Brązowe plamy na skórze – jak usunąć ciemne przebarwienia?

Brązowe plamy na skórze – jak usunąć ciemne przebarwienia?

Przyczyny przebarwień, ich rodzaje. Jak wybrać kosmetyki na przebarwienia?

SPIS TREŚCI:

█ Co to są przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia skóry to rodzaj zaburzenia barwnikowego. Zmiany hiperpigmentacyjne skóry to problem estetyczny, który związany jest m.in. z działalnością promieniowania UV (np.

na twarzy, dekolcie i dłoniach), wiekiem, stosowanymi lekami (HTZ na menopauzę, antykoncepcja) i zmianami hormonalnymi (ciąża, menopauza). Jak wyglądają te zmiany? Mogą być punktowe lub nieco bardziej rozlane.

Ich kolor zmienia się z bladoróżowych czy czerwonych na beżowe i przechodzące w brąz.

Przebarwienia na twarzy częściej dotykają kobiet. W ujęciu statystycznym z problemem tym zmaga się 35% kobiet po 30% roku życia i 90% po 50. roku życia. Jaki jest tego powód? U kobiet dochodzi do częstszych zmian hormonalnych, które są efektem ciąży lub menopauzy. Nie bez znaczenia jest stosowana przez nie antykoncepcja hormonalna i HTZ na objawy przekwitania.

Zmiany barwnikowe na skórze związane z wadliwym działaniem układu barwnikowego skóry, na który składają się melanocyty i melanina, czyli barwnik skóry, ale również odpowiedzialny za kolor włosów czy tęczówki oka. Na proces melanogenezy, czyli produkcji barwnika skóry istotne znaczenie mają wspomniane wyżej czynniki.

Najbardziej podatna na przebarwienia jest cera jasna i z uszkodzona barierą hydrolipidową skóry.

█ Przebarwienia na twarzy i skórze – rodzaje

Zależnie od ilości barwnika w poszczególnych warstwach skóry wyróżnia się kilka rodzajów przebarwień. Należy przy tym pamiętać, że duża ilość melanocytów jest zlokalizowana w warstwie podstawnej naskórka, a w mniejszej ilości w skórze właściwej.

Zależenie od głębokości przebarwienia na twarzy czy skórze wyróżnia się:

 • przebarwienie naskórkowe (powierzchowne) powstałe w wyniku nagromadzenia w naskórku nadmiernej liczby melanocytów lub nadprodukcji melaniny,
 • skórne (głębokie), w których melanina zlokalizowana jest skórze w warstwie brodawkowatej (pierwsza warstwa skóry właściwej, a pod nią znajduje się warstwa podbrodawkowata, siateczkowa)
 • mieszane – barwnik obecny jest w warstwie brodawkowatej i naskórku.

Powyższe przebarwienia to tzw. przebarwienia melaninowe. W literaturze spotyka się również przebarwienia hemosyderynowe związane z niewydolnością żylną i wysoką koncentracją jonów żelaza.

Zabarwienie skóry, na które wpływ ma podłoże genetyczne jest zależne od barwników skóry jak eumelanina (od brązowego do czarneg) i feomelanina (od czerwonego do żółtego). Kolor skóry zależy od stosunku tych 2óch barwników oraz aktywności melanosomów. Liczba melanocytów jest stała i nie ma bezpośredniego znaczenia dla koloru skóry.

Zależnie od warunków fizycznych zmienia się aktywność układu barwnikowego skóry. Niekiedy jednak dochodzi do niejednolitego wybarwienia – powstają ciemniejsze plamy, które są efektem przewlekłego stanu zapalnego (np. w przypadku trądziku) lub być uwarunkowane genetycznie np. piegi (częściej u osób z jasną karnacją, uroda celtycka, rudymi włosami).

█ Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Jak można usunąć przebarwienia na twarzy? Przebarwienia na twarzy można usunąć następującymi metodami jak: mikrodermabrazja np. diamentowa (nie stosuje się jej do zmian przebarwieniowych głębszych), specjalistyczne peelingi w gabinetach medycyny estetycznej (np.

kwas glikolowy (2-hydroksyoctowy) w większym stężeniu i inne peelingi medyczne), terapie laserowe z wykorzystaniem IPL (światła impulsowego).

Oprócz tego do dyspozycji pozostaje szeroki wybór dermokosmetyków przeznaczonych do skóry skłonnej do przebarwień, które nie tylko walczą z obecnymi przebarwieniami, ale również chronią przed powstaniem nowych.

Proces likwidacji przebarwień na skórze zajmuje wiele tygodni o ile nie miesięcy.

█ Dermokosmetyki i kosmetyki na przebarwienia i plamy na twarzy

Jaki mechanizm wykorzystują kosmetyki na przebarwienia twarzy? Najczęściej produkty rozjaśniające (wybielające) wykorzystują hamowanie enzymu tyrozynazy, który jest istotnym elementem melanogenezy. Po złagodzeniu przebarwień i w trakcie ich niwelowania obowiązkowo stosuje się ochronę przeciwsłoneczną – bezwzględnie i niezależnie od pogody.

Nieco inny mechanizm działania prezentuje krem Keladerm, który stosuje się w przypadku zmian hemosyderynowych.

Jakie składniki występują w produktach rozjaśniających przebarwienia? Warto pamiętać, że krem na przebarwienia stosuje się najczęściej rano i wieczorem. Niektóre z nich jak np. retinol jedynie wieczorem.

Składniki rozjaśniające do porannej i wieczornej pielęgnacji cery z przebarwieniami

 • witamina C to naturalny antyoksydant, który występuje w stężeniu minimum 10%. Zmniejsza zmiany pigmentacyjne, rozjaśnia skórę, a dodatkowo posiada działanie przeciwstarzeniowe – pobudza produkcję kolagenu i wspiera naczynia krwionośne z czego ucieszy się skóra naczyniowa. Warto zdać sobie sprawę, że domowe sposoby i sok z cytryny to dużo słabsza metoda.

