Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?
Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Czasem pacjent narzekający na ból pięty podczas chodzenia może nie mieć stanu zapalnego w obrębie pięty, wystarczy że doszło do niewielkiego uszkodzenia włókien kolagenowych i już jest to odczuwalne na każdym kroku – boleśnie.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

By zdiagnozować schorzenie trzeba po prostu wybrać się do lekarza specjalisty, w tym wypadku ortopedy, który może zlecić dodatkowo wykonanie zdjęcia RTG, które wykaże, bądź nie zwapnienie, a więc ostrogę piętową dolną lub ostrogę piętową górną, a także ewentualne pęknięcie kości piętowej. Wszelkie stany zapalne w obrębie pięty, a więc zapalenie rozcięgna podeszwowego i zapalenie ścięgna Achillesa wyjdą podczas badania ortopedycznego USG.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Ból pięty  (kłucie) najbardziej odczuwalny jest rano, gdy jeszcze stopy nie są „rozchodzone”, później z każdym kolejnym krokiem ból się zmniejsza i do końca dnia jest odczuwalny podczas chodzenia na stałym, umiarkowanym poziomie.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Skuteczne leczenie ostrogi piętowej polega na jej rozbiciu za pomocą ukierunkowanej fali energii – jest to terapia falą uderzeniową. Skuteczność tej metody sięga 80% całkowicie wyleczonych przypadków. Wystarczy zaledwie kilka zabiegów by wyeliminować ból pięty i wydatnie zmniejszyć stan zapalny otaczających piętę tkanek.

By przyspieszyć efekt terapeutyczny można zastosować również terapię laserem wysokoenergetycznym o mocy 15 W oraz zamówić do butów specjalne wkładki ortopedyczne.

Dzięki temu pacjent szybko zapomni o jakimkolwiek bólu i będzie mógł bez przeszkód wykonywać codzienne obowiązki.

Wkładki można nosić nie tylko w trakcie leczenia ostrogi piętowej, ale również po, gdy stopa jest zdrowa – zapobiegniemy w ten sposób nawrotom schorzenia w przyszłości.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

O ile w przypadku tej pierwszej grupy kontuzja wynika z ogromnych przeciążeń na treningach i w czasie zawodów, to w tym drugim przypadku winne są przeważnie płaskie wkładki fabryczne, które producenci montują nawet w drogim obuwiu – one szkodzą stopom i stawom skokowym o raz kolanowym!

Czasem wystarczy pochodzić kilka tygodni w specjalnych wkładkach termoplastycznych, by wszelkie dolegliwości bólowe minęły.

Do leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego również wykorzystuje się bardzo skuteczną terapię falą uderzeniową oraz laser wysokoenergetyczny (HILT). Leczenie rozcięgna podeszwowego przeważnie nie jest trudne i długotrwałe.

Świeże przypadki można wyleczyć w ciągu 4-6 tygodni. Gdy zapalenie rozcięgna przejdzie w stan przewlekły można wdrożyć do leczenia dodatkowo suchą igłoterapię oraz iniekcje z osocza bogatopłytkowego.

By zapobiec nawrotom schorzenia warto na stałe nosić w butach wygodne wkładki ortopedyczne.

Ból pięty przyczyny, schorzenia i sposoby leczenia – krótko i na temat

Lista wszystkich artykułów

Za ból pięty może odpowiadać co najmniej kilka schorzeń. Jeżeli ból w pięcie jest najsilniejszy rano i zmniejsza się po rozchodzeniu to może być to zapalenie rozcięgna podeszwowego lub ostroga piętowa.

Jeżeli ból pięty nasila się przy chodzeniu możesz cierpieć na zapalenie ścięgna Achillesa, którego przyczepy znajdują się właśnie w okolicy pięty. Niekiedy za dolegliwości bólowe w obrębie pięty odpowiadają takie jednostki chorobowe jak atrofia poduszki tłuszczowej stopy, czy też entezopatia zapalna.

W przypadku bólu pięty powinno się wykonać zdjęcie RTG na którym będzie widać kość piętową. Może się okazać, że jest pęknięta lub złamana i wtedy będzie jasne skąd ten ból pięty. Wykonanie rentgena pozwoli też potwierdzić ewentualną ostrogę piętową lub ją wykluczyć.

Jak widać, przyczyny bólu pięty mogą być różne i by podjąć właściwe leczenie trzeba wykonać badania obrazowe. Z reguły najpierw zdjęcie rentgenowskie, a jeżeli ono nic nie wykaże, to również badanie USG ortopedyczne. Ból pięty przyczyny czytaj dalej…

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Ból pięty w trakcie chodzenia – ostroga piętowa

Dość często zdarza się, że ból pięty przy chodzeniu spowodowany jest ostrogą piętową. Jest to niewielkie zwapnienie na kości piętowej, które podczas poruszania się drażni okoliczne tkanki miękkie powodując silny ból i stan zapalny. Ból pięty w trakcie chodzenia w przypadku ostrogi piętowej pacjenci opisują jako kłujący i przeszywający.

Ból pięty najsilniejszy jest rano, gdy stopy nie są jeszcze „rozchodzone”. W miarę kolejnych kroków ból maleje, ale nie znika zupełnie. Dopiero spoczynek i rozmasowanie stopy przynosi pacjentowi pewną ulgę. Leczenie ostrogi piętowej polega na noszeniu specjalnych wkładek ortopedycznych, które muszą być idealnie dopasowane do stóp pacjenta.

