Ból pleców – przyczyną nie zawsze jest choroba kręgosłupa

Czy wiesz, że na ból pleców (sporadyczny, bądź przewlekły) cierpi co drugi Polak?! Większość dolegliwości bierze się z siedzącego trybu życia, wielogodzinnej pracy za biurkiem i braku ruchu. Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u ortopedy. Pacjenci skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym.

Czasem ból jest trudny do scharakteryzowania i umiejscowienia, opisywany jest jako „rozlany”. Skolioza, kifoza, czy też lordoza są w społeczeństwach wysokorozwiniętych równie „popularne” co grypa sezonowa.

Przeważnie ból pleców przypisywany jest kręgosłupowi, jednak może mieć on wiele innych przyczyn, dlatego dolegliwości bólowe pleców są niekiedy trudne do zdiagnozowania.

Dowiedz się, jakie objawy mogą towarzyszyć konkretnym jednostkom chorobowym kręgosłupa i jakie mogą być inne przyczyny bólu pleców?

Nieprawidłowa postawa kształtowana latami podczas wielogodzinnej pracy biurowej, brak systematycznej aktywności fizycznej, nawarstwiające się mikrourazy w trakcie pracy fizycznej, zła pozycja podczas snu itd. To najczęstsze przyczyny bólu pleców, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Efektem jest tzw. ból posturalny – to skutek przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Ten rodzaj bólu pleców jest trudny do określenia, jednak najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa. To, co jest szczególnie istotne w różnicowaniu przyczyn bólu pleców to fakt, że bóle pochodzące od kręgosłupa nasilają się przy wykonywaniu określonych ruchów lub dźwiganiu ciężkich przedmiotów, z kolei zmniejszają się bądź zupełnie zanikają przy braku aktywności. Bóle pleców, które nie mają związku z wykonywanymi czynnościami, odczuwalne nawet w stanie spoczynku mogą oznaczać poważne choroby wewnętrzne.

Przyczyny bólu pleców należy podzielić przynajmniej na dwie główne kategorie: odkręgosłupowe wynikające z wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, czy też urazów mechanicznych oraz pozakręgosłupowe, których przyczyna nie jest związana z żadnym z odcinków kręgosłupa.

 • nadwyrężenie lub przeciążenie mięśni wokół kręgosłupa, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa.
 • dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa – może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa. W przypadku odcinka lędźwiowego dyskopatia powoduje bóle w dolnej części pleców, są to najczęściej bóle w krzyżu nasilające się przy skłonie w przód, często występuje też mrowienie w nogach. Bóle pleców promieniujące do żeber, zwłaszcza podczas kaszlu, kichania, czy śmiechu mogą być powodem dyskopatii odcinka piersiowego kręgosłupa. Z kolei przepuklina odcinka szyjnego charakteryzuje się tym, że najpierw pojawia się sztywność szyi oraz lekki ból, a następnie mrowienie w rękach.
 • rwa barkowa – charakteryzuje ją ból pleców w kręgosłupie szyjnym, który promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka. Ten rodzaj bólu pleców może przybierać na sile przy ruchach głową, podczas kaszlu lub kichania, jak również w trakcie dłuższego siedzenia.
 • rwa kulszowa – ból pleców na dole kręgosłupa, czyli w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do uda, a nawet stopy. Przyczyną jest ucisk kręgów na nerw kulszowy. Występują zaburzenia czucia w nogach i drętwienie. Niekiedy mogą się również pojawić kłopoty z wypróżnianiem.
 • rwa udowa – charakteryzuje ją ból pleców w odcinku lędźwiowym, który jest na tyle silny, że utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia poruszanie nogą. Osoby, które cierpią na rwę udową skarżą się przeważnie na napięcie mięśni przykręgosłupowych, sztywność kończyny, skurcze, niedowłady w nodze i zaburzenia czucia.
 • wady postawy, a więc kifoza, lordoza lub skolioza mogą być również przyczynami bólu pleców. Wspomniane wady kręgosłupa mogą dotyczyć już nawet dzieci w wieku szkolnym, dlatego tak ważne jest ich korygowanie już we wczesnym stadium poprzez specjalne ćwiczenia. Z początku nie dają dolegliwości bólowych, jednak po latach mogą być przyczyną przewlekłych bólów pleców utrudniających normalne funkcjonowanie.
 • złamanie kręgów kompresyjne – to jeden z podstawowych objawów osteoporozy kręgosłupa. Ból pleców może nasilać się podczas kaszlu, kichania, a nawet wypróżniania.
 • Stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym – powoduje charakterystyczne bóle pleców na dole, zwłaszcza nasilające się przy przeproście kręgosłupa
 • spondylolisteza, czyli ześlizgnięcie kręgów – bólowi pleców towarzyszą również problemy z chodzeniem, czy też brak możliwości zgięcia nóg w biodrach przy wyprostowanych kolanach

Jeżeli przyczyną bólu pleców nie są zmiany w obrębie kręgosłupa, to wówczas należy rozpocząć poszukiwanie innych czynników wywołujących dolegliwości bólowe.

Niekiedy przyczyna jest bardzo poważna, dlatego w przypadku utrzymującego się bólu pleców należy koniecznie zwrócić się po specjalistyczną pomoc i wykonać niezbędne badania, jak rezonans magnetyczny, czy tomograf.