BIODERMA PIGMENTBIO C-CONCENTRATE ROZJAŚNIAJĄCY KONCENTRAT Z WITAMINĄ C REDUKUJĄCY PRZEBARWIENIA 15ML

Inny produkt: SESDERMA C-VIT INTENSYWNE SERUM 10AMP X 1,5ML.

 • kwas azelainowy – dedykowany do cery trądzikowej i z przebarwieniami. To inhibitor wspomnianej wyżej tyrozynazy. Ma za zadanie rozjaśnić przebarwienia, a także wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

ACNE DERM KREM 200 MG/G (20%) 20G

Inny produkt: SESDERMA AZELAC RU EMULSJA ROZŚWIETLAJĄCA SPF50 50ML

 • niacynamid – przyspiesza regenerację uszkodzeń naskórka wywołanymi promieniowaniem UV, a także wpływa na melanocyty i hamuje ich aktywność.

LA ROCHE-POSAY EFFACLAR SKONCENTROWANE SERUM 30ML

Składniki rozjaśniające i kosmetyki wybielające na przebarwienia do stosowania tylko wieczorem!

 • kwas glikolowy – to rodzaj kwasu AHA (czyli owocowch), zależnie od stężęnia działą nawilzajaco lub zluszczajaco (w wyzszych), moze miec dzialanie draznice, ostroznie przy cerze wrazliwej, to rodzaj peelingu chemicznego

SHECELL DERMATOLOGIC SKÓRA Z PRZEBARWIENIAMI DERMOAKTYWNY KREM, SKÓRA Z PRZEBARWIENIAMI 40ML

 • retinoidy – powodują rozproszenie barwnika skóry, czyli melaniny w warstwie podstawnej naskórka i wpływa na melanocyty. wyrównuje koloryt cery. maja działanie przeciwstarzeniowe dodatkowo

LA ROCHE-POSAY REDERMIC [R] INNOWACYJNA KURACJA DO WALKI Z OZNAKAMI STARZENIA 30ML

█ Przebarwienia skórne, czyli czego nie robić?!

 1. Nie wystawiaj się niepotrzebnie na słońce i długie wizyty w solarium.
 2. Kremy z filtrem przeciwsłonecznym to obowiązkowy element pielęgnacji – niezależnie od pory roku. Filtry przez cały rok!
 3. Niektóre zabiegi nie bez przyczyny stosuje się 1-2 razy w tygodniu jak peeling kwasowy.

 4. Domowe sposoby na przebarwienia mogą przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Krem z witaminą C zamiast soku z cytryny.
 5. Pamiętaj o płaszczu hydrolipidowym skóry (właściwe nawilżenie, odżywienie skóry).
 6. Istotne jest czytanie składów – niektóre substancje są fotouczulające.

  Zwróć na nie uwagę!

█ Przyczyny przebarwień na twarzy

Zależnie od czynników zewnętrznych skóra może przybierać nieco inny kolor. Wśród tych czynników należy wymienić czynniki mechaniczne (intensywne mechaniczne peelingi), fizyczne (promieniowanie słoneczne), leki (np. homonalne – tabletki antykoncepcyjne, HTZ, niektóre zioła jak dziurawiec), zmiany fizjologiczne (hormonalne jak ciąża i menopauza), zaburzenia metabolizmu.

Przebarwienia na twarzy od słońca i promieniowania UV

Melanina pełni funkcję ochronną przed promieniowaniem UV. Niekiedy dochodzi jednak do naruszenia skóry, gdzie dochodzi do wzmożonej aktywności melanocytów i produkcji melaniny. W ten sposób powstaje opalenizna.

Niekiedy nadmierne promieniowanie prowadzi jednak do powstania plam m.in. na twarzy, dłoniach.

Co jest istotne w przypadku promieniowania UV i przebarwień skóry? Przez cały rok dochodzi do nas promieniowanie UVA, którego skutki widoczne są po czasie (nie są one związane z piękną opalenizną). Jego skutkiem mogą być właśnie przebarwienia.

Dlatego stosowanie filtrów przeciwsłonecznych przez cały rok to nie jest mit! Dobre produkty przeciwsłoneczne chronią od powstawania przebarwień dzięki obecności filtrów UVA i UVB. Warto chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, które jest istotnym czynnikiem w fotostarzeniu się skóry.

Przebarwienia po trądziku, wypryskach i stanach zapalnych

Przebarwienia na twarzy potrądzikowe zlokalizowane są na miejscach “po pryszczach czy wypryskach”. Najczęściej zmiany te występują na czole i brodzie, a także na policzkach.

Nie bez znaczenia w pielęgnacji cery trądzikowej jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, niewyciskanie zmian, które mogą zakończyć się wywołaniem stanu zapalnego, który sprzyja przebarwieniom.

Oprócz tego reakcje alergiczne, infekcje skóry i jej przewlekłe stany zapalne AZS mogą przyczynić się do przebarwień.

Przebarwienia a zmiany hormonalne, leki z hormonami

Okres ciąży i menopauzy to okres w życiu kobiet, gdzie dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej (lub wręcz przeciwnie). Znacząco zmienia się poziom hormonów. W przypadku ciąży często mówi się o zmianach barwnikowych jak ostuda (melasma, chloasma) np.

 PHARMACERIS W ACIPEEL 3X DEPIGMENTACYJNE SERUM NA PRZEBARWIENIA 30ML. Ciążowe przebarwienia na skórze często przypominają szare / brązowe plamy o nieco nieregularnym kształcie. Są zlokalizowane na czole, policzkach, podbródku, nad górną wargą.

