Astma sercowa – przyczyny i objawy dychawicy sercowej

Astma sercowa – przyczyny i objawy dychawicy sercowej

Zwana inaczej dychawicą sercową lub napadową dusznością nocną, astma sercowa to zaburzenie, które występuje pod postacią napadów duszności występujących wtedy, kiedy osoba chora znajduje się w pozycji leżącej (np. podczas snu).

Napady te mogą jednak pojawiać się także wtedy, kiedy chory wykonywał jakieś ćwiczenia fizyczne, znalazł się w dużym stresie bądź źle się odżywiał. Uczucie duszności mija wtedy, kiedy chory zmieni pozycją poziomą na pionową. Musi jednak upłynąć minimum 30 minut, aby chory poczuł się lepiej. Duszność w astmie sercowej ma charakter wdechowo-wydechowy.

Astma sercowa – przyczyny i objawy dychawicy sercowej

Zaburzenia występujące w formie dychawicy sercowej

Medycyna wyróżnia 4 rodzaje zaburzeń, które występują w formie astmy sercowej.

 • Astma sercowa w połączeniu ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli.
 • Astma sercowa atopowa lub też zmiany skurczowe oskrzeli u osób z zapaleniem bakteryjnym oskrzeli.
 • Astma sercowa pochodzenia nerwicowego w połączeniu z pobudzeniem psychoemocjonalnym.
 • Astma metaboliczna – może wynikać z kwasicy (w cukrzycy, mocznicy, niektórych zatruciach).

Przyczyny

Przyczyną astmy sercowej – bezpośrednią – jest zastój w krążeniu płucnym oraz w żyłach płucnych. Zastój ten jest skutkiem biernego przekrwienia płuc oraz oskrzeli w przebiegu przewlekłej niewydolności lewej komory serca.

Kiedy osoba chora leży, to zwiększa się napływ krwi żylnej z obwodu do płuc. Skutkiem tego jest zmniejszenie pojemności życiowej płuc nawet o 30%. Dodatkowo, kiedy chory leży czy śpi, to zmniejsza się jego podatność płuc, a więc wzrasta potrzeba pracy, która wykonują mięśnie oddechowe.

Objawy astmy sercowej

Jak każda choroba, także i dychawica sercowa daje pewne objawy, na które należy zwracać szczególną uwagę. Są to między innymi:

 • uczucie braku powietrza,
 • świsty,
 • męczący kaszel,
 • uczucie omdlewania,
 • ciężar za mostkiem,
 • nadmierne poty.

Powikłania

Niestety, zdarza się, że astma sercowa przekształca się w ostry obrzęk płuc, który z kolei wymaga intensywnego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby z niepokojącymi objawami zgłosić się do lekarza i rozpocząć leczenie. Jedynie natychmiastowe działania uchronią przed rozwinięciem się choroby i leczeniem ambulatoryjnym.

Astma sercowa – przyczyny i objawy dychawicy sercowej

Leczenie astmy sercowej

Jak każda choroba, także i dychawica sercowa wymaga odpowiedniego leczenia. Leczenie astmy sercowej to dostarczanie tlenu, przyjmowanie leków nasercowych oraz leków pomocniczych w postaci ziół (oczywiście po uprzedniej konsultacji z lekarzem). Zioła pomocne w leczeniu astmy sercowej to m.in. krwawnik, srebrnik, żarnowiec miotlasty czy korzenie kozłka lekarskiego.

Zapobieganie

Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać, niż leczyć” zaleca się, aby ograniczyć spożycie soli, zrezygnować także z palenia papierosów oraz znacznie ograniczyć (bądź całkowicie zrezygnować) spożycie alkoholu. Stosując się do tych zaleceń można zapobiec zachorowaniu nie tylko na astmę oskrzelową, ale także i na wiele innych chorób.

Postępowanie w czasie napadu duszności

Aby pomóc choremu w trakcie ataku, należy zapewnić mu wygodną siedzącą pozycję, jak również dostęp do świeżego powietrza oraz dostarczyć czysty tlen. W przypadku poważnego ataku należy udać się z chorym do lekarza, aby zapobiec różnym powikłaniom.

Sabina Sosnowska

Powiązane artykuły

Czym jest astma sercowa? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Astma sercowa – przyczyny i objawy dychawicy sercowej

Astma sercowa jest poważnym zaburzeniem, określanym jako napadowe duszności spowodowane niewydolnością lewej komory serca. Najczęstszymi objawami są: nadmierne pocenie się, suchy kaszel, odkrztuszanie flegmy, zmęczenie, spadek wytrzymałości.

Astma sercowa nazywana jest również dychawicą sercową. Jej objawy występują zazwyczaj po przebywaniu przez dłuższy czas w pozycji leżącej. Dochodzi wtedy do charakterystycznych dla astmy sercowej nocnych napadów duszności. Duszności wywołane astmą sercową ustępują zazwyczaj po ok. 30 minutach.

Astma sercowa – z czego się bierze?

W organizmie ludzkim przepływ krwi następuje w układzie zamkniętym, w krążeniu płucnym (krwiobiegu małym) oraz krążeniu dużym (krwiobiegu układowym).