Pięta jest w nich odciążona, by dać szansę chorym tkankom na wygojenie się. Druga kwestia to terapia falą uderzeniową, której skuteczność w leczeniu ostrogi piętowej sięga aż 80%. Już po 4-5 zabiegach ból pięty znika, a stan zapalny wyraźnie się zmniejsza. Zazwyczaj wystarcza 7-10 zabiegów by wyleczyć ostrogę piętową.

Ból pięty przyczyny, poniżej kolejne schorzenia…

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Ból pięty podczas chodzenia – zapalenie rozcięgna podeszwowego

Ból pięty podczas chodzenia może być też związany ze stanem zapalnym rozcięgna podeszwowego, do którego dochodzi na skutek mikro-urazów rozcięgna. Przyczyną tego schorzenia najczęściej jest chodzenie w źle dopasowanym obuwiu, z płaskimi, fabrycznymi wkładkami. One bardzo szkodzą stopom.

Również nadwaga może mieć duży wpływ na rozwój omawianego schorzenia. Niekiedy też za zapalenie rozcięgna podeszwowego mogą odpowiadać takie deformacje stóp jak płaskostopie poprzeczne lub płaskostopie podłużne. Zapalenie rozcięgna podeszwowego leczy się podobnie jak ostrogę piętową.

Niekiedy wystarczy pochodzić parę tygodni w indywidualnych wkładkach ortopedycznych, by rozcięgno się wygoiło. Do tego należy w miarę oszczędzać chorą stopę. Jeżeli pacjent chce szybko pozbyć się bólu i stanu zapalnego to najlepszym wyjściem jest terapia falą uderzeniową.

Aby nie dopuścić do ponownego zapalenia rozcięgna podeszwowego warto chodzić w wygodnych wkładkach ortopedycznych na stałe. Takie wkładki również są nieodzowne, gdy pacjent cierpi na płaskostopie.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Za ból pięty może odpowiadać też zapalnie ścięgna Achillesa. Jest to najdłuższe ścięgno w ludzkim organizmie. Rozpoczyna się w obrębie pięty i ciągnie aż do łydki. Stan zapalny ścięgna Achillesa można jednak dość łatwo rozpoznać. Wystarczy spróbować wspiąć się na palcach stóp.

Jeżeli pojawi się ból w pięcie lub wyżej, nawet promieniujący do łydki to będzie to prawdopodobnie stan zapalny ścięgna Achillesa. Jeżeli wspięcie na palcach nie będzie bolało, to raczej nie Achilles odpowiada za dolegliwości bólowe w okolicy pięty.

Leczenie ścięgna Achillesa opiera się przede wszystkim na przeprowadzeniu pełnej terapii falą uderzeniową. Jest to metoda, która daje najlepsze efekty w przypadku stanów zapalnych ścięgien. W przypadku przewlekłych kontuzji terapię falą uderzeniową uzupełnia się o iniekcje z osocza bogatopłytkowego.

W sytuacji, gdy pacjent ma problemy z Achillesem zaleca się wykonanie specjalnych wkładek termoplastycznych, które odciążają chore ścięgno i ułatwiają regenerację tkanek miękkich. Ból pięty przyczyny, dalsza część artykułu…

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Terapia falą uderzeniową przy zapaleniu przyczepów ścięgna Achillesa

Ból pięty przyczyny inne 

Ból pięty może powodować również schorzenie zwane piętą Haglunda. Wyróżnia się ono obrzękiem w okolicy guza piętowego. Pięta Haglunda to skutek przeważnie urazów pięty, intensywnego treningu biegowego, czy też chodzenia w zbyt ciasnych butach.

Pacjenci borykających się z tym schorzeniem poza bólem skarżą się na niedogodności przy ubieraniu obuwia. Jest to oczywiste, ponieważ na pięcie występuje wyraźny obrzęk. Leczenie opiera się głównie na noszeniu wkładek ortopedycznych oraz terapii falą uderzeniową.

Ważne, by nie nadwyrężać stopy podczas leczenia oraz do miesiąca po terapii. Ból pięty może być też związany z pęknięciem lub złamaniem kości piętowej. Dlatego pierwszym badaniem diagnostycznym w tym przypadku powinien być rentgen stopy. Na zdjęciu RTG będzie widać ewentualne przerwanie ciągłości tkanki kostnej.

Metody leczenia w przypadku pęknięcia kości piętowej podejmuje ortopeda. To do niego, należy się zwrócić w pierwszej kolejności, gdy ból pięty utrzymuje się przez kilka dni.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Krowoderska 46, wejście od ul. Szlak (narożna kamienica, dawniej ul.Szlak 12) Pn-Pt 9:00 – 20:00

[email protected]

Ból pięty – przyczyny dolegliwości przy chodzeniu i występujących rano. Co oznacza ból pięty z tyłu, z boku i od spodu?

