyk. Niekiedy konieczne są dodatkowe badania, np. ocena układu moczowego za pomocą USG. 

Częste oddawanie moczu jako objaw kamicy układu moczowego

Częstomocz może być także jednym z objawów kamicy układu moczowego — choroby polegającej na tym, że w drogach moczowych (najczęściej w kielichach i miedniczkach nerek) tworzą się złogi nazywane potocznie kamieniami. 

Kamica nerkowa niekiedy przebiega bezobjawowo lub z mało charakterystycznymi objawami. Autorzy artykułu „Kamica układu moczowego” piszą: pacjenci mogą zgłaszać okresowo nawracające, nietypowe, tępe bóle okolicy lędźwiowej lub jamy brzusznej. Przy prawidłowym odpływie moczu nawet obecność dużych złogów w układzie kielichowo-miedniczkowym nerki może jednak nie powodować dolegliwości bólowych.

Sytuacja się zmienia, gdy złogi przemieszczają się z nerek do moczowodu. Objawy, które się wówczas pojawiają trudno przeoczyć. Należą do nich: 

 • kolka nerkowa, czyli bardzo silny, ostry ból promieniujący z okolicy lędźwiowej do podbrzusza i ud, który pojawia się na skutek zablokowania moczowodów przez kamienie,
 • problemy z oddawaniem moczu: poza częstomoczem także tzw. parcia naglące, pieczenie, krwiomocz,
 • nudności, a nawet wymioty, wzdęcia, brak apetytu,
 • czasem stan podgorączkowy lub gorączka.

Kamicę nerkową rozpoznaje się na podstawie dokładnego wywiadu, badań krwi (morfologia, badanie biochemiczne), badania moczu (ogólne, posiew, stężenie soli wapnia) i badań obrazowych (RTG jamy brzusznej, USG układu moczowego).

Częstomocz jako objaw chorób prostaty

Częste oddawanie moczu u mężczyzn może się również wiązać z problemami z prostatą (inaczej gruczołem krokowym lub sterczem) — narządem sąsiadującym z pęcherzem, który przechodzi przez część cewki moczowej.

Częstomocz towarzyszy łagodnemu powiększeniu prostaty, które jest kłopotem wielu mężczyzn po 50. roku życia. Mogą pojawić się (zwłaszcza rano) także inne problemy:

 • parcia naglące,
 • trudności z rozpoczęciem oddawania moczu,
 • osłabienie strumienia moczu,
 • wydłużenie czasu oddawania moczu.

Częstomocz może być też jednym z symptomów innego problemu z prostatą — zapalenia, które dotyka mężczyzn w każdym wieku. W zależności od jego rodzaju (ostre, bakteryjne, niebakteryjne przewlekłe itd.) towarzyszą mu dodatkowe objawy, m.in.:

 • gorączka,
 • ból (podbrzusze, krocze, kość krzyżowa, jądra),
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • obecność krwi w nasieniu,
 • problemy ze współżyciem seksualnym. 

Częste oddawanie moczu jako objaw cukrzycy

Częstomocz u mężczyzn może być także objawem cukrzycy (1 i 2 typu) — choroby, której najbardziej charakterystyczną cechą jest wzrost poziomu cukru we krwi. Zarówno w przypadku cukrzycy typu 1, jak i cukrzycy typu 2 pojawiają się inne objawy:

 • wzmożone pragnienie (picie ponad 3 litrów wody w ciągu doby),
 • osłabienie i senność w ciągu dnia.

Aby wykluczyć lub potwierdzić cukrzycę, oznacza się stężenie cukru we krwi. 