W przypadku krwiobiegu dużego natleniona krew wypływa z lewej komory serca do aorty, skąd dociera do tkanek i narządów, zapewniając im tlen.

Następnie krew wraca do prawego przedsionka serca, dociera do komory prawej przez zastawkę trójdzielną.

Krążenie małe zachodzi w momencie wypompowania krwi z prawej komory serca do pnia płucnego, płuc i pęcherzyków płucnych, gdzie zostaje wzbogacona o tlen.

W dalszej kolejności krew za pośrednictwem żył płucnych transportowana jest do lewego przedsionka i przez zastawkę dwudzielną dociera do lewej komory serca. Jak informują lekarze, kluczową rolę w objawach dychawicy sercowej odgrywa zaburzone krążenie małe i zastój krwi na tym etapie krążenia.

Astma sercowa może być wywołana zbyt dużym przekrwieniem płuc w wyniku niewydolności lewej komory serca. Należy jednak pamiętać, że zaburzeniom pracy lewej komory może towarzyszyć również nieprawidłowa praca prawej komory serca.

Dychawica sercowa występuje często także u osób cierpiących na rozstrzenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), choroby śródmiąższowe płuc, obturacyjny bezdech senny i w rzadkich przypadkach również u astmatyków.

Ponadto wyróżnia się 4 rodzaje astmy sercowej: dychawicę sercową połączoną ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli, dychawicę sercową atopową związaną ze zmianami skurczowymi oskrzeli (występującą u osób z infekcją wirusową oskrzeli), dychawicę sercową w połączeniu z pobudzeniem psychoemocjonalnym (dychawicę pochodzenia nerwicowego) oraz astmę metaboliczną (powstającą najczęściej w wyniku kwasicy organizmu).

Warto wiedzieć: Arytmia – zaburzenia rytmu serca. Objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki arytmii

Objawy astmy sercowej

Kiedy osoba cierpiąca na astmę sercową znajduje się w pozycji leżącej, napływ krwi żylnej z obwodu do płuc zwiększa się, co prowadzi do zmniejszenia tzw. pojemności życiowej płuc nawet o 30%.

Dodatkowo zmniejsza się podatność płuc, przez co dochodzi do natężenia pracy wykonywanej przez mięśnie oddechowe.

Zastój krwi w krwiobiegu małym prowadzi do suchego kaszlu, męczącego odkrztuszania plwociny, uczucia splątania, nadmiernego pocenia się, bladości skóry (zwłaszcza skóry kończyn) oraz uczucia zmęczenia i zauważalnego spadku wydolności.

Jak leczyć astmę sercową?

W celu skutecznej terapii tego zaburzenia należy zdiagnozować przyczynę niewydolności serca. Wymaga to zastosowania w pierwszym etapie leczenia podstawowego.

Zdaniem lekarzy, aby pozbyć się dychawicy sercowej, należy najpierw uporać się z często towarzyszącymi dychawicy schorzeniami, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, arytmia, choroby niedokrwienne serca. W dalszym etapie leczenia dołącza się terapię przewlekłą i leczenie zaostrzeń (jeśli występują).

Środki farmakologiczne stosowane w walce z dychawicą sercową to najczęściej: leki moczopędne, leki z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, beta-blokery.

Szczególnie duże znaczenie ma leczenie niefarmakologiczne, skupiające się wokół zmiany trybu życia, zmian w diecie, które mogą znacznie przyczynić się do złagodzenia objawów astmy sercowej. Zaleca się ograniczenie spożywania sodu (w postaci soli kuchennej i produktów słonych).

U osób dbających o serce dobowe spożycie sodu nie powinno przekroczyć ok. 2–3 g na dobę. Ludzie z dychawicą sercową powinni rozważyć także zmniejszenie ilości spożywanych płynów, jeśli dochodzi u nich do zatrzymania wody i sodu w organizmie.

Ograniczenie podaży płynów należy wprowadzić jednak po wcześniejszej konsultacji z lekarzem!

Istotną kwestią na drodze do zwalczenia napadów duszności w wyniku astmy sercowej jest stała kontrola masy ciała i redukcja wagi u osób z otyłością i nadwagą.

Przyrost masy ciała w przebiegu dychawicy wskazuje na zatrzymywanie wody w organizmie (zachodzi w momencie wzrostu masy ciała o ok. 2 kg w ciągu 3 dni).

Astma sercowa występować może także u osób niedożywionych z niską masą ciała, dlatego w leczeniu tego zaburzenia należy zwracać szczególną uwagę na dietę i jej skutki.

Leczenie może nie przynieść spodziewanych efektów, jeśli osoba z zaburzeniami pali tytoń i nadużywa alkoholu. Dlatego zaleca się ograniczenie spożywania napojów alkoholowych i całkowitą rezygnację z palenia.

Zgubny wpływ na działanie lewej komory serca mogą mieć niektóre leki (glikokortykosteroidy, niesteroidowe leki przeciwzapalne) powodujące zwiększone zatrzymanie wody.

