Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomagaReklama
Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomagaReklama

Dokuczliwe bóle w obrębie mięśni i stawów mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i uniemożliwiać aktywne spędzanie czasu wolnego. Osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami powinny wiedzieć, jak można radzić sobie z bólem mięśni na co dzień poprzez wykorzystanie prostych i sprawdzonych metod. Co jest dobre na ból mięśni i stawów? Jakie domowe sposoby są najskuteczniejsze?

Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Aby skutecznie działać powinniśmy wiedzieć od czego bolą mięśnie i stawy

Aby wykorzystać lecznicze właściwości, jakie niosą ze sobą proste, domowe sposoby na bóle mięśni i stawów warto wiedzieć, jaka jest przyczyna odczuwanego dyskomfortu. Skuteczność poszczególnych metod zależna będzie od tego, co przyczyniło się do wystąpienia danej dolegliwości, a także od stopnia nasilenia bólu.

Jak zaznaczają autorzy portalu bole-kosci.

pl: wśród najczęstszych przyczyn odczuwania bólu mięśni i stawów wyróżnić można intensywne treningi, dźwiganie ciężkich przedmiotów, a także niewystarczającą ilość aktywności fizycznej, wszystkie one często prowadzą do przeciążeń lub mikrourazów, które powodują odczuwane dolegliwości. Zdarza się również, że przewlekłe bóle mogą być jednym z objawów poważniejszych schorzeń. W takich sytuacjach konieczna może okazać się wizyta u fizjoterapeuty oraz wdrożenie specjalistycznych form leczenia.

Naturalne sposoby na bóle stawów i mięśni

Domowe sposoby na ból mięśni nóg oraz innych partii ciała mogą okazać się niezwykle przydatne, gdy nie chcemy sięgać po silne środki przeciwbólowe lub nie mamy możliwości w danym momencie skorzystać z porady lekarskiej.

Aby poniższe, naturalne sposoby skutecznie niwelowały odczuwany dyskomfort, należy stosować je regularnie.

Systematyczne zażywanie relaksujących kąpieli czy stosowanie okładów może załagodzić ból i usprawnić codzienne funkcjonowanie.

1. Relaksująca kąpiel z dodatkiem soli Epsom

Sól Epsom to bogaty w magnez oraz siarczany preparat, który wykorzystywany jest w celach leczniczych.

Regularne zażywanie kąpieli z dodatkiem dwóch szklanek soli Epsom może w skuteczny sposób załagodzić dokuczliwy ból mięśni pleców, nóg oraz pozostałych partii ciała.

Preparat stosowany jest również w celu rozluźnienia napiętych obszarów w ciele, zmniejszenia skurczów mięśni oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Aby wykorzystać lecznicze właściwości soli, należy zażywać trzy 20-minutowe kąpiele z jej użyciem w tygodniu.

2. Staromodne, ale skuteczne ciepłe & zimne okłady

Wykonywanie ciepłych i zimnych okładów zalecane jest w celu łagodzenia dokuczliwego bólu mięśni oraz zmniejszania ewentualnych obrzęków lub stanów zapalnych.

Stosowanie kompresów o wysokiej temperaturze sprawdzi się w przypadku, gdy potrzebujemy rozluźnić napięte mięśnie.

Natomiast zimne okłady powinny być wykonywane, gdy dyskomfort pojawił się na skutek stłuczenia, co jest szczególnie zalecane na ból mięśni po treningu lub innym intensywnym wysiłku fizycznym.

Jednorazowe przykładanie zarówno ciepłego, jak i zimnego kompresu nie powinno trwać dłużej niż 20 minut. Okłady można wykonywać nawet 3-4 razy dziennie do momentu osiągnięcia zadowalającego efektu. W przypadku odczuwania silnego dyskomfortu można zastosować kompresy naprzemienne, rozpoczynając od wykorzystania wysokiej temperatury i kończąc na zimnej.

3. Kurkuma

Kurkuma to znajdująca się w wielu domach przyprawa korzenna, która może być wykorzystywana w zwalczaniu sporadycznie występujących, dolegliwości bólowych w obrębie mięśni i stawów. Szczególnie cennym dla naszego organizmu składnikiem jest zawarta w kurkumie substancja, określana jako kurkumina, która wykazuje silne właściwości przeciwzapalne oraz przeciwutleniające.

Wprowadzenie kurkumy do codziennych posiłków może przyczynić się do zmniejszenia podatności organizmu na występowanie bólów mięśni, a także do wzmocnienia stawów.

Należy podkreślić jednak, że zażywanie kurkumy nie zadziała na ból lub napięcie mięśni w sposób natychmiastowy. Jest to metoda długoterminowa, a jej głównym celem jest zapobieganie występowania w przyszłości dolegliwości bólowych w obrębie stawów i mięśni.

Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomagaReklama Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomagaReklama

4. Czosnek

Czosnek bardzo często określany jest jako naturalny antybiotyk. W wielu domach wykorzystuje się go ze względu na antyoksydacyjne, przeciwbólowe oraz przeciwreumatyczne właściwości.

Wprowadzenie do codziennych posiłków niewielkiej ilości czosnku może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie mięśni oraz zmniejszyć odczuwane dolegliwości bólowe.

Czosnek zalecany jest szczególnie dla osób, które zmagają się z zapaleniem stawów, ponieważ schorzenie to powiązane jest z niedoborem selenu w organizmie, którego wysokie stężenie występuje w czosnku.

