Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

Z bólem brzucha po jedzeniu spotkał się niemal każdy.

Ale czy zawsze jest to problem związany wyłącznie z popełnionym błędem dietetycznym? Czy może też zwiastować chorobę?

Ból brzucha po jedzeniu może mieć różne podłoże, wiele przyczyn – zarówno błahych, jak i poważnych.

Jeśli się powtarza, nie wolno nam go bagatelizować. Swoją drogą – dobrze, że jest! W zamyśle natury ból nakłania do poszukiwania przyczyn, dzięki czemu możemy unikać wywołujących go bodźców lub wdrożyć leczenie choroby, która go spowodowała.

Ból brzucha po jedzeniu – przyczyna na talerzu

Zawsze, gdy zaboli nas brzuch, powinniśmy dokładnie przeanalizować okoliczności wystąpienia bólu. Jakość i świeżość zjadanych produktów jest niezwykle istotna.

Wydaje się oczywiste, że posilenie się wyciągniętym z otchłani naszej lodówki dawno zapomnianym „smakołykiem” może nie skończyć się zbyt dobrze i wywołać ten niepożądany objaw.

Jeśli pojawią się dodatkowo wymioty, biegunka lub gorączka, zawsze powinniśmy w takiej sytuacji mieć na uwadze zatrucie pokarmowe i przy utrzymujących się dolegliwościach zgłosić się do lekarza. Duże znaczenie ma również regularność posiłków oraz czas trwania samej konsumpcji.

Jeśli ból brzucha po jedzeniu nawraca i zaczynają pojawiać się inne dolegliwości, powinniśmy zwiększyć czujność. To dobry czas, by rozpocząć diagnostykę.

Ból brzucha po jedzeniu – dolegliwość zestresowanych

Spory odsetek pacjentów konsultowanych gastrologicznie z powodu bólu brzucha ma zaburzenia czynnościowe, czyli takie, w których wszystkie wyniki badań, zarówno laboratoryjnych, jak i obrazowych, są prawidłowe. Mają one podłoże nerwicowe i powstają na skutek dużego stresu. Ból taki występuje zazwyczaj nagle i ma dość spore nasilenie.

Może mu towarzyszyć poposiłkowe uczucie pełności, wczesne uczucie sytości, a także pieczenie w nadbrzuszu (tzw. objawy dyspeptyczne). Dochodzi wówczas do gwałtownego skurczu błony mięśniowej żołądka, co daje nieprzyjemne dolegliwości. Dlatego tak istotne i ważne jest nasze zdrowie psychiczne oraz samopoczucie.

Jeśli więc codziennie rano budzimy się z bólem brzucha, a na myśl o pracy mamy mdłości – może to być znak, że czas ją zmienić.

Podobne podłoże ma również zespół jelita drażliwego (IBS), któremu towarzyszy nie tylko ból brzucha po jedzeniu, ale dodatkowo zaburzenie rytmu wypróżnień, czyli jasno rzecz ujmując – biegunka lub zaparcia, a także gazy i wzdęcia. Objawy te nie są jednak charakterystyczne – często występują również w innych schorzeniach.

Ból brzucha po jedzeniu – winna choroba

Zapalenie błony śluzowej żołądka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku, rzadziej zapalenie trzustki – wszystkie te choroby mogą powodować objawy podobne do IBS, tj. ból brzucha po jedzeniu. Dlatego tak ważna jest diagnostyka. Pomocnym badaniem może się okazać gastroskopia, podczas której można m.in.

pobrać wycinki do badania w kierunku zakażenia Helicobacter pylori. Według badań przeprowadzonych w CMKP w Warszawie za aż 80 proc. przypadków wrzodów żołądka i 90 proc. wrzodów dwunastnicy odpowiada zakażenie tą właśnie bakterią. Według danych epidemiologicznych zgromadzonych przez Polskie Towarzystwo Gastroenterologiczne w Polsce zakażonych jest ok. 84 proc.

osób dorosłych i 32 proc. osób mających mniej niż 18 lat.

Powinniśmy również pamiętać o coraz częściej występujących chorobach autoimmunologicznych, tzw. nieswoistych zapaleniach jelit, do których zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz chorobę Leśniowskiego-Crohna. Bólowi brzucha towarzyszy wówczas biegunka, nierzadko z domieszką krwi.

Może pojawić się również gorączka i utrata masy ciała. Do postawienia ostatecznego rozpoznania niezbędne jest wykonanie badania endoskopowego (kolonoskopii), dzięki któremu można dokładnie obejrzeć jelito od środka.

Warto również wspomnieć tu o celiakii – chorobie o podłożu genetycznym, która wiąże się z nietolerancją na gluten. Jej także może towarzyszyć ból brzucha po jedzeniu.

Pod wspólną, jakże w ostatnim czasie popularną nazwą „gluten” kryją się poszczególne składowe białka zawartego w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Obecność w diecie wyżej wymienionych produktów może przyczynić się do wystąpienia wielu, nie zawsze oczywistych i nasuwających prawidłowe rozpoznanie objawów.

Oprócz biegunki i spadku masy ciała bólowi brzucha mogą towarzyszyć również zmiany skórne, niedokrwistość, bóle kostno-stawowe czy nawet depresja. Wyeliminowanie zawierających gluten produktów z naszej diety, oczywiście po wcześniejszym rozpoznaniu choroby, może spowodować ustąpienie dolegliwości.

Nie zapominajmy również o stosunkowo najrzadszej, ale za to najgroźniejszej przyczynie: nowotworze. Według danych zaczerpniętych z Krajowego Rejestru Nowotworów udział raka żołądka w zachorowaniach na nowotwory w Polsce na szczęście zmniejszył się w ciągu ostatnich czterech dekad niemal trzykrotnie, jednak wciąż stanowi on ok. 5 proc.

u mężczyzn oraz 3 proc. u kobiet. Nowotwór umiejscowiony w różnych narządach jamy brzusznej może dawać podobne objawy do wszystkich wymienionych powyżej chorób – z bólem brzucha po jedzeniu włącznie. Zawsze powinniśmy o nim myśleć, szczególnie jeśli należymy do grup ryzyka.

Im wcześniej rozpoznany jest nowotwór, tym lepsza jest skuteczność leczenia.