Na skutek zwiększonej ilości hormonów dochodzi do zwiększonej produkcji melaniny.

W przypadku menopauzy zmieniają się procesy metaboliczne w skórze, spowolniona zostaje synteza kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego. Zmiany te mogą przyczynić się do pojawienia nie tylko zmarszczek, ale również przebarwień. Na skutek spadku estrogenów dochodzi do zaburzonej pracy melanocytów – skóra staje się przezroczysta z widocznymi brunatnymi przebarwieniami.

Warto pamiętać, że przebarwienia skóry mogą być związane ze stosowaniem hormonalnej terapii zastępczej w menopauzie i tabletkami antykoncepcyjnymi.

Inne przebarwienia na twarzy i skórze

Poniżej wymieniono i opisano inne potencjalne czynniki mające wpływ na pojawienie się przebarwień:

 • Przebarwienia mogą powstać na skutek błędów pielęgnacyjnych — częste peelingi skóry bez zabezpieczenia jej filtrem (skóra z uszkodzonym płaszczem hydrolipidowym jest bardziej narażona na niektóre zmiany),
 • związane z chorobami metabolicznymi (cukrzyca, niedoczynność tarczycy).
 • plamy starcze / soczewicowate – to małe, ciemne i dobrze odgraniczone od otaczającej je skóry plamki, umiejscowione zwykle na skroniach i dłoniach, często są pierwszym etapem rozwoju tzw. znamienia melanocytowego; powstają na skutek starzenia się skóry oraz nadmiernej, kumulowanej przez lata ekspozycji na słońce; są one związane z wiekiem i ekspozycją na promieniowanie w okresie przedmenopauzalnym.; mogą one osiągać rozmiary 1 cm średnicy
 • przebarwienia od leków niehormonalnych np. zawierających dziurawiec (dziurawiec jest obecny w suplementach diety). W przypadku stosowania dziurawca nie należy poddawać się nadmiernej ekspozycji słonecznej,
 • breloque dermatitis – na skutek oleju bergamotowego (bergaptenu). To plamy pojawiające się w miejscu aplikacji perfum,
 • na skutek oparzeń i innych uszkodzeń mechanicznych – związane z rozpadem melanosomów, gdzie nagle uwalniają duże ilości melaniny do warstwy rogowej skóry

Ciemne plamy pod pachami – jak się ich skutecznie pozbyć?

Nie ma co owijać w bawełnę – jakiekolwiek plamy pod pachami to spory estetyczny kłopot dla każdej kobiety, szczególnie latem. Na szczęście jest to defekt, który można zlikwidować kilkoma sposobami – z pewnością znajdziesz ten, który będzie odpowiedni dla Twojego ciała.

Dlaczego pojawiają się ciemne plamy pod pachami?

Przyczyn powstawania tego typu przebarwień pod pachami wymienia się wiele. Jedną z nich jest rogowacenie ciemne, rzadka choroba pigmentacji skóry. To w związku z nią mogą wystąpić ciemne plamy, ale nie tylko pod pachami, również na innych częściach ciała, np. w pachwinach czy na łokciach.

W takim wypadku rogowacenie ciemne jest wynikiem innych chorób i dolegliwości. Są nimi m.in. insulinooporność i cukrzyca, ale również otyłość oraz niektóre postacie nowotworów (m.in. żołądka). W takich wypadkach musimy skonsultować się z lekarzem.

Najczęściej jednak ciemne plamy pod pachami są efektem błędów w higienie tych miejsc, o czym poniżej

Jak dbać o skórę pod pachami, aby uniknąć plam?

Aby we własnym zakresie pozbyć się przebarwień, przede wszystkim musimy sprawdzić kosmetyki, które aktualnie używamy.

Zwróćmy uwagę na antyperspiranty i ich skład – lepiej unikać tych z alkoholem i substancjami, które podrażniają skórę i mogą powodować przebarwienia.

Warto je zamienić na delikatne produkty, które najpierw łagodzą podrażnienia, a następnie nie będą powodować powstania ciemnych plam. Uważajmy również na wszelkie preparaty przeciw poceniu. Ich działanie też może negatywnie wpłynąć na kolor naszej skóry.

Dodatkowo możemy użyć specjalnych kremów lub serum przeciw przebarwieniom, albo wykonać samodzielnie peeling pod pachami, dzięki któremu pozbędziemy się zrogowaciałego naskórka. Powinno to przynieść oczekiwany efekt w postaci czystych, jasnych pach.

Innym czynnik, który musimy wziąć pod uwagę, jest sposób, w jaki przeprowadzamy depilację pach. Jeśli golimy je golarką, warto na jakiś czas zrezygnować z tego i obserwować reakcję skóry. Należy również częściej wymieniać golarki, aby nie depilować pach stępionymi ostrzami.

W niektórych wypadkach sugeruje się zmianę sposobu depilacji, na przykład na tę z użyciem wosku. Jeśli nie mamy pewności, jak ją wykonać, to najlepiej udać się do salonu kosmetycznego, w którym można taki zabieg zrobić. Alternatywnym sposobem na pachy wolne od włosków i przebarwień jest depilacja laserowa.

Wystarczy kilka zabiegów, aby pozbyć się owłosienia i konieczności golenia na kilka lat.

Czy naturalne sposoby na rozjaśnienie plam pod pachami są skuteczne?

Wśród naturalnych sposobów na przebarwienia pod pachami często możemy przeczytać o ziemniaku, ogórku czy cytrynie i sodzie oczyszczonej.

Większość z nich stosuje się bardzo podobnie – wystarczy przyłożyć (lub posmarować w wypadku past) je do pachy na kilka minut, a następnie spłukać ją dokładnie wodą.

