Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – jakie są przyczyny? Upławy to nieprawidłowa wydzielina z pochwy, która bez względu na fazę cyklu menstruacyjnego jest produkowana w zwiększonej ilości bbtreesubmission/123RF

Upławy to nazwa nieprawidłowej wydzieliny z pochwy, która najczęściej wskazuje na rozwijającą się infekcję intymną, natomiast w rzadszych przypadkach jest objawem alergii. Jak więc rozpoznać upławy i ich możliwą przyczynę, oraz jak je leczyć?

Upławy znacząco różnią się od normalnej wydzieliny z pochwy. Prawidłowa wydzielina jest bezbarwna lub delikatnie biała, nie wydziela zapachu lub charakteryzuje się delikatną, ale nie przykrą wonią. Po wyschnięciu pozostawia na bieliźnie biały lub żółtawy nalot. Składa się ze śluzu szyjkowego i złuszczonych komórek nabłonka pochwy.

Skład, a co za tym idzie – także wygląd wydzieliny z pochwy, zmienia się pod wpływem działania hormonów.

W pierwszej fazie cyklu, kiedy dominują estrogeny, śluz charakteryzuje się rzadką konsystencją, jest obfity i przezroczysty.

Największa produkcja śluzu przypada na okres okołoowulacyjny, co ma na celu stworzenie dogodnych warunków dla plemników i ułatwienie im zapłodnienia komórki jajowej.

W drugiej fazie cyklu, kiedy następuje wzmożona produkcja progesteronu, śluz staje się gęsty. Może przybrać białawe zabarwienie.

Może zdarzyć się, że wraz z obfitą wydzieliną pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i ból okolic sromu. Takie objawy mogą wskazywać na alergię, wywołaną np. przez:

 • środki do mycia,
 • proszki do prania ręczników i bielizny,
 • płyny do płukania,
 • zapachowy papier toaletowy,
 • podpaski i wkładki higieniczne, zwłaszcza perfumowane.
 • lateksowe prezerwatywy,
 • lubrykanty intymne z konserwantami.

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

To musisz wiedzieć, zanim weźmiesz antybiotyk! Sprawdź, czy …

Jeżeli wydzielina z pochwy różni się od tej prawidłowej, świadczy to o wystąpieniu upławów. W takim przypadku można zauważyć jej zwiększoną produkcję bez względu na fazę cyklu menstruacyjnego.

Często wraz z upławami pojawia się nieprzyjemny zapach – rybi lub przypominający woń drożdży. Kolor upławów zależy od pierwotnej przyczyny ich występowania – mogą być one szare, żółte, brązowe lub zielone, a także wyraźnie białe.

W niektórych przypadkach wydzielina przybiera gęstą konsystencję z wyraźnie wyczuwalnymi grudkami. Może być też śluzowata, wodnista lub ulegać spienieniu.

Wraz z upławami najczęściej pojawiają się inne objawy, takie jak pieczenie, świąd lub ból pochwy i sromu. Często widoczne jest zaczerwienienie przedsionka pochwy.

Upławy wskazują na rozwijającą się infekcję grzybiczą lub bakteryjną.

Dolegliwość najczęściej rozwija się w obszarze pochwy, choć w niektórych przypadkach upławy mogą wskazywać na infekcję szyjki, śluzówki macicy lub sromu.

Najczęściej są wywołane przez chorobę przenoszoną drogą płciową, ale do ich obecności może przyczyniać się też nowotwór.