Dlatego jeśli tylko coś nas niepokoi – badajmy się! Nie bójmy się lekarza. Dbajmy nie tylko o to, by nasze brzuchy były najedzone, ale przede wszystkim zdrowe.

wróć do bloga czytaj kolejny

 1. Guidelines from the Polish Society of Gastroenterology for the Diagnosis and Treatment of Helicobacter pylori Infection.
 2. P. Gajewski, A. Szczeklik, Interna Szczeklika 2017 – Gastroenterologia.
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit saszetki, odchudzanie 3.99 zł
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit saszetki, niestrawność, wzdęcia 3.99 zł
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit tabletka, trawienie, niestrawność 11.99 zł
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit tabletka, trawienie 12.99 zł

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit Ból szyi to częsta dolegliwość, która dotyka dużą grupę osób. Przyczyny bolącej szyi mogą być różne, od przeciążenia i napięcia mięśni, spowodowanego np. wielogodzinną pracą przed komputerem przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego i urazy odcinka szyjnego kręgosłupa aż po nowotwór. Sprawdź, jak przebiega diagnostyka bólów szyi, w jaki sposób się je leczy oraz jakie ćwiczenia można zastosować, by złagodzić dolegliwości. 
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit Ból pięty pojawiający się podczas chodzenia lub spoczynku może świadczyć o poważnym schorzeniu, np. o chorobie Haglunda czy podagrze. Ból pięty, kłucie pięty czy pieczenie nie zawsze musi jednak oznaczać chorobę. Wzrastające obciążenie spowodowane dużym przyrostem masy ciała również może powodować bóle pięt – może powstawać np. u kobiet w ciąży. Sprawdź, jakie jeszcze mogą być przyczyny bolącej pięty, jakie są metody leczenia i domowe sposoby na ból w pięcie.
 • Ból brzucha po lewej stronie może być wywołany przez chwilową niedyspozycję, ale jest także objawem poważnych chorób układu pokarmowego czy moczowego. Jakim schorzeniom towarzyszy? 
 • Mioklonie (zrywania mięśniowe) to niekontrolowane, intensywne skurcze mięśni. Mogą one obejmować jeden mięsień, grupę mięśni, kończynę, a nawet cały tułów. Przyczyn powstawania mioklonii jest wiele, niektóre mimowolne ruchy są fizjologiczne (np. mioklonie przysenne, czyli szarpnięcia ciała podczas zasypiania) i nie wymagają leczenia, inne mogą oznaczać poważne schorzenia, takie jak zaburzenia metaboliczne, padaczkę czy zatrucie metalami ciężkimi. Wszystkie niekontrolowane skurcze mięśni wymagają konsultacji ze specjalistą.
 • Domowe sposoby na zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, obejmują przede wszystkim zmianę stylu życia – włączenie do diety większej ilości produktów zawierających błonnik, wypijanie większej ilości płynów oraz regularną aktywność fizyczną. Na problemy z wypróżnianiem można także zastosować preparaty ziołowe mające właściwości przeczyszczające (np. liście senesu, kłącze rzewienia). Wśród leków bez recepty na zaparcia znajdują się natomiast środki: pęczniejące (np. siemię lniane), osmotyczne (np. laktuloza), zmiękczające (np. glicerol) oraz drażniące (np. olej rycynowy).
 • Choć produkcja gazów w jelitach to proces naturalny, ich nadmierne powstawanie nastręcza wielu trudności. Wzdęty i obolały brzuch oraz uczucie dyskomfortu są nieodłącznymi towarzyszami zwiększonej ilości gazów jelitowych. Czy ich nadmierne powstawanie może oznaczać chorobę? Jak skutecznie zapobiegać zbyt wielkiej produkcji gazów w jelitach?  
 • Suchość gardła może być spowodowana wieloma przyczynami. Zwykle pojawia się podczas infekcji, a także w wyniku odwodnienia, palenia papierosów, nadwyrężenia narządu głosu czy spania z otwartymi ustami. Uczucie suchego gardła dotyczy zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Jak i czym nawilżać gardło? Czego warto unikać, gdy czujemy suchość w gardle?

Ból brzucha, przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha to ból obszaru pomiędzy klatką piersiową a pachwiną. Nie zawsze nasilenie bólu brzucha jest odzwierciedleniem stanu chorego – np. podczas infekcji wirusowej układu pokarmowego możesz odczuwać bardzo silny ból brzucha i skurcze żołądka, a przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, przy pierwszych objawach, możesz nie odczuwać żadnych dolegliwości.

Ból brzucha przyczyny

W kontekście patomechanizmów bólu brzucha mówi się o bólu somatycznym, trzewnym oraz odniesionym.

Przyczyną bólu somatycznego jest podrażnienie ściany jamy brzusznej i otrzewnej ściennej przez zmianę temperatury, ucisk na tkanki i narządy, przecięcie powłok czy pociąganie. Zwykle ból somatyczny ma nagły, ostry początek.

Jest dobrze ograniczony i ma tendencję do przedłużania się. Kasłanie, głębokie wdechy, zmiana pozycji ciała mogą nasilać somatyczny ból brzucha. Ten typ bólu brzucha jest najsilniej odczuwany w miejscu zmienionym chorobowo.

 

Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

Innym rodzajem bólu jest ból trzewny. Jego przyczyną jest podrażnienie receptorów otrzewnej trzewnej i narządów jamy brzusznej.

Do podrażnienia dochodzi w wyniku skurczów, nacisku, pociągania, rozciągania i zmian temperatury. Ból trzewny jest tępy, rozlany, kolkowy.

Często chorym z tym rodzajem bólu towarzyszą dodatkowe objawy – pocenie się, wymioty, nudności. Odczuwanie bólu nasila się w spoczynku.

Ból odniesiony wynika ze specyficznego unerwienia poszczególnych części ciała. Ból jest odczuwany niekiedy w odległych obszarach ciała poza miejscem, gdzie doszło do uszkodzenia.

Ból brzucha może mieć wiele przyczyn, poniżej wymieniono przykładowe powody:

Bóle brzucha mogą być również wywołane przez niektóre leki. Ból może być efektem ubocznym ich  stosowania. Inną przyczyną bólu brzucha są urazy. W przypadku urazu ból ustępuje zwykle w ciągu kilku minut. Jeżeli tak się nie stanie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ uraz mógł doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych znajdujących się w jamie brzusznej.

Ból brzucha może być też objawem nowotworu np. żołądka, wątroby, trzustki, jelita grubego lub jajnika. Zwykle towarzyszą mu też inne objawy, takie jak:

 • niezamierzona utrata masy ciała,
 • powiększenie obwodu brzucha,
 • wzdęcia,
 • niechęć i problemy z jedzeniem,
 • uczucie pełnego żołądka.
Leia também:  Co to jest fonoforeza?

Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

Jeżeli zaobserwujesz takie objawy u siebie lub swoich bliskich i będą one występować prawie codziennie, przez ponad 2–3 tygodnie, to niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Ból brzucha po lewej, ból brzucha po prawej, ból całego brzucha

W poszukiwaniu przyczyny bólu brzucha ważne jest określenie nasilenia bólu, jego lokalizacji oraz poinformowanie lekarza, czy występują inne objawy.