Czy można jednak uznać te sposoby za skuteczne? Częściowo tak, okazuje się, iż dają one pożądane efekty i nieznacznie rozjaśniają wybrane miejsca, ale jak to często bywa – nie na każdą pachę.

Ostrożność należy zachować szczególnie w wypadku cytryny i sody oczyszczonej, zwłaszcza, gdy szykujemy się na ważne wyjście. Oba te sposoby mogą silnie podrażnić skórę i spowodować, iż ból czy pieczenie okażą się nie do zniesienia. Wszelkie eksperymenty najlepiej przeprowadzać, gdy mamy na to czas i nie musimy pokazywać się publicznie.

3 sposoby na starcze plamy na dłoniach

2 min. czas czytania

Plamy na dłoniach to problem, z którym bardzo często zmagają się kobiety w dojrzałym wieku. Plamy starcze stanowią widoczny defekt kosmetyczny, którego większość pań pragnie się po prostu pozbyć. W jaki sposób możemy usunąć mało estetyczne przebarwienia na dłoniach? Przedstawiamy skuteczne sposoby na plamy starcze na rękach!

Plamy starcze na dłoniach to efekt wieloletniego działania słońca na naszą skórę. Szczególnie widoczne stają się one w okolicy 50. roku życia i są rezultatem zaburzeń w pracy melanocytów, tzn. komórek barwnikowych skóry.

Wraz z wiekiem komórki te coraz gorzej pracują, a brak odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodliwym promieniowaniem UV tylko ułatwia powstawanie przebarwień starczych na skórze. Warto zaznaczyć, że plamy starcze nie są efektem ubocznym ostatniego opalania się na słońcu, lecz pamiątką z wakacji nawet sprzed 20-30 lat.

Są one bardzo trudne do wywabienia, ale przy pomocy nowoczesnych technik medycyny oraz doświadczonego dermatologa możemy skutecznie zmniejszyć ich widoczność.

Wiele kobiet, zauważając u siebie starcze plamy na dłoniach, sięga po kosmetyki o właściwościach rozjaśniających, mając nadzieję, że to rozwiąże ich nieestetyczny problem.

Prawda jest jednak taka, że plamy na dłoniach powstają w głębszych warstwach skóry, gdzie kosmetyki nie są w stanie wniknąć, dlatego w tym przypadku stosowanie kremu rozjaśniającego może nie przynieść pożądanych rezultatów.

Z tym problemem najlepiej zgłosić się do dermatologa – lekarz, po obejrzeniu naszych zmian, dobierze najskuteczniejszą metodę ich usuwania.

 • Terapia laserowa – leczenie laserowe to jedna ze skuteczniejszych metod usuwania plam na dłoniach. Wiązka światła laserowego jest w stanie działać w głębszych warstwach skóry, gdzie zlokalizowane są plamy starcze. Laser rozbija nagromadzoną w miejscu przebarwienia melaninę na drobne cząsteczki, które w następnej kolejności samoczynnie wchłaniają się przez organizm. Podczas prowadzonej terapii laserowej bardzo ważne jest zabezpieczanie skóry kremem z wysokim filtrem SPF 50 np. Anthelios XL La Roche-Posay.
 • Krioterapia – czyli miejscowe wymrażanie zmian barwnikowych przy pomocy ciekłego azotu. W wyniku działania niskiej temperatury w melanocytach powstają kryształki lodu, które prowadzą do degradacji zmienionych chorobowo struktur komórek.
 • Głęboki peeling – najczęściej przy użyciu kwasu glikolowego, azelainowego lub trichlorooctowego. Zabieg przy pomocy kwasów o wysokim stężeniu powoduje głębokie złuszczenie naskórka i pobudzenie procesów regeneracyjnych w głębszych warstwach skóry, gdzie znajdują się przebarwienia. Należy jednak pamiętać, że peelingów mechanicznych oraz drażniących kwasów nie możemy stosować, jeżeli cierpimy na atopowe zapalenie skóry. Dłonie w wyniku takich zabiegów mogą zostać poważnie podrażnione. Może nawet dojść do poważnych infekcji.

Przez cały rok należy chronić skórę przed słońcem, używając kremów na dzień z filtrami UVB i UVA. Pamiętajmy, że słońce bardzo niekorzystnie wpływa na naszą skórę również w pochmurne dni.
Jeżeli przyjmujemy leki np. antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, leki przeciwbólowe, nasercowe czy moczopędne, najlepiej zapytać lekarza o to, czy nie zmienią one reakcji naszej skóry na słońce.
Szczególnie należy uważać na substancje fotouczulające, które przy kontakcie ze słońcem stają się przyczyną przebarwień i plam na skórze. Substancje te zawierają m.in. dziurawiec, perfumy lub dezodoranty na bazie piżma, olejku lawendowego, cedrowego, waniliowego lub sandałowego, a także kremy z dodatkiem kwasów owocowych i retinolu.

Przy plamach na dłoniach najlepiej nie korzystać z solarium – mogą one stać się jeszcze ciemniejsze i trudniejsze do usunięcia.

Przebarwienia – Zapobieganie i leczenie – Say WOW!

9 listopada 2017

Nieciekawa pozostałość po trądziku, pamiątka wakacyjnych kąpieli słonecznych, a może symptom upływającego czasu? Przebarwienia skóry, bo o nich mowa dotyczą wielu z nas.

Szczególnie na twarzy, dekolcie, czy dłoniach są defektem estetycznym, dodają lat i powodują, że wpadamy w kompleksy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są przebarwienia, co robić, by się nie pojawiały i jak pozbyć się tych, które już są zachęcamy do lektury!