Zdaniem wielu lekarzy dla większości osób zapadłych na dychawicę obowiązkowa jest regularna aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości danej osoby. Ponadto zaleca się profilaktyczne szczepienia przeciwko pneumokokom i grypie.

Leia também:  Stan Zapalny Pochwy Ile Trwa Leczenie?


Czy artykuł okazał się pomocny?

Astma sercowa – przyczyny, objawy, leczenie

Bezpośrednim powodem występowania astmy sercowej jest najczęściej: 

 • zawał serca,  
 • zapalenie mięśnia sercowego,  
 • wady anatomiczne, np. niedomykanie zastawek, 
 • choroba wieńcowa, 
 • nieleczone nadciśnienie tętnicze. 

Przyczyny te prowadzą m.in. do szybkiego męczenia się, niezdolności do podejmowania wysiłku i problemów z dźwiganiem nawet lekkich przedmiotów. 

Objawami astmy sercowej są: 

 • świszczący oddech, 
 • duszność, 
 • kaszel, 
 • wrażenie „zachłyśnięcia”, 
 • problemy z odkrztuszaniem, 
 • przyspieszony oddech, 
 • męczliwość, 
 • nadmierne pocenie się, 
 • lęk, 
 • osłabienie, 
 • blada i zimna skóra, zimne dłonie i stopy, 
 • czasem ból w okolicy serca. 

Powyższe objawy nie muszą występować jednocześnie, ale charakterystyczny jest fakt, że te ze strony układu oddechowego nasilają się po nadmiernym wysiłku fizycznym, a także w pozycji leżącej, często budząc chorego ze snu.

Symptomy te przemijają po około pół godziny od przebudzenia i zmianie pozycji na pionową, a czasem są na tyle uciążliwe, że chory może spać tylko na siedząco w fotelu.

Objawy dychawicy sercowej są przyczyną dużego stresu u chorego.  

Przy przedłużającym się napadzie i/lub pogorszeniu objawów należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe.  

Chorego należy ułożyć w pozycji półleżącej, najlepiej takiej, w której mu najłatwiej oddychać. Powinno się także zapewnić dostęp świeżego powietrza. 

Astma sercowa – jak ją leczyć? 

Astma sercowa w objawach jest bardzo podobna do astmy oskrzelowej, jednak ze względu na inne przyczyny jej farmakoterapia znacząco się różni. 

Leczenie przyczynowe, o ile jest możliwe, obejmuje korektę wad anatomicznych,  poprawę ukrwienia serca (np. przy chorobie wieńcowej) i regulację rytmu serca (np. poprzez wszczepienie rozrusznika serca). 

 W skrajnych przypadkach niewydolności przeprowadza się przeszczep serca. 

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu leków stosowanych typowo w niewydolności serca: 

 • inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI), 
 • betablokery, 
 • antagoniści aldosteronu,  
 • diuretyki. 

Czasem do podstawowego leczenia dołącza się inhibitory receptora angiotensyny, glikozydy naparstnicy (digoksynę) i iwabradynę. 

Leczenie niefarmakologiczne to tradycyjne działania, wspomagające leczenie i profilaktykę wielu chorób: 

 • aktywność fizyczna – regularna, nieforsowna, 
 • odpowiednia, niskosodowa dieta, 
 • odpowiednia podaż płynów, 
 • zaprzestanie palenia tytoniu, 
 • ograniczenie spożywania alkoholu, 
 • utrzymanie prawidłowej masy ciała, 
 • odpowiednie leczenie infekcji sezonowych (w tym odpoczynek i pozostanie w domu). 

Naturalne wspomaganie leczenia opiera się na środkach działających uspokajająco i tonizująco na serce, zawierających surowce  pochodzenia roślinnego, takie jak: 

 • korzeń kozłka lekarskiego (walerianę), 
 • liść melisy, 
 • szyszkę chmielu, 
 • liść naparstnicy purpurowej, 
 • kwiatostan i owoc głogu, 
 • ziele konwalii majowej, 
 • ziele jemioły. 

Powyższe produkty roślinne mogą mieć postać tabletek, płynów doustnych lub kropli. Ich stosowanie zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. 

Odpowiednie zdyscyplinowanie pacjenta w postępowaniu niefarmakologicznym jest kluczowe w kontrolowaniu tej choroby i pomaga spowolnić jej postęp i złagodzić objawy. Współpraca z personelem medycznym, stosowanie się do zaleceń, a także odpowiednia opieka ze strony bliskich może znacząco poprawić komfort życia. 

Źródła: 

 1. Jorge S., Becquemin M-H., Delerme S., Bennaceur M., Isnard R., Achkar R., Riou B., Boddaert J., Ray P.: Cardiac asthma in elderly patients: incidence, clinical presentation and outcome. BMC Cardiovasc Disord. 2007; 7: 16. 
 2. https://www.mp.pl/pacjent/choroby-ukladu-krazenia/choroby/191351,niewydolnosc-serca. 
 3. Tanabe T., Rozycki H.J., Kanoh S., Rubin B.K:. Cardiac asthma: new insights into an old disease. Expert Rev Respir Med. 2012 Dec;6(6):705-14. 