Ból, który obejmuje cały brzuch lub jego część, może wystąpić z powodu niestrawności lub infekcji wirusowej układu pokarmowego. Jeśli ból ten nasila się w ciągu kilku godzin, a dodatkowo pojawiają się skurcze, to może być on objawem niedrożności jelit.

Ból brzucha po prawej stronie

Ból pojawiający się nagle i nasilający się w czasie oraz zlokalizowany w jednym, konkretnym obszarze brzucha może być oznaką poważnego problemu zdrowotnego, np. zapalenia wyrostka robaczkowego. Przy zapaleniu wyrostka ból obejmuje cały brzuch lub ogranicza się tylko do prawej dolnej części jamy brzusznej.

Ból brzucha nasilający się

W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego lub choroby wrzodowej żołądka ból zwykle lokalizuje się nadbrzuszu i nasila się w czasie w miarę rozwoju stanu zapalnego. Ból spowodowany zapaleniem wyrostka robaczkowego bądź kamicą pęcherzyka żółciowego może być bardziej dotkliwy podczas ruchu bądź kaszlu.

Ból, który pojawia się i znika lub też jego nasilenie uzależnione jest od pozycji ciała rzadko jest powodem do niepokoju, zwłaszcza, jeśli zmniejsza się on po oddaniu gazów bądź wypróżnieniu. Wiele kobiet taki rodzaj bólu odczuwa w trakcie miesiączki.

Ból brzucha nagły

Silny ból, który pojawia się nagle, może być objawem perforacji żołądka lub jelit  (w takiej sytuacji treść pokarmowa wydostaje się poza obręb żołądka lub jelita wprost do jamy brzusznej), skrętu jądra lub jajnika, kamicy nerkowej, kamicy pęcherzyka żółciowego, a nawet tętniaka aorty.

Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

Ból brzucha kiedy do lekarza?

Konsultacja lekarska jest niezbędna, gdy nagle pojawia się silny ból brzucha lub gdy dotychczas odczuwane dolegliwości bólowe stają się coraz bardziej dotkliwe na przestrzeni kolejnych kilku godzin bądź dni. Z lekarzem należy skonsultować się również, jeżeli ból brzucha jest nawracający lub towarzyszy mu którykolwiek z podanych niżej objawów:

 • gorączka
 • niemożność jedzenia utrzymująca się powyżej 2 dni
 • nadmierne pragnienie, sucha skóra, wyschnięte usta, niewielka ilość lub brak oddawanego moczu albo oddawanie moczu o ciemnym zabarwieniu, wyraźne osłabienie, ból lub zawroty głowy, czyli objawy odwodnienia
 • niemożność wypróżnienia, zwłaszcza jeśli do tego pojawiają się wymioty
 • bolesne i częste oddawanie moczu
 • tkliwość brzucha(ból przy ucisku)
 • silny ból brzucha trwający dłużej niż kilka godzin.

Objawy towarzyszące bólom brzucha, które wskazują na poważny stan chorego i wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej i/lub wezwania pogotowia to m.in.:

 • pojawienie się nagłego, bardzo silnego bólu brzucha;
 • wymiotowanie krwią lub treścią pokarmową, w której widać obecność krwi;
 • odczuwanie dodatkowego bólu zlokalizowanego między łopatkami, w klatce piersiowej, szyi lub barkach;
 • problemy z oddychaniem;
 • ból brzucha u kobiet w ciąży;
 • ból brzucha po urazie, który nie przechodzi po kilku minutach.

Obecność krwi w stolcu lub czarny kolor stolca również jest niepokojącym objawem, nie wymaga pilnej pomocy lekarskiej (wezwania zespołu pogotowia ratunkowego) jednak stan chorego powinien zostać skonsultowany przez lekarza.

Ból brzucha diagnostyka

Podczas konsultacji lekarz może zadać ci dodatkowe pytania, które pomogą mu trafnie określić przyczynę bólu oraz ustalić optymalne postępowanie.

Warto wcześniej przygotować sobie odpowiedzi na te pytania, aby mieć pewność, że przekazało się lekarzowi wszystkie potrzebne informacje. Lekarz może np.

zapytać o lokalizację, rodzaj, natężenie, przebieg oraz czynniki potencjalnie wpływające na ból.

Lokalizacja bólu:

 • Czy ból dotyczy całego brzucha czy też jest ograniczony do konkretnego obszaru?
 • Czy ból gdzieś promieniuje, np. na plecy, łopatki, ramiona, pachwiny, pośladki?

Rodzaj bólu:

 • Jaki jest charakter bólu – stały, pulsujący, kłujący, silny, przeszywający, tępy itd.?

Natężenie bólu:

 • Czy ból jest stały, czy może jego natężenie zmienia się w czasie?

Przebieg bólu:

 • Kiedy ten ból występuje – przez cały czas czy jest zależny od pory dnia?
 • Jeżeli ból pojawia się i znika, to jak długo trwa? Czy pojawia się po posiłku, a znika po wypróżnieniu?

Czynniki wywołujące lub modyfikujące przebieg bólu:

 • Czy ustępuje po zastosowaniu jakichś leków? Czy występuje po zjedzeniu określonych produktów lub wypiciu alkoholu?
 • Czy ból był poprzedzony jakimś urazem?

Dodatkowo w przypadku kobiet dobrze jest podać lekarzowi datę ostatniej miesiączki, poinformować go o ewentualnej ciąży oraz powiedzieć, czy ból pojawia się podczas miesiączki.

Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

Podstawą diagnostyki jest szczegółowo przeprowadzony wywiad. Dodatkowo w diagnostyce bólu brzucha lekarz wykona badanie palpacyjne (badanie polegające na dotykaniu palcami np.

brzucha chorego; pozwala ono wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie poszczególnych organów i struktur). Badanie palpacyjne pomoże ocenić stan chorego i jest podstawą do ewentualnej dalszej diagnostyki.

Niezbędnym elementem badania jest osłuchanie jelit, dzięki temu można sprawdzić ich perystaltykę, czyli aktywność ruchu mięśni znajdujących się w ścianie jelit.

Jeśli lekarz uzna za zasadne pogłębienie diagnostyki, może zlecić wykonanie dalszych badań – laboratoryjnych, obrazowych czy endoskopowych. Decyzja o wdrożeniu specjalistycznej diagnostyki należy do lekarza, który na podstawie badania w gabinecie i szczegółowego wywiadu z chorym oceni, czy dodatkowe badania są konieczne i które ewentualnie należy przeprowadzić.