Przebarwienia to widoczne na skórze plamy różnej wielkości i nieregularnym kształcie. Odróżniają się kolorem od otaczającej je, zdrowej skóry. Najczęściej są to brązowe plamy. Powstają one na skutek nadmiernej produkcji melaniny, jej nierównomiernego rozkładu w naskórku lub skórze właściwej, pod wpływem promieniowania UV.

Innymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu przebarwień są m.in.:

 • zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży
 • menopauza,
 • doustna antykoncepcja,
 • terapia hormonalna,
 • choroby wątroby,
 • choroby tarczycy,
 • potrądzikowe stany zapalne.

Rodzaje przebarwień

Piegi

Należą do najczęściej występujących przebarwień skóry. Budzą skrajne emocje i mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni kochają piegi i uważają je za atrybut swojej urody, inni zaś nienawidzą i chcą się ich bezwzględnie pozbyć.

Posiadanie piegów uwarunkowane jest genetycznie. Częściej występują u osób o jasnej karnacji i włosach blond lub rudych. Małe, ciemne plamki, o gładkiej strukturze, pojawiają się zwykle na twarzy, dłoniach i dekolcie.

Piegi mogą nasilać się w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Plamy soczewicowate

Plamy soczewicowate to płaskie lub lekko wypukłe plamy o nieregularnych kształtach. Mogą przybierać barwę od żółtobrunatnej po brązową. Zlokalizowane są głównie na twarzy, dłoniach, przedramionach, plecach i dekolcie.

Wyróżnia się dwa rodzaje plam soczewicowatych: słoneczne i starcze. Pierwsze z nich pojawiają się pod wpływem promieniowania UV i mogą zniknąć z czasem, po zaprzestaniu eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych.

Plamy soczewicowate starcze są natomiast wynikiem naturalnych procesów starzenia się skóry. Mogą pojawić się już po 30 roku życia i w miarę upływu czasu plam może przybywać. Również ich kolor może przybierać na intensywności.

Ostuda

Ostuda (melasma) to zaburzenie barwnikowe charakterystyczne dla kobiet w wieku rozrodczym. Objawia się nieregularnymi, brązowymi plamami bez oznak zapalenia. Przebarwienia umiejscowione są na czole, policzkach i nad górną wargą. Objawy melasmy nasilają się po ekspozycji na słońce. Czynnikami sprzyjającymi powstaniu ostudy są:

 • ciąża,
 • doustna antykoncepcja hormonalna,
 • przyjmowanie niektórych leków,
 • nadczynność tarczycy.

Przebarwienia pozapalne

Przebarwienia pozapalne powstają w miejscu, gdzie toczył się wcześniej ostry lub przewlekły stan zapalny.

Pojawiają się w wyniku zmian trądzikowych, urazów, a także wykwitów alergicznych i atopowego zapalania skóry. Przebarwienia pozapalne częściej występują u osób z ciemną karnacją.

Plamy pozapalne z czasem same bledną i znikają, ale bywa też tak, że pozostawiają trwały ślad w postaci wyraźnych przebarwień.

Uwaga na substancje fototoksyczne!

Istnieje grupa substancji chemicznych, zwiększających wrażliwość komórek skóry na promieniowanie UV. Substancje te, zawarte w niektórych lekach i kosmetykach, mogą prowadzić do wystąpienia reakcji fototoksycznej lub fotoalergicznej.

Ekspozycja na słońce, po zewnętrznym lub doustnym zastosowaniu preparatu zawierającego substancję uwrażliwiającą na światło, może spowodować pojawienie się wysypki, rumienia, oparzeń i pęcherzy, a także zmian pigmentacyjnych oraz przebarwień skóry.

Przyjmując jakiekolwiek leki i stosując kosmetyki, przed ekspozycją na promienie słoneczne lub wizytą w solarium, upewnij się, że nie zawierają one substancji wywołujących fotoreakcje skórne.

Profilaktyka przebarwień

W myśl starego powiedzenia – lepiej zapobiegać niż leczyć, warto zadbać o profilaktykę i zawczasu przeciwdziałać przebarwieniom. Wiadomo, że kluczową rolę w powstawaniu i utrwalaniu wszystkich przebarwień odgrywa promieniowanie UV.

Dlatego tak istotna jest codzienna pielęgnacja oraz ochrona przeciwsłoneczna skóry. Kremy z filtrem UV powinny się znaleźć w Twoje kosmetyczne nie tylko latem. Specjaliści zalecają ochronę skóry w okresie letnim kosmetykami z filtrami powyżej 30 SPF.

W pozostałych miesiącach filtry nie powinny być niższe niż 25 SPF.

Jeśli zażywasz leki, sprawdź czy nie należą one do grupy fototoksycznych. Jeśli stosujesz hormonalną terapię zastępczą lub antykoncepcję hormonalną powinnaś szczególnie uważać.

Zaopatrz się w kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, ogranicz także bezpośrednią ekspozycję na słońce i unikaj solarium.

Wybierając się na plażę lepiej zrezygnuj z perfum oraz kosmetyków, które mogą wejść w niebezpieczną dla Twojej skóry reakcję ze słońcem.

Metody leczenia przebarwień

W zależności od rodzaju, głębokości oraz miejsca powstania przebarwień, metoda ich redukcji powinna być dobrana indywidualnie przez specjalistę wykonującego zabieg. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody leczenia przebarwień.

Peelingi medyczne

Peelingi medyczne (TCA) to metoda polegająca na aplikacji na skórę preparatu na bazie kwasu trójchlorooctowego. Działa on złuszczająco i regenerująco na naskórek i skórę właściwą. Zabieg ma na celu dogłębne oczyszczenie skóry i usunięcie martwego naskórka.