5. Masowanie obolałych mięśni

Systematyczne rozmasowywanie obolałych mięśni i stawów może przynieść ulgę, poprawić samopoczucie oraz przyczynić się do usprawnienia przepływu krwi w danej partii ciała. Do wykonania domowego masażu można użyć dostępnych w większości drogerii i aptek preparatów rozgrzewających, a także olejków stosowanych do pielęgnacji dla dzieci.

Masaż na obolałe mięśnie można wykonać samodzielnie, poprosić o pomoc bliską osobę lub udać się do salonu specjalizującego się w masażach i zabiegach fizjoterapeutycznych. Częstotliwość oraz długość wykonywanego masażu jest dowolna.

Należy jednak pamiętać, że samodzielne wykonywanie takich zabiegów powinno być przeprowadzane w sposób delikatny, ponieważ nieumiejętne rozmasowywanie mięśni z użyciem zbyt silnego nacisku i intensywności może prowadzić do powstawania urazów i nasilenia dolegliwości bólowych.

6. Nacieranie bolącego miejsca octem jabłkowym

Ocet jabłkowy to dostępny w większości domów produkt, który stosowany jest jako przyprawa lub naturalny konserwant. Dzięki przeciwzapalnym oraz przeciwbakteryjnym właściwościom może być wykorzystywany również w celu rozluźnienia napiętych mięśni oraz załagodzenia dolegliwości bólowych.

Aby wykorzystać prozdrowotne właściwości octu jabłkowego, należy posmarować nim miejsce, w którym odczuwamy ból lub napięcie. Ocet należy nanieść bezpośrednio na skórę z pomocą gazy lub płatka kosmetycznego.

Przed nałożeniem preparatu na większy obszar skóry warto sprawdzić, czy ocet nie będzie dodatkowo podrażniał naskórka. Można to zrobić poprzez wcześniejsze wykonanie próby alergicznej na niewielkim obszarze ciała.

7. Odpowiednia ilość regularnego ruchu

Zastałe i napięte mięśnie są częstym zjawiskiem wśród osób, które unikają ruchu w życiu codziennym. Długotrwały brak aktywności fizycznej może prowadzić do licznych komplikacji zdrowotnych oraz zwiększać podatność mięśni i stawów na występowanie urazów i dolegliwości bólowych.

Natomiast regularna aktywność fizyczna może przyczynić się do zmniejszenia odczuwanego dyskomfortu poprzez aktywację zastałych mięśni oraz rozluźnienie napiętych partii ciała.

Wykonując około 150 minut treningu o umiarkowanej intensywności tygodniowo, jesteśmy w stanie przyczynić się do zwiększenia elastyczności ciała oraz zmniejszenia podatności naszego organizmu na rozwój stanów zapalnych oraz występowanie skurczy.

Osoby, które zmagają się z takimi problemami zdrowotnymi, powinny spróbować regularnych treningów. Szczególnie zalecane są dziedziny, takie jak pływanie, jazda na rowerze, joga, pilates czy nordic walking.

Co jeżeli powyższe metody nie działają?

W przypadku, gdy stosowanie domowych metod na ból mięśni łydek, pleców lub innej partii ciała nie przynosi poprawy, a dolegliwości bólowe nasilają się, konieczna może okazać się konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości bólowych specjalista może zalecić pacjentowi serię profesjonalnych masaży, ćwiczenia fizyczne, farmakoterapię lub stosowanie środków dostępnych bez recepty, takich jak rozgrzewające plastry na ból mięśni lub żele chłodzące.

Bibliografia

https://bole-kosci.pl/lek-bol-nog-ranking-produktow/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19594223/
https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.3109/03009748509102039

https://journals.lww.com/acsm-essr/Fulltext/2017/07000/Physical_Activity_as_Cause_and_Cure_of_Muscular.4.aspx

Domowe sposoby na ból mięśni

Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Najczęstszym powodem występowania dyskomfortu odczuwanego w mięśniach są naciągnięcia, urazy lub przeciążenia. Charakteryzujemy je ze względu na czas występowania. Płytkie uszkodzenia włókien mięśniowych regenerują się same w okresie kilku dni. Ból, który odczuwamy przez długi czas, może skutecznie utrudniać nam życie. Dlatego ważne jest, aby umieć odpowiednio zareagować. Przed wybraniem się do lekarza warto sprawdzić parę domowych sposobów, które pozwolą nam zaoszczędzić czas i pozwolą uniknąć obciążania organizmu dodatkowymi lekami.

Profilaktyka

Jest ona bardzo ważna, aby uniknąć bólu mięśni. Dobrym sposobem jest regularna aktywność fizyczna. Długie spacery, ćwiczenia, pływanie czy jazda na rowerze pomogą wzmocnić nam mięśnie. Czasami organizm po prostu potrzebuje ruchu.

Pomoże nam to poprawić krążenie i zmniejszyć ryzyko zastojów, które mogą doprowadzić do stanów zapalnych, a w konsekwencji do bólu. Należy jednak uważać, aby nie pogłębić urazu i nie przeciążać organizmu, ponieważ może przynieść to odwrotne efekty.

Pomoże nam to radzić sobie lepiej z przyszłymi urazami, z racji tego, że wytrenowane mięśnie szybciej się regenerują.

Kolejnym ważnym elementem profilaktyki jest odpowiednie odżywianie. Jeżeli często doskwierają nam bóle w okolicach mięśni powinniśmy zastanowić się czy przyjmujemy odpowiednie ilości potasu i magnezu.