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Duszność w astmie sercowej – przyczyny, objawy i postępowanie

Duszność w astmie sercowej to inaczej astma sercowa, dla której charakterystyczne jest występowanie duszności, na skutek przewlekłej niewydolności lewej komory serca. Tego rodzaju dolegliwość może pojawiać się szczególnie w nocy, podczas snu.

Wówczas dochodzi do obudzenia pacjenta, który przyjmuje pozycje siedzącą lub stojącą, dzięki czemu duszność ustępuje po około 30 minutach.

Duszności w astmie sercowej może towarzyszyć zła tolerancja wysiłku fizycznego, suchy kaszel lub nadmierne pocenie się.

Chcąc dobrze zrozumieć mechanizm powstawania duszności w astmie sercowej należy zapoznać się z zasadami krążenia krwi w organizmie. Warto wiedzieć, że krążenie krwi ma miejsce w układzie zamkniętym, a dokładniej:

 1. w krwiobiegu dużym (układowym) – tutaj utlenowana krew wypływa z lewej komory serca do aorty, a następnie przedostaje się do wybranych narządów oraz tkanek zaopatrując je w tlen. Na końcu krew z małą ilością tleny wraca żyłami do prawego przedsionka serca, z którego dostaje się do komory prawej;

 2. w krwiobiegu małym (płucnym) – krew jest wypompowywana z prawej komory serca do pnia płucnego, z którego przedostaje się do płuc oraz pęcherzyków płucnych, gdzie zostaje utlenowana. Kolejno przez żyły płucne dociera do lewego przedsionka i do lewej komory serca.

Przyczyny duszności w astmie oskrzelowej

Duszność pojawiająca się w niewydolności lewej komory serca wynika z zastoju krwi w krążeniu płucnym. Wówczas pojawia się przekrwienie płuc, ponieważ źle funkcjonująca lewa komora serca nie potrafi przepomować całej krwi, która do niej napływa z krążenia płucnego. Co ważne – niewydolności jednej komory może towarzyszyć niewydolność drugiej.

Podczas, gdy pacjent leży pojawia się mniejsze działanie siły grawitacji co sprawia, że określona ilość krwi pochodząca z narządów wewnętrznych oraz kończyn dolnych napływa do klatki piersiowej. Pojemność życiowa płuc ulega w około 25% zmniejszeniu.

Zadbaj o swoje zdrowie i regularnie monitoruj pracę układu oddechowego. Już teraz na Medonet Market kup Pikflometr do kontroli astmy Philips Respironics Personal Best.

Wśród pozostałych przyczyn wpływających na powstawanie duszności w astmie oskrzelowej, wymienia się:

Pacjent budzi się zwykle ze snu z uczuciem silnej duszności, lęku oraz ogólnego osłabienia i strachu przed uduszeniem się. Następnie siada na łóżku i podpiera się rękoma lub też podchodzi do okna, aby zaczerpnąć świeżego powietrza.

Oddech pacjenta gwałtownie się wzmaga, a niekiedy pojawia się ból w okolicy serca. Chory jest blady, oblany zimnym potem. Czasem pojawia się niewielka sinica. Napad duszności trwa zwykle 20–40 minut i często samoistnie ustępuje.

Niewydolność lewokomorowa związana z zastojem w krążeniu płucnym objawia się dodatkowo:

 1. suchym kaszlem,

 2. odkrztuszaniem (niekiedy) plwociny w kolorze różowym, co może wskazywać na obrzęk płuc czyli stan zagrażający życiu pacjenta,

 3. obecnością trzeszczenia i świstów nad polami płucnymi (w trakcie badania osłuchowego),

 4. splątaniem,

 5. bladą skórą kończyn,

 6. zimną skórą kończyn,

 7. mniejszą tolerancją wysiłku fizycznego.

Postępowanie

W przypadku, gdy duszność w astmie oskrzelowej przedłuża się i nasila, należy niezwłocznie zadzwonić po pomoc lekarską.

Wskazaniem do natychmiastowego wezwania lekarza jest ciężki, charczący oddech (jakby coś „gotowało się w płucach”), sinica, zlewne poty i ewentualne odpluwanie dużej ilości pienistej – niekiedy różowo podbarwionej – plwociny. Sugeruje to rozpoczynający się obrzęk płuc.

Do kontrolowania astmy w warunkach domowych warto zakupić Elektroniczny pikflometr do monitorowania astmy VITALOGRAPH asma-1. Aktualnie jest on dostępny na Medonet Market w zniżkowej cenie.

Do czasu przybycia lekarza należy:

 1. ułożyć pacjenta w najwygodniejszej dla niego pozycji w łóżku (a więc pozycji siedzącej, z możliwością oparcia się o wysoko położone poduszki),

 2. przewietrzyć mieszkanie/pomieszczenie, w którym przebywa pacjent,

 3. podać choremu do oddychania tlen (jeśli jest to możliwe).