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu? Ból pięty często łączy się z nieprawidłowościami w innych częściach stopy Robert Przybysz/123RF

Ból pięty to dolegliwość, która może wiązać się z przeciążeniem stopy lub noszeniem nieodpowiedniego obuwia. Gdy jednak jest dotkliwy i pojawia się nie tylko przy chodzeniu, ale również podczas spoczynku, często sygnalizuje stan zapalny wynikający z urazów lub zmian zapalnych w narządzie ruchu. Nie zawsze odpowiada za niego ostroga piętowa, jednak gdy się rozwinie, wymaga długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Dlatego w przypadku bólu stóp warto działać jak najszybciej, zanim ulegnie nasileniu i zacznie uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie. Podpowiadamy, jakie są przyczyny takich dolegliwości, jak je łagodzić i leczyć.

Leia também:  Jakie Są Objawy Prostaty U Mężczyzny?

Pięta to część stopy, w której znajduje się największa kość tej części ciała.

Kość piętowa znosi na co dzień znaczne obciążenia – tym większe, im bardziej intensywny jest styl życia, masa ciała czy przenoszone ciężary.

To powód, dla którego w jej okolicach łatwo dochodzi do przeciążeń, nadwyrężenia czy urazów, a następstwem jest ból pięty, odczuwany zarówno od spodu stopy, jak i z tyłu lub z boku.

Ból pięty może być lekki, pojawiać się dopiero pod koniec dnia albo z samego rana, bywa też jednak nasilony w takim stopniu, że uniemożliwia stanie i chodzenie. Jeżeli utrudnia normalne funkcjonowanie i nie przechodzi pomimo odpoczynku i stosowania domowych sposobów jego łagodzenia, może oznaczać poważniejszy problem i wymagać konsultacji z lekarzem ortopedą.

Ból pięty, a często obu pięt, często jest konsekwencją noszenia niewygodnego lub źle dopasowanego obuwia. Przyczyną może być niedostateczna amortyzacja stopy, a także jej nieprawidłowe ustawienie.

Za wystąpienie dolegliwości bólowych w może być też odpowiedzialna długotrwała pozycja stojąca, np. wymuszona przez charakter wykonywanej pracy, a także przeciążenie powstałe podczas uprawiania sportu. Dotkliwy ból może być spowodowany przez złamanie kości stopy i wymaga wtedy natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Do odczuwania bólu pięt często przyczynia się otyłość – znaczna masa ciała często prowadzi do spłaszczenia łuku stopy, a w konsekwencji do zwiększonego naciągu rozcięgna piętowego. Spłaszczenie to zwiększa się również z wiekiem, wraz z osłabieniem tkanki łącznej w organizmie. W innych sytuacjach sporo na temat pierwotnego źródła bólu stopy mówi miejsce i moment jego występowania.

Ból pięty może wynikać ze b zlokalizowanymi w stopie. Do najczęstszych przyczyn tej dolegliwości, odczuwanej zwłaszcza przy chodzeniu i od spodu stopy, należą:

 • Płaskostopie – na skutek deformacji stopy pogarsza się elastyczność i wytrzymałość na obciążenie, ciężar ciała nie jest rozłożony równomiernie, dochodzi do upośledzenia chodu. W płaskostopiu podłużnym zmiany dotyczą łuku podłużnego, natomiast w poprzecznym obejmują sklepienie poprzeczne.
 • Zapalenie rozcięgna podeszwowego – pasmo ścięgien biegnące od pięty do palców stopy jest podatne na stany zapalne wywołane m.in. nadmiernym obciążeniem, uciskiem wyrośli kostnych, uszkodzenia wywołane skokiem z wysokości czy choroby takie jak reaktywne zapalenie stawów (zespół Reitera) czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, które jest chorobą autoimmunologiczną. Zapaleniu sprzyja nadmierna pronacja stopy i wysokie sklepienie jej łuku, jak również nieprawidłowa postawa ciała, wynikająca z osłabienia mięśni stabilizujących miednicę i jej ustawienia w pochyleniu do przodu.
 • Zapalenie kaletki maziowej – stan zapalny pęcherzykowatej struktury z tyłu pięty, która wytwarza maź stawową i zmniejsza tarcie pomiędzy mięśniem i stawem. Powstaje w następstwie urazu, infekcji lub choroby przewlekłej, m.in. dny moczanowej i reumatoidalnego zapalenia stawów.
 • Przykurcz lub zapalenie ścięgna Achillesa – ścięgno nazywane też piętowym jest najsilniejszym i najgrubszym ścięgnem w organizmie i biegnie w tylnej części łydki, zaczynając się od pięty. Jest podatne na przeciążenia i uszkodzenia.
 • Ostroga piętowa – jest to wyrośl kostna, która jest następstwem przewlekłego stanu zapalnego, występującego w obszarze, w którym kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Wywołuje ból nie tylko od spodu pięty, ale również na jej powierzchni tylnej lub bocznej.
 • Ostroga Haglunda – jest deformacją kości piętowej z nadmiernym zaostrzeniem jej górnej części w miejscu przyczepu ścięgna Achillesa. Przeważnie jest to wada wrodzona. Podrażnienie wywołujące ucisk w tej okolicy powoduje noszenie nieodpowiedniego obuwia, a konsekwencją jest stan zapalny i ból pięty.
 • Zespół cieśni kanału stępu – ból wywołany jest podrażnieniem gałęzi nerwowej, odpowiadającej za unerwienie obszaru guza piętowego. Za wystąpienie dolegliwości najczęściej odpowiada koślawość stopy, a objawy są niemal identyczne jak te, które daje ostroga piętowa.