Niedobór tych dwóch minerałów może skutkować bolesnymi skurczami. Do diety warto włączyć również ryby, które zawierają duże ilości kwasów omega 3.

Działają one pozytywnie nie tylko na nasze mięśnie i stawy, ale na cały organizm.

Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga

Domowe sposoby

Pierwszy ze sposobów, który jest skuteczny w walce z bólem mięśni jest chłodzenie. Można do tego wykorzystać praktycznie wszystko z zamrażalnika.

Wsypać kostki lodu do worka albo wziąć zamrożony kawałek mięsa i przyłożyć go do bolącego mięśnia. Zimno sprawi, że mniej krwi będzie przepływało przez stan zapalny.

Leia também:  Jak Złagodzić Objawy Alergii Skórnej?

Ochłodzenie bolącego miejsca sprawia również, że receptory wysyłają mniej sygnałów bólowych.

Kolejnym dobrym rozwiązaniem są masaże. Spięcia mięśni mogą powodować ból. Masaże są skutecznym sposobem na ich rozluźnienie oraz pomagają w regeneracji. Nie trzeba korzystać z usług specjalisty. Proste masaże z wykorzystaniem oliwki mogą przynieść ulgę. Możemy do tego wykorzystać również słuchawkę od prysznica, jako prowizoryczny bicz wodny.

Ćwiczenia mogą służyć nie tylko jako profilaktyka, ale również jako faktyczny sposób na złagodzenie bólu mięśni. Odpowiednie ćwiczenia, które angażują potrzebne mięśnie mogą przynieść pozytywne skutki. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczyć do momentu zaczęcia odczuwania bólu. Zbyt duża intensywność może doprowadzić do pogłębienia urazu.

Powinniśmy również zadbać o właściwą pozycję do spaniaz zwłaszcza jeżeli odczuwamy ból w mięśniach od pasa wyżej. Złe ułożenie ciała przez całą noc może nie tylko powodować urazy, ale również je pogłębiać. Zadbanie o ten aspekt, może pomóc wyleczyć się nam z bólu pleców czy karku.

5 domowych sposobów na ból stawów. Skuteczne i sprawdzone

Bolące stawy dokuczają nie tylko osobom w podeszłym wieku – dolegliwości te równie często dopadają ludzi młodych, którzy ulegli urazom lub cierpią na chorobę reumatyczną, z której istnienia nie zdają sobie sprawy. Co oprócz leków pomoże złagodzić ból?

Spis treści

Bóle kostno-stawowe najczęściej są objawem choroby – takiej, jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, czy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Chorzy muszą być wtedy pod stałą opieką reumatologa, przyjmować zalecone przez niego leki, korzystać z odpowiedniej rehabilitacji.

Niekiedy jednak ból stawów dokucza ludziom zupełnie zdrowym – dochodzi do niego na skutek mikrourazów, przeciążeń lub w efekcie intensywnego uprawiania sportu.

Bóle stawów powinny być powodem wizyty u lekarza – zwłaszcza, jeśli mają związek z urazem, towarzyszą im inne dolegliwości (np.

gorączka, dreszcze, zmiany skórne, kłopoty z poruszaniem się, opuchlizna stawów) lub nie ustępują po kilku dniach przyjmowania leków przeciwbólowych.

Wsparciem dla terapii zaleconej przez specjalistę mogą być domowe sposoby, które sprawdzają się, jeśli ból nie jest zanadto nasilony. Które z nich warto stosować?

Ciepłe i zimne kompresy

To najprostszy domowy sposób na ból stawów. Zimne okłady lub natryski można zastosować wówczas, jeśli bólowi towarzyszy obrzęk. Pomocne będą wtedy okłady z kostek lodu owiniętych w folię i dodatkowo w cienką ściereczkę, na bolące miejsce można również przyłożyć nasączoną zimną wodą gazę lub schłodzony w lodówce kompres żelowy.

Jeśli w stawie nie toczy się proces zapalny, można wykorzystać ciepłe okłady – ciepło sprzyja rozszerzaniu się naczynek krwionośnych, co poprawia ukrwienie tkanek i łagodzi ból. Do bolącego stawu można przyłożyć ciepły kompres z gazy nasączonej wodą, termofor lub żelowy okład nagrzany w gorącej wodzie. 

Ciepłe kąpiele lecznicze

Ciepło zwiększa elastyczność włókien kolagenowych, co z kolei zapobiega sztywności ścięgien. Dlatego w przypadku bólu stawów warto również robić sobie ciepłe kąpiele lecznicze. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38ºC.

Można do niej dodać olejki eteryczne i kamforę, które swoim działaniem wzmacniają efekt terapeutyczny, skuteczna w takich przypadkach jest również siarka, jednak woda z jej dodatkiem niezbyt przyjemnie pachnie.

Kąpiel powinna trwać nie dłużej, niż 20 minut.

Maści rozgrzewające

W ich składzie są substancje, które mają działanie rozgrzewające – np. kamfora i olejek eukaliptusowy. Po wmasowaniu w skórę pojawia się uczucie ciepła – to efekt rozszerzenia naczynek krwionośnych i poprawy ukrwienia. 

Takie preparaty często zawierają również substancje przeciwbólowe, a także kapsaicynę, nasilającą wydzielanie tzw. substancji P (hormon peptydowy gromadzony w zakończeniach nerwowych, który odpowiada m.in. za rozszerzenie naczyń krwionośnych) – dzięki niej skutecznie łagodzą niewielki ból.