Ból brzucha leczenie

Leczenie objawowe – stosujemy u pacjentów, u których nie jest znana przyczyna bólu, a chory jest w trakcie diagnostyki lub podejrzewamy łagodną, przemijającą naturę dolegliwości.

Leczenie przyczynowe – leczenie bólu brzucha jest uzależnione od jego przyczyny i opiera się na trzech głównych sposobach:

 • modyfikacji diety – np. w celiakii lub zespole jelita drażliwego
 • leczeniu farmakologicznym – np. w chorobie wrzodowej
 • leczeniu operacyjnym – np. przy zapaleniu wyrostka robaczkowego

Przy bólach w typie kolkowym lub skurczowym pomocne może być przyjęcie leku rozkurczowego w tabletkach.

Jeżeli bólowi brzucha towarzyszy biegunka i/lub wymioty, pij często, ale małymi łyczkami. Wybierz wodę lub słabą herbatę. Jeśli chorujesz na cukrzycę, częściej kontroluj stężenie glukozy (cukru) we krwi, aby zapobiec gwałtownej zmianie jego poziomu.

 • Po wymiotach lub biegunce zacznij jedzenie od potraw lekkostrawnych, takich jak ryż, kleik ryżowy, suchary.
 • Jeżeli ból brzucha pojawia się po posiłkach i dotyczy nadbrzusza albo masz zgagę, mogą ci pomóc leki zobojętniające kwas żołądkowy lub zmniejszające wydzielanie kwasu solnego.
 • Ból brzucha po jedzeniu a choroby jelit

Ból brzucha zalecane postępowanie

Aby zapobiegać bólom brzucha wynikającym z nieprawidłowych nawyków żywieniowych:

 • Pij wodę.
 • Unikaj dużych porcji potraw, jedz małe, ale częściej.
 • Dbaj o to, aby twoja dieta obfitowała w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, które są źródłem błonnika.
 • Unikaj smażonych, tłustych oraz ciężkostrawnych potraw oraz gotowych soków owocowych, kawy, alkoholu i napojów gazowanych.
 • Planując jedzenie produktów powszechnie uznanych za wzdymające – fasoli, grochu, bobu itp., pamiętaj o ich odpowiednim przygotowaniu i przyprawieniu dania ziołami ułatwiającymi trawienie.
 • Zadbaj o regularną aktywność fizyczną, najlepiej co najmniej 30 minut dziennie 5 razy w tygodniu.
 • Unikaj zażywania aspiryny, ibuprofenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych, o ile nie zostały ci przepisane przez lekarza.
 • Dbaj o higienę. Myj ręce po wizycie w toalecie i przed każdym posiłkiem.
 • Powstrzymaj się od spożywania surowych produktów: mięsa, ryb oraz jaj.
 • W podróży pij jedynie wodę oryginalnie kapslowaną, butelkowaną lub puszkowaną.
 • Przechowuj żywność w suchym, chłodnym miejscu.
 • Nie spożywaj jedzenia, na którym widoczne są ślady pleśni. Jej usunięcie nie sprawi, że pokarm będzie bezpieczny. Pleśń wrasta do wnętrza owocu, bochenka chleba czy obejmuje całą porcję żywności przechowywanej w słoikach lub jednorazowych opakowaniach.

W indywidualnych przypadkach, w zależności od sytuacji zdrowotnej, wybór poszczególnych grup produktów spożywczych może się różnić i mogą być wskazane dodatkowe ograniczenia.

Ból brzucha rokowanie i powikłania

W większości przypadków ból brzucha jest łagodny i przemijający. Zwykle ból jest objawem niezagrażającym zdrowiu i życiu, który mija samoistnie lub po modyfikacji stylu życia.

 Bywa, że objawy ustępują po zmianie diety, nauczeniu radzenia sobie ze stresem czy zadbaniu o regularność spożywanych posiłków. W większości przypadków, łagodnych bólów brzucha ulgę mogą przynieść działania podejmowane w domu.

Ból brzucha wywołany jest infekcją mija po jej wyleczeniu, a choroba nie pozostawia po sobie powikłań. 

Przewlekły lub nawracający ból brzucha może być objawem świadczącym o poważnych problemach zdrowotnych – nietolerancji pokarmowej, chorobach w obrębie żołądka, jelit, układu rozrodczego a nawet o nowotworze. Istotne jest natychmiastowe podjęcie leczenia, dzięki czemu możliwa jest poprawa stanu chorego, a nawet radykalne wyleczenie z nowotworu.

Są również stany ostre wymagające pilnej interwencji chirurgicznej – zapalenie wyrostka robaczkowego, niedrożność jelit, perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy, które szybko rozpoznane i właściwie leczone nie muszą prowadzić do trwałych następstw zdrowotnych.

Dowiedz się więcej

Regulacja emocjonalna u dzieci i młodzieży z czynnościowymi bólami brzucha

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0031393911705820

Depresja a ból: ogólnopolskie badanie epidemiologiczne*

http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2010/WasilewskiPP2010n3s435.pdf

Ektopowa trzustka jako przyczyna niespecyficznych bólów brzucha

https://www.researchgate.net/profile/Marcin_Dziekiewicz/publication/277475762_Ectopic_pancreas_as_a_cause_of_nonspecific_abdominal_pain/links/5b0adf2e4585157f871aca81/Ectopic-pancreas-as-a-cause-of-nonspecific-abdominal-pain.pdf

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego objawiająca się bólami brzucha oraz zaburzeniami rytmu wypróżnień, które nie są uwarunkowane zmianami organicznymi ani biochemicznymi. Przez zmiany organiczne rozumie się uszkodzenia strukturalne (anatomiczne) jelit, a przez zmiany biochemiczne defekty w procesach przemiany materii.

Przyczyna zespołu jelita drażliwego nie została do końca wyjaśniona. Do najważniejszych czynników odgrywających rolę w rozwoju tej choroby należą:

 • zaburzenia funkcji motorycznej jelit,
 • nadwrażliwość trzewna,
 • zaburzenia na osi mózgowo-jelitowej,
 • przebycie biegunki infekcyjnej.

Czynność motoryczna jelit, zwana też perystaltyką, polega na naprzemiennym kurczeniu się i rozkurczaniu mięśniówki jelit, dzięki czemu treść pokarmowa przesuwa się w kierunku od żołądka do końca jelita grubego.

Proces ten odbywa się nieświadomie i podlega ścisłej kontroli nerwowej oraz hormonalnej.

W zespole jelita drażliwego perystaltyka ulega zaburzeniu, co przejawia się biegunką (przy zbyt szybkiej perystaltyce) lub zaparciem stolca (przy zwolnionej perystaltyce).