Za ból pleców mogą bowiem odpowiadać takie patologie jak:

 • tętniak aorty brzusznej
 • rozwarstwienie tętnicy szyjnej albo kręgowej
 • ostre zapalenie opon mózgowych
 • rozwarstwienie aorty;
 • dusznica bolesna czy też zawał mięśnia sercowego
 • zapalenie woreczka żółciowego
 • zapalenie uchyłków jelit lub ropnie uchyłków
 • zapalanie trzustki
 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • w przypadku kobiet: ciąża pozamaciczna, rak jajników, zapalenie jajowodu)
 • zapalenie opłucnej lub zapalenie płuc)
 • zapalenie prostaty
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • choroba kości Pageta
 • choroba autoimmunologiczna

Bóle pleców od kręgosłupa można również podzielić według odcinków – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Bóle pleców na dole to właśnie odcinek lędźwiowy, z kolei bóle pleców między łopatkami i trochę poniżej to odcinek piersiowy. Jeżeli ból pleców promieniu do ramion i do głowy to oznacza kłopoty z odcinkiem szyjnym.

W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym i bólów karku przyczyną jest przeważnie przeciążenie kręgów. Wielogodzinna praca przy komputerze, spanie na zbyt wysokiej poduszce, a nawet chroniczny stres – to wszystko może skończyć się bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie należy tego lekceważyć ponieważ bóle mogą być wyjątkowo uciążliwe i promieniować np.

do głowy. Poza tym, z czasem nieleczone patologie kręgów szyjnych, czyli zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, pamięci, a także rzutować na inne zmysły. Przeważnie zmiany zwyrodnieniowe oraz mikrourazy dotyczą kręgów szyjnych numer: 3., 4., 5. i 6.

Rozwiązaniem jest unikanie wielogodzinnej pracy w jednej pozycji i specjalne ćwiczenia zlecone przez ortopedę lub rehabilitanta. Rzadziej bóle karku spowodowane są tzw. przewianiem. Na czym to polega? Strumień zimnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe, które są w skórze, tzw. korzonki.

To z kolei powoduje bolesny przykurcz mięśni, stąd ból w kręgosłupie szyjnym. Bóle karku których przyczyną jest przewianie najczęściej przechodzą po kilku dniach same.

Ból pleców – przyczyną nie zawsze jest choroba kręgosłupa
Ból pleców – przyczyną nie zawsze jest choroba kręgosłupa

Ból kręgosłupa piersiowego należy do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów. Skarżą się oni na ból w okolicy łopatek, kłucie lub gniecenie w klatce piersiowej, opisywane jako uczucie zablokowania.

Czasem dolegliwości bólowe mogą być odczuwane niżej i promienować aż do odcinka lędźwiowego.

Niekiedy do objawów bólowych odcinka piersiowego dołącza również drętwienie rąk, może się też pojawić ból kręgosłupa szyjnego jako wynik napięcia i przeciążenia struktur kręgosłupa piersiowego.

Przyczynami bólu kręgosłupa są przeważnie nieprawidłowe nawyki życia codziennego – wielogodzinna praca biurowa, długie jazdy samochodem, oglądanie telewizji w pozycji pół leżącej, nadwaga. Ponadto, ból pleców w odcinku piersiowym może być skutkiem ciężkiej pracy fizycznej oraz urazów będących wynikiem wypadku np. samochodowego.

Leczenie kręgosłupa piersiowego powinno polegać przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika sprawczego, który doprowadził do bólu pleców w tym miejscu. Oczywiście konieczna jest również pomoc doświadczonego ortopedy, który rozpisze indywidualnie dobraną rehabilitację. Należy jednak pamiętać o tym, że ból kręgosłupa piersiowego może być tylko „maską” dla innych schorzeń, np. chorób serca. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, promieniujący do łopatek, opisywany jako gniecenie w klatce piersiowej może być na przykład zawałem serca.

Ból kręgosłupa lędźwiowego to kolejna zmora naszych czasów. Siedzący tryb życia, najczęściej w pozycji odbiegającej od prawidłowej, brak ruchu i wady postawy to główne przyczyny bólu pleców na dole, czyli w odcinku lędźwiowym.

Chociaż przeważnie na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej uskarżają się osoby starsze, to niestety ostatnio do ortopedów zgłasza się coraz więcej ludzi młodych, którzy narzekają na ból pleców w tym odcinku kręgosłupa.

Wśród przyczyn bólu na dole pleców można wymienić jeszcze takie choroby jak osteoporozę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów no i oczywiście chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

By skutecznie leczyć ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym konieczne jest nie tylko przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale przede wszystkim fizjoterapia i systematycznie prowadzona rehabilitacja kręgosłupa.

Ból pleców – przyczyną nie zawsze jest choroba kręgosłupaNa podstawie badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa można dokładnie ocenić zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i na tej podstawie rozpisać konkretne leczenie. Przy pomocy odpowiednich ćwiczeń wzmacnia się mięśnie około kręgosłupowe, mięśnie brzucha, mięśnie pośladków i redukuje się napięcia mięśniowe. Same leki przeciwbólowe i przeciwzapalne niewiele pomogą, a w dłuższej perspektywie zniszczą żołądek. W skrajnych przypadkach w przypadku bólu kręgosłupa można rozważyć wykonanie operacji, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów. Natomiast w przypadku, gdy choroba kręgosłupa lędźwiowego skutkuje nietrzymaniem moczu, zaburzeniem pracy zwieraczy, czy zaburzeniem funkcji seksualnych interwencja chirurgiczna jest zdecydowanie wskazana.

Leia também:  Jaka Rehabilitacja Po Endoprotezie Biodra?

Niektóre z chorób autoimmunologicznych mogą wywoływać tzw. zapalny ból pleców. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się stopniowym nasilaniem się bólu pleców. Klasyczne są również bóle nocne oraz poranna sztywność trwająca 20-30 minut.