Okłady z chrzanu, miodu, cebuli, białej kapusty

To typowo babciny, aczkolwiek zaskakująco skuteczny domowy sposób na ból stawów.

Zmielony chrzan połączony ze startą cebulą i miodem to skarbnica substancji o działaniu przeciwzapalnym – jak twierdzą zwolennicy takich babcinych metod, przygotowaną mieszankę (musi być gęsta, by nie spływała ze skóry) wystarczy obłożyć bolący staw i owinąć bandażem na kilka godzin (ale jeśli skóra zacznie piec, natychmiast go zdjąć i przepłukać wodą, co złagodzi podrażnienie).

Podobne działanie ma okład z liści białej kapusty – należy je rozgnieć, by puściły soki, wilgotne przyłożyć do bolącego miejsca, owinąć bandażem i zostawić na kilka godzin. 

Picie tranu

Jeśli ból stawów dokucza ci niezbyt mocno, za to regularnie, warto również pić tran. Regularne picie tego tłuszczu zmniejsza bóle stawowe, gdyż zawarte w nim substancje opóźniają procesy degeneracji tkanki chrzęstnej i wzmacniają naturalne mechanizmy jej regeneracji. 

Nowe metody leczenia chorób stawów Ból mięśni – przyczyny, leczenie, domowe sposoby, co pomaga Katarzyna Hubicz

5 sprawdzonych sposobów na bóle mięśni i stawów

Bóle mięśni i stawów dotykają sporą część populacji. Im człowiek starszy, tym większe prawdopodobieństwo, że ich przyczyną jest choroba układowa, najczęściej schorzenie układu ruchu. Podpowiadamy, jak uniknąć tych dolegliwości lub zmniejszyć ich uciążliwość.

Kiedy odczuwasz tak zwane bóle kości, tak naprawdę najczęściej bolą cię mięśnie i stawy. U zdrowej, młodej osoby bóle elementów układu ruchu zazwyczaj powoduje intensywny trening fizyczny.

Przypuszcza się, że powstające wtedy tzw. zakwasy mięśni są spowodowane najprawdopodobniej mikrourazami włókien mięśniowych, a nie – jak często się sądzi – odkładaniem kwasu mlekowego w tkance mięśniowej.

Ból mięśni i stawów mogą też spowodować:

 • choroba zwyrodnieniowa
 • urazy
 • stres i wynikające z tego mimowolne napinanie mięśni
 • infekcje, szczególnie grypa i przeziębienie
 • nadwaga i otyłość
 • przeciążenia.

Na ból mięśni i stawów pomogą:

1. Farmakoterapia

Po leki przeciwbólowe możesz sięgnąć, jeśli dolegliwości:

 • pojawiają się w wyniku infekcji (leki przyjmuje się okresowo);
 • są skutkiem schorzenia o charakterze zapalnym (środki farmaceutyczne stosowane są długoterminowo lub stale);
 • wynikają z doznanego urazu (leki aplikowane są incydentalnie);
 • są na tyle dokuczliwe i silne, że ograniczają lub wręcz uniemożliwiają podejmowanie codziennej aktywności.

Stosując w wymienionych sytuacjach środki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych nie tylko zlikwidujesz ból, ale również jego przyczynę. Leki te są dostępne jako tabletki, plastry przeciwbólowe czy maść. Wskazaniem do długoterminowego przyjmowania leków przeciwbólowych jest np. reumatoidalne zapalenie stawów, fibromialgia, zapalenie mięśni czy reaktywne zapalenie stawów.

2. Regularna aktywność fizyczna

Codzienna dawka ruchu zapewni ci odpowiednią sprawność układu ruchu i poprawi krążenie. Dzięki temu stawy i mięśnie będą dobrze dotlenione i odżywione, a to będzie sprzyjać dobrej regeneracji ewentualnych uszkodzeń i zmniejszać ryzyko wystąpienia bóli.

Dzięki sprawnemu krążeniu z komórek na bieżąco będą również usuwane toksyczne produkty przemiany materii – ich zaleganie jest jedną z przyczyn nieprawidłowej pracy mięśni i stawów. Codzienna gimnastyka to zatem najlepsza i najtańsza metoda profilaktyki bólów układu ruchu.

Działa ona nie tylko na poziomie komórkowym, ale również tkankowym i narządowym, ponieważ utrzymuje elastyczność układu mięśni i stawów. Ćwicz regularnie – to świetne przygotowanie pod większy wysiłek fizyczny i metoda na obniżenie masy ciała.

3. Fizjoterapia

Przy bólu stawów i mięśni możesz skorzystać z następujących metod:

 • Kinesiotaping tzw. plastrowanie dynamiczne służy leczeniu i profilaktyce bólów układu ruchu. Dobrze naklejony plaster sprawi, że po wysiłku nie pojawi się zerwany mięsień, nie będą bolały mięśnie pleców, a stawy pozostaną stabilne.
 • Kinezyterapia – usprawnia układ ruchu w chorobach reumatycznych, na niej opiera się rehabilitacja pozabiegowa (np. ćwiczenia kręgosłupa po zakończeniu leczenia szpitalnego), pomocna, kiedy dokuczają bóle kręgosłupa lędźwiowego czy bóle stawu biodrowego.
 • TENS – przezskórna stymulacja prądem elektrycznym wpływa na przewodnictwo nerwowe. Efektem tego jest blokowanie bramek bólowych oraz wydzielanie endorfin – hormonów o silnych właściwościach uśmierzających bóle mięśni i stawów.
 • Terapia manualna – obejmuje leczenie dotykiem, w tym masaż – rozluźniający lub stymulujący: ręczny, wodny lub z wykorzystaniem akcesoriów pomocniczych; stanowi idealne rozwiązanie na bóle kręgosłupa, tak zwane zakwasy po treningu czy bóle mięśni nóg.
 • Krioterapia, czyli to, co na stawy dotknięte bólem najlepsze: ekstremalne zimno leczy bóle pourazowe, zmniejsza stany zapalne pojawiające się w chorobach reumatoidalnych czy metabolicznych (dna moczanowa).

