Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

fot. AdobeStock

Ból jajników przed okresem

fot. AdobeStock

Jeżeli odczuwasz kłucie w lewym lub prawym jajniku przed okresem, to jest to najczęściej dowód jajeczkowania i tego, że doszło do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia się komórki jajowej. Ale taki ból może też być sygnałem endometriozy lub torbieli jajnika. Stąd nie możesz go lekceważyć, zwłaszcza jeżeli jest intensywny i utrudnia ci wykonywanie codziennych zajęć – warto wówczas zgłosić się do lekarza, aby wyjaśnić jego przyczynę.

Spis treści:

Ból jajnika przed okresem z powodu owulacji

W połowie cyklu miesięcznego, między 10 a 16 dniem, dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia z jajnika komórki jajowej.

Jest to owulacja, którą możesz to odczuwać jako:

 • nieprzyjemne kłucie z jednej strony podbrzusza,
 • rozpierania w podbrzuszu,
 • pulsacyjny, narastający ból.

Ból jest spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnieniem.

Kłucie może pojawić się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku (chociaż owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie).

Sposobem radzenia sobie z bólem owulacyjnym jest położenie na podbrzuszu termoforu z ciepłą wodą, zażycie leku przeciwbólowego, wypicie naparu melisy lub delikatne masowanie bolącego miejsca.

Jeżeli nie masz dodatkowych, niepokojących dolegliwości nie należy się zbytnio przejmować, ponieważ ból jajnika to normalny objaw towarzyszący owulacji.

Ból jajnika przed okresem spowodowany zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS)

Możesz odczuwać ból jajników tydzień przed okresem. Jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego (z ang. PMS, czyli Premenstrual Syndrome), czyli fizycznych, psychicznych i emocjonalnych dolegliwości pojawiających się u kobiety około 7-12 dnia przed miesiączką. Ma on związek z poziomem hormonów w organizmie.

Do najczęstszych objawów PMS należą:

 • kłucie jajnika lub jajników,
 • bolesność piersi,
 • migrenowe bóle i zawroty głowy,
 • wzrost apetytu,
 • tymczasowy wzrost masy ciała (od 2 do 4 kg),
 • złe samopoczucie,
 • huśtawka emocjonalna,
 • spadek libido.

Nie ma leków zwalczających zespół napięcia przedmiesiączkowego. Leczy się go objawowo, łagodząc konkretne symptomy. Lekarze uważają, że zmiana stylu życia i odpowiednia dieta mogą znacząco zmniejszyć, a nawet usunąć dolegliwości.

Pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez oraz witamin: B6, D, E, a także zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i soli. Ból łagodzi stosowaniem ciepłych okładów oraz picie naparów ziołowych mięty, melisy, rumianku lub kozłka lekarskiego w dniach poprzedzających pojawienie się okresu.

Ból jajnika przed okresem a endometrioza

To choroba polegająca na występowaniu błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy, m.in. w jajnikach, na jajowodach, otrzewnej, miednicy mniejszej, drogach moczowych i przewodzie pokarmowym.

Objawami endometriozy są przede wszystkim:

 • bolesne miesiączki,
 • kłucie jajnika przed okresem,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • ból podczas stosunków seksualnych.

Endometriozę leczy się farmakoterapią w postaci przyjmowania hormonów oraz chirurgicznie.

Żadna ze stosowanych metod terapii nie gwarantuje jednak 100 procent skuteczności wyleczenia. Choroba ma charakter przewlekły. W wielu przypadkach nawet po leczeniu operacyjnym obserwuje się nawroty endometriozy.

Ból jajnika przed okresem z powodu torbieli czekoladowej

Do powstania torbieli czekoladowej dochodzi w jajniku właśnie na skutek endometriozy. Polega to na wytworzeniu się torbieli na jajniku, wypełnionych brunatną, gęstą i ciągnącą się wydzieliną. Stąd nazwa – torbiel czekoladowa.

Objawami torbieli czekoladowej są przede wszystkim:

 • ból jajnika najsilniejszy w czasie miesiączkowania,
 • bolesne i obfite krwawienia w trakcie okresu.

Aby postawić diagnozę, niezbędne jest wykonanie badania USG z użyciem głowicy przezpochwowej. Czasami jedyną metodą pozwalającą na pewne rozpoznanie endometriozy jest laparoskopia. Sposób i zakres leczenia torbieli zależą od wieku pacjentki, chęci zajścia w ciążę oraz zaawansowania choroby i jej umiejscowienia. Istnieją zarówno farmakologiczne (leki przeciwbólowe oraz leczenie hormonalne), jak i chirurgiczne metody.

Leczenie operacyjne torbieli endometrialnych polega na ich wyłuszczeniu, a w niektórych przypadkach na usunięciu jajnika wraz z torbielą.

Ból jajnika przed okresem spowodowany zapaleniem przydatków

Zapalenie jajników i jajowodów nazywa się również zapaleniem przydatków. Kobieta odczuwa ból podobny do menstruacyjnego, po jednej lub po obu stronach brzucha. Do infekcji dochodzi w wyniku zakażenie bakteriami:

 • gronkowca,
 • paciorkowca,
 • E. coli,
 • dwoinki rzeżączki,
 • chlamydii.