Wśród niefarmakologicznych metod leczenia duszności w astmie sercowej, wymienia się:

 1. rzucenie palenia papierosów;

 2. ograniczenie spożywanego alkoholu;

 3. ograniczenie w diecie soli kuchennej oraz produktów zawierających dużą ilość soli;

 4. zmniejszenie podaży płynów u pacjentów, u których dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie;

 5. kontrolowanie masy ciała (osoby otyłe powinny lepiej się odżywiać i zredukować swoją wagę);

 6. ograniczenie przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą powodować zatrzymanie wody w organizmie;

 7. uprawienie aktywności fizycznej (umiarkowanej i dobrze dobranej do danego pacjenta);

 8. szczepienie przeciwko grypie i pneumokokom.

Leia também:  Udar Sloneczny Jakie Objawy?

Natomiast w leczeniu farmakologicznym pacjentom zaleca się stosowanie preparatów moczopędnych, leków z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz β-blokerów. Czasami zachodzi konieczność inwazyjnego leczenia.

Na Medonet Market znajdziesz w korzystnych cenach nebulizatory, które pomogą w łagodzeniu objawów astmy. Już teraz kup Nebulizator – inhalator kompresorowy Neno Sente lub Mobilny nebulizator Neno Bene.

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.

Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

 • duszność w astmie sercowej
 • astma sercowa
 • astma
 • duszności
 • niewydolność serca
 • Opóźnienia pociągów, smród i duszności. Tak działają krocionogi Blokują tory w Japonii, pchają się do naszych ogrodów, domów i wywołują duszności – mowa o niewielkich stawonogach zwanych krocionogami, które wielu osobom… Tomasz Gdaniec
 • Zespół zmęczeniowy, duszność, obniżona sprawność fizyczna. Prof. Fal o tym, na co skarżą się ozdrowieńcy
 • Kiedy duszność świadczy o poważnej chorobie? [WYJAŚNIAMY] Duszność to jedna z najczęstszych, a zarazem najtrudniejszych do zdiagnozowania, przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza. Zazwyczaj kojarzona jest z kiepską… Lidia Banach
 • Co robić, gdy masz atak duszności? [INFOGRAFIKA] Uczucie duszności to jeden z objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. To subiektywne odczuwanie braku powietrza w płucach czy trudności z nabraniem powietrza…. PAP
 • Nowa metoda leczenia COVID-19. Zmniejsza duszności i skraca pobyt w szpitalu Firma Synaigren z Wielkiej Brytanii pozytywnie przetestowała nową metodę leczenia osób zarażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Leczenie oparte na interferonie beta…
 • Jak radzić sobie z dusznościami w ciąży? Jak postępować w przypadku pojawienia się duszności w czasie ciąży? Czy duszności w ciąży to stan normalny? Czy należy się niepokoić? Jak sobie radzić z… Lek. Katarzyna Darecka
 • Groźne przyczyny duszności Palenie papierosów, infekcje, wdychanie spalin i zanieczyszczeń powietrza to jedne z wielu możliwych przyczyn duszności. Czasami są one jednak objawem bardzo…
 • Duszności i EKG Co może być przyczyną duszności? Dr n. med. Bartosz Symonides
 • Duszność w astmie oskrzelowej Duszność w astmie oskrzelowej wynika z gwałtownego zwężenia drobnych oskrzeli i oskrzelików na skutek skurczu warstwy mięśniowej oraz obrzęku błony śluzowej… Kazimierz Janicki
 • Duszność – przyczyny Duszność jest to indywidualne odczucie braku tchu (powietrza) i trudności w oddychaniu, które pojawiają się po nieproporcjonalnie małym wysiłku; duszność może… Kazimierz Janicki

Astma sercowa

Astma sercowa, nazywana inaczej dychawicą sercową lub napadową dusznością nocną to rodzaj nieprawidłowości funkcjonowania układu krwionośnego objawiających się w formie napadów duszności, które mogą się pojawiać w czasie snu (w pozycji leżącej) i po wysiłku fizycznym. Objawy astmy sercowej występują w wyniku silnych stresów psychoemocjonalnych oraz błędów żywieniowych. Przyczyną dychawicy sercowej są wady zastawkowe lewego ujścia żylnego oraz niewydolność lewej komory serca.

1. Przyczyny i objawy astmy sercowej

Dychawica sercowa jest konsekwencją takich dolegliwości, jak: przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego, niedomykalność zastawek tętnicy głównej. Takie schorzenia prowadzą do niewydolności lewej komory serca oraz przekrwienia płuc. Zwiększa się przepływ krwi od płuc do serca, a pojemność życiowa płuc się zmniejsza o 25-30%. Mięśnie płuc potrzebują w takiej sytuacji większego wysiłku.

Atak duszności ustępuje najczęściej po zmianie pozycji z poziomej na pionową (po ponad 30 minutach). Inaczej jest w przypadku duszności, które są objawem przewlekłej niewydolności serca.

Przebiegają ze zmniejszeniem częstości oddechów, które zmieniają się po innemu ułożeniu ciała. Duszności w astmie sercowej pojawiają się w postaci wdechów i wydechów. Aby przetrwać napad bólu, osoby z taką dolegliwością powinny zachować spokój psychiczny.