4. Relaks

Korzystaj z niego przy przeciążeniach i w stresie. Relaksuj się w sposób bierny, oszczędzając bolący staw (np. chore kolano), lub czynnie, np. spacerując.

5. Dieta

Dobra dieta na stawy i mięśnie zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz błonnika i białka. Właściwie skomponowane menu ma kluczowe znaczenie przy bólach spowodowanych chorobą zapalną stawów, po urazach oraz w bólach wywołanych schorzeniami objawiającymi się zanikaniem lub osłabieniem tkanki mięśniowej. Dostarcza:

 • cząstek budujących kolagen – to podstawowy składnik stawów;
 • aminokwasów tworzących białka włókien mięśniowych;
 • mikroelementów zapewniających aktywność skurczową mięśni.
Leia também:  Leukopenia Jakie Objawy?

Dobrze zbilansowana dieta to także podstawa do zrzucenia zbędnych kilogramów – nadwaga i otyłość obciążają elementy układu ruchu i powodują zwyrodnienia stawów.

Skuteczne sposoby na ból mięśni

Ból mięśni może być zwiastunem wielu chorób, dlatego też zdiagnozowanie jego przyczyn nie należy do najprostszych. Często bóle mięśniowe ostrzegają nas przed przeziębieniem i grypą, równie często są efektem zbyt intensywnego treningu i przeciążenia.

Niedopasowany do kondycji trening przynosi różne skutki. Zbyt długi jogging, zbyt intensywna eksploatacja mięśni brzucha, zbyt długa lekcja tenisa. Wszystko to może spowodować, że następnego dnia nie jesteśmy w stanie podnieść się z łóżka.

Winą obarczamy często zakwasy. Ćwiczenia siłowe prowadzą do uszkodzenia włókien mięśniowych, które może dawać o sobie znać nawet kilka dni po wykonywanym treningu. Zakwasy to ból spowodowany nagromadzeniem w mięśniach zbyt dużej ilości kwasu mlekowego.

Zwykle znikają kilka godzin po treningu.

Jak zapobiegać bólom mięśni i co zrobić, gdy już występują? Oto kilka prostych sposobów.

ABC bolących mięśni

1. Odpowiednie rozciąganie

Rozciąganie wskazanie jest zarówno przed, jak i po treningu. Spięte mięśnie mogą początkowo dawać wrażenie zbyt obolałych, by je rozciągać, jednak delikatna eksploatacja sprzyja rozluźnieniu. To również dobry sposób na zapobieganie naciągnięciom.

2. Troska o układ limfatyczny – skuteczny przepływ

Jeżeli chcemy pozbyć się uciążliwego bólu mięśni, warto zadbać o układ limfatyczny. Jak to zrobić? Przede wszystkim spożywać produkty bogate we flawonoidy, takie jak zielona herbata czy liściaste warzywa. Prostym rozwiązaniem będzie też przyjmowanie sporej ilości płynów, czyli około 8-12 szklanek wody dziennie. Z pomocą przyjść może również joga oraz ćwiczenia rozciągające.

3. Rozgrzewająca maść

Apteki oraz sklepy medyczne oferują nam całą paletę maści rozgrzewających, które skutecznie uśmierzą ból. Bolący mięsień warto owinąć plastikową folią, co wzmocni działanie.

4. Lodowy okład

Szybką ulgę może przynieść również stosowanie lodowych okładów. Skutecznym, zimnym kompresem może być np. paczka mrożonych warzyw, które przykładamy do bolącego miejsca i trzymamy tak przez około 20 minut. Warto pamiętać, że to jedynie doraźne rozwiązanie, które nie zastąpi wizyty u lekarza.

5. Ocet jabłkowy na ciepło

Być może nie będzie to rozwiązanie równie przyjemne, co kąpiel w pachnącym olejku, ale przyniesie upragnione skutki. Jeżeli do wody dodamy dwie szklanki octu jabłkowego, otrzymamy prostą receptę na rozluźnienie mięśni i szybką ulgę w walce z bólem. Alternatywą będzie użycie kilku kropel olejku miętowego.

6. Okład z gorącego ryżu lub fasoli

Ryż lub fasolę wsypujemy do skarpetki i związujemy. Wkładamy ją do mikrofali i trzymamy tam około minuty. Po wyjęciu sprawdzamy, czy okład nie jest zbyt gorący, a następnie przykładamy fasolę lub ryż do bolącego miejsca. Wszystko to powinno przynieść szybką ulgę.

Pamiętaj! Silnego bólu mięśni nie należy lekceważyć. Może być on skutkiem zbyt intensywnych ćwiczeń, może być też objawem poważniejszego schorzenia, którego nie powinniśmy ignorować. Jeżeli ból utrzymuje się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza!