Ból pięty zlokalizowany w tylnej części stopy jest charakterystyczny nie tylko dla ostrogi piętowej, ale także dla zapalenia ścięgna Achillesa.

W takiej sytuacji dolegliwości ulegają nasileniu w trakcie biegania lub chodzenia.

Miejsce, w którym rozwinął się stan zapalny, staje się tkliwe do tego stopnia, że spory problem sprawia nawet tak prozaiczna czynność, jak założenie buta.

Zapalenie może rozwinąć się w następstwie długotrwałego ucisku pięty lub silnego przeciążenia tego obszaru.

Inną przyczyną występowania bólu w tej okolicy może być uraz ścięgna, np. naderwanie. Dolegliwości bólowe pojawiają się także w obrębie łydki.

Ból pięty z tyłu stopy może być też spowodowany noszeniem ciasnego obuwia, czego efektem jest powstanie odcisku. 

Ból pięty pojawiający się z boku po wewnętrznej stronie stopy, jak i po tej zewnętrznej, najczęściej wynika z przebytego urazu. Co ważne, ból nie pojawia się wyłącznie tuż po odniesionej kontuzji. Uraz może odnowić się nawet po latach, powodując nawrót dolegliwości bólowych. Bolesność wewnętrznej strony pięty może też świadczyć o konieczności wymiany zbyt ciasnego obuwia.

Boczny ból pięty może być też jednak wynikiem powstania ostrogi piętowej, która nie jest zlokalizowana w centrum lub tylnej części pięty. Uciska wtedy na inne ścięgna niż ścięgno Achillesa, co może mieć miejsce np.

w wyniku przeciążenia narządu ruchu w niedostatecznie amortyzującym chód obuwiu w przypadki koślawości stopy, np.

jej nadmiernej pronacji (rotacji wewnętrznej stopy, gdy wykrzywianie polega na tym, że kostka „leci” do środka, a stopa stawiana jest na wewnętrznej krawędzi).

Ból pięty pojawiający się przy często spowodowany jest przez ostrogę piętową, powstającą m.in.

na skutek powtarzających się miniurazów mechanicznych przy przeciążeniu stopy, a zwłaszcza uprawiania sportów biegowych i wymagających wyskoku, np. tenisa, siatkówki czy koszykówki.

Powodują one stan zapalny, który doprowadza do nagromadzenia złogów wapiennych w miejscu przyczepu rozcięgna.

W następstwie tego procesu na kości piętowej po stronie podeszwy tworzy się wyrośl kostna. We wczesnej fazie rozwoju dolegliwości bólowe odczuwane są tylko przy chodzeniu.

Po pewnym czasie, pojawia się także ból spoczynkowy. Dolegliwości występują także w nocy. Największe nasilenie bólu jest odczuwane rano, tuż po przebudzeniu. W ciągu dnia po tzw.

rozchodzeniu ból pięty nieco się zmniejsza.

Dla ostrogi piętowej charakterystyczny jest ból pięty z tyłu, czasami także w środkowym obszarze. To właśnie w tym miejscu kość łączy się z rozcięgnem, a powstała wyrośl powoduje jego podrażnienie. Prowadzi to do wtórnych stanów zapalnych w obrębie pięty, i chronicznie występującego bólu.

Możliwymi przyczynami stanu zapalnego są również np. powstałe w wyniku wady postawy (m.in. koślawe kolana) i płaskostopie. Sprzyja im noszenie zbyt twardego lub ciasnego obuwia, nadmierna masa ciała, ale także przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Pokaż stopy! 10 niezawodnych sposobów na piękne i gładkie st…

Ból pięty wymaga zaprzestania aktywności i odpoczynku z odciążeniem stopy.

Na piętę można nakładać zimne okłady z lodem – zalecane jest wykonywanie takiego zabiegu przez 10-15 minut dwa razy dziennie.

Do czasu ustania dolegliwości należy nosić miękkie obuwie, najlepiej z uniesioną częścią piętową albo wyposażone w specjalne wkładki. Można też sięgnąć po niesterydowe leki przeciwzapalne, np. w postaci żelu.

Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą skutku, albo ból jest dotkliwy, a zwłaszcza gdy pojawił się nagle, towarzyszy mu zaczerwienienie lub opuchlizna pięty, a dolegliwości uniemożliwiają chodzenie, należy skonsultować się z ortopedą.

Rozpoznanie schorzenia następuje poprzez badanie przedmiotowe (lekarz sprawdza reakcje chorego na ucisk w miejscu połączenia kości i rozcięgna) i badanie obrazowe (RTG). W przypadku ostrogi piętowej obraz zdjęcia radiologicznego ujawnia wyraźną wyrośl skierowaną w stronę palców.

W leczeniu farmakologicznym ostrogi piętowej stosowane są doustne leki przeciwzapalne. W tym przypadku, środki miejscowe (żele i maści) nie mają zastosowania.

Wynika to z faktu, że nie są w stanie przeniknąć przez obficie nagromadzoną na spodzie pięty tkankę tłuszczową.

Lekarz może zalecić też ostrzykiwanie bolącego miejsca lekami sterydowymi, choć do najbardziej skutecznych i nowoczesnych metod leczenia ostrogi piętowej należy iniekcja z osocza bogatopłytkowego pobranego od pacjenta.