Jest to podstawowy warunek polepszenia samopoczucia.

Objawy astmy sercowej to m.in.: uczucie omdlenia i braku powietrza, nagłe poty, świszczący kaszel oraz „ciężar” pod mostkiem. W wyniku takich symptomów, chory budzi się w nocy i siada na łóżko, ponieważ brakuje mu powietrza. Po chwili atak duszności mija, a chory zasypia.

2. Rodzaje astmy sercowej

Można wyróżnić cztery rodzaje zaburzeń oddechowych:

 • dychawica sercowa wraz ze zmianą skurczową biernie przekrwionych oskrzeli;
 • dychawica sercowa atopowa u osób z bakteryjnym zapaleniem oskrzeli;
 • astma metaboliczna, pojawiająca się w wyniku kwasicy po niektórych chorobach;
 • dychawica sercowa wynikająca ze silnych stresów.

W niektórych przypadkach dychawica sercowa przekształca się w ostry obrzęk płuc, który wymaga natychmiastowego, intensywnego leczenia.

Leczenie astmy sercowej polega na przyjmowaniu środków nasercowych oraz dostarczaniu tlenu.

W dychawicy sercowej obok leków syntetycznych, stosuje się zioła jako leki pomocnicze, takie jak: srebrnik, krwawnik, nawłoć pospolita, żarnowiec miotlasty, korzenie kozłka lekarskiego.

Aby zapobiec dychawicy sercowej, należy ograniczyć podaż soli w diecie, zrezygnować z palenia tytoniu i picia alkoholu.

Postępowanie w czasie napadu duszności w astmie sercowej polega przede wszystkim na zapewnieniu choremu wygodnej pozycji siedzącej, dostępu do świeżego powietrza, a także dostarczeniu czystego tlenu. Jeżeli duszność, potliwość i ciężki oddech przybiera na sile i nie ustępuje należy bezzwłocznie udać się z chorym do lekarza.

Nie każdy atak bólu w okolicach klatki piersiowej sygnalizuje atak serca. Niestety, niektóre bóle w tym miejscu, jak w przypadku dychawicy sercowej, mogą być początkiem poważniejszych chorób. Nie można ich lekceważyć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Astma sercowa – objawy, leczenie. Jakie wykonać badania?

Astma sercowa objawia się napadową dusznością, pojawiającą się szczególnie w nocy. W jaki sposób dokonuje się diagnozy astmy sercowej i jak wygląda leczenie tej choroby?

Co to jest astma sercowa?

Astma sercowa to potoczne określenie dychawicy sercowej, czyli napadowej duszności spowodowanej niewydolnością lewej komory serca.

Co ciekawe, prawa komora pracuje wówczas prawidłowo, a czasem wykazuje nawet wzmożoną czynność.

W wyniku niewydolności dochodzi do zastoju krwi w krążeniu płucnym, ponieważ lewa komora nie jest w stanie przepompować całej krwi, która do niej napływa. To z kolei prowadzi do przekrwienia płuc.

Objawy astmy sercowej

Astmę sercową określa się również mianem napadowej duszności nocnej, ponieważ objawy choroby pojawiają się najczęściej w nocy i powodują wybudzenie się pacjenta.

Duszność ustępuje zwykle po upływie 30-40 minut, przy czym aby tak się stało chory musi zmienić pozycję z leżącej na siedzącą lub stojącą. Powinien jednak unikać wysiłku i nie chodzić.

Napad astmy może pojawić się także jako efekt przeżycia silnych emocji, stresu, w trakcie aktywności fizycznej oraz po posiłku.

Oprócz duszności, występują również objawy, takie jak:

 • kaszel,
 • spadek wydolności,
 • bladość,
 • chłód kończyn,
 • nadmierne pocenie się.

Jeśli duszność będzie wyjątkowo silna i dołączy do niej sinica lub odkrztuszanie plwociny o różowym zabarwieniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza – może to bowiem oznaczać obrzęk płuc, który jest stanem zagrażającym życiu.

Jakie badania wykonać przy astmie sercowej?

Zdiagnozowanie dychawicy sercowej nie będzie trudne. Zwykle wystarczy konsultacja kardiologiczna bądź pulmonologiczna, a najlepiej obie. Najważniejsze jest odnalezienie przyczyny niewydolności serca, a także podjęcie leczenia chorób, które mogą jej towarzyszyć. Należą do nich: arytmia, nadciśnienie tętnicze oraz choroba niedokrwienna serca.

W badaniu osłuchowym przy astmie sercowej lekarz usłyszy świsty i rzężenia nad polami płucnymi.

W razie wątpliwości może skierować chorego na spirometrię, czyli badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach.

Podobnie jak w innych odmianach astmy, również przy dychawicy sercowej w oskrzelach zbiera się gęsty śluz. To właśnie on powoduje, że podczas badania lekarz słyszy rzężące i trzeszczące dźwięki.

Leia também:  Jakie Objawy Daje Omikron?