By ortopeda mógł wziąć po uwagę przy diagnozie zapalny ból pleców, dolegliwości bólowe muszą występować przez co najmniej 3 miesiące, aczkolwiek lepiej zgłosić się do dobrego specjalisty znacznie wcześniej, bo przyczyna bólu pleców może być zupełnie inna.

Jeżeli bóle pleców wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, są wynikiem wad postawy to konieczna będzie rehabilitacja kręgosłupa. Bóle pleców mogą z czasem się zmniejszyć, jeżeli ćwiczenia dobrane przez rehabilitanta będą odpowiednie i sumiennie wykonywane.

Diagnoza co do schorzenia w obrębie kręgosłupa powinna być zawsze poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim, badaniem fizykalnym oraz badaniami obrazowymi.

Niestety w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa zdjęcia rentgenowskie nie wiele pomogą, owszem będzie na nich widać ewentualne wady postawy lub większe zmiany w obrębie kręgów, jednak by dokonać bardziej wnikliwej analizy kręgosłupa konieczne będzie wykonanie np. rezonansu magnetycznego. Takie badanie umożliwia m.in.

zobaczenie ewentualnych pęknięć pierścienia włóknistego w obrębie kręgów (dehydratacja krążka między kręgowego) lub też zmian znanych jako guzki Schmorla, które bardzo często odpowiadają za bóle pleców, jednak są niełatwe do zdiagnozowania właśnie w związku z koniecznością wykonania szczegółowych, drogich badań, jak choćby wspomniany rezonans magnetyczny.

Zarówno osoby, którym jeszcze nie doskwiera ból pleców, jak i ci, którzy przez dolegliwości bólowe nie mogą normalnie funkcjonować powinni pamiętać o kilku wskazówkach, których przestrzeganie może wpłynąć na poprawę stanu kręgosłupa. Są to przede wszystkim:

 • regularna aktywność fizyczna niezwiązana z dźwiganiem ciężarów. Szczególnie dobre jest pływanie, zwłaszcza na plecach.
 • chodzenie na jogę lub pilates, gdzie wykonuje się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przykręgosłupowe.
 • zbilansowane żywienie, a więc dieta bogata w białko, witaminy (głównie D3 i B6) i minerały takie jak: wapń, magnez i potas.
 • unikanie wielogodzinnej pozycji siedzącej oraz zapewnienie sobie komfortowych warunków w pracy biurowej – ergonomiczne krzesło dobrane do wysokości biurka.
 • unikanie obciążania kręgosłupa wynikającego z dźwigania ciężarów na siłowni lub ciężkiej pracy fizycznej.
 • zapewnienie odpowiedniej pozycji podczas snu, poprzez dobrej jakości materac i poduszkę ortopedyczną.

Kręgosłup to podstawa organizmu, w końcu na nim opiera się konstrukcja całego ludzkiego ciała.  Jeżeli kręgosłup będzie w złym stanie, to z biegiem czasu pogorszy się stan całego organizmu.

W przeciwieństwie do niektórych narządów wewnętrznych jak żołądek, jelita, czy też tkanek miękkich z których składają się ścięgna i mięśnie, kręgosłupa nie da się wyleczyć! Nie da się cofnąć zmian zwyrodnieniowych – można je jedynie zahamować poprzez właściwie dobraną rehabilitację i eliminację złych nawyków.

Aktualności

Ból pleców – przyczyną nie zawsze jest choroba kręgosłupa

Ból między łopatkami, na wysokości piersiowego odcinka kręgosłupa jest częstą dolegliwością. Ból kręgosłupa między łopatkami może być objawem chorób kręgosłupa, przeciążenia, wad postawy. Ból pleców w odcinku piersiowym może oznaczać neuralgię międzyżebrową. Pojawia się u kobiet w ciąży. Zawsze wskazana jest wizyta u specjalisty oraz dokładna diagnostyka. 

Ból między łopatkami

Bóle i dyskomfort odczuwane na wysokości łopatek są częstą przypadłością informatyków, stomatologów, pracowników biurowych lub osób pracujących przy taśmie produkcyjnej.

 Przyczyną bólu między łopatkami jest wymuszona, długotrwała pozycja siedząca lub stojąca i pochylona lekko do przodu.

Ułożenie takie ma niekorzystny wpływ na kręgosłup piersiowy oraz mięśnie, powięź i inne tkanki miękkie w jego okolicy. 

Ból może być niestały, miejscowy lub rozlany na cały piersiowy odcinek kręgosłupa oraz nasilać się przy określonych ruchach lub pozycjach. Jeśli mięśnie mają zwiększone napięcie możemy odczuwać wręcz sztywność kręgosłupa. 

Inną, częstą przyczyną bólu pleców między łopatkami jest przyjmowanie niewłaściwej postawy ciała. Jest to powszechny problem, dotyczący wielu osób w różnym wieku.

Niedbałe zaokrąglanie pleców, wysuwanie barków do przodu i odstawanie łopatek powoduje nadmierne rozciągnięcie mięśni grzbietu i dolegliwości bólowe.

Nieprawidłowa postawa nie tylko pogarsza naszą sprawność fizyczną i zaburza harmonijne wykonywanie ruchów, ale stwarza niekorzystne warunki dla pracy narządów wewnętrznych. Należy więc utrzymywać proste, niezaokrąglone plecy, a uszy, ramiona, biodra, kolana i kostki trzymać w linii prostej. 