Ból mięśni i stawów – przyczyny, objawy, leczenie

Ból mięśni (mialgia) może pojawić się między innymi po wyczerpującym treningu czy nietypowej aktywności fizycznej. Ponadto przyczynami bólu mięśni mogą być też niedobór minerałów (np. wapnia i magnezu) lub choroba (np. fibromialgia).

 • Uraz mięśni. Podczas uprawiania dyscyplin sportu, w których następuje wiele szybkich, powtarzalnych ruchów (np. w piłce nożnej czy tenisie), może dojść do nadwyrężenia mięśni i pojawienia się siniaków. W takiej sytuacji odczuwamy ból nie tylko kiedy próbujemy poruszać obolałą częścią ciała, ale nawet wtedy, gdy jej dotykamy.
 • Skurcze mięśni. Ten rodzaj bólu mięśni zwykle spowodowany jest niedoborem magnezu lub dużym wysiłkiem podczas uprawiania sportu. Nadmierna potliwość przyczynia się do obniżenia poziomu magnezu. Skutkiem są często bolesne skurcze mięśni łydek.
 • Napięcie mięśniowe. Zła postawa ciała, a także długotrwałe siedzenie np. przy komputerze, mogą powodować powstawanie napięcia mięśniowego. Skutkuje to bólem mięśni ramion, pleców, a także bólem mięśni szyi. Obolałe obszary są zwykle twarde i wrażliwe na dotyk.
 • Choroby mięśni. Patogeny takie jak bakterie (np. laseczka tężca) czy wirusy (np. grypy) mogą wywołać stan zapalny będący przyczyną bólu. Zdarzają się również choroby niewiążące się z zapaleniem, przy których objawem jest ból mięśni m.in. niedoczynność tarczycy.

Ból mięśni, zwłaszcza wówczas, gdy jest spowodowany nadwyrężeniem lub skurczami, zwykle ustaje samoistnie. Jeśli jednak nie wiesz, co było przyczyną bólu lub objawy nie ustąpiły w ciągu kilku tygodni, skonsultuj się z lekarzem. Dotyczy to także sytuacji, gdy podejrzewasz naderwanie mięśnia lub włókien mięśniowych.

W ludzkim ciele jest około 650 różnych mięśni. Największą powierzchnię ma mięsień najszerszy grzbietu (Musculus latissimus dorsi) znajdujący się na plecach. Do najsilniejszych mięśni organizmu należą natomiast mięśnie żucia.

To najczęstsza przyczyna rozległych bólów mięśni

Ruch i ciepłe okłady

To dobry sposób na ból mięśni

Leki przeciwbólowe

Mogą być skutecznym wsparciem pomagającym złagodzić dolegliwość

W zależności od przyczyny ból możemy odczuwać między innymi jako ucisk, kłucie czy szczypanie. Jeśli nie masz pewności co do przyczyny objawów lub jeśli chorujesz albo przytrafił Ci się uraz, skontaktuj się z lekarzem. Specjalista postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku bólu mięśni mogą to być:

 • Fizjoterapia
 • Masaż
 • Maść lub tabletki przeciwbólowe
 • Akupunktura

Pacjenci, którym doskwierają bóle mięśni, mogą również wybrać jedną z wielu dostępnych metod terapii do stosowania w domu. Możemy także sięgnąć po środki przeciwbólowe, które zatrzymają ból i przyniosą ulgę, a także pomogą zapobiec wykształceniu się bólu chronicznego.

Można zastosować na przykład tabletki Aspirin® Pro, Aspirin® Musująca czy Aspirin® Effect, które uaktywniają mechanizmy obronne organizmu, co pozwala powstrzymać rozprzestrzenianie się bólu.

Substancja czynna ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu uśmierza ból i pozwala cieszyć się swobodą.

Rozgrzewanie obolałych miejsc. Skieruj strumień ciepłej wody z prysznica na bolącą część ciała lub weź gorącą kąpiel. Dla odprężenia możesz dodać na przykład sól do kąpieli. Światło podczerwone, plastry rozgrzewające czy zwykły termofor również mogą pomóc.

Porozmawiaj z lekarzem, by dobrać właściwą dla siebie terapię. Nie zwlekaj ponieważ chroniczny ból o wiele trudniej wyleczyć.

Chcesz zapobiec nawracaniu bólu? Ruch to podstawa! Regularna aktywność fizyczna, która nie nadwyręża stawów i pleców – jak jazda na rowerze, pływanie czy piesze wędrówki – pomaga wzmocnić kości i mięśnie. Stopniowo zwiększaj poziom wysiłku i pamiętaj o rozgrzewce. Zanim zaczniesz intensywny trening, upewnij się, że nie masz urazów, a w przypadku nadwagi zacznij od zrzucenia kilogramów.

Innowacyjna Aspirin® Pro, musująca Aspirin® C czy saszetki Aspirin® Complex Hot? Który produkt będzie dla mnie odpowiedni?

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Bóle stawów potrafią uprzykrzyć życie – stawy ogrywają przecież kluczową rolę w czynnościach ruchowych. Ból utrudnia prawidłowe poruszanie się i sprawia, że przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała. Nie zawsze jego przyczyną muszą być poważne choroby. Dowiedz się, jak radzić sobie z bólem stawów i jak mu zapobiegać.

 • Najczęstsze przyczyny bólu stawów
 • Prawidłowe interpretowanie objawów
 • Możliwe sposoby leczenia
 • Czy powinno się unieruchamiać bolące stawy?