Zapaleniu przydatków towarzyszy często wysoka gorączka, uczucie bólu mięśni oraz stawów oraz ogólne osłabienie. Zapalenie jajników można zdiagnozować, wykonując badanie USG i wymaz z pochwy.

Leczenie polega na podawaniu antybiotyków lub leków antywirusowych.

Zobacz także:

Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem

 
Ból jajników przed okresem

Ból jajników przed okresem – czy powinien niepokoić?

Ból jajników przed okresem Autor: thinkstockphotos.com

Ból jajników przed okresem to charakterystyczna dolegliwość, która teoretycznie nie powinna budzić niepokoju. Czy wiesz, co może być jej przyczyną?

Ból jajników poprzedzający pojawienie się menstruacji to częsty objaw. Zwykle jest to jeden z symptomów PMS, czyli napięcia przedmiesiączkowego, mylnie wiązany z bólem samego jajnika, a tak naprawdę obejmujący całe podbrzusze. Taki ból jajników przed okresem określany jest jako kłujący i jako główny objaw PMS dokucza blisko 50 proc.

kobiet w wieku rozrodczym. Kłucie w jajnikach, niekiedy nawet dość silne, może pojawiać się na kilka lub kilkanaście dni przed menstruacją. Jest spowodowane ogólnie rzecz biorąc wahaniami hormonalnymi, które zachodzą w drugiej połowie cyklu, a dokładniej nadmiernym wydzielaniem estrogenów w stosunku do progesteronu.

Bezpośrednią przyczyną uczucie dyskomfortu w podbrzuszu może być zatrzymanie płynów w macicy.

Owulacyjny ból jajników

Ból jajników może jednak również wiązać się z jajeczkowaniem. Między 10-16 dniem cyklu, w organizmie kobiety dochodzi do owulacji i uwolnienia komórki jajowej z jajnika. Wiele kobiet odczuwa wtedy lekki ból.

Jest on prawdopodobnie spowodowany wylaniem się płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia.Kłucie pojawia się na zmianę w kolejnych cyklach: raz w lewym, raz w prawym jajniku. Warto jednak pamiętać, że owulacja nie zawsze występuje na przemian, niekiedy komórka jajowa dojrzewa w obu jajnikach jednocześnie.

Owulacyjnemu bólowi jajnika może towarzyszyć również brunatna wydzielina (z krwią), a nawet nudności.

Inne przyczyny bólu jajników

Ból jajnika przed okresem może mieć również chorobowe przyczyny, zwłaszcza jeśli jest bardzo silny lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy.

Jednym z ewentualnych źródeł problemów może być endometrioza, czyli pojawienie się błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej obrębem lub towarzyszące często tej dolegliwości torbiele tzw. czekoladowe.

Endometriozie i torbielom towarzyszą inne objawy (zaburzenia miesiączkowania, plamienia, problemy z płodnością). Są to sytuacje wymagające konsultacji z ginekologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Jak walczyć z bólem jajników?

Bólu powodowanego naturalnymi zmianami hormonalnymi zachodzącymi w trakcie cyklu menstruacyjnego nie leczy się.

Wiadomo jednak, że na dolegliwości związane z PMS-em pomaga aktywność fizyczna oraz dieta bogata w składniki mineralne, zwłaszcza wapń i magnez oraz witaminy.

Ból można złagodzić stosowaniem ciepłych okładów (ale nie gorących kąpieli, które mogą wywołać krwotok) oraz piciem naparów ziołowych w dniach poprzedzających pojawienie się okresu. Najlepiej działa mięta, melisa, rumianek lub kozłek lekarski

Czy artykuł był przydatny?

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram Ból jajników przed okresem

Ból jajnika przed okresem – przyczyny i leczenie

Ból jajników przed okresem
fot. fot. Adobe Stock, Graphicroyalty

Spis treści:

​Ból jajnika przed okresem to bardzo popularna dolegliwość. Może wystąpić kilka dni przed miesiączką. Nieprzyjemne kłucie lub promieniujący ból w podbrzuszu zwykle nie jest jednak powodem do niepokoju.

Czujność powinien wzbudzić wówczas, gdy towarzyszą mu inne objawy, np. plamienia w trakcie cyklu miesiączkowego lub ból podczas stosunku seksualnego. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny bólu jajnika przed okresem.

Ból jajnika przed okresem a zespół napięcia przedmiesiączkowego

Ból jajnika przed okresem bardzo często związany jest z PMS, czyli z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Zespół pojawia się nawet u 50% kobiet. Ból w podbrzuszu, określany jako promieniujący może pojawiać się na około tydzień przed miesiączką.