Skóra po zabiegu jest oczyszczona, rozjaśniona i wygładzona. Poprawia się też jej napięcie i sprężystość. Zredukowane zostają blizny oraz przebarwienia. Jest to najsilniejszy kwas organiczny, wykorzystywany do zabiegów złuszczających i rozjaśniających przebarwienia.

Po zabiegu należy unikać promieni słonecznych, dlatego najlepiej wykonać go w okresie jesienno-zimowym.

Dermamelan/Cosmelan

Dermamelan/Colmelan to jedna z najskuteczniejszych kuracji depigmentacyjnych. Zabieg polecany jest osobom, które borykają się z:

 • przebarwieniami hormonalnymi typu melasma,
 • piegami,
 • plamami soczewicowatymi,
 • przebarwieniami pourazowymi.

Preparaty doskonale radzą sobie także z trądzikiem, rozszerzonymi porami, nadmiernym przetłuszczaniem się cery, a także zmarszczkami i wiotkością skóry. Działanie preparatów polega na hamowaniu tyrozynazy, enzymu biorącego udział w powstawaniu melaniny.

Terapia jest dwuetapowa. Pierwszy ma miejsce w gabinecie lekarskim. Lekarz nakłada aktywną maskę, która pozostaje na skórze przez kilka godzin, po czym pacjent zmywa ją samodzielnie w domu. Drugi etap to kontynuacja terapii w domu aktywnym kremem Dermamelan Treatment lub Cosmelan 2.

Pierwsze efekty zabiegu, w postaci rozjaśnienia przebarwień i poprawy stanu skóry, widoczne są już pod koniec pierwszego tygodnia stosowania kuracji. Aby przebarwienia były zupełnie niewidoczne, a efekt trwały kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące. Obydwa preparaty nie uwrażliwiają skóry na światło, dlatego mogą być wykonywane o każdej porze roku.

Mikrodermabrazja

Mikrodermabrazja polega na mechanicznym złuszczaniu zewnętrznych, zrogowaciałych warstw naskórka. Dzięki temu stymuluje produkcję nowych pełnowartościowych komórek. Pobudzona zostaje również synteza kolagenu i elastyny, a skóra staje się bardziej elastyczna i zregenerowana.

Mikrodermabrazaja doskonale radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry typu trądzik, plamy i przebarwienia, blizny, rozstępy, zrogowacenia. Działa również zapobiegawczo i leczniczo w przypadku starzenia się skóry. Już po pierwszym zabiegu wyraźnie poprawia się kondycja skóry, a przebarwienia ulegają rozjaśnieniu. Liczba zabiegów ustalana jest indywidualnie.

Zwykle, dla uzyskania trwałych efektów, konieczne jest wykonanie serii 6-10 zabiegów.

Laserowe usuwanie przebarwień

Laserowe usuwanie przebarwień to najskuteczniejsza metoda usuwania każdego typu przebarwień.

Światło lasera oddziałuje na przebarwienia poprzez rozgrzanie komórek barwnikowych (melaniny) do temperatury, w której ulegają uszkodzeniu. Następnie organizm pozbywa się uszkodzonych komórek.

Laser oddziałuje wyłącznie na melaninę, dlatego nie ma ryzyka uszkodzenia okolicznej skóry. Bezpośrednio po zabiegu przebarwienia ciemnieją, a po około dwóch tygodniach zanikają.

Laser działa głębiej niż inne metody walki z przebarwieniami. Z tego powodu laseroterapia polecana jest szczególnie w przypadku głębokich i trudnych do usunięcia przebarwień np. ostudy. Liczba zabiegów laserowych, koniecznych do osiągnięcia zadowalających efektów, jest mniejsza niż w przypadku peelingów, czy mikrodermabrazji.

W Say WOW! wykorzystujemy nowoczesny laser neodymowo-yagowy Q-Switch (Nd:YAG) Alma Harmony. Laser wyposażony jest w dwie długości fali: 1064 nm do usuwania ciemnych barwników oraz 532 nm skuteczną przy czerwonym, pomarańczowym i żółtym barwniku.

Laser Alma Harmony Q-Switch Nd:YAG doskonale sprawdza się w walce z trudnymi i głębokimi przebarwieniami. Skutecznie radzi sobie także z rozstępami i bliznami oraz liftingiem skóry.

Wykorzystywany jest również do usuwania tatuaży i makijażu permanentnego.

Przebarwienia skórne to powszechny problem, a walka z nimi bywa trudna. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, które skutecznie usuwają przebarwienia.

Przebarwienia to również Twój problem?

Umów się na konsultację ze specjalistą Say WOW!, który dobierze najskuteczniejszą dla Ciebie terapię przebarwień.

Zadzwoń: 32 506 53 00 Napisz: [email protected]

Przebarwienia na twarzy można skutecznie usunąć

Przebarwienia na twarzy

Przebarwienia skóry na twarzy to problem, z którym często wracamy z wakacji. Są one wynikiem zbyt dużej ekspozycji na światło słoneczne, dlatego gabinety medycyny estetycznej pękają w szwach z powodu pacjentów z przebarwieniami na twarzy szczególnie w okresie letnim. Dowiedzmy się jak możemy sobie radzić z tą przypadłością.

Definicja i przyczyny powstania

Przebarwienia skóry to brązowe plamy na twarzy lub plamy po opalaniu, które powstają w wyniku działania promieni ultrafioletowych, które zaburzają funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry (melanocyty). Melanina, która produkowana jest w nadmiernej ilości i kumuluje się w skórze, prowadzi do powstawania nieestetycznych, brązowych plam na skórze lub  plam na skórze głowy.