Ból stawów może mieć różne podłoże. Z jednej strony wywoływać go mogą różne schorzenia m.in. reumatyzm, borelioza czy zapalenie stawów. Z drugiej strony objawy te często towarzyszą chorobom, np. grypie lub odrze. Bóle stawów, zwłaszcza biodrowego i kolanowego, wiążą się ze ścieraniem powierzchni chrząstki w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów.

W przeciwieństwie do chronicznego bólu towarzyszącego chorobom, krótkotrwały, lecz ostry ból zwykle powstaje w wyniku nadmiernego wysiłku fizycznego. Przyczyna jest w takim przypadku mechaniczna. Może być to stłuczenie, zwichnięcie lub skręcenie części ciała, związane na przykład z dużym wysiłkiem fizycznym lub wywołane nadwagą.

Bóle stawów można podzielić na trzy kategorie:

 • Ból ruchowy, który pojawia się, gdy wykonywany jest ruch.
 • Ból nocny i spoczynkowy, który występuje przy bezruchu, także podczas snu.
 • Ból naciskowy, z którym mamy do czynienia, kiedy staw podlega naciskowi.
Leia também:  Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

W leczeniu bólu stawów bardzo ważne jest rozróżnienie pomiędzy przyczynami mechanicznymi a chorobowymi.

Na przykład ostre zapalenie stawów lub kontuzje powstałe w trakcie uprawiania sportu powinny być skonsultowane z lekarzem.

Tabletki Aspirin® Pro złagodzą ból w większości przypadków, dzięki czemu poruszanie stanie się łatwiejsze i możliwe będzie zastosowanie ukierunkowanych metod leczenia.

Ból może pojawić się w wyniku nadwyrężenia lub urazu stawu. Jest to główna przyczyna dolegliwości stawowych u młodych osób. U seniorów ból stawów wywołany jest przede wszystkim chorobą zwyrodnieniową stawów.

Ból w okolicach stawów może być też odczuwany w przypadku zapalenia kaletki lub ścięgna. Opisane poniżej sposoby leczenia będą odpowiednie we wszystkich tych sytuacjach. Niektóre objawy wymagają jednak szczególnej uwagi.

Jeśli w tym samym czasie doskwiera nam ból stawów w różnych częściach ciała, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Zwróć się po pomoc do specjalisty, jeżeli:

 • Zauważysz silną opuchliznę lub zaczerwienienie w okolicy stawu lub gdy w okolicy stawu pojawi się uczucie gorąca
 • Masz wysoką gorączkę
 • W okolicy stawu skóra jest wrażliwa na dotyk, opuchnięta, popękana lub po prostu boli
 • Odczuwasz nagły, silny ból

W takich przypadkach lekarz ustali przyczynę i zaleci odpowiednią terapię.

to częsta przyczyna ostrego bólu

Zapalenie stawów

wywołuje ból u osób starszych

Ruch i ciepłe okłady

stanowią uzupełnienie leczenia

Jeszcze do niedawna zalecano, by odciążać bolące stawy. Nie jest to jednak skuteczna metoda – zamiast pomóc, może nawet zwiększyć ból. Pomimo odczuwanego dyskomfortu nie powinniśmy rezygnować z aktywności! Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na stawy. Gdy ćwiczymy, do chrząstki dostają się substancje odżywcze, a odprowadzane są metabolity.

Aktywność fizyczna ma jednak wiele obliczy. Wybierajmy takie, które nie przeciążają stawów, ale jednocześnie gwarantują dużą ilość ruchu. Mogą być to na przykład:

 • Pływanie
 • Jazda na rowerze
 • Spacer

Fizjoterapia również skutecznie wspiera mięśnie i stawy. Dzięki wzmacnianiu mięśni stawy stają się stabilniejsze, a pacjent nabiera dobrych nawyków ruchowych. Zapytaj lekarza, jaki rodzaj fizjoterapii będzie odpowiedni przy występujących u Ciebie objawach.

 • Oprócz treningu wytrzymałościowego równie ważny dla stawów jest trening siłowy. Im mocniejsze są mięśnie otaczające stawy, tym lepiej radzą sobie one z obciążeniem zewnętrznym.
 • Unikaj wysiłku asymetrycznego. Chodzi o sytuacje takie jak noszenie ciężkich toreb lub kartonów.
 • Zrzuć zbędne kilogramy. Każdy nadmiarowy kilogram dodatkowo obciąża stawy, mimo że nie zawsze natychmiast to zauważamy. Na dłuższą metę jest to jednak wyraźne. Z tego względu redukcja masy może pomóc zwalczyć ostry ból.
 • Leki przeciwbólowe uśmierzają ból np. Aspirin® Pro. Przynoszą ulgę stawom, dzięki czemu ćwiczenia mogą być wykonywane bez przysparzania dodatkowych niedogodności.
 • Ciepłe i zimne okłady także mogą złagodzić ból i pomóc rozluźnić mięśnie.

Konsultacja treści merytorycznych: dr hab. n. med. Piotr Jędrusik.

5 sposobów na ból stawów i kości

Ból stawów i kości może być związany z ich przeciążeniem, na przykład po wykonaniu dużego wysiłku fizycznego, a także ze zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi zwłaszcza na skutek upływu lat. Z tego właśnie powodu najmocniej dolegliwości dokuczają osobom starszym. Objawy te mogą również dotyczyć młodszych osób, zwłaszcza w niepogodę.

Dlaczego stawy najbardziej bolą jesienią?