Towarzyszyć mu mogą także inne objawy charakterystyczne dla PMS:

 • rozdrażnienie,
 • zmiany nastroju,
 • zmęczenie i trudność z koncentracją,
 • pojawienie się wyprysków, np. na twarzy,
 • ból piersi,
 • wzrost wagi (nawet o 2-3 kg),
 • spadek libido,
 • bóle głowy,
 • brak apetytu lub wręcz przeciwnie – wzmożony apetyt,
 • nudności.
Leia também:  Como amenizar a aparência de cicatrizes em seu rosto

Zarówno ból jajnika, jak i powyższe objawy związane z PMS zwykle mijają samoistnie wraz z pojawieniem się miesiączki. Zdarza się, że w nielicznych przypadkach mogą występować jeszcze przez pierwsze dni menstruacji.

Aby zminimalizować nieprzyjemne dolegliwości, stosuje się głównie leki przeciwbólowe. Pomóc mogą również rozluźniające kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych i masaże.

W tym trudnym czasie warto również postawić na aktywność fizyczną oraz odpowiednią dietę bogatą w owoce i warzywa. Należy ograniczyć spożywanie kofeiny i soli, a także stosowanie używek – papierosów i alkoholu.

Ból jajnika przed okresem a ciąża

Ból jajnika przed okresem może świadczyć o bardzo wczesnym etapie ciąży. Pojawia się w momencie, gdy zapłodniona komórka jajowa zostaje zagnieżdżona w macicy.

W tym czasie może też wystąpić niewielkie krwawienie, określane jako plamienie implantacyjne. Skurcze w podbrzuszu związane z implantacją zarodka przypominają te, które odczuwane sią podczas miesiączki. Czasami kobiety zgłaszają delikatne mrowienie w podbrzuszu.

Ból jajnika przed okresem towarzyszący ciąży może pojawić się już kilka dni przed terminem spodziewanej miesiączki. 

Ból jajnika przed okresem – owulacja

Ból jajnika, zwłaszcza odczuwany jako kłucie, pojawić się może również w trakcie owulacji (ból owulacyjny). Owulacja ma miejsce zwykle między 10. a 16. dniem cyklu miesiączkowego, gdy dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa oraz uwolnienia komórki jajowej. Bólowi mogą towarzyszyć:

 • nudności,
 • wymioty,
 • krwawienie, zwłaszcza na brunaty kolor.

W trakcie owulacji można przyjmować leki przeciwbólowe np. zawierające ibuprofen lub paracetamol. Można wykorzystać także domowe sposoby, np. napary z melisy czy położenie na brzuchu termofonu z ciepłą wodą.

Ból jajnika przed okresem – endometrioza

Inną przyczyną bólu jajnika przed okresem może być endometrioza. Szacuje się, że problem ten może dotyczyć nawet 15% miesiączkujących kobiet. Polega on na przemieszczeniu się fragmentów błony śluzowej macicy poza jamę macicy. Endometriozie mogą towarzyszyć także inne objawy:

 • krwawienia niezwiązane z miesiączką,
 • bardzo bolesne miesiączki,
 • ból podczas stosunku seksualnego,
 • problemy z zajściem w ciążę,
 • ból podczas oddawania moczu,
 • krwawienia z odbytu,
 • silny ból kręgosłupa.

Endometrioza diagnozowana jest podczas badania USG dopochwowego i laparoskopii. Leczenie polega przede wszystkim na zabiegu laparoskopowym oraz przyjmowaniu leków hormonalnych.

Ból jajnika przed okresem – torbiele

Ból jajnika przed okresem może wskazywać na torbiel na jajniku. Na ogół jednak jest to stan, który rozwija się bezobjawowo i do diagnozy dochodzi przypadkowo podczas rutynowego badania USG.

Inne objawy torbieli na jajnikach:

 • problemy z oddawaniem moczu,
 • ból kręgosłupa,
 • spadek wagi,
 • uczucie zmęczenia,
 • plamienia niezwiązane z miesiączką.

Jednym z rodzajów torbieli na jajnikach są torbiele endometrialne, tzw. czekoladowe. To właśnie one bardzo często dają o sobie znać tuż przed okresem. Wypełnione są ciemnobrunatną krwią, stąd ich nietypowa nazwa.

Leczenie torbieli początkowo często opiera się na obserwacji, ponieważ wiele z nich zanika samoistnie. W innym przypadku stosuje się farmakoterapię i leczenie chirurgiczne.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.02.2020.

Czytaj także:Rak jajnika – jak się wykrywa i leczy ten nowotwór złośliwy? Szanse i rokowaniaZapalenie przydatków – objawy i leczenie stanu zapalnego jajników i jajowodówZespół policystycznych jajników – przyczyny, objawy, leczenie PCOSWzdęty brzuch – przyczyny, objawy, leczenie i rozpoznawanie wzdęć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

O czym świadczy ból jajnika przed okresem?

Ból jajnika określany jest jako nieprzyjemne doznanie kłucia w podbrzuszu. Jeśli występuje przed okresem, zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju i może świadczyć o owulacji. Jednakże w połączeniu z innymi objawami, m.in. upławami o nieprzyjemnych zapachu lub bardzo obfitymi miesiączkami, może być dla kobiety sygnałem alarmowym.

Ból jajnika przed okresem o niewielkim natężeniu jest zjawiskiem fizjologicznym. Pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego. Jest to związane z pęknięciem pęcherzyka Graafa, czyli jajeczkowaniem. Dodatkowymi objawami mogą być pogorszenie nastroju i dolegliwości bólowe po współżyciu z partnerem.