Chorzy z zespołem jelita drażliwego wykazują zwiększoną wrażliwość przewodu pokarmowego na różne bodźce, zwłaszcza mechaniczne. Na przykład chorzy odczuwają wzdęcie brzucha przy małej ilości gazów w jelitach lub uczucie parcia przy niewielkim wypełnieniu odbytnicy stolcem.

U ponad 50% pacjentów z zespołem jelita drażliwego zwracających się do lekarza występują zaburzenia w sferze psychologicznej, najczęściej lęk i depresja. Mają one niekorzystny wpływ na nasilenie dolegliwości, z których największe znaczenie ma ból brzucha, odczuwany bardziej przy stosunkowo niedużych zaburzeniach jelitowych. Stres może nasilać dolegliwości bólowe i zaburzać perystaltykę.

Leia também:  Przekrwione gardło – zapalenie czy angina?

W ostatnich latach wyodrębniono poinfekcyjną postać zespołu jelita drażliwego, która ujawnia się kilka miesięcy po przebyciu zakażenia jelitowego, będącego przeważnie skutkiem tzw. zatrucia pokarmowego. Postać ta stanowi około 10% wszystkich przypadków zespołu jelita drażliwego.

Jak często występuje zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego należy do najczęstszych chorób układu pokarmowego. Objawy zgodne z rozpoznaniem tego zespołu występują u 10–20% przedstawicieli dorosłej populacji. Kobiety chorują 2 razy częściej niż mężczyźni. Zespół jelita drażliwego występuje rodzinnie i są już pierwsze dowody potwierdzające udział zmian genetycznych w powstawaniu tej choroby.

Jak się objawia zespół jelita drażliwego?

Zgodnie z definicją głównymi objawami zespołu jelita drażliwego są bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Objawy te pojawiają się zwykle w wieku 20–40 lat.

Warunkiem rozpoznania zespołu jest utrzymywanie się objawów przynajmniej przez 3 miesiące. Bóle brzucha mają zmienne nasilenie i lokalizację, chociaż częściej dotyczą podbrzusza. Towarzyszy im biegunka lub zaparcie stolca albo naprzemienna biegunka z zaparciem. Wypróżnienie przynosi na ogół ulgę w bólach.

Ważnymi objawami zespołu jelita drażliwego są także wzdęcie brzucha oraz nadmiar gazów jelitowych. Uczucie wzdęcia występuje nawet bez powiększenia obwodu brzucha. Do innych objawów, które występują tylko w części przypadków, należą nudności, bóle krzyża, mięśni i stawów, częste oddawanie moczu, zaburzenia ginekologiczne oraz lęk i depresja.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów?

Bóle brzucha i zmiany rytmu wypróżnień mogą być objawami poważnych chorób organicznych, w tym nowotworów układu trawienia. Dlatego wystąpienie i utrzymywanie się takich objawów wymaga skonsultowania się z lekarzem, który oceni, czy istnieje ryzyko innych chorób niż zespół jelita drażliwego.

Na zwiększone ryzyko chorób organicznych wskazują takie objawy (zwane alarmującymi), jak utrudnienie połykania, powtarzające się wymioty, zmniejszenie masy ciała, krwawienie z przewodu pokarmowego i niedokrwistość, zwłaszcza jeśli dotyczą osób po 40. roku życia.

W przypadku pojawienia się tych objawów lekarz zaleci odpowiednie badania diagnostyczne.

W jaki sposób lekarz ustala rozpoznanie?

Do ustalenia rozpoznania zespołu jelita drażliwego wystarczy stwierdzenie zgodności objawów występujących u pacjenta z kryteriami tego zespołu. W tym celu lekarz może zadać trzy pytania:

 • Czy bóle brzucha zmniejszają się lub ustępują po wypróżnieniu?
 • Czy początkowi bólów brzucha towarzyszy zmiana rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcie)?
 • Czy początkowi bólów brzucha towarzyszy zmiana objętości i konsystencji stolca (stolce obfite lub skąpe, płynne lub twarde, przypominające kulki)?

Odpowiedzi twierdzące na dwa z tych pytań przy braku objawów alarmujących pozwalają na rozpoznanie zespołu jelita drażliwego, oczywiście jeśli objawy choroby utrzymują się dostatecznie długo, czyli przynajmniej 3 miesiące.

Dość często w celu upewnienia się, że objawy nie są wynikiem choroby organicznej, lekarze zalecają wykonanie prostych badań laboratoryjnych krwi (OB, morfologia, badanie ogólne moczu) lub stolca (badanie bakteriologiczne i pasożytnicze). Kolonoskopia nie należy do rutynowych badań wykonywanych w przypadku podejrzenia zespołu jelita drażliwego, ale może być wskazana u chorych, których stan się nie poprawia mimo leczenia, oraz u osób po 50. roku życia.

Jakie są sposoby leczenia?

Leczenie zespołu jelita drażliwego obejmuje postępowanie ogólne, manipulacje dietetyczne, leczenie farmakologiczne i psychoterapię.

Postępowanie ogólne polega na wytłumaczeniu choremu natury choroby i jej objawów, omówieniu sposobów zwalczania bólów brzucha, biegunki i zaparcia oraz na udzieleniu silnego wsparcia psychologicznego.

W leczeniu zespołu jelita drażliwego nie obowiązuje żadna szczególna dieta. Chory powinni się wystrzegać pokarmów i napojów wywołujących objawy lub je nasilających, takich jak pokarmy tłuste i wzdymające oraz kawa.

Niektórzy pacjenci źle tolerują laktozę zawartą w słodkim mleku i inne substancje pochodzenia węglowodanowego zawarte w jabłkach, gruszkach, cebuli, porach, kapuście i pieczywie.

Otręby, pomocne u części osób z zaparciem, mogą zwiększać ilość gazów i wywoływać wzdęcie brzucha.

Leki stosowane w zespole jelita drażliwego mają zwalczyć objawy tego zespołu. Najczęściej stosuje się leki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe i przeciwzaparciowe. U części chorych poprawa (zwłaszcza złagodzenie bólów) następuje po przyjęciu leków przeciwdepresyjnych z różnych grup farmakologicznych.

W przypadkach z biegunką i wzdęciem stosuje się antybiotyki, zwłaszcza praktycznie niewchłanialną ryfaksyminę. Korzystna zmiana bakteryjnej flory jelitowej ze złagodzeniem objawów (przede wszystkim biegunki) może nastąpić również po zastosowaniu probiotyków.

Spośród metod leczenia psychologicznego pozytywną opinię mają hipnoza, terapia poznawczo-behawioralna oraz techniki relaksacyjne.

Czy możliwe jest wyleczenie?