 • Białe upławy o gęstej „serowatej” konsystencji pojawiają się w przebiegu grzybicy pochwy, czyli zakażenia drożdżakami. Sprzyja mu zwłaszcza stosowanie antybiotykoterapii, zwłaszcza bez suplementacji diety probiotycznymi bakteriami mlekowymi. Wydzielina charakteryzuje się zapachem podobnym do drożdży. Na zakażenie grzybicze może też wskazywać rzadki, wodnisty śluz. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwgrzybicznych, choć lepsze efekty uzyskuje się, podając odpowiednie farmaceutyki doustnie.
 • Brązowe upławy nie zawsze wskazują na poważny stan chorobowy. Jeżeli pojawiają się w połowie cyklu i nie towarzyszą im żadne niepokojące objawy, najprawdopodobniej wynikają z obniżenia stężenia estrogenów. Jeżeli jednak równolegle pojawia się świąd, pieczenie i owrzodzenie, mogą być objawem infekcji chlamydią. Gdy natomiast pojawiają się regularnie, mogą wskazywać na stan zapalny macicy wywołany mięśniakami, polipami lub nadżerkami. Sposób leczenia zależy od diagnozy.
 • Upławy o szarym zabarwieniu i rybim zapachu to objaw waginozy, czyli bakteryjnego zapalenia pochwy. Taki stan wymaga leczenia antybiotykami o odpowiednim spektrum działania.
 • Żółte upławy, spienione i wydzielające przykry zapach, wskazują na zakażenie rzęsistkiem pochwowym. W leczeniu wykorzystuje się metronidazol.
 • Upławy w ciąży, nawet obfite, nie powinny jednak wzbudzać niepokoju, o ile wydzielina jest przejrzysta lub lekko białe i nie wydziela wyraźnego zapachu.

W każdym innym przypadku niezbędna jest konsultacja lekarska. Rozwijające się zakażenie, o ile nie zostanie podjęte leczenie, może doprowadzić nawet do poronienia.

ZOBACZ: Co zrobić, gdy cykl miesiączkowy jest za krótki lub za długi? Ekspert: dr n. med. Anetta Karwacka, ginekolog i położnik

Upławy – objaw schorzeń ginekologicznych

Układ rozrodczy każdej kobiety produkuje naturalną wydzielinę, potocznie nazywaną śluzem. Ma ona postać przezroczystego lub białawego płynu, bezwonnego, przejrzystego i jednolitego, o zróżnicowanej konsystencji, co uzależnione jest od fazy cyklu.

Wydzielina składa się przede wszystkim z wody, a także kwasu mlekowego i octowego, mocznika, glikolu, złożonych alkoholi, skwalenu, pirydyny. Wydzielina ta produkowana jest przez gruczoły błony śluzowej macicy i jajowodów oraz gruczoły przedsionkowe większe i mniejsze.

Oprócz śluzu w wydzielinie znajdują się także złuszczone komórki pochwy.

Wygląd wydzieliny może się zmieniać wraz z wiekiem, co uzależnione jest od pracy układu hormonalnego. U dziewczynek wydzielina jest skąpa, barwy mlecznej, bezzapachowa. U kobiet w ciąży może być mlecznobiała, czasami zabarwiona krwią, co należy bacznie obserwować. W okresie menopauzy obserwuje się nadprodukcję wydzieliny, zaś po przekwitaniu zanika ona całkowicie.

Zmiana konsystencji wydzieliny z pochwy, jej zapachu lub barwy to sygnał, że mogło dość do infekcji dróg rodnych. Jak rozpoznać z jakim typem infekcji mamy do czynienia? Warto to wiedzieć, ponieważ niektóre formy wydzieliny mogą sygnalizować poważne schorzenia ginekologiczne.

ZOBACZ TEŻ: Czym są kłykciny kończyste i jak przebiega ich leczenie?

Typy upławów – na co zwrócić uwagę?

Mając wiedzę o tym, jak powinna wyglądać prawidłowa wydzielina z pochwy, łatwiej będzie nam rozpoznać nieprawidłowości w jej wyglądzie. Należy zwracać uwagę na barwę, konsystencję, zapach oraz współwystępujące objawy w okolicy pochwy.

Leia também:  Trądzik u dorosłych – sposoby na trądzik u osób dojrzałych

Białe upławy o serowatej konsystencji

Tego typu upławy najczęściej są objawem zakażenia grzybiczego pochwy, inaczej drożdżycy lub kandydozy. Infekcję przeważnie wywołują drożdżaki z gatunku Candida albicans.

Gęstym, serowato-białym upławom towarzyszy świąd pochwy i podrażnienie okolicy pochwy i warg sromowych. Dodatkowo kobieta może odczuwać ból po stosunku.

Zaniedbana grzybica pochwy może rozprzestrzenić się na wargi sromowe.

ZOBACZ TEŻ: Kiedy warto zrobić cytologię?

Żółto-zielone upławy

Pieniste i żółtozielone upławy są typowym objawem rzęsistkowicy, choroby wywołanej przez pierwotniaka – rzęsistka pochwowego. Wydzielina ma nieprzyjemny zapach, wraz z nią pojawia się ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częste parcie na mocz.