Przyczyn kłucia jajnika przed okresem może być kilka. W większości przypadków ta przypadłość nie jest powodem do obaw. Może być jedną z oznak napięcia przedmiesiączkowego, określanego potocznie jako PMS. Jeśli jednak ból jest bardzo silny lub rozpierający, trzeba skonsultować się z ginekologiem. 

Ból prawego lub lewego jajnika w niektórych przypadkach może świadczyć o endometriozie, torbieli lub zapaleniu przydatków, w szczególności, gdy poza bólem doświadcza się nudności, wymiotów, biegunek lub zaparć. Szybka interwencja i podjęcie leczenia może uchronić przed poważnymi powikłaniami.

Przeczytaj i dowiedz się jak złagodzić ból brzucha podczas miesiączki

Endometrioza jest często spotykaną chorobą, głównie u kobiet w okresie rozrodczym1. Związana jest z obecnością błony śluzowej trzonu macicy poza jej naturalnym miejscem występowania, np. w jajniku, jajowodzie, pęcherzu moczowym, a nawet w odbycie.

Wyróżnia się postać jajnikową, otrzewnową i naciekającą. Podstawowym kryterium diagnostycznym jest ból zlokalizowany w jajniku lub podbrzuszu. Kobiety skarżą się również na bolesną defekację, obfite miesiączki, wzdęcia, biegunki, a także bóle w okolicy krzyżowej, które trwają co najmniej pół roku.

Nierzadko pojawiają się też problemy z płodnością1.

W zależności od stadium endometriozy leczenie opiera się na farmakologii (np. środki antykoncepcyjne, niesteroidowe leki przeciwzapalne, progestageny) lub interwencji chirurgicznej (np. laparoskopia)2.

Torbiel, inaczej cysta, to jama wypełniona galaretowatą treścią lub płynem. Jest dość częstą patologią dróg rodnych kobiet w różnym wieku. Torbiele to grupa bardzo zróżnicowana, jednak najczęściej spotyka się dwa rodzaje.

 • Torbiele ciałka żółtego – inaczej ziarnisto-luteinowe, mają rozmiar od 4 do 5 cm i otoczone są warstwą łącznotkankową. Mogą dawać dokuczliwe dolegliwości bólowe i powodować zaburzenie cyklu miesiączkowego. Pacjentki z tym rodzajem torbieli, jeśli nie ulegnie on resorpcji, mogą być skierowane na laparoskopię lub laparotomię.
 • Torbiele pęcherzykowate – jednokomorowe o średnicy od 3 do 8 cm. Zazwyczaj nie dają żadnych dolegliwości, jednak czasami może dojść do zaburzeń cyklu miesiączkowego. Większość z nich ulega resorpcji3.

Ból jajnika może pojawić się również w przypadku zapalenia przydatków, a mówiąc bardziej precyzyjnie, zapalenia narządów miednicy mniejszej. Jest to grupa chorób zapalnych dróg rodnych kobiet w wieku reprodukcyjnym4. Typowymi objawami są m.in.

niepłodność, ciąża ektopowa (czyli ciąża pozamaciczna, w przebiegu której płód zagnieżdża się poza błoną śluzową macicy) oraz przewlekłe dolegliwości bólowe w prawym lub lewym jajniku, a także gorączka powyżej 38 ℃.

Choroba może występować w kilku postaciach (w ostrej, utajonej, atopowej, przewlekłej), bywa też powikłaniem porodu bądź poronienia5.

Niwelowanie bólu jajnika przed okresem

Napięciu przedmiesiączkowemu towarzyszą często zmęczenie, huśtawka emocjonalna, wrażliwość brodawek, pogorszenie koncentracji, spadek libido, bóle głowy, zatrzymanie wody w organizmie oraz nieprzyjemne dolegliwości w podbrzuszu.

Jeśli lekarz nie stwierdzi patologii w obrębie dróg rodnych, ból jajnika przed okresem można zniwelować za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych np. Ketonalu mającego w składzie substancję czynną o nazwie ketoprofen.

Należy go jednak przyjmować maksymalnie 5 dni, nie przekraczając dopuszczalnej dawki dobowej6.

Ginekolodzy podkreślają, że duże znaczenie mają również styl życia i odpowiednia dieta. Regularna aktywność fizyczna (w tym spacery, jazda na rowerze, pływanie i joga) poprawiają ukrwienie i wzmacniają mięśnie dróg rodnych.

W czasie napięcia przedmiesiączkowego warto wypijać zioła o działaniu uspokajającym, w tym melisę, chmiel zwyczajny lub kozłek lekarski, a także ograniczyć spożywanie alkoholu.

Ulgę w bólu jajników można poczuć również po zastosowaniu ciepłego termoforu lub masowaniu w miejscu kłucia. 

W poważniejszych przypadkach, takich jak endometrioza, torbiele czy zapalenie przypadków konieczna jest wizyta u lekarza ginekologa. Być może potrzebne będzie wdrożenie terapii hormonalnej lub podjęcie leczenia operacyjnego.