 • Ból kręgosłupa między łopatkami
 • Choroby kręgosłupa, które mogą powodować ból w jego piersiowym odcinku to: 
 • •    choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondylozę), która dotyka krążki i stawy miedzykręgowe, trzony kręgów i więzadła, dochodzi do odwodnienia krążków i ich zapadania, pogarsza się stabilizacja kręgosłupa, tworzą się również narośla kostne na trzonach kręgów, które mogą drażnić struktury nerwowe, w odcinku piersiowym pojawia się ból oraz ograniczenie ruchomości; •    dyskopatia, czyli wysunięcie krążka międzykręgowego ze swojego miejsca, przepukliny rzadko pojawiają się w odcinku piersiowym, aczkolwiek zmiany na poziomie dolnych kręgów szyjnych, mogą promieniować aż do okolicy łopatek, dolegliwości mogą się nasilać w zależności od pozycji ciała i przy ruchach szyi; •    zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) – choroba reumatyczne na tle autoimmunologicznym, powoduje ból, sztywność i ograniczenia ruchów w kręgosłupie, zmiany zaawansowane mogą prowadzić do unieruchomienia kręgosłupa zwłaszcza w odcinku piersiowym oraz trudności z oddychaniem;
 • •    wady postawy – takie jak skolioza, czyli skrzywienie boczne kręgosłupa w odcinku piersiowym, czy zwiększona lub zmniejszona kifoza piersiowa, czyli naturalne jego wygięcie do tyłu, nie tylko pogarszają wygląd sylwetki i postawy ciała, ale skutkują też dolegliwościami bólowymi,
 1. Ból między łopatkami – inne przyczyny
 2. Oprócz chorób kręgosłupa, przy epizodach przewlekłego i ostrego bólu między łopatkami, należy wziąć pod uwagę szereg innych schorzeń: 

•    choroby internistyczne – zdarza się, że objawem choroby zlokaliwewnętrznej jest ból pleców, dolegliwości odcinka piersiowego mogą powodować zmiany zlokalizowane w nadbrzuszu, czyli w żołądku, trzustce, wątrobie oraz w przełyku, mogą to być np. wrzody trawienne lub zmiany nowotworowe, •    problemy kardiologiczne (m.in.

choroby mięśnia sercowego, osierdzia czy sygnał stanu przedzawałowego), •    problemy z układem oddechowym (choroby płuc), •    półpasiec, •    choroby stawu barkowego (głównie uszkodzenia mechaniczne i zapalenia tkanek miękkich, zwichnięcia), •    przerzuty nowotworowe (zwłaszcza nowotwory: piersi, płuc, prostaty, tarczycy lub nerki),

•    choroby psychiczne (przewlekłe stany bólowe pleców mogą być związane z problemami natury psychicznej bądź psychologicznej takimi jak: depresja, uzależnienia, stany lękowe lub nawet urazami z wcześniejszego okresu życia).

Ból między łopatkami po wysiłku

Przeciążenia tkanek miękkich powodują ból pleców między łopatkami. U osób uprawiających bieganie lub jazdę na rowerze wskutek nadmiernego obciążenia i forsowania obręczy barkowej może dojść do przeciążenia mięśnia czworobocznego. Mięsień ten tworzy górny grzbiet i wpływa na ustawienie głowy oraz barków, więc buduje postawę naszego ciała. 

Decyduje również o ruchach łopatek. Wskutek nadmiernych obciążeń wysiłkiem fizycznym lub wielogodzinnym przebywaniem w pozycji siedzącej może być on osłabiony lub zablokowany w rozciągnięciu. Co więcej, ponieważ jest on unerwiony przez nerw czaszkowy, jest często określany mięśniem stresu, gdyż wzrasta napięcie jego włókien na skutek emocji. 

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa to nerwoból związany z uszkodzeniem nerwów międzyżebrowych, które unerwiają skórę powierzchni międzyżebrowych oraz mięśnie. Uszkodzenie może mieć charakter urazowy, toksyczny, polekowy, metaboliczny lub jest efektem chorób m.in. boreliozy, tocznia czy reumatoidalnego zapalenia stawów. 

Bóle w klatce piersiowej mają charakter ostry, szarpiący lub rwący oraz występują jednostronnie lub po obu stronach klatki piersiowej. Pacjenci odczuwają również nieprzyjemne uciskanie okolicy klatki piersiowej i bóle obejmujące całą klatkę piersiową, również z tyłu  w okolicy łopatek. 

Dolegliwości mogą się nasilać podczas wysiłku fizycznego, pochylania tułowia do przodu, przy głębokim wdechu lub w niskich temperaturach. Może dojść do zaników mięśni oddechowych i problemów ze swobodnym oddychaniem. 

Ból pleców pomiędzy łopatkami u kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży najczęściej skarżą się na dolegliwości odcinka lędźwiowego, który na skutek powiększania się brzucha, wygina się znacznie ku przodowi i pogłębia się naturalna lordoza lędźwiowa. Mniej kobiet ma dolegliwości w odcinka piersiowym, czyli na wysokości łopatek. 

Związane są one z powiększaniem się biustu, który przeciąża kręgosłup piersiowy. Również postawa ciała, która u przyszłych mam jest inna, niż przed ciążą oraz sposób poruszania się mogą wpływać na te dolegliwości. 

Co robić? Jak leczyć ból między łopatkami?

Zawsze należy udać się do lekarza, zwłaszcza jeżeli ból między łopatkami jest ostry, przenikający i trwa dłużej niż tydzień lub znacznie się nasila. Specjalista powinien zebrać dokładny wywiad o stanie ogólnym chorego, historii bólu i objawach towarzyszących.

Leia também:  Co Na Pierwsze Objawy Kataru?