Żółte upławy mogą być również objawem nadżerki szyjki macicy – częstej dolegliwości u młodych kobiet lub będącej konsekwencją niedoleczonego stanu zapalnego.

Szaro-białe upławy o nieprzyjemnym rybim zapachu

Białawe lub szarawe upławy o wyrazistym i nieprzyjemnym rybim zapachu to typowe symptomy bakteryjnego zapalenia pochwy, inaczej waginozy bakteryjnej. Oprócz upławów występuje także swędzenie pochwy i sromu, pieczenie podczas oddawania moczu i częstomocz, ból w okolicy podbrzusza.

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Ropne, śluzowate upławy

Ropna wydzielina z pochwy może być objawem chlamydiozy, czyli choroby bakteryjnej wywołanej przez Gram-ujemną bakterię Chlamydia trachomatis.

Śluzowo-ropna wydzielina widoczna jest w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, czemu towarzyszy również zaczerwienienie i obrzęk tarczy szyjki macicy. Wraz z wydzieliną mogą pojawić się plamienia lub krwawienia śródcykliczne.

Niemniej bardzo często zakażenie chlamydiowe przebiega bezobjawowo.

Zauważyłaś u siebie niepokojące objawy, mogące świadczyć o infekcji intymnej? Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę do ginekologa przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Brązowe upławy

Upławy barwy brązowej przeważne traktuje się jako krwawienie śródcykliczne.

Zdarza się to przed wystąpieniem miesiączki, u dziewcząt przed pierwszą miesiączką, a także u kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną.

Ale nawracających brązowych upławów nie można lekceważyć, ponieważ mogą być oznaką stanów zapalnych, nadżerki macicy, różnych chorób wenerycznych (np. kiła), a nawet zmian nowotworowych.

Upławy w ciąży

Na początkowych etapach ciąży mogą wystąpić różowe upławy (fizjologiczny śluz z domieszką krwi), które występują przy implantacji zarodka. W kolejnych miesiącach ciąży wydzieliny będzie więcej dzięki podwyższonemu stężeniu estrogenów.

Jeżeli zmieni ona swój kolor, barwę lub konsystencję i towarzyszyć temu będzie swędzenie lub pieczenie, warto czym prędzej udać się do ginekologa prowadzącego ciążę. Samoleczenie nie jest wskazane, tak samo jak czekanie na to, aż infekcja sama przeminie.

Rozprzestrzeniająca się infekcja stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu.

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Upławy – co robić, gdy się pojawią?

Nie ma jednej metody leczenia upławów, ponieważ przyczyny ich występowania są niezwykle zróżnicowane. Każda nieprawidłowość w obrębie układu rozrodczego powinna być skonsultowana z ginekologiem, który przeprowadzi odpowiednie badania (np. posiew, wymaz bakteriologiczny), a po postawieniu diagnozy zaordynuje odpowiednie leczenie.

W ostatnim czasie reklamuje się wiele środków przeznaczonych do samoleczenia infekcji intymnych. Wiele z nich nie ma statusu leku, zatem nie będą leczyć, a jedynie działać wspomagająco lub łagodzić objawy. Pacjentki samodzielnie nie są w stanie określić przyczyny infekcji, więc samoleczenie najczęściej nie przynosi rezultatów lub, co gorsza, wydłuża czas trwania choroby.

ZOBACZ TEŻ: Czy torbiel jajnika jest groźna?

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Żółte upławy – przyczyny, sposoby leczenia

Upławy, w przeciwieństwie do prawidłowej, bezwonnej i białej wydzieliny fizjologicznej z pochwy, charakteryzują się żółtym, zielonkawym lub brązowym zabarwieniem, niejednokrotnie towarzyszy im przykry zapach oraz inne objawy, świadczące o danym stanie chorobowym. Niektóre pacjentki odczuwają duży niepokój, obserwując u siebie żółte upławy – czy słusznie? Czy zmiana barwy wydzieliny na żółtą jest sygnałem poważnych schorzeń i wymaga konsultacji ginekologicznej? Jakie są najczęstsze przyczyny żółtych upławów?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Żółte upławy – grzybicze zapalenie pochwy

W 8 na 10 przypadków żółte upławy z pochwy świadczą o infekcji bakteryjnej. Jeśli ropnej wydzielinie towarzyszy:

 • pieczenie, 
 • świąd okolic intymnych,
 • nieprzyjemny zapach z pochwy, 
 • upławy mają gęstą konsystencję twarogu i biały kolor – najprawdopodobniej pacjentka choruje na drożdżycę (kandydozę), za którą odpowiedzialny jest zwykle grzyb Candida albicans. 