KETO/018/03-2021

Bibliografia:

1. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i metod leczenia endometriozy, „Ginekologia Polska”, 2012, nr 83, s. 871–876. 2. L. C. Giudice, Endometrioza, „The New England Journal of Medicine”, 2010, nr 362, s. 2389–2398. 3.

R. Dębski, Nowotwory jajnika czynne hormonalnie, „Postępy Nauk Medycznych”, 2008, s. 223–227. 4. R. L. Sweet, Treatment of Acute Pelvic Inflammatory Disease, „Infect Diseases in Obstetrics and Gynecology”, 2011, 561909.  5. A. Nowakowski, J.

Leia também:  Como bloquear células no excel (com imagens)

Radźko, Zapalenie narządów miednicy mniejszej – uwagi praktyczne, „Postępy Nauk Medycznych”, 2008, nr 4, s. 246–248. 6. Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta, Ketonal Sprint, 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, w saszetce: https://www.ketonal.pl/ulotka-ketonal-sprint 

Ból jajników przed okresem – przyczyny

#CHOROBY KOBIECE #UKŁAD ROZRODCZY #EDUKACJA SEKSUALNA

Ból jajników przed okresem dotyka wiele kobiet. W większości przypadków jest to kłucie jajnika na skutek uwolnienia komórki jajowej w czasie owulacji.

Do innych, częstych przyczyn należy PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego lub endometrioza.

Jeśli ból jest intensywny i utrudnia wykonywanie codziennych czynności, należy skonsultować się z ginekologiem, który zdiagnozuje przyczynę oraz zaproponuje odpowiednie leczenie.

Źródło: 123RF

Ból jajnika przed miesiączką najczęściej opisywany jest jako uczucie kłucia, rozpierania w podbrzuszu oraz jako pulsacyjny, narastający ból.

Jeśli nie mamy dodatkowych, niepokojących dolegliwości nie należy się zbytnio przejmować, ponieważ to normalny objaw towarzyszący owulacji.

Jeśli jednak występują jeszcze inne symptomy, a ból jest nasilony może to oznaczać różnorakie schorzenia, takie jak: polipy macicy, mięśniaki macicy, torbiel na jajniku, a nawet rak jajników. Nie lekceważ objawów i w razie wątpliwości udaj się do lekarza. 

Owulacja – ból jajników

W połowie cyklu miesięcznego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa i uwolnienia z jajnika komórki jajowej. Wtedy możesz odczuwać nieprzyjemne kłucie z jednej strony podbrzusza. Jeśli ból jest intensywny najlepiej zastosować rozkurczowe metody, takie jak:

 • położenie termoforu z ciepłą wodą,
 • połknięcie przeciwbólowej tabletki,
 • wypicie ziołowego naparu np. melisy,
 • masowanie miejsca, w którym odczuwamy kłucie

W tygodniu poprzedzającym krwawienie miesiączkowe wiele kobiet odczuwa nieprzyjemny ból w podbrzuszu, często charakteryzowany jako ból jajników przed okresem.

Jest to nic innego, jak właśnie PMS, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego.

Według definicji jest to zbiór objawów zarówno fizycznych, emocjonalnych, jak i psychicznych, które występują od kilku do kilkunastu dni przed okresem. Niekiedy również towarzyszą kobiecie jeszcze na początku krwawienia.

Do najczęstszych objawów PMS należą:

 • kłucie jajników,
 • wzdęcia, a niekiedy skurcze
 • wrażliwość brodawek
 • bóle głowy,
 • nieznaczny wzrost wagi,
 • nudności,
 • przemęczenie,
 • złe samopoczucie,
 • huśtawka emocjonalna,
 • pogorszenie koncentracji,
 • spadek libido

Endometrioza a ból jajników

Przyczyną bólu jajników przed okresem może okazać się endometrioza, czyli dolegliwość podczas, której w czasie trwania miesiączki fragmenty błony śluzowej macicy razem z krwią przemieszczają się wstecznie poprzez jajowody do jamy otrzewnej i tam ulegają wszczepieniu.

Objawy endometriozy są zależne od lokalizacji źle umiejscowionego endometrium, ale do najczęściej występujących należą:

 • bolesne miesiączkowanie,
 • ból jajnika przed miesiączką,
 • problemy z płodnością,
 • ból podczas aktywności seksualnej,
 • plamienia w różnych fazach cyklu miesiączkowego,

Torbiel czekoladowa a ból jajników

Do powstania torbieli czekoladowej dochodzi w jajniku właśnie podczas endometriozy.

Ten kliniczny przejaw endometriozy polega na wytworzeniu się torbieli na jajniku, wypełnionych brunatną, gęstą i ciągnącą się wydzieliną. Stąd właśnie pochodzi nazwa – torbiel czekoladowa.

Razem z następnymi cyklami menstruacyjnymi takie torbiele ulegają powiększaniu, osiągając wielkość pomarańczy.