Trwałe wyleczenie z zespołem jelita drażliwego nie jest możliwe. Chorzy uczą się, jak sobie radzić z objawami zespołu, i prowadzą w miarę normalne życie. Rokowanie w tej chorobie jest dobre. Mimo niekiedy wieloletniego przebiegu choroba nie postępuje i nie prowadzi do wyniszczenia.

Czy można coś zrobić, aby uniknąć zachorowania?

Postępowanie profilaktyczne w zespole jelita drażliwego nie jest znane. Ryzyko zachorowania można zmniejszyć jedynie przez unikanie zakażeń (zatruć) pokarmowych.

Zespół jelita drażliwego – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

1. Co mi jest?

Zespół jelita drażliwego polega na zaburzeniach funkcji jelit wyrażających się bólami brzucha oraz zmianami rytmu wypróżnień (biegunka i/lub zaparcie stolca). Objawy te nie są uwarunkowane zmianami anatomicznymi w jamie brzusznej.

2. Czy to coś poważnego?

Dolegliwości w zespole jelita drażliwego są przewlekłe i mogą być dokuczliwe, ale można je złagodzić lub okresowo usunąć za pomocą diety, leków i/lub psychoterapii. Sama choroba ma łagodny charakter i nigdy nie prowadzi do poważnych lub nieodwracalnych skutków zdrowotnych.

3. Czy choroba nie tkwi „w głowie”?

W pewnym sensie tak jest, ponieważ zespół jelita drażliwego jest skutkiem zaburzeń na osi mózgowo-jelitowej. Różne bodźce jelitowe są odczuwane w mózgu jako ból, który z kolei wywołuje lęk i nasila zaburzenia jelitowe (np. przyspieszenie perystaltyki z biegunką). Nie ma jednak mowy o chorobie psychicznej.

4. Czy należy stosować dietę?

Zasadniczo żaden rodzaj diety nie jest zalecany. Ograniczenia dietetyczne mogą wynikać ze złej tolerancji niektórych pokarmów, np. mleka, warzyw czy owoców. Chorzy ze wzdęciem brzucha powinni unikać słodyczy, pokarmów wzdymających i napojów gazowanych.

5. Czy probiotyki mają znaczenie lecznicze?

W zespole jelita drażliwego stwierdza się przesunięcia (zaburzenia) w jelitowej florze bakteryjnej, dlatego w leczeniu tego zespołu u części chorych można uzyskać poprawę objawową, stosując niektóre antybiotyki lub probiotyki. O rodzaju zastosowanych leków decyduje lekarz.

Czy ból jelit powinien nas zaniepokoić? Poznaj najczęstsze przyczyny bólu jelit

Ból jelit może być związany z wieloma chorobami, takimi jak zespół jelita drażliwego czy zapaleniem jelita grubego. Jak rozpoznać ból jelit i co powinno nas zaalarmować? Jeśli ból jelit pojawia się po jedzeniu i utrzymuje się przez dłuższy czas, warto udać się do specjalisty gastrologa. 

Ból jelit może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami. Zatruciem pokarmowym, problemami ze sprawami kobiecymi, czy problemami z nieodpowiednim funkcjonowaniem jelit. Nie jest łatwo rozpoznać, co tak naprawdę nam dolega, czy jest to niedyspozycja na przykład związana z bólem nerek, czy może jednak jest to ból jelit, z którym należy udać się do specjalisty – gastrologa.

Ból jelit może być spowodowany wieloma różnymi chorobami, na przykład zespołem jelita drażliwego, chorobą Leśniewskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem jelita czy zapaleniem uchyłków jelita grubego.

Ból jelita grubego

Jak wiadomo, jelita podzielone są na dwa odcinki: jelito grube i jelito cienkie. Każdy  z nich może boleć z nieco innej przyczyny. Skąd mamy wiedzieć, że boli nas akurat jelito grube i jakie objawy najczęściej towarzyszą tej dolegliwości?

Jelita często bolą ze względu na rozwijający się w nich stan zapalny błony śluzowej odbytnicy i okrężnicy. Tego typu niedyspozycjom towarzyszą zazwyczaj długie biegunki z pojawiającą się w kale krwią. Chory bardzo często znacznie traci na wadze i skarży się na brak sił i odwodnienie organizmu.  

Dolegliwości związane z bólem jelita grubego utrzymują się przez długi czas i charakteryzują się okresami zaostrzeń, które najczęściej wywołane są takimi czynnikami jak: stres, zmiana sposobu odżywiania czy stosowanie niektórych leków przeciwzapalnych opartych na sterydach.

Choć choroba sama w sobie nie zagraża życiu, nieleczona może jednak doprowadzić do ostrego rozdęcia okrężnicy, któremu towarzyszy wysoka gorączka, przyspieszona akcja serca i silny ból wzdętego brzucha. W takiej sytuacji należy natychmiastowo udać się do lekarza, ponieważ tego typu powikłania mogą prowadzić nawet do śmierci.

Dodatkowo nieleczone wrzody pojawiające się w jelicie grubym zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Najczęstsze objawy bólów jelita grubego:

 • bolesne parcie na stolec,
 • stolec z ropą i krwią,
 • wzdęcia brzucha,
 • biegunki,
 • nudności,
 • zaparcia,
 • uczucie niepełnego wypróżnienia,
 • silne bóle brzucha.

Ból jelit – co pomaga

Wiele osób stara się leczyć ból jelit różnymi domowymi sposobami, należy jednak pamiętać o tym, że nie przy każdym bólu jelit można poradzić sobie bez pomocy fachowca i specjalistycznych leków.

Co jednak najczęściej pomaga na ból jelit? Lekarze przede wszystkim polecają odpowiednią dietę, która będzie składała się z regularnie spożywanych posiłków i z której wyeliminujemy duże ilości:

 • fruktozy, która znajduje się w owocach i miodzie,
 • sorbitolu, który jest składnikiem słodzików,
 • kawy,
 • alkoholu.

W przypadku chorób jelit, w których zmagamy się z zaparciami, do diety warto wprowadzić większe ilości błonnika przyspieszającego przemianę materii.

Dodatkowo, jeśli mamy problem z niestrawnościami i poczuciem wzdęcia, zaleca się picie ziołowych herbat, stosowanie lekkostrawnej diety czy unikanie stresu.

Ważne! Przy leczeniu jelit często największym czynnikiem powodującym dolegliwości jest stres, dlatego właśnie istotna jest również psychoterapia.

Ból jelit – po jedzeniu

To przypadłość, która dotyka nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Przyczyn złego samopoczucia może być wiele, dlatego właśnie lekarze bez dokładnych badań nie są w stanie postawić odpowiedniej diagnozy.