Przy grzybicy pochwy kobiety często skarżą się też na dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak częstomocz, a także uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza.

Do zakażenia dochodzi wskutek współżycia, stosowania antybiotykoterapii (zwłaszcza leków z grupy tetracyklin, antybiotyki zaburzają naturalną mikroflorę pochwy).

Czynnikiem ryzyka jest również ciąża, wiele pacjentek, które spodziewa się potomstwa, zapada na infekcje pochwy wskutek wahań hormonalnych, które utrudniają utrzymanie kwaśnego środowiska w pochwie.

Zagrożone drożdżycą są także kobiety stosujące doustną antykoncepcję hormonalną, chorujące na cukrzycę, a także te, które nie dbają o prawidłową higienę okolic intymnych. Zapalenie grzybicze pochwy leczy się za pomocą farmakoterapii (leków przeciwgrzybiczych). W czasie trwania kuracji wskazana jest również wstrzemięźliwość seksualna. Warto dodać, że grzybica pochwy jest jedną z najczęstszych infekcji intymnych, z jakimi zmagają się kobiety. 

Żółte upławy – nadżerka szyjki macicy 

Żółte upławy mogą być manifestacją nadżerki szyjki macicy, czyli ubytku nabłonka szyjki macicy. Wyróżnia się rzekomą (ektopię) i prawdziwą (właściwą) nadżerkę szyjki macicy, właściwe rozpoznanie wymaga, oprócz badania ginekologicznego – cytologii, posiewu i kolposkopii. Do powstawania ektopii przyczynia się:

 • ciąża,
 • poród,
 • antykoncepcja hormonalna,
 • częste infekcje pochwy,
 • niektóre zabiegi ginekologiczne.
Leia também:  Popękane naczynka na nogach

Natomiast do czynników sprawczych nadżerki właściwej zalicza się urazy mechaniczne, przewlekłe stany zapalne, poważne zaburzenia hormonalne.

Nadżerka rzekoma zwykle nie zagraża zdrowiu, wymaga jedynie obserwacji, regularnych badań (tzw. terapia wyczekująca). Leczenie nadżerki prawdziwej może obejmować zabieg laserowy, elektrokoagulację lub kriokoagulację.

Warto wspomnieć, że całkowicie zlekceważona nadżerka może w przyszłości przyczynić się do rozwoju raka szyjki macicy, dlatego nie wolno jej bagatelizować i należy systematycznie odwiedzać ginekologa.

Objawem jakich innych chorób mogą być żółte upławy?

Żółte upławy – rzęsistkowe zapalenie pochwy 

Żółte upławy mogą sygnalizować rozwój rzęsistkowicy, którą wywołuje pasożyt dróg moczowo-płciowych, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis). Do zakażenia dochodzi podczas stosunku seksualnego.

Innymi symptomami choroby, oprócz pienistych, żółtych upławów, jest ból i pieczenie w okolicy cewki moczowej, częstomocz, bóle podbrzusza, świąd w okolicy krocza. Warto wspomnieć, że rzęsistkowica u mężczyzn, zwykle przebiega bez objawów.

Jeśli chodzi o metody leczenia, stosuje się leki przeciwpierwotniakowe, konieczna jest także abstynencja seksualna oraz objęcie terapią również partnera. 

Żółte upławy – zanikowe zapalenie pochwy 

Atroficzne zapalenie pochwy, czyli zanik śluzówki pochwy, objawia się świądem i pieczeniem okolic intymnych, mogą wystąpić również upławy.

Dolegliwość ta jest często diagnozowana u pacjentek w okresie okołomenopauzalnym, wpływając negatywnie na jakość ich życia seksualnego.

Główną przyczyną zaniku nabłonka błony śluzowej pochwy jest niedobór estrogenów, dlatego celem terapii leczniczej jest uzupełnienie owego deficytu hormonalnego, stosując farmakoterapię (leki zawierające estrogen). 

O czym świadczą żółte upławy w ciąży?