Częstomocz a inne problemy ze zdrowiem

Częste oddawanie moczu może mieć również wiele innych przyczyn. Niekiedy wiąże się z przewlekłym stresem, zaburzeniami lękowymi czy problemami z układem nerwowym (np. pęcherz nadreaktywny). Niezależnie od czynników nie jest wskazane czekanie aż częstomocz, który nie wynika z nadmiaru przyjmowanych płynów, minie sam. Należy udać się do lekarza.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. Rekomendacje diagnostyki, terapii i profilaktyki zakażeń układu moczowego u dorosłych, pod red. W. Hryniewicz, M. Holeckiego, Warszawa 2015.
 2. T. Mutrynowski, C. Torz, P. Dzigowski i in., Kamica układu moczowego, „Medycyna pod dyplomie”, nr 8 (20) 2011.
 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? tabletka 23.99 zł
 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? saszetki 6.99 zł
 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? borówka, brzoza, cytrynian potasu, cytrynian sodu, fasola, pietruszka, rumianek, tabletka, kamica dróg moczowych, infekcja 17.99 zł
 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? kapsułki, infekcja 18.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? Jedyna uczciwa odpowiedź na postawione w tytule pytanie brzmi: nie, nie da się wyleczyć przeziębienia w jeden dzień. Ale można zrobić bardzo wiele, by ograniczyć rozwój infekcji, przyspieszyć proces zdrowienia, zniwelować nieprzyjemne objawy i poczuć się lepiej.
 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? Badanie nasienia to podstawowy test diagnozujący płodność u mężczyzny. Jest proste, bezbolesne i – choć niektórzy panowie uważają je za krępujące – nie da się go niczym zastąpić. Co warto o nim wiedzieć?
 • Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? Chorób stawów nie należy lekceważyć, bo wśród nich są takie, które wymagają szybkiego, specjalistycznego leczenia. Bez zbadania przyczyny nie można zrzucać winy wyłącznie na wiek, przeciążenie czy drobny uraz. Jeśli bólowi towarzyszą inne niepokojące objawy, np. gorączka, osłabienie, chudnięcie, zmiany skórne, mogą kryć się za nimi poważne choroby.
 • Zapalenie płuc kojarzy się z kaszlem, gorączką, bólem w klatce piersiowej i utrudnionym oddychaniem. Tymczasem może przebiegać bez tak wyraźnych symptomów. Jak rozpoznać bezobjawowe zapalenie płuc? Jak je leczyć?
 • Dobrą informacją jest to, że wcześnie wykryty rak prostaty jest całkowicie wyleczalny. Kto choruje na niego najczęściej? Jak wygląda diagnostyka, leczenie i rehabilitacja?
 • O ostrym zapaleniu oskrzeli, nazywanym kiedyś bronchitem, mówi się wówczas, gdy stan zapalny ogarnia błonę śluzową oskrzeli, a więc tę część układu oddechowego, która jest zbudowana z rozgałęzionych rurek doprowadzających (i odprowadzających) powietrze do płuc. Co warto o nim wiedzieć?
 • Duże znaczenie w profilaktyce odgrywa regularność. Niezależnie czy dotyczy zdrowego żywienia, aktywności, czy badań kontrolnych. Jakie badania z krwi warto wykonywać regularnie (np. raz w roku), by prawidłowo monitorować stan swojego zdrowia?
 • Kiedy jechać do szpitala na poród, żeby nie dotrzeć tam ani za wcześnie, ani za późno? Jakie są objawy porodu przedwczesnego? Co robić, jeśli termin porodu mija, a wciąż nic się nie dzieje?

Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

Znajdź lekarza w okolicy

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

Wybierz termin i godzinę

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

Zarezerwuj wizytę

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

U zdrowego człowieka dzienna ilość wydalanego moczu waha się od 600 do 2500 ml.

Jego rzeczywista ilość to oczywiście kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od wielu czynników, w tym diety, ilości spożywanych płynów, przyjmowanych leków, a także temperatury otoczenia.

Jeśli więc w ciągu dnia pijemy dużo wody i innych napojów, częstsze wizyty w toalecie nie powinny być powodem do zmartwień.

O częstomoczu możemy mówić, gdy potrzeba mikcji zdarza się częściej niż 7-8 razy dziennie (częstomocz dzienny) i więcej niż 2 razy w ciągu nocy (częstomocz nocny, inaczej nykturia).

Porcje moczu przeważne są skąpe, a parcie na pęcherz nie ustępuje mimo częstych wizyt w toalecie, co wyklucza, jako przyczynę, spożycie dużej ilości płynów. Jeżeli stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu, należy zgłosić się na konsultację do urologa, który przeprowadzi wywiad medyczny i zaleci odpowiednie badania.

Wizytę u tego specjalisty zarezerwujemy przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie pacjenci mogą wybierać między terminami na NFZ lub prywatnymi.

ZOBACZ TEŻ: Jak walczyć z zapaleniem pęcherza moczowego?

Częste oddawanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Najczęściej rozpoznawaną przyczyną wielokrotnych wizyt w toalecie są infekcje układu moczowego. Pacjenci dosyć szybko orientują się, gdzie leży problem, ponieważ objawy zakażenia układu moczowego są charakterystyczne i trudne do przeoczenia.

Leia também:  Przekwitanie – w jakim wieku, objawy, leczenie i czas trwania okresu przekwitania

Infekcji zwykle towarzyszy pieczenie podczas oddawania moczu, ból w podbrzuszu oraz skąpe i bolesne mikcje. Jeżeli infekcja jest bardziej zaawansowana, może dawać ogólne objawy – złe samopoczucie, gorączkę, ból pleców. Mocz może mieć nieprzyjemny zapach, niejednokrotnie obecna jest w nim krew.

Z takimi objawami najlepiej od razu zwrócić się do lekarza rodzinnego, który zleci badanie moczu oraz wdroży terapię farmakologiczną.

Infekcje układu moczowego to nie jedyna przyczyna częstego oddawania moczu. Istnieje wiele innych schorzeń, które mogą się objawiać w ten sposób. Zalicza się do nich m.in.:

 • cukrzycę – poprzez częste oddawanie moczu organizm próbuje pozbyć się z organizmu nadmiaru glukozy. Częstomocz przy cukrzycy typu 1 oraz 2,
 • przepuklinie pęcherza moczowego – efektem są problemy z utrzymaniem moczu,
 • nadreaktywność pęcherza moczowego – przyczyną częstego oddawania moczu są zaburzenia funkcji mięśni pęcherza i ich nadmierna reaktywność na bodźce. Częstomoczowi towarzysz nietrzymanie moczu i mimowolne oddawanie moczu podczas snu,
 • kamicy moczowej – oprócz częstomoczu chory zmaga się z uciążliwymi bólami kolkowymi,
 • chlamydioza – przyczyną choroby jest zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis. U kobiet może objawiać się częstym oddawaniem moczu, któremu towarzyszy ból i uczucie pieczenia w cewce moczowej.