Objawy są takie same jak podczas endometriozy, czyli najczęściej:

 • ból jajnika najsilniejszy w czasie miesiączkowanie,
 • bolesne i obfite krwawienia podczas okresu,
 • w pojedynczych przypadkach krwiomocz

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem – jakie są jego przyczyny?

Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem najczęściej pojawia się regularnie, przy okazji większości cykli. W niektórych sytuacjach, przy wzmożonych objawach może być skutkiem choroby, np. endometriozy. Nie należy jednak panikować w przypadku doświadczania takiego bólu, a bacznie obserwować organizm, by w porę podjąć ewentualne leczenie i nie dopuścić do ciężkich powikłań.

Ból jajnika przed okresem – przyczyny

Kobiety, które odczuwają ból jajników przed okresem, najczęściej uskarżają się na kłucie w podbrzuszu po prawej lub lewej stronie. Jest to związane z owulacją, czyli uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graafa w jajniku, by mogła wędrować jajowodem aż do macicy i nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Bóle w podbrzuszu interpretowane jako ból jajników pojawiające się mniej więcej na tydzień przed okresem to jedna z oznak tzw. napięcia przedmiesiączkowego znanego jako PMS.

Jednak w pewnych określonych przypadkach ból jajników wiąże się z pojawieniem się torbieli, zapalenia przydatków bądź endometriozy – np.

wtedy, kiedy bólom towarzyszą gorączka oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak mdłości, wymioty, biegunka czy zaparcia.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

PMS a ból jajników przed okresem

Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u 30% kobiet w wieku rozrodczym. PMS charakteryzuje nie tylko ból określany mianem bólu jajnika, ale także szereg innych objawów psychicznych i fizycznych.

Wśród nich wyróżnia się: zmęczenie, wahania nastrojów lub obniżenie nastroju, lęki, stres, kłopoty z koncentracją, bóle głowy i podbrzusza, widoczny przyrost masy i objętości ciała, zwiększona wrażliwość piersi na dotyk, wzdęcia i nudności.

Wiele kobiet uskarża się także na spadek libido.

Dolegliwości charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawiają się w tygodniu poprzedzającym miesiączkę. Nasilają się zazwyczaj dwa dni przed nią oraz jej pierwszego dnia. Mogą towarzyszyć każdemu cyklowi miesiączkowemu, jednak nie istnieje na to żadna reguła. Wpływ na występowanie i nasilenie objawów PMS ma kondycja psychiczna i fizyczna kobiety, a także jej wiek.

Endometrioza – jedna z chorób powodujących ból jajników przed okresem

Dolegliwości określane jako ból jajników i występujące regularnie przed okresem mogą być symptomem endometriozy. W tej chorobie błona śluzowa macicy przemieszcza się poza nią, np. do jajnika, jajowodu, a nawet odbytu lub pęcherza moczowego.

Nieprawidłowo umieszczone endometrium w zależności od lokalizacji może dawać różne objawy, z których najbardziej typowym są problemy z płodnością. Przy endometriozie pojawiają się także bóle miednicy, bolesne miesiączki oraz ból podczas stosunku.

Zobacz także: Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów

Co i jak zbadać, kiedy pojawia się ból jajników przed okresem?

Podstawą diagnostyki bólu jajników występujący przed okresem jest zebranie jak największej ilości dokładnych informacji dotyczących charakterystyki dolegliwości: ich lokalizacji, objawów i typów bólu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego diagnozuje się zazwyczaj jedynie na podstawie wywiadu.

Schorzeniem, którego istnienie może zwiastować ból jajników przed miesiączką, jest zapalenie przydatków. Towarzyszą mu także wysoka gorączka i przyspieszone tętno.

Podstawą zdiagnozowania endometriozy jest badanie ginekologiczne, w tym USG dopochwowe. Szczególne przypadki wymagają badania metodą laparoskopowa.

Polega ona na pobraniu wycinków określonych tkanek do badania histologicznego.

Uporczywy ból jajników przed miesiączką może stanowić przeszkodę do badania dopochwowym USG: poruszanie szyjką macicy sprawia jeszcze większy ból, a u niektórych chorób np.

ostrego zapalenia jajników nie da się stwierdzić przy badaniu ultrasonograficznym. Wtedy ból jajników może być wskazaniem do określonych badań laboratoryjnych.

Niezbędne jest wtedy oznaczenie wskaźników stanu zapalnego organizmu oraz poziomu białych krwinek (czy nie jest podwyższony).

Ból jajników przed okresem – leczenie

W zależności od przyczyny powstawania bólu jajnika przed okresem dobiera się odpowiednią metodę leczenia. W przypadku PMS jest to wprowadzenie w życie regularnej aktywności fizycznej oraz diety bogatej w pierwiastki, takie jak wapń i magnez oraz witaminy. Pomocne może być ograniczenie spożycia alkoholu i picie herbat o działaniu uspokajającym.

Poważniejsze schorzenia, takie jak endometrioza, wymagają konsultacji lekarskiej. Pomocna może być terapia antybiotykowa lub hormonalna, a w określonych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne.


Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Ból jajnika – co może oznaczać?

Jajniki są zaliczane do narządów wewnętrznych żeńskiego układu płciowego. To gruczoły odpowiedzialne za produkcję żeńskich hormonów płciowych oraz miejsce powstawania komórek jajowych.