Jak wygląda prawidłowy śluz w ciąży? Najczęściej jest bezbarwny, bezwonny, może mieć lekko białawe zabarwienie. Jeśli natomiast pacjentka zauważa u siebie jakieś niepokojące objawy, powinna zgłosić się do lekarza.

Podsumowując, żółte upławy mogą być symptomem wielu stanów chorobowych – poznanie źródła tej nieprawidłowej wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji ginekologicznej i w razie konieczności wykonania specjalistycznych badań.

Upławy – jak wyglądają i co mogą zwiastować?

Żółte upławy – jakie są przyczyny?

Fot: Anetlanda / gettyimages.com

Serowate upławy to najczęstsza nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych, która towarzyszy grzybicy pochwy. Żółte i zielone mogą oznaczać zakażenia pierwotniakiem, a cuchnące, o charakterystycznym rybim zapachu – chorobę bakteryjną. Upławów z pochwy nie można bagatelizować, zwłaszcza w czasie ciąży.

Upławy, które pojawiają się u większości kobiet, nie są chorobą, ale jej objawem. Dlatego aby się ich pozbyć, trzeba poddać się szczegółowej diagnostyce, a następnie leczeniu przyczyny dokuczliwej dolegliwości.

Co to są upławy?

Mianem upławów określa się nieprawidłową wydzielinę z dróg rodnych, czyli taką, która ma nietypowy kolor (żółty, brązowy, zielony), nieprzyjemny zapach, serowatą konsystencję i jest bardzo obfita.

Przezroczysta (lub biaława), bezwonna i śluzowata wydzielina fizjologiczna, błędnie nazywana wodnistymi upławami, nie powinna niepokoić – to oznaka prawidłowo przebiegającego cyklu. Natomiast prawdziwe upławy mogą wskazywać na którąś z infekcji intymnych albo schorzenie narządów rodnych.

Kiedy się pojawiają, wizyta u ginekologa i podjęcia leczenia stają się konieczne. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju poważnej choroby.

Jakie są przyczyny upławów z pochwy?

Bezpośrednią przyczyną upławów z pochwy jest najczęściej infekcja – bakteryjna, grzybicza lub spowodowana przez pierwotniaki. Jej powstaniu sprzyjają przekrwienie błony śluzowej i zubożenie dobrej flory bakteryjnej, do których może dojść w wyniku podrażnień:

 • alergicznych (uczulenia na lateks w prezerwatywach, kosmetyki, środki używane do prania bielizny bądź substancje zawarte we wkładkach zapachowych),
 • mechanicznych (częstych stosunków lub masturbacji, regularnego stosowania tamponów, źle dobranej wkładki wewnątrzmacicznej),
 • chemicznych (działania chloru stosowanego m.in. do oczyszczania wody w basenach, używania drażniących środków plemnikobójczych).

Ryzyko zakażeń zwiększają też: ogólne osłabienie organizmu wynikające np. z długotrwałej antybiotykoterapii, częste zmienianie partnerów seksualnych oraz nieutrzymywanie higieny osobistej lub niewłaściwe dbanie o nią (używanie wspólnego ręcznika, stosowanie do podmywania się kosmetyków nieprzeznaczonych do higieny intymnej, noszenie bielizny nieprzepuszczającej powietrza).

Białe upławy – leczenie nie zawsze konieczne

Białe gęste upławy najłatwiej jest pomylić z prawidłową wydzieliną z pochwy, ponieważ ta może mieć taki sam kolor (zwłaszcza w trzeciej, najdłuższej fazie owulacji, kiedy śluz gęstnieje). Odróżniają się od niej przede wszystkim konsystencją przypominającą ser.

Jest to rodzaj upławów, który występuje najczęściej (w ok. 80% przypadków) i zwiastuje grzybicę pochwy (zakażenie drożdżakami). Pojawieniu się takiej wydzieliny towarzyszą świąd lub pieczenie sromu, zaczerwienienie i obrzęk.

Jeśli zapach upławów jest ostry (rybi), a kolor biało-szary, najprawdopodobniej doszło do waginozy bakteryjnej.

Żółte upławy z pochwy

U niektórych kobiet śluz szyjkowy po owulacji może mieć również jasnożółty kolor. Należy go jednak bacznie obserwować, bo takie samo zabarwienie przyjmują niekiedy upławy z pochwy.