Konieczne jest badanie fizykalne; osłuchanie płuc, ocena tkliwości jamy brzusznej, opłukanie kątów żebrowo-kręgowych, zbadanie ograniczenie ruchomości kręgosłupa i ocena sylwetki. Diagnostykę uzupełniają badania obrazowe: zdjęcie RTG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Dodatkowo można zlecić badania laboratoryjne. 

W przypadku leczenia wielu wcześniej wymienionych chorób konieczna jest rehabilitacja. Dysponuje ona wieloma metodami i środkami terapii, które zależą od dokładnej i wnikliwej diagnozy. Najważniejsze, aby nie tylko uzyskać chwilowe zmniejszenie dolegliwości, ale przede wszystkim znaleźć ich przyczynę i przywrócić zdrowie oraz sprawność fizyczną.  

Gdy boli kręgosłup – poznaj najczęstsze przyczyny

Ból pleców często jest wynikiem schorzeń bezpośrednio dotykających kręgosłup. Najczęściej dopatrujemy się przyczyny w zwyrodnieniu stawów czy w przeciążeniach. Tymczasem dolegliwości odczuwane ze strony kręgosłupa mogą mieć różne pochodzenie. Mogą np. być spowodowane przez stres lub być symptomem choroby innych narządów. Z tego powodu przed podjęciem jakichkolwiek działań leczniczych konieczne jest rozpoznanie właściwej przyczyny bólu. W postawieniu właściwej diagnozy pomoże określenie cech samego bólu: jego charakteru i intensywności, momentów występowania i częstotliwości. Zawsze powodem do niepokoju są bóle kręgosłupa trwające dłużej niż 2 tygodnie oraz ból, który pojawił się nagle, jest gwałtowny, uniemożliwia poruszanie się i taki, któremu towarzyszy obrzęk lub stan zapalny. W wymienionych sytuacjach wskazany jest niezwłoczny kontakt z lekarzem. Najważniejsze przyczyny bólu kręgosłupa to:

 • Mała aktywność fizyczna – spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej lub unikanie ruchu powodują, że mięśnie grzbietu i brzucha, które wspomagają kręgosłup w utrzymywaniu wyprostowanej postawy ciała, stają się słabsze, wiotczeją i przestają być podporą dla kręgosłupa. To powoduje nieprawidłowy rozkład obciążeń działających na kręgi i znajdujące się pomiędzy nimi dyski, czyli krążki międzykręgowe i z czasem może doprowadzać do deformacji w kręgosłupie.
 • Nadmierne obciążanie kręgosłupa – przeciążamy go codziennie wiele razy.
 • Nieprawidłowe długotrwałe siedzenie – z zakładaniem nogi na nogę, wyginaniem pleców w pałąk, siadaniem na zbyt wysokich lub niskich krzesłach (podczas siedzenia stopy powinny być oparte na podłodze), siadaniem na brzegu krzesła lub fotela.
 • Zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej – szczególnie nieruchomo. Podczas długiego stania dobrze jest zmieniać pozycję i opierać naprzemiennie stopę prawą i lewą na krawężniku lub niskim podnóżku.
 • Nieprawidłowe ułożenie podczas snu – spanie z poduszkami ułożonymi zbyt wysoko (to przeciąża kręgi szyjne) lub z podkurczonymi nogami.
 • Noszenie butów na bardzo wysokich i niestabilnych obcasach.
 • Nieodpowiednie podnoszenie ciężarów – ciężkie przedmioty zawsze podnosimy z pozycji kucznej, przy czym plecy muszą być proste. Dźwiganie ciężaru przy pochylonych plecach i wyprostowanych kolanach może spowodować, że powstanie bolesna przepuklina, która ograniczy ruchomość kręgosłupa. Najczęściej odczuwa się wtedy gwałtowny ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.
 • Nierównomierny rozkład obciążeń – noszone ciężary zawsze staramy się rozłożyć na dwie ręce. Jeśli to jeden ciężki przedmiot, wówczas powinniśmy opierać go na biodrze lub przenosić z zastosowaniem specjalnych pasów.
 • Choroba zwyrodnieniowa – objawia się zniekształceniem i uszkodzeniem stawów i kręgów w kręgosłupie. Może mieć charakter pierwotny czyli pojawia się bez określonej przyczyny lub może być spowodowana czynnikami fizycznymi, najczęściej o długotrwałym działaniu (długie siedzenie przed komputerem, praca w pozycji wymuszonej), stanami zapalnymi, wrodzonymi wadami kręgosłupa czy starzeniem się organizmu. Najczęściej dotyczy odcinka szyjnego i lędźwiowego.
 • Stany urazowe – ból kręgosłupa pojawia się pierwotnie w miejscu urazu, a z czasem może dotyczyć odcinków sąsiadujących. Złamanie kręgów lub uszkodzenia mięśni pleców i brzucha podtrzymujących kręgosłup generują powstanie nieprawidłowych naprężeń w tkankach i w samej strukturze kręgosłupa, co może z czasem prowadzić do rozwoju choroby zwyrodnieniowej.
 • Nieprawidłowa postawa – chodząc należy trzymać plecy wyprostowane, a na krześle lub fotelu siedzieć tak, aby oparcie podtrzymywało kręgosłup głównie w jego części krzyżowo-lędźwiowej. Szczególną uwagę na prawidłową postawę powinny zwracać kobiety w ciąży, ponieważ rozwijająca się ciąża powoduje przeniesienie środka ciężkości w ciele przyszłej mamy i powstanie dużych naprężeń w układzie mięśni umocowanych do kręgosłupa.
 • Wady kręgosłupa – mogą powodować bóle już od wczesnego dzieciństwa albo ujawnić się dopiero w wieku dojrzałym (jak w przypadku lumbalizacji, która powoduje bóle kręgosłupa w okolicy lędźwiowo-krzyżowej).
 • Stres i pośpiech – powodują nadmierne wydzielanie adrenaliny, hormonu stresu. Prowadzi to do chronicznego napięcia mięśni, które z czasem powoduje zmiany zwyrodnieniowe i bóle w okolicy kręgosłupa.
 • Choroby innych narządów – najczęściej ból wywołują nowotwory zlokalizowane w okolicy kręgosłupa lub w jego strukturach. Guzy rozrastające się w rdzeniu kręgowym szybko powodują objawy bólowe, ponieważ w krótkim czasie powodują uciski na nerwy.
 • Nieodpowiednia dieta – za mała ilość wapnia i fosforu w posiłkach powoduje osłabienie tkanki kostnej. Kręgi stają się przez to mniej wytrzymałe na naciski i przeciążenia oraz bardziej podatne na uszkodzenia i deformacje. To sprzyja powstawaniu zwyrodnień.
 • Infekcje i stany zapalne – dolegliwości mogą się pojawić jako skutek rozwijającego się stanu zapalnego związanego z infekcją albo też z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