Leczenie astmy sercowej

Leczenie astmy sercowej polega przede wszystkim na zdiagnozowaniu, a następnie podjęciu leczenia choroby, która doprowadziła do niewydolności lewej komory serca, a co za tym idzie – napadu duszności sercowej. Astma sercowa dotyczy osób borykających się z różnego rodzaju wadami i chorobami serca, np. zapaleniem mięśnia sercowego lub niewydolnością wieńcową.

Istotną częścią leczenia jest również zmiana stylu życia, szczególnie zaś wprowadzenie zdrowej, ubogiej w sód i tłuszcze zwierzęce diety, oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Konieczne będzie zadbanie o optymalny poziom aktywności fizycznej, jak również rezygnacja z palenia papierosów i znaczne ograniczenie spożycia alkoholu. Jeśli zaistnieją ku temu powodu, lekarz może zadecydować o wdrożeniu do terapii farmaceutyków, np.

tych z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, beta-blokerów lub leków moczopędnych. Czasami konieczne okazuje się także leczenie inwazyjne.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.

Dychawica sercowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Niewydolność serca lewokomorowa

asthma cardialis

ICD-10

I50.1

Dychawica (astma) sercowa (dychawica sercowa napadowa, napadowa duszność nocna, łac. asthma cardialis, ang.

cardiac asthma) – to zaburzenie występujące w formie napadów duszności, które pojawiają się w pozycji leżącej (np. w nocy, w czasie snu), po wysiłkach fizycznych, stresach psychoemocjonalnych oraz błędach dietetycznych.

Uczucie duszności zazwyczaj ustępuje po zmianie pozycji z poziomej na pionową po ponad 30 minutach, w przeciwieństwie do orthopnoë, które mija po takiej samej zmianie pozycji po kilku minutach.

Dychawica sercowa pojawia się również o wiele później niż orthopnoë, które występuje już po 1–2 minutach od położenia się[1]. Duszność w dychawicy sercowej ma charakter wdechowo-wydechowy.

Wyróżnia się 4 rodzaje zaburzeń występujących w formie dychawicy sercowej:

 • dychawica (astma) sercowa w połączeniu ze skurczem biernie przekrwionych oskrzeli
 • dychawica (astma) sercowa atopowa lub też zmiany skurczowe oskrzeli u osób z zapaleniem bakteryjnym oskrzeli
 • dychawica (astma) sercowa pochodzenia nerwicowego w połączeniu z pobudzeniem psychoemocjonalnym
 • astma metaboliczna – może wynikać z kwasicy (w cukrzycy, mocznicy, niektórych zatruciach).

Także znaczna niedokrwistość, która upośledza tolerancje pozycji poziomej lub wysiłku, niekiedy określana jest przez pacjentów mianem dychawicy (astmy).

Etiologia

Bezpośrednią przyczyną astmy sercowej jest zastój w krążeniu płucnym i w żyłach płucnych, który wynika z biernego przekrwienia płuc oraz oskrzeli w przebiegu przewlekłej, lewokomorowej niewydolności serca.

W pozycji leżącej napływ krwi żylnej z obwodu do płuc się zwiększa, w związku z czym pojemność życiowa płuc się zmniejsza o 25–30%.
Ponadto w pozycji leżącej zmniejsza się podatność płuc, w związku z czym wzrasta potrzeba pracy wykonywanej przez mięśnie oddechowe.

Objawy

 • uczucie braku powietrza
 • świsty
 • kaszel
 • uczucie omdlewania
 • ciężar za mostkiem
 • poty

Powikłania

Niekiedy dochodzi do przekształcenia dychawicy sercowej w ostry obrzęk płuc, który wymaga natychmiastowego, intensywnego leczenia.

Zobacz hasło astma sercowa w Wikisłowniku

 1. Choroby wewnętrzne, AndrzejA. Szczeklik (red.), JerzyJ. Alkiewicz, t. I, Kraków: Medycyna Praktyczna, 2005, s. 312, ISBN 83-7430-031-0, OCLC 830805120 .
 • Jan Tatoń, Anna Czech, Diagnostyka internistyczna, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ss. 69–70, 128–129 2005, ​ISBN 83-200-3156-7​.

Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Źródło: „https://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Dychawica_sercowa&oldid=54953508”

Astma oskrzelowa i inne rodzaje astmy. Objawy i leczenie

Astma oznacza przewlekłą chorobę dróg oddechowych, charakteryzującą się napadowymi objawami, najczęściej w formie duszności, kaszlu czy uczucia ucisku klatki piersiowej. W zależności od przyczyn i okoliczności pojawienia się symptomów, można wyróżnić kilka jej typów. Każdy z nich wymaga leczenia.

Dolegliwości pojawiające się na skutek wpływu różnorodnych alergenów, zanieczyszczenia powietrza czy innych związków chemicznych oraz wysiłku fizycznego prowokują objawy i wpływają na jakość leczenia. Kontrolę stanu zapalnego oskrzeli umożliwia stała opieka specjalisty.

Co to jest astma i jakie są jej najczęściej spotykane rodzaje?