Nieprawidłową wydzielinę rozpoznaje się po intensywnym, nieprzyjemnym zapachu i dolegliwościach podobnych do tych, które występują przy grzybicy pochwy.

Żółte upławy zwykle występują przy nadżerce macicy, która dotyka młodych kobiet (zwłaszcza tych, które wcześnie rozpoczęły współżycie) lub rozwija się z niedoleczonego stanu zapalnego towarzyszącego zakażeniu. Z nadżerki może powstać ognisko nowotworowe.

Inną przyczyną żółtych upławów bywa przenoszona drogą płciową rzęsistkowica, czyli zakażenie pierwotniakiem – rzęsistkiem pochwowym.

W jej wyniku powstają dolegliwości bólowe dyzuryczne (związane z oddawaniem moczu) i towarzyszące kontaktom płciowym. Obfite upławy spowodowane tą chorobą charakteryzują się pienistością.

Wodniste upławy o żółtym zabarwieniu mogą natomiast zwiastować zanikowe zapalenie pochwy (atropię), która zdarza się u kobiet po menopauzie.

Jak działa kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zielone upławy z pochwy

Zielone upławy, tak jak żółte, najczęściej oznaczają rzęsistkowicę, zwłaszcza jeśli są pieniste i mają nieprzyjemny zapach. Ropne i śluzowate świadczą zwykle o chlamydiozie – chorobie bakteryjnej, która jest trudna do rozpoznania, bo nie daje wielu objawów, ale może powodować groźne powikłania, np. zapalenie cewki moczowej.

Leia também:  Torbiel mleczna – przyczyny, objawy, leczenie

Brązowe upławy z pochwy

Brązowy kolor wydzieliny z pochwy nie zawsze należy interpretować jako upławy z krwią. Takie plamienia pojawiają się niejednokrotnie w okolicach miesiączki (tuż przed nią lub po krwawieniu), a w wyniku wahań hormonalnych – nawet w środku cyklu. Miewają je też młode dziewczyny, które spodziewają się pierwszego okresu.

Brązową wydzielinę mogą zauważyć na bieliźnie również kobiety, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne (plamienia pojawiają się zamiast miesiączki).

Jeśli jednak brunatne upławy nie mają związku z menstruacją, powinny skłonić do wykonania badań, ponieważ mogą towarzyszyć nadżerce macicy, polipom, zapaleniu lub rakowi szyjki macicy oraz chorobom wenerycznym, takim jak kiła i rzeżączka.

Upławy w ciąży

Na początku ciąży można zauważyć różowe upławy – śluz z domieszką krwi pojawia się w wyniku implantacji zarodka. Ciężarne na ogół mają obfite wydzieliny, które chronią płód przed bakteriami.

Jednocześnie jednak z powodu mocnego przekrwienia śluzówki są szczególnie narażone na infekcje, które stwarzają zagrożenie dla dziecka. Wystąpienie niepokojącej wydzieliny trzeba więc zawsze zgłaszać lekarzowi.

Zielona wydzielina w ciąży w okresie, kiedy spodziewany jest poród, mogą świadczyć o sączeniu się wód płodowych.


Czy artykuł okazał się pomocny?

Upławy – co oznaczają brązowe i żółte, a co białe i zielone?

Upławy to nieprawidłowa i często świadcząca o infekcji intymnej wydzielina z pochwy. U zdrowej kobiety śluz pomaga nawilżać waginę, jest gęsty i mlecznobiały lub przezroczysty i ciągnący się – wszystko zależy od tego, w jakim momencie cyklu miesiączkowego znajduje się kobieta.

Prawidłowa wydzielina zawiera w 99% pałeczki kwasu mlekowego, które działają dobroczynnie na florę bakteryjną pochwy, zaś 1% stanowią drobnoustroje chorobotwórcze, takie jak bakterie kałowe czy pałeczki gronkowca złocistego.

Kiedy równowaga flory bakteryjnej jest zachwiana, a poziom patogenów zwiększa się, możemy mówić o wystąpieniu infekcji intymnej, której najczęstszym symptomem jest wydzielina o nieprawidłowym kolorze i nieprzyjemnym zapachu.

Białe upławy – co mogą oznaczać?