Schorzeń, przy których dochodzi do częstomoczu jest więcej, dlatego nie należy bagatelizować tego objawy i omówić swoje obawy z lekarzem rodzinnym.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

ZOBACZ TEŻ: O czym świadczą erytrocyty w moczu?

Umów wizytę u urologa

Częstomocz a leki

Jeżeli częste wizyty w toalecie zaczynają nas niepokoić, warto sprawdzić, jakie leki przyjmujemy. Część farmaceutyków zwiększa objętość wydalanego moczu, należą do nich preparaty stosowane w chorobach układu krążenia (leki hipotensyjne), marskości wątroby, czy schorzeniach układu moczowego.

Wielu pacjentów chętnie sięga po napary ziołowe. One również mogą być przyczyną wielomoczu. Takie działanie wykazuje ziele pokrzywy i skrzypu, a także napary na bazie owoców żurawiny. Właściwości diuretyczne ma także kawa, czarna herbata oraz inne napoje zawierające kofeinę.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest kolka nerkowa i jak długo trwa?

Częste oddawanie moczu w ciąży

Wszystkie przyszłe mamy stykają się z problemem częstego oddawania moczu i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Pierwsze objawy występują już około 6. tygodnia ciąży i utrzymują się do jej rozwiązania.

Przyczyną częstomoczu u ciężarnych jest powiększająca się macica, która wraz z rozwojem ciąży coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy.

Jeżeli częstszym wizytom w toalecie towarzyszy ból i pieczenie, może to wskazywać na infekcję dróg moczowych, co jest dosyć powszechnym zjawiskiem. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u ginekologa.

Częstomocz u mężczyzn

U mężczyzn częstomocz przeważnie bywa objawem kłopotów z prostatą, na które narażone są osoby po 50. roku życia.

Rozrastający się gruczoł krokowy zaczyna uciskać na cewkę moczową, czego efektem jest częstomocz oraz nykturia, a także kłopoty z rozpoczęciem mikcji.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego (BPH) dotyczy nawet połowy mężczyzn po pięćdziesiątce i blisko 90% mężczyzn, którzy ukończyli 80 lat.

Częstomocz może być objawem znacznie poważniejszego schorzenia – raka gruczołu krokowego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór rośnie wraz z wiekiem. Początkowe objawy podobne są do tych przy BPH, dlatego nie należy ich lekceważyć. Wszelkie niepokojące objawy należy omówić z urologiem.

ZOBACZ TEŻ: Urolog – ekspert od zdrowia układu moczowego

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Urologia

Tagi:  częste oddawanie moczu częstomocz przyczyny częstego oddawania moczu częstomocz a ciąża

Więcej artykułów

Częstomocz, częste oddawanie moczu – przyczyny i diagnostyka

Częstomocz to zbyt częste oddawanie moczu (zwykle częściej niż 7-8 razy w ciągu doby) w porównaniu do częstości, z jaką dana osoba typowo oddaje mocz. Częstomocz to nie choroba sama w sobie, ale objaw, który świadczy o jakimś zaburzeniu.

Przyczyny mogą być rozmaite i nie warto diagnozować częstomoczu samodzielnie. Jeśli zaniepokoi Cię częstość Twoich wizyt w toalecie, zastanów się, czy towarzyszą temu jakieś inne symptomy i udaj się do swojego lekarza.

Znalezienie podłoża częstego oddawania moczu pozwoli rozpocząć adekwatne leczenie i wyeliminować lub zminimalizować problem.

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny?

Częste oddawanie moczu – przyczyny

Przyczyny częstego oddawania moczu są różnorakie. Źródłem zaburzenia mogą być nerki, pęcherz moczowy, cewka moczowa i prostata, ale również choroby podwzgórza, cukrzyca oraz stosowane leki. W ustaleniu prawidłowego rozpoznania pomagają inne objawy oraz wyniki badań.

Częstomocz – przyczyny:

1.Nadmierna podaż płynów

Pierwszą i dość oczywistą przyczyną częstych wizyt w toalecie jest picie zbyt dużych ilości płynów. Podłożem może być pierwotna polidypsja (psychogenne zwiększone pragnienie), niektóre choroby podwzgórza lub zażywane preparaty (np. cholinolityki powodujące uczucie suchości w ustach).

2.Utrata wody przez nerki

Wazopresyna, czyli hormon antydiuretyczny odpowiada za resorpcję wody w kanalikach nerkowych, co prowadzi do zagęszczania moczu.

Wydalanie dużych objętości moczu przez nerki może być spowodowane niedoborem wazopresyny (moczówka prosta centralna) wskutek uszkodzenia podwzgórza lub tylnego płata przysadki mózgowej, albo zaburzeniem wrażliwości kanalików nerkowych na wazopresynę (co nazywamy moczówką prostą nerkową).

Przyczyną utraty wody przez nerki może być również cukrzyca (zapamiętaj, że częste oddawanie dużych ilości moczu i zwiększone pragnienie są typowymi objawami cukrzycy) lub działanie niektórych leków np. diuretyków. Oddawanie dużych ilości moczu pojawia się także w przebiegu ostrego uszkodzenia nerek oraz w przewlekłej chorobie nerek.

Zauważ, że w przypadku nadmiernego spożycia płynów oraz nadmiernej utraty wody przez nerki, przyczyną częstych wizyt w toalecie jest wielomocz (czyli oddawanie ponad 2,5 l moczu na dobę). W tych przypadkach, zazwyczaj występuje także nykturia czyli oddawanie moczu w nocy co najmniej 1-2 razy.