Przebarwienia czy plamy na skórze w większości przypadków pojawiają się na twarzy – w okolicy czoła, policzków, brody lub ust, która jest narażona na negatywne skutki działania światła słonecznego. Inne przyczyny przebarwień to zmiany hormonalne wywołane ciążą czy chorobami takimi jak tarczyca. 

Laser na przebarwienia

Zabieg naprawy skóry po przebarwieniach czy usunięcie plam na skórze za pomocą lasera jest bardzo skuteczny i mało inwazyjny. Zabieg wykonuje się laserem nd-yag, który jest nowoczesnym i innowacyjnym urządzeniem. Zabieg usuwania plam na skórze polega na miejscowym leczeniu wiązką lasera, które zapewnia bezpieczeństwo i brak powstawania ran.

Drugim bardzo skutecznym zabiegiem jest laser erbowo-yagowy.

Szybkość lasera na przebarwienia skóry w połączeniu z brakiem konieczności rekonwalescencji sprawia, że na ten zabieg decyduje się coraz więcej pacjentów.

Efektem zabiegu jest odnowa kolagenu i rozjaśnienie skóry. Ponadto odmładza i ujędrnia skórę oraz pozbywa się komórek z nadmiarem melaniny, zapewniając olśniewający efekt.

Całkowita redukcja przebarwień jest możliwa po wykonaniu serii zabiegów lasera na przebarwienia. 

Laser neodymowo-yagowy zapewnia skuteczne usuwanie przebarwień.

Peelingi chemiczne

Na przebarwienia i plamy na skórze często stosuje się peelingi chemiczne. W peelingach chemicznych wykorzystuje się kwasy: trójchlorooctowy, mlekowy i kojowy, a ich właściwości skutecznie wpływają na rozjaśnianie przebarwień słonecznych, pozapalnych, melasmy czy innych zmian barwnikowych. 

Zabieg polega na nałożeniu peelingu na twarz, co powoduje podrażnienie i łuszczenie się skóry przez ok. tydzień. Następnie pacjent już samodzielnie stosuje odpowiednią pielęgnację skóry z przebarwieniami wedle wskazań lekarza. Skuteczność peelingów chemicznych to 95-99%, jednak dla osiągnięcia zamierzonego efektu należy przejść terapię w postaci paru zabiegów. 

Mezoterapia na przebarwienia na twarzy

Zabieg mezoterapii na przebarwienia polega na wstrzykiwaniu przez lekarza medycyny estetycznej koktajli substancji rozjaśniających bezpośrednio pod skórę. Ich działanie pobudza organizm do odbudowy.

Zabieg mezoterapii na przebarwienia często wzbogaca się peelingami chemicznymi, które podnoszą skuteczność terapii. Zabieg mezoterapii ma korzystny wpływ na na ilość melanocytów i proces produkcji melaniny w skórze. Mezoterapia na przebarwienia cechuje się dużą efektywnością.  

Przebarwienia na twarzy Poznań

Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone

Przebarwienia na nogach to zmiany skórne, często o podłożu chorobowym. Białe, brązowe lub czerwone plamki to nie tylko problem natury estetycznej. Jak leczyć zaburzenia barwnikowe na skórze?

źródło:123RF

Plamy na nogach mogą pojawiać się przy okazji różnych chorób. Nie zawsze są związane z dolegliwościami zdrowotnymi, ale zawsze wymagają konsultacji. Warto ocenić poziom, w jakim znajduje się przebarwienie. Zaburzenia barwnikowe skóry to sygnał, iż w organizm walczy z chorobą i ostrzega pacjenta.

Przyczyny przebarwień na nogach

Zmiany kolorystyczne fragmentów skóry to problem zarówno zdrowotny, jak i kosmetyczny. Przyczyną takich zmian jest wzmożone gromadzenie pigmentu w skórze. Powstawanie plam na skórze może mieć podłoże genetyczne (wrodzone) lub nabyte. 

Substancją odpowiedzialną za kolor skóry jest melanina, która jednocześnie spełnia funkcję ochronną. Wszelkie przebarwienia są spowodowane nieprawidłowym działaniem melaniny i jej rozmieszczeniem w skórze. Zmiany w kolorze skóry i nierównomierny kolor są jednymi z najczęstszych problemów kosmetologicznych. Mogą także świadczyć o różnych chorobach ogólnoustrojowych. 

Objawy chorobowe plam na nogach mają różne nasilenie i kolor, od delikatnej zmiany pigmentacji aż do ciemnych nieestetycznie wyglądających zmian. U niektórych pacjentów pojawiają się też plamy białe, które charakteryzuje miejscowe odbarwienie skóry. 

Przyczyny przebarwień na nogach to:

 • reakcja alergiczna, na jedzenie, kosmetyki, leki i alergeny, występujące w środowisku (sierść zwierząt lub pyłki),
 • zakażenia grzybicze,
 • stany zapalne skóry,
 • nadmierna ekspozycja na słońce,
 • zmiany naczyniowe,
 • choroby (takie jak cukrzyca, pękające naczynka czy chora wątroba),
 • zaburzenia hormonalne,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • stres,
 • czynniki chemiczne,
 • nadużywanie alkoholu,
 • uwarunkowania genetyczne.

Charakter przebarwień może przybierać różną postać. Plamy naskórkowe powstają w wyniku nadmiernego nagromadzenia melaniny w naskórku. Przebarwienia skórne oznaczają gromadzenie barwnika w warstwie brodawkowej skóry. Plamy mieszane to nadmierna ilość melaniny w naskórku i skórze jednocześnie.  

Ciemne plamy na nogach, utrzymujące się przez dłuższy czas wymagają konsultacji medycznej. Pewne dodatkowe symptomy powinny u każdego wzbudzić niepokój. 

Do takich objawów towarzyszących należą:

 • swędzenie,
 • powiększanie,
 • wypukłość,
 • chropowatość,
 • brak wyraźnego rozgraniczenia od reszty skóry,
 • krwawienie.