Specjaliści najczęściej jednak przy bólu jelit po jedzeniu mówią o błędach związanych z nieodpowiednią dietą. To właśnie ona prowadzi między innymi do niestrawności, zatruć czy nieprzyjemnego uczucia przejedzenia.  

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu jelit po jedzeniu:

 • Niestrawność zwana dyspesją –  objawy to na przykład: uczucie pełności w nadbrzuszu, uczucie pieczenia, wzdęcia. Niestrawność może być wywołana wieloma chorobami: stanami zapalnymi dróg żółciowych, trzustki, wątroby, refluksem, wrzodami, infekcjami wirusowymi, a nawet nowotworami.
 • Dyspepsja czynnościowa – rodzaj niestrawności, który polega na długotrwałym utrzymaniu przynajmniej jednego z objawów i nie ma nic wspólnego z chorobami organicznymi.
 • Zespół jelita drażliwego – choroba przewlekła, której często towarzyszą biegunki lub zaparcia. Jej jednoznaczne przyczyny nie zostały jeszcze poznane.
Leia também:  Krew w kale – jakie przyczyny są najczęstsze?

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Ból brzucha – co często jest za niego odpowiedzialne?

Ból brzucha to dolegliwość, z którą zmagają się pacjenci w różnym wieku. Bardzo często jest objawem zatrucia pokarmowego na tle wirusowym lub bakteryjnym. Może też świadczyć o poważnej chorobie toczącej się w organizmie. Aby to sprawdzić, trzeba wykonać zlecone badania diagnostyczne.

O przyczynę bólu brzucha wskazuje szereg czynników. Rozpoznanie opiera się na dokładnym wywiadzie medycznym oraz na badaniu przedmiotowym połączonym z ultrasonografią jamy brzusznej. Jeśli to konieczne, diagnostykę poszerza się o badania obrazowe, np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. O czym świadczy ból brzucha po lewej stronie, a o czym dolegliwość w innym miejscu?

Do jakiego lekarza powinien iść chory z bólem brzucha?

Ból brzucha to bardzo często spotykana przypadłość. Zdarza się zarówno dzieciom, kobietom ciężarnym, jak i osobom w podeszłym wieku.

Jego obecność jest efektem negatywnego działania szeregu czynników – niestrawności, zatruć pokarmowych lub poważnych chorób przewodu pokarmowego.

Ze względu na złożoną etiologię, do prawidłowego rozpoznania konieczna jest diagnostyka laboratoryjna i obrazowa.

Przyczynę dolegliwości można poznać także na podstawie lokalizacji. Ból brzucha po prawej stronie nierzadko sugeruje kłopoty z wątrobą lub wyrostkiem robaczkowym. Z kolei bóle w dole brzucha są zjawiskiem towarzyszącym zatruciu pokarmowemu lub ciąży. Dolegliwości z lewej strony jamy brzusznej to często zwiastun choroby jelit.

Ból bywa także sygnałem toczącego się w organizmie procesu nowotworowego. Jeśli nie mija i okresowo nasila się, warto zgłosić się do specjalisty. Bóle brzucha można skonsultować z lekarzem internistą lub gastrologiem na różne sposoby: podczas wizyty w placówce, telefonicznie lub dzięki czatowi internetowemu.

Tego typu usługi wymagają wykupienia abonamentu z dostępem do Wirtualnej Przychodni.

Czy ból brzucha z lewej strony powinien zaniepokoić?

Rozpoznanie przyczyny bólu brzucha jest bardzo często zależne od innych, współistniejących objawów, np. trudności w oddawaniu stolca, nudności lub nagłego wzrostu temperatury.

Jeśli takie symptomy towarzyszą bólowi brzucha po lewej stronie, istnieje podejrzenie, że chory ma uchyłki jelita grubego.

Choroba w początkowym stadium nie stanowi powodu do niepokoju, ale bardzo szybko może się przeistoczyć w poważny stan zapalny, który wymaga leczenia farmakologicznego.

O czym świadczy ból brzucha po prawej stronie?

Bóle brzucha zlokalizowane z prawej strony jamy brzusznej mogą być zwiastunem szeregu chorób np.:

 • zespołu jelita wrażliwego – wyznacznikiem tego schorzenia są nie tylko stale utrzymujące się dolegliwości bólowe, lecz także nieustanne biegunki. Charakterystycznym objawem jest również ból brzucha po jedzeniu;
 • stanów zapalnych jelit – nierzadko wymagają one interwencji chirurga i terapii na oddziale szpitalnym. Mogą prowadzić do niedrożności jelit i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia chorego;
 • choroby refluksowej przełyku – oprócz bólu brzucha towarzyszą jej również inne symptomy: uporczywe pieczenie w przełyku, uczucie ciężkości w żołądku po spożyciu posiłku oraz odbijanie;
 • stanów zapalnych wątroby – charakterystycznym symptomem jest powiększenie obwodu brzucha i zażółcenie powłok skórnych oraz białek oczu;
 • zapalenia trzustki – to stan zagrażający życiu chorego. Jeśli dolegliwości są silne, konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.

Przewlekły ból brzucha zlokalizowany po prawej stronie sugeruje niekiedy obecność nowotworu. Stale powtarzające się dolegliwości warto skonsultować ze specjalistą.

Ból w dole brzucha – czy jest powodem do niepokoju?

Ból w dole brzucha nie zawsze stanowi powód do niepokoju. Nie znaczy to jednak, że powinno się go bagatelizować.

Bóle podbrzusza mogą być sygnałem, że układ moczowy nie funkcjonuje prawidłowo, a pacjent ma stan zapalny pęcherza lub chorobę nerek.

Jeśli chory ma dodatkowo nudności, wymioty i gazy, może być to zapowiedzią ataku kolki żółciowej, która wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Częste bóle brzucha pojawiają się u kobiet ciężarnych. Nie zawsze jest to normalne zjawisko, zwłaszcza gdy kobieta krwawi lub ma niewielkie plamienie. W takich sytuacjach powinna się pilnie skonsultować z ginekologiem prowadzącym, ponieważ silny ból brzucha w ciąży może świadczyć o zbliżającym się poronieniu.

Ból brzucha u dziecka

Ból brzucha i biegunka u dziecka jest typowym objawem zatrucia pokarmowego, choć może świadczyć także o innej poważnej chorobie przewodu pokarmowego. Nierzadko jest to również sygnał choroby mającej podłoże wirusowe, która wymaga hospitalizacji. Przewlekła biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża zdrowiu.

Przyczyną bólów brzucha u dzieci są też sytuacje stresowe. W takich przypadkach ujawniają się objawy somatyczne, z którymi można sobie poradzić dzięki środkom uspokajającym lub zabierając dziecko do psychologa.

Ból jelit – po jedzeniu i po wypróżnieniu. Co na ból jelit?