3.Zakażenia układu moczowego

Typową i powszechną przyczyną zwiększonej częstości oddawania moczu jest zapalenie pęcherza moczowego.

Oddawanie moczu jest bolesne lub trudne, może pojawić się uczucie pieczenia w cewce moczowej, krew w moczu i ból okolicy nadłonowej.

Częstomocz i naglące parcie na mocz (czyli uczucie, że mocz musisz oddać natychmiast), a także ból okolic cewki moczowej mogą świadczyć także o zapaleniu cewki moczowej czy zapaleniu prostaty.

4.Kamica nerkowa

Złogi powstające w drogach moczowych (tzw. kamienie nerkowe), objawiają się nie tylko kolką nerkową, czyli charakterystycznymi dolegliwościami bólowymi, ale mogą skutkować także uczuciem parcia na mocz i częstym oddawaniem małych ilości moczu. Towarzyszyć temu mogą nudności i wymioty, a nawet gorączka i dreszcze.

5.Zaburzenia funkcji pęcherza, rozrost prostaty, choroby ginekologiczne i ciąża

Inne przyczyny częstomoczu obejmują zmniejszoną pojemność pęcherza moczowego i zaburzenia jego funkcji (np. w wyniku urazu, zaburzeń unerwienia czy chorób rdzenia kręgowego lub mózgu) oraz niektóre schorzenia ginekologiczne u kobiet.

U mężczyzn natomiast łagodny rozrost stercza (prostaty) może nie tylko utrudniać oddanie moczu (słabszy strumień, konieczność odczekania zanim rozpocznie się wypływ), ale skutkować także koniecznością częstego odwiedzania toalety.

Częste oddawanie moczu jest również powszechną bolączką kobiet ciężarnych.

Częstomocz – diagnostyka

Jak sam widzisz, przyczyn częstych wizyt w toalecie może być wiele. Jeśli to Ciebie dotyczy ten problem, koniecznie udaj się do lekarza.

Zastanów się, jakie inne objawy mu towarzyszą: czy mocz oddajesz często i w dużych ilościach, czy często, ale w niewielkich porcjach? Czy występują dolegliwości bólowe, pieczenie, nietrzymanie moczu, naglące parcie, utrudniony wypływ moczu (np.

kroplami lub przerywanym strumieniem), a może świąd i patologiczna wydzielina z cewki moczowej?

Przeanalizuj, ile płynów spożywasz w ciągu dnia i czy przypadkiem nie są to płyny moczopędne np. piwo. Zastanów się również, ile razy wstajesz do toalety podczas nocy.

Nie zapomnij wspomnieć lekarzowi, jakie leki zażywasz na stałe – wiele preparatów może prowadzić do zwiększenia częstości i ilości oddawanego moczu. W oparciu o całościowy obraz kliniczny i badanie fizykalne lekarz zdecyduje o rozpoczęciu diagnostyki w odpowiednim kierunku.

Może zalecić wykonanie badania ogólnego moczu, posiewu moczu, badania wydzieliny z cewki moczowej oraz badań krwi takich jak: morfologia, stężenie kreatyniny, mocznika, kwasu moczowego, glukozy, sodu, potasu czy wapnia. Wszystkie powyższe badania możesz wykonać w Diagnostyce.

SPRAWDŹ E-PAKIET NERKOWY

Czasem potrzebna może okazać się diagnostyka obrazowa (np. USG układu moczowego), wizyta u specjalisty (np. urologa, ginekologa) lub wykonanie bardziej specjalistycznych badań: np.

badanie urodynamiczne przy podejrzeniu zaburzeń czynności pęcherza moczowego, pomiar objętości przyjmowanych płynów i wydalanego moczu, test odwodnieniowy i test wazopresynowy w diagnostyce stanów przebiegających z nadmiernym pragnieniem.

Aby móc rozpoznać psychogenne tło częstego oddawania moczu, należy wykluczyć istnienie innych chorób i zaburzeń.

Częstomocz – leczenie

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby – cukrzycę, a nawet raka. Objawem jakiej choroby może być częstomocz?

Leia também:  Dodatkowe skurcze serca – komorowe i nadkomorowe – jakie przyczyny?

Częstomocz (polakisuria) to objaw chorobowy, który polega na częstym oddawaniu moczu, zwykle w małych ilościach. Częstotliwość, z jaką oddaje się mocz (mikcji), jest kwestią indywidualną i zależy m.in.

od ilości przyjętych płynów, temperatury otoczenia czy pojemności pęcherza. Jednak wskazaniem do wizyty u lekarza jest potrzeba oddania moczu więcej niż 7 razy w ciągu dnia. Wówczas mówi się o bowiem o częstomoczu dziennym.

Z kolei częstomocz nocny to potrzeba wstawania do toalety więcej niż 2 razy w ciągu nocy.

Częste oddawanie moczu to dolegliwość, której zwykle towarzyszy uczucie natychmiastowej potrzeby oddania moczu (jest to najbardziej charakterystyczne dla infekcji układu moczowego). Jednak opróżnienie pęcherza moczowego nie przynosi ulgi.

Częstomoczu nie należy mylić z wielomoczem (poliurią) – oddawaniem moczu w ilości powyżej 3 l/dobę, ponieważ przy częstomoczu mocz zwykle oddaje się w mniejszych ilościach.