W zależności od rodzaju, zmiany tego typu mogą wskazywać na różne stany patologiczne. Delikatne zabarwienie jest bardzo często przyczyną stanu zapalnego. Plamy o nieregularnych kształtach i niejednolitym zabarwieniu to najprawdopodobniej sygnał o zmianach nowotworowych w organizmie (naczyniaki płaskie lub czerniak).

Ciemne przebarwienia na nogach pojawiają się także w postaci plam złogowych. Ten rodzaj zmiany sygnalizuje, iż doszło do zatrucia organizmu, który nie jest w stanie wchłonąć ani wydalić szkodliwych substancji.

Czy przebarwienia na nogach są niebezpieczne?

Wiele przebarwień ma także niegroźny charakter, ale zawsze powinien to potwierdzić lekarz. Do takich należą plamy wątrobowe, pojawiające się najczęściej na twarzy, dłoniach i nogach.

Lekarze określają te zmiany, jako plamy starcze, gdyż najczęściej dotykają osoby w podeszłym wieku. Przebarwienia pojawiają się w miejscach, gdzie jest nagromadzony nadmiar melaniny.

Wyglądem przypominają plamy soczewicowate. 

To drobne przebarwienia skóry, które charakteryzuje nieregularny kształt, często zlewający się z kolorem skóry. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach. Niegroźne z punktu medycznego są także przebarwienia na nogach po opalaniu. Powinny być one sygnałem, iż skórę należy odpowiednio zabezpieczać przed słońcem. 

Ciemne plamy mogą być także symptomem chorej wątroby. Najczęściej w ten sposób objawia się proces zwłóknienia lub marskość wątroby. Jest to jeden z pierwszych sygnałów o chorobie.

Chora wątroba w początkowym stadium nie daje objawów, iż dzieje się coś niepokojącego. Delikatne bóle brzucha czy niewielkie osłabienie rzadko ktokolwiek kojarzy z tym organem.

Warto zatem sprawdzić, czy plamy nie oznaczają poważniejszego schorzenia. 

Każdy przypadek powinien być skonsultowany z dermatologiem. Jeśli zmiany nie są groźne wystarczy rozjaśniać je kremem na przebarwienia na nogach. Niekiedy lekarze zalecają wycięcie, a groźne zmiany poddawane są dodatkowym badaniom.

 • Zdrowie
 • Plamy starcze – jak się ich pozbyć?
 • Przeczytaj artykuł

Plamy czerwone na nogach pojawiają w różnych miejscach kończyn dolnych – uda, łydki, wokół kostek czy na stopach. Zawsze powinny wzbudzić niepokój i doprowadzić do wizyty u lekarza dermatologa. 

Przyczyny czerwonych przebarwień na nogach:

 • zmiany alergiczne, których podłożem jest alergia wziewna i kontaktowa. Ten rodzaj czerwonych plam znika po 24 godzinach od kontaktu z alergenem,
 • przewlekła niewydolność żylna, której towarzyszą dodatkowe objawy takie, jak uczucie ciężkości nóg, drętwienie, ból i skurcze łydek,
 • rumień guzowaty, charakteryzujący się występowaniem guzków zapalnych, głównie na goleniach i pojawieniem się wysokiej gorączki,
 • łuszczyca, najczęściej pojawiająca się na stopach i w okolicach kolan. Naskórek ulega wtedy rogowaceniu i pojawia się silny stan zapalny,
 • krioglobulinowe zapalenie naczyń, występujące w postaci czerwonych plam na udach i łydkach. To niebezpieczna choroba, która wywołuje dodatkowo silne bóle stawowe i osłabienie organizmu, 
 •  przewlekła niewydolność żylna, wywołana nieprawidłową pracą zastawek. Krew silnie napiera na naczynia krwionośne, tworząc czerwone plamy na nogach (żylaki). Tego rodzaju plamy pojawiają się najczęściej u osób starszych lub otyłych,
 • bolerioza, choroba po ugryzieniu kleszcza, która skutkuje czerwonymi plamami, przybierającymi postać rumienia wędrującego,
 • miażdżyca, objawiająca się także czerwonymi plamami na kostkach nóg, głównie u osób starszych, zmagających się z nadciśnieniem i otyłością.

Jak usunąć przebarwienia na nogach?

Podstawą leczenia wszystkich przebarwień jest ochrona przed działaniem promieni słonecznych. Blizny i przebarwienia na nogach można usuwać, stosując sprawdzone metody likwidowania plam na skórze. Najbezpieczniejsze są metody medyczno-kosmetologiczne. 

Do takich należy stosowanie lasera lub światła pulsującego, zabiegi dermapen lub krioterapia. Niektórzy wykonują peelingi kosmetyczne z zastosowaniem kwasów, które likwidują przebarwienia.

Przy chorobach naczyń krwionośnych dobre rezultaty przynosi zabieg zamykania naczyń.

Dodatkowym sposobem jest także kompresoterapia, która polega na stosowaniu wyrobów uciskowych (rajstopy, skarpety czy opaski). 

Białe przebarwienia na nogach, które świadczą o zaburzeniu pigmentacji można leczyć za pomocą specjalistycznych preparatów. W skrajnych wypadkach skuteczne jest leczenie chirurgiczne. 

Duże znaczenia ma także pielęgnacja nóg dermokosmetykami, które działają wybielająco, regenerująco i dodatkowo nawilżają skórę. Wiele kobiet skarży się na przebarwienia na nogach po depilacji. Niekiedy wystarczy przed depilacją przemyć skórę oliwką lub zastosować kremy depilacyjne, zapobiegające podrażnieniom. 

Czytaj też:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*