?

Masz pytania?

[email protected] lub zadzwoń+48 22 636 47 74

Copyright © 2021 by MULTI MED . Wszelkie prawa zastrzeżone

Projekt i realizacja:

Ta strona internetowa chroni twoją prywatność poprzez przestrzeganie EU General Data Protection Regulation (RODO). Nie wykorzystamy Twoich danych w żadnym celu, na który nie wyrażasz zgody. Prosimy o zgodę na korzystanie z anonimowych danych, aby poprawić jakość korzystania z naszej witryny. Polityka cookies

Ból pleców – jakie może oznaczać choroby?

Ból pleców nie zawsze jest powodem do niepokoju, chociaż może być zwiastunem poważnej choroby. Najczęściej towarzyszy przeciążeniom i jest efektem braku aktywności fizycznej. Nie powinien też niepokoić ból pleców w ciąży. Jeśli dolegliwości nasilają się bez wyraźnej przyczyny, należy udać się do lekarza.

Nie można jednoznacznie określić przyczyny bólu pleców, ponieważ etiologia tej przypadłości jest złożona. Tym samym rozpoznanie może być utrudnione, a ewentualne leczenie wdrażane z dużym opóźnieniem. Diagnostyka bólu pleców w dolnej lub innej części kręgosłupa obejmuje szereg badań, nie tylko laboratoryjnych, ale i obrazowych.

Co może powodować ból pleców? Do kogo się z tym zgłosić?

Ból pleców jest dolegliwością znaną na całym świecie. Zmagają się z nim miliony ludzi w różnym wieku. Dzieci chorują rzadziej, a najczęściej ból ten doskwiera osobom otyłym, w podeszłym wieku lub prowadzącym siedzący tryb życia.

Przyczyną jego powstawania jest przeciążenie, brak ruchu lub wady postawy spowodowane wiekiem. Uporczywa dolegliwość bywa też rezultatem toczącej się w organizmie choroby lub ma związek z nowotworem.

W przypadku bólu na dole pleców przyczyną może być również ciąża, ponieważ macica kobiety rozciąga się i przygotowuje do porodu.

Tak naprawdę na ból pleców wpływa szereg czynników, dlatego odnalezienie konkretnej przyczyny jest czasochłonne i wymaga wykonania wielu badań diagnostycznych. Zanim dojdzie do rozpoznania, w organizmie człowieka może się rozwinąć poważna choroba. W związku z tym dolegliwości nie powinno się bagatelizować.

Jeśli ból się nasila i uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności, warto zgłosić się do lekarza. Można też udać się do tzw. Wirtualnej Przychodni. Konsultacja odbywa się poprzez czat, wideorozmowę lub telefonicznie. Żeby skorzystać z usługi, trzeba wykupić abonament.

To dobry sposób na uzyskanie pomocy, jeśli możliwość wyjścia z domu jest ograniczona.

O czym świadczy ból pleców w okolicy lędźwiowej?

Ból pleców w dolnej części kręgosłupa jest bardzo często zwiastunem chorób, które obejmują inne układy, np.:

 • schorzeń ginekologicznych, zwłaszcza stanów zapalnych przydatków lub endometriozy, która może zaatakować okoliczne narządy. Dolegliwości bólowe lędźwi pojawiają się także podczas miesiączki. Mogą być również sygnałem, że w organizmie chorego toczy się proces nowotworowy obejmujący układ rozrodczy;
 • chorób układu moczowego – ból pleców na dole to bardzo częsty objaw chorych nerek lub zapalenia pęcherza moczowego. Jeśli u chorego nasila się dyskomfort w jamie brzusznej i ma on kłopoty z oddawaniem moczu, musi się zgłosić do lekarza;
 • schorzeń układu pokarmowego – zwłaszcza dysfunkcji jelit, długotrwałych zaparć lub nieswoistych chorób zapalnych wyniszczających układ trawienia. Ból w dole pleców współistnieje wtedy razem z innymi dolegliwościami, np. z bólem brzucha;
 • chorób układu nerwowego – np. rwa kulszowa, która wiąże się z uciskiem na nerwy rdzenia kręgowego. Do jej powstania predysponuje dyskopatia oraz wady postawy.

Bóle dolnych partii pleców mogą mieć podłoże przeciążeniowe. Zwykle nie są one powodem do niepokoju, ale można to potwierdzić dopiero po odpowiedniej diagnostyce.

Co jest przyczyną bólu pleców po lewej stronie ciała, a co po prawej?