W leczeniu ostrogi piętowej stosuje się też rehabilitację, w ramach której wdrażana jest fizykoterapia z zastosowaniem lasera, ultradźwięków, dźwiękowej fali uderzeniowej, pola magnetycznego, jonoforezy czy krioterapii miejscowej, jak również kinezyterapia, czyli leczenie ruchem.

Leia também:  Ile Trwa Rehabilitacja Łokcia Po Złamaniu?

Zalecane jest także podjęcie terapii manualnej w formie specjalnego masażu (albo automasażu za pomocą odpowiednich piłeczek i rollerów) oraz noszenie wkładek ortopedycznych. W niektórych przypadkach stosowane są ortezy. Niezależnie od wyboru skutecznego rodzaju terapii czas jej trwania wynosi około roku.

W ostateczności, choć obecnie coraz rzadziej, ostrogę piętową leczy się operacyjnie. Wówczas wyrośl jest usuwana lub częściowo podcina się rozcięgno w obszarze guza piętowego. Wielu lekarzy nie zaleca takiej formy leczenia. W niektórych przypadkach dochodzi bowiem do sytuacji, w której po operacji, dolegliwości bólowe ulegają nasileniu.

 • Sposoby na bolesne skurcze łydek

Terapia ostrogi Haglunda jest zbliżona do leczenia stosowanego przy ostrodze piętowej, z jedną różnicą – w przypadku tego schorzenia nie można zastosować blokady sterydowej, bowiem mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia ścięgna Achillesa.

Leczenie zespoły cieśnie kanału stępu polega na wdrożeniu fizykoterapii, jednak fala uderzeniowa nie ma w tym przypadku zastosowania. Chory musi nosić wkładki ortopedyczne. Jeżeli terapia ultradźwiękami lub polem magnetycznym nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może zalecić leczenie chirurgiczne.

Ból pięty – jakie są przyczyny bólu w pięcie? Co pomoże na ból pięty przy chodzeniu?

Zioła i suplementy diety na ból stawów. 10 naturalnych skład…

ZOBACZ: Jak dbać o stawy?

Ból pięty i bolące pięty – leczenie

Bolące pięty to nie przelewki. Ból pięty jest powszechnym problemem i najczęściej występuje w wyniku choroby zwanej zapaleniem rozcięgna podeszwowego stopy.

Powstaje ono na skutek nadwyrężenia łącznotkankowych włókien przebiegających na powierzchni całej podeszwy stopy. W wyniku tego dochodzi do procesu zapalnego w okolicy przyczepu rozcięgna w dolnej części kości piętowej.

Cechą charakterystyczną dla zapalenia rozcięgna jest ból w okolicy pięty lub łuku podłużnego stopy, szczególnie odczuwalny  podczas stawiania pierwszych kroków rano, lub po dłuższym okresie siedzenia. Z reguły narastające stopniowo dolegliwości bólowe przy braku zaistniałych kontuzji mogą świadczyć o procesie zapalnym przyczepu rozcięgna.

Także zwiększenie intensywności  aktywności, zwłaszcza chodzenia i biegania może wywoływać ból w okolicy pięty, zwłaszcza przy niewłaściwie dobranym obuwiu.

Ból pięty – Rozpoznanie:

Podejrzenie rozpoznania bolącej pięty opiera się na dokładnym zbadaniu stopy. W większości przypadków konieczne jest zlecenie dodatkowych badań. W zależności od podejrzewanej przyczyny można wykonać: RTG stopy, badanie USG, CT, MRI tej okolicy. Czasem konieczne jest również wykonanie badań laboratoryjnych lub scyntygrafii kości.

Bolące pięty – Leczenie:

Leczenie bólu pięty jest ściśle ukierunkowane na przyczynę dolegliwości. Najczęściej początkowo jest nieoperacyjne i składa się z modyfikacji aktywności, odciążania bolesnej okolicy, stosowania leków przeciwzapalnych oraz właściwie dobranej rehabilitacji. W przypadku części schorzeń, przy braku skuteczności leczenia zachowawczego, można zaproponować zabieg operacyjny.

Bolące pięty – skąd się bierze ból?

bolące pięty

Istnieje wiele powodów objawu takiego jak bolące pięty. Najczęściej ból ten spowodowany jest stanem zapalnym, który dotknął końcową cienką, twardą i płaską część mięśnia stopy, przy pomocy której może on przyczepić się do kości (zwane rozcięgnem podeszwowym) albo powięź- czyli tkanki stanowiącej swoisty płaszcz okrywający mięsień z zewnątrz. Powyższy stan zapalny często błędnie nazywany jest ostroga piętową. Rzadziej doskwierający nam ból pięty spowodowany jest stanem zapalnym dobrze unerwionej oraz unaczynionej błony, która to otacza kość piętową, czyli bólem wywołanym przez ucisk na nerw piszczelowy oraz jego odnogi w obrębie pięty- zapaleniem kaletki maziowej, tj. workowatego tworu mającego na celu m.in. ułatwienie ślizgania się mięśni po kości, choroby Haglunda – Severa, złamaniem kości piętowej i wiele innych. Z powodu dolegliwości bólowych związanych ze stanem zapalnym rozcięgna do lekarzy zgłasza się około jednego miliona pacjentów. Jak dowodzą ostatnie badania naukowe, w obrębie rozcięgna w sytuacji swoistego zapalenia nie ma żadnych komórek zapalnych, tak więc nazwa ta nie jest do końca zgodna ze stanem faktycznym. Przypuszcza się, że przyczyną bolących pięt tak naprawdę nie jest stan zapalny tylko uszkodzenie włókien kolagenowych, dzięki którym mięsień przyczepiony jest do kości piętowej.