Ból jajnika odczuwany jest u kobiet po prawej lub lewej stronie podbrzusza. Może mieć charakter bólu przeszywającego, kłującego, bądź rozpierającego. Nasilenie bólu charakteryzuje się zmiennością: od stosunkowo łagodnego do bardzo silnego.  Przyczyny bólu jajnika mogą być stosunkowo błahe lub wynikać z toczącego się procesu chorobowego.

Leia também:  Spuchnięta powieka – jakie są przyczyny opuchlizny i obrzęku powiek?

W przebiegu schorzeń często oprócz bólu jajnika występować będą również upławy o nieprzyjemnym zapachu, wyjątkowo obfite miesiączki lub częste, bolesne parcie na pęcherz moczowy. Gdy wystąpią wymienione wyżej objawy, należy skonsultować się z ginekologiem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki.

ZOBACZ TEŻ: Zespół policystycznych jajników – objawy i leczenie

Ból jajnika przed okresem

Odczuwanie bólu jajnika w przed pojawieniem się okresu jest naturalnym, fizjologicznym jej sygnałem.

W organizmie kobiety zachodzą wówczas liczne zmiany i związane z tym niewielkie dolegliwości bólowe są czymś całkowicie normalnym.

Istotne jest, aby mimo wszystko nie bagatelizować pojawiającego się wówczas bólu i jeśli pojawią się jakiekolwiek inne niepokojące objawy – udać się na wizytę lekarską!

Ból owulacyjny

Występuje w związku z pęknięciem tzw. pęcherzyka Graafa w trakcie owulacji, czyli jajeczkowania. Kobieta może go odczuwać w połowie cyklu miesiączkowego (pamiętać należy, że długość cyklu miesiączkowego może być różna). W tym okresie pojawia się często obniżenie nastroju oraz ból po wykonywanej aktywności fizycznej lub stosunku.

Ulgę w bólu związanym z cyklem miesiączkowym przyniesie zastosowanie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty lub preparatów rozkurczających. Pomoże także delikatny masaż lub ogrzanie miejsca ciepłą wodą podczas kąpieli.

ZOBACZ TEŻ: Jak objawia się zapalenie jajników? Profilaktyka i metody leczenia

Ból jajnika w ciąży

Podczas ciąży ból jajnika nie zawsze musi oznaczać coś złego. Ból o niewielkim nasileniu bywa bowiem skutkiem procesów fizjologicznych związanych ze zmianą w gospodarce hormonalnej organizmu. Jego występowanie będzie zazwyczaj w takim przypadku ograniczać się do jednej strony podbrzusza.

Nawet gdy ból jest niewielki, a jego pojawienie się wskazuje raczej na zachodzenie naturalnych procesów w organizmie, warto poinformować o nim lekarza prowadzącego ciążę (ginekologa). Dolegliwości bólowe mogą występować przez cały okres trwania ciąży, lecz najczęściej obserwowane są w I trymestrze.

Silne bóle jajnika wynikające z procesów patologicznych mogą być powiązane z przebiegiem ciąży pozamacicznej oraz być sygnałem nieprawidłowego przebiegu ciąży i informacją o zbliżającym się poronieniu. Z tego powodu nie należy bagatelizować jego występowania i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem specjalistą.

ZOBACZ TEŻ: Endometrioza – źródło bólu i przyczyna niepłodności

Ból jajnika – inne schorzenia

W medycynie występują tzw. choroby kobiece. Bóle jajnika mogą być jednym z objawów takich chorób. Zalicza się do nich m.in. endometriozę, torbiel i nowotwór jajników. Schorzeniom tym towarzyszą wówczas inne objawy, które powinny wzbudzić niepokój kobiety. Takimi objawami może być np. pojawienie się specyficznej wydzieliny z pochwy, czy silne bóle podczas stosunku. 

Endometrioza

Ból jajnika w przebiegu tej choroby jest mocno nasilony oraz promieniuje na całą miednicę. Endometrioza charakteryzuje się występowaniem komórek błony śluzowej macicy (tzw. endometrium) poza jamą macicy. Dokładne przyczyny jej powstawania nie są niestety poznane.

Potrzebujesz pilnej konsultacji ginekologicznej? Już teraz zarezerwuj dogodny termin u wybranego specjalisty na LekarzeBezKolejki.pl.

Torbiel jajnika

Torbiele jajnika to inaczej cysty, Występują najczęściej w następstwie zaburzeń hormonalnych. Oprócz bólu jajnika mogą pojawiają się zaburzenia cyklu miesiączkowego. Schorzenie jest jednak ciężkie do wykrycia ze względu na objawy charakteryzujące się zazwyczaj niewielkim nasileniem.

Nowotwór jajnika

Rak jajnika jest poważnych schorzeniem, które występuje stosunkowo często (to trzeci pod względem częstości nowotwór narządów rozrodczych kobiet na świecie). W przebiegu choroby, oprócz mogących pojawiać się bólów, obserwuje się wzdęcia i zwiększenie obwodu brzucha. U niektórych pacjentem obecne są także zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

ZOBACZ TEŻ: Czy torbiel jajnika jest groźna?