Spis treści

O czym świadczy kolor moczu?

Częstomocz – infekcje układu moczowego

Zakażenie układu moczowego, które jest najczęstszą przyczyną częstego oddawania moczu u dzieci i kobiet, objawia się bolesnym oddawaniem moczu i nieprzyjemnym zapachem moczu. W przypadku zakażenia charakterystyczne są gorączka i, rzadziej, splątanie oraz ból w boku.

Inne choroby układu moczowego, które objawiają się częstomoczem, to przepuklina pęcherza moczowego, dla której charakterystyczne jest także:

 • nietrzymanie moczu
 • uczucie pełności w pochwie
 • ból
 • wyciekanie moczu podczas współżycia seksualnego

Z koleizwężenie cewki moczowej objawia się:

 • trudnościami w rozpoczęciu oddania moczu
 • bolesnym parciem na pęcherz
 • zmniejszoną ilością moczu
 • zmniejszoną siłą strumienia moczu
 • Inna dolegliwość – kamica układu moczowego – objawia się bólami kolkowymi w boku lub pachwinie.
 • Rzadziej przyczyną częstomoczu jest śródmiąższowe zapalenie nerek.
 • Częstomocz może również wskazywać na popromienne zapalenie pęcherza moczowego, którego przyczyną jest napromieniowanie dolnej części jamy brzusznej, prostaty lub narządów płciowych z powodu raka.
 • Z kolei bezwiedne oddawanie (wyciekanie) moczu, szczególnie podczas pochylania się, kaszlu lub kichania, świadczy o nietrzymaniu moczu.

Częstomocz – choroby prostaty

Częste oddawanie moczu, które pojawia się u mężczyzn powyżej 50. roku życia, zwykle wskazuje na jedną z chorób gruczołu krokowego: zapalenie, łagodny przerost lub raka.

Najbardziej charakterystycznym objawemzapalenia gruczołu krokowego (prostaty) jest częstomocz nocny, któremu towarzyszynagłe parcie na mocz i bolesne oddawanie moczu. Mogą pojawić się także:

Z kolei objawy łagodnego przerostu prostaty i raka gruczołu krokowego to problemy z rozpoczęciem oddania moczu, słaby strumień moczu i uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego, które są wynikiem ucisku powiększonego gruczołu krokowego, często zmienionego nowotworowo, na szyjkę pęcherza moczowego.

Nieleczona choroba może w konsekwencji doprowadzić do całkowitego zatrzymania moczu. Wówczas konieczna jest operacja, której celem jest zmniejszenie objętości prostaty.

O czym może świadczyć częstomocz i pieczenie?

Częste oddawanie moczu i silne uczucie pieczenia, które wywołuje ból, zwykle są oznaką zakażenia bakteryjnego, a co za tym idzie – stanu zapalnego, który może być wynikiem podrażnienia mechanicznego (np. w trakcie stosunku) i nieprzestrzegania zasad higieny.

Częstomocz – cukrzyca

Częste oddawanie moczu o słodkim zapachu jest jednym z pierwszych objawów cukrzycy, przede wszystkim cukrzycy typu 1 i cukrzycy typu 2. Częstomocz to sposób organizmu na pozbycie się nadmiernej ilości glukozy.

Częstomocz – przyjmowanie diuretyków

Leki moczopędne, które zwiększają objętość wydalanego moczu, stosuje się w leczeniu wielu chorób, takich jak m.in.:

 • choroby układu krążenia
 • marskość wątroby
 • zatrucia
 • choroby układu moczowego

Do diuretyków zalicza się także niektóre preparaty ziołowe (np. zawierające żurawinę, pokrzywę czy ziele skrzypu).

Diuretykami, ze względu na zawartość kofeiny, są także kawa, czarna herbata, napoje czekoladowe i typu cola. Na liście napojów moczopędnych znajduje się także alkohol.

Częstomocz – ciąża

Z częstym oddawaniem moczu zmagają się kobiety od mniej więcej 6. tygodnia ciąży, aż do jej rozwiązania. Wszystko przez stale rozrastającą się macicę, która, naciskając na pęcherz, powoduje częstomocz. Jest on najbardziej dokuczliwy w pierwszym (bywa jednym z pierwszych objawów ciąży) i trzecim trymestrze.

Przeczytaj: O czym świadczy zakażenie układu moczowego w ciąży?

Częste oddawanie moczu z krwią

Częste oddawanie moczu z krwią może wskazywać na zakażenie układu moczowego i kamicę u pacjentów młodszych, z kolei u pacjentów w podeszłym wieku na nowotwór.

Częstomocz – choroby weneryczne

Bolesne i częste oddawanie moczu u młodych, seksualnie aktywnych osób może wskazywać na choroby przenoszone drogą płciową, np. chlamydię.

Częstomocz – reaktywne zapalenie stawów

Przy reaktywnym zapaleniu stawów, obok częstomoczu, pojawiają się: asymetryczne zapalenie stawów kolanowych, skokowych i śródstopno-paliczkowych, a także jedno- lub obustronne zapalenie spojówek. Charakterystycznym objawem są także małe i bezbolesne owrzodzenia w jamie ustnej, na języku, żołędzi prącia, dłoniach i podeszwach stóp, pojawiające się w ciągu 1-2 tyg. od kontaktu seksualnego.