Bolące pięty – zależność anatomii

Rozcięgno podeszwowe – czyli końcowa część mięśnia- jest zbudowane z gęstej tkanki łącznej- co ma znaczący wpływ na jego twardość i wytrzymałość.

Składa się ono z trzech pasm (najgrubszego centralnego oraz towarzyszących mu przyśrodkowego, znajdującego się na wewnętrznej stronie stopy i bocznego, zewnętrzna część stopy) i biegnie od pięty w kierunku palców stopy.

 Taka budowa rozcięgna w połączeniu z resztą mięśni zapewnia odpowiednie rozłożenie obciążeń w trakcie poruszania się.

Stanowi ono podporę dla łuku podłużnego stopy, jej charakterystycznego ułożenia, które z boku wygląda jak łuk, a przy odcisku stopy daje efekt wycięcia po wewnętrznej jej stronie, o ile nie jest on zaburzony, przykładowo płaskostopiem). Taka budowa pozwala stopie amortyzować siłę nacisku podłoża na kończynę przy chodzeniu, bieganiu, oraz równomiernie go rozkładać.

Bolące pięty – być może chodzi o ostrogę piętową?

Kostna ostroga piętowa, czyli narośl kostna tworząca się na kości pięty na wskutek zmian zwyrodnieniowych, nie powoduje bólu charakterystycznego dla stanu zapalnego powięzi podeszwowej.

Do ostrogi przyczepiają się raczej krótkie mięśnie odpowiedzialne za zginanie palców- miejsce to zwane jest przyczepem bliższym mięśnia, przyczep dalszy znajduje się na kościach palców. U około połowy pacjentów zgłaszających się z bólem stopy, u których diagnozowano stan zapalny powięzi, stwierdzono w badaniu RTG obecność ostrogi.

Równolegle badania takie przeprowadzone zostały na osobach, które nie zgłaszały dolegliwości bólowych, wykazały jej obecność u niewielkiego odsetku tej grupy – 15 procent.
Tworzenie się ostrogi związane jest bardzo często z procesami starzenia się organizmu.

Utrata elastyczności tkanki, z której zbudowane jest rozcięgno podeszwowe następująca wraz z wiekiem pacjenta, która równolegle przekłada się na gorszą motorykę stopy może mieć wpływ na tworzenie się ostrogi piętowej przez co w tej grupie pacjentów badania RTG wykażą ją częściej niż u innych.

Ból pięty – hiperpronacja

Hiperpronacja to zjawisko chorobowe, powodujące nadmierne napięcie rozcięgna podeszwowego oraz mięśni towarzyszących stopy. Jest to główna przyczyna dolegliwości jakim jest ból pięty.

Wkładki Formthotics oferują znaczną stabilizację oraz kontrolę hiperpronacji poprzez zwiększenie kąta osi dolnego stawu skokowego oraz zaryglowanie stawu śródstępowego.

Wynikiem takiego działania jest zmniejszenie obciążenia struktur anatomicznych stopy i uwolnienie pacjenta od dolegliwości bólowych okolic pięty.

Ból pięty – objawy kliniczne

ból pięty

Ból pięty jest bardzo częstą skargą zgłaszaną przez pacjentów. Dolegliwości mogą pojawić się we wszystkich grupach wiekowych, jednakże bardzo rzadko występują poniżej ósmego roku życia. Ostry lub przewlekły ból stopy może być zlokalizowany po zewnętrznej bądź wewnętrznej stronie pięty, centralnie, bocznie, w okolicy ścięgna Achillesa, który promieniuje na boczne powierzchnie kości piętowej. Dolegliwości bólowe po odpoczynku mogą nasilić się lub zmniejszać. Aktywność ruchowa może powodować stopniowe narastanie bólu w ciągu dnia. Liczba jednostek chorobowych dających objawy bólowe w okolicy pięty jest duża i obejmuje szeroki zakres artropatii zapalnych i zwyrodnieniowych, chorób metabolicznych, usidlenia nerwów, urazów oraz zaspołów przeciążeniowych.

Wszystkie schorzenia stóp możemy podzielić na dwie podstawowe grupy z powodu etiologii- metaboliczne i mechaniczne. Dolegliwości bólowe z reguły możemy zaliczyć do jednej z tych kategorii.Czasami jednak, zdarzają się przypadki, gdzie ból stopy spowodowany jest zarówno wadami metabolicznymi jak i mechanicznymi.
Fazy leczenia bólu pięty.

Ból pięty – leczenie

W początkowym etapie leczenie polega na braniu leków przeciwzapalnych oraz zimnych okładach parę razy dziennie lub po powrocie z pracy, a także noszeniu wygodnych butów oraz wkładek. Podobno najlepszym domowym sposobem na zimne okłady jest przykładanie metalowej puszki z fasolką zamrożonej w zamrażarce.