Przyczyną dolegliwości bólowych po danej stronie pleców jest masa czynników. Równie dobrze może to być efekt braku aktywności fizycznej, jak i zwiastun choroby wymagającej leczenia farmakologicznego.

Leia também:  Jaka Rehabilitacja Na Ostrogi Piętowe?

Jeśli u chorego stwierdza się ból pleców z prawej strony, jego przyczyną jest prawdopodobnie choroba nerek lub zaburzenia jelitowe.

Jeżeli dolegliwość lokalizuje się po lewej stronie, można podejrzewać problemy z sercem lub jedną z chorób kręgosłupa.

Co na ból pleców może kupić w aptekach?

Na rynku aptecznym jest dostępny szereg preparatów, którymi można złagodzić ból pleców. Mimo to każdej osobie cierpiącej zaleca się wizytę u lekarza – specjalista ustali przyczynę i wdroży leczenie choroby podstawowej, która wywołuje tę dolegliwość.

Maści przeciwbólowe i przeciwzapalne na bóle pleców działają jedynie doraźnie, a tabletki mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Są niewskazane dla osób, które mają chory układ trawienny. Na ból pleców poleca się również plastry, które działają rozgrzewająco lub chłodząco. Ich zadaniem nie jest leczenie, a jedynie złagodzenie przykrych symptomów.

Mocniejsze środki może zalecić wyłącznie lekarz, ponieważ są one dostępne na receptę.

Dobrym sposobem na poradzenie sobie z tą przypadłością jest zmiana stylu życia. Należy unikać dźwigania, a jeśli to konieczne – rozkładać wagę przedmiotów na dwie ręce, aby nie dopuścić do przeciążeń. Konieczna jest także aktywność fizyczna. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, których praca zawodowa wymaga długotrwałego siedzenia lub stania na nogach.

9 przyczyn wystepowania bólu kręgosłupa

Od wieków ból kręgosłupa jest jedną z częstszych dolegliwości narządu ruchu człowieka i prawdopodobnie tak pozostanie. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Carolina Medical Center dotyczy on 84% Polaków. Ból pleców jest jedną z najczęściej podawanych przyczyn absencji w pracy.

Nie ma w tym niczego dziwnego – kręgosłup pełni bardzo istotną funkcję w naszym ciele. Utrzymuje nas w pionowej pozycji, dźwiga głowę, a także umożliwia wykonywanie codziennych czynności. Jak więc widać, przyczyn bólu pleców z nim związanych może być naprawdę bardzo dużo.

Jakie są najpopularniejsze z nich?

Dyski międzykręgowe jako przyczyna bólu pleców

Biorąc pod uwagę pacjentów przed 50. rokiem życia, którzy częściej cierpią z powodu ostrego bólu pleców, głównym źródłem ich dolegliwości są dyski międzykręgowe. Są one strukturami znajdującymi się między dwoma sąsiadującymi kręgami.

Wraz z wiekiem tworzą się w nich mikrouszkodzenia, które mają wpływ na ich uwodnienie. Uszkodzony dysk może powodować ból zlokalizowany centralnie (na środku kręgosłupa), ale także bocznie.

W przypadku, gdy dojdzie do jego uszkodzenia, dochodzi do podrażnienia innych struktur kręgosłupa np. mięśni, więzadeł i stawów. Coraz większe uszkodzenia dysku mogą powodować jego wypuklinę lub przepuklinę, co powoduje nacisk na struktury nerwowe.

Skutkuje to dolegliwościami bólowymi odczuwalnym w dolnych kończynach. U osób starszych, gdzie dominują zmiany zwyrodnieniowe, ból pochodzi częściej ze stawów międzykręgowych.

Co wpływa na uszkodzenia tworzące się w dyskach? Przedstawiamy 9 najczęstszych przyczyn występowania bólów kręgosłupa

 1. Pierwszym, istotnym czynnikiem, jest genetyka. To geny, które odziedziczamy po przodkach, determinują wytrzymałość naszego dysku. Na tę przyczynę nie mamy jednak wpływu. Możemy jednak obserwować stan zdrowia swoich najbliższych i na tej podstawie wyciągać wnioski dotyczące potencjalnych zagrożeń.

 2. Równie ważnymi czynnikami ryzyka są wady wrodzone oraz przebyte urazy. Wiele osób zastanawia się, czy nieprawidłowa postawa ma bezpośredni wpływ na ból kręgosłupa. Badania pokazują, że nieznaczne odchylenia od normy i symetrii nie wpływają na częstsze uszkodzenia dysków. Na pewno zdarzyło Ci się odczuwać ból po wykonywaniu prostych z pozoru czynności.

  Na przykład, jeśli zmagasz się z bólem łopatki, to przyczyną może być sposób, w jaki nosisz plecak lub torbę. Mogło stać się to również podczas podnoszenia czegoś ciężkiego, przesuwania mebli, schylenia się w nieodpowiedni sposób czy wykonania nienaturalnego ruchu.

  Urazy pleców to również jedne z najpopularniejszych kontuzji, jakich można nabawić się podczas uprawiania sportu.

 3. Jedną z głównych przyczyn bólu kręgosłupa jest siedzący tryb życia. Brak ruchu, spędzanie wolnego czasu przed telewizorem i unikanie aktywności fizycznej to bodźce sprzyjające nadwadze. Dodatkowe kilogramy stanowią obciążenie dla naszego kręgosłupa. Aktywność fizyczna jest natomiast czynnikiem gwarantującym jego prawidłowe funkcjonowanie.

  Długotrwała praca umysłowa przed komputerem i przemieszczanie się samochodem zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości bólowych. Ludzie uprawiający sport na poziomie rekreacyjnym dużo rzadziej cierpią z powodu bólów pleców. Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna dla wszystkich stawów człowieka.