Częstomocz – uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego

Osłabienie kończyn dolnych, osłabiona kurczliwość mięśnia zwieracza odbytu czy brak odruchu odbytniczego to obok częstego oddawania moczu objawy uszkodzenia mózgu lub uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Przy tego typu urazach uszkodzone nerwy, które są odpowiedzialne za przesyłanie informacji z mózgu do pęcherza moczowego, mogą prowadzić do częstego i nagłego oddawania moczu.

Częstomocz – niedoczynność przysadki mózgowej

Częste oddawanie moczu jest jednym z objawów niedoczynności przysadki mózgowej. Wówczas objawami towarzyszącymi są m.in.:

 • osłabienie
 • senność
 • blada skóra
 • obrzęknięte powieki
 • zapadnięte oczy

Czytaj też:

Częste oddawanie moczu u mężczyzn – jakie mogą być przyczyny? Monika Majewska

Co powoduje częste oddawanie moczu u mężczyzn?

Częste oddawanie moczu u mężczyzn jest zjawiskiem nie tylko uporczywym, znacząco utrudniającym normalne funkcjonowanie. Może być też objawem jednej z wielu chorób.

Jeśli więc zauważamy u siebie tę przypadłość, koniecznie musimy udać się na konsultację medyczną.

Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu u mężczyzn? Co w ogóle oznacza częstomocz? Częste oddawanie moczu u mężczyzn, czyli…

W pierwszej kolejności należy ustalić, co oznacza termin częste oddawanie moczu. Mężczyzna może bowiem uznawać za częstomocz sytuację, która tak naprawdę pozostaje w normie, i odwrotnie – faktyczny częstomocz może traktować jako zjawisko naturalne, które nie budzi jego wątpliwości. I tutaj pojawia się kłopot, bo trudno tak naprawdę ustalić konkretne ramy.

Zarówno ilość wypróżnień pęcherza, jak i objętość wydalonego moczu to kwestia bardzo indywidualna, uzależniona m.in. od czynności i pojemności pęcherza moczowego oraz ilości wypijanych płynów na dobę. Niemniej przyjmuje się, że za częstomocz można uznać sytuację, w której oddajemy mocz więcej niż 8 razy na dobę.

Częstomocz może dokuczać zarówno tylko w dzień, tylko w nocy, bądź przez całą dobę.

Przyczyn częstego oddawania moczu może być wiele, jedne całkiem błahe, które można szybko wyeliminować, inne zaś poważniejsze, wymagające podjęcia natychmiastowego leczenia. Należą do nich m.in.

: choroby cewki moczowej, pęcherza moczowego (w tym zapalenie pęcherza) oraz gruczołu krokowego .

Ponadto za częste oddawanie moczu u mężczyzn mogą być odpowiedzialne choroby nerek, cukrzyca (nieleczona i niewyrównana), przyjmowanie leków u właściwościach moczopędnych, picie dużych ilości kawy.

Częstomoczowi mogą, ale nie muszą, towarzyszyć rozmaite objawy dodatkowe, jak np. charakterystyczne parcie na pęcherz, ból w czasie oddawania moczu, nagłe parcie, które wymusza bezzwłoczną konieczność oddania moczu, oraz problemy z nietrzymaniem moczu.

Jeśli zbyt częste chodzenie do toalety – częstsze niż dotychczas – zwraca naszą uwagę, a do tego towarzyszą mu inne niepokojące objawy, konieczna jest szybka wizyta u lekarza.

Możemy wówczas udać się do lekarza rodzinnego, który na pewno zleci komplet badań, lub bezpośrednio do urologa.

Leczenie dolegliwości przyniesie pożądane rezultaty wtedy, gdy zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Jest to istotne, bowiem tylko ustalenie i leczenie faktycznej przyczyny częstomoczu gwarantuje rozwiązanie problemu lub przynajmniej znaczące jego złagodzenie.

Oczywiście niezależnie od przyczyny częstomoczu warto podjąć pewne podstawowe kroki na własną rękę. Należą do nich m.in.

zaprzestanie picia alkoholu, dużych ilości napojów zawierających kofeinę oraz powstrzymanie się od przyjmowania płynów przed snem lub przed ważnym wyjściem – szczególnie, gdy częstomocz dokucza w nocy i towarzyszy mu nietrzymanie moczu.

W ostatnim z wymienionych objawów warto dodatkowo zabezpieczyć się, sięgając po specjalistyczne produkty na nietrzymanie moczu, takie jak produkty TENA dla mężczyzn. W przypadku bardzo lekkiego oraz lekkiego nietrzymania moczu sprawdzą się dyskretne wkładki TENA Men oraz TENA Men Light.

Dostępne są także wkładki męskie TENA Men Medium oraz TENA Men Super, które cechują się większym poziomem chłonności.

Zapewniają one doskonalą ochronę przed przeciekaniem oraz nieprzyjemnym zapachem, pozwalając tym samym na kontynuowanie aktywnego stylu życia bez obaw o to, że problem nietrzymania moczu przestanie być tajemnicą dla otoczenia.

Leia também:  Krwawienie i plamienie po menopauzie – jakie mogą być przyczyny?