Postępowanie przy bólu jajnika

Ból owulacyjny i inne bóle wynikające z naturalnych procesów fizjologicznych związanych z cyklem miesiączkowym można łagodzić stosując preparaty przeciwbólowe oraz domowe sposoby rozluźniające bolesne okolice.

Z uwagi na fakt, iż objawy schorzeń związanych z drogami rodnymi kobiet są mało specyficzne, nie należy lekceważyć bólu jajnika. W przypadku podejrzenia nieprawidłowości zaleca się konsultację z ginekologiem w celu ustalenia przyczyny pojawienia się dolegliwości bólowych.

ZOBACZ TEŻ: Upławy – objaw schorzeń ginekologicznych

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Ból jajnika – co oznacza i dlaczego tak ważne są regularne badania?

Jajniki należą do narządów wewnętrznych układu płciowego u kobiet, produkują hormony i to właśnie w nich powstają komórki jajowe. Ból jajnika często towarzyszy kobietom przed miesiączką, ale może być też ważnym sygnałem ostrzegawczym.

Jak rozpoznać standardowy ból od tego, który musisz skonsultować z ginekologiem? Ból jajnika lewego lub ból jajnika prawego występuje często tuż przed miesiączką – jakie objawy temu towarzyszą? Kiedy powinnyśmy zwrócić się o pomoc do lekarza?

Bój jajnika lub jajników w trakcie miesiączki to fizjologiczny objaw, który pojawia się ze względu na pęknięcie pęcherzyka Graafa. To naturalny element owulacji. Delikatny ból może pojawić się mniej więcej w połowie cyklu, którego długość jest kwestią indywidualną. Przy okazji należy spodziewać się:

 • spadku nastroju; 
 • śluzu lub delikatnego plamienia;
 • bólu przy nawet najmniejszym wysiłku;
 • dodatkowo ból może pojawić się także podczas stosunku;
 • podwyższonej temperatury ciała;
 • obrzęku piersi;
 • nudności.

Na ból przed okresem skuteczne będą tradycyjne tabletki przeciwbólowe i rozkurczające. Co więcej, dobrym pomysłem będzie też delikatny masaż lub gorąca kąpiel. Ból jajnika przed okresem – co może oznaczać? Najprostsza odpowiedź to, że zbliża się miesiączka oraz dni płodne – to z kolei ważna informacja dla par, które starają się o dziecko. A co oznacza ból jajnika po owulacji? 

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być ciąża – ból jajnika oznacza wtedy zmiany hormonalne, które mają pomóc zapłodnionej komórce jajowej w procesie zagnieżdżenia. Taki ból sygnalizuje też wzrost progesteronu, który chroni przed poronieniem.

Nie zawsze dolegliwości w tym rejonie oznaczają ciążę, ale dla pewności warto wykonać test ciążowy. W momencie, gdy ból jajnika po owulacji trwa zbyt długo i jest bardzo bolesny, istnieje podejrzenia zmian chorobowych. Więcej na ten temat poniżej.

Ból może być też sygnałem od organizmu na temat różnych kobiecych chorób. Poniżej prezentujemy najczęstsze schorzenia, których głównym objawem jest ból jajników. 

 • Częstą przyczyną bólu jajnika są choroby takie jak na przykład endometrioza. Ból promieniuje wtedy na całą miednicę. Przy endometriozie komórki błony śluzowej występują poza jamą macicy. To choroba, która może powodować problemy z zajściem w ciążę. Przyczyny schorzenia nie są niestety znane.
 • Kolejny stan chorobowy, który może objawiać się bólem jajnika są torbiele, czyli cysty. Torbiele powstają najczęściej w następstwie zmian hormonalnych. Objawy charakterystyczne oprócz bólu to zaburzenia cyklu, czyli bardzo nieregularne miesiączki.  
 • Najprostsze wytłumaczenie to właśnie torbiele. Zdarza się, że na jednym z jajników występują liczne torbiele, które nie występują po drugiej stronie lub są znacznie mniejsze. 
 • Strona, po której występuje torbiel, nie ma znaczenia. Kobiety, które mają torbiele i planują dziecko, powinny próbować zajść w ciążę. Nawet jeśli dużo cyst występuje po jednej stronie to drugi, zdrowszy jajnik prawdopodobnie sobie poradzi. Torbiele można leczyć hormonalnie lub poprzez laparoskopię. Czasami po ciąży torbiele znikają samoistnie, ale należy je mieć pod kontrolą, ze względu na możliwość wystąpienia raka jajnika.  

Oprócz bólu charakterystyczne będą też wzdęcia i większy obwód brzucha. Dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia cyklu menstruacyjnego. Rak jajnika to bardzo częste schorzenie, dlatego bólu oraz torbieli nie można bagatelizować. Regularne wizyty u ginekologa, USG i cytologia to podstawa. 

Zobacz wideo Okres co trzy tygodnie to wciąż norma. Kiedy wówczas są dni płodne? Ginekolog wyjaśnia

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*