Co należy zrobić? – zimną puszkę przyłożyć do bolącego miejsca, aby zmniejszyć przekrwienie oraz stan zapalny. Taki okład należy robić jednorazowo nie dłużej niż przez pięć minut. Okłady z lodu z mrożonej wody lub specjalnego żelu wymaga dłuższego czasu – około piętnastu minut.

Leia também:  Ile Utrzymują Się Objawy Po Szczepieniu?

Gdy robimy to przez ręcznik to czas wydłuża się do około dwudziestu pięciu minut. Na poranne bóle czasami pomagają ćwiczenia rozciągające łydki, które należy wykonać przed wstaniem z łóżka. Polegają one na prostowaniu i zginaniu stopy a to powoduje rozciągnięcie mięśni łydki. Ćwiczenie powinno się wykonywać około jednej minuty.

 W przypadku bardziej uciążliwych dolegliwości bólu stopy wymagane jest zrzucenie nadmiaru wagi czy zmiana stylu pracy lub życia, lub nieuruchomianie czasowe przy pomocy specjalistycznej taśmy ortopedycznej. Jeśli problem wiąże się z chorobami mięśni i stawów- wtedy oczywiście należy je odpowiednio leczyć.

Wiele z opisanych sposobów walki z bólami pięt, czy stanem zapalnym rozcięgna jest czasochłonne, w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe do wykonania, jak utrata wagi lub zmiana stylu życia który to często powiązany jest z rodzajem pracy jaką wykonujemy.

Najszybszym sposobem pozbycia się bólu i stanu zapalnego pięty jest zrobienie zastrzyku z kortyzonu. Wykonany prawidłowo z miejscowym znieczuleniem jest praktycznie bezbolesny. Zazwyczaj pierwszy zastrzyk zmniejsza stan zapalny i bóle w natężeniu o połowę. Trzeba go powtórzyć po okresie około dwóch, trzech tygodni.

Nawet jeżeli po pierwszym zastrzyku ból całkowicie ustąpi, to mimo to powinno się zrobić drugi zastrzyk. Lek w zastrzyku ma działanie przeciwzapalne i sam w sobie nie ma działania przeciwbólowego. Pacjent odczuwa wyraźną poprawę już na kolejnego dnia.

Tagi: ból pięty , bolące pięty

Ból pięty przy chodzeniu – ostroga piętowa 3 sposoby leczenia

Ból pięty przy chodzeniu oraz ból stopy spowodowany takimi chorobami jak: ostroga piętowa, zmiany przeciążeniowe i zapalne czy choroba Haglunda może być skutecznie leczony za pomocą fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa to skuteczna oraz bezpieczna metoda leczenia dolegliwości bólowych układu mięśniowo-szkieletowego.

Leczenie bojącej pięty – ostrogi piętowej oraz bólu pięty przy chodzeniu

 • Silny ból pięty przy chodzeniu może uniemożliwiać oparcie pięty o podłoże, może również znacząco utrudnić poruszanie się i codzienne funkcjonowanie chorego.
 • Ból pięty przy chodzeniu, który sam w sobie nie jest chorobą, tylko jednym z objawów, może wynikać z wielu chorób w tym:
 •  zapalenia rozcięgna podeszwowego,
 • choroby Haglunda,
 • zespołu kanału stępu,
 • neuropatii Baxtera.

Aby podjąć właściwe leczenie należy rozpoznać przyczynę bólu piety.

Poranny ból pięty –  Co oznaczają bolące pięty po nocy?

Ból w pięcie po przebudzeniu może sygnalizować zapalenie rozcięgna podeszwowego, które jest stanem bólowym w dolnej części pięty. Ból pięty po wstaniu z łóżka może być bardzo uciążliwy.

Zapalenie powięzi podeszwowej jest najczęstszą przyczyną bólu dolnej części pięty, która często występuje u sportowców i personelu wojskowego, a także u osób prowadzących siedzący tryb życia. Bolące pięty po nocy są często pierwszym sygnałem ostrzegawczym.

Czynniki ryzyka obejmują:

 • długi czas w pozycji stojącej z powodu aktywności zawodowej,
 • nadmierną masę ciała,
 • stosowanie niewłaściwego obuwia,
 • nadmierną pronację stopy,
 • ograniczone zgięcie grzbietowe w stawie skokowym,
 • oraz nadmierne bieganie przez początkujących biegaczy.

Główną dolegliwością jaką zgłaszają nasi Pacjenci jest ból pod piętą, który nasila się po przebudzeniu rano lub po siedzeniu i zwykle ustępuje po krótkim spacerze i pod koniec dnia przy mniejszym obciążeniu.

Ból Piety Przyczyny – Ostrogi Piętowe – Zapalenie Powięzi Podeszwowej

Ból pięty przy chodzeniu przyczyny:

 • Urazowe:

  1. stłuczenie kości piętowej
  2. złamanie kości piętowej
  3. rozerwanie rozcięgna podeszwowego
 • Neurologiczne:

  1. Zespół kanału stępu
  2. Ucisk na pierwszą gałązkę nerwu bocznego podeszwowego (neuropatia Baxtera)
  3. Polineuropatia
  4. Radikulopatia lędźwiowa L5-S1
 • Schorzenia tkanek miękkich:

  1. Atrofia podściółki tłuszczowej na pięcie
  2. Zapalenie ścięgna piętowego
  3. Zapalenie ścięgna zginacza długiego palucha
  4. Przerost rozcięgna podeszwowego
 • Ostroga piętowa
 • Niewydolność naczyniowa
 • Nowotwór

Domowe sposoby na bolące pięty – 5 skutecznych metod leczenia

Fot.123RF.com

Domowe sposoby na bolące pięty

Do najbardziej powszechnych przyczyn bólu pięty można zaliczyć zapalenie rozcięgna podeszwowego, które pojawia się najczęściej przez:

 • nieprawidłowy sposób chodzenia,
 • mikrourazy stopy,
 • duże przeciążenia.