Przyczyny częstomoczu u 60-letniego mężczyzny

Jestem 60-letnim mężczyzną. Moim problemem jest częste oddawanie moczu w dzień i w nocy. Nocą towarzyszy mi bolesny wzwód członka. Praktycznie ustępuje tylko po oddaniu moczu. Po 5 latach leczenia prostaty, w styczniu 2013 r. miałem operację prostaty we wrocławskiej klinice.

Po operacji okazało się, że objawy nie ustąpiły i dalej mi towarzyszą. Lekarz stwierdził, że operacja była zbyteczna i rozpoczął leczenie zapalenia pęcherza czy cewki moczowej. Ponownie nie przyniosło to rezultatów. Leczenie przeniosło się na zwalczenie bakterii. Bez rezultatów.

Po 7 latach leczenia lekarz stwierdził, że urologicznie jest wszystko w porządku i zasugerował, abym poszukał dobrego lekarza neurologa. Twierdzi, że to może być ucisk na nerw od kręgosłupa. Dodam, że od paru lat leczę odcinki szyjny i lędźwiowy.

Nie wiem już, co mam robić i gdzie szukać pomocy? Do jakiego lekarza mam się udać?

Odpowiedział

dr n. med. Robert Drabczyk
specjalista chorób wewnętrznych specjalista nefrologii Oddział Nefrologii i Stacja Dializ

Szpital Wojewódzki, Bielsko-Biała

Częstomocz, czyli nieprawidłowo częste (w porównaniu z częstością typową dla danej osoby oraz zwykle częściej niż 8 razy w ciągu doby) oddawanie moczu może być spowodowane produkcją dużych objętości moczu przez nerki lub zaburzeniami dróg moczowych, przede wszystkim pęcherza moczowego. Przyczyną może być mała pojemność pęcherza lub zbyt częste parcie na mocz z powodu zaburzeń czynności pęcherza. Częste oddawanie moczu może mieć miejsce przede wszystkim w dzień, nocą lub całą dobę. Mogą występować inne objawy dyzuryczne, czyli różne dolegliwości związane z oddawaniem moczu. Może to być: ból podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz (ból w dole brzucha pojawiający się po wypełnieniu pęcherza) oraz nagłe parcie na pęcherz (potrzeba natychmiastowego oddania moczu) lub problemy z utrzymaniem moczu.

U mężczyzny 60-letniego częstomocz oraz inne dolegliwości dyzuryczne są najczęściej wynikiem chorób stercza (np. rozrost stercza łagodny, zapalenie stercza, rak stercza) oraz pęcherza moczowego (np. choroby przenoszone drogą płciową), Inne możliwe przyczyny to choroby nerek, przyjmowanie leków (np. moczopędne) lub picie nadmiernych ilości płynów (również przed snem).

Nocne wzwody są fizjologicznym zjawiskiem u zdrowego mężczyzny i są skojarzone z fazą snu REM. Trwają ok. 30 min. i występują 3-5-krotnie w ciągu snu nocnego.

Przyczyny tych wzwodów nie są całkowicie poznane, ale obserwacje wskazują, że pełny pęcherz moczowy stymuluje na zasadzie odruchu występowanie wzwodu.

Ośrodek tego odruchu znajduje się w rdzeniu kręgowym, a impulsy nerwowe biegną w nerwach krzyżowych. Wzwód ustępuje po opróżnieniu pęcherza i są to prawidłowe zjawiska.

Bolesne wzwody mogą być spowodowane różnymi przyczynami, w tym chorobami członka (np. choroba Peyronie), chorobami stercza (np. przewlekłe zapalenie stercza) lub chorobami cewki moczowej.

Ze względu na wiele możliwości nie można wskazać przyczyny dolegliwości opisanych w pytaniu. Część z nich może być prawidłowymi zjawiskami, jak wzwody towarzyszące pełnemu pęcherzowi i ustępujące po jego opróżnieniu.

Częstomocz oraz ból towarzyszący wzwodom to problemy wymagające oceny na podstawie szczegółowego wywiadu, badania fizykalnego oraz badań krwi i moczu.

Często pomocna jest ocena przez innego lekarza, jeżeli dotychczas pozostawał Pan pod opieką jednego tylko urologa.

Bar K. (red.): Oksfordzki podręcznik urologii. Czelej, Lublin 2011

Częste oddawanie moczu – czy to już powód do niepokoju?

Częste oddawanie moczu jest objawem, który zwykle wzbudza niepokój. Dolegliwość ta może, ale nie musi wiązać się z poważnymi chorobami. Jednak nigdy nie można jej bagatelizować. Warto udać się do lekarza i wykonać podstawowe badania, aby ustalić przyczynę częstomoczu, a w razie potrzeby rozpocząć odpowiednie leczenie.

Na częstość potrzeby skorzystania z toalety ma wpływ wiele czynników. Wiele zależy od uwarunkowań anatomicznych, czyli pojemności pęcherza moczowego.

Znaczenie ma także ilość wypijanych płynów, stosowanie leków diuretycznych (moczopędnych) oraz rodzaj spożywanych produktów – niektóre zioła, owoce i warzywa mogą wpływać na produkcję moczu.

Zdarza się jednak, że częste oddawanie moczu ma związek z nieprawidłowościami zachodzącymi w organizmie. Konieczne jest ich wczesne rozpoznanie.

 • Z artykułu dowiesz się:
 • – czym jest częstomocz i kogo dotyczy;
 • – jakie są przyczyny częstomoczu;
 • – kiedy udać się do lekarza z powodu częstomoczu.