Biała wydzielina z pochwy jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Problem pojawia się wówczas, gdy przybiera bardzo gęstą konsystencję, która zaczyna przypominać twarożek i pojawiają się w niej liczne grudki.

Takie objawy mogą świadczyć o zakażeniu drożdżakami (grzybami) z gatunku Candida albicans, które kolonizując pochwę, okolice krocza, warg sromowych oraz odbytu, wywołują również dodatkowe dolegliwości.

Do najczęściej spotykanych objawów grzybicy należy uporczywe swędzenie oraz pieczenie okolic intymnych i pochwy, zaczerwienienie oraz obrzęk warg sromowych, a także uczucie suchości w pochwie.

Zwykle białe upławy świadczące o zakażeniu grzybiczym nie charakteryzują się nieprzyjemnym zapachem, czasem jednak można wyczuć woń przypominającą zapach drożdży.

Jak należy leczyć białą wydzielinę z pochwy? Zalecana jest przede wszystkim konsultacja z ginekologiem, który przepisze globulki lub maści z substancjami działającymi przeciwgrzybiczo. Najczęściej wymagane jest stosowanie obu form leków – globulka leczy zakażenie wewnątrz pochwy oraz przywraca drogom rodnym prawidłową mikroflorę, zaś maści stosowane na wargi sromowe oraz okolice odbytu minimalizują przykre objawy – świąd i pieczenie.

Żółte upławy – czy jest to powód do niepokoju?

Nie każdy śluz z pochwy o żółtym zabarwieniu oznacza infekcję intymną – wydzielina o takim kolorze pojawia się również poza okresem owulacji. Jest to tzw. śluz szyjkowy.

Jeśli nie towarzyszą mu żadne, dodatkowe objawy, to znak, że flora bakteryjna pochwy jest w dobrym stanie.

Inaczej jest w przypadku wydzieliny, której występowanie wiąże się ze swędzeniem, pieczeniem okolic intymnych, a także przykrym zapachem – może to świadczyć o występowaniu nadżerki macicy.

Żółte upławy oraz wydzielina o zielonkawym zabarwieniu występuje również przy zakażeniu rzęsistkiem płciowym. Innymi objawami rzęsistkowicy są bóle podbrzusza, świąd i zaczerwienienie w okolicach pochwy oraz warg sromowych, a także częste oddawanie moczu, ból w czasie stosunku seksualnego czy zaburzenia cyklu miesiączkowego. Leczenie infekcji intymnej wymaga zastosowania antybiotyku.

Zielone upławy – zakażenie bakteryjne

Upławy z pochwy o charakterystycznej, zielonkawej barwie często oznaczają zakażenie bakteryjne (waginoza), które może być wywołane na przykład przez patogeny z gatunku Gardnerella vaginalis. Infekcji najczęściej towarzyszy pieczenie oraz swędzenie okolic krocza, obrzęk warg sromowych, ból przy oddawaniu moczu, a także charakterystyczny, rybi zapach z pochwy.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy skonsultować się z ginekologiem, ponieważ lekceważenie ich może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych – bakterie mogą wniknąć do kanału szyjki macicy. Zielone upławy mogą też oznaczać zanikowe zapalenie pochwy, na które cierpią panie w okresie menopauzy lub te, które borykają się z niskim poziomem estrogenów we krwi.

Upławy z krwią – czy jest się czego bać?

Nie każda brązowa wydzielina z pochwy jest powodem do niepokoju. Bardzo często plamienie tego typu pojawia się tuż przed wystąpieniem menstruacji. Upławy z krwią mogą też wystąpić w czasie owulacji lub w pierwszej fazie ciąży, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie macicy.

Czasem jednak brązowa wydzielina z pochwy może zwiastować problemy zdrowotne, występuje bowiem w przebiegu bakteryjnego zapalenia pochwy czy stanów zapalnych miednicy mniejszej. Zdarzają się również plamienia po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych.

Na ogół nie jest to powód do niepokoju – organizm reaguje w ten sposób na odstawienie hormonów. Jeśli jednak problem dłużej się utrzymuje, warto skorzystać z pomocy lekarza, który ustali, czy upławy z krwią stanowią symptom poważniejszej choroby.

Leczenie na własną rękę nie jest wskazane, ponieważ można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Seja o primeiro a comentar

Faça um comentário

Seu e-mail não será publicado.


*