Kolejnym problemem, który sprawia że mamy opuchnięte pięty i powoduje ból przy chodzeniu, może okazać się również otyłość połączona z płaskostopiem. Ból pięty często pojawia się również u biegaczy, piłkarzy oraz tenisistów. Czasami pojawiają się również tzw.

ostrogi piętowe – chociaż ta choroba nie zawsze daje o sobie w jakikolwiek sposób… znać. Zapalenie rozcięgna podeszwowego zazwyczaj przypomina o sobie, gdy pobudza się stopę do pracy. Najczęściej objawia się jako ból pięty od spodu, w środku, a czasem i z tyłu pięty.

Czujesz ból przy chodzeniu? Może on być także spowodowany przez:

– uraz ścięgna Achillesa, – dnę moczanową, – problemy odkręgosłupowe.

Jeżeli opuchnięte pięty nie dają spokoju, oczywiście warto będzie wybrać się do ortopedy, który będzie potrafił zlokalizować i dokładnie nazwać problem. W każdym przypadku, warto będzie również wprowadzić w życie domowe sposoby na bolące pięty. Jeżeli nie masz odpowiednich maści, leczenie bolących pięt w domu może okazać się wręcz… zbawienne!

Zmniejsz masę ciała!

Pamiętaj, że im mniejsza będzie masa ciała, tym mniej obciążamy pięty. Badania wskazują na to, że osoby z nadwagą bardzo często borykają się z problemem ostrogi piętowej. Warto będzie więc przerzucić się na zdrowszy tryb życia i wprowadzić w nie… więcej ruchu.

Nie zapomnij, że choroba zwana ostrogą piętową występuje najczęściej, gdy człowiek jest otyły – wówczas nacisk na mięśnie stopy jest naprawdę duży. W taki przypadku należy jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy, by ostroga przestała dokuczać. Trzeba również zacząć zwyczajnie… zdrowo jeść!

Masaże i ćwiczenia wzmacniające

Na zapalenie pięty doskonały będzie masaż punktowy w miejscu, gdzie występuje problem. Masaż pięty znacznie zmniejszy napięcie tkanek miękkich oraz poprawi krążenie w nich krwi. Pomocny będzie również masaż pięt przy pomocy… kostki lodu! Zwłaszcza, jeżeli ból jest naprawdę bardzo silny. Owiń w tym celu kostkę bawełnianą ściereczką i masuj piętę przez minimum 3 minuty.

Skuteczne okazują się również ćwiczenia rozciągające – zarówno na rozcięgno podeszwowe, jak i np. ścięgno Achillesa. Wzmacnianie tkanek miękkich jest bardzo ważne, by nieco zmniejszyć dolegliwości bólowe pięty. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak pozbyć się kataru?

Oliwa z oliwek na kłucie w pięcie

Oliwa z oliwek w połączeniu z olejkiem z goździków będzie doskonałym rozwiązanie na bolące pięty. Dzięki takiemu „miksowi” ostroga dokuczać będzie nieco mniej, ponieważ mięśnie stóp pod jej wpływem rozluźnią się. Zarówno oliwa, jak i olejek goździkowy wykazuje właściwości przeciwzapalne, więc to połączenie przyniesie natychmiastową ulgę. Przygotuj:

 • oliwę z oliwek (2 łyżki stołowe)
 • olejek z goździków (1 łyżkę stołową)

Połącz oba składniki, zagrzej w kuchence mikrofalowej i upewnij się, że temperatura mieszanki będzie odpowiednia dla skóry. Wmasuj ją delikatnie w piętę i zostaw bez spłukiwania. Staraj się wykonać zabieg przynajmniej dwa razy na dzień.

Ocet jabłkowy

Leczenie domowe pięt z jego pomocą to bardzo dobry pomysł – zwłaszczazwłaszcza że ocet jabłkowy wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Przygotuj:

 • 1/2 szklanki octu jabłkowego
 • 2 szklanki wody

Następnie zagotuj wodę, przelej do naczynia i zmieszaj z octem. Wymocz stopy w tej mieszance (ok. 20 minut). Zabieg powtarzaj codziennie, aż do momentu poczucia… ulgi.

Wygodne wkładki oraz buty

Żadne domowe sposoby na bolące pięty nie przyniosą takiej ulgi jak dobrze dopasowane… buty! Zwróć więc uwagę podczas zakupów, czy na pewno dopasowane są one do stóp. W przypadku bolących pięt podeszwa powinna być wzmocniona – dzięki temu nie będziesz aż tak męczył ostrogi.

Skuteczne będą również specjalistyczne wkładki, jakie potrafią złagodzić ból pojawiający się przy chodzeniu. Spędzasz dość dużo czasu codziennie na nogach? Naucz się zatem chodzić w… butach do biegania!

 Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy, lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*