Częste oddawanie moczu – co to za problem i kogo dotyczy?

Częstomocz polega na zwiększeniu częstotliwości oddawania moczu. Przyjmuje się, że za nieprawidłowe uznaje się korzystanie z toalety powyżej 7–8 razy w ciągu doby. Trzeba też uwzględnić częstość, która dotychczas była typowa dla danej osoby oraz inne uwarunkowania (np. wypijanie większej ilości wody). Częste oddawanie moczu może występować tylko w ciągu dnia lub nocy.
Przy częstym oddawaniu moczu zdarza się, że jest on wydalany małymi porcjami. Możliwe jest jednak zwiększenie jego ilości. Niekiedy zaburzeniu towarzyszą jeszcze inne dolegliwości. Mogą to być objawy ze strony układu moczowego (np. pieczenie podczas oddawania moczu, zaczerwienienie cewki moczowej, bolesne parcie na pęcherz, ból brzucha) lub ogólne (np. gorączka, pogorszenie samopoczucia).

Częste oddawanie moczu to problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Może pojawić się w każdym wieku – także u dzieci. Przyczyny tego stanu mogą być różne. Im wcześniej zostaną ustalone, tym mniejsze ryzyko powikłań i nasilenia dolegliwości.

Przyczyny częstego oddawania moczu

Powód zwiększonej ilości wizyt w toalecie może być stwierdzony tylko podczas badań. Zwykle można go podejrzewać na podstawie objawów towarzyszących, charakterystycznych dla niektórych schorzeń. Jednak postawić diagnozę i wdrożyć leczenie może tylko lekarz. Najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu to:

Zakażenie układu moczowego

Często stwierdzaną przyczyną częstego oddawania moczu jest zakażenie układu moczowego. Dochodzi do niego, gdy w układzie moczowym pojawią się drobnoustroje chorobotwórcze.

W większości przypadków (zarówno u dorosłych, jak i dzieci) jest to pałeczka okrężnicy, czyli Escherichia coli. Do zakażenia może dojść na skutek niewystarczającej higieny, nieprawidłowego podcierania się (od odbytu w stronę cewki moczowej) lub stosunku seksualnego.

Na infekcję narażone są szczególnie te osoby, które mają wprowadzony cewnik do pęcherza moczowego.

Zakażenie układu moczowego częściej występuje u kobiet. Ma to związek z budową anatomiczną. Można je podejrzewać, gdy poza częstomoczem obecne są: bolesne parcie na pęcherz, ból brzucha, pieczenie cewki moczowej, ból w okolicy lędźwiowej, wzrost temperatury ciała, złe samopoczucie.

Cukrzyca

Częste oddawanie moczu może być jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Najczęściej zwiększona potrzeba korzystania z toalety wynika ze wzmożonego pragnienia, a tym samym konieczności przyjmowania większej ilości płynów. Na skutek podwyższonego poziomu glukozy inaczej pracują także nerki. Cukrzyca może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Łagodny rozrost gruczołu krokowego

Z częstym oddawaniem moczu wiąże się łagodny rozrost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Jest to narząd występujący tylko u mężczyzn – głównie w starszych. U większości panów dochodzi do jego powiększania się wraz z wiekiem.

Wówczas pojawiają się charakterystyczne objawy: trudności z utrzymaniem moczu, gwałtowne parcie na pęcherz, ból w czasie oddawania moczu, osłabienie strumienia moczu.

Częstomocz występuje nie tylko w dzień, ale także w nocy (mężczyzna może wstawać z łóżka nawet kilka razy w ciągu nocy).

Choroby pęcherza moczowego

Za częstomocz odpowiadają też inne choroby układu moczowego – głównie te związane ze samym pęcherzem. Może to być m.in. nadreaktywność tego narządu, czyli zaburzenie funkcji mięśni. Wówczas pojawia się nagła potrzeba oddania moczu, nawet gdy pęcherz nie jest całkowicie wypełniony.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza należy udać się zawsze, gdy problem zostanie zauważony. Niekiedy jest to pierwszy lub jedyny objaw choroby. Dlatego konieczne jest wykonanie badań oraz wdrożenie leczenia. Konsultacja lekarska jest potrzebna niezwłocznie, gdy razem z częstomoczem występuje gorączka, znaczne pogorszenie samopoczucia, krew w moczu.

W większości przypadków częste oddawanie moczu można wyleczyć. Nie można jednak ignorować tego objawu. Ważne jest obserwowanie swojego organizmu i zwracanie uwagi na nieprawidłowości. Szanse na powodzenie terapii wzrastają, gdy rozpocznie się ona odpowiednio wcześnie.

Źródła:

1. V. Bochniewska, A. Jung, J. Żuber, Zakażenia układu moczowego u dzieci, “Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2012, t. 8, nr 1, s. 12–22.


v2. R. Szczęch, K. Narkiewicz, Łagodny rozrost prostaty, “Choroby Serca i Naczyń” 2009, t. 6, nr 1, s. 47–48.

3. S. Wroński, P. Radziszewski, D. Lewczak, Pęcherz nadreaktywny i naglące nietrzymanie moczu – choroba jednostki czy choroba społeczeństwa. Etiologia i leczenie, “Przegląd Urologiczny” 2015, nr 5 http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?2039 (dostęp 28.05.2021).

Autorka

Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*