Ma to związek z niższą temperaturą i wzrostem wilgotności powietrza. Niezależnie jednak od przyczyny, z bólem stawów i kości trzeba aktywnie walczyć, by móc odzyskać komfort oraz właściwą mobilność. A jakie są dostępne metody walki?

1. Domowe sposoby na ból stawów i kości

Domowe metody stosują zwłaszcza osoby starsze, które zażywają już wiele leków na inne przypadłości i chcą ochronić swój organizm przed skutkami zażywania zbyt wielu farmaceutyków.

Trzeba jednak zaznaczyć, że domowe metody mogą być mniej skuteczne niż leki czy suplementy, a także zwykle trzeba długo czekać by zobaczyć efekty. Sprawdzają się one więc tylko wtedy, gdy ból nie jest nasilony.

Są świetne też jako kuracja do długotrwałego stosowania, podczas gdy farmaceutyki najlepsze są do stosowania doraźnego (z wyjątkami).

Zimne lub gorące okłady

Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę.

Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie.

Przydać mogą się też okłady z lodu, zwłaszcza gdy stawy uległy przeciążeniu, na przykład w wyniku kontuzji przy uprawianiu sportu, czy też ciepły termofor.

Kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów

Inne domowe metody na ból stawów i kości to kąpiele z dodatkiem na przykład siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym. Wiele osób stosuje też domowe nalewki z ziół czy bursztynu, które wciera się w bolące miejsca – mają one zwykle działanie rozgrzewające.

Dostarczanie witamin i minerałów w diecie

Do domowych metod na te dolegliwości można również zaliczyć dietę. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić stawy za pomocą diety, to warto wprowadzić do niej zwłaszcza produkty zawierające kolagen, czyli przede wszystkim żelatynę. Stawy można i trzeba wzmacniać, między innymi od wewnątrz, więc zadbanie o dietę zdrową dla stawów może przynieść znakomite rezultaty.

2. Przeciwbólowe tabletki na stawy i kości

W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju tabletki, które pomogą uporać się z bólem kości i stawów. Co ważne, są to dwa rodzaje środków: preparaty o działaniu doraźnym (np. Nurofen Mięśnie i Stawy Forte) jak i do dłuższej kuracji (np. Ligamento), których zadaniem jest stała poprawa stanu stawów.

Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D, czyli na przykład OLIMP Gold-Vit D3 + K2 na zdrowe kości , który zapobiega także degradacji chrząstki stawowej, a więc pozwala dłuższy czas zachować stawy w dobrej formie.

3. Maści i żele na ból stawów i kości vs. Suplementy w tabletkach

Bardziej popularne niż tabletki na ból stawów i kości są środki do stosowania zewnętrznego. Ich użytkowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm (na przykład na układ pokarmowy) i mogą przynieść ulgę jeszcze szybciej.

Siła maści i żeli tkwi w substancjach czynnych, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a działanie rozgrzewające i chłodzące przynosi dodatkowo chwilową ulgę. Działanie chłodzące maści polecane jest przy obrzękach i urazach.

Maści rozgrzewające drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i polepszeniem ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu.

Wśród takich preparatów można znaleźć na przykład rozgrzewający krem przeciwbólowy DIP HOT, chłodzącą Maść Końską czy żel Naproxen, który nie tylko przynosi ulgę w bólu, ale też działa przeciwzapalnie i zmniejsza obrzęki, które często towarzyszą tego rodzaju dolegliwościom.

4. Plastry i okłady na bolące stawy i kości

Alternatywą dla maści, żeli czy kremów na ból stawów i kości, które trzeba wcierać nawet kilka razy dziennie są plastry i okłady. One także mogą mieć działanie rozgrzewające bądź chłodzące, a przy tym przez długi czas uwalniają substancje aktywne. Plastry i okłady są więc idealne na silny, utrzymujący się ból.

Znakomite działanie wykazują na przykład plastry Olfen Patch o właściwościach przeciwzapalnych czy rozgrzewające plastry PREL RED.

Jeśli zaś ktoś nie wie, czy lepiej zdecydować się na środek rozgrzewający, czy chłodzący, może wybrać produkt wspaniale łączący te dwa rodzaje działania – okład zimno-ciepły wielokrotnego użytku Nexcare Coldhot Classic, który może przydać się także przy łagodzeniu bólów innego pochodzenia.

5. Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne

Kiedy wymienione wyżej sposoby nie przynoszą ulgi w bólu, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. W ich zakres wchodzą ćwiczenia oraz zabiegi wykonywanego różnego rodzaju metodami. Mogą to być zabiegi z zakresu krioterapii czy hydroterapii, naświetlania laserem czy specjalnymi lampami, a nawet oddziaływanie polem magnetycznym.

Zanim jednak zdecyduje się na te rozwiązania, warto postarać się pozbyć się dolegliwości bólowych łatwiej dostępnymi i tańszymi metodami, a także podjąć działania mające na celu regenerację stawów, tj. zastosować odpowiednią dietę i suplementy odbudowujące chrząstkę stawową.

Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne można włączyć do leczenia bóli stawów tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli samemu się zadecyduje o zastosowaniu ćwiczeń lub zabiegach fizjoterapeutycznych, można sobie bardziej zaszkodzić.

Można również skierować się do specjalistycznej poradni leczenia bólu gdzie zostaną dobrane indywidualnie metody brane specjalistyczne metody leczenia przewlekłych bóli stawów i kości.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*