  Jej brak jest bardzo częstą przyczyną bólu pleców.

 4. Uprawianie sportu i aktywny tryb życia bardzo korzystnie wpływają na nasz stan zdrowia. Warto jednak zadbać o różnorodne ćwiczenia i duży zakres ruchu. Angażujmy dużą ilość mięśni, dbajmy o wszystkie obszary. Nasze dyski nie lubią, gdy tę samą czynność wykonujemy wielokrotnie podczas dnia.

  Jest to częsta przyczyna bólu pleców w przypadku pracowników fizycznych np. pielęgniarek, kierowców czy osób, które w pracy przenoszą ciężkie przedmioty. Bardzo ważne jest dbanie o higienę pracy. Praca biurowa wymaga odpowiedniej postawy, ponieważ jej brak przyczynia się do bólu w krzyżu.

  Siedząc na krześle, stopy powinny być ustawione płasko na ziemi, a kolana znajdować się w pozycji zgiętej, pod kątem prostym. Plecy powinny być trzymane pionowo, szyja wyprostowana, a barki lekko cofnięte. Poprawna postawa to jednak nie wszystko.

  Pamiętaj o regularnych przerwach, podczas których możesz wstać i przespacerować się po biurze.

 5. Najbardziej niebezpieczny dla kręgosłupa jest ruch skłonu, szczególnie jeśli wykonywany jest na prostych nogach. Połączony ze skrętem tułowia stwarza duże zagrożenie dla naszego zdrowia. Jest to częsta przyczyna dyskomfortu. Wtedy właśnie najczęściej dochodzi do tzw.

  „wypadnięcia dysku”, czyli jego uszkodzenia. Bóle pleców mają różne przyczyny. Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna, ale każdy trening należy poprzedzić dokładną rozgrzewką.

  Jeśli do tej pory prowadziłeś głównie siedzący tryb życia, przed rozpoczęciem uprawiania sportu skontaktuj się z lekarzem i trenerem personalnym. W ten sposób dobierzesz odpowiednią formę ruchu dla siebie – kontuzje również są przyczynami bólów pleców.

  Nieprawidłowa postawa podczas ćwiczeń to równie częsta przyczyna bólu krzyża. Aktywność fizyczna ma sprawiać przyjemność i służyć poprawie stanu zdrowia, dlatego zadbaj o swoje bezpieczeństwo, by korzystać z niej jak najrozsądniej.

 6. Sen to czas regeneracji naszego ciała. Dyski, które obciążamy przez cały czas, potrzebują odpoczynku. Podczas chodzenia oraz całodniowego funkcjonowania dochodzi do naturalnego procesu odwodnienia. W czasie snu dochodzi do ponownego nawodnienia dysku. Aby uwodnienie było wystarczające, niezbędne jest od sześciu do ośmiu godzin ciągłego snu.

  Jest to uzależnione od naszego trybu życia i rodzaju wykonywanej pracy. U osób, które nie przestrzegają powyższych zasad, zauważa się dużo częstsze występowanie dyskopatii. Jeśli ból pleców pojawia się głównie rano, przyczyną może być niewygodny lub źle dopasowany materac. Jest to częstą przyczyną bólu łopatki.

  W takich przypadkach problem rozwiązuje wymiana aktualnego modelu na twardszy. Pomoże on utrzymać lepszą jakość snu.

 7. Mimo tego, że ból kręgosłupa jest najczęściej związany z uszkodzeniami dysku, nie jest to jedyna jego przyczyna. Dolegliwości kręgosłupa mogą pochodzić z chorego narządu wewnętrznego. Np.

  w przypadku choroby organu znajdującego się w dolnej części jamy brzusznej pacjent może odczuwać dolegliwości w odcinku lędźwiowym. Dlatego mimo powszechności stanów bólowych nie możemy ich ignorować.

  W razie wystąpienia bólu pleców skontaktuj się z lekarzem. Jego przyczyny mogą być naprawdę różne.

 8. W obrębie kręgosłupa mogą występować także nowotwory, które rzadziej stanowią ogniska pierwotne. W częściach kostnych częściej umiejscawiają się przerzuty.

  Przyczyny bólu kręgosłupa nie zawsze są oczywiste, dlatego należy na bieżąco monitorować swój stan zdrowia. Jeśli w Twojej rodzinie występowały choroby nowotworowe, pamiętaj o regularnych badaniach i wizytach kontrolnych u lekarza.

  Może być to aspekt związany z wcześniej wspomnianą genetyką, będącą jedną z przyczyn bólu w krzyżu.

 9. Przewlekłe stany bólowe w obrębie kręgosłupa mogą być związane z problemami psychologicznymi. Pacjenci przeżywający duży stres, lęk, depresje często nie są świadomi, że ból może mieć przyczyny o podłożu psychologicznym.

  Może być to także związane ze zwiększonym napięciem mięśniowym.

  Nie sposób wymienić wszystkich powodów powstawania bólu kręgosłupa, dlatego w żadnym przypadku nie powinniśmy ich bagatelizować i zawsze sięgać po poradę specjalisty.

Od dawna bóle pleców są bardzo powszechną dolegliwością. Bardzo dużą rolę odgrywają nasze nawyki np.

nieprawidłowa pozycja siedząca, garbienie się, noszenie plecaka na jednym ramieniu czy częste chodzenie na szpilkach, jak również nasz styl życia, regularne rozciąganie się i aktywność fizyczna.

Podczas uprawiania sportu należy zachować ostrożność, ponieważ urazy również należą do przyczyn bólu kręgosłupa.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*