Astma to ogólne określenie na przewlekłą, zapalną chorobę dróg oddechowych, charakteryzującą się nadreaktywnością oskrzeli. Prowadzi ona do epizodów dokuczliwych objawów, takich jak: kaszel, duszności czy uczucie ucisku klatki piersiowej. Atak astmy zwykle pojawia się nagle i niespodziewanie.

Przyczyny choroby nie są jednoznaczne, choć przeważnie rozwija się ona na skutek drażniącego wpływu różnorodnych alergenów, zanieczyszczonego powietrza oraz innych związków chemicznych. Wówczas określana jest jako astma alergiczna.

Z kolei pojawiające się w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego lub po jego zakończeniu objawy to tzw. astma wysiłkowa. 

Objawy astmy u dzieci i dorosłych mają tendencję do nasilania się nad ranem i w nocy, bądź w reakcji na wysiłek fizyczny i zimne powietrze. W zależności od przyczyn i okoliczności pojawienia się symptomów, można wyróżnić kilka jej typów. Najczęściej występują astma oskrzelowa i astma sercowa, tzw. dychawica. Każda z nich wymaga leczenia.

Kontrolę stanu zapalnego oskrzeli umożliwia stała opieka specjalisty i zalecana przez niego farmakoterapia, przyjmowana niezależnie od nasilenia i częstotliwości objawów. Natomiast opanowaniu epizodycznych napadów sprzyjają m.in.

pozycje ułożeniowe (czyli kontrolowane ułożenie ciała w ten sposób, aby wspomagać rozciąganie przykurczonych tkanek miękkich) i ćwiczenia oddechowe.

Astma oskrzelowa – przyczyny, objawy i rodzaje

Astma oskrzelowa powstaje na skutek zazębiania się czynników genetycznych, tzw. nieatopowych, a także środowiskowych, czyli atopowych. Astma atopowa oznacza predyspozycje organizmu do nadwrażliwości na różnorodne alergeny, m.in.: roztocza, sierść zwierzęcą i pleśnie. Astma może być prowokowana również przez niektóre leki.

Szczególnym przypadkiem tego typu jest astma aspirynowa, stanowiąca niealergiczną reakcję organizmu na aspirynę lub inne niesteroidowe środki przeciwzapalne.

Astma oskrzelowa u młodszych dzieci najczęściej rozwija się na skutek nawracających wirusowych infekcji dróg oddechowych przechodzonych na wczesnym etapie życia oraz antybiotykoterapii. Z kolei astma u niemowlaka może zostać wywołana paleniem tytoniu przez ciężarną i karmiącą matkę.

Zarówno astma wczesnodziecięca, jak i rozwijająca się u dorosłych wywołuje szereg dokuczliwych dolegliwości związanych z różnego stopnia trudnościami w przepływie powietrza w drogach oddechowych. Objawy astmy oskrzelowej to też m.in.:

 • napady świszczącego oddechu, duszności, uczucie ucisku w klatce piersiowej i uporczywy kaszel. Nieustępujący kaszel lub występujący bez dodatkowych objawów określany jest jako kaszlowy wariant astmy, tzw. astma kaszlowa lub zespół Corrao;
 • gęsta plwocina, którą trudno odkrztusić.

Objawy tego typu nie zawsze muszą jednak oznaczać astmę. Pojawiające się dolegliwości oddechowe należy konsultować możliwie szybko. Zasięgnąć porady lekarskiej można z każdego krańca świata w dowolnym momencie.

Wystarczy skorzystać z telekonferencji w internetowej przychodni medycznej.

Innowacyjne rozwiązanie pozwala oszczędzić czas i nerwy w oczekiwaniu na swoją kolej do gabinetu lekarskiego, a zespół specjalistów czuwający całą dobę służy pomocą, może przedłużyć stałe recepty czy wypisać skierowanie na badania.

Astma sercowa – objawy

Astma sercowa związana jest z przewlekłą niewydolnością krążenia sercowego.

Pojawia się przede wszystkim w pozycji leżącej, głównie w przypadku spania na wznak, po wysiłkach fizycznych oraz silnym stresie i błędach dietetycznych.

W schorzeniu, jakim jest astma sercowa objawy to zwłaszcza duszność, zimne poty, uczucie omdlewania i braku powietrza, które stopniowo ustępują po zmianie pozycji z poziomej do pionowej.

Astma – leczenie

Leczenie astmy oskrzelowej polega na postępowaniu objawowym. Terapia choroby obejmuje w głównej mierze ograniczenie kontaktu z alergenami, które nierzadko nie tylko wywołują atak astmy, ale także zmniejszają skuteczność działania leków.

Poleca się przede wszystkim zaprzestanie: palenia papierosów wraz z unikaniem tego biernego, przebywania w środowisku z zanieczyszczonym powietrzem, spożywania żywności bogatej w siarczany, kontaktu ze zwierzętami pokrytymi sierścią czy zażywania aspiryny.

Wziewy na astmę, o szybkim działaniu w przypadku ostrych objawów oraz długoterminowym stosowaniu w celu kontroli i zapobiegania rozwojowi choroby, poprawiają komfort życia.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*