Ból jelit może być spowodowany złą dietą lub zatruciem, ale również o wiele poważniejszymi dolegliwościami, jak: choroba Leśniowskiego-Crohna, zapalenie uchyłków jelita grubego czy nerwica jelit. Bardzo często dolegliwościom bólowym towarzyszą również gazy, biegunka czy zaparcia. Jak sobie z nimi radzić? Co stosować na ból jelit?

Źródło: 123RF

Jelita są najdłuższą częścią układu pokarmowego. Znajdują się między żołądkiem, a odbytem. Dzieli się je na jelito cienkie oraz jelito grube. Jelita są odpowiedzialne za przetwarzanie oraz wchłanianie składników odżywczych i minerałów z pokarmów. Dzięki nim zachodzi również zwrotna resorpcja wody. 

Przyczyny bólu jelit

Skurcze i bóle jelit wskazują na nieprawidłowe działanie układu trawiennego. Dodatkowo mogą im towarzyszyć gazy, biegunka lub zaparcia i złe samopoczucie. 

Bóle jelit mogą mieć następujące przyczyny:

Ze względu na to, że ból jelita cienkiego i ból jelita grubego może zwiastować liczne choroby nie należy lekceważyć żadnych symptomów. Jeśli się powtarzają lub utrzymują przez 2-3 dni należy zgłosić się do lekarza w celu diagnostyki. 

Ból jelita po lewej stronie może być często mylony z bólem innych narządów. Dyskomfort i ból z lewej strony może być wywołany przez nieprawidłowości w trzustce, śledzionie, okrężnicy, nerkach czy jajniku. 

Jednak ból jelit po lewej stronie najczęściej świadczy o schorzeniach takich jak: 

 • zespół jelita drażliwego– znany jest także jako nerwica jelit. Przyczyny schorzenia nie są znane, jednak dużym czynnikiem ryzyka jest przewlekły stres. Objawia się bólem brzucha ustępującym pod wypróżnieniu, biegunkami lub zaparciami, nadmiernymi wzdęciami, zgagą i uczuciem pełności. Leczenie wymaga odpowiedniej diety  i stosowania leków,
 • zapalenie uchyłków jelita grubego–  to stan zapalny wpukleń błony śluzowej jelita w jego błonie mięśniowej. Przyczyny nie są do końca poznane, jednak czynnikiem zwiększającym ryzyko jest dieta uboga w błonnik. Objawia się zmianą rytmu wypróżnień, bólem brzucha i wzdęciami. Leczenie wymaga przede wszystkim zmiany diety – powinna być bogata w błonnik,
 • zapalenie jelit – wywołane jest przez wpływ toksyn i bakterii na pracę jelit. Objawia się przewlekłymi biegunkami, bólami brzucha, gorączką i osłabieniem. Leczenie powinno rozpocząć się od ścisłej diety i nawadniania organizmu. Dodatkowo po odpowiedniej diagnostyce specjalista może wskazać właściwą farmakoterapię. 

Niezależnie od przyczyny bólu jelit niezbędna jest konsultacja lekarska, aby nie doszło do poważnych komplikacji. W tym celu należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do odpowiedniego specjalisty. 

Ból jelita po prawej stronie 

Ból jelita po prawej stronie może być rzutowany przez dolegliwości związane z schorzeniami dróg żółciowych, stanami zapalnymi górnego odcinka układu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy, niewydolnością zastoinową serca oraz zapalenia płuc.

Ponadto może być symptomem:

 • zapalenia jelit,
 • przepukliny– to przemieszczenie jelita przez osłabienie powłok brzusznych. Objawia się wyczuwalnym, miękkim guzem, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami. Uwięźnięcie przepukliny może spowodować martwicę jelita, a nawet śmierć chorego. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej,
 • zapalenie wyrostka robaczkowego – może wystąpić w każdym wieku, a czynnikiem zwiększającym ryzyko jest dieta uboga w błonnik. Objawia się bólem brzucha na wysokości biodra. Leczenie wymaga interwencji chirurgicznej. 

W każdym z tych przypadków niezbędna jest odpowiednia diagnostyka i wdrożenie leczenia, dlatego nie można lekceważyć objawów. W przeciwnym razie powyższe schorzenia mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne. 

Ból brzucha po jedzeniu najczęściej wynika z niestrawności, nietolerancji pokarmów, refluksu żołądka lub choroby wrzodowej. Jednak jeśli koncentruje się w jelitach to może być symptomem:

 • zespołu jelita drażliwego
 • choroby Leśniowskiego-Crohna  – nieswoistego zapalenie jelit. Prowadzi do owrzodzeń błony śluzowej, co uniemożliwia prawidłowe ich działanie. Przyczyny nie są znane. Objawia się anemią, gorączką, biegunką z dużą ilością śluzu. Leczenie wymaga stosowania leków przeciwzapalnych oraz immunosupresyjnych, a także właściwej diety,
 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego to  nieswoiste zapalenie jelit.Schorzenie powoduje owrzodzenia błony śluzowej oraz podśluzowej jelita grubego. Przyczyny są nieznane. Objawia się bólami brzucha, gorączką, utratą wagi, silnymi biegunkami lub zaparciami. Leczenie wymaga stosowania środków farmaceutycznych, a w niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Powyższych schorzeniom mogą towarzyszyć także zaparcia, biegunka, wzdęcia i złe samopoczucie. 

Bóle jelit a gazy 

Nagromadzenie gazów w jelitach może mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to wynikiem nieprawidłowej dietybogatej w tłuszcze, cukry i produkty wzdymające. Dodatkowo efekt może wzmocnić połykanie powietrza w trakcie spożywania posiłku.

Pozostałe przyczyny to:

 • zaburzona flora bakteryjna jelit,
 • nietolerancja laktozy,
 • uchyłki jelita grubego, 
 • nadmierna wrażliwość jelit,
 • zaburzenia trawienia, 
 • zaburzenia wchłaniania.

Sposobem na gazy jest przede wszystkim odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.  W przypadku bolesnych dolegliwości doraźnie mogą pomóc leki rozkurczowe i leki na trawienie, jednak jeśli bóle utrzymują się lub pojawiają częściej niezbędna jest konsultacja lekarska. 

Co na ból jelit?

Ból jelit w wielu przypadkach jest intensywny. Doraźnie mogą być zastosowane leki rozkurczowe dostępne bez receptyoraz środki wspomagające trawienie. Niezbędna jest również odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. 

Jednak nie należy lekceważyć dolegliwości i skonsultować się z lekarzem, który dokona odpowiedniej diagnostyki. W zależności od schorzenia wskaże odpowiednie leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Czytaj także:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*